1 Binnenlandsch Nieuws. Suzanne Dupré. T NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 14 Mei 1925 De nota van Briand aan Duitschland betreffende het veiligheidspact. 1 Vandevijvere heeft een nieuw kabinet, hoewel nog niet voltallig, gevormd, waarin hij zelf als premier en minister van financiën optreedt. Lord Milner overleden. Onder de Radio-berichten: De Labour-partij verklaart zich tegen de pensioen-voorstellen van Churchil. De algemeene verwachting is, dat het nieuwe Belgische kabinet spoedig ten val zal worden gebracht. De ziekte van ex-keizerin Zita, zou geen aanleiding tot bezorgdheid geven. Gem. buiten!, berichten. FINANCIËN. Suez-Kanaal. AND Labour en de pensioenvoor stellen van Churchill. Besprekingen met Hindenburg. De Britsche regeering en de nachtarbeid in bakkerijen. Het nieuwe Belgische kabinet. Huiszoeking bij de „VorWarts De Duitsche Bankschandalen. De ziekte van ex-keizerin Zita. De hoofdaalmoezenier F. J. H. Evers. FEU ILLETON Nïem and dwong haar ertoe, te paradeeren in cle groote wereld, op concerten, tooneit- voorstellingen en bals. Rustig kon ze haar leven doorbrengen, en naar believen treurig of opgewekt schijnen, zooals ze zichzelve gevoelde. O, hoevele jonge meisjes waren er toch, wir moeders bejaard waren, en zien gelukkig gevoelde wanneer zij thuis rustig bij den haard konden zittenl O, had zij ook maar zulk een moeder! De financieele plannen van Caillaux. Evenals Dinsdag in de financieele com missie der Kamer, waarin Caillaux zijn ver klaringen aflegde, worden zijn plannen gis terenmorgen beter ontvangenbij een deei der oppositie dan bij de meest linksche ele menten der tegenwoordige meerderheid. Hoewel rechts plichtmatig geprotesteerd wordt tegen de beoogde verhooging der di recte belastingen, krijgt men toch den in druk, dat men daar tevreden is met den nieu wen minister van financiën, die, zooals Dins dagavond in Kamerkringen werd opgemerkt, nu eindelijk eens een man is, die ideeën heeft en weet wat hij wil. Vooral acht men het ver standig, dat Caillaux niet onmiddellijk komt met groote hervormingsplannen, maar begint met de begrooting absoluut sluitend te ma ken en de nieuwe begrooting voor Juli in te dienen, zoodat men eindelijk eens uit de voor- loopige twaalfden raken kan. Daarentegen is men vooral in socialistische kringen weinig ingepomen met de plannen, waarbij de geliefde kapitaalsheffing blijkbaar geheel uitgeschakeld is. Zoowel in als buiten de commissie hebben de mannen van den linkschen vleugel de regeering Dinsdagavond hun teleurstelling niet verborgen, en men ertelde, zelfs, dat Herriot, die den meer ge matigden koers, welke door zijn opvolgers is ingeslagen, maar matig waardeert, het met hen eens is. Het zou merkwaardig zijn als dientengevolge ook onder het huidige kartel het ministerie haar zwaartepunt in de Kamer niettemin meer naar het centrum verplaat sen ging. De nota van Briand. De door den ministerraad goedgekeurde nota van Briand in antwoord op het Duitsche voorstel inzake het veiligheidspact is heden aan Engeland medegedeeld. Zij zal eveneens aan België worden medegedeeld en, wanneer overeenstemming met de geallieerden zal zijn bereikt, aan Duitschland. De nota ademt een liberalen geest en is met scherpzinnigheid opgesteld. Verre van het Duitsche aanbod als onvol doende van de hand te wijzen zal Frankrijk, dat uiterst vredelievend is, uiting geven aan den loyalen wensch om met Duitschland de middelen te zoeken ter verwezenlijking van het pact als aanvulling van het vredesverdrag. Het is van oordeel, dat het Duitsche voorstel 'lechts dan resultaten van belang kan heb- jen, indien het in de bestaande conventies, zooals de Rijnlandovereenkomst nopens de bezetting bevestigt. Het bedoelde pact zou geen nadeelen mogen opleveren voor de rech ten der midden-Europeesche staten en het zou slechts kunnen worden geteekend na toetreding van Duitschland tot den Volken bond. Betreffende de overeenstemming tusschen onden en Parijs omtrent de houding, die inzake de bezetting moet worden aangeno men, blijft de toon optimist. Er wordt ge zegd, dat er tusschen den Franschen en Engelschen tekst nog slechts geringe ver schilpunten bestaan, die in de eerstvolgende bijeenkomst van den Gezantenraad gemak kelijk weggeruimd kunnen worden. Beide landen zijn het eens om de uitvoering van de militaire bepalingen in het Verdrag van Versailles te eischen, waarbij dan de minder belangrijke weggelaten, doch de voornaam ste omstandig gepreciseerd zullen worden, -Joodat Duitschland zich niet beklagen kan niet te weten wat men eigenlijk bedoelt. Aangezien het voldoen aan de voorschriften omtrent de politie, die tot een waar leger is 'uitgedijd en het verbod van oorlogsoutillage in de fabrieken tijd kosten zal, spreekt de Matin" de verwachting uit dat de ontrui ming van Keulen wel niet meer in den loop van 1925 zal kunnen plaats hebben, tenzij Duitschland buitengewonen goeden wil en ijver toonen mocht. Deze verwachting is ech ter in- strijd rrtet de berichten uit Londen, dat men, zonder den bepaalden datum bij voorbaat vast te stellen, daar toch vasthoudt aan de ontruiming der Keulsche zóne in Augustus. Blijft hieromtrent verschil van meening bestaan dan lijkt het acoord nog niet zoo imminent als de bladen het hier wel voor stellen. Inzake de tweede nota aan Duitschland die Briand voorbereidt betreffende het vei ligheidspact wordt de inhoud daarvan als volgt geresumeerd De Fransche regeering weigert niet een gewestelijk veiligheidspact te aanvaarden dat zonder tijdsbeperking iederen oorlog tusschen beide landen uit sluit. Zij verheugt zich daarom over het Duitsche voorstel en beschouwt dit air, se rieus en oprecht. Niettemin moet d® Rijn niet, omdat hij een veilige, stevige grens voor Frankrijk wordt, Frankrijk verhinderen in Europa te interviniëeren indien zijn bond- genooten bedreigd of verdragen geschon den worden. Briand's nota nopens het Duitsche me morandum betreffende het veiligheidspact bevat voorwaarden, die Duitschland verhin deren, arbitrage over grensquaestie te vra gen. De „Daily Telegraph'' is van meening, dat dit daardoor het sluiten van een weder- keerigheidsverdrag geenszins zal worden be spoedigd, doch dat Briand, die aan een ge wijzigd protocol van Genève de voorkeur geeft boven een genoemd verdrag, minder dan Herriot bereid is, over het pact te dis cuseeren. De diplomatieke correspondent van het blad spreekt de hoop uit, dat Frankrijk de voorwaarden voor Duitschland niet onaan nemelijk zal maken. Lord Milner f. Lord Milner is overleden. Viscount Alfred Milner werd in 1854 te Bonn geboren hij. kreeg zijn eerste univer sitaire opleiding in Duitschland, aan de hooge school te Tübingen, waar zijn vader lector in het Engelsch was daarna studeerde hij te Londen en Oxford. In 1881 werd hij onder W. F. Stead medewerker aan de „Pall Mali Gazette", maar reeds in 1885 verliet hij de journalistiek om particulier secretaris van Lord Goschen te worden, die in 1887 tot kanselier van de schatkist was benoemd. Door den invloed van Lord Goschen werd hij twee jaar later onderminister van financiën, in Egypte. Daar bleef hij vier jaren. Kort na zijn terugkeer in Engeland publiceerde hij een werk over Egypte, „England in Egypt", dat grooten opgang maakte. Het nieuwe Belgische ka binet samengesteld. Van de Vijvere heeft zich gisterenochtend om tien uur naar het paleis begeven om den koning mede te deelen dat hij een ministerie had samengesteld. In tegenstelling met de tot dusver vermel de voorloopige toewijzingen zullen de porte feuilles van buitenlandsche zaken, kunsten en wetenschappen en spoorwegen nog geen titularissen hebben, dóch tijdelijk door de in functie zijnde ministers worden beheerd. Van de Vijvere neemt het minister-presi dentschap en het ministerie van financiën voor zich, Theodor, oud-deken der balie en oud-Kamerlid, justitie en generaal Helle- baut nationale defensie. De overige portefeuilles zullen in handen blijven van de ministers, die ze thans be- heeren. Ex-Keizerin Zita levens gevaarlijk ziek. Ex-Keizerin Zita is levensgevaarlijk ziek zij heeft longontsteking. In Weensche mo narchistische kringen heerscht groote be zorgdheid over haar toestand. De tstrijd in Fransch-Ma- rokko. Het Fransche ministerie van buitenland sche Zaken deelt mede Maarschalk Lyauty, de opperbevelhebber in Marokko, meldt, dat, nu hij versterkingen heeft ontvangen, heden de operaties zal aanvangen tot bevrij ding van de kleine vooruitgeschoven posten, die nabij Bibane nog door de Riffs omsingeld Zijn. De Fransche regeering heeft de censuur ingesteld voor berichten uit Marokko. De beschieting van het Engelsche woonschip in China. Aan de „Times" wordt uit Shanghai ge meld, dat admiraal Yang Sjoe Tsjoeang, de opperbevelhebber en chef van den staf van admiraal Woe Köeang-tsoeng, aan den Brit- schen consul-generaal een bezoek gebracht en dezen verontschuldigingen heeft aangeboden voor net bombardeeren van het Britsche woonschip. De admiraal voegde er aan toe, dat de officier van den uitkijk ontslagen is, ccrwfjl de bevelvoerende officier van de ka nonneerboot nooit meer promotie zal maken. Voorts bood hij volledige schadevergoeding aan. Kort geleden hebben nog twee andere woonschepen aan eenzelfde behandeling blootgestaan. Verleden week Woensdag wer den een dame en een heer, die met een woon schip reisden, op soortgelijke manier onder vuur genomen, doch niet getroffen. Eenigen tijd later werd een woonschip, aan boord waarvan zich een groot aantal vreemdelingen bevond, op dezelfde wijze bejegend, zoodat het wenschelijk geacht werd zoo vlug moge lijk stroomopwaarts terug te keeren. EEN „REIZENDE" GORILLA. Londen is in het bezit van een „reizen de" gorilla. Het heerschap, dat den naam voert van „John Daniel the Second" en in de wandeling „John" genoemd, woont in het huis van zijn meesteres, een zekere miss Alyse Cunningham, in Sloane Street, en laat zich eiken dag in zijn eigen auto naar de Zoo rijden, waar hij in de Leeuwenafdeeling de goedheid heeft, eenige uren per dag voor het publiek te figureeren. HET SPOORWEGONGELUK BIJ STARGARD. Te Koningsbergen is naar aanleiding van het spoorwegongeluk in den Poolschen cor ridor een rouwbetooging gehouden, zoo meldt de „Köln. Ztg.", waarbij een der spre kers er op wees, dat de stationchef van Star gard op het oogenblik der overdracht van den corridor aan Polen nog pakhuisknecht was. Zulk een snelle bevordering was bij werkelijke bekwaamheid niet ontoelaatbaar, doch snelle bevorderingen waren bij de Pool- sche spoorwegen geen zeldzaamheid en zoo doende waren ook vele hoogst onbekwame personen in verantwoordelijke functies ge komen, tégen welker eischen zij niet zijn opgewassen, die dus een gevaar voor de vei ligheid betee kenen. De Poolsche bewering, dat men met een aanslag te doen heeft gehad, wordt r-.e s weerlegd door het feit, dat duizenden dwars liggers naar de plaats van het ongeluk zijn vervoerd ter vervanging der oude, die vol komen verrot waren. EEN MEISJE DOOR EEN SCHILD WACHT DOODGESCHOTEN. Het „Berl. Tag." verneemt het volgende uit Rostock Een paar, dat op het militaire oefenterrein wandelde in de richting van het gedeelte, waar met handgranaten werd geoefend, werd eenige malen door een schildwacht aange roepen. Toen het tweetal niet bleef staan, schoot de soldaat eerst tweemaal in de lucht en legde'toen op het meisje, aan, dat hij dood schoot 1 zulke personen die wur net eerst wegens een vergrijp - voor den rechter verschenen, bij erkende misdadigers werden opgesloten, zou dit hen vatbaar maken voor het bedrij ven van verdere vergrijpen en zouden zij in de samenleving terugkeeren als volleerde misdadigers. Een dergelijke methode zou ezelachtig zijn, terwij! de nieuwe procedure de, instemming had zoowel van de balie als wel van vooraanstaande strafrechters uit het geheele land. In April passeerden in totaal het Suez- kanaal 474 schepen tegen 432 in dezellde maand van 1924. Van 1 Januari tot 1 Mei zijn er 2.020 schepen gepasseerd, terwijl dit aantal vorig jaar 1.710 bedroeg. De ont vangsten hebben in April 17.070.0C'0 francs bedragen óf bijna l'A millioen meer dan in April van het voorafgaande jaar. Over de eerste vier maanden s 71.050.000 francs ontvangen, tegen 61.910.000 francs in dezelfde periode van 1924. Bij de behandeling in tweede lezing van het wetsontwerp nopens de ouderdomspen sioenen en de pensioenen voor weduwen en weezen, ^al Wheatley Dinsdag a.s. namens de Labour-fractie in het Lagerhuis een voor stel indienen, waarin wordt gezegd: ,,dat 'net Lagerhuis terwijl het een rechtvaardige pensioenregeling voor weduwen en weezen, gepaard gaande met een verlaging van den .minimumleeftijd .voor ouderdomspensioen en he* opheffen van de beperkingen ten aan zien van de particuliere bronnen van in komsten der verzekerden toejuicht, wei gert het ontwerp- in tweede lezing aan te nemen, omdat daarbij de werknemers wor- Vrijdag a.s. komen de staatspresidenten en de minister-presidenten van de verschil lende Duitsche landen te Berlijn aan om den nieuwen rijks-president von Hindenburg hun opwachting te maken. In aansluiting hieraan zal een politieke bespreking in de rijkskan selarij plaats hebben Vrijdagavond vertrekken de rijkskanselier dr. Luther, de minister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemann, de minister voor de bezette gebieden, Frenkel. alsmede de Prui sische minister-president Braun, en de Bei- ersche minister-president dr. Held, naar Keulen, om daar deel te nemen aan de her denking van het duizendjarig bestaan van t Rijnland. In verband met deze reis, is het groote politieke debat, dat in de t|/veede den verplicht piemiën te betaien,^ terwijl van aeze week in den rijksdag zou nieuwe lasten aan de industrie worden op- p[aats hebbsn- u;(jjesteld tot a.s. Maandag. EEN PLECHTIGHEID PIETER. V-i oofti H IN DE ST- Zondagochtend heeft in d,e basiliek van St. Pieter te Rome een indrukwekkende plech tigheid plaats gehad de zaligspreking van 32 Fransche religieuses twee Cistercien- sen, een Benedictijnsche, dertien religieuses van het Heilig Sacrament en zestien Urselie- nen _f die tijdens den Terreur in Orange werden geguillotineerd. Bedevaartgangers uit het aartsbisdom Avignon, alsmede meer dan honderd afstammelingen van de familie der martelaressen woonden de plechtigheid bij, die door kardinaal Merry del Val werd geleid. Aan het slot er van werd een schilderij van den schilder Barthelot, het martelap- schap der 32 nonnen uitbeeldend, in het por- Óing, dat het debat over de samenstelling en gelegd en voorts omdat de talrijke gezinnen, waarvan het hoofd nict^ onder de door Je wei gestelde bepalingen valt, worden uitge schakeld, terwijl anderen, die niet voor ver zekering in aanmerking dienden te komen, wel van de regeling kunnen profiteeren. Verder stelt de Labour-fractie voor, dat het ontwerp na de tweede lezing niet naar de bestaande commissie zal woeden verwe zen, maar naar een nieuwe commissie, die uit alle leden van het Lagerhuis dient te woeden gekozen In het Lagerhuis legde de minister van arbeid een verklaring af nopens het stand punt der regeering ien aanzien van het oiu- werp-conventie op den nachtarbeid in bak kerijen, opgesteld door de internationale r- beidsteonferentie. Hij deelde mee, dat de re geering amendementen op de conventie had ingediend en dat zij aan liet Internationaal Arbeidsbureau had meegedeeld, dat zij, als deze amendementen werden aangenomen, bereid zou zijn de conventie te aanvaarden, mits zij overtuigd was, dat de aanvaarding der. conventie geen verhooging van den broodprijs zou beteekenen. Sedert had evenwel de door de regeering ingestelde le vensmiddelencommissie de zaak onderzocht tea op grond harer conclusies zouden de Britsche gedelegeerden verklaren, dat Je regeering niet in staat was thans de conven tie te ratificeeren. Van de Vijvere heeft aan de pers ver klaard, dat het van de Hnkergroepen zal af hangen of de portefeuilles, die thans ad in terim worden beheerd, een definitieve titu laris zullen vinden. Na een crisis van 38 da gen, aldus Van de Vijvere, ben ik van mee- tiek der Basiliek geplaatst. 's Middags begaf de Paus zich naar de St. Pieter om er de eerste Adoratie der nieuwe gelukzaligen te leiden. Meer dan 30.000 per sonen woonden dezen dienst bij. AUSTRALIË EN DE IMMIGRATIE. De duizenden Russen, die naar Japan en China zijn uitgeweken en te kennen hebben gegeven, dat zij gaarne naar Australië zou den emigreeren,hebben niet veel uitzicht.Bru- ce, de premier van het Australisch gemeene- best, heeft n.b bekend gemaakt dat iedereen die in Australië wil worden toegelaten, veer tig pond sterling moet bezitten, of een borg moet kunnen stellen, die waarborgt dat de immigrant niet ten laste 'komt van den staat. Verder waarschuwde Bruce de scheepvaart- maarschappijen dat zij die geen Engelsch spreken, weinig kans hebben, in Australië werk te vinden. EEN GROOTE BRAND IN JAPAN. Bij een grooten brand in Koemajaya heden morgen werden meer dan tweeduizend hui zen verwoest. Er zijn verscheidene slacht offers. DE PSYCHIATRIE IN DE AMERI- KAANSCHE RECHTSPRAAK. De rechtbank te Greene Country, in den staat New York, is overgegaan tot een be langwekkende noviteit bij de rechtspraak. In deze rechtbank zal voortaan een psychia trisch onderzoek van misdadigers plaats heb ben ten overstaan van den rechter. Van de eerste tien beschuldigden, die op deze wij ze onderzocht zijn, heeft de rechter ten aan zien van zeven een voorwaardelijk vonnis uitgesproken, twee naar een krankzinnigen gesticht verwezen en een naar een verbeter huis. Bij het uitspreken van het vonnis ver klaarde de rechter, dat het onderzoek had uitgewezen dat de geestelijke processen van de beschuldigden impulsiviteit, instabiliteit en suggestibiliteit manifesteerden. Wanneer de orienteering der nieuwe regeering defini tief moet worden onttrokken aan de over wegingen van groepen of partijen. Hij hoop te dat het land hem dankbaar zou zijn aldus aan het debat een beperking ie hebben jp- gelegd. Teneinde uiting te geven aan zijn wil om alle partijpolitiek en personenkwesties ter zijde te stellen, heeft Van de Vijvere den Koning slechts een minimum nieuwe tiiula- rissen voorgesteld. In parlementaire kringen wordt het nieuwe kabinet geen lang leven beschoren. De „Vorwarts" deelt vanavond mede, dat er vanmorgen in de redactie van het blad een huiszoeking is gehouden, wat sedert 1908 niet meer was voorgekomen. Drie re chercheurs verschenen in opdracht van den Oberstaatsanwalt om naar een rectificatie te zoeken, die de Vörvarts door den Duitsch-nationalen afgevaardigde von Kries was toegezonden, maar die het blad niet had willen opnemen. De „Vorwarts" betoogt in een giftig ar tikeltje, dat deze nuiszoëking een schakel is in de keten van chicanes, waaraan de so ciaal-democratie het laatste halfjaar van de zijde van de „Staatsanwaltschaft" heeft blootgestaan en dat men haar moet beschou wen als een wraakneming voor de critiek, die het blad heeft uitgeoefend op het on rechtmatig optreden van de rechlsgerichte en jeugdige eerzuchige Staatsanwiilte in de ver schillende schandaalaffaires Van den laatsten tijd. De derde strafsenaat van het Kamergericht te Berlijn heeft gisteren besloten den heer Julius Barmat, wiens naam bekend is uit de Bankschandalen, tegen een cautie van 200.0CO mark uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. Henry Barmat blijft voorloopig in het academisch ziekenhuis de Charité, waar hij onder geneeskundige behandeling is. Dr. Thiele, de gevangenisdokter uit het huis van bewaring te Moabit, die dr. Holle behandeld heeft, en die dcor de ziekenop passers in de Höfle-commissie van den Land dag beschuldigd werd zijn plicht op de grof ste wijze te hebben verzaakt, is voorloopig geschorscht. De berichten uit Weenen omtrent den le vensgevaarlijken toestand van ex-keizerin Zita worden in royalistische kringen, die in directe verbinding met de omgeving der der ex-kcizerin staan, niet bevestigd. Men verneemt uit Laquititio. waar ex-keizerm Zita vertoeft, dat zij sinds vele weken zien is en lijdt aan ernstige zenuwoverspanning, doch dat haar toSstand geen reden tot ern stige bezorgdheid geeft, DE KATHOLIEKE^ EN HET „EERSTE NEDERLANDSCH PAEDA- GOGISCH CONGRES" Het R.K. Centraal Bureau voor Onder wijs en- Opvoeding schrijft ons Verleden jaar werd op 24 en 25 October te Amsterdam een „Paedagogische Confe rentie" gehouden. Bij die gelegenheid werd door de vergadering aan het Bureau en de sprekers opdracht gegeven, om de stappen te doen, welke noodig zijn, om te komen tot „Het Eerste Nederlandsch Paedagogisch Con gres." Als gevolg daarvan werd dezer dagen door de Commissie van Voorbereiding „aan de besturen van alle vereenigingen in Neder land, welke zich op eenigerleiwijze practisch of theoretisch bezig houden met vraagstuk ken van opvoeding" een uitnoodiging ge zonden voor een voorloopige vergadering op Zaterdag 9 Mei 1925. De uitnoodiging, welke vergezeld ging van een concept-con gresplan, aangevende de onderwerpen voor de plenaire zittingen en de sectievergaderin gen, was onderteekend door de Commissie Ph. Kohnstamm, Voorzitter, R. Casimir, A. J. Drewes, L. Groeneweg, J. H. Gunning, Wzn., A. Janse, Mevr. A. Sluis-Slikker, G. v. Veen, Secretaris. Ook de Katholieke vereenigingen hadden een uitr oodiging ontvangen. Daarin vonden G» Jansen, Jeugdcom de Zeereèrw. Heeren Rector J Voorzitter der Interdiocesane missie en Dr. P. J. M. v. Gils, Voorzitter van den Ned. R.-K. Schoolraad aanleiding, om aan de besturen dier Katholieken ver eenigingen het volgende schrijven te richten „Terwijl de laatste jaren aan den eenen kant in onderwijs en opvoeding het streven naar een illusoire eenheid op de basis van neutraliteit meer en meer wordt opgegeven en de overtuiging veld wint, dat levensbe schouwing een paedagogiek met elkaar in allernauwst verband staan, zoodat de paeda gogische richtingen evenmin met elkander overeen te brengen zijn als de levensbeschou wingen, manifesteert zich van den anderen kant een steeds krachtiger streven, om de aanhangers van verschillende paedagogische richtingen op conferenties, vergaderingen en coneressen, met terzijdestelling van wat hen verdeeld houdt, gezamenlijk over paedago- Katholieke personen en vereenigingen tot deelname uitgenoodigd. Ten aanzien van de vraag, of dergelijke uitnoodigingen al dan niet moeten worden aanvaard, blijken de katholieken telkens weer verdeeld som migen nemen die uitnoodiging aan, anderen en zij vormen doorgaans de overgroote meer derheid wijzen ze af. Het wil ondergeteekenden voorkomen, dat het hoogst wenschelijk is, dat de katholieken meer in onderling overleg treden omtrent het standpunt, dat zij tegenover vorenom- schreven initiatief zullen innemen en zoo mogelijk één lijn trekken. Daarom nemen ondergeteekenden beleefd de vrijheid, Uw geëerd bestuur, uit te noo-> digen zich te doen vertegenwoordigen op een bijeenkomst in het gebouw van het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding, Bezuidenhout 275 te s Gravenhage op Zaterdag 2 Mei 1925, te half twaalf ter besoreking van de vraag, of officieele deel name aan „Het Eerste Nederlandsch Paeda gogisch Congres" voor katholieke vereeni gingen al dan niet aan te bevelen is en ter overweging van de mogelijkheid, om ten opzichte van de ontvangen uitnoodiging voor dat Congres eenzelfde standpunt in te nemen. De Directeur van het R.-K. Centraal Bu reau zal, als U een vertegenwoordiger zendt, voor dezen gaarne een couvert aan een een-, voudigen om 2 uur te houden maaltijd reser veeren, mits Z.Ew. uiterlijk 30 April be richt ontvangt, dat daarvan gebruik ge« maakt zal worden." Ingevolge dezen oproep op korten termijn waren Zaterdag 2 Mei aanwezig, behalve de Directeur van het R.-K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, Dr. Th. Ver hoeven, de volgende heeren Rector J. G. Jansen voor de Interdiocesane Jeugdcom missie, Dr. P. J. M. v. Gils voor den Ned. R.-K. Schoolraad, Rector W. v.d. Hengel voor de St. Ludgerusvereeniging in het Aartsbisdom, Prof. T. Brandsma voor den Bond van besturen voor Middelbaar- en Hooger onderwijs, Ir. W. Jonkergouw voor de R.-K. Leerarenvereeniging St. Bonaven- tura, H. J. Weijtens voor den Bond van R.-K. Kweekscholen, H. E. C. Swüste voor de R.-K. Mulovereeniging, A. J. W. Brugman voor de Canisiusfederatie van R.-K. Onder wijsbonden en G. D. Zegers voor het Centraal Zielkundig Beroepskantoor. Berichten van verhindering meerendeels vergezeld van betuigingen van instemming» waren ingekomen van de heeren J. S. H. Bemeimans voor het Centaal Bureau var. „Voor Eer en Deugd", Dr. Th. Goossens voor de R.-K. Leergangen, B. Steggerda, Algemeen Voorzitter der R.-K. V ereer.iging van Directeuren, Directrices, Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs „St. Bernardus", J. Luif voor de Federatie van Aig. Dioc. Vereenigingen van R- K. Bijz. Onderwijzers. De vergadering, geleid door den ZeerEerw. Rector J. G. Jansen, kwam eenstemmig tot de volgende conclusie „Wel niemand zal er aan denken, de aan hangers der verschillende levensbeschou wingen uit te noodigen tot een Nederlandsch Congres, om daar met elkander over gods dienstige en wijsgeerige problemen te be raadslagen. Iedereen ziet onmiddellijk m dat zulk een ondernemen tot volslagen on vruchtbaarheid gedoemd zou zijn. Welnu, de paedagogiek staat in allernauwst ver band met de levensbeschouwing. Dus is de opzet va, een „Nederlandsch Paedogogisch Congres", dat zijn naam met recht zou voeren, even onmogelijk. En men zal tevergeefs trachten, aan; deze conclusié te ontkomen door te beproe-: ven, om de paedagogische problemen te: splitsen in twee groepen, waarvan de eene zou moeten omvatten die, welke ^met die „speciale beginselen samenhangen", en de andere die, welke met die „speciale begin selen" geen verband houden. Naar Katho lieke overtuiging zouden alle paedagogische problemen tot de eerste en geen enkele tot de tweede groep gerekend, moeten worden. Wanneer dan ook een „plenaire congres zitting" na een inleiding van een half uur, een uqr lang debatteert over een belangrijk paedagogisch probleem, dan zai zij, aangeno men dat de woordvoerders der verschillende richtingen ongeveer op gelijk wetenschappe lijk peil staan en over gelijken spreektijd mogen beschikken, niet verder komen dan tct de conclusie, dat het onbegonnen werk is naar eenheid van opvatting te streven. Natuurlijk kan de Katholieke paedagogiek er wel bij gebaat zijn, wanneer Katnoheken onderling zich in een subsectie, na3r de Com missie van voorbereiding zich uitdrukt, op eigen wijsgeerigen grondslag beraden Maar daarvoor behoeven dezen waarlijk geen gele genheid te zoeken in een subsectie van een, Congres, zooals de Commissie zich denkt. Daarvoor vinden zij in eigen kring overvloe dig gelegenheid. Men denke slechts aan de succesvolle Katholieke Vacantieleergangen en paedagogische weken. Op vorenstaande gronden besloten de aanwezige Katholieke vereenigingen niet deel te nemen aan he ontworpen Congres. Dit besluit werd, ingevolge opdracht det vergadering, medegedeeld aan alle Katho- lieke vereenigingen, die een uitneot.iging vanwege „De Commissie ter voorbereiding van het Eerste Nedei landsche Paeöa»o*usci: Congres" ontvangen hadden. De hoofdaalmoezenier F. J. H. Evers, is Maandagmiddag van zijn reis naar Ned. Indn. te 's-Gravenhage teruggekeerd. De majoors-aalmoezeniers G. Huijs en J gische vraagstukken te doen beraadslagen, No'ordman o.m. waren den hoofdaal wat naar de bescheiden meening van onde»- T p aereisd D* geteekenden er toe leiden moet, dat daarbij L e ge- §e neutraliteit op den voorgrond en de levens- ch. i«r beschouwing op den achtergrond komt. naa- uverai .ïciu uc u va i Onder degenen, die tot die conferenties, veel medewerking ondervonden, ^ooral va. vergaderingen en congressen het initiatief Hen legercommandant in m ie, g nemen, treft men Zelden of nooit vooraan- Gerth van Wuk, voor zijn onderzoek naar staande kathólieken aan nochtans worden de geestelijke verzorging der altijd weer op zoo ruim mogelijke schaal onze Oost. 21 „Het schijnt toch wel, dat die hoofdpijn haar niet belet heeft, om te praten." De toon, waarop Alberto dit zcide, was beleedigend, honend. „O, ze .heeft geen drie woorden gespro ken," antwoordde Arabella haastig. „Als da vrouw van de concierge het niet verteld had, zouden wij er niets van geweten hebben „De vrouw van den concierge? vroeg Alberto nieuwsgierig. „Ja. Zij vond Suzanne gisterenavond be- wusteloos op den trap." „Bewusteloos op den trap- Alberto spande zich in, om die vraag op spottenden toon te doen klinken. Maar ioci werd hij door een onaangenaam gevoel ovci- meesterd, al was zijn geweten ook nog zoo ruim. „Goed beschouwd was ik toch een ellen deling." Deze gedachte kwam zelfs een oogeuo.iK bij hem op. En toen gevoelde hij zich door die strenge zelfbeschuldiging werkelijk ge rustgesteld. Slechts één wensch bleef er toen nog Jij hem over*, dit niet bijzonder vleiend resul taat van zijn zelfkennis zoo spoedig mogelijk te vergeten.. Zoo stond hij dan spoedig op, om heen Ie gaan. En Arabella hield hem niet terug. Voor haar bestonden er maar twee men- schen op de wereld*, haar moeder en Ralph Vansittard. En die beiden waren voor haar de oor zaak van aanhoudend groot verdriet. Toen het scherm opging, zong Gemma Bellincioni. In geestdriftige woorden sprak mistress Fane over haar voortreffelijke methode van zingen*. Maar toch kon Arabella in de opgewekte stemming van hare moeder iets gedwon gens ontdekken. En ze meende ook, de oorzaak daarvan te kunnen raden, en daardoor gevoelde ze zich onrustig. Hoe gelukkig was toch die Marie Irerescl zoo dacht ze bij zichzelve. Hoe groot zou haar liefde voor zulk een moeder geweest zijn! Arabella deed moeite, zich hare moeder als zulk een eerbiedwaardige, bejaarde vrouw voor te stellen. Maar het zou nog lang duren, vóórdat die wensch vervuld zou worden! Een nieuwe entre-acte begon. In het parterre en in de fauteuils kwam beweging. Al die mannen, die zich naar den uitgang verdrongen, kwamen Arabella zoo gewoon, zoo antipathiek voor. O, hoe eindeloos lang duurde toch zulk een avond in den schouwburg! Opeens hoorde ze, dat een hand de kruk van de deur van hare loge aanvatte. Maar toch keerde ze zich niet om, om te zien, wie de loge binnen zou treden. „Goeden avond, miss Fane!" zei een IFani" nenstem, de eenige, die op Arabella indruk vermocht te maken! Toen kwam het haar opeens voor, .Msol de avond al te ver was gevorderd. En abe0 scheen haar veel interessanter, veel aantrek kelijker toe. Ralph Vansittard nam, na Mistress ran» te hebben begroet, naast Arabella plaats, op denzelfden zetel, waarop kort geleden Al berto Gottifreddi had plaats genomen. Toen wees hij Arabella met den vinger een loge aan, en zei: „Zie eens daarheen, miss Fane-. Dat is de beroemde Sarno!" „Wie is bet?" „Die man met het ernstig en bescheiden uiterlijk, en met het baardeloos gelaat. „Men zou hem voor een student kunnen aanzien." zei Arabella. M „Hij is ook eerst vijf-en-twintig jaar oud. ,,En is zijn naam nu al over de gehee»e wereld bekend?" vroeg Arabella. „Ja, hij is nu een beroemdheid van den eersten raiyj. Het succes van zijne uitvindin gen zal hem een onvergankelijken roem be zorgen," zei Vansittard. Met een diepen zucht voegde hij erbij: „Nog nooit in mijn leven is het gebeurd, dat ik iemand heb benijd, maar dien Sarno benijd ik. Om een paar maanden zijn leven te mogen leven, zou ik met vreugde alles willen geven, wat ik bezit. „Alles?" vroeg Arabella, terwijl ze ang stig de oogen neersloeg. „Ja alles. Ik ben altijd in alle opzichten maar een onbeteekenende dilettant ge weest. Nooit 'heb ik voor het menschdom iets werkelijk goeds tot stand kunnen bren- gen." Vol bitterheid had Ralph Vansittard die woorden uitgesproken. Maar Arabella dacht bij zichzelve: „Al heeft hij niets goeds tot stand ge bracht, toch zou hij in staat zijn, om kwaad te doen." Zoo dikwijls was Ralph Vansittard voor haar de oorzaak van verdriet geweest, dal ze een zekeren afkeer van dien jonkman ge- - voelde. j Maar toch had ze bii zichzelve de over tuiging, dat hij ook instaat zou zijn, iemand weigering volharden, zonder zich ook maar nameloos gelukkig ta- maken. de minste moei'.c te geven, i- w eigen» g Langzaam sloej ze de oogen op, waarin door eenige vleiende woorden te verzachten nu een ongewone gloed straalde. „Bovendien ken ik ».rno nog maar P Ze vermoedde zelve niet, welk een vurige ptrvlakkig, om aan uw verzoek te kunnen liefdesverklaring in die oogen te lezen lag. voldoen," zoo voegde mj erD>J* Maar Ralph Vansittard kon daaromtrent En daar op hetzelfde ogenblik het too- onmogelijk in onzekerheid verkeeren. r.eelscherm omhoog ging, en a Een oogenblik vergat hij alles om zich der opera een aanvang ging nemen verhel heen. om te genieten van die onbewuste hij de loge^na met Arabella nog een koelen openbaring. Maar het was maar een oogenblik! O, als hij het had durven doen.'... Maar hij mocht het niet doen. En hij kon 'het ook niet. Sedert eenige dagen minder dan ooit! en zwijgenden handdruk te hebben gewis- seld. ZEVENDE HOOFDSTUK. Het was geen gemakkelijke taak geweest. Haastig "stond hij "op. Met eene diepe bui- Sarno tot een bezoek aan de familie de Ro- ging ging hij van mistress Fane afscheid quépme te bewegen, nemen, die hem groette met den zelfbewus- Giovanni Sarno was Italiaan van geboorte nemen, uic iiem g»ucit t* i* i l :^i ten glimlach, die Arabella zoo betooverend en Italiaan met han en en onweerstaanbaar toescheen. Door banden van dankbaarheid was m, „U hebt daareven met mijne dochter over gehecht aan het land, dat hem vooruitgeho - Sarno gesproken," zoo zei ze. „Wilt u hem pen had door zijn dollars, en door het ver mij even aanwijzen." trouwen, dat het m z^e ontdAkingen hw! En nadat zij met haar tooneelkijker den gesteld, maar behalve de twee landen Itah. jeugdigen beroemde met aandacht had be- en Amerika, die hij beiden als zijn vaderlam schouwd, zei ze tot Ralph Vansittard: beschouwde, had hij nu wel juist geen wan U zult hem toch zeker wel aan mij wil- trouwen daartoe war mj te voornaam, e len' voorsteilen, "nietwaar?" niet kleingeestig genoeg maar toch ec*. .^Onmogelijk, Hij haat het verkeer in de zekere vrees voor andere volken en mer groote wereld. Hij is een wildeman, zei schenrassen. Vansittard. Hij kende Suzanne Dupré „Ik versta de "kunst, wilden te temmen," vroegsie jeugd, zei mistress Fane zelfbewust. vanaf hare Maar Ralph Vansittard bleef bij zijae (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5