UIT DE PERS. UTTEl w Bmnenlandsch Nieuws Suzanne Dupré- 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 13 Mei 1925 VROOM ONFATSOEN. De ondankbare taak van den Belgischen Kabinetsformateur, Vandevij- vere. Rijkspresident Hindenburg beëedigd. Een rede van Mgr. Dr. Seipel over de communistische actie te Weenen. Onder de Radio-berichten: De Duitsche pers na Hindenburg's be ëdiging. De Britsche spoorwegmaatschappijen eenparig voor kalen derhervorming. Gem, buitenl. berichten. de ex-kroonprins en leden van DE BEGRAFENIS VAN LORD LEVERHULME. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD A1SD Rijkspresident Hindenburg beëedigd. Het vraagstuk der werk loosheid in Engeland. De kalenderhervorming. De strijd in Marokko. Amerika's buitenland sch*. schulden. Liberaal opgevoed. De nieuwe Commissaris van Overijssel. FEUILLETON Men schrijft aan de „Tijd" ..Sinds den oorlog vooral de Duitsche en' Oostenrijksche fortuinen heeft ontredderd, s geregeld een beroep op ons land gedaan voor de leniging van allerlei nooden in Mid den-Europa. Ook nu nog gaat de actie voor Hongaarsche kinderen voort, voor de voe ding van arme studenten te Budapest, voor de Duitsche diaspora-behoeften, enz. enz. Maar ook in ons eigen land houden de nooden aan. En indien het mijn beter of slechter gesitueerde landgenocten vergaat als den schrijver dezer regelen, dan verloopt Seen dag, of de post laat in hun brievenbus een stroom los van gedrukte bedelbrieven, Vaak vergezeld van een schoonen postwis sel, dien men maar voor het invullen heeft niet kleine of liefst groote bedragen voor arme kloosters, nieuwe kerken, devotie-on dernemingen, liefdadigheidsvereenigingen en vrome doeleinden van allerlei aard. Deze actie gaat nog veelvuldig vergezeld van inge zonden stukken, die het hart der kranten lezers moeten vermurwen, van tijdroovende Persoonlijke bezoeken, van collectes buiten de kerkzakjes, van spaarcentjes in thuis be zorgde wekelijksche, maandelijksche of ook Wel in de huiskamer gezette collectebusjes, van bijdragen voor dit en dat eindeloos. Niet altijd zijn de liefdadigheidsspeculan ten even kieskeurig op de gebezigde mid delen. Het is mij althans gebeurd, dat bij mij Onder het voorwendsel van zaken te komen doen, een afgezant van een noodlijdend ge- sdcht mijn kantoor binnenstapte. Andere •Palen werden mij devotionalia van slechten smaak voor dure prijzen om den wille van het „goed werk" opgedrongen. Ook werd ik Jvcl aangezocht om „onder belofte van ge heimhouding lijsten met namen van goed Sefortuneerde en weldadige stadgenooten aan werfagenten voor arme kloosters te ver strekken of zelateurs en zelatrices bij mijn familieleden en vrienden te introduceeren. Dat over het algemeen de bemiddeling van goedhartige menschen vaak wordt ingeroe pen voor loterijen met charitatief doel, ba zars, fancy-fairs, enz. van half godsdienstig en half mondain karakter, laat ik op het oogenblik onbesproken. Ook de circulaires, waarin wordt getracht het medelijden voor religieuze nooden te be wegen, kunnen vaak niet door den beugel van de betamelijkheid. Vooral het aanbieden van gebeden of de opdracht van H.H. Mis sen en de dcelachtigheid aan geestelijke gunsten riekt niet zelden simonistisch. Zoo heb ik op het oogenblik vóór mij een kloos terlijk rondschrijven liggen, waarin dergelij ke geestelijke gunsten in rubrieken als koop waar worden aangeboden in mindere of meer dere hoeveelheid, naarmate zoo of zooveel gulden worden gestort. Afgezien van den ergerniswekkenden in druk', welken dergelijke circulaires op an dersdenkenden maken want tengevolge van slordig bijeengebrachte adreslijsten ver dwalen zij ook wel bij dezen, gelijk mij bleek moest reeds het gezonde roomsche ver stand, de goede sencus catholicus de rond- zenders van dergelijke bedelblaadjes weer houden van zoo vroom onfatsoen. Willen ze van de verschillende graden hunner dankbaarheid jegens hun weldoe- ners-in-den-stellenden, vergrootenden- of overtreffenden trap te véfren een gedrukte belofte afleggen, dat zij dit ten minste doen in een vorm, die niet stuitend, aan het ver heven karakter der zaak meer passend r. En die dit vooral aan niet-Katholieken geen aanleiding geeft tot even onjuiste als hatelijke commentaren Ons antwoord op zulke circulaires kan en mag niet anders zijn dan beslist afwijzend De Fransche Gemeente raadsverkiezingen. Het departement van binnenlandsche za- *en publiceert een opgaaf nopens de gemeen teraadsverkiezingen. De Parijsche gemeenteraad is samenge steld zooals reeds werd gemeld. Voor het Seine-departement met 79 ge beenten en vóór de 379 arrondissements hoofdplaatsen, welke geheel Frankrijk telt, bet uitzondering van de Seine, heeft het hnksche cartel de overwinning behaald. De soc. en de rad. soc. wonnen resp. 7 en 1 ge beente in het Seine-dept. 18 en 17 arronclis- Sernentshoofdplaatsen ten koste van de links republikeinen, de gematigde republikeinen en de conservatieven. De communisten win- ten alleen drie gemeenten in het Seine-dept. °verigens niets. De 379 arrondissementshoofdplaatsen znn Onder de partijen als volgt verdeeld 1 com- bunist; 42 socialisten, 8 republ. soc.j 192 bd.-soc., 13 rad. republikeinen, 51 links-re- Publikeinen, 62 gematigde republikeinen, •0 conservatieven. Generaal Mangin f. Generaal Mangin is gisterochtend tenge volge eener blindedarmontsteking overleden. Generaal Mangin, die 59 jaar oud is ge worden, heeft tijdens den oorlog zijn naam Semaakt. Vóór dien was hij de rechterhand van maarschalk Lyautey bij de pacificatie Van Marokko, na gedurende tal van jaren b de Soedan, Senegal en Kongo werkzaam *e Zijn geweest. Het ontslag van den Rus- sischen legatiesecretaris Voline te Parijs. In den korten tijd dat het Russische Sóv- Jetgezantschap te Parijs is gevestigd, zijn er beds verscheidene „incidenten" voorgeval len. Twee maal reeds werd er in de nabijheid ^an het gezantschapsgebouw iemand aange houden, die met het plan bleek rond te loo- Pen om den gezant Krassin te vermoorden Dnlangs zond Krassin een verklaring naar de Quai d'Orsay om te protesteeren tegen een uitlating van Millerand in een rede te Ver- gilles, waarin deze had verklaard, dat het Sovjetgezantschap te Parijs feitelijk niets an ders is dan een propagandabureau voor het communisme. Krassin kwam daartegen op en verzekerde, dat zijn gezantschap niets anders wil dan goede betrekkingen met frankrijk onderhouden. De Fransche regeering kreeg echter aan stonds gelegenheid zich' van de onjuistheid dezer verzekering te vergewissen. De gezant schapssecretaris Voline was dezer dagen te genwoordig bij een bijeenkomst, die naar het heette was bijeengeroepen om den overleden Dhineeschen leider Soen Yat Sen te herden- hen,. doch waarin talrijke communistische sprekers het woord voerden Over de wereld- Politiek en scherpe aanvallen deden op het Fransche koloniale beheer. De Fransche re geering deelde mede, dat zij niet kon dulden dat een buitenlandsch vertegenwoordiger, die diplomatieke rechten geniet, een meeting van dien aard bijwoonde. Krassin trachtte zijn secretaris te verdedigen, doch in een tweeden brief herhaalde Briand nadrukkelijk zijn pro test. Met het gevolg dat Voline, zooals men weet, van zijn functie is ontheven en dooi de regeering te Moskou teruggeroepen is. Uit het Engelschc Lager huis. In het Lagerhuis verklaarde Chamber lain in antwoord op een vraag, dat hij niets kon toevoegen aan de berichten nopens de toestand in Marokko, die in de bladen zijn gepubliceerd en even volledig zijn als die, welke hij zelf ontvangt. Kenworthy vroeg of Chamberlain bereid was op vriendschappelijke wijze te interve- nieeren, indien de gelegenheid zich daartoe voordeed. Chamberlain antwoordde Zeker niet. Ik ben niet bereid tusschenbeiden te komen in de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk. Al mijn sympathieën zijn voor Frankrijk bij zijn pogingen om den vrede tot stand te brengen en degenen te verdedi gen, die onder zijn bescherming staan. Van de Vijvere als Kabi netsformateur. Het „Laatste Nieuws" is van oordeel dat er opofferingsgezindheid toe noodig is om in de huidige omstandigheden, terwijl er zooveel verwarring heerscht in de verschil lende politieke groepen, als kabinetsvor mer op te treden. Van de Vijvere heeft deze lastige opdracht aanvaard, maar het lijkt het De beeediging van Presi- Gantsjarof, Petrini en Kossowski geschiedde dent Hindenburg. bij verstek. Onder geweldige deelneming van de Ber- lijnsche bevolking is gisteren Hindenburg plechtig als rijkspresident beëedigd. Precies twaalf uur betrad de Rijkspresident, rechtop en „strarnm", begeleid door Rijks dagpresident Loebe, de zaal. Alle afgevaar digden, de talrijke bezoekers van de tribu nes en de diplomaten-loges, stonden van hun plaatsen op. Zooals te verwachten was, maakten de communisten lawaai. Zij riepen hoera voor de Internationale en verlieten daarom demonstratief de zittingszaal. Nadat president Loebe aangekondigd had, dan Hindenburg bereid was den eed op de grondwet af te leggen, stond de nieuwe Rijks president op en sprak de eedsformule uit. Dit geschiedde vóór de met de kleuren van de republiek bedektê presidentstafel. Loebe sprak Hindenburg den dank van de bevol king uit voor het aanvaarden van het hoogste ambt van de republiek. De Rijkspresident antwoordde hierop met een korte toespraak. Bij het begin vergiste de president zich even, hij sprak Loebe aan met „Zeer geachte heer Rijkspresident". Na de korte, maar plechtige zitting daalde Hindenburg, tezamen met den Rijksdagpresi dent en den rijkskanselier, de groote trap voor den Rijksdag af en inspecteerde, begeleid door den rijksweerminister, de eerewacht. Onder stormachtige gejuich van de vele hon derdduizenden, die op den „Köningsplatz" waren samengestroomd, vertrok kort daarna de rijkspresident per auto naar het presidents paleis in de Wilhelmstrasse. De auto werd begeleid door het 2de eskadron Pruisische Uhlanen. De rijksdagpresident Loebe sprak de ver wachting uit, dat het moge gelukken het on der rijkspresident Ebert begonnen herstel voort te zetten, de met succes ingezette toe nadering tot het buitenland te waarborgen en Duitschland als vreedzaam en gelijkwaar dig lid te doen plaats nemen in de Europee- sche vólkenfamilie. In zijn antwoord wees de nieuwe rijkspre- sident erop, dat rijksdag en rijkspresident te zamen de belichaming vormen van de volks- souvere'initeit, die den grondslag vormt van het geheele huidige constitutioneele leven. „Dat is de diepe zin van de grondwet, waar van ik de handhaving zooeven door mijn eerewoord op mij genomen heb." Dr. Seipel over Weenen als centrum van commu nistische actie. Nauwelijks van zijn verblijf in Nederland te Wgenen teruggekeerd, heeft dr. Seipel in de vergadering van de christ. soc. partij ge sproken over zijn reiservaringen. Verder maakte hij front tegen de handhaving van ie z.g. „Doppelgeleise" in het bestuursappa raat het is onmogelijk, zoo verklaarde de oud-bondskanselier met nadruk, het geheel bestuursapparaat van den ouden staat te hand haven, daar er dan niets terecht kan komen van vermindering van den belastingdruk. Al moge terzake ook meeningsverschil bestaan in de regeeringscoalitie, van een uiteen gaan van beide partijen, christ. soc. en groot-Duit- schers, zooals men in het buitenland reeds verwachtte, was Z- i. geen sprake. Daarna sprak dr. Seipel over de verkie zing van Hindenburg, waarbij hij er op wees, dat de Katholieke Marx niet de meerderheid heeft gekregen, omdat hij den steun had van de soc. Velen, die gaarne Marx gekozen zou den hebben, deden dit niet, omdat zij niet aan de zijde der soc. wilden gaan staan. In welk verschijnsel hij steun zag voor de politiek van zijn partij in Oostenrijk. Dr. Seipel gaf als zijn meening te kennen, '.dat wanneer de wereld ziet, dat ook de rich ting, welke thans in Duitschland de overhand heeft gekregen, Europa niet in brand zet, maar een politiek voert, die rekening houdt met de feiten en waarvan vrede doelzetting is, het wantrouwen, hetwelk thans nog de be trekkingen tusschen de volken vergiftigt, naar te hopen is wel spoedig zou ophouden. Aan het einde van zijn causerie zeide de heer Seipel, dat hem in Nederland de vraag gesteld, was, of in Oost^irijk een groot com munistennest bestaat, en of van daaruit de communistische prop-garda zich verspreidt over een deel van de wereld. Van andere zij de weer werd beweerd, dat de communisten in Oostenrijk worden vervolgd. In verband daarmede verklaarde dr. Sei pel, dat natuurlijk in Oostenrijk ook buiten- landsche communisten komen, Zelfs houden zij, naar vernomen wordt, nu en dan confe renties en wij weten ook, dat lieden uit de Balkanstaten met hen samenkomen. Dat er verder niets gevaarlijks gebeurt, daarvoor staat de uitnemende chef van de veiligheids politie, Schober, borg. Vertegenwoordigers van Balkanstaten (waarin bolsjewistische woelingen plaats hebben) met wie dr. Seipel over deze kwestie gesproken heeft, hebben verklaard, dat zij nog het liefst hebben, dat die communistische conferenties in Weenen plaats hebben, daar zij zeer goed weten, dat Schober en zijn politie van alles op de hoog te zijn en absoluut te vertrouwen zijn. Na tuurlijk kan niet belet worden, dat een paar communisten xn Weenen afspraken maken blad onwaarschijnlijk dat er oVpol^k ge- - maar, indien overal evenveel waakzaam-] heid betracht werd als in Oostenrijk, zou de wereld gerust kunnen zijn. Dr. Seipel besloot zijn uiteenzettingen met de verklaring, dat Oostenrijk niet langer be hoeft te bedelen om onderdak voor zijn kin deren, maar dat het slechts één ding van de wereld vraagt Geeft ons de economische vrijheid, beperkt ons niet zonder noodzaak en geef ons gelegenheid om te werken. bied thans veel meer zekerheid zal intreden. Van een „oplossing" in een werkelijken zin van het woord, zal hier dus wel geen spraak zijn. Ook herhalen wij dat de heer Van de Vijvere blijkbaar een groote opoffe ring brengt wanneer hij nu aan het hoofd van de regeering komt te staan, want men heeft zoowat den indruk dat wij slechts iri een overgangsperiode verkeeren, die aan de ver schillende groepen moet toelaten, de parle mentaire meerderheid te laten gedijen, die in de huidige voorwaarden maar niet kon tot stand komen. In verband met Van de Vijvere'.s verkla ring dat hij geen partij-politiek wil voeren en dat hij de netelige vraagstukken zooveel mogelijk zal vermijden, besluit het „Laatste Nieuws" Iemand als de heer Van de Vijve re, die werkelijk gedachten heeft, die verder reiken dan het onmiddellijk gedoe van een onthoudingspolitiek, moet het nogal zwaar vallen op regeeringsgebied zoo weinig ruimte te krijgen voor zijn eigen denkbeelden. Dat teekent ook het offer De communistische agi- tie in Bulgai-ije. In het proces tegen de daders van de aan slagen op den koning en de kathedraal heeft de krijgsraad heden uitspraak gedaan. De koster Zagorski en de beklaagden Friedmann, Abadjef, Stanke, Dimitrof,- Gantsjarof, Petrini, Kossowski en Kof wer den ter dood Drskalof tot zes, jaar en Kaffl- boerof tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld. De veroordeeling van Abadjef, Dimitrof, De regeling van de bui tenlandsche Amerikaan- sche schulden. Algemeen bestaat de indruk, dat de re geering der Vereenigde Staten den laatsten tijd op verscheidene manieren, zij het niet- formeel, grooteren druk op Frankrijk heeft uitgeoefend om een regeling van zijn schul den aan Amerika te verhoogen. Het blijkt thans, dat den Franschen ministers, die met Winston, ondersecretaris van de Schatkist, bij het jongste bezoek van dezen aan Frank rijk hebben geconfereerd, duidelijk is te ken nen gegeven," dat de regeering der Vereenig de Staten wenscht, dat zoo spoedig mogelijk een Fransche fundeeringscommissie naar Washington wordt gezonden teneinde de re geling van de schulden met een Amerikaan- sche commissie te bespreken. Medegedeeld is dat de meestgewensente methode van li quidatie is de betalingen afhankelijk te stel len van de sommen, die Frankrijk van Duitschland ontvangt, doch deze methode is voor Washington niet bevredigend. Ge meend wordt dat de toestand onnoodig in gewikkeld wordt gemaakt over een kwestie ten aanzien waarvan de regeering er de voor keur aan zou geven definitieve Onderhande lingen in te leiden. HINDENBURG NAAR BERLIJN. Bij de ontvangst van den rijkspresident hadden ten gevolge van het gedrang talrijke kleine ongevallen plaats, voor het meeren- deel op een 50 na, bezwijmingen. Een persoon vond den dood, n.l. een 70-jarig ar beider, die door een beroerte werd getrof fen en onmiddellijk overleed. Aan een communistische demonstratie op de Bülowplatz namen ten hoogste 5000 per sonen deel. Drie communistische sprekers hielden toespraken, waarin zij tot scberpe op positie aanspoorde- DE PRUISISCHE FINANCIEN. In de Pruisischen Landdag verklaarde de minister van financiën, dat de begrooting voor 1925 sloot met 2330 millioen. rijksmark. Dit evenwicht was evenwel in zooverre kunstma tig verkregen, dat een post ontvangsten van 417 millioen rijksmark voor verhoogde op brengst der belastingen is bijgevoegd. In werkelijkheid bestaat er dus een tekort ter hoogte van dit bedrag. Wanneer men met de verhoogde opbrengst der rijksbelasting voor 1925 rekening houdt, vermindert dit deficit tot 200 millioen, hetwelk slechts door een betere regëling der door het Rijk voorge nomen financieele vereffening kan worden opgeheven. DE RIJKSVLAG. Zondag heeft de republikeinsche Reichban ner Schwarz-Rot-Gold te Oels (de verblijf plaats van den ex-kroonprins) een betooging gehouden. De ex-kroonprins noodigde ver schillende leiders uit tot een bezoek op het slot. In den loop van de zich toen ontwikke lende gesprekken, zoo weten de bladen te vertellen, heeft de gastheer enkele argumen ten van zijn republikeinsche bezoekers voor hun standpunt onvoorwaardelijk moeten goedkeuren. Lord Leverhulme's stoffelijk overschot werd voor de teraardebestelling van Londen naar Port Sunlight overgebracht, waar Zon dag den geheelen dag door een stroom van belangstellenden een laatsten groet aan den ontslapene kwam b engen, die in de Lady Leverhulme Art Gallery op een praalbed was gelegd. Het stadje zijn stichting zoo als men weet leverde een merltwaardigen aanblik op doordat de bewoners der vele honderden huizen algemeen de gordrnen hadden neergelaten en vele honderden waaronder vele kinderen, die lord Lever hulme „uncle" plachten te noemen rouw banden of zwarte dasjes droegen ten teeken van rouw. Leden van de brandweer van Port Sunlight in uniform droegen de doodkist van donker eikenhout naar de Art Gallery, terwijl de dorpelingen zich met ontblooten hoofden langs den weg hadden geschaard. Honderden kransen, niet veel minder dan duizend werden uit alle deelen des lands naar Port Sunlight gezonden. De begrafenis had Maandag plaats. Het lijk werd bijgezet in het familiegraf te Christ Church. CARMELROZEN. Naar wij in het jongst verschenen No. van „Carmelrozen" lezen, zal dit gods dienstig tijdschrift in 't vervolg een Bijlage bevatten „Rozenrege,. maandschriftje ge wijd aan de vereering der Zalige Theresia, de lievelingszalige van heel de Katho lieke wereld. DE „R.K. SPOORWEGAMBTENAAR." De Ned. R.-K. Bond van Spoor- en 1 ramwegpersoneel „St. Raphael heeft uitgegeven „De R.-K. Spoorwegambtenaar' een propagandablad, bedoeld om de vele honderde katholieke spoor- en tramweg ambtenaren te bereiken, die thans nog on georganiseerd of niel katholiek georgani seerd zijn. Het blad bevat opwekkende artikelen van den Z E. heer Donders, adviseur en een aantal medewerkers. De rijkspresident heeft gisterenmiddag de leden van het Rijksministerie ontvangen. Heden ontvangt hij een delegatie van den Rijksraad. De bladen wijden lange artikelen aan Hin denburg's eedsaflegging. Alle met uitzondering van de ,A'or- warts", die in een speciaal nummer gister eer. hoofdartikel publiceerde, dat op straat werd verspreid, waarin Hindenburg de strijd wordt aangezegd wijzen op den indruk, die de plechtigheid maakte. Het links-democratische .Tageblatt schrijft: Frisch en groot staat hij een oogen blik daar als een paladijn, als een Roland, als een natuurverschijnsel, alsof het vlieten de leven hem niet mefcr raakt. Naar aanleiding van een bericht in een buiteplancjsch blad, dat noch de Ver. Sta ten, noch Frankrijk, België of Engeland aan Hindenburg naar aanleiding van zijn ambts aanvaarding een gelukwenschtelegram heb ben gezondén, schrijft het centrumblad „Germania": Het buitenland moet weten, dal de politieke houding van het Duitsche volk niets te doen heeft met de autoriteiten, welke den nieuwen president ook door de tegenstanders zijner candidatuur wordt toe gerekend. Hindenburg is, met of zonder ge- lukwenschtelegrammen, de opperste verte genwoordiger tier Duitsche republiek. Gisterenmiddag is de plaatsvervangende rijkspresident, dr. Simons naar Leipzig te ruggekeerd. Baldwin ontving het bestuur van de Amal gamated Engineering Union (de vakbond in het metaalbedrijf), hetwelk hem op de ernsti ge aanhoudende werkloosheid in het metaal bedrijf wees en er bij de regeering op aan drong het initiatief te nemen tot plannen van openbaar nut en deze te steunen, zoo als de ontwikkeling van het Britsche rijk, de electrificalie der Britsche spoorwegen en het bouwen van bruggen. Balwin antwoordde, dal de regeering geen gelegenheid zou laten voorbijgaan om ieder plan te bevorderen in staat verlichting te brengen in den toestand in het metaalbedrijf. De vragenlijst van den Volkenbond no pens de voorgestelde kalenderhervormingen is door de Britsche spoorwegmaatschappijen overgenomen. Zij hebben aan den heer Man- ge van de internationale spoorwegunie, die haar de vragenlijst had toegezonden, geant-j woord, dat zij eenparig voor de invoering] zijn van een jaar van dertien maanden van 28 dagen met den Nieuwjaarsdag en der schrikkeldag afzonderlijk. De „Daily News" verzekert, dat Abd e Krim met een consortium, dat in Regeni- street te Londen is gevestigd, door bemidde ling van zijn Londenschen vertegenwoordi ger Hitni was overeengekomen het door hen: bezette gebied te ontruimen, den oorlog te eindigen en het gebied ter beschikking te stellen voor commercietle exploitatie togen een bedrag van 500,00 pond sterling. Twee maanden geleden zou deze overeenkomst worden geteekend toen Abd el Krim plotse ling van meening veranderde, nadal eer Iersch raadgever hem had verzekerd, dat hi een hoogere som kon eischen. Het consisto- riiim wacht thans af tot hij tot andere ge dachten zal zijn gekomen en twijfelt er niet aan, dat Abd el Krim het aanbod zal aan nemen, dat volgens hel consortium hel eeni- gc middel is tot pacificatie van het Rifgebied Naar gemeld wordt heeft Amerika bij al zijn debiteurenop spoedige betaling aan gedrongen. Men verwacht echter alleen spoedige lastbare resultaten van de over eenkomst, welke Mellon met den gezant van Estland heeft getroffen, -daar deze overeen komst dcror de regeering van Estland zal worden geratificeerd. Daarentegen heeft b.v. de Amerikaansche gezant te Boecharest,] Jay, Roemenië .verlaten, zonder eenige toe-] zegging te hebben gekregen nopens de schuld van Roemenië aan de Vereenigdej Stalen, die 45 millioen dollar groot is. Inmiddels maakt men zich in sommige Britsche kripgen over deze stappen ongerust daar men vreest, dat Amerika een voor sprong op Engeland zal krijgen bij dc rege ling der afbetalingen. Daarom zal het La gerhuis-lid Erskine Maandag a.s. in een in terpellatie aan minister Baldwin de vraag stellen of de regeering niet in overweginj wil nemen aan Frankrijk en de andere geal lieerden een vasten termijn te stellen oir voorstellen nopens dc regeling van zijr schulden aan Engeland te doen. Coolidge hoopt, dat dc huidige besprekin gen tusschen Parijs en Washington over di Fransche schuld zullen leiden tot een defi niticf plan voor een overeenkomst inzake dt terugbetaling. Dc president beschouwt de be sprekingen als te zijn gekomen in het sta dium van onderhandelingen. Een leerares in de Nederlandsche letter kunde aan eer hoogere burgerschool voor jongens, te Amsterdam, is in het „Hbld." aan het woord. In een gedicht van De Génestet was men het woord „talenten" tegengekomen. Terloops wees dc leerares er op, dat dit woord immers ook in den Bijbel voorkomt. De aangesproken jongen haalde de schou ders op. Een tweede wist het evenmin. Opgeschoten jongens van 15 jaarze zwijgen. De leerares tracht ze op weg te helpen: „een van de gelijkenissen". Het baat niet. „Over een volslagen onkunde omtrent de taal waarin de Bijbel geschreven is de Tien Geboden, het Onze Vader, ben ik al zoo vaak heengegleden," schrijft de leerares. En ze voegt er aan toe, dal ze iemand, die zonder godsdienst is opgevoed, vooral en altijd onbeschaafd vindt. Het religieuze gevoel laat ze nog daar, maar wat begrijpen zulke menschen van hun eigen taal? Wat zegt een verloren zoon hun, of een verloren schaap? Hoe moeten zulke menschen Vondel be grijpen. en waarom vinden z.e den „Gijs- biecht" mooi, als ze niet weten en volkomen begrijpen, wat eigenlijk de Kerstnacht is? De leerares vertelt, dat onlangs n vijfde- klasser, volkomen te goeder trouw, ver zekerde, dat het woord Kerstnacht samen hing met het Duitsche „Kerze" en dus de nacht was, waarin de kaarsen werden aan gestoken. „En zoo vervolgt de leerares dat is niet één jongen of één klas, maar zoo zijn ze allemaal, al de liberaal opgevoede of mo dern opgevoede jongens en meisjes van deze openbare school.' Wie de vier Evangelisten waren, kunnen ze niet bijbrengen; een psalmist is een voor zanger; de bazuinen van Jericho „hebben iets te maken met de kruistochten" de Apostelen zijn de menschen die dc Apostoli sche kerk (op de Nieuwmarkt te Amster dam) hebben gesticht. „En als ik eenmaal aan „Adam in balling schap" of „Lucifer" toe ben, blijkt altijd, dat hel scheppingsverhaal door nie! een, maar dan ook geen één wordt gekend" Het is inderdaad een tekort voor het be ship van de eigen taal, een blijk van on- beschaafdheid, vreemd te staan tegenover! den Bijbel en het Christendom. Op het andere tekort, het tekort in het zieleleven, wijst het ,Hsgz." en zegt dan: „De leerares glijdt daar over heen; maar is het niet wanhopig te vernemen, dat de liberaal opgevoede jongens en meisjes var de openbare school geen notie hebben vai God, hei scheppingswerk, het Christendom dc christelijke maatschappij waarin zij le v en Deze jongens en meisjes, die straks in dit maatschappij leiding zullen hebben le geven Heeft de heer Dresselhuys niet nog on langs verzekerd, dat de liberalen, het intcl- lectueele deel van het volk, weer aan he bewind dienen té komen, dat ook bij dt liberalen de godsdienst en het godsdienstig leven veilig zijn? En heeft 't „Hbld." ons niet diets pogen 4e maken, dat de openbare school 't sterkst sprekende symbool is van onze volkseen heid?." Laten mr. Dresselhnvs en het „Hbld overwegen wat de leerares schrijft over dt openbare school eft over de liberaal opge voede jongens en meisjes, en laten zij dan, als zij den moed hebben, handhaven, wat ze zoo boud beweerd hebben. Mr. A. F. baron van Voorts tot Voorts wiens benoeming tot Commissaris der Ko ningin in Overijsel 1 Juni verwacht wordt is 44 jaar oud. Hij is de oudster zoon van den heer J. M. baron van Voorst tot Voorst het oudste lid van rGed. Staten van Over- ijsel. Hij studeerde te Utecht, waar hij 21 November 1905 op stellingen promoveerde lot doctor in de rechtswetenschappen. Op 29 November daaraanvalgende trad hij te Nijmegen in het huwelijk mret jkv, H L. M. van Rijckevorsel van Kessel. Gedurende vele jaren is hij roede-direc teur geweest van de Overijselsche Onder linge Brandwaarborg-Mij. In 1921 vestigde hij zich te Berg en Dal (gem. Groesbeek). Op politiek terein is hij geen onbekende Tijdens ,zijn verblijf in Overijsel was hij ge durende vele jaren voorzitter van den Prov Bond van R.-K. Kiesvereenigingen. Hij is voorzitter der Gezondheidscommis sie te Ubbergen en reserve-kapitein vooi speciale diensten (districts-commandant var- het korps Motordienst). 20 En in den tegonwoordigen tijd willen ai- leen bejaarde cavaliers zich naar dergelijke despotische eischen voégen. Jonge lieden hebben zich al sedert gerui- nen tijd van dergelijke lastige ridderplich ten ontslagen geacht. Omringd door hare getrouwe vereerders, troonde Vorstin Gottifreddi in haar fauteuil, in de trotsche en zelfbewuste houding -an ten koningin En ook nu nog trok hare loge dc aige- ineene aandacht, daar men op den acnter- grond de tegenwoordigheid van Donna rla- via vermoedde Om zooveel mogelijk ongezien te blijvt n, ■verschool Donna Flavia zich achter den ag van hare grootmoeder. In den schouwburg kwam de schqonncid dier jeugdige vrouw bijzonder tot haar rec.it Alle tooneelkijkers van den schouwburg waren op die klassieke schoonheid genent Donna Flavia vond die algemeene bewon dering zeer onaangénaam. Ze vroeg zichzelve af, wat toch eigenlijk de algemeene aandacht op haar vestigde Was het de verlaten vrouw van Prosoero Sinibaldi, of was het de bekoorlijke Donna Flavia? Ze was ook het mikpunt van den tooneel- kijker van Don Alberto, Door een kleinen wenk, waarvan ze de beteekenis goed be greep, vroeg hij haar, om vooraan m de loge te gaan zitten. Donna Flavia verroerde zich niet, Maar toen die wenk zich herhaalde, begon ze in haar besluit te wankelen. En bij de derde, maal stond ze eindelijk op, als onder den invloed van hypnose. Toen vroeg ze generaal Pronasco, haar zijn plaats bij hare grootmoeder in te rui men. Verwonderd over die vraag, zag de ounc generaal haar aan. Om haar verlegenheid te verbergen, fronste ze het voorhoofd „en sombere, ernstige uitdrunking lag op haar gelaat t lezen Don Alberto, die neits van dat alles uit ke oog had verloren, straalde van genoe gen en zelfvoldoening. Hij verneugde zich erover, nu hij zich bewust werd van der. in vloed. dien hij op Donna Flavia kon uit- oefenen. Het streelde de ijdelheid van den jeugdi gen Romeinschen edelman, te zien, hoe die onafhankelijke, voor anderen zoo ontoegan kelijke vrouw, die een onaantastbare trouw bewaarde jegens een nooit beminden echt genoot, aan zijn wil gehoor gaf. En hij maakte het voornemen, om van dien invloed zooveel mogelijk partij te trek ken, om ziin doel te bereiken Hoewel de eene zijde van de loge, waarDon Albertc hem in de rede zli-.h met Ralüh Vansittard be- „Misschieiy1Maar ailee terd opge- Don Alberto zich met Ralph Vansittard be vond, al bezet was. konden beiden toch nog ongestoord met elkaar praten. Ralph V.apsittard was iemand van groo'.r inenschenkennis. Men schreef hem een kort geleden ano nym verschenen roman toe, die te Londen groote jiebngstclling had gewekt, wegens de meesterlijk karakterteekening der daarin voorkomende personen. Maar hij wilde niel bekennen, de schrijver van dat boek t1 zijn. Don Alberto kwam op den inval, een ge sprek over Donna Flavia met hem aan ie knoopen „Hebt gi) Donna Flavia Gottifreddi m die lege daarginds wel opgemerkt?" zoo begon bif „Zij is de schoonste en ook de interes santste vrouw van geheel Rome Zij is vol maakt, in elk opzicht, en tóch leeft ze ge heel afgezonderd van de wereld in het Pa lazzo Gottifreddi, bij een oude grootmoeder, die in een lang vervlogen tijdperk 'nare triomfen vierde, en waar geen abdere bez >>;- kers komen dan bejaarde heeren." „Vindt gij dan, dat zo ongelijk heeft, coo afgezonderd te leven?" vroeg V ansittara „Vergeet toch niet, dat ai ons leed ons ge woonlijk door onze medemenschen wordt verootzaakt. Wanneer Donna Flavia in Je wereld verkeerde, dan zou het waarschijnlijk niet lang duren, of ze had alle vrouwen van stad tot vijandinnen." do Heen zóólang, *ot- dat al die vrienden in vijanden zouden •*ci- andoren, wanneer zij den eenen boven den anderen de voorkeur gaf.' „Volrfens u heeft ze dus gelijk, een leven te leiden als een kloosterlinge, zei Don Alberto. „Voor hare gemoedsrust is het tenminste het beste/' zei Ralph Vansittard. „Het komt mij voor, dat Donna Flavia koel van karak- ter is." „Gij kent de Italiaansche vrouwen niet, riep Don Alberto uit. In de loge van Mistress Fane zei de moe der tot de dochter: „Ik meende, dat Vansittard vanavond ook in den schouwburg zou zijn. Maar ik heb hem nog nergens kunnen ontdekken." „Ja, moeder, daarginds zie ik hem in de barcaccia. Hij is daar in gesprek niet Don Alberto." Mistress Fane richtte haar tooneelkijker naar dien kant, terwijl Arabella weer_ on tevreden was over haar eigen oprechtheid, die haar steeds ertoe noopte, onder alle om standigheden de waarheid te zeggen. En nu zou haar moeder ongetwijfeld Ralph Vansittard een wenk geven, en zou hij m haar loge komen. En dan zou ze weer ec-u van die levendige gesprekken moeien aan- hooren, waaraan haar moeder op zulk een meesterlijke wijzs de kunst verstond, leiding Maar alle mannen iot vrier-Aen." viel I te geven, waardoor hu hel jonge meisie steeds een pijnlijke ijverzucht wekt Maar hare vrees werd niet bewaarheid. Toch kreeg Arabella een beklemd gov:,el Ze had opgemerkt, dat Ralph Vansittarc de barcaccia verliet. En nu ging ze ook van plaats verwisse len, evenals Donna Flavia gedaan had, om alle naburige' loges met hare bliknen te doorzoeken. Er, toen al haar moeite vruchteloos blee, keerde ze weer naar den achier„rond ,cru. Nu kwamen er eenige bezoekersm de loge. Onder anderen verscheen Don Aloerlo daar een oogenblik. Hij vroeg Arabella of ze juffrouw de Ro- quepin in den loop van den dag niet ge zien had, of niets van haar gehoord bad. Ja. wij hadden vandaag tezamen Ie Krypte van de Heilige Cecilia moeten be zoeken," antwoordde Arabella. „En wal denkt u van dc restauratie v-an die onderaardsche kapel?" „Niets, omdat wij er niet geweest -ijn. Juffrouw Dupré had ons op het laatste oogcr.blik doen mededeelen dal ze ons mei kon vergezellen, omdat ze hoofdpijn had. En toen hebben wij het bezoek uitgesteld. Juffrouw Dupré veroorlooft zich ous jok al de weelde, hoofdpijn te hebben, zooals alle voorname dames.' De spotlende toon, waarop Don Alberto dat zeide. wekte de veronlwaardiging van Arabella op. -Wanneer iemand het recht heen, hoofd pijp te hebben, dan is het we! Suzanne Dupré," antwoordde ze. „Alle dagen, <11 uur van den dag offert ze zich voor anderei op Er zijn misschien personen heilig ver klaard, die het minder verdienen dan zu." ,,lk heb nooit geweien, dat les geven ir vreemde talen de eerste stap is, om heilig te worden verklaard," zei Don Alberto spot tend. „Dat is een nieuw gezichtspunt. In elk geval schijnt de veelzijdige werkzaamheid van juffrouw Dupré van een krachtige na tuur te getuigen." „Als u haar vandaag gezien had, dan zou u niet zoo spreken," antwoordde Ara bella. ,Haar hoofdpijn was geen voorwend sel. Dat kon men duidelijk aan haar zien. Ze zag er doodsbleek uit, en ze kon de oogen bijna niet open houden. Haar hoofd pijn was het gevolg van een hevigen schrik, zoo zei ze. Toen ze gisterenavond naar huis kwam, was ze bang...." „Voor wien was ze bang?" viel Alberto haar haastig in de rede. „Ze was bang voor eenige lieden, die bij de huisdeur in kevig gevecht waren gewik keld,' vervolgde \rabella. Het geweten v n Alberto Gottifreddi ge- voelde zich doo- 'eugens maar weinig be zwaard, maar loei erd hij er onaangenaam door getroffen, da Suzanne dc waarOeid had verzwegen. Zoo liet dan ook zij ziel" "venals andar» gewone vrouwen, tot onop" id. tot uit vluchten verleidenJ (Woru

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5