ET1GD __fl!LUWS FINANCIËN. De Nederl. Handelsbalans. Groot- en kleinhandelsprijzen. Oe werkloosheid. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden. Wijziging Invaliditeitswet. Tandtechnici. Conventie. Invoering Wetboek van Straf vordering. Loterijwet. LUCHTVERKEER. Het landen van luchtschepen. KUNST EN KENNIS. Na Bouwmeester's dood. De O. L. Vrouwetoren te Amersfoort. UIT BOEK EN BLAD. KERK EN SCHOOL'. Een reis naar Rome in October 1925. DE PELGRIMSREIS DER KATHOLIE KE GARDE NAAR ROME. Den Haag. Pater Theissling O. P. Huldiging van Mgr. Diepen in Weenen. Missiehuis van Mil-Hill in het Bisdom Haarlem. ORDE EN ARREÏD. De Arbeidsbemiddeling in Drente. Het conflict in de Steen industrie. Het coll. contract in de bouw vakken. Cumulatie -van betrekkingen. Gestoorde bruiloftsvreugde. Fraude door een boekhouder. 8000 gulden verloren. De staking in de Venen. De trambotsing te Treebeek. Ergerlijke dierenmishandeling. Natriumontploffing te Zutfen. Moordaanslag in Den Haag. Een droevige moord-epidemie. De Stedemaagd... in reparatie. Ammunitie uit Nederland? De actie van 't echtpaar Boëke. MARKTNIEUWS Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder^ goud en zilver) van den invoefc- heeft bedragen in Maart 1925 204 in Februari 1925 197; in Maart 1924' 187; in Januari t.m. Maart 1924 549 millioen gld. De waarde van den uitvoer bedroeg in Maart 1925 146; in Februari 1925 136; in Maart 1924 132; in Januari t.m. Maart 1925 432 en in Januari t.m. .Maart 1924 374 mill, gld. Het saldo-invoer had in de maanden Januari t.m. Maart 1925 een waarde van resp. 70.7, 60.5 en 57,5 mill, gld.; totaal voor Januari t.m. Maart 1925 188.7; voor Januari t.m. Maart 1924 175:4 mill. gld. Een kleine daling te consiateeren. Het Centraal Bureau voor de .Statistiek deelt het volgende mede betreffende de indexcijfers der groot- en kleinhandelprijzen. Groothandelprijzen. Algem. indexcijfer Indexcijfer (voedingsmid- (48 artikelen) delen (28 artikelen) 1913 100 100 1919 304 296 1920 292 252 1921 182 1S7 1922 160 160 1923 151 163 1924 156 156 1924 Januari 156 153 Maart 155 154 April 154 151 Juli i5i 149 Octobei 161 166 December 160 164 1925 Januari 160 161 Februari 158 159 Maart 155 154 Bij beschouwing der cijfers blijkt, dat de daling van het algemeen indexcijfers in Maart 1925 in vergelijking met Februari 1925 voornamelijk voor rekening komt van een groot aantal Voedingsmiddelen en groo- tendeels door de daling van de seizoenarti kelen (eenige zuivel- en landbouwproducten) wordt beheerscht. Tegenover een prijsdaling van 21 artikelen met in totaal 193 punten, staat een prijs stijging v5n 11 artikelen met in totaal 45 punten. Met 10 en meer punten daalden de arti kelen tarwe en erwten (elk met 10 punten), mais (12), rijst (13), thee (22), eieren (27) en melk (31). Daarentegen stegen met meer dan 10 punten de artikelen: katoen (11) en aardappelen (16). Kleinhandelprijzen, 1912 100 1919 212 1920 234 1921 179 1922 157 1923 145 1924 152 1924 1925 (1913 is gelijk 100) Januari 150 156 Februari 151 157 Maart 152 157 April 152 Juli 150 October 153 December 156 Interpellatie-Stenhuis in de Eerste Kamer, In de Donderdag gehouden zitting van de Eerste Kamer heeft de heèr Stenhuis, S, D. A. P. zijn interpellatie over de werkloosheid gehouden. In verband daarmede stelde de heer S. een aantal vragen aan den Minister van Binnenlandschc Zaken. Deze vragen luidden: 1. Heeft de regeering kennis genomen van het streven van sommige gemeenten om de ongeschoolde arbeiders uit dc steunregeling uit te schakelen en naar de Armbesturen te verwijzen? 2. Meent dc Regeering niet dat op deze wijze het gevaar ontstaat dat een belang rijk deel onzer arbeiders tot pauperisme vervalt en dat het dc taak der Regccnng is, zulks te voorkomen? 3. Heeft de Regeering reeds een beslis sing genomen in zake de bij de Begroo ting van Binncnlandsche Zaken besproken centralisatie der werkloozenzorg en ten opzichte van het organiseeren eener ver ruiming der werkgelegenheid op zoo groote schaal, dat de duizenden onge schoolde arbeiders daarin kunnen worden te werk gesteld? 4. Wanneer de Regeering ten deze nog geen beslissing heeft genomen, is zij dan bereid op korten termijn een conferentie te beleggen van den Nijverheidsraad, Werkloosheidsraad en de Commissie voor Werkverruiming, om haar in deze aange legenheid van advies te dienen? 5. Is de Regeering bereid, bij iedere werkverschaffing een orgaan te scheppen, waarmee de vertegenwoordigers der plaat selijke vakvereenigingen die tot de te werk gestelde arbeiders behooren, grieven en dergelijke kunnen bespreken en een eventueele oplossing regelen? Is de Regeering bereid, de bepaling, dat uit één gezin niet meer dan één man kan worden te werk gesteld, op te heffen? De Minister van Binnenl. Zaken, de heer RUIYS DE BEERENBROUCK, antwoordde den interpellant, dat de regeering in der. laatstcn tijd zich weinig bekommerd heeft om de gem. steunregeling, wegens^ de be staande rijksregeling. Van de uitschakeling van ongeschoolden is de Reg. dus niet op de hoogte. Verwijzing naar het armbestuur is geen verwijzing tot het pauperisme, maar een streven om den ondersteunde een zelf standig bestaan te hergeven. De regeering kan daartegen geen maatregelen nemen, daar zij de gemeenten heeft vrijgelaten bij het op stellen van een steunregeling en de bcoor- dceling van de noodzakelijkheid er van_ en de regeering moet zich daar buiten houden. De regeering heeft nog geen tijd of gele genheid kunnen vinden om over de door den heer Stenhuis indertijd voorgedragen regeling van werkverschaffing op groote schaal aan ongeschoolden, een oordeel tc vormen. Wat betreft een conferentie met werkloosheidsraad, commissie voor werkver ruiming enz. Spr. heeft zich gewend tot zijn ambtgenoot van Arbeid^ en verzocht om daaromtrent de commissie voor de econo mische politiek te hooren, omdat het een kwestie van welvaartspolitiek is, hoe werk loosheid afdoende is te bestrijden. Spr. wil Ha het advies dier commissie wel overwegen, of ook dc andere lichamen moeten worden gehoord. Er bestaat naar spr.'s meening reeds vol doende mogelijkheid om klachten, opmer kingen enz. ter kennis van de bevoegde autoriteiten te brengen, zoodat de instelling van een nieuw lichaam als tusschenpersoon voor klachten overbodig is. Met name doet de contactcommissie uit de landarbeiders bonden goed werk. Wat betreft de kwestie, dat voor werk verschaffing slechts één persoon per gezin in aanmerking komt, men beweert, dat de jongelieden daardoor leeren luieren, maar dc regeering is overtuigd, dat emigratie, bin nenlandschc of buitenlandsche, voor derge lijke jongelui beslist noodzakelijk is, ook omdat hun de prikkel om een vak te. leeren ontbreekt. De aangevochten bepaling is reeds van ouden datum en dient om den soms tot hel nulpunt gedaalden emigralie- lust, bijv. in Drenthe, te prikkelen. Er is ech ter nog een ander argument; het kost steeds meer moeite om voor het eene gezinshoofd werk te vinden en dat wordt daarbij steeds kostbaarder. Jongelieden worden dus niet bij de werkverschaffing geplaatst. Wat betreft de loonen bij de werkver schaffing, doet spr. mededeeling van een aantal loonbedragen bij kanaalwerken tc Drente uitgekeerd, waaruit blijkt, dat het loon wel behoorlijk is, maar niet den prikkel wegneemt om elders werk te zoeken. Men mag den toestand niet in een permanenten toestand veranderen. Vergadering van Donderdag 30 April, namiddag 1 uur. De VOORZITTER stelt voor aan de Agenda toe te voegen eenige ontwerpen, w.o. dat op den bakkersnachtarbeid. De heer SCHAPER (S. D. A. P.) vraagt, wanneer dit laatste ontwerp dan aan de orde zal komen. De VOORZITTER denkt dat het Woens dag zal zijn. De heer SCHAPER acht dit overhaast en wenscht uitstel. Hij vraagt in elk geval stem ming over het voorstel van den voorzitter. Dit voorstel wordt aangenomen met 42 tegen 16 stemmen. De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) dringt er op aan, dat het initiatiefontwerp voor ontwapening spoedig in de afdeelingen zal worden onderzocht. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) meent, dat dit ontwerp niet in de afdeelin gen kan worden onderzocht. Het ontwerp zou 18 millioen gulden kosten als het wet werd. Er staat verder niets in en het bevat alleen bespiegelingen. De VOORZITTER zal den wensch van den heer Ter Laan aan de Centrale Sectie overbrengen, Aan de orde is de eindstemming over het ontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet, waarvoor gisteren geen voldoend aantal leden aanwezig was. Het ontwerp wordt thans aangenomen met 47 tegen 13 stemmen. Vervolgens keurde de Kamer het wets ontwerp ongewijzigd goed, betreffende de bevoegdheid der tandtechnici. Aan de orde is het wetsontwerp tot toe treding tot de conventie betreffende de in richting van het statuut der zone van Tan- g«r, gesloten te Parijs op 18 December 1923 tusschen Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje. Z. h. s. goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot in voering van het nieuwe Wetboek van Straf vordering. De heer KLEEREKOPER (S.-D.) stelt de vraag of het wel gewenscht is het instituut van den politierechter in deze wet bp te nemen, Ër zijn er, die veel aanmerking ma ken op dit instituut. Spr is vóör dit in stituut onder eenig voorbehoud, 0. a. dat de politierechter eenvoudige zaken zal behan delen en meer op de persoon van den be klaagde zal letten, schriftelijk vonnis zal wij zen en zal aangeven wat hij ais bewijs voor zijn vonnis heeft aangenomen. Hij hoopt dat over principes bij dit onderwerp niet ge sproken zal worden omdat die alle reeds zijn behandeld. De heer VAN SASSE v. YSSELT (R.-K.) meent, dat nogal eens misbruik wordt ge maakt van het instituut van den politierech ter, omdat zaken voor hem gebracht worden die tc belangrijk zijn. Hij wenscht het maxi mum-straf dat geldt voor zaken, die bij de zen rechter kunnen worden aangebracht, van 6 op 2 maanden te brengen. De Minister v. Justitie, dc heer HEEMS KERK, vindt geen aanleiding om in détails te treden over het instituut van den politie rechter. Dat er wat aan ontbreekt, is nog geen aanleiding om er aanstonds bij deze gelegenheid verandering in aan tc brengen. Overweging van de geopperde bezwaren zegt de Minister gaarne toe en hij zal gaarne met den Procureur-Generaal overleg plegen, om te bevorderen, dat alleen kleine zaken door den politierechter zullen worden behandeld. De heer VAN SASSE v. YSSELT (R.-K.) licht een amendement toe, om in art. 29 dc zinsnede te doen vervallen, waarin den pre sident de verplichting is opgelegd den be klaagde mededeeling ervan te doen, dat hij niet verplicht is te antwoorden. De MINISTER zegt, dat de Kamer dit punt indertijd heeft goedgekeurd en dat thans herziening niet gelukkig is te achten, want daarmede treden we terug in de debatten. Voor den rechter-commissaris wil de heer v. Sasse v. Ysselt de verplichting tot mede deeling wel houden. De Minister laat de be slissing aan de Kamer over. Het amendement wordt z. h. s. goedge keurd. Het wetsontwerp is afgehandeld en wordt goedgekeurd. Aan de orde is de wijziging der Loterijwet (Premieleeningen). Wordt z. h. s. goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdag één uur. Een nieuwe verankerings-methode. Dc heer F. W. Heitbaum. chef-werkmees ter van mijnbouwkundige werken te Heer len, meent een practischer en doelmatiger wijze van verankering van luchtschepen te hebben uitgevonden. Met deze anker-inetthodc, waarvoor reeds octrooi aangevraagd is, kan, naar de Tel. verneemt, een bestuurbaar luchtschip met eigen kracht tot pl.m. 1 Meter boven den beganen grond landen, onverschillig van de windrichting. Ook tijdens de landing heeft een verandering van windrichting geen in vloed op het ankeren; zelfs bij stormweer zou de methode absoluut veilig werken. De geheele constructie is zeer eenvoudig en berust hierop, dat door grijparmen, welke zich automatisch kunnen sluiten en die van uit het luchtschip worden bediend, de lan ding kan plaats hebben, waarna het lucht schip zich verder voortbeweegt over een stel van rails en draaischijven. Natuurlijk zullen op het landingsterrein zware cement- blokken in den grond voor de vcrankerings- bevestiging moeten worden aangebracht. Ook het opbergen in de loods kan door eigen kracht geschieden. De geheele landing wordt op 15 minuten geschat, terwijl -'■"•hts eenige personen noodig zijn om op het lan dingsterrein hulp te verleenen. Octrooi is aangevraagd in België, Frank rijk en Engeland, terwijl de heer Heitbaum reeds kleine demonstraties in Engeland vooi het legerbestuur heeft gegeven. De weg van den lijkstoet. Uit Amsterdam wordt gemeld: Volgens het voorloopig plan zal de 'lijk stoet Zaterdag a.s. de volgende route nemen; van den Stadsschouwburg langs het Vondel park. verder over de Stadhouderskade naar den Amsteldijk. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag wordt het stoffelijk overschot van Louis Bouwmeester van de Ziekenverpleging op de Prinsengracht naar den Stadsschouwburg overgebracht. In antwoord op een kennisgeving van de familie Bouwmeester van het overlijden van Lcuis Bouwmeester, heeft minister Ruys de Becrenbrouck, als voorzitter van den minis terraad, een schrijven van rouwbeklag na mens de regeering aan dc betrekkingen doen toekomen, waarin waardeerende woorden zijn gewijd aan den beroemden tooneelspeler. In de raadsvergadering te Amersfoort kwam Woensdag aan de orde hét voorstel van B. en W. tot verhooging van het ere diet voor de restauratie van den O.L. Vrcü wetoren tot 565.100. Het voorstel werd aangenomen, zoödat de voltooiing der res tauratie, welke reeds ver gevorderd is thans vaststaat. INHOUDSOPGAVEN VAN TIJD SCHRIFTEN. OPGANG. No. 219: Inhoud; Dc Advoca- ten-caricaturen van Daumier, door Cornelis Veth (geïllustreerd). Een uur van Spanje (tusschen 1560 en 1590') door Azorin (ver taling van H. Menagé Challa) II. Tulpen, door R. Tepe (geïllustreerd). Tooneelkro- niek, door P. v. d. M. d. W.: „Dc conse quentie van iatsoen", van Pirandello; „Li- liom", door Franz Molnar. Aanteekenin- gen: Beeldende Kunst door P. v. d. M. d. W.: Etsen van Jules dc Bruycker in den Kunsthandel Opgang. Het leven der Kart huizers, I, door P. v. d. M. d. W. (geïllus treerd). Steen der Wijzen: Training, door Habakuk. Wendende Wegen, XIV, door Jan Nieuwenhuis. De Verloof den, XLII, door Alessandro Manzoni. Uit de Bouwwereld: Adviesbureau voor wo ninginrichting. De congestie van New- York Woningen voor blinden. Con- certkronick, door Hypertonides. Lees tafel: Nieuwe uitgaven en „hypercritiek" De Vlaamsche invloeden op het werk van Watteau, door Jozef Muls „Le Roseau d'or" Ontvangen boeken. Schaakru briek. Vrouwenhoekje, door T. D.: Jan neke Examen kerklatijn Vecren cape Silhouettefiguurtjes in den kruissteek Mozes-korlje. Roeping. No. 7: Inhoud: Gerard Bruning, Rembrandt, de realist (met 6 afb.) Henry Bruning, Strindberg's Damaskus trilogie, 4 (slot) Gerard Wijdeveld, dit blinde tre den Kristofoor Jos, Verjans, de Boom Aarde onrust. Kakatoe. No, 9: Uitg. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Inhoud: Pas op, Rogier; Herinnering van een Nederlandsch detec tive; Het meisje met het masker, H. H. H. H.; Kruïswoordpuzzle; De Ode aan Marcel- laine, B. Flemming; De operatie, H. H. H. H.; De Duizendpoot, J. J. L. van Zuylen; De genezing van den doove E. Puch; Herinnering van een Nederlandsch dedec tive I. A. Snatager; Menschenkind, René de Clercq; De Boedhabeëldjes van Herr Koschl Tchitschenwitsj, Jan Hendriks; De Vrouwen cn de Trekschuit, T. A. N. de la Bas; Trouwplechtigheden, Bé; De tweede moeder, H. v. d. G,; Kakatoe-Gifjcs. Tot nu toe is bepaald geweest, dat men zich voor bovengenoemde reis kon laten in schrijven tot I Mei. Het is echter gebleken dat het voor velen bezwaarlijk is, nu reeds te beslissen. Daarom is de inschrijvingstermijn verlengd tot 1 Augustus en kan men Zich dus tot dien datum opgegeven aan Het Centraal Bureau Hoogt 1, Utrecht. Bij de opgave storte men f 25 inschrijvings geld in mindering der reiskosten en geve men duidelijk op welke reis men wenscht mede te maken Reis A. spoor en hotel 2e klas, duur 10 aI2 dagen. Reis B. spoor en hotel 4e klas, en spoor en hotel 2e klas, duur 14 a 16 dagen. Reis C. spoor en hotel le klas, duur 19a 21 dagen. Reis D. 2e klas spoor le klas hotel, of spoor en hotel le klas, beide 19 a 21 dagen. Alle verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij bovengenoemd adres. Men geve zich zoo spoedig mogelijk op, omdat het wenschelijk is, dat bijtijds geweten wordt op hoeveel deelnemers- (sters) gere kend moet worden. Het reisbureau, dat de leiding en de geheele organisatie van deze reizen op zich genomen heeft, kan met meer nauwkeurigheid de noodige maatregelen/treffen. Het Reiscomitè bericht ons, dat het ver eischte aantal minimum deelnemers reeds is overschreden. Men heeft evenwel maatrege len genomen meerdere te kunnen doen deel men. Bovendien gaat op veler verzoek ook een geheel 2e klasse treingedeelte bij voldoende deelname. De prijzen zijn 12 dagen trein 3e klasse, ho tels 2e kl. F. 187.50 en 12 dagen trein 2e klasse hotels 2e kl. F. 240. vertrek 31 Augustus. De deelnemers (alleen R. K.) is niet alleen de audiëntie bij den H. Vader verzekerd, doch zullen ook' een Pausmis bijwonen. Gezien de enorme deelname is het niet zeker, dat de sluitingsdatum op 30 Juni a.s. gehandhaafd kan blijven. In lichtingen bij den Voorzitter-Penning meester, den Heer C. G. J. du Chatenier, H, Zwaerdecroonstr. 194 den Haag, schriftelijk, Mondeling Zaterdagsavonds van 8 tot 9.30 Gebouw Veritas, Kamer 8 A. Westeinde de Haag. Het Reiscomitè der Kath. Garde. De toestand van den H. E, Pater Lud. Theissling, generaal der Dominicaner-orde, i die Donderdag, omringd door dc assistenten der Orde, de laatste H.H. Sacramenten ont ving, is hopeloos. (Tijd.) Naar het „Huisgezin" verneemt, zal Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen zijn reis naar Rome in de week voor Pinksteren onder breken voor een verblijf van eenige dagen te Weenen, waar onze Kerkvorst de gast zal zijn van Z. E. Kardinaal Piffl. In Oostenrijk's hoofdstad zal aan Z. D. H. eene groote kinderhulde gebracht worden, wélke huldiging zal plaats hebben op de binnenplaats van het paleis van Kardinaal Piffl. Met hooge goedkeuring van Z. D. H. Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, zal de St. Joseph-Congregatic van Mill-Hill in Sept. van dit jaar een begin maken met een in richting voor de Lagere Studieën in net Bisdom Haarlem. Father Lefeber, uit Lisse, leeraar aan het St. Josephstudiehuis te Tilburg, is door de Alg. Overste, Z, D. H. Mgr. Biermans, belast met de oprichting en leiding van bet nieuwe missiehuis en behandelt de aanvragen. Een district Emnen ingesteld. Met ingang van 1 Mei a.s. heeft de mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid een district Eminen der Arbeidsbemiddeling ingesteld. Onder dit district zullen ressor teeren de gemeenten Borger, Cocvotden, Dalen, Emmen, Hardenberg Ambt, Harden- berg Stad, Odoorn, Oosterhessclen, Schoo- nebeek, Sleen en Zweelo. De gemeentelijke arbeidsbeurs te Emmen zal als districtsar beidsbeurs optreden. Woensdag heeft onder leiding van den rijkbemiddelaar, den lieer H. A. van IJsscl- steijn, op het departement van Arbeid, Han del en Nijverheid opnieuw een vergadering plaats gehad van werkgevers en werkne mers in de sfeenindustrie. Het resultaat is, dat er tusschen het hoofdbestuur van den Bond van Wcalsteen- fabrikanten en de besturen der verschillen de bij het conflict betrokken arbeidersor- nisaties volledige overeenstemming is ver kregen. De hoofdpunten van verschil zijn geregeld als volgt: 1. De loonen zullen met 5 pCt. worden verhoogd. 2. Aan volwassen arbeiders en aan kost winners, die op 1 December in dienst zijn, zal met 1 Januari 5 worden uitgekeerd. 3. De arbeiders zullen berusten in een ar beidstijd van 50 uur per week tot 30 Sep tember 1925. Een voorloopige overeenkomst zal nog deze week door partijen worden geteekend. Het ultimatum tot staking is in verband hiermede ingetrokken. Kans op tot standkoming. De jaarvergadering van den Pattroons- bond voor d? bouwbedrijven in Nederland heeft zich Donderdag beziggehouden met de conclusies van den rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn,, in zake de landelijke collec tieve arbeidsovereenkomst 1925/1926. Naar de Tel. verneemt, heeft de vergade ring zich, enkele restricties adargelaten, in principe met het bemiddelingsvoorstel van mr. De Vries verenigd. Te verwachten is, dat ook de R. K. Pa troonsbond en daarna de vakorganisaties met het compromis-voorstel accoord zullen gaan. Dan zal dus alsnog een coll. contract in de bouwbedrijven tot stand komen. De nieuwe agent van politie in het Frie- sche stadje Sloten is benoemd tot con cierge in het stadhuis, bode, klokluider, gaarder der penningen voor de opslag plaatsen en ophaler van geld voor het elec- trisch licht. In de Claressenbuurt te Alkmaar vjerde een echtpaar onder vele bewijzen van be langstelling de gouden bruiloft. De feest viering werd des avonds besloten met een serenade door een muziekkorps, na afloop waarvan de 73-jarige bruid plotseling on gesteld werd en eenige uren later overleed. Eenigen tijd geleden ontdekte de directie van de N.V. Zuid-Hollandsche Pletterijen voorheen D. A. Hamburger, gevestigd aan de Gedempte Botersloot te Rotterdam, dat in de toeken fraude was gepleegd. Er werd een accountants-onderzoek ingesteld en daaruit Week, dat de boekhouder van de firma, de 49-jarige F. v. Z. in den loop der jaren ver schillende bedragen, tot een totaal van ruim 4000 niet heb verantwoord en dit geld ten eigen bate had aangewend. De politie heeft den boekhouder aangehouden. Deze heeft reeds bekend, de verduistering gepleegd te hebben. Volgens zijn verklaring heeft hij het geld in zijn huishouding gebruikt. De heer G. tc Tilburg deed bij de politic aangifte, dat hij aldaar, Woensdag een be drag had verloren van 7400 aan Neder landsch bankpapier en tevens een biljet van 1000 goudmark. Te Valthermond opgeheven. Woensdagmorgen is de staking te Valt hermond opgeheven. De arbeiders die nog niet tc werk waren gesteld, hebben ieder voor zieh in overeenstemming met hunne verveners- werkgevers, den arbeid hervat. Er bestaat echter geen vaste loonoVereen- komst en het loonverschil varieert tusschen 25 en 15 verlaging bij verleden jaar. Door Ajen er geen organisatie was, en dus geen stakingsgeld werd uitgekeerd, waren de arbeiders wel genoodzaakt, alles wat de verveners aanboden te aanvaarden. In ver band met deze toestanden, zoowel wat het loon en werkgelegenheid betreft, trachten nu reeds vele veenarbeiders elders, in hoofd zaak in Limburg en Duitschland, werk te krijgen. Te Exloërmond is nog geen oplos sing, men verwacht echter, dat ook daar spoedig wordt aangevangen. Woensdagnamiddag is te Vroomshoop (O.) wederom een conferentie gehouden tusschen j de besturen van de vervenersbonden en van i dc betrokken arbeidersorganisaties over de oplossing van het loonconflict in de Over- I ijsclsche venen. Het was namelijk gebleken, dat verscheidene werkgevers, die zich had den uitgesproken tegen aanvaarding van ar bitrage, bereid waren mede te werken aan de totstandkoming van een bemiddelings voorstel. De conferentie, welke onder voorzitter schap stond van den heer J. Visscher te Almelo, leidde ten slotte tot de fprmuleering van een voorstel, waarbij de tarieven voor handwerk zullen verhoogd worden met 5 en voor persturffabricage met 10 Op de con ferentie van Vrijdag 1.1. was het standpunt der verveners resp. 10 en 20 verlaging Donderdag zouden dc leden van beide partij en over dit compromisvoorstel vergaderen. Bij aanvaarding zou Vrijdagmorgen de arbeid in de Overijselsche venen worden hervat. TEGEN DEN ZOMERTIJD. In de Woensdag gehouden raadsvergade ring van Zouterwoude werd op voorstel van den heer Noordman besloten, om den Zomertijd niet in te voeren. De klok op den dorpstoren zal niet verzet worden en de uren, waarop de secretarie geopend zal zijn, alsmede de schooltijden, worden met ingang van de invoering van den zomer tijd door de Regeering, een uur later ge steld. Naar de Tel. verneemt, is de oorzaak van de trambotsing te Treebeek niet te wijten aan de dienstregeling, maar aan den conduc teur van de voorafgaande tram. die ver zuimd had, zooals het voorschrift luidt, de tegenkomende tram kennis tc geven, dat cr nog een tram moest passé eren. De politic van het bureau Warmc-esstraat te Amsterdam, heeft een 41-jarige man aan gehouden, die zich aan ergerlijke dierenmis handeling heeft schuldig gemaakt. Hij vond namelijk in zijn pakhuis een vreemde kat, die schurftig was. Hij vilde het arme beest verdrinken en stopte het in een kist, die hij met sleenen verzwaarde. Daarna vierp hij het geval in den Oudezijds Voorburgwal. De stecnen waren echter niet zwaar genoeg en dc kist bleef drijven. Met stokken werd zij telkenmale onder water geduwd tot het dier verdronken was. Eenige getuigen brachten de politie van het gebeurde op de hoogte en zij maakte tegen den man procesverbaal op. En jongètje ernstig gewond. Op de stortplaats aan den Tademasingel tc Zutphen heeft Donderdag I tegen den avond een ontploffing plaats gehad. Met andere rommel was daar een bus neerge gooid, waarin, na uit een onderzoek geble ken is, natrium aanwezig was. Vermoedelijk is door de daar spelende kinderen de bus met het water in aanraking gekomen, althans op een gegeven moment had een ontploffing plaats, waardoor het, nog in de bus zijnde natrium zich met een hévigen slag naar alle kanten verspreidde. Een 9-jarig jongetje js met ernstige brand wonden naar het ziekenhuis vervoerd; zijn speelmakkertje werd minder ernstig gewond. De brandweer is er nog voor uitgerukt; bij het spuiten ontbrandde het in dc boomen terecht gekomen natrium, waardoor het scheen of deze geheel in brand stonden. Een wraakneming. Dinsdagavond omstreeks kwart vóór tie nen is in de Reitzstraat in den Haag een moordaanslag gepleegd. De heer Van V. loste een schot op zekeren heet V. Deze werd door een kogel in de kaak getroffen. Hij werd naar de naastbijzijnde politiepost overgebracht en aldaar verbonden, waarop hij naar huis kon terugkeeren. De dader is in arrest gesteld. De vermoedelijke aanlei ding tot deze daad was een wraakneming. Over dezen opziénbarenden aanslag deelt „Het Vad." de volgende bijzonderheden me de: Den Haag krijgt de laatste jaren een slechte reputatie. Opvallend is zooveel moorden en doodslagen als er plaats vin den. Nauwelijks heeft de politie de eene zaak afgewikkeld, of zij moet zich alweer in een volgende werken. Dinsdagavond werd de politie geroepen voor een moordaanslag in de Reitzstraat. Uit de verhooren, door commissaris Kra mer afgenomen, is gebleken, dat zich het ge val als volgt heeft afgespeeld: Dc heer P, D. V., secretaris van de coöpe ratie „De Volharding", kwam van een ver gadering naar huis gewandeld. Hij woont in de Schalkburgerstraat, maar ging langs de Reitzstraat, om daar bij zijn zoon zijn vrouw af te halen. Toen hij bij het perceel aanbelde zag hij opeens een man naast zich staan. Hij herkende in hem een ontslagen bakkers knecht. De knecht richtte een revolver op hem, schoot en nam de vlucht. V. voelde een hovige pijn in de kaak, maar no cis tans snelde hij den dader na. Na enkele passen reeds begaf hem de kracht. Hij staakte de achtervolging en liet zich het huis inbren gen. Spreken kon hij niet meer. Zijn famiiie bracht hem naar het ziekenhuis, waar hij verbonden werd. De wachtdokter meende dat hij wel thuis verpleegd kon worden. Enkele minuten nadat de aanslag had plaats gehad, kwam een man het poii'.k-bu- meau in de v. d. Vennestraat binnen gel no pen. Hij hield een revolver in dc hand en zcide een moord gepleegd te hebben, De wachtcommandant stelde hem in bewaring en waarschuwde de recherche. Woensdagmorgen is het onderzoek voort gezet. V. was getroffen in den linker mond hoek. Ook zijn tong was geraakt. Een kies was uit den mond gerukt, een andere rtond dwars in de kaak. Op de plaats van den aanslag zijn kies en kogel teruggevonden De keel van den heer V. was eerst zoo op gezet, dat hij eerst niet spreken kon. Woens dagmorgen ging dit echter reeds veel beter. Opneming in het ziekenhuis bleek wel ge wenscht. De dader is de bakkersknecht J. v. V., de man is gehuwd en vader vap vier kinde ren. gaf als reden op, dat hij nog steeds wrokte over een indertijd gegeven ontslag bij dc „Volharding," dat z.i. onrechtvaardig was. Uit informaties bleek dc politie, dat de man een zenuwlijder was. Woensdagmorgen was hij dan ook verba zend overstuur. Hij deed niets dan huilen. De revolver is in beslag genomen. Uit is een groot model cylinderrevolver, naar schatting van 7 m.M. kaliber. Na zijn verhoor zal de man in voorarrest worden gehouden. De toestand van den heer V., op wien Dinsdagavond in de Reitzstraat te den Haag een revolverschot gelost is, is vrij goed. De dader is heden, Vrijdag, in het Huis van Bewaring ingesloten. 's 'n Efigeland een jongeman, uit CrSW&rough wegens moord op zijn ver loofde, een Londensche typiste, wier lijk hij in stukken gesneden en in den grond ge stopt had, ter dood gebracht, of weer heelt de Engelsche justitie zich met een tweets', moorden, door jongens van resp. 19 en 15 jaar bedreven, bezig te houden. Toen het eerste openbaar onderzoek in de zaak van den oudsten dezer twee jongens Ernest Rhodes geheeten, die zijn „meisje" een kind van 16 jaar, met een scheermes doodclijke wonden aan den den hals toe bracht, plaats had, wees de magistraat er zeer terecht ter waarschuwing aan onver standige ouders op, dat vele van de mis daden, door jeugdige personen in de -laat ste jaren bedreven, het gevolg waren van den al te vrijen omgang der sexen en wel op een leeftijd, waarop er nog in het ge heel geen intieme omgang tusschen perso nen vap verschillende kunnen behoorde plaats te hebben. In dit geval schijnt de moord in een vlaag van jalouzie bedreven te zijn. Maar het is ook reeds uit getuigen verklaringen gebleken, dat Rhodes onder de obsessie leefde van den moord op de* Londensche typiste gepleegd en de bedrij ver daarvan als een soort held beschouwde. De sensationeele wijze, waarop de moordaffaires in Engelsche bladen worden behadeld, vaak geïllustreerd met een heele collectie foto's van daders, schijnt op som mige jonge naturen een noodlottige uitwerking te hebben en zekere jongelieden tot na volging der misdaden te prikkelen, gelijk in dit geval zou zijn geschied, naar sommigen veronderstellen. Men staat intusschen needs met bewijzen klaar, volgens welke de jeugdige moorde naar ontoerekenbaar zou zijn. Een nog droeviger misdaad is de op de terreinen van Eridge Castele door den 15- jarigen tuinmansjongen George Jeffrey ge pleegd, die een 10-jarig meisje, naar het schijnt, uit louter moordzucht, öft het leven tc hebben gebracht. Tot nu toe is niet gebleken, dat devladïr ontoerekenbaar is. De omvangrijke Stedemaagd, tronende aan den hoofdingang van het Vondelpark, te Amsterdam is thans door een omhulsel aan dc oogen van „kunstzinnige stadgenooten" onttrokken. Aan de voorzijde van het beschermend spahdoek valt op de in groote letters gedane mededeeling: Zij repareeren alles!".... Dc ontknooping van het raadsel heeft eer plakkaat, aangebracht op een der bescherm de flanken van het kunststuk, dat de aan kondiging bevat: „De reparatie van dit beeld wordi uit-: gevoerd door Frank en Co. De ontbrekende 4 vingers en de neus worden onzichtbaar bijgemaakt" Monumentaal Amsterdam!.... Men meldt aan de Msb.: De „Nation Beige" meldt uit Aken, dat de intergeallieerdc commissie voor de scheep- vaartftïspëctic óp den Rijn aan boord van een schip dat uit Nederland kwam 17 ton patronen en kogels heeft in beslag genomen. De Duitschers, die verantwoordelijk zijn voor de transporten, beweerden, dat dit gedeelte der lading slechts geschikt was voor den- verkoop van oud-ijzer. Donderdagavond heeft het echtpaar Boeke uit Bilthoven weder zonder toestemming van de autoriteiten op den openbaren weg, het Janskerkhof, gesproken. Beiden werden door de politie gearresteerd, wat weder de ge bruikelijke relletjes tengevolge had. De po litie moest van den gummistok gebruik ma ken om de voor het hoofdbureau van po. litic opdringende menschenmenigte te ver. spreiden. AMSTERDAM, 30 April. Aardappelen- (Bericht v,d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwschfe' Bonte f 5.506.20. id. Blauwe f 5.50.40. id. Eigenheimers f 4.254.40, id. Bravo's f 4.505, id. Roode Star f 3.804, id. Blau we Eigenheimers f 4.50, Friesche roodsUr f 34, id. roodbonten f 3.754, Noord-Hol- landsche f 3.804, id. Bonte f 4 4.50, IJpol- der Bravo's f 4.755, Zeeuwsche Eigenhei mer poters f 1.802, id. blauwe Poters f 1.50 1.60, id. bonte Poters f 1.501.60, id. Bravopoters f 22.25, id. roodstarpoters f 2 (gevraagd), Hillegommer Zandaardappelen len f 6.507.50, Groninger Bravo's f 4.50 4.75, id. Roodstar f 3.503.75, Drentsche Eigenheimers f 2.503, Roode Star f 2.50 3 per hl. Winter Malta-aardappelen f 1820 per 100 kg.Zomer Malta, hiervan werden gisteren in veiling te Rotterdam aangekomen per ss. „Sijra" verkocht voor 26.50 per 100 kg DELFT, 30 April. Boter. Aanvoer 201 '8 en 9/16 v. tezamen 4110 kg. Prijs f 1.902.30 per kg. GOUDA, 30 April. Kaas. Aangevoerd 202 partijen, le soort f 4345, 2e soort f 36—42, rijksmerk le soort f 4648, 2e soort f 40 45, zware f 50. Handel matig. HOORN, 30 April. Kaas. Aangevoerd 13 stapels fabrieksbaas f 47 7 stapels boeren kaas f 49 1st. fabriekscommissie 49 6 st. boerencommissie f 50. Totaal 27 stapels, we gende 25.585 kg. Handel vlug. WINSCHOTEN, 29 April. Paarden. Ter paardenmarkt waren 90 stuks aangevoerd. Prijzen eerste soort f 500700tweede soort f 400500 eerste soort werkpaarden f 225350 tweede soort f 130180 slacht- paarden f 90120. Handel redelijk. BARNEVELD, 30 April. Pluimvee. Tamme eenden 1.25—2,25, jonge hanen 0.75— 2.00, oude hanen 1.252.50, jonge hennen 1,753.50, oude kippen 1.803.00, tam me duiven 0.250.30, tamme konijnen 1.503.00, alles per stuk. Eieren 5.506.80 per 100 stuks. Aanvoer 1.300.000 stuks. Handel redelijk. MIDDELBURG, 30 April. Granen, Ter, markt was de aanvoer gering. Tarwe werd verhandeld van 12,00 tot 20.50. Van dc overige artikelen werd geen noteering opge maakt. SCHAGEN, 30 April. Eieren. Aanvoer 55.635 kipeieren 4.90—5.90, 5833 eendei eren 5.—5.30, 10 kalkoeneieren 8.40, prijs per 100 stuks, genridd. prijs. UITHOORN, 30 April. Kaas. Aanvoer 45 pattijen. Prijzen waren: Goudsche met Rijks- merk 40—48, 2e soort 4145, zonder Rijksmerk 3740, Handel vlug. ZWOLLE, 30 April. Huiden. Gedurende deze week werden de volgende prijzen be steed: Os- en koehuiden per A k.g. 28 ct., stieren 35 cl., pinken 35 ct. GOUDA, 30 April. Boter groote aanvoer, handel matig, goeboter 7585, weiboter 6572.50; eieren groote aanvoer, handel red. 5.255.75 per 100 stuks. Veemarkt. Melkvee groote aanvoer, han del red. 275400; vette varkens weinig aanvoer, handel vlug 34—36 ct. per half Kg.; magere varkens groote aanvaer, handel stug- 3236 ct. per half Kg.; magere biggen grodte aanvoer handel stug 1220 p. stuk; vette schapen red. aanvoer, handel red. ƒ40 —55; lammeren groote aanvoer, handel red. 2025; nuchtere kalveren groote aanvoer, handel red. 1218; fokkalveren red. aan voer, handel red. 1621,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7