Huwelijk. 4 NEDERLANDSCHE HANDELS- EN LANDBOUWBANK UklVEKTENTIEii! OEIESIDENIEM IE? DE WITT'S Verkeersongevallen. N. V.T. v. VEEN'S Goederenhandel Geeft üit SPAARBANKBOEKJES RENTEVERGOEDING Aanvang Veiling Donderdag half elf. INGEZONDEN. Morgen, Woensdag, Saaiste kijkdag, van 10 tot 5 uur, van den kostbaren Inboedel in Huize „Dreef- zïebt", Fonieinlaan 2, Den Hout - Haarlem. SCHOENENHANDEL RENTEVERGOEDING DEPOSITO'S: 1 De Middenstandsraad voor Haarlem en omliggende gemeenten. Kerkconcert mevtpuw Noordewier. 40 jaar bij het onderwijs. R.-K. Propagandaclub St. Jozef. Kapelaan G. Keijzer. BURGERLIJKE STAND Aanrijding Smedestraat, hoek Kruisstraat. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. i Uit het water gered. Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cremer. De asfalteering van den Rijksstraat weg te Schoten. De reorganisatie van het Middelbaar Onderwijs. Behandeling in de zitting van den gemeenteraad op 27 Mei. Parochiekerk Joannes de Dooper. Reclame vluchten. Mensa Adalbertina. De automatische telefoon. Het incasso-bureau aan de Groote Markt. Ned. Radio Unie. Het kampeeren aan het strand. Een leelljke val. Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Geen orgelbespeling. Serenade. 60-Jarig huwelijksfeest. TENTOONSTELLING. Afscheid G. J» van Gasteren. Jubileum. Een uitstapje. Baden. INLICHTINGEN TEN KANTORE VERKRIJGBAAR '1 NOBEL NOBELSTR. 2 en 2a I -GRAVENHAGE j I SCHOTERWEG 27 levert goed en goedkoop - OPGERICHT 1810 Dagelijks opeischbaar 10 dagen vast 1 m^and vast 3 maanden vast 6 maanden vast 1 jaar vast 1llt °/o 2 °/0 prol. koers &h °lo - 4 °/0 41/3 °/0 ADVIEZEN VOOR BELEGGINGEN, ADMINlSTRATIËN ENZ. VERHUREN SAFELOKETTEN VANAF I 5.- PER JAAR IN ONDERGRONDSCHE MODERNE LIPSKLUIS (Vervolg.) 6. Het cadeau- en zegel systeem. De heer TEN BOOM geeft omtrent dit punt de noodige explicaties. De zaak was door het mede-lid van der Burg in de Kamer gebracht. Daar werd al dadelijk gezegd, dat de aangelegenheid beter kon behandeld worden in den Middenstandsraad. Hierna is gevolgd de Vergadering der Ka mers van Koophandel in Nederland en ook daar werd hetzelfde punt bij de rondvraag ter sprake gebracht door den heer Kloek. De heer Kropveld betoogde, dat er niet veel tegen te doen was in de huidige omstan digheden. Veeleer dienden de huisvrouwen bekeerd te worden, dat zij tegen hare eigen belangen handelen door zich met dat ver foeilijke systeem in te laten, dat op niet anders dan misleiding is gebaseerd. Spr. meende, dat in Denemarken tegen dit 'bedrijf een wet moest bestaan. De SECRETARIS deelde mede, dat hij zich daarop onmiddellijk gewend heeft tot de Deensche Legatie in den Haag, doch deze antwoordde dat het beter was, dat wij ons richtten tot het Consulaat Generaal der Ne derlanden in Kopenhagen. Dit is inmiddels geschied. De Ver. van Handelaars in Koloniale Waren, alhier, benevens de Middenstands- vereenigingen in Haarlemmermeer en in Lisse, die zich voor deze zaak zeer interes seerden, zijn door ons op de. hoogte gesteld, dat zij bij den Middenstandsraad in onder zoek is en dat wij haar later zullen uitnoodiger. tot een gecombineerde bespreking. Inmiddels is reeds een schrijven ontvangen van hei Bestuur der Winkeliersver. „Ons Belang", waarin gezegd wordt, dat, waar het kwaad over 't heele land woedt,zij meen de, dat de aangelegenheid beter in de Kamer kon behandeld worden. De heer TEN BOOM vereenigt er zich mede, dat we na het antwoord uit Denemar ken gecombineerd zullen confereeren. De vergadering hiermede accoord. Schrijven van den Bond van Rijwielhandelaren over misleidende advertenties. De Secretaris leest het desbetreffende schrijven voor van boven genoemden Bond, dat den Middenstandsraad bereikte via de Haarlemsche Handelsvereeniging. Het is vergezeld van een spicimen van z.g. „mislei dende advertenties". De VOORZITTER stelt voor te.berichten, dat wij er geen raad op weten en de belang hebbenden verder verwijzen naar de Vak- 'organisatie. Aldus wordt besloten. Publieke aanbestedingen van gemeentewerken, in te leiden door den heer C. J. Alders. De heer ALDERS, het woord verkrijgend, dankt, dat dit onderwerp voor de tweede maal op de agenda is geplaatst. Wat spr. evenwel direct beoogde te berei ken, heeft thans geen zin meer. Wat was n.l. hert geval In Febr. of Maart stond in de bladen, dat B. en W. een crediet aanvroegen voor het plaatsen van een ijzeren hekwerk om het terrein der Zwemschool aan de Houtvaart. Spr. is n.l. weer gebleken, dat ook weder dit hekwerk kant en klaar is afgeleverd zon der aanbesteding. Die zaak is dus weder af. Voor de toekomst zou spr. deze manier van handelen willen zien voorkomen. Her haaldelijk moet men als klein-industrieel zien, dat werken worden uitgevoerd, waar voor slechts enkele of heelemaal geen inge zetenen zijn aangezqcht. Dat komt toch niet te pas. Belasting betalen moeten wij allen en op de bureaux weet men heel goed, welke branches men uitoefent. Het motief, dat men alle industrieelen niet kent, heeft toch geen •waarde 1 Vindt men het van te weinig belang, dat sommige kleinere werken publiek worden besteed, dat men dan toch op hun beurt de belanghebbenden uitnoodigt. Doch niet, dat, zooals nu gebeurt, steeds dezelfde personen deze werken krijgen. Spr. zal hier enkele dier werken van recenten datum noemen Hekwerk aan de Houtvaart, Zomervaart, Hooimarkt, Kou- denhoorn. Hekwerken om veranderingen van plantsoenen, enz. Reparatiën, veran deringen en aankoop materiaal Gem. Reini ging.' Dezen winter is het nog gebeurd, dat in Schiedam een wagen omgebouwd moest worden, die dienst moest doen als „sneeuw- opruimer," en dit is met de grootste moei lijkheden gepaard gegaan. Alsof in Haarlem voor dit ombouwen geen vaklui te vinden zouden zijn Aanschaffen van dergelijke zaken geschiedt lis regel buiten de stad. W.at zal men in die plaatsen, die veel en veel kleiner zijn dan Haarlem, wel van onze industrie denken en zeggen De lichtfabrieken hebben steeds ijzeren kasten voor hoogspanningsstations noodig. Wie maakt ze en vanwaar komen zij Spr. sveet het niet, doch wel wil hij zeggen, dat, war andere gemeenten ze steeds beste den, hier, in Haarlem men er nooit iets van hoort. Spr. is ervan overtuigd, dat iedere andere categorie van vakpatroons dit lijstje zeer aan merkelijk zou kunnen uibreiden en zeer zeker ook de rijwielhandelaars en reparateurs. Want veel voordeeliger zou het onderhoud kunnen worden besteed als, zooals nu, het door de politie zelf geschiedt. Spr. vraagt, dat de M. St. Raad aan het gem. bestuur zal verzoeken, dat het aan schaffen van materialen en gereedschappen als regel bij de ingezetenen zal geschieden en alleen bij hooge noodzakelijkheid buiten de stad. Op de tweede plaats, dat werken, welke voor openbare besteding te onbelangrijk zijn, om de beurt zullen worden opgedragen aan de plaatselijke industrieelen, zooals dit in de kleinere gemeenten in onzen omtrek steeds iplaats heeft, en waar ook maar zelden een Haarlemmer in aanmerking komt. De VOORZITTER zegt, dat de Raad zeer zeker met groote aandacht het betoog- Alders aangehoord heeft en in zijn afkeuring aan zijn zijde stg^t. Het zenden van een enkel adres aan den raad of aan B. en W. zal in deze evenwel niet voldoende zijn. Misschien is meer succes te bereiken met een onderhoud bij den Wethouder van O. W. en bij de hoofden der takken van dienst. Aldus na discussie wordt besloten. Rondvraag. Den heer ALDERS brengt het Bestuur Hulde voor zijn voortvarendheid in zake den strijd tegen de z.g. „Beunhazerij". De heer DE MOL brengt de Verkeersver- ordening ter sprake, welke steeds meer stra ten gaat omvatten. Het melkbedrijf wordt hier in de morgenuren zeer door bemoeilijkt. Spr. vraagt of speciaal in de vroege morgen uren voor karretjes van 60 a 80 c.M. breedte daarvoor niet een dispensatiebepaling te verkrijgen zou zijn. Thans moet dikwijls uren met omrijden worden zoek gebracht en de handelaars kunnen hun bedrijf niet meer naar behooren uitoefenen. De VOORZITTER vreest, dat hiertegen moeilijkheden zullen worden opgeworpen. Om 10 uur b.v. beginnen de bakkers weer. De heer TEN BOOM vreest, dat deze zaak door ons zeer moeilijk zal kunnen wor den ovorzien. De SECRETARIS, merkt op, dat deze zaak tot de commissie behoort van den com missaris van Politie. Mogelijk, dat deze zaak eens met den Commissaris zou kunnen be sproken worden. De heer ALBERS vestigt er de aandacht op, dat.reeds de Ver. van Huiseigenaren het verzoek heeft gedaan de Ridderstraat slechts aan één zijde te doen berijden. Steeds loopt het daar vast. De heer JAC. LAMP informeert of de Middenstandsraad niet officieel is uitgenoo- digd bij de opening der Intern. Bloementen toonstelling. De VOORZITTER antwoordt, dat voor de officieele opening hij geeri uitnoodiging heeft ontvangen. Wel de heer Ten Boom als particulier en de heer van, Tetering als se cretaris van den Middenstandsraad. Hij, als voorzitter,niets,terwijl toch de Middenstands raad een gouden medaille heeft geschonken. Spr. vond het wel vreemd, doch hij dacht aan een abuis. Nu heeft hij voor deze tijdelijke tentoon stelling wel een uitnoodiging ontvangen, doch als voorzitter der Haarlemsche Han delsvereeniging. De voorzitter van de Chr. en ook die van de R. K. Middenstandsver- eeniging hebben thans weer niets ontvangen Uitgenoodigd zijn verder het hoofdbestuur van den Neutralen Middenstandsbond en verschillende besturen van PI. Midden- standsvereenigingen. Of ook zijn uit genoo- digd de hoofdbesturen Van den Chr. en van den R. K. Middenstandsbond, weet spr. niet. Feit evenwel is, dat de Haarlemsche Middenstandsraad als zoodanig is gepasseerd. Spr. wil opmerken, dat deze tijdelijke uit gaat van de organisatie van handelaars in bloemen. De vergadering drukte unaniem over dit passeeren daar teleurstelling uit, temeer, daar de Middenstandsraad aan de Inter nationale Bloemententoonstelling toch een gouden medaille ter beschikking had gesteld. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Op Donderdag 14 Afëi a.s. zal de Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer haar laatste concert aanbieden in de Groote Kerk, ter gelegenheid van de Internationale Voorjaars bloemententoonstelling. Aan dit concert zullen medewerken mevr. A. Noordewier Reddingius, de heer Noorde wier Jr., fluit, en de heer George Robert, orgel.' Behoeven wij dit concert aan te bevelen? De namen van de solisten zijn zóó overbe kend, dat wij niet behoeven té twijfelen of dc groote kerk zal overvol zijn. Dit concert valt samen met dé aanwezig heid hier ter stede van de Amerikaansche. Juryléden, die reeds bij voorbaat te kennen hebben gegeven, dit concert te willen bij wonen. De prijzen zijn dusdanig, dat ieder muziek liefhebber het concert zal kunnen bijwonen. Vrijdag 15 Mei hoopt de heer H. Bijkerk, hoofd der christelijke school aan de Bakenes- sergracht, den dag te herdenken, dat hij 40 jaar aan het onderwijs verbonden is. I Tot voorzitter van de R. K. Propaganda club in de parochie St. Jozef, is in dc plaats van den heer Schipper benoemd de heer H. Holt. Naar wij vernemen, is de toestand van den Weleerw. Heer kapelaan G. Keijzer, naar om standigheden vrij gunstig. ZijnEerw. neefl weer de H. Mis kunnen lezen. Binnen 8 a 10 dagen hoopt hij de Mariastichting te verlaten, om elders nog eênigen tijd rust te nemen. Ondertrouwd: 9 Mei: J. Veldmeijer en A. Leeuwerke. Geboren: 1 Mei: C. VerwoertCappelle, d.; 8 Mei: M. C. BroekhuizenUylenbroek, d.; J. F. RekoertZieren, d.; F. Jansen Hielkema, z.; 9 Mei: D. HandgraafRoot- lieb, z.; C. M. Vreenegoordc Graaf, z.; H. W. Aldersv. Nieuwmegen, z.; 10 Mei: J. M. Doingv. Zijl, d.; J. WegbHoen ders, z.; J. VermeerBroekman, z.\ M. F. A. CrummelsDalessi, z.; C M. Sieters Duffels, d. Overleden: 8 Mei: C. Klok, 70 i., Omvals- poorf; J. A. v. d. Putten, 28 j., Kamper laan; 9 Mei: P. J. Bosch, 30 j., Gr. Hout straat; 10 Mei: B. H. ScheuerRodenhuis, 80 j.f Emmastraat; J. M., 20 m„ d. v. P. Nieuwpoort, Gasthuisvest. Zondagmorgen te half elf naderde uit de Smedestraat een auto, ,iuist toen van de Een verstandig man zal gaarne trouwen met een meisje, dat goed kan knippen. Zendt dan 1.50 en deze bon aan Casano, Bilderdijkstr. 15 rood, Haarlem, en U ont vangt franco een boek met duidelijken uit leg aangaande knippen, waarin 74 modellen van Dames- en Kinder- boven- en onder- kleeding. Tevens 4 apparaten waarvan een ieder, zonder rekenen of teekenen in 17 maten kan knippen: blouses, japonnen, man tels, klokjassen, klokmantels, kragen, sport- pakjes, matrozenpakjes, damespantalons en alle onderkleeding. Hét boek bevat verder uitleg en modéllen voor het maken van hoeden. Deze Bon is geldig tot 23 Mei. Zonder Bon 3.60. Remboursement 35 cent hooger. tegenovergestelde richting uit de Kruisstraat een tramwagen der N.Z.H.T.M. kwam. Waar de Smedestraat in schuine richting in de Kruisstraat uitloopt, konden dc bestuurders van auo en tram elkander niet zien aan komen en daar tevens ook de rails dicht laags het trottoir liggen, kon de automobilist fok niet uitwijken, met het gevolgd dat een aanrijding plaats had. Wel remde ook de bestuurder van den tramwagen krachtig, doch de wielen gleden neg eenige meters over de rails verder. Van de auto werd de vooras verbogen en een wiel beschadigt?, zoodat verder rijden niet mogelijk was. De wagen werd naar de garage Brinkmann in de Smedestraat ge sleept. Aanrijding op den Kleinen Poutweg. Zondagavond te half acht kwamen langs den Kleinen Houtweg, beide uit de rich ting Heemstede een auto en een tramwagen. Auto en tram reden dicht naast elkander. Van de richting Haarlem naderde een wielrijder die links van den weg reed én bij het zien van de naderende auto en tram zenuwachtig werd. De autobestuurder wilde voor den wielrijder uitwijken en reed daardoor tegen den tramwagen aan. Van de auto sprongen drie banden en het linker- spa'bord werd beschadigd. Door het ongeval ondervond het tram verkeer ongeveer tien minuten vertraging. Zaterdagavond te half zeven heeft een agent van politie met behulp van een dreg. die hij op zijn rijwiel medevoerde, dén 7-jarigen P. B,, uit het water van het Zuióer- Buitenspaarne gehaald. waarin de kleine spelenderwijs was geraakt. Door eenige leden van E, H. B. O. werd het knaapje in zijn woning behandeld, waar geconsta teerd kon worden, dat hij oogenschijalijk gyen letsel had bekomen. i Openlucht voorstellingen.' Evvenals vorige jaren zal de tóoneelvcr. J. J. Cremer dit jaar op de buitenplaats „Kraantje Lek", een serie openlucht-opvoe ringen geven. Het actieve bestuurs- en werkend lid, de heer H. Bakker, die verleden iaar een groot succes mocht oogsten met zijn blijspel „De avonturen van Samuel Prikkebeen heeft opnieuw „Cremer" een stuk aangeboden, dat als titel heeft „De duistere Gast", klucht spel in 2 bedrijven. De Kon. Letterk. v'er. zal deze klucht gedurende ongeveer een week achtereenvolgens op Kraantje Lek op voeren. Hoeven we wel te zeggen dat èn de auteur, dc heer TL Bakker, èn de Ver. J. J. Cremer opnieuw eere zuilen halen van. hun werk? Voor de leden zal de eerste opvoering plaats vinden op 7 Juni a. s. Dc Rijksstraatweg zal thans ook een grondige verbetering ondergaan en niemand zal ontkennen dat zoo iets niet hard noo dig was. De boomen zijn gerooid en thans zal as- phalteering over de geheele breedte vol gen. De asphaltmengmachine is reeds uit Engeland gearriveerd en de werkzaamheden zullen een aanvang nemen. De voorbereidende maatergelen werden heden reeds getroffen en morgen zal het eigenlijke asphalteeringswerk beginnen. In verband met een en ander zal afslui ting van sommige wegvakken echter nood zakelijk zijn. Hiermede zal eeftter niet be gonnen worden vóór 19 Mei a.s. Dan zal het verkeer tijdelijk langs de omliggende straten worden geleid. Dc aanbesteding van de nieuwe brug over de Jan Gijzenvaart wordt eveneens spoe dig verwacht. In verhand met den slaat van voorberei ding, waarin de voorstellen tot reorganisa tie van het Middelbaar Onderwijs iq Haar. lem zich thans bevinden en welke in de eerstvolgende vergadering van den Gemeen teraad in behandeling zullen komen, zal deze vergadering gehouden worden op Woensdag 27 Mei a.s. Het uitbreidingswerk aan de Joannes de Dooper-kerk maakt flinke vorderingeé. De muren rondom het koorgedeelte zijn reeds opgetrokken, terwijl de geraamten van de verschillende bogen gereed zijn. Ook de toren is al ongeveer tot een hoogte yan 30 meter opgetrokken. De kapel is zooals wij reeds ^erder schreven, in gebruik genomen, hoewel er nog een nieuw altaar inkomt en een tegelvloer wordt gelegd. Zaterdag werd de vlag reeds geheschcn op dc spanten, als bewijs dat aan de dak- 1 bedekking werd begonnen. Het geheele werk zal vermoedelijk op den bepaalden termijn gereed zijn. Zaterdag en Zondag trokken een aantal vliegtuigen van de K. L. M. boven onze stad, bijzondere aandacht. Dé machines vlogen zeer laag 'zelfs zoo laag, dat „de man in de straat" opmerkte, „dat als je op het dak ging staan, dan kon je ze met de hand aan raken." Het doel van deze vluchten was, reclame te maken voor de korte vluchten van de K. L. M. door de bloemenstreek. Ér werden daarvoor strooibiljetten vanuit het luchtruim over de stad verspreid. Nu onlangs in ons blad de beschrijving is gegeven van de opgewekte viering van onzen princessedag aan de R. K. Studententafel, de Mensa Adalbertina te Boedapest, uit dank baarheid voor de Nederlandsche hulpactie, groeit ook de belangstelling voor den aan- trekkelijken feestavond, die dfe Haarlemsche afdeeling van dit comité op Dinsdag 26 Mei a.s. zal geven in den Stadsschouwburg. Om dien avond te helpen slagen heeft zich nu het volgende eerecomite gevormd De heeren Mr. J. Bomans, R. C. A. van Cranenburgh, H. E. Everard, J. A. de Lobel, Dr. J. F. M. Sterck, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen, Mr. F. Vorstman, G. H. Weustink en de dames Droog-Deckers, Erens-Bouvy, Heslenfeld-Schaepman, Huysser-van den Biesen, Hoffman-Huysmans, Janzen-Kraak man, Kahmann-Brands, Kuenen-Burger van Liemt-Dolmans, Schippers-Coppens, Schlattmann-Veeger, Veltman-Povel, Weus- tink-van Vlymen. Eerdaags zullen de toegangskaarten wor den uitgegeven en het programma bekend ge maakt. In tegenstelling met ons bericht, dat de automatische telefoon voor Bloemendaal eerst in Juni of Juli in werking gesteld zal worden, meldden de andere bladen, dat dit reeds 15 Mei zal zijn. Wij moeten echter aan onze meening vasthouden. Eenige dagen geleden is te Haarlem door de recherche aangehouden J. v. E., houder van een incasso-bureau, thans te Amster dam, vroeger te Haarlem aan de Groote Markt. De aanhouding geschiedde in verband met een verdenking van verduistering door J. v. E., gepleegd ten nadeele van eenige perso nen te Haarlem, Heemstede en andere plaat sen. Reeds enkele personen hebben bij de politie aangifte gedaan, dat zij vermoedelijk ook van J. v. E. de dupe geworden zijn en de recherche doet nasporingen om meerdere gegevens tegen v. E. te verzamelen. v. E„ die thans in het huis van bewaring vertoeft, weigert elke inlichting te verstrek ken en de recherche zoekt naar bewijsgron den van verduistering door v. E. gepleegd. De personen echter, met wie E. zaken deed, teekenden 'n contract, Waarbij aan E. vrijheid gegeven werd 10 pet. van het te incasseeren bedrag als provisie te behouden en in bij zondere gevallen reiskosten en porto's te be rekenen. Vooral deze laatste clausule maakt het in de meeste gevallen moeilijk vast tc stellen of verduistering is gepleegd en zoo ja, tot welk bedrag. Reeds herhaaldelijk werden vroeger per sonen gewaarschuwd, die inlichtingen om trent v. E. kwamen inwinnen, om met hem zaken te doen. In sommige gevallen werd op de waarschuwing geen acht geslagen, zoodat, wanneer -zij gedupeerd werden, het, veelal aan eigen schuld te wijten was. Ook hedenmorgen nog kwamen eenige personen aangifte doen dat zij door v. E. be nadeeld zouden zijn. Uit de talrijke gegevens, welke door de recherche zijn onderzocht, is thans echter, naar wij vernemen, zooveel bewijsgrond voor verduistering gedistilleerd, dat het zeer waarschijnlijk is, naar men ons mededeelde, dat v. E. in voorarrest zal blijven. De Ned. Radio Unie hield Zondag te Haarlem haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer A. v. Sluiters. Van dezen was een schrijven ingekomen, dat hij wegens drukke werkzaamheden be dankte als voorzitter. In zijn plaats werd gekozen de heer Ir. Marx Polak, secretaris der Haagsehe Radio-sociëteit, terwijl tot 2e voorzitter werd gekozen de heeer Scher- penberg, sertearis van den Amsterdamschcn Radio-Omroep. Het Éuishoudelijk Reglement werd be handeld en goedgekeurd. De heer G Haver werd aangewezen, om zitting te nmen in de commissie tegen de Weeldebelasting. De heer Van Sluiters werd lot eere- voorzittcr benoemd. Thans zijn reeds voorbereidende maat regelen getroffen voor een goede erde be treffende het kampeeregi aan het Zand- voortsche strand. Zoo lang ingrijpen van de politie niet noodazkelijk wordt geacht, wil men dc regeling van het kampeeren aan het vrije strand, buiten de politie houden. Een controleur zou dan een klein kantoortje kunnen krijgen aan het begin van het vrije strand. Daar zullen dan kampeerkaarten kunnen worden afgegeven en ook klachten in ontvangst genomen worden. Een kam- peerstraat zal de tentejigroep in twee rijen kunnen verdeelen, terwijl waterkranen en andere noodzakelijke voorwerpen tevens kunnen worden aangebracht. De bewaking 5 zal dan hoofdzakelijk een particuliere zijn, Iin samenwerking met de vereeniging van strandpachters en het personeel der ge- meentelijke volksbaden. Een en ander zal echter nog nader door den gemeenteraad geregeld moeten worden. Zondagmorgen ongeveer 11 uur, had een i fietsrijder op het Plein het ongeluk, dat j ender het rijden de voorvork van zijn fiets 1 brak, waardoor hij zoo'n smak op de rtee- KLEÈDING- en MEUBELMAGAZIJNEN ZIJLSTRAAT 19 - TEL. 10190 ALLES OP GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING nen deed, dat hij roerloos bleef liggen. Door een paar voorbijgangers werd hij op geholpen en in een sigarenwinkel gebracht, waar verder voor hem werd gezorgd. Burgemeester en Wethouders van Haar lem maken bekend, dat de kosteloos toe gankelijke orgelbespeling in dp Groote- of St. Bavokferk op Donderdagavond 14 Mei a.s. niet; zal worden gehouden. Het ligt in het voornemen een serenade te brengen aan het gouden echtpaar H. Hoogersv. Manenburg, Zomerstraat No. 5, op 12 Mei 1925, des namiddags van 7'/j%'A uur. Plaats van opstelling ten 7% uur n.m. op den hoek van de Zomervaart en Vijfhui- zerstraat. Het echtpaar H. B. Beekman en W. Kuit, wonende Bakenessergracht 66c, herdacht gisteren zijn 60-jarig huwelijksfeest. De beide oudjes genieten nog een goede gezondheid en bekijken het leven nog van den vroolijken kant. Zij ondervonden veel belangstelling Ié hun merkwaardig feest. Tentoonstelling van bloem stukken in het gebouw „Ro- sehaghe" 8—20 Mei 1925. Bloemen hebben iets onzegbaars, dat we ook vinden in kinderoogen. Ze zijn als won dere wezens uit onbekende gelukslanden, die hier iets brengen van den vrede der onme telijke schoonheid. Voor vele zielen zijn ze een troost omdat zij hen in contact brengen met de eeuwigheid. De liefde van de schilders voor die sub tiele wezens is natuurlijk. Op deze belang rijke tentoonstelling zien we hoe de beste Nederlandsche schilders de bloemen inter preteeren. Germ, de Jong nadert de bloemen met huiverende eerbied. In zijn fijn genuanceerd werk trilt liefde voor het teere leven, dat zich in de bloem manifesteert. Naast hem staat Martinez. Uit zijn werk, gloeiende rozen en schaterende zonnebloemen, spreekt laaiende hartstocht. Zijn rozen doen denken aan vrouwen uit Zuidelijke landen. Martinez is trouwens een Cubaan. Maar de tentoonstelling wordt beheerscht door een machtig bloemenstilleven van Jan Sluijters, een compositje in majeur, bruisend van levenskracht. De bloemen zijn hier slechts een onderdeel, onze aandacht wordt meer getrokken naar het warm-roode kleed en de blauwe pot. Naast het werk van Sluijters spreekt uit dat van Herman Kruijder het meest persoon lijkheid. Maar men moet dit werk bezitten, meer nog dan elk ander schilderij om het langzaam in zich op te nemen. Óndanks de schijnbare directheid der schildering vond ik in deze werken de grootste diepte. Voor een expositie lijkt dit werk niet geschikt. De aandacht, die hier volkomen geconcentreerd dient te zijn, wordt afgeleid. Een symphonic van Mahlér hoort niet thuis in een program ma van vele nummers. Recht over Kruijder staat'het eèrlijkë, echt-Hollandsche werk van H. F. Boot. Zijn aquarel „Chrysanten" heeft iets in zich van de binnenhuizen van Vermeer. Deze tentoonstelling munt uit door belang rijkheid, juist omdat er geen minderwaardig werk bij is. Behoudens de reeds genoemde exposanten vinden we hier G. W. v. Blaaderen, Leo Gestel, G. U. Grauss, Otto Hamath, Ida Keijser, Mevr. Kruijder Bokman, Laurens van Kuijk, Harmen Meurs, Wout Schram, Leo Visser, Marie Wandscheer en Piet van Wijngaerdt, op wier werk wij dezer dagen nog eens terugkomen. M. In aansluiting op onze vorige berichten kunnen wij thans nog mededeelen, dat het ccrecomité voor de huldiging van den heer van Gasteren is tot stand gekomen onder voorzitterschap van jhr. A. W. G. van Riemsdijk,, terwijl burgemeester C. Maar schalk, liet eere-voorzitterschap heelt aan vaard. De uitvoering door de Kon. Letterk. Ver. J. J. Cremer zal op 28 Mei a.s. plaats hebben. De heer J, Vroom herdenkt 14 Mei a.s, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst is ge treden van de Centraal-Apotheek J. W. Flo rijn, Groote Houtstraat 78, Zondagavond ongeveer half acht had een koppelk oeien op het weiland, gelegen aan dc Wagenweg hoek Oldebarneveldlaan, haar afsluiting verbroken en zich op dee omliggende wegen begeven. De beesten ge noten van baar vrijheid en, maakten de dol ste capriolen. Meiyg voorbijganger keek wel eens angstig maar zij deden geen kwaad. Toen verschenen eenige jongelui bp het too- neel die hem kalm weer naar haar land dreven en de afsluiting weer in orde brach ten In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan het Lcidscheplein 928 baden genomen; in dat aan den Schotcrsingcl 1145; in dat van het 'Hofdijkerplein 675 en in dat aan den Koudenhorn 387, (Voor den inhoud van daze Rubriek stelt de/ Redactie zich niet verantwoordelijk.) DE PUBLICATIE VAN FAILLISSEMENTEN Onze Middenstand onderhoudt met onze: Plaatselijke Pers steeds en bij voortduring: de aangenaamste relaties. Waar thans een dier bladen aanstoot heeft genomen aan de behandeling in, onzen Mid denstandsraad van het agendapunt: „Het, publiceeren van Faillissementen" stellen wij er prijs op hieromtrent eenige nadere ver klaringen te geven: Vooraf wil ik dan zeggen, dat wij er heilig van overtuigd zijn, dat bij H. D. bij het be palen van haar gedragslijn niet de bedoeling voorzat, iemand onaangenaam te zijn of leed te doen, integendeel, wij weten zeker, dat zij meent hierdoor te handelen in het alge- meen belang. En nu de zaak! Een onzer leden, de ac countant Paul van Deurzen die zich voor een handelszaak te dezer stede zeer interes-/ seerde, wendde zich tot mij in mijne kwali teit van voorzitter der R. K. Middenstands- vereenigi&g, met de klacht, dat dc Redacties der Bladen hadden geweigerd, het weglaten van een dien^ morgen uitgesproken faillisse-i ment, dat op een vergissing berustte. De bedoelde firma was nl. door een Ad vocatenkantoor aangesproken voor de be taling van f 145.Bij abuis zond de firma slechts 125.— en op de resteerende 20 werd de man Dinsdags failliet verklaard. De belanghebbende zelf. mede gesteund door den genoemdden accountant heeft onmiddellijk de Redacties de toedracht der zaak medegedeeld en dringend verzocht het vonnis niet te vermelden, daar het dadelijk zou worden ingetrokken. Niets hielp: dc Redacties moesten zich houden aan de gc-j woonte alle faillissementen te vermelden. Dit geschiedt, schrijft H. D., om den Mid denstand zeiven te beschermen, en, ik kan niet anders zeggen, daarin schuit zeer zeker een goede gedachte. Ten slotte kwam de Curator er bij te pas, deze lichtte de Redacties in, dat het failhs- hement, uitgesproken op een vordering van 20.—, op een vergissing berustte, ook zon der resulaat. Naar de accountant Van. Deurzen ons mededeelde, waren ten laatste de N. *1. Ct. en de St. E. bereid de vermelding weg te laten, wanneer ook H. D. dat zou doen, doch deze weigerde. Ik ben toen onmiddellijk naar de tele foon gegaan en heb de Redactie van H. U. opgebeld om te redden, wat nog moge- ^Een^der Redacteuren antwoordde, dat niets aan het besluit meer te veranderen viel, de vermelding zou plaats hebben. Thans komt de N. H. Crt. mededeelen, dat ook de andere Hoofdredacties gewei gerd hebben. Ja, men begrijpt, dan komt deze onjuiste vorstelling van zaken alléén en uitsluitend voor rekening van den Accountant van Deurzen. Dat ik verplicht was de gedeponeerde klacht van één'onzer leden in den Midden standsraad te brengen, komt hierdoor, om dat de drie Middenstandsvereenigingcn. zich onderling verbonden hebben niet naar buiten op te treden, dan via den Midden standsraad. En zoo moest ik daar dus deponeeren de bij .mij ingediende klacht en haar natuurrijk voor de vergadering toelichten. Voila tout! H. D. geeft thans de verklaring, waarom het niet van den stelregel mag en kan afwij ken. Zoo op het eerste gezicht moet ik toe geven, dat daar heel veel voor te zeggen is. Inderdaad is het voor de Redacties zeer moeilijk te bepalen. Toch wil ik eenige aandacht vragen voor het onderhavige ge val. Het ging hier om een luttele 20De Redacties worden ingelicht door den belang hebbende. door den Accountant en door den Curator. Had dan dit leed dezer Midden standsfamilie niet bespaard kunnen worden? Ach, in dezen tijd vooral dragen dc Mid denstanders zoovele zorgen met rich, zij moeten passen en meten, met een kleine welwillendheid, met een uitzondering op den inderdaad goeden regel, had hier toch zoo veel leed, zooveel miserie bespaard kun nen worden! H. D betreurt het, dat de Directie M deze niet vooraf geraadpleegd is, net kan een omissie van me zijn en dan vraag ik excuus. Ten slotte kunnen wij niet anders dan in stemmen met de algemeene gedragslijn on zer Redacties, doch, wat wij haar zouden willen bidden en smeeken, in het belang van onzen Middenstand, laat toeh de deur op een kiertje open voor gegronde uitzonde» ringen. P. J. M. VAN TETERING. NASCHRIFT. Wij geven natuurlijk graag toe, dat er op alle regels een uitzon dering mogelijk moet zijn. De beteekenis van een bepaald geval als bovengenoemd, is op den bewusten ochtend niet tot ons door gedrongen. Daar ware over te praten ge weest. Hoofdzaak is, dat de secretaris van1 den Middenstandsraad het met ons eens is, dat volledige faillissementsopgaven in dc dagbladen van belang zijn voor den handeL drijvenden middenstand zélf. VEREENIGING TOT VERFRAAING VAN HAARLEM EN OMLIGGENDE GEMEEN- VEREENIGING TOT VERFRAAIING VAN HET VREEMDELINGENVERKEER. Aan de leden van de Vereeniging vooi Vreemdelingenverkeer Andermaal kom ik een beroep op u docn.i Donderdag 14 Mei wordt op initiatief on zer vereeniging een kerkconcert gegeven in de Sl Bavo, Groote Markt, Haarlem, met medewerking van mevrouw Noordewier-i Reddingius en haar zoon, Voor de leden van Vreemdelingenverkeer! is de prijs op slechts 0.75 inclusief rec'n-j ten gesteld. Steunt ons streven cn bezoekt dit conceit, wjj hebben dien steun noodig en bopem daarom op uw medewerking te mogen eke. nen. Hoogachtend, MOLLERUS Voorz. der Ver. vnd. 1 DE SPAARBANK VAN DE GED. OUDE GRACHT 29 HAARLEM TELEFOON 13820 4 pCt. met een dag opzegging 41/J pCt. met 8 dagen opzegging bestemd voor den Haag en omliggende gemeenten, als ook voor Scheveningen, het Westland enz. plaatst men het best in F. Ta. EVERARD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2