Verkeersongevallen. 1 v K TOONEEL. UIT DEN OMTREK. DE SPAARNEBANK Ba icMen uit ouze vorige opia e. Ingezonden mededeeümgen a 60 cents per regel. to mm Gewrichtsrheumatiek, Griep, Hoofd- en Zenuwpijnen. Vrouw aangereden. De aanrijding op den Benne- broekerweg. Botsing. Aanrijding op de Turfmarkt. Benoemingen. De voorjaarsuitvoering van den R.-K. Kring, Maandag 11 Mei a.s. R.-K. Mandolineclub „St. Cecilia". Examens. Aideeling Haarlem en Omstreken van het Centraal Genooiischap voor Kinderherstellings- en Vacaniie- kolonies. VOOR DEN POLITIERECHTER. N.V. Technische Mij. Heringa en Wuthrich. Haarlemsche Zeilvereehiging. L'Aiglon van Edmond Rostand. Theatre de la Porte St. Martin, Parijs. Automobieiententoonstelling, BURGERLIJKE STAND Gevonden dieren en voorwerpen. SCHOTEN. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. REORGANISATIE DER GEM. BRANDWEER. Geen vrijwillige brandweer; wel vrijwilligers bij de gemeen- telyke brandweer. De gemeentelijke inkom stenbelasting. Het ihefiingspercenfage voor 1925-'26 wederom 3. Een Fransch antwoord aan Duitschland. 94 V g I8Va 97 Va H3/s ïii1/2 - Bureau voor vreemdelin genverkeer te Berlijn. Onder één commando. De Kon. familie naar het buitenland. Hertzog ötfër het protocol van Genève. Bomontploffing te New-York. Gevecht tuschen blanken en negers. De Duitsch ontwapening. Maatregelen der Engelsche re geering tegen de bolsjewiki. De vreeselijke hongersnood. J.V.D.HEUVEL Leed 30 jaar, eindelijk genezen. De schilder v. d. Heuvel. Talmastraat 18 Amsterdamde bekende teekenaar en ontwerper op reclamtccbied schrijft ons: „Op mijn 14e jaar begon ik reeds aan rheuraatiek te lijden, welke kwaal met de jaren steeds verergerde zoodat ik ntelbare malen wekenlang te bed lag, niet in staat mij te verroeren. Door ver schillende doktoren ben ik behandeld geworden, echter ronder blijvend resuftaat. Telkens weer kwamen de rheumati- sche aandoeningen te rug, wefke bij mij de geringste beweging ont vettende pijnen veroor zaakten en mij weken lang beletten mijn werk zaamheden te verrichten. Verschillende middelen heb ik beproefd, echter steeds zonder resultaat. Ik had reeds zooveel over Togal-tabletten gelezen en ook gehoord van kennissen die door haar gebruik genezen waren van Rheumatische aandoeningen, andere van Griep, Influenza of Zenuwpijnen dat ik besloot het ook eens te probeeien. Reeds na de eerste flacon verminderde de pijnen en na gebruik van enkele flacons a f 2.~ was ik geheel hersteld. Zelfs het vochtige seizoen van verleden jaar deed mijn rheumatische aandoeningen niet terugkeeren, zoodat ,k iederen lijder aan gewrichtsrheumatiek ten sterkste kan aanraden onmiddellijk bij de dichtst o.izijnde apotheek of dtogist Togal-tabletten te halen." oensdagavond werd de vrouw van den kleermaker B-, wonende nabij de brug over de Kruisvaart, aldaar aangereden door een passeerende auto, bestuurd door den land bouwer G. E. alhier. Het mag een wonder heeten dat de vrouw alhoewel hevig geschrokken en geheel overs iuur er zonder ernstige verwondin gen afkwam. Zij kreeg alleen een paar ont vellingen. Naar wij vernemen is de toestand van den tnélkhandelaar E. die ciezer dagen met zijn melkwagen cp den Bennebroekerweg door een auto werd aangereden en daarbij een ernstige inwendige bloeduitstorting bekwam, thans langzaam vooruitgaande. Hij zal voor- loopig echter nog het bed moeten houden. De heer K. E.f wonende te Aalsmeer, reed Woensdagavond met zijn vrachtauto in de Kruislaan te Hoofddorp, naar de richting van den Hoofdweg. Bij hét omgaan van der. hoek kwam de auto in botsing met een mo torrijwiel met zijspan, welke uit de richting van het dorp op den Hoofdweg reed. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer B. L.»uit Alphen a. d. Rijn, liep eenige ontvellingen op. en zijn echtgenoote, die In de zijspan zat, bekwam een verwonding aan het hoofd. Het deerlijk gehavende motorrijwiel met zijspan, dat niet meer bereidbaar was, werd paar de auto-garage van de firma Kalmt- nout en Van ,\iel gebracht, terwijl de heer B met zijn vrouw en kind per auto naar hun woning te Alphen zijn gegaan. De vrachtauto bad nagenoeg geen avezij bekomen. Donderdagmiddag te ongev. half 3 is op de Turfmarkt het 4-jarig meisje C, F., toer. het uit een zijstraat kwam aanloopen. door een motorrijder aangereden. Het meisje kwam tc vallen en bekwam een wondje onder het oog en klaagde over pijn in een der been tjes. Het werd paar het gasthuis overge bracht. De motorrijder, die doorreed zonder té stoppen is onbekend. Z D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur van het Genootschap van R. a, Kunstenaars, alhier, den Zeer Per tv. Heet Pastoor L. Boogmans; van groep III der R. K Vereenigingen te H larlem, den Wel Eerw Heer Z. de Korte; tot directeur van Francisca Romina te Haarlem, voor de Par. v. d. K. Joseph, 11 Joannes de Dopper, O L. Vr. Rozenkrans, den We! Eerw. Heer A. W. J. tühn. Zooals wij indertijd hebben bericht, wordt de Voorjaarsuitvoering van den R.K. Kring Maandag 11 Mei a.s. gehouden in den Stads schouwburg aan het Wilsonsplein. Het be stuur van den Kring verzoekt ons nu mede te deelen, dat de programma's en toegangs kaarten Zaterdag bij de donateurs, leden, enz. worden thuisbezorgd. De gelegenheid tot plaatsbespreken is Maandag a.s., dus op een dag van de uitvoering, aan den Stads schouwburg, van 10 tot 3 uur Dc toonee'club van den Kring heeft d& opvoering aangedurfd van het Fcansche blij spel ..Durand en Durand" en hoopt daarvan een succesvolle vertolking te geven. Zooals men weet zijn de Kringuitvoeringen steeds ai: en toegankelijk voor leden, dona teurs e. d. Wie nu al-nog in de gelegenheid vesteld wil worden den a.s. feestavond bij ;c wonen, moet zich omgaand als lid, dona teur, bui.ongewoon hd of begunstiger opge ven bij den heer J. v. d, Pigge, Groote Houtstraat 68. Vrijdag 15 Mei a.s. zal bovengenoemde vereeniging in den schouwburg aan den Jansweg een concertavond geven. Waar da leiding berust in handen van den bekwamen directeur A. J. P. Hakkenberg v. Gaasbeek, kan hemet anders of dc avond belooft een genotvolle te zullen worden. Bovendien is gezorgd voor een passende afwisseling dcor de welwillende medewerking van mej. Rie Vreeswijk (zang); mej. Annie Do'llé (piano) en het trio Mudde (viool-cello-piano). Aan gezien het sedert de oprichting in 1920 de eerste keer is, dat de uitvoering in den schouwburg plaats vindt, is dit wel een 'be wijs, dat de veraeniging met groote kracht voouit gaat. Verwacht mag worden, dat deze poging om steeds meer te geven, door een goede opkomst beloond zal worden, terwijl de geringe entrée-prij's zeker niemand be hoeft af te schrikken. Zie verder programma. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft benoemd tot lid in de commissie tot het afnemep van examens in de Fransch»- taal, den heer R Borg- grevc leeraar aan de 5-j. H. B. S. met gewijzigd leerplan H. B. Sm alhier; tot lid in de comt; issie tot het afnemen van examens in de Hóogduitsche taal (akten M. O. en M. O. A), den heer J. Heemstra, leeraren aan de Gemedntelijioc H. B. S., alhier en tot plaatsvervangend lid den heer A. Thys, leeraar aan het Christelijk Ly ceum alhier; in de commissie tot het af nemen van de cxamons in de Engclsche :aal (akten L. O; en M. O. A.) den heer j C. B. A. Proper, leeraar aan de 5. j. H. B. S. j cursus A, alhier, wonende te Overvqen en j .ot plaatsvervangend lid den heer F. P. v. cl Voorde, leeraar aan de Gem. 5. j. H. B. S., alhier. JAARVERSLAG OVER HET JAAR 1924. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Het ledental bedroeg 357 tegen 366 ui 1923 en 389 in 1922. Onze aideeling stuurde 81 kinderen uit; de toename per kind en per uitzendingstermijn was ruim 2 K.G. De kinderen zijn allen op Diphteriebacil- len onderzocht; we hadden er één bacil drager bij. In de Commissie tot het nazien van de Rekening en Verantwoording over 1924 werden benoemd: Mej Farret, Notaris Hoeflake en de beer D. Peereboom. Op de Algemeene vergadering werd onze afdeeling vertegenwoordigd door den Heer A. C. Hendriks en Mej. C. Westendorp. Bij de periodieke aftreding trof het lot Mej. Westendorp, den Heer van Boekho ven en den Heer Hendriks. Allen namen de herbenoeming aan. Zeer tot ons leedwezen verliet ons door den dood de Heer Schram. Waar de Heer Schram roet zooveel ijver in onze vereeni- ging gewerkt heeft is het ons Bestuur een behoefte hem hier onzen harielijken dank te betuigen. Voor 1924 ontvingen we 1000 subsidie van den Gemeenteraad, waarvoor we on zen hartelijken dank betuigen; van den Ar menraad kregen we ook dit jaar niets. Ook van de Gemeente Schoten mochten we 15 ontvangen; onze inkomsten werden weder om vermeerderd door de goedgeslaagde uitvoeringen van den Heer Goeting en den Heer Steenman, wie we biermede onzen dank betuigen. Het Centraal Genootschap ontving 10 uit onze kets. Zonder licht en zonder belasting plaatje. Het was half elf in den avond van 26 Maart j.l„ toen een tweetal agenten op het Zuider Buitenspaarrie surveilleerde. In het donker zagen ze een man per liets naderen, die geen lantaarn meevoerde. Het bleek later te zijn J. B. D., 32 jaar oud, los werkman en wonende te Haarlem. D. werd gemaand af te stappen, waaraan bij, na nog een 30-tal meters te zijn doorge reden, voldeed. Toen kon geconstateerd worden, dat ook het rijwiel niet van een belastingplaatje was voorzien. De agenten wilden het rijwiel in beslag nemen en verzochten D. even mede te gaan naar de politiepost Houtpoort. D. ging aanvankelijk gewillig mede, maar in de Tulpenstraat gekomen voegde hij dc agenten toe: Ik verd.... het, ik woon hier in de Tul penstraat en ga naar huis. Een der agenten greep echter de fiets, wat D. wilde beletten. Hij kreeg daarvoor een klap met dc gummistok. Dc agent kon even-wel de fiets te pakken krijgen, maar werd steeds bedreigd door D„ die hem ten slotte een klap in het gelaat gaf. Reeds eerder had D. voor mishandeling terechtgestaan. Öe Officier van Justitie vindt het feit een ernstig verzet plegen tegen een ambtenaar in het rechtmatig uitoefenen van zijn ambt en daarom eischt hij een gevangenisstraf Van 14 dagen. Het vonnis yan den politierechter luidt acht dagen gevangenisstraf. De herrie in de Doelstraat. Dan verscheen voor den politierechter dc 26-jarige F. v. R., in verband met de kort geleden plaats gehad hebbende herrie in de Doelstraat. Op 20 April was v. R. in' gezelschap van v. K. langs de Botermarkt gekomen. Ze wa ren dronken, doch de surveilleerende agen ten vónden geen aanleiding om hen alsnog naar het politiebureau over te brengen. Evenwel volgden ze het tweetal op 'n 75 meter afstand. In de Raamstraat kwam er herrie, die zich inmiddels naar de Doelstraat verplaatste. De agenten spoedden zich er heen en dre ven dc groote menigte nieuwsgierigen uit een. v, R, werd aangemaand in zijn woning te gaan, maar wilde hieraan geen gevolg ge ven. Hij stond voor zijn deur en begon daar den agent v. K. uit te -schelden. De Politierechter vraagt beklaagde of hij reeds eerder veroordeeld is. Beklaagde zegt dat hij op 24 April van het vorig jaar tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf is veroordeeld van 14 dagen met een proeftijd van één jaar. Deze straf zal bekl. dus ook nog dfoeten ondergaan. „Hoevee! verdien je?" vraagt de Politie rechter. „Elf gulden," is het antwoord. „Bij wien?" „Bij Bouman," luidt het tweede antwoord, waarmede beklaagde zijn ondersteuning van het Burgerlijk Armbestuur blijkbaar bedoelt. Dc Officier van Justitie vraagt wegens 'bc- leediging van een ambtenaar in functie 4 dagen gevangenisstraf. De politierechter vonnist overeenkomstig. Dan dient de tweede zaak, tegen F. v. R. Toen de agenten hem bij de herrie in de Doelstraat wilden arresteeren, sloeg hij de deur van zijn woning dicht, ging naar den zolder, sloeg roet een bijl het zoldervenster kapot en begon vervolgens met dakpannen te gooien. De agenten M. S. v. d, H. em J. A, P. wa ren het mikpunt. Gelukkig werd niemand geraakt. Agent P. kan, nog juist bijtijds ter zijde springen en heeft toen v. R. roet een revolver bedreigd. v R. schreeuwde echter: Ga weg, of ik gooi je tot barsten. De Officier van Justitie wijst er op dat beklaagde reeds eerder verschillende malen veroordeeld is en beschouwt dit nieuwe teit als een poging om iemand zwaar lichamelijk letsel toe te brengen. Beklaagde mag van geluk spreken, dat hij niet air, moordenaar terecht staat, want ge lukkig hebben de dakpannen niemand ge raakt. Spr eischt een gevangenisstraf van 3 maanden. Begl. zegt dit nogal veel te vinden. De politierechter veroordeelt beklaagde tot 3 maanden gevangenisstraf. Ten slotte komt J. v. K. voor. Hij was in gezelschap van v. R. op dan bewusten avond naar huis gegaan. Met een aantal opgeschoten jongens was herrie ont staan en in het gedrang was ook v. K. Hij werd door een agent van 'politie C. v d. S gegrepen, die hem maande naar mus te gaan. Toen v. K. daaraan geen geyolg gaf, wilde de agent v K. meenemen naar net bureau. v. K. ging aanvankelijk gewillig mee, doen een 30-tal meters verder Wefd 'de agent door een persoon tot vallen gebracht. v K. was los en maakte zich uit de voe ten De Officier var. Justitie zegt dat ooi K. verscheidene malen gevangenisstraf iiecut ondergaan. Voor deze wèderspannigheid eiscbf hij 20 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. Het vonnis is gelijkluidend. Verduistering. J K., loopknecht bij H., ontving van allz bestellingen, welke hij bracht, steeds 5 pCt. provisie. Op zekeren dag verdween hij een ter spoorloos en bi; navraag bleek dat hij van verschillende klanten geld had ontvan gen voor bestellingen tot een bedrag van 26.—. D- Officier van Justitie vraagt een ge vangenisstraf van 14 dagen tegen beklaagde, die niet verschenen is. De Politierechter acht het feit van ver duistering bewezen, echter tot een bedrag van 3.80 en veroordeelt beklaagde des- wegen tot een gevangenisstraf van 14 dagen. In de te Haarlem gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Technische Maatschappij Heringa en Wuthrich werden de balans en winst- en verliesrekening goed gekeurd. De behaalde winst zal voor af schrijving worden gebezigd. Geen dividend wordt uitgekeerd. Tot commissaris wérd her kozen de heer mr. H. A. J. Merens. Opening van het seizoen. De Haarlemsche Zeilvereeniging opent Zondag a.s. het seizoen met een tocht naar de Mooie Nel. Ingeval de tocht wegens slecht weder eventueel zou moeten worden afgelascht wordt ze Zondag 17 Mei d.a.v. gehouden Vertrek van de vioot half elf van „Geko." Er wordt koffie gedronken op de Mooie. Nel. 's Avonds 8 uur bijeenkomst der deelne mers in „Geko." Voor 'n Rink bezette zaal ging Donderdag avond in den Stadsschouwburg het meester werk van Edmond Rostand, L'Aiglon. Voor de stad Haarlem kunnen wij de op voering van dit stuk door een Fransch ge zelschap een gebeurtenis noemen en het pleit voor het kunstzinnig gehalte der Haar lemmers, dat ze in zoo'n grooten getale deze schitterende voorstelling hebben bijge woond. Want, hoewel er aan de uitvoering vlek ken kleven, is er anderzijds zooveel in te- waardeeren, dat het ons beter lijkt het zwaartepunt te leggen bij de beoordeeling op datgene, waarover wij onze on verholen bewondering kunnen uispreken. Met welk een elan is dit stuk gespeeld, dat alle bedrijven door een zware taak stelt aan actrices en acteurs en dat in zijn krach- tigen en spannenden opzet, de zes bedrijven door, door den bezoeker met onverzwakte belangstelling wordt gevolgd. Melle Marcelle Brégyl in den titelrol, die in verschillende gedeelten staaltjes geeft van een suprerieure kunst, was over het géhci/1 toch, vooral wat haar stem betrof, .liet be rekend voor dfeze uitermate zware rol. ,Vopr ons was het hinderlijk, dat wij aldoor in kleine gestes, bewegingen en gebaren het meisje herkenden en den hertog van Reich- stadt, hoe onmannelijk deze figuur overi gens mag geweest zijn, toch iievcr minder soepel, minder elegant hadden gezien. Dit neemt intusschen niet weg, dat bijwijlen haar uitbeelding ontroering gaf. vooral daar waar zij het niet tc stillen verlangen naar glorie, naar overwinning, naar krijgsroem moest vertolken. Onmiddellijk naast haar vraagt de figuur van Flambeau door Rolla een meer bijzon dere beschouwing. Wat een prachtige kop had deze strijder van de Keizersgarde, wieps regiem hij trouw is gehleven blijkens, zijn grenzelooze bewondering voor het napo leontische heroïsme, naar buiten stug, maar goedhartig, gesierd met de deugden van den onvcïvalschtén krijgsman. Montis als Metternich had de voorname en gereserveerde allures van den diplomaat. Buiten deze drie treden geen der overige meespelenden zoodanig op den voorgrond, dat zij extra vermelding eischen. Waarmee geenszins is gezegd, dat er niet veel goeds was in hun spel. Hef publiek was zeer enthousiast en bi; het einde scheen aan het applaus geen einde té zullen komen. In het Brongebouw exposeert de afdeeling Haarlem van de Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij een keurcollectie automobie len, waarvan vertegenwoordigd zijn d^ merken Minerva, Austro Daimler, eri Mathis, waarvan de Maatschappij inporteur is, ver der de Overland en Willys KnigHt waarvan de Maatschappij vertegenwoordigster voor Haarlem is. De tentoonstelling,, die 'van 8— 15 Mei gehouden wordt, geeft een overzich telijk beeld van de voornaamste typen der bovengenoemde merken, en omvat de model len vanaf den kleinen renwagen en de knusse tourauto van geringen prijs tot den grooten luxen en in alle opzichten gepeffec- tionneerden wagen, zoodat voor iedere beurs een model aanwezig is. De kleinere typen worden gevormd door de Mathis en Overland, waaraan de Over land six zich aansluit, terwijl de Austro Daimler en Minerva in de groote modellen om lijn en afwërking van carrosserie de be wondering wekken. Kundige handen verkla ren de voordeelen en superioriteit der mer ken en elke wagen, die geëxposeerd is, kan een spccialen blik waardig zijn, want de automobieltechniek legt hieraan, zooals be grijpelijk, haar beste krachten ten koste. De expositiezaal is tot een behaaglijk interieur herschapen, tapijten en bloemen maken een bezoek tot een rustig en genot vol evenement en de reclame trekt boven dien tot bezichtigen enkoopen. i Geboren: 5 Mei: G. v. Slecnwijkda Jong, z,; 6 Mei: W. GriffioenWevers, d.; 7 Mei: A. B. KleinVerstraate, z.; C. M. Hennekev. Poorten, z. Overleden: 6 Mei: H M. v. DijkHen driks, 57 j., Spoorwegstraat; E. G. Fredriks v. d. Brink, 94 Jansweg; 7 Mei: G. S. Hahn, 81 j., Nieuwe Gracht; A., 9 m., z. v. A. W. Captijn, Burgwal; W. Dirks, 6 Rozenprieelstraat Terug te bekomen bij: Politiebureau Sme- desiraat, beursje, Fransch schoolschrift; G. Nijhuis, Graaf Willemstraat 19 bal; C. v. Rooij, Jan Steenstraat 73, cape; M. Gaar keuken, Doelstraat 16, duimstok; C, v. d. steeg, Gen. Joubertstraat 37, étui's; C, van Gooi, I.. Annastraat 44 parapluie-foudraal; S. v. d. Aar, Spaarnwouderstraat 56, kou sen; Martin,, Gr. Houtstraat 109, hondje, Foivna; Cornet, Gr. Willemstraat 12, grijze poes. idem; Greven, Papcntorenvest 51. idem, idem; Piepenbrink, Molenstraat 50, zwart-witte poes, idem; van Bemmelen Spruyt en Boschstraat 13, Heemstede, witte poes, idem; J. Teeuwen, Olycanstraat 15, zakmes; J. Vriend, Kenncmerplein 18, muil korf; Ph. J. J. Smit, Gr v. Wiedstraat 19, penning (rijwielstalling); N. Trembach Lange Veerstraat 32, portetnofinaie met rozenkrans; W. Mühren, 2e Vooruitgangstraat 35, rij- wielbel.meik; J P. Hovink, Donkere Spaar- ue 58, idem; v. <i. Pigge, Gierstraat 3, vul penhouder; J. Nieuvvenhuis, Kleverparkweg 25 idem; Schutte, oninginncweg 10, id.; Vroom Dreesman, Groote Houtstraat, zilverbons. Regeling positie tijdelijk personeel, Aan den Raad der gemeente Schoten is door L. A. van Doorn en J. M. Westendorp resp. voorzitter en secretaris der aideeling Schoten van het Nationaal Verbond van Gemeenteambtenaren in Nederland en als zoodanig vertegenwoordigende het bestuur dier afdeeling; een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat de positie van het tijde lijk personeel meermalen een punt van be spreking in de vergaderingen van den raad heeft uitgemaakt. dat de positie van dit personeel in zoo verre geregeld was, dat bij ontslag uit den gemeentedienst onder normale omstandig heden, krachtens de gemeentelijke wacht geldverordening met vaste ambtenaren wor den gelijk gesteld zij, die ten minste drie ja ren in tijdelijken dienst der gemeente zijn; dat bij ontslag uit den gemeentedienst tengevolge van buitengewone omstandighe den, als de opheffing der gpmeente, in het door Gedeputeerde Staten dezer provincie ontworpen voorstel inzake de grenswijzi ging, was opgenomen de bepaling cfet met vaste ambtenaren werden gelijk gesteld zij, die op 1 Januari 1923 ten minste een jaar onafgebraken in tijdelijken of lossen dienst der opgeheven gemeente waren; dat redelijker wijze mocht worden ver wacht, dat een soortgelijke bepaling en dan naar den toestand op 1 Januari 1926 door de regeering in het wetsontwerp zou wor den opgenomen, gezien de bijzondere posi tie van het tijdlijk personeel; dat zij evenwel mét pijnlijke verbazing hebben geconstateerd, dat deze bepaling niet is opgenomen in het onlangs bij de Tweede Kamer der Staten Generaal inge diende wetsontwerp; dat de positie van het tijde'ijk personeel na 1 Januari 1926, geheel op losse schroe ven komt te staan, aangezien het niet weet, wat alsdan gebeuren gaat en het personeel geen enkel beroep kan doen gelden op de regeling der rechtspositie zooals die voor het vaste personeel in het wetsontwerp is neergelegd; dat derhalve het tijdelijke personeel het slachtoffer dreigt te worden van de lijdens geschiedenis der grensregeling, hoewel het jarenlang zijn beste brachten aan de ge meente heeft gegeven; dat zij niet kunnen aannemen, dat de raad, die zoo dikwijls heeft getoond de belangen van het personeel op waardige wijze fe willen behartigen, aan het tijdelijk personeel zou willen onthouden, datgene, waarop het op rechtvaardigheids- en bil- lijkheidsgronden aanspraak mag maken; redenen, waarom zij den raad verzoeken de positie van het tijdelijk personeel, zoo nóódig ook van het losse personeel, af doende fe willen regelen. R.K. Par. Armbestuur. Z. D. H. de Bis schop van Haarlem, (leeft opgericht een pa rochiaal R.K. Armbestuur in de parochie van de H. Lidwina, alhier, en benoemd lot leden de heeren J. Harle, C. Klaver, H. Schaap en A. P. Schijven. Burgerlijke Stand. Getrouwd: A. Sengers met"M. Ch. L; Blaauwhof. M. Kuipers met N Konst. J. F, Roest met E. M. :Wil4schüï. Geboren: z, van P. J. A. BoomSchou ten. Overleden: J. H. Bolwidt, 17 jaar. Naar aanleiding van de in de vorige raadsvergadering aangenomen motie-Prin- senberg, zijn B, en W. van oordeel, dat nu gebleken is, dat een reorganisatie van de brandweer alleen door het ih het leven roepen van een vrijwillige brandweer om verschillende redenen practisch niet moge lijk is gebleken overgegaan moet wor den tot reorganisatie van de gemeentelijke brandweer. Het voordeel hiervan zal u niet ontgaan, schrijven B. en W. den raad, daar toch het personeel dezer brandweer geheel onder de bevelen van het, Dagelijksch Bestuur staat, hetgeen natuurlijk minder het geval zou zijn, indien het denkbeeld van een vrijwil lige brandweer had kunnen worden verwe zenlijkt. Om nu uit een ^impasse 'tc geraken, het geen de motie-Prinsenberg beoogt, en ter tegemoetkoming aan de verlangens van hen, die eeu brandweer van uitsluitend vrij- i willigers voorstaan, zijn B; en W. na rijp beraad tot de conclusie gekomen, dat de oplossing, welke aan allen bevrediging kan schenken, gezocht moet worden in een re organisatie van de gemeentelijke brand weer op zoodanige wijze, dat daarbij ook vrijwilligers kunnen dienen. Mocht deze oplossing ook door u aan vaard worden, dan ligt het in het voorne men r an B. en W. u in de eerstvolgende vergadering een gewijzigde verordening op het brandblusschen in deze gemeente ter vaststelling aan te bieden. B. en W. deelen aan den raad mede, dat het vermoedelijk voórdeelig saldo van den dienst 1924 der gemeentelijke inkomstenbe lasting 112.0C0 zal bedragen. Op de begrooting voor 1925 werd aan plaatselijke inkomstenbelasting geraamd een bedrag van 750.000. Deze raming zou, gelet op de opbrengst over het belastingjaar 19241925, bij een heffing van 3 pCt. 50.000 tc hoog zijn, doch met het oog op weder-opbloei in handel en industrie ver trouwen B. en W, dat over 1925 op den post „Belasting naar het Inkomen", het uitgetrok ken bedrag wel ten naastenbij aan belasting zal worden ontvangen Mocht dit laatste echter niet zoo zijn en bijgevolg de reke ning 1925 met een nadeelig saldo sluiten, dan toch kan dit tekort worden gedekt dcor een bijdrage uit het reserve-fonds, thans groot 500.0CO, welk fonds indertijd werd gevormd om daaruit eventueele tekorten te bestrijden Wat Het dienstjaar 1926 betreft, deze dienst zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, ook bij niet toeneming vau het totaal belastbaar inkomen der ingezete nen, en zonder dat uit het reservefonds be hoeft te worden geput, er noedeÜjk wei 'net geen nadeelig saldo sluiten, daar dez.: dienst een bate zal kunnen krijgen van het dienst jaar 1924, n.l. het voordeelig saldo ad 112.000 hiervoren reeds vermeld. Zooals hieruit blijkt, zal, naar B. en W. vertrouwen, wederom met een heffing van 3 pC' kunnen werden volstaan, temeer waar men zich op het standpunt heeft gesteld, da' de aanwezige ,-eserve voor eventueele te korten moet blijven bestemd. Zou mén evenwel de reserve voor andere doeleinden wenschen te bezigen, dan waro een heffing van VA pCt. meer aan tc. beve len. Vermits B. en W. zich echter nog steeds op eerstgemeld standpunt stellen, hebben /.ij op grond van het „vorenstaande gemeend, den raad in overweging te moeten geven het hefhngsperqentage evenals het voorgaan de jaar voor het belastingjaar 19251926 te bepalen op drie. Gemeentezaken. B. en W stellen voor, aan S. Cubels te verkoopen 160 M2 grond, gelegen aan dc Hendrik Roozenlaau, tegen 3.50 per M2. B'. en W. stellen voor, aan de Coop. Woningbouwverèeniging „Ons Huis" voor den tijd van 15 jaren in erfpacht af te staan 5.775 M2 grond, tegen een jaarlijkschen erf pachtscanon van 1.386. B. en W. bieden ter vaststelling aan een aanvulling in het 11 Maart 1.1. goedge keurde bouw- en wegenplan op gronden, gelegen tusschen de Teding van Berkhout- laan en de Houtvaart. B en W. stellen voor, aan bot R-K. Parochiaal Kerkbestuur te Overveen méde- werking te verleenen in zake de verande ring van inrichting van het gebouw der R.-K. Jongensschool aan het Zandvoorter- pad en de aanschaffing van nieuwe school- meubelen, B. en W. bieden ter vaststelling ran een besluit tot af- en overschrijving van posten op de gemeentebegrocting van '24. B. en W. bieden ter vaststelling aan een suppletoire begrooting op den dienst 1924. De meerdere ontvangsten bij het Gas bedrijf bedragen rond 29.000- B. en W stellen voor, deze ontvangst aan te wenden tot gedeeltelijke dekking der uitgaven we gens uitbreiding van het gasbuizennet in 21. B. en W. stellen voor. in de vacalure- Koolhoven een nieuw lid in de Schattings commissie voor de Rijks-inkomstenbelas ting te benoemen waarvoor zij de aandacht vestigen op de heeren J. G. van Kessel en E. W. A. van Nederhasselt De Financiëele Commissie geeft eenige wijzigingen in overweging bij de vaststelling der nieuwe legesverordening. B. en W. hand haven hun ingediende verordening, behou dens een enkele wijziging. B. en W. stellen voor, ontheffing der Bouwverordening te verleenen aan Gebrs. Ruigrok en die tc weigeren aan het bestuur van den Protestantenbond, A. Michiels en W. F. Kruyer. Burgerlijke Stand. Geboren: z. v. M. E. van SilterenMuller. Ondertrouwd: G. A. M. Prins en A. J. M. Roozekrans FM. Aukes en J. Ch. van Niel W F. Grootes en N. A. Willcmsen C. A. Koeman en M, L. A Schiff P. M. van der Deijl en B. Kuneman, Getrouwd^ P. B. M. Hendrix en M. H. Hollenkamp J. G. M. van Walsem en A. Dekker J, M. Bosman en J. ten Napel. Overleden: G. J. van Riessen 37 j. Misbruik van vertrouwen. Herhaalde lijk komt het voor, dat de politie in kennis word gesteld met oneerlijke practijken, die enkele scharenslijpers er op na houden. Do- ze krijgen van villa-bewoners in opdractit messen of scharen te slijpen, en berekenen daarvoor een woekerprijs, waardoor oneeli- igheid ontstaat en men noodgedwongen is, het op een accoordje te gooien, om de ge slepen voorwerpen weder in zijn bezit te krijgen.-In dc meeste gevallen staat de po litie hier machteloos tegenover. Men zij dus gewaarschuwd tegen dergelij- ken woeker. Gemeenteraad. Een openbare vergade ring van den Raad dér gemeente Bloemen- daal wordt gehouden op Donderdag 14 Mei 1?25, des namiddags 2 uur op het Raad huis te Overveen. De agenda' vermeldt: ,1. Benoeming van een lid d^r schattings- commissie, bedoeld bij art. 57 'der wet op 'dé Rijksinkomstehbélast'ing 1914 (vacature- Koolhoven): 2. Verkoop van grondaan S. Cubels. •3. Definitieve uitgifte in erfpacht vao grond aan de Coöperatieve bouwvereeni- ging „Ocs Huis", 4. Wijziging besluit tot goedkeuring van het bouw- en wegenplan op gronden tus schen de Teding van Berkhoutlaan en de Houtvaart. 5. Verzoek van het R. K. Parochiaal Kerkbestuur tc Overveen en de noodige gel den beschikbaar te stellen voor door uit breiding van het leerlingenaantal noodzake lijke verandering in de inrichting der St. Aloysiusscbool. 6. Goedkeuring'van de balans, winst- en verliesrekening over 1924 van het gemeente lijk duinwaterleidingsbedrijf. 7. VoorstI tot het doen an af- en over schrijvingen op dc gemeentebegrooting dienst 1924. 8. Vaststelling 3de Suppletoire Begroo-- ting, dienst 1924, 9. Vaststelling van het percentage van de plaatselijke inkomstenbelasting 1925 1926. 10. Wijziging der verordening tot heffing van leges. 11. Voorstel inzake de reorganisatie van ed brandweer. 12. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening, 13. Ingekomen stukken. 14. Behandeling reclames tegen den aan slag in dc Hondenbelasting. 15. Behandeling reclames tegen den aan slag in het vergunningsrecht. Terug te bekomen bij: Hofstede, Molijn- straat 23, Haarlem, een zakmesje; H. v. Riessen, B.loemendaaischeweg 133, Bloe- mendaal, een gravure; Fonteijnc, Boschlaan 35, Bloemendaal, een dameshandschoen; W. v. d. Ban, Boschlaan 8, Bloemendaal, een voetkussen; A. Dickmann, Korte Lakenstr. 2, Haarlem, een hondenzweep; Kerkstra, Gen. Cronjéstraat 156, Scholen, een rijwiel-' belastingmerk 1925; A. Hekker, Zuiderluin- dorplaan 20, Overveen, een onderdeel van een snelheidsmeter; aan den politiepost te Aerdenhout, een autoband; J. L. Bakker, Zeeweg 36, Overveen een damesportemon- naie; Roozen, Bloemendaalscheweg 237, Overveen, een doublé kinderarmbandje; G, Mooi, Oranje Nassaulaan 31, Overveen. een leésglas; Mooiweer, Brederodeweg 4, Bloe mendaal, een paar heerenschoenen; H. A. Tweehuijzen, Lambrecht v. Dalcnlaan, Over veen, eeen insigne (vorm van een harp); aan het bureau van poiitie tc Overveen, een hondenriem, oen fluit met ketting, een voet- pomp, een aluminium penning. LONDEN, 8 Mei. In politieke kringen ver luidt, dat de Fransche minister van buiten- landsche zaken, besloten heeft, een onaf hankelijk Fransch antwoord te zenden aar. Duitschland op de Duitsche veiligheidsvoor- stellen. Briand zou echter deze nota eenige d.agen vóór haar afzending aan den Britschen minister van buitenlandschen Zaken willen zenden. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend. J HEDEN 5% Nederland 1919 9991/2 99 6% Nederland 1923 1027/g 102 4% Nederl 1917 8 1% N.-L 1921 A. 1033/16 1033/1? b% N.-l 1923 D.. 102?/i6 Loll Lloyd 5n/16 Oude Vaart 64 dito Gem Eigcnd 50l/3 Mij „Nederland" 260 V4 Scheepvaart-Unie 141 140 Rotterd Lloyd 127 1 r 1571/, 157 Oude Boot 658/4 Mi Holl Stoomboot - H V. A. 4983/4 497 Java Cultuur 162 359 Jurgens gew 971/4 Foloniale Bank i903/8 1393/4 1 dische Bank l433/4 144 Cert Handel Mij l283/8 128 1275/g 1273/4 f hoenix 95i/4 Geconsolideerde I5P/2 150 Kon. Olie -*725/g 3731/2 U. S. Steel "515/ie Marine comm. '215/16 Vorstenlanden '601/2 1641/2 Actions id. 170 171 C .mp, Merc. Arg 115/8 131/2 1323/4 133 Oude Deli 3913/4 j 393 Senembab 4083/g j 408 Deli Batavia '3373/4 340 A'dam Rubber 222 2241/4 Serbadjadi 228 Silau 112 Wai Sumatra 169 170 Dordtsche Petr, 338 Southern Rails 943/g 94V2 Union 138 138 Anaconda 775/g Wabasb 263/8 Comm. MaxwcD 67/16 BERLIJN, 8 Mei, De Bcrltjnsche gemeente raad heeft het crcdiet aangenomen voor de instelling van een stedelijk bureau voor het Vreemdelingenverkeer. BERLIJN, 8 Mei, De Italiaanschc Senaat heeft het wetsontwerp aangenomen, Waar door het Italiaansche leger, marine en vlieg- wezen onder één commando wordt gesteld. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de Koninklijke familie, zich Donderdag 28 Mei a.s. naar het buitenland begeven. LONDEN, 8 Mei. De ïi,nés meldt uit Kaapstad: gisteravond heeft -generaal Hert zog in het Parlement uiteengezet waaróm Z.-Afrika geweigerd heeft, het protoco' van Genève te ratificeeren. De eersie Minister zeide: wij namen als standpunt in, dat wij niet bereid zijn om dc verplichtingen vol gens het pact van den Volkenbond uit te breiden. Voor zoover wij deze verplichtin gen overgenomen hebben, zullen we ze na komen, doch wij' zijn niet bereid nieuwe verplichtingen te aanvaarden. Hertzog voerde hier aan toe, dat '.onder de Ver. Staten de Volkenbond nimmer aan het doel zal beantwoorden, wahrvoor hij in 't leven" is geroepen. Het protocol zou, naar de eer ste minister verklaarde de Ver. Staten moer dan ooit uit den Volkenbond houden en van geen nut zijn voor de tocko nst Van den Bond. Daarom was de aanneming van liet protocol, niet in 't belang van den Volken- bond. NEW-YORK, 7 Nov. In een Itaüaan- schen winkel in New-York zijn 2 bommen ontploft. Een man werd gedood en vele andere personen werden gewond. ELDORADO, 7 Mei. (Arkansas) Bij een gevecht tuschen Manken en neger-arbei ders op de olievelden nabij Eldorado werd een persoon gedood en kregen arbeiders ernstige verwondingen. LONDEN, 8 MEI. Lord Crew de Dritscbn Gezant te Parijs is thans in 't bezit dei Regeeringsinstructies betreüende de Duit- sche ontwapening en de ontruiming dei Keulsche Zon e. Hij is gereed om deze kwestie met den gezanienraad to bespre, 1 ken. LONDEN, 8 Mei. De Britsche autoritei ten zijn thans gereed met de voorgestelde maatregelen tegen de bolsjewiki. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans alle rapporten ontvangen van het onderzoek naar de activiteit van d« bolsjewiki in Engeland en heeft alle maat regelen genomen 0111 tegen eventueele sa menzweringen snel en krachtig te kunnen optreden. Tusschen het Ministerie van Builenland- sche Zaken en een speciale afdeeling van Scotland Yard zijn dagelijks besprekingen gehouden. Een der maatregelen die hiervan een uitvloeisel zijn, is de bewaking dooi detectives van alle bekende bolsjewistische propagandisten in Engeland. Hun gangen worden dagelijks nauwkeurig nagegaan. Verklaard wordt, dat ongeveer zevenhon-,- derd bolsjewistische samenzweerders in En geland en Schotland vertoeven, die op al lerlei wijze ontevredenheid en wanorde trachten te verspreiden Het verluidt, dat de propaganda der bols jewiki in Engeland zeer vergemakkelijkt wordt door de immuniteit, welke'aan de, handelsdelegatie der Sovjetregeering in En- geland is toegestaan. SHANGHAI 8 Mei. Naar gemeld wordt lijden 60 districten van de provincie Kwei- chu onder den vreeselijken hongersnood Er bestaan geen vooruitzichten op een spoedige leniging van dén nood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2