STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Gouvernementsgebouw te Haarlem. Droogmaking der Zuiderzee. Drankwet. De afsluiting van de Zuiderzee. Een munitiefabriek in Dordrecht? Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De uitkeering aan de Codro De prijzen der voornaamste levensmiddelen. Minister Colijn en de Coalitie. De werkwijze der Tweede Kamer. De wijziging van de Spoor- en Tramwegwet. De zittings-periode der Tweede Kamer. De nieuwe Commissaris in Overijsel. Uit de Communistische Partij geheven. De lezing van den Majoor-Aal moezenier Huys over de V rijmetselaars. MARKTNÏEUWS. VISSCHERIJ. RECHTSZAKEN. Zelfverdediging of opzet. Verboden Loterijen. De Loterijwet. De verduistering te Veenendaal. Voor den Politierechter. ORDE EN ARBEID. VERGADERING VAN WOENSDAG 13 MEI Geopend te 2 uur. Nadat de VOORZITTER precies 2 uur le vergadering heeft geopend stelt hij aan Je orde de wijziging der wet op het hoo- ger landbouw- en hooger veeartsenijkun- dig onderwijs. Deze wordt zonder discussie of stemming goedgekeurd. Aan de orde is alsnu het ontwerp tot wijziging der Faillissementswet (surséanc van betaling). Daar de Minister van Justitie nog niet aanwezig is, schorst de voorzitter de be handeling. Het wetsontwerp wordt, nadat mr. Heemskerk is verschenen, zonder dis cussie of stemming goedgekeurd. Aldus is ook het geval met het ontwerp tot voortzetting van bedrijf na insolventie, en dat tot wijziging van de Beroepswet. De VOORZITTER verdaagt hierop de I vergadering tot 26 Mei, des avonds te nr VERGADERING VAN WOENSDAG 13 MEI NAM 1 UUR. Aan de orde is de stemming over het 'etsontwerp betreffende aankoop terrein oor een gouvernementsgebouw te Haarlem De heer DRESSELHUIJs (V-B.) ver klaart dat zijn fractie tegen zal stemmen omdat het landsbelang verwerping eischt. Zij acht zich door geen verbintenis van de Regeer: ng tegenover Haarlem gebonden maar zij meent dat de Tweede Kamer ge heel vrij is in haar beslissing. Het ontwerp wordt verworpen met 48 .egen 18 stemmen. Vóór stemmen de sociaal- en vrijzinnig- democraten en de ;heeren Colijn en de Boer. v Aan de orde i* het wetsontwerp hou dende maatregelen en werken noodig voor de landsverdediging in verband met de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer VAN ZADELHOFF (S.-D.) be treurt het, dat de Regeering nu voortgaat op den ouden weg, dat terwijl de heer Colijn vroeger tegen verdedigingswerken als deze is opgekomen. Spr. vindt het zeer jammer dat die minister niet aanwezig is en stelt een motie voor waarin de Kamer d;en minister uitnoodigt om aanwezig te zijp bij de behandeling. Deze motie wordt verworpen met 42 te gen 23 stemmen. De heer VAN ZADELHOFF (S.-D.) ver volgt zijn rede. Hij betreurt deze beslis ing, want hij had gaarne gezien, dat de Minister zijn houding verklaarde. Spr. meent, da! wij dezen nieuwen weg niet op moeten. Negentiende deel van ons land is onverdedigd en nu wordt twintig milli- oen gevraag voor een klein stukje grond. Het voorstel is in strijd met het streven naar ontwapening en dus is spr. er fali- kant tegen. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) wijst op het schrille verschil tusschen dit voorstel en dat voor schadevergoeding aan dc visschersbevolking. Waarom tast men hier royaal in de beurs en straks weer niet. Spr. vraagt wat toch het Zuiderzeefonds is? Dc Minister van Waterstaat heeft ge zegd. dat het niet bestaat, dat het slechs een fictie is. Hoe zit dat nu? Spr. heeft neiging am tegen dit ontwerp te stemmen, tenzij bij verwerping de drooglegging wordt stopgezet. Wanneer echter vaststaat dat de drooglegging voortgaat, zal hij tegen stem men. De heer BEUMER (A.-R.) meent, dat men een verband mag leggen tusschen dif ontwerp en dat voor de Zuiderzeevisschers. Het eerste dient getoetst te worden aan 's Lands belang, en daarbij mag geen an dere overweging gelden. De redeneering van den vorigen spreker is dus niet te aanvaarden omdat zij het. landsbelang op offert omdat voor één categorie niet alles wordt gedaan wat men wil. De heer K TER LAAN (S.-D.) laakt de gulheid waarmede nu weer voor het leger geld wordt gevraagd. Bij iedere uitgave zegt minister Colijn, dat er geen geld is maar nu is het plotse ling wel aanwezig. Onderwijs, Kunst, ar- beidersbesóherming, alles is beperkt, om- da! er geen cent is, maar nu is er wel 20 millioen gulden. Nu de heer Duymaer van Twist zijn stem over dit ontwerp afhankc- ijk maakt van de beslissing over het ont- verp tot steunverleening van de Zuider zeevisschers, steit spr. voor dit ontwerp eerst te behandelen. Dit voorstel wordt verworpen met 44 te gen 10 stemmen. De Minister van Oorlog, de heer VAN DIJK, antwoordt, dat de Zuiderzeewet hem verplichtte voorstellen in te dienen, die noodig zijn voor de landsverdediging aan de Zuiderzee. Er is gevraagd of er zoo'n haast noodig is met deze werken. Er is in zooverre haast, dat bij den aanleg van de waterstaatswerken gerekend moet wor den op eventueclc verdedigingswerken. Daarom dient nu in groote trekken te wor den vastgesteld wat er gedaan zal moeten worden. Wanneer geen verdedigingswer ken worden aangelegd zou de helft van het vcjldleger noodig zijn om dit punt te ver dedigen en dat kan natuurlijk niet ge- Deuren. Deze wet is een beginsel-wet, voor de landsverdediging en meer niet. De benoo- digde gelden zullen successievelijk worden aangevraagd. Dc Minister van Waterstaat, de heer VAN SWAAY zet uitéén, dat verwerping van dit ontwerp stellig moeilijkheden zal meebrengen omdat men dan later moet nagaan wat er gedaan moet* worden voor dc landsverdediging. Financieel zal dat na tuurlijk duurder zijn. Dc heer K. TER LAAN (S.-D.) licht I thans zijn amendement toe om alle kos ten voor deze verdedigingswerken op de begrooting voor oorlog te plaatsen en niet te doen drukken op het Zuiderzeefonds. De MINISTER zegt, dat altijd de verde digingswerken die noodig waren bij wijzi ging van terrein, gebracht zijn op rekening van dat werk. Spr. wijst op het Merwede- kanaal, de Sluizen bij IJmuiden enz. Ook in de Zuiderzeewet is dit bepaald. Er is dus geen reden ora van dit goede stand punt af te stappen. Wanneer de kosten op Oorlog worden gebracht, dient te worden - vastgesteld, dat dat departement part noch deel aan die kosten heeft. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) vraagt of de Kamer nu niet over de uitvoering be slist. Hij heeft dat niet begrepen en had gaarne eenige inlichtingen. De MINISTER zegt dat de gelden die be schikbaar gesteld zullen moeten worden, telkens aangevraagd zullen moeten worden en dat dus telkens moet worden aange geven wat er het eerst gedaan wordt. De Kamet krijgt dus nog dikwijls gelegenheid haar meeninrf te zeggen. Het amendement wordt verworpen met 50 tegen 17 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 19 tegen 18 stemmen Aan de orde is de wijziging der Drank wet (het stellen van eischen aan een loge ment en bepalingen tegen verpachting van vergunningen). De algemeene beschouwingen worden ge opend. Dc heer STAALMAN V. B. zegt dat spoedig een algcheele herziening mogelijk zal zijn omdat de Staatscommissie spoedig gereed zal zijn met haar rapport. De be handeling van de verpachting der vergun ningen zou dus beter kunnen wachten, tot dat dat rapport bekend is. Spr. stelt voor een motie waarin de wenschelijkheid van uitstel van dit punt wordt uitgesproken. Mevr. BAKKER—NORT V. D. acht het onmogelijk thans dit punt uit te schakelen. Het wetsvoorstel wil 'n einde maken aan den slechten toestand en het bevat geen principieel punt, zoodat het best afgedaan kan worden. De heer SNOECK HENKEMANS C.-H. acht den toestand der vergunningen on houdbaar. Deze herziening eischt een grondige overweging en hij gevoelt dus vóór deze motie. De heer RUTGERS A. R. wil het oor deel van den Minister afwachten, maar hij ziet ook wel voordeel in uitstel, omdat het weinig zin heelt zoo k,*.-t vóór een alge- heele herziening een diep-ingrijpende ver andering aan te brengen. De Minister van Arbeid, de heer AAL- BERSE, heeft geen overwegend bezwaar tegen de motie, omdat spoedig het rapport der commissie-v. d. Lande is te wachten. Hij laat de beslissing aan de Kamer over. De motie wordt z. h. st. goedgekeurd. Dc vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. De tegemoetkomingen. Op het wetsontwerp, houdende de rege ling der tegemoetkoming aan de Zuider7.ee- visschersbevolking, enz., wegens schade, welke de afsfuiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen, heeft de comm. van Rappor teurs uit de Tweede Kamer de volgende amen dementen voorgesteld I. Het zevende lid van art. 5 te lezen als volgt „7. Indien belanghebbenden en hunne kinderen zich wenschen te bekwamen voor eenig handwerk, ambacht, bedrijf of eenigen anderen werkkring, hetzij in land- of tuin bouw, dan wel op ander terrein, in de op leiding waarvan het eerste lid van dit artikel bedoelde onderwijs niet kan voorzien, wordt door of vanwege onzen minister beslist of, en zoo ja, in hoeverre, de daaraan verbonden kosten worden vergoed." II. Na art. 12 in te voegen de nieuwe artikelen Artikel 13. Aan andere belanghebbenden dan die, bedoeld in art. 6, 2e lid, kan over het bedrag der op nader door óns of van onzent- wege te regelen wijze vast te stellen waarde vermindering, als gevolg van de werken tot afsluiting van de Zuiderzee voor ten hoogste 20 jaren een rente worden vergoed, welke rente, aanvankelijk 5 pCt. bedragende, van ieder vier-jarige periode telkens met 1 pCt. zal afnemen. Artikel 14. In bijzondere gevallen kan de vergoeding van rente, voorzien in artikel 6, 2e lid, en artikel 13, geheel of gedeeltelijk worden vervangen door de uitkeering in eens tot een bedrag van ten hoogste de gekapita liseerde waarde dezer rente. DE NED. AFVAARDIGING NAAR DE 7e INT. ARBEIDSCONFERENTIE. Waarom de werkgevers niet vertegenwoordigd zijn. Wij meldden reeds, dat in de Nederland- sche delegatie naar de Zevende Internationale Arbeidsconferentie te Gehève geen vertegen woordiger der werkgevers is aangewezen. Het Centraal Overleg in Arbeidszaken voor Werkgeversbonden, het R. K. Verbond van Werkgeversvakvereenigingen, het Ver bond van Nederlandsche Fabrikantenver- eenigi ngen, de Vereeniging van Nederland sche Werkgevers, tezamen vormende de Afdeeling „Nederland" der Internationale Organisatie van Industrieele Werkgevers, en de Christelijke Werkgeversvereeniging, zetten thans in een uitvoerig stuk hun af wijzende houding ten deze uiteen. Ieder der vier afgevaardigden (2 van de regeering, 1 werkgevers- en 1 werknemersafgevaardig de) zal vergezeld kunnen worden door tech nische raadslieden tot een aantal van ten hoogste 2 voor ieder agendapunt van de' conferentie. Er zijn dit jaar 4 agendapunten. De regeering achtte naast iederen gedelegeer de twee technische raadslieden voldoende, doch de werkgeverscentralen hadden de over tuiging, dat slechts dan te Genève een goede behartiging der Nederlandsche patroons- belangen kan plaats vinden, indien in het algemeen de patroonsdelegatie wordt samen gesteld uit 1 patroonsgedelegeerde, vergezeld van minstens 1 technisch raadsman in alge- meenen dienst, n.l. het lid of toegevoegd lid van den Raad van Beheer, vertegenwoordi gende aldaar de Nederlandsche patroons, in dit geval de Secretaris van de Afdeeling Nederland der I.O.I.W. Het vorig jaar hebben de werkgevers zich bij het standpunt van de regeering neerge legd, doch hebben toen medegedeeld dit jaar op dit punt te zuilen terugkomen. Thans eischten zij afvaardiging van minstens drie technische raadslieden voor hun gedelegeerde, hetgeen de regeering niet toestond, ook al droegen zij zelf de kosten van één afgevaar digde. De werkgeverscentralen hebben hier door gemeld niet aan de samenstelling van <eu h. i. onvoldoende vertegenwoordiging te moeten medewerken. Het plan van een Oostenrijksche firma. Naar de Tel. verneemt, zal in de Dinsdag 26 Mei a.s. te Dordrecht te houden Raads vergadering aan de orde komen een voor stel van B. en W. tot het in erfpacht ge ven van een terrein in den West-Merwe- polder (Dc Staart) van circa 4 H.A., ter vestiging daarop van een patror.enfabriek, die thans in Oostenrijk is gevestigd. De aankomst. Voor de aankomst der Koninklijke familie te Amsterdam bestond Woensdagavond groote belangstelling. De stad was in feest tooi, van de ofiiciëele gebouwen en vele particuliere huizen wapperde de driekleur. Op het Centraalstation waren o.a. ter ont vangst aanwezig burgemeester de Vlugt, de Commissaris der Koningin in Noord-Hol land, jhr. mr. dr. A. Röell; dc kamerheer in buitengewonen dienst, jhr. W. Röell, de hoofdcommissaris van politie, kap.-Iuif.-ter- zee Greeve, enz. Nadat de trein om 5 minuten voor 7 was binnengestoomd, had de begroeting plaats. De Koningin droeg een langen mauvekleu- rigen mantel en een hoed in dezelfde kleur. Twee dochtertjes van den wethouder von Freitag Drabbe boden bloemeó aan de Koningin en Prinses Juliana. Langs den weg van het station naar het Paleis aan den Dam juichte dc dichte schare de hooge bezoekers toe. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van het Vilde hoofdstuk B der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1925, (Uitkeering aan de „Co dro",) wezen eenige leden er op, dat het wel eigenaardig aandoet, dat een onderneming, die in rechten beweert, dat haar een schade vergoeding van meer dan 3 millioen gulden toekomt, zich laat afkoopen voor f 150.000, d.i. nog geen 5 pCt. van het bedrag, waarop zij beweerde recht te hebben. Van andere zijde wordt hiertegenover op gemerkt, dat wanneer iemand in een proces Zien tot een schikking bereid verklaart tot een bedrag, ver beneden het door hem geëischte, dit niet steeds beteekent, dat hij een ongegron den eisch heeft gesteld, doch dat zulk een han delwijze veelal het gevolg is van de overweging dat er weinig leans is op een goeden uitslag van het proces en dat dus gered moet worden wat nog te redden is. Verscheidene leden stelden er prijs op te verklaren, dat zij gaarne hun stem aan het ont werp zouden geven, wijl zij in den voorgestel den maatregel zagen de voldoening aan een moreele verplichting, welke op den Staat rust Zijn aan beide zijden onjuistheden begaan, de hoofdfout, zoo werd betoogd, ligt bij den Staat. In deze omstandigheden behoort naar de meening dezer leden de Staat zich niet op zuiver formeel standpunt te blijven stellen, doch behoort de Regeering tetrachten met de wederpartij tot een schikking te geraken. Het indexcijfer op 1 Mei. Door het Gemeentelijk Statistisch Bureau is het overzicht der index-cijfers van de prij zen der voornaamste levensmiddelen per 1 Mei j.l. gepubliceerd. Ei; blijkt uit dat het herleid gemiddelde van alle groepen tezamen is teruggeloopen van 169.6 per 1 April op 167.3 per 1 Mei, hetgeen een daling beteekent van 2,3 punt of 1.4 pCt. De verlaging van den brood en aardappel prijs is 'één der oorzaken van den verderen teruggang van het indexcijfer, dat nu sinds 1 Januari onafgebroken is gedaald. We wil len dit feit nog even met de cijfers vastleggen, doch meenen tegelijkertijd aan de objectivi teit verschuldigd te zijn het weergeven der aanwijzingen van het vorig jaar. 1924. 1925. Verschil 1 Januari 164,5 157,2 10,7 1 Februari 166,4 174,8 8,4 1 Maart 166,4 169,9 3,5 1 April 162,2 169,6 4- 7,4 1 Mei 161,7 167,3 r 5,6 Ondanks de tot verheuging stemmende daling in. 1925, blijven de cijfers voor dit jaar maand voor maand boven die van 1924. Het wat hoogere prijspeil voor dit jaar kan wel duidelijk uit deze cijfers worden afgelezen. Het prijsverkoop is overigens normaal te noemen, want ieder jaar treedt in het voor jaar een daling in, gevolg van de seizoens wisseling. Ook thans hebben de seizoens invloeden zich op geheel normale wijze laten gelden. Los van het in bovenstaande vermelde cijferverloop moeten we nog even wijzen op 't indexcijfer der groothandelsprijzcn van het bekende Engelsche weekblad The Eco nomist. De jongste publicatie over April doet zien, dat het totaal aantal punten der ge zamenlijke groepen is teruggeloopen van 4680 in Maart op 4550 in April, een daling veroorzaakt door verlaging in alle groepen. Het indexcijfer liep terug van 212,7 op 206,8. Dinsdagavond heeft minister Colijn te Amsterdam een rede gehouden voor de A.R. Kiesvereeniging. Aan het slot van zijn rede besprak de heer Colijn in verband met het feit, dat de anti- revolutionnaire partij niet meer dan ten hoog ste 16 pCt. van het volk vertegenwoordigt de noodzakelijkheid tot samenwerking met andere partijen. De samenwerking met de Roomsch-Ka- tholieken en Christelijk-Historischen is in den loop der jaren gegroeid en die laat men niet zoo spoedig los. Spr's deputatenrede heeft echter, gezien verschillende uitlatingen in de bladen der te genstanders een verkeerden indruk geves tigd, schijnbaar ook bij-hen, met wie de anti revolutionairen tot heden hebben samenge werkt. Spr. noemde het een opzienbarende zot heid, dat men hem aanwrijft dat hij in zijn deputatenrede bedoeld zou hebben te zeg gen dat de anti-revolutionairen een conser vatief blok zouden willen vormen met mede werking van den Vrijheidsbond. In zijn de putatenrede heeft spr. betoogd dat er vraag stukken zijn van nationale beteekenis, waar omtrent gezegd kan worden, dat een breeder basis dan thans bestaat wenschelijk zou zijn om die vraagstukken tot oplossing te bren gen. Spr. kan verklaren dat hij daarbij op het oog had Vraagstukken betreffende de de fensie en inzake de belastingen. Het is ech ter niet in zijp hoofd opgekomen om daar mede te zeggen, dat hij met de leden van den Vrijheidsbond thans uit wandelen zou willen gaan om dan zijn politieke vrienden n den steek te laten. ueperking van hef onderzoek in de afdeelingen? ue Kamerleden Dresselhuys, Marchant, Nolens, Rutgers, Schaper en Snoeck Henke- mans hebben een voorstel ingediend, tot wijziging van het reglement van orde voor de Tweede Kamer. Blijkens de Memorie van Toelichting zijn de voorstellers van oordeel, dat het gewone afdeelingsonderzoek de laatste jaren hoé langer hoe minder bevredigend heeft ge werkt, vooral ten gevolge van den steeds toenemenden omvang van de werkzaam heden van de Kamer. Daartegenover heeft het instituut der commissie van voorbereiding en dat der bijzondere commissies vrijwel steeds bevre digende resultaten opgeleverd. De ervaring zou er dan ook toe- moeten leiden, zeggen de voorstellers, dat van deze beide instituten een veelvuldiger gebruik wordt gemaakt, ware het niet dat daaraan eenige bezwaren in den weg staan Echter laat het Reglement van Orde in art. 54 de mogelijkheid open tot het instellen voor den duur van een zitting van vaste commissies voor het onderzoek van, tot zekere groep van onderwerpen behoorendej wetsontwer- 1 pen. De voorstellers zijn van oordeel, dat met deze commissies ia de volgende zitting 'n proef zou Kunnen worden genomen, zij net aanvankelijk nog slechts op bescheiden schaal. Hierover zou de Kamer bij den aan vang der zitting hebben te heslissen. Opdat de voorwaarden voor het slagen van de proef aanwezig zullen zijn, dienen evenwel de bepalingen in het Reglement van Orde betreffende de vaste commissies enkele wijzigingen te ondergaan, hetgeen dan ook de strekking van dit voorsfel is. Over het instellen zelf van vaste com missies wordt daarmee nog niets beslist. Hiervoor wordt een nader bcluit der Kamer vereischt, dat, zooals wordt voorgesteld, slechts voor één zitting zal gelden. De voorgestelde wijziging strekt hoofdza kelijk, om in plaats van de bepalingen be treffende bijzondere commissies, op het in stituut der vaste commissies van toepassing te verklaren. Het aantal leden eener vaste commissie ware, zeggen de voorstellers, op zeven te stellen, waardoor meer gelegenheid ont staat bij de benoeming met dc verschillen de richtingen in de Kamer rekening te hou den. Voorts wordt voorgesteld, dat voor het verzenden van een wetsontwerp naar een vaste commissie, telkenmale een besluit der centrale afdeeling wordt vereischt, waarte gen ieder lid der Kamer kan opkomen. Ernstige bezwaren geopperd. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Spoorweg wet en van de Locaalspoor- en. Tramwegwet werd tegen de voorgestelde aanvulling van art. 36 der Spoorwegwet ernstig bezwaar gemaakt, omdat zij tot gevolg zou hebben, dat betrekkelijk groote oppervlakten grond, ter weerszijden van spoorwegen, locaal- spcorwegen en tramwegen, op de plaatsen waar zich onbewaakte overwegen bevinden, niet meer mogen wordeh beplant of bebouwd en den eigenaar, voor deze belangrijke beper king van zijn genot eenige schadeloosstelling niet zal behoeven te worden toegekend. Men achtte dit een ernstige aantasting van de rechten van den eigenaar. Volgens het Corr.-Bureau acht men het in parlementaire kringen uitgesloten, dat de Tweede Kamer, naar een hardnekkig gerucht wil, reeds den dag voor Hemelvaarts dag, dus Woensdag 20 dezer, de loopende zitting-periode zou beëindigen. De stand der werkzaamheden laat niet toe vóór Vrijdag 29 dezer de Kamer te doen uiteengaan. Baron Van Voorst tot Voorst benoemd. Bij K. B. van 9 Mei 1925 is met ingang van 1 Juni benoemd tot Commissaris van de Koningin in de Provincie Overijsel mr. A. E, baron van Voorst tot Voorst te Groesbeek Naar de „Tribune" verneemt is bij hét Partijbureau der C. P. van E. Bouwman, J. Brandsteder, Ab. Menist en H. Sneevliet te Amsterdam, P. Harkema te Groningen en A. Kootstra te Emmer-Erfscheiderveen be richt ingekomen dat zij hun lidmaatschap 'van de C.P.H. opzeggen. Op de vragen van den heer Ter Hall be treffende een uitlating van den majoor-aal moezenier Huys over vrijmetselaars, in een te Arnhem gehouden rede, heeft de heer van Dijk, minister van oorlog, o.m. geantwoord: Uit het ter zake gehouden onderzoek is gebleken, dat de lezing in besloten kring is gehouden en het in verband daarmede in strijd met sprekers- bedoeling was, dat een verslag van het gesprokene in de pers zou komen. Verder is gebleken, dat het in eersten aanleg gegeven sedert gerectifi ceerde verslag de gehouden lezing on juist heeft weergegeven, aangezien spreker bij zijn beschouwing over „Ontstaan, wezen en werken der Vrijmetselarij" -alleen heeft gewezen op het z.i. laakbare in het optre den der vrijmetselaars in het buitenland en dan ook in dit verband met geen enkel woord heeft gesproken over eenigen tak van dii?nst in Nederland. AMSTERDAM, 13 Mei. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 239 vette kalveren le kw. f 1.001.15, 2e kw. f 0,90 J.00, 3e kw. f 0.820.90 per Kg. levend gewicht 104 nuchtere kalveren f 1223 per stuk 535 vleeschvarkens Holl. le kw. 9294 ct. 2e kw. 9192 ct., Overz. en Gel- dersche le kw. 9294 ct., 2e kw. 9192ct. vette varkens 8587 ct. per Kg. slachtge- wicht. DWINGERLOO. 13 Mei. (Jaarmarkt). Op de jaarmarkt waren aangevoerd 191 paar den, 149 koeien, 22 oude varkens, 12 loop varkens, 247 biggen, 39 geiten, 142 Fr. scha pen, 248 Fr. lammeren. Paarden golden f 258 —645, enters f 125—245, veulens f 40—120, koeien f 187425 pinken f85165, kalve ren f 2865, loopvarkens f 1826, biggen f 1218, geiten f 1626, Fr. schapen f 26 54, Fr. lammeren f 1216. WIERDEN, 12 Mei. Vee. Op de Vee markt v/aren aangevoerd 191 koeien, 255 varkens en 66 schapen. Melkkoeien deden f 180375, neurende koeien f 50175, big gen f 2.503. Handel vlug. WOERDEN, 13 Mei. Kaas. Ter markt waren 430 partijen. Prijzen Goudsche le soort f 47—51, 2e soort f 4145, rijksmerk f 4357. Handel vlug. ASSEN, 13 Mei. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 173.400 stuks. Prijs f 57 per 100 stuks. ELST (Bet.), 13 Mei. Fruit. Aardbeien 1ste soort f 3.50—4.50, 2de s. f 2.10—3 per Kg. ENKHUIZEN, 13 Mei. Zaden en peul vruchten. Wijker vale erwten f 11 a 14, vale f 20 a 26, grauwe f 19 a 26, bruine boonen f 20 a 25 per hl. Bruin mosterdzaad f 46 a 48 per 70 Kg. Maanzaad f 24 a 24.50, karwijzaad f 15 a 15.50, beide per 50 Kg. HOORN, 13 Mei. Vee. Aanvoer 213 var kens. Vette f 0.760.80, Londensche f 0.74, zouters f 0.740.77. Handel vlug. Eierveiling. Aanvoer kippen- 25.925 stuks f 5.406.50, bruin f 6.206.70, een den- 3140 stuks, f 5.505.60. MAASTRICHT, 13 Mei. Boter. Aanvoer 40.975 Kg. Prijzen hoogste f 2.12, midden- 2.06, laagste f 1.97. VOLENDAM, 13 Mei. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 490.000 eenden eieren f 5.655.70 en 7000 kippeneieren f 6.10. GOUDA. Coöp. Tuinicrsvereeinguin „Gou da en Omstreken". Veiling van 13 Mei '25. Kropsla le soort 5.4011.20, idem 2c srt. 2.608.60; komkommers I 27, idem II 19; bloemkool I 2231, idem II 1423, idem III 917 idem uitschot 39 per 100 stuks; spinazie 110; postelein 17— 25 per 100 Kg.; wortelen 1924, id. sprot 812; rabarber 2.907.30; radijs J 1.30 2,60; raapstelen 0.501.60; selderie 1.60 2.90 per 100 bos; aardbeien 1.48 p. pond; eieren 5.906.30 per 100 stuks. GOUDA, 14 Mei. Kaas. Aangevoerd 260 partijen, handel vlug. le kw. j 4650, 2de kwal. 4041; zwaardere rijksmerk 57; met rijksmerk 1 soort 5356, idem 2e soort 4650. HUIZEN, 12 Mei. De groote rookerijen die voor export werken liggen vrijwel stil, ha ring (binnenmarkt) 1 last a f 1.101.32 per tal; bot 408 pond a 31 ets. gemiddeld; Noord- zeevisch 2200 pond a 11 18% ets. MEDEMBLIK 12 Mei. De ansjovisvangst beliep hier heden door 112 vaartuigen 8294 kg. prijs f 0.830.84 per kg. Kuilvisch per kg.-f 0.73. URK, 12 Mei. Door 130 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 344 tal haring, prijs f 1.251.36 per tal (200 stuks) en 4525 kg. ansjovis, prijs f 0.710.82% per kg. IJMUIDEN, 12 Mei. In de week van 5 tot en met 11 Mei werd door 75 Nederland sche- en 4 Duitsche stoomtreilers, 2 motor en 50 zeilloggers, 8 zeil- en 72 motorkustvaar tuigen alsmede 10 open booten 609.200 kg. treilvisch ter waarde van f 159.331 aangevoerd Van de beugvaart arriveerden deze week geene schepen 'aan den afslag. Er kwamen van de IJslandvisscherij 1 Ne derlandsche- en 5 Duitsche stoomtreilers met een totaal-aanvoer van 306.430 kg. visch ter waarde van f 51.930. Door den Britschen stoomd ifter Y.H. 69 A. Rose werd 42.455 kg. makreel met een opbrengst van f 9077 aange voerd. De 44 van elders aangevoerde consignatie- zendingen brachten te zamen f 1556 cfp. De totaal-omzetbedroeg deze week f 2.21.894, tegen f 177.996 in de daaraan voor afgaande week. BUNSCHOTEN-SPAKENBURG, 12 Mei. Heden bedroeg de botaanvoer uit de Knaaromgeving bijna 1700 pond a 2635% ets. zee-aal 658 pond a 3948 ets. ruim 30 vaartuigen uit op de ansjovis benoorden Urk, garnalen 66 kg. a 1518 ets. ENKHUIZEN, 12 Mei. De ansjovisvis- scherij, zoowel met staande netten als met de kuil, neemt ten Noorden van Enkhuizen nog voortdurend toe. Heden hebben 119 vaartuigen hier aange voerd 2400 tot 24500 stuks nettenansjovis per vaartuig. Totaal 670.000 stuks of 12.000 kg. Prijs 83% a 88% ct. (prijzen voorafgaande dag 83% a 91 ct.) per kg. Door 11 span (22 vaartuigen) werd met het kuilnet, zoowel ten Noorden als ten Zuiden van Enkhuizen gevischt. Ook nu weer bleek dat de ansjovisscholen zich nog zeer weinig ten Zuiden van de lijn EnkhuizenUrk heb ben verspreid. De gemiddelde vangst bedroeg daar slechts 60 kg. Totale aanvoer van kuil visch 222,000 stuks, prijs 76 a701per kg. De vangst van ansjovis was heden in het ge- heele Noordelijke bekken der Zuiderzee over het geheel zeer matig. In 'het Zuiden van de Wieringer Meer was de vangst slecht, in de buurt van Urk onvoldoende, bij Stavoren matig en bij Lemmer middelmatig. Nog steeds wordt de meeste visch ten Noorden van Enk huizen aangetroffen. De fuikenvisscherij naar aal en paling langs de kust van West-Friesland geeft in de laatste dagen weer wat beter, maar toch nog onvol doende resultaten. Men besteedde heden voor roode aal, buiten den afslag om, 40 a 45 ct. voor paling uit het polderwater 60 ct. per pond. IJMUIDEN, 13 Mei. Heden kwamen van dl treilvisscherij hier aan den afslag de stoom treilers IJ.M. 385 (Derika IV) met f 1941, IJ. M. 271 (Derika XIV) met f 2099 IJ.M. 129 (Shamrock) met f 1986 IJ.M. 119 (Mies &zn. Truus) met f 2123 IJ.M. 149 (Victor) met f 1315IJ.M. 136 (Slasina Luther) me f 1629 IJ.M. 261 (Pan) met f 1449 IJ.M. 503 (Holland VII) met f 1443 IJ.M. 491 (Timor) met f 2823 IJ.M. 122 (Bertha) met f 1612; IJ.M. 118 (Beatrice) met f 1669 IJ.M. 36 (Proef) met f1523 IJ.M. 1 (Swift) met f 1707 IJ.M. 130 (Een dracht I) met f 1765 IJ.M. 157 (Maria van Hattem) met f 1830 IJ.M. 70 (Zeehond) met f 1281 de loggers K. W. 152 (Agatha Maria) met f 311 K. W. 57 (Motor I) met f 585 K. W. 87 (Katwijk aan Zee III) met f 258 K. W: 153 (Tine) met f 240 K. W. 89 (Holland IX) met f 231 K. V/. 116 (Johan Reinddrt) met f 165 K. W. 97 (Van der Duyn van Maasdam) met f 291 K. W. 20 (Maria Cornelia met f 246 K. W. 49 (Dirk met f 239 K. W. 158 (Herman Jacobus) met f 259 K. W. 44 (Dirk) met f 268 aan be somming. IJMUIDEN 18 Mei. De van IJsland aan gekomen stoomtreiler IJ.M. 35 (Wilhelmina( besomde over de aanvoer zoutevisch f 5312. Een noodlottig schot, Voor de rechtbank te Arnhem had zich Dinsdag te verantwoorden de 20-jarige arbeider P. J. P. uit Groesbeek, Ier zake dat hij op 9 Maart 1925 met een met hagel geladen geweer op korten afstand geschoten hpeft op J. G,, die hierdoor in het been werd geraakt, ten gevolge waarvan de linkervoet is verlamd en vrijwel geen kans op herstel bestaat. Beklaagde bekende hef schot tc hebben gelost, Zeer-uitvoerig vertelde hij, dat J. G. den avond tevoren hem gedreigd had te zullen vermoorden. Op den bewusten dag kwam J. G. bij hem aan huis. Er ontstond een woordenwisse ling, waarbij J. G. bekl.' ouders en ook beid. bedreigde met een riek. „Ik greep het geweer en toen ik er mee tusschen twee muren stond, wilde G. mij met de riek (mestvork) steken. Ik kon toen niet anders doen dan schieten." Een der getuigen verklaarde gezien te hebben, dat bekl. 's morgens met een geweer in zijn hand liep en G. dreigde te zullen doodschieten. Daarom had G. de mestvork meegenomen. De ouders van bekl., als getuigen a décharge buiten eede gehoord, verklaarden dat G. tevoren reeds met de vork had ge* dreigd. De verdediger, mr. Pieké, vroeg beklaag- de's onmiddellijke invrijheidstelling. Na zich teruggetrokken te hebben in de Raadkamer weigerde de rechtbank het ver zoek tot onmiddellijke invrijheidstelling. De verdere behandeling dezer zaak werd bepaald op 26 Mei a.s, De Rechtbank te Maastricht deed Woens dag uitspraak in de zaak tegen den 35-jarigen J. M. D. aldaar, directeur der N.V. „Éclair", die in appel was gekomen van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hij wegens over treding der Loterijwet (het uitgeven van premieleeningen met stortingsbewijzen) tot driemaal drie geldboeten van 300 subs, driemaal een maand hechtenis was veroor deeld. De Rechtbank bevestigde het vonnis van den kantonrechter, doch bepaalde dc straf op één maal 200 en tweemaal 100 boete of subs. 40 en 2 X 20 dagen hechtenis. In het bericht over de uitspraak van dei Hoogen Raad inzake de directeuren van de N.V. Haigton en Co. is abusievelijk vermeld, dat de zaak weder is verwezen en wel naar het Haagsche Hof. De Hooge Raad heeft ten deze ten princi- pale rechtgedaan en de beide directeuren D, en de H. ontslagen van alle rechtsvervolging. Aan den ex-secretaris jaar opgelegd. Dinsdag deed de rechtbank te Arnhem uitspraak in de strafzaak tegen den 54-jari- gen A. de K., ex-secretaris van de gemeente Veenendaal, en veroordeelde hem, wegens verduistering en valschheid in geschrifte tot een gevangenisstraf van één jaar en zer maanden. De eisch was drie jaar gevangenisstraf Om een grafsteen. Een bejaard man had ruzie gekregen met; zijn schoonzoon over den marmeren steen, dien hij op het graf van zijn dochter had la—', ten plaatsen. De aanleiding van alles was; het plan van den schoonzoon om te hertrou-; wen, vier maanden na het overlijden van zijn vrouw. Het geval kwam voor den politierechter, Mr.„ Servatius te Amsterdam. Ja, zeide de vader, daarna was de sym pathie weg mijn dochter overleed verle den jaar 8 April. En toen was mijn schoon zoon met z'n kind bij mij in huis. Hij wilde weg en hing een slot op de deur van zijn kamer, terwijl m'n vrouw altijd de sleutels had. Ik zeg tegen hem:, Waarom maak je m'n vrouw verdacht? Wat moet dat slot op je deur?; waarop ik tot antwoord kreeg: Dal mot ik weten. Een paar dagen later ging hij) 't huis uit. En hoe is de verhouding nu? vroeg mr. Servatius. Nog slecht. En wat was de directe aanleiding voor hek gevecht op 15 Dec. 1.1.? Ik was op 6 Dcc. 25 jaar getrouwd en even later vertelde een kennis aan m'n schoon- zoon, dat de familie mij en m'n vrouw moo( in de blommetjes gezet hadden. Hij grinnikt» toen en zei; Ik zal ze 'n andere week wel een poets bakken! De week daarop kreeg ik een briel, waarin hij schreef, dat de steen van het graf van m'n dochter er af moest, want dat hij er belasting voor moest betalen., en van mij geen geld wilde ontvangen. Nou,, ik wilde niet, dat voor drie centen in de week het graf van m'n dochter zou geschon den worden! En bent u na lezing van dien brief naar de Dageraadsbrug gegaan, waar uw schoonzoon met zijn vader en een haringkar stonden? Ja, eerst is m'n zoon gegaan. En hebt u uw schoonzoon toen met ren stok geslagen? Ja, m'n zoon zegt, dat ik m'n stok heb stukgeslagen op de haringkar, dat zou wel kunnen, want als ik hem geraakt had, had ik hem op z'n hoofd moeten slaan. De zoon was op den bewusten 15en Dec. 1924 het eerst bij de Dageraadsbrug geko men om zijn zwager eens de les te lezen over den brief. Hij had, toen hij hem niet be reiken kon, de schalen met voedsel in zuur, o.a. augurken, naar het hoofd van zijn zwa ger geslingerd. En toen er geen schalen meer op de kar waren, vlogen de tegels, waarop de schalen stonden, door de lucht. De schoonzoon vertelde daarna, dat hij nooit zoo gauw door z'n koopwaar was ge weest als op dien Maandag. De oorzaak was de kwestie van m'n hertrouwen. Maar ik was niet m'n vrouw vergeten, zooals ze be weerden. Alleen, ik kan met een doode vrouw niet leven. Over dat geval heb ik van die menschen een haat gekregen, die niet te doorgronden is. Na 'n omstandig relaas van dezen getuige - den man, wien augurken en citroenen om hel hoofd vlogen eischte de officier, mr. Reilingh, tegen vader en zoon ieder voor waardelijk twee weken gevangenisstraf met de verplichting aan den zoon om voor 1 Augustus 10 schade aan zijn zwager te vergoeden. Mr. Servatius: Hebt u nog wat te zeggen? De vader: Ja, ik heb geen bezwaar tegen de straf, maar wel tegen de schennis van 't graf van mijn dochter. Dat kan ik niet dul den. Als m'n schoonzoon daarbij blijft, za! het conflict met hem blijven, U eert de nagedachtenis van uw dochter niet goed, door te twisten over haar graf.: Bovendien mag u er niet op los gaan slaan!: Iemand die geweld gebruikt, krijgt altijd on-: gelijk en straf. Ik zo.l u nu alleen een waar-) schuwing geven, bij herhaling krijgt u onver-! biddelijk gevangenisstraf. Ik zal het niet weer doen, Het is mij al- leen tc doen om den steen óp het graf te' behouden. Dan veroordeel ik u tot 20 boete, subs. 20 dag'en hechtenis en uw zoon tot 15 boe te, subs. 15 dagen hechtenis. Zorg, dat het niet meer gebeurt. Ik zal er nog eens mef uw schoonzoon over spreken. i H lil R. K. WERKLIEDENVERBOND IN NEDERLAND. Maandag 11 Mei vergaderde het Verbonds-) bestuur. Bij het begin der vergadering had de heerj Kuiper een warme felicitatie in ontvangst) te nemen in verband met zijn 50sten ver jaardag. Het werkloosheidsvraagstuk en de werk loosheidsverzekering werden opnieuw ern-i stig onder het oog gezien. De pogingen om tot een bevredigende werkverschaffing te komen, zullen worden voortgezet. Met dé besturen van de vier groote gemeenten wordt' overleg gepleegd over een uniforme steun-1; regeling voor reglementair uitgetrokkenen.; Met het C. N. V. en het A. N. V. wordt sa mengewerkt om te bereiken, dat eertijds door het Rijk aan de werkloozenkassen ver leende gelden, worden kwijtgescholden. Ver der zal een poging worden gedaan om weg te nemen de onbillijkheid in de klassenindee- ling ten opzichte van de werkloozenuitkeerin- gen, welke is ontstaan door de samenvoeging van gemeenten. Vastgesteld werd een leidraad, die door de plaatselijke arbeidsorganisaties kan worden; toegepast om de R. K. Volksbonden en Werk- liedenvereenigingen te outilleeren voor de1 uit 'de stichting van het R. K. Werklieden- verbond voortgevloeide breedere taak en een goede samenwerking tusschen stands- en vakorganisatie te bevorderen. Deze leidraad zal aan de Verbondsvergadering ter goed keuring worden voorgelegd. Besproken werd een plan tot samenstelling van „Het Roer" en „De R. K. Vakbeweging" tot één orgaan voor de leiders. De besprekingen leidden nog niet tot een definitief resultaat en zullen in de vol4 gendg vergadering worden voortgezet. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6