BRIEVEN UIT FRANKRIJK. Suzanne Dupré. KUNST EN KENNIS. DE FRANSCHE LUCHTSCHEEPVAART. Geruchten omtrent het aftreden van Chamberlain, Een wetsont werp der Labour-partij inzake de werkloosheid. Oud-minister Malvy met een diplomatieke opdracht naar Madrid. Het vrouwenkiesrecht jn de Italiaansche Kamer aangenomen. Onder de Radio-berichten: Groot mijnongeluk bij Dortmund. Het dui- jendjarig bestaan van Rijnland. Een rede van den Rijkskanselier. Gem, buitenl. berichten. UIT HET AHD- t De mijnramp bij Dortmund. Instorting van een huis. Vijf personen omgekomen. Stormen in Uruguay. WOORDEN, UITDRUKKINGEN ENZ. UIT DEN BOERENSTAND. FEUILLETON. Het was ter gelegenheid van het afscheid der Holland-Indië vliegers, dat wij enkele' weken geleden, opnieuw een bezoek brach ten aan den vlieghaven Van Parijs, „le Bour- get." Op dit oogenblik, nu Holland meer dan ooit in hef teeken staat van het vliegwezen, al is het octaaf der vliegersfeestelijkheden reeds voorbij, schijnt het ons aangewezen, daar het een en ander van te vertellen. Actueel is het ook in zooverre, waar dezer dagen de of- ficieele deelnemers aan de Internation. postze- geltentoonstelling, waaronder meerdere Hol landers, gastvrij op het vliegterrein zijn onthaald. Philatelisten zijn nu eenmaal be langstellenden in den luchtdienst, was het alleen slechts om de verrijking, die hun post zegelcollecties daardoor hebben ondergaan Maar ter zake. Niet beter konden wij de Bourget in oogenschouw nemen dan onder de deskundige leiding van den heer Jules Mohr, vertegenwoordiger van de K. L. M. te Parijs. Hij heeft ons ook eenige gevens ver strekt omtrent de Holland-Frankrijk verbin dingen, waarop wij aanstonds terugkomen. Wie nooit Bourget bezocht heeft, kan zich geen denkbeeld vormen van den omvang die een dergelijke vlieghaven bezit. Personen vervoer, maar meer nog het goederenvervoer hebben een reeks van gebou wen in het leven geroepen, die een klein stad je op zich zelf vormen. Directie- en administratiegebouwen, douane- bureau, ziekenverpleging, gen goed ingericht restaurant, nemen met die, waarin de mete- reologische dienst, de telegraphie en draad- looze telephoon zijn ondlrgebracht, ontzag gelijke ruimten in. Vóór alles echter de uit gewapend beton opgetrokken hangars, waarvan ieder 5 of 6 groote vliegmachines kan bevatten. Hun aantal 'is vreeds aanzienlijk en nog steeds gaat men voort nieuwe bij te bouwen. Uitnemend onderhouden zijn de uitgestrekte velden, waar de af en aan zwevende vlieg tuigen voldoende ruimte hebben om op te stijgen, neer te dalen en te manoevreeren en waar de ontvangst van passagiers en bagage door. een uitgebreide staf van personeel tot in de puntjes is gereld. Indien men weet dat het administratief en technisch personeel reeds de 500 ver heeft overtroffen, dan kan men zich indenken, hoe Bourget een wereldje op zich zelf vormt, vol- beweging en levendigheid, waaraan de dui zenden belangstellenden sommige dagen hun volle beteekenis geven. De commercieele luchtvaart, onder de meest moeilijke en ongunstige tijdsomstandig heden, na het einde van den grooten wereld oorlog, ontstaan, heeft zich hier een belang rijke plaats onder de internationale verkeers middelen weten te veroveren. Niet alleen het passagiers, doch ook het financieel zooveel beduidender goederenver voer, neemt ieder jaar in omvang toe. Welsprekend zijn in dit opzicht enkele cij fers. Bedroeg het totaal gewicht der ver voerde goederen oo 't vliegveld „le Bourget," in 1919, 8350 K.G., dit is in 1924 tot 971.894 K.G. gestegen. Geimporteerd werd in 1921 voor een waar de van 7.944.982 frs. en geëxporteerd voor 16.00.081 frs. In 1924 respectievelijk voor 87.238.274 en 89.090.442 frs. Douanerechten hielden daarmede gelijken tred. In 1919, 12000 frs. in 1924, 15.26477 frs. Sinds 1923 heeft de Koninklijke Lucht vaart Maatschappij een lijn geopend tus- schen AmsterdamRotterdam en Parijs. De vervoercijfers zijn nog niet bijzonder gun stig te noemen, doch stemmen hoopvol. Het vervoer bedroeg in 1923 aan passa giers 656 personen en 3.358 K.G. aan goede ren. La 1924 1053 en 82072 K.G. Het vervoer in de eerste maanden van '25 laat verwachten dat de cijfers van 1924 weer verre worden overtroffen. In 1924 vlogen de toestellen der K. L. M in totaal 789.615 K.G., dit is ongeveer 50 maal den afstand AmsterdamBatavia. In het volle seizoen 1925 moeten de K. L. M, toestellen dagelijks 5000 K. M. afleggen, d. w. z. ongeveer een derde van den afstand AmsterdamBatavia. Men ziet de luchtkas- teelen van weleer zijn werkelijkheid geworden. Hoogst belangrijk voor de verdere ontwikke ling van het vliegwezen is ee.i feit, dat in deze dage,n de bijzondere aandacht in luchtvaart kringen heeft getrokken. Een ter zake kundige heeft ons in „Bour get" gesproken over den grooten vuurtoren die op het punt staat vanaf den „Mont Afri- que" de luchtbaan Pa ijs-Algiers te verlich ten en zoowel te Brussel als te Frankfortente Milaan zal kunnen worden waargenomen. Het welslagen van een luchtvaartonderne ming hangt grootendeels af van den regel maat waarmede 't personen-en goederenver voer vindt en de veiligheidsmaatregelen voor levenszekerheid worden getroffen. Welnu, de vuurtoren op 8 Kil. Oostelijk van Lyon op den 625 M. hoogen berg „Afrique" opgericht, kan daar veel toe bijdragen. Dit ontzaggelijke licht werpt zijn stralen over een omtrek van 800 Kilometer-diameter. De lichtsterkte van het samenstel lampen, (de stroom komt van Dyon met 8000 volt) bedraagt 1 milliard kaarsen en overtreft ver re de machtigste vuurtorens ten behoeve van de scheepvaart tot nu toe in geheel de we reld in gebruik. Hoogstens 30 millioen kaarsen werd tot op heden bereikt. De constructeurs hebben hun berekenin gen dusdanig gemaakt, dat een vliegtuig zelf 2 a 3 duizend metër hoog vliegend, voortdu rend blijft in de lichtbaan. De stelling der len- sen maakt het mogelijk dat een vlieger bo ven den vuurtoren zelfs van dien lichtbron kan genieten. Wij voelen ons niet bekwaam hier „tech nisch verder op in te gaan. Maar dat deze vuurtoren een eerste en gewichtige stap be duidt op den weg naar algemeene verlichting van de groote luchtbanen, is voor iederen leek begrijpelijk. Het vliegen bij nacht met even groote zekerheid als bij dag, wordt er door mogelijk gemaakt. Welke verschieten worden door deze nachtelijke verlichting niet ge opend. De lichttoren van de „Mont Afrique" zal reeds de dagelij ksche handelsverbinding tusschen Parijs-Algiers veroorloven. De bouw is begonnen in 1918 op last van den generalen staf om de veilige thuiskomst der oorlogsvliegers te verzekeren. De wapen stilstand deed tijdelijk het werk staken. De arbeid sedert anderhalf jaar hervat, is deze vuurtoren thans gereed. Reeds heeft zijn machtig licht als proef over de wijde velden geschenen. De kosten bedroegen 1 V% milli oen francs. Een hoog bedrag, maar zeker niet te hoog in verhouding tot de te verwachten resulta ten. Frankrijk mag er trotsch op gaan daad werkelijk het eerste sein te geven, dat de ver dere ontwikkeling van het luchtwezen ten goede zal komen. Andere landen zullen ze ker niet achterblijven dit voorbeeld te vol gen. Parijs, 12 Mei 1925. Mr. P. v. S. Het Veiligheidspact. Toen er in Januari het eerst sprake was van het Duitsche voorstel tot het sluiten van een Garantiepact betreffende de west grens heeft men dat hier via Italië verno men. Dat maakt dat men thans nogal waar de hecht aan de nieuwe mededeeling, die uit het land van Mussolini komt omtrent de Duitsche bedoelingen. Volgens dit bericht zou Duitschland van plan zijn zoodra het Fransche antwoord, dat op het oogenblik in Engeland bestu deerd wordt, ontvangen is, het oorspronke lijke voorstel te completeeren met een nieuwe propositie. Deze zou inhouden dat Duitschland niet alleen de westgrens, maar ook de oostgrens waarborgen zou op voor waarde dat de bondgenooten toestemmen in een vereeniging van Oostenrijk met Duitsch land. De eerste ontvangst van dit voorstel, aangenomen dat de Italiaansche mededee- lingen ook thans weer waarheid bevatten, is niet heel gunstig. Het feit van de aan hechting van Oostenrijk zelf wordt als een aanzienlijke versterking beschouwd, en men is er hier ook njet op gesteld dat Duitschland aldus nader tot de Middellandsche Zee. den Balkan, Konstantinopel, enz. komt. Maar jovendien ziet men in het voorstel, dat blijkbaar als een proefballon is opgelaten, een middel om de Oostelijk: bondgenooten te verdeelen. Polen, door de verzekering zijner grens gerustgesteld, zou zich verder weinig bekommeren om de gevaren, die Tsjecho-Slowakije bedreigen door de ver eeniging van Duitschland met Oostenrijk, en de Duitsche regeering zcu er aldus in slagen de ontstane toenadering tusschen de beide landen tegen te gaan. Vernomen wordt, 'dat ook de nieuwe Fran sche regeering nog niets wil weten van een herziening der vredesbepalingen. Treedt Chamberlain af? Baldwin heeft Vrijdag in het Lagerhuis de geruchten betreffende een spoedig aftre den van Chamberlain als minister van bui- tenlandsche zaken categorisch tegengespro ken. De „Daily Chronicle" twijfelt er echter aan of Chamberlain zijn ambt nog veel lan ger zal vervullen, daar hij een beslist pro- Fransche houding aanneemt betreffende alle groote problemen, terwijl het Kabinet inzake de ontruimimg van Keulen en het Pact een objectiever standpunt inneemt. De Parijsche correspondent van de „Dai ly Chronicle" seint, dat volgens parti culiere berichten uit Londen te Parijs ontvangen, lora Birxenncaa ae opvolger van Chamberlain zal worden. Het bericht van de „Daily Chronicle" over het aftreden van Chamberlain wordt officieel tegengesproken. De „Star" verze kert dat Chamberlain niet aan - heengaan denkt, tenzij het onwaarschijnlijk geval zich bij zijn inzichten aangaande de ontwapening van Duitschland aan te sluiten. Dat lord Bir kenhead als opvolger werd genoemd, maakt het bericht nog onwaarschijnlijker. He't be treft hier slechts een gerucht, dat reeds Woensdag j.l. in de wandelgangen van het parlement de ronde deed en dat door cor respondenten van Fransche bladen werd verspreid, ofschoon niemand er aan geloofde. Het vraagstuk der Engel- sche werkloosheid. De Labour Party heeft een wetsonderwerp uitgewerkt ter bestrijding van de werkloos heid. Het voornaamste punt van dit voorstel is de instelling van een nationalen raad van arbeid, waarin de ministers der verschillende departementen zitting zouden hebben. Voor- dit lichaam wordt een jaarlij ksch bedrag van 1 10 millioen noodig geacht. Deze raad zou het geheele jaar door in functie blijven om met de plaatselijke autoriteiten en de par ticuliere ondernemers overleg te plegen no pens de werkverschaffing. De bedoeling van het voorstel is, dat in den goeden tijd mid delen zouden worden geaccumuleerd voor tijden vaji depressie. Indien een plaatselijke' autoriteit mocht weigeren de maatregelen te nemen, welke de raad noodzakelijk acht, dan zou dit lichaam het recht hebben die maatregelen zelf te nemeri voor rekening van bedoelde autoriteit. De moeilijkheden der nieuwe Belgische regee- ring. De liberale linkerzijde van Senaat en Ka mer heeft een resolutie aangenomen, waarin zij als haar meening te kennen geeft dat de regeering Van de Vyvere niet in staat zal zijn de parlementaire moeilijkheden op te lossen en dat slechts een kabinet zonder po litiek karakter de binnen- en bui(enlands»che belangen kan beschermen. Ernstig mijnongeluk bij Dortmund. Zaterdagmiddag om half vijf had in mijn Dorstfeld, schacht vijf een ontploffing plaats in een magazijn voor ontplofbare stoffdh. De gassen drongen deels in een ge deelte waar gewerkt werd. Tot nu toe werden een doode en 25 gewonden geborgen, ter wijl ongeveer 35 man vermist worden. De oorzaak is nog niet vastgesteld. Een nader bericht meldt nog Van ,de 289 man werkzaam in schacht twee. zijn tot he denavond 8 uur 82 man gered terwijl er 2 gewond zijn. Van de 238 man, werkzaam in schacht vijf zijn tot nu toe 190 man gered en vier gewond. Er zijn dus nog 225 man in de mijn, over wier lot nog niets gezegd kan worden. Tot nu toe zijn vijf dooden geborgen. Het salaris en de repre sentatiekosten voor den Rijkspresident. De begrootingscommissie vans den Rijks dag heeft zich vandaag met een 'voorstel van het centrum vereenigd, om de representatie kosten van den rijkspresident, die tot dusver 54.000 Mark per jaar bedroegen, te verhoo- gen tot 120.000'Mark en eveneens het sala ris van 55.000 Mark te verhoogen tot 100.000 Mark. Alleen de communisten en de völ- kischen stemden tegen. De rijksdag nam Zaterdag een wetsont werp aan, waartegen de communisten en de völkischen stemden, om het pensioen voor de weduwe van den rijkspresident (in, dit ge val dus voor mevrouw Ebert) op de helft van het pensioen van den rijkspresident te bepa len. Van communistische zijde werd dit wets ontwerp een „uitzonderingswet ten behoeve van mevrouw Ebert" genoemd. De Bulgaarsche inval. Gemeld wordt uit Belgrado, dat een of ficiéél onderzoek naar de Bulgaarsche inval op Zuid-Slavisch gebied bij Timok heeft uitgewezen,dat de aanvallers de uniform droe gen der Bulgaarsche troepen. Twee hunner werden door een boer die gedurende het gevecht werd gewond, herkend als Bul gaarsche boeren uit een grensdorp. Het incident zou ten slotte niets anders zijn dan een persoonlijke, wraakneming. Een Engelsche stoomboot gezonken. Het Engelsche stoomschip „Halderton" zonk in de buurt van de Roemeensche haven Constanza. Het stoomschip „Kral Lir" verleende hulp, maar kon door de duister nis slechts een klein gedeelte der passagiers redden. Het vrouwenkiesrecht in Italië. De Kamer heeft het wetsontwerp aange nomen, waarbij aan de vrouwen het kies recht voor de bestuurslichamen wordt ver leend. De verlichting der St. Pieterskerk. Ter gelegenheid van de viering van de canonisatie der Heilige Theresia heeft de Paus Zondagavond in de St. Pieter een plechtige mis geleid, waarbij de kerk geheel was verlicht. Sedert 28 Juni 1870, vóór dat den Pausen hun wereldlijke macht werd ontnomen, is de kerk nimmer meer yerlicht geweest. De Paus had het verboden ais protest tegen ae nieuwe orde'Van zatten. In 1644, bij de uitroeping van Paus Inno- centius de Tiende werd de kathedraal voor het eerst verlicht. De verlichting van 'gisterenavond geschied de niet electrisch, doch met 5000 groote lantaarns met waskaarsen en 3000 vetkaar sen,* voor welker ontsteking 300 personen noodig zijn. Zij omvatte den geheelen Dom van het kruis en den koepel tot de kroon lijst, en de zuilen en de vensters, en heeft 200.000* lire gekost. De strijd in Fransch Ma rokko. De groep Colombat bevrijdde na een hevig gevecht de post Aoelay. Het garnizoen van deze post bestaande uit Senegaleensche ti railleurs, onder beval van kapitein Dubois, dat sedert veertien dagen omsingeld was door een buitengewoon hardnekkigen vijand, hield met groote heldhaftigheid stand en be antwoordde tot aan zijn bevrijding de vijan delijke aanvallen krachtig. In het. centrum wordt een versterking der afvallige harka's met contingenten der Rifs gesignaleerd. De groep Freydenberg, die in het centrum opereert, heeft voor haar stellingen een hevig tegen-offensief tot staan gebracht. Volgens inlichtingen van het ministerie van oorlog is de gro?p Colombat, na het ge bergte Bibane te hebben genomen, opgerukt langs de lijn van de rivier de Ooelay, waarbij twee posten werden bevrijd. Vrijdag hebben de Franschen de posten van Bibane en Darmerich van teerkost voor zien," terwijl zij den post van M'Ghala ont zetten. Donderdag deden zij een aanval op de versterkte stelling van Khemis, vermees terden de loopgraven en brachten den vijan den zeer ernstige verliezen toe. Oud-minister Malvy is in Madrid aange komen met een gewichtige diplomatieke missie bij de Spaansche regeering. De jour nalisten hebben hem met vragen bestormd, doch hij heeft zich bepaald tot de mededee ling, dat Frankrijk, dat in zijn eigen zóne is aangevallen, de rebellen moet terugwerpen maar dat het geenszins door een geelst van verovering wordt geleid. Hij zou door Pri mo de Rivera in gehoor worden ontvangen. De campagne in de Fransche zóne zal waarschijnlijk den Spanjaarden -wat lucht verschaffen, daat Abd el Krim voornemens zou zijn ah zijn aandacht aan den strijd met de Franschen te wijden en zijn aanval tegen de Spanjaarden voor het oogenblik na te laten. De Rif-troepen die in Sjesjoean zijfi geconcentreerd, zuUen dan ook naar de Fran sche grens worden gedirigeerd. Men toont zich in rechtsche kringen in Frankrijk ontevreden over het feit dat oud minister Malvy op het oogenblik in Spanje blijkbaar een officieuse rol speelt, hoewel hier officieel ontkend wordt dat hij eenige opdracht heeft gekregen, en er wordt gezegd dat hij slechts gebruik maakt van zijn talrijke relaties, die hij tijdens zijn ballingschap in Spanje heeft opgedaan om te gaan praten over de actie in Spaansch-Marokko in ver band met den inval van het leger van Abd el Krim in de Fransche zóne. De „Ere Nou velle" schrijft echter dat in een der" laatste ministerraden besloten is Malvy te vragen van zijn relaties gebruik te maken om van Spaanschen kant scherper toezicht op de contrabanden te verkrijgen en te komen tot een nauwere samenwerking der beide lan den, die gemeenschappelijke en identieke belangen in Marokko hebben. Daartoe zal Malvy ook een onderhoud met Primo de Rivera hebben. Bladen als de „Action Fran^aise" protes teeren krachtig tegen het feit dat een der gelijke opdracht wordt gegeven aan een „verrader", die door het Hooggerechtshof is veroordeeld, al heeft hij dan ook sindsdien graties gekregen. De regeling der buiten- landsche Fransche schuld. De bladen achten het een gelukkig feit dat het besluit is genomen om een regeling te treffen inzake de oorlogschuld van Frank- krijk aan de Ver. Staten. Het „Journal" wijst er op dat de schulden, die Frankrijk in Amerika heeft aangegaan, deel uitmaken van een gemeenschappelijk streven tijdens den oorlog. Met betrekking tot de huidige hulpbronnen der beide landen merkt het op dat het financieele dienstjaar in de Ver. Staten met een surplus van 108 millioen dol lar sluit, hetVelk een belastingverlaging mo gelijk zal maken, terwijl Frankrijk zijn be lastingen met zeven milliard moet verhoo gen om zijn uitgaven in evenwicht te bren gen. t Het Intern. Politiecon- gres te New York. In de slotzitting van het internationale polit je congres te New York verzocht de chef der politie van Kentucky, de heer Braden, aan ile buitenlandsche gedelegeerden, uit het feit, dat de vertegenwoordigers der Ameri- kaansche politie tijdens het congres zoo vee, hadden gedronken, niet te willen afleidenl dat men zich in geheel Amerika zoo weinig aan het alcoholverbod stoort. Deze uitlating werd door de aanwezige Amerikanen met een pijnlijk stilzwijgen aangehoord. De grootste onderzeeër voltooid. Japan heeft thans zijn grootsten onder zeeër, no. 53, voltooid. Het vaartuig heeft een waterverplaatsing van 1700 ton en is in staat den Stillen Oceaan over te steken en terug te keeren. DE DOOD VAN LORD KITCHENER- De dood van lord Kitchener, die op 5 Juni 1916 in de nabijheid van de Orkney-eilan- den aan boord van de naar Rusland koersen de „Hampshire" den dood in de golven vond is totnogtoe een mysterie gebleven. Wat de oorzaak van het vergaan van de „Hamp shire" is geweest, is nooit definitief komen vast te staan. Lord Jellicoe verklaart in zijn boek „The Grand Fleet", dat de „Hampshire" op een mijn stiet. Lord Esher zegt in „The Tragedie of lord Kitchener", dat „nooit kan worden betwist dat lord Kitchener den dood vond door de handen van den vijand." Beide schrijvers nemen dus aan, dat lord Kitche ner den dood aan de vijanden der geallieer den te danken heeft. De *„Daily Express" komt thans met de merkwaardige onthulling uit een boek, waar van het.blad avant-lecture heeft gehad. Deze onthulling geeft te verstaan, dat lord Kitche ner in eerste instantie zijn dood te danken heeft aan de Russen. Zij is afkomstig van nie mand minder dan generaal von E.Uidendorff, die ze heeft gedaan aan den heer V*. W- Ger- mains, die op zijn beurt weer afdrukt' in bo venbedoeld boek, getiteld „The Truth' .about Kitchener," en luidt„Zijn (lord Kitcheners) raadselachtige dood was het werk noch 'van een Duitsche mijn noch van een Duitschen torpedo, doch van de macht, die het Russi sche leger niet zou toestaan zich met de hulp van Kitchener te herstellen, omdat tot de vernietiging van het Tsaristisch Rusland was besloten." Germains voegt hieraan toe „Engelschen die zich de ongewone betrekkingen herinne ren, die in die dagen bestonden tusschen de Russische revolutionnaire comité's en den Duitschen inlichtingsdienst, kunnen ge makkelijk hun eigen conclusies trekken." Germains verklaarde aan den vertegen woordiger van de „Daily Express" nader, dat Ludendorff's brief slechts kan bedui den, dat hij gelooft dat deze „Hampshire" tot zinken werd gebracht tengevolge van de machinaties van de Russische revolutionai ren, die door hun agenten te Londen had den vernomen van de bewegingen van lord Kitchener. HET DUIZENDJARIG BESTAAN VAN HET RIJNLAND. In aanwezigheid van vertegenwoordigers der rijksregeering en van de regeering der verschillende landen, o.w. de rijkskanselier dr. Luther en de minister van buitenlandsche zaken dr. Stresemann en een groot aantal genoodigden, werd Vrijdagmorgen in Keu ten de ïn verband met de viering van het' duizendjarig bestaan van het Rijnland inge richte tentoonstelling plechtig geopend. Na een hartelijke welkomstrede van den. „Oberbiirgermeistex" dr. Adenauer, die daarbij ook „onze broeders in Duitsch-Oos- tenrijk" herdacht, „die geestelijk en cultu reel steeds bij ons zullen blijven", bracht dt rijkskanselier de hartelijke wenschen en groe ten uit het overige Duitschland en tevens ooi namens den rijkspresident over. Hij legde vervolgens den nadruk op de rechtmatig# aanspraak van het Duitsche volk, dat de eer ste zone van het Rijnland overeen koms tij de bepalingen van het verdrag zal worder ontruimd. Vol diepe bitterheid moet gecon stateerd worden, aldus de rijkskanselier, dat wij tot op dit oogenblik niet eens de overwe gingen kennen, die ter motiveering van de niet-ontruiming tegen Duitschland worden aangevoerd en dat vooral op een dag als he den, nu hier een werk geopend wordt, dat "den vrede in de beste beteekenis des woords dient. Slechts wanneer de aansluiting ge vonden wordt aan de groote waarden, die ieder volk zich in zijn geschiedenis door ar beid heeft verworpen, is ook de grondslag aanwezig voor duurzaam en zegenbrengend economisch scheppingswerk. Hij voegde er nog bij, hoe van het overige Duitschland uit de gedachten zich steeds naar den Rijn wen den. De geschiedenis van den Rijn vormt zulk een sterken schakel in heel het leven van Duitschland, dat heel Duitschland een recht op den Rijn heeft. Hij besloot met te zeggen, dat hij den arbeid, door deze tentoonstelling verricht voor de ontwikkeling van het Duit sche volk en voor den wederopbouw in dienst van den grooten en waren vrede, een „Glück .auf toeriep. De rede van den rijkskanselier vond bui' tengewoon levendigen bijval. De Duitsche draadlooze dienst meldt nog- dat de tijkspresident een telegram van geluk- wensch had gezonden, waarin hij de hoof. uü,:sprak dat het gebied aan den Rijn spoedig waer in volle vrijheid met het geheele vader land vereenigd zou zijn. ROCKEFELLERS DOCHTER GE HUWD. Abby ..Rockefeller, die eenige dochter van John D. Rockefeller Jr., is Donderdag te New Yor k: in het huwelijk"getreden met Da vid Milten., een jongen, niet vermogenden advocaat, dien zij reeds sedert haar prille jeugd kenda. Duizenden toeschouwers ver drongen zichom het paar te zien. Mis Abby was den laatsfen tijd nog al op den tong ge weest van het New Yorksche publiek, daar zij herhaaldelijk werd gearresteerd wegens' overtreding van de bepalingen nopens de rij snelheid. Telkenmale werd zij voor de recht bank verdedigd door David Milton. De explosie op de mijn Korstleld heeft veel meer slachtoffers geëischt dan zich naar de eerste berichten van de mijndirectie liet aanzien. In totaal bedraagt het aantal dooden tot dusve'r 43, waaronder 7, die aan hun ver wondingen in het ziekenhuis zijn overleden. Eén mijnwerker wordt nog vermist; men Er zijn 5 personen bij den brand om h#t leven gekomen. ïn het gebied van Zoegdidi (Kaukasus) is een huis, waarin zich ter gelegenheid van een bruiloft 400 personen bevonden, inge stort. Ongeveer honderd gasten werden ge- troffen, waarvan velen ernstig gewond. Tot neemt met aan dat hl) zich nog onder de r nog toe zijn yijf jijken onder de puiohoo, levenden bevindt, net totaal aantal gewon- den bedraagt vierendertig. Door den zeer grooten luchtdruk er zijn, gelijk gemeld ongeveer 2000 K.G, dyna miet en andere ontplofbare stoffen ontbrand is de mijn over 300 Meter gescheurd; dien tengevolge is de reddingsarbeid zeer moei lijk. Omtrent de oorzaak van de ramp zijn nog geen bijzonderheden bekend. De mijnwer kers moeten door de giftige gassen een vcr- schrikkelijken dood hebben gevonden. De tot dusvérgeborgen lijken zijn ten deele onher kenbaar, verbrand, Een der verongelukten kon, nadat 2'A uur de kunstmatige ademha ling was toegepast, weer in het leven wor den teruggeroepén. In lange rijen liggen de dooden, deels nog met de werktuigen in de verstijfde handen, allen met ontzetting in de oogen, waaruit het licht gedoofd is. Fami lieleden stonden bijna den geheelen nacht voor den mijningang te wachten, waar zich hartverscheurende tooneeien afspeelden. Nader vernemen wij, dat hei officieele on derzoek naar de oorzaak der ontploffing morgen aanvangt. De ex-keizer heeft naar de toedracht van het gebeurde doen informeeren en den be trokkenen zijn deelneming betuigd. Ook het Internationaal verbond van mijnwerkers heeft een schrijrven van deelneming gezon den en aangekondigd, binnenkort een bij zondere conferentie te willen bijeenroepen teneinde een internationalen beveiligings maatregel voor 't mijnbedrijf vast te stellen.- Het ligt in de bedoeling, hiertoe vertegen woordigers van alle kolen produceerende landen uit te noodigen, benevens van het Internationaal Arbeidsbureau. In het Litausche plaatsje Schuckselme is Vrijdag een groote brand uitgebroken. Vol gens de tot beden binnen gekomen berich ten zijn meer dan 150 huizen in de asch gelegd. De Memelèr brandweer neemt aan den blusschingsarbeid deel. pen vandaan gehaald. MONTEVIDEO, 16 Mei. Hevige stormen hebben gewoed boven Uruguay. De haven van Montevideo is gesloten. Alle verbin dingen met het binnenland zijn verbroken. D materieele schade is enorm. Het weekblad De R. K. Boerenstand, of ficieel .orgaan van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuitïdersbond, heeft een rubriek Loquela geopend, waarmee het wil navolgen „be scheidenheid maar en heel uit de verte", naar het in het inleidend artikel heet het schoo- ne werk varr de Loquela van Guido Gezelle. „In zijn Loquela wilde Gezelle opteekenen alle woorden, uitdrukkingen en zegswijzen, die hij vond, levend in het volk, klinkend uit den voksmond en hij wilde er de beteekenis van achterhalen en verklaren. Zoo iets als Getzelle nastreefde zoo iets willen wij ook met deze onze nieuwe rubriek woorden, uitdrukkingen en zegswijzen, ont leend aan het leven onzer boerenmond, ver zamelen en opteekenen, den zin en de be teekenis ervan pogen te achtehalen en te ver klaren, om zoodoende het ziele- en geestesle ven, den-aard en het karakter van ons boeren- •en tuindersvolk te leeren kennen en te doen kennen." 24 Mrrar omtrent den aard van hare aarze ling verkeerde Suzanne in dwaling. Ze verheugde zich bij de gedachte, hoe zou het ook mogelijk geweest zijn, dat een zoo rechtvaardig denkende vrouw als Donna Flavia zich als de zuster van don Alberto zou kunnen gevoelen! Toen herhaalde ze weer: „U kent don Alberto niet." „Ia elk geval beter dan gij," antwoordde Dopna Flavia op scherpen toon. Suzanne moest zich met geweld inspan nen zichzelve te beheerschen. Het was erom te doen. Marie Thérèse te redden! „Ir. dat opzicht vergist ge u juist," .1nt- woorde ze op beslisten toon. „Bijzondere omstandigheden Ze haalde diep adem. „Ja, het zijn bijzondere omstandigheden, die mij in de gelegenheid hebben gesteld, hem in een licht te zien, dat u onbekend is," zoo voegde ze er ernstig bij. „Welke omstandigheaen?" „Daarop kan ik niet in nadere bijzonder heden treden. Ze hebben betrekking op het vc ried ene." „Op het verledene? Maar alleen het tegen woordige komt hier in aanmerking," „Ja zeker. Maar nu heb ik dezer dagen gelegenheid gehad, om vast te stellen, dat Don Alberto iet is veranderd, dat hij de zelfde van vroeger is gebleven." „Wat zijn dat toch voor geheimzinnige dingen?" riep Donna Flavia ongeduldig uit. „Wat is er dan toch gebeurd tusschen u bei den? Komaan, spreek dan toch' duidelijk „Ik heb nu alles gezegd, wat ik kon zeg gen. donna Flavia. Vraag mij niet meer. „Welnu, wanneer, gij dan weigert, u zelve nader te verklaren, dan zal ik Alberto el- ver. ondervragen." „Neen, dal zult u niet doen, donna Flavia.' Suzanne was doodsbleek geworden, toen ze die wóórden uitsprak. Ze lei haar hand op den arm van donna Flavia, en voegde er met aandrang bij; „Zoudt u mij willen beloven, don Alberto niet daarover te ondervragen?" „Ik wil niets beloveiT. Wanneer hij een laaghartige daad beeft bedreven, dan wil ik dat weten. Het .is genoeg, eenmaal in het leven te zijn bedrogen." k Hare ademhaling werd onrustig bij die laatste woorden. Verschrikt zag Suzanne haar aan „Ik zou zoo gaarne willen, dat ik u alles kon zeggen," antwoordde ze, „maar ik kan het niet. Ik verzeker u, dat het onmogelijk is Eigenlijk had ik niets moeten zeggen. Ik deed het alleen, om mijn geweten te gehoor zamen. Dring- er au niet verder op aan, donna Flavia," Met groote moeite had ze die woorden uitgebracht. Zelfs al had ze haar leven er door moeten redden, zou ze die lang vérle den geschiedenis niet hebben kunnen mede- dteien Maar Donna Flavia was een vrouw, die door edele gevoelens bezield was. Ze zag den doodelijken angst van het jonge meisje, en ze gevoelde medelijden met baar. „Welnu, ik zal dan met, don Alberto niet over die zaak spreken," zoo antwoordde ze. „Ik beloof het u, maar zeg mij dan. tenminste één zaak; staat hetgeen wat gij weet, in geen betrekking tot zekere gebeurtenissen.. Gij weet wel, wat ik bedoel." „Neen, neen!" riep Suzanne uit, verheugd, dat ze nu eindelijk eens een bevredigend antwoord kon geven. „Ik kan u bezweren, dat dit er niets mee te maken heeft." Donna Flavia haalde een paar malen diep adem. Het onweer in haar binnenste was bedaard. Op haar gelaat lag weer dc gewone kalm te te lezen. Ze maakte aanstalten, om heen te gaan, Maar Suzanne hield haar terug. Ze zag donna Flavia met hare diepe oogen aan, en zei: „Wij vrouwen moeten een weinig voor ei kaar instaan. Wij moeten elkaar verdedigen. Gewoonlijk gelden onze zorgen en onze be langstelling meer de mannen dan onze mede zusters. En dat is niet goed, en evenmin rechtvaardig of verstandig- Laten wij nu niet meer spreken over de verdiensten of over -de gebreken 'van don Alberto Gottifreddi. Eén zaak is maar van belang: Marie Thé rèse de Roquépine zou ongelukkig met hem worden. Dat is mijn vaste overtuiging, waar van niets mij zou kunnen afbrengen. En laten wij nu ons geweten niet bezwaren, door ertoe mede te werken, dat dit huwelijk tot stand komt. Laten wij het'aa-n den vrijen loop der gebeurtenissen over." „Onmogelijk, Suzanne! Ik heb hem ue- loofd...." „Welnu, ontsla u zelve dan van die be lofte. Zeg hem, dat u na rijp overleg tot ce overtuiging zijt gekomen, dat u dat jonge meisje nog niet voldoende kent, om als be middelaarster te kunnen optreden." Donna ^Flavia scheen bij* zich zelve le overleggen, wat haar te doen .stond. „O, bedenk toch, welke zware verwijten gij u zelve zoudt moeten doen, wanneer dat huwelijk ongelukkig bleek te zijn. En ook don Alberto zelf zou dan ontevreden over den uitslag moeten zijn. Men is zelf ook on gelukkig, wanneer men anderen niet geluk kig kan maken." Deze laatste bewering van Suzanne was verre van onaanvechtbaar, vooral daar het prins Alberto Gottifreddi betrof. Maar op Donna Flavia misten dié woor den toch hun uitwerking niet. „Ja, ja, Suzanne, gij hebt gelijk. Ik zal mij niet verder met die aangelegenheid be- m-ceien," zei ze. Maar het bewustzijn van woordbreuk te genover don Alberto liet haar toch geen rust. Daarom voegde ze er spoedig bij: „Ik zal niets meer doen, om dat huwelijk te bevorderen, onder ééne voorwaarde, na melijk dat gij niets zult doen, om het tegen te werken." De gedachte, zich in hare vrijheid van handelen te moeten laten beperken, kwam Suzanne onuitstaanbaar voof. Was het dan niet hetzelfde als tegen naar geweten te zondigen, wanneer ze zich lot zwijgen verplichtte? Maar wanneer ze weigerde, op het voor stel van donna Flavia in te gaan, moest ze dan niet dulden, dat donna Flavia bij de familie de Roquépine haar invloed ten gun ste van don Alberto zou aanwenden? Maar daar haar karakter er toe geneigd was. steeds den plicht te vervullen, die het meest voor de hand lag, en de zorg voor de toekomst aan de voorzienigheid over te laten, besloot Suzanne, het verlangde te beioven. Met een krachtigen handdruk, alsof net twee mannen waren, bezegelden beiden die wederzijdsche belofte. En de handdruk van donna Flavia was zóó krachtig, alsof ze de teedere hand van Suzanne wilde breken. „Onze belofte heeft dus dezelfde waarde als een eed," zoo voegde ze erbij. Ze had een groot offer gebracht. Maar als men in haar gelaat zag, dat au veel opgewekter en kal*ter was geworden,] had men kunnen denken, dat een drukken de last van hare schouders was genomen. Toen Suzanne alleen was gebleven, bezag ze nadenkend bare hand, die nog rood was van den druk van donna Flavia. Ze had een gevoel ais een vogel, die ge. kortwiekt was, alsof haar voor altijd da mogelijkheid was ontnomen, het strevei van don Alberto tegen te werken. ACHTSTE HOOFDSTUK. De beschermelingen van Suzanne Dupré hadden de wijk van San Lorenzo verlaten, om haar armoede in de wijk van Testaccio te verbergen, een van de meest afgelegen en ellendigste wijken van de stad Rome. Na een van die plotselinge stilstanden, waardoor een bedriegelijke hoop op gene zing was opgewekt, maakte nu de ziekte van Salurnia snelle vorderingen. De blauwe kringen om hare oogen warea dieper geworden, en de blos op hare wan gen was geheel verdwenen. Nog altijd was het jonge mpisje sciioon maar het was de schoonheid van een doode, die een killen indruk maakte op de om standers. Suzanne weigerde, om Arabella mede te nemen naar die omgeving van diepste men- schelijke ellende. Telkens stelde ze het uit, onder het ee» of andere voorwendsel. IWordt vervolgd.j|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8