GEMENGD NIEUWS. Medische Praatjes. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad Donderdag 14 Mei 1925 RECHTSZAKEN. De moordaanslag op den veld wachter te Ruinen. Slordig beheer. Brand te Rotterdam. De Culemborgsche moordzaak. Beruchte inbrekers gearresteerd. De 10 geboden voor een Schouwburgbezoeker. Het auto-ongeluk te Baaider. Beide heenen gebroken. Een tasschendief gearresteerd. HANDEL EN NIJVERHEID. T ankinstallaties. De Koolhoven Jager F. K. 31. LEGER EN VLOOT. Afweermiddelen tegen chemische strijdmiddelen Naar de Philippijnen. LANDB. EN VISSCHERIJ KERK EN'SCHOOL. Een mooi succes voor den Veterinairen Dienst. LUCHTVERKEER. Het vliegongeluk bij Petten. Empire Vliegtuigen." Per luchtschip naar de Noord pool en naar Japan. Nationale bedevaart naar Rome. Groep 11. De Heiligverklaring van den Z. Petrus Canisius. De beteekenis van onzen Bloembollenuitvoer. KUNST EN KENNIS. N.V. De Italiaansche Opera. De Kunsttentoonstelling te Parijs Bestrijding van Rheumatiek. ROODE HOND. Bovengenoemde ziekte is een zeer typische en algemeen bekende aandoening, die evenwel in den loop der tijden zeer veel gemoederen in beroering heeft gebracht vooral onder de medici. Heden ten dage brengt deze ziekte vooral schrik te weeg onder 't publiek daar de leek haar pleegt te houden voo" „Roodvonk." Niet alleen de Roode Hond alt deze eer te beurt, doch ook de mazelen worden niet zelden voor Roodvonk gehouden en komt niet zelden een boodschapje bij den dokter of hij zoo gauw mogelijk wil komen dat men vermoedt, dat kleine Piet of Annie roodvonk heeft. Gelukkig is deze diagnose niet altijd juist en heeft de kleine dan mazelen of roode hond. Het is den leek niet euvel te duiden, dat hij deze vergissing maakt, want de uitslagen van de verschillende aandoeni - gen kunnen soms buitengemeen veel overeen komst met elkander vertoonen en is 't dan 'ook geen wonder, dat de nietdeskundige deze vergissing maakt. Meestal is het kind een week of 2 a 3 wat hangerig, heeft minder eetlust en slaapt wat onrustig, j Toch is 't evenwel in 't meerendeel der ge tallen niet zoo ziek, dat 't de school niet kan bezoeken. Na deze voorafgaande malaise,'t 'tijdperk, dat zooals U weet de naam draagt van „„incubatie-stadium" gaat zich vrij plot seling een duidelijken rooden uitslag aan den jhuid vertoonen. die 't eerst ookomt in 't ge- IZicht. Inderdaad kaft deze huiduitslag veel [gelijken op die van mazelen doch bij nauw- I keurige beschouwing treft 't ons, dat de roode 'vlekjes veel en veel kleiner zijn. IDe roodvonk in 't algemeen openbaart z'ch op geheel andere wijze en draagt het geheele proces een veel en veel ernstiger karakter, hetgeen ik hier verder buiten bespreking'zal laten. De roode Hond is evenals de mazelen vrij wel een kinderziekte, hoewel het niet uitge sloten is, dat ook de volwassen mensch door deze aandoening wordt aangetast. De ziekte is echter eene van zeer onschul- digen aard en ontbreekt soms zelfs eenige temperatuursverhoofiig. Niet altijd is dit echter het geval, te meer als wij bedenken, dat 't kind een zeer labiel temperatuurseven- wicht bezit. Zoodat een verhooging tot pl.m. 39 graden nog niet verontrustend is. Na een paar dagen echter daalt de temperatuur wederom en herstelt zich hiermede de alge mene toestand vrijwel. De uitslag van den huid, die een zeer merk waardig en verontrustend aanzien kan geven, is doorgaans na een paar dagen wederom ge heel en al verdwenen. ZocalU dus ziet, behoort de RoodeHond. tot de Rubriek van aandoeningen, die ons geen zorg baren, te meer, wanneer wij nog - weten dat eventueele complicatie's vrijwel vra?en voor hunne bijdragen oovenmatig veel een opsiag capaciteit geheel moacrn in gericht van niet minder dan 60.000 tons. Bovendien hebben deze firma's een vloot van rivier-tankschepen met een totaal laad vermogen van circa 4000 tons. Ook vele an dere ir.argarinefabrieken hiér te lande bezit ter: tankinstallaties, zij het dan ook in be scheidener omvang. BUREAU VOOR HANDELSINLICH TINGEN. De vereeniging „Bureau voor Handelsin lichtingen" heeft in haar gebouw in de Oude brugsteeg te Amsterdam haar jaarliiksche algemeene vergadering gehouden. De voorzitter van den Raad van Bijstand, jhr. G. C. Quarles van Ufford, de bijeen komst openende, zeide in zijn toespraak, dat in tijden van slapte voor nijverheid en handei zooais thans, van het Bureau veel arbeid ge vergd wordt door de talrijkfe aanvragen en het zoeken van nieuwe handelsverbindingen. Werd dan ook in 1924 zeer veel van het Bu reau gevergd en nam de hoeveelheid werk toe met de malaise, helaas is, om alleszins begrij pelijke tecfenen, juist het omgekeerde het ge val van den financieelen steun, dien 't Bureau ondervindt. Het Rijk blief, evenals het vorig jaar, het subsidie pro memorie op de begrooting plaat sen, vele leden moesten als bezuinigingsmaat regel hun contributie staken, andere leden „Internationale studiegenootschap tot door- vorsching van het Poolgebied per luchtschip'' aan het plan tot ontsluiting van de Pool streken. Binnen enkele dagen zal er een omvang rijk document verschijnen, dat van de tot nu tot gevoprde beraadslagingen uitvoerig ver slag zal geven. De schrijver mocht reeds enkele bijzon derheden omtrent het plan vtrnemen. Van Moermansk vertrekkenflej zou men over Frans Jozef-land en de Noordpool vlie- aparte trioune zal gereserveerd worden zul len waarschijnlijk aanwezig zijn: v De familie Ruys de Beerenbrouck: de echtgenoote van onzen minister-president, twee dochters, zoon en schoonzoon; mr. A. baron van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer en mevrouw en zuster; twee dames ut- Helmich; baron v. d. Heijden van Dooref.- In het hartje van de Amsterdamsche Jor- burg met echtgenoote en dochter en de daan wonen menschen, die^een eigen stad heer J. v. d. Mortel, burgemeester van Cuyk hebben in de groote stad, en een eigen taal. GA NAAR DE BOEKENWET. aan de Maas. Er is altijd wat te doen in de Jordaan, waar gen, om dan in het eigenlijke nog ondoor- waardig Nederl. Episcopaat mede aanwezig rrrvrcr ni o dok, nd In I.- r\ m nr. n-irvrtdonon tn/1 o L .1 1 L i TT 11 „1.11- 7 li Zooals bekend is zullen van het hoog- j van raam tot raam de conversatie wordt ge uitgesloten zijrr. Toch dienen wij steeds voorzichtig te zijn en doet men goed 't kind tijdens denhuid uitslag die soms vuurrood kan zijn, in bed te houden. Is deze echter verdwenen en de eventueele temperatuursverhooging even eens, dan kan men het patiëntje weer laten opstaan en u eenige dagen bij goed weer we derom de straat op zenden. De eetlust wordt daarop vrij spoedig weer normaal en tenslotte is deze aandoening, waarvoor zoo ijlings medische hulp werd ingeroepen na een weekje al weer geheel en al vergeten. MEDICUS. EEN VERWOEST VROUWENLEVEN. Onder dezen titel wordt uit Kolo (Cele bes) aan het „N. v. d. D. v. Ned.-ïndië", een treurig verhaal geschreven van een jonge Duitsche vrouw, als verpleegster door Ko loniën uitgezonden naar Loewoek, een der kleine plaatsjes op Celebes, waar, naast den controleur, den dokter en eenige militairen, een zeer primitieve bevolking huist. De con troleur Van Veen wordt in dat schrijven af- geteekend als een onaangenaam mensch, die nooit met iemand omgang had en de Duitsche [jonge vrouw, die bij hem logeerde, nooit per- j mitteerde aan zijn tafel te eten. De dokter te 'Loewoek, een Deen, Nijeman geheeten, trad meer dan ergerlijk tegen de bevolking op, weigerde te komemals hij geroepen werd en heeft zich tenslotte tegenover deze Duitsche verpleegster misdragen. Dit meisje schijnt Idoor djen Deenschen dokter op allerlei ma nieren te zijn benaderd, maar niet met het igewenschte gevolg. En toen heeft deze mè- dicus die vrouw twee maanden lang laten op- (sluiten in een hok zonder licht en lucht met i alléén een klein raampje van boven, onder j bewaking van een gewetenloozen Ambonnee- 'schen ziekenoppasser. Dit fraai individu had de sleutels van het hok en kon dag en nacht 1 bij haar binnenkomen, en dat alles onder het voorwensel dat de vrouw krankzinnig was. Het meisje kreeg af en toe een bakje water fom zich te wasschen. Eens is de ziekenop passer uit de cel gekomen en toen scheen het meisje zich heftig verweerd te hebben, al thans de Ambonnees had bijtwonden in zijn handen. Vraag niet welke folteringen dat arme schepsel in die cel heeft ondergaan, het moet voor haar erger dan een hel geweest zijn, zegt de schrijver van dien brief. Eind Februari is het meisje eindelijk naar 'Makassar vervoerd. Zij werd opgesloten in een 2e klas hut, patrijspoort dicht en onder begeleiding van dien Ambonneeschen schurk- 'achtigen ziekenoppasser, die thans ook weer J de sleutels had. I Aan boord is de verpleegster echter op gezocht door dr. Muller, geoloog der B. P. M. ;en dezen heeft zij haar verschrikkelijk lijden verteld. Zij heeft hem de afscheidsbrieven 'getoond, aan hare ouders gericht, omdat zij de overtuiging had, dat zij vóór Makassar jzou'sterven door vergif. Zij zou dan, indien 1 mogelijk, de hulp van den gouverneur van Celebes inroepen. Het meisje schijnt Makas sar bereikt te hebben, want èn dr. Nijemann èn de Ambonnees zijn daar aangehouden 'tot nader onderzoek. Om dr. Nijemann nader te. typeeren geeft 'de schrijver een aanteekening over hem van 'den ass.-resident van Posso, den heer Gobee „Na de vele klachten over het schandalig plichtsverzuim van dien arts, alreeds inge diend, komt het mij zéér onbegrijpelijk voor, dat men van militaire zijde den man neg steeds handhaafthet wordt hopeloos." Ie Assen is Woensdag gevankeliik bin nengebracht de arbeider H. K. te Ruinen, verdacht van poging tot moord op den ge meenteveldwachter Kloostra aldaar, op wie "tot twee maal toe met een revolver werd (geschoten. I Door het „Erdeka" was de gemeente Nieuw- en St. Joosland aangeschreven als n°g 3892.40 te betalen. De Raad droeg eenigen tijd geleden den accountant Kraaiju- veld te Middelburg op de rekeningen van de distributie en de gemeente uit de betrokken jaren te onderzoeken en thans kwam in de jongste raadsvergadering diens rapport ter sprake, waaruit bleek, dat 2624.82 niet kan worden opgehelderd. Ofschoon aan fraude niet behoeft te wor den gedacht, kon een voorstel van den wet houder Polderdijk om dit bedrag voor re kening van de gemeente te nemen geen steun in den Raad vinden en werd een voo stel aangenomen van liet raadslid Roose om 'den leider der distributie, den gemeente secretaris, voor dit bedrag aansprakelijk le M ellen. Woensdagmorgen te ongeveer zeven uur fs brand uitgebroken op den achtersten i droogzolder van de Stoom- wasch- en strijk- inrichting van M. A. Spronk aan den Walen- burgerweg, hoek Pieter de Raadstraat te Rotterdam. Een zwager van den heer Spronk, de heer Smits, die naast de wasscherij woont en die den brand ontdekte, trachtte het vuur nog met eigen middelen te blusschan. Hij bekwam daarbij ernstige brandwonden aan beide handen en moest verbonden worden. De vrijwillige brandweer was spoedig ter plaatse, doch de brand liet zich zóó ernstig aanzien, dat de hoofdopzichter van de al- deeling Brandbluschmiddelen het noodzake- lijk achtte, een stoomer te ontbieden. Deze [arriveerde spoedig, doch inmiddels was de [braad met vier stralen aangetast en was het vuur reeds zoodanig verminderd, dat de stoomer geen dienst behoefde te doen. De achterste droogzolder is geheel uitge brand, terwijl de trap gedeeltelijk is inge stort. De Tielsche Rechtbank heeft Woensdag de invrijheidstelling gelast van N. v. W., die verdacht werd betrokken te zijn in de Culemborgsche moordzaak. Toen de schipper De K. eenige varkens kwam laden voor den landbouwer H. te Zwammerdam, verraslten schipper en knecht een tweetal dieven, die in de schuur zakken voer wegsleepten. Het waren de gebr. v. d. P. aldaar. Bij de achtervolging schoot een der dieven driemaal met zijn revolver op de schippers, die piel geraakt werden. De politie heeft de gevaarlijke heereil, die meer inbraken in deze streek op hun :ge- weten hebben, spoedig gevat en aan de justitie uitgeleverd. De heer Riccardo Gualino, een multi- millionnair te Turijn, heeft naast zijn huis een klein maar elegant theater laten in richten, met honderd zitplaatsen. Het is thans in gebruik genomen. Bij het pro gramma voor de eerste voorstelling kregen de genoodigden van den rijkaard de tien geboden voor den bezoeker: le. Gij behoeft mon'deling noch schrifte lijk te bedanken. 2e. Gij kunt komen in 't pak dat u lijkt, want kleeding maakt den man niet. 3e. Vrouw of man, wie gij zijt, luister in stilte, znodra het scherm op is. 4e. Gij kunt vrijelijk uw meening over het stuk zeggen; gij moogt, in volle be wustheid en oprechtheid, applaudisseeren, zwijgen, 't hoofd schudden, protesteeren, fluiten. Doch het werpen met levensmid delen zal zwaar worden gestraft. 5c. U wordt verzocht, u inschikkelijk te gedragen tegenover de artiesten en de werken, die van verouderde strekking zijn. 6e. U wordt verzocht, 'u inschikkelijk te gedragen tegenover de artiesten en de werken, die een strekking d'avant-garde hebben. 7e. U wordt verzocht, geen politieke tegenstanders tusschen de bedrijven, in de haren te vliegen. 8e. Als het stuk uit is, kunt u in de salons u verfrisschen. 9e. U moogt op z'n Engelsch in de rij staan, als u er z'n in hebt. 10e. Te 214 uur gaan de lichten uit. In tegenstelling met het bericht uit Hardenberg, als zou het tweede slachtoffer bij het' auto-ongeluk te Baaider in het zie kenhuis te Hoogeveen overleden zijn, ver neemt de Tel., dat de toestand van het slachtoffer Vooruitgaande is en er alle hoop bestaat op herstel. Bij het rangeereh van een goederentrein op hel stationsemplacement te Hoek van Holland viel de rangeerder J. Kanter tus schen de wagens en brak beide beenen. Nadat dr. Knip geneeskundige hulp had verleend, werd de man naiar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Dinsdagmiddag is te Rotterdam op klaar lichten dag een dame uit Amsterdam op brutale wijze een handtasch afhandig ge maakt. De dader, die het op een loopen zette, werd door de dame en een meisje, die haar vergezelde, onder het geroep van „Houdt den dief" achterna gezet. De dief vluchtte in een straat, waar zich een H. B. S. bevond, die juist uitging. De H. B. S.'ers, die het geschreeuw hoorden en een man met iets onder zijn arm- zagen wegloopen, hielden den dief tegen en slo ten hem met hun fietsen in. De man gaf daarop de tasch terug. Na een mislukte poging om te ontsnap pen. werd de man door de politie gearres teerd. Naar aanleiding van een mededeelifig in de Deli-Ct. van 28 Maart j.l., dal de groote oliemarkt in Liverpool is berekend op de ontvangst van olie in bulk, doch onze Ne derlandsche margarine-industrie nog niet, heeft de Ned, Bond voor den handel in vet ten, oliën en oliezaden le Rotterdam er op gewezen, dat juist de Ned, Margarine-indus trie zich in het bijzonder op het ontvangen van olie in bulk heeft toegelegd. Alleen de twee grootste margarinefabrie- ken hier te lande beschikken over tankpar ken te Rotterdam en Zwijndrecht, met een inhoudscapaciteit van 55000 tons, gezwegen r.og van de tankinstallaties aan de fabrieken dezer firma's van circa 5000 tons, zoodat al leen deze ondernemingen beschikken over werk zonder extra tegemoetkoming. Een aantal banken en firma's echter hebben de instelling met niet onbelangrijke bijdragen ge steund, terwijl ook het toetreden vaneen toe nemend aantal nieuwe leden een verblijdend tee ken is. Anderzijds moest echter noodge drongen, om het tekort zooveel mogelijk te doen verminderen/ op het personeel worden bezuinigd. Meer werk dus met minder perso neel. De heer Quarles van Ufford bracht verder een woord van hulde aan den directeur, en aan den overigen staf en personeel voor den ijver en toewijding, waarmede zij voor den goeden gang van zaken van het Bureau hun werk met opgewektheid blijven verrichten, hoewel hier geen sprake kan zijn van loon naar werken. Het vooruitzichtdat na tijden van depressie toch vroeger of later 'n periode van weder-opbloei van handel, nijverheid en scheepvaart moet volgen, zal mede oor zaak zijn, dat van pessimisme in deze omge ving, ondanks de zoo juist geschetste moei lijke omstandigheden, „weinig wordt be speurd. Gelukkig vertoonde dan ook 1924 reeds de eèrste teekenen van herstel. De uitvoering van het plan-Dawes, de stabilisatie van de mark, een begin van ontruiming van het bezette ge bied, de vergemakkelijking van het verkeer zijn even zoovele voorboden van terugkeeren- de normale toestanden. Hierbij wilde spr. niet onvermeld laten dat er een weder sluitende staatsbegrooting en de al- nteene opbloei der cultures in O.I.waar'oij sui ker, rubber, thee, koffie, tin en tabak in 1924 als 't ware wedijverden, om de gunstig ste resultaten te boekstaven, en in welken op bloei de drie in en op O. I. in vaste lijnen va rende scheepvaart-maatschappijen, alsmede Indische banken en andere bedrijven min of meer deelden, niet na kon laten het weer standsvermogen van het moederland belang rijk te vergrooten, om over 't algemeen zander al te groote zorg de toekomst tegemoet te kun nen zien. In verband hiermede noemde hij den voorgenomen terugkeer van Engeland en Nederland tot den gouden standaard, 'als bevestiging van den voortgang op den goeden weg. De voorzitter besloot zijn toespraak met den heer H. C. Bekker, directeur van de Stoomv. Maatsch. „Rotterdamsche Lloyd," die de benoeming tot lid van den Raad van Bijstand aanvaardde, welkom te heeteninhet college. Het jaarverslag, dat vervolgens in behande ling kwam, vermeldt allerlei feiten van alge- meenen aard, welke de bemoeiingen van het Bureau in het licht stellen, Het dagelijks toe nemend aantal vragen versterkt de' meening dan het verstrekken van adressen en voor lichting voor nieuwe handelsverbindingen voor import, zoowel als export, door den Ne- derlandschen handel in het algemeen op prijs gesteld wordt. Ook wat de afdeeling „Invoer rechten en Statistiek" betreft, valt een toene ming van het aantal vragen waar te nemen. Zeer vele personen uit binnen-en buitenland bezochten het Bureau tot het verkrijgen van verbindingen in Nederland. In het jaarverslag wordt van deze bezoeken melding gemaakt. Oök blijkt, dat buitenlandsche regeeringen zooveel mogelijk trachten de Vereeniging in hare pogingen tot het aanknoopen van han delsverbindingen te betrekken. De rekening en verantwoording geeft voor 1924 een inkomstenbedrag aan van f 88.818; de uitgaven bedroegen f 90.090. Het tekort over 1923 was f 7496 het jaar '24 leverde een tekort van f 1271 op. Te zamen f 8767. De balans sluit met een bedrag van f 91.222. vorscht'e gebied te komen, de zoogenaamde „witte vlek". De oppervlakte van dit gebied bedraagt 214 millioen vierkante kilometer, d. i. onge veer het vierde deel van Europa. Dan gaat men verder naar Kaap Barrow en ten slotte naar Neme in Alaska. t Vandaar voert de reis weer over het Azia tisch deel van de „witte vlek" naar Moer mansk Onafhankelijk van deze Pool-expcditie, doch indirect daarmee samenhangend, be staat er epn plan van Bruns om een nieu wen verkeersweg van Europa naar Japan le openen. De kortste weg van Europa naar de beide punten van den Stillen Oceaan voert over de Poolstreek door de Behringstr. Om meteorologische en andere redenen moet echter de koers meer Oostelijk gehouden worden. De route zou loopen van Amsterdam naar Hamburg en Kopenhagen, naar Leningrad, Aichangel, Dickson Hafen, Lena-mond, Kaap Dechnew en tenslotte naar Yokohama. De v^rvoerprijs zou: tengevolge van iet uitsparen van veel reistijd slechts 25 pCl. meer bedragen dan een overtocht eerste klasse per stoomschip zou kosten. Gemeld wordt: De Koolhoven jager verkenner F. K. 31, het nieuwe type, dat pas de vorige week de fabriek van de Nationale Vliegtuig-Industrie te 's'-Gravenhage heeft verlaten en aangebo den moest worden aan de Luchtvaartafdee- ling Soesterberg voor officiëele proefvluch ten, heeft Woensdag met succes gevlogen na in de eerste dagen moeilijkheden te heb ben gehad, daar de machine nog niet geheel „mise au point" was, hetgeen kwam door dat de machine nog niet was ingevlogen, wat een gevolg was van het feil. dat zij in recordtijd moest worden gebouwd. Eerst Woensdag heeft de machine offi ciëele proeven kunnen afleggen, waarbij zij haar grooter superioriteit bewees boven an dere tweezitten jager verkenners. Zij klom met den vollen last, welke dooi de luchtvaartafdeeling te Soesterberg was voorgeschreven naar 5000 M. in minder dan 17 minuten, terwijl zij in 39 minuten tot bi", de 7000 M. klom. i>tr=«»s=:=3:s« De minister van Oorlog heeft in antwoord op een desbetreffend schrijven aan B. en W. van Utrecht medegedeeld, dat het de bedoe ling is, hier een inrichiing te vestigen, waar onderwijs wordt gegeven in de toepassing van afweermiddelen tegen chemische strijd middelen. De broeiing is deze inrichiing op theo- retischen grondslag te vestigen, zoodat er geen gevaar is voor de omgeving. Het geldt slechts laboratorium- en experimenten- arbeid. De keuze van Utrecht voor de stichting van een militaire gasschool beteekent vol gens den minister volstrekt niet, dat die school in oorlogstijd daar zal blijven geves tigd. zijn bij de plechtige Heiligverklaring: Z. D. H. mgr. H. v. d. Wetering, die zijn intrek neemt in het hotel de Russie; Z.D.H. mgr. A. Diepen, die logeeren zal bij den procu rator van het Nederl. Episcopaat mgr. B. Eras; Z.D.H. mgr. P. Hopmans, die zal wonen in de Procure der Premonstratensers en Z.'D.H. mgr. L. Schrijnen, die zijn verblijf zal nemen in hotel des Princes. •Het Comité der Nederl. Bedevaart zal op 20 Mei een diner aanbieden in Hotel de Russie, waartoe genoodigd zijn H.H.D.D. H.H. de Nederl. Bisschoppen, Z. Exs. onze gezant bij bet Vaticaan en mevrouw Van Nispen tot Sevenacr, de secretaris van het gezantschap, jhr. Quarles van Ufford en mevrouw, de procurator van het Nederl. Episcopaat mgr. Eras, én andere Nederlan ders, die te Rome in het bestuur van Reli gieuze Orden enz. een hooge betrekking bekleeden. Voorts zijn uitgenoodigd de fa milieleden van den Z. Petrus Canisius, die te Rome aanwezig zullen zijn. Op Zaterdag 23 Mei hopen Z. Exc. onze gezant bij het Vaticaan en mevr. Van Nis pen in het Grand Hotel alhier een groote receptie te houden ter eere der in Rome aanwezige Nederlanders. Daarbij zullen ook vele Kardinalen, Bisschoppen en andere Prelaten van het pauselijk Hof aanwezig zijn. De prefect van de Apostolische ceremo niën deelt mede, dat de H. Vader in de St. Pieter op 17 Mei de heiligverklaring zal uitspreken van de Gelukzalige Theresia van het Kindje Jesus, op 21 Mei die van den Gelukzaligen Petrus Canisius S. J„ op 24 Mei van de Gelukzalige Maagden Marie Madeleine Postel, stichteres van het gezel schap der Zusters van de Christelijke scho len .en Madeleine Sophie Barat, stichteres van de Congregatie der Zusters van het H. Hart van Jesus, op 31 Mei die van de Gelukzalige Belijders Jean Baptiste Vianney, Jean Eudes, stichtef der Congregatie van O. L. Vr. van Liefde- Msb. De weleerw. hecren v. Beurden en v. Ber- kel, van de Missionarissen van het H. Hart, die ongeveer een jaar rust hebben geno ten in het Missiehuis van genoemde con gregatie aan den Velperwg te Arnhem, zul len deze week weer naar hun missiegebied op de Philippijnen terugkeeren. Eerstgenoemde is er reeds 12, laatstge noemde 22 jaren werkzaam geweest. Het oordeel van dr. Berger. Omtrent het ongeluk met een vliegmachine bij Petten kan nog het volgende gemeld worden: Het vliegtuig had een snelheid van 125 K.M. per uur, toen het tegen den kabel van het oude Engelsche oorlogsschip vloog. Wonder boven wonder werd de vliegenier slechts licht gewond. Het toestel kreeg een versplinterden propeller en in elkaar ge drukte vleugels. Dank zij de tegenwoordig heid van geest had de aviateur den motor afgezet. Wanneer dit niet het geval geweest was, zou èn de vlieger èn de machine zijn verbrand. De zware U-ijzers van den constructieto ren zijn als papier samengevouwen. Volgens deskundigen, moet de schok minstens 500 ton gewicht pei seconde hebben bedragen De firma N.V. „Electro l" heeft ernstige stagnatie en schade te boeken, daar de toren gedeeltelijk moet worden vernieuwd. Ook de kabel kan geen dienst meer doen. Men meldt uit Londen: De bouw van twee nieuwe groote „Em- pire"-vliegtuigen, waarmede de Imperial Air ways proeven zal nemen op de Londen- Indië-route. heeft een aanvang genomen, Deze machines zullen de grootste handeis- vliegtuigen ter wereld zijn en met uitzonde ring van de uiteinden der vleugels zullen zij geheel van staal gebouwd worden. Zij zullen ruimte bieden aan 20 passagiers en voor een groote hoeveelheid 'levensmiddelen. Iedere" machine zal voortbewogen worden door drie machines met een gezamenlijke kracht van meer dan 1000 H.P., zoodat ais een machine faalt, het vliegtuig toch voort kan vliegen. Het gebruik'van deze drie ma chines zal practisch noodlandingen uitslui ten en zal het mogelijk maken, dat zoowel overdag als in den nacht gevlogen kan wor den. In het „Berl. Tagebl." schrijft A. F. Sehul- tes over dit onderwerp. Sinds 214 jaar, zoo lezen wij, werkt het door kapitein Bruns in het leven geroepen De leiding van Groep II, der Nationale Bedevaart schrijft ons vanuit Roosendaal dd. 12 Mei Onder gunstige vooruitzichten en prach tig weer vertrok gisterenmiddag vanuit Roo sendaal, met een half uur vertraging, de twee de groep der Nationale Bedevaart naar Rome onder leiding der Vereenigde Missionarissen. Met uitzondering van enkele, die verhinderd waren, stelden alle Nederlandsche Orden en Congregaties, die Missiën bedienen, een harer Paters beschikbaar voor de leiding dezer groep. Behalve het volledige Bestuur der Vereenigde Missionarissen Pater H. Raijmakers, Vught, Missiehuis Sparrendaal Pater J. de Louw, Witte Pater, Boxtel,; A. van Croonenburg, Miss. van het H. Hart, Tilburg Prof. Dr. Titus Brandsma, O. Carm Nijmegen Pater W. Keiler, S. J. Nijmegen, begeleiden deze groep nog Pater Rosarius van Berkel O.F. M. Weert Pater Ferdinand, Ord. Cap., Den Bosch Pater Schoenmakers, Missiehuis Roosendaal Pater J. Teernstra, Missiehuis van den H. Geest, Weert Pater B. Bax, MisS. van den H. H. Harten, Gin- neken i A. de Groot, Miss. H. Familie, Kaatsheuvel Pater M. van Es, Miss. v. Steijl, Soesterberg Paterx J. Scholten,Pries ter van het H. Hart, Rotterdam, Dr. H. v. Lieshout, Kruisheer, St. Agatha bij Cuijk Pater L. Erkens, Miss. d. Afrik. Missiën te Cadier en Keer Pater Bonsel, van het Ge zelschap van' Maria te Meerssen. De geheele groep bestaat uit 153 personen,- onder wie o.a. de Hoogeerw. Pater Mgr. H. Smeets, Apost. Prefect van de nieuwe Missie van Bengkoelen, toevertrouwd aan de Priesters van het H. Hart, de Paters Je- zuieten A. Bergé J. Kleijntjes en Pastoor Jansen', vertegenwoordigers van de Neder landsche Provincie der Paters Jezuieten bij de Heiligverklaring van hun Ordebroeder den Z. Petrus Canisius, verder Rector Zwijsen van Rosmalen, de Pastoor van Reuver Liempde, Moordrecht Cadier en Keer, Hulsberg en nog eenige andere Heeren Gees telijken. Het gezelschap staat, wat de reis be treft, onder leiding van het reisbureau Thos. Cook. De reis wordt afgelegd via Brussel, Basel, Milaan, Genua, Pina naar Rome, waar men Vrijdagavond hoopt aan te komen, Groep II blijft een volle week te Rome en vertrekt Vrijdagmiddag 22 Mei weder naar Nederland via Florence, Luzern, Basel en Brussel. Nederlandsche Pelgrims te Rome. Z. Exc. de Minister-President jhr. Ruijs de Beerenbrouck wordt van 1923 Mei te Rome vernacht en zal, zooals vermeld, bij de plechtige Heiligverklaring van den Zali gen Pelrus Canisius, onzen grooten land genoot ',t [snwoordg zijn. In „St. Pieter" zal een aparte tribune zijn voor regeeringspersonen en wijl de Zwitser - sche Bc.ids-president, die eerst ook te Rome jt wacht werd, niet aanwezig zal zijn, zal onze Minister-President op die tribune waarschijnlijk de eerste plaats in nemen. Van de Nederlandsche familieleden van den Z. Petrus Canisius, voor wie ook sen Eenigen tijd geleden maakten tve melding van het initiatief der Regeering, om in den z.g. Megenschen Ham een 400-tal door mond- en klauwzeer aangetaste runderen bij wijze van proef te doen behandelen met serum en entstof, volgens een voor ons land nieuwe methode. Naar de Tel. verneemt, is Dr. Berger, de nieuwe directeur van den Veeartsenijkun- digen dienst zeer tevreden over de bereikte resultaten. Met voldoening kan worden ge constateerd, dat de reactie bij de ruim 400 behandelde dieren een zeer gunstig -^crloop heeft gehad, zoodat de opzet van de entin gen als geslaagd mag worden beschouwd. Deze opzet n.l. was: een snelle en zeer goedaardige doorzieking, dus een vervroeg de gezondheidsverklaring te bereiken, met als gevolg een spoedige ontruiming der uiterwaarden. Daarmede is echter volgens Dr. Berger nog geenszins gezegd, dat men „er is," wat de bestrijding belreft. Het is slechts een be gin en het zal vooralsnog moeten blijven: een onvermoeid verder vorschen en toetsen aan de practijk, aan de werkelijkheid. Maar tóch: het begin is bemoedigend. Het komt cr nu op aan, de constanten te vin den, wat betreft serum- en vacinnc-gebruik. welker samenwerking ten allen tijde een zeker effect waarborgt. Zal deze behande lingswijze tot een systeem kunnen aan groeien, dan zal dus een groot aantal-entin gen den grondslag daartoe moeten vormen. De bemoedigende resultaten zijn voor Dr. Berger aanleiding geweest, den Minister van Binn. Zaken en Landbouw voor te stel len, de proeven met kracht voort te zetten en deze heeft daartoe gaarne zijn medewer king toegezegd. Verder heeft Dr. Berger aan de inspec teurs van zijn. Dienst opdracht gegeven, hem onmiddellijk te waarschuwen, wanneer het mond- en klauwzeer zich in hun ambtsge bied in een zoodanigen vorm voordoet, dat proefnemingen met -deze nieuwe behande ling mogelijk zijn. In hun eigen belang zal het voor de vee houders thans meer dan ooit zaak zijn, dat zij onmiddellijk aangifte doen van voorko mende ziektegevallen. De vraag kan zich ook voordoen, of het nu niet op den weg ligt van de verschillende landbouw-organi- saties, om gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van serum. Zoodra in een veebesiag een of meer mond- en klauw zeer gevallen zijn waargenomen, zouden de overige dieren onmiddellijk met serum en entstof behandeld kunnen worden en de nog gezonde, niet' besmette dieren in de omge ving met serum alléén. Naar uit goede bron vernomen wordt, be staat bij de Friesche Maatschappij van Landbouw het voornemen, deze behandeling in het groot te gaan toepassen. In 1924 voor 30 millioen. Dat de bloembollenuitvoer voor ons land van zeer groot belang is, blijkt weer uit de export-cijfers voor 1924, waaruit wij het volgende resumeeren: In totaal werd 26.370.000 K.G. bollen uit gevoerd, vertegenwoordigende een waarde van 29.968.000.00 hetgeen wederom wijst op een aanmerkelijke verhooging, vergele ken bij het voorafgaande jaar. In ronde cijfers weergegeven, werd naar de Af er. Staten voor 914 millioen geëxpor teerd, naar Engeland voor 10 millioen. naar Duitschland voor 214 millioen, naar Frankrijk en België voor 1 millioen en naar dc Scandinavische landen voor 4% millioen. De vooruitgang schijnt bovendien vooral niet tot staan te zijn gekomen, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: In het eerste kwar taal van 1924 werd uitgevoerd voor 768.000 in dezelfde periode van dit jaar echter voor 1.346.000, dus bijna hét dubbele.... voerd en het Jordaansche saamhoorigheids- gevoel met liefde door de vrouwen wordt verzorgd in de vrije gangen, die daar zooveel voorkomen. In die nauwe gangen, waar meestal een koude tocht doortrekt, gaat het soms warm toe. Of het komt door den tocht, of dat het in het Jordaansch bloed zit, wie zal het uitmaken, maar gere geld komt zo.o'n stelletje kijvende vrouwen voor den politierechter, mr. Servatius. Dar blijkt, dat de oorzaken van het relletje voor historisch zijn, en menigvuldig. Zoo kwam Dinsdagmiddag zulk een vier tal van de zwakke kunne ter zitting. De be klaagde een groote vrouw, met een hoed op en bovendien winkelierster, voelde zich nog al. Haar was ten laste gelegd, dat zij Aartje zoo en zoo uitgescholden zou hebben, op 27 Februari 11. voor „vuile stinkzak" enz. enz. een te schoone serie om te publiceeren. Dat heb ik niet gedaan, Edelachtbare. Na 26 Februari heb* ik niet meer met haar ge sproken, niet meer sinds den dag dat mex haar naar de keel is gevlogen. Ze hebben mi wel uitgescholden daarna Na deze exuberante ontkentenis, vroeg de deurwaarder aan het slachtoffer van de scheldpartij om voor het getuigenhekje te komen. „Ja," zei ze, „ik ben de beklaagde." „U bedoelt zeker aanklaagster," ant woordde de deurwaarder. Deze getuige was eveneens welbespraakt. Zij verklaarde ge rust een eed te willen afleggen daten hierop volgde een heele speech en besloot met twee vingers van de rechterhand op te steken en te zeggen „Zoo waarlijk helpe mij God van alle markten." Ten slotte kwam ze door de eedsaflegging heen om zich daarna te verwarren in een uit eenzetting van de verschillende ruzies met bekl., tot mr. Servatius vroeg „Maar wat heeft u nu eigenlijk niet goed voor bekl, gedaan „Ja, dat weet ik niet. Ik heb aldoor voor haar naar de lommert geloopen. Ook leende ik f 25 van 'n juffrouw nit de Anjelierstraat. Toen zei bekl. tegen mij Ga naar de Boe-' kenwet op de Heerengracht. Dan ben je er van af." „De Boekenwet?" vroeg mr. Servatius verbaasd. Het- bleek, dat de juffrouw de Woekerwet eigenlijk bedoelde. Maar wat voor scheldwoorden ze naar het hoofd had gekregen, wist ze precies. Zonder horten of stooten kwam er een heele stevige reeks te voorschijn. Een vriendin kwam daarna ge tuigen, tegen haar zin zooals zij zeide „Want je hebt er niks an Wat heb ik er mee te maken Maar met genoegen volgde een omstandig relaas. De beklaagde heeft, aldus get., deze juffrouw gemeen en laag neerge zet. Zij is ook mijn kinderen lastig gevallen. Laat ze dat niet meer doen, die arme kinders molesteeren, want dan kom ik ook hier als beklaagde 1" „Is er niet van weerskanten gescholden?" „Nee, de juffrouw kon niet tegen bekl. op. Die beklaagde, die nu zoo mooi doet...." „O, dus er was geen speld tusschen te krij gen." De dames slingerden elkaar nog allerlei verwijten naar het hoofd, o.a. zou bekl. nog gezegd hebben, dat er voor de eerste getuige „een jongen van Kattenburg in de lik zit." (Lik, beteekent gevangenis). Ten slotte kreeg mr. Servatius er genoeg van en ver-, oordeelde bekl. tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis, overeenkomstig den eisch. Ofschoon de heer de Hondt de directem- der Italiaanschè opera overleden is. zoo is het voortbestaan der opera, na zijn overlij den, verzekerd. Er is n.l. een Naaral. Ven nootschap „De Italiaansche Opera" gesticht Het benoodigde kapitaal is geheel gestort. Als directrice zal optreden mevrouw de weduwe C- de Hondt.Maandag j.l. heeft mevrouw De Hondt een onderhoud gehad met den heer Merkelbaeh. directeur vmm den Stadsschouwburg. Tevens wordt er met het Paleis onderhandeld om het geven van matinée's in de Paleiszaal mogelijk tc maken. In' Rotterdam en Den Haag heeft men den Groote Schouwburg en het Gebouw voor K. en W. Met het bestuur van den Toonkunstenaarsbond wordt onderhandeld over het te vormen orkest, terwijl de heer G. Fratini, de bekende dirigent in Italië, be reids de noodige voorbereidingen getroffen heeft. Een Nederlandsche dag op 27 Mei. Naar de Tel. verneemt, is sedert de offi- cieele opening der Kunstnijverheidtentoon- stelling te Parijs op 28 April j.l., toen de meeste tentoonstellingsgebouwen en pavil joens nog slechts uitwendig gereed, eenige zelfs nog in aanbouw waren, met groote energie aan de voltooiing gewerkt. Onderling overleg tusschen de een-en- twintig vreemde landen, welke deelnemen, heeft er toe geleid, dat elk land zijn „na- tionalen dag zal houden, waarop de inzen ding van dat land in het middelpunt der belangstelling zal staan. Voor Nederland is als datum voor dien dag bepaald Woensdag 27 Mei a.s. Er zal dan in -het nationale pavil joen een officieele ontvangst plaats hebben van de Fransche en Nederlandsche autort» teiten, de vreemde commissarissen-generaal benevens de I e<ftn van het regeerings- comité en de inzenders ter Ned. afdeeling, waarna Me tentoonstellingszalen onder lei ding zullen worden bezichtigd. Een internationaal comité. In een bijeenkomst van de Internationa! Society of Medical Hydrology is besloten lot de oprichting van een Internationaal Comité tot bestrijding van de rheumatiek. Eenheid brengen in de medische nomen clatuur, zorgvuldiger bestudeering van de oorzaken der rheumatische ziekten, eer betere opleiding in dit opzicht van de medic: en de medische studenten, prophylactisch» maatregelen in huizenbouw, werkzaamheden in fabrieken, organiseeren van medische en populaire voordrachten over de rheumatiek, het verzamelen en verwerken van statisti sche gegevens enz. zijn enkele punten, die direct op het programma werden geplaatst. Nationale comité's worden in verschillende landen opgericht. Aan een commissie, bestaande uit de hee< ren dr. Fortescue Fox. dr. Coates (Enge land), dr. Blanc (Frankrijk), dr. Kornmann (Zwitserland), dr. van Breemen (Nederland) en dr. Schmidt (Secho-Slow'akije) is opge-'j dragen deze plannen verder uit te werken, en van advies te dienen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9