KENNEMERLAND S» Teekenen van herstel. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. DE BEWAARSCHOOLKWESTIE IN BEVERWIJK. Woensdag i3 Mei 1925 48ste Jaargang No. 16042 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad R K. Kiesvereeniging „Credo Pugno" Vragen van den heer Gerritsen. Een verordening op woon wagens, Een discussie over de standplaats. De verlofs localiteiten De eischen worden aanvankelijk verzwaard. Een onderhoud met den heer C. A. Zwager. De toestand aan de R.-K. Bewaarschool is onhoudbaar. Hierin is geen verbetering te brengen door gemeentelijke subsidieering. Er moet een nieuwe school komen. BEVERWIJK. VELSEROORD. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht HALFWEG. VIJFHUIZEN. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEM COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, fOflflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cfj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 J U U Uverlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 «U.' Dij een ongeval met f OCft bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf» bij een breuk van f doodeliiken afloop: I '"b. een voet of een ooe 1 duim of wijsvinger 1 «JU. bven of arm bij verlies van een andere vinger. Het is zoo zachtjes aan gewoonte gewor den, Hol iedereen klaagt over de malaise; niet enkel zij, die in salarisverlaging of slapte in zaken de gevolgen van de econo mische crisis der laatste jaren ondervinden en die dus met reden klagen, maar ook zij, die zich persoonlijk hoegenaamd nog in niets behoefden te bekrimpen. Malaise is voor dezulken het mode-woord geworden en op hen is toepasselijk, wat de stedelin- get wel eens schertsend van de boeren zeggen: zij mopperen, wanneer het regent, zij mopperen, wanneer het droog is: tevre den zijn ze nooit. Wanneer nu dat algemeene zuchten over „de slechte tijden" zich enkel bepaalde tot het onaangename uiterlijk van allerlei menschen met bewolkte voorhoof den, dan kon men het verder aan de zangers en dichters, aan de tooneelspelers en film- artisten overlaten om het menschdom wat op te vroolijken. Maar zulke depressie- stemmingen brengen maatschappelijke ge varen mee. Men herinnert zich de eerste maanden na 1 Augustus 1914, toen iedereen onder den indrük van den pas uitgebroken oorlog zijn goud en zilyer vast hield en zelfs de biljetten der Nederlandsche Bank als waardelooze papiertjes werden aangekeken. Minister Treub moest in die dagen wanhopige pogin gen doen om het geld weer aan het rollen te krijgen. En hoe afkeerig stond het geldbe- leggend publiek niet nog eenige jaren terug, bij de tweede depressie sinds 1914, tegen over de altijd als deugdelijk erkende staats papieren, omdat de Staatsbégrooting niet direct sluitend kon worden gemaakt. Is thans.het vertrouwen zoowel in de Neder landsche munt weer hersteld als dat de Staat zijn crediet weer volkomen veilig kan achten, daarmee is het vertrouwen in de toekomst toch nog lang niet teruggekeerd. De stemming van het koopend, geldgevend en geldbeleggend publiek blijft nog ten deele zeer voorzichtig ten decle zelfs somber, wat voor handel en bedrijfsleven, speciaal voor den handeldrijvenden middenstand niet an ders dan zeer nadeelig kan zijn. Zuinigheid en bezuiniging is goed; zij blijft voor de meesten en in vele opzichten nog jaren .noodig. Maar zij wordt maar al te vaak te weinig toegepast daar, waar zij te pas en te veel, daar, waar zij onnoodig en dus voor een vlotter leven schadelijk is. De schuld moet ten deele hieraan liggen, dat er van. hoog tot laag nu al sinds jaren een door loopend bezuinigingslied gezongen wordt. De teekenen van opleving, welke er zijn, die moedgeven en de energie kunnen prikkelen, worden te voorzichtig bedekt. Vandaar, dat wij de aandacht willen vestigen op de rede, waarmee gisteren de voorzitter van den Raad van Bijstand van het Bureau voor Handelsinlichingen. jhr. G. C. Quarles van Ufford, de algemeene vergadering opende en waarin hij o.m. zeide; j „Gelukkig vertoonde 1924 de eerste teeke- nen van herstel. „Dc uitvoering van het plan Dawes, de stabilisatie van de mark met daarop gevolg de gedeeltelijke „Aufwertung", een begin van ontruiming van het bezette gebied, de vergemakkelijking van het verkeer o.a. door opheffing van diverse belemmeringen op vele grenzen, als pasvisa enz. zijn even zoo vele voorboden van terugkeerende normale toestanden. Hierbij mag niet onvermeld ge laten worden, dat een weder sluitende staatsbégrooting en de algemeene opbloei der cultures in Oosl-Indië, waarbij suiker, rubber, thee, koffie, tin en tabak in 1924 als 't ware wedijverden, om dc gunstigste resultaten te boekstaven, en in welken op bloei de drie in en op O. I. in vaste lijnen i varende scheepvaart-maatschappijen, als mede Indische Banken en andere bedrijven min of meer deelden, niet na kon laten het weerstandsvermogen van het moederland belangrijk te vergrooten, om over 't alge meen zonder al te groote zorg de toekomst tegemoet te kunnen zien. Hoewel niet tot dit verslagjaar behoorend werd de voort gang op den goeden weg nog dezer dagen weer bevestigd door den voorgehomen terugkeer van Engeland en Nederland tot den gouden standaard." Hier is in weinig woorden, zaakkundig aangegeven, dat wij er in ons land nog niet zoo kwaad voor staan en de toekomst niet meer zoo somber tegemoet behoeven te zien. Op zulke dingen dient gewezen te worden. Er wordt door den handel geklaagd over de weinige koopkracht van het publiek. Tel kens echter blijkt bij belastings'tatisfie- ken, bij het uitschrijven van nieuwe leenin gen enz. dat de koop kracht er nog wel is, maar dat ontbreekt de koop lust, gevolg van de langzaam maar zeker ge kweekte malaiscstemmmg. Wij zouden niet gaarne betoogen, dat die stemming over- j bodig is geweest en beweren, dat de teugels weer vrij gevierd kunnen worden. Integen- deel. Maar in alles is> tempo en graad. Zooveel moet thans algemeen doordringen, dat wij over het crisispunt heen zijn. en dat het vertrouwen in een betere toekomst moet aanwezig zijn en zich in verstandige uitgaven ook moet uiten. Dat is niet enkel noodig voor ons natio naal economisch herstel, dat is niet minder noodig voor het aankweeken van een bete ren geest, ook onder de werkelijk niet koop- krachtigen, die al sinds lang onder inkom stenvermindering en werkloosheid lijden. De krachtigste naturen zijn op den duur niet be stand tegen een altijd sombere toekomst, zonder eenig perspectief Dat verwekt op den duur verbittering. Laten ook de leiders der publieke opinie, ook zij, die in de komende maanden het volk hebben voor te bereiden op het ernstig volbrengen van hun stemplicht, daarmee rekening houden en er op wijzen, gelijk wij al sinds een half jaar hebben gedaan, dat de komende regeeringsperiode weer zal moeten staan in het teëken van opbouw.i Vergadering op VRIJDAG 15 MEI 's avonds te 8 uur in het ge bouw „St. Bavo". Agenda 1. Opening. 2. "Notulen. 3. Rede van den WelEd.Gestr. Heer C. v. d. Bilt, Lid der lie Kamer te Helder. OnderwerpOnze Politiek. 4. Rede van den WelEd. Heer Chr. M. Jansen, Directeur R.K. Hanze- bureau te A'dam. Onderwerp: Juli en het landsbelang. 5. Rondvraag en sluiten. HET BESTUUR. P.S. TOEGANG VOOR ALLE R K. KIEZERS In een der laatste vergaderingen van de afd. Beverwijk van de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" werden door den heer Tromp vragen gesteld omtrent de R.K. Be waarschool. De heer C, A. Zwager, tot wien als voorzitter der katholieke raadsfractie deze vragen waren gericht, antwoordde toen, onvoorbereid niet op deze zaak te kunnen ingaan, doch gaf de toezegging, dat indien de kiesvereeniging zulks wenschte, hij bereid was voor de kiesvereeniging de zaak uiteen te zetten. De laatste vergadering van de kiesver eeniging was de heer Zwager wegens on gesteldheid verhinderd de vergadering bij te wonen, evenals hij om dezelfde reden eeni- ge dagen van te voren verhinderd was ge weest op de raadsvergadering aanwezig te zijn. De heer Tromp heeft op de laatste ver gadering van de kiesvereeniging ten onrech te geïnsinueerd, dat het wegblijven van den heer Zwager met vooropgezette bedoelin gen geschiedde. Een insinuatie, die zeer fnisplaatst is, als rne'n niet van de waarheid er van ten volle overtuigd is. Wij voor ons hebben het onmiddellijk be twijfelt) en na hetgeen we van den heer Zwager omtrent deze kwestie, die eigenlijk al vanaf 1910 dateert, vernamen, zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat er voor den heer Zwager niet de minste aanlei ding kan bestaan om zijn uiteenzetting uit te stellen en wellicht nooit te geven. Waar de kwestie ons van zeer veel be lang leek en het zoo goed als zeker is, dat er voorloopig van een gewone ledenver gadering van de kiesvereeniging niets ke—t, leek het ons goed, den heer Zwager eens te bezoeken eh de kwestie in ons blad te bespreken, opdat een ieder een gezonde kijk op deze zaak krijgt. Bij de behandejing van den post, Kosten Fröbelschool 5Ö00, op de gemeentebegroo- iing 1924, werd door den heer Eyking voor gesteld ook een post van 5000 uit te trekken voor een katholieke bewaarschool. Waar van de zijde van het schoolbestuur, een verzoek in dezen geest in het geheel niet gedaan was, wilde men hier begrijpelij ker wijze niet toe overgaan. Eenige dagen later, den lOden Novem ber 1923, werd door het schoolbestuur, bui ten mede weten van de R.-K. Raadsfractie om een adres gericht a len raad met het verzoek een jaarlijksche geldelijke bijdrage jte mogen ontvangen voor dc kosten van oprichting en instandhouding van een Bijz. school voor voorbereidend lager onderwijs. Hef praeadvies van B. en W. luidde af wijzend, terwijl de heer Eyking de toezeg ging deed met een afzonderlijke nota te komen, die tot heden niet is verschenen. Door den heer Eyking werd den raad la ter voorgesteld, aan de R.-K. Bewaarschool een subsidie toe te kennen- van 1907.18)2, zijnde het tekort der exploitatierekening. Dit voorstel werd verworpen. De katho lieke raadsfractie stemde tegen,'omdat pien de overtuiging had, dat mei dekking van het tekort de onhoudbare toestand aan de be waarschool niet verbeterde. De toestand aan de R.-K. Bewaarschool is van dien aard, dat men het onverant woordelijk achtte eenige subsidie daaraan weg te gooien. Door den heer Zwager werd het volgende voorstel ingediend, dat zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. „Overwegende dat tot stichting en in stand houding van Bijz. Bewaarscholen het billijk en gewenscht is, dat onder bepaalde voor waarden een' bijdrage in de kosten dier scholen uit de gemeentekas wordt verleend; x Verzoekt B. en W. een verordening te ontwerpen regelende de subsidieering van het Bijz. Bewaarschoolonderwijs in de ge meente Beverwijk." Indien deze verordening is vastgesteld, dan heeft men ten minste een vaste basis waarop men kan bouwen. Met een handvol geld om het tekort van de bestaande be waarschool te- dekken, is men niet uit de misère en zal de bestaande toestand, die, daar hebben we ons van kunnen overtuigen, gehandhaafd blijven. Hoe de toestand is, blijkt uit een rap port van het Rijksschooltoezicht in' de Derde Inspectie, gericht aan den Raad en uitgebracht door mevrouw Dc Boer, den 19en Febr. 1924. Zij sehrijll: Naar aanleiding van eenige bezoeken aan de R. K. Bewaarschool in uw gemeente, heb ik de eer het volgende onder uw aan dacht te brengen. Bij mijn eerste bezoek in September 1922 trofik aan: a. Te veel leerlingen in één lokaal, nml. ruim 100. b. Te veel, kinderen in een klasse; 6 a 7 in een hank, die ruimte biedt voor 2 a 3. c. Te veel leerlingen onder één leer kracht, nml. tusschen de 50 en 60. d. Twee klassen in een lokaal. e. Voor de vier klassen geen speellokaal beschikbaar om bij ongunstig weer in te kunnen spelen, zoodat dan pl.m. 100 leer lingen in ieder lokaal daar moeten blijven van 's morgens 912 en s middags van 1)^4 uur, f. Kleedgangen, die met alle hygiënische eischcn spotten en waarvan er een in open verbinding staaimet het werklokaal. g. Banken, die otw-oldoend werk en zit plaats bieden, daar de tafelbladen schuin staan en bovendien veel te smal zijn, even als- de zittingen, die slechts een breedte van. 18 c.M. hebben. h. In de heele school is niet één gediplo meerde leerkracht aanwezig. i. Geen leermiddelen in den eigenlijken zin van hel woord, er waren alleen wat leien en er was wat papier. De Eerw. Moeder is toen door mij op den slechten toestand gewezen en ik heb getracht haar tc bewegen daar verandering in te brengen, In Juli 1923 bleek alles nog onveranderd te zijn in Februari 1924 eveneens. Daar het mij niet mogelijk gebleken is, in dien toestand verbetering te brengen, heb ik het noodzakelijk geacht, het ge meentebestuur er mee in kennis te moeten stellen, wat ik 7 Febr. reeds mondeling deed en op verzoek nu ook schriftelijk. Wanneer ik mij mijnerzijds nog een op merking veroorloven mag, dan is het deze, dat het mij wel billijk voorkomt, dat een gemeente, die zelf een bewaarschool in stand houdt ook, behoudens zekere voor waarden, de helpende hand uitsteekt naar een bewaarschool die voor een ander deel der bevolking dienen moet. De voorzitter van het schoolbestuur be loofde tnii zijnerzijds, als er Hulp gegeven werd, ook flink mee te helpen om een goede school te krijgen. Het terrein ervoor heeft men o.a. reeds in bezit, terwijl de Algemeene Overste der Orde bereid is een gediplomeerde leerkracht af te staan, zoo dra er een behoorlijke school is, w. g. C, M. DE BOER, Schoolopziener van het .voorbereidend onderwijs. Commentaar overbodig! Het eenige goede wat er dus aan onze bewaarschool is, is het geduld, waarmede de Eerw. Zusters dag in dag uit, in dit hok een 278 kinderen (want op 't oogenblik zijn het er twee honderd acht en zeventig) bij elkaar houden, en zonder hulpmiddelen, den eersten grondslag voor hun ontwikke ling leggen. Den 15en April 1924 werd wederom een adres gericht aan het gemeentebestuur noor het schoolbestuur, waarin verzocht werd het tekort bij te passen uit de gemeente kas. In Octpber werd dit verzoek nog eens herhaald. Het college van B. en W. kreeg blijkbaar eenige vrees omtrent de financiëele gevol gen van een verordening regelende de sub sidieering van het Bijz. Bewaarschool onder- wijs. Het richtte althans wederom een schrij ven aan den raad, waarin ontkennend werd beantwoord de vraag of het wel gewenscht was in deze een algemeene regeling te tref fen en of het met het oog op de findncieele gevolgen geen aanbeveling verdiende elke subsidie-aanvrage afzonderlijk onder de oogen te zien. Zij stelden voor de jaren 1923, 1924, 1925 aan de R. K. Bewaarschool een subsidie toe te kennen in het nadeelig slot tot een maximum van 2000 per jaar. Daarna zou men dan in verband mét een nieuw te bouwen school de subsidie nader kunnen regelen. De raad kwam niet terug op zijn eerst genomen besluit en zoo werd dit voorstel verworpen, voornamelijk wel op denzelf den grond, dat men met wat geld voor het tekort den toestand aan de school niet ver beterde. Inmiddels werd het schoolbestuur nog eens om nadere inlichtingen verzocht en medege deeld werd, dat men een subsidie regeling wenschte, bindend voor altijd. Een subsidie op losse gronden geeft geen voldoende waar borg om aan den bouw van een nieuwe school te kunnen beginnen. De bewering, dat het schoolbestuur de voorkeur geeft aan een subsidie voor de bestaande school, was, zoo werd medegedeeld, een misvatting. In de laatste raadsvergadering heeft de heer Braun aan den voorzitter gevraagd hoe hel staat met de verordening regelende de subsidieering voor het Bijz. Bewaarscnooi- onderwijs. De Voorzitter heeft daarop geantwoord dat de zaak bij B. en W. in behandeling is. Wij hopen hiermede allen een duidelijk inzicht van deze zaak gegeven te hebben en eindigen met den wensch, dat het College van B. en W. m eerste instantie, en de raad in tweede instantie zullen medewerken, op dat aan den werkelijk onhoudbaren toestand aan de R. K. Bewaarschool met der. meesten spoed een einde wordt gemaakt. Dat liep goed ^f. Op de Breestraat reed een motor met zijspanwagen. Deze was „onbewoond", doch dc duo had een passagier. Het voertuig dreigde plotseling om te kantelen, waarom de bestuurder een draai nam en tegen een paard op reed, dat onmiddellijk met zijn beslagen pootjes een onderzoek instelde naar de sterkte van het motorvoertuig. Een juist passeerende bur ger greep het paard en wist daardoor onge lukken te voorkomen. Alles liep dus nog goed af. Statuten. De „Staatscourant" bevat dc statuten van de Postduivenvereniging ..De Bonte Duif", alhier. Dinsdagochtend te half elf vergaderde de gemeenteraad van Haarlemmermeer, onder voorzitterschap van der. burgemeester, mr. Slob. Afwezig wethouder Knaap en de heer Bras. Ingekomen stukken. De begrooting van 1925 is van Ged. Sta ten terugontvangen met eenige opmerkin gen, meest van administratieven aard. De wijzigingen zullen worden aangebracht De heer GERRITSEN stelt B. en W. de volgende vragen: 1. In hoeverre zouden B en W. kunnen medewerken' om verandering te brengen in de huisvesting der tijdelijke werkkrachten in de gemeente. Toelichting: Indien deze menschen bij den een of anderen bedrijfsleider zijn gehuisvest in een loods of schuur, waarin stroo is gestart z<5nder eenge andere middelen en de mannen zoowel als vrouwen, jongens en meisjes daar toch in alles zich bewegen, is dit volgens B. en W. niet in strijd met de menschelijke begrippen van zedelijkheid en opvoeding? En is bet niet in hooge mate op gebied van de gezondheid en zedeloos heid taak. hierin bij verordening regelmaat en orde te scheppen? 2. In hoeverre zijn wij met 't gemeente- terrein gevorderd in verband met de toe zegging, van de zijde van B. en W. in een vorige raadsvergadering aan spr. gedaan, tot het komen van een regeling voor de vermaarde beerkwestie of afvoer faecaliën. Zijn er door B en W. reeds plannen ont werpen? 3. In hoeverre staan B. en W. tegenover dc herziening der verordening op de be graafplaatsen in verband met het plaatsen van een steen of bord voor de derde-klas graven? 4. Hoe staat het met de herziening der bouwverordening7 Achten B. en W. met noodig, mede' in verband met de aanstaande waterleiding, deze alzoo te doen herzien, dat met de te bouwen perceelen rekening worde gehouden met afvoer van leiding- en spoelwater, en dat rioleering verplichtend worde gesteld. 5. In hoeverre staat het met de vesti ging van kweekers te Leimuiderdijk in ver band met het laatste adres in den raad. Achten B en W. verandering der cultuur in de Meer niet van belang in verhand met de werkloosheid; dat dit wellicht wijs be leid zou zijn te noemen, al zou d'! ook een financieel offer moéten kosten van de zijde der gemeente. 6. Achten B. en W. het niet in het be lang der gemeente om aan den rand van de Meer tegen billijke wijze of erfpacht terrein beschikbaar te stellen voor indus trie of fabrieken. Toelichting: Spr. «vil het voorkomen, dat waar steden als Haarlem en Amsterdam zich al zoo uitbreiden, dat zij zich bij de gemeente Haarlemmermeer aansluiten en waar met de verbindingsspoorbaan, die rond Amsterdam gelegd wordt, er wellicht een verbinding tot stand kan komen met de spoorwegen en door de ringvaart een ver binding met het vervoer te water. En ook met het oog, dat de steden graag hun in dustrie en fabrieken buiten de bebouwde kom' der gemeente willen houden, alle reden is, voor een behoorlijke gelegenheid om hiermede voordeel te doen; wellicht zou door een opeiybare kennisgeving der voor waarden, waarop in deze gemeente in dustrie- of fabrieksterrein was te verkrij gen, aanleiding kunnen zijc voor industiee- len of fabrikanten om hierop in te gaan. In verband met de vragen vijf en zes wil het spr. alleszins voorkomen, dat dit mee k*n werken tot ontheffing der werkloosheid in de gemeente, wat toch zeker als een zegen en besparing der gemeentekosten zou zijn te erkennen, terwijl toch zeker in deze gemeente met in hoofdzaak landbouw, gezien de gesteldheid in dezen tak van be- druf met weersgesteldheid en winter periode, i altijd min of meer werkloosheid zal blijven heerschen. Namens B. en W. antwoordt de VOOR ZITTER hierop het volgende: Ad. 1. Het is B. en W. niet hekend, dat de huisvesting van de arbeiders van buiten, die hier tijdelijk komen werken, zooveel te wenschen overlaat. Klachten daaromtrent hebben B. en W. niet bereikt. Ingeval er inderdaad hier of daar ver keerde toestanden bestaan, zim B. en W. bereid ter plaatse een onderzoek in te doen stellen en te overwegen, welke maatrege len lot verbetering zullen kunnen worden genomen Ad. 2. De inrichting van het langs de Manegelaan te Hoofddorp gelegen onlangs aangekochte terrein voor administratie gebouw en opslagplaats ten dienste van de openbare werken, is bijna gereed Zoodra deze dienst administratief is gere geld, zal begonnen worden aan het plan om het vraagstuk van het geregeld vervoer der faecaliën in (le voornaamste dorpen tot een oplossing te ibrengen, wijl er ook nog veje andere zaken, welke niet minder urgent zijn te achten, in voorbereiding zijn, zal het ver moedelijk wel September worden, alvorens hieromtrent rijpe voorstellen kunnen wor den ter tafel gebracht. Ad. 3. Een herziening van de verorde ning op de openbare begraafplaatsen is in bewerking; zij zal in een der eerstvolgende raadsvergaderingen worden aanhangig ge maakt. Ad. 4. Ook aan de herziening van de bestaande bouwverordening wordt druk ge werkt; daarbij wordt rekening gehouden met nieuwe toestanden, welke door de water leiding kunnen ontstaan. Ad. 5. In de omgeving van het dorp Aalsmeer is de werkloosheid in den laat- sten tijd niet groot geweest. Daarom is te verwachten. dat uitbreiding Van de Aals- meersche cultuur in de streken langs den ringdijk ook op de telken winter heer- schenden werkloosheid niet veel invloed zal hebben, in zooverre het aantal benoodig- de werkkrachten in den zomer- en den wintertijd niet veel verschilt. Het komt B. en W. voor, dat de gemeente zeer verstandig doet in dit opzicht voor alsnog niets te doen dan rustig af te wach ten Hoe zich wellicht nieuwe toestanden zullen ontwikkelen. Ad. 6. Het mag betwijfeld worden ot de belangen der gemeente bijzonder zulien worden gediend, indien zich langs den ring dijk hier of daar een grootere of kleinere industrie zou vestigen. Ook staat het volstrekt niet vast, dat de vestiging van een bepaalde industrie dc werkloosheid, zooals B. en W. die in de laatste winterperioden hebben gekend, zal doen verminderen; het laat zich zelfs den ken, dat deze daardoor zal toenemen. In ieder geval zal de gemeente hier al heel weinig kunnen doen, omdat zij geen gronden bezit, welke aan de spoorbaan of groot vaarwater gelegen zijn en het inzicht van het bestuur van den Haarlemmermeer polder, betreffende de uitgifte van riogdijk- gonden, in deze al van zeer overwegenden invloed zal zijn. De heer GERRITSEN geeft nog een na dere toelichting op zijn vragen De heer BORST merkt op, dat de ge zondheidscommissie de huisvesting van tij delijke werkkrachten heeft onderzocht, en dat deze huisvesting op lofwaardige wijze geschiedt. Evenwel zou spr. wel wenschen, dat de genen, die tijdelijke werkkrachten huisves ten, verplicht worden gesteld, daarvan aan het gemeentebestuur kennis te geven. De VOORZITTER zet de antwoorden van B. en W. nog even uiteen. De heer GERRITSE acht het wel goed den wensch van den heer Borst in te wil ligen. Daardoor zal meer toezicht op huis vesting van tijdelijke werkkrachten kunnen worden uitgeoefend. De VOORZITTER merkt nog op, dat het zgn. „keten"-besluit aan het gemeente-be stuur t.og eenig recht geeft tot het voor waarden stellen voor de huisvesting van tijdelijke werkkrachten. Eervol ontslag. Mej. C. N. M. van Dijken vraagt eervol ontslag als onderwijzeres aan school no. 1. Eervol ontslag wordt verleend tegen 1 Juli. De heer J. Smit, arts te Hoofddorp ver zoekt eervol ontslag als lid van de plaat selijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. Ook dit eervol ontslag wordt verleend. De ligger der wegen. De heer P. Herman verzoekt een hooge- re vergoeding voor het maken van den lig ger der wegen. Ir. 1916 werd den heer Herman opgedra gen het vervaardigen van den ligger der I wegen. Voor kosten in geheel zouden ƒ5000 j worden betaald Thans is dit werk bijna gereed. De heer Herman verzoekt echter een toelage van 1500. Hiervan zouden Ged. Stalen 750 kun nen bijdragen en de gemeente eveneens 750. Ged. Staten zijn hiertoe bereid en B. en W. stellen voor aan dit vcrozek te voldoen. De heeren ROODENBURG en SCHEF- FER vragen eenige inlichtingen, waarop de voorzitter antwoordt. Het verzoek wordt ingewilligd. Middelbaar en Hooger Onderwijs. Aan de orde is het voorstel van B. en W. inzake toelating van leerlingen uit deze gemeente tot inrichtingen van middelbaar en hooger onderwijs te Haarlem. Dit voorstel wordt gedaan naar aanlei ding van eene verkeerde redactie van het aan de gemeente Haarlem toegezonden be sluit van den gemeenteraad van Haarlem mermeer in deze zaak, welk besluit reeas' eerder genomen was. Door het gemeente bestuur van Haarlem werd daarom het raadsbesluit van Haarlemmermeer verkeerd opgevat. Daarom stellen B. en W. Voor het geno men besluit te wijzigen en 50 pet. van de vorige cursus te betalen aan Haarlem. Aldus wordt besloten. Verordening op woonwagens en woonschepen, In behandeling komt een voorstel tot vaststelling van een verordening op woon wagens en woonschepen, dit ook inzake het staangeld. Artikelsgewijs wordt de veordening be handeld. Terzake de standplaats merkt de voor zitter op, dat het eigenlijk het beste is, zulk een standplaats voor woonwagens te kiezen b i n n c n de bebouwde kom der gemeente, opdat zulk een standplaats voor de bewoners daarvan zoo weinig aantrekke lijkheid zal hebben, dat zij er zoo weinig mogelijk gebruik van zullen maken. Kiest men een standplaats buiten de bebouwde kom, dan zal dit een Eldorado worden voor woonwagen-bewoners en dat is volgens spr. niet wenschelijk. Enkele leden komen hiertegen op. De heeren ROODENBURG zegt, dat, wanneer de standplaats binnen de bebouw de kom wordt gekozen, dit zeer veel last voor de omwonenden zal veroorzaken. Bo vendien zegt spr., dat sommige woonwa genbewoners het niet zoo nauw nemen met het mijn en dijn en dat in dc bebouwde kom hiervan veel hinder zal worden on dervonden. De heer GERRITSEN vindt het ook niet welvoegelijk, dat woonwagenbewoners bin nen de bebouwde kom leven. Spr, stelt voor de standplaats door B. en W. in overleg met den raad te kiezen. De heer ÏONING sluit zich hierbij aan. De heer SCHEFFER vraagt of het niet mogelijk is woonwagens niet binnen de ge meente tc laten komen zonder vergunning. De VOORZITTER antwoordt dat dit niet mogelijk is. De heer SCHEFFER is verder ook tegen een woonwagenkamp binnen de bebouwde kom. Dat 'is niet verantwoord. Men moet hier een voorbeeld nemen aan andere ge meenten. Het woonwagenkamp behoort te zijn zooveel mogelijk buiten den openbaren weg, buiten de bebouwde kom en onder toezicht. De VOORZITTER lient de zaak nog na der toe. De bedoeling was «en terrein in te richlen aan het eind van de Draverslaan, omgeven door een hek, terwijl de grond zal worden bedekt met koolasch. Wanneer zulk een standplaats voor de omwonenden hinderlijk zal zijn. zullen ern stige maatregelen genomen worden. Scherpe maatregelen, een slechte standplaats, streng toezicht en staangeld zal volgens spr. aanleiding zijn dat zulk een standplaats niet druk bezocht zal wor den. De heer GERRITSEN zegt er evenwel vóór te blijven, dat de beslissing van een standplaats aan den raad zal zijn. De heer BORST vindt zoo iets geheel niet noodig. B. en W. kunnen zeer zeker door den raad gemachtigd worden om hier in te beslissen. De Voorzitter zegt alsnog in B. en W. te zullen overwegen of nog een andere oplossing is te vinden. Wethouder v. SCHOOTEN zegt, het in. zicht van den Voorzitter te deelen, of- Barometerstand 11 uur v.m.: 769. Vooruit OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 13 Mei 1925. Hoogste Barometersiand 769.1 ro.M. te Lehavre. Laagste Barometerstand 748.1 m.M. te Seyaisfjord. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Mei: Zwakke tot matigen wind uitzuidelijke tot oostelijke richtingen, lichtbewoikt, droog weer, warmer overdag. daartegen had verzet. Zou later blijken, dat de te nemen proef niet gelukt, dan zullen zeker andere maatregelen getroffen moeten worden. Dc heer ROODENBURG stelt dan voor, dat de gemeenteraad in een volgende ver gadering over de standplaats een beslis sing zei nemen. Dit voorstel wordt verworpen met 10 te gen 4 stemmen De verdere artikelen op de heffingen van het staangeld worden behandeld. Vastgesteld wordt een staangeld van 0.25 per dag en per wagen. De verordeningen worden dan in haar geheel vastgesteld. De vergunningen. B. en W. stellen voor het aantal vergun ningen voor den verkoop van sterken drank in het klein, le verminderen en de eischen voor de verlofslocaliteiten te wij zigen. Het aantal vergunningen bedraagt thans 41. B. en W. stellen voor aan de Koningin tc verzoeken dit aantal te verminderen tot 30, opdat wanneer veel vergunningen ver vallen, geen nieuwe vergunningen behoe ven gegeven te worden. In een -adres verzoekt de afdeeling Haarlemmermeer van den Ned. Bond van Koffiehuishouders en slijters om het besluit inzake de vermindering van. hel aantal vergunningen aan te houden om haar standpunt nader uiteen te moeten zetten. De Voorzitter meent echter dat geen re den tot aanhouding van het besluit hier be- De heer ROODENBURG gelooft toch niet dat er reden tot haast is. Besloten wordt dan het besluit omtrent het aantal vergunningen aan te houden. De Voorzitter merkt verder op, dat, wanneer de raad het aantal zgn. bierhui zen wil beperken, de eischen voor die hui zen belangrijk verzwaard dienen te wor den. De heer BUURMAN vraagt of het aan tal aanvragen van verlofslocaliteiten zoo legio is, dat daarvoor zwaardere eischen noodig zijn. De Voorzitter zegt de aanvragers om „verlof" die tot nog toe hun verzoek heb ben ingediend, van de oude bepalingen wel nog te willen laten profiteeren, maar an deren, die hun plannen nog niet hebben gereedgemaakt, onder de nieuwe bepalin gen te stellen. De nieuwe bepalingen wil de V oorzitter stellen op een Hoogte van de verlofsioc." - liteit van 4.50 Meter en een oppervlakte van 150 M.2 Hiermede staat dan volgens spr. vn^L dat geen verlofszaken meer zullen verrij zen dan met dispensatie van den gemeen teraad. De zaak zal evenwel in besloten zitting worden besproken. Hierna wordt de openbare vergadering geschorst. Na besloten zitting worden de voorgestel de wijzigingen vastgesteld. Na rondvraag volgt sluiting. „H. S. C. de Bataai". Bovengenoemde club liet haar le record-rit 1925 verrijden over een afstand van 60 K.M. (1- maal rond den Haarlemmermeerpolder). Negen renners verschenen aan de start, die 5 minuten ach tereen vertrokken. De gemaakte tijden zijn als volgt: 1. N. J. de Jong, tijd 1 uur 48 min. 0.3 1 5 sec.; 2. P Snijders tijd 1 uur 48 min. 34 1/5 sec.; 3. Fr. van Laer. tijd 1 uur 52 min. 22 2/5 secr.; 4. Chr. Kwaak, tijd 1 uur 52 min. 55 4/5 sec.; 5. P. Koene Jr. tijd 1 uur 56 min. 20 1/5 sec.; 6. G. Visbeen, tijd 2 uur 2 min. 56 3(5 sec. 7. A. van NieuwkooD, tijd 2 uur 5 min! 47 1/5 sec.: 8. G. van E; keren, niet geplaatst: 9. D. Vermeulen, niet ecpl. Voor deze ritten is als le prijs beschikbaar gesteld de „Kikkert-Beker" met diploma. Record-houder is N. J. de Jong. met een tijd van 1 uur, 46 min. 28 sec. In de wegsloot. De 10-jarige G. Kuperus, die bezig was zijn rijwielkunst te vertoo- nen, ging blijkbaar in z'n overmoed wel wat ver, waardoor hij in de wegsloot te recht kwam. Geheel onder de modder kwam hij bij zijn ouders aan. Gonden bruiloft Dinsdag vierde hei echt paar SchoutenTanis zijn gouden bruiloft. Van verschillende huizen zag men de drie kleur wapperen. Mevr. Slob kwam s middags ook na mens den burgemeester de jubilarissen ge- lukwenschen. Daar de heer Tanis in de kwaliteit van jager een goede bekendheid geniet, ondervond hij van deze zijde veel belangstelling, daar verschillende jagers het gouden echtpaar persoonlijk kwamen geluk- wenschen. Ook de burgerij van Vijfhuizen heeft blijken gegeven, dat ze voor de |u- bileerende inwoners wat over hebben. Een enveloppe met een beduidenden inhoud werd het echtpaar namens de burgerij overhan digd. Des avonds bracht een voorbijtrek- schoos hij aanvankelijk zich ten sterkste jTentj muziekkorps een serenade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1