WEttGD gflIEUWS De reorganisatie van den Hoogen Raad van Arbeid. Het Hotel-, Café- en Restaurant- personeel en de Weeldebelasting De wijziging van den dienstplicht De rooïe rug. Verruiming geldboete. Opbrengst der Rijwielplaatjes. Het jubileum van de Maatsch. „Zeeland" Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De Drentsche gezinnen naar Enschedé. Mr. G. Vissering. De aanvulling van de Kieswet. De Véeartsenijkundige Hoogeschool. Het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. VERKEER EN POSTERIJEN. De Internationale Spoorwegconferentie. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden. Geldboete. Gouvernementsgebouw te Haarlem. Schandelijke weddenschap. Nog goed afgeloopen. Vliegongeluk bij Petten. Krasse zwmmer. Door den bliksem. Kunsttand ingeslikt. Het kastekort te Vaals. Nederlander in België veroordeeld. MARKTNIEUWS. Oplichting. Wijziging Faiüissementswet. Geboorte-aangifte. Vermoedelijk overlijden. Botsing met doodelijk gevolg. Meisje gedood. Doodeiijk fietsongeluk. Kind te vondeling gelegd. ViSSCHERÏJ. KUNST EN KENNIS. Speenhoff officier d'académie. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn Zaterdag, onder voorzitterschap van den daatsvervangenden voorzitter mgr. dr. W. H. Nolens gehouden vergadering zijn adviezen - astgesteld omtrent le. de reorganisatie van den Raad en 2e. het doen aansluiten van de be palingen van de Arbeidswet bij die van de onlangs gewijzigde Onderwijswetten. Ten aanzien van de reorganisatie heeft dc Raad zich nagenoeg geheel vereenigd met het prae-advies van een daartoe ingestelde bijzondere commissie uit zijn midden. Uitgesproken werd dat de gereorgani seerde Hooge Raad van Arbeid een zooveel mogelijk zelfstandig karakter zal moeten dragen. De Raad zal niet alleen op verzoek van een hoofd van een Departement van Algemeen Bestuur, zooals op het oogenblik het geval is, maar ook uit eigen beweging een advies moeten kunnen uitbrengen omtrent alle on derwerpen, welke de belangen van den arbeid raken. De Raad moet daartoe vrije beschik king hebben over eigen financiën Hij moet z'n eigen voorzitter kieken, een bindende voor dracht stellen, waaruxt zijn secretaris wordt oenoemd en zijn eigen werkwijze regelen. De grondslag voor de organisatie van den Raad noet niet meer als tot dusverre in een alge neenen maatregel van bestuur, maar in ver oand met het nieuwe artikel 78 van de Grond wet, in een wet worden gelegd. In één opzicht week de Raad af van het prae-advies van de Commissie uit zijn mid den. De Commissie had in overweging ge geven dat de financiën van den Raad ge deeltelijk van Rijkswege en gedeeltelijk door de organisaties van werkgevers en werknemers Jie in het college vertegenwoordigd zijn, zou- ien worden verschaft. De Raad was van oor deel, dat, waar de Raad een instituut zou blijven dat uitsluitend zou werken in het algemeen belang, de kosten van het college uitsluitend door het Rijk zouden moeten wor den gedragen Het advies van den Raad omtrent het doen aansluiten van de bepalingen van de Arbeids wet bij die van de onlangs gewijzigde On derwijswetten komt eveneens nagenoeg geheel overeen met het prae-advies van de daartoe ingestelde bijzondere commissie uit den Raad. Vrijwel eenstemmig was de Raad van oor deel, dat wijziging van artikel 9 van de Ar- oeidswet, niet gewenscht is. Een meerder heid in den Raad achtte het echter wel ge wenscht, artikel 88 van de Arbeidswet in dien sin te verruimen, dat de daar gegeven uit sondering voor ambachtsscholen en vakscho len ook zal gelden voor den arbeid, welke wordt verricht krachtens leerovereenkomsten its geregeld in den tweeden titel van de Nij- v'erheidsonderwijswet en krachtens andere .ormen van vakopleiding, welke aan bepaal de sociale en paedagogische eischen voldoet. Omtrent die eischen zijn in.het prae-advies der Commissie en in het advies van den Raad verschillende aanwijzingen gegeven. Intrekking of wijziging van de wet van 20 Mei 1922 („Staatsblad" no. 369), houdende goedkeuring van de conventie van Was hington betreffende de vaststelling van den leeftijd, waarop kinderen mogen worden oegelaten tot het verrichten van arbeid in ïijverheidsondernemingen, werd niet noodig geacht. Een deel van den Raad achtte het boven dien gewenscht, uitdrukkelijk als haar oor deel uit te spreken, dat waar uit de door den Raad bijeengebrachte gegevens blijkt, dat er voldoende schoolruimte voor een 7e '.eerjaar aanwezig is, dat over een voldoend iantal leerkrachten beschikt kan worden en dat bovendien het aantal kinderen, het welk thans van een 7e leerjaar verstoken blijft, niet zoo groot is, dat hun opneming de onderwijskosten in belangrijke mate zou /ergrooten, het dringend noodig is, de wet van 30 Juni 1924 waardoor de invoering van aet verplichte 7e leerjaar tot 1 Januari 1930 is uitgesteld, in te trekken. Een ander deel van den Raad was met de bijzondere Commissie uit den Raad van oor deel, dat de Raad zich van het uitspreken van een oordeel omtrent dit onderwerp dien de te onthouden, omdat zulks hier niet ge vraagd was en omdat de Raad te dien aanzien niet competent is. De beide hierboven samengevatte advie zen van den Raad zullen eerlang met de op dezelfde onderwerpen betrekking heb bende prae-adviezen van de Commissiën uit den Raad, worden gepubliceerd en algemeen verkrijgbaar worden gesteld. De Bond van Hotel-, Café- en Restau- rantpersoneei in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een adres verzonden, waarin Hij er op wijst dat in het wetsontwerp tot- lanvulling der Zegelwet 1917 o.m. voorkomt eene belasting van verteringen in hotels, koffiehuizen, restaurants en alle dergelijke inrichtingen. Die belasting zal het bezoek van genoemde inrichtingen doen verminderen waardoor bij het personeel de werkloosheid zal vermeerderen en ongetwijfeld ook de geldelijke belooning van het in die bedrijven werkzame bedienend personeel zal vermin deren, daar het bijna uitsluitend zijn loon in den vorm van fooien ontvangt. Hetzelfde is te vreezen voor de anderen groepen van personeel, die. wel voor loon werkzaam zijn, omdat die loonen o.a. be- heerscht worden door de prijzen die in de zaken kunnen worden gemaakt. De inning dier belasting zal in de practijk neerkomen op het bedienend personeel, dat van de patroons geen loon ontvangt en daarvoor in de wet ook geenerlei loon is toe gedacht. Genoemd wetsontwerp bedreigt derhalve iet hotel- en koffiehuisbedrijf en de positie tan het personeel in het bijzonder. De Bond verzoekt daarom met den mees- en aandrang, genoemd wetsontwerp niet aan :e nemen. De gronden waarop dit adres berust zijn nader ontwikkeld in een uitvoerige Memorie van Toelichting. Geen behandeling meer «in dit zittingjaar. In verband met de beschuldiging up het communistisch congres, dat de heer Van Lakerveld een „rooi rug" (bankbiljet van 1000) van de I.H.A. (Internationale Arbeiter- Hiilfc) in z'n zak had. vraagt de heer Klee- rekooper in „Het Volk": „Welke rug past den revolutionnair eerder dan een rooie?" Heelt de „Voorwaarts" daarom een heele collectie „rooie ruggen" van den kapitalist Barnat aangenomen? vraagt ,De Volks krant". De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag 't wetsontwerp tot uitbreiding van de moge lijkheid van toepassing van de straf van geld boete z. h. s. aangenomen. Naar wij vernemen, bedraagt dc opbrengst van de rijwielplaatjes over April 640 725 en over de maanden Januari tot en met April 3.743.568. Een hartelijke dankbetuiging wordt in de „Times" gebracht aan de Mij. „Zeeland" door den directeur van King's College Hospital, te Londen, ter gelegenheid van het 30-jarig ju bileum der maatschappij, voor de toezending verleden jaar van Hollandsche tulpen en hyacinthen voor de ziekenkamers. Deze gewaardeerde vriendelijkheid werd ook dit jaar herhaald en vooral een groofe zending van j.l. Vrijdag met zeldzame bolge wassen, die in Engeland nog niet bekend waren, werd zeer op prijs gesteld. De aankomst van de Koningin te Amster dam op heden Woensdag zal plaats hebben te 6.27 nam. In verband met de verlating van het uur van aankomst van de Koningin te Amsterdam zijn eenige wijzigingen in het programma noodig geworden. De audiëntie voor militairen is nu vastge steld op Woensdagavond, onmiddellijk na aankomst van de koninklijke familie. Inplaats van Woensdag zal H. M. den ge meenteraad ontvangen op Donderdag 14 Mei te 5 uur, 30 min. na Gedep. Staten. Het bezoek aan „Arti" zal waarschijnlijk nu vallen op Zaterdagochtend. Interpellatie in den raad, In de Maandagavond gehouden vergade ring van. den Raad van Enschedé hield de heer Nijkammp een interpellatie over het be heer Nijkamp een interpellatie over het be bouwen van duizend arbeiderswoningen daar ter plaatse, in verband met de overbrenging van duizend arbeidersgezinnen uit Drente. Indien B. en W. van het plan kennis heb ben genomen en zij de juistheid ervan meden bevestigen, dan vraagt spr., of dit college het juist en een normalen gang van zaken acht, dat de leden van den gemeenteraad, voordat zulks officieel door het college van B. en W. geschiedt, door een courantenbericht van een dergelijk ingrijpend plan op de hoogte moeten worden gebracht. De burgemeester zeide, dat B. en W. van het bericht kennis hebben genomen. De tweede vraag werd door B. en W. ont kennend beantwoord. Een dergelijke gang van zaken is niet juist en niet normaal. B. en W. voegen hieraan toe, dat het be- i richt niet juist is, dat door ontijdige publi- 1 catie, dat er plannen aanhangig zijn, hot ge meentebelang ernstig geschaad zal worden. Juist om die schade te voorkomen en te zorgen, dat aan het overbrengen van Drent- j breid; van de noodzakelijkheid sche gezinnen voor de gemeente zoo Weinig _t__t gezinnen voor de gemeente mogelijk kosten worden toegebracht en over brenging aan de belangen der gemeente zoo veel mogelijk dienstbaar worden gemaakt, is bij de onderhandelingen, die nog geenszins ten einde zijn gebracht, de openbaarheid uitgesloten. Van de zijde van B. en W. is dan ook tot geen enkele publicatie medegewerkt. Intusschen hopen B. en W., dat zij in start zullen zijn, binnen korten tijd de raadsleden volkomen in te lichten. Naar wij vernemen is mr. G. Vissering, president der Nederlandsche Bank van zijn reis naar Ned.-Indië teruggekeerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. De gewetensbezwaren tegen het stemmen. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot aanvulling van de Kieswet, juichten verschillende leden de indiening van het ontwerp toe. Vele leden verklaarden de noodzakelijk heid van de voorgestelde aanvulling niet te kunnen inzien. Zij konden zich begrijpen, dat nen gewe tensbezwaren heeft tegen het stemmen maar gewetensbezwaren tegen het zich begeven naar het stemlokaal en het werpen van een stembiljet in de daarvoor bestemde bus. achtten zij niet bestaanbaar. Intusschen verklaarde een aantal der hier bedoelde leden, wel aan de tot standkoming van de voorgestelde regeling te willen mede werken. Verscheidene leden hebben bezwaar tegen dc beperking van de redenen voor vrijstel ling wegens godsdienstige bezwaren. Deze leden meenden, dat ook bezwaren van politieken aard (b.v. van anarchisten) tot vrijstelling moeten kunnen leiden. De fusie met de Universiteit ie Utrecht. Verschenen is het voorloopig verslag be- het Dij art. XXXVII voorgestelde, wem tot de examens aan de landbouwhoogeschool reeds bij verscheidene leden bezwaar. Naar wij vernemen zal het nieuwe 25.000 Ton groote Dok van de „Amsterdamsche Droogdokmaatschapapij", Dok V genaamd, dat ligplaats heeft in het IJ op den hoek van het Nieuwendammer Kanaal en waarin bij wijze van proefneming een tweetal schepen werd opgenomen, Vrijdagmiddag a.s., offi cieel door H. M. de Koningin in gebruik worden gesteld. Vertegenwoordigers van Nederland. De Internationale Spoorwegconferentie zal einde Juni te Londen worden gehouden. Het permanente comité, dat zijn zetel te Brussel heeft, houdt zich thans met de voor bereiding bezig. Aan de conferentie zullen vertegenwoordigers van de spoorwegmaat schappijen uit 46 landen deelnemen. Na den wapenstilstand werd de Interna tionale vereeniging voor Spoorwegconferen ties gereorganiseerd en Duitschland, Oosten rijk, Turkije, Bulgarije en Rusland werden van de bijeenkomsten uitgesloten. De kwestie van hun wedertoelating zal waarschijnlijk op de conferentie te Londen weder worden behandeld. Nederland zal op deze conferentie worden vertegenwoordigd door gedelegeerden van de Nederlandsche Spoorwegen, de tramweg maatschappij Breskens-Maldeghem, de Zuid- Nederlandsche tramwegmaatschapDij, de Ned. Ind. Spoorwegmaatschappijen, en de tramwegmaatschappij Semarang-Cheribon. Als rapporteurs zullen op het congres op treden Ir. H. P. Maas Geesteranus en Ir, W. Simon Thomas. Vergadering van Dinsdag 12 Mei, nam. 1 uur. De VOORZITTER stelt voor op de agenda te plaatsen het wetsvoorstel-Westerman in zake het Fransch op de lagere school en de Dienstplichtwet. De heer DÜYMAER VAN TWIST (A.-R.) heeft bezwaar tegen het laatste ontwerp en wenscht dit uit te stellen tot na de verkie zingen, aangezien dit niet overhaast behan deld kan worden. De heer K. TER LAAN (S.-D,) is er ook tegen om dit ontwerp op de agenda te plaat sen. Er zit zeer veel in dit ontwerp en de behandeling moet niet doorgezaagd worden. Hij wijst b.v. op de 3e herhalingsoefening die hierin weer gehandhaafd wordt. De VOORZITTER zegt, dat de Minister van Oorlog op behandeling aandringt, omdat het hoofddoel van het ontwerp bezuiniging is. Er is nog tijd genoeg voor en anders gaat de Kamer 's avonds maar door met ver gaderen. De heer K. TER LAAN (S.-D.) zegt, dat de bezuiniging uiterst gering is, als ze er al is. Het voorstel om de Dienstplichtwet te be handelen wordt verworpen met 27 tegen 25 stemmen. Tegen stemden de linkerzijde en van rechts de leden Duymaer van Twist, Bulten, v. Schaik, v. d. Bilt, Dekkers en mej. Meier. Aan de orde is het wtetsontwerp tot uit- van toe- ran Binnenlanasche Zaken passing van de straf van geldboete. De heer KLEEREKOPER (S.-D.) juicht dit ontwerp zeer toe. Hij is niet bevreesd voor slechte toepassing. Met eenige geval len illustreert hij hoe goed dat stelsel van geldboeten kan werken, b.v. ten aanzien van roekelooze chauffeurs. Alleen bestaat het gevaar dat de boete ondragelijk zal worden, waartegenover staat, dat niet meer het rekensommetje zal worden gemaakt wat voordeeliger is; overtreding en boete of het voordeel der overtreding. Spr. vraagt eenige inlichtingen over de toepassing o. a. bij kleine nysdrijven, die nu zeer zwaar gestraft kunnen worden. De heer SASSE VAN YSSELT (R.-K.), be tuigt ook ziin instemming met dit voorstel. Hij vraagt alleen hoe de rechter zich op de hoogte zal stellen van de financieële draag kracht van den beklaagde. De heer BEUMER (A.-R.) is eveneens in genomen met het voorstel dat vooral in ge vallen van overtreding der Arbeidswet goed zal kunnen werken. De Minister van Justitie, de heer HEEMS KERK, is zeer voldaan, dat ieder dit ont werp toejuicht. Veel wordt hier overgelaten aan het beleid van den rechter. Hoe de rechter zich op de hoogte zal stellen van den financieëlen toestand van den veroordeelde, 'net Bouwïonds en Onderwijs. Aan de orde is het wetsontwerp tot aankoop van terrein voor een gouverne mentsgebouw te Haarlem. De heer BOMANS (R.-K.) is tegen dit ontwerp. Hij geeft een uitvoerig .overzicht van de vóórgeschiedenis. Het Paviljoens- gebouw in, den Hout acht hij zeer voldoen de. Met 3 'A ton is dit gebouw geschikt te maken. Daarom is hij tegen een nieuw ge bouw van 1 Vi millioen gulden. Hij acht die uitgave niet in 's lands belang. Wel vraagt hij de Regeering of zij bereid is de gemeente Haarlem schadevergoeding te geven als dit wetsontwerp valt. De heer KETELAAR (V. D.) acht dit ent- werp eer. onmogelijkheid. De Regeering wil eigenlijk dat dc Kamer het verwerpt. Hij vindt het zeer onbillijk om Haarlem in den steek te laten en te laten opdraaien voor het terrein. De heer COLIJN (A. R.l keurt ook de houding der Regeering af en wenscht schadevergoeding voor Haarlem als dit ontwerp wordt verworpen. De heer KLEEREKOPER (S. D.) laakt eveneens het indienen van een ontwerp met het verzoek het te verwerpen. De Re geering moet voor een goede huisvesting van, de Regeering der provincie zorgen en zij belemmert de provincie in de verbetering der huisvesting. De Regeering heeft de ge meente Haarlem gedupeerd en dat is afkeu renswaardig. De Kamer moet niet chica neeren, maar moet de Regeering duidelijk maken dat zij dit ook niet mag doen. Spr. wil een mooi monumentaal gebouw zetten. De heer BOMANS (R. K.): Wat heb ik aan die idealen! Over tien jaar zitten we dan nog in het Oude-Mannenhuis! De heer KLEEREKOPER (S. D.) drigt er op aan,, dat de Regeering den plicht zal na komen dien de wet haar oplegt, nl. om te zorgen voor een behoorlijk gouvernements gebouw. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C. H.) zal tegen het ontwerp stemmen en ziet daarin niets laakbaars. Hij zet uiteen, dat de Regeering zich niet gebonden acht, omdat zij als voorwaarde stelde de goed keuring van de Kamers. Er is dus niets on onbehoorlijks in als de Kamer dit voorstel verwerpt. De heer GERHARD (S. D.) zegt, dat de oplossing, die de Regeering wil, ons niet verder zal brengen. Het is beter het ont werp aan te nemen, dan, komt er misschien eenmaal _een goed gebouw. De Minister van Financiën, de heer CO- LIJN, zegt, dat de Regeering geen voorstel zal doen om twee millioen gulden te be steden voor een nieuw gebouw te Haarlem. De zall is overigens geheel behandeld vóór spr; als minister optrad. Zij is reeds 15 jaar oud en reeds 10 jaar geleden werd besloten geen nieuw gebouw te stichten, omdat het te duur was. Later dook het plan op en de gemeente Haarlem zegde hare medewerking toe voor het geven van een goed terrein. Bij den, aankoop van het terrein is echter niet gehandeld op instig- natie der Regeericig. Toen de koop was gesteld, heelt de Regeering onderhandeld over aankoop van een gedeelte daarvan. Het is de Kamer geweest, die echter een onderzoek wilde naar de vraag, of wel een gebouw noodig was. Toen heeft de Regee ring den, post tijdelijk teruggenomen. Vast staat, dat dc Regeering niet heeft aange spoord tot aankoop van dien grocid en zij heeft dus geen verantwoordelijkheid voor dit terrein. Om te beslissen is dit ontwerp ingediend. De Kamer moet nu weten wat zij wil. Over schadevergoeding aan Haar- len wil spr. overleg plegen als dit ontwerp verworpen is; zij is tot die schadevergoe ding niet verplicht. Het wetsontwerp komt heden, in stemming De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag één uur. Dezer dagen dronk een arbeider te Borkum bij een weddenschap meer dan 1 Liter jene- ner, maar moest deze schandelijke wedden schap met den dood bekoopen. Een tweetal heeren uit Arnhem, die zich per motor met zijspan naar Eerbeek wilden begeven, zijn bij de boerderij „De Nachte gaal" te Laag-Soeren, ten gevolge van het schrikken van een passeerend paard, tegen een boom gevlogen. De motor kantelde op de zijspan, die geheel vernield werd. Beide inzittenden sloegen tegen den grond. De heer De W. brak een vinger, terwijl van zijn schouderblad eenige spieren scheurden. De heer T. W. werd door de voorruit geslingerd, doch bekwam geen letsel. De motorfiets is vernield. Dinsdagmorgen half twaalf vloog het jacht vliegtuig D 20 van het vliegkamp De Kooy tegen den stalen kabel, die op ongeveer 12 meter hoogte den bij Petten gestrandden ouden Engelschen kruiser met den wal ver bindt. Het vliegtuig sloeg twee maal over den kop en viel toen totaal vernield op het strand neer. De bestuurder, de milicien-vliegenier De Knegt, bekwam lichte verwondingen en werd per ziekenauto naar het Marine-, hospitaal te Willemsoord vervoerd. Te Winterswijk is de 80-jarige H. Peters weer begonnen met zijn dagelijksche zwem- oefeningen in de beek, welke hij tot Sep tember of October denkt voort te zetten. Te Amersfoort sloeg Maandag tijdens een kort haar hevig onweder met geweldigen regenval de bliksem in een haoibergroede van den landbouwer v. 't E. aan den flooge- weg. Een gedeelte van het dak van de wo ning werd vernield. Er ontstond geen brand. De schade is aanzienlijk. De ongeveer 30-jarige landbouwerszoon, J. vdn Galen, wonende tusschen Barneveld en Lunteren, die de vorige week 's nachts in den slaap een kunsttand had ingeslikt, is thans dientengevolge in het diaconossenhuis te Arnhem, waarheen hij was vervoerd, over leden. De in December 1923 ontslagen gemeen te-ontvangen te Vaals (Limb.) heeft 't gemeen tebestuur voor de rechtbank te Maastricht gedagvaard op 22 Mei a.s. De gewezen ontvanger toen oneervol ontslagen op grond van een kastekort van ongeveer 3000 eischt nu van de ge meente een schadevergoeding. Volgens zijn bewering is het kastekort, dat ongeveer 25.000.— zou bedragen, niet aan hem te wijten. De Nederlander C. v. W., kok ie Apel doorn, die in een hotel te Antwerpen in de kamer van een Nederlandsche dame drong en deze chloroformeerde om haar te beste len, is door de Antwerpsche rechtbank tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op het einde der vorige week is een aan het Rokin te Amsterdam gevestigde Jirrna voor ongeveer f 4000 aan nieuwe 20 franc-stukken opgelicht. Dat bedrag in Fransch geld was besteld door iemand, die zich Bootman noem de en voorgaf te wonen aan een adres in de Van Breestraat. Toen de looper met het geld daar arriveerde stond een man in de portiek, nam het bedrag in ontvangst, zou geld halen om te betalen, doch kwam niet terug. Bij on derzoek bleek, dat op bedoeld adres de naam Bootman niet bekend was, noch een persoon die het bedrag aan Fransch geld had besteld. De eerste dagen werd inzake deze oplich ting niets naders bekend, maar de banken en wisselkantoren waren gewaarschuwd. En dit ^fieeft blijkbaar tot een spoor geleid. Gister namiddag zijn namelijk door een landbouwer GRONINGEN, 12 Mei. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt Zomertarwe f f Roode tarwe 12.00-14.75 12.00-14.50 Witte tarwe 12.00-14.75 12.00-14.50 Inl. rogge s, 12.00-14.50 12.00-14.50 Wintergerst 12.25-14.00 12.50-14.00 Zwanenh. gerst „12.50-14.00 „12.50-14.00 Zomergerst 12.00-13.60 12.50-13.75 9.75-12.25 9.25-11.75 9.50-11.50 9.00-11.00 9.50-13.00 11.00-12.75 uit den omtrek van deze gemeente een aantal is in hef midden gelaten. Spr. wil overwegen nieuwe Fransche 20 franc-stukken aan een of de belastingambtenaren, inlichtingen zul- geldkantoor ter wisseling aangeboden. De len kunnen geven,'en hij zegt toe met den I man werd aan den praat gehouden en de re- Minister van Financiën te zullen overleggen cherche gewaarschuwd. Dit heeft totdearre In de Dinsdag" gehouden Tweede Kamer-', treffende het wetsontwerp tot wijziging en zitting stelde de voorzitter voor, het wets ontwerp tot wijziging van den dienstplicht alsnog aan de agenda toe te voegen. De heer Duymaer van Twist (a.-r.) had daartegen bezwaar. Deze aangelegenheid is niet urgent terwijl bovendien de behandeling van dit wetsontwerp tijd zal kosten. Met het oog op den korten tijd, die de Kamer nog rest, achtte spr. het niet wenschelijk, dit wetsontwerp nog te gaan behandelen. De heer K. ter Laan (s. d. a. p.j. had even eens bezwaar tegen een overhaaste behan deling. „Dit reactionair-militaristisch wets ontwerp met deze regeering rtog te behande len, is zeer onwenscheiijk," zeide spr. De voorzitter zeide, dat de minister van Oorlog hem had medegedeeld dat hij gaarne dit w-fsonxwerp behandeld zag op grond van bezuinigingsoverwegingen. Dc voorzitter voegde hieraan toe. dat er nog wel tijd voor behandeling is. Desnoods zou de Kamer ook 's avonds kunnen vergaderen. Het voorstel van den voorzitter werd ver worpen met 27 tegen 25 stemmen. (Met links riemden tegen het voorstel van den voor- ritter de R.-K Bulten, Van Schaik, Deckers, mej. Meyer en v. d. Bilt. alsmede de anti- revolutionnair Duymaer van Twist. Zonder hoofdelijke stemming werd aange nomen een voorstel van den voorzitter om het wetsontwerp van mej. Westerman in zake de wijziging van de Lager Onderwijs wet alsnog aan dc agenda toe te voegen. aanvulling der Hoogi^ Onderwijswet en de wet tot regeling van het Hooger Landbouw- en Hooger Veeartsenijkundigonderwijs. Met de regeering was men "van oordeel, dat de voorgestelde vereeniging van de Vee- artsenijkundige Hoogeschool met do Rijks- Universiteit te Utrecht aan het onderwijs ten goede kan komen en leiden kan tot bezuini ging op de onderwijsuitgaven. Eeoige leden vroegen of dit wetsontwerp deel uitmaakt van een algemeen plan van bezuiniging met betrekking tot ons ïooger- en middelbaar landbouwonderwijs. Zoo ja, dan zouden zij het op prijs stellen, omtrent dit plan eenigszins nader te worden ingelicht. Verscheidene leden verklaarden weinig te gevoelen voor de voorgestelde vervanging van de, in wettelijke voorschriften voorko mende termen ..veearts", „veeartsenijkunde" en de daarvan afgeleide woorden door de ter men „dierenarts", diergeneeskunde" en de afleidingen daarvan Eenige leden konden de wenschelijklieid niet inzien om deze wetswijziging mede te doen strekken om voor bezitters van diplo ma's of getuigschriften van buitenland ->che niet-universitaire onderwijsinstellingen de mogelijkheid van toelating tot universitaire examens hiei te lande openen. Tegen het voorstel om hen, die 'n het be zit zijn van net getuigschrift van met goed gevolg afgelegd volledig eindexamen der mid delbare landbouwschool te Groningen, toe te laten tot de examens bij de te sticüton facul teit der diergeneeskunde en. in verband met of dit mogelijk is Het wetsontwerp wordt z. h. s. goedge keurd. I Aan de orde is het wetsontwerp tot her ziening der Faillissementswet. Bij het eenig artikel licht de heer VAN RAPPARD (V.B.) een amendement toe-om verzuim of vergissing bij verificatie te on dervangen. De MINISTER is bereid de redactie eenigszins te wijzigen, zoodat aan den wensch van den heer van Rappard wordt tegemoet gekomen. Na wijziging der redactie trekt de heer van Rappard zijn amendement in. De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R.-K.). licht toe een amendement om het bedrag van de faillisscmentskosten en het salaris des curators bij vernietiging van het faillissement niet ten laste van den schulde naar te brengen. De heer VAN SCHAICK (R.-K), wenscht aan den rechter over te laten wie dit betalen zal, en is dus tegen dit amendement. Evenzoo spreekt de heer BEUMER (A.R.) waarna ook de Minister het amendement afraadt. Hij is echter bereid de bepaling iets ruimer te stellen, zoodat de rechter kan beslissen, maar ook de schuldenaar kan dan worden aangewezen voor de betaling. De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R.-K.), trekt nu zijn amendement in. Het wetsontwerp lot herziening der Fail lissementswet wordt goedgekeurd Goedgekeurd wordt de wijziging van het artikel 30 B. W., betreffende de aangifte van geboorten. Goedgekeurd wordt het ontwerp betref fende verklaring van vermoedelijk overlij den van bemanning en passagiers van vlieg- vaartuigen, die waarschijnlijk vergaan zijn. Goedgekeurd worden een wijziging der Registratiewet 1917 en de begrooting van statie van den aanbieder geleid en tot een na der onderzoek, dat waarschijnlijk dit geval van brutale oplichting geheel tot klaarheid zal brengen. Maandagmiddag is mevrouw Van Harte, wonende Keizerstraat te Deventer met haar rijwiel in botsing gekomen met een auto uit Lochem, die over de Bergpoortbrug reed. Naar het ziekenhuis overgebracht, overleed mevr. Van Harte kort na haar opneming. De 16-jarige J. V. slipte Maandagavond met haar fiets in de St. Laurensstraat te Rotterdam, toen zij wilde uitwijken voor enkele meisjes die voor haar reden. Het meis je viel en kwam terecht juist voor een passee- renden vrachtwagen. Een der wielen ging haar over de borst. In bewusteloozen toe stand werd ze naar het Ziekenhuis vervoerd en in gevaarlijken toestand met zware inwen dige kneuzingen opgenomen. Een uur na aan komst is ze daar overleden. Maandag is de 16-jarige wielrijdster J, V. van het Gedempte Slark op het Groote Kerk plein bij de St. Laurensstraat te Rotterdam in aanrijding gekomen met een andere wiel rijdster. Hierdoor geraakte zij onder een slee perswagen, waardoor een der achterwielen haar over de borstkas ging. Binnengedragen in het gébouw der reddingsbrigade van den Geneeskundigen Dienst, werden inwendige kneuzingen bij haar geconstateerd, In 'iet zie kenhuis aan den Coolsingel is zij na aankomst overleden. i Witte haver Gele haver Zwarte haver BI. peulerwten Gr. erwten Schokkers! Paardeboonen Wierboonen Waalsche boon Koolzaad! Karwijzaad Geel mosterdz. Kanariezaad Lijnz. blauwbl. Idem witbl. Blauw maanz. 10.50-14.00 10.50-14.00 10JD0-12.00 10.00-1L75 10.00-12.00 10.00-11.75 10.00-12.00 10.00-11.75 20^00-31.00 20.00-30!00 ie soort f 5ï57, 2e soort 4549. Handel vlug. ELST (Bet.), 11 Mei. Fruitveiling van heden. Aardbeien 1ste soort f 3.705.30, 2de soort f 13.40 per kg. GRONINGEN, 12 Mei. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 450465, 2e f 400 425, 3e f 300325 vroegmelkkoeien le s. f 325375, 2e soort f 250300 kalfvaarzen le soort f 375425, 2e s. f 300325 vare- koeient le s. f 300325, 2e s. f 250275 stieren le s. f 0.900.94, 2e s. f 0.770.78 slachtvee le s. f 1.051.10, 2e s, f 11.04 per kg. slachtgewicht melkschapen f 40 50 weideschapen le soort f 5560, 2e s. f 4852 vette kalveren le s. f 1.251.35, 2e s. f 1.101.15 weidelammeren f 1422; vette lammeren f 4044; loopvarkens f 20 18 vette varkens f 0.750.77, 2e s. f 0;70 0.72 Londensche varkens f 0.700.72; zou ters le soort f 0.700.74 biggen f 1015, f 1.752.25 per week. Aanvoer 208 vette koeien, 321 vette kal veren, 882 kalf- en melkkoeien, 56 stieren, 328 schapen, 3533 lammeren, 531 vette en Londensche varkens, 563 magere varkens en biggen. Het kalf- en melkvee, slachtvee, stieren, vette en nuchtere kalveren werden redelijk vlug en tegen vastere prijzen verhandeld. Den wolveehandel had weder in alle soorten een ruim prijshoudend verloop. Voor de vett varkens, Londensche varkens en zouters liepen prijzen een weinig terug. Biggen prijs houdend. VENLO, 11 Mei. Eieren. (Coop. Veiling ver.) Aanvoer 700.000 stuks Prijzen kippen- f 6.106.90, idem kleine f 5.405.90, een den f 6.206.50, ganzen- f 15.5015.60. HULST, 11 Mei. Granen. De aanvoer was heden ruim, genoteerd werd voor tarwe f 1219, rogge f 14, gerst f 15, erwten f 14.25 bruine boonen f 14. PURMEREND, 12 Mei. Kaas. Aanvoer 16 stapels fabrieks- f 44.50, met merk f 47 36 stapels boeren- f 45, met merk f 49 41 stapels Goudsche f 43, met merk f 47. Boter. Aanvoer 1650 Kg. f 22.10 per Kilogram. Vee. Aanvoer 1220 runderen w.o. 155 vet te koeien f 0.901,25 per Kg. melk- en geldekoeien f 175450 66 vette kalveren f 1.301.50 per Kg. 750 nuchtere kalveren f 1540 15 stieren 46 paarden f 100 250 600 schapen f 4556 790 lammeren f 1528 460 vette varkens slachtvarkens f 0.760.80, zouters f 0.720.76 per Kg. 200 magere varkens f 2550 350 biggen f 1022 100 geiten en bokken. Handel vet te varkens en schapen matig, runderen stug en vette varkens vlug. Jonge hanen f 1.50 2 per stuk. Eieren. Kippen- f 5.506.50 eenden f 5.40. PURMEREND, 12 Mei. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 153.000 eenden eieren f 5.555.80 en 53.000 kippen- f 6 6.70. ROERMOND, 11 Mei. Eieren. Aanvoer 3.400.000 stuks. Hoogste prijs f 7,20, mid- delprijs f 6.05, laagste prijs f 5. SNEEK, 12 Mei. Vee. Ter markt waren 478 melk- en kalf koeien f 230470 stieren; 40 vette koeien f 250450 16 vette kalveren f 5580 276 nuchter kalveren f 1020 29 gras kalveren f 80180 586 schapen f 3355 2953 lammeren f 13—23 211 var kens f 60130 392 kleine biggen f 1216. Men besteedde voor vette runderen 4555 c., idem kalveren 5565 ct., idem varkens 34 39 ct., zoeters 3537 ct., Londensche var-, kens 3537% ct. De handel in vette koeien, graskalveren en varkens was prijshoudend nuchtere kalveren met beteren handelscha pen langzaam lammeren liii, duur, doch' niet hooger vette kalveren kalmpielk- vee met goeden handel, niet hooger. 17.00-23.25 17.00-21.50 15.00-22.00 15.00-21.50 15.00-22.00 15.00-21.50 40.00-48.00 35.00-44.00 De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 kg. rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsché gerst, alle ha- versoorten 10 ct. per kg. Vee. Ter markt waren aangevoerd 257 paarden, 7 veulens, 1925 magere runderen, 700 vette runderen, 235 vette en graskalveren, 1633 nuchtere kalveren, 108 schapen of lam meren, 45 varkens, 248 biggen. De prijzen wa ren als volgt koeien le qual. 120125 ct 2e qual. 110100 c 3e qual. 9080 c os sen le qual. 115122% c 2e qual. 10595 ct 3e qual. 8575 c stieren le qual. 105 110 c 2e qual. 9585 c 3e qual. 7565 c per kg, vette kalveren le qual. 175195 c 2e qual. 150125 c 3e qual. 110—90 c melkkoeien f 200380, kalf koeien f 210390 stieren f 170 380, pinken f 150170, vaarzen f 160200, werkpaarden f 100'325, slacht- paarden f 90160, hitten f 95180, nuchtere kalveren f 1222, fokkalveren f 1830, big gen f 716, overloopers f 1840. Vet vee en vette kalveren in prima qualiteit redelijk verhandeld, prijzen iets vaster, wagens korten aanvoer 2e en 3e qualiteiten matig verhandeld melk en kalfkoeien met redelij ken handel, prijzen iets teruggaande nuchte re kalveren matig verhandeld slachtsoorten duurder biggen en overloopers alsook paar den eveneens met matigen omzet. Eieren. (Rotterd. Veiling.) Aanvoer 200.000 stuks. Prijzen kippen f 5.207.05, eenden f 5.306.10. (Rott. Cons. Veiling.) Aanvoer 160.000 stuks. Prijzen kippen f 4.756.50, eenden f 5.25—5.50, ganzen f 1213. ALKMAAR, 12 Mei. Aardappelen. (Be richt v d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bon te f 56.20, id. blauwe f 5.506.20, id. Bra- vo's f 4.75—5, id. Roode Star f 4—4.25, id. blauwe Eigenheimers f 44.50, Friesche roodstar f 4, id. blauwe f 3.50, roodbonten f 4, id. blauwe borgers f 2.503, Groninger bra vo f 4.30—4.50, id. roodstar f 3.10—3.30, IJpolder Bravo's f 4.755, Zeeuwsche Eigen heimer poters f 2.302.40, id. blauwe Po ters f 1.601.80, id. bonte Poters f 1.60— Maandagavond is in de Wijnstraat voor een 1.80, id. Bravopoters f 1.60roodstar- pand, bewoond door de familie E. een één- poters f 2.202.40, Drentsche Eigenheimers jarig meisje te vondeling gelegd. Het kind f 2—2.50, id. Roode Star f 2—2.50 per hl. was in doeken gewonden waarop oen briefje gespeld was met de mededeeling, dat de moeder uit armoede gehandeld had, en aan de familie E„ haar verwanten, vroeg het kind bij zich op te nemen. Winter Maltaaardappelen f 1820, Zomer id. f 2526 per 100 kg. BODEGRAVEN, 12 Mei. Kaas. Ter markt waren 346 wagons, Prijzen 4048, rijksmerk ENKHUIZEN, 11 Mei. Heden hebben 95 vaartuigen hier aangevoerd 560 tot 21.700 stuks ansjovis per vaartuig. Totaal 14500 kg. of 805.900 stuks. Prijs 83%91% ct. per kg. MEDEMBLIK, 11 Mei. De ansjovisvangst beliep hier heden door 81 vaartuigen 3610 kg.hoogste 242, laagste 8 kg.prijs f 0.82- 0.83 per kg. URK. 11 Mei. Door 32 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 1120 kg. ansjovis, prijs f 0.820.82 per kg. en 35 tal haring, prijs f 1.20 per tal (200 stuks). ENKHUIZEN, 12 Mei. Heden minder ansjovisvangst en lager prijzen. De eerste 60 vaartuigen kwamen hier binnen met ge middeld 80 kg. nettenansjovis. Marktprijs 83% 88% ct. per kg. Eerste markt van kuilansjovis 4000 kg. van 20 vaartuigen, 75%—76% ct. IJMUIDEN, 12 Mei. Heden waren aar. de markt de vangsten van 7 stoomtrawlers en 7 loggers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 10.75, tongen f 1.501.30 per kg.griet f 4327, gr. schol f 4530, midd. schol f 34, zetschol f 29—22, kl. schol f 25—17—9—2.70, scharren f 7.50—5 per 50 kg roggen f 9.50— 8 per hoop vleet f 3.30 per stuk pieter man en poon f 9.50—6.50, gr. schelvisch f 42 38, md. schelvisch f 2925, kl. md. schel visch f 20—17, kl. schelvisch f 12—7—10.50— 4 per 50 kg kabeljauw f 4226 per 125 kggr. gullen f 1610, kl. gullen f 9.50 3.40, wijting f 6—4.90 per 50 kg. IJMUIDEN, 12 Mei. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom- treilers IJ.M. 481 (Amsteldijk) met f 2762 IJM. 331 (Johanna N. Klein) met f 2304 en de zeilloggers K.W. 103 (Katwijk) met f 251 ÉLW. 62 (Concordia Constans) met f 278 K.W. 53 (Jacoba) met f 235 K.W. 43 (Hoop op Zegen) met'f 213 K.W. 23 (Katwijk aan Zee V) met f 268 K.W. 177 (Noordzee VII) met f 242 en K.W. 148 (Arie) met f 288 aan besomming. IJMUIDEN, 12 Mei. Van de IJslandvaart' kwamen heden hier binnen de Nederlandsche stoomtreiler IJM. 35 (Wilhelmina) met f 3358 en S. D. 34 (Delphin) met f 1687 aan besomming voor de aangevoerde ladingen versche visch. De zoutevisch van eerstge noemd schip zal later worden geveild. KRALINGSCHEVEER, 12 Mei. Heden waren ter markt aangevoerd 40 groote zomer- zalmen f 1.301.80, 1 kleine zomerzalm f 1.80 per kg. Naar de Msb. verneemt, is de heer J. H Speenhoff door het Fransche Gouvernement benoemd tot officier d'Académie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6