umffi Binnenlandsch Nieuws Bmr Onder de raüio-berichtenDe Belgische regeeringscrisis; Vander- vijvere kabinetsformateur. Het Afrikaansch tot oüiciëele taal ver klaard. De hongersnood in China. De Fransche pers over de operaties in Noord-Marokko. In den strijd tegen de dranksmokkelarij stelt_de Amerikaansche regeering 25 pet. fier boeten en de opbrengst der geconfisceerde goederen beschikbaar voor burgers, die smokkelaars aanbrengen. Gem. buitenl. berichten. Het Afrikaansch officieele taal. De hongersnood in China. AND De Belgische regeeringscrisis. Uit de R.-K. Staatspartij. St. Michael in den Haag. Wie de wegenbelasting betalen moet. De tweede R.-K. Vroedvrouwen' school. De subsidie voor de Olympische Spelen. De mollen- en kikvorschenwet. Bondsdag „St. Raphael". Oud-minister Franch naar ons land. Huisslachtingen. Het wetsontwerp Arbeid in broodbakkerijen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Bakkersnachtarbeid. MARKTNIEUWS. De Engelsche steenkool industrie. In antwoord op een in het Lagerhuis ge- relde vraag verklaarde tpinistcr Lane Fox, fiat sedert November 276 steenkoolmijnen riet normaal 55.300 arbeiders gesloten waren en niet heropend. Negentig mijnen met 10.600 rbeiders waren in dezelfde periode geopend heropend. De controle van den In ternationalen wapenhan del. De Hoiiandsche delegatie is als volgt ver deeld over de technische commissies Militaire commissie oud-Schout bij Nacht Gurie, tevens vice-president der commissie voor de douane, commercieele en statistische quaesties mr. Guérin. In de commiissie voor de verbodszones en in de juridische commissie zit geen Hollan der in de commissie van redactie mr. Doude an Troostwijk, die de delegatie ook in de centrale commissie vertegenwoordigt. Rijkspresident Hinden burg. Donderdagavond heeft de bevolking van lannover haar scheidenden stadgenoot, veld maarschalk von Hindenburg, een afscheids- roet en huldebetooging gebracht in den vorm van een fakkeloptocht. Twee uur lang duurde et défilé voorbij het huis van den nieuwen ijkspresident. f Ofschoon de veldmaarschalk binnen enkele dagen den eed op de republikeinsche grond- et van Weimar zal afleggen, blijft graaf Westarp voortgaan Hindenburg in zijn ar- 'i kelen voor te stellen als de zaakwaarnemer oor de monarchie. Dezer dagen heeft de ,,Kreuzz." ter gelegenheid van den "verjaar dag van den kroonsprins een artikel gepubli ceerd, waarin de verkiezing van Hindenburg als verjaarsgeschenk van het Duitsche volk aan den kroonprins wordt voorgesteld. De wensch wordt uitgesproken, dat het den jarige gegeven moge zijn, „het herleven van den Duitschen geest" geheel te beleven Zijn eigen innige wenschen vdor de Duitsche atie en den Duitschen staat mogen in ver- ulling gaan. „De verwachtingen, welke .ioor de verkiezing van Hindenburg bij den '-.roonprins en bij ons allen gewekt zijn zijn reusachtig groot. De strijd en de moeilijk heden, die wij nog voor den boeg hebben, Zijn zwaar. Maar wij koesteren het vertrou wen, dat zij overwonnen zullen worden, wan neer de de herleefde nationale staatsgedachte overwinnend voortschrijdt op haar weg naar de macht." De „Frankf. Z." knoopt hieraan de nuch tere opmerking vast, dat men er tot dusver niets van gehoord heeft, dat de nieuwe rij'ks- nresident of diens omgeving geprotesteerd heeft tegen de opdringerige wijze, waarop de monarchisten zich van hem meester maken ten bate van hun inconstitutioneel bedoelin gen. De binnenlandsche toe stand in Spanje. De „Times" meidt uit Madrid In ver band met de strenge censuur, welke nog steeds voortduurt, worden veel pamfletten en manifesten in gesloten couverts per post rondgezonden, of van hand tot hand gedis tribueerd. Blasco Ibanez blijft een der voor aanstaande figuren onder de propagandisten die vechten tegen de dictatoriale tyrannie, welke de meerderheid van het volk schijn baar met een licht hart en een glimlach draagt Zijn laatste methode is de uitgifte van ma nifesten voor het leger, de vloot, de geeste lijkheid en andere klassen der Spaansche bevolking, in welke hij uiteenzet, wat de toe komstige republiek voor elke klasse zal doen. De politie doet alles wat zij kan om de ge heime propaganda tegen te gaan, en zij die in het bezit worden gevonden van pamflet ten of manifesten, worden Onmiddellijk ge arresteerd. Het aftreden van den Ita- liaansche minister van marine. De „Popoio d'Italia" meldtMussolini beraadslaagde met den koning over het ont slag van den minister van marine, hetwelk zou zijn aanvaard. Sluiting van suikerfabrie ken in Italië. De bladen melden, dat tengevolge van de groote voorraden suiker, die in Italië aanwe zig zijn, er dit jaar 20 van. de 52 Italiaansche suikerraffinaderijen gesloten zullen blijven. Trotzki volkscommissa ris van den buitenland- schen hande1 Volgens berichten uit Moskou wordt Trotzki volkscommissaris voor den buiten- landschen handel. De „Daily Express" heeft Rakowski, den Russischen gezant te Londen, geinterviewd naar aanleiding van den terugkeer van Trotz ki naar Moskou. Rakowski zeide niet te kunnen zeggen over welk departement Trotz ki het beheer zou krijgen, maar het staat wel vast, dat hij daar geplaatst zal worden, waar zijn groote talenten voor organisatie het bes te tot hun recht zullen komen zeer waar schijnlijk dus op economisch gebied. De strijd in Marokko. De Parijsche bladen constateeren volgens Havas, dat de operaties in Marokko nog lang niet teneinde' zijn, en dat vooral in hét centrum, waar de vijand krachtig verzet biedt, nog heel wat gevochten zal moeten worden maar toch kan reeds nu gezegd worden, laten de perscommentaren hierop volgen, dat het offensief van Abd el Krim gebroken en de toestand gered is. De „Pe tit Parisian" wijst erop, dat de door de Riff- kabylen toegepaste tactiek niet veel van de normale Kabylentactiek heeft oorzaak natuurlijk de aanwezigheid van Duitsche avonturiers. Met dit blad is de „Matin" het eens, dat doel van het offensief van Abd-el-Krim is geweest het afsnijden van de spoorwegver binding FezTaza. Dank zij de versterkin gen uit Algiers is geen verrassende gebeur tenis meer mogelijk te achtep. De Fransche operaties ontwikkelen zich op normale wijze, maar het tegenoffensief zal de Franschen niet buiten hun zóne brengen, zoo wordt tenslotte verzekerd. De Franschen bezetten thans een linie ten zuiden van de rivier Ouergha. Zijn zij vol doende sterk om een nieuw offensief der Riffs in de richting van Taza of Fez te ver hinderen. De luchtver kenners rapp.orteeren een con centratie van de Riff-troepen in de richting van Ouezzan, den sleutel van de positie der Fransche zóne. Verwacht wordt, dat deze aanval de voor naamste poging van Abd-el-Krim zal zijn, om de Fransche troepen te verslaan. De Riffs gebruiken thans artillerie en de Fran sche "staf gelooft, dat de kanonnen worden be diend door blanke vrijwilligers. De toestand in Bulgarije. In de strafzaak tegen de daders van den bomaanslag in den Kathedraal, eischte de officier van Justitie den doodstraf tegen Zad- gorski, Friedmanh, Koef en Daskalof,, en gevangenisstraf tegen Kamboerof. i De strijd tegen de drank smokkelarij in de Vereenig de Staten. Burgers; die de autoriteiten kennis geven van het «ptredgn van dranksmokkelaars, dat veroordeeli rig van de smokkelaars tot ge volg heeft, zullen voortaan 25 van de boe ten ontvangen, die aan de veroordeelden wor den opgelegd, en van het geld, verkregen door den verkoop van de in beslag genomen voorraden. Vier nieuwe drankschepen, waaronder een Duitsch schip uit Hamburg, die niet bekend waren met de verscherpte activiteit van de „rumjagers" der regeering, werden toen zij het anker uitwierpen verrast door de aan komst van acht patrouilleschepen, die den schepen geerugelegenheid gaven, met de kust in verbinding te treden. VERMINDERING VAN DE ONGELUK KEN TE BERLIJN. De ongelukken te Berlijn zijn aan het af nemen. Het aantal tegen het laatste kwartaal van '24 is in hetjerste kwartaal'25 verminderd met 12.6 DE STAKING IN DENEMARKEN. Te Frederica, in Jutland, hebben vol gens bericht aan de „Times" ernstige ge vechten plaats gehad tusschen stakers ea de politie. Verscheidene fabrieken te Frederica maakten gebruik van werkwilligen, waar door de woede der stakess werd opgewekt, die ten getale van meer dan duizend man een aanval op de werkwilligen deden en enkele hunner wondden. De politie dreef de menigte met gummistokken uiteen en arres teerden enkelen, die later weer werden los gelaten. De vakvereenigingen hebben thans een vrijwilligersgarde gevormd, die uit 200 arbeiders zal bestaan en de politie steunen bij het handhaven van de orde. EEN ZOON VAN PRINSES YOLANDA OVERLEDEN. Een bericht uit Rome meldt, dat de zoon van prinses Yolanda, de dochter van den koning van Italië en gehuwd met graaf Calvi, is overleden. Het kindje was Vrijdag geboren. cieel opdracht zal krijgen om als kabinets formateur op te treden, moet nog worden afgewacht. Lang zal de crisis, die nu over de maand duurt, niet meer duren zoo mec- nen de bladen; laten wij echter niets voor spellen. De koning heeft Vandevijvere bij zich ont vangen en hem verzocht te willen trachten een Kabinet samen te stellen. Vandevijvere heeft de opdracht aanvaard. In een gemeenschappelijke zitting namen de beide Huizen van het parlement met al- gemeéne stemmen het Wetsontwerp aan tot wijziging der constitutie, waarbij het Afri kaansch in plaats van het Nederlandsch tot een der beide officieele talen wordt ver klaard; de andere is het Engelsch. Smit, de nieuwe hooge commissaris te Lon den voor de Unie van Zuid-Afrika heeft een rede gehouden aan een lunch, aangeboden door het Koninklijk koloniaal instituut, waaraan ook prins en prinses Arthur van Connaught aanzaten. Hij sprak o.a. over het gemeenschappelijk bezit van het Britsche en het Nederlandsche ras, n.l. het opbouwen van een zeer krachtige Zuidafrikaansche natie. Met klem kwam hij er tegen op, dat de Nederlandsch sprekende Afrikaander zeer onwetend of bevooroordeeld was en hij wees er op, dat een in hoofdzaak Neder landsch sprekende rcgccring een coalitie had gevormd met een voornamelijk En gelsch sprekende partij en dat er ministers waren, die geen Nederlandsch verstonden. Het goede in de toekomst doet het verleden vergeten. Wij beseffen, dat alleen goede wil, hartelijkheid en een elkaar goed be grijpen Zuid-Afrika kunnen maken tot een land, hetwelk waard is dat men er woont. Omtrent den hongersnood in de provin cie Kweichow wordt nader gemeld, dat de oogst van hét vorig jaar reeds lang is opge bruikt De boomen zijn kaal gegeten en gras is het eenig overgebleven voedsel. In de dor pen komt het kanibalisme veelvuldig voor, Groote massa's verlaten de geteisterde dis tricten, doch velen sterven onderweg en de wegen liggen met lijken bezaaid. Hulpver leening is nagenoeg onmogelijk en men ken niets anders doen dan den volgenden oogst afwachten. De katholieke missies doen wat zij kunnen, maar de beschikbare gelden zijn reeds uitgeput. Inmiddels gaan de Chineezen in andere districten voort elkander te bestrijden. De militaire gouverneur van Tjetjoean wordt aangevallen door een combinatie van gene raals, die hem de controle over de opbreng sten der zoutbelasting benijden, terwijl de regeering van Kanton door troepen uit Yoen- man wordt bedreigd, die zelf weer in het r.auw worden gedreven door den gouverneur van deze provincie. Sedert de Broqueville verleden Zaterdag de opdracht om een regcering te vormen heeft geweigerd,- heeft de koning slechts een onderhoud gehad met Vandevijvere, oud-minister van economische zaken "V an- devijvere had reeds. ter gelegenheid van een vorig bezoek te kenneg, gegeven, dat hij niet voor het vormen van het nieuwe kabinet in aanmerking wenschte te komen. Toch is het zeker, dat hij op stille wijze onderhandelingen voert met personen uit de twee partijen. Men schrijft aan Vandevijvere het plan toe om de onderhandelingen te drijven in de richting van een coalitie van democrati sche krachten, dezelfde richting dus als door Vandervelde «as ingeslagen, doch met enkele varianten natuurlijk. Of hij echter slagen zal en dan Poullet of Tschoffen van de koning offi- Geen vrije R, K. Democratische lijst.' Het landelijk comité tot voorbereiding van een vrije lijst voor R. K. democraten bericht het volgende: Hoewel het comité in nagenoeg alle kies kringen voldoende medewerking had gevon den, om overal een vrije lijst in te dienen, heeft het comité na rijp beraad besloten zijn actie stop te zetten. Eenerzijds blijkt de tijd van voorbereiding nog te kort te zijn, om een krachtige actie te ontwikkelen er. ontbreken de noodige geldmiddelen daar voor. Anderzijds gelden de volgende overwe gingen: De beweging voor een vrije lijst had ten doel het aan degenen, die de politiek van dé R. K. Staatspartij niet willen steu nen, mogelijk te maken toch op een Katho lieke lijst te stemmen, zonder dat een blij vende scheuring zou ontstaan, hetgeen het comité wel'vreesde, dat zou geschieden in dien de R. K. Volkspartij versterkt zou wor den. Nu is het comité in het bezit gekomen van een uitdrukkelijke verklaring van de R. K. V. P., dat deze in de officieele Staats partij zal terugkeeren, zoodra deze zooda nig gereorganiseerd zal zijn, dat haar rich ting en andere richtingen daarin tot uiting kunnen komen. Het comité ziet na deze uitdrukkelijke verklaring geen gevaar meer voor een te herstellen eenheid in de ver sterking der R. K. V. P. en wenscht dus geen moeite meer te doen deze partij te verzwakken. Uit de laatste rede van den voorzitter der R. K. Staatspartij té 's-Gravenhage blijkt, dat men niet ongenegen is, om bok samen té gaan met andere partijen dan de Christelijke, waardoor men een zuiver Christelijke re geering reeds bij voorbaat prijs geeft. Waar de candidaten van het comité zich alleen verbonden hebben de vorming van een zui ver Christelijke regeering te steunen, ver valt aan de beweging voor een vrije lijst de laatste grondslag en meent het comité die R. K. kiezers, die niet op de officieele lijst kunnen stemmen rustig op de Volkspartij te moeten laten stemmen. Een motie-Veraart. De St. Michaël-Club te Den Haag heelt een vergadering gehouden, waarop ook Prof. Veraart en Wittcrt van Hoogland het woord hebben gevoerd. Beiden betoogden met klem dat men niet op eigen avontuur mopst gaan maar( dat men vasthouden moest aan het doel van St. Michael, dat aange geven werd als: de versterking van de de mocratische gedachte in dc Kath. Staatspartij Het besluit van het Comité Nijmegen da be sloten had de R.-K. Volkspartij te stemmen, werd afgekeurd. Ten slotte werd met nage noeg .algemeene stemmen de volgende motic- Veraart aangenomen. De vergadering, overwegende dat het de taak is van de St. Michaëlclubs, krachtig en stelselmatig voort te werken aan de door werking der democratische gedachte in de R. K. Staatspartij, besluit, dat haar leden zich op 1 Juli aanstaande zullen gedragen als leden van de R. K. Staatspartij. Ook zij, die indirect profiteeren. Het Verbond van Ncd. Fabrikanten ve re e- nigingen heeft met betrekking tot het we- genvraagstuk besloten er op te wijzen, dat de kosten tot verbetering van het wegennet niet afgewenteld mogen worden op een be paalde groep staatsburgers, n.l. de directe weggebruikers, maar dat ook degenen, die indirect van den weg profiteeren, daarvoor hun offer moeten brengen. Het betreft hier een nationaal belang, een zaak van de ge meenschap, die dus ook door de gemeen schap dient te worden bekostigd. Tevens wordt daardoor de nationale belangstelling voor dit bij uitstek urgente vraagstuk ge wekt, In de vergadering van het centraal bestuur van het Verbond is mededeeling gedaan van de samenwerking tusschen het Verbond en andere organisaties, die zich eveneens dit vraagstuk Lebben aangetrokken. Uit de sa menwerkende bonden is een werkcommissie benoemd. Voorts werd ter kennis gebracht het feit, dat de jarenlange actie van het Verbond tot verlaging der posttarieven eindelijk eenig resultaat schijnt te gaan opleveren. Een schrijven van Mgr. Hopmans. In „Sancta Maria" publiceert Mgr. Hop mans, bisschop van Breda, het volgende schrijven: Ten einde te kunnen geraken tot de stickling eeaere tweede R, K. Vroedvrou wenschool in Nederland, is door den R. K. Vrouwenbond een loterij op touw gezet. Deze vroedvrouwenschool zal verrijzen bij de stichting Mcederheil te Ginneken. Diep overtuigd van het groote belang, dat hier op het spel staat, mogen wij niet nakten den opzet van den R. K. Vrouwen- bood goed te keuren en dringend aan te bevelen. 't Is waar, dat veel wordt ge vraagd. Maar ook waar is, dat er dringen de behoefte bestaat aan een tweede R. K. Vroedvrouwenschool, waar R. K. vrouwen en meisjes tot echt Roomsche Vroedvrou wen worden opgeleid. Wat een heil is daar van te verwachten voor de moeders en hare kinderen! En voor dat uitnemend goed werk ten al^emeenen nutte wordt slechts een kleine bijdrage verzocht. Wie is niet in staat een lot van 1to nemen? Wie van de meer- gegoeden zou kunnen weigeren noS krach tiger hulp te verleenen? Als bewijs van instemming verzoeken we den R. K. Vrouwenbond de eerste drie honderd loten voor ons te bewaren. De Bisschop van Breda, f P. HOPMANS. Naar wij vernemen, heeft de plaatselijke N. O. C.-commissie te 's-Gravenhage tot in zameling van gelden voor een waardige vertegenwoordiging van Nederland op de Olympische Spelen tc Parijs in 1924, ge meend na de verwerping van het wetsont werp inzake het millioen voor de Olympi sche Spelen te Amsterdam, onmiddellijk haar werkzaamheden, welke feitelijk na de O. S. tc Parijs, geëindigd waren, weder te hervatten. Zij verwacht dat de Haagsche sportwereld met haar zal willen meewerken om het Nederlandsch Olympisch Comité dén meest mogelijken steun te verleenen, ten einde de organisatie der spelen te Amster dam in 1928 in ieder geval mogelijk te maken. De commissie is als volgt samengesteld: Luit.-kol. J. C. Wagner, voorzitter, majoor W. G. van Hoogenhuijze, B. Veen, B. Ver naai en Wm. Mulder, allen leden van den Haagschen Athletiek Kring, Jac. F, Lamey, voorzitter van de voetbalvereeniging H. B. S., W. J. M. Linders, voorzitter van den Nederl. Krachtsportbond en Herman/ Levy, sportredacteur van Het Vaderland en de Nieuwe Courant. Secretaris van deze com missie, welke nog met eenige vertegenwoor digers van andere sporten zal worden uitge breid is de heer Wm. Mulder, Stationsweg 137 's-Gravenhage. Naar verluidt, heeft de N. V, Alg. Maat schappij voor Industrie en Handel aan het Nederlandsch Olympisch Comité het vol gend aanbod gedaan. Deze maatschappij, de A. M. I. H., plaatst lampen in diverse 'hotels, café's, enz. De lokaalhouders krijgen deze lampen gratis in bruikleen voor minstens een jaar; dc maat schappij heeft "daartegenover het alleenrecht om op deze lampen op bescheiden wijze reclame te maken. Binnenkort zullen, naar de Mij. schat, ongeveer 10.000 lampen ge plaatst zijn. Zij wil nu tot en met 1928, dus gedurende vier jaar, aan het Comité per geïnstalleerde lamp, 5afdragen Naar hare globale rekening zou bijdrage dan 200.000 be cijferen. Dit bedrag geeft zij dan a fonds perdu op voorwaarde, dat, wanneer er winst gemaakt wordt, geheel wordt gehandeld vol gens het Regeerings-voorstel, dus ponds pondsgewijze restitutie plaats heeft. De handel in mollenvellen. Het antwoord van den heer Ruys de Bee- renbrouck, Minister van Binnenldndsche Za ken en Landbouw, ten gevolge op de beant woording van vragen van dén heer Braat "be treffende wijziging van de Mollen- en Kik vorschenwet 1917, met het oog op de groote bemoeilijking van het vangen van mollen, en vrijlating van den verkoop van mollenvellen luidt als volgt: Het is ondergeteekende niet bekend, dat art. 1 van dc Mollen-, Egels- en Kikvor schenwet het den gebruiker der landerijen moeilijk maakt om de voor hem dikwijls schadelijke mollen te laten vangen en hem te veel in de goede uitoefening van zijn be drijf beperkt, en hij ziet ook' niet in hoe dit mogelijk is, aangezien dit artikel dien ge bruiker en diens gezin en de personen, die zich bij hem in dienst bevinden, volkomen vrijlaat in het vangen en dooden van mol len; dat art. 2 van die zelfde wet schadelijke gevolgen voor de maatschappij veroorzaakt, omdat daardoor dikwijls de waardevolle mollenvellen aan vernietiging moeten worden prijsgegeven, is in zooverre minder juist, aan gezien die schadelijke gevolgen veeleer het gevolg zijn van het niet toepassen door de Commissarissen der Koningin van de hun bij dat artikel gegeven bevoegdheid. Het stand punt, om van deze bevoegdheid niet of in zeer beperkte mate gebruik te maken, is in September 1920 op verzoek van den toen- maligen Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ingenomen, nadat overtuigend ge bleken was, dat alleen door den handel in mollenvellen te bemoeilijken, een einde kon worden gemaakt aan den grooten overlast en de schade, die de landpouwers in zeer vele deelen van het land van mpllenvangers ondervonden en aan de schadelijke gevol gen, die voor de maatschappij ontstaan, in dien zooals toen het geval was de mol in sommige streken bijna geheel wordt uit geroeid; ook ondergeteekende meende in dit conflict van belangen de kleinere voor de grootere te moeten doen wijken. Ondergeteekende is niet bereid een wijzi ging in voornoemde wet voor te stellen, vol gens welke in art. 1 de wóórden „van Onzen Commissaris in de Provincie, waar de gron den gelegen zijn, en met schriftelijke toe stemming" komen te vervallen en art. 2 ge heel uit de wet gelicht wordt, aangezien deze wijziging vóór den landbouwer en den land bouw in vele streken hoogst nadeelig zou zijn, en den landbouw in andere streken, waar de mol te overvloedig voorkomt, geen voordeel zou brengen, aangezien, zooals in het eerste gedeelte van dit antwoord is op gemerkt, de gebruiker van den grond geener lei belemmering ondervindt in de door hem gewenschte opruiming van den mol, maar' alleen aan dien gebruiker uit den verkoop van de vellen een geringe nevenbate zou doen toevloeien ten koste van den landbouw in het algemeen. Waar echter het onderzoek, bedoeld in de voorloopige beantwoording van deze vragen, heefi aangewezen, dat ten gevolge van de heilzame werking van de tot nu toe gevolgde gedragslijn de mollenstand zich in ons laud over het algemeen op bevredigende wijze herstelt, wordt overwogen op welke wijze het mogelijk zou kunnen worden gemaakt den handel in mollenvellen eenigszins toe te laten en tevens herhaling van de vroegere misbruiken te voorkomen. Bij gelegenheid van den Bondsdag van „St. Raphael" -op 5 Juni te Amersfoort te houden zullen als sprekers optreden Pastoor Duynstee uit Utrecht en prof. dr. G. Brom, uit Nijmegen. De „Nederlandsche Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede" heeft den' heer Louis Franck, oud-minister van Koloniën, uitge- nopdigd, om 3 Juni a.s. te 's-Gravenhage een lezing te houden over het Belgisch-Neder- landsch verdrag. In antwoord op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid Van Voorst tot Voorst, heeft de minister van Arbeid medegedeeld, dat hij het voornemen heeft een wijziging te bevorderen van het Kon. besluit van 5 Juni 1920 in dien zin, dat aan de gemeenten, ten aanzien waarvan artikel 6a der Vleeschkeu- ringswet is toegepast, vrijheid wordt gela ten, om de bepalingen van 3 van genoemd besluit al of niet geheel of ten deele op huisslachtingen toepasselijk te verklaren. Naar aanleiding van een in de Vrijdag ge houden zitting der Tweede Kamer, aange nomen amendement-Smeenk, gesubamen- deerd door den heer Schaper, waardoor het aanvangsuur voor den arbeid in de broodbakkeriien op 6 uur zou worden ge steld, heeft Minister Aalberse schorsing der beraadslaging verzocht. Vergadering van Vrijdag 8 Mei nam. 1 uur. Aan de orde is dc voortzetting'der behan deling van het wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen d.er Arbeidswet 1919 be treffende den arbeid in broodbakkerijen. Tevens is aan de orde de motie van orde van den heer Staalman c.s, omtrent de in diening van een wetsontwerp betreffende de vrijheid der bakkerspatroons om te werken in de eigen werkplaats. Minister AALBERSE betoogt dat de be wering, als zouden door het ontwerp de nachtarbeid en de Zondagsarbeid weder worden ingevoerd, onjuist is. In het concept- tractaat, te behandelen op de eerstvolgende Arbeids-Conferentie, wordt voorgesteld den bakkersnachtarbeid af te schaffen, met een overgangsuur van vijf uur, hetzelfde uur dat thans voor ons land als norm wordt voorge steld. Bovendien is thans reeds voor 85 pet. der gezellen een aanvangsuur van 5 uur mogelijk. De agitatie tegen het ontwerp is dan ook onwaardig en onwaar. Van afbreken van eigen werk is bij den Minister geen sprake. Zich aanpassen aan de omstandigheden is niet afbreken maar op bouwen. Als de Minister de oogen had ge sloten voor economische noodzakelijkheden zou de storm tegen de Arbeidswet een or kaan zijn geworden, die veel zou ontworteld hebben van hetgeen thans nog is blijven staan. Spr. behandelt achtereenvolgens de be zwaren, tegen het ontwerp ingebracht, en daarbij eerst de opvatting van den heer Staalman, dat het ontwerp niet ver genoeg zou gaan te'n aanzien van de vrijheid voor de patroons. Hij is er van overtuigd, dat de groote meerderheid der patroons de onbe perkte vrijheid niet zou willen, omdat die zou worden een dwang om nachtarbeid te verrichten in verband met de concurren tie, De beperking der vrijheid van de pa troons in "het bakkersbedrijf is noodig om voor de gezellen de afschaffing van den nachtarbeid mogelijk te maken. Als de motie-Staalman zou worden aangenomen, zou de Minister haar niet uitvoeren. Ten,aanzien der opmerking van de heeren Bakker en Oud, dat het ontwerp te ver zou gaan ten opzichte van de vrijheid voor de patroons merkt spr, op, dat in alle bedrijven de patroons de vrijheid hebben om te arbei den als zij willen, en dat in verband daar mede do patroonsvrijheid in het bakkersbe drijf niet meer moet beperkt worden dan noodig is. Dat de bakkersnachtarbeid weer zou op komen door aandrang van het Grootbedrijf, om nu om 4 uur te mogen beginnen, kan de Minister niet voorzien. De aandrang zou niet worden ingewilligd omdat het ordelijke ervan niet zou kunnen worden aangetoond, wijl een aanvangsuur van vijf uur voldoende is in verband met het verkoopuur van tien uur. Een algemeen aanvangsuur van zes uur zou de productie kostbaarder en dus het brood duurder maken omdat tusschen 6 en 10 uur het brood niet op de meest econo mische wijze is te bereiden en verlating van het verkoopuur de distributie in de war zou brengen. Voor een regeling bij collectief contract, door den heer Kuiper voorgestaan, is de tijd niet rijp. In het bakkersbedrijf zijn velen niet georganiseerd. Daarbij is in geen ander bedrijf de tegenstelling fusschen groot- en kleinbedrijf en daarmede de moeilijkheid eener collectieve regeling, zoo groot. Flet verwijt van den heer Oud, dat het voorgestelde geen arbeidersbescherming, maar concurrentieregelen zou beoogen, wijst de Minister af. Hij houdt slechts rekening met de concurrentie. Verwerping van het ontwerp zou doodend zijn voor het middenstands-bakkersbedrijf. De heer SCHAPER IS.D.A.Pl repliceert. Evenals de heeren ZIJLSTRA (A.-R.), SMEENK (A.-R.) STAALMAN (V.B.), die zijn motie handhaaft en KUIPER. (R-K.) Nadat ook de heeren SNOECK.HENKE- MANS (C.H.) en FRUYTIER (R.-K.) hebben gerepliceerd, dupliceert de MINISTER. De algemeene beschowingen worden ge sloten. De motie-Staalman wordt verworpen met 48 tegen 9 stemmen. Alleen de Vrijheidsbond is er voor. De heer STAALMAN (V. B.) licht een amendement toe om het wetsontwerp ten aanzien van de vrijheid van voorarbeid voor de broodbakkerspatroons weer te doen houden zooals het oorspronkelijk werd in gediend, dus iet een uur maar twee uur vrijheid te geven tot voorarbeid voor de pa troons in de broodbakkerijen. De heer SMEENK (A.-R.) verdedigt zijn amendement om de voorgestelde verruiming van de mogelijkheid tot Zondagsarbeid, be houdens het geval van art. 42, lid. 8, weer te doen vervallen en om een algemeen aan vangsuur van 6 uur in te voeren in verband met een verkoopuur van 11 uur (in plaats van half 11, zooals het amendement aan vankelijk voorstelde). Dc heer SCHAPER (S.D.A.P.), heeft tegen het amendement-Smeenk het onoverkome lijk bezwaar, dat een verkoopuur van 11 uur de distributie onmogelijk zou maken. Even wel gevoelt hij voor een algemeen aanvangs uur van 6 uur. Daarom dient hij een sub amendement in om het verkoopuur op 10 uur te handhaven. De heer STAALMAN (V.B.) bestrijdt het amendement-Smeenk en hel sub-amende ment als onpractisch en onbillijk. De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) betuigt instemming met het amendement- Staalman, doch verklaart zich tegen he' amendement-Smeenk, De heer FRUYTIER (R.-K.) is het eens met den heer Snoeck Henkemans, dat het amendement-Smeenk het onmogelijke vraagt. De MINISTER bestrijdt de amendementen. Eén uur voorarbeid is voor de kleine bedrij ven voldoende. Wat het amendement- Smeenk aangaat, de Minister heeft zijn be zwaren daartegen reeds ontwikkeld. Het sub-amendement-Schaper maakt het amen dement nog bedenkelijker. Het amendement-Staalman wordt; verwor men met 29 tegen 28 stemmen. Voor het sub-amendement van den heel Schaper verklaren zich 34 leden, er tegen 23; het sub-amendement is dus aangenomen. Het amendement-Smeenk wordt aangeno men et 29 tegen 28 stemmen. De Minister vraagt naar aanleiding .vao deze beslissing schorsing der beraadslagin gen. Van het gesub-amendeerde amende ment-Smeenk zou een algeheele ontwrich ting van het grootbedrijf het gevolg zijn. De vergadering wordt gesloten. AMSTERDAM, 8 Mei. Aardappelen (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 46.20, id. blauwe f 5.50 6,20, id. eigenheimers f 44.25, id. bravo's f 4.505, id. roode star f 3.704, id. blauwe eigenheimers f 44.50, Friesche roodstar f 3.654, id. roodbonten f 3.504, id. blau we borgers f 2.503, Noord-Holfandsche blauwe f 3.804, id. bonte f 44.50, IJpol- der eigenheimers f 4.505, Zeeuwsche Ei genheimer poters f 1.601.80, id. blauwe poters f 1.401.60, id. bonte poters f 1.40 1.60, id. bravo poters f 1.602, id. roodstar poters f 2.202.40. Hillegommer zandaard- appelen f 6.507.50. Drentsche eigenhei mers f 23, id. roode star 23 per hl.win ter Malta-aardappelen f 1820, zomer id. f25—25 per 100 kg. AMSTERDAM, 8 Mei. (Bericht van het Gem. Veilinggeb. expl. De Jong Koene.) Bloemkool I f 25—38, id. II f 12—24 per 100 stuks, salade f 7.4011.50 per 100 krop, ra barber f 8 13 per 100 bos, spinazie f 0.05— 0.09, posteleinf 0.20v.30 per kg. raapstelen f 68, radijs f 6—10, prei f 1425, selderij f f 512, peterselie f 3.508 per 100 bosjes, komkommers f 3645 per 100 stuks, peen f 3545 per 100 bos, spercieboonen f 1.50 1.JO per kg, snijboonen f 1.802.70 per 100 stuks/tomaten f 0.8O1.10, aardbeien f 1.90 2.20 per kg. Bloemen. Hadley f 1725, Golden Ophe lia f 915, Ophelia f 1015, Sunburst f 7 11, Keizerin f 814 per 100 stuks Seringer wit f 3248, id. lila f 2034, Violieren f 17 25, Sneeuwballen f 1015 per 100 tak Darwintulpen f 3.50—7.50, Tulpen f 23.50, Irissen (Hollaridsche) f 5.50—8, Callas f 20— 33, Am. Anjers f 1218, Lathyrus f 1.60 3.60 per 100 stuks Snijgroen f 715 pei 100 rank Fransche Anjers f 0.300.55, Margrieten f 0.100.13, Fransche Irissen f 0.500.70 per dozijn. Potplanten. Cineraria's f 0.250.55, Azalea's groot f 34.80, id. middelsoort f 1.40 —2.50, id. klein f 0.60—1.10, Coleüs f 0.20— 0.32, Geraniums f 0.180.25, Plumosa's f 0.100.14. Hortensia's groot f 1.102.50, d. klein f 0.350.80, alles per stuk. ALKMAAR, 8 Mei. Kaas. Ter markt wa- en 150 stapels, wegende 160.000 kg. Fa- briekskaas kleine f 48, commissie f 50, middelbareboerenkaas kleine f 50, com missie f 52, middelbare.Handel stug. ASSEN, 7 Mei. Vee. Op de te Assen gehou den jaarmarkt waren aangevoerd 552 koeien 56 pinken, 44 Fr. schapen, 38 klammeren 13 drachtige varkens, 1 guste varken, 4 loop varkens, 960 biggen, 35 geiten. Vette koeien f 60—350, kalfkoeien f 225450, melkkoeien f 250400, guste koeien f 175—325, vaarzen f 200350, pinken f 150 225, Fr. schapen f 35—45, lammeren f 1217.50, drachtige varkens f 7595, guste varkens f 70, loop varkens f 1823, Londensche varkens f 0.3 0.35 per kg, biggen f 1216, geiten f 5 24.50. LEEUWARDEN, 8 Mei. Vee. Aange- vóerd 167 stieren f 140570 ossen 448 vette koeien f 230480, per kg. f 0.901.14; 1852 melk-en kalf koeien f 225530 78 vette kalveren f 48100, 188 pinken f 110 210 graskalveren 423 nuchtere kal- ren f 819 305 vette schapen f 3660 373 weideschapen f 3050 2872 lammeren f 1924 405 vette varkens f 58160, per kg f 0.680.76 42 magere varkens f 28e 58 298 vette' biggen f 3056 387 kldin biggen f 918 14 paarden 58 bokken. De handel in stieren was prijshoudend.- enter stieren iets flauwer vette koeien on veranderd melk- en kalfvee wel zoo goed tdoch slepend vette kalveren hooger, nuch- Lere kalveren eveneens varkens vlug, voor sonden minder, zouters 7476 c Londen- che varkens 7074 c. per kg wolvee ge drukt. Eieren. Aanvoer 47.000 kippen f 5 7 j 5000 eenden f 5 a 6.50. LEEUWARDEN, 8 Mei. Boter. Aanvoel 18/3 en 188/6 v. Fabrieks- f 1.701.95. No teering van de commissie f2. Kaas. Sleutelkaas f 0.210.57, Nagelkaas f 0.200.35, Goudsche f 0.160.75. Edam mer f 0.471.05. Aanvoer 48.700 kg. UTRECHT, 8 Mei. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 146 wagens met het to taal gewicht van 46.720 Kg. Prijzen le kw. f 4648, 2e kw. f 4345, Rijksmerk f 44 56. Handel redelijk. GOUDA. Coöper&tieveTuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling v. 8 Mi. Kropsla le soort 6.6013.30, idem 2e soort 3.108.60; bloemkool 440; komkommers 2133 per 100 stuks; spi nazie 1:3011.20; postelein 2533 per 100 Kg.; wortelen 1727, idem sprot 911; rabarber 2.308.50; raapstelen 0.701.60; radijs 2,704.50; selderie 2.204.60; peterselie 0.400.80 p. 100 bos; slavellen 1.151.80; zuriitg 0.37 0.43 per kist; kipeieren 5.506.20; eend eieren 4.60 per 100 stuks; violen 0.30 0.80; vergeet-mij-niet 0.501.50; made lieven 1 per 100 stuks. URK, 7 Mei. Door 100 vaartuigen zijn heckn hier aangevoerd 470 tal haring, prijs f 1.69—1.90 per tal, en 500 Kg. ansjovis, prijs f 0.79 per Kg. ZWOLLE, 8 Mei. Boter, Aangevoerd 100/8 v., 15/16 en 280 stukken, samen 2290 Kg. prijs 1/8 f35—40, per Kg. f 1.90—2.10, Vee. Aanvoer 880 runderen, 220 graskal veren, 153 nuchtere kalveren, 72 schapen, 377 lammeren, 272 varkens en 1060 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.84 1.18, idem kalveren f 1.201.55, idem var kens f 0.780.82 per Kg. schapen f 2255- De handel in neurende en verschgekalf de koeien alsmede in vaarzen was traag, prij zen minder vet vee iets duurder stieren vlugger kalveren prijshoudend. VLAARDINGEN, 7 Mei, Alhier is van de haringvisscherij binnengekomen de stoom- logger VL, 172 met 14 last. Aan den afslag werd beteed voor nieuwe maatjesharing f8.9012 per kantje, f22 29.50 ner ton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6