Gasten van H. M. de Koningin-M oeder. De Zaligverklaringen. De spoorwegplannen om Amsterdam. ORDE EN ARBEID. De staking in de Veenen. Gebruikmaking van Arbeidsbeurzen. De loonen van het spoorwegpersoneel. Nestvisschen en het eendenbedrijf. LANDB. EN VISSCHERIJ Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken. Onderscheiding. Het Landbouwhuis N.-Holland. UIT ONZE OOST, De radio-verbinding HollandIndië. De heiligschennende kerkdiefstal te Amsterdamsche Veld. LEGER EN VLOOT. De militaire pensioenwetten. Eigenwijsheid van den Nederlandschen St. Bureaucratius. Van den dollar bezeten. Ongeval bij het rangeeren. Vergiftigingsgeval te Harich (FrJ Zware mishandeling. De stationsbouw te Bussum. Het ongeluk met het schietmasker. Aangehouden. Een dag vol ongelukken. Bekneld geraakt. MARKTNIEUWS. KERK EN SCHOOL. De Heiligverklaring van den Zaligen Petrus Canisius. RECHTSZAKEN. Overtreding der Loterijwet. Door de stoomtram gegrepen. VISSCHERIJ. f De Hertog van Saksen, Coburg en Gotha, zoon van wijlen de Hertogin van Albany, roster van de Koningin-Maeder. en de Her togin zijn met hun oudste dochter, Prinses Sibvlle, in de Residentie gekomen voor een In de St. Pieter-basiliek te Rome had Zondagmorgen de plechtige zaligverklaring plaats van 32 Zusters, die in Frankrijk, tij dens de revolutie van 1794, den marteldood gestorven zijn. In den namiddag begaf de H. Vader zich naar de basiliek, om er de nieuwe gelukzali- bezoek aan de Koningin-Moeder. De Hertog gen {e vereeren en de Hertogin zijn afgestapt in het Hotel g;j de der postulatie werd den Bellevue. en de Prinses logeert ten H Vader daar er geen relikwieên der ge lukzaligen zijn een rijk-bewerkten kelk ten geschenke aangeboden. (Msb.) de Paleize in het Voorhout te 's-Gravenhage. In antwoord op de vragen van het Kamer lid Van Braambeek betreffende de plannen tot uitbreiding der stations en spoorlijnen om Amsterdam, heeft minister Van Swaay geantwoord, dat de plannen omvatten: uitbreiding van het station Amsterdam C.S. voor rekening van H.S.; verdubbeling van de viaduct langs de Haarlemmer Houttuinen voor rekening van H.S.; aanleg van spoorwegverbindingen met de havens-West (ringbaan om Amsterdam) voor rekening van het Rijk; aansluiting van deze spoorwegverbindingen aan den spoorweg AmsterdamHaarlem voor rekening van H.S.; aanleg van een rangeerterrein nabij Dui- vendrecht voor rekening van S.S. De gemeente Amsterdam, die de terreinen voor haar ,havenplannen-West reeds heeft onteigend en de gronden voor de ringbaan ter beschikking van het Rijk heeft gesteld, houdt zich aan de gemaakte regelingen en 1 afspraken, volgens welke de ringbaan in verband met de voltooiing harer havens in 1931 gereed moet zijn. De Regeering heeft dan ook na rijp beraad besloten den aanleg van de ringbaan niet uit te stellen. De grootendeels voltooide wijzigingen aan j Amsterdam C.S. met de viaducten aan de westzijde en het nieuwe emplacement heb ben tot en met 1924 rond 15.787.600 gekost, terwijl voor het verder afwerken naar schat ting nog 1.828.900 zal moeten worden be steed. De kosten voor de ringbaan met de daar mede verband houdende werken worden be groot op 14.600.000. Vrijdagmiddag zijn de werkgevers en de werknemers in het veenbedrijf te Weerdin- germond.tot overeenstemming gekomen. De loonen zijn vastgsteld op 90 van de in 1924 geldende overeenkomst. Vanwege het Hoofdbestuur van den Cen- tralen Ned. Ambtenaarsbond wordt mede gedeeld, dat waar het nog geregeld voorkomt dat bij aanneming van jong kantoorpersoneel voor de diverse belastingkantoren geen ge bruik wordt gemaakt van de ter plaatse ge vestigde arbeidsbeurzen, genoemd Hoofdbe stuur aan den hoofddirecteur, var.'het betrok ken dienstvak verzocht heeft, gebruikmaking van de arbeidsbeurzen verplichtend voor te schrijven. In het Zondag voortgezet congres van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel is besloten voortaan onverzettelijk afwijzend te staan tegenover nieuwe loons verlaging. De heer P. Moltmaker werd bij acclamatie herkozen tot voorzitter. Het hoofdbestuur j werd in zijn geheel herkozen terwijl daar aan werden toegevoegd de heeren A. Groene- woud te Leeuwarden en W. Nathans, te Hil- De visch vervangen door mosselvoer. Dr. B. J. C. Te Hennepe, van de Rijks serum-inrichting te Rotterdam, is thans ge slaagd in zijn proeven, die hij reeds 3 jaar, JVI geleden genomen had, om in het N.-Holland- j neer te leggen, sche eendenbedrijf, de „nest" en „puf" te vervangen door mosselvoer. Toen dr. le Hennepe met de proeven mosselvoer begon,, voelde hij het groote he rwaar. dat men op Volendam bijna iet genoeg j nosselen kan aanvoeren. De bedrijven zijn daar nog niet op ingericht. Immers worden de mosselen per schuit uit Edam aangevoerd of ze moeten in Volendam aan de Haven gelost worden. Daar is veel arbeid aan ver bonden. De tocht uit Edam vergt een ge- heelen nacht. Het is dus een groot gemak i indien men met de helft van 't benoodigde kwantum mosselen kan volstaan om het ver dere voedsel aan te vullen mét meel. Bovendien is volgens den geleerde aan de voeding met mosselen groot voordeel ver bonden. De mosselen blijven in de schuiten tot ze als voeder worden gebruikt. De visch daarentegen moest in de slooten worden bewaard, yaardoor deze verontreinigd wer dén en de omgeving onaangenaam befnvloed werd door de lucht der rottende visch. Er vindt dus bij het bezigen van mosselenvoer geen verontreiniging van het water plaats, dat door de dieren gedronken wordt, w t een groote factor is voor het voorkonjen der ziekten onder de eenden. Intussthen zal binnenkort het drinken uit de slooten ge heel tot het verleden behooren, daar men met het oog op de ziektebestrijding bezig is overal waterleiding aan te leggen, zoodat het drinken van het vuile slootwater dan geheel uitgeschakeld zal kunnen worden. Naar de ..Tel. verneemt, vindt de arbeid van dr. Te Hennepe nu alom belangstelling en waardeering. Een vorige week is Prins Hendrik te Volendam geweest om het proefterrein te bezoeken. Met veel belang stelling nam Z. K. H. kennis van de ver schillende proeven door dr. Te Hennepe ge daan. De geslaagde proeven van dr. Te Hennepe zijn zoowel voor de oplossing van het Zui- derzeeprobleem in het algemeen als voor de plaats Volendam in het bijzonder van het grootste belang. Aangenomen werd een voorstel-Groningen om het H.B. op te dragen in samenwerking met de I. T. F. en het N. V. V. zoodanige maatregelen te treffen, dat de leden bij even tueel oorlogsgevaar gereed zijn om bij eer sten oproep van het hoofdbestuur het werk Haagsche Rechtbank, waarbij E. R., we gens overtreding der Loterijwet, het ten verkoop en in voorraad hebben van loten in een verboden loterij, vroordeeld tot een geldboete van 100. De zaak werd ver wezen naar het Haagsche Hof. De Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken ver gaderde Maandag te Alkmaar. De voorzitter, de heer Jac. Met, verklaar de in zijn openingswoord, dat de zuivelörij- zen reden tot tevredenheid geven. Voorraden in de pakhuizen zijn uitgeput, zoodat een daling van de prijzen, niet ver wacht kan worden. De rekening werd goedgekeurd, in uit gaaf op een bedrag van 939.825 en een ontvangst van 2071.52. De heer V. Kay te Wouwert hield een in leiding over de onmondigheid van de kaas- fabrieken, aangesloten bij het Kaascontrole- station. Spr. laakte het, dat de fabrieken, die de kosten van het station betalen, in het station zoo weinig zeggenschap hebben en beto gde voorts, dat, nu de nieuwe bond is opgericht, de oude bond niet meer de vertegenwoordi ger van de fabrieken kan worden genoemd. Besloten werd, dat het bestuur zal over wegen, wat hiertegen gedaan kan worden. Aan het bestuur werd een blanco crediet verleend voor bet in het leven roepen van een commissie, onder leiding van dr. Sr he ij, welke commissie zal rapporteeren over de machinale kaasmaking. Uit gevoerde besprekingen .bleek, Jaf de fabrieken geen bijzondere maatregelen ne men met de melk van aan mond- en klauw zeer lijdende koeien. Men was van meening, dat de wei de be smetting niet overbrengt en oordeelde, dat de melk van mond- en klauwzeere koeien geen slechtere kaas maakt. Bij Kon. besluit is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Julius E Röntgen, toonkunstenaar te Bilthoven, oud directeur van het Conservatorium van de bouwhuis te Alkmaar, onder voorzitterschap Te Alkmaar hield Maandag de vereeni- ging „Het Landbouwhuis Noord-Holland", haar algemeene vergadering in het Lacd afdeeling Amsterdam der Maatschappij ^ol bevordering van de Toonkunst. Een nationaal belang. van den heer G Nobel. De rekening over 1924 werd in ontvangst en uitgaaf goedgekeurd op een bedrag van 5073.56. Besloten werd, het voordeelig saldo, groot 975.45 te bestemmen voor afschrijvig inventaris en storting in het re servefonds. De begootir.g voor 1925 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 4925. De heer J. Dokter werd als secretaris "*aar aanleiding an het bericht, dat aan herkozen. (Tel.) de Nederlandsche Regeering geadviseerd is om Kootwfjk (dat speciaal voor radio-ver binding tusschen Nederland en Indië opge richt werd) over te geven in handen var, een particuliere onderneming, schrijft de Java- bode o.m.: „We hebben reeds eerder aangrieekend. dat de Nederlandsche Regeering een gevaar- lijke schrielheid aan den dag legde, toen zij verklaarde, dat het uitseinen van cfficieele nicuwscommuniqués naar Indië, via Koot wijk, te kostbaar zou zijn. O.i. is het doel de directe Nederland sche informatie ook voor de overzeesche gc- j westen wel eenige uitgaven waard.... en teker zooveel als bijvoorbeeld de Olympi- tche Spelen te Amsterdam. Indien deze schrielheid echter tengevol ge zou moeten hebben, dat de Regiering practisch hare troeven uit handen geeft. en de radio-communicaties overgeleverd wor den aan derden, dan zou het wel zeer te be treuren zijn, indien het advies der commis sie werd opgevolgd. Dit is dan ook alleen te aanvaarden wan neer men het omkleeden kan met alle waar borgen die uit een nationaal oogpunt onont beerlijk geacht kunnen worden. De in oorlogstijd met zooveel raoeije ver kregen Nederlandsche communicatie is iets dat voor geen bezuiniging mag worden prijs gegeven." HET GEFORCEERDE TABERNAKEL TERUGGEVONDEN. Zooals onze lezers zich zullen herinne ren, is dezer dagen in de kerk te Amster damsche Veld (Drentsche Veen) een heilig schennende diefstal gepleegd; o.m. werd het Tabernakel waarin de H. Hostiën geroofd. De kerkroovers mocht uen tot heden nog niet op het jniste spoor komen. Thans wordt uit Koevorden gemeld, dat het uit de kerk van Amsterdamsche Veld gestolen Tabernakel teruggevonden is. Aan de Msb. ontleenen wij het volgende ontroerend en aangrijpend verhaal over het zoeken en het vinden van het "heiligdom: In den druilerigen Zondagmorgen togen wij een aantal geestelijken en leeken waaronder de Zeereerw. heer P. Veltman, pastoor der beroofde parochie in Koe vorden ter kerke, waar gebeden werd, dat God de terugvinding van het tabernakel zou toestaan. Het plan was gevormd, om in den geheelen Drentschen uithoek biljet ten te doen aanplakken, waarop een be looning zou worden uitgeloofd voor hem of haar, die zoodanige aanwijzingen zou kunnen verstrekken, die leidden tot terug vinding van het tabernakel. De burgemees ter van Emmen, verleende desgevraagd, daartoe zijn volle medewerking. Daarop ging men op onderzoek uit door het veen. De wegen waren met een slijkerige mas sa bedekt. Hier en daar zouden de ergste gedeelten moeten worden vermeden door min of meer acrobatische toeren, op ge vaar af, dat wij languit in de modder zou den terecht komen en een pad te kiezen, willekeurig over het veen, was ook moei lijk door de onverwachte onderbrekingen der afgravingen en door het wegzakken in de mulle bovenlaag. Stil verlaten lag het Kanaal. De wachter van Ommen, wien wij om raad vroegen, verklaarde zich bereid om ons tot gids te dienen. Wij zouden te voet den weg zoeken, dwars over het veen, een weg, die er schier niet was. Overal de troostelooze heide, de groote turfstapels, de wijde som bere luchten. Van Ommen was dezen mor gen in het Amsterdamsche Veld ter kerke gegaan en had op den terugweg naar 'zijn woning reeds met spiedenden blik de om geving afgezocht. Nu in den namiddag zou de geheele parochie we! het veen zijn ia- getrokken ter onderzoek. Ook wij benutten enzen tocht, om in kuilen en gaten een onderzoek in te stellen, waarbij met stok ken getast werd in de stilstaande poelen, die zich hier en daar hadden gevormd. Wie van ons gezelschap had op dit oogenblik reeds kunnen vermoeden, dat van Ommen aan het slot van den dienst, welken hij ons bewees, geroepen zou zijn om het Taber nakel mede te helpen dragen naar de kerk. Stil vervolgden wij onzen weg, vijf kwar tier door ht hooge veen. Nadat wij de kerk van het Amsterdamsche Veld tot op onge veer een half uur afstand waren genaderd zagen wij in het veen verspreid duidelijk de gestalten der talrijke parochianen van pastoor Veltman, die zich ondanks het slechte weer niet hadden laten weerhou den in grooten getale op te komen om het veen ie doorzoeken. Vaag teekenden hun gestalten zich af tegen de sombere lucht. Hier en daar stond er een met de armen gekruist, steunende op den stok waarvan ieder was voorzien. Al zoekend en speu rend naar allen kant naderde ons kleine groepje meer en meer de naaste omgeving van de kerk, waarvan wij intusschen toch altijd nog een goede 700800 M. verwij derd Waren. Geen geluid werd gehoord over de velden, welke als dood lagen. Een eenzame i koekkoeksroep stoorde de stilte onder de loodgrijze lucht. Plotseling echter weerklonk een kreet. Overal zagen wij de zoekers de hoofden heffen en turen in de richting, waaruit de roep was gekomen. Er werd met handen en stokken gewenkt en van alle kanten liepen de zoekers te hoop. Met kloppend hart versnelden wij onzen pas. Zou er wer kelijk voor het onderzoek een resultaat zijn weggelegd? Met groote passen, meer springend^ dan loopend, snelden wij naar de plaats, waar inmiddels een groep van parochianen was samengekomen, welke nog ieder oogenblik aangroeide. In het midden ontdekten wij de hooge gestalte van pastoor Veltman, En waarlijk, daar lag de i abernakelkast schuin opzijde ia een greppel langs den Imo gen weg! Geroeid drukten wij pastoor Velt man de hand ter gelukwensch, die hij met heide handen greep om dank te zeggen. Was hier niet Gods voorzienigheid waar neembaar geweest? Reeds uren achtereen had men zich in nauwkeurig onderzoek van veen en sloot en poel van de kerk meer en meer verwijderd. Ook een tweetal dorps jongens van het Amsterdamsche Veld hadden Een adres aan de Tweede Kamer. Het hoofdbestuur van „Vrouwenleven" vereeniging van vrouwen van onderofficie ren, heeft zich met een adres tot de Twee de Kamer gewend met het dringend ver zoek het wetsontwerp, betreffende de her ziening der militaire Pensioenwetten niet aan te nemen, alvorens daarin de verbe teringen zijn aangebracht, aangegeven in de Mem. van Toelichting, gevoegd bij het aan de Tweede Kamer aangeboden adres van het hoofdbestuur der onderofficiers- vereeniging „Ons Belang'. hernatte! MeelE gefoécéeriï, cfe sluïtplaaï was afgerukt en het slot uitgenomen. Met beven de vingers opende pastoor Veltman de deu ren en constateerde de aanwezigheid van ciborie en Hosties. Opnieuw zonken allen op de knieën om God te danken voor deze genade. Twaalf mannen, die elkaar om beurten afwisselden, waren als dragers van de baar met het tabernakel aangewezen en doegen telkenmale zes aan zes den zwaren en toch zoo lichten last. Het vervoer was ongeloof lijk moeilijk, glibberige hoogten op en af, smalle, primitieve bruggetjes over. Hoe mochten de schendende kerkroovers er toch wel in geslaagd zijn zoover weg te komen? Het nader onderzoek zal hierin ongetwijfeld wel eenig licht brengen. In het duistere kerkje, waar alleen de gloed van gulden kaarsenbrand enkele lichtcirkels trok en waar de baar met tabernakel midden op het altaar was geplaatst, ving onmiddellijk een plechtig lof aan, waaronder Pastoor Huur- deman een toepasselijke toespraak hield. De eenvoudige maar zoo stichtende plech tigheid werd besloten met een- akte van eerherstel, door Pastoor Veltman met lui der stemmen Voorgelezen. Na een hymne aan het Allerheiligst Sacrament werd dc plechtigheid met een juichend „Magnificat gesloten, waarna de zegen met het Aller heiligste wérd gegeven. In Den Haag vergaderde een Congres van Vreemdelingen tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer, om te beraadslagen over de middelen, het best geschikt tot be reiking van haar doel. Daarbij behoort uiter aard ook vermindering der douanemoeilijk heden. Hoe men dat in Den Haag verstaat bewijst het volgende berichtje, dat wij aan treffen in de „Nieuwe Ct." Het geldt een geval, dat zich afspeelt, vlak voordat Vreem delingenverkeer begon te vergaderen. Een Zwitsersch echtpaar gaf 's morgens 9.28 te Brussel zijn bagage op. Het stapte in Antwerpen uit, zette om één uur onge veer de reis naar ons land voort, en kwam tegen vieren in Den Haag. De bagage was er niet. Ruim half zeven werd het telefo nisch verwittigd, dat de bagage er was, maar dat men niet de moeite behoefde te doen, om deze af te halen, aangezien de Douana niet voor.Maandagmorgen weer ter plaatse verscheen Al was men nu een koninklijk echtpaar, wérd nog aan de protesteerende bagage eigenaars toegevoegd, men zou z'n bagage- niet krijgen én geen douane zou voor Maandag een voet verzetten. Dat is wel het toppunt van coulantie merkt het „Hbld." op. Men 'begrijpt welke uitnemende propa gandisten voor Nederland deze teleurgestelde reizigers, eenmaal teruggekeerd, zullen wor den Een dergelijke tegemoetkoming Reeds Maandagmogen heeft mevrouw haar bagage kunnen krijgen Heeft ze inmiddels ver legen gezeten Er zijn winkels te over in Den Haag. Maar alle malligheid ter zijdezpu men nu waarlijk in ambtelijken kring niet inzien, dat een voorschrift, dat zoo iets mo gelijk maakt, den naam van ons land naar buiten en dien van onze ambtenarij in ons eigen land ernstig schaadt De douana-ambtenaren zijn in publieken dienst, d.w.z. zij behooren het publiek te dienen. Dwaze ambtenarij van deze soort brengt aan 't licht, dat degenen, die de voorschriften voor den dienst der ambtena ren opstellen, zich van hun verplichtingen tegenover de gemeenschap niet behoorlijk bewust zijn. Men zou hun bijna to.ewenschen dat zij eens in. een of ander land, waar even bureaucratische opvattingen bestaan, dupe werden van 'een dergelijken maatregel als hier op de Zwitsersche gasten werd toe gepast, om te beseffen, wat het reizend pu bliek het recht heeft te eischen van de amb tenarij in dienst der gemeenschap. Laat ons hopen, dat nu althans terstond een zoodanig dienstrooster voor de Haagsche douane wordt gemaakt, dat geen verdere toeristen slachtoffer worden van St. Bureau cratius' eigenwijsheid. Hef einde van een avonturier. Naar Aneta meldt, heeft de raad van ju stitie te Batavia rechtsingang gelast tegen J. H. Rogge terzake van verduistering van een bedrag van 110.000. Het Bat. Nwbld kan hieraan de volgende bijzonderheden toevoegen: Rogge is een nog jonge man. Hij genoot een goede opvoeding in Holland. Ongeveer tien jaren geleden vertrok hij naar Amerika welk land op hem een groote aantrekkingskracht 1 uitoefende en hier is hij aan den arbeid ge gaan. De meest uiteenloopende beroepen heeft hij in het land van den dollar uitge oefend in verschillende streken, totdat hij op toevallige wijze in aanraking kwam met een gefortuneerde Amerikaansche jongedame, zijn tegenwoordige vrouw, die voor hem een introductie was tot de beste kringen, waar hij in de gelegenheid kwam uitmun tende zakenrelaties aan te knoopen. Ongeveer een jaar geleden kwam hij naar Indië en gesteund door meergenoemde zakenrelaties begon hij hier in producten te handelen. Door de grootste Amerikaansche banken werden ten name van J. H. Rogge .tot schier ongelooflijke bedragen blanco credieten ge- als aan het onderzoek deelgenomen. Op een j opend en in plaats van producten gegeven oogenblik was de speelsche jeugd vanille en citronella-olie, waarvoor hij be- aan het stoeien gebracht en de een duwde hoorlijke contracten had scheepte Rogge den ander van den hoogen weg. Deze wilde j ballast af naar Amerika. bTptens Eet politioneel onderzoek geenerlci schuld. De ongelukkige koopman is onmiddellijk na het gebeurde ten gevolge van hevig bloedverlies gestorven. Het geval verwekt in de buurt veel con sternatie, temeer, daar de omgekomene er een zeer bekend type was. Maandagmorgen is op het Spoorwegem placement aan het station te Hoek van Hol land een vrij ernstig ongeluk gebeurd. De 27-jarige rangeerder D. Kanters, wonende Tweede Scheepvaartstraat te Rotterdam, ge raakte bij het rangeeren beklemd tusschen een stapel hout en een treeplank van een goederentrein. Dr. Kuip verleende de eerste hulp en constateerde een gecompliceerde rechteronderbeenbreuk en een linkerboven beenbreuk, benevens verschillende hoofd wonden. Daar opname in Let ziekenhuis noodzakelijk bleek, werd de gene*:kundige dienst te Rotterdam gewaarschuwd, die den patiënt per auto heeft afgehaald en naar het ziekenhuis heeft vervoerd, Twee kinderen overleden. De veehouder A. D. te Harich had Fransch groen op zijn land uitgestrooid tegen de emelten. Zonder dat iemand het bemerkte liepen zijn beide zoontjes van vijf en drie jaar het land op om bloemen te plukken. De kinderen kregen Parijsch groen aan lippen en tong, ten gevolge waarvan zich ernstige vergifti gingsverschijnselen voordeden. Na een ziekte van enkele dagen zijn beide knaapjes over leden. In den afgeloopen nacht heeft de 25-jarige W. P., van Follega den 28-jarigen B. v. d. Meer te Lemmer, toen ze zich onder Ees- terga bij Lemmer bevonden, met een scherp mes een levensgevaarlijke snijwond in den buik toegebracht. Na door de beide genees kundigen Esselink en Gerritsen woorloopig te zijn verbonden, is de mishandelde naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. De verdachte is door de politie te Lemmer aangehouden. De dader en de mishandelde zijn boerenknechten. De reizigers zullen nu toch geen last on dervinden van het afsluiten van den Stati onsweg tijdens den bouw van het station te Bussum. Te elfder ure heeft thans het gemeentebestuur met de eigenares van ft et slationskoffiehuis een overeenkomst getrof fen, waarbij tegen betaling van 1500 toe stemming is verleend tot het aanleggen van een 6 meter breeden weg over haar terrein naar de Albrechtlaan. Ook het rij- verkeer kan over dezen weg worden ge leid. Men is dadelijk met het aanleggen van den weg begonnen. In den .afgeloopen nacht is de heer J. v. d Laar, liet slachtoffer van het noodlottig onge luk niet het schietmasker te St. Oedenrode, in het ziekenhuis overleden. - De dader van een drietal te Utrecht ge pleegde inbraken en diefstallen in R. K. schoolgebouwen is te Arnhem gearresteerd. De'gearresteerde is een Belg, afkomstig uit Noord-Frankrijk. De man moet zich ook aan verschillende andere schooldiefstallen in ons land hebben schuldig gemaakt. Men meldt ons uit Abcoude Zondagmorgen botsten twee auto's tegen elkaar, zonder ernstige ongelukken te veroor zaken. Even later reed een motorfiets, met een da me op de duozitting, in den Amstel. De dame en de bestuurder konden echter bijtijds wor den gered. Des namiddags botsten in het Gein twee motorfietsen tegen elkaar. Zekere J. L. werd hierbij aan .een oog zeer ernstig gewond en brak drie ribben. Met een auto van den Ge neeskundigen Dienst werd hij naar het zie kenhuis vervoerd. Een viertal bedienden van een Utrechtsche verhuisonderneming, die te Ermelo een ver huisboel hadden gebracht, wilde den ledigen wagen op een spoorwegwagon brengen. Met een auto trachtten zij dien wagen er achter waarts op te drukken. Een hunfier geraakte hierbij tusschen auto en wagen bekneld en bekwam een ernstige kneuzing. Hij is naar het ziekenhuis Salem overgebracht. Zijn toestand is bevredigend. den sprong van een meter ongeveer ver kleinen door zijdelings een stap te doen naar een verhevenheid in den greppel, wel ke het uiterlijk had van een plaggcnhoop. Hol klonk plotseling de slag van zijn klomp op den plaggenhoop. Het was een onge woon en onverwacht geluid en de aandaent der jongens was plotseling gespitst. Met hun stokken werkten zij de plaggen weg en daar vertoonde zich de tabernakelkast aan veibaasde blikken. Wij allen aanschouw den haar en ontblootten eerbiedig het hoofd. De ontroering groeide in ons aller hart en met pastoor Veltman zonken allen eerbie dig op de kieën, om God te zeggen, dat het onderzoek reeds zoo schoone resultaten had mogen hebben, om Hem te smceken ook onze laatste wenschen te vervullen: de her- Naar dé Msb. verneemt, is bij den postu- ator bericht in-gekomen van de inter-nun- tiatuur te 's-Gravenhage, _dat de minister- Beercn- president jhr. rar. Ch. Ruijs de brouck mét familieleden de heiligverklaring Haighton Co. niet kon verklaren De Hooge Raad heeft Donderdag, op grond, dat niet is gebleken, dat niet aan wezig was de, bij de Loterijwet vereischte toestemming tot 't houden van een Loterij ambtshalve vernietigd het vonnis der Haag sche Rechtbank, waarbij J. C. D. en J. E. B. de H., directeuren van de N.V. „Haigh ton Co.", wegens overtreding der Lote rijwet zijn veroordeeld tot 590.boete. De zaak werd verwezen naar het Haagsche Hof. De Hooge Raad heeft voorts op grond, dat requirant hoofdvertegenwoordiger van dat Van dm v peien. Zaligen Petrus Canisius zal bij- geen toestemming tot het houden v an een Loterij aanwezig was, het vonnis van de vinding van ciboiie en Hosties. Pastoor Veltman bad luidop den rozenkrans vo9.r met niet te bedwingen ontroering, de vijf glorierijke geheimen. Dan sprak hij een kort woord van dank, allereerst aan God, van dank ook aan zijn helpers. Misschien, aldus de herder, heeft God dezen smaad aan onze parochie toegelaten om haar aan te vuren in liefde tot Hem. Moge dit inderdaad het re sultaat zijn, dat tot in lengte van dagen een onafgebroken eerherstel in, het Amster damsche Veld zal plaats vinden. Het gebed van eenige honderden eenvou dige veenarbeiders, die de knieën kromden in het veen, de petten in dc vereelte han den houdend, ruischte over het veld. Het was van onbeschrijflijke ontroering, welke ons de tranen in de oogen perste. In allerijl werden maatregelen getroffen vooral wanneer het Ons Heer nog aanwe zig zou zijn. Pastoor Huurdeman, van Nieuw- Schoonebeeke, was ook aanwezig. Op het voorplein der kerk stelde zich een eenvou dige processie op, welke biddend en zin gend uittrok met het kruis voorop. De beide herders trokken nu de kast opzij. Het ta- Tegen den tijd, dat een en ander aan het I licht zou komen, trok hij er met de stille trom tusschen uit. doch nauwelijks had „de Mijer" de haven van Tandjosng Priok ver laten, of men wist wat er gebeurd was en telegrafisch werd zijn bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd. Hij had kans gezien eenige bankinstellin gen bovengenoemd bedrag afhandig te ma- hun j hen, terwijl hij voorts even vóór de cata strofe nog zijn zaken wist over te doen aan j een geacht ingezetene ter plaatse met wie hij eveneens in zakenrelatie had gestaan. Met de inhechtenisneming van Rogge en de justitieele behandeling van zijn oplichte rijen wordt tevens ingeluid een serie van civiele procedures, welke aanhangig zullen worden gemaakt door de Amerikaansche en de Hollandsche bankinstellingen welke dc dupe zijn geworden van de sluwe praktij ken van den thans gearresteerden oplichter. Een man doodgereden. In de Meeuwenlaan aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, is Maandagmiddag te kwart voor vijven een droevig ongeluk ge beurd. Een 63-jarige brandstoffenventer uit de Groen van Prinslererstraat, die sinds jaar en dag zijn waren aan den overkant kwam venten, is daar tegen de locomotief van de N.-H. Tramwegmij. aangeloopen De man verkeerde vermoedelijk in doezelenden, min of meer suffenden toestand, zag de tram niét voorbijkomen en liep terzijde tegen de machine op. Hij kreeg een geweldigen klap en werd omvergeworpen, een zijner armen werd door den achtersten wagen gegrepen en als 't ware van het lichaam gescheurd Aan den schok bemerkte de machinist het geen gebeurd was en hij bracht de tram on middellijk tot staan. Er treft den machinist ALKMAAR, 11 Mei. Vee. 15 koeien 320—500, 13 vette kalveren 50130, per kilo 1.201.45; 84 nuchtere kalveren 10—32. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Mei. (Weekbericht Langedijker Groentenveiling) In de afgeloopen week is niet veel geveild. De kool is zoo goed als op. Van de roodc kool is Zaterdag de laatste aangeyoerd Van witte is nog wel wat in voorraad maar van. gele ook zoo goed als niets meer. 'Wor telen zijn nog wel in tamelijke hoeveel heid aanwezig. Ook komt er wat rabarber maar toch voor den tijd van 't jaar heel weinig. De prijzen zijn zop ongeveer: van witte rabarber 5.504:70, gele kool f 8.5015 per 100 kg. KAMFEN, 11 Mei. (Weekmarkt). Fi~- ren. Aanvoer 30 000 stuks 6.50 per 100 stuks. Boter, 2.10—2.20 per kg. Kippen 22.75. Konijnen 1.802.60 per stuk. Russchen matten 810 per rol. EDE, 11 Mei. (Weekmarkt). Eieren 6 6,50 per 100 stuks. Biggen 1725 per stuk. Aangevoerd 130.000 eieren, 140 biggen. GRONINGEN, 11 Mei. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 15 wagens met kaas. Mén besteedde voor. Ie soort met Rijksmerk 5055, 2e soort 4046, zonder Rijksmerk J 4046, alles per 50 kg. Dc handel was, vlug. GORINCHEM 1! Mei. Vee. Op dc markt waren aangevoerd: 309 koeien, 18 nuchtere kalveren, 11 schapen, 253 lamineren, 232 overloöpers, 1036 biggen. Men besteedde voor: kalfkoeien 450 550, melkkoeien 350425, kalfvaarzen 325400, guste vaarzen 2002.50, pin ken 130180, nuchtere fokkalveren j 25 —30, idem export 12—17, schapen 30 40, lammeren 20-27, overloopers 25 40, biggen 15—22. Boter 1.151.20 per 'A kg. Eieren 0,05140.06 per«stuk. BEVERWIJK. R.-K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennernerland" Prijsnoteering van 11 Mei. Aardbeien per stuk 24 ct.; aard appelen 79 ct.; snijboonen 84 ct. per Kg.; spinazie 0.652.80; sla 711 per kist; rabarber 6—14 ct.; peen 33 ct. per bos; kom kommer® f 1623 per 100; postelein 1.40 1 1.60 per klein kiste; selderie 48 eb; pfe« terselie 34 ct.; asperge, dik 75100 ct id. dun 5065 ct. per bos; bloamkool 2435 per 100; raapstelen 2/44 ct.; radijs 25 ct, per bos; zuring 918 ct. per ben. GOUDA. Coöperatieve Tuiniersvereeni- ging „Gouda en Omstreken". Veiling van 11 Mei. Komkommers le soort 2933, id. 2e soort 1526; bloemkool le soort 21 34, idem 2e soort 1923, idem 3e soort 110; kropsla le soort 6.3012.40, id. 2c soort 2.407.50 per 100 stuks; spinazie 0.7011; postelein 2030 per 100 Kg.; wortelen 24; rabarber 3.2010; raap stelen Ó.701.60; radijs 1.902.80; pe- terseli 0.400.60; selderie 1.703.20; sjalotten 2.203.20 per 100 bos; zuring 0.400.45; slavellen 0.651.57 per kist. TEXEL.Texelsche Eierveiling. Marktbericht van 11 Mei. Aangevoerd 36.000 kipeieren. Hoogeste prijs 6.70, laagste prijs 5.60,. middenprijs 6,05 per 108 stuks. AMSTERDAM, 11 Mei. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop) Zeeuw- sche Bonte f 5.306.20, id. Blauwe f 5.50 6.20, id. Bravo's f 4.755, id. Roode Star f 44.25, Friesche Roodstar f 3.703.780, id. Roodbpnte f 3.504, id. Blauwe Bor- gers f2.503, Noord-Hollandsche Blauwe f3.80—4; Bonte f 4—4.50, IJpolderj Eigenheimers f 4.755, Zeeuwsche Eigen-; heimer poters f 1.601.08, id. blauwe Po-| ters f 1.401.60, id. bonte Poters f 1,40- 1,60, id. Bravopoters f 1.601.80, id. Rood-t starpote^s f 2.20—2.40, Drentsche Eigen heimers 'f 22.50, id. Roode Star f 22.50, per HL. Winter Malta-aardappelen f 1820 Zomer id. id. f 2325 per 100 Kg. AMSTERDAM, 11 Mei. Vee. Ter markt waren aangevoerd 300 vette koeien, prij-* zen le kw. f 1.201.34, 32e kw. f 11.20, 3e kw. f 0.801 per Kg. slachtgewicht 100 melk- en kalfkoeien f 350—550 per stuk jj 129 vette kalveren le kw. f 0.901, 2e kw. f 0.800.90 per Kg. levend gewicht 108 nuchtere kalveren f 1123, 93 schapen f 55 60, 407 lammeren f 2027 per stuk 538 vleeschvarkens Holl. le kw. f 0-920.93, VOLENDAM, 9 Mei. Men besteedde irfi de afgeloopen week aan den Vischafslag voor) haring f 0.50—1.2,5 per tal aal 48—85 ct.' bot 25—33 ct., per pond. Ansjovis gold 6 ct. per kg. en garnalen f 4 per lit. ENKHUIZEN, 10 Mei. De uitkomsten der ansjovisscherij waren hier in de afge loopen week zeer bevredigend. De aanvoer bedroeg 47.865 kg. of 2.675.000 stuks. Ter| vergelijking geven we hierbij het cijfer van den aanvoer van de voorafgaande week, toen! hier 10.264 kg werd aangebracht. De prijs bleef góed en sloot Zaterdag met 8386 ct. per kg. Het getal vaartuigen, dat van hier uit ter) ansjovisvangst uitzeilde, steeg tot 90. Uitj bijna alle Zuiderzeeplaatsen, zoomede vara Urk en Marken, nemen tal van visschers vatv Enkhuizen uit aan het bedrijf'deel. De kuilvisscherij naar ansjovis is, evenals; in vroegere gunstige ansjovisjaren, weer be- gionrien. Een paar «leepbooten en enkele motorbotters visschen thans voornamelijk; ten Noorden van de lijn Medemblik Sta voren, wijl ten Zuiden van deze lijn (vooral 's nachts) de zee met duizenden staande net ten is afgezet. J Van de Noordzee kwamen 5 vaartuigen binnen met 3200 pd. schol. De qualiteit va1 deze visch is tegenwoordig zeer goed. De prijs was hier laag en bedroeg f 10.956.8S per 50 kg. Zuiderzeeharing was hier Zaterdag vrijwel; onverkoopbaar. De haringvisscherij kan hiep dus als geëindigd worden beschouwd. MEDEMBLIK. 9 Mei. De ansjovisvangst beliep hier heden door 104 vaartuigen 5470 kg hoogste 150, laagste 12 kg. prijs f 0.79 0.80 per kg. IJMUIDEN, 9 Mei. De van IJsland aanri gekómen Duitsche stoomtreiler L.K. 23 (Schlütop), welke voor rekening van eene Nederlandsche combinatie vaart, heeft voor de vangst aan zoutevisch f 11477 besoma. Zooals reeds eerder gemeld vertrok deze trei- ler met eenige zeevisschers uit Middelharms aan boord, die de gevangen kabeljauw naat Hollandschen trant bewerkten. Dat het resul taat beter is dan wanneer de visch uitslui tend in ijs verpakt wordt aangevoerd, blijkf uit dit verkoopcijfer. ENKHUIZEN, 11 Mei. Heden hier zeei^ roede ansjovisvangst en aanmerkelijk hooger, prijzen. De eerste 46 vaartuigen, die heden bijna uitsluitend ten Noorden van Enkhuizen, hadden gevischt kwam hier binnen met gemid deld 182 kg of ruim 10.000 stuks netteaansjo- vis per vaartuig. De prijs was hoog en liep vara 83 1 tot 90 per kg. Nu de ansjovisscholen zich wat meer ver-j spreiden, wordt de visscherij ook op meer' plaatsen uitgeoefend, maar het resultaat isopi die nieuwe viscliplaatsen nog niet gunstig. Zoo( kwamen heden te Lemmer de eerste 11 vaar tuigen binnen met 20 tot 75. kg per vaartuig- De eerste marktprijs was daar aanmerkelijk; lager dan te Enkhuizen en bedroeg 81a 83 Va ct per kg. j Bij Urk was de vangst onvoldoende en dn eer-ste marktprijs betrekkelijk laag (82a82 j) ct. perTtg.) In 't Zuiden van de Wieringer Meer waren; de vangsten zeer matig, geftiiddèld 65 kg per^ vaartuig. Eerste markt te Medemblik 80 ct.( Gunstiger waren de uitkomstera m de| buurt van Stavoren, waar de vangst overeen' kwam met die ten N. van Enkhuizen. Dy hoogste vangst bedroeg daar 500 kg. HUIZEN, 10—11 Mei. De haringcampag ne loopt sterk terug. De enkele, aangebrachte; vangsten liepen van f 1 tot zelfs f 1-65 per, tal. De bokkingbewerking had nog slechts ira het begin der week in een enkele rookerij^ plaats. De vischhandel was op de binnenland-i sche markt verre van vlot. Des te ruimer wordt de deelneming aan het nieuwe tweedej hoofdbedrijf de ansjovis-visscherij èn door; de groote vangsten der naweek èn door de uit-, stekende prijzen. De trek zakt nu geleidelijk, naar de binnenzee af de afgeloopen week werden Urk (centrum) en Volendam (West- wal) bij'de vangstplaatsenrij opgenomen en Zaterdag is te Huizen nog aangevoerd 191 kg.. a 80 ets. De ansjovis-zouterijen gaan nu ge leidelijk de drukte van de haringrookerijera' overnemen ook eenige neven-Zouterijen el ders zijn door Huizer-inleggers geopend. De bétaanvoer beliep 155 kg. i 60 ets. de prijs blijft hoog en vyas bij f linken afzet, als de jonge versche bot nu heeft al 75 ets. per kg. De IJ muider-ainvoer van Noordzee-visclv was ruimer dan de vorige week( vooral df soorten platvisch. KRALINGSCHEVEER, 11 Mei. Heden waren ter markt aangevoerd 38 groote zo- merzalmen, f 1.401.65, 2 kleine zomer- zalirjen f 1.60—1.70 per kg. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN 9—10 Mei. Laatste aanvoer van bot 660 pond a 32- 37 J/2 ets. voor de (staand-want) ansjovis- visscherij zijn pl.m. 30 schuiten uitgerust aal en paling 317 pond a 38 51 Yz ets. dej hgringafslag was van geen beteekems gar-, nalen 8 ben a f 1.50. IJMUIDEN, 11 Mei. Héden waren aan da markt cïe vangsten van 23 stoomtreilcrs een 20 loggers. De prijzen waren ais volgt: tar-i bot 0.90 0.65, tongen 1.40 1.15 pefj kg.; griet ,46 39,gr. schol 34 28,, md. schol 30 28, zetschol 29 31,. kl. schol 17 13.50, 8 1.70, scharren 11—4.20 per 50 kg.; roggen 22 10 per hoop; vleet 2.701.20 pér stuk; ma kreel 176.50, pieterman en poon j 15 5.50, gr. k. md. schelvisch 21 14, kL schelvisch f 137, 8 3 40 per 50 kg. kabeljauw f 45---27 peer 125 kg,; gr. gullen tin kabeljauw j 45 27 pp-r 120 kg,; gr. guuen 16 7.50, kl. gullen 7.50 3.10, wij ting /7 3.20 per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6