V erkeersong evallen. Indische Kroniek. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad Vrijdag 1 Mei 1925 Missie-kwesties. Woningnood en Woninghuren. Personalia. Demonstratie Batikken. Kappers-Bedrijl-Organisatie. Besmettelijke ziekten. Esperanto en Radio. Iets voor Biljartliefhebbers, Haarl. Instituut voor Lichameliike Opvoeding. Examens Krankzinnigenverpleging. Gevonden dieren en voorwerpen. INGEZONDEN. LANDB. EN VISSCHERD De huisvesting van ons Pluimvee In een vorige kroniek is een en ander j meegedeeld over de motie-Soekawati, waarbij [de Regeering verzocht wordt geen directen ,of indirecten steun te verleenen, waarbij de be doeling voorzat de missie geheel van Bali te jweren. De motie zou in de najaarszitting van den [Volksraad opnieuw aan de orde komen, uit- jgesteld als de behandeling was in de voorjaars- jzitting. Evenwel had de Regeering haar oor deel over de toen juist ontvangen resultaten van een ingesteld onderzoek nog niet be paald en kon zij dus nog geen inlichtingen aan het college verschaffen. Zoodat be handeling weer moest worden uitgesteld, i Intusschen is er in „Het Soerabaiasch Handelsblad" (nummers van 24 Nov., 30 Dec. en 16 Jan.) een polemiek gaande geweest lover de kwestie. In het eerste artikel, van de hand van den heer H. van Meurs (kath.) werd onder aan haling van gezaghebbende schrijvers en on verdachte bronnen als b.v. de Encyclopedie van Ned. Indië, een boekje opengedaan van de velerlei misstanden in het Balische ge meenschapsleven, rechtstreeks verband hou dend met den godsdienst en de Balische cul tuur. Om den lezer een beeld te geven van het geëxposeerde, zullen we er eenige samen vattende grepen uitdoen. Volgens den heer Lekkerkerker, verbonden aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam, en archivaris van het Bali-instituut, bestaat [enkel op Bali het ltastenwezen in scherpen vorm, eenigszins getemperd door de be moeiingen van het Nederlandsche Bestuur. Zeeën van ellende zijn weggenomen door de annexatie van de Balische rijkjes de volksmassa zegent dagelijks ons ingrijpen. Het is ongeloofelijk, aldus L., zooals het volk vroeger uitgezogen en vertrapt werd door de vorsten en hun aanhang en hoe door dezen het volk werd verontzedelijkt. De ellende vloeide hoofdzakelijk voort uit het kasten- wezen en vorstenbestuur. de slavernij en de ellendige positie van de vrouw als gevolg van Hinaoesche begrippen De bovengenoemde Encyclopedie meldt, dat tot 1903 op Bali nog de weduwen-ver branding plaats greep, waarbij dus tegelijk met de crematie van een overleden vorst een of meer zijner weduwen levend verbrand werden in denzelfden vuurpoel, waarin het vorstenlijk verteerde. Aan deze barbaarsch- heid, inhaerent aan de godsdienstige opvat tingen der Baliers is sindsdien door de Ned. Regeering een eind gemaakt. Zonder dezen druk van boven zou het misbruik echter zon der twijfel weer herleven. Volgens dezelfde bron is door het Ned. Be stuur een eind gemaakt aan het „gebruik", dat bij het overlijden van den man, zonder zoons na te laten, de weduwe, eventueel ook haar dochters, ter beschikking kwamen van den vorst of van aanzienlijke pcengawa's (adellijke bestuurders) a;e ze als bijzitten of slav'nnen konden houden, of ze als slavmnen aan anderen overdoe;]." Onder het hoofdstuk P.ostitutie wordt meegedeeld „Als een heel eigenaardige vorm van be- roepsprostitie moeten hier genoemd worden de vroegere panjeroans van Bali. Dit zijn de dochters of vrouwen van zonder wettige erf genamen gestorven mannen uit de laagste kaste (soedra) of van vogelvrij verklaarden (bedangan) die eigendom van den vorst wer den. Zij werden door hem, voorzoover hij ze niet in zijn eigen harem opnam, het land ingezonden om het beroep van prostituée uit te oefenen, met de verplichting een bepaald deelharer verdiensten aan hem uit te keeren." Hierbij merkt de heer v. M. striemend op „Het Christendom zorgde steeds heel anders voor zijn weduwen en wee zen 1" Meer, veel meer zou nog aan te halen zijn over ware misstanden op Bali, waaronder vooral de lagere klassen natuurlijk te lijden hebben, doch het zou ons te ver voeren. Nu ;s het droevige van zulk een toestand, dat de betrokkenen hem als gewoon, als onvermij delijk misschien wel, beschouwen. De hoo gere kasten echter, die uiteraard door hun uitgebreide privilegies a.h.w. parasiteeren op de groote massa der lagere kasten, komen door aanraking buiten Bali, door onderwijs buiten Bali, enz. wel min of meer tot de overtuiging dat meerdere toestanden op hun eiland af keurenswaardig en immoreel zijn. Doch elke intensieve poging van buitenaf, om gezondere toestanden te scheppen, om andere befrip- pen te verspreiden, tast tevens het kaste- begrip en daarmee hun bevoorrechte posi tie aan. Heel wat zedelijk inzicht en niet min der zedelijke moed zou er dus noodig zijn, in dien ze con amore instemden met zendings- of missiepogingen om betere ideeën te ver spreiden. Vooral, omdat er op maatschappe lijk terrein op Bali ook zeer veel goeds be staat en b.v. armoede, pauperisme er eigen lijk niet voorkomt. De sociale instellingen, ah waterschappen, de coöperatieve zin e. d. staan op dit door de natuur zeer bevoorrechte eiland op veel en veel hooger trap dan elders in den archipel. Mgr. Verstraelen, de Apostolisch Vicaris der Kleine Soenda-eilanden, waaronder Bali ressorteert, bezoekt het eiland meermalen en ondervindt dan niets dan welwillendheid van den kant der Balische grooten, met wie hij in aanraking komt. Hij brengt hun bezoeken in hun poeri's en converseert op de meest aan gename wijze met hen, zooals Mgr. ons nog een dezer dagen mededeelde. Daarbij is de Baliër van nature verdraagzaam volgens ken ners. Te verwonderlijker lijkt het daarom dat er zoo'n campagne tegen de missie is op gezet. Een hooggeplaatst (niet-katholiek) bestuursambtenaar, sedert kort gouverneur van een der buitengewesten, die Mgr. Ver straelen zelf had aangeraden zijn werkzaam heid op Bali te richten en aldaar een school te openen, deelde Mgr. dan ook als zijn mee- mng mede, dat hierin externe invloeden een rol moesten hebben gespeeld. En waren er andere, meer missie-gezinde of zelfs maar jstrikt-neutrale bestuursambtenaren op Bali geweest we maken ons sterk, met een beroep pp de meening van voormelden gouverneur, dat van een aktie der bevolking geen sprake was geweest. Iets te bewijzen valt er in zulke zaken echter nooit. Er valt alleen, gezien de anti-katholieke gezindheid van helaas nog menig bestuursambtenaar, te gissen. Dat echter ook bij de Regeering wel eens de ge- Idachte rijst aan openlijke of heimelijke te genwerking van missie of zending door be stuursambtenaren, mag men afleiden uit een Regeeringscirculaire van 1 Juni 1901 (bij blad No. 5604) welke er met nadruk op wijst, dat het zendingswerk ten volle aanspraak mag maken op steun, waar het niet geacht kon worden de o enbare rust en orde in ge vaar te brengen, dat Europeesche bestuurs ambtenaren zich in hunne bemoeiingen met zendelingen behooren te onthouden van elke minder gepaste inmenging die aan het werk der zending zou kunnen schaden dat zij in hunne aanrakingen met de bevolking geen vragen mogen stellen, die slechts aan ver dachtmakingen en onjuiste voorstellingen omtrent het zendingswerk voedsel geven enz. Is dit voorschrift mzake Bah gevolgd We meenen op goede gronden onzen ernsti- gen twijfel te mogen uitspreken. De Balische kwestie heeft er. zelfs toege- leid om de idee te uiten, de toelating der Missie op het eiland in te trekken. De lezer weet zonder twijfel, dat zulks krachtens het befaamde artikel 123 van het Regeerings- reglement mogelijk is. En hier raken we als vanzelf weer de kwestie aan, die de werkzaam heid der missionarissen gedurig kan belem meren en steeds als een Damocles-zwaard blijft dreigen boven de Missie. Over het smadelijke voor de Katholieken, dat in dit artikel gelegen is, zullen we nu maar niet uitweiden. Over het dwaze even min, waar in geen enkel koloniaal gebied, van welke andere Europeesche mogendheid ook, een bepaling van dien aard voorkomt. In Britsch-Indië b.v. waar de inheemsche bevolking bijna geheel öf den Islam, öf den Hindoe-godsdienst belijdt, kunnen missio narissen zonder eenige inperking hunner vrijheid arbeiden. De Britten schijnen zelfs niet op de gedachte te zijn gekomen, dat be palingen dienden te worden gemaakt met het oog op mogelijke verstoring van rust en órde. De eer van die trouvaille berust enkel en alleen, als unicum in de wereld, bij het Nederlandsche gouvernement. En een Ka tholieke staatspartij van zegge en schrijve 32 op de 100 Kamerleden berust nog immer in deze vrijheidsbelemmering van hare mis sionarissen in het Nederlandsche koloniale gebied, tolereert nu reeds ruim 70 jaren, dat haar geestelijken een bewijs van toelating tot werkzaamheid moeten vragen, en hun wordt aangewezen, waar en onder wie zij mogen missioneeren en welk gebied zij niet mogen betreden. Wij laten, zonder nadrukkelijk protest en zonder ernstige pogingen om tot opheffing te geraken toe, dat het evangelie woord Gaat en onderwijst alle volken door artikel 123 van her Indische Regeerings- reglement wordt gedenatureerd tot de clau sule Ge zult alleen gaan tot die volken, die ik de Indische Regeering U gelief aan te wijzen. En waarom Om twee redenen, die geen redenen zijn, en het in geen geval mochten zijn. De eerste, en momenteel misschien de meest zwaarwegende, is, dat de Christelijk Historische Partij behoud van het artikel eischt, omdat zij de katholieke missionarissen van hun zendingsterreinen wil weren. De kwestie der z.g. dubbele zending. Als tweede reden wordt aangenomen dat de mogelijkheid van rust- en orde-verstoring eischt, dat de Indische Regeering de be voegdheid bezitte om toelating van missio narissen in zeker gebied te weigeren of indien reeds verleend, deze weer in te trekken. Wij zijn ér echter zeker van, en dat met alle vooraanstaande katholieken van Indië, dat dit een dooddoener is en blijkens de ervaring altijd geweest is. Een meening, die we nog pas een week geleden opvingen uit den mond van een in den dienst der missie vergrijsden priester, den bekenden Pastoor van Lifh. De zaak wordt totaal omgedraaid, aldus deze missionaris. Niet art, 123 ontleent zijn bestaansrecht aan de mogelijkheid van rust en orde-verstoring, dit is een fantoom, een puur verzinsel, maar art. 123 provoceert mogelijke rust en orde-verstoring. Juist het bestaan van dit artikel en dus de mogelijk heid van optreden der Overheid tegen missie werkzaamheid kan oorzaak zijn, dat vij anden van de missie verstoring van rust en orde bewerkstelligen om aldus, door. toe passing van het artikel, hun doeleinden na te streven, 't Is hier te lande een communis opinio onder de tot oordeelen bevoegde katho lieken, dat, wanneer morgen aan den dag art. 123 verdwijnt, er van dat oogenblik af ook niet meer gerept wordt van verstoring van rust en orde, omdat niemand in ernst aan die dwaasheid gelooft. Rest dus de tegenstand der onverzettelijke Protestanten, belichaamd in een punt van het staatsprogram der Christelijke Histori sche Unie. Nu mag het behoud der coalitie een ideeël goed van de eerste orde zijn, we zullen de laatsten zijn om dat in twijfel te trekken maar inzake de vrijheid der missie om te gaan, waar de Kerkelijke autoriteiten dit noodig of gewenscht achten, zouden wij, en met ons de Indische katholieken, zoo gees telijken als leeken, toch wel eens gaarne zien dat dit punt werd uitgesloten van elke mar- chandage. In plaats daarvan "Rebben wij moeten ervaren, dat op de Utrechtsche bij eenkomst der partij op 31 Janauri j.l. weer danig gesold is met de kwestie der intrekking van het artikel. Nu wordt wel eens beweerd, dat het artikel zooveel belemmeringen niet meebrengt. Mo menteel is dit misschien niet zoo opvallend, doch de toekomst kan andere situaties mee brengen. De oplevende actie der Mohamme- daansche vereenigingen, onderdeel van het Pan-Islamisme, anti-christelijke opstokerij van heidensche bevolkingen door missie tegenstanders, wantrouwen van vooraan staande Inlanders in de bedoelingen der Katholieke Staatspartij ten aanzien van Indische aangelegenheden 1) zijn zoovele zaken, die het artikel 123 in de toekomst tot een geducht strijdmiddel tegen de missie kunnen maken. Bestaat het niet meer, dan zullen alle redenen vervallen, om zich er op te beroepen. De missie kan dan wel moeilijke tijden doormaken, van wettelijke belemme ring zal ze echter verschoond blijven. Ook nu is art. 123 echter vaak een hinder paal voor de missie. Daar hebt ge b.v. den missie-arbeid in Midden-Java. Behalve de enkele pastoors, die de officieele toelatings akte bezitten, zijn er momenteel een twintig tal theologanten, die zoo een dag per week de dessa's intrekken om voorbereidend mis siewerk te verrichten. Deze hebben daartoe echter niet het recht, wijl ze geen officieele toelating bezitten. Het Binuenlandsch Bestuur is gerechtigd hun dien arbeid te verbieden. Met de wet in de hand is het hiertoe zelfs gehouden. En waar er op het oogenblik een sterke Mahomedaan- sche opleving in die streken bestaat, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat van de zij de van Mohamedaansche vereenigingen be zwaren tegen den arbeid dier theologanten bij het Bestuur worden ingebracht; een be roep op art. 123 en het werk ligt stil. Wat dan Twintig aanvragen indienen om toelating? Zoo'n openlijke krachtproef zal de missie in zulke omstandigheden niet wagen. Zooiets zou werken als de roode lap op een stier, en der missie zeker niet ten goe de komen. Op Sumatra zou Mgr. Brans gaarne een priester zenden naar de Batak-landen. Dit gebied is échter toegewezen aan de Protes- tantsche zending, die er reeds ettelijke dui zenden volgelingen telt. De zending zal zich, haar gewoonte getrouw, natuurlijk met hand en tand verzetten tegen de toelating van een missionaris in die streken, en zich beroepen op art. 123. Niettemin ligt er op de Regee- ringsbureaux sinds een drietal jaren een ver zoekschrift van pl,m. 160 Batakkers om toe lating van een R.K. geestelijke in hun streek. Was art. 123 van de baan, dan zou Mgr. Brans in volle vrijheid aan dat verzoek kun nen voldoen. Thans echter moet er toestem ming zijn van de Regeering. ende mis sie-arbeid aldaar blijft uit, want het rekest blijft onbeantwoord onder het traditioneele loodje liggen, en een aanvraag van Mgr. Brans om toelating van een missionaris zou reeds aanleiding zijn om alarm te slaan. Zoo is in menig geval, vooral als men kwaad wil, de missie aan handen en voeten gebonden en kan zij de woorden „Gaat en onderwijst" wel uit haar Evangelie schrap pen. Want dit is niet haar zaak, maar voor een groot deel die der Regeering. Vrgge hoe lang noc zullen Holland's ka tholieken dit knechtschap, waaronder hun missionarissen gebukt gaan, goedmoedig to- lereeren Hoe lang nog zal onze groote, eensgezinde staatspartij zich bezighouden met de vraag of, en zoo ja, hoe art. 123 moet gewijzigd worden en welke wijziging is ooit te rijmen met het Evangelie-voorschrift? in plaats van Katholiek-principieel af schaffing te eischen? Gaat de vriendschap aan Coalitie-vrienden maar missie-tegen standers boven de vrijheid der missie Het zijn vragen, die hier te lande onwille keurig vooral na de „Groote Vergadering" van 31 Januari te Utrecht, gesteld worden. Tot slot en mede tot aansporing zij hier vermeld een motie, welke de Katholieke Politieke Vereeniging te Bandoeng in haar Jaarvergadering op 1 Februari j.l. als weer slag op een politieke lezing onzerzijds, aan nam en publiceerde en waarin aangedron gen werd bij de Katholieke Staatsparij in het moederland om het punt afschaffing van art. 123 op het verkiezingsprogram in 1925 te plaatsen. Wij zullen hier echter nog wel lang moe ten prijzen, wat men in Holland gelieft te wijzen. Ook inzake art. 123. A. B. TEN BERGE. Buitenzorg, Uit, Mrt. '25. 1) Onze voorloopig? indruk b.v. ten aanzien van de gedragslij., der Kath. Kamer fractie ingenomen bij de behandeling der Staatsherziening in Febr. j.l. is, dat de In de Inlandsche politici de Katholieken zullen indeelen bij de hulptroepen van Treub c.s. schragende de imperialistische exploitatie- politiek, die het grootkapitaal weer op In dië schijnt te willen toepassen. We zijn dien aangaande verre van optimistisch T. B. VIII. Haarl. Stichting tot Woningverbetering. Op ons verzoek om inlichtingen, ontvin gen wij van den secretaris van bovenge noemde stichting, den heer 1 om Kruijlf, de volgende mededeelingen. De Haarl. Stichting tot Woningverbete ring bezit 3 groepen arbeiderswoningen te zamen 374 huizen en 1 Groep Midden- sisndswoningen bestaande uit 74 huizen. De huren voor eerstgenoemde groepen bedra gen van 4.25 tot 5 per week en voor de laatste groep 800 en J 850 per jaar. I. De exploitatie van de middenstands woningen is niet sluitend, hetgeen te wijten is aan de te hooge huren, meerdere wonin gen staan dan ook leeg. lot nu ,.oe zin de tekorten veliswaar grootendeeb "edekt uit het onderboudsfonds, doch dat .is dit jaar niet meer mogelijk, zoodat de gemeentA zal moeten bijspringen. Een radikale opic.r ing om de huizen te verhuren en zoodoende de Exploitatie sluitend te maken is natuurlijk de huren te verlagen. Hier wordt dan ook alle moeite voorgedaan. De loopende hypotheek is afgelost waar voor er een in de plaats is genomen tegen een veel lagere rente. Hierdoor is het mo gelijk geworden de huren te verlagen van 800 en 8.5Q tot 7.25 en 7.50, doch alleen voor die huizen welke thans leeg staan en e.v. verhuurd zullen worden. Dat dit een onbillijkheid is tegenover de andere huurders, is begrijpelijk, een onbillijkheid die door het bestuur zeer zeker wordt be grepen. Alle moeite wordt dan ook gedaan om van B. en W. toestemming te verkrijgen om ook die huurders een verlaging te mo gen toestaan. Wel wordt een huurverlaging gegeven bij het afloopen van het contract en het aangaan van een nieuw. II. Dc exploitatie van de arbeiderswonin gen is sluitend. Huurders zijn er in over vloed tc krijgen, nu staan er nog menschen op dc lijst van 2/4 jaar geleden. Slechts één gioep krijgt een jaarlijksche toeslag daar de beide andere groepen gebouwd zijn in ongeveer 1915 en dus niet onder dc betr. bepalingen vallen. Elke groep heeft een aparte exploitatierekening. Resumeerende komen wij dus tot de slot som, dat de, gemeente zal moeten bijsprin gen. Op 1 October 1925 zullen de lieeren H. L. Scheepers G. Kalt, mej. Beaufort, al mede de concierge de heer K. v. d. Eykhott 12 'A jaar aan de R.-K. School aan den Zijl- singel verbonden zijn. Woensdag en Donderdag werden in—t ge bouw Zang en Vrienschap in de Jansstraat door de N.V Drogisterij K. van Eden de monstraties gegeven in het batikken. Op werkelijk fraaie wijze werden verschillende stoffen en stevige papiersoorten, bijv. voor doozen of kaften, gekleurd. Een ieder kan op een goedkoope manier allerlei voorwer pen verfraaien. Eenige pakjes verf „Ma'ax Batik", kleuren naar verkiezing, lost men op in kokend water, zuigt de vloeistof ep :n een spuitje en verspreidt deze op de gewenschte plaatsen. Na afspoeling in koud water laat men de voorwerpen drogen, waarna het geheele procédé is geëindigd. Verfstoffen en spuitjes zijn alleen verkrijg baar bij de drogisterijen van de N.V. K. v. Eden en bij de firma van Gulik. Talrijke bezoekers waren steeds aanwezig die dikwijls met heele beddelakens kwamen aandragen om te laten behandelen. Het suc ces is dan ook verzekerd. De afdecling Haarlem van den Barbiers- bediendenbond N. V. P. K. heeft Dinsdag, avond een vergadering gehouden in dc be stuurskamer van het Gem. Concertgebouw, waarin door den heer H. J. Lingeman, voor zitter van de patroonsorganisatie, afd. Haar lem, een inleiding werd gehouden. Over' de week van 19 tot en met 25 April 1925, kwamen in deze gemeoate 2 gevallen van diphtheritis voor; te Velsen 1 geval van diphiheritis; te Zaandam 1 geval van diphtheritis en te Zandvoort 1 geval van roodvonk. Ernstige aanrijding. Omtrent de op den Akerdijk, nabij Sloten, plaats gehad hebbende ernstige botsing tus- schen de auto van den heer M. en twee wielrijders, vernemen we, dat de toestand van mej. W., die met een verbrijzeld been werd opgenomen en in een ziekenhuis in Amsterdam verpleegd wordt, langzaam vooruitgaande is, terwijl ook de toestand van den heer K. bevredigend is te noemen. Auto te water. Nabij den Venneperweg te Nieuw-Vennep geraakte een auto te water. De bestuurder wist er intijds uit te springen en bekwam geen letsel. Door middel van een tractor werd 't gehavende motorrijtuig weer op den kant getrokken. Het bestuur van de Haarlemsche Espe rantisten Vereeniging verzoekt ons het volgende te berichten. Van 1419 April j.l. is te Parijs het eer ste Internationale Congres van Radio-Ama teurs gehouden. O.a. is hier ook besproken het vraagstuk eener internationale hulptaal. Het initiatief hiertoe was genomen door de American Radio Relay League, de grootste vereeniging van Radio-amateurs in Ameri ka, die reeds in het afgeloopen jaar een resolutie ten gunste van Esperanto had aangenomen. Het kon niet anders of Esperanto zou op het congres te Parijs een goed onthaal vinden en dit heeft het in ruime mate ge vonden. Wij laten hieronder de resoluile volgen, waarop wij geen nadere toelichting behoe ven te geven. a. Het eerste Congres van den Interna- lionaleu Bond van Radio-Amateurs, consta- teerende de moeilijkheden, veroorzaakt door de verscheidenheid van talen in het internationale verkeer, besluit: de studie en het gebruik van Esperanto aan te be velen als hulptaal voor de internationale radio-telefonische berichten en omroepen, alsmede voor de verslagen en vertalingen in de tijdschriften en de congressen; b. Dezelfde aanbevelnig wordt gedaan voor radio-telegrafische berichten in gevallen, waarbij de correspondenten zich niet ver- internationale hulptaal naast de gebruikt talen; c. Als gevolg van bovengenoemd besluit, neemt bet congres Esperanto aan als zijn internationale nulptaal naast de gebruikt wordende nationale talen. Wij bevelen de Haarlemsche radio-ama teurs aan, in den geest van deze resolutie te handelen en de studie van Esperanto ter hand te nemen. De steeds meer en meer gebruikelijke wordende Esperanto radio- omroepen zullen de noodzakelijkheid van deze hulptaal, in de radiowereld, hoe lan ger hoe meer doen gevoelen Glazen biljartballen. Een geheel nieuw iets, waarvoor de bil- jaitüefhebbers zich ten zeerste zullen inie- resseeren, is de fabricatie van glazen biljart ballen. Dez ballen, het procédé is natuur lijk een geheim, hebben verschillende voor- doelen boven de ivoren ballen, Bij laatstge noemde soort moet, wil de bal goed rollen, het hart precies in het midden zitten. Bi} glazen ballen heeft men daarmede natuurlijk geen rekening te houden. Het gewicht van de glazen ballen is 215 gr. Door de groote eiastciteit loopen deze ballen veel beter, dus over een grooten afstand, dan de ivo ren. Ook het trekken is veel gemakkelijker. De grootte der ballen is 6.1561 en 62 ra.M., terwijl de prijs 36.is tegen 180 voor ivoren ballen. Reeds gedurende een maand of drie >voi den deze ballen in „De Witte" in den H ag gebruikt tot groote voldoening van de bil jarters daar. Er mankeert nog niets ran de gebruikte ballen. Thans heeft men ook in de Sociëteit „Vereeniging" aan den Zijlweg, alhier, een prcef genomen, tot nu toe ook met dezelfde resultaten. Wij stellen ons Voor over cenigen tijd, wanneer de practijk nog nader heeft ge sproken, nader op dit nieuwe systeem terug te komen. Hoewel kennis van- en vaardigheid in het roeien niet tot de exameneischen voor de middelbare acte lichaamsoefeningen be hooren, meent het bestuur van het Haar- lemsch Instituut voor Lichamelijk^ Opvoe ding, gezien de groote uitbrtiding, die de beoefening der watersport in de laatste ja ren in ons land heeft ondergaan er vermoe delijk in de naaste toekomst nog mdeigaan zal, dat het alleszins aanbeveling verdient het daarheen te leiden, dat 'de gymnasiiek- lecraar behulpzaam kan zijn in het geven van leiding daarbij Daartoe in staat gesteld door eenige be langstellenden heeft het instituut een ma honiehouten wherry in eigendom verkregen, geheel uitgerust voor het aanleeren van giek. en wherryroeicn, zoowel op de vaste als op de glijbank. De boot heeft een ligplaats gevonden op de werf „Zuider-Spaame", van den heer Lainmers. De instructie aan de leerlingen is reeds begonnen onder leiding van twee leeraren van het instituut. Lente zon, licht en leven. Een groot aantal wandelaars bewogen zich over de buitenwegen. Niet alleen op de bloe mententoonstelling was het druk, doch ook in Bloemendaal en overal waar van de na tuur te genieten viel. Langzaam liep het verloofde'paartje het Kopje op bij Bloemendaal, verzonken in Zooveel natuurschoon. Op den top gekomen stonden zij een oogenblik stil in stomme be wondering voor het prachtige panorama, slechts enkele minuten, waarna zij elkander aanblikten om nog een schooner panorama te aanschouwen. Enfin, hoe gaat het op deze wereld. Dra keken zij rond bewonderden de verschillen de raadgevingen op de banken en leunden toen over het draad om tot slot eens in de diepte te kijken. En hier was het, dat het evenwicht van de jongeling een tikje ver stoord werd. „O, kijk eens Frits, boschviooltjes, daar ben ik dol op, hè toe pluk er een paar voor mij 1" riep enthousiast het meisje. Een blosje, wat zich allengs in kleur'ver- diepte bedekte eensklaps des jonchelinchs kaken. „Maar daar mag ik niet komen, ik kan toch niet over de omrastering klimmen" antwoordde hij. Een vloed van argumenten vermocht de standvastigheid van Frits niet aan 't wan kelen te brengen. Even volgde 'n stilte, toen boog zij zich tot hem over en fluisterde hem iets in het oor, wat hem aan den ecnen kant verschrikte, doch aan den anderen kant wel toelachte. Na voorzichtig rondgekeken te hebben, nam hij zijn hoed van zijn hoofd en wierp hem een klein stukje over de omrasting. „O, je hoed waait af" riep Eva met een paar verschrikte oogen het voorwerp aan starende wat vreedzaam op eenigen afstand lag„We zullen even den parkwachter vragen." De parkwachter was zoo welwillend de „weggewaaide" hoed op verzoek terug te halen. „Meneer, plukt u meteen een paar bloemp jes voor mij," vroeg met een allerliefst verle gen gezichtje de misdadigster. Wat kon meneer anders doen dan plukken. l Deze examens, zijn begonnen met de can- didaten uit het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. De uitslag is als volgt'. Eerste overgangsexamen, 20 candidaten, afgewezen 10, geslaagd: C. van den Berg, J. de Bock, M. T. van Galmart, L W, H. Ketel, H. T. Kuijper, M. E. J. Moorman, L. Alsen, J. van der Plas, J. D. Stadtman en L. Walstra, Tweede gedeelte (oud), 11 candidaten, af gewezen 3, geslaagd: A. H. Boon, T. Bot, F. Hagers, J. M, van der Hoeven, J. Hokke, H. A. van Kampen, P. van der Spaa en C. van de Wardt. L. Weijers, Betheleumslaan 6, Hillegom, armbandhorloge A. v. d. Bosch, Jansstraat 8, armband J. N. Coster, Da Costastraat 17, balk P. J. v. d. Stylen, Kruisrochtstraat 49, bril H. v. d. Vecht, Eikenlaan 8, Heemstede, rijwielbel. plaatje P. J. J. Smit, Graaf van Wiedstraat 19, balM. Roode, Brouwers vaart 58, rijwielbel. merk W. Lams Leid- schevaar 38 D, bril A. Gerritsen, N. Gel- deloozepad 21, beursje D. Werf,Riddersrtaat 26rood, rijwielbel. merk P. Heeremans, Wouwermanstraat 52, blauwe ceintuur M. v. Tienen, Frankestraat 9, beige idem G. Nijssen, Begijnhof 15rood, grijze idem G. Roosma, Spijkermanslaan 17, bruine idem J. W. Blom, Korte Zijlstraat 14rood R.-K. Kerkboek A. v. d. L.inden, Oliesla gerslaan 16, kindermat C. H. v. Herwerden, Jansweg 25 rood, R. K. Medaille J. Ne- lissen, Spaarnewouderstraat 35,auto-nummer- plaat M. Broekman, Oranjestraat 169, portemonnaie m. i. de Koning, Burgwal 55, portefeuille m. r. C. v. d. Linden, Trek vaart 6, Hillegom, portemonnaie m. i. J. Ewolt, Kleverparkweg 117, ring met sleu tels R. Jontsma, Postlaan 4, Heemstde, schoentjes (gummi) W. Nas, Kruisweg 43, gym. schoenen G. J. Rookhuizen, Linden- straat 30, hoedenveeren J. Vinnes, Ursela- straat lOh. spaarzegels. Knegt, Kamperstraat 59, bal ;;H. Hetum, Gen. Bothastraat 65, broche J. v.d. Linden, Olieslagerslaan 16, ceintuur H. J.J. Hans- Ier, Zomer kade 239, glacé dameshandschoen Politiebureau, Smedestraat, herdershond, Kennel HaerlemZonneveld, Brouwerstr. 144, smoushond, Kennel FaerlemP. J. Roest, Gasthuislaan 14a, grauwe hond, Ken- el Haerlem Bismei'jer, Wouwermanstr. 109, spaniel, Kennel Haerlem herdershond Kennel Haerlem Teppema, Kloppersingel 39, geelwitte hond, Kenenl Fana Verzul- berg, Ged. Oudegracht. 127, herdershond, Kennel Fanua Politie, Schoten, zw. bruine hond, Kennel Haerlem J. Bakker, Rijksstr. weg, Schoten, herdershond, Kennel Haerlem M. v. Gennep, Oranjestraat 66, jekker School, Bakkerstraat, zw. witte poes, Kennel Fauna Meker, Koediefslaan 64, grijze poes, Kennel Fauna Weijgers, le Hoogewoerdstr. grijze poes, Kennel Haerlem Eikenstr. 21 trijze poes, Kennel Haerlem Mevr. Pee- reboom, Kleverlaan 40, poes met jongen, Kennel Haerlem Politie, Schoten, zw. witte poes, Kennel Haerlem.; Kort, Lange Veer- straat 27, LorgnetPolitiebureua, Smede straat, Lommerdbriefje O. Vrasemann, Jos. Israëlslaan 54, den Haag, covercoat W. Koelemeijer, J. Nieuwenhuizenstraat 4, jon genspet J. Broekman, Doelstraat 7 rood, damesportemonnaie met inhoud C. Hak- voort, Schotersingel 137, papieren geld A.N. Komen, Grebberstraat 38, rijwielbel. merk J. Zoet, Korte Zijlstr. 2eood, idem Ree nters, Kruisstraat 43, sleutel J. v. d. Win den, Frans Halsstraat 37, gummi schoen J. A. Schornagel, Tuchthuisstraat 10, da messchoen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.: DE KEERZIJDE DER MEDAILLE. Geachte Redactie, Het is wel een zeer typeerend iets, dat reeds voor de eerste maal bij deze Verkiezing zal blijken, dat de aanlokkelijke medaille van het z.g, inschuifsysteem van alfabetische candidaten een zeer gevaarlijke keerzijde heeft. 'En het is wellicht maar goed, na het gebeurde, dat deze keerzijde in den Kies kring Haarlem-Helder vertoond zal worden. Reeds van den beginne af, hebben wij onze sympathie uitgesproken voor een actie-Loerakker, mits dat die actie zich zou beperken tot Zuid-Holland, waar zij thuis hoorde. Wij wezen met nadruk op dat „MITS", omdat wij van den aanvang af het gevaar voorzagen, dat de candidaat-Loerakker in plaats van in ZuidHolland in den Kieskring Haarlem-Helder zou worden ingeschoven. Dit verontrustte ons, omdat daardoor .de vrij zekere kans van den eenigsten Midden- standscandidaat verkeken zoude zijn. „Neen, absoluut geen gevaar voor u," zei de heer Loerakker tot onzen Middenstands- candidaat. Ook de Hoofdredactie van dc „Nieuwe Haarlemsche Courant" verzekerde hel met nadruk: Haal toch geen muizenissen in het hoofd, al het gevaar, dat gij u inbeeldt, is denkbeeldig. De heer Dekker, de leider van het Loer akker-comité, schreef het ook in antw oord op ons Ingezonden Stuk: Maak U niet be zorgd, onze actie staat naast de Uwe." Van al dezen mocht toch worden ver wacht, dat ze op de hoogte zouden zijn, en toch bleven we vreézen en wij gaven open- lij'k uiting er aan, dat wc niet gerust waren. Inmiddels ging het Loerakker-comité voort met ziyi actie in Noord-Holland te ontwikkelen, bgnnstigd door de Pers en door niets of niemand gestoord. De Middenstands actie werd afgekeurd En wat is er nu gebeurd? Onze vrees is gegrond gebleken, de eenig- ste Middenstandscandidaat is uitgesmeten, weggedrongen van ziin vrij vjilige plaats no. 3 naar den vierden rang, makend geen schijntje kans meer.... De heer Loerakker kan veilig gaan zitten op no. 2, de plaats van den heer Van der Bilt en deze, de veel oudere collega, ver huist naar no. 3. welke plaats in deze om standigheden eveneens geen schijntje kans meer biedt. Thans zitten dc heeren van het Loerakker comité wel erg met de handen in het haar. En de vraag dringt zich op: Zal Loer akker thans de behoorlijke figuur aannemen en tegen den eenigen afgevaardigde van dec Helder, den specialist in vlootaangelegen- heden, den veel ouderen collega zeggen: Vriend, ga hooger op! Ik ga op no. 3 zitten. Ja? Zal hij dat doen? Maar, dan is zijn kans verkeken! Wel is het geworden een „struggle for life". een geschiedenis, moeilijker dan die van den wolf, de kool en de geit.... Want, men ziet het wel in, dat met een in den hoek getrapten Middenstand niet veel meer is aan te vangen. En voor oo. 3 heeft men de stem van den laatsten man noodig. Heb ik liet niet voorspeld? Heb ik niet gezegd: Wie zal dan nog stemmen op een dergelijke lijst met drie arbeiders er op? Een lijst, die dc belangen van den geheelen Rcomschen Middenstand van Nederland uit schakelt en, wat ook erg is, thans boven dien nog die van den heelen kieskring Helder? Zelfs nu vernamen wii uit verscheidene monden, dat ook de hoogere standen niet genegen zijn op zoo'n lijst te stemmen. Ziehier dus de tragiek van een zeer on rechtvaardig streven. Hier wordt het kwaad in zichzelf gestraft. Had de actie-Loerakker zich beperkt tot Zuid-Holland, waar zij thuis hoorde, dan was zij sympathiek gebleven en dan had zij ook daar zeer zeker den steun van den Middenstand verworven. - Tengevolge van het onnoemelijk klein verschil van Zuid-Holland met onzen Kies kring HaarlemHelder wilde men nog éér slimme poging wagen.... overtellen er overcontroleeren van de stembiljetten. Wellicht waren er nog een paar abuizen te vinden of een paar biljetten alsnog var onwaarde te verklaren. Maar dan moesten wij dat zaakje op knappen en in die richting kreeg ik giste renavond langs een omweg een wenk. Ik zou een hertelling eischen, doch dan spoedig, want Vrijdag zou de uitslag defi nitief worden vastgesteld. Vielen er in Noord-Holland nog maar enkele stemmen uit, dan was de zaak ge red: de Middenstandscandidaat behield plaats 3 en Loerakker zou in Zuid-Holland worden ingeschoven.... Geachte Redactie! Ik betreur het diep, dat de Middenstandscandidaat is uitgesme ten, ik protesteer zelfs tegen de rechtsver krachting. doch voor het voorgestelde be drijf laat ik «n met mij onze geheele Mid denstand zich niet leenen. Wij willen niet een z.g. overtellini eischen, zonder eenigen grond. Alleen reeds niet om de goede trouw en goede manieren. Maar ook niet hierom, omdat wij nu weer zouden moeten dienst doen als voetveeg om den heeren het lastige vuil van de voe ten te doen vegen." Bij den Middenstand zijn nog niet teloor: eer, fatsoen en rechtvaardigheid. U dankend voor dc plaatsruimte: Uw dienaar: t P. J. M. VAN TETER1NG., Naschrift. Wij geven den inzender gaarne gelegenheid zijn hart uit te stort er. Zijn desillusie is begrijpelijk. Wat de critiek op het reglement betreft, daarover schrij ven wij elders in dit bl. Inmiddels moeten wij de uitdrukking als zou de actie-Lo/rakker in Noord-Holland door De Pers gesteund zijn althans wat ons betreft afwijzen. Wij hebben geen enkele actie gesteund. Overigens: vóór het 1 Juli is opreken wij elkaar nader. In een stemming als dere, moet men niet gaan beslissen, dat men op 1 Juli a.s. niet stemt op de Roomsche lijst Er zijn hoogere belangen dan groepsbe langen. REDACTIE N. HL CT. Mijnheer de Redacteur. Beleefd versoek ik u eenige regels in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Ruim elf jaar geleden is door bewoners van de Lange Hofstraat het verzoek gericht aan B. en W. om verbetering van deze straat, maar tot heden nihil. Ongeveer drie maanden geleden is een, door alle bewoners onder teekend verzoekschrift aan B. en W. ge zonden, doch dit schijnt ook niets te helpen. Nu wenschte ik, dat één van de heeren raads leden eens een kijkje zou willen nemen wat een pracht van straat het is. Maar dan liefst met regenachtig weer, één die goed ter been is, en die vooral waterdichte schoenen aan heeft. Er liggen ronde keisteenen, en daartus- schen overal gaten en kuilen. Er liggen een paar roosters, maar géén afwatering. Aan het begin bij de Kleine Houtstraat wordt men verrast door smerig water van een schoen makerij, die zijn afwatering door den muur naar de straat heeft, in plaats van den gronc in. Dit vieze water blijft daar dan staan, orr van de bewoners het kleed of de traploopei te bederven. Menschen met handwagen: hebben de grootste moeite er door te komen In één woord het is er treurig gesteld en het is te hopen dat er nu eens gehoor aan wordt gegeven. Heusch, Mijnheer de Redacteur, wij zouden al erg tevreden zijn met de afge dankte keien uit de Gr-oote Houtstraat o' Kruisstraat, doch dan een goede afwatering. Ook hier wordt belasting en ook straat- belasting betaald. Wie van de heeren raadsleden wil dit zaakje in de eerstvolgende raadsvergadering ter tafel brengen? Gij doet een goed werk, maar neemt vooral eerst eens een kijkje. Met de meeste Hoogachting, J- A. J. Het verzorging:vraagstuk van ons Pluim- .vee heeft vele kanten. Wij zullen het than: eens hebben over het verblijf voor een toompje van 812 hoenders. Gewoonlijk sprekt men van een kippen hok, doch aan dit woord ergeren wc ons steeds, omdat het ons telkens herinnert aas dc ontelbare bokken, welke wc in ons leven zijn tegengekomen, welke hokken echter nog meer recht op de benaming van verstik- kingskooien hebben! Stelt u zich voor, dat de kippen zoo van October tot Maart var 's avonds 4 a 6 uur tot 's ochtends 8 a 7 uur it, een hók moeten verblijven, waai vrijwel gen licht in doordringt, waar de toe- en afvoer der lucht moet plaats vinden door de opening, welke de kippen toegang tol hun verblijf geeft! Een broeihitte ontstaat er dan, de kippen komen 's ochtends in de koude ren, vatten kou en dra hoort men- tsjiepa tsjiep: de snot neefi haar intrede gedaan, zieke kipjsen, geen eieren, de baa- vrbolgen, niet op zich zelf, wat toch rech recht zou zijn, maar op die „lamm" kippen die wel vreten, maar geen eieren leggen. Ook voor de gezondheid der hoenders zijn licht en lucht gebiedende eischen! Licht, pdal de zn, de ontsmetter bij uitnemend heid, de bron van gezondheid en kracht, in het vrblijf toegang kan inden, lucht, opdrt de kippen het hon toekomende hapje ver- sche lucht kunnen verkrijgen. Wordt aas di voorwaarden voldaan, dan is al veel gea wonnen en spreken we ook niet langer van een kippenhok, maar van een kippenverblijf. Geen oude kist met een gat er in als ver blijf, doch een ruimte van ongeveer 1.50 M. lang, 1 M. breed en 1.50 M. hoog, opge bouwd uit geploegde duimsplankcn. zoodal er geen naden, kieren en scheuren bestaan, welke de geliefkoosde verblijf- en kweek plaatsen zijn voor het vele malen ver- wenschte kippen on gdierte. Een raampje, liefst klapbaar, van 25 bij 35 c.M. er in flinke ventilatiegaten of een opening var 15 bij 25 c.M., verklijnbaar door een schuif, in het hoogste gedeelte vac den voorwand zijn onmisbare dingen. Wanneer het kippenverblijf nu zóó ge plaatst is, dat de zoo er zoo ruimschoots mogelijk toegang kan vinden, d. i. de zijde waarin zich het raam beSindt op het Zuid- Oosten of Zuiden, dan hebben we al aan zeer voorname voorwaarden voldaan. Voorts het verblijf nog van den grond verwijderd, steunende op een jxaar stevige postjes, of, nog beter, betonpaaltjes, dan gaat het houtwerk langer mee en is de winst bovendien nog: een loouruimte onder het verblijf, waarvan de bodem dan als zol der dienst doet, beschutting gevende voor regen, sneeuw en wind. De inrichting van zoo'n verblijf is een be spreking op zich zelf waard, waartoe we in een volgend artikeltic zullen overgaan. Echter willen we alreeds mededeelen, dat ieder belangsstellend lezer gratis van ons kan verkrijgen een zeer nauwkeurig uitge werkte teekeniog voor een verblijf van 10 hoenders. Men schrijve daarvoor slechts een briefkaart aan D. J. Hokteyn te Apeldoorn, hoofdredacteur an „De Kleinveeteelt'Tl waarna toezendiciJ volgt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9