UIT DE PERS Electr. Ornamenten en Zijden Kaplampen PRACHT COLLECTIE Wollen Mantels en Vesten Ook Kindervesten WILLEM VAN LIEMT Tr m U 1 Binnenlandsch Nieuws N. if.!, v. VEEN'S Goederenhandel H. JL LAMP, Barteljorisstr. 18. ELCK WAT WILS. 1 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad Vrijdag 15 Mei 1925 STAATSPENSIOEN. ORDE EN ARBEID. - Geheel nieuwe sorieering - Vakkundige plaatsing - De werkverschaffing te Sleen. DUIVENSPORT. LANDB. EN VISSCHERIJ Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. KUNST EN KENNIS. Het nieuwe Nederlandsch Tooneel. Visschen met den hengel geaasd met visch. VRAGENBUS. Wij bieden U een Fransche Nouveauté s Anegang, boek Warmoesstr. f De heer H. Hermans schrijft in Volkskrant" „De „De volksmisleiding begint weer. Niet alleen de sociaal-democraten, maar /ook de liberalen willen de kiezers weer lek ker maken met de belofte van staatspen sioen. 1 Zij doen het, nu men in Engeland tot de /ervaring is gekomen, dat langs dezen weg slechts pauperisme wordt gekweekt nu men in Engeland wil terugkeeren tot het verzé- keringstelsel. Staatspensioen. Ook de communisten eischen het. De sociaal-democraat, de heer Albarda, iheeft hiermede den spot gedreven in het „Volk". I Hij rekende uit, dat f 40 per week een uitkeering, die de communisten verlangen miaar eventjes 956 millioen kost, of meer dan anderhalf maal zooveel als het geheele staats budget. I Dat achtte de heer Albarda terecht krank zinnig. Maar wat willen de sociaal-democraten Willen zij b.v. f 10 per week uitkeeren iDit is toch niet te veel voor een arbeiders pensioen. Maar dat kost dan, volgens de eigen bere kening van den heer Albarda, nog 239 mil lioen per jaar, meer dan wij uitgeven voor lager-, middelbaar- en hooger onderwijs voor politie- en rechterlijke macht en voor Oorlog meer ook dan het viervoudige van het bedrag, dat tot dusver met zoo groote moeiten werd bezuinigd bijna het dubbele van het in 1923 geraamde tekort op onze staatsbegrooting en twee-en-een-half maal zooveel als de geheele opbrengst van onzê Inkomstenbelasting. Waar moet dit geld vandaan komen Albarda stelde deze vraag aan Wijnkoop en vond het demagogisch, op deze vraag het antwoord schuldig te blijven. Wij stellen dezelfde vraag aan den heer Albarda, die nu te bewijzen heeft, dat er Wars is van demagogie. Staatspensioen Wij herhalen nog eens, wat wij vroeger schreven Staatszorg is in de praktijk ver gulde armenzorg gebleken. Brengen wij de arbeiders niet tot zelfhulp, dan vervallen zij tot pauperisme. En de arbeider staat te hoog, om hem aan te wijzen op staatsbedeeling Zijn arbeid heeft de volle waarde van een menschwaardig bestaan." ae vn*ss, Anna Sablairones, Marie Moun- ier Nagtegaal, HélèneTreep-Vink, Henriëte Demmink, Lize v. d. Raa, Miep v. d. Berg, Dina v. Krieken. De heeren Louis Saalborn, Bart Kreeft, John Gobau, Oscar Tourniaire, Elias van Praag, Carl Veerhoff, Philip de Vries Johan te Wechel, Rien van Noppen, Jan Wensma en Frans Nienhuijs. Administrateur C. Janse Kok- De arbeiders bij de werkverschaffing van de gemeente Sleen zullen a.s. Zaterdag het werk moeten neerleggen. De oorzaak hier van is, dat de begrooting der gemeente Sleen in buitengewone bestuursvergadering bijeen, Ons wordt de volgende motiè ter opname toegezonden De P.V. „Het Centrum", „Haarl. Amsterd, Kwartier", „Columba", „De Snelvliegers", „De Snelpost", „De Ooievaar", „De Reis duif", „De Gevleugelde Vrienden" en „Plei- nes" allen respectievelijk te Haarleem, Scho ten, Heemstede en Zandvoort, vormende in combinatie met de „P. V. de Luchtgids" te Haarlem, de Haarlemsche Concours-Com missie bij verkorting genaamd „De H. C. C." tot nu toe nog niet door Ged. Staten is goed gekeurd. Ged. Staten hadden de gemeente slechts toegestaan de helft van de uitgaven te besteden. Aangezien dit geld nu op is, zal de gemeente niets meer aan de arbeiders kunnen verschaffen en zal het werk moeten worden stilgezet. Bij de ontvangst Donderdagmiddag ten Paleize te Amsterdam, van Amsterdam's gemeentebestuur heeft Burgemeester de Vlugt een toespraak tot de Koningin ge houden waarin hij in enkele trekken het beeld van de Hoofdstad in dezen tijd schet ste. De Burgemeester eindigde zijn toe spraak met deze woorden: Wisselen in het zoo veelzijdig samenge stelde leven van de hoofdstad licht en scha duw, de Raad dezer stad blijft het vertrou wen en vol goeden moed de toekomst te gemoet zien. En het is mij, als 's-Raads Voorzitter, bij vernieuwing een groot voor recht Uwe Majesteit de, verzkering te mo- meentebestuur en burgerij beide, om, onder Gods zegen, al het mogelijke te doen, ten •einde haar welvaart te bevorderen. Bezoek aan den Stadsschouwburg, Donderdagavond om 8 uur reed de Ko ninklijke Familie in auto's uit ter bijwoning ivan de voorstelling van het Vereenigd Too- ineel in den Stadsschouwburg. De hooge gas ten werden ontvangen door den wethouder van Kunstzaken, den heer F. M. Wibout, en den directeur van den Stadsschouwburg, den heer mr. Merkelbach. In de zaal, die geheel gevuld was, verhieven de bezoekers zich van hun zetels, toen de Koningin, de Prins en'de Prinses Juliana in de koninklijke Ióge ver schenen. De Koningin droeg een zeegro enloilet en was getooid met een diamanten diadeem en een diamanten halssnoer. Het orkest zette 't Wilhelmus" in, dat staande door de aan wezigen werd aangehoord. Onmiddellijk hierna begon de voorselling van het blijspl „Naar het u lijkt", van Sha kespeare. Alle meespelenden oogstten veel bijval. In de pauze liet de Koningin zich voor stellen de wethouders dr. Vos. J. ter Haar Jr. en Von Freitag Drabbbe, alsmede den ge meente-secretaris, mr. Ph. Falkenburg. Ook onderhield de Koningin zich met me vrouw De Vlug ten mej. B. de Vlugt. H. M. betoonde azich zeer ingenomen met het spel en vooral de prinses was verrukt over de schitterende voorstelling. Het tableau de la troupe. Het tableau te la troupe van „Het Nieuwe Nederlandsche Tooneel" is als volgt sa mengesteld Artistiek leider :Louis Saal born,. Gasten Mevrouw Jacqeline Royaards- Sandberg, mevrouw Greta Braakensiek en Louis de Vries. Spelenden de dames Sophie De minister van Binnenlandsche Zaken I en Landbouw heeft goedgevonden te bepa- len A. dat in 1925 en 1926, telkens van 1 Juni tot en met 15 LOctober, het visschen met den hengel, geaasd met visch, in de nagenoemde, in de provincies Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland gelegen wateren zal zijn ver boden De Winkel het Gein, van af de Vink tot Loenersloot de Angstel de Oude Vecht de Leidsche Rijn van Utrecht tot Leiden de Bijleveld de Bijleveldsche Vaart onder Wil ms de Schal kwijksche Wetering de Lin- schoten van af den Leidschen Rijn te Woer den tot aan Oudewater de Nieuwe of Mont- foortsche Vaart, van af de Linschoten tot aan Montfoort de Grecht de Kameriksche Wetering de Zegveldsche Wetering de grachten om de stad Woerden de Kromme Mijdrecht de Oostvaart van af den Leid schen Rijn tot aan het dorp Hazerswoude de Westvaart oj Gemeenewegsche Vaart, van af den Leidschen Rijn tot aan het dorp Ha zerswoude de Westeindér Vaart, ten Noor den van het dorp Hazerswoude de Vliet on der Hazerswoude, van af de Oostvaart tot de schutsluis van het Rietveld de Drecht de Leidsche Vaartde Dwarsweteringde Stroomsloot de Hofdijksloot. B. Dat door den inspecteur der visscherijen in het 4e, 6e en 7e district aan de visschers, die in bovengenoemde wateren hun bedrijf uit oefenen, voorwaarden zullen worden opge legd met betrekking tot de inzending van vangstcijfers en de wijze van bevissching van hun vischwater. op Dinsdag 12 Mei 1925; kennis genomen hebbende, van de schorsing door Afd. A. van hun zustervereeeniging „De Lucht gids". Spreken hun scherpe afkeuring uit over genoemde schorsing, als zijnde deze een grove breuk op hun goed recht tot het nemen van een initiatief; eischt van het bestuur van afd. A, dat zij deze schorsing onverwijld ijerroept. dat bij weigering van dezen eisch, alle vereenigingen aangesloten bij de H. C. C. zich af zullen scheiden van Afd. A.; besluit deze motie ter kennis te brengen van het Afd. bestuur en haar tevens in haar geheel in het weekblad „De Postduif" te publiceeren, alsook in de drie plaatselijke bladen, en gaat over tot de orde van den dag. Bij de motie wordt deze toelichting ge geven: De aangesloten vereenigingen bij de H. C. C. spraken af, dit jaar 'geen deel te nemen aan de z.g. afd. concoursen. De redenen hier van waren in hoofdzaak, de weigering van de afd, om de H. C. C. tegemoet te komen ten opzichte van het inleveren der vlucht- bescheiden en het benoemen van een reke naar, waarmede Haarlem zich niet kon ver eenigen. Aansluitende aan de besluiten in andere vereenigingen genomen, deed „de Lucht gids" evenzoo. Een harer leden heeft zonder zijn bestuur er in te kennen hierbij misbruik makend van zijn afd. bestuurslidmaatschap ge- noeipde afd. in kennis gebracht met het ge nomen besluit. Deze heeft onmiddellijk de kans aangegrepen, de H. C. C„ die haar een doorn in het oog is, op de meest doeltref fende wijze te fnuiken, door te beginnen een der aangesloten vereenigingen te schorsen, blijkbaar in de veronderstelling, dat andere vereenigingen hun besluit zouden herroe pen' Hef tegenovergestelde heeft zij thans bereikt. De overige vereenigingen hebben men bloc" stelling genomen tegenover de afd, en hebben van hun misnoegen kennis gegeven door bovenstaande motie, die op voorstel van den afgevaardigde van „Het Centrum" met algemeene stemmen werd aangenomen. Vr.: Kunt u mij ook een boekje of hand leiding opgeven, waarin op populaire wijze een en ander over draadlooze telegrafie en radio-toestellen wordt uiteengezet? Antw.: Er zijn op dit gebied vele werkjes verschenen. Aan een de voorkeur geven is zeer moeilijk. Een boekbandelaar kan u al licht terecht helpen. Vr.: l.Weet u ook een adres voor kramp- ringen? Ik heb veel last van kramp. Of weet u een ander middel? 2. Wanneer gaat de Leidsche Processie naar Heiloo? Antw.: 1. Geneeskundig adviezen kunnen wij in deze rubriek niet opgeven. 2. Ons niet bekend. Weet een onzer lezers zulks al? Vr.: Een kip die pas begonnen is eieren te leggen, legt deze met veel moeite. De schalen zijn gedeeltelijk met bloed bevlekt. Weet u hiervan de oorzaak en een middel daartegen? Antw.: Geef het dier ander voer, b.v. ge kookte rijst, fijn gehakt groen en als drin ken wat karnemelk. Dit eenigen tijd vol houden totdat het over is. Vr.: Hoe kan ik 'n-abrikozenvlek (boeren meisjes) uit een zilvergrijzen (laken) japon verwijderen? Antw.: Maak een prop zeer schoone wat ten een weinig vochtig met zuivere spiritus, 90 (vooral geen brandspiritus) en wrijf hiermede de vlekken af. Zoo noodig de vlek uitwasschen met lauw warm waterX Vragen over loten. Antw): Geen enkel lot is uitgeloot van de ons gezonden nummers. Vr: Mijn moeder is 80 jaaT en heeft geen ander inkomen dan 3 gld. ouderdomsrente. Ik ben getrouwd en heb mijn moeder bij mij in huis genomen, daar ze anders niet leven kon van dat geld. Ik heb nog 7 broers en zusters, die allen kunnen maar niet w i 1- 1 e n bijdragen voor moeders onderhoud. Zijn zij daartoe verplicht en tot wien moet ik mij wenden? Mijn broers en zusters wonen al len buiten de stad. Antw.: Die onwillige boers en zusters klei nen gedwongen worden tot ondersteuning. Wendt ti daarvoor tot den Armenraad, Jans- weg 39, Haarlem. Die zaak komt dan best in orde. Vr. Ik ontving mijn aangifte-biljet voor de Rijks-inkomstenbelasting. Mijn inkomen bedraagt uit bedrijf, vrijwonen en rente 3200.Mag ik belasting en assurantie ook aftrekken van dit bedrag? Antw. De opbrengst van een bron van inkomen mag worden verminderd met de kosten van verzekeringen, die op 'net bedrijf drukken. Vr. Wat is de kortste weg per fiets van Overveen naar Rotterdam? Hoeveel K.M. is dit? Antw. Overveen, Heemstede. Benne- broek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, War mond, Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermecr, Zegwaard, den Hoorn, Kruis weg, Bleiswijk, Bergschen Hoek, Hilligcrs- berg, Rotterdam. Afstand 67.5 K.M. Vr. Wat is per motorrijwiel de mooiste KLEEDING- en MEUBELMAGAZIJNEN ZIJLSTRAAT 19 - TEL. 10190 ALLES OP GEMAKKELIJKE BETALINGSVOORWAARDEN. STIPTE GEHEIMHOUDING I en kortste weg naar bneek, (over !an<T. Hoeveel K.M. is dit? Antw. Haarlem, Halfweg, Arasterdam, Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, Ankevecn, 's Gravenland, Hilversum, Hooge-Vuursche Baarn, Eembrug. Veenhuizen, Nijkerk, El- burg, Oosterwolde, Kamper, Nieuwstad, Kampen, Grafhorst, Genemuiden. ollen- hove, Blokzijl, Blankenham, Kuinre, Slij- kenburg, Schoterzijl. Follega, Spannenburg, Hommerts, Sneek. Afstand 193 K.M. Vr.: Kunt u mij een boot noemen, waaroj men als passagier mee kan gaan naar Til- Tilburg of 's Hrtogenbosch van Haarlem of Amsterdam? Welke zijn de dagen en uren van vertrek en aankomst? Antw.: Passagiersdiensten zijn er vanuit Haarlem niet en naar beste weten ook niet vanuit Amsterdam. Naar' Den Bosch ver trekken vanuit Amsterdam eiken dag 4 uur vrachtdiensten, die wel eens passagiers meenemen. Vr.: Ik heb kippen, waarvan de een de ander geregeld plukt, zoo zelfs dat er enkele groote kade plekken hebben.Weet u 'n mid del om dit te voorkomen? Antw.: Het eenige afdoende middel tegen veerenpikken is de snavelring. W endt u. daarvoor tot uw leverancier. Vr.: 1. Bestaal er gelegenheid om dienst te nemen als militair-kleermaker? 2. Tot wien moet ik mij wenden om in lichtingen te bekomen? Moet dit geschieden op model-papier? 3. Kunt u mij ook de plaatsen noemen waar een militaire kleermakerij is gevestigd? Antw.: Het best doet u deze inlichingen in te winnen aan 't Garnizoensbureau in de voormalige Infanterie-kazerne aan den Koti- denhorn. Vr.: Moet er van winst, die niet wordt' gi keerd, doch in de zaak blijft, belasting worden betaald? Antw.: Neen. Vr.: Iemand had geld opgenomen op een huis om een zaak te drijven en had daar een borg voor. Nu eischte de bank dat geld echter op en kon hij niet betalen. Nu werd dat winkelhuis verkocht en moest de borg het ontbrekende bedrag bijstorten. Nu heeft echter de borg een groot gedeelte van den inventaris weggehaald. Kan ik nu als schuld- eischer mij op die borg verhalen of is daar nu niets meer aan te doen? Bij de inven taris was ook van mij bij. Antw.: Wendt u voor dit geval tot een advocaat. Die kan de zaak voor u opknap pen. PER AUTO. Hij was directeur benoemd van de fabriek JO.OOO pop tractement en nu moest er de lang gewenschte auto komen. Ik bracht hem nu en dan een bezoek. Nau welijks was ik gezeten, of „A propos, Pater, we denken er aan, mijn vrouw en ik als distractie voor ons en de kinderen een auto te koopen. Kent ge 't beste merk „Neen, neem niet kwalijk, ik kan van die soort dingen evenmin als een Spaansche koe van 't Frarisch. Ik heb in mijn leven slechts bij toeval, een paar keeren, per auto gereden Houd er ook niet van. Vind het te log en te langzaam. Wanneer ik reizen wil, spring ik op mijn verbeelding, en ben op ééns telkens waar ik wil de lucht is, boven de stoutste vliege niers uit, verrukt neerblikkend op de gouden zandheuvelen en de bloeiende hei op den bodem der zee, verwonderd opkijkend naar den Wild dooreenwarrelden, vreemd ge- kleurden plantengroei,naar allerlei reuzen- visschen met den langzaam open-en toegaan- den muil, en de zacht wiegelende vinnen het aquarium in 't groot van den Amster- damschen dierentuin of ik sta, vóór den dageraad, in Zwitserland op den Rigi en zie de zon worstelen met den mist eerst prie men de glinsterende toren kruisjes door, dan de zwarte torenspitsen weldra alleen nog wat wolken over de daken: en daar ligt de ge he :1e vallei voor me open verzilverd.door den dauw.Terwijl gij per auto gevangen zit op de groote banen. En daar nog Toet ToetRemmen voor een ossekar, die te traag week. Toet toet Remmen voor een koe, die bijna tegen de raders liep. Slechts, na een uur rijdens, tien uren ver 1" Ik zag het, mijn al te snelle en wilde vaart sloeg den directeur liefhebber nochtans van den vluggen rit uit zijn lood. I „Maar toch," zoo poogde hij zich te her- ipakken, rentenier X en advokaat Z hebben wel een auto." „Kiest ge die twee heeren voortaan in alles tot model „Maar als 't we nu zoo kunnen hebben „Moet ge zoo maar alles pakken wat ge heb ben kunt Met dat princiep praat ik alles goed, ook moord wanneer ik b.v. diep in een dicht bosch, een koopman ontmoet die een millioen op zak draagt, terwijl ik een re volver heb en krek schiet." „Ja, ja, lach er maar mee het blijft toch prettig „Dat heb ik al „gerefuteerd," of liever het meenen te doen, terwijl ik inderdaad langs u door of over u heen parlementeerde het ge zond verstand, meer nog het redeneerend ver stand krijgt het bijna altijd te kwaad tegen de drift, tegen gemak-en genotzucht. Prettig, zegt ge. Neen, ik vind het minstens even plezierig te reizen per trein van weerskanten veel vóór en veel tegen: welke som wint het van de andere Zoodra mijn kaartje gekocht en geknipt is, ben ik van allen last af. Ik klauter in mijn cou pé, kruip in een hoeksken met een boeksken, en zit daar, boven alles uit, op de loer. Schuift er iets interessants aan het raam, voor bij dan kijk en her kijk ik naar lust, foto grafeer het landschap of» de stad, en draag ze in mijn verbeelding mee alweer een reis die ik van uit mijn kamer kan herdoen. Dan, o hemelsch voorrechtik hoef niet te spreken Ik mag zwijgen of ik mag spreken in mijn boek met veel wijzer, veel edeler men- schen dan die rondom mij zitten sigaren of pijpen te rooken, te bazelen over mode, markt en dorpspolitiek. Ik spreek ondertusschen, als ik het zoek, met de engelen en met God. Terwijl gij, in uw auto, laag tegeneen grond voortrolt over banale wegen, door banale dorpsstraten als geur benzine-reuk als muziek *t geronk van den motor en het ge praat der inzittenden, tegen 't geronk in, over straat-oude dingen want, al moogt en moet ge vrouw en kinderen liefhebben toch' zal 't wel niet zijn, denk ik, om de verrassende vondsten die ze eensklaps uit hun geest én ge moed ophalen, nadat ge, gemiddeld drie DIERENHUMOR. Kraai: „Waarom zou hij zijn tong zoo ver uit zijn bek laten hangen?" Sperwer: „Nou, ik denk om met zijn staart in evenwicht te blijven.'* NIET HOFFELIJK. Oude dame (vriendelijk): „Je moet maar niet tegen mij spreken. Ik ben erg doof ♦ersta niets van wat je zegt." Straatwerker: ..Mins, ik spreik nie, ik pruim!'; uren per dag, en tien jaren lang, met hen hebt gesproken Gij doet eigenlijk niets per auto dan u wat vlugger verplaatsen nu hier, straks, wat vlug ger dan anderen, ginder, maar ginder juist dezelfde als hier, en niet op eens ginder voor naam en heilig afstappend, als ge hier ordi nair waart, of voor niets deugdethet ginder ook weer dadeiij k moe, en na eenige volzinnen die al 't belangrijke, zelfs interessante niéuws vertolken, ook alweer uw troost zoekend in een trek aan uw sigaar of een teug uit uw glas. Velen dient de auto bijna uitsluitend tot het uitstallen van hun rijkdom. Die rijk zijn, willen zich natuurlijk van de „gewone" men- schen onderscheiden. Ze deden het liever door den adel van hun ziel of de uitmuntendheid van hun geest. Door dat onderscheid meestal buiten hun bereik ligt op geen markten ter wereld, voor geen duizenden ponden veil doen ze 't door uiterlijkheden, door kleede ren, woning en.... auto. Immers, een auto is op heden een heel ge woon ding. Alle O. W.'ers rijden in auto. Alle rijke menschen en ze zijn talrrijk en geld heeft geen geur rollen in auto. Hier namaals, waar alles raak getaxeerd wordt, nog geen navraag er naar óf ge per auto reedt of te voet gingt niets belet u te voet tot heel diep in den hemel te rennen en ook per auto snelt men ter hel. Ge beweert dat ik overdrijf - Goed we zullen er niet over redekavelen, of mijn licht te hel is, dan wel uw oog te uit sluitend aan schemering gewoon. Doe dus gerust van mijn gefantaseer de helft, de negen tienden af. Houd vol dat de auto over den wég vliegtdat de stank en het lawaai alleen geïncasseerd worden door de ver achterde voetgangers dat ge van binnen den indruk krijgt als dreeft ge zachtjes door de lucht op uileschachten, op zwaluwpennen, op engelenwieken dat uw „conversatie" ook al vleugels krijgt, leeuwerikenvleugels waarop ze tierelierend steigert naar de hoogten dat onder 't rijden ziel en lichaam wonderlijk verfrisschen kortom, dat het een eenige ont spanning is. Allemaal goed als die „„eenige' ontspanning maar geen „totaal onmisbare' bedoelt. Luister nu naar mijn practisch besluit, be sluit waar 't me enkel om te doen was. Als ge namelijk, die ontspanning al lokt ze hevig of, nog beter, omdat ze geweldig aantrekt toch eens, uit verhevener bedoeling liet varen Wel ja, waarom zoudt ge niet eens hooger doelen Waarom niet eens tot zijn volle recht laten komen den adel van uwe ziel die toch nog lang niet dood is Waarom die ziel niet eens verrijken met een oprecht heerlijke daad Ge zijt toch christen. Ge gelooft toch rechtzinnie. De wil, het verlangen van God geldt u nog voor iets. Ge wenscht voor uwe kinderen dat ze eerder rijk zouden sterven dan rijk leven, dat ze door een rein leven mo gen opgaan tot hooge glorie en, daar die uitkomst vooral afhangt van den zegen van hierboven, dat ze met die hemelsche genade overvloedig zouden bedeeld worden. Welnu luister. Uw auto want ge wilt niet achterstaan bij rentenier X en advokaat Z kost u 10.000 pop. In tien jaar tijd is hij versleten of uit de mode waardoor verlies van 1000 pop per jaar. Intrest van het doode kapitaal aan 6% ongeveer 600 pop per jaar. Benzine, kosten van ongeval of herstel op zijn aller minst een 300 pop per jaar. Ik veronderstel nog dat gij zelf toet en rijdt. Wel verschiet niet als ge. nu die som, gladweg en zonder er iets van af te pitsen, eens grootmoedig besteeddet aan een goed werk Om maar een voorbeeld te geven, als ge ze eens schonkt over de vorming van een inlandschen clerus in de missielanden Met die 2000 pop per jaar bekostigt gij indien gij het een twaalf of vijftien jaar volhoudt de opleiding vzn twaalf zwarte of bruine priesters, die ge als twaalf apostelen over de wereld uitzendt 1 Twaalf priesters, die dagelijks in gouden I schaal het kostbaar bloed opvangen uit het! bloedend Hart van den gekruisten Zaligma- ker, om het dan uit te gieten over de arme zielen, ze te reinigen van zonde of er de hei ligheid mee te besproeien en aan te kweeken. Twaalf priesters die de zon doen opgaan in die arme landen thans nog gedompeld in de schaduw des doods het daglicht scheen er al over berg en dal, maar 't bleef nog stik donker in de zielen. Twaalf priesters, die als de goede Samaritaan, met balsem en wijn overal schrijnende wonden sussen. En die waarheid, eens in de zielen gewor teld, zet zich dan voort van ouders tot kin deren, van geslacht tot geslacht bereken het heerlijke resultaat na honderd jaar Gij kunt die rekening niet bijhouden God wel Hij verliest de bron niet uit het oog, ook niet heel dicht bij de monding.... Hij die gestorven is voor de zielen, zal die daad rijkelijk beloonen, en zijn zegen rijkelijk uitstorten over allen die u dierbaar zijn, voor al over uw lieve kinderen. Ik zelf, na zulke daad, voelde er neiging toe uw hand te kussen, evenals ik eerbiedig en ontroerd de hand kus van den pas gewij- den priester. Waart gij dan immer de vader niet van twaalf, van vier-en-twintig priesters Integendeel, op het oogenblik dat rente nier X of advokaat Z mij op hun plezier-auto 's voorbijsnorren,als ze mij niets anders dan dat te bewonderen geven keer ik me plots om naar het spurrieveld en bliif een poos ee- 'noeglijk staren op de dom kijkende en dom herkauwende koeien. N. T. CRT.) EEN HATELIJKE GRAP. 'n Pianist zit een sonate van Beethoven te spelen. Plotseling wordt er aan zijn kamerdeur gebonsd en treden twee politieagenten bin nen die zeggen „We benne net opgebeld met u welnemens, en ze zeggen als dat hier een zekere Beethoven vermoord wordt. WEL-TE-RUSTEN. Gast ,,'t Is elf uur, en om vier uur ver- ekt mijn trein.ik hoop, dat ik me niet verslaap Kellner „Ik weet goeden raad, mijn heer Ik zal vannacht opblijven om uw rekening uit te schrijven GELIJK HAD-IE Vreemdeling „En is het waar, dat er in dit dorp zooveel groote mannen werden ge boren Boer „Nooit van gehoord. Hier werden nooit andeis dan kleine kinderen geboren ZIJN PLAN. A. „Ik ga een reis naar Weenen maken." B. „Dat zal duur zijn i" A. „Dat valt mee Ik laat mij onderweg door Stennach met ape klieren verjongen en dan kom ik op een kinderkaartje terug." ZIJN LAATSTE BAAS. „Waarom kun jij geen werk krijgen „Wel, ze willen altijd informaties vragen bij mijn laatste baas, en die is al twintig jaar dood." EEN GELUKKIG ECHTPAAR. „Lieve," zei mijnheer Jansen, „je praat nonsens. „Dat weet ik," zei zijn wederhelft, „maar dat moet ik wel doen, anders begrijp je mij niet. ALS UW UITERLIJK U LIEF IS Draag dan nooit: Een grijzen hoed bij een bleek gezichtje. Een heel zwarte japon als ge erg maget zijt. Een bont-gekleurde sjaal bij gezonde hoog-roode wangen. Een nauwsluitende jdrk, model vulpen, als gc erg dik zijt. Een tulbandboedje bij een lang mager gezicht. Schoenen met platte hakken als ge groots voeten hebt. Maar wel: Een rood hoedje om een frissche kleur U krijgen. Zwart met wit om wat gevulder te lijken Een effen das ter meerdere stemmigheid bij een al te blozende gelaatskleur. Een recht gedrapeerde japon, om al te gevulde lijnen te bedekken. Een „cloche" om het gezicht ronder t« maken. Hooge hakken en ronde schoenpunten om den voet kleiner te doen schijnen. IDIOOT „Wat een idioten zijn die schil* K le Boer ders toch 2e Boer „En waarom le Boer Wel daar zit er me een die ouwe ingevallen hooiberg na te schilderen, terwijl er een nieuwe vlak naast staat GALGENHUMOR. Kees was naar Amerika geweest, maai armer en berooider dan ooit terug^e omen* ,En was er veel armoe in Amerika?" vroeg hem een vriend. ,Toen ik wegging niet zooveel als toen ik kwam," zei Kees. .Hoezoo .Wel, ik heb een goeie portie meegeno men," zei hij verklarend. DUIDELIJK. „Deze das zal Uw man beslist mooi vinden, mevrouw, ik draag er zelf ook een." „Ja maar mijn man lijkt zoo weinig od TL ik had graag een das. die hij een intelligent gezicht past."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9