BINNENLANDSCH NIEUWS. Jan Fusslier en de woeker. Inbraak te uelft. Het tekort bij een notaris te Buitenpost. Oplichting van 'n horlogemaker. In een vlaag van waanzin. UIT ONZE OOST. De Zeven Provinciën. KERK EN SCHOOL. Wetsvoorstel mej. Westerman. Examens landbouw- en tuinbouwkunde. LANDB. EN VISSCHERIJ Amerikaansche Kruisbessen- meeldauw. Sabotage in de Venen. Messenstekers aan 't werk. De Brusselsche Bank-Zaak. Arrestatie van valsche kaartspelers. De inbraak te Kampen. Een diefstal in een lift. Auto-ongelukken, Een gevangene ontvlucht. Branden. De twist in een café. Een huiszoeking te Tilburg. De dood van graaf de Montefiore. RECHTSZAKEN. ,Jopie" voor de rechtbank. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LAWNTENNIS. HollandTsjecho-SIowakije. VISSCHERIJ. MAKKTMIEUWS. Hei Fransche antwoord inzake het Veiligheidspact. Hindenburg naar Dusscldorf. Uit het Engelsche Lagerhuis De regeling der Amerikaansefa buitenlandsche schulden. Litauen roept zijn zaak gelastigde bij het Vaticaan terug Het scheidsgerecht in het spoor wegongeluk bij Stargard. Ernstig spoorwegongeluk bij Moskou. ï)e strijd in Fransch Marokko. HET RESULTAAT VAN EEN ONDER ZOEK. In hét Tijdschrift voor Armenzorg schrijft de heer A. C. dê Rooy over de werkzaamheid der Amsterdamsche Armenraadcommissie, welke adviseert bij de toekenningen van voorschotten en giften aan gepensionneerde en gegageerde Oost-Indische militairen, die gesteund worden door het Bureau „Steunver lening" van het Departement van Kolo niën. Hij gewaagt o.a. van de groote moeilijk heid, die de hulpverleening aan een bepaalde categorie biedt die der oud-militairen, welke in logementen verblijf houden, de z.g. „loge- mentsgasten." Meestal zijn zij geheel aan hun kostbazen overgeleverd omdat deze hunne pensioe^-en gagementsact'n in hun bezit hebben tn daarop groote bedragen tegen woekerri dte hebben voor jeSchoten. De mogelijkheid door eigen kracht weder „vrij" te Komen, is voor hen zeer gering. Meestal zijn het mannen met weinig energie, die door hun langdurig verblijf in deze loge menten en het daaraan verbonden drankmis bruik er niet op vooruit zijn gegaan. Eigenaardig mag het worden genoemd, dat juist hun pensioen-en gagementsacten, die uitdrukkelijk als beleening-object zijn uit gesloten, toch als zoodanig dienst doen en enkele Amsterdamsche logementhouders zelfs regelmatig verschillende plaatsen (Harder wijk, Putten, e.d.) bezoeken, om deze in hun bezit te krijgen, dóór ze van anderen over te nemen of den rechthebbbende een voorschot aan te bieden. Zijn deze acten eenmaal in hun bezit, dan wordt wel gezorgd, dat de schulde naar steeds een nieuw voorschot neemt, waar toe hij, eenmaal in deze handen geraakt, meestal ook gedwongen is, omdat hij anders in het komende kwartaal over geen geld beschikt, om daarvan Zijn kostgeld te betalen. Meestal wordt van het voorgeschoten bedrag een rente berekend van pl.tn. 25% per kwar- :aal, zoodat kan worden aangenomen, dat per aar een kwartaal bedrag van het gagement of pensioen daarvoor moet worden afgestaan. In vele gevallen bleek op een gagement van f 350 een som van f 150 te zijn be leend, in één geval was de acte bij een gage-' ment van f 360 met f 250 bezwaard. Onder de '.ogementsgasten waren O.I. militairen met een pensioen van f 500 tot f 1134 per jaar. Hoe hooger het pensioenbedrag hoe grooter bedragen daarop bleken voorgeschoten (soms meer dan f 500.) Uit een en ander blijkt dus, dat in deze logementen mannen verblijven, wier gagement of pensioen ruim voldoende is om op behoorlijke wijze met een geringe bijverdienste in een geheel ander milieu gehuisvest te zijn. Ditzelfde geldt ten aanzien van vele anderen, die buiten hun gagement van gemiddeld f 350 nog vrij behoorlijke inkomsten hebben, zoodat ook voor dezen een verblijf in een logement niet uitsluitend het gevolg is van de te geringe in komsten. Het is voor dé Commissie een succes, dat zij van alle oud-militairen, die, niet in loge menten Wonende, hun acte verpandden, deze acte thans zelf in onderpand heeft, evenals GROOTE LAND- EN TUINBOUW TENTOONSTELLING VAN DEN A. B. T. B. TE DIDAM, OP WOENSDAG 12 EN DONDERDAG 13 AUG. 1925. Men meldt ons Verschenen is het Vraagprogram der Land en Tuinbouwtentoonstelling te Didam, dat op aanvrage verkrijgbaar is bij den Secretaris Ir. H. J. M. Verheij, te Didam. De tentoonstelling zal de navolgende af, dcelingen omvatten Rundvee, Paarden. Varkens, Schapen en Geiten, Pluimvee Bijen, Zuivel, Akkerbouw, Groente- en Fruitteelt, Wetenschap en Organisatie, In zendingen van Handel en Nijverheid, terwijl de tweede dag een groot Concours Hippique met Springconcours zal gehouden worden. Wij krijgen den indruk, dat in Didam ernstige pogingen in het werk worden gesteld om deze tentoonstelling zoo goéd mogelijk te doen slagen Heb bel uifsiekcndste aan te bieden dal iemand wenschen kan, hoe zal le wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Te Delft is ingebroken in het dames mode magazijn van mej. R. aan de Houttuinen. De ongewenschte bezoekers hebben zich door het indrukken van een ruit aan de ach terzijde van het huis toegang weten te ver schaffen tot het atelier. Er wordt voor een waarde vaxj ongeveer 300.aan kleeding- stukkeri vermist. Thans is, zco meldt de Tél., iiötaris H. Crebas te Buitenpost (Friesl.) failliet ver klaard. Rechter-commissaris is mr. Nieuwen- huizen. Curatoren mr. C. Beekhuis te Leeu- wdlden en de candidaat-notaris Rensink te Buitenpost. In dé Stadsbank van Leening aan de Lombardsteeg te Amsterdam vervoegde zich Woensdag een vrouw, die een gouden horloge wildé belêenen. Het bleek echter, dat dit van misdrijf afkomstig was en de vrouw werd aangehouden. Van het een kwam het ander en een tweede arrestatie gold een 26-jarig per soon, die verdacht werd ,met een valsch volgbriefje een horlogemaker van zes gouden horloges te hébben opgelicht. Het gouden horloge, dat bij de bank van leening werd aangeboden, was afkomstig van het zestal. Vermoedelijk hebben deZe twee personen nog meer oplichtingen Op hun geweten. De 25-jarige F. dé W., opperman, wonende aan den Oosterweg te Groningen, heeft zich schuldig gemaakt aan kindermoord. Kort geleden was zijn vrouw overleden, zoodat W. achterbleef mét een kindje van drie maan den. Dit werd door het Armbestuur uit besteed. Aangezien de W. weigerde de fiem opgelegde onderhoudskosten te betalen, werd het kind bij hém teruggebracht. Hij schijnt 20 acten van vroegere logementsgasten. Deze RU -n een vjaag van waanzin het kind op bed laatsten zijn thans in een beter milieu ge plaatst terwijl met hun vroegere kostbazen regelingen ter afbetaling der schuld getroffen werden. Vit Batavia wordt gemeld De Zeven Pro- «mciën liep op Hercules klip in de Aroe- baai en werd eenigszins beschadigd. Het schip bereikte pompende Soerabaya, waar hét zal dokken. Het bestuur van de Vereeaiging tot bevor dering der studie van het Fransch, waarvan prof. Salverda de Grave te Amsterdam voor zitter is, heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin het zijn volle instemming betuigt met het (foorstel van wet, strekkende tot wijziging van art. 3 der Lager-Onderwijs- wet, 1920, ingediend door mej. Johanna Westerman. Met bestuur voornoemd koes tert de vurige hoop, dat de Kamer dit voor stel, na spoedige behandeling zal aannemen, opdat een einde gemaakt worde aan een toA stand, die van nadeeligen invloed is op ons onderwijs, en opdat zoowel de voorstanders als de tegenstanders van het onderwijs in de Fransche taal op de lagere scholen voortaan de vrijheid genieten om hun beginsel in toe passing te brengen. m 1925 zuilen de examens ter verkrijging van eene akte van bekwaamheid tot het ge ven van lager onderwijs in de beginselen der landbouwkunde en in die der tuinbouwkunde worden gehouden in de maand ^Augustus en, zoo noodig ook in September. Hij, die zich aan een dezer examens of aan beide wenscht te onderwerpen, moet zich vóór 23 Mei a.s. aanmelden bij den voor zitter der examencommissie, den inspecteur van het landbouwonderwijs dr. K. H. M. van ter Zande, Binnenhof, 19, te 's-Gravenhage Aangezien omstreeks 15 Mei dit jaar het juiste tijdstip zal zijn om de kruisbessen- struiken met alcalische Bourgondische pap tegen d?n Amerikaanschen kruisbessen- meeldauw te behandelen, raadt de Pianten- 1 ziektenkundige Dienst met klem alle kruis- bessentelers aan than3 hun kruisbessen- struiken met dit middel te bespuiten. Onze waarnemingen der laatste jaren hebben aangetoond; dat na de bespuiting, op het juiste tijdstip uitgevoerd, de bessen practisch vrij van meeldauw blijven. Het is noodzakelijk zooveel mogelijk de bessen te bespuiten. Vooral die van de onderste takken. De sproeivloeistof wordt bereid uit 1 )4 K.G. kopersulfaat en 1)4 K.G. sodex (watervrije soda) op 100 L. water. De beide stoffen worden afzonderlijk opgelost, liefst in warm water. De oplossingen worden koud bij elkander geveegd. Alieen houten of geëmailleerd vaatwerk kan voor de bereiding der pap gebruikt worden. onder een deken te hebhen doen stikken Het lijkje heeft hij gekist en de wanhoopsdaad aan twee vrienden verteld. De man is nu gearresteerd. Te Valthermond is Woensdagnacht een locomobiel van den vervener H. door baldadi- gen geheel vernield. Een 5-tal onverlaten heeft te Maasbree- (Limb.) den heer J. v. d. S. aangevallen en hem 15 messteken toegebracht. De daders zijn in hechtenis genomen. Door de Belgische gendarmerie Werd Woensdag K., békend als medeplichtige in de Brusselsche Bank-zaak, wiens aanhouding en uitlevering door de Nederlandsche justitie was verzocht, aan de grehs onder Nispen overgeleverd in handen der Nederlandsche maréchaussee. Op grond van Zijn opzienwék- kende groote verteringen, had de Belgische politie hem al spoedig te Antwerpen gearres teerd. Na zijn uitlevering is K. aanstonds door de marcehaussée naar Amsterdam over gebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. Te Lugano (Italië) zijn verschillende leden van een bende valsche kaartspelers gearres teerd, n.l. een Engelschman, twee Amerika nen, twee Duitschers en een Nederlander. De politie was op hen opmerkzaam gemaakt door een Italiaan, die bij 't pokerspel f 2400 aan hen had verloren, doch ten slotte ont dekte, dat de kaarten gemerkt waren. Bij de arrestatie ontveinsden de leden der bende, dat zij elkaar kenden de visa op de paspoorten wezen uit, dat zij gezamenlijk in verschillende steden als Londen, Parijs, Cairo, Venetië, Biarritz, enz. waren geweest en steeds op dezelfde dagen vertrokken waren. Zij deden zich zeer deftig voor en hadden steeds in de voornaamste hotels ge logeerd. Geld bij een verdachte gevonden. Dc Centrale recherche te Amsterdam, hsjft gis;.'-en aangehouden zekeren O'odam, (ie steii verdacht wordt var. het feit, een gedeelte van het geid, afkomstig van de in braak in hél correspondentschap van de Ne derlandsche Bank te Kampen, onder zijn be rusting te hebben gehad. Reeds eerder was het vermoeden gerezen en Obdam was in verband hiermede gearresteerd. Daat- de bewijzen niet voldoende waren, moest dc verdachte op vrije voeteö worden gesteld. Intusschen zat de recherche niet stil, en vond ten slotte opnieuw aanleiding om Ob dam te arrestecren. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. Het aantal arrestanten in deze zaak be draagt nu zes. Een buitengewoon handige diefstal had j.l< Maandag in New York plaats, toen twee per sonen in een lift, die ter hoogte van de zes tiende verdieping van een wolkenkrabber z weefde, hun medepassagiers op klaarlich ten dag alle voorwerpen van waarde afhan dig maakten. De lift was stampvol toen zij den grond verliet. Op verschillende étages stapten ge- leide'ijk de meeste passagiers uit, zoodat er op de vijftiende verdieping, behalve uvn liftjongen, in totaal nog slechts vijf paso- giers waren. Tom zaa 't tweetal de kans schoon, terwij de lift naar de zestiende étage steeg, stelde een der dieven een nog jonge man, plotse ling den liftjongen door een vuistslag buiten gevecht, terwijl zijn collega de lift stopzette, die toen tusschen de 15e en 16e verdieping Zweefde. Daarop richtten de twee hun revol vers op drie medepassagiers, wien zij gelast ten hun zakken te ledigen. Na een flinken buit aan geld en bijoute- riën in ontvangst genomen te hebben, lieten de dieven de lift tot de zeventiende étage stij gen, waar zij hun slachtoffers lieten uitstap pen om zelf snel per lift naar den beganen grond terug te kcereu. Zij konden toen rus tig met hun buit het gebouw veriaten. i Op den Geldrooschen weg bij Eindhoven 1 reed Woensdagavond een vrachtauto van den heer v. d. B. tegen een boom, met het 1 gevolg, dat de wagen werd vernield en de inzittenden er werden uitgeworpen. D- chauffeur M. békwam een ernstige verwon ding aan het hoofd, terwijl de andere inzite tende B. lichter werd gewond. Op den weg van Hengelo (Geldl.) naar Rüurloo zijn Dinsdag twee auto-ongevallen gebeurd. Eén, waarin vijf personen gezeten waren, reed bij ,,'t Ziile" in een droge sloot. De inzittenden bekwamen nagenoeg geen letselde auto was vrijwel onbeschadigd. Het andere geval betrof den auto van de bierbrouwerij „De Klok" uit Groenlo. Deze reed in volle vaart tegen een boom, en was aan de voorzijde totaal in elkaar gereden. De chauffeur liep éënige verwondingen op, en werd per auto naar huis vervoerd. Dinsdag werd het zoontje van den schoenmaker J. B. te Kaatsheuvel (N.B.) dóör een auto aangereden. In hoogst zorge- lijken toestand is het kind naar het zieken huis te Tilburg overgebracht. Uit de strafgevangenis aan den Boordsingcl te Rotterdam is vannacht gevlucht de 32- jarige Duitscher P. H. De man moet werk tuigen hebben weten achter te houden en Zich daarmede een weg naar buiten hebben weten te banen, maar ook hulp van buiten gehad hebben. Bij zijn ontvluchting was hij in gevangeniskleercn. Te Beilen is de woning van de weduwe Kunstman tot den grond toe afgebrand. Niets werd gered een tweetal varkens zijn medé in de vlammen omgekomen. Te Bonneveer is de groote nieuw gebouwde landbouwschuur van den landbouwer H. Speelman geheel afgebrand. Eenige land bouwmachines zijn ook verbrand. Het slachtoffer overleden. Naar het Huis van Bewaring te Roermond werd overgebracht de caféhouder S. uit Ven- lo, dié, zooals geméld, bij een ruzie in Zijn café op Collin eèn schot afvuurde, waardoor C. doodelijk werd getroffen. Na te Zijn ver hoord, is S. weder op vrije voeten gesteld. Het slachtoffer is overleden. Materiaal in beslag genomen. Naar de Tel. verneemt, heeft de Justitie, vergezeld door drie ingenieurs van de Philips- fabrieken te Eindhoven, te Tilburg in de gebouwen der N.V. Gloeilampenfabriek „Electra" een huiszoeking gehouden met het doel, om te onderzoeken, of onderdeelen of materiaal voor het vervaardigen der lampen bestemd, en van Philips afkomstig, daar aan wezig waren en gebruikt werden. Inderdaad werden verschillende dergelijke voorwerpen en onderdeelen aangetroffen. Zekere de R., vroeger werkzaam bij Philips en thans bij „Electra" had deze onderdeelen medegebracht. Ook bij De R. werd daarna huiszoeking gedaan en te zijnen huize werden eveneens onderdeelen in beslag genomen. Procesverbaal is opgemaakt. De geheimzinnige zaak van den plotse- lihgen dood van graaf Gerard de Montefiore,! den jongen millionair, die overleed na een autotocht met zijn verloofde, heeft een sen- sationeele wending genomen. Men weet dat twee dagen na zijn over lijden een geheimzinnig vliegtuig nabij het kasteel van den graaf te Dampierre neerdaalde en vertrok, voordat iemand het kon bereiken. Men dacht aan een samenloop van omstan digheden, doch Woensdag is een andere ontdekking tfedaan, die de zaak nog geheim zinniger maakt. Toen de jüstitieele autoriteiten Woensdag n.l. het kasteel bezochten, om de zegels van de deuren te verwijderen, ontdekten zij, dat de zegels intact waren, doch dat de vensters van de slaapkamer van den graaf op de eerste verdieping, die door de justitie gesloten warén, openstonden. Iemand was naar binnen geklommen. Voetstappen leidden naar een kast. Drie laden, waarin kleeren van den graaf geborgen waren, waren niet géopendtwee andere waren opengebroken en men gelooft, dat belangrijke papieren zijn gestolen. De detectives zijn er niet zeker van, of de voetstappen afkomstig zijn van een man of een vrouw. In een medicijnkastje werd door de politie strychnine gevonden. De politie tracht een foto van een jonge man in een mt a lion, welke zij op de kamer van den graaf neeft gevonden, te identifi- ceeten. Zij liicd hem aan, maar to-en hij alles terug gaf, lil l zij hem •vertrekken. Maar toch ti am /ij in zijn zakken nog een gouden horloge, een portefeuille met 34 en twee ringen met diamanten met zich, een klein geldkistje met 170, een wassa gero- zilver enz. Van die vermissing deed de vrouw aangifte, en nauwkeurig beschreef zij het signalement van den insluiper. De rechercheurs zeiden toen dadelijk; „Dat moet Jopie geweest zijn!" Jopie word gearresteerd, maar ontkende absoluut alle schuld, wel vroeg hij belangstellend of er soms ook vingerafdrukken ontdekt woren. Vroeger werd hij nl. een gesnapt, omdat hij „gewerkt" had met een gat in een der vingertoppen van zijn handschoenen. De bestolen bewoonster uit de Van Kinsberger- straat en twee andere dames herkenden hem dadelijk als den insluiper van 19 Mrt„ maar halstarrig bleef bekl. ontkennen, ook tig f 2u23; nuchtere kalveren red. aan voer, handel matig 1619; fokkalveren red. aanvoer, handel red. 1824. AMSTERDAM, 14 Mei. Aardappelen (Bericht v d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte f 5.506.20, id. Blauwe f 5.506.20, id. Bravo's f 4.755, id. Roode Star f 44.25 Friesche roodstar f 3.804.25, id. roodbon ten f 3.503.75, Noord-Hóllandsche Blau we f 3.804, id. Bonte f 44.25, IJpelder Bravo's f 4.755. Zeeuwsche Eigenheimer poters f 2.302.40, id. blauwe Poters f 1.80 2, id. bonte Poters f 1.802, Bravopoters f 1.602, id. Roodstarpoters f 2.252,40, Drentsche Eigenheimers f 22.50, id. Roode Star f 22.50 per hl., Winter Malta-aard :- appelen f 1820, Zomer id. f 2325 per 10 kg. AMSTERDAM, 14 Mei. (Noteering van thans voor de" Rechtbank. Hij gaf eeri om- hét Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong taodig alibi op, ook thans en vroeg den Koene.) Aspergés dik wit f 0.700.80, dik Een getuige wegens meineed aangehouden. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam, behandelde Donderdagmiddag de zaak téecn J. G. A. Fraterman, 'n 33-jarigen kleermaker, ie als „Jopie" bij de politie en zijn vrienden bekend staat en reeds meer malen gestraft is. Op 19 Maart zou hü zich hebben laten in sluiten of zich door een sleutel den toe gang tot een perceel van de Van Kins- bergenstraat verschaft hebben. De be woonster van de eerste verdieping van dit kuis was 's middags even uitgegaan. De bekl. sloop de wooing binnen en zocht kalm alles bijeen wat van zijn gading was, tot plotseling de bewoonster thuis kwam. rechters of zij geloofden dat, 'n linke jongen die alle zilverkeuren kent, zoo dom zou zijn om gero-zilver med te nemen. Een vriend van beki., kyopman in goud en diamanten, beweerde ti-ans, dat hij op den bewusten dag den iieelen dag mét bekl. geloopen had. Dien middag hadden ze O.- a. bij een tramongeval op het Ko ningsplein gestaan. De president opperde toen do meening, dat déze getuige voor beklaagdc's arres tatie met hem het alibi in elkaar gezet had. Dit ontkendenbeiden. Andere feiten van het alibi werden door getuigen be vestigd; zoo bevestigde een hariügkcop- man, dat hij met beklaagdes vriend dien middag gesproken had, hij herkende ech ter beklaagde niet. Wel deed dit thans een chauffeur van de Citroën-zaak, die gevestigd is aan de weteringschans. Hij zeide, dat hij beklaagde's vriend toen even voor half zes een oogenblik gesproken ha<l en beklaagde daar dicht bij stond. Op het politiebureau van den Admiraal de Ruyterweg verklaarde get., volgens bet proces-verbaal en Volgens de verklaringen van de rechercheurs dat hij beklaagde Oiet hekende. Thans beweerde dezê mecanicien, dat hij teen gezegd had dat hij bekl. wel herkend had. Een dergelijke verklaring was door hem geteekend. De president had hem er óp gewezen, dat hij wegens zou vervolgd worden, met last tot Ui- instructie en onmiddellijke gevangeneming. „Ik blijf er bij", zeide de getuige en tüsschen twee veldwachters werd hij weg geleid, nadat het O. M., waargenomen door mr. Reilingh een requisitoir genomen had tot vervolging van get. wegens meineed met last tot instructie en last tot gevangen neming, De Rechtbank besliste oohgenblikkelijk in dien zin. Het is de tweede maal deZe week, dat een getuige als verdacht van meineed wordt gearresteerd. Een andere chauffeur van Citruën ver klaarde nog dat hij in Maart zijn collega op een middag met twee als. heer gekleede personen had zien praten. Het O. M., waargnomen door mr. Rei lingh, begon zijn requisitoir met te wijzen op het pertinent herkennen van beklaag den door dè drie eerste getuigen. Het alibi is, meende spr., louter bedrog, al worden er eenige warè feiten is vermeld Tegen bekl. eischte spr, twee jaren ge vangenisstaf Als verdediger trad op mr. Bolkesteyn. Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. zullen de Tsjechische afgevaardigden van de Davis Cup te Noordwijk tegen de Hollandsche strijden om een plaats in de tweede ronde. De samenstelling van de Hollandsche ploeg meldden wij reeds Diemer Kool en Timmer voor enkelspel, Diemer Kool van Lennep voor dubbelspel. De Tsjechen komen uit met Macenauer en Kozeluh in enkelspel, Zemla en Rohrer in dubbelspel. ■Gedurende de laatste weken zijn de Tsjechen steeds in training geweest tegen verschillende spelers van naam, en de resul- tateii, dlë hiermee werden bereikt zijn van dien aard, dat wij het ergste vreezen voor de Hollanders. Zoowel Macenauer als Kozeluh sloegen eenige weken geleden de officieele kampioen van Centraal Europa von Kehrling, welke laatste in goeden vorm was. Bedenkt men voorts, dat von Kehrling. in den Davis Cup wedstrijd HongarijeFrankrijk Borotra in vier sets sloeg, clan getuigt de overwinning van de Tsjechen op dezen brillantSn speler van. groote kracht. De Tsjechische enkelspelers zijn beide van het baselinetype, van welk spel zij slechts noodgedwongen afstappen. Diemer Kool zal al zijn volley capaciteiten in hét werk moeten stellen om hen beide te overwinnen. Timmer geveh wij geen kans, zijn keuze zal menigeen verbaasd hebben. In Arnhem speelde hij weliswaar niet slecht, maar zijn spel is lang niet gevarieerd en snel genoeg om een solide Verdediging der Tsjechen te breken. Van Lennep zou hiertoe zeker in staat zijn, als hij maar zijn langzaam traditio neel wordende inzinking kan te boven komen. Het begin is altijd goed, somwijlen over weldigend, maar in de tweede of derde sét gaat het mis en een. nederlaag is meestal het eindresultaat (1924 tegen Jacob en Troitzheim). Dit heeft voor dc keuze com missie ook den doorslag gegeven. In double Zijn van Lennep en Diemer Kool natuurlijk gehandhaafd. Hun eerste partijen in inter nationaal Zondag jl. te Arnhem waren er het bewijs van. Een dergelijk aanvallen van eikaars spel vjndt men slechts bij de sterkste doublés..Diemer Kool heeft smash en volley, van Lennep de drive. In het allergunstigste geval rekenen wij óp een tweetal overwinningen van Kool én een punt uit de double, zoodat Holland dan met 32 wint. De kans op een nederlaag is echter des te grooter. Een fout achten wij het van de Tsjechen om eerst Donderdag te Noordwijk te arri- veeren. Het kan in de Meimaand in onze badplaatsen nog zeer koel zijn en regen is geen zeldzaamheid, de Italianen hebben het in 1923 maar al te goed gemerkt. blauw f 0.500.65, dun wit g 0.400,60, dun blauw f 0.220.40 per bos. Bloemkool le soort f 28-^46, 2e soort f 1422 per 100 siuks. Salade f 85.2 idem 2e soort f '5.507 er 100 krop. Raba ber f 614 per 1H) bos. -Spinazie f 0.05O.iO, postelein f 0.180.28 per kg. Raapstelen f 34.50, radijs, f 3.505, prei f 1724, selderie f 59, pieterselie f 4 8 per 100 bosjes. Komkommers f 3042 per 100 stuks. Peen f 2028 per 100 bos. Spercieboonen f 1.201.70 per kg. Snijboo- nen f 1.502.20 per 100 stuks. Tomaten f 0.600.80, aardbeien f 11.35 per half kg. Bloemen. Hadley f 1017, Golden Ophe lia f 7—12, Ophelia f 5—9, Sunburst f 3.50% 6.50, Kaiserin f 47 per 100 stuks, Serin gen wit f 2036, idem lila f 1220, Violie ren f 1016, Sneeuwballen f 1216 per 100 tak. Darwintulpen f 34.50 per 100 stuks. Hollandsche Irissen f 4.507, Cal- la's f 14—28, Am Anjers f 10—17, Lathyrus f 0,250.40 per 100 stuks. Snijgroen f 6 14 per 100 rank.Fransclie Anjers f0.250.40, Margrieten f 0.100.14. Fransche Irissen f 0,400.60 per dozijn. Potplanten. Cineraria's f 0.250.47, Aza lea's groot f 2.504.20, id. middelsoort f 1.20 2, id. ldein f 0.400.70, Coleüs f 0.22 0.33, Graniums f 0.200.34, Plurttosa f 0.10 0.14, Hortensia's groot f 1.202.20, id. klein f 0.30—0.70, Canselaria's f 0.25—0.28 alles per stuk. DELFT, 14 Mei. Boter. Aanvoer 3058 en 16 16 v., wegende samen 6260 kg.,prijs f2.10 —2.35 p. kg. GOUDA; 14 Mei. Kaas. Aangevoerd 206 partijen, le soort f 4650, 2e soort f 4043) n'jksmerk le soort f 5356, 2e söort f 46- 50, zware f 57. Handel vlug; HOORN, 14 Mei. Kaas. Aangevoerd 12 stapels fabriekskaas f 47 14 stapels boeren kaas f 50 1 st. fabriêkscomtnissie f 51 9 st. boerencommissie f 52.50. Totaal 36 stapels, wegende 34.805 kg. Handel vlug. ALPHEN a d. RIJN, 14 Mei. Kaas. Aan gevoerd 77 wagens. Goudsche kaas le soort f 5356, id 2e soort f 4952, ongestempelde f 4045, handel vlug. BARNEVELD, 14 Mei. Pluimvee. Tam me eenden f 1.402.50, jongehanen f 0.50 2.25, oude haneh f 12, jonge hennen f 2 3.50, tamme duiven f 0.330.37, tamme ko nijnen f 12.50 alles per stuk. Eieren f 6.25—7.25 per 100 stuks. Aan voer 1.200.000 stuks. Handel zeer vlug. HOOFDDORP, 14 Mei. Granen. Tarwe nw. f 12.5013.50, tarwe, betere f 1415, rogge f 1314, gerst chevalier f 13.50— 14.50, haver f 1213, witte duiVêboonen f 13—15,spaardeboonen f 11.5012.50, groe ne erwten f.1213.50, karwei f3133, blauwmaanzaad f 4448, kanariezaad f 21 23. Prijzen per 100 Kg. MIDDELBURG, 14 Mei. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer gering. Tarwe werd verhandeld van f 12 tot f21. Overige artikelen geen aanvoer en geen noteering. SCHAGEN, 14 Mei. Eieren. Aanvoer, 45.335 kippen- f 5.60—6.50, gemidd. f 5.90, 10.585 eenden- f 5.405.70, gemidd. f 5.50 53 kalkoen- f 1011 prijs pér 100 stuks. ENKHUIZEN, 14 Mei. Totale ansjovis- aanvoer van gisteravond 706.800 stuks. Ge middelde vangst per vaartuig 129 kg. netten- ansjovis. Heden aanmerkelijk minder vangst en lager prijs. De eerste 62 vaartuigen kwamen hier heden binnen met gemiddeld ruim 60 kg of 3500 stuks per vaartuig. Marktprijs 82)485 ct. (marktprijs voorafgaande dag 85—87)4 ct.) per kg. Ook de kuilvisschers hebben heden weinig gevangen de eerste 3 span kwamen binnen met gemiddeld 110 kg per span. Prijs voor kuilvisch 71)474)4 ct, (voorafgaande dégj 7576 ct.) per kg. j In 't géheele Noordelijk bekken en midden dei- Zuiderzee is heden weinig gevangen. Ia 't Zuiden van de Wieringer Meer was de vangst slecht (gemiddeld ruim 30 kg,) bij Urk, Staveren en Lemmer zeer matig of on voldoende. Ook nü weer werd de meeste visch nog ten Noorden van Enkhuizen en ~a de buurt van Stavoren aangetroffen. Het ziet er thans voor de usjovisvisschers heel wat minder rooskleurig uit. De ansjovis, die uit dé Noordzee is binnengekomen, wordt dagelijks door duizenden netten weg gevangen, en doordat er thans geen nieuwe scholen binnenkomen, wordt het bedrijf met den dag minder looiiend. HUIZEN, 13 Mei. Aangebracht 103 tal haring af 1.28 aal en paling 4149)4 c. aanvoer van 8 schuiten bot 440 p. a 31 ets tniddelprijs N. zeevisch 1600 p. a 10— 17 )4 c. URK, 13 Mei. Door 97 vaartuigen zijtl he den hier aangevoerd 97 tal haring en 2070 kg. ansjovis, prijs van haring fl.151.07 pen tal, van ansjovis f 0.82)40.83)4 per kg. SPAKENBURG—BUNSCHOTEN, 13 Mei. De garnalen vangst bedroeg heden 16 ben a f 2.40 haring (sleep-) 1 )4 last h f 1 f 1.20 p. tal 1219 p. bot a 25)4—36 c. p. zeepaling 323 K.G. a f 0.911.05. IJMUIDEN, 14 Mei. Heden waren aan dei markt de vangsten van 13 stoomtrawlers, 1 logger en 1 beuger, De prijzen waren als volgttarbot f 0.800.65, tongen f 1.90 1.15 per Kg. griet f 4231, gr. schol f 3022, md. schol f 30, zetschol f 3025, kl. schol f 1913.50, 6220, scharren f 8.505.50 per 50 Kg. roggen f 2012 per hoop pieterman en poon f 159, gr. schel- visch f 3729,50, md. id. f 3533, k. md. id. f 32—27.50, kl. id. f 15—11—7 per 50 Kg. kabeljauw f 3925 pér 125 Kg. gr. gullen -f 13ll, kl. id. f 92.70, wijting f 4.50 1.70 per 50 Kg. j IJMUIDEN, 14 Mei. Heden kwamen van; de treilvisscherij aan den afslag de 'stoom- tteiler S.D. 59 (N. Ebeling) met f 2149 J IJ. M. 53 (Derika VI) met f 1545 IJ. M. 108 (Clara Nicol) met f 1688 IJ. M. 43 (Nelly Gezina) met f 1059 IJ. M. 84 (Pallas) met! f 1384 IJ. M. 180 (Holland IV) met f 1598 p IJ. M. 5 (Inie) met f 1105 IJ. M. 46 (Helga) met f 1145 IJ. M. 42 (Flamingo) met f 1733 (IJ. M. 103 (Dolfij met f 2082 IJ. M. 192 .Pelikaan) met f 137Ö T.S. 30 (Texel) met 1219 en de zeillogger K.W. 1 (Willemina) met f 167 aan besomming. IJMUIDEN, 14 Mei. De van IJsland aan gekomen stoomtreilers IJ. M. 16 (Bergen) en L.K. 26 (Nobiskrug) besomden voor de aanvoeren zoutevisch resp. f 6167 en f 8509.' ENKHUIZEN, 13 Mei. Heden kwamen hier 100 vaartuigen binnen met 60 tot 200i Kg. ansjovis per vaartuig. Totaal 14.000 Kg, Prijs 85 a 87)4 ct. per Kg. Kuilvisch gold 76 a 75 ct. j Van de Noordzee kwamen nog. 2 vaartui gen binnen met 1000 pond schol. Prijs f 9.30! —11.60 per 50 Kg. MEDEMBLIK, 13 Mei. De ansjovis vangst beliep hier heden door 114 vaartui gen 9000 Kg. prijs f 0.800,83 per Kg. Kuilvisch f 0.70—-0.71 per Kg. GOUDA, 14 Mei. Boter, groote aanvoer, hj.ndel vlug, goeboter 8593, weiboter 95105; eieren groote aanvoer, handel vlug j 5.606.50 per 100 stuks. Veemarkt. Melkvee groote aanvoer, han del matig 250400; vette varkens red. aanvoer, handel vlug 37—40 ct. per half Kg stuk; lammeren groote aanvoer, handel ma tig 3742 ct. per half Kg.; magere biggen groote aanvoer handel matig 1425 pèr stuk; lamineren roote aaiivóer. handel ma- Het Fransche antwoord aan Duitschland nopens het veiligheidspact is gisteren aan al le mogendheden meegedeeld. Vernomen wordt dat de beide nota's van Frankrijk over de Duitsche ontwapening en het veiligheidspact onderweg zijn naar Lon den. Men meent in Londen, dat vóór deze kwesties formeel geregeld zijn, het waar schijnlijk noodig zal zijn een geallieerde con ferentie te houden, waarbij Duitschland vertegenwoordigd zal zijn. In diplomatieke kringen wordt het En- gclsche berifcht tegengesproken, volgens het welk het noodig zou zijn een intergeallieerde conferentie met Duitsche vertegenwoordi gers bijeen te roepen vóór dc regeling der kwesties vaii veiligheid en Ontwapening, De conferentie van anibassadeurs zal in plaats van morgen in liet begin der vol gende week bijeenkomen. Aan de feestelijke vergadering van den Rijnlandschén provincialen Landdag naar aanleiding van de herdenking van het dui- Clynes heelt heden het debat over de werkloosheid geopend en daarbij gezegd, dat Cr nog ongeveer 1.250.000 werkloozen zijn, hetgeen 150.000 meer is dan een jaar ge leden onder de Labourregeering. Hij oefen de critiek op de regeering omdat zij in ge breke was gebleven maatregelen voor te stellen in staat om den huldigen nood té lehigen, In zijn antwoord deelde de Minister van Arbeid, Sir Arthur SteelMaitland mede, dat de groote reden, waarom de cijfers vatt dit jaar nopens de werkloosheid zoo hoog bleven de toestand in het mijnbedrijf was. De cijfers der werkloosheid in de steen kolenmijnen waren verleden iaar April 25.000 en in April van dit jaar 139.000. Dit verschil van aanzienlijk iiieër dan 100.0CO vertegenwoordigde schiet het gehèele ver schil tusschën de werkloosheid van dit c® van verleden jaar. Dc New Yorksche correspondent van de „Daily Cronicle" verzekert, dat indien een overeenkomst met Frankrijk nopens de zendjarig bestaan van' het Rijnland op 18 fundeering der schulden aan Amerika tot stand komt, dit automatisch zal leiden tót gunstiger voorwaarden bij de regeling der Engelsche schulden aan dc Vereenigde Sta ten. Juni, zuilen rijkspresideht Hindenburg en de Pruisische minister-president Braun deelnemen. Het Poolsch-Duitsche scheidsgerecht te Danzig heeft in zijn uitspraak verklaard, dat de betrokken lijn geen enkel voor eischen zijn verworpen. De Duitsche dele gatie erkende, dat de dwarsliggers in goe den slaat verkeerden. Op dc uitspraak is jfeen beroep. De bladen vernemen, dat de plaats van het ongeluk en de omgeving, te zamen 3 a 4 km, van Poolsehe zijde weder in Zooda- nigen toestand is gebracht, dat het traject weer voor het verkeer geschikt is. Uit Moskou wordt aan de „Vqss, Ztg." gemeld, dat de ll-trein uit Riga Woensdag nacht niet ver -ran Moskou is ontspoord. Een restauratierijtuig en een wagon tweede klasse werden totaal vernield. Tien perso- gebruik nen werden gedood, 30 gewond. leurs.: Stefani meldt, dat wegens de onmogelijk- betrokken lijn geen enkel gevaar ,1eid van overeenstemming tusschen het het verkeer opleverde. De Duitsche standpunt van het Vaticaan en van Litauen, dat Zich in zijn nationale belahgen gekrenkt acht door de bepalingen van het concordaat van 't Vaticaan en Polen nopens het dio cees Wilna, Lithauen zijn zaakgelastigde bj' het Vaticaan heeft teruggeroepen. Volgens berichten uit inlandsche bron heeft het Fransche offensief gisteren in hel Bibane-gebergte groote opschudding ge wekt onder de stammen van het Rif. De Zware artillerie, de herhaalde aanval len en de vervolging door vliegtuigen heb ben groote verliezen toegebracht aan de opstandelingen. Ofschoon de gevechten zeer hevvg 'waren, zijh de Pc^nsche verliezen niet groot, tengevolge vas» het intensieve van geschut, bommen en mitrail-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10