$paarne-&ahk it&go® m fik Dit onmmer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder geïilnstreerd Zondagsblad In aebt bladzijden. Leekepreeken. Zaterdag 2 Mei 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 48ste Jaargang No. 16033 Geld bewaren is: Geld verdienen, wanneer men het goed bewaart. Geld verkeerd bewaren, is altijd: Geld ver liezen. Hoe men Geld goed bewaart, leert U de directie van-de SPAARNE rBANK. Waar de fout schuilt. Jubilea bij de N. Z. H. De heeren H. B. v. d. Keur, C. Lahey en Kol, die binnenkort hun 25-jarig jubileum vieren. Koningstraat 10 Haarlem. Achterlijk. .v- I f r i: v;?- F.v Tieleman, Veldweg nabij Spaarn dam. verlaat; na 35 jarigen dienst als Waldonkysman bij de Kon. Ned. Mij. op 2 Mei 1925 met pensioen den dienst. De huldiging der Oostinjevaarders op de Bloemententoonstelling. Van links naar rechts: Jhr. Mollerus, de drie vliegeniers en de heer Krelage. W INGEZONDEN. De Katholieke Middenstand in verweer. De Oost-Indiëvliegers op de Bloemententoonstelling. De heer Krelage zegt een filmoperateur aan, dat het nu genoeg is met aï dat „gekiek". Hierboven een afbeelding van de vaas, welke gevonden is in den voor gevel van het oude raadhuis aan de Kerkstraat, te Zandvoort UIT~DEN OMTREK. HEEMSKERK ZAANDAM. Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per regel.' Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct, bij. vooruitbetaling. Jle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden, 9(1110 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I dUUU." f 7«n o» een ongeval met f 9Cfj bij verlies van een hand, f 19C bij verlies van een f Cfl bij een breuk van f Al) bij verlies v; lies van beide armen, beide beenen of beide ooge. «JU. toodebiken afloor,1 ju'J. een voet of een oog; I I Zü. duim of wiisvin ger I ulL^ been of arm; I Tril. andere vinj vaneen vinger. No. 89. Als men de onderteekening leest van deze leekepreek, dan zal men mogelijk een ver baasd gezicht zettenDat een leeke preek!.... Is Pater Hendrichs een leek?.... Wat is dat nu? Maar vooreerst noodigde de hoofdredac teur me zelf uit, omdat hij het onderwerp, waar ik iets over wilde zeggen, zoo héél sympathiek vindt. En dan komt er nog iets bij Iets eigenaardigs. Namelijk, dat ik wél geloof, dat vele lezeressen en lezers van een courant allicht gemakkelijk aannemen, dat ik een leekepreek houd, als ze hooren Welk mijn onderwerp is.... „het huwelijk" 97a nt in het huwelijk is een pater toch maar len leek in het vak Waar of niet? „Wal weet zoo'n pater daar nu van?" heb fk hier en daar hooren mompelen, voordat ik mijn huwelijks-conferenties begon. Waar heid! „Moet je het zelf maar eerst eens meema- Iken!" luidde het elders.... Een leekepreek dus over het huwelijk. Maar een heel aparte; toch wel één, die jen leek niet zou kunnen houden Er is werkelijk aan dit groote levensvraag stuk een kant, die, naar mijn vaste en innige overtuiging, lang niet genoeg bekeken wordt door huwende leeken; ik maak geen verwijt, daar denk ik niet aan, ik geef enkel een feit. De redenen van dit feit stip ik aan in mijn le conferentie over het huwelijk zelf la ter. y Het bedoelde feit is, dat leeken in zeer groote meerderheid, om niet te zeggen bijna algemeen, niet genoegzaam begrip hebben van de Goddelijke instelling van bet huwe lijk en van, wat daaruit logisch volgt, dus bij hun huwelijk en de voorbereiding tot het Huwelijk, cok niet van dit beheerschend en beslissend denkbeeld uitgaan. Dat is de oorzaak van veel huwelijksmis- kerstand, huwelijksleed en huwelijksellende Kan het anders? Is het niet altijd waar, dat men, om wel slagen te mogen verwachten bij de keus van bepaalde personen, geen heel verkeerden maatstaf moet aanleggen? Als een huis vrouw een keukenmeisje neemt, omdat het mooie krullen heeft, loopt ze groot gevaar, onsmakelijke biefstuk op tafel te krijgen, als eèn luitenant tot kapitein wordt bevor derd. omdat hij schitterend kan schaatsen- j rijden, maakt zijn compagnie, brak er oor log uit, een mooie kans om ergens :n de pan te worden gehakt; de maatstaf deugde niet, da; geeft ellende. En als men huwt, zonder den juisten maatstaf aan te leggen, ligt het voor de hand, dat men huwelijks-miserie voorbereidt. Kan niet anders, mag niet ver wonderen. De juiste maatstaf nu is: de Goddelijke instelling van het Huwelijk in de natuurlijke en de bovennatuurlijke orde. Daar moet men van uitgaan. Van het denkbeeld, 't welk het geheele probleem beheerscht, dat het huwe lijk is een door God, in 's menschen natuur geschapen instelling, dus dat een natuur- kontrakt wordt gesloten en dat het in de bo vennatuurlijke orde is: een door Christus in gesteld Sacrament. Dat moet begrepen, tot klaar en helder bewustzijn gebracht. Dat denkbeeld moet dc geheele huwelijksvoorbereiding be'ieerschen; dat is de juiste, eenig bruikbare maatstaf. Mgr. Callier schreef het zoo duidelijk in den Brief, dien Z. D. H. 9 October 1924 richtte tot de Hoogeerw. Heeren Dekens der groote steden van zijn diocees: „Het is van het allergrootste belang, dat de geloovigen een dieper inzicht verkrijgen in de Goddelij ke instelling en de hoogere beteekenis van het huwelijk." 13 Mei a.s. begin ik, in de St. Bavo,, de huwelijks-conferenties, die ik te Rotterdam en den Haag reeds hield. Daar waren de zeer ruime kerken stampvol; ik denk, dat het te Haarlem ook het geval zal wezen, ik hoep het tenminste. Vooral de jonge meisjes en de jonge man nen van 18 jaar en daarboven heb ik op het oog. Deze moeten het huwelijk leeren be zien als een Goddelijke instelling; als zij dit inzicht dan in de practijk naleven, is hu:i toekomstig huwelijksgeluk verzekerd, om dat zij het huwelijk hoog leerden opvatten en uitstellen boven de wisselvalligheden ec de beuzelarijen van het klein wereldsch ge- 'doe. 13 Mei gaat de conferentie over het huwe lijk voor de gehuwden. 20 en 27 Mei, de twee, die één geheel vor men. voor de meisjes boven de 18 jaar. 3 en 10 Juni de twee, die één geheel vor men. voor de jonge mannen boven de 18 jaar, in de St. Bavo, 's avonds 8% uur. Zonder kaart komt men niet binnen. Waar de kaarten verkrijgbaar zijn, wordt in de kerken meegedeeld en de courant komt er nog wel op terug. F. HENDRICHS S.J. de samenstelling der definitieve lijst een zuivere speculatie wordt, waarbij alle ver rassingen mogelijk zijn. Ook het adviseerend college schijnt met die ongewenschte moge lijkheden rekening te houden. In een artikel, dat de secretaris van het Bonds- bestuur, mr. Teulings, vóór het bekend wer den van den uitslag van j.l. Zondag in „de Tijd" schreef, blijkt, dat menaan de hand van de opkomst in 1922 en rekening houdend met de acties voor speciale candidaten, een becijfering maakte, als basis voor het politiek advies. Zoo werd verwacht, dat in Amster- Rotterdam (a) 35.151 (b) 22% Zeeland (a) 19.562 (b) 39% Hieruit blijkt dus, dat Friesland boven aan staat met 73.8 pCt„ terwijl Den kaag 't laagst staat met bijna 16 pCt. Na Friesland volgen Leiden met 56.7 pCt., De„ Helder met 56.5 pCt. en Den Bosch met 52 pCt. De andere kringen blijven onder de 50 pCt. Nu moge het waar zijn, dat de R. K. Staatspartij wat betreft het aantal harer ge organiseerde leden nog een goed figuur dam 3000 leden zouden stemmen, in den Kieskring Helder 20,000, in den Kring Haar lem 11,000, Leiden 13009, Den Haag 2500, Dordrecht 9000, Rotterdam 5000, Zeeland 3500 enz. Het resultaat was als volgt, waarbij de tusschen haakjes geplaatste ge tallen de stemmen op het politiek advies uitgebracht, aangeven: Amsterdam 2420 maakt tegenover vele andere politieke partijtjes, waar de verhoudingen nog treuri ger zijn, men vergete niet, dat de samen stelling onzer partij en de manier, waarop zij hare officieële candidatenlijsten laat vaststellen, met geen andere te vergelijken is. Wanneer in Amsterdam maar 17 pCt. der In onze beschouwing van gisteren hebben Wij het nieuwe kiesreglement enke' getoetst aan- de resultaten van de stemming van Zondag. En, zóó bezien, komt het systeem- Bongaerts vrij goed de eerste vuurproef door. Maar er is ook een andere manier van bekijken. De ongelukken, die ditmaal zijn gebeurd, het uitvallen van den midden- standscandidaat en de Indische specialiteit zijl. zooals wij" zagen hoofdzakelijk het gevolg van fouten in het politiek advies. Maar de stemming van j.l. Zondag heeft ook aangetoond, dat er, bij een vrij wel volmaakt politiek advies met hetzelfde kiesreglement een volgenden keer nog veel meer en grooter ongelukken kunnen gebeuren. De acties Loerakker, Moller en Kampschöer hebben n.m. bewezen, dat het vrij gemakkelijk is buiten het politiek advies om toch op de officieële lijst te komen en geheel binnen het kader van de partij een Kamerzetel te krijgen. Het is immers niet zoo moeilijk om in een geheele groep van 6 of 8 kieskringen een kleine tienduizend stemmen te behalen. Men had verzuimd den heer Loerakker can- didaat te stellen in twee groote kieskringen, waarop hij krachtens het reglement nog recht had. En niettegenstaande dat verzuim, scheelde het nog maar weinig of hij was No. 1 in HaarlemHelder geworden. Wie nu het kiesreglement goed bestudeert, kan inmiddels niet betoogen, dat het de „wilde" candidaten in het nieuwe systeem erg gemakkelijk is gemaakt. Integendeel, theoretisch is hêt een heele toer om buiten het politiek advies om toch op de officieele lijst te komen. Dat dit niettemin vrij gemak kelijk geschieden kan, ligt dan ook niet in het reglement maar heel ergens anders. De oorzaak daarvan is met geen enkek regle ment weg le nemen. Die oorzaak is het abso lute gebrek aan belangstelling bij de Room- sche kiezers, Die afzijdigheid der groote massa van de politieke organisatie brengt dit en ieder ander kiesstelsel, waarbij men de rechten der minderheden wil eerbiedigen, in gevaar. Immers in ieder systeem, op dezen grondslag opgetrokken, dient men van de veronderstelling uit te gaan, dat het politiek advies de meening van de overgroote meer derheid der kiezers weergeeft, doch dat er gelegenheid moet zijn, om een misvatting bij het adviseerend college te herstellen. Wanneer echter die overgroote meerder- derheid zich niet uitspreekt, doch slechts voor een zeer klein deel, den heeft iedere denkbare minderheid de kans om die thuis blijvende meerderheid te overrompelen en zelfs het meest juiste advies waardeloos te maken. Nemen wij een voorbeeld uit de stemming van j.l. Zondag: in heel den Kies kring Amsterdam werden op het politiek advies 2024 stemmen uitgebracht bij een totaal aantal georganiseerde kiezers van ruim 8000. Het moet toch een klein kunstje zijn om in een stad als Amsterdam op één be paalden persoon buiten het advies om 2025 stemmen uit te brengen en nog een paar duizend stemmen op een ander. Daarmee zou dan niet enkel een candidaat der alpha- betische lijst zijn ingeschoven, maar zou er van het geheele advies niets meer zijn over gebleven. Uit een en ander volgt, dat bij een groote verwaarloozing van Het stemrecht door de massa der leden van de kiesvereenigingen, (2024); den Helder 15375 (10848); Haarlem 6247 (4117); Leiden 12481 (6681); Den Haag 1820 (1187); Rotterdam 2835 (2367); Dord recht 7035 (2936) en Zeeland 3525 (2934). Eei. vluchtige vergelijking toont aan, hoe moeilijk zulk een schatting is. Alleen voor Leiden en Zeeland kwam de schatting den uitslag nabij; overigens werd 15 tot 45 pet. misgeslagen. Bovendien heeft de actie- Loerakker getoond, hoe het vrijwillig over; gaan van een candidaat van het advies op de alphabétische lijst, vooral, wanneer deze zich niet in alle kringen van een bepaalde groep candidaat Iaat stellen, iedere specu latie vooraf totaaal onmogelijk raakt. Maar hierbij blijft het niet. Met geen Roomsche kiezers georganiseerd is en van deze 17 pCt. werken geen dertig procent aan dè samenstelling 'van de lijst mee, dan wil dit zeggen, dat 2400 kiezers de kamer leden aanwijzen voor één geheelen kring of wel vóór 46,000 Roomsche kiezers. In Den Haag doen het thans 1800 personen voor 34,000 kiezers enz. In de combinatie van Zuid Höllandsche kieskringen werden Zon dag even 24.000 stemmen uitgebracht. En deze 24000 personen wijzen namens ruim 136,000 Roomsche kiezers vijf R. K. Kamer zetels aan en de plaatsvervangers. Zoo kun nen wij doorgaan. Tegen een dergelijken feitelijken toestand is geen enkel recht vaardig werkend reglement te# bedenken; de fout schuilt daarom niet in het reglement, maar in de zwakke organisatie. Hierover een volgenden keer nog een enkel woord. DE KOMENDE MEIFEESTEN 1925 't Jubeljaar 't Heilig iaar En uit alle streken trekken groepen pel grims naar Rome. Ook uit ons land gaat men op. Een bedevaart, waarbij ons heele Episco paat zal zijn. Een bedevaart ter gelegenheid van de heiligverklaring van „Kleine Treesje" en van onzen grooten landgenoot Petrus Cani- sius. Men heeft er reeds over kunnen lezen in couranten en tijdschriften. En 't was in 'n toon om je „lekker" te maken. En och, wie wil zoo'n bedevaart met meemaken 'n Bede vaart naar Rome. 'n bedevaart in zoo'n gezel schap, 'n bedevaart bij zoo'n gelegenheid vooral. Wie zou er niet bij willen zijn, als daar door den Paus 'n Nederlander plechtig wordt opgenomen onder 't getal van Gods Heiligen. Hoe gaarne zou ik me willen gaan warmen aan dien gloed van Roomsche weelde, die daar zal uitlaaien op dien grooten dag wat zou 't me goed doen, als ik daar in Rome bij kon zijn, als 'n landgenoot van me daar verklaard wordt te zijn een Burger des Hemels een vriend van God, die door zijn heilig leven verdiend heeft zoo heel dicht te staan bij den troon van 't Lam. 't Zou me goed doen als Nederlander, maar nog meer als Katholiek. De heiligverklaring van een landgenoot, wat 'n feest voor je Roomsche kiel 1 Op zoo'n dag voelt iemand zich dubbel ge lukkig Roomsch te zijn en 't is 'n krachtige prikkel om ook je eigen leven in dienst te stellen van den grooten Meester. Naar Rome dus 1 Doch neen, laat ik er maar niet over denken, want thuis blijven zal ik 't moet helaas. Maar ik wil er toch van meemaken, wat ik kan, mijn hart en mijn ziel willen van dit feest hebben wat ze maar krijgen kunnen. En voor mezelf en voor alle lo»genooten, die ook om een of andere reden niet naar de Pausstad kunnen, hoop ik dat 't een grootsch feest zal Zijn. Een dankfeest op de eerste plaats aan God, die in ons landje den Heilige verwekte, en Die Hem maakte tot zoo'n machtigen strijder. Die zich van Hem bediend heeft, om ook in ons landje het oude geloof te behouden. Een feest op de tweede plaats ter eere van den Heilige, die als een groot zoon van 't kleine Nederland dien naam roemrijk uitge dragen heeft vooral over Duitschland en Oostenrijk en geheel zijn werk- en levens kracht gegeven heeft aan de taak, door God hem o~t dt schouders gelegd. „Zooveel preekt tij," h< l t men van Hem gezegd, „dat hij uit sluitend voor den kansel bestemd lijkt zoo veel schrijft hij, als heeft hij voor niets anders te zorgen zoo druk verkeert hij met Pausen, bisschoppen en vorsten, zulke gewichtige diensten weet hij hun te bewijzen, dat men niet begrijpt, hoe hij nog tijd overhoudt voor andere bezigheden." Tot deze andere bezig heden behoort dan op de eerste plaats zijn paedagogische arbeid, zijn hervormende arbeid van het lager, middelbaar en hooger on derwijs. En dat deze al evenmin gering was, getuigt 't verslag van den Katholiekendag te Aken in 1879 gehouden, waar Freiherr Felix von Loë van Canisius getuigen durfde Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit.: OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Donderdagmiddag vergaderden de vroed» vaderen van Haarlemmermeer en in hun vergadering kwam van B. en W. het voor stel tot aankoop van een automobielbrand spuit voor de gemeente. Het was wel ver wonderlijk dat zulk een eenvoudig voor stel, zooveel tegenkanting kon ondervinden. Wel verwonderlijk,want de brandbluscb- middelen zijn voor Haarlemmermeer tot nog toe voor een groote gemeente als deze, waarin men cira 200 K.M. weg heeft, verre van toereikend. En nu is het toch voor elk gemeente bestuur zonder eenige uitzondering plicht, dat het voor de veiligheid van de bewoners zijner gemeente zoo goed mogelijk zorgt. Ook het brandweer-wezen heeft in de laatste jaren belangrijke evoluties meegemaakt en al kan geen enkele gemeente telkens en telkens de nieuwste uitvinding op dat gebied aanschaffen, het is toch noodzakelijk, dat elke gemeente voor haar inwoners dit ideaal nabij komt en zorgt voor een goed geoutilleerde brandweer. Gebeurt dit niet, dan schiet het gemeentebestuur in zijn laak te kort. Haarlemmermeer is een gemeente van groote uitgestrektheid, maar ook eene met veel bezittingen. Die uitgebreidheid en de veiligheid van vele woningen, de talrijk? kostbare boerderijen moeten aan het ge meentebestuur den plicht aanwijzen zijl taak van bescherming zoo nauwgezet moge lijk te vervullen. V enkel systeem kan bovendien op den duur tevredenheid in onze politieke partij be reikt worden, wanneer de lijsten door zulk een gering percentage der kiezers worden vastgesteld. Bedroevend mag het aantal georganiseerde kiezers zijn, dat Zon dag geen gebruik heeft gemaakt van zijn stemrecht, nog bedroevender is het feit, dat het overgroote getal der Room sche kiezers niet georganiseerd is, dus alle medezeggenschap over de samenstelling der lijsten mist. Van de 875,000 kiezers immers, welke in 1922 op de lijsten der R.-K. Staatspartij stemden, zijn er nog geen 350,000 georgani seerd. Om eenig denkbeeld te geven, laten wij hieronder een staatje volgen uit de reeds boven vermelde opgave van mr. Teulings. j (a) Aantal stemmen op de R. K. lijst in 1922. (b) Percentage georganiseerd in 1925. Den Bosch 130.557 (b) 52% Tilburg (a) 109.483 (b) 46% ruim Limburg (a) 139.450 (b) 28% ruim Gelderland (a) 99.743 (b) 31% ruim Utrecht (a) 41.699 (b) 39.6% Zwolle (a) 49.678 (b) 42% ruim Drente (a) 4.210 (b) 37% Leeuwarden (a) 11.991 (b) 73.8%- Groningen (a) 8.205 (b) 38% bijna Helder (a) 39.955 (b) 56%% Haarlem (a) 37.945 (b) 40% bijna Amsterdam (a) 46.090 (b) 17% ruim Leiden (a) 39.402 (b) 56.7% Den Haag (a) 34-491 (b) 16% bijna Dordrecht fa) 27.133 0>] 44% bijna (Voor den inhoud van deze Rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Men meldt ons; In Haarlem kwamen gisteren, Vrijdag, bij een verschillende Kath. Middenstanders uit alle deelen des Lands, ten einde de situatie te bespreken, ontstaan door het afsmijten van de candidatenlijst van den eenigsten Middenstandscandidaal. Om te beginnen werd met algemeene stemmen besloten de volgende Motie tele grafisch te verzenden aan den President van den Algemeenen Bond van Kiesvereeni gingen in Nederland: Baron Van Wijnbergen, Voorzitter Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland. Utrecht. Katholieke Middenstanders uit alle deelen des lands heden te Haarlem bijeen; Overwegende, dat een vaste plaats aan tenminste één Middenstandscandidaat gege ven had behooren te worden, terwijl de twij felachtige plaats in het Politiek Advies van Haarlem-Helder toch stellig het uiterste mi- nimiem genoemd mocht worden;. Ernstig teleurgesteld door den uitslag der verkiezingsloterij van j.l. Zondag, welke Chris Jansen, den eenig verkiesbaar geadvi- seerden Middenstandscandidaat buiten kans stelde; diep gegriefd door deze uiting van dis trictsovermacht ten koste van de minimale bevrediging, welke aanvankelijk voor den Middenstand van geheel het land verkregen was; overtuigd, dat alle Katholieke Kiezers het noodzakelijk zullen achten in een partij van 32 zetels althans toch éér meer bijzonder Middenstandsvertegenwoordiger te doen ver kiezen; dringen er bij het Bestuur van den Alge meenen Bond met de meeste klem op aan in de Vergadering van Zaterdag 2 Mei, als nog maatregelen te treffen, welke de verkie. zing van den Middenstandscandidaat kunnen verzekeren; mede om te verhinderen, dat wis en zeker de derde zetel in den Kieskring Hrfarlem- Helder voor de Katholieke Staatspartij ver loren zal gaan. Namens de vergaderden: VAN TETERING dat hij om den arbeid alleen reeds met recht den eerenaam van Apostel van Duitschland dragen mocht. Maken wij ons dan op, om 't naderend feest met hoogen jubel te vieren, maar laten we dat doen geheel in den geest van Canisius zelf. Van hem immers weten we, dat hij de dwaling verfoeiende, dè dwalenden met medelijdende liefde te gemoet trad. Laten we daarom wa ken, dat ons in onze feestvreugde geen woord ontsnappe, dat anderen een aanstoot kan zijn, en laten we vooral in de komende dagen veel bidden, opdat op Canisius' voor bede velen onzer 'andgenooten gevoerd wor den naar den eenen grooten, waren schaapstal en 't in ons Nederland spoedig worde EEN DER. SCHAAPSTAL EN EEN HER- H. B. Tot nog toe bezat de brandweer in Haarlemmermeer, behalve de zgn. „glazen- wasschers", spuite# van zeer weinig betee kenis, die met handkracht moesten gedreven worden, slechts één spuit, welke achter een Ford-auto, den vuilniswagen, kon vervoerd worden. Dat zulk een toestand voor Haarlemmer meer niet bestendigd mocht blijven, begrijpt ieder. Daarom juist wekte de tegenkanting van het voorstel verwondering. De tegenstanders van het voorstel meen den dat een auto-brandspuit niet noodig is. Wie Haarlemmermeer kent, weet beter, en zoo getuigt zulk een opvatting niet van voortvarendheid. i Burgerl. Stand. Geboren: z. v. L. Doc- ter en H. de Kooter d. v. G. van Egmond en E. Gooyer d. v. W. Fatels en J. Zon neveld z. v. J. Nol en A. Bras z. v. Th. Kuyl en G. Hoogewerf. Ondertrouw: G. Koper, 21 j. en C. v. d. Gragt, 24 j. Getrouwd: J. W. Rensen, 25 i. en J. Beentjes, 21 j. S. P. Kapteijn, 24 j. en D. G. Hoogewerf, 21 j. J. H. Jacobs, 23 j. en G. Wentink, 23 j. Overleden: Olof de Wit, 18 j. P. A, Buter, 31 j. levenl. kind van C. Bruins ea A Schermer. Baldadigheid. Telkenmale gebeurt net dat in de R. K. School of R. K. Kerk rui ten worden ingegooid. Dezer agend is er weer een ruit inge-, gooid van de Kerk. Het is te hopen, dat de belhamel spoedig gepakt werden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1