UIT DE PERS. VAN WET EN WETGEVING. Binnenlandsch Nieuws Suzanne Dupré. I NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 12 Mei 1925 DE DRANKWET. Verloven. Plaatselijke verordeningen tot beperking van drankmisbruik GEZIN EN MAATSCHAPPIJ. In de Amerikaansche pers wordt een geheim memorandum inzake de veiligheid gepubliceerd. De Jeanne d'Arc viering te Parijs is zonder incidenten verloopèn. Onder de Radio-berichten: Chamberlain legt een verklaring af omtrent het onthulde memorandum. De intocht van Rijkspresident Hindenburg in Berlijn. Gem. buitenl. berichten. UIT HET AND- t De intocht van President Hindenburg. t*r. De financiëele toestand van het Duitsche Rijk. Het onthulde memorandum. Het Duitsche aanbod inzake een veiligheidspact. Commissaris der Koningin in Overijssel. De Kruiser Java en de verkiezingen. Troelstra door Vliegen, opgevolgd. De nieuwe Pauselijke nuntius. FEUILLETON Naast vergunningen kent de Drankwet ook verloven. Deze zijn niet aan een bepaald naximum gebonden, ieder die een verzoek om een verlof indient, krijgt daarop een gun stige beschikking, als hij ten minste geen misdrijven of bepaalde overtredingen op zijn geweten heeft en zijn localiteit aan de daar voor gestelde ej^chen voldoet. Evenals voor vergunningslocaliteiten, zoo zijn ook voor verlofslocaliteiten bij Kon. Be sluit bepaalde eischen gesteld. Bij plaatselijke verordening kan de Gemeenteraad die eischen nog wat zwaa: der maken. De Drankwet onderscheidt tweeërlei soort van verloven en wel le Verlof voor alcoholhoudenden drank, anderen den sterken drank. 2e Verlof voor alcoholvrijen drank. Die verlof heeft voor alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank kon uiteraard ook alcoholvrijen drank tappen. Voor verlof behoeft in tegenstelling, met voor vergunning niets betaald te worden. En op afgelegen plaatsen komt het wel voor dat een kastelein liever verlof heeft dan vergun ning, al mag hij dan ook geen jenever of an-' deren sterken drank tappen. Want de jenever tapt hij toch en de f 25.vergunningsrecht houdt hij in zijn zak. Wij besluiten onze beschouwingen over de drankwet met een enkel woord te wijden aan enkele aangelegenheden, die, volgens de Drankwet, de gemeenteraad bij plaatselijke verordening kan regelen. Op de eerste plaats kan de Gemeenteraad wijken, buurten of straten aanwijzen, waarin door B. en W. vergunningen niet of niet dan onder bepaalde voorwaarden verleend mogen worden. Hierdoor kan het vestigen van ver gunningen in beruchte buurten geweerd worden. Voorts kan de Gemeenteraad voor enkele wijken, buurten of straten een maximum van aldaar door B. en W. te verleenen vergunnin gen vaststellen, onafhankelijk van het getal bewoners van die wijken, buurten of straten. De drankwet geeft voorts den gemeentera den uitdrukkelijk de bevoegdheid om uren te bepalen, gedurende welke voor het publiek toegankelijke localiteiten waarvoor vergun ning is verleend, gesloten moeten zijn met dien verstande, dat voor verschillende dagen verschillende uren kunnen worden bepaald. De hier gegeven bevoegdheid is feitelijk over bodig, daar de Gemeenteraad dit recht reeds krachtens de Gemeentewet bezit. Immers ook ten aanzien van verlofslokaliteiten kan een sluitingsuur worden bepaald, ofschpon de Drankwet daarover niet rept.. Ten slotte bepaalt de drankwet, dat de Gemeenteraad dagen kan bepalen, waarop wegens omstandigheden op grond van welke misbruik van sterken drank te vreezen is, in de gemeente of in bepaalde wijken of buurten, voor het publiek toegankelijke localiteiten, waarvoor vergunning is ver leend, gesloten moeten zijn, hetzij gedurende den geheelen dag, hetzij gedurende bepaalde uren. Het betreft hier het befaamde sluitingsge bod. Langen tijd Heeft bij de Kroon de opvatting gegolden, dat alleen op dagen waarop mis bruik van sterken rank is te vreezen is de herbergen bij plaatselijke verordening geslo ten mochten worden verklaard, zulks wijl de Drankwet dit nadrukkelijk eischt. Sinds eeni- gen tijd is de officieele jurisprudentie, dat de gemeenteraad de sluiting der café's ook op die dagen kan bevelen, op welke misbruik fan sterken drank.niet gevreesd behoefde te worden. Volgens de Drankwet mag een sluitingstijd niet ten aanzien van logementen worden be paald. Maar ook hieraan behoeven de Ge meenteraden zich naar de officieele ju risprudentie niet te storen, daar zij vclgens de Gemeentewet dergelijke bepalingen ten aanzien van logementen wel mogen uitv. a - digen. Zoo vaardigde onlangs de Gemeenteraad van Zoutelande eene verordening uit, krach tens dewelke op Zondagen niet alleen de ver koop van sterken drank werd verboden, maar algeheele sluiting van alle logementen, her bergen, koffiehuizen en bierhuizen, tapperijen en andere voor het publiek toegankelijke werd geboden. Gedeputeerde Staten van Zeeland droe gen de verordening van Zoutelande aan de Kroon ter vernietiging voor wegens strijd met de wet. „Ten aanzien van'n sluitingsgebod zoo schreven zij zijn voor zoover hier be kend is, geen arresten verschenen. Anders dan met een zuiver tapverbod het geval is moet een sluitingsgebod zijn grondslag vin den in art. 7, eerste lid, sub. 4 der Drankwet; dat de gemeentewetgever geheel los daarvan e:n sluitingsgebod zoude basce e op art. 135 der Gemeentewet, valt o.i. moeielijk aan te nemen. Maar dan moet ook worden geeischt dat worde aangetoond, dat aanwezig zijn om standigheden, op grond van welke misbruik van sterken drank is te vreezen, welk bewijs bij Zoutelande zeer zeker niet is geleverd." De Minister van Arbeid kon zich evenwel met de opvatting van Gedeputeerde Staten van Zeeland niet vereenigen. De Minister schreef daaromtrent in zijn antwoord aan Gedeputeerde Staten o. m. het volgende „Derhalve deel ik V thans mede, waarom niet slechts tap verboden, maar ook sluitings geboden niet meer door mij ter vernietiging aan de Koningin worden voorgedragen, we gens het ontbreken van de bijzondere om standigheden" bedoeld in art. 7 lid 1, ten 4e der Drankwet. (Art. 7. lid, 4 der Drankwet spreekt over omstandigheden, die tot mis bruik van sterken drank aanleiding geven). „Bij arrest van 26 Juni 1922 overweegt de Hooge Raad, dat art. 7 der Drankwet geener lei bevoegdheid aan den Gemeenteraad geeft, die deze niet reeds krachtens art. 135 der Gemeentewet bezat en bij arrest van 21 November 1921, dat de wetgever blijkens den aanhef van art. 7 der Drankwet, gelijk deggeschiedenis van dit artikel bevestigt, op geenerlei wijze op de op art. 135 der Gemeen tewet steunende bevoegdheid inbreuk wilde maken. „Volgens den Hoogen Raad kan dus ook 'n sluitgebod steunen op art. 135 der Gemeen tewet en beperkt art. 7. der Drankwet de bevoegdheid van den Gemeenteraad in deze niet. „Hoewel de genoemde arresten handelen over een tapverbod, meende ik, dat de ge citeerde overwegingen geen twijfel overlieten aangaande het oordeel van den Hoogen Raad inzake de verhouding van art. 7. der Drank wet en art. 135 der Gemeentewet in het alge meen, dus ook in zake het sluitgebod. „Ook de Raad van State schijnt dit aan te nemen dit College toch wees bij gelegenheid van een voordracht tot vernietiging van het sluitgebod te Vlaardingen op de ongewenschte controverse tusschen Kroon en Hooge Raad. Toen ik dan ook om aan dien ongewenschten toestand een einde te maken, besloot mij te gedragen naar het oordeel van den Hoo gen Raad, meende ik diens standpunt ten volle te moeten innemen. „Tenzij dan ook de Hooge Raad in een be slissing over een sluitgebod er van blijk geeft zijn gevoelen over de verhouding van de meer malen genoemde wetsartikelen onjuist te hebben weergegeven, zal ik verordeningen als die te Zoutelande niet ter vernietiging aan de Koningin voordragen, wegens het ontbre ken van de „bijzondere omstandigheden," bedoeld in art.7. lid, 4 der Drankwet." De Gemeenteraden kunnen dus voorloopig naar Hartelust tap-en sluit-geboden uitvaardi gen van den Minister van arbeid hebben zij njiet te vreezen, dat hij hunne betrekkelijke verordeningen aan de Kroon ter vernietiging zal voordragen. Het gezin is het natuurlijk fundament upen de maatschappij, schrijft de „Gelderlan der". „Wie de rechten van het gezin aantast, ondermijnt de heele samenleving. De funeste gevolgen daarvan toont on» sovjet-Rusland. Daar meende de regeering totaal te kun nen breken met de natuurlijke rechten .an het gezin. De taak der ouders, de natuurlijke opvoeders hunner kinderen, zou worden overgenomen door den staat. Er moesten tehuizen ingericht worden voor do opvoeding der toekomstige bolsjewisti sche staatsburgers. En de gevolgen? i Een totaal verwilderde jeugd, die tot een plaag werd voor het land. Zoo vreeselijk is de omvang van hei kwaad, dat zelfs de volkscommissie van onderwijs om hulp roept tegen „dien ver- schrikkelijken kanker in het lichaam der sovjetunie", zooals deze zelf het euvel dras- tisch kenschetst. Oproepen om geld worden gedaan om den onhoudbaren toestand te bestrijden. Tevergeefs natuurlijk. Een moreele ontreddering is niet te be strijden door geld. Dat kan hoogstens een hulpmiddel, maar geen geneesmiddel zijn Hulp kan hier alleen de godsdienst bren gen, dien de bolsjewistische regeering in blinden hoogmoedswaanzin den oorlog had verklaard. Ze heeft bandelooze krachten ontketend, die haar geheel over het hoofd zijr gegroeid en over het hoofd moesten groeien. Nu wordt ach en wee geroepen over het kwaad dat men zelf heeft gebrouwen en piet meester kan worden. Dat is het schrikwekkende resultaat van de ontkerstening van het gezin. En langzaam maar zeker zien we de ge volgen van dat groote kwaad ook builen Rusland optreden. Want ook buiten ce sovjetrepubliek is, zij hel op veel minder radikale wijze, de heiligheid van het gezin naar beneden gehaald. In de Ver. Staten van Noord-Amerika b.v. zi;n de echtscheidingen op schrikbarende wijze toegenomen, maar ook de misdadig heid onder de jeugd. Als "de ouders de hu welijkswetten met voeten treden, genietin- tingen boven verplichtingen stellen, wat kan er dan terfccht komen van de opvoeding der kinderen? De les van de gezinsontwrichting in Rus land is een ontzettende les. Zal ze helpen ook in andere landen de o< gen te openen voor betzelfde kwaad, dat ook daar de samenleving bedreigt als 'evoig van een huwelijkswetgeving, waaraan de grondslag van Christus' geboden wc.dt ont houden. Een Britsch memoran dum inzake de ontwape ning van Duitschland. De „Daily Mail" deeltjmede, dat Cham berlain, de Engelsche minister van Buiteti- landsche Zaken, de opvatting van het kabi net nopens de ontwapening van,Duitschland in den vorm van een brief aan lord Crewe, den Engelschen gezant te Parijs, laat circu- leeren. In dezen brief worden de ontruiming van de Keulsche zone en de door Duitsch land gepleegde verdragsovertredingen be sproken. Het doel van het memorandum is het verkrijgen van een politiek, waarover alle geallieerden het eens kunnen zijn. Aan leiding tot de opstelling ervan is der hervat ting van de onderhandelingen met Frank rijk, die door de Duitsche verkiezingen en de regeeringscrisis in Frankrijk werden on derbroken. Verwacht wordt, dat als gevolg van dit memorandum Painlevé en Briand naar Londen zullen komen en gemeend wordt dat de atmosfeer voor een gemeen schappelijke politiek gunstig is. Duitschland zou aan de te voeren besprekingen, zij het in beperkte mate, deelnemen. Een gestolen memoran dum. De „New York World" publiceert een telegram uit Londen, dat beweert den volle- digen tekst te bevatten van een memoran dum van het Engelsche departement van Buitenlandsche Zaken gedateerd 20 -Februari j.l., hetwelk uitsluitend tusschen de leden van het Kabinet heeft gecirculeerd. Gemeld wordt dat de nota ten doel hao, het Kamnet ervan te overtuigen dat een nieuwe entente tusschen Groot-Britannië, Fiankrijs en Bel gië noodzakelijk was, doch dit voo,-te!, zegt het telegram, werd verworpen ten gu i-te van de door Duitschland voorgestelde voorstel len nopens een wederzijdschen waarborg. De- „New York World", die het telegram bespreekt, zegt dat het memorandum aan toont dat het Engelsche departement van Buitenlandsche Zaken er voor is om, zoodra de tijd daarvoor rijp is het onrecht, aan Duitschland begaan door het Opper-Silezië af te nemen en den Poolschen corridor in het leven te roepen, te herstellen. Chamberlain is, zoolang hij het desbetref fende artikel niet heeft gezien, niet bereid zijn meening te zeggen. De ondersecretaris van Buitenlandsche Zaken, Mc Neill, ver klaart dat van het document nooit iets gezien of gehoord heeft. De ontruiming der Keul sche zóne. Volgens de „Petit Parisien" zijn Frank rijk en Engeland tot overeenstemming ge komen om den datum van de ontruiming van Keulen nog niet vast te stellen en de ont ruiming te doen plaats vinden, wanneer Duitschland aan de ontwapeningsclausuler, zal hebben voldaan. Er zijn nog enkele meeningsverschillen tusschen Parijs en Londen over de op te sommen punten, waarop Duitschland in ge breke is gebleven en welke het eerst moet nakomen alvorens de ontruiming mogelijk is. De socialistische Interna tionale te Parijs. Het uitvoerend comité van de Socialis tische Internationale hield zich bezig met ce voorbereiding van het volgende internatio nale congres dat op 22 Augustus in Frank rijk geopend zal worden. De president Vandervelde las een briet van Troelstra voor, waarin deze ontslag neemt als lid van het uitvoerende comité. Op voorstel van de Nederlandsche partij werd Troelstra door Vliegert vervangen. Uitvoerig werd de Bulgaarsehe en Balkan- kwestie besproken. Na een tangdurig debat werd besloten een spoedconferentie bijeen te roepen der socialistische partijen op den Bal kan waaraan zal worden toegevoegd een en quête commissie van de Tweede Internatio nale, bestaande uit Vandervelde, Tom Shaw en Fritz Adler. De viering van het Jeanne d'Arc-feest. Dank zij de ordelijke uitvoering van de verbodsbepalingen inzake het houden van optochten, welke door de regeering in ver band met de gemeenteraadsverkiezingen wa ren uitgevaardigd, is de viering van den feest dag van Jeanne d'Arc, welke thans tot offi cieele feestdag der republiek is verklaard, gisteren zonder eenig ernstig incident ver- loopen. Slechts enkele kleine botsingen met bijzonder vurige jonge royalisten kwamen voor. Overigens heeft men ze naar hartelust laten schreeuwen en fluiten tegen Caillaux, Briand en Schrameck, den minister van bin nen landsche zaken. De betoogingen voor de nationale helam waren dit jaar bijzonder talrijk en 's avonds verh ieven de beide standbeelden voor de St. Augustin en in de Rue le Rivoli zich uit een dicht bed van de kostbaarste kran sen en bouquetten. Volgens gebruik is ook da minister-president voor 'laatstgenoemd standbeeld zijn hulde komen getuigen en bloemen neerleggen. De nationale gebou wen waren versierd en in de stad werd zeer druk gevlagd. De intocht van Hinden burg. Gisterenmiddag ongeveer zes uur hield de nieuwe rijkspresident Hindenburg zijn in tocht in Berlijn. Teneinde zoo mogelijk alle botsingen te voorkomen, was op alle ter beschikking staande afdeelingen politie, recherche enz. beslag gelegd. De hoofd-commissaris van politie had alle .communistische betoogin gen in de onmiddellijke nabijheid van den intochtsweg verboden pogingen om deze toch te houden, werden onverbiddellijk ge smoord. Bij het oprukken van afdeelingen naar hun plaats aan den intochtsweg moch ten geen muziekkapellen mee marcheeren Reeds gisterenmorgen vroeg werden dui zenden vlaggen uitgestoken. Arbeidsgeschillen in Duitschland. In de opslagplaatsen der Berliner Bau- und Nutzholzhancilung is Zaterdagmorgen een staking der transportarbeiders uitgebroken. Opzegging loonovereen- komsten bij de Berlijnsche verkeersmiddelen. Zoowel bij de viaduct- en ondergrondsche spoorwegen als bij de tram en de omnibus maatschappij heeft het personeel de op 15 en 31 Mei afloopende loonsovereen komsten opgezegd. Gedwongen arbitrage in arbeidsgeschillen. De Zweedsche regeering heeft bij dè Stor ting een wetsontwerp ingediend inzake ge dwongen arbitrage in arbeidsgeschillen, welke afmetingen dreigen aan te nemen, waardoor zij gevaarlijk worden voor de gemeenschap. De gedwongen arbitrage zal alleen worden toegepast op voorstel van den bemiddelaar Het wetsonwerp behelst strenge bepalingen ten aanzien van onrechtmatige stopzetting van het werk. Indien b.v. de arbeiders in weerwil van het verbod overgaan tot een on rechtmatige staking, dan mag de andere par tij hierop antwoorden met een uitsluiting. Een sensationeel com- - munistenproces. Te Boecharest wordt een groot communis tenproces bgevoerd. Terecht staan de com munistische leiders Moscovici, de ingenieur Pan kier, Fabian en anderen. Er zijn ruim honderd getuigen van beide partijen gedag vaard. Vervolgens zijn ruim 50 personen, die in de laatste jaren onder beschuldiging van deelneming aan een complot tegen den kroon Zijn gearresteerd. Tot de getuigen behooren een drietal ministers, Henry Barbusse, Blas- co'Ibanez, Cachin en andere bekende figuren. De Communistische agi tatie in Bulgarije. Zaterdag zijn te Sofia in het proces tegen de daders van den aanslag in de kathedraal de pleidooien der verdedigers begonnen. De strijd in Fransch Ma rokko. Een aantal aanzienlijke stamhoofden heb ben tegenover maarschalk Lyautey uitin gegeven aan hun gevoelens van aanhankelijk heid en voorgesteld om inlandsche contik genten te zijner beschikking te stellen, n De Berbersche caids op den Atlas hebben gedurende de botsingen der laatste dagen een bewijs van heldhaftigheid en toewijding geleverd, en in de sectoren, waar zij aan de zijde der Franschen streden, de dissidenten zegevierend teruggeworpen. De immigratie in Canada Eind dezer week arriveeren in Quebec City vijf transatlantische schepen, die 2350 passagiers aanbrengen, van wie 1746 nieuwe kolonisten uit Groot-Britannië en van het Europeesche vasteland. Het meerendeel hun ner vertrekt naar het Westen van Canada. DE INVASIE VAN RUSSEN IN AUSTRALIË. Passagiers die in Brisbane uit steden in Japan en China zijn aangekomen, verkla ren dat driehonderdduizend uitgeweken Russen gaarne naar Australië zouden ko men, daar de Sovjetregeering het dezen uit gewekenen onmogelijk maakt, in China te le ven. POLITIECONGRES. Het wereldcongres der politie-beambten is gisteren te New York begonnen. Duizend afgevaardigden uit de meeste landen zullen hun wederzijdsc'ne ervaringen uitwisselen. EEN VRACHTAUTO MET ELF PER SONEN VERPLETTERD. Bij Wisbach in Baden heeft de D-trein op een treinovergang een met personen bezette aanhangwagen van een lastauto gegrepen, met het gevolg, dat elf personen werden ge dood en vier zwaar gewond. GEEN STOKKEN, MAAR GUMMIKNUPPELS Ook de z.g. „Bürgerschutz" de onwettige opvolger van de ontbonden burgerwachten, heeft voor den intocht van Hindenburg een oproep aan de leden gepubliceerd. Aange kondigd wordt, dat de onderscheidingsteeke nen openlijk gedragen moeten worden (niette genstaande het verbod Als kleeding wordt voorgeschreven geen hoogen hoed hoofd deksel en jas zooveel mogelijk donker van tint. En tenslotte luidt het bevel Géén stokken meebrengen, maar gummi knuppels STRENGERE KLEEDING-VOOR SCHRIFTEN IN DE ROOMSCH-KATR KERKEN. Zondag is van de kansels in alle Roomsch- Katholieke kerken van Cairo de waarschu» wing gegeven, dat alle meisjes en vrouwen^ die zich na 17 Mei kleeden op de wijze, die niet als zedig wordt beschouwd, niet mee tor de kerk zullen worden toegelaten, daal het bisschoppelijk diocees dezen maatregel noodzakelijk acht. EEN ENGELSCHMAN GEWOND. Zes Britten te Sjanghai, die Zaterdag nx zonsondergang van een boottocht terugkeer den. werden door een Chineesche kanonneer boot onder vuur genomen, met het gevolg dat een der Britten werd gewond. De consul- generaal heeft een protest ingediend. Het bleek dat de bemanning der kanonneerboot in een paniek verkeerde ten gevolge van een waarschuwing, dat een vijandige groep op het punt stond een aanval te doen. Gistermiddag is rijkspresident Hindenburg te Berlijn aangekomen. Wie verwacht had, dat de intocht van den nieuwen rijkspresident een even indrukwek kend karakter zou dragen als eenige maan den geleden de uitvaart van den eersten rijkspresident Ebert heeft zich deerlijk ver gist. Het geheel maakte een eenigszins kil len indruk. Namen aan de uitvaart van Ebert vele honderdduizenden uit alle krin gen der bevolking deel, de intocht van Hin denburg werd uitsluitend bijgewoond door dat gedeelte van de Berlijnsche bevolking, dat rechts georiënteerd is en dat vanmiddag weer demonstreerde door het dragen van kleine zwart-wit-roode vlaggetjes. Aan beide zijden van den ruim 8 K.M. langen wg tusschen hel station Heerslrasse en het paleis van den rijkskanselier ston den de toeschouwers lang te voren in dichte gelederen geschaard te wachten. Kilometers ver zag men niets anders dan zwart-wit- roode vlaggen en kilometers ver ook niets dan grijze uniformen van de leden der recht- sche organisaties: Wehrworf, Jung Deulscher Orden, Vikinger, Bismarck Bund en boe ze verder mogen heeten. Iedere afdeeling na tuurlijk met banieren en vlaggen in de kleur van het keizerrijk. Voorts waren de offi ciers vereenigingen, de studentencorporaties, dc zoogenaamde „Kriegervereine waarvan aile leden in gekleede jassen en hooge hoe den aanwezig. Muziekkorpsen had men niet meegebracht, omdat naar men weet de po litic op het laatste oogenblik alle muziek verboden had en zoo moest men zich verge noegen met het zingen van patriottische lie- del eh. Opmerkelijk was het geringe aantal zwart-rood-gouden vlaggen, niet alleen in de straten, waardoor de stoel zou komen, maar ook in het overige gedeelte van de stad. Zwart-wit-rood was overal overheerschend en slechts hier en daar zag men een republi- keinsche vlag. Er waren er bij lange na niet zooveel als op den verkiezingsdag. Op dc route die Hindenburg zou volgen, bleek eerst hoe verkeerd het van de orga nisatie .Reichsbanner Schwarz-Rot-Gold :s geweest, zich van deelneming aan de ont vangst te onthouden. Instede van den intocht van den rijkspresident tot een groosche de monstratie voor de republiek te maken, hebben zij den nationalisten hel rijk alleen gelaten, die daarvaq natuurlijk dankbaar ge bruik hebben gemaakt. Toen Hindenburg voor het paleis van dr. Luther was uitgestapt, hief de menigte spon taan het „Deutschland, Deulschland über Alles" aan en bleef ook later, toen de rijks president reeds lang verdwenen was, nog staan zingen. Slechts eenmaal nog trad Hin denburg aan het venster en werd opnieuw daverend toegejuicht. Toen verdween hij voor goed en langzamerhand verspreid 'e zich de menigte Het aantal personen, dal zich aan aen in tochtsweg had opgesteld, kan op een goede 500.000 menschen worden geschat. Het wa ren echter zonder uitzondering rechtsgezin- den. Incidenten van eenige beteekenis hebben niet plaats gehad. De orde werd nergens verstoord. Zooals uit Berlijn wordt gemeld, heeft het daar algemeene voldoening geschonken, fat ook de buitenlandsche vertegenwoordigers, waaronder die van Engeland, Amerika, Frankrijk en Rusland, eveneens de nationale kleuren droegen. Het weer, dat den heelen dag druilerig en regenachtig was, was opgeklaard, zoodat Hindenburg den tocht in een open auto kon doen Tijdens den intocht kruisten talrijke vlieg tuigen boven het Berlijnsche „Wilhelmsvier- Langs den weg van den intocht hadden vele inwoners de plahtsen voor hun vensters verhuurd. Enkele werden met 500 mark be taald. Hindenburg betuigde na zijn aankomst in het huis van den rijkskanselier aan dr. I-u- ther zijn levendige voldoening ever de uiterst hartelijke ontvangst, hem door de bevolking der rijkshoofdstad bereid. Hij w aj met name verheugd over de omstandigheid, dat zich onder de vereenigingen en corpora ties, die langs den weg stonden geschaard, ook een groot aantal vakorganisaties bevon den. In den Pruisischen Landdajf verklaarde de minister van financiën, dat over het iaar 1924 de ontvangsten 14 millioen riiksmark minder hadden bedragen dan zij op de voor- loopige begrooting waren geraamd. Ia antwoord op eèn vraag van MacÜonald of het door de „New York V or'd onthulde memorandum juist is, keurde Chamberlain het af, dat aan de regeering gevraagd werd of hetgeen een vertrouwelijk document heet te te zijn. juist was of niet. maar voegde er bij, dat iedere verklaring nopens de ooiitiek der regeering, welke in tegenspraak was met zijn verklaring van 24 Maart, geenzrlei gezag had. Volgens den Britschen draadloozen dienst zeide Chamberlain nog, dat het stuk een copie scheen te zijn van een stuk, hetwelk twee maanden door een ander Amerikaansch blad was gepubliceerd. Het ministerie van buitenlandsche zaken heelt aan de Britsche ambassade ziin op merkingen meegedeeld over hat jongste Britsche memorandum nopens de ontwape ning van Duitschland. De conferentie van ambassadeurs zal cersl Vrijdag bijeenkomen. Briand zal morgen in den ministerraad hel ontwerp-anlwoord aan Duitschland meedee- len op het aanbod van een waarborgpact. Na goedkeuring zal hij de nota aan de ge allieerden en ten slotte aan Duitschlanc meedeelen. Naar het Corr. Bur. met zekerheid ver neemt, is zeer binnenkort de benoeming te verwachten, met ingang van 1 Juni 1925, tol Commissaris der Koningin in de provin cie Overijsel van Mr. A. E. baron Van Voorst tot Voorst te Groesbeek. De kruiser Java, thans liggende in de binnenhaven te Vlissingen wordt 19 Mei in dienst gesteld. Het schip zal daarna naar den Helder vertrekken en in de nabijheid van de kust gaan sloomen. Daarna wordt de Java in het dok tc Rotterdam opgenomen. De reis naar Scandinavië zal niet voor 1 Juli plaats heben, ten einde de opvarenden in de gelegenheid te stellen aan de Kamer verkiezingen deel le nemen. In de te Parijs gehouden bijeenkomst vat het uitvoerende bestuur van de socialisti sche internationale was een brief ontvangen van mr. Troelstra, waarin deze ontslag neemt als lid van het uitvoerend comité. Op voorstel van de Nederlandsche partij werd Troelstra in het jhestuur der Interna tionale vervangen door Vliegen. Uit Boedapest wordt gemeld, dat dc Pau selijk nuntius, Mgr. Schiouua, heden, Dins dag, naar Ned.rland is vertrokken, om zijn nieuwen post te 's Gravenhage te aanvaarden. 19 Beiden begaven zich naar de Carcaccia, zooals men te Rome twee loges noem:, waar- tusschen men den wand heeft verwijderd. Maar hoewel beiden daar alleen waren, draalde Ralph Vansillard nog altijd met spreken. „Ik luister," zei Alberto eindelijk, eenigs zins ongeduldig Ralph Vansittard verontschuldigde zich. „Wat ik u wil vragen, is goed beschouwd zeer eenvoudig, en in twee woorden te zeg gen", zoo begon hij. „Veronderstel eens, dat ik iemand sedert langen tijd voor dood had gehouden, terwijl nu opeens sommige aanduidingen doen be sluiten, dat die persoon nog leeft, wat Joet men dan in uw land, om op het rechte .spoor te komen?" I „Dan is er geen ander middel, dan de politie in den arm te nemen," zei Alberto. „Wanneer wij te Napels waren, dan zou ik u aanraden: wend u tot het hoofd van de Carnjnosista, maar wij zijn te Rome, en daar- :om voert de weg alleen langs San Marcello. I Ralph Vansittard lachte, als iemand, wien men een middel aan de hand doet, waar mede hij al lang heelt afgerekend. „De politie!" riep hij uit. „Maar dan dringt de zaak immers tot het groote publiek door!" „En dat wilt u waarschijnlijk vermijden. Ja, ik begrijp het," zei Alberto. Hij vermoedde, dat de een of andere lief des-geschiedenis er achter stak, en hij begon meer belangstelling voor de zaak te toonen. „In zulk een geval zal men het beste doen, zich te wenden tot een van die geheime agentschappen, zooals er tc Londen en te Parijs zooveien zijn. Maar hier te Rome ia niets van dien aard te vinden. Men is hier genoodzaakt, zelf te handelen.... Maar kunt u in 't geheel geen vingerwijzing aangeven? Bijvoorbeeld het laatste adres van die vrouw^Pardon! Ik zei dat zoo maar op goed geluk. Maar is er werkelijk -ene vrouw in het spel?" „Ja. er is eene vrouw in het spel," zei Ralph Vansittard zoo ernstig mogelijk. „Maar haar laatste adres is niet te Rome. „Dat komt er niet op aan. Noem mij ten minste dat laatste adres." „Dat zou volkomen nutteloos zijn, want wanneer die vrouw nog in leven is, dan :s het alleen te Rome, dat er voor mij moge lijkheid zou zijn, haar te vinden." Weer volgden eenige oogenblikken van stilzwijgen. „Hoe zijt u haar op het spoor gekomen?" vroeg Alberto. „Doü» een toeval. Door ean paar woorden- die iemand zich in een gesprek liet ontval len." „En kon die „iemand u geen meerdere hiizcnderheden mededeelen '„Herhaalde malen heb ik pogingen ertoe gedaan, om aan die persoon te ontlokken, wat zij misschien nog wist, maar het was alles te vergeefs." Onwillekeurig dacht Alberto aan Suzanne. Maar als hij met zekerheid had geweten, dat werkelijk Suzanne Dupré bedoeld war, dan zou hij Ralph Vansittard de verzekering hebben gegeven, dat het volkomen nutte loos was, haar lot spreken te willen bewo gen, wanneer ze eenmaal een besluit 'ad genomen, het stilzwijgen omtrent eene zaak te bewaren. „En zou, behalve die persoon, niemand anders in staat zijn, u eenige inlichting té geven?" vroeg Alberto. „Ja, misschien toch wel." Ralph Vansittard liet zijne oogen door de helder verlichte schouwburgzaal gaan. In eene loge van den eersten rang. ge huld in wolken van zachte witte zijde, tem de'Mistress Fane hare trotsche schoonheid, terwij! achter haar Arabella, in haar don ker mousseline-gewaad, met hare droefgees tige gelaatsuitdrukking, eruit zag, als eene juffrouw van gezelschap, die er zich maar al te zeer van bewust is, dat ze, vergeleken met haar indrukwekkende meesteres, in het niet moet terugzinken. Maar de groote gelijkenis in beider ge laatstrekkou verried tonV niettegenstaande het verschil in kleeding, de nauwe verwant schap. „Welnu, volg dan dat spoor," zei Alberto „Koor die betreflende persoon op behendige wijze uit, en ontlok haar de waarheid. Weer zochten de oogen van Ralph Van sittard de loge, waarin Mistress Fane nel hare dochter gezeten was. Naar de woorden, die hij in de Galena Doria, had opgevangen, was hij er vast /an overtuigd, dat Arabella Fane het adres »an Saturnia kende. Maar liever dan zich tot Arabella te wen den wilde hij erin berusten, niets te ver nemen. „Neen, dat kan ik niet doen," antwoordde hij De voorname, nonchalante houding van den Engclschman had plaats gemaakt voor een zekere onrust. En Alberto Gottifreddi was te zeer aan van de wereld, om verder in zijn geheim tt willcn dringen. Op vriendschappelijken toon zei hij: „Zoodra Achilles, mijn kamerdienaar, weer hersteld is, is hij tot uwe beschikking. Hij is nog een kamerdienaar van den, ouden stijl, van de oude garde. Hij kan alles opsporen, maar toch is het noodig, dat men hem c-eni- ge gegevens aan de hand doet, om hem op den goeden weg te brengen." „Ik zal hem al de gegevens mededeelen, die ik bijeen heb verzameld, want eer dat ik anderen met mijne aangelegenheden heb lastig gevallen, heb ik zelf al nasporingen gedaan." „Hebt u tenminste niet het een of ander fotografisch portret van die vrouw? vroeg don Alberto. „Neen. Geen enkel portret. Niets dan ven kleine, met potlood geteekende schets. Maar de beschrijving alleen zou voldoende zijn. Het zou onmogelijk zijn, deze vrouw ,r,et een andere te verwisselen. Mister Vansittard was bekend als een man van fijnen smaak en scherp kritisch oordeel. Daarom werd door zijne laatste woorden de nieuwsgierigheid van Alberto Gottifreddi ten hoogste geprikkeld. Maar die nieuws- gierigheid zou niet worden bevredigd. Hen Itaiiaan zou, wanneer het gesprek op dit punt was aangekomen, zich uitgeput hebben in vertrouwelijke mededeelingen. Maar Ralph Vansittard een echt Ln. geischman, vergenoegde zich ermede, met koele beleefdheid voor den hem in 't ver schiet gestclden dienst te bedanken. En toen begon hij over een ander onder, werp te spreken. In den schouwburg was de pauze bijna ge ëindigd. De fauteuils en het parterre begon nen zich weer te vullen. Het was een van de schitterendste avon den van het seizoen, in het reusachtige, prachtig ingerichte Theater Costanzi, waar van de wanden kunstig beschilderd en ver guld zijn. Alle loges waren dien avond bezet. En zulke avonden zijn tegenwoordig in Italië een zeldzaamheid, sedert het toor.ee! zooveel van zijn beterkfjii* heelt verloren. Vroeger zou een dame van de groote we reld het als een verzuim van de maatschap pelijke conventie hebben beschouwd, wan neer ze zich alle weken niet tenminste eeni ge malen in hare loge in den schouwburg had vertoond. Daar ontving ze dan, in gala-toilet ge kleed, stralend van diamanten en andere sieraden, hare vrienden en hekenden. Daar werden intriges gesponnen, en be gonnen romantische avonturen. Maar de tegenwoordige zeden en gebrui ken hebben in dat alles een algeheele ver andering gebracht. Tegenwoordig verdringt de jeunesse do- rée zich niet meer in de loge van een voor name dame. Maar er was dien avond toch een loge, die geheel gevuld was. Het was de loge van de oude Vorstin Gottifreddi. Maar het waren meest oude hecren met grijze haren en kale hoofden, die zich daar verdrongen. Wanneer de meer dan zeventig jaren oude Vorstin Gottifreddi zich naar den schouw burg begaf, dan zou ze het hare bekenden zeer kwalijk hebben genomen, wanneer zij niet in hare loge waren verschenen, om hun ne opwachting bij haar te maken. Waar ze ook maar verscheen, moesten die oude vrienden en hekenden een kring om haar vormen, om haar te huldigen, evenals in de dagen van hare jeugd. (Wordt vervolgd j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5