i Dinsdag 12 Mei 1925 48ste Jaargang No. 16041 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad NIET DOOR SOCIALE WET TEN ALLEEN. Agenda 13 Mei Nok even herinneren! Collecte. 4* De St. Martinuskerk te Hillegom met het Rijkspostspaarbank. De nieuwe St. Jozefschool te Hillegom. die de vorige week geoDend is. De nieuwe Zander-inrichting, waa liet werk werd uitgevoerd do Verkoopingert. Examens. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Van alles wat. Het echtpaar H. B. Beekman en W. Kuil, wonende Bekenessergracht 66 herdacht gisteren zijn zestigjarige bruiloft. De man, gepensioneerd als sergeant-portier van het militair hospitaal, is 84 jaar; de bruid is 81 jaar. Circus Carl Hagenbeek. Vrijstelling Dienstplicht. Het motor-ongeluk op de Lange Heerenvest. li postduivenlieihebbers «.De Luchtgids", te Haarlem. - - De plechtige intronisatie van het H. Hart in den gevel van de R.-K-, M.U.L.O.-school in de parochie van O. L. Vr. van Goeden R^ad te Beverwijk, qd. Zondag 10 Mei ij. irriveeren De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. u—mi Advertenlicn 35 cents per regelt Bij contract belangrijke korting.' Advertentiën tusscben den tekslj als ingezonden niededeeling. 60 et per regel op de le Pagina s 75 ct' per regel Vraag- en aanbod-adver--' tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct„ bij; 7ooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, regen ongevallen verzekerd voor een ie verzekeringsvoorwaarden, f 31)00 Levenslange geheele ongescniktheid tot werken door f yCfl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f 10S der volgende uitkeenngen 1 UU U Uverlies van beide armen, beide beenen of beide oogen OU."' doodelijken afloop; 1 cdU.'' een voer of een oog; IZ«J.' bij verlies van een f tjf] bij een breuk van duim of wijsvinger 1 uU." been of arm f h H - bij verlies van eeu 1 TrU.-andere vinger. Bij al het streven naar sociale rechtvaar digheid, mag niet vergeten worden, dat liefde ïoodig is bij en naast eiken socialen arbeid Er zijn lieden die beweren, dat in de pro ducten der sociale wetten-machine, het groo- te geneesmiddel voor alle menschenlecd te vinden is. Als eenmaal de sociale wetten en hervor mingen volledig zijn doorgevoerd, dan wordt liefdewerk overbodig, zoo wordt wel eens beweerd, omdat dan de oorzaken, de bron- nen der armoede, hebben opgehouden te be staan of tegen nieuwe ellenden, nieuwe wet telijke middelen gevonden en toegepast zijn. Als het gebouw der sociale wetgeving vol ledig is opgetrokken, dan is levens het uur aangebroken^ waarop men de Liefde haar pensioen kan geven. Zij. die zoo spreken, dwalen. Wij Katholieken kennen de verzekering van den Zaligmaker, dat wij altijd dc armen bij ons zullen hebben, en daarom ook zal de liefde onder ons moeten leven en wandelen en werken, zoolang er menschen zijn, zoo lang er ziekten en dood, zoolang cr hulpbe hoevende kinderen en weduwen er weezen bestaan. Want zelfs dan, wanneer de sociale wet geving al wat bij menschen mogelijk is, zal hebben gepresteerd en tot stand gebracht, dan nóg is noodig de sociale werkzaamheid der Liefde. Wettelijke zorg kan soms den honger van den arme stillen, zij kan naakten kleeden, maar gebogen hoofden, troostelooze harten oprichten, menschen verzoenen met hun deerniswaardigen toestand, dat vermag zij niet. Zij spreekt niet de bezielende woorden des levens^ die gaan van hart tot hart. Zij is niet de barmhartige Samaritaan, die olie en wijn giet in dc geslagen wonden van een verbitterd of verjaten gemoed. Zulks werd tea allen tijde beseft en be grepen. De H. Vincentius a Paulo sprak het zoo schoon en duidelijk uit: Broeders, wat geeft de goede, groote God ons veel te doen"! En nog is het woord van dien beminnelij- ken en grooten heilige van kracht en volop van toepassing. Daar is zooveel, zoo oneindig veel te doen. De arme smacht naar liefde, naar mede- doogen. Een opwekkend woord, een hartelijk gezegde, het kan zoo veel goed maken En al zijn we dan ook onmachtig, om een nieuw Paradijs op aarde te stichten, dan kunnen we toch bereiken, dat onzê door het ongeluk getroffen medemenschen beseffen, dat de ongelijke verdeeling der goederen niet een onrechtvaardigheid is; dat de nederige toestand der kleinen in deze wereld geen schande is; dat zij moeten verdragen met geduld 'de lasten van het werk en van het lijden. Zoo worde een schoon ideaal 'bereikt, welks verwezenlijking wij Katholieken allen moeten hopen en afsmeeken: een christelijke gemeenschap, één< niet alleen door het ge loof, maar ook door de sociale gerechtig heid en de christelijke liefde. Een groot aantal onzer medemenschen treurt, lijdt zelfs gebrek, en kan men dit, he- aas, niet altijd van volwassenen zeggen, het ;ind leeft in armoede zonder zijn schuld. En bij de oude gevaren, die de armoede rergdzellen, voegen zich de nieuwe: valsche theoriën en leuzen, die het godsdienstig le ven in den grondslag dreigen te verwoesten. Twijfelzucht, haat, wanhoop dringen de schamele woning binnen. De wrevel zonder God en hooger uitzicht^ verkeert zoo gemak kelijk :n wrok en verjaagt den engel der hope, den laatsten troost. Daar is voor ons Katholieken, zooveel te genezen en te redden door liefde, goedheid en geduld. I Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna tionale Vooxjaars-Bloemententooiisteliing, Sociëteit „St. Bavo." Eer en Deugd 8 uur Haarl. Inkoop-Combinatie haif 9 uur Apothekeressen 8 uur. Middenweg Schoten Circus Carl Hagen beek 8 uur. Brongebouw. Automobielententoonstel ling van 105 uur en van TA10 uur. Gebouw „Rosehaghe". 8 uur Ten toonstelling van bloemstukken van schil ders. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout- straat 69 Tentoonstelling van bloem- stukkén, aangevuld door een collectie teekeningen. In de voorzaal tentoonstel ling van Grafischwerk. De tentoonstel ling is geopend van 23 April tot 23 Mei 1925, dagelijks van 106 uur, uitgezon derd op Zondag. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89A uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en IA van 2614 en s avonds van half 8 van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- 'hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs vooi R. K. Ziekenvërpleegstars (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbeek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve de; Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tol 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kindeboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor HollandscFe meis jes. die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen vuor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusscben kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. De kaarten voor de huwelijksconferentie van Pater Hendrichs zijn nu afgehaald. Zon der twijfel zullen onze menschen. als in Den Haag en Rotterdam, groote belangstelling toonen voor deze uiterst gewichtige avon den Voor dc gehuwden aat maar één con ferentie. namelijk Woensdagavond en wij hopen werkelijk, dat de groote St. Bavo stampvol moge zijrr. In onzen tijd kunnen wij zulk een gezette principieele conferentie, wij weten dat die van Pater Hendrichs zoc ziin, eenvoudig niet missen. Het is allerhoogst tijd, dat alle Roomsche menschen den juis- teren kiik op het huwelijk krijgen en het heel anders leeren begrijpen dan meestal, en tot groote schade voor het heele Roomsche leven, geschiedt. De gehuwden worden dus in de Bavo gewacht. Voorzien var een kaart. i De anderen mogen dien avond zich gaan verlustigen in de bekende prachtige lezing van Pater Zey over de Altaargeheimenissen. „Eer en Deugd" houdt dan zijn ivond en onze Roomsche jonge menschen van ecnige ontwikkeling kunnen daar veel moois hoo- ren en veel wat tot echte otwikkeling be hoort. Woensdagavond dus up to date Roomsch werk. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat op 13, 14 en 15 Mei 1925, bin nen deze gemeente zal worden gehouden de Collecte ten behoeve van het fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden, 'Fonds voor Oud-Militairen, en beveelt die colec- te aan in de middadigheid der ingezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de opvatting van hen, die de roeping van het fonds niet kennen en dit fonds beschouwen als eene soort van armenbedeeling voor oud-militairen geheel onjuist is. Geen aal moes wordt den gewezen krijgsman gegeven, maar eene jaarlijksche gratificatie nevens militair pensioen of gagement, door de na tie, aan den oud-soldaat aangeboden als een stoffelijk blijk van waardeering zijner dien sten, als eene, gepaste hulde voor hem, die haar heeft verdiend. Eene ruime opbrengst der jaarlijksche col lecte is tot aanvulling van dit fonds zeer noodig, omdat het daardoor alleen mogelijk zal zijn om óf nieuwe categorieën van deel- gerechtigden te vormen óf wel de voor waarden van opneming in de bestaande ca tegorieën te vergemakkelijken, want dik- wijls komt de pijnlijke noodzakelijkheid vror dat niet kan worden voldaan aan aanvra gen van verdienstelijke oud-mililairen, om dat de voorwaarden van opneming in hef fonds zoo moeilijk zijn gemaakt. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Haarlem en zijne bij- en hulppost kantoren gedurende de maand April 1925 in den loop der maand, op spaarbankboek jes ingelegd j 185.469, waaronder 587 formu-| lieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 een en 154 formulieren ad 1 in spaarb:rnkze gels van 1 cent (Schoolsparen) en er werd| terugbetaald 264.352.24, derhalve mindei ingelegd dan terugbetaald 78.883.24. He aantal nieuw uigegeven spaarbankboekj bedroeg 169. Door tusschenkomst dezer kantore: werd ter Directie op staalschuldboekjes in geschreven nominaal 1100 en afgeschre ven 15450, derhalve minder in- dan af-| geschreven 14350. Tot aankoop van Na tionale Schuld ten behoeve van inlegge werd uitgevoerd 1 order, tot een nomin bedrag van 1000. Afloop der veiling van 11 Mei J925. Ten overstaan van Notaris A. Bonga Amsterdam en Mr. J. De La Hay: cand.-notaris te Heemstede, waarncnenl het kantoor van Notaris Mr. C. J. Bo' lage: No. 1: Villa „Zorgvliet" Binnenweg hoek Res, Nova Plein. 21900. Oogenc den. Ten overstaan van Mr. J. A. De La IIay| cand.-notaris te Heemstede, waarnemen het kantoor van Notaris Mr. C. J. BoerlajJ Nos, 2 en 3: Een Heerenhuis met s~hui tje en Tuin, aan den Bronstee weg 100 Heemstede. No. 2: Het Heeerenhuis n: schuurtj en Tuin. 12175. Opgehouden. No. 3: Een perceel Tuingrond naast 1 voorgaande perceel gelegen, ter groote v ongeveer 1 Are. 920. H. Smolénaars. No. 4: Een perceel Bouwterrein gelc,^^ aan de Noordzijde van de Van MerienirEm te Heeemstede in de onmiddellijke nabijheid van het Wandelbosch Groenendaal, gr. 5.45 Aren. 5500 Opgehouden. Ten overstaan van Notarissen Daainen te Haarlem en Sterkman te Amsterdam: No. 5: Een Huis met Tuin aan den Riks- straatweg No. 92 te Schoten, f 8400. H, Schuurman. No. 6: Een Huis met Tuin aan den Spearn- hovenweg 12 te Schoten, 5655, J. Berends. De heer G. J. Scholten, alhier, slaagde voor het taalkundig candidaats-examen voor indologische studiën te Leiden. Barometerstand 9 uur v.nl.: 766. Vooruit OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 12 Mei 1925. Hoogste Barometerstand 768.2 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 743.2 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Mei. Zwakke tot matigen zuidwestelijke tot zuidelijken wind, halfbewolkt, droog weer, warm overdag. „Eere wien eere toekomt, zoo kunnen wij de bemerking kenschetsen, die een onzer lezers ons maakt, naar aanleiding van den lof, die allerwege in vergaderingen van Woningbouwvereenigingen den heer Reinalda wordt toegezwaaid om den toeslag op de woninghuren. Zeker, de wethouder heeft het denkbeeld uitgewerkt en tenslotte tot een uitvoerbaar besluil gemaakt, zoo merkt ons die abonné op, maar het initiatief daartoe ging uit van de afdeeting Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond. Deze afdeeling ver zocht aan den Minister, in verband met de veel te hooge woninghuren, dat de regeering een deel der stichtingskosten zou afschrijven. Deze kapitaalsafschrijving zou dan de zoo noodige huurverlaging ten gevolge kunner hebben. Edoch, de minister, de regeering wilde nog niet aan dit denkbeeld, maar de zaak werd door ons gemeentebestuur over genomen en uit die bemoeiingen werd een voorstel geboren om toeslag te geven op de woninghuren. Na eenige strubbelingen met Gedep. Staten, werd die uitvoering er van een dezer dagen een feit. Komt dus aan den. wethouder de eer toe het.voorstel een bruik baar lichaam te hebben gegeven, het initia tief, het eerste denkbeeld ging uit van, het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Eere dus wien eere toekomt! H. de Lugt 24; H. Kokkelkoren 40; Ecl v. Bree 41; H. Claus 50, 54; H. v. Oldenmarkt 53. Dc eerste duif bereikte haar hok te 12 u. 46 min., met eene snelheid van 1173 M. per minuut, de laatste prijswinner te 1 uur 15 minuten. Vanmorgen zijn de eerste wagens van het circus Carl, Hagenbeek, dat zijn standplaats heeft MiddenwegBerkenstraat, gearri veerd. Direct ging men met man en macht aan het werk om de tent op te bouwen. Zocals men weet is men daar zeer handig in. Alles past in elkaar en de verschillende dee- len zijn daarbij ook genummerd. Tegen naif twaalf stond het paalwerk reeds aan net greote tentzeil bevestigd, dat nog op den grond hing en tegen 12 uur kwam alle man in touw (letterlijk) om onder het bekende, hei, hei, hei, ruk voor ruk, het zware tent zeil op te hijschen. Het was 12 uur toen de tent, met de ingang incluis, vaststond. De verschillende palen, die middenin moeten staan, werden bevestigd en onderwijl werd de geheele rondte dichtgemaakt met zeil doek. Van de inmiddels gearriveerde wagens werden nu stoelen en banken binnen de tent gesjouwd. Een eindje verderop was men be zig de stallen op te zetten, iets, wat ook vlug in zijn werk gaat. Het is een typisch gehoor, de werklui in hun verschillende dialecten te hooren pra ten. Een Oosterling, met het roode mutsje en [zijn zwarte kroeskop, trok de algemeene aandacht. De belangstelling was, hoewel rr pijna geen kinderen aanwezig waren, tame- ijk groot. Hedenmiddag zouden de „wilde beesten" De 2 woningen aan de Slachthuisstraat en. de boerderij van den heer v. d. Putten, waarvan de gemeente eigenares is geworden, zijn nu door de bewoners ontruimd. De jeugd maakt daar een dankbaar gebruik van om de ruiten al vast in te gooien en wie zich nog herinnert hoe radicaal de boerderij nabij het Bavo-dorp is gesloopt, behoeft zich om trent deze woningen geen illusies te maken. Toch zou het beter zijn dat de gemeente zelf maar de afbraak ter hand nam. Dan ge beurt het vlugger, grondiger en met minder overlast voor de omwonenden. Verleden week werd in deze rubriek ge* schreven over de gevaarlijke electrische dra den die boven den beganen grond hangen en, vooral ten plattelande, veel ongelukken aanrichten. In de gemeente Velsen, IJmui- den en Velseroord, zijn de laatste jaren ai herhaaldelijk ongelukken met min of meet ernstige gevolgen voorgevallen. Er werd aan gedrongen deze kabels zooveel mogelijk on dergronds te maken of op andere wijze af doende te verhelpen. Dezer dagen had weer een ongeluk plaats, dat gelukkig nog betrek kelijk goed is afgeloopen. Zondag kwam een paard, dat aan den Ka- naalweg nabij IJmuiden stond te grazen in aanraking met een gebroken draad van de electrische verlichting langs het Noordzeékanaal. Het dier werd onmiddellijk gedood en een wonder mag het heeten, dat de eigenaar Br., die in de onmiddellijke na bijheid van het paard stond, er met den schrik afkwam. Het wordt inderdaad noodzakelijk, dat da verlichtings-autoriteiten aan dit onderwerp alle aandacht schenken. Op onze informatie naar den loestand /an de vrouw, die Vrijdag j.l. op de Lange Heerenvest werd aangereden door een mo-dere zitting gehouden tusschen 9 en 12 uur torrijwiel, werd ons medegedeeld, dat deze j v. m. op Dinsdag 19 Mei en Woensdag een reden tot ongerustheid geeft. 20 Mei a. s Voor het opmaken vac stukken betref fende vrijstelling wegens broederdienst, wordt ter secretarie dezer gemeente bijzon- Bovengenoemde Vereeniging hield jtl. Zondag eene wedvlucht vanaf Mons, België, afstand 219 K.M. waaraan werd deelgeno men met 290 duiven. Deze werden losgela ten te 9 uur 40 min De prijzen werden als volét behaald; Joh. v. d. Pol 1, 9, 17, 19, 45, 55; L. v Bragt 2, 11, 13, 30, 31; J. Kan 3, 39; W. Spoor 4, 5; F. W. Kuyken 6, 26, 29, 36; B. H. Gort 7, 16, 25, 43, 44, 56; P. Kruyer 8, 14; P. Leurs 10, 21, 34, 49, 52; Th. Cornet 12, 42, 48, 57, 58; S. v. Gennip 15, 27, 46, 47; J. v. Berloo 18, 23, 51; F. J. Loureburg 20, 32; A. J. Kloek 22; J. Kors 28; J. Har- tel 3337; H. Rannink 35: Th. Mens 38: y.: *7®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1