ANK STADSNIEUWS. Dit aummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het i geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. V erkeersonge vallen. Leekepreeken. - Zaterdag 16 Mei 1925 49ste Jaargang No. 16045 -- 1 i De thé op het buitengoed* „Waterland", te Velsen. Het verloren gaan van effecten door diefstal en brand kunt U voorkomen door Uw fondsenbezit aan de SPAARNEBANK in beheer te geven. De SPAARNEBANK zegt U hoe, behalve andere voordeelen, volkomen veiligheid gewaarborgd wordt. De bibliotheken der St. Vineen- tiusvereenigingen zijn geopend: Obligaties, gelijkend op Bankpapier. 15000 Obligaties in beslag genomen. DE HEER M. DE BRAAL 25 JAAR RAADSLID. Agenda 17 Mei Agenda 18 Mei Haarl. Gymnastiek-Vereeniging „Ursus". Oprichting van een R. K. Bond van R. K. Zangvereenigingen in het bisdom Haarlem. De Huwefijksconferenties voor de Meisjes. Op de Raakfcbrug. Rijwieldiefstal. Verzet tegen de politie. De Bloemententoonstelling. J. J. VVEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Internationale Voorjaars- bloemententoonstelling, Heemstede. Hinderwet. Kamerverkiezing. In 't water geduwd De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën lusschen den tekst Advertentiën 35 cents per regei Bij contract belangrijke korting als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat- iing: elke regel meer 15 ct, hji vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f 0000 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doör f 7Cfl Dij een ongeval met f or n bij verlies van een hand, f IOC tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUÜU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide opeen lf Hoodeh'iken afloop; I ZUU." een voet of een oog IZ«J. bij verlies van een f Cfl bij een breuk van f tfl bij verlies van een duim of wijsvinger 1 U Ubeen of armUandere vmger. 91. DE POLITIEKE LOOPBAAN. Ir één ding ben ik het nu met mijn vriend, den politieken rdeacteur eens, met zijn >pmerking bij ons laatste scheiden, n.m.: .als je over politiek gaat schrijven, kom je onverbiddelijk in een wespennest." Nu, dat neb ik gemerkt: over mijn laatste ontboe zeming heb ik heel wat moeten hooren. In- lusschen, wat ik mijn vriend geantwoord heb, dat herhaal ik hier en houd mij er aan: „ik kan hoogstens vóór een wespennest komen te staan; maar er mijn hand in iteken, dat doe ik niet." Hiermede is tevens bescheid gegeven aan al mijn vriendelijke briefschrijvers, vooral aan dien eenen uit Den Haag, die zich de moeitè heeft gegeven om vier groote kanten vol te schrijven over het verschil van den vroegeren tijd met den principieelen en den tegenwoordigen tijd met den louter economischen en socialen strijd. Ik heb al deze opmerkingen doorge zonden naar de redactie van dit blad, die er te zijner tijd haar voordeel mee kan doen. Om mijn gemoedsrust te bewaren en op de hoogte van mijn leekepreekersstandpunt te blijven, onthoud ik mij van al het persoon lijk getwist, waarop mijn aandacht wordt gevestigd en houd mij aan het opstellen van levensregels en het verkondigen van alge- meene wflFarheden, die voor iedereen gelden. Van de juistheid dezer stelling werd ik op nieuw overtuigd, toen ik inzage nam van een brief, dien mijn vriend mij toezond met de bemerking: „Ziehier nu een oordeel van een Katholiek over Roomsche politici. Voor publicatie in de courant was het natuurlijk ongeschikt, maar je kunt er uit zien hoe de kiezt s over hun afgevaardigden en over de politiek in het algemeen denken." Ik wil toegeven, dat ik over dezen brief even ver steld stond en nog wel ^et meest, omdat de inzender hem met vollen naam ondertee- Kend heeft en hem heel graag openlijk in een dagblad had gezien geplaatst. Met weglating van enkele namen (die op een Roomschen minister en een Roomsch Kamerlid duiden) wil ik uit dien brief één zin citeeren. „Ik persoonlijk staat er in het epistel houd minister X voor een misdadiger,- communistenfabrikant en heilig schenner; van het Kamerlid Y. ben ik vies, lerwiil heel het lijstje personen, in geheim comité besproken, mij aan geheime samen komsten der vrijmetselaars doet denken. Wat er echter ook van zij, steeds bedenken „de bezitters" schoone woorden om mede- lotgenooten van den Mammon aan goed gesalarieerde betrekkingen te helpen, waar voor niet zij, mhar wel de belastingbeta lers het geld moeten bijeenbrengen", enz. D- rest is nog veel krasser. Wanneer onze Roomsche menschen zóó over hun afgevaardigden en de landsregee- ring schrijven, dan hapert er toch ergens iets. In ieder geval- wijst zulk een mentali teit op de buitengewone verantwoordelijk heid van de po!itieke»loopbaan. Het is een merkwaardig beroep, die poli tieke carrière. Ieder ambt en elk beroep heeft zijn eigenaardigheden. Hetzij men pnderwijzer of notaris, timmerman of rech ter, machinist of ambtenaar is, men is ge bonden aan bepaalde verplichtingen; er worden speciale lichamelijke of geestelijke eigenschappen vereischt, bekwaamheden en kundigheden. Over die beroepseigenaardig heden, over de fouten, waarin men gemak kelijk vervalt, die vermeden dienen te wor den, de vereischte beroepsdeugden en vaak voorkomende beroepshebbelijkheden is heel wat le zeggen. Misschien ligt hier nog wel stof voor ons. De politieke loopbaan vormt op alle een groote uitzondering omdat de vraag nog nooit beslist is, of liet wel een beroep op zich zelf is. Wie heeft er ooit gehoor^, dat een veertien-, vijftienjarig jongmensch op de gewichtige vraag van zijn vader: en wat denk je nu wel te worden? antwoordt: ..ik voel het meest voor Tweede Kamerlid, of voor minister!" 't Was meestal gewoonte, dat men op meer gevorderden leeftijd min of meer toevallig „in de poli- Hek belandde. Oudtijds werd het politieke ambt doorgaans beschouwd als een ver- trouwenspost, een eere-functie, waarbij men zijn gewoon beroep geheel of. gedeeltelijk aanhield of slechts tijdelijk vaarwel zegde. De latere tijd heeft daarin verandering ge bracht en meer en meer ziet men beroeps politici optreden. De vereeniging van ver schillende politieke functies in één persoon en de bezoldiging aan het politieke ambt verbonden, hebben de mogelijkheid van het politieke beroep geschapen Nu is dit op zich zelf geen bezwaar; de uitbreiding van- de staats- en gemeente bemoeiing, de kufcde, studie, arbeidskracht, welke van den politicus in den tegenwoor digen tijd vereischt worden, hebben van j zelf den beroepspoliticus doen ontstaan, j En waarom dit feit te wraken? Gewaakt j dient echter, dat het karakter der functie onder deze verandering niet lijdt. En de gevaren daarvoor zijn onmiskenbaar aarj- j wezig, maar het is niet noodzakelijk, dat men er in vervalt. Wij hebben den tijd gekend j hij ligt nog niet zoo ver achter ons j dat het burgemeestersambt een eerebaantje was. In de groote steden konden alleen gefortuneerden in dezen post benoemd wor den. Ongeveer vijftien jaar geleden is daarin verandering gekomen; het ambt wordt nu betaald; de keuze van benoem bare personen werd ruimer en niemand kan zeggen, dat daardoor schade is gedaan aan het burgemeestersambt Toch waarschuwde de eerste burgervader der hoofdstad, die het begin dezer verandering meemaakte, tegen een onmiskenbaar gevaar: „wanneer men eenmaal zulk een zuiver betaald ambt heeft aanvaard en men komt na verloop van tijd tot de conclusie, dat men ter wille van zijn persoon, zijn tegenstrijdige opvattingen met de rdeerderheid der bevolking enz beter, zou doen zijn ambt neer te leggen, dan kunnen financieele overwegingen, dus lagere motieven, daarvan terug houden." Men i heeft toen naar een uitweg gezocht en de vraag opgeworpen of de burgemeester Van j een groote stad niet op kosten der gemeen- I schap, een ambtswoning met dienstperso- neel diende gegeven te "worden, opdat hij tijdens zijn functie, den staat zou kunnen voeren passend aan zijn hooge betrekking. Doch dit was maar een halve oplossing en hel'duurde niet lang of het vroegere eere ambt werd een bezoldigde betrekking als iedere andere. Maar het door mr. Van Leeuwen indertijd geopperde bezwaar is daarmee-niet weggenomen. Wat nu voor het burgemeestersambt geldt, laat zich bij den Volksvertegenwoordiger in veel hooger mate gevoelen. Immers op slot van rekening is de burgemeester een ambtenaar, zij het dan ook de eerste burger der stad; hij wordt door de Kroon benoemd, herbenoemd of ontslagen. Maar de Volks vertegenwoordiger is geheel afhankelijk van de gunst der kiezers. Zijn handelingen worden op de tribune van de publieke aan dacht beoordeeld; zijn woorden en daden worden gewikt en gewogen. Na enkele jaren heeft de kiezer het weer in zijn macht, zulk een afgevaardigde voort te laten leven, of zijn politieken levensdraad af te snijden. Anderszins vormen die afgevaardig den samen het bestuur van land, gewest of stad. Zij moeten liet volk voorgaan, leiden, de wetten maken, het recht bedeelen, so ciale voorzieningen treffen. Zij hebben het in hun macht de salarissen van duizenden ambtenaren (ook burgers én kiezers!) hoog of laag te stellen. Zij beslissen ten deele over den bloei van handel en industrie; bèpalen, wat al of niet als openbare orde en zedelijkheid is te beschouwen en duizen derlei andere dingen meer, die diep ingrij pen in het leven van den mensch. En zie daar het conflict in de politieke loopbaan, vooral in de tot beroep geworden politieke carrière: eenerziids de hoogheid en zware verantwoordelijkheid van het bestuurs ambt; anderzijds de wetenschap; mijn be roep staat of valt met de gunst dergenen, over wier levensomstandigheden ik dage lijks beslissingen neem Over dit conflict lusschen plicht, gewe ten, karaktervastheid eenerzijds en het ge vaar van verlies der kiezersgunst ander- j zijds wil ik een volgenden keer nog wat zeg- j gen. HOMO SAPIENS. R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uurt> be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E V Maan dags van 2—3 uur. Donderdag van 1,2. sschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen blijkt, dat daarmee in een dringende be- i hoefte wordt voorzien. Nogmaals wordt daarom bekend gemaakt dat de jongens-afd. J op Vrijdagavond van 78.15 oefent in het voormalig Zander-Instituut aan den Kleine Houtweg. De meisjes-afd. houdt haar oefenavond op Maandag van 78.15 in het gebouw „De Doelen", Gasthuisstraat. Nieuwe leden kun nen zich op die avonden opgeven. Op uitnoodiging van den heer en mevrouw Borcel van Hogelanden verzamelden zich Vrijdagmiddag te half vier in den tuin van het buitengoed „Waterland" te Velsen de geïnvileerden voor deze bijeenkomst Aanwezig waren o.m.: de Amerikaansche gezant R. M. Tobin, de Engelsche gezant. Sir Charles Marling en Ladv Marling, Jhr. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord- Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en J Vereeniging voor Bloembollencultuur, leden van het bestuur der Intern. Voorjaarsbloe mententoonstelling te Heemstede, leden van het Eere-Comité, Mr. van Toulon van der Koog, secretaris van den Bond van Bloem- bclienhandelaren, de presidente van de In ternationale Jury, Mr. Francis King en leden van de Intcr-Jury, de burgemeester van Heemstede, Jhr. v. Doorn en de wethouders de heeren Droog en v. d. Poll, Mr. Ever wijn, gewezen gezant te Washington. De samenkomst werd opgeluisterd door het koor der Leeuwarder Straatzangers, die in nationaal costuum dansen uitvoerden en liederen zongen, o.a. het Friesche volkslied en het Molenaartje. In deze landelijke om verder bij de leden te kennen aan hel groen-wit schild aan den huisgevel. R.K. Kraamverzorging' van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten lot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tussclien kerk en pastorie., iederfeh Dinsdagavond E rste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan der' huis gevel De Zondag- en Nachtdienst der Apothe ken wordt deze week waargenomen door; -j geving, op dc gazons tusschen de eeuwen- de fa. Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg oude boomen leverden deze dansen, die ook uit folkloristisch oogpunt interessant waren, een schilderachtig effect op In den tuin was voor deze gelegenheid een tent opgericht, waar ververschingen en gebak konden wórden genuttigd. Begunstigd door mooi weer, was dc bij eenkomst in deze riante omgeving een ware verkwikking. Tegen 5 uur vereenigden de aanwezigen zich in den huize „Waterland", om de thee te gebruiken, waarna te ongeveer half zes de terugtocht werd aanvaard. 69, Telefoon 11596 en de fa. Begemann en Sneltjes, Jansstraat 27, Telefoon 10043, tot Dinsdag 19 Mei Van 20 tot 22 Mei, wordt deze dienst waargenomen door de fa, C. G. Looineyer en Zoon, Barteljorisstraat 11, Telefoon 10175 en de Park-Apotheek, Klaverpark weg 13, Telefoon 11793. 89. Vrijdag half 89 2. Hagestraat 49, Vrijdags half 8 1. Nieuwe Groenmarkt 22. Woensdag half 9. Door de recherche zal procesverbaal wor den opgemaakt tegen H. H„ kantoorbedien de en L. Z„ boekdrukker, beide alhier, te- geh den eerste, terzake het ter verspreiding in voorraad hebb'en, tegen den tweede ter zake het vervaardigen van drukwerken, die ze op bankpapier doen gelijken,, zijnde dit een overtreding van artikel 440 Wetboek van Strafrecht^ Dit drukwerk betrof bier een zoogenaamd sneeuwbal-systeem, dat door H. H. ei} L. Z. was in elkander gezet. Daar met de verspreiding eerst sinds kort begonnen was, slaagde de recherche erin, bij na den geheelen voorraad der obligaties, on geveer 15000 in getal a 2.50 in bes.ag te nemen. De obligaties van dit sneeuwbal systeem geleken veel op de bankbiljetten van tien gulden en waren ook van een watermferk voorzien. Bij een tweetal winkeliers hier ter stéde waren reeds obligaties geplaatst, doch de recherche kon ze ook hier nog in beslag ne men; bij ieder der winkeliers een aantal van 75 stuks gezegelde obligaties Een comité van huldiging gevormd. Tentoonstellingsterrein Heemstede, Interna- - fionale Voorjaars-Bloemententoonstelling. I Sociëteit „St. Bavo" Feestavond Patronaat „St. Franciscus van Sales" 7 uur. Restaurant „De Kroon" Congres Alge- meene Ned. Bakkersgezellenbond. T ientoonstellingsterrein Heemstede, Interna- e ll?.Pa'e Voorjaais-Bloemententoonstelling. 0®'ëteit „St. Bavo" Parochiale Besturen R. K. Vrouwenbond 8 uur. Duitsche meisjes 8 uur. Bestuur Kleermakers R - 8 uur. estaurant „De Kroon" Congres Alge mene Ned. Bakkersgezellenbond. t~denvreg Schoten Circus Carl Hagen beek 8 uur. Matinee 2 uur. unsthandel F. H. Smit Groote Hout- s raa' 69 Tentoonstelling van bloem- Mukken, aangevuld door een collectie teejeeningen. In de voorzaal tentoonstel ling van Grafischwerk. De tentoonstel ling is geopend van 23 April tot 23 Mei 1925. dagelijks van 106 uur. uitgezon derd op Zondag Arbeidsbemiddelingsbureau van Sini Fran ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo,' Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en 154 van 26 54 en s avonds van ha it 8 van half 8—half 9 uur. 8 K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat t Alle werkdagen van v m 1012 uur des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uu: behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R, K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl weg 309, Overveen (dr. C. Bos). 26 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer M. de Braai tot lid van den Haalemsche gemeenteraad werd gekezen. Er heeft zich een comité gevormd uit verte genwoordigers vari op één na alle in den raad aanwezige groepen, welk comité een huldiging var, den a.s, jubilaris voorbereidt. Deze huldiging zal plaats vinden Zaterdag 27 Juni. des middags 3 uur, in de oude raad- zaal. bij welke huldiging den heer De Braai een stoffelijk huldeblijk zal worden aange- boden. I Het comité bestaat uil de heeren mr. A. Bruch, voorzitter; J. Gerritsz, mr. J. N. J. E. Heerkens Thuijssen, W. A. J. v. d. Kamp, Vincent Loosjes. J. Miezérus, mr. M. Slin- genberg en G. Wolzak Hzn. In de bestuursvergadering, deze week ge houden, werd het bestuur der Heeren-Afd. als volgt samengesteld:, W. J. van Dooremaalen, voorzitter; W L. de Zwager, secretaris, Vooruitgangstr. 79; R. Kamer, penningmeester; G. Kruijver, 2de secretaris; A. J. Wijsman, 2de penningm. Het bestuur der Dames-afd. bleef onver anderd, E. Lucas, presidente; A. Montau- ban, secretaresse; M. Dollé, penningmeeste- resse; D Barnhoorn, 2de secretaresse; C. Klumper, 2cje penningmeesteresse. De Technische Commissie werd met twee leden uitgebreid en bestaat op het oogen- blik uit de heeren: S. Hooij, voorzitter; H. van Rijn, secretaris; A. Verheem; Th. Vrees wijk; N. de Zwager; W. de Zwager; en de dames; D. Barnhoorn; M. v. d. Goes; T, van Itim; C. Klumper; E. Lucas; A. Montauban. De aspirant-afdeelingen voor jongens en meisjes zijn reeds begonnen Meer en meer Holland, het HoctJT>ostuur der Algemeene gadering sloot, Zondag 24 Mei zal de definitieve op richting plaats hebben van den bond van R. K. Zangvereenigingen in het bisdom Haarlem. De oprichting zal plaats hebben in het Hotel „De Gulden Vlies", Koorstraat, Alkm aar, Vereenigingen die alsnog van plan zijn zich bij bovengenoemden bond aan te slui ten, gelieven een afgevaardigde te sturen. Aanvang der vergadering 3.30 uur n.m. OUD-LEERLINGEN VAN TUINBOUW- CURSUSSEN. De afdeeling Haarlem en omstreken van den Nederlandschen Bond van Vereenigin gen van Oud-leerlingen der Tuinbouwcur- sussen vergaderde gisteravond in de „Koren beurs" jmder voorzitterschap van den heer W. van den Hoek. De notulen werden onder dankzegging goedgekeurd. Door den voorzitter werd de vorstelijke belangstelling gememoreerd, die H. M. de Koningin heeft getoond tegenover de ver eeniging op de bloemententoonstelling waar eenige stukjes werk van oud-leerlingen de aandacht trokken. Eenige inzendingen van leden werden be sproken en toegelicht. Door den heer P. Kelderman werd hier na een inleiding gehouden over' rots- en muurbeplanting. Zulke beplanting, die eigen lijk meestal kunstmatig is, komt in den laat- sten tijd veel in zwang en verdient ook wel de belangstelling omdat ze een gewenschte entourage is in vele gevallen. Onderscheidene aanbevelenswaardige plan ten voor muur- en rotsbeplanting werden door den heer Kelderman aanschouwelijk be sproken. Deze causerie viel zeer in den smaak en zeker namens alle aanwezigen dankte de voorzitter den spreker voor zijn medewer king. Van de Vereeniging voor School- en Werk- tuinen is bij den bond een schrijven ingeko men met het verzoek om medewerking te willen verleenen voor haar werken. Het bestuur heeft na dit schrijven een con ferentie gehouden met het bestuur van die Vereeniging, toen meende deze vereeniging een moreelen steun niet te kunnen ontzeggen. Echter is het later gebleken, dat de vereeni ging niet-deskundigen personen tegen een vergoeding de leiding van deze tuintjes op zich liet nemerf. Daartegen meent het bestuur te moeten protesteeren. Wanneer de opzet van dezen kinderarbeid slechts is om als nuttige aflei ding te fungeeren en niet speciaal als oplei ding tot den tuinbouw, dan meent het be stuur van den bond dat het niet de gevraagde medewerking mag verleenen. Spreker oordeelt dan ook dat de ver eeniging er krachtig tegen moet ageeren, dat de leiding in handen is van theoretici en stelt voor onder deze omstandigheden de mede werking te ontzeggen. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Eenige voorstellen omtrent een zomer- excursie werden besproken. De vragenbus en rondvraag leverden nog ruime discussie, waarna de voorzitter de ver- Natuurlijk was de indrukwekkende St. Bavokerk stampvol bij de Huwelijksconferen ties van Pater Hendrichs, 1.1. 13 Mei en anderhalf uur lang hing er een wijdingsvolle stilte in het machtige kerkgebouw. Plebaan Westerwoudt had zijn prachtige kerk in volle lichtglorie gezet, wat de plechtigheid der bij eenkomst nog verhoogde. Rustig-devoot hoorden de menschen ademloos 154 uur lang den redenaar aan. De compacte massa zat en stond; honderden stonden schouder aan schouder, daar alle zitplaatsen bezet wa ren; de menschen hadden 't er voor over en wij hebben enkel gehoord: „schitterend", reusachtig", „heerlijk". Nu is de beurf aan de meisjes! Eenige parochiën stelden de kaarten reeds beschikbaar, anderen doen dak morgen. Roomsche Meisjes van 18 jaar en daar boven worden ALLE gewacht 20 Mei a.s., 854 uur in de St. Bavokerk. Als men niet weet, waar de kaarten te omen. vrage men het aan de pastorie. Maar als men oplet, hoort men het of heeft men het hooren mededeelen in de kerk. Men make de zaak niet ingewikkeld., zc is buitengewoon eenvoudig.De kaarten worden gratis verstrekt; maar men talme niet, want bet aantal is beperkt. Dus: Roomsche meisjes, van 18 tot zoo on geveer 30 jaar, gij wordt allen gewacht; Al« 8e moet staan. nu, Pater Hendrichs staat óók en hij wordt veel moeër dan iemand anders in de kérk.,.. Gelooft dat maar gerust! En, och, bij voetbalmatches. vuurwerk en meer dan één bioscoopvoorstelling staat ook F" veel langer Als men maar wil. Nu moet ge alles op zij zetten en komen! DE KONINKLIJKE FAMILIE TE' AM- STERDAM. Gisterenavond had het avondfeest plaats in de Burgerzaal van het Koninklijke Paleis. Niet minder dan 1100 uitnoodigingen waren verzonden. Koningin Wilbelmina en Prins Hendrik bleven vanaf kwart over negen tot half twaalf vrijwel onafgebroken in de Burgerzaal. H. M. was gekleed in een schitterend avondtoilet van witte gebrocheerde zijde, af gezet met reseda en versierd met paarlen en edelgesteenten. Een diadeem van diamanten voltooiden het geheel. Om den hals droeg de Koningin een snoer van paarlen. De Prins was gekleed in de vice-admiraal-uniform, groot tenue. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de commissaris der Koningin van Noord Holland, jhr. dr. mr. A. Roëll, het college van B. en W. van Haarlem, behalve wethou der Reinalda, een deputatie' van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" en een deputatie van de Kon. Letterk. Ver. J. J. Cremer, de voorzitter van de Tuinbouw tentoonstelling te Heemstede, de heer E. Kre- lage. Gistermiddag te 5 uur brak op de Raaks- brug de vooras van een met steenkolen be laden wagen. De lading kon echter spoedig op een ander voertuig worden overgebracht. Het tramverkeer ondervond, door het feit, dat de wagen het verkeer belemmerde, on geveer tien minuten vertraging. Aangifte werd gedaan van diefstal van een rijwiel, dat des middags te half drie geplaatst was voor den Stadsschouwburg. Gistermiddag te vier uur wilde een agent van politie een persoon bekeuren, terzake dat hij een handwagen vervoerde, waarvan de last zoo hoog geladen was, dat hem het uitzicht over den weg belemmerd werd. De bestuurder v. d. handwagen P. W.. ver zette zich hiertegen en B. ten O. kwam hem daarbij te hulp. De agent slaagde er in, met behulp van een burger, B. ten O. te arrestee ren en naar het bureau over te brengen. Daar hij in staat van dronkenschap verkeer de, werd hij ter ontnuchtering in bewaring gesteld. P. W. kon ontkomen, doch werd later aan gehouden. Melkwagen te Haarlem- merliede te water. De 18-jarige knecht van A. D. te Spaarn- woude, genaamd J. V., moest melkrijden voor de melkinrichting „De Landbouw" te Haarlem. Nabij het R. K. Vereenigings- gebouw gekomen (de voormalige O. L. school schrok opeens het paard voor een hond, die, onder een wagen bespannen liggende, plotseling opsprong en begon te blaffen. Het gevolg daarvan was, dat paard en wagen met de zich daarop bevindende 13 bussen melk, inhoudende elk 40 liter, te water raakten. Paard en wagen werden spoedig op het droge gehaald en hadden geen averij bekomen. De melk echter was verloren. Drie bussen zaten onder den wagen in de modder, terwijl de andere tien bussen nog naar Haarlem werden vervoerd. „De Land bouw" keurde ze echter voor de consumptie af, zoodat ze de melk weer konden meenemen naar huis. Ruim 500 liter melk gingen hier mede voor menschelijk gebruik verloren. Het Heemsteedsche lentefeest loopt nu ten einde. Hemelvaartsdag is de officioele sluitingsdag en wat er daarna nog te zien zal zijn, is maar toegift. Wij mogen dus zoetjesaan de balans opmaken van deze grootsch opgezette reclame-campague. Al gemeen is men het er over eens dat deze onverdeeld gunstig is en men kali 'net vrije lijk aan de hloembollenkweekens en bloem bollenhandelaars overlaten de resutaten van de reclame in de komde jnren uit te buiten. De voordeelen. die Haarlem en Heemstede van de tentoonstellifig trekken, zijn natuurlijk moeilijk onder cijfers te brengen. Wie zal 'zeggen hoeveel geld de bijna vierhonderd duizend bezoekers hier hebben achtergelaten en boe velen der be zoekers zich door de fraaie "omgeving voe len aangetrokken en vroeg oj laat hier hun haardsteden zullen opslaan? De goed wijze, waarop verder vele hooge gasten, menschen, die in hun land gezag hebben, hier zijn ontvangem, zal ook niet nalaten een gunstigen indruk, over Holland in het buitenland te vestigen en met name gelooven wij dat deze tentoonstelling heeft medegewerkt om de rela/tits tusschen Ne derland en België en tvisschen Nederland en Amerika vrierdschappelijker te maken. Ook van de zijde va'» het publiek hoor den wij slechts met roem praten over de tentoonstelling, terwijl de klachten gering waren. Het lange wachten voor het hoofd gebouw nam men ten.s1otte als eer, onver mijdelijk kwaad op den koop toe. De toe gangsprijs, in het algemeen niet te hoog, was voor kinderen wel wal bezwaarlijk, doch van den anderen kant oorkwam dezs maatregel dat er al te veel grut op het terrein kwam. Summa summrrum mogen wij vastleggen dal dze tentoonstelling 1925 in niets voor haar voorgangster van 1910 heeft onderge daan. In uitgebreidheid niet, in het geboek te totaal aantal bezoekers niet en in luister evenmin. Verschillende vorstelijke personen hebben haar bezocht en vele buitenland- sche autoriteiten e\ enzeer. Vat reclame betreft, heeft ook Haarlem en Heemstede in 1925 door deze tentoonstelling een goed jaar gehad. Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Achteruit OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Kor Ned Meteorol. Instituut te de Bilt Naar waarnemingen in den morgen van 16 Mei 1925. lioogste barorueierstand 768 1 m M l« Stockholm.' Laagsfe barometerstand: 742.0 m. M le Vestmanoer Verwachting: van den avond van 16 tot den avond van 17 Mei: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidwestelijke wind Aan vankelijk nog helder of licntbewolkt er droog weer. Later kans op onweer en koeler HOOGE ONDERSCHEIDING. Aan de firma C. G. van Tubergen Jr. te Haarlem is door de Jury der Internationale Voorjaars Bloemententoonstelling toege kend, als bijzondere eereprijs de gouden medaille van H. M. te Koningin De firma van Tubergen heeft behalve aan de vollegrondsttoonstelling, met haar schit terende inzending bij de Lelievijver, deel genomen aan 2 tijdelijke tentoonstellingen, welke drie'inzdingen met hooge prijzen zijn bekroond. Ingekomen is een verzoekschrift met de bijlagen van J. Koomen te Velsen om ver gunning tot oprichting van een banketbak kerij, waarin zal worden geplaatst een elec tromotor van 154 P.K. voor het aandrijven van een eiwitklutsmachine en een amandel- wrijfmachine, in het achtergedeelte van het perceel aan de Meester Comelisstraat no. 50. Stemmen in een andere gemeente. De burgemeester van Haarlem maakt be- Ikend, dat bii de verkiezingen voor de Twee- do Kamer der Staten-Generaa! op Woens dag 1 Juli a.s. de kiezer, met inachtnemir.. van het bepaalde in de artikelen 57b tot en met 57j der Kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voor komt, in een andere gemeente aan de stem ming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, deelt, uiterli|k veertien dagen vóór den voor de stemming bepaalden dag, in persoon ter secretarie van een ge meente aan den burgemeester of aan dei daartoe door dezen aangewezen ambtenaal mede in welke gemeente hij aan de stem ming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen gel dende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk tr.el aanduiding van straat en nummer. Var, de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezers lijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stemdistrict in hetwelk hij het door hem opgegeven adres heeft. Bij onzekerheid hieromtrent behoort hij tol het eerste stemdistrict. Aan het opgegeven adres ontvangt de kie zer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. De mededeeling van den kiezer, dat hij ir. een andere gemeente dan die. op v.;elker kiezerslijst hij voorkomt, aan de stemming wil deelnemen, geldt tevens voor zijn deel- nci ar,g aan een nieuwe stemming ingevolgl art. 135 der Kieswet. Gisterenmiddag, omstreeks 5 uur. I r^eg, tijdens iet spelen va 1 een paar jongens, een van he*, zekere P. M. een duw, waardoor hij hals over kop in het Zuider-Buitcn Spaar- r, - viel Eer. voorbijkomend werkman, zekere J B., sprong fluks in een roeibootje, greep den jongen beet en bracht hein op het dro ge. I-oor eenige andere jongens werd hij naar zijn woning in de Berends es tra at gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1