Ami/SaTJE^ V erkeersongevallen. f750.- "De aSonaemenlsprijs bedraagt roof Haarlem en Agentschappen: r Vrijdag mm «sa 8 Mei 1925 48ste Jaargang No. 16038 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Een onpolitieke daad. STADSNIEUWS. Agenda 9 Mei Internationale Voorjaars bloemententoonstelling, Heemstede. Concertgebouw. Concert niet doorgegaan. Vaderlandsch Verbond. Notariaat. Benoeming Kerkmeester. De zaak van den Rentmeester. Bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. De Lente. Nederlandsche Radio-Uunie. De reclame aan de „Dobbelsteenen". Vernietiging van bef raadsbesluit aan Ged. Staten gevraagd. Ford-optocht, Vrouw aangereden. De aanrijding op den Benne- broekerweg. Botsing. Aanrijding op de Turfmarkt, Benoemingen. Verkoopingen. Jubileum. Personalia. De voorjaarsuitvoering van den R.-K. Kring, Maandag 11 Mei a.s. R.-K. Mandolineclub „St. Cecilia". Feestavond Handboog-Schietcktb „Haarlem". De Haarlemsche gemeente- begrooting voor 1925. GED. STATEN KEUREN HAAR NIET GOED. De maximum snelheid. Examens. Afdeeling Haarlem en Omstreken van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies. VOOR DEN POLITIERECHTER. Onze Telefoon. Telegraphisch Weerbericht Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij ■vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentién 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededecling. 60 ct# per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij Tooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Qflftfl Levenslange geheeie ongescuiktneid tot wei tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende «itkeeringen I OUUU." verlies van befdearLmleldè beenen of betd keu dooi of beide oogen bij een ongevat met f 9C(j bij verlies van een hand, f IOC doodelijke-i sfloooeen voet. of een cog bij verlies van een f C|) bij een breuk van f ft bij verlies van een duim of wijsvinger 1 <JU." been of arm; ttU." andere vinger. Met verbazing hebben wij gisteren kennis genomen van de memorie van antwoord van minister Colijn op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot afschaf fing der Staatsloterij. Niet zoo zeer om den inhoud van deze memorie, ofschoon ook deze wel aanleiding geeft om een verwon derd gezicht te zetten. Zoo worden daarin b.v. de leden van de Kamer, die het sanctio- neeren van beursspeculaties door de Over heid heel wat erger hadden genoemd dan het vrij ongevaarlijke kansspel in de loterij, als volgt door den minister afgewezen: „Eene vergelijking tusschen het deelne men in eene loterij en de speculaties ter beurze, meent de minister te mogen wraken. Zij gaat z.i. in alle opzichten mank, omdat wat speculatie ter beurze wordt genoemd, niet anders is dan een burgerrechtelijke daad van koop of verkoop. Winstbejag mag aan die daad ten grondslag liggen, zoo dit te veroordeelen ware, zoude men alle daden van koophandel als onmaatschappeijk kun nen brandmerken en als spel of wedden schap laken." 't Is verbijsterend een minister van finan ciën en nog wel een met de zakenwereld zoo goed bekend man als minister Colijn, zóó iets te zien neerschrijven. Is de termijn- handel in suiker b.v. niets anders dan een „burgerrechtelijke daad?" Hoeveel van de ter-beurze verhandelde „zakken" worden er inderdaad ook geleverd; om nog maar te zwijgen van de speculaties op de effecten beurs, die toch kwalijk in vollen omvang als daden van gezonde koopmansschap kunnen worden aangeduid! Maar meer dan de inhoud van de memorie heeft ons verwonderd het feit, dat zij inge diend is. Na de critiek, die in zoo ruimen kring is gehoord en na de vernietigende ver oordeeling in de afdeelingen der Tweede Kamer had mogen worden verwacht, dat het wetsontwerp tot afschaffing van dc Staatsloterij zou zijn verdwenen in de groote portefeuille met wetsontwerpen, welke na een gelijke ontvangst, nimmer meer voor den dag zijn gekomen. Daar was te meer reden voor, omdat nog zooveel gewichtiger wetsontwerpen, vooral van minister Colijn, op afdoeüing wachten en de levensduur van deze Staten Generaal nog maar zeer be perkt is. Niemand zou er zich dus aan ge- stooten hebben, wanneer de Minister zijn memorie van antwoord op de loterijwet bad biönen gehouden. Juist dit doordrijven be wijst, dat de indiening van het ontwerp niet van politieke overwegingen is vrij te plei ten. Onder de plaatselijke politieke groot heden der anti-revolutionaire partij toch is al herhaaldelijk dc klacht gehoord, dat er onder deze christelijke regeering zoo weinig terecht is gekomen van behandeling van speciale punten van het anti-revolutionaire program als bevordering van de Zondags heiliging, afschaffing van den vaccinatie- dwang, opheffing van de Staatsloterij. Zulke drang in eigen kring geeft den leiders moei lijkheden; wij kunnen dat begrijpen. Maar in den nog maar schaars toegemeten tijd bad de leider der anti-revolutionairen tegen over eigen partijgeooten een verontschul diging, althans een argument kunnen vin den om Uitstel te verklaren. Nu echter drijft de minister door en dwingt de Kamer zelf om öf wel het wetsontwerp niet meer in be handeling te nemen, óf wel het te verwerpen. Het odium daarvoor komt dan op de katho lieken; want de Roomsche Kamerleden zijn het; die hier den doorslag moeten geven. Dit nu achten wij onverstandig; wij noemen het een onpolitieke daad. Een kind immers weet, hoe moeilijk het in dezen tijd is de christelijke coalitie in stand te houden. In alle drie de partijen zijn stroomingen om van elkaar af te gaan. De leiders daarentegen trachten terecht de christelijke partijen bijeen te houden en onder deze is zeker minister Colijn, generaal der anti-revo lutionairen, een der vurigste propagandisten, Onlangs kwam hij in een groote politieke rede te Hoofddorp nog voor het goed recht en de noodzakelijkheid van in stand houding der rechtsche coalitie op. Maar dan is dit opdringen van de loterijwet toch zeker geen middel, om de rechtsche samenwerking te bevorderen. Wij, Katholieken, kunnen nu eenmaal in een loterij, waarbij iedere speel- hartstocht ten eenenmale is uitgesloten, in een simpel kansspel, dat voor niemand eenig gevaar oplevert, geen kwaad zien. Het over- groote deel der Nederlandschc burgers denkt daar trouwens «veneens zoo over. Het vólks geweten voelt hier niets verkeerds. Het ver zet komt enkel van Calvinistische zijde, waar men in het enkele begrip „kansspel" reeds zonde speurt; evenals men in die kringen reeds kwaad ziet in een schouwburg- ge b o u w afgescheiden van dc stukken, welke daarin worden opgevoerd. Dit is een opvatting, welke men te eerbiedigen heeft, evenals iedere eerlijke overtuiging. Maar het is verkeerd als kleine minderheid deze aan «en groote meerderheid op te dringen en in dc gegeven verhoudingen der christelijke partijen hier te land- zien wij in dit door drijven van de wet tot afschaffing der Staatsloterij dan ook een onpolitieke daad. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo". Zangles 1 uur Metaalbewerkers 4 uur Gewone Zittingen 7 uur. Gebouw Haarlemsche Kegelbond. Fcest- concert Gemengde Zangvereeniging „Inter Nos" 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van bloem stukken, aangevuld door een collectie teekeningen. In de voorzaal' tentoonstel ling van Grafischwerk. De. tentoonstel ling is geopend van 23 April tot 23 Mei 1925, dagelijks van 106 uur, uitgezon derd op Zondag. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 k-! uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jóngens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat .'.3 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— hali 9 uur. s Zaterdags allect, van 9—2 eo 1% van 2—6 'A en s avonds van hal: 8— van half 8half 9 uur. I k.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat t Alle werkdagen van v m 1012 uur. des middags van 2i uur, en 's avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters!. Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dt C. Bos) R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot. 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken, M. Mnrthavereenlging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 Si. K. Bevolkïngsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen vuor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tei 11111 (.Holzhaus) en verder bij dc leden te kennen aan het groen-wit «child -an den huisgevel Kraamverzorging Sint Franciscus Liefde werk. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdag van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Klevërparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 fHolzhaus) en verder bij de leden, te kennen' aan het zwarte schild met wft kruis aan der, huis- gsyel. De 300.000ste bezoeker. Hei aantal bezoekers op de Internationa le Voorjaarsbloemen-Tentoonstelling heeft heden de 300.000 overschreden. De Vijfde Tijdelijke Tentoonstelling schijnt bijzonder in den smaak te vallen. Bij duizen den stroomen de bezoekers er heen. Be vreemdend lijkt ons dit niet. Is voor den vakman een hoofdgebouw niet uitsluitend bloemen bijzonder attractief; voor den door snee-bezoeker trekt meer de vijfde tijdelijke. Hier vindt de leek ook iets van zijn ga ding: een interieur; een winkeletalage; een sportgroep, enz., en daarom is deze tentoon stelling als geheel voor het publiek in zijn veelsoortigheid, aantrekkelijker. Gisteren werd 'de tentoonstelling bezocht door Z.Exc. Minister J. Th. de Visser, die zijn groote bewondering voor de tentoon stelling te kennen gaf. Z.Exc. werd rondge leid door den heer W. Warnaar, van Sassen- heim. Abusievelijk is gisteren in de lijst der bekroningen van de Bloemschik- en Sier kunsttentoonstelling vermeid dat de zilve ren medaille van. Z. K. H. den Prins der Nederlanden is toegekend aan den heer J. F. Bekker te Haarlem. Deze medaille is toegekend aan Dau- dey's Bloemenmagazijn voor haar 3 groe pen bindwerk, in afdeeling 1. De extra prijs in deze afdeeling aan de zelfde firma toegekend bedraagt niet 100, zpoals in het proces-verbaal staat, doch 150. Aan de lauwerkrans door Daudey s Bloe menmagazijn ingezonden, werd de kleine gouden medaille van de firma Oskar Ma- nus toegekend, niet zooals werd gemeld aan de Venn. K. Hartlieb te Rotterdam. Tenslotte stelde de firma Hamers Co., te Oisterwijk nog 1000 Huifkarsigaren aan Daudey's Bloemenmagazijn ter beschikking, voor ^de versiering van de „Huifkar". Onder de vele leerlingen, die de tentoon stelling bezochten, bevonden zich ook de leerlingen van de R. K. Meisjesschool aan den Heerensingel. Woensdagavond had in het Concertge- i bouw een uitvoering plaats van de leerlin gen van den heer Joh. Kuiper, leeraar van den heer Joh. Kuipen, leeraar in zang, piano en orgelspel. Het programma bestónd uit solo-liederen, piano-werken en kinderkoorzang. Deze koorzang viel op door haar keurige uitvoe ring en zuiverheid van zingen. Het is uiterst moeilijk jongensstemmen goed te vormen, zoo te vormen, dat het nie een schreeuwen word, en hierin is de heer Kuiper geslaagd. Ook de uidrukking en de zin voor muzikale kleur en ryhome was uitstekend. Buitengewoon aardig was de schimmen spel illustratie bij „Op het Meer" en „Op het ijs" van den teekenaar H. Wijn uit Alk- me. ar. Een fraaie bloemenmand werd door de leerlingen aan hun leeraar overhandigd. Het was een genoeglijken avond voor be zoekers en de medewerkenden. Met het oog op het minder gunstige weer, is gisteravond het concert in de stadstent in den Hout, daor de Haarl. Orkastvereen., niet doorgegaan. Het was een groote teleur stelling voor de vele opgekomen muzieklief hebbers. Woensdagavond vergaderde de afdeeling Haarlem van hei Vaderiandsch Verbond in café „de Kroon" Na een inleidend woord van den voorzit ter, den heer J. W.Nicrstrasz uit Hilversum kwam mr. Dr. D. de Jonge aan 't woord Spr. keurde het thans geldende kiesstel sel af, een kiesstelsel wat z. i. niet op goede grondslagen berustte. Als voorbeelden haal de spr. o.a. aan het lager onderwijs. Als een behoorlijken band had bestaan tus schen kiezers en afgevaardigden was hei niet mogelijk geweest, dat verschillende ■w tsbntwerpcn zoo onoordeelkundig warén behandeld geworden, als thans' hei geval is. Vervolgens zide spr. dat een gi brek 'aan jtais» inzicht bij hei Staatsbestuur heérschte. Hoe kan nu verandering gebracht worden? Er moet een recHtstrëeksche band tusr-cnen kiezers en gekozenen bestaan. Hel Vader landsch Verbond heeft getracht hieraan zoo veel mogelijk te voldoen, voorzoover dit bij de Wet mogelijk was. Mer kan stemmen op den candidaat, dien men verkiest, zoodat zooveetl mogelijk op eenpersoon en niet op de geheeie partij wordt gestemd. Zoo blijven dus de kiezers vrij in het af vaardigen van hun eigen candidaat. De heer J. S. van Brahm het woau-d ver krijgende, gaf een overzicht in de democra tische evolutie en zeidedat .thans het eind punt daarvan was gekomen. Men staat 'hans op he: doóde punt, iets wat onbestaanbaar is. R 'iteng' "a oen moeilijk, zoo niet onmo gelijk is het hierin verandering le brengen. Moeilijk is het met de oude groepeering van het tegenwoordige parlement. Nieuwe, par tijen moeten, gevormd worden "met een nieu- v en geest. Ziedaar waarom Het Vader landsch Verbond gevormd is. Dan ging spr. over tot hel bespreken van de verschillende lijnen, het programma van actie, die gevolgd mc asten worden om tot verbetering in de toekomst van ons land te komen. Nadat enkele aanwezigen nadere inlich tingen hadden gevraagd, werd dc vergade ring door den voorzitter gesloten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris te Haarlem de lieer J, van Munster van Heu- ven thans candidaat-notaris. te Blocmendaal. De hee- van Munster van Heuven is ge boren te Nijmegen, als zoon van Mr. G. van Munster van Heuven, vroeger secretaris -an Nijmegen en is thans ongeveer 40 jaar oud. Na een jaar te Nijmegen candidaat geweest te zijn, was hij achtereenvolgens 1 jaar te Goes en 13 jaar te Bloemendaal bij Notaris J. H. Wildervanck de Blécourt. Thans neemt hij de portefeuille waar van notaris J. Willems, alhier. Z. D. H. heeft benoemd tot kerkmeester in de parochie van den H. Joannes de Dóo- per, den heer A. Stolwijk, inplaats van G. van Nes; in de parochie van den H. Lidwina, den beer P. Bijvoet, inplaats van den heer F. Beelen. Voor het gerechtshof te Arnhem werd gisteren voortgezet de behandeling van de strafzaak tegen den rentmeester van het Kroondomein D. G. M. uit Heemstede, thans gedetineerd, die door de rechtbank te Arnhem, wegens verduistering was ver oordeeld tot ijl jaar gevangenisstraf. Het Hof had op 26 Maart aanhouding der zaak bevolen ten einde alsnog cecige ge tuigen te booren. De advocaat-generaal handhaafde zijn eisch van1 'A jaar gevangenisstraf. De verdediger vroeg vrijspraak. Uitspraak over acht dagen. Men seint ons uit Den Haag: Z, K. H Prins Hendrik was'heden in den Haag met het oog op aangelegenheden het Roode Kruis betreffende. Morgenmiddag brengt hit een bezoek aan de Bloemententoonstelling te Heemstede en zal des avonds te Haarlem den jaarlijkschen maaltijd bijwonen van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschap pen. 4 Wij kunnen onze lezers aanraden eens een wandeling te maken naar het Kenau park om eens te kijken naar de bloeiende wilde kers die daar staat. Het is een won der van schoonheid en men zal de wande ling niet betreuren. De algemeene vergadering van dc Neder landsche Radio Unie zal worden gehouden op 10 Mei a.s., des namiddags 1 uur, in café Brinkmann, Groote Markt. Door het raadslid, den heer Joh. Visser (C.-H.) is een verzoek gericht aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, waarin hij vernietiging vraagt van het besluit, door den gemeenteraad van Haarlemgenomen, op Woensdag 6 Mei 1925, betreffende verhuring van gemeente-gebouwen voor reclame-doel einden, bepaaldelijk het aanbrengen van particuliere reclame-biljetten of (en) licht reclames op de Kommiezen-huisjes bij de Groote Hóutbri'g, alhier. Waar toch ongetwijfeld de gemeentelijke overheid, ook op cultureel gebied, behoort voor te gaan in het aankweeken van den zuiveren smaak óók op kunst-historisch gebied aldus het adres, zou een dergelijk anachronisme, als het beplakken van, of op stellen van moderne reclames op deze ge bouwtjes opgetrokken in een stijl geïnspi reerd op de Toscaansch.e bouworde zoozeer indruischen tegen kunst- eh schoon heidsgevoel en leiden tot zoodanige belache lijke disharmonie, dat hierin voor Ged. Sta ten, zooals adressant vertrouwt, de reden zal liggen, om het bovenbedoelde besluit tc willen vernietigen. Zooals wij reeds schreven, zou door do N.V. Ford Motor Company of Holland, een optocht van met bloemen versierde automo bielen worden gehouden, met als uitgang punt Rotterdam en eindpunt Amsterdam. Met ongeveer 2 uur vertraging arriveerden de wagens, een veertigtal Fords, waarbij al le merken vertegenwoordigd waren. Omhan gen met groote slingers tulpen trokken zi) door Heemstede naar Haarlem, De verschil lende kleuren der bloemen maakten een aardig effect.Op een der auto's was een groot bloemenschild bevestigd, waarin met roode tulpen stond: ..Ford," De stoet trok aller Randacht. Overal ble ven de menschen langs de wegen staan en bewonderden deze reuzenslang van versiei- ae automobielen. Zonder oponthoud werd de tocht voortge zet naar Amsterdam. Woensdagavond werd de vrouw van den kleermaker B„, wonende nabij de brug over dc Kruisvaart, aldaar aangereden door een passeerende auto, bestuurd door den land bouwer G. E. alhier. Het rr.ag ecu wonder heeten dat de vrouw alhoewel hevig geschrokken en geheel overstuur - zonder ernstige verwondin gen afkwam. Zij kreeg alleen een paar ont vellingen. Naar wij vernemen is de toestand van den melkhandelaar E, die dezer dagen met zijn melkwagen rp den Bennebroekerweg door j een auto werd aangereden en daarbij een ernstige inwendige bloeduitstorting bekwam, thans langzaam vooruitgaande. Hij zal vöor- loopig echter nog het bed moeten houden De heer K. E., wonende te Aalsmeer, reed Woensdagavond met zijn vrachtauto in de Kruislasn te Hoofddorp, naar de richting van den Hoofdweg. Bij het omgaan van den hoek kwam dc auto in botsing met een mo torrijwiel met zijspan, welke uit de richting van het dorp op den Hoofdweg reed De bestuurder van het motorrijwiel,' de heer B. L„ uit Alphen a. d. Rijn, liep eenige ontvellingen op. en zijn echtgenoote, die in de zijspan zat,'bekwam een verwonding aan het hoofd. Het deerlijk gehavende motorrijwiel met zijspan, dat niet meer bereidbaar was, we:dj paar de auto-garage van de firma Kalmt- j hout en Van Niel gebracht, terwijl de heer i B. met zijn vrouw en kind per auto naar oun woning tc Alphen zijn gegaan. De vrachtauto had nagenoeg geen averij bekomen. Gistermiddag te ongeveer half 3 is op de Turfmarkt het 4-jarig meisje C. F., toen bet uit een zijstraat kwam aanJoopen, door een motorrijder aangereden. Het meisje kwam te vallen en bekwam een wondje onder het oog en klaagde over pijn in een der been tjes Het werd naar het gasthuis overge- jrriichf. De motorrijder, die doorreed -zonder te stoppen is onbekend. Z D. - H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van het Genootschap van R. K Kunstenaars, alhier, den Zeer Eerw. Heet Pastoor L, Boogmans; van groep III der R. K. Vereenigingen te Haarlem, den Wel Eerw. Heer Z. de Korte; tot directeur van Francisca Romans (c Haarlem, voor de Par. v-. d. H. Joseph, H. Joannes de Dooper, O. L. Vr. Rozenkrans, den Wel Eerw. Heer A, W. J. Lübn. Ten overstaan van natarissen Berlling en Wolzak te Haarlem, werden gisteren geveild le. een perceel, aan dc Molenstraat, dorp voor 5351, aan één der mede-eigenaren; 2e. een perceel aan den Duihlustp irkweg, opgehouden; 3e. een perceel aan den Bloc- mendaalschenweg, opgehouden. Heden vierde de heer H. Blom te Sant poort zijn 25-jarig jubileum, in dienst van de American Petroleum Company. Op het kantoor werd de jubilaris hartelijk toegesproken door de directie,welke hem n enveloppe mei inhoud overhandigde. Van personeelsrijde was' de belangstelling groot. Als blijk hiervan werden den jubilaris 6 stoelen ten geschenke gegeven. Als blijk hoe goed de heet- Blom staat aangeschreven, kunnen wij nog mededeelen, dat namens dc klanten ook'n enveloppe met inhoud werd aangeboden. Heden herdacht de heer J. W. de Ro-vy den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N. Z. H. T. M. Den jubilaris, die reeds geruirnen tijd ziek is, werd een enveloppe met inhoud namens dc directie overhandigd. Voor het bijkantoor te Meppel van de Amstcrdamsche Bank is o.m. benoemd lot directeur, de heer A. Koster, alhier. Zooals wij indertijd hebben bericht, wordt de Voorjaarsuitvoering van den R.K. Kring Maandag 11 Mei a.s. gehouden in den Stads schouwburg aan het Wilsonsplein. Het be stuur van den Kring verzoekt ons nu mede te deelen, dat de programma's en toegangs kaarten Zaterdag bij de donateurs, leden, enz, worden thuisbezorgd. De gelegenheid tot piaatsbespreken is Maandag a.sdus op den dag van de uiivoering, aan den Stads schouwburg, van 10 tot 3 uur De tooncelclub van den Kring heeft ufc opvoering aangedurfd van het Fransche blij spel „Burand en Durand" en hoopt daarvan een succesvolle vertolking te geven. Zooals men weet zijn de Kringuitvoeringen steeds alleen toegankelijk vóór leden, dona teurs e. d. Wie nu alsnog in de gelegenheid gesteld wil worden, den a.s. feestavond bij te wonen, moét zich omgaand als lid, dona teur, buitengewoon lid of begunstiger opge ven bij den heer J. v. d. Pigge, Groote Houtstraat 68. Vrijdag 15 Mei a.s. zal bovengenoemde vereeniging in den schouwburg aan tien Jansweg een concertavond geven. Waar de leiding berust in handen van den bekwamen directeur A. J. P. Hakkenberg v. Gaasbeek, kan het niet anders of dt avond belooft een genotvolle te zullen worden. Bovendien is gezorgd voor een passende afwisseling dcor Je welwillende medewerking van mej; Rje Vreeswijk (zasig); mej. Annie Dollé (piano) en het trio Mudde (viool-cello-piano). Aan gezien bet sedert de oprichting in 1920 de eerste keer is, dat de uitvoering ie dén schouwburg plaats vindt, is dit wel een be wijs, dat de vereeniging met groote kracht voouit gaat. Verwacht mag worden, dat deze poging om steeds meer te geven, door een goede opkomst beloond zal worden, terwijl dc gering.: entrée-prijs zeker niemand be hoef: af ft- schrikken. Zie verder programma. Gisteren vierde de Handboog-Schielclub „Haarlem" haar 3-jarig lustrum. Om twee uur was er een wedstrijd voor schutters op de schietbaan van den heer Klauwers te Santpoort Nadat de eerewijn door den voorzitter was rondgediend nam de wedstrijd een aanvang. Hierbij wist de heer Henri Schulpzarid de „Keizersiap" te halen, terwijl de heer Tom van der Spek Koning werd. De prijzen werden behaald als volgt; le pr. H. Schulpzand 104 p., 2e pr. T. v. d. Spek 93 p.. 3e pr. J. v. Halcm 79 p., 4e pr., N. Koopman 70 p., 5e pr. Wiegerink 60 p., 6e pr. A. v. Aken 56 p„ 7e pr. W. Aarts 55 p.. Poedelprijs J. Kenselaar. itreiking der prijzen geschiedde des mid dags om 5 uur in het clublokaal van den heer Kenselaar. Des' avonds om half negen was er een gezellige bijeenkomst in de groote zaal van den heer Kwekkeb.oom Na een kort inleidingswoord van den voorzi'ter, den heer A. Schulpzand namen de feestelijkheden een aanvang. Daar de zaal aardig bezet was, heerschte er weldra een zeer geanimeerde stemming, niel wei nig verhoogd door het optreden van den humorist Gerard de Vos, die van tijd tof tijd eenige nummers ten beste gaf. Verder hoorden wij nog eenige goed en technisch knap uitgevoerde Xyiophoon- solo's van den heer Karpof. Gedurende het verdere verloop van den avond wérden er nog eenige viool en cello soio's uitgevoerd door leden, welke even eens een aandachtig gehoor vonden. Eerst heel laat eindigde deze feestavond en De Handboog-Schieiclub „Haarlem" heeft bewezen, dat zij behalve de beoefe ning der sport ook in staat is, zeer gezellige feestavonden te arrangeeren. Nu de Haarlemsche gemeenteraad geen gevolg heeft gegeven aan de wenken van Ged Staten tot afvoering van posten van de begrooting voor 1925. was het te voorzien, dat -Ged. Staten hun goedkeuring aan de begrooiing zouden onthouden. Naar wij vernemen, is dit thans geschied en zal het gemotiveerde besluit dc volgende week aan het gemeentebestuur worden toe gezonden. Van deze beslissing kan de raad in beroep gaan bij de Kroon. De motorbrigade zal profces-verbaal op maken legen een automobilist, die op den Kinderhuisvésl met een snelheid van 58 K. M. per uur reed. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, beeft benoemd tot lid in de commissie tot het afnemen van examens in de Fransche taal. den heer R Borg- greve, leeraar aan de 5-j. H. B. S. met gewijzigd leerplan H. B. S.a alhier: tot lid in de commissie tót het afnemen van examens: in de Hoógduitsché taal (akten M. O. en M. O. A), den heer J. Heemstra, leet.aren aan de Gemeentelijke H. B, S., alhier en tot plaatsvervangend lid den heer A. Thys. Ieéraar aan het Christelijk Ly ceum alhier; in de commissie tot het af nemen van de examens in de Engclsche taal (akten L. Q. en M. O. A.) den heer C. B. A. Proper, leeraar aan de 5. j. H. B. S. cursus A alhier, wonende te Overveen en tot plaatsvervangend lid den heer F. P. v. d. Voorde, leeraar aan de Gem. 5. j. H. B. S., alhier. JAARVERSLAG OVER HET JAAR 1924. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Het ledental bedroeg 357 tegen 366 ir, 1923 en 389 in 1922. Onze afdeeling stüurdc 81 kinderen uit; de toename per kind en per uitzendingstermijn was ruim 2 K.G. De kinderen zijn allen op Diphtericbaci!- len onderzocht; we hadden er één bacil- drager bij. In de Commissie tot hel nazien van de Rekening en Verantwoording over 1924 werden benoemd: Mej. Farret, Notaris Hoeflake en de heer D. Peereboom. Op dc Algemeene vergadering werd onze afdeeling vertegenwoordigd door den Heer A. C. Hendriks en Mej. C. Westendorp. Bij dc periodieke aftreding trof het lot Mej. Westendorp, den Hefcr van Boekho ven en den Heer Hendriks. Allen namen de herbenoeming aan. Zeer tot ons leedwezen verliet ons door dén dood de Heer Schram. Waar de Heer Schram roet zooveel ijver in onze vereeni ging gewerkt heeft is het ons Bestuur een behoefte hem hier onzen hauelijken dank te betuigen. Voor 1924 ontvingen we 1000 subsidie van den Gemeenteraad, waarvoor we on zen hartelijken dank betuigen; van den Ar menraad kregen we ook dit jaar niets. Ook van de Gemeente Schoten mochten we ƒ15 ontvangen; onze inkomsten werden weder om vermeerderd door de goedgeslaagde uitvoeringen van den Heer Goeting en den Heer Steenman, wie we hiermede onzen dank betuigen. Het Centraal Genootschap ontving 10 uit onze kas Zonder licht en zonder belasting- plaatje. Het was half elf in den avond van 26 Maart j.|„ toen een tweetal agenten op het Zuider Buitenspaarne surveilleerde. In het donker zagen ze een man per fiets naderen, die geen lantaarn meevoerde. Het bleek later te zijn J. B. D., 32 jaar oud. los werkman en wonende te Haarlem. D. werd gemaand af te stappen, waaraan hij, na nog een 30-tal meters te zijn doorge reden, voldeed. Toen k^n geconstateerd worden, dat oA-* Een abonné schrijft ons: Het is casueel hoe een mensch kan \er-i anderen. Nooit is het goed. Daar heb je mz die telefoonkwestie. De tijd dat er geen te lefoon bestond, was niet goed. De tweede periode, de telefoon, bestaan-i de uit een stuk draad, waarlangs men sprak. Aanvrager en aangevraagde konden met- goedkeuring van de telefoonjuffrouw met elkaar spreken. Behoudens talrijke verkeer de aanvragen, (aansluitingen durven we niet te zeggen), mankeerde letterlijk niets aan deze mooie uitvinding. Nog was het niet goed. Om nog minder fouten te hebben, gintji men toen de automatische telefoon uitvin den. Niemand twijfelt aan deze prachtige uitvinding. Er schijnt evenwel iets te hape ren. Om uil persoonlijke ervaring iets te vertellen: ik vroeg op een goeden dag een telefoonnummer aan. nauwkeurig de cijfers: aangevende. Bijna o ogenblikkelijk kreeg ik antwoord: „Hallo, met X Een onzeker ^ge voel maak'.e zich van mij meester. Ik had heelemaal mijnheer X niet aangevraagd, ze ker een vergissing begaan. Na mijn excuus werd mij evenwel geruststellend medege deeld dat ik pas de twaalfde was. die ver keerd was aangesloten. Behalve deze ver keerde aansluiting, schijnen nog andere sto ringen mogelijk te zijn. Fluit-, sis-, en zoem tonen doen iemand een gevoel krijgen alsof drie gramofoons door elkaar speien Dei grootste held pakt dan met huivering den hoorn vast. Zonder overdrijving kunnen wij zeggen, dat wij nu wel wat te veel van bet goede krijgen. Hoe aangenaam het ook is, met diverse menschen kennis te maken, of classieke muziek te hooren, is het toch wer kelijk aanbevelenswaardig hierin verande ring te brengen. Gelukkig wordt, naar wij vernemen, door. de betreffende autoriteiten de noodige aandacht aan dit vragstuk be- steed. Een mensch zou er waarlijk toe somen om te zeggen: „Telefoonjuffrouw kom terug; alles is vergeven en vergeten. Barometerstand 9 uur v.m.: 753. Stilstand. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 8 Mei 1925. Hoogste Barometerstand 764.3 m.M. te Haparanda. Laagste Barometerstand 746.9 m.M. te Holyhead. v Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 Mei: Matige zuidoostelijke tot zuidweslelijken wind, meest zwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk met eenigen regen of on weer, iets warmer. het rijwiel niet van een belastingplaatie was voorzien. De agenten wilden het rijwiel in beslag nemen en verzochten D. even mede te gaan naar de politiepost Houtpoort. D. ging aanvankelijk gewillig mede, maar in de Tulpenstraat gekomen voegde hij dé agenten toe: Ik verd.... het. ik woon hier in de Tul- penstraat en ga naar huis. Een der agenten greep echter de fiets, wat D. wilde beletten. Hij kreeg daarvoor een klap met de gummistok. De agent kon evenwel dc fiets te pakken krijgen, maar werd steeds bedreigd door D., die hem ten sir tic een klap in het gelaat gaf. Reeds eerder uad D. voor mishandeling terechtgestaan. De Officier van Justitie vindt het feit een1 ernstig verzet plegen tegen een ambtenaar in het rechtmatig uitoefenen van zijn ambt' en daarom eischt hij een gevangenisstraf van 14 dagen. Het vonnis van den politierechter luidt acht dagen gevangenisstraf. De herrie in de Doelstraat. Dan verscheen voor den politierechter de 26-jarige F. v. R., in verband met de kort geleden plaats gehad hebbende herrie in de Doelstraat. Op 20 April was v. R. in gezelschap van v. K. langs de Botermarkt gekomen. Ze wa ren dronken, doch de surveilleerende agen ten vonden geen aanleiding om hen alsnog naar het politiebureau over te brengen. Evenwel volgden ze het tweetal op n 75 meter afstand. In de Raamstraat kwam er herrie, die zich inmiddels naar de Doelstraat verplaatste. De agenten spoedden zich er heen en dre ven de groote menigte nieuwsgierigen uit een. v. R. werd aangemaand in zijn woning te gaan, maar wilde hieraan geen gevolg ge ven. Hij stond voor zijn deur en begon daar den agent v. K. uit te schelden. De Politierechter vraagt beklaagde of hij reeds eerder veroordeeld is. Beklaagde zegt dat hij op 24 April van het vorig jaar tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf is veroordeeld van 14 dagen; met een proeftijd van één jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1