Paul Kruger-herdenking. Werkloosheidsverzekering. Ter nagedachtenis van Belgi sche sold alen-mijnwerkers. R. K. Werkliedenverbond. De Polen in de Mijnstreek. Duizend Drentsche gezinnen naar Twente. Het luchtvaartterrein te Ostende voor landing ongeschikt. Mgr. Seipel bij de Koningin. KoningsbergenMoskou. Nederl. Gezant te Peking. Mgr. Orsenigo. Het Nederl. Roode Kruis. Maatschappelijke Werken. VERKEER EN POSTERIJEN; Luchtpost AmsterdamBerlijn. Geïllustreerde briefkaarten. De Electrische Spoor Den Haag-—Leiden. UITLOTINGEN. Seriets;ekking 15 Aoril 1925. 453 735 1144 1449 1871*2097 2163 2432 2705 2986 3122 3539 3554 4094 5125 4311 5584 5772 6146 6301 6306 6667 6765 6823 7440 7893 7976 8076 8093 8189 8623 9426 9596 9617 9726 9750 9832 9908 9988 Premietrekking 15 Mei 1925. FINANCIËN. N.V. Anton Jar gens Vereenigde Fabrieken te Oss. UIT ONZF OOST. Het aantal katholieken in Nederl. Indië. De electrische spoorweg op Java Motorongeluk te Soekaboemi. LEGER EN VLOOT. Herhalingsoefeningen. Geen hulpadministrateurs. KERKNIEUWS. MARKTNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Lijk opgehaald. Mislukte noodlanding. Brand te Harderwijk. Het auto-ongeluk bij Harden- berg. Het ongeluk op het Rokin te Amsterdam. Ongeluk in een H. B.-school. Een droevig ongeluk. Een nachtelijke vervolging. Een scheepsramp op de Noordzee. Een Italiaansche ingenieur oplichter. Overreden. Aardbeving. Besmettelijke huidziekte. In het vetof in de boter? Brand in Den Haag. De was der Maas. Vreemde uitnoodiging. De gevaarlijke draad. De ramp van "De Schelde". Vrachtauto met kalveren in de sloot. De drang naar de vrijheid. er bij te verliezen had door den raad van den iia.enbona te laten onderzoeken, welke maatregelen zijn veiligheid vraagt. Buiten een ze siancige politiek met openhartig heid gevoerd en die uitgaat van de waar heid, d: i de veiligheid van België een alge meen West-Europeesch belang is, zonder welke elke bevestiging van den vrede uit gesloten blijft, is er voor ons land op inter nationaal gebied geen heil te vinden. Dat wordt proeiondervindelijk bewezen." Voor de herdenking te Utrecht van den lOCen geboortedag van President Kruger op 10 October a.s., heeft zich een comité ge vormd met den heer F. Kroon, bestuurslid van de aideeling Utrecht van het Algemeen Ncderlandsch Verbond als voorzitter. Op de herdenkingssamenkomst 10 Octo ber a.s. in de groote zaal van Tivoli zullen naar verwacht wordt, als sprekers optreden de heeren dr. W. J. Leyds, prof. dr. C. M. R. A. van Roy en L. Penning. Verder zal in den gevel van Oranjelust in de Malie baan. waar President Kruger tijdens zijn verblijf te Utrecht, het laatst heeft ge woond en waar thans de kweekschool Ke- fccboth is gevestigd een gedenkplaat wor den aangebracht. Voorts zal in den lande een inschrijving worden geopend om gelden te verzamelen voor de oprichting van een standbeeld van den President te Utrecht. De Directeur van den Rijksdienst der W. V. en A., den heer Folmer, heeft aan de be sturen dJr organisaties van werkloozenkas- sen bericht gezonden, dat de Belgische Re geering besloten heeft, dat leden van Ne derlandsche werkloozenk'assen, den tijd van lidmaatschap der Nederlandsche werk- loozenkas mogen meetellen voor het bepa len van het recht op uitkeering uit den Belgischen werkloozenkas. Bij het sluiten van overeenkomsten, al dus de heer Folmer, kunnen de Nederland sche gesubsidieerde vereenigingen met het vorenstaande rekening houden. OnthiJnr. van een monument te Heerlen. Zondag had op het kerkhof te Heerlen on der groote belangstelling de onthulling plaats gehad van het monument van de „Souve nir Be ge' opgericht voor de nagedachtenis van de Belgische soldaten, die gedurende dan oorlog in de mijnen gewerkt hebben. Het aantal vereenigingen van Belgische Oudslrijders was groot. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer Smit, militair attaché bij het Bel gisch gezantschap te Den Haag, vertegen woordiger der Belgische regeering, den Bel gischen consul uit Maastricht, het college van B. en deken Nicolaye, Mgr. Poels, den ourgemeesters van Maastricht en Hoensbrceï, der, garnizoens-commandant van Maastricht. Kolonel Ochsendorf. Hei eerst werd het woord gevoerd door ien heer Mousset, president van de „Sou- ver,r Beige te Brussel, die een indruk wekkende rede hield en dank bracht aan aken die hebben medegewerkt aan de tot standkeming van dit monument. Spreker draagt het monument aan de gemeente over en -.raagt den burgemeester, dat deze de zorg ervoor op zich zal nemen. De Belgische vlag, welke het monument bedekt, valt dan neer, de Nederl. militairen less <i driemaal een salvo vuur, de „bra- bar^nne" groet. De burgemeester van Heerlen, mr. Was zink, aanvaardde het monument met een hartelijke rede, legde namens het gemeen tebestuur een krans neer en drukte den wensch uit, dat de vriendschap tusschen Nederland en België onvergankelijk mocht zijn. Nu klonk het „Wilhelmus", waarna ver schillende der aanwezigen het woord voer den. Het zangkoor der Oranje Nassau mij len zong zeer stemmig Ceux qui sont pieu- sement mort pour la patrie." Vervolgens werd gedefileerd voor het monument, dat omgeven was van veel oloemen. Steunregeling en Werkloosheidsverzekering. Vrijdag 1 Mei vergaderde te Utrecht het Bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond met de besturen zijnr aangesloten Bonden, die werkloozenkassen hebben. Besproken werd een voorstel aangaande een steunregeling voor de vier groote ge meenten des lands. Tegen de voorgestelde, regeling bleken vele bezwaren te bestaan, hoewel de vergadering waarde bleek te hechten aan het verkrijgen van overeen- tfernming in deze aangelegenheid met de vier groote gemeenten. Vervolgens werden verschillende moei lijkheden naar voren gebracht, welke de tegenwoordige regeling onzer werkloos heidsverzekering aankleven. Algemeen bleclq_er groote ontstemming te bestaan over ,.de bedilzucht" van den „Dienst der Werkloosheidsverzekering en ontevredenheid met de huidige regeling. Van verschillende kanten werd betoogd, dat de tegenwoordige regeling, welke be rust op de Vakorganisatie, hoe langer hoe onmogelijker - ordt, zoodat de vakorgani saties ernstig dienen na te gaan, of ze op deze wijze de draagsters der werkloos heidsverzekering kunnen blijven. Aan hst bestuur werd gevraagd om zijn invloed aan te wenden bij de "Katholieke Kamerfractie, ofwel bij verschillende Ka tholieke Kamerleden, om aan de moeilijk heden met de werkloosheidsverzekering aandacht te schenken, vooral te werken voor een wettelijke regeling, waarbij ook de werkgevers worden verplicht mede bij te dragen. De Poolsche Gezant bij het Nederland- »che Hof zal Zondag 10 Mei a.s. een feest van de Polen in de mijnstreek bijwonen, ter herdenking van den Poolschen Natio- naalen feestdag: de Poolsche constitutie van 3 Mei 1791. De gezant, mr. S. Kosminski zal met ge volg de plechtige H. Mis bijwonen in de kerk der Franaiscanen, Sittarderweg, Heer ten. Ook zal de gezant officieel worden ont vangen. Het Volk meldt: Nu de Minister van Binnenlandsche Zaken :n de Eerste Kamer, bij de behandeling van de werkioosheid-interpellatie-Stenhuis heeft medegedeeld, dat er plannen bestaan voor het verplaatsen op ruime schaal van arbei ders uit Drente naar elders, meenen wij geen 'eden te hebban langer te verzwijgen, wat ons omtrent deze plannen bekend is. Zijn wij juist ingelicht, dan bestaat het voornemen te Enschedé een duizendtal ar- beiderswoningen te bouwen ea daarin Drent sche arbeiders met groote gezinnen onder te brengen. Het ligt in de bedoeling, de kinde ren uit deze gezinnen in de textielnijverheid te werk te stellen en voor de mannen werk gelegenheid te zoeken bij de uitvoering van de kanalisatieplanncn in Overijssel. Blijkens mededeeling in het „Bericht aan Luchtvarenden", is ten gevolge vaci den aanhoudenden regenval, het luchtvaartterrein Ostende voor landing ongeschikt. Na de audiëntie, welke de Koningin Maan dagmiddag ten Paleize Het Loo aan Mgr. Seipel heeft verleend, heeft H. M. den ge wezen Oostenrijkschen Bondskanselier en den hem vergezellenden Oostenrijkschen zaakgelastigde, den heer Dufek, een ihee aangeboden. v Op 1 Mei heeft de „Deruluft" haar regel- matigen zomerdienst Koningsbergen-Moskou geopend. De route gaat van Moskou over Smolensk en Kowno naar Koningsbergen en sluit in laJttstgenoemde plaats aan bij den dienst vaa de „Deutsche Aero Lloyd Kö- nigsberDanzigBerlijn". De dienst is zoo ingericht, dat in Berlijn aansluiting wordt verkregen op Londen, Parijs en Amsterdam. De Nederlandsche Gezant te Peking, de heer W. J. Oudendijk, is met verlof hier te lande aangekomen. Naar de „Msb." verneemt, zal de Pause lijke Internuntius, Z.Exc. Mgr. Cesare Or senigo Dinsdag, Woensdag en Donderdag van deze week wegens uitstedigheid geen bezoeken kunnen ontvanen. In de tweede helft van Mei zal Z.Exc. ons land weder verlaten en naar Rome gaan, om zich vervolgens naar zijn nieuwe bestem ming te Boedapest te begeven. Prins Hendrik opnieuw benoemd tot voor zitter van het hoofdbestuur. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Juni 1925 Z .K. H. de Prins der Nederlanden. Hertog van Mecklenburg, opnieuw voor deD tijd van vijf jaren benoemd tot Voorzitter van het Hooidbestuur der Vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis. Onder den titel „Kent ge de Maatschap pelijke Werken van Amsterdam?" wijdt „De Schakel", het orgaan van de instellingen van maatschappelijk hulpbetoon, onder het por tret van Pater A. J. C. Hoogstraten S. J. de volgende woorden aan dezen maatschappe- lijken werker: Toen Pater Hoogstraaten vier jaar geleden naar Amsterdam kwam. om zijn priesterlijk en maatschappelijk werk in de Jordaan te beginnen, had hij een arbeid van 14 jaren achter den rug in de z.g.n. „zwarte buurt" van Utrecht. Hij was bovendien Nationaal Adviseur van den R.-K. Bouwvakarbeiders bond geweest. Zoo ving hij welvoorbcreid zijn taak aan in de parochie van St. Ignatius. Daar had, kort tevoren, Pater Hulsman de vereeniging „Eerste Hulp" opgericht. Pater Hoogstraaten zette dit werk voort, als di recteur der vereeniging. Dagelijks houdt hij zitting en wie in zijn parochie hulp behoeft, kan zich om raad en daad tot hem wenden. Hij wenscht den menschen den weg naar een instelling voor maatschappelijk hulpbetoon; zoo noodig verleent de vereeniging de „eer ste hulp" tot een andere instelling het geval overneemt. Dat hier een groote menschen- kennis eerste vereischte is, spreekt vanzelf. „Eerste Hulp" fungeert tevens als orgaan van samenwerking tusschen de Katholieke instellingen in de parochie. Pater Hoog- straaten's levendige belangstelling in 't gc- heele maatschappelijke hulpbetoon leidde, in 1917 tot zijn benoeming in 't Dagelijksch Bestuur van den Armenraad." De Directeur-Generaal der P. en T. maakt bekend, dat met ingang van 4 Mei a.s. de luchtdienst AmsterdamHannoverBerlijn voor postvervoer zal worden gebezigd. Met deze luchtverbinding zullen worden overgebracht brieven en andere stukken voor Duitschland en verder gelegen landen en postpaketten voor Duitschland. De voor het Memelgebied, Litauen, Let land, Estland, Finland, de Vcreenigde So cialistische Republieken der Sovjets en ver der bestemde correspondentie zal van Ber lijn naar Koningsbergen per trein en van laatstgenoemde plaats af naar gelang van omstandigheden met den luchtdienst Ko- ningsbergen-Memel-Riga-Reval (Tallinan)- Helsingfors of met den luchtdienst Konings- bergen-Kowna Kaunas)-Smolensk-Moskou worden vervoerd. Het extra-recht (luchtrecht) bedraagt voor Duitschland 5 cent per 20 gram, voor het Memelgebied, Litauen. Letland, Est land en Finland 15 cent per 20 gram en voor de Vereenigde Socialistische Republieken der Sovjets en verder gelegen Inden 20 cent per 20 gram. Voor nadere inlichtingen worden belang hebbenden verwezen naar de kantoren der Posterijen. Eerstdaags zal ambtshalve aan de postkan toren worden verstrekt een kleine hoeveel heid omslagen inhoudende een exemplaar van elk der tot dusverre geïllustreerde brief kaarten. De prijs van deze omslagen be draagt 1.75. De directie der H.T.M. heeft thans ver zocht aan den minister van. Waterstaat om op 16 Mei e.k. het baanvak Haagsche SchouwLeiden open te stellen, zoodat dan de geheele lijn Den HaagLeiden in exploitatie komt. Het ligt in de bedoeling een kwartier- dienst in tc leggen op werkdagen van 's-middags 12.5 af, op Zon- en feestdagen van 's-morgens 10.5 af, tot 's-avonds 8.35. Op Zon- en feestdagen wordt gedurende het drukste deel van den dag een TA min. dienst ingevoerd tot Den Deijl. PENSIOENWET SPOORWEGPERSO NEEL. Aan de Tweede Kamer heeft de Bond van ontslagen spoorwegpersoneel 1903, een adres gezonden naar aanleiding van het wetsont werp tot regeling der pensioenen van het spoorwegpersoneel.De Bond dringt er op aan, dat het in 1903 ontslagen en niet weder in het bedrijf opgenomen personeel recht op uitgesteld pensioên zal worden verkend, berekend naar de regeling in het onderwer- pelijke ontwerp neergelegd, en over het aan tal jaren door hen in dienst der spoorwegen doorgebracht. KANTON FREIBURG 1902. FAILLISSEMENTEN IN NEDER LAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Vander Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 28 April in Ne derland uitgesproken 91 faillissementen tegen 84 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 28 April 1925 1467 faillissementen tegenover 1465 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het Bestuur van de N.V. Anton Jurgens Vereenigde Fabrieken deelt het volgende mede: De algemeene vergadering v-an houders van gewone aandeden in de N.V. Anton Jurgens Vereenigde Fabrieken, welke 4 Mei 1925 te Oss, onder voorzitterschap van den heer W. Westerman werd gehouden, werd door 22 aandeelhouders bezocht, te zemen 636 aandeelen vertegenwoordigende cn 36 stemmen uitbrachten. Eleze vergadering heeft het verslag over het boekjaar 1924 voor kennisgeving aange nomen en met algemeene stemmen de balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd, alsmede décharge verleend aan commissa rissen en Directie. Bij de bespreking van de balans en winst en verliesrekening maakte Mr. D, v. Houten te 's-Gravenhage de opmerking, dat, naar zijn meening de verdeeling van de winst in strijd was met het desbetreffende "artikel 44 der statuten. Op grond van de bepalingen van dat artikel zou men verplicht zijn een dividend van 6 pCt. op de gewone aandeden uit te keeren. De voorzitter en de Directie verklaarden, dat zij dit niet in het Delang der Vennootschap achtten, maar bleven be reid deze kwestie van juridisch standpunt te doen bezien. De vergadering machtigde daarop het bestuur in deze te beslissen. Volgens de jaarverslagen der verschillende herkdistricten over 1924 telden de Katholie ken in Ned.«- Oost-Indië toen 159.815 zielen, waarvan bijna de helft in het Apost. Vi cariaat der Kleine Soenda-Eiianden. Aan de „Deli Crt." wordt dato 6 April uit Weltevreden geseind: De onderdirecteur van gouverneruenisbe- drijven, de heer J. M. van Valkenburg, open de hedenmorgen aan het station te Tandjong Priok de eerste electrische spoorlijn op Java, hulde brengend aan de toewijding en energie van de harde en bekwame werkers en uit eenzettend den samenhang van de water- krachtwerken en de electrificatie. Speciaal huldigde hij ir. De Gelder als een waardig zoon van den ingenieur De Gelder van de B. O. W„ den aanlegger van de haven van Priok, Spr. las een telegram van den landvoogd voor, waarna hij den spoorweg overdroeg aan den dienst van exploitatie. De hoofd-ingenieur, de heer W, Th. van Schaik, neemt de lijn dan over niet een rede voering, waarin hij speciaal den directeur G. B., den heer P. A. Roelofsen, huldigt als de schepper van het electrificatieplan voor het gewest Batavia. Verschillende sprekers volgden hierna, m.n. de burgemeester van Batavia en die van Meester Cornelis. Vervolgens werd een rondgang door bet station gemaakt. Da commandat van de veldpolitie te Soeka boemi, de heer E, H. Rob, is met zijn, motor fiets omgeslagen. Zijn echtgencote kreeg een ernstige schedelwoode en verkeert in levens gevaar. In 1925 moeten voor herhalingsoefeningen- opkomen le. de lichtingen '19_en '21 van de regi menten infanterie der lie cn IVe divisie, de 3e en 4e schoolcompagnie van het regiment wielrijders, de le en 2e compagnie hospitaal soldaten (met uitzondering van de zieken verplegers der lichting '21) voor 17 dagen 2e. de lichting '22 van alle regimenten in fanterie, compagnieën wielrijders en hos pitaalsoldaten (zonder de ziekenverplegers) voor 17 dagen 3e. de lichting '18 van de onder le ge noemde onderdeelen voor zoover betreft de dienstplichtigen die het vorig jaar door over plaatsing aan de herhalingsoefeningen ont trokken zijn, voor 17 dagen 4e. de lichtingen'19 en 21 van de regimen ten infanterie der Ie en He divisie, de le en 2e compagnie wielrijders en de 3e en 4e compagnie hospitaalsoldaten (zonder de zie kenverplegers van '21) voor zoover betreft dienstplichtigen die het vorig jaar door overplaatsing aan de herhalingsoefeningen onttrokken zijn, voor 17 dagen 5e. de lichting '18 van de huzaren voor 13 dagen 6e. de lichting '22 van de huzaren, de paar- denverzorgers voor 17 de overigen voor 24 dagen 7e van de lichting '18 de dienstplichtigen afkomstig van de cavalerie thans ingedeeld bij de treinafdeeling der artillerie brigades, voor 13 dagen 8e. lichting '19 van de veld- en rijdende artillerie voor f3 dagen 9e lichting '22 van de veld- en rijdende artillerie, voor 17 dagen 10e. lichtingen '19 en '22 van de vesting artillerie voor 13 dagen 11e. lichtingen '19 en '22 van de kust- artillerie, voor 13, resp. 17 dagen 12e. lichtingen '19en '22 van de luchtdoel- artillerie, de pontonniers, de genie, de school compagnie van den motordienst en de inten dancetroepen, voor 17 dagen 13e. lichting '22 van de torpedisten, voor 17 dagen. N.B. Bij alle onderdeelen komen de onder officieren 7 dagen langer op dan hierboven genoemd. Aan de herhalingsoefeningen wordt niet deelgenomen door dienstplichtigen der lich tingen '19 en '21 die bij de onder le ge noemde onderdeelen zijn overgeplaatst nadat zij het vorig jaar de herhalingsoefeningen bij andere onderdeelen hebben volbracht en ook niet door dienstplichtigen van de admi nistratietroepen wier eerste oefening langer dan 8 maand heeft geduurd. Vrijgesteld zijn zij die elders wonen dan in Nederland, België, Hannover, Westfalen en de Rijnprovincie, of die verder dan drie uur gaans buiten de Nederlandsche grens wonen en daaromtrent tevoren een verklaring van het hoofd der politie of een Nederlandsch consulair ambtenaar inzenden, zoomede zij, die tijdens de oefeningen voor zeevaart (niet voor zeevisscherij) buitenlands zijn. Op aanvraag kan door den minister van, Oorlog vrijstelling worden verleend aan hen. die zoolang vrijwillig hebben gediend, dat herhalingsoefeningen voor hen niet noodig is, of in dringende gevallen wegens onmisbaar heid in ambt, betrekking, bedrijf of als kost winner. De aanmelding voor de herhalingsoefe ningen moet geschieden 's morgens voor acht uur voor hen die in de plaats van opkomst wonen of deze zonder openbaar middel van vervoer bereiken. De overige in Nederland verblijvenden moeten hun reis voor 8 uur 's nergens aanvangen op den dag van op komst. De buiten Nederland verblijvenden moeten zich voor 4 uur 's middags aanmelden. De -Minister van Oorlog heeft beslist, dat niet zal worden overgegaan tot instelling van een instituut voer hulpadministrateurs, wat in overweging was genomen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent le Rotterdam aan de kapel van het Allerh. Sacrament den Wei- eerw. Heer W. v. d. Voort, die kapelaan was te Noordwijkerhout (H. Victor); tot kapelaan te Voorburg (H. Martinus) J. Hofstede, die kapelaan was te Nes en Swaluwebuurt. ROTTERDAM, 4 Mei. Vee. Ter markt waren aangevoerd 532 vette runderen, 295 vette en graskalveren, 89 schapen of lamme ren, 918 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 120122)4 ct., 2e qual. 110 100 ct., 3e qual. 9585 ct., ossen le qual. 117)4120 ct., 2e qual. 10595 ct., 3e qual. 9080 ct., kalveren le qual. 170190 ct., 2e qual. 150125 ct., 3e qual. 11090 ct., schapen le qual. 300110 ct., 2e qual. 90 80 ct., 3e qual, 70 ct., lammeren f 110120 ct., varkens le qual. 7475 ct., 2e qual. 72 70 ct., 3e qual. 6864 ct., licht soort 72 78 ct., alles per kg. Vet vee en vette kalveren, schapen en lam meren matig verhandeld, 2e en 3e soorten bijna onverkoopbaar. Varkens wegens kor- teren aanvoer prijzen hooger dan vorige week. Fijne zaden. Lijnzaad voer- f 2122, zaai- f Mosterdzaad bruin f 6870, geel f 30 33. Blauw maanzaad f 41—44. Karwijzaad f 2830. Koolzaad f Kanariezaad f 21 23. Zonnebloempitten f 17 )419. Vlas. Aangevoerd 12.700 kg. blauw 1.40 —2, 17.300 kg. Holl. geel f 1.35—1.80, 9700 kg. wit Zeeuwsch» f 1,201.30, 4000 kg. Groningsch f 1.351.80, 1700 kg. dauw- root f 1.151.30. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 5.50 —6.50. Aardappelen' Zeeuwsche bonte f 5.205, idem blauwe f 5.206, poters f 1.252.25, Zeeuwsche eigenheimers f 44.75, blauwe f 44.50, Brielsche f 4.75, blauwe f 44.50 Brielsche f 4.75—5.25, Bravo's f 5—5.70, Red Stars f 3<504.30, Winter Malta's 18 20 ct. per kg., Malta's Spring 2629 ct. AMSTERDAM, 4 Mei. Aardappelen. (Ber. van den mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 5.506.20, id. blauwe f 5.506.40, id. eigenheimers f 44.25, id. bravo's f 4.75 5, id. roode star f 44.25 id. blauwe eigen heimers f 4.254.50, Friesche roodstar f 3.70 3.80, id. blauwe borgers f 3.50, Noord- Hollar.dsche blauwe f 3.804, id. bonte f4 4.50, IJpolder bravo's f 4.755, Zeeuwsche eigenheimer poters f 1.80, id. blauwe poters f 1.501.60, id. bonté poters f 1.501.60, id. bravo poters f 2—2.25, id. roodestar poters f 225.2.50 Hillegommer zandaardappelen f 6.507.50, Drentsche eigenheimers f23, id. roode star f 23 per hl. winter Malta aardappelen f 1820, zomer id. f 2829 per 100 kg. AMSTERDAM, 4 Mei. Vee. Ter markt waren aangevoerd 331 vette koeien. Prijzen le qual. f 1.28—1.38, 2e qual. f 1.10-1.20. 3e qual. f 0.901.00 per kg. slachtgewicht 100 melk- en kalf koeien, f 375500 102 vet te kalveren, 2e qual. f 0.900.98, 3e qual. f 0.820.90 per kg. levend gewicht.160 nuchtere kalv.eren f 1220, 74 schapenf58 62, 109 lammeren f 2228 per stuk653 vleeschvarker.s, Holl. le qual. f 0.910.93, 2e qual. f 0.880.90, Overz. en Geldersche le qual. f 0.910.93, vette varkens f 0.85 0.87 per kg. slachtgewicht 49 paarden f 225 350.p. st. ALKMAAR, 4 Mei. Varkens. Aangevoerd 553 varkens, vette f 0.750.78, zoutersf 0.72 0.74, Londensche f 0.740.78 per kg. APELDOORN, 4 Mei. Eieren, Aanvoer 150,000 stuks Prijzen f 5.50 a 6.50, gemiddeld f 6. Handel gewoon. PURMEREND, 4 Mei. Vee. Op de voor- jaarsmarkt waren aangevoerd 1449 runderen (v. j. 2190) Handel stug, prijshoudend. Prij zen waren melkkoeien f 250425,gelde koeien f 175375, pinken f 100200. ALKMAAR, 4 Mei Vee. Aanvoer 8 koeien f 375750, 7 vette kalveren f 60130, id. per kg. f 1.301.50, 127 nuchtere id. f 1032. EDE, 4 Mei (Weekmarkt). Eieren f 5.50 6.25 per 100 st; biggen f 1623 per stuk. Aan gevoerd 130.000 eieren, 125 biggen. GORINCHEM, 4 Mei. Vee. Op de vee markt waren aangevoerd 316 koeien, 13 nuchtere kalveren, 26 schapen, 177 lammeren .168 overloopers, 1019 biggen. Men besteedde voor kalfkoeien f 450—550, melkkoeien f 350425, kalfvaarzen f 325400, guste vaarzen f 200250, pinken f 130180, nuch tere kalveren fok f 23 30, idem export f 12 17, schapen f 3540, lammeren f 1825, overloopers f 2540, biggen f 1522. Boter 1.151.20 per kg. Eieren f 0.05% 0.06 per stuk. Aanvoer veel. Handel matig. KAMPEN, 4 Mei. (We'ekmarkt.)Eieren, aanvoer 30.000 stuks, f 67 per 100 stuks. Boter f 2.10 per kg. Kippen f 2—2.75. Konijnen f 1.502.80 per stuk. Russchen matten f 810 per rol. NIJMEGEN, 4 Mei. (Weekmarkt.) Var kens. Aanvoer 91 vette varkens per )»kg. 34 37 ets. 1273 biggen per stuk f 1318. Vee aanvoer 40 vette koeien per kg. 5661 ct 21 vette kalveren per kg. 4050 ct 135 nuchtere id. per stuk f 1423, 2 schapen per stuk f 1927, 2 geiten per stuk f 817. Eieren. Aanvoer 300.000 lapeieren f 5.50 6.per 100 stuks. TIEL, 4 Mei. (Weekmarkt) Varkens Op de markt waren aangevoerd 138 varkens en 558 biggen. Prijshoudend. Varkens van f25110 biggen f 1225; Vee. Op de veemarkt was vet vee weinig aangevoerd. Handel redelijk. Vet vee le qual. 6062 c id. 2 qual. 5257 c. per kg. Kalfdragende koeien f 350450, vaarzen f 320425 fokvee tamelijk aangevoerd, han del flauw, pinken f 110155. Granen. Voor tarwe en rogge was het aanbod niet groot en hoewel de handel lang zaam ging,werden toch iets lioogere prijzen be steed. Voor havef was veel vraag. Groene erw ten niet aangeboden voederartikelen hoo ger. Tarwe f 10.5012.50 gerst f 8.60 8.87 haver f 4.756.50 boonen f 10.50 12.50 gele erwten f 1112 wikken f 12.50 -*-13. Boter en eieren. De aanvoer van boter be dreef 30 kg, de prijs was lager, thans f 2 2.20 per kg. De aanvoer van eieren was weder 50.000 stuks. De prijs handhaafde zich op vorige noteering, 561/4 cent per stuk. GOUDA. Coöp. Tuiniers vereeniging „Gou da en Omstreken". Veiling van 4 Mei. Kropsla le soort 6.2012.10, idem 2e soort 3,903.50; bloemkool 132; kom kommers 2128 per 100 stuks; spinazie 2.609.70; postelein 2431 per 100 Kg. wcrtelen 2125; rtbarber 4.107.70; radijs 4.506.10; raapstelen 11.80; selderie 2.203.80; peterselie 1.202.20; prei 12,40 per 100 bos; slavellen 0.82 1.45 pet kist; eieren 66.40 p. 100 st. TEXEL. Texclsche Eierveiling. Markt bericht van 4 Mei. Aangevoerd 37000 kip- cieren. Hoogste prijs 6.60, laagste prijs 5.80, middenprijs 6.20 per 100 stuks. VISSCHERIJ. ENKHUIZEN, 4 Mei. De ansjovisvissche- rij die dit voorjaar in 't Noordelijk bekken der Zuiderzee begonnen is op 24 April, heeft tot heden toe een gunstig verloop. De vangsten, zoowel als het aantal plaatsen waar met succes gevischt kan worden, nemen geregeld toe en de prijzen züa bevredigend. In de afgeloopen weex weru nier reeds aan gevoerd 10264 Kg. of 570220 stuks netten- ansjovis van uitmuntende qualiteit, prijs 69 a 85 )4 ct. per Kg. Laatste markt van Zaterdag 83 ct. Nog steeds komen er nieuwe ansjovis- scholen uit de Noordzee binnen, die zich langzamerhand over 't Noordelijk bekken en midden der Zuiderzee verspreiden. Veel ver der komt de visch nog niet. Heden werd de meeste visch aangetroffen in de Wieringer Meer, waar verscheidene vaartuigen 200 tot 300 Kg. ansjovis hebben binnengehaald. Ten Noorden van Enkhuizen was de vangst heden gemiddeld 70 Kg. of bijna 4000 stuks. Markt prijs hier heden 81 a 84 ct. per Kg. Wijl de Enkhuizer visschers Zaterdag veel averij aan de netten hebben gekregen, kon heden slechts door de helft van de vloot worden gevischt. De vangst van Zuiderzeeharing bedroeg 165996 stuks, prijs 51 ct. a f 1.30 per tal. Van de Noordzee kwamen 6 vaartuigen binnen met 7380 pond schol, prijs f 7,50 a 16 (laatste markt f 10.35) per 50 Kg. Te Renkum is uit den Rijn opgehaald het in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van A. van den B„ wonende te Lo- bith, die op 30 December j.l. te water geraakte en verdronk. Maandagmiddag omstreeks 12 uur, heeft een sergeant-vliegenier uit Soesterberg, die met het vliegtoestel no. 73 in de richting Tilburg vloog, vlak voor deze stad een nood landing gemaakt, waarbij het toestel ern stig werd beschadigd. Hij landde op 'n bouw land langs den Bosschenweg. Bij het dalen raakte de machine de kruinen van de Jangs den weg staande boomen, waardoor het toestel over den kop sloeg. Het toestel werd ernstig beschadigd. De vliegenier bleef ongedeerd. Het toestel zal worden gedemon teerd en naar Soesterberg worden overge bracht. Te Harderwijk is Zaterdag de papierberg plaats van de gebroeders Mooy, boekdruk kers, geheel uitgebrand. Een groote voorraad napier is verbrand. Ook het in^het pakhuis opgeborgen badhuis van de vereeniging Volksbadhuis is verbrand. De oorzaak van. den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Het tweede slachtoffer van het auto-onge val te Baaider bij Hardenberg is in het zie kenhuis te Hoogeveen overleden. Een der slachtoffers overleden. De dame uit Rotterdam, die Vrijdagavond met vier andere personen in een auto geze ten in het Rokin te Amsterdam te water ge raakte en wier levensgeesten pas na een uur opgewekt konden worden, is in het Bin- nen-gasthuis overleden. De toestand van de andere dame is ernstig. Het lijk is door de justitie in beslag genomen. Maandagmorgen gebeurde tijdens dc les een ongeluk in de Rijks Iloogere Burger school te Purrnerend. Een glazen kolf met stikstof, waarmede een proef werd genomen, sprong uiteen. De Amanuensis v. d. Berg kreeg een gedeelte van het glas in het oog. Hij is direct naar Amsterdam vervoerd, en daar ter behandeling opgenomen. Hcewel het oog ernstig gewond is, hoopt men het le behouden. Dr. Bouman werden de handen bloedend verwond. In de haven van Soerabaja had aan boord van het in het dok liggende stoomschip ,,Tji- sondari", van de Java-China-Japan-lijn, een noodlottig ongeval plaats, schrijft het „Soer. Hbld." Dc gezaghebber Scholten inspecteerde het schip en bevond zich op het tusschendek vlak boven het openstaande ruim I, toen hij het ongeluk had, uit te glijden en te vallen. Met een vreeselijken smak kwam het li chaam op den bodem van het ruim terecht, waar hij voor dood bleef liggen. Onmiddellijk na het gebeurde, snelde men toe en bracht mén het beweginglooze li chaam naar boven, op het dek, waar de in middels gewaarschuwde havenarts consta teerde, dat de ongelukkige inwendig zwaar gekneusd en bewusteloos was. Met alle mo gelijke voorzorgen bracht men hem van boord naar een langszij liggende sleepboot om hem verder naar het ziekenhuis op Dar- mo te vervoeren. Kapitein Scholten is ech ter, zonder bij bewustzijn te zijn terugge keerd, in de sleepboot overleden. De overledene laat vrouw en kinderen in Holland achter. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door rechercheurs te 's-Hage aangehouden op het terrein van de Bijenkorf aldaar aan de Wagenstraat, de 29-jarige Amsterdamsche koopman A. H., verblijf houdende in een hotel, in de Residentie. Men vermoedde, dat hij 's avonds te voren in een perceel aan de Princessegracht in gebroken had en een koffer met bont mee genomen. Toen eenige rechercheurs hem Zaterdag avond laat in de Wagenstraat ontmoetten en hem wiiden arresteeren, zag hij kans te ont snappen en vluchtte het terrein van de Bijen korf op. De rechercheurs achtervolgden hem echter. Maar zij zouden niet veel moeite meer be hoeven te doen, want de achtervolgde viel op een gegeven oogenblik waarschijnlijk door de duisternis in een ongeveer 4 meter diepen put. Toen de politiemannen hem er uit ge haald hadden, bleek dat hij een arm gebroken had en eenige verwondingen aan zijn hoofd had bekomen. Tijdens de achtervolging lesten de recher cheurs zeven schoten uit hun revolvers op den vluchteling, zonder hem echter te raken. In het hotel waar H. verblijf hield, is het gestolen bont in beslag genomen. Later zijn .nog op het Bijenkorf-terrefn eenige sleutels en een bos loopers gevonden. De man is naar het ziekenhuis overge bracht. Onbemand vaartuig drijvende gevonden. Uit Delfzijl wordt gemeld: Het stoomschip „Gruno", kapiteih Schol- tens, thuisbehoorende te Groningen, op reis van Hamburg naar Groningen, trof Zondag morgen 11 uur in de Noordzee, ten Noorden van Borkum, een onbemand vaartuig aan. Het bleek te zijn een lichter, genaamd „Dorus", 600 ton groot, thuisbehoorende te Kopenha gen. De sleeptros, welke nog aan het vaar tuig bevestigd was, kon niet worden binnen gehaald, zoodot vermoed werd, dat die tros nog verbinding had met een sleepboot of voor^fgaandeu lichter, welke veruioadeliik gezonken is. Op verderen afstand werd nog een lichter in zinkenden toestand waargeno men, vermoedelijk thuisbehoorende bii eerst genoemde. De „Dorus" is te Delfzijl door de „Gruno" binnengesleept en is in 1908 gebouwd te Mar- tenshoek Een dezer dagen is, naar het Hbld. meldt, op verzoek van de justitie te Parijs te Am sterdam een Italiaan, een ingenieur, aan gehouden, die zich schuldig had gemaakt aan oplichting en misbruik van vertrouwen. De man had zich namelijk in September 1923 te Parijs twee colliers van edelge steenten ter waarde van 1.200.000 francs en een hoeveelheid oude kant ter waarde van 125.000 francs weten toe te eigenen. Col liers en kant had hij betaald met wissels van 570.000 rrancs en van 2.200.000 lire welke echter oninbaar bleken te zijn. Maandagmorgen is te Wageningen de 45- jarige E. J, v. d. B. uit Wekerom door de auto van dr. J. uit Bennekom overreden. Hevig bloedend is hij opgenomen en in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Wageningen vervoerd. Zaterdag is de 75-jarige R., die plotseling de straat overstak, op het H, J. van Heek plein tc Enschedé, door een sleeperswagen overreden. Hij is naar het ziekenhuis over gebracht en daar overleden. Naar aanleiding van de sterke aardbfc ving, door de seismografen te Grenoble ge- gistreerd, heeft het persbureau V. D. zich gewend tot het Meteorol. Instituut te De Bildt. Dit deelde mede, dat ook De Bildt op Zondag 3 Mei twee matige aardbevin gen heeft geregistreerd: de eerste 's mid dags 5.36 en de tweede 's avonds 11.13 Greenwich-tijd, beide op den afstand van 9500 K.M. De oorsprong der bevingen is niet me* zekerheid aan te geven, doch ligt niet ir Canada. Op geneeskundig advies is de openbare school te Geesteren (Borculo) wegens het voorkomen van een besmettelijke huid ziekte onder de leerlingen gedurende enkele weken gesloten. De 26-jarige Chincesche zeeman C. T leeft op den Breeden Hilledijk te Rotterdan samen met de veertienjarige M. C. v. B. Zon dagavond zou het meisje, er was bezoek, een karbonade bakken en wilde hiertoe reuzel gebruiken. De bezoeker, de Chineesche kok S., wilde echter, dat het vleesch met boter zou worden gereed gemaakt. Er ontstond een twist, die zoo hoog liop, dat de kok èn zijr gastvrouw èn zijn gastheer met een hakme: te lijf ging en ten slotte zich zelf een ver wonding aan r— ochterpols toebracht, mcf het doel, zijr -Ier door te snijden Hrt drietal moes! n politiepost verbonden werden. De i erd in verzekerde bewa' ring gesteld. Zaterdagavond is brand uitgebroken in perceel Javastraat 132 te 's-Hage, waar ge vestigd is een filiaal van N.V. Hillen's Siga renfabrieken. De brand ontstond in een slaapkamer waar een der huisgenooten een gascomfooi geplaatst had. Door den tocht zijn de gordij nen in aanraking gekomen met de vlam er weldra stond de kamer in lichtelaaie. De brandweer slaagde er echter in de* brand te beperken, Er is vrij veel schade, daar de geheele slaapkamer uitgebrand is Het water der Maas is Maandagnacht aai merkelijk gestegen. De stuwen in de Maa! te Maastricht en Roermond zijn gestreken, terwijl de werken der Maaskanalisatie te Belfeid zijn stopgezet. De lage weilanden langs de Maas staan geheel onder water. Het vee moest op ver schillende plaatsen wederom naar de stallen worden gebracht. Maastricht seinde Maandag nog 45 c.M was. In een urinoir aan den Zwarten Weg in Den Haag heeft iemand een brief gevonden, waarin jongens van 1015 jaar, die lust had den zich aan te sluiten bij een internatio nale dievenbende, - uitgenoodigd werden op een bepaalden dag bij elkaar te komen in de Scheveningscbe Boschjes. De brief is de politie gedepofieerd. Tragische dood van een 15-jarigen jongen. De 15-jarige zoon van den koperslager R. te Lichtenvoorde wilde Zaterdag een icht- leiding maken naar zijn duivenhok. Eenige oog'enblikken later vond zijn moeder hem met een draad, aan de lichtleiding zerbon-i den, in de hand schijnbaar dood achter het huis liggen. Onmiddellijk waren dokter L. en een liefdezuster aanwezig, die constateer den, dat de jonge man werkelijk dood was. He; gelukte helaas niet de levensgeesten weer op te wekken. Dit tragisch sterven veroorzaakte hier groote ontroering. Het lijk van J. Sas aangespoeld. Nabij de Zuiderpier te Hoek van Holland is Zondag het lijk aangespoeld van den 22- jafigen J. Sas uit Vlaardingen, omgekomen bij de ramp met de „Schelde." Het lijk zal te Vlaardingen ter aarde worden besteld. Vrijdagavond is een vrachtauto van dl firma A. H. te Rotterdam, geladen met 4 kisten met 91 kalveren, op den 's-Graven- weg in de sloot gereden. De chauffeur A. H, geraakte nabij de IJselmondeschelaan door de gladheid zijn stuur kwijt en reed den weg af. De auto sloeg om en de kisten met kalveren kwamen in het water terecht. De auto, die van Utrecht kwam, werd ern stig beschadigd. Zaterdagmorgen is de wagen door de maatschappij „Jacatra" gelicht. De kalveren, die voor Engeland bestemd waren zijn op een anderen wagen overgeladen, waarna de reis naar Hoek van Holland werd voortge zet. Enkele dieren werden gewond. Gedurende de afgeloopen week werden er in de omgeving van Schoondijke (Zee land) ten nadeele van verschillende bewo ners een groote hoeveelheid geld, kleede ren, enz. ontvreemd. In verband hiermede werd door de politie van Schoondijke aan gehouden zekere G. H., oud 20 jaar en van beroep arbeider. De aangehoudene, een Bel gisch deserteur, te Schoondijke woonachtig bekende de verschillende diefstallen ge pleegd te hebben en werd vervolgens in het arrestantenlokaal opgeborgen. Toen men hem Zaterdag wilde overbrengen naar de Justitie te Middelburg, was de vogel ge vlogen. Aan het slot van de celdeur was niets bijzonders te bespeuren, zoodat men aanneemt, dat hij door een handlanger bi; zijn ontvluchting geholpen werd. Behalve de hierboven genoemde diefstallen, heeft hij ook in België nog heel wat op zijn kerf-, stok.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6