BINNENLANDSCH NIEUWS. Vorstin Stephane van Bent hem en Steinfurt. Grauwe Theorie. Politieke landdagen. LUCHTVERKEER. Clément Ader. f ORDE EN ARBEID. Slapie bij de Wolf abrieken. Uit de bouwvakken. De staking in het verhuizingsbe- te Rotterdam. De actie in het schildersbedrijf De staking in het Veenbedrijf. De staking bij het Maas- en Waalkanaal. Arbeidshygiëne. Ontslag aan de KareU-fabrieken. Landarbeiders-conflict in Groningen. GEMENGD NIEUWS. Schaap door een varken opge geten. Hij zou eens opruiminsr houden. Een proef, die succes had. Dramatische rechtszitting. SPORT EN SPEL. Enkele Belgische bladen over NederlandBelgië. WIELRIJDEN. DAMMEN. VRAGENBUS. RECHTSZAKEN Het vloekverbod. LAATSTE NIEUWS. KUNST EN KENNIS. Gerard Zalsman. August Snieders. Ned. Ornithologische ver eeniging. In Pauselijke audiëntie. A. J. A. Flament. t Actie voor verlaging der Posttarieven. Aardbeving ten Z. van den grooten Oceaan. Een groot offensief van Abdel-Krim. Onlusten te Oran. Pelgrims paar Rome MARKTNIEUWS. Na een korte ongesteldheid overleed on verwacht op het kasteel Burgsteinfur! de jeugdige vorstin van Bentheim en Steinfurt, geb. Prinses Stephanie van Schauinburg Lippe, nicht van de Koningin-Moeder, „Wat schiet men er mee op?" Men zal zich de stellingen herinneren, door Pater Strattmanii op het Internationale Katholieke Congres te Lugano ontwikkeld over de houding, die de katholieken ten aan zien van den mqdernen oorlog hebben aan te nemen.Zij kwamen kort en goed hierop neer, dat bij een modernen oorlog nooit de voorwaarden vervuld kunnen worden, die noodzakelijk zijn om en oorlog geoorloofd te kunnen heeten, i In een artikel in „De Nieuwe Eeuw" wordt dit nog eens aangedikt. Het besluit is, dat een moderne oorlog per se onrecht vaardig en ongeoorloofd is. En te versiaan wordt gegeven, dat, als men de oorlogen van 1864, 1866 en 1870 toetst aan de door katholieke moraal-theologen gevorderde voorwaarden, ook die oorlogen tot de on rechtvaardige en ongeoorloofde moeten worden gerekend. Wij willen dit alles toegeven, maar wat schiet men er practisch mee op? vraagt ,,Het Huisgezin": Zijn er onder de katholieke Nederlanders, die voorstanders van den modernen oorlog mogen worden, genomd of die het er op aan leggen, een dergelijken oorlog uit fe lokken? Natuurlijk niet. In andere landen mogen katholieken wor den aangetroffen, die bij de waardeering van corlogsmogelijkheden de eischen der moraal niqt ten volle tot hun recht laten komen en zich door andere overwegingen laten mis leiden in het algemeen mag men vast stellen, dat de oorlogsvoorstanders niet bij voorkeur onder de katholieken zijn te zoeken. Feit is eenmaal, dat de niet-katholieken de wereld regecren, en dat niet alleen ten aan zien van de kwestie van den rechtvaardigen of onrechtvaardigen oorlog, met de katho lieke moraal niet meer gerekend wordt. Zeker, wij kunnen en moeten trachten ons te doen gelden en waar wij dit vermogen invloed ten goede uit te oefenen maar wij weten al te goed, dat wij onze macht, onze beteekenis en onzen invloed in het wereld complex niet mogen overschatten. En wij hebben rekening te houden met hei feit, dat het Oosten, heidensch of bolsjewis tisch is er wel groot onderscheid tus- schen? de christenwereld zou vernietigen, indien deze thans tot ontwapening besloot. Daarom heeft men er voor te waken, dat uit juiste stellingen omtrent dc onrechtvaar digheid en ongeoorloofdheid van aanvallende moderne oorlogen niet overijverig de conclu de worde getrokken, dat vermits een mo derne oorlog per se onrechtvaardig moet zijn men niet beter kan doen dan op staanden voet te ontwapenen en, waar dit niet ge beurt, dienst te weigeren. Het groote publick is wat vlug in het trekken van niet altijd logische conclusies, en zoo kan een theoretische uiteenzetting hoe goed ook bedoeld, ongewenscht en schadelijke gevolgen hebben. Voorshands kunnen en mogen wij be sluit het ,,Hsg." ons niet weerloos maken; dit blijft, ondanks alle theorie, voorloopig sttan, en de H. Vader zelf verlangt geen onzijdige, maar internationale ontwapening, voor zooverre die uit- en doorvoerbaar is. Tc Eindhoven, Helmond en 's-Hertogen- bosch zullen in Juni a.s. Politieke Land dagen worden gehouden. Clément Ader, de vader van de Franschc iviatiek; is te Toulopse in den leeftijd van S3 jaar overleden. 1 locpen contract gedurende het jaar 1925 zullen gelden. Een dergelijke overeenkomst was in het bezit van het Comité, De leden der gezeilenorganisnlic's zullen deze contracten teekenen in die plaatsen, waar zij worden aangeboden en waar tot op heden nog niet wordt gestaakt, waar door het bedrijf daar voorloopig althans doorgaat. Het aanbieden van deze contracten betee- kent echter ook, volgens meergenoemd Comité, dat in de plaatsen waar gestaakt wordt, de georganiseerde werkgevers er voor worden gespannen en deze dus de voor trekkers zijn en blijven. Deze tactiek der werk- geversorganisatie's is er een, waarachter groote vraagteekens gezet mogen worden. 140 Arbeiders ontslagen. Wegens slapte, zijn bij drie wolfabrieken te Veenendaal 140 man ontslagen. Het Hbld. verneemt, dat ook de R.K. Bouwvakpatroons het bemiddelingsvoorstel van mr. S. de Vries Czn., met betrekking tot het collectief contract in de bouwvakken, in beginsel hebben aanvaard. Hen schrijft ons van werknemerszijde: Zaterdag 2 Mei vergaderde het Landelijk Ccmité van Actie uit de werknemersor- gariisatie's, betrokken bij het conflict in het Schildersbedrijf en bestaande uit de voor zitters van den Algem, Ned. Schildersge- rellenbond; den Ned. R.-K. Bouwvakarhci- iersbond eb den Ned. C'nr. Bouwarbeiders- oond. Het Comité kon constateeren, dat de ac tie s in .de diverse plaatsen er allen uit stekend voorstonden en in de vijf plaatsen, waar gestaakt werd, het bedrijf inderdaad geheel „plat" ligt. De geest onder de sta kende schildersgezellen is uitstekend en men was er van overtuigd, dat de gezellen tot het laatste toe zullen vasthouden om meer billijker arbeidsvoorwaarden te ver- - krijgen. Het aantal werkgevers, waarmede 'gecon tracteerd is, neemt gestadig toe, hetgeen tiaar het oordcel van het Comité er op wijst, dat de gestelde eischen niet te hoog zijn. Temeer klemt dit, daar georganiseerde werkgevers 't laten voorkomen, als zouden vooral de gestelde tariefseischen ie hoog rijn. Afgezien van de hoogte der tarieven, meende het Comité, dat dergelijke uitingen der werkgevers pas waarde kunnen krijgen,, wanneer de werkgevers de verdediging de zer tarieven van werknemerszijde hadden gehoord. Doch dit is niet het geval, In de gehouden ccnferentie's was over de hoogte niet ge sproken; de besprekingen hebben zich daar bepaald tot het principe van het tarief. Pas wanneer de werkgevers bereid zouden zijn een tariefregeling in beginsel te aan vaarden, krijgen bun bezwaren van te hoog enz., beteekenis. Dan ook kunnen verval len de opmerkingen als zouden b.v. de tarie ven eenzijdig zijn vastgesteld Dan immers bij het aanvaarden van het tarief in prin- ripe kan in onderling overleg een prijs worden bepaald. Verder kwam in bedoelde vergadering tir iprake de aangekondigde uitsluiting der werkgevers. Vastgesteld werd. dat de werk gevers niet hadden geantwoord op het schrij ven der gezellenorganisatie s van 22 April 1.1. waarin deze hadden weerlegd de op merkingen der patroons, die zich 17 April 1.1. tot de gezellenorganisatie s hadden ge wend en in dat schrijven medcdeeling van hun voornemen tot uitsluiting hadden ge daan. Blijkbaar zullen de werkgevers aan die bedreiging geen uitvoering geven, daar het Comité bekend was, dat individueel!: werden aangeboden door georganiseerde patroons. Deze contracten houden o. .m in de bepaling dat de arbeidsvoorwaarden van het afge- De stakers in het verhuizingsbedrijf te Rotterdam, is met ingang van Maandag ge ëindigd. Zaterdag hebben de transportarbei ders medegedeeld, dat rij den arbeid weder op de oude voorwaarden wilden hervatten. Maandagmorgen hebben allen zich weèr aangemeld. Intusschen zijn bij verschillende groote firma's sommige vaste arbeiders thans aangenomen in los-vasten dienst. Overeenstemming te Vroomshoop. ^Zaterdagavond is te Vroomshoop overeen stemming verkregen tusschen de arbeiders organisaties en zeven groote werkgevers in de Overijselsche venen {leden van de Ver- venersbonden.) Het looncontract voor 1925 zal zijn op den grondslag van 90 procent van het loon van 1924 voor persturfwerk, en 95 procent voor ander werk. De arbeid bij die firma's is Maandag morgen hervat. Verwacht wordt, dat de resteerende drie leden van de Verveners- bonden eveneens het contract aanvaarden. Zaterdag heeft onder leiding van den rijksbemiddelaar, den heer Fruytier, een conferentie, plaats gehad tusschen de werk geefster, de firma Den Breejen en v. d. Bout, en de werknemers, in zake de staking aan de werken voor het Maas- en Waal kanaal bij Nijmegen. In deze conferentie is tusschen de partijen overeenstemming be reikt, zoodat verwacht mag worden, dat de staking spoedig geëindigd zal zijn, Onder leiding van dr, W. R. A. Kranen burg, medisch adviseur aan de Arbeidsin spectie te 's-Gravenhage, maken een achttal arbeidshygiënisten een studiereis ten einde op ruime schaal een onderzoek in te stellen naar den algemeenen gezondheidstoestand der arbeiders en in het bijzonder om zich nader te orienteeren op het gebied der ar beidshygiëne. Deze studiereis, welke zes weken duurt, strekt zich uit over Frankrijk, België, Engeland en Holland. Vrijdag is ,een bezoek gebracht aan de Philips Gloeilampenfabrieken. Zoowel de lei der, dr. Kranenburg, als prof. Kalmus, docent in dc fabriekshygiëne te Praag, en dr. Geier, fabrieksmedicus aan de Cincin- naty Milling Company in Ohio, spraken hun overtuiging uit, dat de hygiënische toestand in dit Hollandsche bedrijf zich bijzonder gunstig onderscheidt van den toestand, die over het algemeen in dergelijke bedrijven haerscht. in het bijzonder wat betreft de glasfabrieken. De vertegenwoordigers der verschillende landen namen ook met groote belangstelling kennis van de ontdekkingen in de laboratoria te Eindhoven gedaan, o.a, ten opzichte van de metalen Röntgenbuis, waar door de medicus volkomen gevrijwaard blijft voor den nadeeligen invloed der Röntgen stralen. Volgens de bezoekers werd hier mede een nieuwe aera ingeluid voor het practisch gebruik van de Röntgenbuizen in het industrieel bedrijf Stuitte men tot nu toe van de zijde der arbeidsinspectie op be zwaren bij het gebruik van Röntgenstralen voor het onderzoek der grondstoffen, deze nieuwe buis heft al deze bezwaren op. Naar verluidt, heeft de directie van de Karei I Sigarenfabrieken aan een 50-tal ar beiders ontslag aangezegd, zulks voorname lijk, naar medegedeeld werd, in verband met de hooge tabaksprijzen en de concurrentie. De uitsluiting geproclameerd. Nu de modern en chrisi. georganiseerde landarbeiders in Oostelijk Groningen de van werkgeverszijde aangeboden loonrege ling, waarbij dc bestaande loonen en tarie ven worden gehandhaafd niet hebben aan vaard, hebben de neutrale en christ. werk geversbonden in dat district besloten met ingang van 11 dezer den arbeiders ontslag te geven, daar bet bestaande contract is af- geloopen. Van dit besluit is kennis gegeven aan de betrokken landarbeidersbonden. Een vermeldenswaardig feit deed zich de-/ zer dagen voor te Boxmeer. Op onverklaar bare wijze was een schaap van enkele maan den oud terecht gekomen in he! hvk, waarin een zwaar varken lag en vleide zich kalm naast dezen knorrenden viervoeter neer. Een poos later echter werden de bewoners ge wekt door een vreemdsoortig- geluid. Men toog od onderZoek uit, alles werd doorsnuf feld. Eindelijk kwam men ook bij het hok, waar men meende varken en 'schaap in diepe rust aan te treffen. Wie beschrijft echte- aller verbazing toen men zag dat de krulstaart kalm bezig was het schaapje naar zijn mag te doen verhuizen. Slechts enkele deelen, zooals de pooten, waren nog over de rest was met huid en haar verslonden. 's H. Ct.. Zondagavond ontstond op het Roode Zand te Rotterdam een relletje, doordat de koop man J P. V., bijgenaamd .Piet de Knurft' zijn weg niet wilde vervolgen, toen een «.gent van politie hem daartoe aanmaande. De po litie wilde den onwillige arresteeren, doch het publiek nam een dreigende houding aan. Er werd ook met steenen geworpen. De koopman kreeg een slag met een sabel over hei gezicht, waarna hij hel verzet opgaf, in her ziekenhuis aan den Coolsingel werd hij verbonden. Vervolgens werd hij in het' bu reau Pauwensteeg opgesloten. De hoofdcom missaris van politie, de heer A. H. Sirks,, die tijdens het verzet toevallig passeerde, kreeg, een steen tegen den rug. Een half uur'na de arrestatie van Piet de Knurft, t kwam één zijner vrienden, die ook bij het verzet tegenwoordig was geweest, G. J. Z genaamd, de agentenwacht van net po- lifiebürèau Lange Torenstraat, binnen 1 nopen cn vroeg daar een kop koffie. Natuurlijk werd hem dit geweigerd onder dc medcdee ling, dat hij zich niet in een café bevond. De man verwijderde zich, doch korten tijd later kw'arn hij weer terug met een groot brood mes bij zich en onder den uitroep: „Nou zal ik hier. eens opruiming houden," wilde hij de agenten te lijf. Een der politie-mannen greep zijn sabel en gaf den infringer een houw over het hoofd. Na in het ziekenhuis Coolsingel verbonden te zijn, werd Z. op het pcKtie-bureau in arrest gesteld. EEN OVERVERMOEIDF, CHAUFFEUR Een vrachtauto, geladen met koopmans goedéren, die de reis moest maken van Den Kaag naar Drunen is Donderdag dichtbij de plaats van bestemming, ten gevolge van het in slaap vallen van den chauffeur tegen, een boom gerèden. De man werd licht gewond, doch zijn assistent, die naast hem zat en ook door slaap was overmand sloeg van den wagen en werd met inwendige kneuzingen opgeno men. De chauffeur verklaarde, dat hij onder weg reeds een paar maal had gestopt om dat hij zich oververmoeid gevoelde door den. langen tocht. De auto is zwaar beschadigd. DE BLOESEMPRACHT IN DE BE TUWE. Gemeld wordt Als het weer meewerkt, zal de Betuwe om streeks 10 Mei waarschijnlijk haar grootste pracht ten toon spreiden. Hun, die zich per auto, motorfiets of rijwiel naar dit land van natuurschoon willen begeven, zij meege deeld, dat dc mooiste route is van Utrecht over Houten, 't Goy, Bensichen, naar Tiel. In dezen weg is een groote verbetering aan gebracht de verbinding tusschen den Sticht- schen en den Gelderschen oever, welke vroe ger door een houten gierpont werd tot stand gebracht, wordt thans bewerkstelligd door een groote stalen pont, die ongeveer tien auto's per reis kan vervoeren. HAAR GELD VERSTOPT. De vorige maand overleed te Finsterwolde een visschersvrouw, die op het laatste oogen- blik nog iets aan de familie trachtte duidelijk te maken. Begrepen werd, dat zii in de schuur een pot met geld had begraven.'Later ging de man zoeken, doch vond niets. Thans werd andermaal een onderzoek ingesteld over de geheele schuur, en inderdaad werd een pot gevonden, gevuld met kwartjes en dubbel tjes, die in tal van rolletjes werden bijeen gehouden. EEN EIGENAARDIG BAANTJE. In Engeland heeft men een nieuwe betrek king ontdekt, n.I. die van „thee-proefster". De dames, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, mogen volstrekt niet rooken en geen zoetigheid eten, opdat haar verhemelte niet worde aangetast. Zij -moe ten bijna uitsluitend leven van fruit eu sla, om haar fijnen,smaak te behouden. Ze mogen niet dansen om zich niet te veel te vermoeien, én ze- gebruiken geen parfum. Geen baantje voor 'moderne dairies 1 Dat het verzamelen van postzegels in het algemeen en var, Nederlandsche zegels in het bijzonder, Th dénfègehWö&rdtgëïi öjtd niet meer door enkele speciaalliefhebbers beoefend wordt, doch iri. de laatste jareft in ruimeren kring ingang vond, heeft men Zater dagmiddag weer eens in het Hoofdpostkan toor te Amsterdam kunnen zien. Zooals wij reeds mededeelden, zou dien middag van 25 uur, bij wijze van proef een loket, uitsluitend voor postzegelverzame laars worden opengesteld. Reeds dadelijk om twee uur bleek er voor deze „nieuwigheid" overgroote belangstelling, welke den heelen middag- aanhield en zich.niet alleen beperkte tot de jongere amateurs, doch ook tot de oudere philaltelisten. Om een zegeltje te bemachtigen, moest men soms meer dan een half uur geduldig wachten. En datt?t-: wijl toch verschillende zegels eveneens op andere dagen aan andere loketten verkrijg baar zijn. Maar op postzegelgebied mist een nieuwe zegel op verzamelaars zijn uitwerking nietVandaag kon men voor het eerst aan het aparte loket bemachtigen de tot nu toe wei nig voorkomende nieuwe (roode) zegel van 1 cent. En daarnaar was de vraag niet gering De betreffende ambtenaar kwam bijna han den te kort om uit zijn verschillende boeken het gevraagde te nemen pegels van Neder land, Suriname, Curaqao en Ned. Ó.-Indië. Aan enkele verzamelaars kon niet dadëiijk alles gegeven worden, wat zij verlangden enkele zegels zijn n.I. niet voorhanden, of in niet zulk een groote hoeveelheid'als gevraagd. Dit wordt door de zegelafdeeling voor bestel lingen alléén uit Amsterdam, te Haarlem aangevraagd. Bij wijze van „onder rembours" wordt het dan na niet al te langen tijd franco thuis bezorgd. Een der ambtenaren had zich de moeite gegeven, een lijst samen te stellen van, alle gangbare Nederlandsche zegels. Hieruit blijkt, dat wij thans een behoorlijk aantal kunn en gebru ken, n.I. 106 verschi lende waarden 1 Terzijde van de kiosk zijn tponramén aan gebracht waarin de verkrijgbare frankeer- en porto-zegels zijn opgehangen. Deze uitge breide collèctie is nog gecompleteerd mét verschillende, briefkaarten. O.m. die naar het ontwerp van Herman Hana, voorzien met bekende teeker.iugen van dr. H. P. Berlagé, waartoe ook behoort de „HattunT'-kaart. Doch thans ligt Hattum, naar wij op de des betreffende kaart zagen, niet meer, zooals bij de eerste uitgifte het geval was, n Over- ijsel De proef is geslaagd, de verzamelaars wer den tevreden gesteld en de Nederlandsche Staat kreeg wéér „postzegelgelden" binnen, die er misschien het hunne toe bijdragen, om ons binnen afzienbaren tijd een verlaging van onze hooge posttarieven te geven. Een dramatisch tooneel heeft zich voor het hof van assisen te Versailles afgespeeld. Een 30-jarige vrouw had zich te verantwoorden wegens het dooden van haar echtgenoot en de eenige directe getuige van dit feit was haar 9-jarig zoontje Henri geweest, die voor het hof het gebeurde moest komen verhalen. Volgens verklaringen van andere getuigen, had de man zijn huwelijksleven met de onge lukkige vrouw tot een tien jaren lang durend martelaarschap gemaakt. Bijna dagelijks met den dood bedreigd, had de vrouw haar echtgenoot doodgescho ten, op het oogenblik, dat hij met een mes in de hand op haar was komen toeloopen. De kleine jongen verscheen bleek en be vend voor de rechters en, zijn moeder ziende, barstte hij in tranen uit. De president van het hof poogde hem te kalmeeren en zeide hem, dat hij zijn vader of moeder niet in een slecht daglicht behoefde te stellen, maar eenvoudig moest vertellen, wat hij gezien had. Mét nauwelijks hoorbare stem zeide de jongen „Vader kwam vooruitgeioopen met een mes in zijn hand." „V/at deed je moeder vroeg de rechter. „Zij was bang," antwoordde de jongen. „Hield je van je vader „Ja." „En van je moeder „Ja. Ik hield heel veel van hen alle twee," voegde de kleine er aan toe. Bij dit gezegde begon de moeder van het kind luid te weenen en riep uit „Mijn arm, lief kind 1" De jury-leden, die bij dit tooneel ook tranen in de oogen voelden wellen, spraken het „niet schuldig" uit, waarop de jongen zijn moeder om den hals vloog en kuste. HET D. H. V. B.-ELFTAL IN DUITSCH- LAND. EEN GELIJK SPEL TEGEN HET RHEIN-WESER ELFTAL IN DE LAAT STE SECONDEN BEVOCHTEN. 1-1. Naa een welgeslaagde reis is het 20 man sterke gezelschap van den D. H. V. B. Zater dagavond 9 uur in Essen aangekomen voor het spelen van den eersten wedstrijd tegen een vertegenwoordigend elftal van den kreis Rhein-Weser van Deutsche Jugendkraft. Vriendelijk als wij dit rtu al sinds jaren van de katholieke Duitsche sportbroeders ge wend zijn, werden de Hollendsche gasten door de leiders van Essen ontvangen. In het Vereinshaus, recht tegenover het station, een groot, gerenommeerd hotel, werd de voorloopige begroeting bevestigd, een ge meenschappelijk souper gebruikt waarna spoedig allen zonder uitzondering den slaap der rechtvaardigen sliepen. Zondagmorgen om 8 uur woonden wij de plechtige H. Mis bij in de Pfarkirchen Munster, waarna een gemeenschappelijk ontbijt plaats had in het hotel. Daarna haalden wij de groote Dusseldorfer Verbandleiter Deutsch en Burger van den trein en met groot gevolg Duitsche leiders togen wij per tram naar het terrein. De wed strijd begon hier om 11 uur. Wij verkleedden ons in het vlak bij gelegen katholiek vereeni- gingsgebouw en vonden even 11 uur luim 2500 man rond den „sportplatz" geschaard. Een teleurstelling was het voor ons, een veld te vinden, dat beneden de in Nederland gebruikelijke maten bleef en geen spiertje gras bevatte. Kleigrond, met aangestapte asch.T.. Het zou een groot deel van den wedstrijd een handicap zijn voor de verwende Hollanders. Het Nederlandsch elftal was zon der Bassant en Koelwijn, welke vervahgen werden door Houd ij k van Donk en Kees van Doss. Scheidsrechter Kleinebrauds uit Unter-Meiderich riep de elftallen binnen de lijnen. Mooren, onze aanvoerder raadde goed en de Duitschers trappen af. Het begin is zeer lauw, ook van Hollandschen kant, waar men aan den speelgrond niet gewend is. De Duitschers hebben dan ook de eerste aanvallen, en stranden verschillende malen op buitenspel, welke régel volgens Duitsche opvatting strenge toepassing vindt. Onze ver dediging krijgt werkelijk haar handen vol en is er, op Mooren en Coffeng na, nog lang niet in. Toch krijgt Holland de eerste corner, die weggekopt wordt. Met genoegen consta teeren wij, dat Nederland nu eens een waar dige tegenpartij gevonden heeft in een Ju- gendkrafttezm. Wel spelen de Hollanders technisch individueel beter, maar de Duit schers zijn enthousiaster en komen er steeds beter in. Zij missen een schutter in de voorhoede, 'whafdóof verschéidénen mooie kansen tot scoren verloren gaan. Een schot van Kern- eerman gaat rakelings over, verder is ook Holland vrij schotloos. Een tweeden hoek schop voor ons kopt Houdijk naast. Mooren grijpt aan de overzij op een laatste moment schitterehd in. De verdediging van Duitsch- land is uitstekend op dreef. Vooral de beide backs, met den rechterachter als uitblinker. Een strafschop voor aangesloten hands word{ door Grimberg terecht niet benut, hetgeen een applaus doet opklateren. Na een mooi schot van Grimberg en een paar iik- sche Duitsche aanvallen breekt de rust aan met blanken stand. In de pauze worden fraaie, bloemstukken gewisseld, waarbij Put ter voor Haarlem en Herr Seyok voor Essen hartelijke woorden spreken. De tweede helft begint met een paar bru tale aanballen van onzen rechtervleugel, waarna de Duitschers weer komen opzetten. Bij een aanval verstuikt Kang den rechter duim en kan niet verder spelen. Terwijl Ne- lis zich opmaakt om hem te vervangen, wordr het spel voortgezet met Houdijk in de goal en de Gouwenaar redt tot driemaal toe op fraaie wijze. Dan neemt Nelis zijn plaats in en onze Voorhoede kan weer op volle kracht spelen. De Duitsche keeper krijgt een paar gévaarlijkè schoten van Wijbenga en Hou dijk, laten verschillende van Kempeman te verwerken. De eerste Duitsche corner kopt Houdijk weg. Dan een Duitsche aanval, wahrbij de linksbinnen van kortbij Nelis onhoudbaar passeert. De Duitschers hebben de leiding. Over .en weer volgen aanvallen, de Duitschers blijven gevaarlijk en onze voorhoede kan maar niet de Duitsche achterhoede passee- ren. Toch gaat het nu beter in ons team, hoe wel v. d. Vlugt stukken beneden zijn gewo nen vorm blijft. Een paar maal stuiten weder- zijdsché aanvallen op het buitenspel en een tweede Duitsche corner.gaat achter. Twee hoekschoppen voor Holland mislukken ook. In de laatste minuten komen de Hollan ders,nog opzetten, maar met schieten gaat hét niet. Nog twee minuten. Voor de eerste maal zal in een voornamen wedstrijd van Holland tegen Jugendkraft de Duitsche or ganisatie zegevieren Nog een minuut. Ke- menade stuit een Duitschen aanval en geeft aan den vrijstaanden Wijbenga. Een lange center naar het midden volgt, waar Kemperman op wel 15 meter afstand den bal opvangt, en om den Duitschen rechtsback draait, een hard schot en de stand is gelijk. Na den aftrap volgt het eindsignaal. In een aangenaam spannend spel zijn de punten ge deeld, hetgeen de verhouding goed weergeeft. Zooals gezegd, bleek nu, dat de Duitschers toch wel een goede ploeg met uitstekende voetballers op de been kunnen brengen. De wedstrijd was dan ook een goede propa ganda voor de katholieke organisatie, de voornaamste reden, waarom de leiders zoo tevreden waren. Na den wedstrijd had een gemeenschappe lijke maaltijd plaats, waarna de Hollanders den avond gezellig in Essen doorbrachten. Maandagmorgen werd de terugreis aanvaard. Ook voor den D. H. V. B. was de reis een welgeslaagde propaganda. H. N. SMITS. Haarlem. Vrij eenparig is de Belgische Pers liet er over eens dat onze overwinning een alleszins j verdiende is ra! verheelt men niet dat dc cij fers min of meer geflatteerd zijn. Het „Handelsblad van Antwerpenschrijft o.a.: Holland heeft de overwinning van Antwerpen goedgemaakt.... 5 tegen 0'! Het zware nederlaag-cijfer duizelt nog voor onze oogen op het aanteekenbord. Toch kun nen wij zeggen, dat het voor ons Belgisch voetbal werkelijk een ramp is. De Hollan ders hebben voorzeker verdiend - gewonnen, al is het een feit. dat de cijfers als overdre ven beschouwd kunnen worden. „La Neptune": Wij zijn geklopt, doordat de Hollanders sneller waren dan wij. Het Hol landsche elftal heeft gespeeld met een snel heid en een juistheid in den voorzet, v.elke ons verbaasde. De Bie heeft de eerste twee goals op zijn geweten. Een 41 jitslag zou beter de weergave geweest zijn. De scheids rechter was uitstekend. Wij meenen echter, dat hij tegen het einde van de eerste helft een strafschop zou hebben moeten toekennen aan België, toen Thys voor het doel werd gehaakt. „Le Matin", Antwerpen; De 50-uitslag is hoegenaamd niet de juiste weergave van wat de wedstrijd was. Zeker, de Hollanders hebben verdiend te winnen en onder alle op zichten hebben zij een niet te betwisten overwinning behaald. Hun team was buiten gewoon homogeen en viel cp door juist en snel passend spel, onhoudbare rushes,, vlug overzetten, een vlug spelen door de b'nnen- spelers, maar vooral door besluitvaardigheid voor doel „Le Sport": „Twee fouten van De Bie tij dens de eerste minuten waren 'ataai voor ons. Onze moedige verdediging speelde een feilen strijd. Onze aanvallen, flink in het veld, waren zwak voor doel. De Hollandsche over- Nvinning is ten volle verdiend. Ditmaal is daar niets op af te dingen. Wij zijn geslagen, vol gens alle regelen geslagen, zwaar gc slagen. Er is geen Kingscott 'om aan te -oeren en er behoeft geen van Dijke geofferd te v-orden Misschien kunnen wij aanvoeren, dat wij geen geluk of beter geen .reussi" had den. Want waarlijk, een 50 core is te streng en is hoegenaamd niet de weergave van het spel en van wat onze duivels presteerden tijdens de 90 minuten. WIELERSPORT. Zondag had het betrouwbaarheids Club kampioenschap paats van wege de Fede ratie van Wielervereenigingen in Noord- Holland. Er werd gereden 1 ronde om de Haarlemmermeer iedere club kwam met 6 rijders aan de start. De vereeniging die de tijd maakte en met het toegelaten aantal rij ders aankwam werd kampioen. Deelnemende vereeniginger waren als volgt. Gazelle, Peddelaar, Excelsior, Ulyses, de Germaan, le Champion, Sprinten, Olym- pia, de Romein alle Amsterdam de Kam pioen Haarlem, D.F.S. Zaandam, Bataaf, Halfweg, de Pezer, Hoorn. De uitslag was als volgt Kampioen „Olympia" Amsterdam tijd 1 uur 37 minuten 59 seconden. 2e. de Germaan Amsterdam. 1 uur 39 min. 20 sec. 3e de Bataaf, Halfweg, 1 uur 40 mie 28 sec. 4. Ulysses, A'dam, 1 uu<; 43 min. 3 sec.5e Gazelle A'dam, 1 uur 43 min. 17 sec.6. de Romein A'dam 1 uur 44 min 36 sec., 7e de Kampioen Haarlem, 1 min. 45 min., 48 sec. 8e Exelsior A'dam 1 uur 48 min., 43 sec. 9e de Peddelaar A'dam, 1 uur 49 min. 15 sec.10e D.F.S., Zaandam 1 min. 50 min. 15 sec. 11e Le Champion 2 uur, 11 min. 49 sec. De vereenigingen de Pezer, Hoorn, Sprin ter, A'dam en „Haarlem" kwamen laat aan. Althans ver over twee uur. Het geheel is een succes geweest voor de Federatie, en voor de wielersport in het bij zonder, Het weer en de goede berijdbare weg kwam ten goede voor de renners. Er was veel belangstelling. R.-K. WEST-FRIESCHE DAMBOND. De stand in dc 2e klas competitie is als volgt: Grootebroëk 5 4 1 0 18 46-23 Bovenkerk G. S. 6 2 1 3 10 60-64 Bovenkerk D. O. O 5 2 1 2 10 54-52 Nibbixwoud 6 0 3 3 6 35-53 Wellicht zal het den lezers opvallen, dat IS punten enz. uit 5 wedstrijden kan wor den behaald. Echter ordt in den West- Frieschen R.-K. Dambond in een wedstrijd tweemaal teg enelkaar gespeeld. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP. Het persoonlijk kampioenschap van den Wcst-Frieschen R.-K. Dambond zal binnen kort worden verspeeld. Deelnemers zijn: C. Buisman (titelhouder); J. Wagenaar Jr.; H. Karsten J. Deen, N. Pennekamp, P. N. Buis, J Karsten, D. Appelman, L. Kors, P. Schoutsen, C. Bos, A. Bakker, M. Hensen, P. Deen. Wedstrijd leider is de bondsse- cretaris dc heer C. Sijm. EEP.E-TENTCONSTET.LWG „LOUIS BOUWMEESTER. Door het bestuur van „Het Tooneel-Mu- scum"," te Amsterdam, is> het initiatief ge nomen tot het houden van een Êérc-Ten- toonstelling: „In Memorials. Louis Bouw- meester De gedachte op deze,wijze hulde te brengen aan den groeten overleden kun stenaar zal zeker met .instemming worden begroet en 't bestuur houdt zich ervan over tuigd. dat allen gaarne tot verwezenlijking van deze plannen zuIIcd medewerken. Vr.; Kunt u mij de adressen x an de vol gende personen opgeven: 1. de penningmeester van de Naaml. Venn. Dina Alida", maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen; 2. de penningmeester van de Naaml Ven nootschap „Haarlem", maatschappij tot ex ploitatie van onroerende goederen; 3. dc penningmeester van de Coöperatieve Woningverbetering „Onze Woning"; 4. de penningmeester van de Coöperatieve Woningverbetering „Eigen Woning"; 1 5. de penningmeester \'an de Coöperatieve Woningstichting ,Ons Huis". Antw.: 1 en 2 zijn qr.s onbekend. 3, 4, 5 zijn ons onbekend; wel de adressen der resp. voorzitters, wtelke zijn: 3. C. H. F. de Zwart, Graafschapstraat 72; 4. A. Vos, Vicrsterren- sfraat 8 en 5. L. Modoö, Voorzorgstraat 74. Wendt u tot deze 'adressen voor nadere in lichtingen. Vr.: Hoe krijgt men eikenhout, hetwelk door het aanvatten met de handen zwart- vettig geworden is geworden, gereinigd en glanzend? Ik heb het reeds dikwijls gepro beerd met was doch zonder resultaat. Antw.: Laat eens uitbijten door middel van loog. Daarna met was opwrijven. Vraag: Hoeveel heeft de Hanze-Bank Utrecht aan de bezitters van Spaarbank boekjes uitgekeerd? Antwoord: Naar ons werd medegedeeld, 3 pCt. Vr Kunt u mij een middeltje aan dé hand deen, om wratten uit mijn gezichf te verwij deren? Ik heb er al zeer veel aan gedaan en ze ook al door den dokter uit laten trekken, maar ze komen steeds weer terug. Antwoord: Geneeskundige adviezen kun nen wij in deze rubriek niet geven. U ge lieve zich daartoe tc wenden tot een genees, heer. Voor de rechtbank te Middelburg heeft te recht gestaan de 17-jarige arbeider J H uit Kxvadendamme, die door den kantonrechter „-.c x.-erfens overt-e-hng van het vloek verbod was veroordeeld tot een dag hech tenis. Thans luidde de eisch 10 of 2 weken hechtenis. Gerard Zalsman is benoemd tot leeraar in solozang aan de scholen van de Nedci- landsche Academie voor Muziek: dc Con servatoria fe 's-Gravenhage en te Rotter dam. Het eeuwfeest van zijn geboorte. Het eeuwfeest der geboorte van den ro manschrijver August Snieders zal op Vrijdag S Mei a.s. te Bladel worden gevierd. In Snieders' geboortehuis zal dan een ge denksteen worden geplaatst. Op uitnoodiging van het gemeentebestuur zal Vincent Cleerdin om 3 uur n.m. op het oude marktplein de gedachtenisrede houden. In de Zaterdagmiddag tc Utrecht gehou den lèdenvergadering der Nederlandsche Or nithologische Vereeniging heeft de heer J P. Strijbos uit Aerdenhout zijn interessante „Kennemer Vogelfilm" 'vertoond. Alvorens over te gaan tot de eigenlijke film, besprak I spr bij een reeks lantaarnplaatjes de ver- i schillende vogelsoorten, die later nog eens op 't doek zouden verschijnen. Hierbij bleek we! hoe rijk aan vogelsoorten de omstreken van Haarlem zijn. Het is de eenige plek in de duinstreek waarvan bekend is Jat de sperwer er broedt: hier komt in vrij groot j aantal nog de Griel voor, die overigen slc-chts bij Bergen en in zeer gering aantal nog op een enkele andere plaats in ons land zijn broedplaats heeft. Behalve deze wprden nog Wulp, Ransuil, Nachtzwaluw, Strand- plevicr, Vischdiefje, Zilvermeeuw e. a. ver toond, alle soorten, die in de omstreken van Haarlem voorkomen. Naar de Msb. verneemt, is Felix Timmer mans Maandag met zijn familie in particu liere Pauselijke audiëntie ontvangen. In Den Haag is overleden de 'neer A. J. A. Flament. oud-rijksarchivaris in Limburg, officier in de orde van Oranie Nassau. Wij vernemen, dat er een Cornrté ge vormd is tot het voeren van een actie bij d« Regeering ter verkrijging van verlaging der posttarieven. Dat comité werd gevormd uit de Ned. j^jj, vqor .N;:yprheid en Handel en andere' bij den .Nicrheidsrna,d af sloten verèenigingen en uit de Pers. Dqjc commissie besloot o. m, gegevens fe ver zamelen, waaruit met cijfers is te bewijzen, hoe handel en industrie gedrukt worden door het hooge posttarief. Voor het verkrij gen van deze gegevens roept de commissie medewerking in van den Handel en heft zij een vragenlijst roodgronden. NEW-YORK, 4 Mei. De seismograaf van de Universiteit van Fordham registreerde Zondag n,m, een ernstige aardbeving, welke bijna 2 uur aanhield. Men denkt, dat de beving plaats gehad heeft in het Z. van den Grooten Oceaan op ongeveer 7700 mijl van hier. TETUAN, 4 Mei. Volgens uit hel binnen land te Tetuan ontvangen berichten bereidt Abdel-Krim een groot offensief tegen de Fransche zóne voor. Gemeld wdhit dat hij zijn Rif- en Gamara-strijdkrachten heet! .ge mobiliseerd, terwijl bovendien nog strijd krachten staan langs het Spaansche front. Deze laatsten zouden de Spaansche lfeie aanvallen om dc Spanjaarden bezig te hou den en hen te verhinderen de troepen van Abdel-Krim tijdens den krijg tegen de Fran- schen aan te vallen. PARIJS, 5 Mei. De bladen melden uit Oran (Algiers), dat als gevolg van de ver kiezing der anti-semitische lijst onlusten zijn uitgebroken tusschen Spanjaarden en Joden. Er zouden 2 dooden en 'n zeker aantal gewonden zijn. LONDEN, 4 Mei. 400 Engelschc Katholieke pelgrims zijn naar Rome vertrokken, waar door hun getal vermoedelijk op 1100 zal worden gebracht. 700 Canadeesche pelgrims vertrekken he den naar Rome in verband met het Heilig Jaar. BODEGRAVEN, 5 Mei 1925. Kaas! Aan gevoerd 280 p.; 12555 st. Eerste kwaliteit 4853; tweede kwaliteit 246; Rijks- merk 3847; Boter. 170 K.G. Handel matig. PURMEREND. Marktbericht Dinsdag 5 Mei 1925. Kleine Fabriekskaas, aanvoer 16 stapels, 44.50 per 50 kilo; met merk 47; Kleine Boerenkaas 37 stapels 45 per 50 kilo; met merk 50. De handel op dc kaamarkt was goed. Boter 1483 kilo 1.90 2 per kilo; Runderen 150 vette j 0.90 1.25 per kilo, matig; 315 Melk- en Gelde, 200475 per stuk. matig; Slieren 18 st.; Paarden 7 80200 per stuk, stug; Vette Kalveren 55 f 1.30—1.50 per kilo, matig; Nuchtere Kalveren 870 4540 per stuk, matig; Vette Varkens 518 f 0,74—41.78 per kilo, vlug; Zouters 0.64—0.72 per kilo; Magere Varkens 164 2550 per sfuk, vlug;Biggen 349 f. 1022 per stuk, vlug; Schapen 471 35—60 per s'iük, mdtig; Lam meren 457, 16—30 per stuk, amtig; Kip eieren 5 50--6.50 per 109 stuks; Eend eieren 5.35 per 100 stuks; Piepkuiken! 1.502.30.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3