r; DAGBLAD VOOR NOORD Vrijdag ZUID-HOLLAND 48ste Jaargang No. 16032 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad De vuurproef van het Kiesreglement. Aangenomen wetsontwerpen Het ontslag nemen van de com missie-Rink Een nieuwe Pauselijke Internuntius. HANDEL EN NIJVERHEID. RECHTSZAKEN. De Apoldrozaak. 68 pCt. water bij de melk gedaan! De doodgeschoten hospita. INGEZONDEN. De toestand in de West-Duitsche T extielindustrie. VRAGENBUS. LANDB. EN VISSCHERIJ Het succes der Ned. Paarden te Milaan. De veredeling van de suikerbiet Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Vorst- en Insectenbestrijding. KERK EN SCHOOL. Pater L. Theissling. LEGER EN VLOOT. Ons Veldgeschut. Kader oefening. i De abonnementsprijs bedraagt voor I Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel.' Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den teks als ingezonden mededeeling, 60 cl per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bi» vooruitbetaling. lie abonné'sop dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaaraeu, f Q Él 51 ft levenslange geneeie ongescmktneid tot werzen üoot f 7 C ai oij een ongeval met f QCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f CO bij een breuk van f Aft m bij verlies van eer 1 uUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen «JU."" Hoodeliiken afloon I Outi." een voet of een nn? 1 ICu." duim of wiisvinger 1 tlU." been of arm tU. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen andere vinger. Ofschoon het Bondsbestuur eerst Zater- dag bijeenkomt om den officieelen uitslag van de stemming in de R.K. Kiesvereeni- gingen en daarmee de officieele lijsten der R.K. Staaatspartij vast te stellen, zijn er in middels al wel genoegzaam betrouwbare gegevens vast komen te staan om de vraag Se stellen en te beantwoorden: hoe heeft het nieuwe kiesreglement de eerste proef doorstaan? Aan de partieele uitslagen der •temming zijn hier en daar in de pers al oordeelen en veroordeelingen over het nieu we reglement uitgesproken en ook hoorden wij in onze omgeving al heel wat ver uit- eenloopende meeningen over de eerste toe passing van het reglement, meeningen, die tusschen deze twee uitersten lagen: „met dit reglement gaat de partij in weinig jaren kapot" en: „ziedaar nu eens een eerlijk «telsel, waarmee op den duur a'gemecnc be vrediging zal te verwekken zijn." Wij willen eens onderzoeken, welke van deze meeningen het dichtst bij de waar- leid komt. Wie zich den langen strijd om de samen stelling van een algemeen kiesreglement, ■geldend voor alle kieskringorganisaties van het geheele land, herinnert, die weet, dat bevrediging uiterst moeilijk was te krijgen. (De oude toestand van. anarchie voldeed niet; het stelsel-Barge kon geen genade vinden; met het systeem-Bongaerts zouden ;wij het eens wagen. Maar voor velen was 'het toch een sprong in het duister. Welke is nu het resultaat van deze eerste proefneming? Deze: dat het politiek advies izoo goed als onveranderd gehandhaafd is in de kieskringen Groningen, Friesland, Over- ijsel, 's-Hertogenbosch, Limburg, Zeeland en Amsterdam; dat er in de combinatie Utrecht, Nijmegen, Arnhem één kleine, on- )beteekenende wijziging is gekomen; en dat in de kieskringen Tilburg, Haarlem-Helder «n de Zuid-Hollandsche combinatie de kie zers op een vrij sprekende wijze van het advies zijn afgeweken. j Alles te zamen werden er vijf correcties in het advies aangebracht, welke aanleiding !tot een nadere bespreking geven. Ons dunkt, zoo in het algemeen be- 'schouwd, is dit resultaat verre van slecht. iMen bedenke, dat het bij deze verkiezing jging om de aanwijzing van ongeveer dertig 'Kamerzetels en een dozijn eerste plaatsver vangers, met wier invallen in de komende iperiode rekening moet worden gehouden. Wanneer dus op ruim veertig aanwijzingen van hel advies er slechts vijf correcties plaats hebben, dan noemen wij het toege- jpaste systeem bevredigend, j Waarom dan de felle critiek, welke men hier en daar hoort? Op de eerste plaats wegens eenige onverwachte veranderingen j in de voorloopige lijsten. Qe verandering op de Utrecht-Geldersche lijst kunnen wij uit schakelen. De actie daar voor den heer Knigge gevoerd, was zeer verklaarbaar en beantwoordt geheel aan de bedoeling van het reglement. Anders staan de zaken in iden kring-Tilburg, waar het zittend Kamer lid Feber, Indische specialiteit, door een dubbele actie van alphabetische candidaten is afgevoerd en wel door de boeren en door ide Michaëlisten, die beiden hun candidaat ;op de lijst een verkiesbare plaats wisten te bezorgen. Eveneens staan wij voor de ver- [rassing Haarlem-Helder, waar de heer Loer akker den middenstands-candidaat van het politiek advies wipt en in Zuid-Holland, waar de heer Kampschoër eerste plaatsver- vanger wordt in plaats van prof. Steger. ■Ook dit laatste geval kan nog geen aan- leiding geven om tegen het reglement op te komen, omdat het hier niet gaat om een direct verkiesbare plaats en evenmin om den zetel van een aftredend Kamerlid. Het zijn de overwinningen van de heeren Loerak ker, dr. Mcller en Vos, welke aan de be langstellenden in de Roomsche politieke or ganisatie een schok hebben gegeven en de vraag doen hooren: mogen wij een regle ment handhaven, hetwelk zulke dingen mo gelijk maakt? Nu dienen wij voor een eerlijk oordeel te onderzoeken, bij wie de fout ligt, hij het reglement of ergens anders; m. a. w. of het gebeurde een direct gevolg is van het nieu we systeem En dan gelooven wij, dat hier niet naar het nieuwe kiesreglement, maar naar de samenstellers van het politiek advies moet wolden gewezen. Voor zoo ver onze kennis van gewestelijke toestanden ging, hebben wij onmiddellijk den dag na de publicatie van het Advies gezegd: dat is een grove fout, dat men het aftredend Kamerlid Loer akker geen verkiesbare plaats heeft gege ven. Dit inzicht is juist gebleken; en de ge volgen van die fout en niet van het kies reglement zijn hoogst ernstig. Wat w ij wis ten, hadden de samenstellers van het ad vies ook behooren te weten; zij hadden den heer Loerakker een verkiesbare plaats in Zuid-Holland behooren te geven, dan was de actie-Loerakker uitgebleven; dan was in Haarlem-Helder de middenstandscandidaat gehandhaafd en was een groote groep Roomsche kiezers niet teleurgesteld. En nu redeneere men niet: de fout zit bij het Loerakker-comité. De grondfout schuilt in het politiek advies en daaruit vloeit al liet andere voort. Zeker, de Loerakker-actie heeft eenige technische fouten begaan, door haar candidaat niet in den Haag en Rotter dam te stellen. Dit schijnt een gevolg te zijn geweest van een aanvankelijk niet goed be grijpen van het ingewikkelde systeem. Was ons dadelijk bekend geweest, dat men den |heer Loerakker niet in alle kieskringen van groep III had candidaat gesteld, dan zouden wij van den aanvang af niet zoo gerust zijn geweest op het onveranderde handhaven van de Noord-Hollandsche lijst. Maar nog eens: men zoeke de fout, waar zij schuilt, n.m. in het politiek advies. Daar aan schrijven wij ook de onaangename ver rassingen in den kieskring-Tilburg toe. Aan het adviseerend college zal het toch niet onbekend zijn geweest, dat er in West-Bra bant een sterke Michaëlistische strooming en een van de landbouwers was. In dat ge val was het tactisch geweest om de plaats van den heer Feber veilig te stellen, door aan een der twee stroomingen te gemoet te komen. Had men b.v. op de Tilburgsche lijst dr. Moller no. 4 geplaatst in plaats van een militair, waarvoor blijkbaar het niemand heeft opgenomen, dan zou óf wel het advies onveranderd zijn gehandhaafd, óf wel, de actie der boeren had succes gehad, de heer Vos was ingeschoven, maar de heer Feber was behouden. Uit een en ander volgt wel, dat het nieu we kiesreglement geleerd heeft van hoe on schatbare waarde een juiste samenstelling van het politiek advies is. Het is de sluit steen van het systeem. Worden in de sa menstelling van dat advies ernstige fouten begaan, dan wreken deze zich op gevoelige wijze. Hiermee is niet alles gezegd, waartoe de uitslag der stemming aanleiding geeft. Zelfs nog niet het voornaamste. O.i. heeft n.m. deze uitslag ook aangetoond, dat zonder een algeheele reorganisatie van onze poli tieke- organisaties het nieuwe reglement op den duur voor de R.K, Staatspartij onhoud baar zal blijken te zijn. Hierover een vol genden keer- B'WB-j De Eerste Kamer heeft Donderdag aan genomen de wetsontwerpen tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist, ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een tramweg vap Zutphen naar Deventer, tot onteigening o.m. ten behoeve van verlegging en ver breeding van den Rijksweg Utrecht—de Grebbe en tot verstrekking van een leening uit 's-Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg van een tramweg VelpArnhem. Overleg om tot overeenstemming te komen. Tegen de verwachting in heeft Dinsdag middag bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer de heer Boon geen inter pellatie aangevraagd over het ontslagnemen van de bezuinigingscommissie-Rink. Nader verneemt de „Tel." dat er overleg plaats vindt om als nog tot overeenstem ming te komen tusschen regeering en coro- Een onderhoud met Mgr. Schioppa. Over den nieuwen Pauselijkcn internum, tius in Den Haag schrijft de correspondent van „De Tijd" te Rome; In gezelschap van Mgr. dr. B. Eras had ik dezen namiddag dc eer ontvangen te worden door Mgr. Laurentius Schioppa, den nieuwen titularis van de Internuntiatuur van Den Haag. Z. Excellentie was zeer ingenomen nut zijn benoeming. Dezen morgen was hij in ai- scheidsaudiëntie ontvangen geworden door Z. H. den Paus en deze had den nieuwen Internuntius met de vriendelijkste woorden gesproken over ons land en zijn bewoners. „Eer, ernstig degelijk volk, met groote hoe danigheden," had de H. ^ader gezegd. „Dit, zei Monseigneur, heeft mijn ingenomenheid mat Nederland en de Nederlanders nog ver groot." Op een vraag van Mgr. Eras, zei de Inter nuntius, dat hij van plan was Woensdag 29 April te vertrekken naar Weenen en van daar naar Budapest, waar hij Zaterdag hoopt aan tc komen. Van Budapest komt de In ternuntius naar Den Haag, waar hij birmen een twintigtal dagen denkt te zijn. Monseigneur Schioppa vroeg bij herhaling vele bijzonderheden over zijn nieuwe stand plaats, over de omstreken, over Amsterdam en Rotterdam, en interesseerde zich zeer voor de betrekkingen, onderhouden mét dc Internuntiatuur, over kerkelijke zaken en het katholiek journalismë. „Zelf ben ik acht jaar journalist geweest," zei^ de Internuntius. Ik veroorloofde mij de gevolgtrekking le maken: „Dus Uw Excellentie koestert geen vrees voor journalisten." Neen, volstrekt niet: ik vind het wel aan genaam mei journalisten te praten, ;n veel van hen tc vernemen." Als geboren Napolitaan is Monseigneur verheugd weer in een stad te wonen, nage noeg aan zee gelegen. „Maar de zee bij ons is niet zoo mooi als te Napels, Excellentie!" „Doet er niet toe, de zee is de zee Nog lang bleven we over allerlei :\kcn praten, en ten slotte vereerde Zijne Excel lentie aan Mgr. Eras en aan mij zijn groot portret met eigenhandig onderschrift. Monseigneur Schioppa woonde te Rome hij zijn 83-jarige moeder. Hij werd geboren in 1871 en werd op 20 Augustus 1920 Aarts bisschop-titulair benoemd van Justinanopo- lis of Mocesso (Mugiur of Kir-Sceir). sche Wirtschaftzeitung", het officieel orgaan van de Kölner Messe, worden de oorzaken nagegaan, van de hooge prijzen der tcxtiel- goeaeren. Dat de textielgoederen steeds spoedig een onderwerp van onderzoek uit maken wat de prijsvorming betreft, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de prijzen dezer artikelen, naast die der levensmiddelen, net snelst de koopkracht der massa overschrij den Komende tot de oorzaken der hooge tcx- tielprijzen, wordt erop gewezen, dat vooral de hooge prijzen der grondstoffen op de we reldmarkt hiertoe bijdragen. Zoo noteerde in Februari 1923 dc ruwe katoen te New-Yark ongeveer 1214 Dollarcent, in Bremen onge- vetr 13>a Dollarcent. Heden zijn déze no teeringen resp. in New York ongeveer 26 Dollarcent en Bremen 28 Dollarcent; dat is dehbel zooveel als vóór den oorlog. Door de zware belastingen en tasten, voortvloeiende uit sociale verzekeringen, enz. zijn de productiekosten der Duitsche textielnijverheid na den oorlog belangrijk gestegen. Daar de verkoopsbelasting, die- steeds weer geheven wordt van hetzelfde product, nl bij den verkoop der grondstof fen, aan de spinnerij, van het garen aan de weverij, van het halffabrikaat aan de con- fectiefabrikant cn later weer aan den klein handel, zal een belastingvermindering van 2lA op 13-2zooals wordt voorgesteld, wei nig invloed hebben. In belanghebbende krin gen wordt daarom aangedrongen op een al geheele reorganisatie van deze beiastini. Vooral voor den uitvoer wenscht men van deze lasten verlost te worden. ïn het artikel wordt tenslotte gewezen op het feit. dat er geen eenheid in de prijzen is. Artikelen die dringend noodig zijn, gaan tegen vaste prijzen, doch verscheidene an dere worden zeer goedkoop verkocht. Het kapitaalgebrek leidt tol aanbiedingen onder den marktprijs en brengt een groote onze kerheid op de Duitsche textielmarkt tewgeg Over het algemeen is de toestand in de We st-Duitsche textielindustrie dan ook op het oogenblik zeer onzeker en vooruitzich ten op een spoedige opleving van den ex- porthandel zijn er niet. Alle beklaagden vrijgesproken. Het gerechtshof te Arnhem heeft Donder de een vervroegde unitspraak gedaan in de- zaken tegen .1. K., C. K. en H. G. Uallen wonende te 's-Gravenhage en hen, daar het Hof het hun betreffende de Apoldro ieenin- gen ten laste gelegde niet wettig en Overtui- gend bewezen achtte, vrijgesproken, nu t be vel tót onmiddellijke invrijheidstelling vap beklaagde J. K., die zich in preventieve hechtenis bevond. Een landbouwer te Voerendaal (Limburg) die maar even 68 pCt. water bij de melk had gevoegd, werd door den kantonrechter te Heerlen veroordeeld tot 200 boete of vier dagen hechtenis. Het Haagsche Gerechtshof heeft bevestigd het vonnis, waarbij de student B, A. P., te Lisse, door de Haagsche rechtbank is ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk, wegens het aan zijn schuld den dood van een ander te wijten hebben. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie rich niet aansprakelijk. De prijsvorming. Men schrijft ons: In een. artikel in de ,rRheinisch-Westfali- EEN ALGEMEENE BOEKENINZAME- LING. Ten einde een ieder in den lande op een gemakkelijke wijze in de gelegenheid tc stellen om boeken en grootere tijdschrif ten af te staan voor katholieke bibliothe ken, is aan het Centraal Bureau voor de K. S. A. in Nederland eenigen tijd geleden opgericht een permanente afdeeling „Lec- tuurbemiddelir.g". In verband hiermede worden door genoemd Bureau ten behoeve van hét R.K. Bibliotheekwezen steeds gaarne aanvaard: boeken, tijdschriften en brochures op het gebied van wetenschap en kunst in alle talen en van allerlei rich ting; verder oude handschriften en ook boeken en boekjes die vóór het jaar 1825 zijn gedrukt; eindelijk stichtelijke werken en niet te vergeten: leesboeken. De voorraden, welke door het Bureau worden ontvangen, zal men daar nauwkeu rig en deskundig sorteeren, zoo noodig aan vullen, om ze ten slotte doelmatig en koste loos te verdoelen over de na te noemen instellingen: 1. De Vaticaansche Bibliotheek te Rome. Het is bekend in welk een onbevredigen- den toestand de aid. „Nederland" der Va ticaansche consultatie-bibliotheek zich be vindt. In tegenstelling tot de afdeelingen der andere naties maakt die betreffende ons land een hoogst armzalig figuur. Slechts enkele werken zijn er aanwezig. Te zanien met het Ned. Historisch Instituut tc Rome tracht het Bureau der K. S. A. hier gaan deweg verbetering te brengen. Voor dit doel worden gaarne in ontvangst genomen: boe ken en tijdschriften op het gebied der va- derlandsche geschiedenis en der Nederland- sche kerkhistorie. Ook bijdragen in geld zouden bijzond:: welkom zijn. 2. De Bibliotheek der Kath. Universiteit te Nijmegen. Deze verdient vervolgens al ler steun. Zij is de eenige groote weten schappelijke R.K. boekerij in ons land en verkeert nog in een beginstadium. Laat men haar tot groei brengen door een stroom van schenkingen, zoowel onder de levenden als bij testament! Reeds 44 kisten vol hoeken zijn uit Leiden voer deze biblio theek afgezonden. Dit aantal zou met aige- meene medewerking wel spoedig tot 100 zijn aangewassen. 3. De boekerij der R.K. Leergangen te Tilburg is op de derde plaats onze belang stelling waard. Een onderwijsinstituut, dat zich zoo breed en voorspoedig ontwikkelt, een instelling met zulke verdiensten cn be loften, moet een flinke en welvoorziene boekerij bezitten. 4. De R.K. Onenbare Leeszalen en Boeke rijen in Nederland, Eveneens deze instel lingen, wier beteekenis voor bevolkingscen tra en hun omgeving van jaar tot jaar toe neemt, zullen aldus stelselmatig geholpen kunnen worden. 5. De Iegerbibliotheek in Ned. Oost-Indië. Met het doel om de lang veronachtzaam de zielzorg van den fndischen soldaat krachtig tc ondersteunen door lectuurvoor ziening is aan het Leidsch Bureau opgc richt het liefdewerk „Pastoor Verbraak" Een goede organisatie van dit werk in In- dië is reeds deugdelijk gewaarborgd. Nu worden gaarne leesboeken, gebonden illus traties en bijdragen in geld (voor bindwerk en expeditic-j ingewacht. 6. De R.K. Volksbibliotheken. Onnoodig er op te wijzen welke enorme belangen er gelegen zijn. in het bezit van behoorlijke Roomsche volksbibliotheken in alle plaat sen. Ook deze zullen uit de ingekomen voorraden naar best vermogen worden ge steund.'Allereerst zal worden getracht om in de meest dringende gevallen en dat zijn er zooveel- te gemoet te komen. 7. In Indië is een begin gemaakt met de inrichting van bibliotheken voor R.K. Ja vanen. Moge het Bureau te Leiden in staat worden gesteld om deze flink te helpen uitbreiden tot heil der Missie. 8. De Bibliotheken voor R.K. Nederlan tiers in Duitschtand. Het St. Jozefcomité tol behartiging der belangen van R. K. Ne derlanders in Duilschland heeft de groote verdienste aldaar een twintigtal bibliothe ken in stand te honden ten behoeve der vele duizende landgenooten, die zich in Dnitschland hebben gevestigd. Van deze bibliotheken wordt zeer druk gebruik ge maakt, zoodat de paters Capucijnen en Conventueelen, die zich wijden aan de ziel zorg onder de Nederlanders aan gene zijde onzer Oostgrens met eenige zendingen boe ken grootelijks zouden gebaat zijn bij bun on waardeerbaren arbeid. 9. Eindelijk een enzoovoorts. Voor zoo ver de voorraden strekken zullen ook zie kenhuizen, onderwijs instellingen, speciale verzamelingen, liefdadige vereenigingen e.d. Men ziet dat alles zoo economisch en doeltreffend mogelijk zal worden besteed. Van harte is het daarom te hopen, dat de katholieken van Nederland, vooral in dezen schoonmaaktijd, allcrwege boeken en tijd schriften als voorbedoeld op zullen willen zenden naar Leiden. Zoo veel ligt er in onze woningen en gestichten renteloos op geborgen, dat op deze wijze productief kan worden gemaakt en een zoo nuttig moge lijke bestemming kan verkrijgen. Hel adres voor toezending is: Centraal Bureau der K. S. A., afd. lectuurbemiddeling, Steen- schuur 17, Leiden (tel. 1310, postgironummer 57216). Ondergeteekenden bevelen deze algemec- ne boekeninzameling bijzonder aan in de medewerking en milddadigheid van alle Ne- derlandsche Katholieken. Mgr. Giovanni Mercati, prefect der Vati caansche Bibliotheek, Rome. Prof. Dr. H. dc Vries de Heekclingen, di recteur der R.K. Universiteitsbibliotheek, Nijmegen. Pr. Th. Goossens, rector der R.K. Leer gangen, Tilburg. P. P. J. A. van der Puit, voorzitter van den Bond van R.K. Openbare Leeszalen en Boekerijen, Eindhoven. F. J- H. Evers, kolonel-hoofdaalmoezenier i ->n Leger en Vloot, Bandoeng, Jbr. Mr. L. E. M. von Fisenne, president van den Hoofdraad der Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo in Nederland, Rijswijk. Raden Mas B. Djaja—-endra, bestuurder der bibliotheken van de Katholika Wandawa, Moentilan (Java). Mgr. C. C. Prinsen, voorzitter van het St. Jozef-Comité tot behartiging der belan gen van R.K. Nederlanders in Dnitsch land, den Bosch. Mr. A. F. L M. Tepe, directeur van het Centraal Bureau van de K. S. A. in Ne derland, Leiden. Vr.: Hoeveel centimeters is een Rijnland- sche roede lang? Antw.: Een Rijnlandsche roede is 3.767358 meter lang. Vr.: Kunt u mij ook een middel aan de hand doen om een levertraanvlek uit een kleed te verwijderen? Antw.: Probeer ze te verwijteden door zacht te borstelen met een borsteltje cn benzine. Vr. Wc hebben vochtige kamers, maar het zijn witte buitenmuren. Nn willen we behan gen. Kunt u ons zeggen, wat we eerst aan deze muren moeten doen voordat wij er behangsel op doen en er op kunnen houden? Antw.: Zie eens of u baat vindt met be handeling van de muren met silicaat, waar over uw schilder of metselaar inlichtingen kan verschaffen. Het is intusschen zeer moeilijk vochtigheid in huizen te verhelpen, omdat de oorzaak in den regel een construc tiefout is. In alle geval zult u uwe muren moeten laten betengelen, alvorens ze te aen behangen. Vr.: Ik ben opperman en verdien f 38.50. Er staat in mijn belaslingbrief f 1550 en geen kindervergoeding. Nu moot ik betalen j 67.75. Is dat juist? Antw.: Indien u 38.50 verdiend hebt en verder geen kinderen ten uwen laste hebt, zouden wij in uw plaats maar niet reclamee ren, want dan bent u niet te hoog aange slagen. Vr.: Bestaan in Heemstede, Haarlem of Amsterdam een hofje, gesticht of R. K. te huis, waar man en vrouw zich kunnen inkoopen, zóó, dat de man er bij mag wer ken? (Voor billijken prijs en met eigen meu belen). Tot wien moet ik mij vervoegen? Antw.: Wendt U eens tot de heer Not. A. C. J. Daamen, Kleine Houtweg 39, Haarlem. Vr.: Tot wien moet ik mij wenden, om plaatsing te krijgen bij de K. L. M.? Antw.: Wendt u !ot de directie der Kon. Luchtvaart Mij, Leidscbepleih, Amsterdam. Vr. 1: Gaat er 's morgens om 6 uur een trein uit Amsterdam, door tot Neus, in Duilschland? Ook 3e klasse? 2: Wat zijn de kosten, en kan men tot Neus in Amsterdam betalen? Antw. l-.Wendt u voor de beantwoording van deze en dergelijke vragen tot het loket van een spoorwegstation. Vr.: Een dienstmeisje heeft huisraad gebro ken en de schade moet betaald worden. Zij is daarop niet gehuurd Heeft mevrouw daar recht op? Antw.: Neen. Deze vraag werd reeds vroe ger beantwoord. Vr. Weet u een middel om een roodzijden lampekap, welke gevoerd is met witte ka toen, van vliegenvuil te reinigen? Antw.: Het allerbeste is ze op te sturen naar een chemische wasscherij. Vr. Kunt u mij ook het recept geven voor het maken van IJsco (verpakte wafelen)? Antw. Ongeveer liter melk kookt men ■met een stukje vanille; neemt de pan van bet vuur en sluit ze, In een pannetie roert men 10 eieren met 350 a 400 gram poeder- suiker door elkaar en voegt er voorzichtig de warme melk bij. Nadat men de massa heeft gezeefd, zet men de pan op het vuur, veegt er de vanille weer bij en roert de vla tot tegen den kook. Zoodra ze gebonden is mengt men er Y\ liter room onder, zeeft Je massa nog eens en laat ze onder voortdu rend roeren bekoelen. Daarna doet men de vla in een ijsbur, zet deze in een mengsel van ijs en grof zout, draait ze 15 a 20 minu ten en maakt de wanden telkens met de spatel schoon. Ten slotte doet men den in houd van de ijsbur in een andere lange uus, die m enook in ijs heeft gezet, en kneed bet ijs flink met de spatel. Om het ijs iijn en elastisch te krijgen, moet men het nog min stens 15 a 20 minuten kneeden, daarna ;s het voor het gebruik gereed. Vr. Welke is de kortste weg van Vijf huizen naar Bergschenhock bij Rotterdam? Antw.: Vijfhuizen, Bennebroek, Hillegom. Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Zoe- terwov.de, Stompwijk, Zoetermeer, Zeg waard, der Hoorn, Kruisweg, Bleiswijfc, Bergschenhoek. Vr. Zoudt u mij misschien ook kunnen zeggen hoe ik beige peau de suede hand schoenen kan schoon krijgen? Antw. Met zeer oud brood wrijven. Vr. Hoe kan ik vetvlekken uit een paars- zijden zclfbinderstropdas verwijderen? Antw. Behandelen met benzine. Vr. Hoe zijn biervlekken te verwijderen uit een gabardine japon, kleur licht groen? Antw. Maak een prop zeer schoons wat ten een weinig vochtig met zuivere spiritus 90 pet. (vooral geen brandspiritus) en wriif hiermede de vlekken af. Vr. Heeft een werkster recht op uitbetaling als zij ziek is. Antw.: Ja. Wendt U bij eventueele moei lijkheden tot het R.K. Bureau voor arbeiders- recht, dat eiken Dinsdagavond zitting houd', van half negen tot half tien in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat, Haarlem. Vragen omtrent loten. Antw.: Geen enkel der ons ter contro leering gezonden loten is uitgekomen. Vr.: fk heb een nieuwen mantel, goud bruin van kleur. Er is een vlek van vogel- vuil op gekomen en dit heeft witte vlek ken nagelalen. Hoe kan ik die verwijderen om de goede kleur weer terug te krijgen? Antw.: U kur.t het probeeren met spiritus van 90 pet. of zuivere alcohol. Vooral niet te nat, want dat maaJit vlekken. Als het niet lukt,, dan doet u hel best de mantel in behandeling te geven bij een chemische wasscherij. Vr.: Hoeveel invoerrecht moet men beta len, wanneer men een fiets meeneemt naar Munchen? Is er nog verschil in rechten zoo de fiets nieuw of gebruikt is? A.ntw.: Ons niet bekend. Indien u er veel prijs op stelt het te weten, wendt u dan tot het Duitsche consulaat te Amsterdam. Ook een consul van den A. N. W. B. zal u allicht kunnen helpen. Vr.: Ik heb een meisje, dat 6 klassen door- loopen heeft. Zij wordt met Juli 13 jaar. Moet zij nu volgens de wet ook de 7de kits doorloopen? Antw.; Aan hel einde van den loopenden cursus mag zij na Juli de school verlaten. Vr.: t. Mijn zoon is van de lsrtc ploeg der lichting 1922 van het regiment genie troepen. Moet hij dit jaar opkomen voor herhalingsoefeningen? Zoo ja, hoe lang en op welken datum? 2. Ik heb een paar lage bruine schoenen, zoowat drie maanden. Hoe kan ik 't aan houdend kraken voorkomen? Antw.: 1. Hij moet wel voor herhalings oefeningen opkomen. Wij meenen gedurende 13 dagen. De datum is ons onbekend. 2. Behandel ze eens met schoenwas. Vr.: Kunt u mij ook zeggen, hoe oi ik boerenjongens- en citroen(a!cohol)vlekken liit mijn jurk (Popelien) kan verwijderen? Antw.: Wrijven met een niet te natie ont vette prop watten gedoopt in zuivere spi ritus van 90 pet. (geen brandspiritus) en na- wrijven met benzine. Beter doel u het klee- dingstuk te laten stoomen. Vr.; Ik heb een vriend, die vischventer is en woonachtig is te Volendam gem. Edam. Hij vent zijn visch in Haarlem uit. Na zijn visch verkocht te hebben, gaat hij naar Spaarndnm, waar hij met drie vrienden een huis heeft gehuurd. Hii verblijft daar van Maandag tot Vrijdag en dan weder tot Maan dag in Volendam. Nu is hij aangeslagen in de gemeente Haarlem voor forensen belas ting voor 13.33. Kan hij nu zijn belasting in Edam terugvorderen of niet of is daar ontheffing van te verkrijgen? Waar moet hij zich daarvoor vervoegen? Antw.: Als hij te Haarlem als forens wordt aangeslagen, dient hij te Edam ook niet meer dan twee derden van den vo'len Edam- schen aanslag te betalen. Voor reclame dient hij aan den achterkant van zijn aanslagbiljet te zien. Spoed is wel gewenscht,. want in den regel is cr maar een korte tijd voor reclame. Voor het eerst is op de jaarbeurs te Mi laan den Italianen gebleken, dat ook Hol land uitstekende trekpaarden leveren kan. De Belgische paarden kende men hier. Een enkele maal liep er wel eens een Hol- Iandsch paard onder door, dat een Belgi schen naam voerde, om toch vooral maar niet te laten merken, dat ook Holland paar den fokte, maar van de trekpaarden uit het Noorden kende men in Italië hel B-lgische zware paard en.... daarmee hield het op. Holland produceerde cn exporteerde kaas en hoter. geen paarden! aldus dacht men. Nu zijn daar op de Milaansche jaarbeurs plots juweelen van trekpaarden verschenen, het beste van het Nederlandscbe trekpaard stamboek. En de Belgen zijn verslagen, vol komen. Een volkomen juist beeld geeft 't welis waar niet, omdat de Belgen er niet „den wind van hadden", dat er Hollandsche pair den komen zouden. Daarom zonden zij mo gelijk, niet het allerbeste. Hoe dan ook; van dc zes groepen won het Hollandsche trekpaard in vijf groepen den éérsten prijs en dat de zesde groep niet ook een zegepraal voor Holland bracht, lag naar wij hoorden aan het feit, dat hef bewuste paard in een spijker had getrapt en dus hinkte. Dezer dagen vergaderde de Algemeen? Technische Vereeniging van Beetworteisui- kerfabrikanten en Raffinadeur» te s-Gra venhage onder voorzitterschap van den heer M. G. Hummelinck. Nadat te ongeveer tl uur de vergadering door den voorzitter was Baometerstand 9 uur v.m.: 744. Achteruit OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van I Mei 1925. Hoogste barometerstand 769.2 m.M., te Janmayen. Laagste barometerstand 741.2 m-M. le Brussel. Verwachting van den avond van 1 lo* den avond van 2 Mei. Krachige, later afnemende noordweste lijke lot westelijken of zuidwestelijken wind aanvankelijk zwaarbewolkt tot betrokken met regenbuien, later opklarend en iets geopend, werden door den secretaris, Dr. Schonebaum, enkele huishoudelijke aangele genheden ter tafel gebracht. Vervolgens werd door den heer M. G. Hummelinck een lezing gehouden over den economischen af voer van condenswater. In de middagvergadering kreeg prof. dr. Erwin Baur nil Berlijn, de bekende specia liteit op het gebied der erfelijkheid, hef woord tot het houden van een lezing over „Ziele und Wege der Zuckerriibcnzüchtung. Vele genoodigden woonden deze lezing bij. Onder andere werden opgemerkt de In specteurs van den Landbouw, de heeren I. G. J. Kakebeeke en Ir. Th. J. Mansholt en Prof. Dr. G. van Iterson, hoogleeraar te Delft. Spreker schetste de moeilijkheden, die de tegenwoordige stand van bet vraag stuk der bietenveredeling oplevert De groote bedragen, die in het beplanten van de proefvelden moeten worden vastgelegd, worden tc zwaar voor particuliere instellin gen, mede door den langen tijd, die moet verloopen. eer resultaat verkregen wordt. Dergelijke proefnemingen zullen dan ook van Rijkswege gesubsidieerd moeten wor den. Van het slagen van pogingen tot ver dere veredeling van de suikerbiet zal zeker de concurrentiemogelijkheid der bietsuiker industrie tegenover dé rietsuikerindustrie ten deele afbangen, zooclat de gemaakte kosten waarschijnlijk goed gemaakt zullen worden. Van groot belang is in dit verband de mededeeling van Prof. Baur, dat ook in den tegenwoordigen tijd in Duitschland door de Regeering belangrijke bedragen voor zijn werk worden beschikbaar gesteld. Dit vormt wel een groot contrast met de opvattingen in Nederland, waar men van Regeeringswege wil gaan bezuinigen op de uitgaven ten be hoeve van den landbouw. De Zweedsche ingenieur Jernberg heeft succes gehad met zijn proeven met kunst- matigen mist tegen de vorst. Hij doet than proeven roet een combinatie van kunst- matigen mist en vergiftigd gas tegen schade» lijke insecten. Hij heeft een uitnoodigirj ontvangen om naar Brazilië en Argentinii te komen om met zijn uitvinding proeven t« nemen tegen de sprinkhanen en zal waar schijnlijk dit aanbod aanvaarden. Naar de Msb. uit Rome verneemt, is itf den toestand van den HoogEerw. patel Theissling onverwacht een gunstige wen ding gekomen. Het onmiddellijk gevaar is geweken. De specialist heeft alle hoop op herstel nog niet opgegeven. De provinciaal, de Hoogeerw. pater B. D. v. Breda, is te Rome aangekomen. Wijziging door een Ned. onderneming. Naar „De Avondpost" verneemt, zal d» Hollandsche Industrie en Handelsmaatschap pij een van onze veldkanonnen van 7 c.M. ia zijn geheel wijzigen, om er een moderne vuurmond van te maken. Het kanon zal verlengd worden ten einde een grootere dracht te verkrijgen. Na de beoogde wijziging zou een dracht vso meer dan 10 K.M. bereikt kunnen worden. Boven dien zou de affuit een zoodanige wijziging ordergaan, dat de staart voor het schieten op groote afstanden niet meer zal behoeven le worden ingegraven. Indien hel aan vorengenoemde Nederland- sche maatschappij gelpkt, om deze verbete ringen met betrekkelijk geringe kosten tot stand te brengen, zou, aldus het blad, oud veldgeschut binnen afzienbaren tijd met di meest moderne buiteniandsche veldvuurmoa den van dit kaliber gelijk te stellen zijn. Een gewijzigd kanon zou over een half jaai gereed kunnen zijn. In het tijdvak vai> 11 tot en met 16 Mei zal onder leiding van den inspecteur oer cavalerie, tevens commandant der lichte brigade, een kaderoefening in bet terrein worden gehouden in de omstreken van Put ten, Vassen en Holten, waaraan zullen deel nemen de commandanten van het le en 2« reg. huzaren, de commandant van het 4« half reg. huzaren, van het corps rijdendo artillerie, van het reg. wielrijders en van het reg, genietroepen met hun adjudanten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1