Birmenlarsdsch Nieuws Hindenburg aanvaardt zijn benoeming tot Rijkspresident. De oecumenische patriarch treedt vrijwillig af. Een nieuwe Duitsch Oostenrijksche organisatie. Onder de Radio-berichten: Voorfoopig geen Engelsch-Fransche confe rentie te verwachten. Engelsche Labouraigevaardigden brengen rap port uit over hun bezoek aan Bulgarije. Gem, btiitenl. berichten. Voorloopig geen Engelsch- Fransche conferentie. Inbeslagneming van een groote hoeveelheid bedwelmende middelen. De politieke toestand in Bulgarije. Het internationale mijnwerkers comité te Brussel. De reis van den Prins van Wales Pokken in Amerika. De gewetensbezwaren tegen stemplicht. Derde Nederlandsche Katholiekendag. 's GRAVENHAGE 4—6 AUGUSTUS 1925. Het Kamerlid Faher. De wijziging van den stemplicht. De wijziging van de Invaliditeitswet. Het landgoed „Hohenheim" Apeldoorn. De Kweekschool voor Vroed vrouwen te Heerlen. De uitbetaling der Pensioenen. De opheffing van het Radio station Sambeek De opvolger van wijlen den heer De Monié Verloren. Landelijke Vakgroeps vergadering voor chauffeurs. De Siurkop-kwestie. Het wetsontwerp in zake den bakkersnachtarbeidi De verjaardag van Prinses Juliana. Optreden van de Arbeids inspectie. Treinverbinding Maastricht Luik. Nieuwe officieele luchtreis gids liedje uit den na-oorlogstijd het opzet spreekt wrijving te verwekken. Voor ieder Duitscher van welke kleur ook, spreekt het vanzelf, dat het nieuwgekozen staatshoofd tegen zulk hatelijk gedoel beschermd moet worden. Teekenen voor den geest van geweld noemt het blad het, dat deze oude koeien uit de sloot worden gehaald om strijd en verbit tering uit te lokken en de atmosfeer slechter te maken. Hetgeen ook de Duitsche politici wel eens mogen inzien, die hun politiek ple gen te richten naar den geest van zulk ge weld. EEN ONBETROUWBAAR POLITIE AMBTENAAR.. Naar de correspondent te Leipzig van de „Köln z." meldt, heeft een ambtenaar van politie, wiens taak het was toe te zien, dat geen geheime speelclubs in de stad werden gehouden, met de besturen van twee zulke geheime vereenigingen gemeene zaak ge maakt, waarvoor hij een groot bedrag ont ving als belooning. De man is gesnapr even als een collega/ die ook bij dit zaakje is be trokken. De besturen der beide clubs zijn gearresteerd. Maatregelen van den Fran- schen minister van Bin- nenlandsche Zaken. In een interview met de „Matin" heeft Schrameck, minister van binnenlandsche taken, aangekondigd, dat hij aan het Par ement de spoedige aanneming zal vragen /an het wetsontwerp, waarbij de handel in wapenen wordt gecontroleerd. Voorts zal er een ontwerp worden inge diend, waarbij het statuut voor buitenlan ders wordt vastgesteld en wordt bepaald, dat elke buitenlander, die zich aan politieke ac tie schuldig maakt, zal wórden verbannen. Ten slotte acht de regeering alle „hon derdschappen" of burgerlijke milities on toelaatbaar. Fransche credieten aan Polen. De „Petit Parisien" meldt dat de Poolsche gezant te Parijs aan Briand heeft medege deeld, dat Polen in verband met de verbe tering van zijn financieele toestand heeft afgezien van de laatste tranche van 100 mil- lioen op de leening van 400 millioen, waar in Frankrijk ten bate van Polen nationale 1 verdediging had toegestemd. De gezant gaf uiting aan de dankbaarheid van Polen voor den dienst, die Frankrijk het heeft bewezen. De „Petit Parisien" ziet in dit door de Fransche regeering hoogelijk gewaardeerde schoone gebaar een nieuw bewijs van de ge negenheid van Polen voor Frankrijk. Het Oecumenische Pa triarchaat. Hen telegram uit Athene aan de Fransch bladen meldt, dat de Patriarch Konstantyn die het ten uitvoer leggen van de onlangs tusschen Turkije en Griekenland gesloten overeenkomsf mogelijk wil maken, er in heeft toegestemd af te treden. Het zal aldus de Heilige Synode mogelijk zijn een nieuwen Oecumenischen Patriarch te kiezen zonder protesten van de zijde van Turkije uit te lokken. Onderhandelingen van Frankrijk met Duitsch- land. De Fransche en de Duitsche handelsdele gatie hielden een plenaire zitting. Zij erken den eenparig, dat een spoedige overeenstem ming door middel van geheime onderhande lingen noodzakelijk was. De verkiezing van Hin denburg. Uit Berlijn woret geseind, dat Hindenburg Zich bereid heeft verklaard de verkiezing te aanvaarden. Amerika en de verkiezing van Hindenburg. De bladen publiceeren een telegram van ien directeur der Dresdener Bank, den heer Gutmann, die te New York vertoeft en aldaar naar aanleiding van Hindenburgs verkiezing m bankkringen informaties over de toekom stige credietpolitiek der Ver. Staten heeft in gewonnen. Men verzekerde hem algêmeen, dat de verkiezing van Hindenburg géén nadeeligen invloed op de credietverleening aan Duitsch- land zou hebben, afgezien van enkele wei nige uitzonderingen. De markt voor Duitsche leeningen was al sinds geruimen tijd ongunstig gestemd door de slechte onderbrenging van industrieele leeningen en zelfs van de Duitsche herstel- leening. Zoodra deze weer stijgen zuilen nieuwe emissies mogelijk zijn. De politieke indruk van Hindenburgs verkiezing is abso luut niet ongunstig. Interpellaties in den Duit- schen Rijksdag. De soc.-dem. fractie heeft bij den Rijksdag een interpellatie ingediend, waarin aan de rijksregeering wordt gevraagd of zij gelooft onder de door de verkiezing van Hindenburg tot rijkspresidenr gewijzigde omstandighe den aan de tot dusver gevoerde buitenland- sche politiek te kunnen vasthouden. Een overeenkomstige interpellatie is door <ie communistische fractie ingediend. De aansluiting van Oos tenrijk bij Duitschland. Onder voorzitterschap van prof. Wett- stein en onder deelneming van taltrijke voor aanstaande leden van alle partijen en per sonen uit het openbare leven, is, Woensdag de oprichtingsvergadering gehouden van de Oesterreichisch-Deutsche Arbeitsgemein- schaft. Zij heeft ten doel door de verster king der Oostenrijksche-Duitsche betrek-, kingen de voorwaarden voor de vereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk in het leven te roepen tegen den tijd, dat Oosten rijk zijn Zelfbeschikkingsrecht zal kunnen uitoefenen. Zimmerman naar Warschau. Commissaris-generaal Zimmerman ver- Ze kt op uitnoodiging van de Poolsche re geering op 16 Mei voor drie dagen naar War schau om zich op de hoogte te stellen van Ihet saneeringswerk van Grabski. De politieke toestand in Bulgarije. Volgens berichten uit Boekarest is een tompiot ontdekt om het gebouw, waarin dé ministerraad bijeenkomt, in de tucht te doen vliegen, v.nJ. met het doel den koning te dooden. Bijzonderheden worden nog ge heim gehouden Dagelijks komen er in de stad nog bot tingen voor tusschen regeeringstroepen en communisten, zoowel in Sofia als in de pro vincie. De vervolgde communisten trachtten meestal te vluchten, hetgeen zij dan vrijwel steeds met den dood moesten beko<>* Een dezer dagen werd op den weg van Sofia naar Bojana de gemeente-secretaris uan Bojana ~edcod Een officierspatrouille die in Sofi" een huis wilde doorzoeken, werd met schoten ontvangen, waardoor de ieiic gedood werd. Het proces tegen de daders van den bom aanslag in de kathedraal zal 1 Mei beginnen. Er worden door de politie groote voorbe reidende maatregelen genomen om de orde tijdens het geding te handhaven. De prins van Wales in Zuid-Afrika. De Prins van Wales is te Kaapstad aange komen. De Tafelbaai was in mist gehuld, hetgeen evenwel niet belette dat honderden booten vol belangstellenden het slagschip „Repulse" omringden die den prins toejuichten. DE VERZEKERINGSPLANNEN VAN CHURCHILL. Bij de door Churchill Dinsdag aangekon digde verzekerir.gsplannen worden het we- duwenpensioen en het oudersomspensioen samengevoegd met het bestaande stelsel van ziekteverzekering. Er zullen 15 millioen ar beiders met hun betrekkingen onder vallen of 70% van de geheele bevolking.De bijdrage voor de verzekering wordt de eerste tien jaat met 4 pence per week voor mannen en 2 pen ce voor vrouwen verhoogd zoowel werk gevers als werknemers moeten deze verhoog de contributie betalen. Het stelsel treedt van 4 Januari a.s. af ge- leide'ijk in werking. Weduwen van mannen, die na 4 Januari a.s. overlijden en die zoowel ingevolge de be staande verzekering als op grond van het niéuwe stelsel verzekerd waren, ontvangen 10 shiUf ig per week voor het geheele leven en 5 shilling voor het oudste land en 3 voor andere kindere/t tot den leeftijd van 14 jaar. Zij, die thans weduwe zijn en kinderen hebben, ontvangen dezelfde uitkeeringen als gift van den staat tot zes maanden, nadat het jongste kind den leeftijd van 14 jaar heeft be reikt 200.000 moeders en 350.000 kinderen zullen deze uitkeering ontvangen. Bestaande en toekomstige weezen ontvangen 7 shilling 6 pence voor het eerste kind van een gezin en 5 shilling voor andere. Ten aai'tien van het ouderdomspensioen ruller, van 1928 af alle mannen en vrouwen, die vijf jaar lang tot het bestaande verzekë- ingsfonds hebben bijgedragen (en aldus twee jaar de bovenbedoelde aanvullende weke- iijksche betalingen hebben verricht), recht hebben op een ouderdomspensioen van 10 shilling per week op 65-jarigen leeftijd, zon der dat rekening gehouden wordt met het feit of zij middelen van bestaan hebben of niet. Op denzelfdeH datum zullen menschen boven de 70 jaar, die onder de bestaande omstandigheden van pensioen zijn' uitgeslo ten, omdat zij middelen van bestaan hébben, pensioen geven bij wijze van gift. In Jul 1926 zullen ?Q.00Ö mannen, die boven de 70 jaar zijn en van pensioen zijn uitgesloten, omdat zij loontrekkenden zijn, recht krijgen op pensioen. Daar de kosten van het stelsel geleidelijk zullen stijgen, zullen de extra-bijdragen, te betalen döor de werkgevers en werknemers over tien, twintig en dertig jaar elke tien jaar met een penny voor de mannen en een hal ven penny voor de vrouwen stijgen, tot een maximum van 7 pence voor de mannen en 3 pence voor de vrouwen. De kosten voor den staat zullen in de eer ste naar jaar klein zijn, in het derde volle Jaar i nillioen pond en in het tiende jaar 15 mil lioen porjd bedragen. Dbijdrage wordt daarom over de eerste tien jaar gelijk gemaakt; het jaar lijkse.. bedrag zal 53 millioen pond zijn. Het st-.sel zal over 80 jaar zichzelf bedrui pen. EEN PSYCHOPAATH. Omstreeks Goeden Vrijdag werd te Lon den een zestienjarig danseresje op straat ver moord door zekeren Ernest Rhodes, een jor: eling van 19 jaar Dit jongemensch is thans door den politierechter naar de recht bank verwezen. Wat bij het voorloopig on derzoek den politierechter omtrent den jeugdigen moordenaar aan het licht kwam geeft wel een merkwaardig beeld van zijn iicijauaêlijke en geestelijke gesteldheid. Zoo verd door getuigen verklaard, dat hij een bu: jugewco.i grooten eetlust had hij at namelijk van den ochtend tot den avond. Zijn patroon had hem gezegd, dat hij wegens dien abnormalen eetlust eêns naar den dok ter moest gaan. Geregeld at hij vijf of zes eiSren als ontbijt, soms wel zeven of acht. dan ontbeet hij liefst nog drie keer eiken morgen. De laatste paar maanden was hij blijk baar niet we! bij het hoofd. Soms was hij erg gedrukt om dan plotseling të gaan dan-" sen èn zingen. Voortdurend sprak hij over Thorne den moordenaar van Crowborough, dien hij als een héld beschouwde en niét als iemand die iets verkeerds gedaan had. Ook zichzelf beschouwde hij na den door hem gepleegden moord als een held. EEN OORDEEL OVER HINDENBURG. De geheele Tsjechische pers wijst erop, dat Hindenburg door 26 geallieerde mogendhe den als „oorlogsmisdadiger" is beschouwd, wiens uitlevering destijds is verlangd. Hij staat op de internationale lijst als no. 237 en' werd gezocht o.a. wegens de volgende delic ten Deportatie van vrouwen én meisjes rooi met geweldpleging willekeurige ver nietiging met ontplofbare stoffen van eigen dommen onnoodige brandstichting bar- baarsch optreden tegen dé bevolking van bezet gebie^ schending van gracven ver giftiging van bronnen roof van Amerikaan- sche zendingen van levensmiddelen, bestemt voor de bevolking van het bezette gebied Het blad van dr. Benesj wijst op de moei- ■ke positie, waarin de vertegenwoordigers der :ei!l>efden te Berlijn zullen komen bij Ontvangst van Hindenburg. In eer edactioneel stukje bétoogt de „Voss Z."„ c!a; uit het opnieuw aanheffen van dit Dc diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat de minister van huitenl. zaken Chamberlain, den Frar.- schen ambassadeur de Flcuriau ontving, dié uit Parijs geenerlei ontwerp voor een ant woord op het Duitsche voorstel inzake een pact meebracht, noch een voorstel voor een spoedig bezoek van Painlevé of Briand aan I-onder.. Noch inzake de ontwapening van Duitschland, noch inzake het vciligheidspact wordt de zaak rijp geacht voor een per soonlijke gedachtenwisseling tusschen minis ters of voor een conferentie, daar de voor naamste belangstelling van het Fransche ka binet op het oogenblik gericht is op den fi- nancieelen toestand. De door Herriot voorbereide nota over het pact wordt na de verkiezing van Hin- denbug in ieder geval gewijzigd. Briand koestert nog de hoop, dat de hoofd lijnen van het protocol van Genève gebezigd kunnen worden, onverschillig welke defen sieve pacten tusschen bepaalde mogend heden er op geënt zullen moeten worden. Ir het district West Central van Londen heeft de politie, naar draadloos gemeld wordt, een grooten koffer in beslag geno men, volgeladen met opium, heroine, mor phine, cocaine en andere vergiften, voldoen de om duizenden menschen te dood'en. De politie zoekt naar den eigenaar van den koffer. De drie Labour-aigevaardigden, die een bezoek aan Bulgarije hebben gebracht, heb ben Woensdag in een bijeenkomst van de parlementaire Labour-fractie, onder voorzit terschap van Lansbury' gehouden, rapport uitgebracht. Zij verklaarden o.a. dat de B'ul- gaarsche regeering de berichtgeving opzette lijk vervalscht en dat bijv. journalisten, die getuige waren geweest van dc terechtstel ling van sommige personen; door de autori teiten gedwongen werden, aan hun bladen te melden, dat deze slachtoffers zëlfmoörc! hadden gepleegd. Het rapport eindigt'met dé verklaring, dat de openbare meening van En-' geland en Amerika grooten invloed kan uit oefenen ter verbetering van den toestand in Bulgarije. Daarom dringt de delegatie er op aan. dirt-person èn met humanitaire be'ginse Ier. van alle partijen zullen samenwerken cm te verkrijgen; le. dat niémand in Bul garije zal worden terechtgesteld of gevangen gehouden, wanneer hij niet door een wetti ge rechtbank is veroordeeld; 2. dat aan on partijdige' personen, aan te wijzeh door de gézanten van Engeland en Amerika zal wor den toegestaan de gevangenissen te bezoe ken; 3. dat de nieuwe troepenmacht in geen geval "langer dan tot 31 Mei a.s. onder de wapenen gehouden zal mogen worden en dat deze troepen niet zonder wettige rege ling onder de boeren mag worden gerecru- t.eerd; en 4e. dat zoo spoedig mogelijk ver kiezingen. zullen worden gehouden, zoodat de militaire dictatuur zal plaats maken voor een burgerlijk democratisch bewind. Te Brussel is Woensdag het Internatio nale Mijnwerkerscomité onder voorzitter schap van Herbert Smith bijeengekomen. In zijn openingsrede gewaagde hij van de ver kiezing van Hindenburg tot president der Duitsche republiek en sprak de hoop uit, dat de Duitsche mijnwerkers alles zullen doen "Wat mogelijk is om te verhinderen dat de imperialistische en revanchegcest Euro pa met een nieuwen oorlog Zal bedreigen. Ef werd besloten dat er den 28en ,Tuli een delegatie naar Rusland zal vertrekken om de arbeidsvoorwaarden in de mijnin dustrie te bestudeeren. Van het rapport, dat zij bij haar terugkeer zal indienen, zal afhangen of er reden is om dc Russische mijnwerkersorganisaties tot de Internatio nale toe te laten. Voor de verkiezing van permanent secre taris waren twee candidaten gesteld: de Franschman Dumoulin en de Engelschman Frank Hodges. Met algemeene stemmen werd Frank Hodges tot secretaris benoemd. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat "de prins, toen hij in het vroolijk versierde Kaapstad voet aan wal zette, met groote geestdrift werd ontvangen door alle klas sen .der bevolking. Hij zal te Kaapstad den eersten steen leggen voor een nieuwe uni versiteit. In veïband met de heerschende ongerust heid over het optreden van pokken is ahn alje Amerikaansche regiéeringsambfenaren, „tén getale van 65.000, het. officieele Verzoek gedaan, zich te laten inenten. Vernomen wordt dat president' Coolidge een Van de eersten was om aan het verzoek ievol doen, Sedert 2 Januari zijn 'te Washington van 54' gevallen 19 met den dood geëindigd. Tegemoetkomende bepalingen. Bij den Burgemeester berust de beslissing. Ingediend is thans het wetsontwerp tot aanvulling van de Kieswet, beocgeride hen, die gewetensbezwaren gevoelen bij het uil- oefenen van hun stemplicht, daarvan Vrij te stellen. Naar in de Memorie van Toelichting, wordt opgemerkt, is nu door de aanneming van het air.endement-Wintermans-Van Ras se van Ysselt op het wetsontwerp tot wij ziging van de Kieswet, dat door.de Tweede Kamer op 3 April j.I. is aangenomen, de sanctie op niet naleven van den stemplicht', zij het in gewijzigd -n vorm, behouden is, weder actualiteit geschonken aan 'de gewe tensbezwaren welke bij een groep der be volking bestaan, tegen naleving van de ver plichting gesteld in art. 72 der Kieswet. Het komt der regeering voor, dat aan degenen, die uit welbewuste godsdienstige overtuiging overwegende bedenkingen koesteren tégen dc naleving van de wet op dit punt, moet worden tegemoetgekomen. Daarom bevat, het huidige wetsontwerp een paar bepalingen, die becogen met deze bezwaren rekening te houden. Volgens deze bepalingen heeft de gewetensbezwaarde zien met een verzoek om vrijstelling te wen den tot den burgemeester zijner woonplaats. Let verzoek moet inhouden, dat de verzoe ker op grond van zijn godsdienstige over tuiging voldoening aan de verplichting niet geoorloofd nchl. Dc Burgemeester kan een onderzoek instellen èn zijn verzoeker in/ lichtingen vragen. Zijn dén burgemeester geen feiten bekend, die strijden met den inhoud der verklaring, zoo geeft hij een be wijs van vrijstelling af. Zijn den burgemees ter zoodanige feiten wél bekend of ver strekt de ve'rzoekèr r.iet de gevraagde in lichtingen, dan weigert de burgemeester het bewijs af te geven onder mededeeling van de redenen. Door het bewijs van den burgemeester Is' men voor eiker, omslag en elke strafver volging gevrijwaard. Ingeval van weigering of intrekking van het bewijs bestaat beroep op den met ac uitvoering van déze wët belasten minister. Met hét oog óp de mógelijkheid, dat toe passing van art 72 bis (het artikel de vrij stelling regelende) niet plaats virtd't; b.v. de de tijd daartoe heeft ontbroken (met name bij de verkiezingen in dit jaar is deze moge lijkheid zelfs zeer groot) is voorts de bepa ling opgenomen, dat, als de weg om vrij stelling te verkrijgen niet is bewandeld, men zich toch nog op „ex post" kan "beroe pen op gewetensbezwaren. Logies gedurende de Kath. Dagen. De Plaatselijke Regelingscommissie vestigt de aandacht van belanghebbenden op bét volgende: 't Is de bedoeling van de Regelingscom missie elk der bezoekers geheel vrij tc laten in de te treffen logicsarrangementen. Even wel is na ingewonnen informaties gebleken, dat het volstrekt niet vaststaat dat gedu rende de Kath. Dagen een ieder verblijf zal kunnen vinden in eén der Haagsche hotels. De Rcgelingscommissie heeft daarom ge ineend voor informatie-doeleinden in te, moe ten stellen een Logiescommissie, welker taak zal zijn belanghebbenden voor te lichten in .hoofdzaak aangaand de logiesaangelcgenheid ,buiten ,de hotels en pensions. Logiesinformaties voor hotels en pensions zullen gaarne verstrekt worden door de Ver- -eeniging voor Vreemdelingenverkeer, aid. 's Gavepbagc en Omstreken (Groenmarkt 22). Teneinde in een eventueel tekort van lo- gics le voorzien wordt belanghebbenden aanbevolen 2ich ren spoedigste betreffende '"privé logies met hun relaties in Den Haag te verstaan, Dpor de bovengenoemde Logiescommissie "v. ordén daarna particulieren opgeroepen aan de commissie ten spoedigste bekend te ma ken of men genegen is en zoo ja tegen welke voorwaarden aan een of meer be zoekers eenigc dagen logies te verlcenen. De desbetreffende vragenformulieren voor logies gevers kunnen bij de Logiescommissie [De Ca rpentiersiraat 153, Den Haag), schriftelijk worden aangevraagd. Zij, die te zijner tijd op bovenaangegevcn 'wijze, hetzij in hotels of pensions, hetzij bij bekenden zich geen logies hebben kunnen verschaffen, kunnen dus voor verdere infor maties zich wenden tot bovengenoemde Lo giescommissie (Dc Carpentierstraat 153, Den Haag) onder opgave van gewenschte- klasse van logies benevens eenige inlichtingen be treffende persoon of personen waarvoor lo gies verlangd wordt. Men gelieve postzegel voor antwoord in te sluiten Nu de stemming over het politiek au.vies in den kieskring Tilburg de heer Feber twee, plaatsen achteruit gezet heeft, zoodat hij no 5 kwam te staan, is zijn Kamerzetel hem ontnomen. Het gevolg zal zijn, dat hij, naar de „Res. Bode'' verneemt, weer als ;ngc- nieur' naar Indië terug moet. Wat zal zij in de practijk brengen. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Kerste Kamer over het wetsontwerp tot Wijziging van de Kieswet, van de Provincie" e wet en van de Gemeentewet. Blijkens dit verslag gaven verschillende leden uiting aan hun verwondering over de zonderlinge houding der regeering bij de be handeling van sommige wetsontwerpen Werden zelfs die op de richtige heffing der belastingen, en tot Herziening van het leglo- r.ienl op het beleid der regeering van Ned. Indië, tijdens de behandeling in de Tweede Kn.ner in meer dan gewone wijze gewijzigd, dit wetsontwerp bracht in hoofdzaak het tegendeel van hetgeen aanvankelijk werd voorgesteld. Flet wetsontwerp had oorspron kelijk tot strekking de strafrechterlijke sanc tie op de naleving van den stemplicht L la ten vervallen Door de openbare behande ling in de Tweede Kamer is echter die sanc tie, zij het gewijzïgden vodm, zoo mogelijk nog hechter vastgelegd, dan in de bestaande Kieswet het geval is. Men meende hier een gebrek aan leiding bij de Regeering te moé ten vaststellen Onderscheidene leden verklaarden zich tegenstanders van den stemplicht, helzii uit beginsel, hetzij om praetische redenen. Daar het voorstel een verscherping van der. stem- plicht ten gevolge kan hebben, achtten zij aanneming niet gewenscht. Vele andere leden betuigden hun instem ming met het wetsontwerp, nu de straf óp niet-naleving van het stemmen is behouden, al waren er onder hen, die vreesden, dat ook de gewijzigde toepassign er van zoude kunnen blijken in de practijk niet houdbaar te zijn. Sommige leden verklaarden, dat zij gaarne hadden gezien, dat bij het wetsontwerp nog krachtiger maatregelen waren genomen, om het vormen van kleine partijen tegen te gaan Betoógd werd voorts, dat de, ten gevolge van het amendement Wintermans-Van Sasse van Ysselt, in het ontwerp gebrachte Wijzi ging, in strijd is met de beginselen van het wetboek van strafvordering, dat de dagvaar ding door middel van een eenvoudige oproe ping alleen toelaat onmiddellijk na ontdek king op heeterdaad, waarvan in dit geval geen sprake is. Ook werd er op gewezen, dat niet alleen docr het groot aantal overtredingen de wet niet te handhaven zal zijn, maar ook, door dat de opgaven van de stembureaus niet be trouwbaar zijn. Met 47 tegen 13 stemmen aangenomen. In de Donderdag gehouden Tweede- Kamerzitting is het wetsontwerp tot wijzi ging van de Invaliditeitswet aangenomen met 47 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de Anti-Revolutionnairen Colijn, Zijlstra, Beumer, Scheurer; de Vrij- 'heidsbonders Van Rappard, Van Gijn, Dres- selhuys, Staalman, mejuffrouw Westerman, Ter Hall en Boon en de Katholieken Van Sasse van IJsSclt en Kooien. Door „Huize Padua" te Boékel aangekocht. Men schrijft uit Apeldoorn: Het bekende landgoed „Flonenheim" aan dc Deventerstraatweg is gistermiddag in pu blieke veiling in massa aangekocht door de R. K, Stichting „Huize Padua" te Boekei (N.-B.), voor de som van 94.250, terwijl het houtgewas moet benaderd worden voor 3730. Het gesticht is bestemd voor verpleging van geesteszwakken en zenuwzieken. In een voorstel tot wijziging van de be grooting van arbeid, handel en nijverheid, wordt meegedeeld: De uitslag van het onderzoek in zake het subsidie voor de Kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen ingevolge de aanne ming door de Tweede Kamer op 2 Decem ber 1924 van een amendement van den heer Boon tot schrapping van de voorgestelde verhooging der subsidie met 80,000 noopt tot nader overwegen van mogelijkheden van bezuiniging, waartoe meer tijd vereischt wordt dan thans bij dit eerste onderzoek ter besci.ikking stond. Hierdoor is het den minister van arbeid, handel en nijverheid nog niet mogelijk, een definitief voorstel te doen. Thans wordt voorgesteld alleen voor 1925 het subsidie te verhoogen met 80,000. Daardoor zal het mogelijk zijn, de inrich ting gaande te houden in afwachting van het definitief voorstel, dat na den zomer, op grond van het volledige onderzoek, zal kun nen worden gedaan. Dit voorstel bindt voor de toekomst in niet de minste mate. Per giro of per postcheque. Na.méns, der. rnipjsler van ,.Finajipiëu7s"den, burgemeést.crs. .médegedgpld,dat le begih- hen Liet de pën'sioënbetalipg .oyér het, 2e kwartaal 1925 (1 Juli) de pensioenen, ver leend aan de geestelijken van de verschil lende gezindten en aan hun weduwen en weezen en te beginnen met de pensioenbe taling over het 3e kwartaal dezes jaars (Aug.); de pensioenen van de Land-en Zee macht die ten laste komen van de Neder landsche Staatsbegrooting, niet meer ten kantore van de betaalmeesters betaalbaar worden gesteld. Voor zoover die pensioenen niet op de betrokken girorekening van belanghebben den worden bijgeschreven, zal in den loop van de maanden Juli en Augustus en ver volgens regelmatig drie maanden later aan belanghebbenden worden gezonden een postchèque op naam, tot het bedrag van het verschuldigde pensioen, welke chèque ten postkantore van de woonplaats van den belanghebbende kan worden ontvangen. Attestatiën dc vita behoeven dan door gemelde gepensionneerden, die hier te lan de metterwoon gevestigd zijn, niet meer te worden overgelégd. Vanwege het departement van Financiën zullen bij de betrokken' gemeentebesturen inlichtingen worden ingewonnen omtrent het ir, het leven zijn van de gepensionneerden. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het ter voorkoming van schade dringend noodzakelijk is dat de verificatie van de eventueel toe te zenden staten met de meest mogelijke nauwkeurigheid ge schiedt en dat het in het belang is van de gepensionneerden, dat die staten zoo spoe dig. mogelijk aan het Departement worden teruggezonden. Geen betaling van pensioen toch kan plaats hebben voor dat van het in leven zijn van den gepensionneerde is ge bleken. Omtrent de opheffing van het radio-station wordt vernomen, dat de aanbesteding van het afbreken der zes masten heeft plaats gehad. De gunning is nog niet geschied. De masten moeten ongeschonden worden afge leverd aan het station „halte Sambeek". Opvolger van wijlen den heer De Monté Verloren, als lid der Tweede Kamer, is de heer W. Warnaar, lid van de Prov. Staten van Z.-Holland en wonende te Sassenheim. Gemeld wordt: Zondag 26 April hield de Nederl. R.-K. Bond van Transportarbeiders ,.St. Bonifacius" een landelijke vergadering voor chauffeurs, teneinde te komen tot de stichting van een Bondsvakgroep voor chauf feurs. Door den heer Manns werd een inleiding gehouden over het onderwerp: „De chauf feurs en het huidige verkeerswezen". Uit de discussies, welke volgden na de gehouden inleiding, bleek volkomen, dat de positie van den chauffeur in alle takken van het transportbedrijf niet een van de meest rooskleurige is en werd vanuit de vergade ring zeer sterk den wensch naar voren ge bracht, door middel van het invloed uitoefe nen op autoriteiten, te komen tot een be maalde begrenzing van den arbeidstijd voor Jen chauffeur. Bij de bestuursverkiezing voor den Bonds vakgroep werd als voorzitter aangewezen de heer Franssen, Maastricht en de "heer v. dj Star, Rotterdam, als secretaris. Dc directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft meegedeeld, dat ,het rapport der commissie, ingesteld door den. minister van Waterstaat, haar geen aanleiding geeft, dr. Sturkop niet langer met de ziekencontrole te Amsterdam te belasten, of te zijnen aan zien bijzondere maatregelen te treffen. In overleg met het hoofdbestuur der pos* terijen én telegrafie zal echter worden na gegaan, of er aanleiding bestaat, in het ver volg over een controleerend geneeskundige inkomende klachten terstond te laten onder zoeken door een buiten de controle staanden medicus, en de taak der cóntroleerende ge- neesheeren in hun instructie wat scherpe? te omschrijven. In de Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer is op voorstel van den voor zitter met 42 tegen 16 stemmen besloten, Dm het wetsontwerp in zake de bakkersnacht/ arbeid alsnog aan de agenda toe te voegen, De 16c verjaardag van Prinses Juliana is Donderdag in de residentie op de gebruike. lijke wijze gevierd Van de openbare gebou wen, van Rijk, gewest en gemeente, van de Gezantschapswoningen, van tal van particu liere huizen, wapperde het rood-wit-blauw of het oranje-blanje-bleu. De pavoiseering aan de beugels der tramwagens van de H. T. M. maakte ook, weer een feestelijken in druk, évenzoo de vlaggenversiering op het Lange Voorhout. Op straat zag men velen met oranje getooid. Verscheidene winket! hadden speciale étalages met portretten van de leden van het Koninklijke Huis. Op het feestprogramma stonden concerten van gemeentewege te geven door de Resi dentie-Harmoniekapel in de Lange Voor hout, des middags van 2145 uur, en des avonds van 79 uur, door de Harmonie „Meyerbeer" op het Neptunusplein te Sche- veningen, des avonds van 6/48/4 en de Vereeniging „St. Cecilia" in de voormalige gemeente Loosduinen des avonds van 810. Gisteravond zouden als gewoonlijk de gevels van de ministeries geïllumineerd zijn. Het Haagsche Comité voor Volksfeesten, zou Donderdagavond te half negen op het Malieveld een vuurwerk ontsteken. Van ne gen uur af zouden op het Malieveld, onder leiding van den heer Arnold Spoel, nationale liederen worden gezongen met begeleiding van het orkest van den Haagschen Turn bond. Ten palcize van de Koningin in het Noord einde en in het Paleis van de Koningin- Moeder in de Lange Voorhout lagen felici/ tatieregisters ter teekening. Minister Aalberse heeft uitvoering geantw v/oord op de schriftelijke vragen van hei Kamerlid Fleskens betreffende het optre den van de Arbeidsinspectie op 3 Februari j.I tegen de firma Van Atendonk, te Til- büig Uit 't antwoord van den minister blijkt, dat, in verband met 't toestaan van 'n over- werkvergunning het aantal employé's in de scheen- en lederfabrieken der firma moet worden geteld. Op genoemden datum zijn oir. 9.45 uur, 3 ambtenaren met de controle begonnen, terwijl een vierde om half elf be gon met de telling van het magazijn- en kantoorpersoneel. Vóór 12 uur was dit werk afgcloopen, Om 2 uur is in het magazijnkantoor de verificatie van de opgenomen namen met de loonlijsten begonnen, waarbij tegenwoor- „tüg. waren de administrateur van de loon- lijsten, renteEaart, enz-, en', één of meer di recteuren der vennootschap. Sleehts omtrent enkele arbeiders, vier ol vijf, moesten nadere gegevens worden cpge- genömen, zoodat het onderzoek des middags geen stagnatie in de fabriek heeft kunnen veroorzaken. Djt onderzoek was om 4.15 uur geëindigd. Opgemerkt moet nog worden schrijft de minister dat de controle, op 3 Februari plaats vond, en dat eerst in de bladen van 17 F'ebruari een klacht over deze controle verscheen, een klacht, waarvan de auteur niet bekend is. De directie heeft, hoewel zij de handelingen der controleerende beamb ten op 3 Januari met belangstelling yclgde, daarbij op geen enkele wijze kenbaar ge maakt, dat het onderzoek hinderlijk ot on- acngenaam was. Blijkens de uiteenzetting der feiten moet dc meening, dat de arbeidsinspectie '.cgeh de vennootschap opgetreden zou zijn op een wijze, die niet kan worden geduld, on- juis; worden geacht. De Arbeidsinspectie jiandelde hier ter ver vulling van een op haar rustenden plicht, het toezicht op de naleving van de bij een vergunning gestelde voorwaarde. Een dergelijke controle is noodig, omdat bi) het achterwege blijven ervan, het g.-zég der wet zou worden verzwakt en de belan gen van arbeiders en van patroons-vakgc- nooten zouden kunnen worden gesci- il. De arbeidsinspectie is voorts bij de controle gebleven binnen de bij de wet ges'elde grenzen, en hééft daarbij alles vermeien, wat haar optreden noodeloos hinderlijk ol kwellend had kunnen maken. Hoogstens kan de vraag gesteld wor den, of de vrij ingrijpende wijze, waarop dc crJitrole op 3 Februari 1925 plaats had, wel in de juiste verhouding stond tot het des tijds nog tc beschermen belang, nok in ver band met de omstandigheid, dat uit :1c controles van 1 en 31 October 1924 geblc- kfn was, dat het vereischte aantal arbeiders ofschoon niet bereikt, toch benaderd was. Dc minister vindt echter onder de gege ven omstandigheden geen aanleiding het op treden van het betrokken districtshoofd al te keuren of eenigen maatregel ter zake van het voorgevallene te nemen. Het Tweede Kamerlid, de heer Vliegen, heeft tot den Minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: Is de Minister bereid zijn aandacht te ves tigen op het feit van dc hoogst gebrekkige treinverbinding tusschen Maastricht en Luik, gebrekkig in dezen zin, dat de duur der leis buiten elke evenredigheid staat tot den af stand? (Ter toelichting diene, dat, terwijl vóór den oorlog de duur der reis nooit meer dan 70 minuten was, thans er schier geen enkele trein is, die het in ongeveer dien tijd doet, terwijl de meeste een belangrijk veel lan- geren tijd in beslag nemen). Is de Minister, daar thans een nieuwe dienstregeling in voorbereiding is, beécid tot pogingen, om in dezen verbetering aan te brengen? Wij Ontvingen een ex. van den Ne- derlandschen Luchtreisgids, uitgegeven door de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij .-oor Nederland en Koloniën (1925, 6e dienstjaar). Nu het luchtverkeer zich gestadig uit breidt en ons land voortdurend daarbij een belangrijker positie gaat innemen, vestigen wij speciaal de aandacht op dezen luchtreis- gids, die bij alle kantoren der K. L. M. hare agentschappen en de Reisburcaux gratis verkrijgbaar is. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6