AvMnyi wm V erkeer soiagevallen. 385! Onze Hollandsche Heilige, m Vrijdag 15 Mei 1925 1925 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Een paardendief gesnapt. Te water gelaten. MUZIEK. - Concert in de Groote Kerk. Een reusachtig werk. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. De aanleg van de nieuwe brug te Halfweg. Het werk komt dezen zomer gereed. Op den Achtergrond de R.-K. Kerk, die verdwijnen gaat. Agenda 16 Mei Te Vijfhuizen. De Commiezen-huisjes aan de Groote Houtpoort. Een voorstel om ze te verroflen. Corn missie van Overieg. Steun van de Prov. Noord-Holland voor de Olympische Spelen. Statuten. Personalia. Jubileum. Hougaarsclie kinderen. Hinderwet. Auto zonder remmen. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Feestavond „Geel Wit". De bollenprijzert zijn te hoog. Ziel en lichaam. Koningstraat 10 Haarlem. T elegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ^er week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Adverteniiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën LusscheD den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Aue abonne fegen Meevaufn0 ver-ek^d' ^Je£5kf^v^ma-arctea' f .1(1(1(1 - ^eY?nslan«e f?heete ongeschiktheid tot werken Joor f 7Efl bij een ongeval met f OCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf] -g n vei^eke.a \ooi een dei volgende uitkeenngen 1 OUUu. verlies van beide armen, beide beenen of beide oosren I OUa" Hoodeifiiren afloon 1 ZïJU. een voet of een dop 1 duim of wijsvinger 1 JU bij een breuk van F Afl bij verlies van een been of arm I *U. andere vinger. Op den 21<m Mei wordt met grooten luister cn in tegenwoordigheid van duizen den pelgrims uit alle landen .van Centraal- Europa door Z H. den Paus, de plechtige heiligverklaring uitgesproken van den Nij- megenaar Petrus Canisius. Hij was een tnensch met zachte, edele gelaatstrekken, «en reine en verheven ziel, vol geloof en 'dealen, een van degenen, die der mensch- heid eer aandoen. Duitschlands Kptholieken nebben hem hartstochtelijk liefgehad; de Volgelingen van Luther integendeel hebben hem vervolgd met hun brandenden haat. >,De Lutherschen sparen me volstrekt niet," schreef hij eens naar zijn Overste: „Zo noemen me een hond, die met zijn tanden de H. Schrift verscheurt, of ook: een kik- vorsch door den duivelschen draak uit de hel gespuwd." Maar, zoo ging hij oort, ..hoezeer ze mij vervolgen, toch verdienen zc bemind te worden, want Jezus' Heilig Bloed is ook voor hen vergoten. Als ik hun zielen maar redden kon!" Wij zullen in korte trekken zijn roemrijk «ven weergeven. Petrus Canisius werd den. 8en Mei 1521 le Nijmegen geboren. Zijn familie .telde onder de voQrnaamsteei der stad en had er grooten invloed. Maar verre van zich te ver- 'effen op zijn schitterende familierelaties en de gewichtige ambten van zijn vader, die burgemeester van Nijmegen, was, spreekt hij daar op zeer typische, geheel onverwachte manier over: „Ongetwijfeld hebben aan mijn ''ader de gelegenheden tot zonde niet ont broken, toen hij zoo dikwijls de eer der wereld genoot en geheel opging in de zorg voor de stad. Ik heb een stille vrees, o God, die alles doorgrondt en zelfs de gerechtig heid oordeelf, dat hij, in al die draden en petten verstrikt, aan vele tekortkomingen 's schuldig geweest en niet alles- heeft in geboet; dat hij te midden van al die zorgen gestorven is, zonder nog dc kunst van heilig ie sterven geleerd te hebben. Daarom bid k Uwe Goe.dheid en Barmhartigheid, die altijd zoo eindeloos groot zijn, om door Christus' zoendood alle smetten mijner ouders, die nog niet zijn uitgewischt, voor eeuwig te vernietigen." Toen hot oogenblik voor hem gekomen was, om zijn studies te beginnen, vertrouw de men hem toe aan een leermeester, wiens school nu juist geen voorbeeld van tucht en orde scheen te zijn. „Daar ontmoette ik", zoo schrijft hij, „medeleerlingen, dje mij met woord en daad het kwaad leerden en de wanorde in mijn ziel vergrootten.... Zij zondigden en ik deed er aan mee. Den zweep verdienden zij en ik niet minder." Gelukkig bleef hij er niet lang. Zijn ouders zonden hem nu naar de Universiteit van Keulen. Dat was een ware zegen voor hem. Keulen was in dien tijd niet alleen een centrum van wetenschap, maar ook een stad, waar het Katholieke geloof en de Katholieke vroomheid te midden van alle Reformaticwoelingen, nog in cere gebleven Waren. Bovendien had hij daar het geluk een uitstekenden biechtvader te vinden in den Persoon van Nicolaas van Esch. Naderhand herdenkt hij nog met dankbaarheid, wat hij voor zijn geestelijke vorming aan dezen meester te danken heeft. Door Van Esch sloeg hij heeiemaal de lichting in van een heilig leven; hij begon Ir prijs op te stellen, arm, eenvoudig en matig te zijn. getuige daarvoor de vol gende anecdote, door hem zelf verhaald: ..Toen het eens Carnaval was en hij me! zijn vrienden een schitterende feestmaaltijd hield, kreeg hij plotseling de gedachte, dat he gulzigheid van de mcesten zijner tafel- genooten een zware beleediging tegenover God moest zijn; zoozeer was hij vervuld van walg en afschuw, dat hij op staanden voet 'et besluit nam,-om gedurende den ge- 'eelen feestdisch geen druppel wijn meer -e drinken. Een dergelijk gedrag in een ■l)d, dat er overal fameus veel gedronken ^erd, laat wel eenigszins een heldhaftigen aanleg ontdekken. In alle geval was dit een goed begin! Canisius' vader maakte inmiddels groote toekomstplannen voor zijn zoon; 'hij moest rechtsgeleerde worden. Om al die vaderlijke idealen bekommerde Canisius zich echter weing, daar hij zich 'n zijn geest reeds uitsluitend had toege wijd aan den dienst van het Goddelijk Ideaal. „Ik wil priester worden," zei hij 111 dezen tijd tot een van zijn vrienden, „en reli gieus", voegde een vrome weduwe, de er toevallig bijstond, er aan toe. God had haar lot belooning van haar buitengewone deug den de gave van profetie geschonken. „Spoedig," zoo legde zij hare voorspelling uit, „zal er een nieuwe orde verrijzen, door middel waarvan God trouwe werklieden in Zijn Wijngaard azl zenden en gij zult in deze Orde uw intrede doen." „Niemand," zeide Canisius later, „dacht to.en aan de Jesuïeten, noch in Duitschland noch in Frankrijk, noch in Italië." Wel hadden de eerste 7 Jezuïeten in 1534 hun geloften afgelegd, maar dal was nog nergens -bekend. Al gauw zou de tijd komen, dat men er over spreken zou. Eenige maanden later kwam inderdaad de eerste metgezel van den H, Ignatius, Pater Petrus Faber, té Mainz, daartoe uitgenoodigd door den Kardinaal- Keurvorst Albert van Brandenburg. Nie mand kon zoo goed de geestelijke oefenin gen geven als hij. Talrijke zielen stelden zich onder zijn leiding en bekeerden zich tot groote woede en ergernis van. vele pro testanten, die over hem en over het boek, dat hij gebruikte, de meest schandelijke ge ruchten verspreidden; „Hij weet de men- schen te betooveren," schreef er een, „zoo dat ze zinneloos zich in cellen komen op sluiten, die er op gebouwd zijn, om van den dag een duisteren nacht te maken. Daar houdt hij die ongelukkiger! in een voortdurenden angst. Ongelukkig degene, die in die hinderlaag valt, want hij kan vaarwel zeggen aan alle vreugde en geluk. Men treedt er binnen in het bezit van zijn geestvermogens cn komt er krankzinnig uit. En een ander schreef over diezelfde geestelijke oefeningen van den H. Ignatius: „Het is een verzameling van geheimzinnige, en magische kunstgrepen, waardoor de Je zuïeten zich overgeven aan allerlei dwaas heden in onderaardsche kelders en waaruit ze bleek en verzwakt terugkomen, alsof ze met de geesten der onderwereld hadden moeten vechten." Petrus Canisius wilde met zoon man eens kennismaken en eens meer weten van een boek, waarover zulke buitensporigheden verhaald werden. Hij ging dus naar Mainz. Hij 'kwam ervan terug.zooals de zien sier hem voorspeld had. „Een gunstige wind," schreef hij, „heeft me naar Mainz gevoerd. Den man, dien ik daar zocht, ais het ten minste een man en geen Engel was, heb ik gevonden tot mijn overgroot geluk. Nooit van mijn leven heb ik diepzinniger en knapper geleerde ontmoet, nooit iemand, die daarbij zoovéél schitterende en uitstekende deugd bezat! Zijn liefste verlangen is met Jezus Christus te arbeiden in den dienst der zielen." En verder nog: „Wat mij be treft, ik vind geen woorden om te zeggen, hoezeer de Geestelijke Oefeningen mijn geest en mijn gevoelens hebben veranderd, mijn ziel met nieuwe genadestralen hebben verlicht en aan mijn wil een nieuwe, on gekende kracht hebben gegeven. De over vloed dier Goddelijke gaven vindt zijn weerklank in mijn lichaam en ik gevoel mij geheel versterkt en als het ware in een nieuwen mensch veranderd Daarop deed hij de volgende gelófte: „In den naam des Heeren. Amen. In het jaar 1543, op het feest van de Ver schijning van den Aartsengel Michaël, den 8cn Mei den dag van mijn 22e«- veriaardag, leg ik, Petrus Canisius van Nijmegen, de gelofte af aan den Almachtigen God, voor de ÏJ. Maagd Maria, den Aartsengel Mi chaël en voor alle Heiligen, van mij vooitaan te stellen onder de' gehoorzaam heid van de Sociëteit van Jezus." En deze nam hem enkele weken later als novice aan. Dit was het begin van zijn ware leven, zijn leven van predikant, geloofsverdediger, gesehiedkenner en catechist; van raadsman van Keizers en Pausen, vooral van strijder tegen de ketterij. „Zie ik zend u te midden der wolven," had Christus hem gezegd op den dag zijner geloften. Maar de wolven werden, door het luisteren naam hem, zacht en beminnelijk als lammeren. Hierover nog iets meer in een volgend artikel. ze naar den dokter gebracht moest worden om zich te laten verbinden. Juffrouw Mei man was hevig geschrokken, maar heeft verder geen letsel opgeloopen. De wagen is totaal vernield en niet meer te herstel len. De landbouwer B, W. te Santpoort, miste dezer dagen een paard uit zijn weide, g dp- gen in de Velscrbroek. Hij deed daarvan aangifte bij de politie. Het onderzoek in deze zaak was lang niet gemakkelijk, daar het signalement zeer vaag was. Niettemin stelde de veldwachter van Spaarnwoude, die een zeker persocn op het oog had, een onderzoek in, in de richting Hembrug, Zaan dam. En ja, het mocht hem gelukken zooveel gegevens te. verzamelen, dat hij den ver dachte W. S. kon aanhouden. Na confron- Met gunstig gevolg is door de werf „Vooruit" te Spaarndam te water gelaten het Dortmund-Êems kanaalschip „Mastai" voor den heer G. Gomens. De afmetingen zijn 67 X 8,20 X 2.30, groot ruim 900 ton. Direct daarna werd de kiel gelegd voor een Kempenaar, groot pl.m. 550 ton, met een afmeting van 50 X 6.60 X 2.30 voor l innenlandsche rekening. Al „moge een kerkgebouw uit den aard van zïin karakter zelf, niet zooveel comfort voor. den concertbezoeker hebben, toch ver kiezen velen om" verschillende andere rede nen een kerkcoiicert boven de concertzaal. Dit vindt wellicht zijn oorzaak in het feit. (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags. Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59'-4 uur en in het St. Joseph- geboaw te Halfweg vanaf 1 November des Dinsdags van 56'5 uur n.m. x gMÉl - 'Ociëfeit „St. Bavo". Bestuur Kamer centrale half 3 uur. Zangles 1 uur. Gewone zittingen 7 uur Madsschouwburg. Vertel- en voor drachtavond door ,Dr. Frederik van Ee- den 8 uur. "iddenweg Schoten- Circus Carl Hagen beek 8 uur. Matinee 2 uur. Gebouw „Rosehaglie". 8 uur Ten toonstelling van bloemstukken van schil ders. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 ■*- Tentoonstelling van bloem stukken, aangevuld door een collectie tcekeningen. In de voorzaal tentoonstel ling van Grafischwcrk. De tentoonstel- ling is geopend van 23 April lot 23 Mei 1925, dagelijks van 106 uur. uitgezon derd op Zondag. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur K- K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smcdestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur. s Zaterdags alleen "an 92 eu 1% van 26H en s avonds van haii 8 B i,an uur' K-K. Arbeidsbeurs voor VrouWen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en 8 avonds van 89 uu. behalve Zaterdag avond - Tel 11671 ■Aroeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters {uitgaande van de" Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl weg 309. Overveen (dr C Bos). K* K. Leeszaal en nitlecnbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10-—12, van 25 en van 710 uur, be- oalve des Maandagsochtends en op Zon- en Feestdagen n Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kindeboeken St. Martbavereenigiug Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geeD tehuis hebbeD Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vcreeniging Jansstraat Aanvragen om versterkends middelen voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en beestdagen toegankelijk Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Ho'zhaus) en verder bij de leden te kennen aan hel groen-ftrit schild san den huisgevel R.K. Kraairtverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2 -3 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tus.schen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken iSnelverband) Centrale post Tel 111 tl (Holzbaus) en verder bij de teden, te kenr.cn aan het zwarte schild met wit kruis aan der, huis gevel Woensdagavond reed de landbouwer H. Meiman met z'n vrouw cn zijn getrouwde dochter door den Spieringweg. Toen ze ter hoogte kwamen van de werkzaamheden van de Amsterd. Waterleiding, schrok het paard voor de vuurpot, waarin lood gesmol ten wordt en weike vol vuur en rook langs den weg stond. Het beest sprong een wei nig op zij, waardoor de wagen tegen een balk aanstootte en omkantelde. Van de in zittenden was de heer H. Meiman het best er af gekomen, omdat hij juist vroeg ge noeg uil den wagen gesprongen was, doch zijn dochter was er slechter aan toe, daar zij zulke verwondingen had opgeloopen, dat talie met eenige personen te Zaandam, her kenden deze den verdachte als den persoon die op een zekeren morgen op de boot was gestapt, die voer, naar Wormervcor. bege leidende een paard. Daarna werd W. S. aan ec-n,scherp verhoor onderworpen en na dat hij eerst alles had ontkend, hii wist ner gens van viel hij tenslotte toch door de mand en verklaarde, ciat hij omstreeks 3 uur Dinsdagnacht een paard uit de weide had gehaald en verkocht had op de markt te Per merend, voor tweehonderd gulden, na dat hij er eerst 400 voor gevraagd had. Voor die tweehonderd gulden had hij twee penny's'gekocht, om die wederom te. ver- koopen op de markt te Beverwijk. Slechts weinig geld werd maar op hem gevonden. Hij werd voorloopig te Spaarndam in arrest gesteld en later aan den commissaris van politie te Velsen overgeleverd De heer M. L. A, Klein, lid van den Haar- lemschen Gemeenteraad, zal een voorstel in dienen om de beide commiezenhuisjes aan de Groote Houtpoort te verrollen. De bedoeling is ze enkele meters naar voren verder het water in te plaatsen, zoodat dc toe gang tot de Gasthuistvest en die tot de R,aamvcst breeder wordt en eenige meiers zijdelings, zoodat de toegang tot de Groote Houtbrug eveneens breeder wordt. Ze zouden dan in rechte lijn komen met de, ontworpen verbreede Houtbrug. OPSPORING VERZOCHT. Tusschen 21 Maart en 9 April 1925 te Apeldoorn ontvreemd eert Schaubeckposi- zegelalbuin, inhoudende 2000 a 3000 Euro- peesche postzegels, waaronder serie Neder land met overdruk Armenwet, Nederland 1852 compleet, 1864 compleet, ongetand, en getand, twee eerste Pruisische zegels 1850 1856 zwart op rose en zwart op blauw, z.g. briefstukken, Zwitserland complete serie, waaronder 2 zegels van 4 or, één daarvan lichtgrijs gekleurd komt zeldzaam voor, Bos nië serie 1879-1880 compleet, Zwitserland jubileumzegels 18751900 van 101525 A. Nederland geheele serie tot hoogste waar de postbewijzen, België serie roode kruiszegels compleet, Engeland verschillende zegels waaronder zegel van 1 pond met de beeltenis van Koning Eduard, 1 zegel U penny, z.g. misdruk, dohkerrood, ontbreekt geheel het bovenschrift postace. Signalement van het album deel I Schaubeck, goud op snede, losbladig, groene band, waarop met vergulde letters de naam van den uitgever Schaubeck voorkomt, waarde van het album f 1200;a f 1300. De Commissaris van Politie te Apeldoorn verzoekt de sporing. Dinsdagavond i.l. kwamen de Commissies van Overleg voor ambtenaren, de werk lieden en hot politiepersoneel, onder lei ding van den heer M A. Rainalda in gecom bineerde vergadering bijeen. Eenparig vercenigde de vergadering zich met een voorstel tot wijziging van de /wachtgeldregeling in verband met het aan hangig wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922. Waardeering werd uit gesproken dat door het voorstel aan den Raad met de eenmaal verkregen rechten van de betrokkenen wordt --ekening ge houden. "Voorts werd' vastgesteld een advies ter zake van een voorstel 0111 de herkeuring van candidaten voor den gemeentedienst in twijfelachtige gevallen binnen een zekeren termijn mogelijk te maken, met dien ver stande,. dai de, belanghebbenden tol de herkeuring met de rechten van het perso neel in lossen gemeentedienst worden aan gesteld. Ten slotte vereenigde de vergadering zich vr.aniem met een ontwerp-reglement voor de dienstcommissies, door eenecommissie van voorbereiding in concept gereed ge maakt. dat het lied in de omgeving van de massale kolommen en gewelven een ernstiger en stemmiger cachet verkrijgt. En het concert van Donderdagavond in de Groote Kerk bewees, dat ook een concert in het kerkgebouw, belangstelling weet te trekken. Trouwens het concert, dat de. vcreeniging lot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer aanbood, verdiende alleszins die belangstelling, want met fijnen tact was het solistental gekozen en het pro gramma. in elkander gezet. De aanwezigheid van vreemdelingen in on ze stad, meer wellicht dan op .andere tijden w as zeker oorzaak, dat hei programma in in ternationalen stijl was gehouden. Daar waren aria s uit „Belsazar en „The odora" van HSndel, een drietal Engelsche Hymnen, liederen van Roussel en ten slotte een keuze uit Valerius Gedenckclanck. Wederom waren wij in de gelegenheid in dit veelomvattend programma het stralend en heerlijk getimbreerd geluid van mevr. Noordewier Reddingius te bewonderen. Tot in de'uiterste hoeken der hooge kerk gewelven drong haar zang en de talrijke me nigte luisterde in aandacht. Het was een heerlijk, wonderlijk genot en George "Robert toonde zich hier andermaal meester op zijn instrument. De juiste registratie mocht de zang nog dieperen gloed, sterkeren onder grond geven. Hoewel misschien de eenvoudigste, waren „Kom nu met sang" en „O, Heer, die daer" van Valerius Gedenckclanck van een heer lijke weergave. Juist de eenvoud dier twee liederen paste in de ernstige entourage. De fluitist, de heer M. Noordewier, liet zijn spel cn instrument bewonderen in een sonate van L. Gxanom. Ook zijn techniek en muzikaliteit gaven' scboone momenten te be luisteren. George Robert speelde sonate van Handel en Impróvisation-C.aprice van J. Jongen en voor beide weergaven mag men dankbaar zijn. Alles tezamen genomen een welgeslaagd concert en de velèn die het middenschip der Groote Kerk vulden zullen hun gang naar het Kerkgebouw niet betreurd hebben. Een Kerkconcert heeft zijn eigen, maar daarom ook juist zijn schoon karakter. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten aan de Prov. Staten voor te stellen voor de Olympiade tot een bedrag van 100.000 deel te nemen in bet garantie fonds. De „Staatscourant" bevat de statuten van het Handelsbureau C. Uylenhocd, alhier. Tot lid vau de commissie, aan welke in 1925 het afnemen van het examen, bedoeld in art, 12 der Hooger Onderwijswet wordt opgedragen, is o.m. benoemd dr. C. Spoeïdcr rector van het openbaar gymnasium, alhier. De heenW. Wittevcen herdacht, gisteren hei feit, dat hij 25 iaar in dienst was bij de Haarlemsche Machinefabriek, voorh. Gebr, Figee. Wij herinneren er nogmaals aan, dat het vertrek van den Hongaarschen trein is be paald op 23 Juni a.s. Opgave moet zoo spoe dig mogelijk plaats vinden aan het secreta riaat Jansweg 38. Aan J, K. W. Drcs is vergunning verleend tot oprichting van eene herstelplaats van ma chines in een bestaande werkplaats aan den Burgwal no. 68. De motorbrigade zal proces-verbaal op maken tegen een automobilist die op de Klcverlaan met zijn auto reed, waarvan de remmen niet functionneerden. In verband met de opening der .zwemin richtingen op 15 Mei, aan de leden de volgen de mededeelingen Zooals reeds gemeld is, werd als oefenuur aangewezen, Zondagmor gen 10 tot 11 uur, aan de Houtvaart. Onder de voorwaarden voor die toestem ming lezen we o.a. „Ieder deelnemer moet voorzien zijn van een abonnement, waarop dien dag nog niet is gezwommen een kaart voor 10 baden, of voor één bad a 35 ets." De leden moeten er dusom denken hun abon nement mee te brengen. Door het Bestuur is aan de Centrale kas, Jacobijnestraat, waar de abonnementen afge haald moeten worden, een lijst gezonden van die gediplomeerde léden, die in de ter men vallen voor een gratis abonnemnet. Can- didaatleden en gediplomeerden, die niet op deze lijst voorkomen, kunnen op vertoon van bewijs van lidmaatschap een abonne ment halen tegen verminderden prijs. Donderdag 21 Mei (Hemelvaartsdag) zal door een 20-tal leden in Enkhuizen een pro- pagandademonstratie worden gehouden. De deelnemenden worden door den Heer N.J. Zwart opgeroepen tot een samenkomst, di: waarschijnlijk Maandagavond plaats zal heb ben. Daar de reis per gezelschapsbiljet ge schieden zal en dit tijdig, met opgaaf van het aantal personen aangevraagd moet wor den, die deelnemenden dringend verzocht op die samenkomst definitief mee te deelen of zij zich aansluiten en of soms gezelschap mee wil gaan. Voor de deelnemers worden door het Enkhuizensch Comité reis en ver blijfkosten vergoed, voor geleiders natuur lijk niet Tevens zullen dien avond 'plannen be sproken worden tot medewerkitg bi; de feestelijke opening der zweminrichting „De Mooie Nel" in Spaarndam, op. Zondag 24 Mei. R. K. KRUIS VERBOND „ST. JOSEPH". Gisterenavond vergaderde het Kruis- verbond „St. Joseph" in het Patronaats gebouw. Na de opening werden de notulen gelézen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een verzoek van den R. K. Volksbond, afd. Heemstede, om deel te nemen aan het Encycliekfeest Rerum No varum", dat wordt gehouden in het Bron gebouw te Haarlem op t24 Mei. Het bestuur spoorde allen aan dezen grooten landdag bij te wonen. De behandeling der agenda voor de a.s. Jaarvergadering van het Diocesaan Kruis- verbond, kon niet worden behandeld, aange zien deze nog niet was ontvangen. Voor den datum waarop het Kruisverbond zijn feestavond zou houden werden verschil lende meeningeu geuit, waarop werd beslist het feest dit jaar te houden in October, waarvoor eerst een huisbezoek zou plaats vinden. Ook spoorde het bestuur aan, op Donder dag 21 Mei (Hemelvaartsdag) den Provin cialen Landdag te bezoeken in Krommenie. Dien dag zal dés morgens om 10 uur een Hoogmis opgedragen worden, waaronder de Wel Eerw. Heer Kap. W. H. v. Waarden een predicatie zal houden, terwijl mej. A. M. C. Mooyman uit den Haag en de heer C. Bruna, redacteur van het Centrum, een rede zal houden, met hoofdonderwerp „Zondagsheiliging en alcoholisme". Deze landdag zal worden opgeluisterd door gym nastiek, muziek en zang. Medegedeeld werd, dat op Zondag 28 JTini een H. Mis zal worden opgedragen voor de leden van het Kruisverbond ter herdenking van den feestdag van den H. Johannes den Dooper, terwijl men tevens dien dag een volle aflaat kan verdienen. Na nog een zeer aangename rondvraag werd deze geanimeerde vergadering met een opwekkend woord en gebed gesloten. De R.K.V.V. Geel Wit gééft morgenavond in het Brongebouw aan haar leden en dona- icurs(trices) een feestavond, ter gelegenheid van haar vijf-jarig bestaan. De tooneelaf- deeling zal opvoeren „Wie ben ik?" blijspel in drie bedrijven, alsmede „Klokslag elf", tocneelspel in 1 bedrijf. Het muzikale ge deelte wordt verzorgd met welwillende me dewerking van het jazz-band: „The Funny Fellows" geen onbekenden in Haarlem Het geheel belooft een gezellige avond te worden. Aanvang 8 uur. Het .Kweekersblad" Schrijft: „Verschillen- lende groote koopers van bollen in Enge land geven hunne bestelling nog niet af, om- dal de prijzen tc hoog zijn. De broeiers zien er geen voordeel in tegen deze prijzen alles te bestellen, wat zij anders opzetten, cn wachten af tot lagere notecringen komen. De viaag rijst of die zullen komen? DE SPOORWEGFILM. In den goedgevulden Schouwburg aan den Jansweg, draaide gisteren de bekende spoorwegfilm. uitgaande van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche spoorwegen De bijeenkomst werd geopend door den heer Eijferink, voorzitter van de technische afdeeling, die de aanwezigen namens den Bond verwelkomde. „Men is gelukkig in t' bezit gekomen van een film, die uit propagandistisch oogpunt veel nut kan stichten. Voor buitenstaanders is het iets nieuws en die krijgen eenig idee van de werkzaamheden in de fabrieken. De bedoeling is hoofdzakelijk „veiligheid boven alles", wat vooral in dezen tijd met de Fater Esser O. E. S. A. van het R.K Lyceum te Overveen schrijft ons: Ziel en lichaam. Deze twee hoor en bij elkaar: Niets nieuws zal men zeggen. Neen, dat niet. maar 'n waarheid met ge weldige gevolgen. Beiden moeten hun Schepper eeren en dienen en al hun han delingen direct of indirect op dit hooger doel richten. Daarenboven alles laten wat van dit doel afvoert. We moeten door en met ons lichaam onze ziel vervolmaken, opdat haar aan schijn voor God steeds heiliger en aange namer wordt. Dus onze handelingen, ons doen en la ten. meer en meer in overeenstemming brengen met God's wetten. Hieruit volgt, dat we er zorg voor moeten dragen ons lichaam in staat te stellen deze verplichtin- gen met grooler nauwgezetheid na te ko men, ieder volgens de roeping, die God hem heeft opgelegd. Alles wat we doen moet aan dit hooger doel ondergeschikt 'zijn en zoo we deze theorie steeds voor ocgen houden, dan is de richting van onze praktijk levens aangewezen. Deze opvatting heeft ook het Bestuur van hel District-Haarlem van den D.H.V.B. ieder jaar wordt er een Roomsche koet- baldag georganiseerd voorafgegaan door 'n geestelijke oefening voor dt Roomsche Vcelballers van Haarlem en Omstreken. Zondag a.s. krijgen we weer zoo n mani festatie op het Sportpark. Devoetbal in dienst vafi de Roomsche opvoeding, eer. hiiddel om onze Roomsche jongens onder elkaar te laten genieten van de natuur lijke krachten van God gekregen. Neen nog meer. Ze maken hun amusement tevens dienstbaar voor dc gemeenschap Hei vorig jaar voor dc Kathedraal en dit jaar voor een sociaal instituut, dat in Haarlem reeds zooveel goed geaaan heeft en nog kon doen. zoo we allen daartoe meewer ken. De naastenliefde vraagt een offertje van ons en de voetballers w >n-n het U Zondag gemakkelijk maken dit offertje tc brengen. Steunt daarom het reclasseerings- werk door 'n kaart le koopen en 'n be zoek te brengen aan den Roomschen Soort dag. En zoo ge niet kunt, wel geef dan toch 'n bijdrage. Ik herinner me nog uit vroeger jaren dit gezegde „wat ge weg- geeft. houdt ge, wat ge houd1 verliest ge doch zoo we nu iets weg" in voor n goed doel. dan zullen we de verdiensten daarvan houden en wat we nu niet willen weggeven, moeten we toch met den dood verliezen, t k' nkt oaradoxaal. maar t is dc zuivere waarheid. Komt dan allen, die deze waarheid prac- ticch willen beleven raar don rvoomschen 'Sportdag tol steun- voor het reclassee- ringsvverk. Barometerstand 9 uur v.m.: 767 Achtcruits OPGAVE: J. J, WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. Meleorol. Instituut te de Bilt Naar waarnemingen in den morgen van 15 Mei 1925. Hoogste barometerstand 769.3 ro.M.. ie Valdersund. Laagste barometerstand 748 5 m.M.. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 15 tol den avond van 16 Mei: Zwakke tot matiger wind uit oostelijke richtingen, helder tot lichtbewolk, droog weer. zelfde temperatuur. concurrentie van autobussen in eere moet' worden gehouden. De heer Zwart is de ont-i werper van de film en in verschillende plaat sen werd zij door hem geëxpliceerd." De heer Zwart, hierna het woord verkrij gende, memoreerde, dat hij bij het 10-jarig. bestaan van den Bond (destijds voorzitter zijöde) een plan voor een film ontwierp en er I interesse voor wist te kweeken. Een film- f operateur uit Amsterdam, de heer F. A. Nöggerath. heeft toen voor eigen rekening! deze film vervaardigd, waarvoor de heer Zwart het alleen-vertoonrecht kreeg. De film, heeft eenige jaren stil gelegen, totdat zij on langs weder ter sprake is gekomen, en thans, in verschillende plaatsen „draait". Zij bestaat i uit 6 afdeelingen, die behalve eenige ondui-' delijke beelden een goeden kijk geeft op de, Nedeilandsche spoorwegen. Verschillende, mooie stations in Nederland passeerden de. revue. Een deel was gewijd aan de verschillen-, de spoorbruggen, waarvan we o.m. noemen de grootste draaibrug ter wereld, n.l. de, Hembrug, dan de Moerdijkbrug, die 14 bogen j telt en ruim twee duizend meter lang is, enz. Kiekjes in de verschillende werkplaatsen waren zeer interessant, b.v. het in en uit el kaar nemen van locomotieven en de bewer king van de verschillende deelen apart. De laatste afdeeling was gewijd aan tochtjes, waarvan de opname was gedaan van vóór op een locomotief, o.m. een mooie tocht dooi Noord-Holland, langs lachende weiden en vroolijk draaiende molens. Inderdaad is de film heel interessant en zier bezienswaardig, jammer dat de tus« schenschriften ontbreken. Het orkest van de Haarlemsche Zeu- vereeniging verleende medewerking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1