GEMENGD NIEUWS c NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Zaterdag 9 Mei 1925 LEGER EN VLOOT. Voor het Nederlandsche zwakke kind. KERK EN SCHOOL. MARKTNIEUWS. L.ANDB. EN VISSCHERIJ Beschaafd Nederland. Het vergeten, kind. Nog meer op zijn kerfstok. De moord te Cuiemborg. Schietoefeningen. Auto-ongeluk. Zwendelarij van 'n Nederlander in Hongarije. Ongeluk met een schietapparaat Zware brand te Bussum. Doodgedrukt. Ernstig ongeval bij militaire oefeningen. Moordaanslag op een veldwachter. Ernstig ongeluk. Scheuren in een spoordijk. Een Kaffer van 140 jaar. Van een gestolen koffer. Een legaat op interest. Erin geloopen. Een begraven stad blootgelegd. De Zuidelijk detachement' school voor verlofsofficieren. De katholieke onderofficier. LUCHTVERKEER. Een groot-Europeesche Luchtvaart-maatschappif. Een hoogtevlucht van de Fokker VII. KUNST EN KENNIS. Lisa Scholander, t Tegen het vandalisme op den Pietersberg. Pater Victor Cathrein S. J. Julius Röntgen. HANDEL EN NIJVERHEID. Z. H. de Paus en de Paters Dominicanen. Een boterfabriek op Schiermonnikoog. ORDE EN ARBEID. Het collectieve contract in de bouwvakken. VISSCHERIJ. kDe „Res. Bode'' schrijft: In het hartje es lands is het middelpunt van ons Haagje .tusschen Buitenhof, Plaats, Kneuterdijk en Vijverberg, was een mooie stadsverfraaiïng 'aangebracht. Een klein stukje vijver moes- Jten we missen, maar we wonnen opruiming ■van oude cavaljes, een mooier gezicht op het ;neusje van den zalm> kortom verfraaiing en ^verbetering van heel de omgeving, j Ten overvloede kregen we een paar aar- sdige zitjes langs den waterkant. Aardige zitjes...., zware steenen banken, (de zitting en rugleuning met hout bekleed, ,en dat hout weer met rubber O jé, dat alles was te mooi voor de be schaafde liên in het hoogbeschaafde Haagje. Toen we er een dag of acht geleden voorbij kwamen, was er moedwillig in het rubber gesneden en een stuk weggehakt. Vanmor gen zagen we van de eene bank al het rub ber weggehaaldWe hadden niet den infoed ook naar de andere zij te gaan kijken. Nu het rubber weg is, moet natuurlijk het hout er aan namen inkerven, schilfers er af splijten, enfin, na een jaar durft er niemand gneer op te zitten. We zijn benieuwd, wat er van de steenen jzal worden, als ook het hout „beschaafd" ss NU WEER THUIS. Het meisje, dat te Dordrecht uit het raam (van haar school sprong, omdat de juffrouw haar vergeten had, is uit het ziekenhuis ■ontslagen. Zij wordt nu thuis verpleegd! (Het kind zal, volgens den dokter, over vier weken geheel hersteld zijn. In den nachtvan 3 op 4 Mei hebben ;rechercheurs, zooals gemeld is, een inbreker aangehouden op het terrein van de Bijenkorf in de Wagenstraat te 's Hage. De man werd Verdacht van inbraak op de Prinsessegracht, waar hij een partij bont zou hebben gestolen. Het nader onderzoek heeft uitgewezen, dat hij reeds meer in den Haag geopereerd heeft. Hij bleek in het bezit te zijn van visitekaartjes van den directeur der K. L. M,, den heer Plesman. Het Haagsch Aneta- jkantoor weet .te melden dat op Zaterdag 25 April, toen de feesten op Houtrust in vollen gang waren, ingebroken is op het kantoor der K. L. M. op de Heerengracht. tDe dief, die daar blijkbaar in zijn werk gestoord is, heeft weinig van zijn gading kunnen meenemen. De lessenaars werden opengebroken en doorzocht. Slechts enkele zilveren coupes, prijzen van wedstrijden, en een paar kleinigheden, waaronder een paar visitekaartjes van den directeur, werden ■vermist. Waarschijnlijk heeft de politie dus een goeden slag geslagen. De Donderdag gearresteerde N. v. W., een achterneef van de slachtoffers van den twee- voudigen moord te Cuiemborg,'is na verhoor door den refhter-commissaris, naar het Huis van Bewaring te Tiel overgebracht. Op Woensdag 20 Mei 1925 en vermoe- ook op Vrijdag 22 Mei a.s. zullen van et fort Pampus af schietoefeningen met zwaar geschut worden gehouden. In het bijzonder wordt de aandacht van visschers en anderen, die de Zuiderzee beva- en, er op gevestigd, dat het in verband met et snelle verloop van de oefening gewenscht ■is, zich tusschen de richtingen fort Pampus Uitdam en naar rechts omgaande het fort Pampus—Muiderberg zoo mogelijk niet binnen een afstand van 9000 M. van het fort te begeven doch, waar zulks onvermijdelijk mocht zijn, in de vaart MarkenMond van het IJ, zooveel mogelijk zuidelijk aan te houden. Men meldt uit Wassenaar Een vrachtauto raakte door een stuur- wefect van de Pauwlaan af en reed in de Zijl- i wetering. De -inzittenden sprongen er tijdig juit en kwamen met den schrik vrij. De auto •moest later gelicht worden. Na de Driesprong sloeg gistermiddag een tuto om, bestuurd door den heer van der L. uit Amsterdam. Bij het omrijden van een hoek 1 gaf de bestuurder gas, door op den verkeerden (pedaal te trappen. Een der inzittende dames .kwam onder de auto terecht en beliep ver schillende kwetsuren, vooral in gelaat en imond. Dr. Koppeschaar verleende genees kundige hulp. De andere dame kreeg schaaf wonden, terwijl de heer van der L. ongedeerd bleef. De auto was ernstig beschadigd. Uit Boedapest wordt het volgende gemeld: an den laatsten tijd stuurt de Nederlander F. jW. S. uit Nederland naar Hongarije brieven ^.waarin sneeuwbalcoupons en kwitanties ver- (pakt zijn. Hij belooft dengenen die deze cou- jpons betalen, automobielen, motorrijwielen, (piano's of 2000 Hollandsche guldens. Van be voegde zijde wordt de bevolking gewaar schuwd, dat hierop niet ingegaan moet wor- !den, daar degenen, die tenslotte deze cou pons niet verder kunnen verkoopen, groote schade zullen lijden. Verder zijn de sneeuw balsystemen volgens de Hongaarsche wet .overtredingen, die met een gevangenisstraf 'tot den tijd van twee maanden en met een I geldstraf tot 10.000 kronen beboet kunnen worden. 1*1 Donderdagnamiddag had te St. Oedenrodc en droevig ongeluk plaats. Bij het slachten an een varken, bestemd voor een bruilofts feest, hield de landbouwer J. v. d, L. het dier pij den kop vast, waarop zijn zoon het schiet- [masker plaatste. Plotseling zag het dier kans izich los te rukken; en wei op hetzelfde mo ment dat geschoten werd. Ten gevolge hier- ,van kwam de kogel van het schietapparaat jin de buik van v. d. L. terecht. In zeer ern- stigen toestand werd deze opgenomen en jnaar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Door het spelen met lncifers ontstaan. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor twaalf ontstónd brand in het fouragemaga- zijn van den heer De Jong, in de Kapelstraat te Bussum. De brandweer was spoedig ter plaatse, inaar kon niet verhinderen dat het geheele icrceel uitbrandde en verscheidene duizen den kilo's hooi en stroo een prooi der vlam- taen werden. Het vuur was ontstaan, doordat het 8-jarig lontje van den heer De Jong spelend een ■randende lucifer in een wagen met stroo tad geworpen. Donderdagavond is op de Coöperatieve j suikerfabriek Dinteloord te Stampersgat de IkoDerslaéer Dé Bra uit Roosendaal, die dien zoontje brandei dag aldaar werkzaam was, door een trans porteur doodgedrukt. De man, die daar stond :e kijken, boog zich over den transporteur- bak en werd meegetrokken en tegen een ijzeren balk geduwd, waardoor de borstkas werd ingedrukt. Hij overleed na eenige oogenblikken. Hij laat een vrouw en eenige kinderen na. Bij de vijfde batterij van het zesde regi ment veldartillerie is bij de oefeningen op het strand te Katwijk, een paard op hol ge slagen. Een soldaat, Bakker genaamd, kreeg een hevigen klap van het hollende paard, zoodat zijn opname in hel ziekenhuis te Leiden noodzakelijk bleek. De man is ern stig gewond. Vrijdagnacht is een moordaanslag gepleegd op den gemeenteveldwachter Kloostra te Ruinen. Een kogel doorboorde den jekker en de tabaksdoos, terwijl een tweede kogel de fiets raakte. De dader is gevlucht. De veldwachter bleef ongedeerd. Vrijdag js de machinist Ersseld uit Rot terdam, toen hij tusschen Nootdorp en Pijn- acker zijn hoofd buiten de machine stak, in aanraking gekomen met een der langs de lijn staande masten der electrische geleiding. Nadat door onmiddellijk aanwezig zijnde ge neeskundige hulp een noodverband was aan gelegd, werd de ongelukkige per sneltrein naar Rotterdam vervoerd en aldaar in het gemeente ziekenhuis ter verpleging opgeno men, Daar bleek dat de man schedplbreuk en herschen'schuddihg bekomen had. Men bericht uit Lage Zwaluwe aan de .Rotterdammer: Zondagmiddag moest het spoorwegperso neel van weg en werken ijlings aan den arbeid worden gesteld op het gedeelte tusschen de Moerdijkbrug en hSt station Willerasdorp, alwaar scheuren in den spoor dijk waren ontstaan. Ter voorkoming van eer, mogelijke verzakking werden de noodige zsndtreinen aangereden en was het gevaar voor verzakking van den spoordijk spoedig geweken. ,,Inhet district Lijdenburg (Z.-Afrika) leeft een kaffer, die ongeveer 140 jaar oud moet zijn," lezen we in het Mei-nummer van het maandblad „Zuid-Afrika". Toevallig ontmoette een veearts hem. Op diens vraag hoe oud hij was, antwoordde de kaffer, dat hij zijn jaren niet telde zooals de witte menschen. Maar hij herinnerde zich Louis Trichardt te hebben gezien, toen deze uit Zoutpansberg op weg was naar de Portugee- zen. In jongere jaren had hij gewerkt in het district Graaff-Reinet, toen er strijd was tusschen de Hollanders en de Engelschen. Deze gebeurtenis had plaats vóór de twee de Engelsche occupatie van de Kaap in 1806. Daar hij toen ongeveer 20 jaar moet geweest zijn. is hij nu 140 jaar en dus de oudste mensch ter wereld. Bij de politie te Amsterdam bevindt zich een koffer, welke vermoedelijk van dief stal afkomstig is. Blijkens informaties van de politie te Amsterdam is door tusscheis- komst van den omroepdienst te Hilversum gebleken, dat de gesignaleerde koffer in den nacht van 5 op 6 dezer te Arnhem is ontvreemd. Woensdagochtend trachtte 'n Fransch sprekend man dezen koffer met inhoud te verkoopen, waarop hij werd aan gehouden. Hij beweerde dat de koffer met inhoud zijn uit België meegebracht eigendom was. Bij .nader onderzoek bleek, dat deze vreemdeling zich in de laatste dagen in verschillende plaatsen hier te lande aan diefstal heeft schuldig gemaakt. Iemand, die onbekend wenscht tc blijven, heeft besloten aan de gemeente Amster dam een bedrag van 10.000 te legateeren. De vruchten van dit bedrag mogen eerst worden gebruikt, wanneer het zóó lang op interest heeft gestaan, dat het kapitaal 8 maal in waarde is verdubbeld en derhalve is aangewassen tot 2J4, millioen gulden. Dan mag de helft van het geld gebruikt wor den; de andere helft wordt weder op in terest gezet totdat deze op haar beurt iot 8 maal het dubbele van het oorspron kelijke is aangegroeid. De gelden moeten worden aangewend voor onderwijsdoeleinden en wel voor de stich ting van een instituut voor projectie (als hulpmiddel voor allerlei onderwijs) en voorts voor het propageeren van de projectie bij het onderwijs; bovendien voor de stich ting van een school voor algemeene ont wikkeling, eenigszins in den geest van de 5-jarige Hoogcre Burgerschool, volgens aan wijzingen door den erflater gegeven. Te Markelo reed dezer dagen een auto te gen een boom, werd nogal beschadigd ep bleef zoodoende eenigen tijd onbeheerd staan. Een troepje opgeschoten jongens maakte hiervan gebruik om den auto nog .meer te vernielen Daar naderde per fi^ts een heer, die alles uit de verte had gezien, en het leuk vond als eenige van de jongens op de ayto klom men om er zoo een foto van te nemen. Dit viel in goede aarde, fluks zaten cr eenige boven op en de kiek werd genomen, Na het kieken ontpopte zioh echter de hear als eige naar die in het bezit van deze foto van de zaak wel verder werk zou maken. Prachtige beeldhouwwerken gevonden. Aan de kust van Tripoli, Noord-Afrika, is men bezig een stad op te graven, die 1200 jaar onder het zand beraven is ge weest en die gesticht was door de" Rhoenici- ërs van Sidon, die Rome een van zijn kei zers gaven: Septimius Severus. In de „Daily Mail" vertelt luit.-kol. Casserly van de ge dane vondsten. Reeds zijn aan het licht gekomen de mu ren van het paleis van Septimius Severus, de baden die kunnen wedijveren met die van het oude Rome, twee straten en een deel van een triomfboog. Het kasteel, gebouwd van groote blok ken steen uit de naburige heuvels, nam een groote ruimte in beslag. Een hooge poort met bogen is opgedolven, en muren van dertig voet hoogte komen te voorschijn. Marmeren kolommen mooi bewerkt, som mige rond met artistieke kapiteelen, andere rechthoekig, met bloemen, dieren of men- j schen erin uitgebeeld, zifn zichtbaar gewor den. (>p een ervan staat in duidelijke let ters: „Imperator Caesar Septimiudaar is de steen afgebroken. De baden zijn bijna bloot gelegd. Men ziet er oen groote zaal met muren van veer tig voet hoog, een warme-lucht kamer, zwembaden met witte beelden en mooie kolommen van wit en gekleurd marmer. Om het overblijfsel van den triomfboog liggen gegroefde pilaren en prachtig be werkte marmeren bas-reliefs. Van de basis af loopt een geplaveide straat, die thans wordt vrijgemaakt. Bij de zee zijn nog de steenen hoofden, waaraan de Romeinsche galeien in de haven werden vastgelegd. Maar het meest van. belang zijn de prach tige beelden die zijn gevonden een Mars, vol majesteit; een Aesculaap en vele andere. Vestiging te Breda. i Naar van de meest bevoegde zijde aan het Ned. Correspondentiebureau wordt medege deeld, heeft de Minister van Oorlog thans beslist, dat de in het Zuiden des lands te de- tache.eren compagnie van de school voor Ver lofsofficieren der Infanterie te Breda zal wor den gevestigd. De Katholieke onderofficier, het orgaan van den Ned. R.K. onderofficiersbond „St. Martinus" bestaat 1214 Jaar en is voor feest verschenen in mooi kleed en gevuld met tal van bijdragen van personen, die met den bond of de geestelijke verzorging der mili tairen nauw verwant zijn. Na een korte geschiedenis van ontstaan en leven van het blad der R.K. onderofficieren, een artikel van den oud-adviseur rector J. B. F. Hooglugt en den tegenwoordigen aal moezenier J. Brouwer. Dan volgen de gar nizoenspastoor te Amersfoort C. Hartman en de aalmoezeniers J. J. J. Hoofdman en G. Huys, A. C. de Bruyn namens het vak bureau en enkele vaste medewerkers. Allen zingen den lof van het orgaan, dat zooveel gedaan heeft voor de organisatie. De besprekingen tusschen eenige van dc groote groepen van luchtverkeer-maatschap" pijen van het binnen- en het buitenland heb ben Woensdag, naar de Tel. verneemt, ge leid tot de oprichting van de „Europa Union Kommandit Gesellschaft auf Aktien" te Berlijn. Oprichters zijn de volgende maat schappijen Ad Astra Aero Schweizerische Luftver- kehrs A. G. te Zürich, Aero O. Y.teHelsing- fors, Estische Luftverkerhs A. G. Acrnaut te Reval, Aero Transport A. G. te Stockholm, Bayerische Luft Lloyd G. m. b. H., Mün- chen, de D anischeLufttransport Kopenha gen, de Danziger Lufttransport G. m. b. H., te Danzig, De Junkers Flugzeugenwerke te Dessau, de Junkers Flugverkehr A.G. te Weenen, de Rumpier Luftverkehrs A.G. te Meunchen, de Schlesische Luftverkehrs A. G. te Breslau, de Luftverkehrsgesellschaft des Ruhrgebietes te Essen, dde Sachsische Luftverkehrs A.G. te Dresden en de Süd- West-Deutsche Luftverkehrs A.G. te Frank furt. Directrice is de Junkers Luftverkehrs A.G. te Berlijn. De nieuwe maatschappij komt in de plaats van de bestaande bedrijfsgemeen- schap van de Transeuropa Union te Mün- chen an de Nordeuropa Union te Reval. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor De Fokker F VII waarmee onlangs Fok ker voor verschillende vliegtuigexperts in Engeland een demonstratie hield, waarbij dit toestel bewees bij een minimum snelheid nog zeer goed bestuurbaar te zijn en dat het niet na overtrekken bij een te geringe snel heid in de zoo gevaarlijke vrille geraakt, heeft wederom een bewijs gegeven van zijn capa citeiten. Dit toestel, bestuurd door Ir. Grasé, heeft op 30 April een hoogtevlucht gemaakt en bereikte hierbij een hoogte van ruim 6000 meter, welks hoogte na correctie volgens den standaard van de Federation Aéronautique Internationale op 5771 meter werd terugge bracht. Op de vlucht heeft het vliegtuig be halve bedrijfsstoffen en den bestuurder 100 K.G. aan nuttigen last meegevoerd. Het wereldrecord voor deze last staat dj/) 5771 meter, zoodat dit record eigenlijk door de F VII met 20 meter geslagen is. Een record moet echter, voordat het ge homologeerd kan worden, het reeds bestaan de record mét minstens 100 meter slaan. Het bijzondere van de prestatie is gelegen in het feit, dat deze hoogtevlucht werd uitgevoerd met een standaard-verkeersvliegtuig, waarbij de meegevoerde nuttige last gelijk stond aan een aantal van 11 passagiers met bagage. Deze F VII was voorzien van een 450 P.K. Napier-Lion-motor en biedt plaats aan 10 personen. Het is van hetzelfde type als het toestel, waarmee de Holland-Indië-vlucht gemaakt werd dert HoogEerw. Generaal, zooals een der! kardinalen reeds uit naam van Z.H. had ge-j daan. Z.H. de Paus onderhield zich nog gerui- I men tijd met de Paters, gaf zijn zegen aan j de Nederlandsche Provincie en nam afscheid j met de woorden „Dé Generaal is thans ge i l'tkkiger dan wij." Te 's-Hage is op 35-jarigen leeftijd plot seling overleden mevrouw K. E. Boon Scholander, de bekende Zweedsche zange res, die voor enkele jaren nog in gezelschap met haar vader Sven Scholander zooveel Hollanders van haar fijne kunst heeft doen genieten. In gezelschap van haar vader maakte zij o.a. een kunstreis door Ned.-Indië korten tijd daarna trad zij in het huwelijk en woon de sedert in Den Haag. Uit Maastricht wordt gemeld, dat het be stuur van het Natuur-Historisch Genoot schap te Maastricht en verschillende andere lichamen hebben een bijeenkomst gehad, waarin besloten werd gezamenlijk een krach tige actie te voeren tegen het toenemend van dalisme bij het afgraven van den St. Pietser- berg, bij Slavante. Het oprichten van een cementfabriek en het uitgraven der mergel beteekent, dat al het schoons dat de St. Pietersberg nog biedt geheel verloren dreigt te gaan. De hulp van de Vereeniging tot het be houd van Natuurmonumenten en van het Geologisch mijnbouwkundig genootschap is ingeroepen, terwijl bij petitionnement het gemeentebestuur van Maastricht verzocht zal worden, de toestemming tot oprichting van een zcementfabriek ter plaatse te weige ren. De bekende moraal-philosoof, pater Vic tor Cathrein S.J., vierde gisteren in het St. Ignatiuscollege te Valkenburg zijn 80sten verjaardag. De bekende componist en musicus Julius Röntgen, viert heden, 9 Mei, zijn 70sten ver jaardag. Vrijdag zijn naar de „Msb." verneemt door Z.H. den Paus in particuliere audiëntie ontvangen de HoogEerw. Pater B. D. van Breda, Provinciaal der Nederlandsche Pro vincie der paters Dominicanen en de Do minicaner-paters, de ZeerEerw. Pastoors Orie, Janssen en Perquin. Z.H. zeide het droevig doel van hun reis naar Rome te ken nen. De magister-generaal had volgens Z.H. reeds lang zijn ziekelijken toestand beseft en het doodsgevaar voorzien. Vandaar dat Z. HoogEerw. bij Z.H. den Paus had aange drongen hem na het Kapittel ontslag te ver- leenen. Z.H. wilde dit vertrek niet toestaan. Volgens zijn uiterlijk toch leek Pater Theiss- ling nog zoo sterk en hij beloofde nog zoo veel voor de orde en de H. Kerk. De Generaal heeft gehoorzaamd tot zijn dood toe. Z.H. betuigde aan de Orde en in het bij zonder aan de Nederlandsche Provincie zijn hartelijke deelneming met het overlijden van Op het eiland Schiermonnikoog is in aan bouw een Stoomzuivelfabriek. Het mooi ge legen ontspanningsoord zal hierdoor niet meer afhankelijk zijn van de boteraanvoer van den vasten wal, doch binnenkort zelf een boterfabriek in exploitatie hebben. De Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond heeft Donderdag de voorstellen inzake het landelijk contract aanvaard, doch besloten de staking in den Haag vooralsnog niet op te heffen, omdat deze geen verband houdt met dë Bepalingen van de algemeene arbeidsvoor waarden. Nader verneemt het „Centr.", dat de Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond Donderdag be sloten heeft, zijn leden tot het aanne men dei- voorstellen inzake het landelijk collectief contract te adviseeren. De stakingen, geen verband houdend met de vaststelling der algemeene arbeidsvoor waarden, worden beschouwd, te liggen bui ten de voorstellen. ALKMAAR, 8 Mei. Granen. Aanvoer 919 HL, waarvan 354 Hl. tarwe f 12—14.25, 73 Hl. gerst chev. f 14.5015, 327 HL haver f 1014.25, 70 HL paardenboonen f 1212, bruine boónen f 2028, citroenboonen f 3436, duivenboonen f 15, witte boone f 39—40, 3 Hl. rood en geel mosterdzaad 9 HL karwijzaad 4 Hl. blauw maanzaad f 42.50, 79 Hl. groene erwten (groote) f 21 22, id. (kleine) f IT—14, grauwe erwten f 2940, vale erwten witte erwten alles per 100 Kg. BREUKELEN, 8 Mei. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 97 wagens, met te zamen 4187 stuks kazen, gewicht pl.m. 29.309 Kg. Prijs le soort f 3046, gestempelde f 4251 per 50 Kg. DEVENTER, 8 Mei. (Weekmarkt). Boter, le soort, pr 20 Kg., f 37(4—38 id. 2e id., idem f 3637. Eieren per 100 stuks f 67. 's-HERTOGENBOSCH, 8 Mei. Boter. (Bericht v. d. Coöp. Roomboterfabr). Aan gevoerd 32850 Kg., hoogste prijs f 206, laag ste prijs f 1.85, middel prijs f 2.02. LEIDEN, 8 Mei. Vee, Aanvoer 41 stieren f 125—525, 392 kalf- en melkkoeien f 265— 500, 445 varekoeien f 180385, 165 vette ossen en koeien f 260665, 80123 ct. per Kg. (schoon), 44 vette kalveren f 70130, 105168 ct. per Kg. (schoon), 300 nuchtere kalveren f 719, 516 vette schapen f 3654, 134168 ct. per Kg. (schoon), 1463 lamme ren f 12—26, 1233 varkens voor Londen f 2060, 7075 ct. per Kg. (levend ge wicht), 1028 biggen f 917. Kaas. Aanvoer 127 partijen, le soort Goudsche kaas f 4751, 2é s. f 4246, le soort Leidsche kaas f 4448, 2e s. f 40—43 per 50 Kg. Handel vlug. IJMUIDEN, 8 Mei. Heden kwamen van de treilvisschcrij hier aan den afslag de stoomtreilers IJ.M. 327 (Victoria) met 1537 IJ.M. 13 (Christine Catharina) met ƒ2130; IJ.M. 26 (Witte Zee) met 1503 IJ.M. 151 (Hilda) met 1636 en IJ.M. 423 (Raaf) met 1239 aan besomming. N ENKHUIZEN, 8 Mei. Heden hier de grootste ansjovisvangst van dit voorjaar. Door 90 vaartuigen werd aangevoerd 50 tot 450 kg ansjovis per vaartuig. Totaal 15000 kg of 835.000 stuks. Prijs 8385 ct. per kg. Kuilansjovis gold 6869(4 ct- Van de Noordzee kwamen 2 vaartuigen binnen met 1500 pond schol, prijs 7.20 10.30 per 50 kg. IJMUIDEN, 8 Mei. Heden waren aan de markt de vangsten van 6 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot 1.10 0.80, tongen 1.301.15 per kg griet 47—33, zetschol 27—25, kL schol 16—13 6.501.80, scharren ƒ6.505, pieterman en poon ƒ2014, gr. schelvisch 23—21, md. schelvisch ƒ2418.50, k. nid. schelvisch ƒ1614, kl. schelvisch ƒ11.509.50, 8 4.60 per 50 kg kabeljauw ƒ4739 per 125 kg gr. gullen ƒ1513, kl. gullen ƒ7.50 3.20, wijting 3.703 per 50 kg. HOE ALLE KATHOLIEKEN AAN DIT WERK KUNNEN MEDEHELPEN. V. (Slot). Op welke wijze kunnen de Katholieken van Nederland het streven van het Nederl. R.K. Huisvestings-Comité, de gezondheid van zwakke Nederlandsche kinderen te herstel len, steunen Op driërlei wijze is dit mogelijk. le. door hunne kinderen niet anders dan door genoemde Stichting of door een der bij haar aangesloten vereenigingen te doen uitzenden. 2e. door geldelijken steun te verleenen. 3e. door vrijplaatsen in hunne gezinnen voor zwakke kinderen beschikbaar te stel len en voor deze kinderen eenigen tijd te Zorgen. Het eerste middel is al heel eenvoudig en eischt geen offers. Iedere Katholiek, die Zijn plicht als zoodanig begrijpt, zal gaarne de wenschen volgen, die door zijn geestelijke overheid ook in dit opzicht zijn uitgesproken. Door zijn kind door eene Katholieke Ver eeniging naar eene Katholieke inrichting of naar een Katholiek gezin te zenden heeft men de grootst mogelijke zekerheid, dat ook voor het eeuwige welzijn der kinderen behoorlijk zal gewaakt worden. De beide andere middelen vragen offers van de Katholieken. Maar omdat de Katho lieken van Nederland over de gansche we reld zich een naam hebben gevestigd als offervaardig, als beoefenaars der Christe lijke naastenliefde, als schier onuitputtelijk in hunne milddadigheid, daarom schromen wij niet opnieuw een aanslag te doen op hun portemonnaie enop hun woningen. Op hun portemonnaie. Voor onze buitenlandsche kinderacties hebben wij dat ook niet tevergeefs gedaan. Mag ik nog even aan een paar cijfers her inneren Gedurende de jaren, dat onze Stichting voor het buitenlandsche kind werkzaam was, ontvingen wij aan giften in geld van de Nederlandsche Katholieken een bedrag van ongeveer f 1.900.000 dus bijna twee mil lioen gulden. Daarnaast werd ons door hen in goede ren in natura geschonken 1364heele wagons, hebbende naar schatting eene geza menlijke waarde van ruim f 2,300.000. terwijl de liefdegaven, die men aan de kin deren bij hun terugkeer naar hun vaderland meegaf, bovendien op eene waarde van ruim f 3.500.000 zijn te schatten. Zouden wij ook de kosten van opname in gezinnen in cijfer gaan omzetten, dan komen wij bij matige schatting tot het formidable cijfer van in totaal ruim 22 millioen gulden. Dat zijn geweldige cijfers, die boekdeelen spreken en die ons met vertrouwen het nieuwe werk voor het Nederlandsche zwakke kind doen ter hand nemen. Wat men heeft over gehad voor het vreem de kind, zou men dat niet over hebben voor het kind van eigen huis Geen oogenblik dat we daaraan gelooven. Nu onze Katholieke bevolking weet, dat onder de hooge goedkeuring van het Doorl. Nederlandsch Episcopaat het liefdewerk voor het Nederlandsche zwakke kind is ge concentreerd, om het zoo tot nog grooter bloei te brengen, nu zal het met haar ruime giften dat centrale punt wel weten te vinden. Laat ik voor alle zekerheid maar direct het adres ervan mededeelen. De penningmeester woont in 's-Hertogenbosch, zijn postadres is Postbus 5 enzijn postgironummer 34348. Zooals wij reeds hebben toegelicht staat bij onze hulpverleening de medewerking der ouders op den voorgrond. Zij zullen naar vermogen iets moeten bijdragen voor de uit zending hunner kinderen. Daarnaast ver wachten wij veel van de hulp der vereeni gingen, die deze uitzending als een onder deel van hare werkzaamheid zullen gaan be schouwen. Maar dat alles zal onvoldoende zijn om dit werk op groote schaal te kunnen onder nemen. Zonder de krachtige hulp van de Nederlandsche Katholieke bevolking zullen wij er niet kunnen komen. Voor de buitenlandsche kinderen heeft zij ons bijna twee millioen in geldelijke giften geschonken, voor onze Nederlandsche bleekneusjes dus minstens.... Neen, ik noem geen cijfer nu. Ik zal 't alleen doen als verantwoording van de gelden, die nu gaan binnenstroomen, met elke post nieuwe giften, groote en kleine. Dan zal ik het doen tot glorie van onze Nederlandsche Katholie ken, die zoo goed begrepen wat zij aan hunne in moeilijker omstandigheden verkeerende geloofsgenooten verplicht, aan de eer van onze H. Kerk, die den roem draagt harer on vergankelijke liefdadigheid, verschuldigd Zijn. Men kan ons een flinke gift ineens geven, men kan zich ook verbinden om jaarlijks eene bijdrage te storten. Weet ge hoe een onzer neutrale zuster verenigingen de benoodigde gelden bij eenkrijgt Zij heeft een heele reeks van „Stichters", die door het schenken van een bedrag van f 100 of meer hun naam voor goed aan de vereeniging hebben verbonden. Daarnaast zijn een groot aantal vereenigin gen en personen leden, die jaarlijks eene contributie storten van minstens f 5, terwijl een eveneens talrijk aantal begunstigers de vereeniging jaarlijks met bedragen van min der dan f 5 helpt. Zoo beschikt die vereeni ging over een mooi kapitaal en kan zij rekenen op een jaarlijksch vast inkomen. Kunnen wij niet bereiken wat zij bereiken kon We hebben er nog geen naam voor uitgedacht, maar gaarne willen wij er iets op verzinnen om de namen dergenen, die ons flink willen hel pen, eveneens blijvend aan onze Stichting te verbinden, al weten wij heel goed dat het niet daarom doch om de goede zaak, die zij hel pen, de steun verleend wordt. Als ik zoo eens het lijstje van de „Stichters" onzer zuster vereniging naga, dan zie ik daarop tal van op den voorgrond tredende persoonlijkheden en ook eenvoudige menschen. Welnu, ik ben er zeker van dat, waar het hier een zui ver Katholieke onderneming geldt, al de genen, die in onze Katholieke samenleving wat te beteekenen hebben, allen die er door hunne maatschappelijke en financieele po sitie toe in staat zijn, niet bij die anderen zullen achter blijven en kijk, daar heb ik ineens er al een naam voor zullen wed ijveren om het eerst op onze „eerelijst" te komen Laten onze groote instellingen, werkgevers, fabrikanten en financiers, ren teniers en particulieren eens 'n schitterend voorbeeld geven. Dan zullen tegelijk vol gen degenen wie het moeilijker valt ineens een groot bedrag voor dit doel af te zonderen, maar gaarne jaarlijks eene bijdrage aan onze Stichting zullen willen geven. Ik ben gaarne bereid de eerste bijdragen van die „steunende leden" reeds direct in ontvangst te nemen. Zoo zullen we financieel sterk komen te staan en tot groote dingen in staat zijn. Nu nog het derde middel, dat ik noemde het beschikbaar stellen van vrijplaatsen is gezinnen. Daarvoor wend ik mij speciaal tot onze plattelandsbevolking. Die heeft wonderen gedaan voor het on derbrengen der buitenlandsche kinderen. Ongeveer 85000 plaatsen hebben wij ge kregen in den loop der jaren en als ik eens in onze cartogateek eene splitsing ging ma ken tusschen stad en platteland, dan weet ik zeker, dat 't platteland er met een ge weldig hoogere stapel uitkwam. Maar ook zonder dat te doen, weten we, dat 't vooral de plattelanders zijn geweest, waar we al tijd een gastvrij dak voor onze kinderen kom den vinden. Er. juist bij hen zoeken wij het nu ook. De stadsbevolking heeft hier de hulp van het platteland noodig. De kinderen, aan wie wij hulp zullen moeten gaan verleenen, vin den we vooral in de grootere centra, in de fabriekssteden ,in de bekrompen woningen, waar nauwelijks licht en lucht kunnen bin nendringen, in de milieux van arbeiders en middenstanders, die, hun best doende om voor hun gezin te zorgen, toch niet in staat zijn om hun kinderen alles te geven wat zij voor eene goede gezondheid noodig hebben. Daar vindt men de meeste van die kinderen met magere gezichtjes, de fletse oogjes, de holle bleeke wangetjes, die de sporen dra- dragen van ontberingen, de kenteekenen van een naderend gevaar, als er niet geholpen wordt. Wat een tegenstelling met die vroolijke, blozende, van gezondheid blakende snoetjes van onze boerenkinderen, die almaar spe len en ravotten kunnen in de frissche, ge zonde natuur en naar hartelust kunnen ge nieten van het buitenleven Zeker, het gaat u, Katholieke boeren, niet altijd voor den wind. Ook gij hebt uwe moeilijke tijden, maar iets is er, wat men u niet ontnemen kan en dat een groot bezit is de frissche buitenlucht. Geeft die ook voor eenigen tijd aan onze zwakke stads kinderen. Geeft hun met dit voor hun ge zondheid onontbeerlijke element ook de ver sterkende middelen, waarover gij in uwe omgeving zooveel gemakkelijker beschikt dan in de groote steden. Tienduizenden buiten landsche kinderen hebt gij ter liefde Gods en uit ware christelijke naastenliefde gaar ne opgenomen. En ge hebt u aan die kin deren gehecht alsof het uw eigen waren. Welke treffende afscheidstooneeltjes heb ik niet gezien als 'n Duitsch, Oostenrijksch of Hongaarsch kind voorgoed u ging verlaten en de lange trein hen ging terug voeren naar hun wettelijke vader en moeder, wier plaats gij langeren of korteren tijd zoo wèl had inge nomen. Ik heb ze bewaard in mijn albun; die kiekjes, die een misschien onbescheiden fotograaf van die momentjes genomen heef» maar ze zullen u steeds tot eere strekken 1 Ge hebt er veel voldoening in gevonden op die wijze goed te doen Zal die voldoe ning nog niet grooter zijn, als ge met de zelfde liefde en toewijding uw hof en huis openzet voor de zwakke kleinen van ons eigen volk Maakt u niet ongerust. Ge krijgt geen kinderen, die ziek zijn of die een gevaar zouden kunnen opleveren voor uwe eigen kinderen. Onze dokters zijn er om te waken, dat elk physiek risico voo. u wordt uitgesloten. Wat ge krijgt zijn al leen zwakke kinderen, kinderen die fris sche buitenlucht en krachtig voedseln oo- dig hebben, die zich eens 'n maandje moe ten herstellen en zich sterken tegen het gevaar, dat hunne gezondheid in hunne ge wone omgeving zou kunnen bedreigen. Kom niet met het bezwaar, dat wij hiei en daar al eens gehoord hebben, dat gij vreest mét het kind ook de ouders te zullen krijgen. Hebt gij, toen ge buitenlandscne kinderen hielpt, ook door uw liefdegaven hun ouders niet geholpen Maar dit vragen wij u thans niet. Wij brengen de kinderen juist zoo ver mogelijk van hunne ouderlijke woning om het gevaar van ouderlijke be zoeken tot een minimum te beperken en op grond van onze ervaringen, jarenlang reeds met de uitzending van Nederlandsche kinderen opgedaan, kunnen wij u volkomen gerust stellen zelden of nooit hebben ons klachten bereikt over ongewenschte be zoeken of over lastig vallen door brieven. De ouders der kinderen zijn reeds zóó dank baar, dat gij hun kind in huis hebt willen nemen, dat zij u niet meer vragen zullen. Geeft daarom met volle gerustheid uwe be reidwilligheid om voor een maand of zes weken op te nemen aan ons Centraal Bu reau, Zuidwillemsvaart,'s-Hertogenbosch, te kennen. Hiermee meen ik voldaan te hebben aan de mij gegeven opdracht om het nieuwe liefdewerk van onze stichting bij de Ka tholieken van Nederland in teleiden. Moge onder Gods zegen door aller mede werking en samenwerking dit werk gedijer tot een grootsche en met schitterend succes bekroonde onderneming, tot eere van Goo en tot welzijn van onze Katholieke jeugd en daardoor van ons vaderland. J. PASTOOR, Secretaris-Penningm. van het Ned. R. K. Huisvestings-Comite, 's-Hertogenbosch, April 1925. VERKIEZINGEN VOOR DEN ZUIDERZEE VISSCHERIJRAAD. Bij de dit jaar gehouden verkiezingen voor den Zuiderztevisscherijraad zijn de na volgende leden gekozen: voor Wieringen: M. Kooy Pzn., aldaar; voor van Ewijcksluis, Nieuwesluis, KoT- horn, Winkel, Nieuwe Niedorp, Medcmblik, Wervershoof en Andijk: K. Keuris Azn., van Ewijcksluis: voor Enkhuizen en Bovenkarspcl: W. Vis ser Wzn„ Enkhuizen: voor Wijdenes, Schellinkhout. Hoorn, Berkhout, Avcnhorn, Oosthuizen. Warder, Monnikendam, Broek in Waterland, Burger dam en Muiden: S. Helmich, te Burgerdam^ voor Volendam: C. Kes, aldaar: voor Marken: P. Visser Jzn„ aldaar; vodr Huizen: H. Veerman, aldaar; voor Spakenburg: P. Baas, aldaar; voor Putten, Harderwijk en Elburg: B. va,. Meer, te Harderwijk: voor Kampen, Grafhorst en Urk: A. P. Keuter, te Urk; voor Vollenhovc: Simon Spit Ezn. sr., al daar; voor Lemmer, Blokzijl. Blankenham, Kuinre cn Wetstcllingwerf: H. Thijseling, t« Lemmer; voor Gaasterland, Laaxum. Warns, Hemc- lum en Molkwerum, Stavoren, Hindeloopen en Workum: K. J. Zelder.rust te Molkwc-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 13