s: Buq: Binnenlandsch Nieuws Suzanne Dupré. Koningin Wilhelminafeest in Budapest. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. i weede Blad Dinsdag 5 Mei 1925 Het Koninginnefeest in de Mensa Adalbertina. X De HoogEerw. d.r. prof. Vangha, stichter en direct, van de Mensa A. 1. Mevrouw Flederus, echtgenoote \an den uen. Consul. 2. Mr. Schuller tot Peursem, de Ned. gezant. 3. Mej. Annie Hovath, lid van het Ned. comité voor de ,.M. A." 4. Mr. K. Schandd, staatssecretaris en echtgenoote. 5. Mevrouw Bud, echtgenoote van den minister van financiën. 6. Mevrouw Terfy, echtgenoote van den oud min.-pres. 7. Mr. dr. prof. E. Zsigmond, vertegenwoordiger derUniversiteit. Nadere bijzonderheden over de Fransche gemeenteraadsverkiezingen. Hopelooze verwarring in den Belgischen politieken toestand. Ver klaringen van minister Benesj over de Poolsch-Tsjechische toenadering. Onder de Radio-berichten: De conferentie inzake controle op den wa penhandel gisteren te Genève geopend. Operaties der Fransche troe pen in Marokko. Gem. buitenl. berichten. Het feest van Jeanne D'A rc. De Fransche operaties in Marokko De controle op den wapenhanuel Het spoorwegongeluk »n den Poolschen Corridor. Amerikanen naar ons land. Het verdrag met België. FEUILLETON. Uit Budapest werd ons door een Hongaar, die eenigen tijd in Holland gewoond heelt, onderstaand verslag gezonden in Neder- landsch, dat wel eenige verbeteringen be hoefde, maar toch zeer goed verstaanbaar Was. De R. K. studenten van de „Mensa Adal bertina" te Budapest hebben als dankbetui- ging jegens hun weldoeners, op 26 April een zeer geslaagd Hollandsch-Hongaarsch feest georganiseerd en voor deze gelegenheid h-: beeld van Hare Majesteit de Koningin mei lauweren versierd. De „Mensa Adalbertina" wordt sedert haar stichting door een Nederlandsch comité gesteund, bestaande uit edelmoedige dames met Baronesse van Wijnbergen aan 'net hoofd. Dit comité heeft voor eenigen tijd aan de studenten een prachtig Koninginneportret gestuurd, dat aanleiding werd tot de feest viering. De Mensa A. was mooi versierd met de Hollandsch-Hongaarsche vlaggen en alle gas ten ontvingen oranje-boeketten. Het feest begon, met het Nederlandsche volkslied, dat door het geheele publiek staande werd aan- gehoord. Het programma was zeer rijk aan I zang, muziek en deklamatie. Emericus Ema- nue: stud, jurist, had voor deze gelegenheid j een gedicht vervaardigd getiteld: .Holland, de Hongaarsche jeugd begroet u!" waarin hij j een terugblik wierp op het strijdvolle Hon- gaarsche verleden, toen Hongarije de be schermer van het Westen en van heel het christendom was. De tijden zijn veran derd. voorgelezen. Dit gedicht deed uitkomen, dat de dichter niet alleen met de geschiedenis, maar ook met de psyhologie der „Magya rengoed op de hoogte is. De warme toon zijns harten klinkt uit de laatste drie strofen wonderschoon uit. Troost uw kroost, oh Hongarijen, Uit uw lijen klinkt verblijen, Want niet eeuwig stijgt uw dolen In het heimwee der Mongolen Op de wijs der bedelfluit Over wanhoops wegen uit. Laat uw bitt'ren nacht betijen Eljen! El jen Hongarijen! Over torens, over tinnen Klimt de dageraad al binnen, Klimt de vrijhijdszon in 't lest, Klimt de zon van Budapest! In Europa's volkenrijen Benedijen Hongarijen! Hollands zegewensch ontmoet u, Hollands vreugdewuif begroet u In uw nieuwen gloriebrand, Broederlijk Hongarenland! Het feest eindigde met het Hongaarsche volkslied en zoowel de gasten als de studen ten begaven zich naar de eetzaal. Onder net diner heerschte een opgewekte stemming. Er waren vele voorname personen tegen woordig. Mevrouw „Flederus", de eclitge- noote van de Ned, consul-generaal, Jie om haar weldadigheid sedert jaren lang bekend is, verder Mr. Schuller tot Peursen, de nieu- koscn werden, blijft voor het nationale blok behouden. Dit feit alleen reeds kan als een nederlaag van het kartel beschouwd worden. Waren toch Parijs omgeslagen, dan zou h :t daardoor alleen reeds bijna vaststaan, d::t de senaat in Januari 1927, wanneer een derde van het aantal senatoren door de nu gekozen gemeen teraden aangewezen wordt, naar links zou omslaan. Toulouse en Bordeaux, die in 1919 bij verrassing door het nationale blok genomen zijn, zijn gunstiger voor links, dat ook Lyon, behoudt. Daarentegen staat, dat Rijssel door de socialisten verloren kan worden. Voor een definitief oordeel moeten de her stemmingen van Zondag a.s. worden afge wacht, doch de cijfers vertoonen nergens groote verplaatsingen. De invloed van de communisten schijnt wel eenigszins verminderd te zijn, al zijn de verwachtingen, welke men na de communis tische gewelddaden omtrent dien achteruit gang meende te mogen koesteren, niet ver wezenlijkt. Ondanks de enorme opkomst der kiezers schijnt de plaatselijke politiek overal den doorslag te hebben gegeven. De algemeene, politieke aanwijzing, welke verwacht werd, schijnt geheel uit té blijven. Echter krijgt men wel den indruk, dat het verlangen naar ge matigdheid overheerscht. In enk?le plaatsen, waar de Katholieken erg onder de radicale vervolgers te lijden heb ben gehad, zijn de gemeenteraden omgewor pen en ook in Marseille hebben de Katho lieken flinke vorderingen gemaakt. Het Fransche antwoord aan Duitschland. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, dat de Quai d'Or- 'v' Vv E-V- Vf Nu dat Hongarije uit duizend wonden Dloedend, in een onrechtvaardigen vrede lijdt, is het edele Holland te hulp gekomen. De hoogeerwaarde heer dr. professor „Vargha Danyan" de stichter en directeur van de „Mensa Adalbertina" schetste in zijn toespraak de weldadigheid van het heden- daagsche Nederland en liet den oproep van het Hollandsche damescomité voorlezen, vaarin het comité verzoekt aan katholiek Nederland om dit heerlijk idee te steunen. Een zeer gelukkig punt van het program, Jetwelk in het bijzonder den Nederlan Jschen gasten zeer meeviel, was het gediciit van den Hollandschen dichter Alphons Laudy (te Hilversum), dat door Eugène Holló werd we Ned, gezant. Het comité werd vertegen woordigd door mejuffr. Annie Horvath. Van Hongaarschen kant als vertegenwoordiger der regeering K. Schandel, staatssecretaris, mevr. Bur, echtgenoote van den minister van financiën, Adolbertus Terfy en echtgenoote; (oud-ministerpresident). Professor E. Zrig- mond, vertegenwoordigende de Universiteit. Verder nog veel andere vertegenwoordigers van verschillende R. K. vereenigingen. Hel portret van Hare Majesteit hangt nu in den refter, voor het oog der Hongaarsche studenten als eeuwig symbool der Holland sche weldadigheid. EUGENE HOLLO. Budapest, 1 Mei 1925. Dc gemeenteraadsver kiezingen in Frankrijk. De algemeene indruk is, dat de verkiezin gen in het voordeel der aftredende leden zijn uitgevallen. De hoop en verwachting van het kartel, dat het zou gelukken de gemeente raden in overeenstemming met den uitslag van de kamerverkiezing van Mei van het vorig jaar te brengen, schijnt volkomen mislukt. Veeleer zijn deze verkiezingen een bevesti ging van den uitslag van 1919. Parijs, waar 80 gemeenteraadsleden ge- say het ontwerp van het Fransche antwoord op de Duitsche veiligheidsvoorstellen be spoedigt. De tekst zal eerder dan verwacht wordt aan de geallieerde hoofdsteden wor den overgelegd hij zal scherper omlijnd zijn en dieper op de zaak ingaan dan Her- riot's oorspronkelijke tekst. Het is niet juist, dat gelijktijdig met de Fransche nota's aan Berlijn nota's van de andere regeeringen te Berlijn zullen worden overhandigd. De kabinetscrisis in Belgie. In België duurt de ministerieele crisis nog voort. Ook de heer De Broqueville, de oud premier, op wien nog de laatste hoop voor een oplossing gevestigd was, heeft zich ge noodzaakt gezien voor de opdracht tot kabi netsformatie te bedanken. Zijn pogingen zijn afgestuit op de beslist afwijzende hou ding van socialisten en liberalen, van welke de eersten een felle oppositie aankondigen tegen elk ministerie dat zonder hun mede werking tot stand komen, terwijl de laat- sten ook de door Broqueville gedachte op lossing, door een opneming van enkele libe- raalgezinde niet-politieke ministers zich den steun der liberale fractie te verzekeren, van de hand hebben gewezen. Men is dus nog even ver als op den dag na de verkiezingen. Een oplossing zou alleen mogelijk zijn als de christelijke democraten zich van de katholieke partij losmaken en be reid zijn met de socialisten gezamenlijk een regeering te vormen. Maar deze oplossing is nog onmogelijk, nu de christen-democraten in het verband der katholieke partij willen blijven. Hier echter ligt nu ook de groote moeilijkheid voor de oplossing welke door de Broqueville werd voorgestaan, want de democratische katholieke vleugel is tegen stander van een, zij het dan ook verkapte katholiek-liberale samenwerking. En niet alleen de houding van de liberalen, maar ook die der democratische katholieken was voor de verwezenlijking der plannen van De Broqueville een bezwaar. De politieke toestand schijnt dus hopeloos verward en er gaan dan ook reeds stemmen op, die op nieuwe verkiezingen aandringen. Wat men echter hiermee hoopt te bereiken is niet heel duidelijk. Zou nu na enkele we ken een nieuwe verkiezing al zooveel wijzi ging kunnen brengen dat een regeeringsvor- ming mogelijk zou zijn Een hopelooze crisis, dat schijnt, de eenige conclusie waartoe men vooralsnog kan ko- De betrekkingen tusschen de Engelsche en Russische vakbeweging. Ramsay MacDonald waarschuwde in een in zijn kiesdistrict uitgesproken rede, dat bij het tot standbrengen van het contract van de Engelsche vakbeweging met de Russische men moest oppassen de verbinding met de Fransche en Duitsche vakbeweging niet te verbreken. Elke combinatie, die tot stand kwam, moest met medewerking van Amster dam tot stand komen, daar, wanneer men zich van Amsterdam losmaakte, de inter nationale eenheid teloor ging. Benesj over de Poolsch- Tsjechische toenadering. Melding wordt gemaakt van een onder houd, hetwelk een correspondent van den „Matin" heeft gehad met Benesj, minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Sio- wakije. Deze wees erop, dat de Poolsch- Tsjechische entente een grondslag vormt voor een toekomstig bondgenootschap en een belangrijke politieke gebeurtenis is we gens den ernst van de huidige vraagstukken Ten aanzien van de veiligheid, de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland, den toestand op den Balkan, het bolsjewistische gevaar, is het van groot belang, dat Polen en Tsjecho- Slowakije samengaan. Betreffende het vei ligheidspact en arbitrageverdragen deed Duitschland noch te Warschau noch te Praag rechtstreeksche voorstellen. Maar beide lan den weten natuurlijk, wat te Parijs en Lon den omgaat en zij hebben het grootste belang erbij dat dergelijke overeenkomsten in geen enkel opzicht te kort doen aan het verdrag van Versailles want, wanneer het verdrag in een punt wordt gewijzigd is het geheele Europeesche gebouw bedreigd. Benesj en Skrzynski hebben «en vrijwel gelijke hou ding vastgesteld met het oog op eventueele voorstellen voor een arbitrageverdrag met Duitschland. Benesj was in ieder geval van oordeel, dat men zijn voordeel zou kunnen doen met de Duitsche voorstellen, mits men de noodige voorzorgen neemt. Maar de met hode der geallieerden om overeenstemming te brengen tusschen Frankrijk en Engeland, schijnt hem de beste manier. Het voorzitterschan der aanstaande Arbe d con ferentie. Benesj heeft den directeur van het Inter nationaal Arbeidsbureau doen weten, dat hij de aanstaande arbeidsconferentie waarschijn lijk niet kan presideeren, daar hij wegens ambtsplichten te Praag weerhouden wordt. Dit is een teleurstelling, daar men reeds op Benesj rekende en het gltijd zeer moeilijk is voor deze conferenties een voorzitter te vinden. Opzienbarende gebeur tenissen. De correspondent te Boecharest van het Berl. Tag." meldt, dat groot opzien in de hoofdstad is gewekt door de ernstige mis handeling van den afgevaardigde Pan Hal- lippu, van de boerenpartij. Halippu was vroe ger minister en voorzitter van het Bessara- bische bestuurscollege, dat in 1918 de ver- eeniging van Bessarabië met Roemenië tot een feit maakte. Halippu was onlangs naar zijn kieskring gegaan om voeling te nemen met met zijn kiezers. In het huis van een vriend werd hij gearresteerd en door een gendar merie-officier zwaar mishandeld, waartegen hij in een telegram aan den koning en den premier protesteerde. Tegelijkertijd werd een cud partijgenoot van Halippu, professor Stere eveneens door een gendarmerie-officier mishandeld. Verwacht wordt, dat een en an der aanleiding zal geven tot stormachtige scènes in de Kamer. De regeering heeft de schorsing van de schuldigen in hun ambt ge last, terwijl zij voor den krijgsraad zullen worden gebracht. Een katholiek congres in Kaïro. Zondagmorgen is hier ter stede het eerste congres van katholieken geopend, dat ooit in Egypte gehouden is. Twaalf duizend per sonen woonden het congres bij. Zeven missen werden tegelijk opgedragen volgens verschil lende Oostersche riten, terwijl er een vier duizend communicanten waren. Vier zeelieden verdron ken. Tengevolge van het omslaan van een klein Amerikaansch stoomschip bij zware zee in het Eriemeer, in de buurt van Larnington (Canada) verdronken vier zeelieden. Schepen, die zich in de buurt bevonden, redden zeven leden der bemanning. De zomertijd De zomertijd is Vrijdag in Constantinopel begonnen, hoewel niemand het vóór den volgenden morgen wist. De invoering heeft in zakenkringen groote verwarring gesticht. Te middernacht is te Ottowa, Montreal en in andere Canadeesche steden de zomertijd begonnen, doch het meerendeel der steden en alle plattelandsdistricten blijven den stan- daardtijd houden. Het vlootprogram van Brazilië. De president dri.igt in een boodschap aan het congres aan op de uitvoering van het vlootprogram, dat den aankoop bevat van drie kruisers, vijftien torpedojagers en tien duik o ten, verdeeld over tien jaren tijds. Hij besluie met te zeggen dat de betrekkingen van Brazilië met het buitenland uitmuntend zijn. HET FEEST VAN JEANNE D'ARC. De aartsbisschop van Parijs, kardinaal Du bois, heeft een brief gericht tot de katholie ken van zijn diocees om hen uit te noodigen het feest van Jeanne d'Arc, op 10 Mei, te vie ren door gebeden voor Frankrijk, door te vlaggen en door offeranden voor den bouw eener basiliek te Saint Denis de la Chapelle waar Jeanne d'Arc gevangen werd genomen. Laat ons Jeanne d'Arc eeren zooals het be hoort, schrijft de kardinaal. Parijs is het aan zichzelf verplicht om geheel Frankrijk het voorbeeld te geven eener trouwe en geest driftige vereering. Het feest van Jeanne d'Arc is een nationaal feest. Overal moeten de Fransche kleuren zich vermengen met de kleuren van Jeanne het verbond van de drie kleur met den wit en blauwen standaard is het zinnebeeld van de dankbare herinnering van Frankrijk en van zijn onoverwinnelijke hoop. De aartsbisschop herinnert dan verder aan den wensch van zijn voorganger kardi naal Amette, dien hij tot den zijne maakt, om een kerk te stichten voor de patrones van Frankrijk door de oprichting eener ba siliek te Saint Denys de la Chapelle, waar Jeanne d'Arc gebeden heeft. Een deel der oude kerk dagteekent uit den tijd van Jeanne deze historisch a reliquii zal, naar de kardi naal het uitdrukt, als gevat worden in den nieuwen tempel als ex voto van Parijs en Frankrijk. HET CENTRUM WIL ZEKERHEID INZAKE DS ONTRUIMINGSKWESTIE De rijksdagfractie van het centrum heeft een interpellatie ingediend, waarin verklaard wordt, dat zekere uitingen en maatregelen van de bezettingsautorit iten de bevolking van het bezette gebied ongerust hebben ge maakt. In verband daarmee, is het te begrij pen, dat de menschen vreezen voor een ver slechtering van den algemeenen toestand in het bezette gebied. Daarom vraagt het cen trum in de eerste plaats, of de rijksregee- ring bereid is den Rijksdag ten spoedigste inlichtingen te geven over haar plannen be treffende het voortzetten van de tot dusver gevolgde lijn in de buitenlandsche politiek, speciaal in verband met de belangen van het bezette gebied inzake de ontruiming van de Keulsche zóne en het veiligheidsprobleem en ten tweede, wat de rijksregeering denkt te doen om een verslechtering van den toestand in het bezette gebied te voorkomen. EEN ONDERZEESCHE MIJNENLEG- GER. De Engelsche bladen melden dat Vrijdag te Portsmouth voor de Vereenigde Staten de kiel is gelegd van den eersten onderzee- schen mijnenlegger. De bizonderheden be treffende dezen mijnenlegger worden angst vallig geheim gehouden. Het eenige wat be kend is, is dat het schip aanzienlijk grooter zal zijn dan de bestaande mijnenleggers en ongeveer twaalf miliioen gulden zal kosten. Men verwacht dat het schip over twee jaar klaar zal zijn. SLACHTOFFERS VAN ZELOTISME. De „Daily Mail" verneemt uit Jeruzalem, dat twee families uit h?t dorp Alilat, die wei gerden zich bij een nieuwe godsdienstige secte aan te sluiten, verbrand werden. Troepen, die tusschenbeide kwamen, openden een fussil- lade, waarbij 39 personen gedood en 27 ge» wond werden. POLA NEGRI A ANGEHOUDEN. De douane-ambtenaren te New York heb ben Pola Negri, de bekende filmactrice, aan gehouden op beschuldiging dat zij bij aan komst hier ter stede uit het buitenland in ge breke was gebleven haar juweelen, ter waarde van 300.000 francs, aan te geven. Ook wordt zij beschuldigd van een poging tot het bin nensmokkelen van zestien flesschen sterken drank. Gisteren deed Briand in den ministerraad zijn collega's mededeeling omtrent den bui- tenlandschen toestand. De raad besloot den lOen Mei, het natio nale feest van Jeanne D'Arc, alle optochten te verbieden. Minister-president Painlevé heeft een telegram gericht aan maarschalk Lyauty, naar aanleiding van het aanvaarden van de leiding der Fransche operaties tegen de Rif- kabylen waarin hij zegt: „Op het oogenblik, waarop ge wederom in Marokko tegenover een moeilijken toestand staat, hecht de Fransche regeering er gewicht aan u haar volstrekt vertrouwen te betuigen en een eerbiediger, groet te brengen aan degenen die voor Frankrijk gesneuveld zijn. Zij verzoekt u den dapperen troepen haar ge- lukwenschen over te brengen voor hun moed en uithoudingsvermogen. Op het noordelijk front hebben de Fran- schen den vijand een ernstige nederlaag toegebracht bij de krijgsverrichtingen in de cmgeving van Aoedoea. De tegenstander liet meer dan 50 dooden en gevangenen en veel materiaal achter. De Fransche verlie zen zijn gering. Voorts worden nog troepenconcentraties der Rifs gemeld, terwijl een Fransche groep naar Moeiay Ali optrekt en daarbij de vij andelijke posten uiteenjaagt, die met groote verliezen terugtrekken. Gisterenmiddag werd in tegenwoordigheid der drie-en-veertig delegaties de conferentie betreffende de controle op den wapenhan del geopend. De voorzitter Carton de Wiart sprak een uitmuntende redevoering uit, er speciaal op wijzend dat de quaestie der con trole op de wapenfabricage. welke nog in studie is bij den Raad wel afgescheiden ge houden moet worden van de quaestie der controle op den wapenhandel, welke thans alle stadia van voorbereiding doorloopen heeft Hij ontveinst zich overigens de moei lijkheden niet welke nog aan de quaestie verbonden zijn. De ontworpen conventie be oogt noch direct de reductie der bewapening noch de reductie van den wapenhandel: zij wil slechts den ongeoorloofder en gevaarlij ken handel bestrijden, eenerzijds door orga nisatie van de internationale controle op den wapenhandel in zekere zones, anderzijds door de regulariseering van den internatio nalen handel door e»n systeem van ücenteu en publiciteit. Na afdoening van eenige huis houdelijke punten, werd de zitting geschorst tot Dinsdagmiddag. Het aantal dooden bij hel spoorwegonge luk in den Poolschen corridor is tot 29 ge stegen. Ook het lijk van de laatste tot dus ver onbekende vrouw is nu geidentificecrd In het ziekenhuis te Dirschau liggen nog zei gewonden, o.w. de Poo'sche machinist. Vele vreemdelingen te verwachten. Het bezoek van Amerikanen aan ons land beiooft, naar de Tel. verneemt, dit jaar bui tengewoon groot te worden. Van alle zijden komen berichten in van gezelschappen, welke dit jaar Nederland zullen bezoeken. Een der eerste groote gezelschappen dit jaar zijn de leden 'van de Cortelyon Club, een Amerikaansche vereeniging, genoemd naar een bekend Amerikaansch politicus, welke van den 27sten tot den 30sten Mei in ons land zullen' vertoeven. Het gezelschap be staat uit 3,10 personen; de regeling der ge- heele reis is in handen van de Franks Tou rist Company te New-York, London Paris, welke firma te Amsteidam vertegenwoor digd wordt door het Reisbureau Hoyman Schuurman. Het gezelschap komt den 27slen des avonds met een extra-trein uit Vlissingen in Amsterdam aan en vertrekt den 30sten Mei te 12.30 per extra trein naar Brussel en Parijs. Behalve de traditioneele trip naar het eiland Marken, waarvoor 3 extra-tram- treinen benoodigd zijn, zullen verschillende kleine uitstapjes gemaakt worden. „Krasna- polsky" organiseert een specialen Ameri» kaanschen avond in de beide danszalen. Naar aanleiding van het in de .unitcur gepubliceerde verdrag tusschen Nederland en België schrijft de Nation Beige het een magere troost te achten, dat de Nederland sche regeering zich te geener tijd onver schillig zou toonen, wanneer het grona- gebietf van Nederland opzettelijk zou wor den geschonden en dat zij, voor zooveel de bepalingen van het handvest van den Y ol- kenbond zulks toelieten, een zoodanige schending, waar zij ook zou plaats hebben, als een casus belli zou beschouwer. Het Laatste Nieuws schrijft: „Wie dezen tekst met aandacht leest, wordt in de over tuiging gesterkt, dat de annexionistische veldtocht, van Belgische zijde gevoerd, de grootste ondiensten bewezen heelt aan de veiligheid van het land, vermits hij in Ne derland een begrijpelijk en argwaan opwek te en er daardoor toe bijdroeg om verwijde ring te brengen tusschen twee naties die er het grootste 'belang bij hebben welge meende en vertrouwde betrekkingen te on derhouden. Ook zien wij niet in, dat België 13 Geen zelfbeheersching te bezitten, dal scheen in hare oogen hetzelfde te beduiden als geen gevoel van eigenwaarde, geen wils kracht te bezitten. „Urenlang toont ze zich ontevreden, om dan plotseling in tranen uit te barsten. Zoudt ge mij ook kunnen zeggen, wal de oorzaak is, dat ze zoo veranderd is, juffrouw Dupré?" voegde Mistress Fane erbij. Suzanne had wel willen antwoorden, dat die oorzaak gemakkelijk te raden was, om dat Arabella jaloersch was op hare moeder. Maar ze durfde het niet te wagen zoo open hartig te spreken. „Misschien zou ik wel goed doen, ais ik haar naar Engeland terug liet gaan," zei Mistress Fane, toen Suzanne niet antwoord de „Ik geloof, dat het klimaat van Rome een ontzenuwenden invloed op haar gestel uitoefent." „Neen, mevrouw, u moet haar niet uaar Engeland terug laten gaan," zei Suzanne. „Ze zou zich dan kunnen verbeelden, dat. Ze sprak niet uit. „Wat zou ze zich kunnen verbeelden?" vroeg Mistress Fane, wiet gelaatstrekken, opeens een harde uitdrukking hadden aan genomen. „Ze zou kunnen denken, dat u haar niet meer bemint," stamelde Suzanne verlagen Op dat oogenblik werd het gesprek on derbroken door de beide heeren, die na derden. Suzanne beschouwde mister Vansittard met aandacht. Hij had het fijne type, dat sommige Engelschen eigen is en in zijne manieren een voorname élégance. Toen hij zich tot mistress Fane richtte, trad het verschil in leeftijd tusschen beiden sterk op den voorgrond. Toch had de houding van den jonkman 'iets van een verliefde. Arme Arabella! zoo dacht Suzanne bij zichzelve. Haar zoo fijngevoelig hart werd door medelijden aangegrepen. En daar ze zag, dat de beide jonge meis jes, die tezamen langs de galerij waren ge wandeld, weer omkeerden, deed ze moeite, om zelve de aandacht van mister Vansittard te trekken, teneinde de jalousie van Arabel la te ontzien „Mister Vansittard," zoo begon ze, „ik had gisteren bij een diner professor Selig- mann tot tafelbuur. Hij sprak met groote geestdrift over de opgravingen, die onder uwe leiding geschieden." Hare woorden hadden de gewenschte uit werking, daar ze in mister Vansittard dade- liik weer den ha: tstochtelijken oudheidkun dige deden ontwaken. Hij schonk nu zijn volle aandacht aan Suzanne, en ging aai hare zijde beide jonge meisjes tegemoet, die vóór een landschap van Claude Lorraine even waren blijven staan. Marie Thérèse schonk daaraan eene bui tengewone aandacht, maar Arabella zag er niets van. Ze was te zeer door hare gedachten in beslag genomen, om iets anders te beschou wen dan haar eigen hart. „Ik ben al met geheel mijn hart aan Rome gehecht," zoo zei Marie-Thérèse, terwijl ze zich omkeerde. „Ik zou deze heerlijke om geving niet meer kunnen missen." „En wat ge tot nu toe gezien hebt, is oog niets, vergeleken bij de volle werkelijk heid", zei Suzanne. „Ge moet eerst in de lente den zonsondergang in de Campagna hebben aanschouwd. Alles straalt dan in het tooverachtigste licht. Het is dan, alsof alles in een zee van pr.rpei en violet is gedom peld. Men zou dan op de knieën willen1 vallen, om den goeden God te danken, die de wereld zoo schoon heeft geschapen." „Dat zullen wij tezamen gaan bewonde ren," zei Marie-Thérèse vol geestdrift. Gedurende dit gesprek hadden Arabella en mister Vansittard zich een weinig van de schilderijen teruggetrokken Toen Suzanne zich even omkeerde, zag ze beiden bij elkaar staan. Maar beiden spraken geen woord Arabella stond daar onbeweeglijk, met neergeslagen oogen, het gelaat eenigszins afgewend Een vermoeide, bittere uitdruk king stond daarop te lezen. Mister Vansittard zag haar aan. Suzanne was door dien aanblik diep ge troffen. Wanneer ooit uit de oogen van een jonkman liefde had gesproken, dan was het wel uit zijne oogen, dit Arabella met zulk een diepe uitdrukking beschouwden. Hij scheen zichzelve geheel te vergeten. Nu traden ook mistress Fane en de heer de Roquépine nader De heer de Roquépine scheen eenigszins onrustig. Daar hij te Parijs gewoon was, het gezelschap van wereldschgezinde dames te ontvluchten, vond hij ook te Rome geen ge noegen in het verkeer met dezulken. Maar mistress Fane, die altijd van begeer te tot nieuwe huldigingen vervuld was, deed alle moeite zijne aandacht te trekken. En daar zij tot dat type van cosmopoli- tische Engelsche dames behoorde, die altijd willen genieten en zien, en nooit verzadigd zijn, sprak ze al over haar plan, een ge meenschappelijk schouwburgbezoek te or- ganiseeren „In het theater Costanci zingt de beroem de Gemma Bellincioni", zoo zei ze. „Die moeten wij toch gaan hooren." De heel de Roquépine antwoordde, dat hij geen plan had, zijne dochter naar de opera te geleiden. Hij en zijn dochter hiel den van een rustig leven, aan de studie en aan de kunst gewijd, zoo zei hij. En Marie Thérèse had nog nooit een bal bezocht, „En spoort u er haar ook nooit toe aan?" vroeg Arabella, terwijl ze zich opeens in het gesprek begon te mengen. „O, hoe geluk kig!" Niettegenstaande haar kanten sluier kon men duidelijk zien, dat hare moeder rood werd van toorn. Maar ze schonk geen aandacht aan die opmerking. Ze richtte zich tot mister Van sittard met den innemenden glimlach van eene vrouw, die er zeker van is, dat hare woorden dankbaar worden opgenomen. „Wij komen morgen vroeg in Cento Celle bijeen." zoo zei ze. „Ik zou morgen de grij ze merrie willen berijden. Zoudt u zoo goed willen ziin, dat aan den stal te gaan mede- deelen? U komt daar immers toch voorbij. Mistress Fane nam altijd aan de vossen jacht deel, en mister Vansittard was haar gewone cavalier. Suzanne had al meermalen bij zichzelve de opmerking gemaakt, dat Arabella steeds bijzonder verstrooid was op die dagen, dat hare moeder bij de vossenjacht tegenwoor dig was. En nu hoorde ze tot hare groote verbazing dat Arabella opeens uitriep: „Ik heb lust, u morgen te vergezellen, mama." Toen richtte ze het woord tot Ralph Van sittard en voegde er bij: „Zoudt u zoo goed willen zijn, mister Vansittard, ook voor mij een paard te be stellen?" „Dat zult u niet doen, Vansittard! Het was mistress Fane, die op bevelen den toon die woorden uitsprak. En toen zei ze, terwijl ze zich tot hare dochter richtte: „Sedert maanden hebt ge niet te paard gereden, Arabella, en nog nooit hebt ge te Rome aan de vossenjacht deelgenomen. Ge zijt niet bekend met de groeven en hindernissen, die wij op onzen tocht ontmoeten, en die soms zeer gevaar lijk zijn, en ge wilt nog wel aan onze jacht partij deelnemen op een u geheel vreemd paard. Neen, dat zou immers krankzinnig zijn!" Zonder een woord te zeggen, wendde Arabella zich af. Een onbehagelijk gevoel maakte zich van het geheele gezelschap meester. Marie Thérèse wierp Arabella een mede lijdenden blik toe. Ralph Vansittard scheen zich over het ge val te ergeren. Zwijgend begon hij naast Suzanne te wandelen, van wier linkeram Arabella zich had meester gemaakt. Arabella ondervroeg Suzanne omtrent hare leerlingen en beschermelingen. Beiden wisselden met elkaar een menigte vragen en antwoorden, die voor Ralph Van sittard geheel en al onverstaanbaar waren. Opeens vroeg Arabella: „Apropos, wat is er toch geworden van het jonge meisje, aan wie wij in den herfst die bloemen hebben gebracht? Is ze mis schien al gestorven?" „Neen, nog niet. Er is een stilstand in hare ziekte ingetreden." Toen ze dit gezegd had, richtte Suzanne zich direct tot mister Vansittard. om be leefd tegenover hem te ziin en hem ook in de gelegenheid te stellen, aan het gesprek deel te nemen. iWordt vervolgd.) 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5