IN EN OM HAARLEM. Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. Ingezonden mededeelingen Een aardige groep Volendamsc ie schoonen. die gisteren een bezoek brachten aan de Intern. Bloemententoonstelling te Heemstede. De 5de tijdelijke bloemententoonstelling; de Haagsche inzending met het wapen van 's-Gravenhage. Naast het „Zomerfeest", door de firma Bekker, Daudey en Lamfers, allen te Haarlem, samengesteld, op den voorgrond de door de firma Thein gearrangeerde groep „Watersport". De figuren werden geleverd door de firma Gerzon. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Telegraphisch Weerbericht? VAN SINT BAVO, DEN PATROON DER VALKENIERS EN EEN VALK. Donderdag 7 Mei 1925 48ste Jaargang No. 16037 De Raad heeft zijn zin gekregen; veer tien dagen na de laatste zitting is er een nieuwe vergadering uitgeschreven voor een knusse agenda met negen puntjes. Volop was er gelegenheid de niet al te zware onderwerpen te wikken en te wegen en toch waren wij te kwart voor vijf al aan de be noemingen. Daar was allereerst hel verzoekschrift van het bestuur der afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap om er bij de Regeering op aan te dringen wederom aan waarnemende schoolhoofden een extra vergoeding te geven, met het ver- zoek aan den Raad om inmiddels aan die waarnemende hoofden een jaarlijksche toe- j lage toe te kennen. Gelijk men weet advi- I seerde de meerderheid van het college van B. en W. om dit verzoek af te wijzen, Mr. Slingenberg verdedigde dit standpunt van de meerderheid nog eens uitvoerig, waarna hij' een heele reeks sprekers tegenover zich vond, waaronder de heeren Scholl en van Liemt, die meenden, dat de oude regeling in eere hersteld 'moest worden. Eertijds heeft n.m. de Raad een dusdanige extra beloo ning voor waarnemende schoolhoofden vast gesteld. De nieuwe onderwijswet heeft echter al dergelijke extra bepalingen ge schrapt. En nu komt het bestuur van de afd. Haarlem van het N. O. G. en zegt tot den gemeenteraad: wanneer de Regeering het niet meer wil doen, moet gij het maar weer doen. Nu kan men deze en zijn veel van derge lijke onderwijzersaangelegenheden van twee kanten te bekijken, zoo men wil van drie kanten. De heer Peper stelt zich n.m. op het singuliere standpunt, dat een school, hoofd een onnut wezen is en dus zeker geen extra vergoeding mag hebben. Maar dezen communistischen kijk op de dingen laten wij nu even ter zijde. Dan blijft over de redeneering van de meerderheid van den Raad en wel deze: er zijn gemeenteambte naren (plaatsvervangende hoofden) die extra diensten verrichten. Deze buitenge wone werkzaamheden behooren betaald te worden; dat hebben wij vroeger gedaan en wij doen het ten opzichte van andere ambtenaren nog. Wanneer het Rijk nu dóór de uniforme salarisregeling deze extra- vergoeding aan onze ambtenaren (onder wijzers) ontneemt, moeten wij ze hun weer teruggeven. Dat hebben wij ook gedaan aan de leeraren van het middelbaar onderwijs en daarvoor zelfs een jaarlijksch subsidie van een ton gouds opgeofferd; dat doen wij Dok in andere gevallen (woningbouw) wan neer het Rijk o.i. niet den juisten weg volgt. Dit is de redeneering van ror.# Bruch, van de heeren van Liemt, Scholl en de meer derheid van den Raad; op zich zelf een vrij logisch betoog. Daartegenover staat de meerderheid van het college van B. en W. bij monde van mr. Heerkens Thijssen in tweede instantie nog eens aldus weerge geven: wat de Raad vroeger ten opzichte van de onderwijzerssalarieering heeft ge daan, is thans niet meer aan de jrde. Die salarfeering is nu eenmaal Rijkszaak geworden en of het Rijk daarbij fouten maakt of niet, daarvoor is de gemeente niet aansprakelijk. Ook dit is op zich zelf een gezonde redeneepng. Het vreemde van het geval is slechts, dat beide partijen niet schijnen te bemerken in al deze kwesties altijd langs elkaar te blijven heenpraten. De fout zit n.m. niet in hun gedachtengang, maar in de ongelukkige onderwijswet. Van de vele kwalen, welke deze wet aan kleven is haar tweeslachtigheid niet de ge ringste, Onderwijs is rijkszaak geworden, maar zóó, dat het voor de gemeentebe sturen nog altijd mogelijk is op tal van punten door de mazen heen te sluipen. Daardoor wordt een der voornaamste verdiensten van de wet, dat zij n.m. het opbieden tusschen verschillende gemeenten zou kunnen tegen gaan en daardoor de stijging van onderwijs kosten zou kunnen voorkomen, welke een der voornaamste ondergravers van de Rijks- en Gemeentefinanciën is, ten deele te niet gedaan. Onderwijs Rijkszaak goed! Maar dan ook geheel; dan ook de onderwijzers Rijksambtenaren gemaakt; dan ook aan de gemeentebesturen verboden van de Rijksregeling af te wijken. En omdat dit nie! is geschied, blijven geschilpunten als het onderhavig altijd bestaan. Wat nu zaak op zich zelf betreft, dc j Raad moge vroeger in een royale bui eens ex tvo-vergoedingen voor vervanging van het schoolhoofd hebben vastgesteld, de vraag is, of daartoe in dezen tijd van algemeene bezuiniging nog wel voldoende grond aan wezig is. In het particuliere leven gaat het juist andersom; wanneer>op een kantoor een lid van het personeel afwezig is wegens riekte of vacantie, nemen de collega's van zelf sprekend het werk tijdelijk over. Aan vergoeding wordt niet gedacht. Wij hopen dan ook, dat, nu de Raad in meer derheid heeft besloten om tegen het advies van B. en W. die extra-vergoeding weer uit te keeren, de te ontwerpen regeling alleen een toelage zal geven in geval van lang durige vervanging van het schoolhoofd. Laat men toch van de ambtenaren niet meer dan noodig een afzonderlijke kaste maken, die in alles rechtdraads tegen het vrije maat schappelijke leven ingaat. voor dep, 'neer Visser weinig aanleiding om lijksche bestuur geen gelukkige middag! zijn voorstel te handhaven. Hij trok lnjt dan Daar was het verzoek van de Kamer van ook maar wijselijk in, Koophandel om het veilen van winkel- Wie begint er nu eens een campagne om goederen na het sluitingsuur in veiling- de historische „Dobbelsteenen" (die tus- j gebouwen te verbieden. schen haakjes maar honderd jaar oud zijn) I B. en W. voelden-er niets voor en stelden eerbiedig en onder deskundige leiding af te voor afwijzend te beschikken. De heer van breken en even deskundig op een minder I Liemt stond echter pal en betoogde. dat hinderlijke plaats weer op te richten? Dan alle bona fide eigenaars van verkooplokalcn heer Castricum, dat onlangs bij een veiling juridische wonden niets van weten. Het kwaad, h .'eik men hier wil bestrijden, is van zeer g.ringen omvang, zei hij En de overheid kan niet altijd klaar staan, om voor elk euvel'ie in te grijpen. Op zich een ge zond standpunt. Maar we kunnen niet aan nemen. dat zakenmenschen tegen windmo- j lens vechten. En de mededeeling van den Dat het simpele voorstel van B. en W. om het aanbrengen van reclame, aan de blok- huisjes op de Houtbrug zooveel tegenstand zou ontmoeten, hadden wij niet gedacht. Het ging dan ock meer om de befaamde huisjes en stilzwijgend om de vroeger afge stemde' monumentenverordening dan om de reclame. De heer Loosjes zette den strijd in met een lang niet vriendelijke opmerking, dat hij n.m. niet kon gclooven, dal in het voorstel om dc „Dobbelsteenen" mei licht reclames te ontsieren een kwalijk verholen poging was te zien om deze „monumenten" te verslechteren, nu men ze niet mag af breken. Hij kon he: niet gelooven, doch zei het toch maarEn de heer Joh. Visser gaf een volledige cursus in de leer der bouwstijlen, om te betocgen, dat deze zeld zame specimina van Toscaanschen stijl on gerept moesten worden bewaard. Toen eenmaal de „Dobbelsteenen" weer aan het rollen waren, kwam de geheele Raad na tuurlijk weer los. De meest rake - opmerking maakte de heer Klein Schiphorst (die eenerzijds toegeeft, dat de blökhüisjes his torische en aestethische waarde hebben en anderzijds als verkeersbelemmeringen moe ten worden opgeofferd) toen hij zeide, dat, wanneer de huisjes niet in den weg stonden, men nooit met dit voorstel gekomen zou zijn. Dit is moeilijk te ontkennen. Wethouder Reinalda wilde den heer Visser niets toegeven in kunsthistorische .kennis en leverde een betoog over het laat achtiende eeuwsche karakter der blokhüis jes, een stijl, ontstaan in den tijd van de samensmelting van Noord- en Zuid Neder land enz. De Wethouder stond inmiddels sterk, toen hij er op wees, dat deze „monu menten" aan één zijde al veel reclamebor den dragen, al zijn dit dan geen particuliere; en dat voorts ieder geval op zich zelf be keken moest worden. Hij zou er b.v. nooit aan denken om reclame tegen het Stadhuis te laten aanbrengen. De heer Visser deed nog een poging om een uitspraak van den Raad uit te lokken ten einde het aanbrengen van reclames voor particuliere doeleinden aan geineente- gebo vven, uit te lokken. Maar dit lukte niet. Want het voorstel van B. en W. werd eerst in stemming gebracht en aangenomen met 23 tegen 11 stemmen. Toen hiermee Hadden B. en W. op dit punt hun zin ge- vergunning voor particuliere reclames aan i kregen, met nog twee volgenA. voorstellen de kommiezënhuisjes, was gegeven was er leden zij een échec. Het was voor het dage- waren wellicht beide pratijen bevredigd en was het eeuwig gehaspel uit. tegen dergelijke clandestiene nering zijn. De heeren Wolzak, Castricum en v. d. Kamp stonden hem krachtig ter zijde. Wethouder Bruch, de vader nog wel der winkelsluitingsverordening, wilde er op 0 (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande), bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags. Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59)4 uur en in het St. Josepb- geboaw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56% uur n.m. Barometerstand 9 uur v.m.: 753. Stilstand? in het Bavogebouw de goederen op het laatst onderhands, dus niet eens meer bij opbod en afslag werden verkocht en dat nog wel na het wettelijk vastgesteld slui tingsuur, deed de deur dicht Alleen de sociaal-democraten schaarden zich achter B. en W. De meerderheid van den Raad stemde (met 19 tegen 15 stemmen) vóór een voorstel-Wolzak om de Commissie \oor de Strafverordeningen op te dragen een bepa ling !e ontwerpen, waardoor het gesigna leerde kwaad wordt tegen gegaan. De \«rordenig op den verkoop van ge meentegrond werd vastgesteld zonder hoof delijke stemming, nadat eerst de heer Klein Schiphorst eenige bezwaren had ontwik keld in den geest a!s dezer dagen ook onder de „Damiaatjes in ons blad werden genoemd. Toen kwam het ongewone geval van bel perceel Pieter Kiesstraat 41. Men kent dc zaak. uit vroegere' mededeelingen: doordat perceel 43, gemeenteeigendom, werd afgebroken, raakte de bloot komende muur van perceel 41, eigenaar de hoofdinspec teur van politie, de héér Woud, onklaar. Deze werd verpljcht den muur overeenkom stig den wensch van Bouw- en Woningtoe zicht in orde te brengenop eigen reke ning. Zes sprekers* voerden over dit zaakje het woord. Waarlijk te veel eer voor een zoo evident onjuist voorstel van B. en W. om het verzoekschrift van adressant af te wijzen. Het dagelijksch bestuur moest tegen over haar burgers niet zóó aan letterzifterij doen, dat in dergelijke gevallen het „recht m.M. m.M. te te tol Medegedeeld door het Kon. N'ed. Meteorol. Instituut te de Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 7 Mei 1925. Hoogste Barometerstand 768.9 Andanes. Laagste Buromterstand 745.8 Sciky. Verwachting an den avond den 'avond van 8 Mei. Matige zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk nog regenbuien met hans op onweer, zelfde temperatuur. boven het rechtsgevoel gaat zegevieren. Een voorstel van den heer Roosten, om de onkosten van het herstel van den muur gezamenlijk door de gemeente en den eige naar te doen dragen, werd met een overwel digende meerderheid van 27 tegen 7 -tem men aangenomen. Een goede les voor een volgenden keer! De benoeming van den Directeur van den Stadsschouwburg verwekte geen verrassing de eerst voorgedragene kreeg 22 s.emmen. Zoodat dc tooneelspeler van Hees voortaan de plaats van den heer van Gasteren zal innemen. De heer Peper wist voor de stem ming nog een alleszins aannemelijke ver klaring van den voorzitter der Sciiouwburg- commissie te ontlokken over hel feit, waar om de heer Schuyl niet op de voordracht was geplaatst. Na een geheime zitting van drie kwar tier en een half uurtje vragen stellen ging de Raad te zés uur naar huis toe. Sint Bavo is, zooals bekend, dc schuts patroon der valkeniers. De H. Bavo wordt altijd afgebeeld met een valk op de hand. Dit vangen en africhten van valken was in de middeleeuwen een veel beoefend be drijf, maar tegenwoordig telt ons land nog maar één valkenjager. Deze is te Valkens- waard gevestigd en vangt per jaar nog een zeven a acht valken. Des te opmerkelijker is de volgende aardige geschiedenis. Verleden week kwam iemand den ple baan onzer kathedrale kerk „Sont Bavo waarschuwen, dat er op den stoep van de kathedraal een vreerode vogel zat, die zeer tam en gemakkelijk te vangen was. Eenige der Eerw, heeren geestelijken gingen eens zien en -ramen den geheel uitgeputten vo gel in bescherming. Een paar uur later stierl hij. Bij het nasiaan van een encyclopaedic bleek dat de gestorven vogel een valk moest zijn.' Een deskundige in hel opzetten van vo gels, tot wien de plebaan zich wendde om het prachtbeest op te zetten, vertelde, dat het een zoogenaamde orenvalk was. Het gebeurd zelden, dat deze vogel m ons land gevangen wordt. Bij nader onderzoek bleek, de valk aangeschoten te zijn. Een hagel-' korrel was onder den vleugel gedrongen, waardoor het beest niet verder kon. Het was neergestreken op den stoep van de Kathedraal, toegewijd aan Sint Bavo, den patroon der valkeniers, om daar den dood af te wachten Hierboven geven wij een foto van het fraaie beest, dat nu zal bewaard worden in1 de pastorie van de kathedraaL De abonnementsprijs bedraagt voat Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 l'er kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49, Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970, HAARLEMSGHE COURANT Adverientiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel op de le Pagin- s 75 cL per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat-: sing: elke regel meer 15 ct,, bij' vooruitbetaling. Aileabonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Ojflflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f TTO bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand. f IOC bij verlies van een f bij een breuk van f AD „Whites vaneen tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 vwuü- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I 13"." doodeiijken afloop: ^3U."een voet of een oog; ICO. duim of wijsvinger 1 «-U. been of arm acae.e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1