f 3000.- f 750.- sa,g;cs >ANK Dit nummer bestaat uit 22 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad in aebt bladzijden. Leekepreeken fee abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: 1925 48ste Jaargang No. 16039 Faillisseinentopgaven. U behoeft Uw bezit niet met gevaar van Uw leven Bank ligt. Uw fondsenbezit kan bovendien doorde Spaarne-Bank geadministreerd worden. Veiliger EN voordeeliger voor U. Inlichtingen ten kantore der bank. Agenda 10 Mei Agenda 11 Mei De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: Hei igverblaring der Zalige Teresia en hare viering te Haarlem. Huweliiksconferenties Pater Hendrichs. Aanhouding. Luxor Theater. Roomsch Katholiek Vereenigingsleven te Zandvoort. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Openbare Orde". Telegraphisch Weerberichl Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HMRLEMSCHE Advertentiën 35 cents per regel) Bij contract belangrijke korting* AdvertentiëD tusschen Jen teksl als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagin- s%*75 cb per regeL Vraag- en aanbod-adveri tentien 14 regels 60 ct per plaats sing: elke regel meer 15 ct., bij 70oruitbetaling. fOCft bij verlies van een hand, f JOK bij verlies van een f Cf) bij een breuk van f Afl bij verlies van een. 1 &üU."een voet of een oog; 1 l«ü« duim of wijsvinger 1 JU. been of arm; ^U. andere vinger. 89. HF.T GEVAARLIJKSTE ONDERWERP Over gebrek aan belangstelling in mijn wekelijksche „preekenheb ik niet te kla gen. Geregeld ontvang ik, via de redafetie, briefjes met welwillende vragen, om een of ander speciaal onderwerp te behandelen of blijken van instemming met het geschre vene. Zoo was ik onlangs verdiept in een episteltje van een mijner onbekende leze ressen toen een van mijn kennissen kwam binnenloopen. 'De diepe plooien tusschen zijn wenkbrauwen had ik nog niet opge werkt, die zag ik pas, toen hij zijn ver moeide opgen liet gaan over het briefje, dat ik hem ter lezing gaf met de woorden*. aardig toch wel, zoo geregeld in de cou rant schrijven en contact met duizenden menscben te hebben." Je zou wel an ders praten, wanneer je op mijn bureau stoel zat, zuchtte hij met een grijns oft den mond. Mijn vriend, moet ge weten, is Politiek redacteur van een courant. Ik be greep dus aanstonds wat hij bedoelde en trachtte hem te troosten met de opmer king: „jelui maken je met die zoogenaamde Politiek ook veel te druk. Ik zou voor mijn ;ezers enkel maar schrijven over dingen, *'aar niemand aanstoot aan nemen kon; misschien dat de ruziemakers dan ook wat eerder tot elkaar kwamen!" Maar daarmee 'ad ik t hek van. den dam gedaan! Onder 'n stortvloed van zwaar geladen zinnen, wer den de talrijke stroomingen in de R.K Staatspartij, de twisten onder geloofs- en coalitie-genooten, de listen en lagen, de kronkelingen en gemeenheden van de po litiek over mijn argeloos hoofd uitgestort, terwijl de lange donderrede besloten werd ®at het onder mijn neus duwen van een kléin blaadje. Ziehier, zei mijn opgewonden vriend, lees dit nu eens. Dit is het zich noemende orgaan der R. K. Volkspartij; deze bestrijdt natuurlijk de haar meest na staande groep, de Michaëlisten, op z'n felst. Dat Is nu eenmaal gewoonte in de poHtiek. En lees nu maar enkel eens dezen zin uit de rubriek: „Men zegt". En ik las: „Men zegt: dat de Michaëlistische strijdpenningen, Velke dagelijks in De Morgen verant woord worden, niet zullen worden aan gewend voor propagandistische doelein den, omreden de Michaëlisten van deze xrtie toch niets, verwachten en omdat zij rneenen, het geld nuttiger te kunnen be steden. Daarom besloot men zich in ver binding te stellen met een fabrikant van kunstledematen, en voor dat geld een 20-tal kunstruggegraten te koopen, en deze aan de daarvoor in aanmerking ko mende thans zittende R.K Kamerleden 'te verstrekken." Zie je, besloot mijn politieke vriend triumfantelijk, zóó schrijven Roomschen al °ver Roomschen. Dacbt jij nu in zulk een fickkenhuis met een gemoedelijk praatje vre'de' te kunnen stichten. „Neen," zei ik, „natuurlijk niet; maar je maakt het jpij met je vergelijking wel ge makkelijk. Ik zou niet praten met de gek ken, maar met de verstandigen, althans met hen, die hun verstand nog niet heele- raaal kwijt zijn. Zoo heeft er. naar ik heb gelezen, veertien dagen geleden een stem ming in. de R.K. Kiesvereenigingen plaats gehad. Over dit feit hebben jelui voor en na de couranten vol geschreven. Als ik bet U®1 heb ging het eerst óver de adviseurs, d'e t zoogenaamde politieke advies moes- 'eP samenstellen. En toen dat befaamde ding er eenmaal was, maakten jelui onze Bo-ojsche bladen onveilig met allerlei be schouwingen van je zelf en anderen over de namen die op het advies stonden of op een verkeerde plaats stonden of die er niet °P stonden. Jelui schijnen te denken alsof er wekenlang voor een Roomsch mensch mets anders bestaat dan zoo n politiek ad dicts. \Vaar halen jelui in 's .hemels naam en durf vandaan om je lezers voor. hun goeie ge](f zooveel van dien akeligen kost *e lafen slikken." Ho, ho, waarde heer! "Heen, neen, laat me even uitpraten. aar kwam dan je beroemde stemming over het advies. Resultaat? Er werden in eel. het land ruim twee honderd duizend stemmen uitgebracht en op drie of vier plaatsen na bleef heel die geadviseerde 'ijst ongewijzigd." Nu, wat wil je daarmee zeggen? "Dit; dat het toch de moeite niet waard 'S' om daarvoor nu' zooveel drukte* te ma ken. Ais ik mij niet vergis, stemmen er op Juli a.s. ruim 900.000 Roomsche mannen vrouwen Er hebben er dus op dien be raamden Zondag maar eventjes 700.000 tegge en schrijve zeven honderd duizend "Pet meegedaan." Maar' je zult toch niet willen beweren v'el m'n vriend boos uit, dat die 200.000 Je gekken en die 700.000 thuisblijvers en ongeorganiseerden de verstandige menschen 2Üft? "Datnu juist niet," trachtte ik hem te balmeeren. „Ik geloof, dat van de 200.000 stemmers het grootste percentage nog poli tiek verstandiger is dan de thuisblijvers, ^aar ik wilde alleen, dat jelui krantenmen- «chen en de politjeke voormannen onder' ons, katholieken, daaruit nu eens een lesje trokken. En wel dit; en nu begin ik mijn Politieke preek, dus luister goed: het blijkt, at tachtig procent van de katholieke I •t®m<erechtUide hnrgers en burgeressen in Nederland o f wel, wat men noemt „maling aan de politiek" heeft, o f wel, 't gekibbel in eigen gelederen kalm aanziet en op den beslissenden dag stemt, zooals de leiding heeft aangegeven. Het overgreote deel dat zal je met mij eens zijn heeft van al dat „politiek gedoe"' een gloeienden af schuw. Er leeft echter een traditie bij het in den grond beste, brave Roomsche volk, dat men verkeerd doet op den officieelen stemdag thuis te blijven, of wel op een niet-katholiek te stemmen. In beidt geval len helpt men mee aan de vorming van een niet-christelijke regeering. En van vader op zoon én op de dochter niet te ver geten- is het jaar op jaar overgegaan, dat zoo iets strijdig is met bet geweten Aan dit oer-instinct dankt de Roomsche Staatspartij ook van den zomer weer haar 900.000 stemmen. Dat kan ik je op een brietje geven. Maar voor mij is de vraag, of dat altijd zoo blijven zal. Traditie is een nuttig en heilzaam ding, maar ze dient gevoed en onderhouden te worden, wil zij vruchtdragend en levend blij ven En nu ben ik zoo bang, dat jelui krantenmenschen en veel van die Roomsche kemphanen in de politiek die prachtige tra ditie kapotmaken en dat goede instinct aan het dooden zijn.'t Is mijn overtuiging dat, wanneer een handjevol Roomsche publicis ten en politieke bekvechters nog een tien- lal jaren doorgaat met een penncstrijd, zoo als wij de laatste maanden hebben waar genomen, of met een zoogenaamden be ginselstrijd die met boogere beginselen niets te maken heeft, die honderdduizenden, waarover wij bet zoo juist hadden, zullen zeggen: „die heele politieke herrie is ihaar iarie; misschien is het vroeger in mijns va ders tijd wat mooi's geweest; ik kan het nut er niet van inzien en doe aan die poppenkast niet mee." Dan zijn die hon derdduizenden hun instinct kwijtgeraakt en zonder ben valt er zelfs in een Roomsche Staatspartij niet meer te vechten, want dan is er geen meer. Daarom zou mijn raad deze zijn; laat die kibbelaars wat ze zijn en wend je. zoo gauw mogelijk tot die groote massa, die je op punt bent kwijt te raken. Leer die menschen, dat zij geen „maling aan de politiek" moe ten hébben; dat het gebruik maken van hun stembiljet niet is een onverschillige, maar een zeer gewichtige zaak, dat daarvan de orde in den staat en de geheele maatschap pij, dus hun persoonlijk geluk en dat van hun gezin afhankelijk is; dat, wat zij aan gekuip en gekonkel, aan twisten en ruzie zien, met politiek niets te maken heeft; dat zij toch ook niet van hun Roomsch geloof afvallen, wanneer er Zondags onder de Hoogmis een paar zangers op het koor valsch zingen of een hond van de straat komt binnenloopen en een oogenblik den dienst verstoort. Breng die groote massa weer op een hoogèr.plan, boven het kleine gecjoe uit en wanneer er dan weer ,als vroe ger geestdrift komt voor christelijke staat kunde, dan zal die weer warm voelende massa van" zelf met honderdduizenden het gemok en gemof van enkele duizenden over stemmen en zóó zal er weer een hechte eenheid zijn. Laten we eens een oogenblik aanne men, zei mijn niet gemakkelijk te .overtui gen vriend, dat je gelijk hebt, dan blijft er toch nog dit bezwaar, dat die groote Room sche massa ten slotte haar vertegenwoor digers in het parlement moet aanwijzen eft. wanneer die groote heeren zelf weinig prin cipieels te hooren en te zien geven ot bet onderling verre van eens zijn, dan zal die 'geestdrift spoedig bekoelen. „Inderdaad, heb ik hem daarop toege geven, schuilt er in het beroep van po liticus veel gevaar, zoowel voor den per soon zelf als in het verantwoordelijke van zijn optreden. Over die politieke car rière zullen wij een anderen keer nog eens praten, want ik heb nu geen tijd meer. Pas jij inmiddels eens hét recept toe, dat ik je gegeven heb". HOMO SAPIENS. stukken, aangevuld door een collectie teekeningen. In de voorzaal tentoonstel ling van Grafischwerk. De tentoonstel ling is geopend van 23 April tot 23 Mei 1925, dagelijks van 106 uur, uitgezon derd op Zondag Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half uur. 's Zaterdags,alleen van 92 cn lH van 26JS en s avonds van ha/i 8 van half 8half 9 uur. K.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloetu- hofstraat 1 - Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, en avonds van 89 nu; behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs.voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en In liet verslag der jongste vergadering van den Middenstandsraad (men ïie elders in dit nummer) wordt mededeeling gedaan van het feit, dat onlangs op instigatie van Haarlem's Dagblad de opgave yan een faillissement in de drie plaatselijke bladen zou zijn gepu bliceerd. terwijl aanvankelijk Stads Editie en N. Haarl. Crt. hadden toegezegd in het bedoelde geval dén naam van de failliet- verklaarde niet te vermelden. Wij achten het aan de waarheid verplicht, bet verslag van. den Middenstandsraad op dit punt te corrigeeren. Herhaaldeleijk be reiken de dagblad-redacties verzoeken om nomen in of.iqieele opgaven te schrappen. Wanneer de dagbladen daaraan gevolg gaan geven, verliezen zij hun waarde als serieuse nieuwsbronnen. Toen dan ook den laatsten tijd de verzoeken om. verzwijging van faillis sementen 2jóó veelvuldig werden, dat (en te verdedigen, als het in de loket-kluis van de Spaarne- Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St, Bavo" Feestavond Rede rijkerskamer „Alberdingk Thijm" 8 uur Algemeetie Vergadering R. K. Dam- 12 uur. Brongebouw. Automobielententoonstelling. 105 uur en van 10 uur. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. Sociëteit „St. Bavo" Ledenvergadering A. ,R. K. A. 8 uur Grossiers 8 uur Duitsche meisjes 8 uur Exa men R. K. Handelsavondschool 8 uur Bestuur Graf. Bond 8 uur. Stadsschouwburg Voorjaarsuitvoering R, K. Kring kwart over 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout-1 «i«aat 60 Tentoonstelling van bloem- aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr. C. Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends'en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 9 uur. Woens dagmiddag ruilen vao kinderboeken. St. Marthavereeaiging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hoilandscbe meis jes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8-^10 *»t»f op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om vprsterkendt middelen voor armen zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder' bij. de leden te kennen aan het gfpen-wit «child aan den huisgevel Kraam verzórging .Sint Franciscus Liefde werk. - Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude .Gracht 74, des Dinsdag van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan bet zwarte schild met wit kruis aan den huis- ge veL De Zondag- en Nachtdienst der Apothe ken wordt deze week waargenomen door: de fa. Duijm en Keur, Keizerstraat 6. Tele foon 10378 en de fa. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 20. Telefoon 10354. 1. Nieuwe Groenmarkt j!2, Woensdagavond van 7Y: tot 9 uur. 2.' Hagestraat 49, Vrijdagavond van 7/'» tot 9 uur. In aansluiting aan ons vorig bericht om trent een feestviering ter eere van de Za lige. Teresia van Lisieux, ter gelegenheid van Hare Heiligverklaring, kunnen we thans het volgende melden. Het zal den velen vereersters en vereer ders van de lieve en zoo vermogende Hei lige genoegen doen te vernemen, dat ie mand, die onbekend wenscht te' blijven, aan Z. D, H. den Bisschop een levensgroot beeld der Heilige voor de Kathedraal Heeft aangeboden. Z. D. H. heeft dit geschenk gaarne aanvaard, en zelf heeft Mgr. de plaats uitgekozen, waar het beeld zal ko men te staan. De H. Teresia was een groot vereerster van de H. Kindsheid des Hee ren; het beeld komt dan ook aan den W- jgang van de H. Familie-kapel. In overleg Biet den architect der Kathedraal) Ir. Jos. Cuypers, wordt het beeld op de bekenfle ateliers van onzen stadgenoot J. Maas ver vaardigd. In aansluiting nu bij dit bewijs van dank baarheid en godsvrucht, hebben eenige vereerders der Zalige Theresia den wensch te kennen gegeven, ook in Haarlem het blijde feit harer heilig-verklaring meer plechtig te vieren; en zoo zal, ingevolge overleg met den H.E Plebaan, op Zondag 17 Mei,- *s avonds T- uur, in de Kathe draal een plechtig Lof plaats hebben met feestpredikatie, Te Deum Laudamus, ctc- "Zij, die méde willen helpen om het beeld en het altaar te versieren, kunnen bloemen aan de Pastorie laten bezorgen tot en mei 15 Mei. Voor de blijvende versiering en hel noo- dige waslicht zal een collecte worden ge houden. waar zeker zeer velen hun offer tje met groote vreugde zullen brengen. Een groot getal menschen van eiken rang en stand hebben zooveel aan de machtige Heilige tè danken en zoovele anderen kun nen haar voorspraak noodig hebben, Allen dus op naar de Kathedraal op 1' Mei om op den dag der Heiligverklaring de Z. Teresia van 't Kindje Jezus bijzon der te vereéren; te danken voor ontvangen gunsten en ons aan te bevelen in geeste lijken en tijdelijken nood. „Haar Hemel brengt ze immers door, met goed te doen op aarde; een schat van Hemelsche gun sten laat ze Sis rozen over de wereld ne derdalen. Zij is een allesvermogende be schermster voor degenen, die Haar aanroe pen en vertrouwen in Haar stellen." IDit de ktwm der GeiukzaRriek hiertoe behoort o.m. het geval in het verslag van den middenstandsraad bedoeld) er zelfs twee van dergelijke vragen op één ochtend kwamen is in onderling overleg van de hoofdredacteurs der bladen besloten voor taan alle faillissementso'pgaven olledig te publiceeren. Wanneer hierin dan fouten of vergissingen voorkomen, is de schuld daar van niet aan de dagbladen te wijten. De lezers en vooral de handeldrijvenden hebben recht op heele cn niet op halve in lichtingen. De heer H. Blom te Santpoort, die gisteren 25 jaar in dienst was der American Petroleum Company. Morgen wordt er in alle kerken van Haar lem en omgeving "meegedeeld, waar de kaarten (gratis) verkrijgbaar zullen zijn. Men legge nu de ooren goed te luisteren, dat er geen verwarring kome. Duidelijk zal wor den gezegd voor iedere parochie afzonderlijk waar men de kaarten voor deze conferentie kan halen. De Conferentie voor de GEHUWDEN valt op 13 Mei, des avonds 8K uur, in de St. Bavo. Alle Roomsche gehuwden moeten daar Pater Hendrichs gaan hooren. Het is er een eenige kans. Door de recherche is le Arnhem ver hoord de Belg G. B., 37 jaar, mecanicien, afkomstig uit Tubére, die 7 dezer te Am sterdam was aangehouden met een koffer tje, inhoudende meisjesondergoed, afkom stig van diefstal uit een school te Arnhem. Hij zeide den 15en April met een zeke ren B. over de grens gekomen te zijn en in verschillende scholen te hebben inge broken, met als buit eenmaal 40 en een handdoek en eenmaal 22. In welke plaat sen de diefstal had plaatsgevonden wist hij evenwel niet, daar hij totaal onbekend was met de plaatsen in Nederland. De man die terugkwam Deze film, die zich afspeelt in de socie- ty-kringen, op de Hawaï-eilanden en in China is de moeite waard om te zien. Har ry Potter, zoon yan een der New-Yorksche magnaten, leidt een los leven, werkt abso luut niet doch brengt zijn tijd zoek met fui ven. Zijii vader, die hem steeds verwend had, werd dit dolle drijven van zijn zóón moe1 en stuurde hem met 500 dollar op zak naar San Francisco om te leeren werken. Harry Weigert evenwel zich te beteren en wordt naar Shanghai vervoerd, op bevel van zijn vader. Marcelle, een danseresje, die hem had liefgekregën volgde hem, doch raakt verslaafd aan de opium. Beiden ont moeten elkaar weer. Na langen, wanhopi- gen strijd overwinnen zij eindelijk en wor den met open armen weder door papa Pot ter ontvangen. Deze film geeft een mooien kijk op den geweldigen strijd tégen de hartstochten: den drank en de opium. Te bewonderen vallen ook de prachtige natuuropnamen van de Hawai-eilanden. Het bijprogramma is zooals gewoonlijk keurig verzorgd. „Een Donderbui" zorgt voor een vroolijke lach. Men schrijft ons uit Zandvoort; Ja, bij den aanhef van dit bericht zou ik willen uitroepen hoera! Roomsch-Katholiek Zandvoort begint zich al meer en meer '.e begrijpen, ie voelen, dat het geroepen is tot bpenlijke daden over te gaan. Gelukkig een verblijdend teeken; men begrijpe echter goed, dat niet bedoeld zou worden, dat er weinig of niets van katholieke zijde te Zand voort gedaan zou zijn tot nog toe. Neen, veel, zeer veel is hier reeds gedaan op ka tholiek gebied, want biervoor tocb zijn spre kende bewijzen aanwezig, zooals het R K. Zusterhuis, waar zeer vele oude én jonge personen verpoozen tot herstel hunner ge zondheid of om eens te rusten, teruggetrok ken uit de dagelijksche beslommeringen, de R;-K. school, waarvoor zich de Z.Eerw. Heer Pastoor zoo bijzonder beiiverde en den dank .van al dc Kath. inwoners zeker heeft ver- J diend, het X -Kath. armbestuur, dat bij velen I den hoog .va nood lenigde en nog lenigt, vooi zoover het hiertoe maar eenigszins in slaat is en thans weer het geslichte fonds voor den bouw der nieuwe kerk; dit alles spreekt voor zich zelf. maar wat hier 'oc- doelct wordt is het Kath. vereenigingsleven tiaar buiten uitdragend over liet algemeen. Ja, wij hebben thans een R. K. Tooneelver- eeniging, genaamd „Vriendenkring", or.der de voortreffelijke leiding van den heer Vii- deman. Deze vereeniging, hop jong zij dan ook is, heeft zich in dit afgeloopen winter seizoen reeds zeer verdienstelijk gemaakt, niet alleen door haar. goed spel, maar vooral voor het goede doel, waaraan het batig saldo werd toegewezen, namenlijk voor bet fonds der te zijner tijd te bouwen nieuwe kerk, O, ja, wij hebben ook een R. K. Kics- vereeniging, maar jammer, neen te betreuren valt het, dat deze zoo weinig belangstelling heeft. Hoevele Katholieke inwoners zijn er nog, die geen lid hiervan zijn. Zou men on bekend zijn met haar bestaan, immers neen, want tot in het kleinste gehucht toe bestaat niet alleen, neen moet een kiesvereenigi ig bi st om de katholieke kiezers(ressen) voor te lichten bij verkiezingen en is tiet dan niet betreurenswaardig, dat de laatst gehouden vergadering zoo slecht bezocht was, dat deze door te weinig belangstelling niet door kon gaan. Is het niet jammer, dat, als het bestuur zich alle moeite en zorg ge troost, zoo iets plaats kan vinden. Kom, laaf dit eens anders worden, laten wij een? goed gaan begrijpen, dat alleen door eensgezind optrekken de katholieke zaak gediend kun zijn en wij ieder voor ons tot plicht hebben hieraan mede te werken. Begrijpt men dit goed, dan zal, wanneer straks wederom een dergelijke avond belegd zal worden, de zaai waar deze gehouden zal worden, te klein blijken en zal de secretaris geen handen ge noeg hebben om nieuwe leden in te schrij ven en te noteeren wie propagandist(stz) zijn wil. Bij deze twee genoemde vereenigingen houdt het dan ook op. De voorzitter van de tooneelvereeniging zeide bij de opening van een feestavond: Wij zullen eerlang een nieuw kerkgebouw krijgen, maar daardoor dan ook een vereenigingsgebouw. Juist, dan zijn we er! Neen, toch niet! Want een vereenigings gebouw zonder vereenigingen zou geen .ut afwerpen. En toch, hoe gemakkelijk zou Jat alles kunnen, als men de juiste personen hiervoor vinden kon om het Roomsch ver eenigingsleven te dienen. En laat men nu niet zeggen, die zijn er blijkbaèr niet. neen, die komen van zelf. En onwillekeurig 'en ken wij aan een afd. van den R. K Volks bond jongens- en meisjes-patronaat, zang- vereeniging, sportvereeniging, leeszaal, pr-i- pagandaclub, Martha Vereeniging, afd. R. K vrouwbond, enz., enz. en toch men voelt en begrijpt het reeds bij het komen van een vereenigingsgebouw moeten vereenigingen zijn. Men voelt juist op een plaats als Zand voort de noodzakelijkheid en het is daarem zulk een verblijdende mededeeling, dat thans een derde R. K. vereeniging in wor ding is, een vereeniging, die den katholiek zoo kenmerkt door liefdadigheid. Immers c-r heeft zich een Dames-comité gevormd, tiet- welk de volle instemming heeft van den ZeerEcrw. Heer Pastoor, dat zich ten doel zal stellen R. K. arme inwoners te steunen in alle opzichten. Het comité tracht zijn doel te bereiken, door alle Roomsch-Katholieke inwoners tot lid te doen toetreden met een minimum-contributie van 2.50 per jaar of zegge en schrijven nog geen 5 cent per week. Zou het mogelijk kunnen zijn, dat, wanneer dit Dames-Comité op huisbezoek zijnde om leden te verwerven, moet hooren: neen ik doe daar niet aan, neen, zoo iets behoort tot het ondenkbare. Is het wel noodig biei een voorstelling te geven van het groote op hel gebied der liefdadigheid hier tot stard tebrengen? Denkt u dan den toestand in van een hulpbehoevend R.-K. huisgezin, waarvan de moeder door een of andere oor zaak aan het bed gekluisterd is voor eenige weken, ja maanden misschien, niet bij machte een betaalde hulp in de huishouding te ne men, hoewel zoo hoog noodig. De kinderen moeten de noodige hulp missen. De toestand in zulk een gezin wördt ernstiger, doch, ziet, thans komt een ommekeer. De vader weet, er is een comité op Zandvoort, bestaande uit R.-K. dames, die zich bereid verklaard hebben, ondersteuning te verleenen in die gezinnen, waar zulks noodig is en hij spoedt zich daarheen en het comité i« bereid de nood te helpen verzachten. Wat heerlijk werk, hieraan zijn steun en medewerking te mogen verleenen. Nood lenigen van ande ren; het leed van anderen helpen verzach ten. Het kenmerk van den waren Christen. Het gevormde comité, bestaande uit de da mes*. Willems-Bindels, Slegers-Zandvoort, Versteege Corlie, M. Zandvoort, respectie velijk presidente, vice-presidente, secretares se en penningmeesteresse, alesmede de wer kende damesleden v. d. Berg Adrichem. A, Barendsen, A. v. d. Berg en Vinken Huis man, «verdient ons aller sympathie. Moge haar werk door alle katholieke inwoners be grepen en gewaardeerd worden. Het wordt dus een vereeniging in den geest van de H. Elisabethsvereenigingen elders, en wie zal ons de moreele beteekenis hiervan zeggen? Begrijpe men dit goed, dan zal men zich met graagte als lid opgeven, want alles, wat het Comité zich voorstelt te doen, hangt na tuurlijk af van de financiëele draagkracht. Daarom drage ieder aan dit heerlijke doei zijn offer bij. Zoo moet het zijn zoo moet het gaan. Thans is het reeds meer dan tijd, dat de katholieken ook ,te Zandvoort op aller terrein zich moeten doen gelden. 7.03 zij het. 9 MEI I EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.30 PARIJS 12.96 BRUSSEL 12 56 WEENEN 36.— LONDEN t 12.08 STOCKHOLM 66.60 KOPENHAGEN 47.- OSLO ,ff»ffffff»ff 42.15 BAZEL i 48.15 NEW-YORK 2.4818/16 ROME i t t i 10.22 x/« In de voorlaatste jaarvergadering heeft de burgemeester van Haarlem zich weer eens vastgeklampt aan hel woord „openbare orde. Zooals vele burgemeesters doen. Het was de heer Keesen. die het verzoek? deed, voortaan de Gemeentelijke Concert zaal niet meer disponibel te stellen voor openbare vergaderingen, waarvan met grond kan worden verwacht, dat zij een deel der burgerij in haar gevoelens zo« grieven. Het antwoord van B. en W. was afwij' zend. De burgemeester zeide, dat hij slecht die vergaderingen zou verbieden, die strij dig zijn met de openbare orde of zedelijk heid. Een ander bijkomend argument was dat tevoren nooit met zekerheid kan worden vastgesteld of een deel der burgerij in haar gevoelens zal worden gegriefd. Dat is waar, maar het argument is er toch maar een vooi de vaak. Niemand zou den burgemeester kwalijk hebben genomen indien eens, ge heel onverwacht, op een vergadering woor den zouden zijn gesproken, die een of ander pijn doen in zijn heiligste gevoelens, maar van den anderen kant zijn er vergaderingen Jo. a. die van de Amsterdamsche Protes- tanten-debatclubl) waarvan men op zijn vin gers kan natellen, zoo zeker als dat twee maal twee vier is, dat op die vergaderingen voor de Katholieken beleedigende woorden zullen gebruikt worden, sterker, dat de heele opzet en t eeriijJ doel van die vergade. ringen is, één doorloopende beleediging te zijn van het Katholieke geloof en de Ka tholieken. Het was de wensch van den heer Keesen deze en geen andere vergaderinjjen tegen te gaan en daar kan niemand iets op tegen hebben, ook niet in naam van het vrije woord. Niemand heeft de vrijheid een ander te bespotten of te beleedigen bitusschen v, as dit niet bet hoofdargu ment om zich te keeren te yen den wen sch van den heer Keesen. Hoofdzakelijk klampte de burgemeester zich vas'. aan der: geijklen en wettelijken term; strijdig met de open bare orde. Welnu, ik heb nooit kunnen begrijpen hoe verschillende burgemeesters zich op dit be grip konden beroepen om rechtmatige wen- schen hunner burgers af te wijzen. Omdat de openbare orde niet wordt ver stoord. meent de burgemeester. dat ook vergaderingen, waar een deel der burgers wordt beleedigd, moeten worden toege staan. Werd de openbare orde verstoord, dan zouden die vergaderingen worden ver boden. of zou er geen toestemming voor worden gegeven. Maar men begrijpe toch, dat het alleenlijk ligt aac *t geduld der be- leedigde burgers, dat dc openbare orde niet wordt versioord. Konden dezen hun kalmte nit bewaren, dan zou er onrust zijn en zou. de burgemeester gedwongen worden. ter wille van dc openbare orde, die soort ver gaderingen lp verbieden. Maar gaat het dan aan, die beleedigde burgers te laten boe ten voor hun eigen lankmoedigheid en geduld? Is het niet een gevaarlijk stand punt om zich alleen te beroepen op dc openbare orde, gevaarlijk omdat men daar mede den burgers den weg wijst op welke wijze alleen aan een ongewenschten toe stand eer, einde te maken. nl. door onrust te verwekken en de openbare orde te ver storen. Als straks weer zulk een vergadering wordt gehouden, waai* de Katholieken wor den gehoond, en een groep pootige jongens trekt naar de zaal om door verstoring der openbare orde den burgemeester te dwin gen een eind aan die beledigingen te maken, wie zou daarvan de gevolgen dragen? Men begrijpe mij goed: ik raad de Roomsche jon gelui niet aan zulks te doen, maar door dit voorbeeld wi! ik alleen bewijzen hoe onjuist het is, dat de burgemeester zich beroept op dc openbare orde om daarmede te recht vaardigen het houden van vergaderingen, die voor een deel der burgerij beleedigend zijn. Naar mijn meening moet de burgemeester niet als maatstaf aanleggen de vraag of d« openbare orde wordt verstoord, maar de vraag of er gevaar bestaat, dat de open bare orde zal worden verstoord en dat ge vaar is er zoodra een deel der burgers wordt beleedigd, zooals in de Concertzaal het geval was. Het feit of de. Katholieken op die vergaderingen tegenwoordig zijn, doet daarbij niets ter zake Ik voor mij. ik wensch niet. dat men mij beleedigt, of ik bij debeleedigjng tegenwoordig ben of niet. Barometerstand 9 uur v.m 757. Vooruit OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Konlugstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bilt Naar waarnemingen in den morgen vaa 9 Mei 1925. Hoogste barometerstand 764.8 m.M., Vardoe. Laagste barometerstand 750.6 m.M., te Holyhead. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Mei: Matige zuidelijke tot zuidwestelijken wind, zwaarbewolkt of betrokken met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk nog eenige regem zelfde temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1