De houding der Vereenigde Staten ten opzichte zijner Europeesche de biteuren. Een stormachtige betooging voor Trotzki bij de opening van het derde Radencongres. De Fransche operaties in Marokko. Felie strijd op den bergketen van Bibane. Onder de Radio-berichten: Engeland acht, in tegenstelling met Duitsch- land, een geallieerde conferentie met de Duitschers noodig, vóór de regeling van de veiligheids- en ontwapeningskwestie. Uitspraak van het Duitsch-Poolsch scheidsgerecht inzalte het spoorwegongeluk bij Stargard. KERK EN SCHOOL. Gem. buitenl. berichten. KUNST EN KENNIS. Oestervergiftiging. De Nat. Nederl. Jubilé-bedevaart naar Rome. ORDE EN ARBEID. Ned. R.K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus" De vrijwilligers bij den Landstorm. Gewetensbezwaren en stemplicht. M ijnveld-ontginning. De invoering van den Zomertijd. Coöperatieve Vereenigingen. De Olympische spelen niet in Amsterdam, maar in Duitschland? De directeur-generaal van den Landbouw. Ned. gezant in Brazilië. Mr. A. E. Baron Van Voorst tot Voorst. Drijvende mijnen. Prins Hendrik-dok. Wijziging der Drankwet. De agenda der Tweede Kamer. De Communistische partij en Moskou. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Regeling der werkzaamheden. Wijziging Drankwet. Steun aan Zuiderzee-visschers bevolking. De Europeesche debiteu ren van de Vereenigde Staten. In verband met de berichten omtrent de houding van Amerika in de quaestie der Europeesche schulden, is het van belang de tandacht te vestigen op een artikel van den senator Borah, die tegenwoordig voorzitter is van de commissie voor de buitenlandsche taken uit den Senaat en wiens meeningen dus wel van bijzonder belang zijn. Het arti kel van Borah, dat o.a. is opgenomen in de ..Neue Freie Presse", is een scherpe bestrij ding van het Fransche standpunt. Borah is van oordeel, dat Frankrijk in betere econo mische omstandigheden verkeert, dan eenige natie, die aan den wereldoorlog deelnam. Er is nauwelijks werkloosheid, de bevolking is over het algemeen welvarend, de industrie heeft zich sedert den oorlog krachtig ontwik keld en er is dan ook, naar de meening van Borah, volstrekt geen twijfel, dat het heel toed in staat is zijn verplichtingen na te rtomen, als hiervoor een bllijke regeling wordt getroffen. Borah betoogt dat er geen reden is, noch moreel, noch economisch, om de schuld van Frankrijk aan de Vereenigde Staten te schrap pen. Qeze schuld bedraag; in ronde cijfers een vier milliard dollar. Volgens de oorspron kelijk getroffen voorwaarden zou de schuld vijf procent rente dragen. Maar thans, ruim -:es jaren na den oorlog, is niet alleen nooit een cent rente betaald, maar is zelfs ook geen enkel voorstel om tot een regeling te komen gedaan. Dat prikkelt den heer Boran blijkbaar zeer. Meer dan een milliard dollar is eerst na den oorlog aan Frankrijk geleend en man kan dus niet zeggen, dat alles wat Frankrijk leende 'voor gemeenschappelijke doeleinden is uit gegeven. Deze credieten althans dienden niet ter oorlogvoering, „maar van de dekkking van normale uitgaven en verplichtingen der Fransche regeering tijdens den vrede. Men :ischt te veel van ons geduld, als men wil dat wij argumenten tegen de betaling van een >chuld, die aldus ontstaan is, hoffelijk en rus tig zullen aanhooren. Het was grootmoedig heid van onze zijde dit geld na afloop van den oorlog te leenen en het is merkwaardig dat Frankrijk nooit van deze omstandighe den nota neemt." De Duitsche bankschan dalen. Het „Berl. Tag." verneemt, dat de toe stand van Julius Barmat zoo ernstig is, dat zijn familie heeft besloten hem ondanks het feit,, dat hij uit de voorloopige hechtenis is ontslagen, nog tijdelijk in de Charité te laten blijven, waar onder behandeling van prof. Kraus en prof. Bonhöffer is. Julius Barmat is op het oogenblik abso luut niet in staat om te worden gehoord. Natuurlijk wordt hij thans in de Charité niet meer als gedetineerde behandeld. Ook zijn broeder Henri, die zich nog in preventieve hechtenis bevindt, moet er zeer ernstig aan toe zijn. Een deputatie uit het Centrum heeft Woensdagmorgen bij het Pruisische ministe rie van justitie geprotesteerd tegen de schan dalige toestanden in het huis van bewaring te Moabit, die tengevolge van het geval- Höfle in de commissie van onderzoek uit den Landdag aan het licht zijn gekomen. Oneenigheid in de Cen trumpartij, In parlementaire kringen verluidde Woensdag, dat dr. Marx voornemens zou zijn het voorzitterschap van het Centrum neer te leggen. Het „Berl. Tag." kan dit uit de beste bron tegenspreken, doch geeft toe, dat de laatste dagen in leidende centrumkringen een zeer heftige discusie heeft plaats gehad, iie een gevolg zou zijn van de wrijving tus- chen rechter- en linkervleugel. Oplichting op groote schaal De jury-rechtbank in Berlijn veroordeel de na een proces, dat eenige dagen in beslag heeft genomen, den directeur der Rotawerke Marz genaamd, wegens voortgezet bedrog ten nadeele van de spoorwegen, loopende over millioenen, tot 2 y2 jaar gevangenis straf, 3000 mark boete en vijf jaar eerverlies. Verschillende andere beklaagden "werden wegens medeplichtigheid eveneens veroor deeld. Het derde radencongres' CJit Moskou wordt aan de „Voss. Ztg. »emeld, dat Woensdag bij de opening van het derde radencongres een stormachtige demonstratie ten gunste van Trotzki is ge houden, welke eenige minuten lang duurde. Voor de eerste maal verscheen een gezant van een vreemde mogendheid, nl. van de Mongoolsche republiek, in de zaal. Hij hield ten réde, waaruit men meende te mogen op- naken, dat deze staat voornemens is zich Sij de Unie van Sovjetrepublieken aan de duiten. Spoorwegongeluk in En geland. Bij het station Cannon-street heeft Woens dagavond een spoorwegongeval plaats ge had. Ben trein uit Erith reed in op een tfein uit Bromley en veroorzaakte de ontsporing van twee wagons. Dit déraillement veroor zaakte weer de ontsporing van twee wagons van een derden trein uit Ash, die juist het station had verlaten en de plaats van het on geval moest passeeren. Niemand werd ge wónd, doch er ontstond een groote verwar ring- Brand op de fruitmarkt te Cardiff. Woensdagavond heeft een brand de fruit markt te Cardiff gedeeltelijk verwoest. De schade wordt geraamd op dertig duizend pond sterling. De strijd in Fransch Ma rokko. De Franschen begonnen Dinsdagmorgen, ondersteund door krachtige artillerie en een sterke luchtmacht, met de bevrijding van het gebesrgte van Bibanes, waar de Riffs zich in modern ingerichte loopgraven hebben verschanst. Volgens de Woensdagavond ontvangen >erichten behaalden de Franschen overal groote successen. Een later telegram meldt De Franschen ondernamen een concen- creerende beweging, die eindigde met de volledige bevrijding van den versterkten berg keten van Bibanes, waaruit de Rifs, na een krachtigen tegenstand, in wanorde,zijn ge vlucht, door luchteskaders vervolgd en met bommen bestookt. Een dorp werd met de bajonet veroverd en verschillende posten ontzet. De Franschen hebben zich opnieuw bacteriologische controle. In het laatst van het vorig jaar is er een voedselvergiftiging op groote schaal voorgekomen onder de bezoekers van het Mayorsdiner te Ports mouth. Van de 135 gasten werden 83 ziek binnen enkele dagen na bet diner; zij leden aan diarrhee, buikpijn, braken, hoofdpijn en algemeene malaise. Bij drie van de patiën ten ontwikkelde zich een ernstige typhus- achtige ziekte, de anderen waren na 3 tot 5 dagen weer hersteld. Met uitsluiting van de andere voedingsmiddelen kon bewezen worden, dat de oesters de schuldigen wa ren. Dergelijke oesters zouden in Londen niet zijn toegelaten. op den top van de Bibane genesteld. De Riffs leden zware verliezen. DE VROUW ALS RECHTER IN ZEDE LIJKHEIDSPROCESSEN. Dezer dagen zou voor de strafkamer van het „Landgericht" I te Berlijn een proces plaats hebben tegen een boekhandelaar wegens het drukken en verspreiden van on zedelijke geschriften en boeken. In de recht bank zat ook een vrouw als bijzitster. Bij den aanvang drong de verdediger aan op haar ver' vanging door een man. De president wees op gelijkstelling van de vrouw, welke ook in deze materie gold verschil te maken zou in strijd zijn met de wet. Daarop diende de verdediger een uitvoerige met redenen om kleedde wraking in, waarin betoogd werd dat de vrouw in zedelijkheidprocessen on voorwaardelijk gewraakt moet worden, haar sekse en haar opvattingen vooringenomen moét zijn tegen den beklaagde. Verder werd erop gewezen, dat in de medewerking van de vrouw bij dergelijke processen een beperking ligt van de bewegingsvrijheid van de verde diging. Bij deze wijze van bezetting van de rechtbank zou allen betrokkenen een natuur lijk schaamtegevoel beletten in tegènwoor- digheid van een vrouw toch beslist noodig zijnde vragen te doen en bepaalde quaesties aan te roeren. Na langdurige beraadslaging heeft de rechtbank beslist, dat de wraking werd inge willigd. De „Frankf. Z.", die de aandacht vestigt op dit ongetwijfeld belangrijke vraagstuk, is het niet eens met deze beslissing. Zoo iets zou men in dezen tijd niet meer voor mogelijk houden, meent het blad. Niemand in het rech telijk college is blijkbaar op de gedachte ge komen, betoogt het dan, dat het goed zou kunnen zijn, juist in zoo'n geval het fijne ge voel van de vrouw voor zedelijkheid als maat staf te nemen. EEN UITNOODIGING VAN FRANK FORT AAN HINDENBURG. Na de verkiezing van veldmaarschalk Hin denburg tot rijkspresident werd in den ge meenteraad van Frankfort uitvoerig gespro ken over de vraag of de indertijd aan Ebert gedane uitnoodiging om een gedeelte van het jaar het Bondspaleis te Frankfort te betrek ken, ook voor den nieuwen rijkspresident gold. Deze quaestie is thans beslist. De burge meester heeft in zijn telegram van geluk- wensch aan den rijkspresident dezen verzocht om „ten einde den band van de centrale regee ring met West- en Zuid-Duitschland steviger aan te halen, elk jaar gedurende een bepaal den tijd binnen de muren van Frankfort te komen vertoeven, welke stad_ vijftig jaar de zetel is geweest van het presidium van den Düitschen Bond en daarmede het symbool is geworden van de innerlijke eenheid van alle Duitsche stammen." DE VLAAMSCHE HOOGESCHOOL VAN GENT. De halfslachtige oplossing, die minister Nólf vond voor de Hoogeschool-kwestie te Gent twee derden Vlaamsch en een derde Fransch of omgekeerd, werd door de Franschgezinden te Gent totaal verijdeld door de oprichting met groot kapitaal van de „Echo des Hautes Etudes", waar cje ver- vlaamschte leergangen voortaan in het Fransch zouden worden gegeven. Het heette aanvankelijk, dat de minister zich tegen deze ontduiking van zijn eigen wet zou verzet hebben, maar het bleek wel dra, dat hij niet alleen toeliét dat professo ren der Staats-Hoogeschool ook doceerden aan de Ecole des Hautes Etudes, maar hij kent nu de professoraletoga toe aan een docent der Fransche school, die daartoe nog geen recht had en hij heeft ook een oud-leerling van de Ecole des Hautes Etudes benoemd als docent in de Handelswetenschappen aan het Koninklijk Athenaeum te Gent. Deze feiten overwegende heeft het Alge meen Vlaamsch Hoogstudenten Verbond op 8 Mei 1.1. een motie aangenomen, waarbij het vroeger ingenomen standpunt de boy cot der Nolf-Universiteit, onwrikbaar wordt gehandhaafd. Het is nu inderdaad gebleken, dat de Minister zelf zijn eigen werk der zoogenaar. - de vervlaamsching der Hoogeschool van Gent ondermijnt door de officieele erken ning van de Ecole des Hautes Etudes, die als reactie tegen zijn oplossing werd gesticht. AMNESTIE IN ZUID-AFRIK A TER EERE VAN DEN PRINS VAN WALES Ter eere van het bezoek van den prins van Wales heeft de minister van Justitie een be sluit afgekondigd betreffende vermindering van straf in de navolgende gevallen. Alle gevangenen, die tot een straf van zes maanden en minder zijn veroordeeld, wor den onmiddellijk in vrijheid gesteld. Gevangenen veroordeeld tot straffen van zes maanden tot één jaar wordt drie maan den straf geschonken zij, die veroordeeld zijn tot straffen van één tot twee jaar, zullen zes maanden eerder in vrijheid gesteld wor den, terwijl een vermindering van negen maanden wordt toegestaan van alle stoffen hooger dan twee jaar, behalve ten aanzien van hen, die levenslang hebben gekregen of voor onbepaalden tijd veroordeeld zijn. HENRY FORD KOOPER VAN DE RE- GEERINGSVLOOT Gemeld wordt, dat Henry Ford heeft te kennen gegeven dat hij bereid is, de driehon derd schepen van den Amerikaanschen Ship ping Board te koopen, wanneer de regeering bereid is een naar zijn gevoelen behoorlijken prijs vast te stellen. Ford heeft daaraan toe gevoegd, dat hij de schepen zou sloopen, doch enkele ervan misschien ten dienste van zijn bedrijven in orde zou laten brengen. In de „Lancet'' wordt door de redactie nog eens de aandacht gevestigd op het wenschelijke van een goede controle op oestes mosselen enz. Zooals men weet be staat deze in Londen door de samenwerking van de verschillende firma's; de schelpdie ren worden eerst in quarantaine gebracht en pas aan het publiek afgeleverd na een HET ZILVEREN FEEST VAN HET CANISIUS-COLLEGE TE NIJMEGEN. Het Bestuur van het Comité der oud leerlingen, verzoekt ons het volgende op te nemen In den loop der maand April is aan alle oud-leerlingen, wier adres bij het bestuur bekend is, eene circulaire over de feestviering verzonden, en uit de ingekomen antwoorden blijkt hoezeer het plan van dit feest aller sympathie heeft. Jammer genoeg heeft het bestuur niet alle oud-leerlingen kunnen be reiken, daar heel wat adressen onbekend zijn uit teruggekomen circulaires blijkt, dat vele adressen achteraf bleken onjuist te zijn Daarom verzoekt het bestuur met aandrang alle oud leerlingen, die nog geen circulaire ontvingen, zeer spoedig hun adres op te willen geven aan den secretaris van het comité, den heer A. van Gent, Reinoldstraat 7, Nij megen. Zij, die reeds een circulaire ontvingen, en nog niets van zich lieten hooren, worden dringend verzocht zoo spoedig mogelijk aan den oproep, in de circulaire gedaan, gehoor te geven. Oud-Canisianen, werkt allen mede om ons feest op 15 Augustus schitterend te doen slagen De Nederlandsche Jubilé-bedevaart naar Rome is in goeden welstand Genève aarige ko men. Deze bond. heeft aan de Heeren Patroons in Handel en Industrie het verzoek gericht om aan de bedienden naast de 14 daagsche vacantie een vacantietoeslag te verleenen, wijl in verband met den huidigen loonstan- daard en de verhoogde indexcijfers menigeen niet in staat zal kunnen worden geacht om zijn vacantie zoo door te brengen als het gewenscht zou zijn. Bfflj Bezwaren tegen algemeene pensioen- verleening. In dé Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer nopens de Pensioenwet voor de vrijwilligers bij den Landstorm betoogt de Regeering, dat er bij haar bezwaar tegen be staat om de mogelijkheid te openen, dat tal van Landstormvrijwilligers, die feitelijk nim mer actieven militairen dienst hebben ver richt, terzake van hun verbintenis bij den vrijwilligen landstorm alsnog een pensioen zouden deelachtig worden. Het ligt .niet in de bedoeling van het wets ontwerp, om gepensionneerde militairen van land- of zeemacht of van de koloniale troe pen, uitsluitend terzake van hun latere ver bintenis bij den landstorm thans opnieuw te pensionheeren. Alleen wanneer zij van zoo danige verbintenis zijn ontheven, wegens in en door den dienst verkregen ongeschikt heid, komen zij voor pensioen volgens deze wet in aanmerking, met dien verstande, dat het ontslag bij den landstorm moet zijn in gegaan op of na 1 Januari 1928. De Memorie gaat vergezeld van een nota van wijzigingen, waarbij o.a. de datum van ingang nader wordt bepcald op 1 Juni 1925. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot aanvulling van de Kieswet (in verband met gewetensbezwaren) betoogt de Minister, dat de leden, die de noodzakelijkheid van de voorgestelde aanvulling niet kunnen in zien, het oog sluiten voor de omstandigheid dat het deelnemen aan een Staatsburgerlijke verrichting, met name voor de vrouw, ve len uit godsdienstig oogpunt niet oirbaar voorkomt. In dit licht beschouwd is het on verschillig of men daadwerkelijk meestemt, dan wel zich slechts als kiezer bij het stem bureau aanmeldt. Indien de beperking tot godsdienstige be zwaren verviel, zou de weg gebaand worden voor feitelijk wegvallen van den stemplicht. Immers, dan ware iedere controle, van in te brengen bedenkingen uitgesloten, en een iegelijk, die geen lust had zich aan den stemplicht te onderwerpen, zou zich zien vrijgesteld. Wil men dien weg op, dan is het zaak ruiterlijk den stemplicht af te schaffen. Het is inderdaad de bedoeling, gelijk ook uit het ontwerp blijkt, dat, ondanks verleen de vrijstelling, men desverlangd aan de stem ming kan deelnemen. Voorkomen moet wor den, dat ieand van zijn kiesrecht wordt be roofd, die wellicht later van gedachte ver andert. Uit deze hoofde kan niet getreden worden in het denkbeeld van sommige leden, om den naam van den kiezer, die gewetensbe zwaren heelt, van de kiezerslijst te doen schrappen. Immers, dan zal hij zijn kies recht inderdaad verbeuren, wat het ontwerp juist wenscht te voorkomen. i Ingediend is thans een wetsontwerp in zake de ontginning van een steenkolenmijn- veld bij Vlodrop. Naar het Corr. Bur. verneemt is binnen kort te verwachten het K. B„ waarbij de Zomertijd zal aanvangen den vijfden Juni en zal eindigen 4 October. REGLEMENT DEURWAARDERS. Bij Kon. Besluit is een wijziging vastge- stèld van het reglement op de organisatie en den dienst der deurwaarders en verdere rechts- bedienden. Daarbij is o.a. bepaald, dat deurwaarders worden onderscheiden in bezoldigde en on bezoldigde deurwaarders. De bezoldigde deurwaarders zijn meer in het bijzonder belast i met de verrichtingen welke de dienst in strafzaken medebrengt. Zij ontvangen daarvoor van rijkswege een bezol diging. Wanneer hun werkzaamheden voor den dienst het maken van reizen noodig doen zijn, worden de reis- en verblijfkosten hun vergoed. In de overige zaken hebben zij gelijke be voegdheid en verplichtingen als de onbezol digde deurwaarders. De onbezoldigde deurwaarders zijn tot het verrichten van diensten in strafzaken niet ge houden dan in geval van noodzakelijkheid, ter beoordeeling van het gevoegd gezag. De deurwaarders worden door den Minister van Justitie, die het aantal deurwaarders be paalt den de standplaatsena anwijst,benoemd, geschorst en ontslagen. D3 Minister bepaalt, tevens welke deurwaarders als bezoldigde deurwaarders dienst zullen doen. De deurwaarders bij een gerechtshof mogen tevens deurwaarder zijn bij de Arr.-Recht- bank in de residentie van het gerechtshof zit ting houdende die bij de Arr.-Rechtban- ken ook bij het kantongerecht, in welk res sort' zijn resideereri. Een bezoldigd deurwaarder kan, zonder als deurwaarder te worden ontslagen, door den Minister van Justitie worden ontheven in welk geval hij onbezoldigd deurwaarder blijft. In strafzaken zijn de deurwaarders, zonder uitzondering, in het ressort der Arr.-Recht- bank, waarin hun standplaats is gelegen, ge lijkelijk bevoegd alle arresten, bevelschriften en vonnissen te teekenen en tot executie van dezelve te instrumenteeren en in het alge meen alle exploiten te doen. In de overige zaken mogen de deurwaar ders van den Hoogen Raad alle exploiten doen in het ressort der Arr.-Rechtbank te 's-Gra- venhage die van de gerechtshoven alle ex ploiten binnen het ressort der Arr.-Recht- bank waar de zetel van het Gerechtshof ge vestigd is die van de Arr.-Rechtbanken alle exploiten binnen de uitgestrektheid van het Arr. waartoe zij behooren en die van een kantongerecht alle exploiten in het ressort van hun kantongerecht." De deurwaarders hebben aanspraak op een jaarlij ksch verlof van veertien achtereen volgende werkdagen. Gedurende verlof, afwezigheid of ziekte van den deurwaarder zal zijn kantoor kunnen worden beheerd en zullen zijn diensten wor den waargenomen, onder goedkeuring van de autoriteit die het verlof verleent, door een in het Arrondissement of Kanton bevoegden deurwaarder of door een persoon, die het in art. 4 bedoelde examen heeft afgelegd en den leeftijd van drie en twintig jaar heeft bereikt. Dit besluit treedt in werking wat betreft art. II, op 17 Mei a.s., wat betreft de overige artikelen op 1 Juni a.s. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ont werp van wet, houdende wettelijke regeling opnieuw van de coöperatieve vereenigingen Daaraan is het volgende ontleend Destijds is door staatscommissie en re geering overwogen of het niet wenschelijk zou zijn de voorgenomen herziening te plaat sen op breederen grondslag door ook andere vereenigingsvormen in de herziening te be trekken. Echter zou de voorbereiding dan te langen tijd hebben gevorderd. De coöpera tieve vereeniging zou daarbij zeker niet zijn gebaat. Het is misschien waar, dat het ont werp bepalingen bevat welke ook voor an dere vereenigingen zouden kunnen dienen. Men behoeft daarbij niet uitsluitend te den ken aan vereenigingen volgens de wet van 1855 hetzelfde kan toch gelden voor we- derkeerige verzekerings- of waarborgmaat schappijen. Doch zoodoende zou de wetge ver afdwalen van het onderwerp de coöpe ratieve vereeniging. Aangaande het letterstelsel wordt o.m. opgemerkt dat een bijzondere moeilijkheid daarbij was, welke aansprakelijkheid als on beperkt zou moeten worden aangemerkt Deze moeilijkheid is vermeden door de tegen stelling wettel, aansprakelijkheid-gewijzigde aansprakelijkheid. Wie in relatie treedt met een coöperatieve G. A. zal dus verstandig doen zich nader op de hoogte te stellen. De Vereeniging met meer dan wettelijke aan sprakelijkheid, welke vreest, dat de letters G. A. zullen worden uitgelegd als beperkte aansprakelijkheid, kan daaraan desgeraden toevoegen „meer dan de wettelijke aanspra kelijkheid." Naar de „Msb." uit Parijs vèrneemt, zou er overeenstemming bereikt zijn tusschen de Italiaansche, Engelsche en Fransche le den van het Internationaal Olympisch Co mité, om de a.s. Olympische spelen in Duitschland te doen plaajs hbben. Naar het „Corr. Bur." verneemt, zal P. van Hoek, directeur-generaal van den Land bouw, die, naar men weet, reeds geruimen tijd wegens ziekte zijn functie niet heeft kunnen uitoefenen, eerlang om gezondheids redenen zijn ambt neer leggen. De benoemde Nederlandsche Gezant in Brazilië, Mr. C. Ridder van Rappard, is op zijn post te Rio-de-Janeiro aangekomen. De nieuwbenoemde Commissaris der Konin gin in de provincie Overijsel, Mr. A. E. Ba ron van Voorst tot Voorst, vertoefde Don derdag in 's-Gravenhage en heeft zijn op- wachtingsbezoek op het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw afge legd. Het Departement van Marine heeft te Enkhuizen bericht, dat herhaaldelijk weef drijvende mijnen in de nabijheid der Neder landsche en Duitsche kust worden aange troffen. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin, heden, Vrijdagmiddag, bij het in gebruik stellen van dok V van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij, aan dit dok den naam geven van Prins Hendrikdok. Het wetsontwerp aangenomen. De Tweede Kamer heeft Donderdagmiddag het wetsontwerp tot wijziging van ae Drank wet zonder hoofdelijke stemming aange nomen, nadat een viertal amendementen van den heer Rutgers door den minister waren opgenomen. Naar de „N. Crt." verneemt, zal de Twee de Kamer ook nog de week na de volgende week moeten bijeenkomen ter afdoening o.a. van de herziening van de militaire Pen sioenwetten en van de Pensioenwet voer het spoorwegpersoneel. Het is bekend, dat minister Colijn er prijs op stelt, vóór het uiteengaan der Kamer ook nog het wetsontwerp tot afschaffing van .ie Staatsloterij te behandelen. Blijft de Minis ter van Financiën op dit standpunt staan, dan zou de Voorzitter geneigd zijn voor te stellen het ontwerp op de agenda te 'bren gen. In de Kamer wordt echter verwerping van dit wetsontwerp zeker geacht. Evenmin moet er een meerderheid zijn voor het regeeringsvoorstel om alsnog 80.000 toe te staan voor de vroedvrou wenschool te Heerlen. Naar de „Tel." verneemt, is op de jongste vergadering van het partij-bestuur der Com munistische Partij, een ernstig conflict gere zen tusschen de heeren Wijnkoop c.s. en den heer L. de Visser, Laatstgenoemde, die Zon dag nog volkomen de inzichten van den heer Wijnkoop bleek te deelen, verklaarde thans, dat hij zich wenschte neer te leggen bij dc besluiten van de Comintern, gelijk die geno men waren vóór het congres plaats had (het z.g. compromis). Daartegenover deelde de heer Wijnkoop mede, dat hij al zijn functies zal neerleggen als Moskou de eischen der Executieve handhaaft, welke eischen o.a. behelzen een plaats als 2e op de Kamercan- didatenlijst van een oppositie-lid, de benoe ming van een partij-secretaris en een redac tielid uit de oppositie. De zaak is n.l. deze, dat de heer Wijnkoop, die no. 1 op de can- didatenlijst geplaatst is, in elk geval den 2en zetel voor dr. Van Ravesteijn behouden wil. De nadere maatregelen en beslissingen van Moskou worden thans met spanning af gewacht. Vergadering van Donderdag 14 Mei, namiddag 1 uur. De VOORZITTER stelt voor .aan de agen da eenige ontwerpen toe te voegen o.a. de pensioenwetten voor militairen en spoorweg personeel, schorsing van het mijnrecht, enz. Conform bèsloten. Aan de orde is de wijziging der Drankwet (Logementsvergunningen). Art. 1. Op dit artikel heeft de heer RUTGERS (A.-R.) en amendement ingediend om nog duidelijk te doen uitkomen dat een logement niet bestemd is voor niet-logeergasten. De Minister van Arbeid, de heer AAL- BERSE, neemt dit amendement over, even als een paar andere van den heer Rutgers, die aansluiten bij het eerste. Art. 1 wordt goedgekeurd. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot rege ling dér tegemoetkoming aan de Zuiderzee- visschersbevolking, enz., wegens de schade welke de afsluiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen. De algemeene beschouwingen worden ge opend. De heer DUYS (S. D. A. P.) acht dit ont werp zeer schriel en zou er als motto boven wilen plaatsen; ondank is 's wereld loon. Vergeleken bij de groote uitgave die de drooglegging der Zuiderzee kost, is dit ont werp wel krenterig en bovendien onreent- vaardig. De uitwerking van dit ontwerp lijkt naar niets, en het zal Zeer weinig beduiden. De tegemoetkoming zal een ijdele klank zijn en armlastigheid zal voor zeer velen het eind zijn. Onjuist is het z. i. dat de meerder heid der bevolking reeds thans zeer armoedig is. Het is spr. bij onderzoek zeer meegeval len, maar des te grooter is de plicht der re- geering om steun te verleenen. Er is be weerd dat uitkeeringen niet zullen baten, omdat dat geld naar den geldschieter zou gaan. Al zou dat zóó zijn, dan komen de vischers toch uit de schuld en worden zij in direct geholpen, Spr. wilde het liefst dat dit ontwerp werd teruggenomen, maar dat ge beurt toch niet en daarom heeft hij allerlei amendementen ingediend die althans <ets meer geven dan dit schriele ontwerp. De heer VAN DER BILT (R.-K.) is ook teleurgesteld over dit ontwerp, dat z. i. te weinig brengt. Hij zou een steunregeling wil len in den geest van die, welke Voor de landarbeiders is ingevoerd. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.-K.) wijst *op de neven-bedrijven, die niet minder gedupeerd zullen worden. De gebou wen bijvoorbeeld zullen zeer in waarde ver minderen, Hij wil een regeling naar gelang van de waardevermindering der panden. De bemiddeling Van organisaties o.a. van leen banken zal noodig zijn bij de credietverlee- ning. De heer EBELS (V.-D.) acht opleiding voor land- en tuinbouw gewenscht en gelooft dat deze wel zal slagen als ze goed wordt aan- genakt. Reeds nu moet daarmede een aan vang worden gemaakt, o.a. door aanstelling van bekwame onderwijzers op dit gebied en door visschers reeds nu in dergelijke be drijven aan het werk te stellen. Het crediet wil hij op gunstiger voorwaar den verleenen dan thans het geval is in dit ontwerp. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.-H.) vindt de rede van den heer Duys een schoone verkiezingsredc. Met den inhoud er van kan hij zich over het algemeen wel ver eenigen. Ook hij vindt het voorstel te schraal. De Minister wil er zoo goedkoop mogelijk afkomen. De gemeenten worden door den Minister voor de bezuiniging ge spannen en dat is onbillijk. Vooral wil spr. dat aan de regeling het karakter van aal moes wordt ontnomen. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) betoogt, dat men aan de Zuiderzee onder zeer moeilijke omstandigheden het, bedrijf in stand houdt. Het standpunt, dat de Minister inneemt, is niet juist en het blijkt, dat de Minister niet op de hoogte van het bedrijf is. Op dit moment lijdt de gansche visscherij reeds veel schade van de werken, dje uitge voerd worden. De visscherskrachten zoeken reeds naar een afldere functie, omdat de vischerij gaat verdwijnen. De Minister moet krachtens de Zuiderzeewet maatregelen tref fen, maar hij trekt er zich niet veel van aan, want dit wetsontwerp is niet te beschou wen als de uitvoering van die wet. Dit wetsontwerp werkt de steunverleening niet uit, maar geeft algemeene beginselen en laat de uitwerking aan algemeene maatrege len over. Dat alles is in strijd met art. 3 der Zuiderzeewet. Dit ontwerp is onvoldoende en voorziet niet in de behoefte waarop de Zuiderzeewet doelde. De heer DRESSELHUYS (V.-Bv) meent dat de Minister te veel een algemeene re geling heeft gemaakt en te weinig oog had voor de schade, die de personen op zichzelf zullen lijden. Ten aanzien van de crediet-. verleening daalt het ontwerp te veel in "to talis, en dat was niet noodig en zelfs niet wenschelijk, want de regeling legt ons te veel vast. Het persoonlijk, zakelijk belang van de in- dividuën is uit het oog verloren en het ware beter geweest heet rapport-Vissering te vol gen. Spr. zou wel eens willen weten wat de financiëele gevolgen van de toepassing van dit rapport geweest zouden zijn. De wet geeft slechts een minimum en spr. hoopt, dat de regeering iets meer zal doen dan zij heeft voorgesteld. De Minister moge de finan ciëele consequenties kunnen mededeelen. Het ontwerp is niet bevredigend en hef dient dus nog grondig te worden herzien. De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H: ziet te veel een leniging van nood en geen erkenning van recht op steun in dit ontwerp, Naar 3e heer DUYMAER VAN TWIST verder opmerkte, werkt dit wetsontwerp de steunverleening niet uit, maar geeft het algemeene beginselen en laat de uitwerking aan algemeene maatregelen over. Dat alles is in strijd met art. 3 der Zuiderzeewet. Dit ontwerp is onvoldoende en voorzie! niet in de behoefte waarop de Zuiderzee wet doelde. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) meent dat de Minister te veel een algemeene re» geling tyeeft gemaakt en te weinig oog had voor de schade, die de personen op zich zelf zullen lijden. Ten aanzien van de cre- dietverleening daalt het ontwerp te veel ir details, en dat was niet noodig zelfs nief wenschelijk want de regeling legt ons t« veel vast. Het persoonlijk, zakelijk belang van d« individuën is uit het Oog verloren en hei ware beter geweest het rapport-Vissering te volgen. Spr. zou wel eens willen weten wat de financieéle gevolgen van de toepas sing van dit rapport geweest zouden zijn. De wet geeft slechts een minimum en spr. hoopt, dat de Regeering iets meer zal doen dan zij heeft voorgesteld. De Minister mo ge de financieele consequenties kunnen mededeelen. Het ontwerp is niet bevredigend en het' dient dus nog grondig te worden herzien. De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) ziet te veel een leniging van nood en geen erkenning van recht op steun in dit ont werp. Te veel wordt ook overgelaten aan na dere regeling van den minister. Het uit gangspunt voor dit ontwerp als niet goed gekozen en het geldelijk steun-verleenen moet niet voorop gaan. Spr. is het dus in veel eens met dé vorige sprekers de mi nister moet voortdurend uitzien was hij reeds nu kan helpen en bevorderen ter vervanging van het bestaande bedrijf. Spr. wijst op de vischrookerij op Marken die fen wil oprichten; de minister moet die po ging steunen en tot nu toe klaagt men daar over gemis aan medewerking van den kant der regeering. Voor bevordering van den landbouw ge voelt spr. zeer veel en hij wil reeds nu daarmede beginnen De Minister van Waterstaat, de heer VAN SWAAY, constateert, dat alle spre- kers meer verwacht hadden dan dit ont werp geeft en dat allen meer wilden. Ah zij tegelijkertijd een paar millioen op tafel hadden gelegd, zou het gemakkelijker zijn geweest daaraan te voldoen. De groote moeilijkheid is, dat niemand weet wat dit ontwerp voor kosten zal meebrengen en daarom moet de uiterste waakzaamheid worden betracht. Het is gemakkelijker la ter iets verder te gaan dan te moeten te rugkrabbelen. Het ontwerp wil een begin maken met de steunverleening en de erva ring zal den weg wijzen. Bij de uitvoering van werken heeft altijd wel iemand schade, maar wordt die altijd door den Staat ver goed? Spr. ontkent dit, maar daarom is dit ontwerp op zichzelf reeds een uitzonde ring. De Zuiderzeewet gaf inderdaad een recht aan de bevolking, maar daarom moei niet alles gegeven worden wat gevraagc wordt. Vóórop is gesteld de bevordering van hel onderwijs. Land- en tuinbouw valt daai ook onder Vervolgens komt de steun aan de bedrijven, rechtstreeks of door middel van crediet. Een stelsel als voor de Land- arbeiderswet ;ijkt spr. niet gewenscht. Hef is wel eigenaardig, dat men bij die wet hef gevolgde stelsel wil laten varen en dat ii dus geen aanbeveling. De wenschen die geuit zijn gaan veel te ver. Ieder huis langs de Zuiderzee zal mis schien in waarde verliezen en het zal on mogelijk zijn dat alles te vergoeden. Bo vendien weet niemand hoe later juist de waarde zal stijgen. Het is noodig met groo te voorzichtigheid te overwegen, vooral ten opzichte van de bedrijven, want daaraan is geen grens te stellen. Op onderwijsgebied wil spr. .graag over leg plegen om het onderwijs zooveel mo gelijk te bevorderen. Spr. wil voorzichtig zijn bij de toepas sing, omdat de kosten onmiddellijk zeer hoog kunnen zijn. Met de opvatting van den heer Duymaei van Twist is spr, net niet eens. De Zui derzeewet verplicht tot het maken van eet regeling en daarvoor geeft dit ontwerp al- gdmeene lijnen. Meer kon dat niet gevet en spr. wacht de voorstellen der geniale commissie af. De heer DUYS S.-D. zal een motie in dienen om dit ontwerp af te voeren, in dien zijn amendement om meer te doen wordt afgewezen door den minister. Art. 2. De heer DUYS S.-D. verdedigt een amen dement om de gemeenten de kosten van ds hulp niet te laten dragen, maar in plaats daarvan hen te steunen. Door de daling der inkomsten van de bevolking zullen de in komsten der gemeenten dalen en nu zullen zij nog belast worden met de steunverlee ning aan de bevolking. Hoe moeten diê gemeenten aan het geld komen? Het is de taktiek van minister Colijn om op de ge meenten af te schuiven bij wijze van be zuiniging in 's lands uitgaven. De heer DUYMAER VAN TWIST A.-R. voelt wat voor dit amendement, maar meent, dat het niet in dit ontwerp, thuis behoort. De heer EBELS V.-D. acht het amende ment te algenleen en te vèr gaand, omdal het meer zegt dan de heer Duys bedoelt De MINISTER is ook van oordeel, daf deze regeling, die de algemeene verhouding van Rijk en gemeente raakt, te ver gaat en niet in deze wet thuis behoort. De minister verklaart dit amendement onaannemelijk. De heer DUYS trekt het in. Bij art. 4 verdedigt de heer DUYS zijn amendement, dat de geldelijke gevolgen var deze wet zullen komen ten laste van hef Zuiderzeefonds. Het is alleen de bedoeling te voorkomen dat de gemeenten nog bij dragen moeten geven. De heer DUYMAER VAN TWIST steunt dit amendement. Het gaat z.i. niet aan dat de gemeenten nog zullen hebben bij fe dragen. De heer SNOECK HENKEMANS is te gen dit amendement. Niet alles moet op rekening van het fonds komen; niet, bij voorbeeld, het onderwijs. De heer DUYS breidt zijn amendement uit, zoodat een uitzondering mogelijk is, o.a i voor het onderwijs. De MINISTER zegt, dat de regeering der gemeenten een kleine rem wil aanleggen om niet te ver te gaan. Noodlijdende ge meenten zullen natuurlijk niet getroffen worden, maar het is mogelijk dat gemeen ten er op vooruitgaan door de droogleg ging. Het amendement is onaannemelijk. De heer RUTGÈRS A.-R. ziet knevelarr' in het regeeringsvoorstel en betreurt de om aannemelijkverklaring. De vergadering wordt verdaagd te Vrij dag één uur-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6