EMGD grflIEUWS LUCHTVERKEER. DRDE EN ARBEir RECHTSZAKEN. MARKTNIEUWS. De Kamerverkiezingen. Sociaal-democratische mentaliteit. AmsterdamBarcelona per Pander baby-vliegtuig. Een conflict tusschen de Zweed- yche en Deensche Luchtvaart maatschappij. Postcheque- en Gircdienst. Om een woning. „Geen man en geen cent." Hij wilde den conducteur voor den gek houden! Aanstootelijke briefkaarten. Scheren met muziek. De zaak-Muylwijk. Een Nederlander te Berlijn veroordeeld. Het auto-ongeluk bij Arnhem. De „Maruja" aangevaren. Brand te Venlo. Ernstig tramongeluk. Ernstig auto-ongeluk. Malversaties te Woerden. Onregelmatigheden te Bergen op Zoom. Brand in een lading Mais. De stranding-bij Terschelling. Fabricatie van rijwïelplaatjes. T reinontsporing. Ergerlijke baldadigheid. Doodelijke val. v Een oplichter. VISSCHERIJ. De middenstand met eigen candidates? Men meldt uit den Haag De partijraad van de Nederl. Midden stands partij komt a.s. Maandagmiddag te Utrecht in algemeene vergadering bijeen. In de meeste kieskringen komt de partij Zij het bij wijze van proef met eigen candi- daten uit. Vooraanstaande .middenstanders in Gro ningen hebben gemeend, vooralsnog deel- heming met een eigen lijst in die provincie te moeten ontraden, hoewel men tegenover doel en wezen, de partij Zeer sympathiek itaat. De HaagSche afdeeling heeft dezer dagen Vergaderd en de houding der door de com missie van samenwerking gevolgde gedrags lijn goedgekeurd. Vermoedelijk zullen m Den Haag als eerste cafldidaten uitkomen, de heeren De Booy en pir. Nathans en naast hem nog enkele mid denstanders van elders en uit Den Haag. De heer H. Meelker, organisator in de sigaren- branche, komt op bijna alle lijsten voor en is tn die groep vrijwel de eenige vertegenwoor diger in den lande. Amsterdam en Rotterdam jtelden den Heer F. Stahle no. 1 op de lijsten. In een brochure, getiteld „de zonden van )RuysColijn," uitgegeven door de S.D.A.P. Vaat o.m. te lezen „En dezelfde regeering, die voor sociale in cultureele zorg geen geld had, stelde Wel voor één millioen gulden voor de Olym pische wedstrijden, die in 1928 te Amster dam zullen worden gehouden, en vijf honderd duizend gulden voor 'n ambtswoning voor den minister van Buitenlandsche 21aken. Dat beteekent haar mentaliteit ten op- Vchte van de volksnooden." Toen in de Tweede Kamer het millioen )an de Olympiade werd afgestemd, was deze brochure al enkele maanden oud. Men weet, dat de sociaal-democraten, met Sen zieken Mr. Troelstra incluis voor de millioen subsidie aan de Olympiade hebben gestemd. Een typeerend staaltje van socialistische mentaliteit }ïaar het Haagsche Aneta-kantoor ver neemt, is Raparlier in het begin van deze week met 'n Pander baby-vliegtuig in 3 dagen van Waalhaven naar Barcelona gevlogen, een afstand van ruim 1600 K.M. Het toestel was Zaterdag uit de fabriek ge komen, werd Maandag op Waalhaven afge monteerd en om half elf vloog Raparlier er mee naar Parijs. Dinsdag om half zeven steeg hij daar op en daalde om 7 uur 's avonds in Perpignan nadat hij te Dyon en te Avignon tusschenlandingen had gemaakt. De afstand ParijsPerpign anbedraagt 900 K.M. Woens dag vertrok hij om half tien uit Perpignan en kwam om twaalf uur te Barcelona aan. Gis ter moest het toestel daar afgeleverd worden voor de Internationale Automobiel- en Vlieg tuig-tentoonstelling, die daar gehouden wordt, maar op verzoek van de Spaansche lucht vaart-autoriteiten werd de datum van afle vering voor dit toestel met een dag verlaat, pm Raparliér gelegenheid te geven het voor de luchtvaartautoriteiten te demonstreeren. Het gevolg van deze demonstratie was, dat het toestel door de Spaansche Luchtvaart- af deeling werd aangekocht. De totale afstand WaalhavenPerpignan as in 17 uur afgelegd. Vrijdag j.L heeft de Zweedscfce luchtvaart maatschappij „Svensk Aërot/ansport" de geprojecteerde luchtvaartroute MalmoKo penhagenHamburgAmsterdam geopend. Voor dezen dienst zullen groote 3-motoren Junker-vlïegtuigen in dienst worden ge nomen. Inmiddels schijnt een conflict in deze vooraanstaande, daar de Deensche luchtvaart maatschappij, die van den Deenschen staat subsidie ontvangt, zich tegen deze plannen verzet, zich daarbij beroepend op een af spraak met „Svensk Aërotranspprt", in gevolge weike laatstgenoemde maatschappij slechts de dienst MalmoKopenhagen zou onderhouden, waarna de route Kopenhagen Hamburg door „Dansk luftfartselskï.b" onderhouden zou worden. Het gevolg van Idit verze» is geweest, dat de Deensche mi nister voor luchtvaart een protest zond. aan de directie van „Svensk Aërotransport",waar in te kenen werd gegeven, dat de geprojec teerde lijn slechts tot stand kon komm, in dien „Dansk Luftfartselskab" het op de internationale luchtvaart-conferentie (De cember 1924 te Kopenhagen) toegewezen traject practisch zou komen te bexverken en dat de Deensche regeering nooit zou toestaan dat een van Rijkswege gesubsidieerde instel ling zich met de rol van generaa'i-agent voor jeen buitenlandsche luchtvaart maatschappij lïou vergenoegen. I April 1925. Aanfal geopende rekeningen 888, aantal rekeningen op ulto. April 107.404, ont vangen stortingen 394.869 f 66.205.943, uitbetaalde chèques 94.033 f 37.361.378, bijschrijvingen 903.478 f 336.698.360, waar- Van. in giro f 271.488.973, afschrijvingen 561.502 f 309.394.632, waarvan' in giro f 271.488.973, gezamenlijk tegoed ulto. April 1925 f 289.629.011, ulto Maart 1925 jf 262.164.745, bedrag der belegging respec tievelijk f 64.79Cf.890 en, f 64.301.988.' HET CONFLICT IN DE BOUW VAKKEN, Zooals bekend, hebben de organisaties der werklieden, op den modernen Bond en 'Federatie na, besloten het nieuwe collectie ve contract, zooals dit is gewijzigd door de bemiddelingsvoorstellen van den Rijksbe middelaar mr. S. De Vries Czn„ te aanvaar den. Het hoofdbestuur van den modernen bond was bereid het contract voorwaardelijk te aanvaarden, doch heeft een referendum on der zijn leden uitgeschreven. De Federatie zal op haar a.s. congres een beslissing nemer.. De patroonsbonden hadden echter als voor waarde gesteld, waarop zij het nieuwe con tract wilden teekenen, dat alle stakingen, die r.a afloop van het vorig contract waren uit gebroken, zouden worden opgeheven. De arbeidersorganisaties zij wel bereid de sta kingen ïn andere plaatsen op te heffen, maar wetnschen die in Den Haag te handhaven omdat deze was geproclameerd over de ta riefkwestie, welke niet in het contract gere geld is. Over dit laatste vraagpunt zal de heer De Vries in de volgende week met de hoofd besturen van werklieden- en patroonsbon den een beraiddelingsconferentie houden. EEN GETUIGE VAN MEINEED VER DACHT. De Didamsche familie B. wenschte een woning te betrekken, v/elke door een zekere Z. was bewoond. Wa/ar deze echter weinig lust had het perceel te verlaten, trachtte de familie B. hem met alle mogelijke onaange name middelen hiertoe te dwingen. Op ze keren avond hoorde Z. dat bij hem verschil lende ruiten werden ingeworpen. Naar bui ten ziende, ontdekte hij G. B. en A. J. B. Een aanklacht volgde met het resultaat, dat beiden wegens vernieling werden veroordeeld ieder tot drie maanden gevangenisstraf. Zij teekenden appèl tegen het vonnis aan. Bij de behandeling der zaak voor het Ge rechtshof te Arnhem bleef getuige Z. bij zijn verklaring G. B. en A. J. B. buiten voor zijn huis te hebben gezien. De beklaagden echter beweerden op den bewusten avond niet buiten te zijn geweest. Een meisje, dat bij de beklaagden dien avond aan huis was geweest, verklaarde, dat zij torn geen van beiden de deur waren uit geweest. Zij hadden den gehfielen avond zit ten Jaarten, vertelde ze. Alhoewel door den president op de waarde van den eed werd gewezen, bleef zij volhou den hetgeen zij beweerd had. Een tweetal andere getuige a décharge be vestigde haar verklaringen. De adv.-gen, wees in zijn requisitoir er op, dat de eene getuige zeer pertinent is in zijn verklaringen, dat hij de mannen voor zijn huis had gezien. Spr. verdacht het meisje van mei need. Spr. verzocht zoo ncodig nadere instructie in zake meineed. De verdediger, mr. v. Ditzhuyzen, meen de, dat de verklaringen in het licht der ruzie moesten worden bezien. PI. wees er op dat drie getuigen verklaren, dat de beklaagden tusschen 6 en 8 uuh niet zijn uitgeweest. PI. vroeg vrijspraak, daar hij bekl.'s onschuld bewezen achtte. Het Gerechtshof, uitspraak doende, ge lastte een nadert; instructie met h'et stellen van de stukken in handen van den rechter commissaris. Voor den Politierechter Mr. Servatius stond Vrijdagmiddag terecht een 20-jarig jongmensch van twijfelachtig beroep, dat zich in den nacht van 10 Januari jl. had schul dig gemaakt aan opruiing, door aan den open baren weg aan den Zeeburgerdijk en in de In dis die buurt verschillende aanplakbiljetten aan te plakken, waarop voorkwam een afbeel ding van een geweer, dat door twee handen doormidden gebroken wordt, mitsgaders de zinsneden t „Geen man en geen cent voor het militairisme" en „Jongens van de nieuwe lichting, weigert den militairen dienst Hij en een kameraad, werden terzake van cpruiïng door de politie gearresteerd, doch daar eerstgenoemde alle schuld op zich nam, werd de ander vrijgelaten. Toen hij zich voor Mr. Servatius te verant woorden had, vroeg deze hem of hij niet inzag, dat hij zich door aanplakking van die manifesten schuldig maakte aan opruiing, om niet te spreken van de gevolgen, die de jongelui zouden ondervinden, die aan zijn raad gehoor gaven. Mr. S.„Een ieder wordt in deze maat schappij vrijgelaten de overtuiging te hebben, die hij wil, als hij maar zorgt niet met de wet in confHct te komen Opruiing is nu eenmaal strafbarar." Bel/1. „Dat schijnt tenminste zoo!.." Bij nadere informatie door den President naar zijn opvatting over het gebroken geweer, gaf hij te kennen, dat dit slechts een „abstract begrip" was. Het O. M., waargenomen door Mr. Van Lier, overwoog, dat bekl. blijkbaar geen slecht karakter heeft, doch daarentegen iemand van goede inborst is. Het onderhavige delict is evenwel strafbaar en spr. eischte een geldboete van 30.bij niet betaling te vervangen door 10 dagen hechtenis. Van de hem geboden gelegenheid om nog iets te zeggen, maakte bekl. gebruik door binnensmonds een verhandeling over de goede inborst van de menschen in het alge meen en van hemzelf in 't bijzonder te hou den. Op de mededeeling van Mr. S., dat hij er niets van begreep, gaf de jongens een hoogst vlegelachtig antwoord, wat zeker niet in zijn voordeel zal werken, want de uitspraak werd voor deze gelegenheid 8 dagen uitgesteld. In den avond van 30 Maart jl. stapte te Amsterdam aan het Centraal Station een jeugdig koetsier uit Bussum, vergezeld van eenige vroolijke vrienden in den trein, welke naar die plaats zou vertrekken. Hij informeer de al direct belangstellend of dit wel de trein naar Bussum was, waarop de conducteur hem, gelijk dit een goeden conducteur betaamt, volledig inlichtte. Even later herhaalde de jongen zijn vraag en weer kreeg hij van den laukmoedigen conducteur ten antwoord, dat htj inderdaad in den goeden trein zat. Op het Muiderpoort "Station zag hij tijdens het korte' oponthoud aldaar wederom kans den con ducteur van zijn werk te houden met dezelfde vraag en was ten zeerste verwonderd toen hij ditmaal geen antwoord kreeg. De jongeman meende blijkbaar dit stilzwijgen te moeten beantwoorden met het uitstooten van een reeks kernachtige scheldwoorden, die wer kelijk bar waren. De conducteur koos de wijste partij en liet de vrienden het verdere deel van de reis door iemand in het oog hou den en toen Bussum bereikt werd, stond er direct politie klaar om van het geval verbaal op te maken. Heden had hij zich voor den Politierechter te verantwoorden. Uit het verhoor, dat enkelen oor- en ooggetuigen werd afgenomen, bleek duidelijk, dat de vrinden op dien avond eenigszins „in de olie" waren geweest. Volgens bekl. had hij te voren bij zijn „tante" te Amsterdam een bezoek afgestoken. „Je vrinden zeker ook bij hun „tante"?" vroeg Mr. Servatius langs zijn neus weg. Het O. M. eischte, daar het hier geen beleediging van een ambtenaar in functie in den zin' der wet betreft, 8 dagen gevangenis straf, overwegende, dat bekl. al eens eerder voor iets .dergelijks gestraft werd. Mr. Servatius veroordeelde hem tot 50 boete, subs. 20 dagen hechtenis. De politierechter te Zutphen heeft den boekverkooper G. H. B. te Winterswijk, we gens het in voorraad hebben ten verkoop van prentbriefkaarten met voor de eerbaar heid aanstootelij ke voorstellingen, tot f 100 boete of twee maanden hechtenis veroordeeld en den 18-jarigen koopman D. M. te Win terswijk wegens hetzelfde feit tot f 40 boete of een maand hechtenis. Zaterdag werd voor het kantongerecht te 's Hage behandeld de zaak van T. J. T., kapper alhier en woonachtig Beeklaan 385. Hij werd beschuldigd 7 Maart en 8 Maart na 8 uur zonder vergunning in zijn scheer- salon radiomuziek te hebben gegeven, waar toe, het publiek zonder betaling toegang had. Bekl. zou derhalve Art. 271 van de Haagsche Politieverordening hebben overtreden. Beklaagde, die niet verschenen was, maar zich door gemachtigde liet vertegenwoordi gen, ontkende het subsidiair ten laste gelegde. J. E. v. D„ politieagent, wees er op, dat bekl. per advertentie scheren met muziek had-aangekondigd. Zelf had hij de advertentie niet gelezen, doch wel zijn inspecteur en die had hem 8 Maart naar de zaak gezonden. Er was toen weer muziek, waarvan 4 klanten te genieten zaten. Bekl. verklaarde toen dat hij zijn klanten het wachten wilde korten met lectuur en een stukje muziek. Bekl. zei nog, dat hij weken geleden vergunning had gevraagd van den burgemeester, doch een afwijzende beschikking had gekregen. Het succes der muziek was groot. Bekl. mocht zich in toeloop van alle klanten ver heugen. Er kwamen zelfs scheerbehoeftigen uit andere plaatsen. De burgemeester had de vergunning ge weigerd, omdat bekl. reeds in overtreding was, doch hij mocht over een maand, of zes Zijn verzoek hernieuwen. De gemachtigde ontkende de advertentie en hij vroeg den agent-getuige injjwelke, courant de advertentie dan gestaan had. De agent bleef daarop het antwoord schuldig want hij had de advertentie zelf niet gelezen. De gemachtigde achtte het mogelijk, dat men een redactioneel berichtje gelezen had, want eenige bladen hebben van het scheren met muziek verteld. De Ambtenaar van het O. M. bracht hulde aan de klandiezie-wekkende vindingrijkheid van den bek!„ maar er is ook nog een wet en de wet laat in 'deze geen twijfel. Hij acht art.'271 van de Politieverordening overtreden en daar het hier een principieels kwestie geldt, vraagt hij 1 boete subsidiair 1 dag hechtenis. De gemachtigde betwijfelt, of hier over treding van art. 271 plaats had. Art. 271 slaat alleen op openbare vermakelijkheden en optochten. Het publiek had niet eenvoudig maar toegang het moest een stoppelbaard of onwaarschijnlijk lange haren hebben. De scheersalon is een werkplaats. Waarom mogen pianozaken en gramofoonzéken wel muziek maken, zelfs al is er geen klant in den winkel Spr. meent, dat vrijspraak moet volgen, subsidiair een minimumstraf. De gemachtigde wijst er nog op, Sat de afdeeling toiletartikelen en scheersalon streng van elkaar gescheiden zijn, zoodat de muziek werkelijk alleen gemaakt werd voor hen, die n de werkplaats moesten zijn. Hij vraagt den beklaagde in elk geval niet te straffen. De Ambtenaar van het O. M. merkte nog op, dat het .muziekmaken in muziekwinkels is uitoefening van het bedrijf. Het Warenhuis heeft wel degelijk vergunning moeten krijgen voor het maken van muziek. Radio is muziek. Hij blijft dus bij zijn eisch. De Kantonrechter veroordeelde- daarop bekl. tot 1 boete subsidiair 1 dag hechtenis. Bekl. gaat van dit vonnis in hooger beroep. Er was groote, humoristisch getinte be langstelling voor de dramatisch eindigende scheerpartij met muziek. De instructie. Binnenkort sluiting. Naar vernomen wordt, zal de instructie in de zaak Muylwijk, over eenige dagen ge sloten worden. Het wachten is nog slechts op het verhoor van zekeren S., een van zijn be kenden, die vrij veel omgang met hem had, doch die niet veel bijzonderheden over het gebeurde zal kunnen geven. Het onderzoek naar het horloge met slag werk heeft geen resultaat opgeleverd. Wel' zijn een vrij groot aantal van die uurwerken gedeponeerd, doch de herkomst er van was moeilijk vast te stellen. Tevens bleek, dat niemand wist hoe het horloge er precies uit zag. De vrouw van het slachtoffer Busch en zijn vriendin konden er geen beschrijving van geven. De verdachte is steeds bij zijn verklaring gebleven. Deze komt hierop neer, dat hij op den bewusten dag in October 1915 in het huis op de Overtoom ruzie kreeg met Busch en hem in zijn drift op den grond wierp. De val was zoo hevig, dat de koopman op slag dood was. Na f 7000 uit diens portefeuille te hebben genomeiv begroef Muylwijk het lijk in een grage, die achter het huis gelegen was en hield het gebeurde geheim. Voor bedachten rade ontkent hij ten sterkste. Naar de Tel verneemt, zal Muylwijk, de verdachte in de moordzaak van den koopman Busch, ter terechtzitting verdedigd worden door mr. Alfred Levy. Door de uitgebreidheid van het dossier, zal de zaak niet meer vóór de vacantie der recht bank, maar eerst na 31 Augustus ter terecht zitting komen DE GELDZENDING. DIE MAAR NIET KWAM. Beklaagd van oplichting en bedrog had zich dezer dagen een Nederlander, Jan Swart, die zich uitgaf voor groothandelaar in groen ten, voor de schepenrechtbank te verant woorden. Hij was zonder middelen naar Ber lijn gekomen, hetgeen hem er echter niet van weerhield, een handelsmaatschappij op te richten, groote kantoorlokalen te huren en zich onmiddellijk een auto aan te schaffen. Helaas had hij pech. De kantoren en den auto kreeg hij niet voordat hij de huur en den koopprijs zou hebben betaald. In deze gevallen bleef het dus bij een poging tot op lichting. Daarentegen wist hij twee groote ho tels met meer succes op te lichten, waar hij langen tijd woonde zonder ooit een cent te betalen. Daarbij speelde een groote rol een geldzending ten bedrage van f 40.000, welke hij uit Nederland te verwachten zou hebben. Het geld kwam echter niet binnen en Swart verdween met de noordezon. Hij hield zich te Berlijn op zonder „Autentnaltsgenehmf- gung". Wegens al deze feiten werd hij veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Naar wij vernemen is het zoontje van den heer T. Stelling, aan de gevolgen zijner ver wondingen, overleden. De Nederlandsch tankboot „Maruja" van Rotterdam naar Willemstad, met water- ballast, is te Dover aangekomen, met den boeg beschadigd, de anker-inrichting ver nield en twee platen ingedrukt. Het schip maakt geen water. De „Maruja" is met een onbekend* stoomschip ip aanvaring geweest buiten Dover. De schade, welke laatstge noemd schip heeft opgeloopen, is onbekend. Vrijdagmorgen brak brand uit in hvt ge bouw van de verf- en lakfabriek te Venlo den heer S. Drost aan de Emmastraat, waar in tal van verfstoffen en emballage was ge borgen. De brand liet zich in den aanvang ernstig aanzien. Politie en brandweer waren spoedig ter plaatse, waardoor verder uitbran den voorkomen werd. De sneltram van Breda naar Antwerpen is Zaterdagmorgen bij de halte Stuivezand onder Rijsbergen ontspoord. Verschillende reizigers zijn min of meer ernstig gewond. Een hunner is zwaar gewond. Van Zundert uit werd de eerste geneeskun dige hulp verleend en de gewonden zijn ver voerd naar het St. Ignatuis-ziekenhuis te Breda. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan verkeerden wisselstand. Een der tram rijtuigen brak middendoor. De materieele schade is aanzienlijk. Omtrent dit ongeluk meldt het „Dgbld. van N. B." nog dat het ongeval is geschied met de z.g. sneltram die om 6.40 uit Breda vertrekt.'Rond half acht passeerde deze den wissel op Stuivezand. De locomotief liep goed door den wissel. De vlak achter de machine hangende wagen was een dubbele wagen met twee draaistellen van vier wielen. Het eerste stel is goed door den wissel ggloopen doch di rect na het passeeren van dit stel schijnt de wissel omgeslagen te zijn, zoodat het tweede op het zijspoor liep. Hierdoor is de wagen tegen een boom terecht gekomen. Het ach terste gedeelte is totaal vernield. In het eer ste zat een marskramer. Deze schijnt een verwonding aan den rugwervel bekomen te hebben en is naar het Ziekenhuis të Breda vervoerd. In het vernielde gedeelte zaten de heer W„ fruithandelaar te Breda, de dames L., uit Princenhage met een heer en een doch tertje. Dezen liepen allen kwetsuren op. Won der boven wonder zijn geen levens te betreu ren bij dit ongeval. De machine-koppeling brak af-zoodat de locomotief nog doorreed, terwijl het volgrijtuig tegen een boom lag. De trein bestond uit bovengenoemde ma chine en doorloopende wagen, een kleine personenwagen en een bagagewagen. Deze liepen geen averij op. De heer J. J. Fischer, in de Bilt, vroegere Utrecht wonende, is Zaterdagochtend op den straatweg tusschen Utrecht en de Bilt bij het oversteken door 'n auto'aangereden. Gewond aan beenen en hoofd werd het slachtoffer naar de rijksklinieken té Utrecht overgebracht, waar hij in den middag is overleden. Aanstonds na het ongeval heeft de heer F. verklaard dat den autobestuurder geen gehuld treft. Terzake van malversaties aan de'glasfa briek te Woerden, zijn, naar het U. D. meldt, drie personen in arrest genomen, één wegens diefstal en twëe wegens heling der gestolen goederen. Na verhoor zijn alle drie voorloopig weder op vrije voeten gesteld. Twee er van hebben bekend, één, wegens heling in de zaak betrokken, ontkende er iets mede te maken te, hebben. Het is' de politie na verschillende' huiszoekingen mogen gelukken een klein deel der gestolen goederen weder terug te vinden. Voornamelijk bestaat dit uit een groo te ebonieten plaat, zeer vele boren, platzaag- jes, eenige hamers, andere gereedschappen en stopcontacten. De Gemeente-ontvanger ontslagen de Gemeente-secretaris geschorst. De Gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft Vrijdag vergaderd en wel ongeveer 6 uur in geheime zitting. Met algemeene stemmen is aan den ge- meente-cftitvanger, den heer A.J.J. de Meule- meester, ontslag uit zijn betrekking verleend, onder handhaving van de verantwoordelijk heid van het door hem tot dusver gevoerde be heer. Eveneens is met algemeene stemmen be sloten den gemeente-secretaris, den heer C. J. A. van Liempt, voor den tijd van 1 maand uit zijn betrekking te schorsen in afwachting van een nader onderzoek naar eventueel jloor hem gepleegde onregelmatigheden. Zondagmorgen om bij tienen werd brand ontdekt in een van de groote ruimen van het s.s. „Idomenis", eep schip van de maatschap pij „Ocean", dat onder Hollandsche vlag varende, ligging had genomen aan de Bor- neokade te Amsterdam. De brandweer, die tijdig gealarmeerd werd, rukte uit met de drijvende stoomspuit „Jason" en de motor- spuit van de hulpwacht Kattenburg. Het be doelde ruim Was met een zwaren rook ge vuld en om den brandhaard te vinden daal den eenige manschappen van een rookmas- ker voorzien, af. Het bleek, dat een hoek van de lading bestaande uit zakken mais overeen blok van 4 bij 4 M. in brand stond en dat de vlammen zich ook hadden medegedeeld aan het houtwerk. Teneinde ernstige schade te voorkomen werd slechts weinig water gespoten nadat het ergste gevaar voorbij was, heesch de brand weer de smeulende zakken naar boven. Voor alle securiteit werd een gedeelte van de lading gelost. Het Vrijdag op Terschelling gestrande stoomschip was het Noorsche s.s. „Stalheim", kapt- Nielsen, groot 2500 ton, geladen met stukgoederen van Oslo naar Bristol. Het schip is in den afgeloopen nacht om 1 uur na een gedeelte der lading geworpen te hebben vlot gebracht door de sleepbooten „Noordsvaar- ders", „Tunis", „Stortemelk" en „Ter schelling". Het schip dat geen water maakt heeft zijn reis voortgezet. (V.D.) BRAND TE VARSSEVELD. Door onbekende oorzaak is Vrijdagmiddag te Varsseveld (Geld.) een dubbel huis, be woond door de gezinnen Beernink en Van den Berg totaal door brand vernield. Behalve het vec werd niets gered. Een en ander was slechts laag Verzekerd. EEN SCHIP BIJ TERSCHELLING GESTRAND. In de Nootdergronden bij Terschelling is een stoomschip gestrand. De op het eiland gestationneerde bergingsbooten zijn ter as sistentie vertrokken. Arrestatie van drie personen. I» het begin van deze week kwam het der centrale recherche te Rotterdam ter oore, dat in een café aldaar valsche rijwielbelas- tingplaatjes werden verhandeld. Er werden^ eenige rechercheurs in de buurt opgesteld en na eenige dagen ontdekten deze in de Rosestraat drie mannen, van wie zij vermoed den, dat valsche plaatjes in hun bezit waren. Het drietal werd aangehouden, doch toen de politie de mannen wilde overbrengen, verzetten zij zich hevig. Er ontstond een worsteling, waarbij een der verdachten kans Zag, een dertigtal valsche plaatjes, die tot een bundeltje waren gebonden, weg te wer pen. Ten slotte werd het drietal overgebracht. Zij bleken genaamd A. D. K„ L. J. van B. en W. L. L. Bij fouilleering werden op twee hunner nog valsche plaatjes aangetroffen. In een woning aan de Geraniumstraat werd daarna een onderzoek ingesteld. Daar vond de politie een volledige installatie voor de vervaardiging van valsche plaatjes. Een pers was gemaakt uit een oude koperen pers, die op een ijzeren onderstel was geplaatst en met vier bouten was versterkt. De pers werd in beslag genomen. Voorts eenige platen aluminium en een aantal half afgemaakte plaatjes. Van B. heeft bekend, de plaatjes in zijn woning te hebben vervaardigd. De man zeide, tot de daad te zijn gekomen, omdat de arbeiders geen drie gulden voor de plaatjes kunnen betalen. Naar zijn meening is vijftig cent meer dan genoeg. Ter zake van heling in verband met deze zaak, zijn nog aangehouden J. M. C. en J. B. De plaatjes zijn zeer slecht nagemaakt en onmiddellijk van de echte te onderscheiden. Donderdagmiddag omstreeks 1 uur was een locomotief aan het rangeeren, nabij het station H.IJ.S.M. te Veenendaal. Men wilde een der wagens, op het zijspoor staahde achter de fabriek van de firma Roussingh, aanhaken Of de tender een te grooten gang had, of wel de bocht te scherp was, is nog niet uitge maakt juist in de bocht ontspoorde echtea de kolenwagen van de locomotief. redelijk was het spoorwegpersoneel, dat juist in de buurt werkte, ter plaatsè en onder leiding van den stationschef den heer Jörg, werden alle pogingen in het werk gesteld, den kolenwagen weder op de rails te krijgen. Na een half uur gelukte het en kon men, na aankoppeling van den wagen, zonder verdere incidenten, den trein weer op het goede sppoor laten rijden. De tender was licht beschadigd en de rails verbogen. Een van de rails was zelfs op drie plaatsen door midden gebroken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, Het verkeer ondervond geen vertraging. Donderdagavond reed een trein, bestaande uit tankwagens, van de American Petroleum Cy„ alle vol met petroleum, op den Sluisjes dijk te Rotterdam in de richting van de halte Fijenoord. In de Doklaan gooiden eenige kwajongens, nadat de twaalfde wagen gepas seerd was, plotseling den wissel om, waar door een dertiende wagen op een ander spoor reed, derailleerde en omviel. De inhoud, eenige duizenden liters petro leum, is weggevloeid. De schade is zeer aanzienlijk. De wagen kon spoedig weer worden recht getrokken, waardoor het verkeer geen stagnatie onder vond. Op de Staatsmijn Maurits is Donderdag de 18-jarige W. Gehrman, in dienst bij de In- dustrieele Beton Maatschappij te Amsterdam, terwijl hij werkzaamheden verrichtte bij de in aanbouw zijnde kolenwasscherij, gestrui keld en 10 meter naar beneden gevallen. Hij werd dood opgenomen Mej- B. uit de Bankastraat te 's Hage heeft bij de politie aangifte gedaan dal! zij opgelicht is door een persoon, die na het overlijden van overste G. een kwitantie aan het sterfhuis aanbood namens een Weduwen-en weezen- fonds voor mindere militairen. In dit fonds droeg overste G. steeds bij, werd er verteld al gebeurde dit vóór diens overlijden steeds door bemiddeling van het Dep. van Oorlog. Deze kwitantie werd betaald. Na eenige da gen werd opnieuw een kwitantie betaald voor een militair fonds. Voor de derde maal -kwam dezelfde persoon terug en wilde thans dispo- neeren over een bedrag, dat aan advertenties geplaatst zou zijn door bemiddeling van het Ned. Bureau voor Dagbladen. De kwitantie die ook betaald werd, was onderteekend met den naam mr. v. d. Hoeven. Hierna bleek echter de waarschijnlijkheid, dat men met een oplichter te doen had. Toen dezelfde persoon na eenige dagen dan ook terug kwam met een kwitantie voor advertenties in een militair bondsblad, werd de politie per telefoon gewaarschuwd. Toen deze ter plaatse kwam, was de man reeds in de Boschjes verdwenen. AMSTERDAM, 16 Mei. (Noteeringen v. h. Nieuwe Veilinggebouw expl. De Jong Koene.) Asperges dik wit f 0.600.75, dik blauw f 0.45f 0.55, dun wit f 0.35 0.50, dun blauw f 0.20—f 0.35 per bos. Bloemkool I f 32—52, bloemkool II f 18— 28 per 100 stuks. Salade f 9.20—f 13, idem 11 f 47.80 per 100 krop. Rabarber f 8 16, per 100 bos. Spinazie f 0.05f 0.10, pos telein f 0.180.28 per kilo. Raapstelen f 3 f 4.50, radijs f 3.50—5.60, prei f 17—24, selderie f 59, peterselie f 48 per 100 bosjes, komkommers f 0.320.45 per 100 stuks. Peen f|0.20—f0.26 per 100 bos. Sper- cieboonen f 1.20—1.70 per kilo. Snijboonen f 1.502.80 per 100 stuks. Tomaten f 0.60 0.80, aardbeien f 1—1.20 per half kg. Nieuwe aardappelen f 1—1.15 per mandje. Bloemen. Badley f 1218, Golden Ophe lia f 812, Ophelia, f 5.508, Sunhurstf 3 f 7.50, Keizerin f 4—9 Oer 100 stuks. Se ringen wit t 2034, idem lila f 12 18, Violieren f 7f 14, Sneeuwballen f 10 14, per 100 tak. Darwintulpen f 2.505, Hollandrche Irissen f 5f 6.50, Callas f 14—24, Am. anjers f 10—15, Lathyrus f 1—.140, per 100 stuks. Snijgroen f 4.50— 12 per 100 rank. Fransche Anjers f 0.30 f 0.34, Margrieten f 0.120.15, Irissen f 0.40 0.55 per dozijn. Potplanten. Cineraria's f 0.250.45, azalea's groot f 23.80, idem kleine f 0.501.20, idem middelsoort f 1.50 2, Coleus f 0.200.25, Geraniums f 0.22 0.35, Plumosa's f 0.120.14, Hortensia's groote f 1'.502, idem klein f 0.400.64 Canselaria's f 0.280.55 per stub Te Kralingscheveer waren gisteren ter markt 40 gr. zomerzalmen f 1.501.80 per 'ENKHUIZEN, 15 Mei. Totale ansjovis- aanvoer van gisterenavond 344.500 stuks of 6190 kg. Gemiddelde vangst ruim 03 kg«j per vaartuig. Getal vaartuigen 97. Heden opnieuw minder vangst en lagev, prijzen de eerste 60 vaartuigen kwamen hiel binnen met gemiddeld 45 kg nettenansjovisj Marktprijs 79 a 82 ct. (gisteren 82 a 8} ct.) per kg. De kuilvisschers hadden heden betes resultaten, behalve die ten zuide van Enk< huizen hadden gevischt. De eerste 14 vaar tuigen kwamen binnen met 100 tot 388 kg kuilansjovis per vaartuig. Marktprijs 651. a 67% ct. per kg. (marktprijs gisteren 71 Ij a 74 ct.) j Kuilharing was laag in prijs en gold 30 i, 40 ct. per tal. t De ansjovis heeft zich nu voor het eerst ook meer in het zuidelijk bekken der ZuR derzeefverspreid, vooral langs de Noord-) Hollandsche kust. Zoo kwamen te Volen-* dam heden de eerste 60 span vaartuigen bin nen met gemiddeld SO1 kg. ansjovis per span.: In de Wieringer Meer was de vangst heden' zeer gering bij Staveren waren de uitkom sten zeer matig, bij Urk iets beter, en bij Lemmer onvoldoende. De kuilvisschers hadden nog goede re sultaten. De vaartuigen, die in den afge-< loopen nacht vischten van Elindeloopen, richting Stavoren naar Wieringen hadden vrij goede vangst. ENKHUIZEN, 15 Mei. Het getal vaar< tuigen, dat van hier ter ansjovisvangst uit- zeilt, is weer toegenomen. Heden kwamen hier 110 vaartuigen binnen met 4 tot 169)7 kg ansjovis per vaartuig. Totaal 417.800 stuks of >7500 kg. Prijs 78% a 82 ct. per kg. Door 14 kuilvisschers werd aangevoerd 2000 kg. kuilansjovis. Prijs 67% 65% ct.: per MEDEMBLIK, 15 Mei. De ansjovis-j vangst beliep hier heden door 72 vaartuigen) 3970 kg.; hoogste 150, laagste 5 kg; prijs' f 0.770.79 per kg. r ALKMAAR, 16 Mei. Eieren. (N.V. Eier- veiling voor Hollands Noorderkwartier)/ Aanvoer 104.000 kipeieren. Prijzen f 5.90 6.80 per 100 stuks, bruine f 6.507.10 peri 100 stuks 23.600 eendeieren f 5.405.70 per 100 stuks. 1 HOORN, 16 Méï. Granen (Beurs Park- zaal). Rogge f 14, tarwe f 1319, gerst f 1( 15%,, haver f 1315 per 100 Kg. erwten grauwe f2228, vale (groote) f30 Wij kei vale f 1014, bruine boonen f 1325 pel Hl. mosterdzaad f 4550 per 70 Kg.kar- wijzaad f 1516, maanzaad f 2125 per 5( Kilogram. LEIDEN, 16 Mei. Boter. Prima fabrieks- boter f 2.05, prima boeren f 2.052.20, goe< de boeren f 1.852.00 per Kg. Met grooten aanvoer en vluggeren handel. Turf. Lange f 7.008.00 per 1000 stuks. ALKMAAR, 16 Mei. Vee. Aanvoer 23 paarden, f 125350 66 koeien f 2804601 173 nuchtere idem f 1034; 269 schapen f 4256 891 lammeren f 2534 9 vetta varkens f 4060 46 magere idem f 30s 48 159 biggen f 1623 24 bokken en gei-' 'ten f 620, kleine id. f 23.50. B9ter f 0.80—1.07% per Kg. Eieren f 5.506.50 per 100 stuks. HOORN, 16 Mei. Vee. Aanvoer 7 melk koeien f280470 9 nuchtere kalveren f 17) 25 40 schrammen f25—38 171 biggen) f 1424; 183 schapen f4055 overhou- ders f 5058 526 lammeren f 2835 j 14 bokken en geiten, bokken df 24, geiten f2.505; 15 paarden f 200—450. Handet goed. IJMUIDEN, 16 Mei. Heden kwamen vaij de treilvisscherij aan den afslag de stoom< treilers Y.M. 405 (Derika II) met f 1225 Y.M. 9 (Nelly) met f 1190 Y.M. 165 (Mar tha) met f 1670 Y.M. 175 (Trio) met f 1432); Y.TSQ,. 64 (Penelope) met f 2328 Y.M. 19 (E. T.) met f 2246 Y.M. 27 (Zwarte Zee) met f 1781 Y.M. 23 (Alcmaria) met f 1635 I Y.M. 193 (De Hoop) met 1981 Y.M. 183 (Liesbeth Betty) met f 543 Y.M. 38 (Jenny Eelsa) met f 1853 K.W. 123 (Robert Wih- lam) met 1927 de loggers K.W. 54 (Annie) met f 117 K.W. 23 (Katwijk aan Zee V) met f 111 K.W. 20 (Maria Cornelia) met t, 77; K.W. 74 (Katwijk aan den Rijn II1> met f 199 K.W. 116 (Johan Rheindert) tnet f 69 K.W. 36 (Holland VII) met f 280 K.W. 89 (Holland IX) met f 35 IC.W. 155 (Holland II) met f 183 K. W. 110 (Gijsbert Karei Van Hogendorp) met f 234 K.W, 173 Minister Kuyper) met f 122 K.W. 33 (Machiel) met 143 K.W. 53 (Jacoba) met f117; K.W. 48 (Cornells Marinus) met f 155> K.W. 39 (Doggersbank) met f 275 K. W. 14 (Wilhelmina V) met f 162 K.W. 5 (Huber- tha Gararda) met f 127 K.W. 177 (Noordzee' VII) met f 102 K.W. 66 (Twee Gebroeders) met f 123 K.W. 152 (Aagatha Maria) met f 68 K.W. 60 (Katwijk aan Zee VI) met f 122 K.W. 153 (Tine) met f 45 K.W. 172 (Jacoba) met f 116 K.W. 62 (Concordia Con- stans) met f 55 en K.W. 16 (Willem Corne lls) met f 139 aan besomming. VOLENDAM, 16 Mei. Aan den vischaf- slag besteedde men deze week voor haring gemiddeld 50 cent per tal, liinaal 6575 ct,. kuilaal 5055 cent, bot 2535 cent per, pond, garnalen f 4 per lit en nestvisch 35 45 cent per mand. v VLAARDINGEN, 15 Mei. Alhier is bin nengekomen de stoombeuger „VL. 103" mé f 175 besomming aan versche visch, 13 kant jes kclharing en 10 ton zoutevisch. Voorts de „VL. 156", welk schip de versche visch te IJmuiden had verkocht met 23 kantjes kolharing en 5 ton zoutevisch. Aan den afslag werd besteed voor kol- maatjesharing f2440, zoutevisch f 69.10 70.40, wappen f 201—215 per ton. IJMUIDEN, 15 Mei. Heden waren aan de markt de vangsten van 4 stoomtreilers en 8 loggers. De prijzen waren ais volgt tarbot f 0.900.65, tongen f 1.401.20 per Kg. j griet f 3827, gr. schol f 3630, md. id. f 36, zetschol f 2826.50, kl. schol 28 10.5072.90, scharren f 7.504.90 per 50 Kg. vleet f 1.500.82% per stuk ma kreel f 22, pieterman en poon f 97.50, k.rnd. schelvisch f 1816.50, kl. id. f 8.50 3.90 per 50 Kg. kabeljauw f 2420 oer 125 Kg. gr. gullen f 11.50—8.50, kl. sullen f 4.303.60, wijting f 4.103 per 50 Kg. ENKHUIZEN, 16 Mei. Heden hebben 70 vaartuigen hier aangevoerd 5 tot 170 kg. net- ten-ansjovis per vaartuig.Totaal 3500 kg. (gis teren 7500 kg.). Prijs 7882 ct. per kg. Kuil-- ansjovis, 750 kg. van 3 span vaartuigen, gold 5860 ct. Noordzeeschol, 600 pond, gold f 11.35—11.95 bot, 100 pond, gold f 12.05. beide per 50 kg. HUIZEN, 16 Mei. Met den nagekomen aanvoer (verschillende schuiten gingen 's nachts weder aan de ansjovisnetten) is dj botproductie heden morgen gestegen tot 1700 pond inbegrepen de koopersschuiten prij zen van 24 34 ct. per pond aal 126 pond a 47% ets. De besomming van ansjovis be gon met 80a 100 kg. per soan. SPAKENBURG-BUNSCHOTEN, 15— 16 Mei. De aanbesommingen liepen op het einde der week 875 pond a 44 (dunste soort) tot 68 ets. Ie qualiteit bot (sïeep) 810 pond a3235% ets. De N.-zeevisch-omzet is deze week tot pl.mi 15.000 pond gestegen, prijzen zeer afwisselend.^ URK, 15 Mei. Door 75 vaartuigenzijn heden hier aangevoerd 4900 kg. ansjovis, prijs f 0.77%0.76 per kg. en 90 pond aal, prijs f 0.450.30 per pond. IJMUIDEN, 16 Mei. Heden waren aan de markt de vangsten van 12 stoomtreilers en 24 loggers. De prijzen waren als volgt Tar bot f1.0.70, tongen f 1.5C1.15 per kg. grietf 4327, gr. schol f 2921, md. schol f f 26—22, zetschol f 27—23, kl. schol f 20—10 4.4020, scharren f 7.504.90 per 50 kg roggen f 14—10.50 per hoop vleet f 1.251 per stuk Pieterman en poon f 178.50, gr, schelvisch f 2512.50, md. schelvisch f 18.5C 13, k. md. schelvisch f 10.506.50, kL schelvisch f 7.503.8062.90, kabel jauw f 3017.50, gr. gullen f 94.40 kl. gul len f 3.701.70, wijting f 16—13,50 per 55

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10