KENNEMERLAND MODERNE LAMPEN GEBRs.BOSSE Radio-Omroep. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad Maandag 18 Mei 1925 BEVERWIJK. VELSEN. VELSEROORD IJMUIDEN. WIJKEROOG. HEEMSKERK WIJK AAN ZEE EN DUIN. ZANDVOORT. HOOFDDORP. HALFWEG SPAARNDAM. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. BENNEBROEK. ZWANENBURG. EDAM. BLOEMENDAAL'. &.-K. Land- en Tuinbouwbond. De a£d. Beverwijk van den R.K. Land- en Tuin bouwbond houdt a.s. Dinsdag, des avonds 3 uur, in het K. S. A.gebouw een algemee- ne vergadering. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Ph. van Laar en A. M. L. Schumacher P. Meijer en E. M. Numan K. Timmermann en A. P. Jobse C. B. Broeze en A. Groot. Getrouwd: J. F. Terhorst en W. Boogaard J. Brands en A. de Graal, Geboren: z. v. M. S. Ruitervan Tuijl d. v. J. C. E. MajoorMarees z. van J. M. SchooneKaldenhoven. Overleden: J. Dalmeijer, 82 j., gehuwd .net A. Molenaar A. G. Veenboer, 6 we ken T. v. d. Linde, 75 j., gehuwd met B, Amse. Een goede vangst. Door de politie is aangehouden zekere W. K„ die ten nadee- le van verschillende aannemers aan een zestal bouwwerken lood gestolen heeft. Ook heeft hij den muntmeter bij zijn vader ge licht. De politie heeft dus wel een goede vangst gedaan. Hij is ter beschikking van den commissaris van politie te IJmuiden gesteld. Ge vergunning. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen T. K. en C. v. O. wegens het zonder vergunning innemen van een standplaats. 25 Jaar raadslid. Het 25-jarig jubileum van den heer Vermeulen als raadslid zal niet 24 Juni, maar 24 Juli worden herdacht, jrieo dag van zijn beëediging. aevonden voorwerpen. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: kindersprei (grijze pet; meterlint. SCHEEPVAARTBERICHTEN, Aangekomen 16 Mei: Lombok, S. Java; !0%res, S. Hamburg; Westerwald, S. West- tïndië; Priam, S. Java; Pollux, S. Hamburg. Vertrokken: Max Berends, S. Hamburg, inet den lichter Wulksfelde; Eupatoria, S. Bremen; Elbing I. S. Rotterdam; Edda, S. Rotterdam; Orpheus, 'S. Kopenhagen; Satur- nus, S. Hamburg; Oldekerk, S. Japan; River Ribble, S. Goole; Maasstroom, S. Hull; Red- start, S. Londen; Hontestroom, S. idem. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend ziin. Terugontvangen in de le helft der maand Mei 1925. Brieven binnenland. W. v. Duyn, Katwijkzée; S. v. Hoorn, Maastricht; A. Vernout, Haarlem; A. de \Vries, Putten. BHefkaarten buitenland. L. Torisdorf, Schönberg. Openbare Verkooping. Gisterenmiddag werd in Hotel „Nummer Eén" alhier, ten overstaan van den Notaris B. M. Serné, te Haarlem verkocht, een huis en erf aan de iAnnastraat get. 27 te IJmuiden (Gem. Vel- jsen) Kadaster sectie 1, No. 819, groot 66 centiaren. Kooper was de heer P. Zwart alhier, voor 'ff 2810.—. Gevonden voorwerpen. Bij de politie tjn inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: rijwielbe- iastingplaatje en kussen duo-zitting. ,-lond- en Klauwzeer. Onder het vee van den landbouwer C. de Bie, alhier, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Dit is dit jaar het derde geval in deze gemeente. Proces-verbaal. Door de politie alhier, !is proces-verbaal opgemaakt tegen iemand uit Wijk aan Zee en Duin, wegens zeden- misdrijf. Militie. Uit deze gemeente zijn 48 per sonen voor de keuring geweest, waarvan 36 goedgekeurd werden en 12 ongeschikt wer den verklaard. Burgerlijke Stand. Geboren: Bernardus Maria, z. v. B. Schelvis en A. M. van der Putten Margaretha Geerfruida d. v. W. (J. Joosten en A. W. Bramer. Ondertrouwd: W. J. Aardenburg. 27 j. en S. E. van der Does, 27 j. v Gehuwd: W. G. H. Geurts, 28 j. en J. E. "N d Meij, 25 j. Tram vertraging. Zondagmorgen moest door een defect aan eene der Boedapester Siotorwagens de tram, welke ten" 10.38 v.m. Van Zandvoort vertrekken zou, uitvallen. Reizigers ondervonden hierdoor echter geen vertraging, omdat een extra dienst met een vertraging van 5 minuten, hen vervoerde. Buiten verwachting. Men schrijft ons: De bloemententoonstelling meende men Je Zandvoort, was wel aanleiding dat onze badplaats niet vele bezoekers trok. Maar, als men zich daarin ooit vergist heeft, is het zeker gisteren, Zondag, geweest. Want niettegenstaande de bloemententoonstelling kwam reeds vroeg een groot aantal men- schen naar onze badplaats. Het schitterende Weer had er niet 't minst schuld aan. On telbaar waren de fietsen en auto's. De trams -"eden om de 7V« min. vol aan en alles ging door de Kerkstraat naar het altijd aan trekkelijke strand. Er heerschte daar dan ook een zeer gezellige drukte. Jammer, dat omstreeks acht -uur zich ook hier in ons Jdorp een kort, doch hevig onweer deed gel den, die de bezoekers vroeger dan anders het géval zou zijn geweest, huiswaarts deed jkeeren. In alle mogelijke zaken was het zeer druk. Spoor en tram liepen tjok vol en toch iduurde het tot zeer laat in den avond eer de laatste bezoekers vertrokken waren. Het verhuren van huizen en kamers gaat, jnaar wij vernemen, erg voor den wind. Opdracht. Aan den heer M. Koning, aannemer alhier is door mevr. L. Schleicher opdracht gegeven een huis te bouwen op den Boulevard de Tavanje voor een bedrag Van 53.000. Ventvergunningen. Bij B. en W. waren ingekomen 110 verzaoeken om gedurende het badseizoen te venten langs het strand. Hiervan zijn verleend aan 9 personen ver gunningen om een standplaats in te emen met een ijswagen. aa 20 personen om te venten met fruit aan 2 om te venten met Wafels, aan "5 om te venten met melk, allen op het vrije strand, aan 4 om met bier te venten op het vrije strand, aan 4 om te ven- Ten met aan 2 om te venten met levensmiddelen op het terrein waar gakam- Peerd mag worden, aan 1 om te venten met luchtballonnetje, en aan 1 om een stand- Plaats in te nemen met een haringwagen; &an 1 om een standplaats op het strand in |c nemen met een ezel en aan 7 personen 's vergunning verleend om te fotografeeren. Olympische commissie. De reeds in 1924 te Zandvoort opgerichte Olympische oommissie heeft hare werkzaamheden her vat en zal trachten, ook hier ter plaatse financieele belangstelling voor de Olympi sche spelen 1928 op te wekken. De commis sie bestaat uit de heeren Leo Lauer, voor zitter; P. L. de Vries, secretaris; E. H. Brok- meier, C. A. H. Gerke, C. A, C. Gunters, H. A. Klei, D. van Noort en C. Siegers. Op hel programma staan een collecte, een bloempjesdag en een feestavond. RJC Volksbond. Donderdagavond om acht uur vergaderde de R.K. Volksbond in de St. Jozefschool. Aanwezig waren slechts het bestuur en vier leden. De voorzitter be treurde de geringe opkomst, daar deze ver gadering speciaal belegd was er bespreking van het Encyclieckfeest in het Brongebouw te Haarlem. Om één uur zal per autobus of per fiets van Hoofddorp vertrokken worden welk vertrek wordt opgeluisterd met mu ziek. Om twee uur vertrek van het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede. Spr. hoopte, dat velen van de gelegenheid zou den gebruik maken om mee te gaan, temeer daar de prijs slechts 15 ct. per persoon is. Als agent van den Centralen Volksbond werd gekozen L. Thuis en als commissaris sen P. Heilker, J. Driessen en J. Rijke. Bij de gehouden rondvraag stelde de heer A. Koolbergen voor, iemand te benoemen voor het ophalen van geld bij de ledqp, v/aarop de heer J. Rijke bij acclamatie werd gekozen voor deze functie. Om half tien werd de vergadering gesloten. Voetbalwedstrijd. Wegens het in gebruik nemen van het nieuw gebouwde Hervorm de kerkgebouw, gaat de wedstrijd van Half weg Vooruit op Hemelvaartsdag a.s. niet door en wordt nu tweede Pinksterdag ge houden. Zooals men wéét wordt die wed strijd gehouden ten^ bate van het Witte Kruis. Voetbal. Door de Voetbalvereeniging „Halfweg Vooruit" worden serie-wedstrijden georganiseerd, welke tot Juli a.s. zal duren Aan deze wedstrijden nemen 49 clubs deel en is in 4 afdeelingen gesplitst, v le af dealing. Deelname 7 clubs, le Eere-prijs, groote zilv. beker, aangeboden door den heer S. de Jong, alhier; 2e pr. verg. zilv. medaille, aangeboden door den heer Kikker, te Amsterdam; 3e pr een krans; 4e prijs een lauwertak. 2e afd. deelname 10 clubs, le prijs bilv. beker; 2e prijs lauwerkrans; 3e prijs med. 3e afd. Deelnamen 22 clubs, le prijs zilv. beker; 2e prijs krans; 3e prijs medaille. 4e afd. Aspiranten. Deelname 7 clubs le pr. lauwertak; 2e en 3e prijs medaille. De bekers, alsmede de medailles zijn ter bezichtiging in de etalage van den heer Griffioen, alhier. Pluimveelezing. Zaterdagavond hield de heer J. Welleman te Buurmalsen een lezing voor de leden der Pluimveevéteeniging alhier in het café van den heer Kroon. Na opening door den voorzitter, den heer S. Stolp, besprak de heer Welleman het thans nog groote verschil, bestaande tusschen de z.g. sportfokkerij, meer voor tentoonstel lingen en die van de nuthoenderfokkerij. Wordt bij de eerste meer op het uiterlijk van het hoen gelet, zooals lichaamsbouw, vedertooi, enz., bij laatstgenoemde wordt zulks meer verwaarloosd en tracht men de hoenderfokkerij meer productief te maken, door te trachten goede en krachtige legsters te fokken. Verschillende soorten werden be sproken, waarna een belangrijke factor werd behandeld, n.l. de kuikenfokkerij. Met licht beelden werden de verschillende onderwerpen nader toegelicht, alsmede de oorzaak van dik- werd groote sterfte onder de kuikens. Hier van is dikwijls de oorzaak de voedering, slechte verzorging enz. Een tweetal ziekten, waaraan dit kleine goedje nog al eens lijdende is, is de z.g. kopluis, wat nog al eens voorkomt, wanneer kuikens door een hen zijn uitgebroed. Zulks kan gemakkelijk worden bestreden, door de koppen dier beestjes met een penseel te bevochtigen rnfet gewone hoofd-eau de colog- ne ofwel spiritus. Een andere, ergere ziekte, is de bekende coceïdiose of wel witte diarrhee. Spreker vond hiervoor steeds veel baat met karne melk. Een practische wenk werd gegeven voor kuikens, welke kunstmatig waren uitgebroed, n.l. de vloer der kunstmoeder te bestrooien iJ16t Zaagsel- Spr. gebruikt zulks ook in legnesten en prefpreert zulks boven hooi of stroo. Wegens het vergevorderde uur kon spr. alle lichtbeelden niet vertoonen, maar wees de eigenschappen vervolgens aan van goede legsters, die voor den leek eveneens zichtbaar zijn. Voor het broeden neme men nimmer eieren met ruwe schalen, alsook geen grooten en ook niet de kleinsten, maar middelmatigen, terwijl men steeds naar den vorm van het ei kijkt of dit geen afwijkingen vertoont. Bij de rondvraag werden nog enkelé inlichtingen gevraagd naar oorzaken van ziekten, huisvesting, voedering, enz. Het geheel was een leerzame avond. Aangenomen. De heeren J. C. Stork en G-, de Graaf, benoemd verklaard tot lid van den raad dezer gemeente (vacature- Kruseman er. Van Essen) hebben hunne be noeming aangenomen. Gevonden voorwerpen. Aan komen loo. pen een klein bruin schippershondje; een bruin lederen portemonnaie; een dames re genmantel; een heerenihorloge met ketting. Inlichtingen te bekomen bij den gemeente veldwachter. Middenst.ver. „Haarlemmermeer". In een te Hoofddorp gehouden vergadering van de middenstandsvereeniging „Haarlem mermeer" is in de plaats van den heer S. Silver, die bedankt had, gekozen tot voor zitter de heer L. W. van Driel alhier. Athletiekwedstrijden. Naar wij ver nemen zal evenals vorig jaar op den 2en Pinksterdag op het gemeentelijk con coursterrein te Hoofddorp een athletiek- wedstrijd worden gehouden, uitgaande van den Noord-Hollandschen Athletiekbond. Verschillende vereenigingen zullen hieraan meewerken. Beursdag. De wekelijksche beursdag zal in verbind met den Hemelvaartsdag deze week in plaats van op Donderdag op Woens dag a.s. worden gehouden. Concours-Hippique. In verband met het a.s. concours-hippique van de vereeni- ging „Vooruit"zal dit keer op drie verschillen de plaatsen in deze gemeente rijles worden gegeven voor het steeds zoo interessante carousselnummer, n.l. te Hoofddorp, te Nieuw-Vennep en te Rijk. Het caroussel nummer wordt dit jaar gesteund door de vereeniging „Het Ned. Legerpaard" en door tal van particulieren, zoodat in dit num mer vele en flinke prijzen zullen worden uitgeloofd. De voorbereidenue werkzaamheden voor het groote concours h.-bben reeds een aan vang genomen op 19 Mei a.s. is in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp een leden vergadering uitgeschreven, waarin o.a. besprekingen over het vast te stellen pro gramma voor 1925 zullen worden gevoerd. De rijlessen voor het carousselnummer zullen op 27 Mei a.s. aanvangen. Gouden Huwelijksfeesten.Het dorpje Vijfhuizen onder den rook van de groote Spaaijnestad gelegen, heeft het zeldzame voorrecht deze week twee gouden echtparen te hebben onder zijn klein getal ingezetenen. Men heeft getoond deze gelukkige ge beurtenis te waardeeren, want door vriende lijke handen van velen is een mooie eerepoort opgesteld voor de eenvoudige woningen van beide gezinnen. Jan Godvliet en Neeltje Smit zijn al jong uit het hartje van Noord-Holland naar den drooggemaakten polder gekomen en de gou den bruidegom vertelt met zekeren trots dan hij meer dan 40 jaren als arbeider is werk zaam geweest op de boerderij van de familie Gehrels. Hij heeft daar alle blijde en droeve familiegebeurtenissen mee doo'rleefd als was hij een lid van het gezin. Hij zag zijn patroon* ouder worden tot de dood hem wegnam en diende diens zoon met evenveel ijver en trouw en toewijding als zijn vader hij leefde mee met de geboorte der kinderen hij zag hen grooter worden en op hun trouwdag werd hij niet vergeten. Toen zijn gezondheid voor een paar jaren ZÓÓ slecht werd, dat elke arbeid schier on mogelijk werd, werd bij „bedankt," maar niet ledig heengezonden, want hij werd verrast met de toezegging vau 'n weekgeld, waardoor zijn levensavond heerlijk wordt verlicht. Leendert Tanis en Aaltje Schouten wonen vlak bij én zijn ook de gouden bruid en bruide gom. Beide genieten nog een goede gezond heid. Vooral de man des huizes is nog vol kracht en levenslust, 'n Sympathieke verschij ning, die intelligente kop met de lange, grijze krulharen en de scherpe oogen. Ook hij kan wijzen op een langen staat van dienst alsjager. Nauwelijks binnen geko men in zijn eenvoudig huiske, valt ons oog op zijn geweer, dat een eereplaats heeft aan den muur. Wat kan hij smakelijk vertellen van zijn jachtavonturen met allerlei „heeren" vooral in vroegere jaren was er wat te doen Toen bijv. in een anderhalven dag in de Haarlemmermeer met 4 geweren 96 hazerr werden geschoten en allemaal flink volwassen wild want het „kleine goed" werd ontzien en mocht niet worden geschoten. Nu de groote Louis Bouwmeester pas is ge storven en nog geenzins vergeten, treft het van hem te hooren, hoe hij dezen grooten tooneelspéler verschillende jaren heeft verge zeld,' wanneer hij ging jagen in de Haarlem mermeer en hoe hij daar aan allerlei vermake lijke herinneringen heeft bewaard. Ook is het wel merkwaardig dat deze bruid bijna 40 jaren lang, toen nog geen telefoon bekend was, althans in Vijfhuizen, in haar huis gelegenheid heeft gegeven voor wie de hulp van dokter Nanninga uit Hoofd dorp noodig hadden om zich bij haar op te geven. Uit dankbaarheid voor die vrouwelijke hulp heeft die bekende geneesheer haar met een keurige leuningstoel verblijd en hebben de ingezetenen ook dit paar in deze dagen van vreugde en herinnering op allerlei wijze, van hunne belangstelling doen blijken. Wijl deze personen zoo algemeen bekend en gezien zijn, leek het wel of het gebeele dorp feest vierde toen op Woensdagavond het fanfarekorps uit Hoofddorp op initiatief van de dorpsvereeniging de gelukkige fa milies een serenade kwam brengen. Personalia. De heer S. Thuis te Hoofddorp heeft het diploma verworven van den 5-jarigen cursus handelsavondschool te Haarlem. E. W. Beth f Naar wij vernemen is te 's-Gravenhage op 76-jarigen leeftijd over leden de heer E. W. Beth, die een zevental jaren als rijksontvanger te Haarlemmermeer is werkzaam geweest. Paard weggeloopen. De heer G. S. aan den Aalsmeerderweg alhier kwam Vrij dagmorgen tot de ontdekking dat z'n paard uit de weide was verdwenen. Bij onderzoek bleek dat het beest de af- sluitingspaal van de* weide had vernield. Na langdurig zoeken werd het paard later teruggevonden in' een weiland aan den Slo- terweg. - Goöp. Boerenleenbank. De alge- meene vergadering van de Coöp. Boerenleen bank „Haarlemmermeer" te Hoofddorp is vastgesteld op Dinsdag 19 Mei a.s. in het hotel van den heer P. H. J. de Groot aldaar. In deze vergadering zal o.m. een ver kiezing plaafs hebben van een lid voor den Raad van Toezicht wegens periodieke af treding van den heer Q. I. Kramer en van twee bestuursleden wegens periodieke aftre ding van de heeren C. P. v. d. Geest en L. Koole. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente hield Vrijdag avond te 1.45 eene' openbare vergadering. Tegenwoordig de burgemeester en 12 Raads leden. Afwezig met kennisgeving de heer Hoogmoed. De Voorzitter opent de vergade ring en doet voorlezing van het gebed, waar na tot voorstemmer bij loting wordt aan gewezen de heer Schrama. Punt 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Deze worden vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken. De heer Vooren wijst er op, dat de Bur gemeester bij Kon. Besluit is herbenoepd. Spr. feliciteert hem namens den Raad daar- "mee eik. hoopt, dat hij nog jaren op dezelfde wijze de Gemeente mag besturen. (Instem ming van den Raad). De Burgemeester dankte den heer Vooren voor zijn felicitatie, waarna de stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Verzoek van A. C. T. Hürkow, onderwijzer aan de O. L. School voor U.L.O. om eervol ontslag uit zijn betrekking. Het ontslag wordt eervol verleend op den door B. en W. te bepalen dag. Punt 4. Plaatsing hek H. Stoet aap den L9osterweg II voor de rooilijn. De heer Van de Loo vindt den weg daar zeer smal spr. wil 3,5 M. voorschrijven. Weth. De Vreugd De meeste haagjes staan 2 a 2,5 M. uit het hart. De vergunning geschiedt tot wederopzeggens en adviseert het voorstel van B. en W. onveranderd te laten. De heer Van de Loo is het nog niet eens hij heeft de breedte er opgemeten. Weth. De Vreugd We mogen toch niet alles eischen. Als aan den anderen kant ge bouwd wordt, zullen we ook daar yerbreeding krijgen. De heer Klaver vraagt nog een opheldering die Weth. De Vreugd geeft, waarna het voor stel van B. en W. wordt aangenomen. Punt 5. Plaatsing hek H. Dubbis en G. F. Koppert aan den Loosterweg II voor de rooilijn. De heer van Houten merkt op, dat die hui zen in een eigenaardige richting staan. Kun nen B. en W. daar wat aan doen Weth. De Vreigd de rooilijn is gevolgd, er is weinig tegen te doen. Een schoonheids commissie zou daarvóór noodig zijn. De Voorz. Het is een variatie op den gewonen bouw. Er wordt gebouwd, zooals het den eigenaar het best convenieert en men is op zijn eigen grond. Er is niets aan te doen. Het verzoek wordt ingewilligd, het voor stel van B. en W. aangenomen. Punt. 6. Intrekking verzoeken om voor schotten H. Dubbis en G. F4 Koppert in gevolge de Landarbeiderswet. Het verzoek tot intrekking wordt inge willigd., het voorstel van B. en W. aangeno- Lmen. - Punt 7. Verzoek van C. A. de Vos om ■be schikbaarstelling van een verbandtrom- mel enz. voor het. verleenen van eerste hulp bij ongelukken. B. en W. stellen Voor, afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Fijma brengt dank aan den heer de Vos voor zijn menschlievendheid. Z. i. is het antwoord van B. en W. er geen. Er heerscht heel wat toe, eer je een auto krijgt en het is dus in het belang der gemeente, dat we iemand hebben, die klaar staat. Het ge vraagde brengt slechts kleine kosten met zich, waarom spr. voorstelt, aan het verzoek te voldoen. De heer Van Houten wil de vraag stellen zou de heer De Vos gemachtigd en gerech tigd zijn, een verband te leggen Dat de heer Fijma voor den heer De Vos pleit kan spr. begrijpen, daar de laatste zijn auto gratis beschikbaar stelde, om Schaper te halen voor een lezing. De heer Fijma Ik protesteer tegen dit gezegde van den heer Van Houten en noem zulks het toppunt van onbeschaamdheid. Ik heb het alleen over deze zaak en over eenkomstig mijn eed handel ik hier in alle consequenties. Als hi,er een ongeluk gebeurt en we hebben direct een auto beschikbaar noem ik dat een zegen voor de gemeente. De heer Van Houten De heer Fijma maakt zich nog al boos over mijn woorden, doch ik gebruikte ze alleen om aan te toonen, dat het begrijpelijk is, dat de heer Fijma wat voor den heer De Vos voelt. De heer Fijma mijn eed zal ik houden tot zijn uiterste consequenties. De heer Vooren Ik ben het met den heer Fijma eens, wat de waardeering betreft voor den heer De Vos, wat anders is het of het practisch zou zijn, van dit aanbod gebruik te maken. Is een auto of het gevraagde noo dig, dan zullen B. en W. zich wel in verbin ding stellen met de doktoren. De heer Schrama is het bekend, dat het aanbod reeds goede uitwerking heeft gehad De Voorzitter Hierop zou ik u niet kun nen antwoorden. De heer Vermeer Er zijn er gratis door hem vervoerd, hetgeen gewaardeerd moet worden. De heer Klaver in geval van nood zijn hier meerdere menschen die hun auto gratis be schikbaar stellen spr. noemt de heeren Tel- kamp, Jonkheer, Leliveld. Het voorstel van B. en W. komt nu in stemming en wordt aangenomen met 102 stemmentegen de heeren Schrama en Fijma. Hef verzoek wordt dus afgewezen. Punt 8. Rekening der ontvangsten en uit gaven over het jaar 1924 van het Burgerlijk Armbestuur. De. rekening wordt met algemeene stem men goedgekeurd. Punt 9. Rekening Gezondheidscommissie gezeteld te Katwijk, dienst 1924. De rekening wordt goedgekeurd. Punt 10. Jaarwedden Burgemeester, Sec retaris en Ontvanger. Het voorstel van B. en W., dat geen be zwaar inhoudt tegen de nieuwe regeling wordt met algemeene stemmen aangenomen. Punt 11. Wijziging verordeningen op de heffing en invordering van leges ter Secre tarie enz. (Afgifte jachtacten). De ontworpen verordening wordt goed gekeurd. Punt 12. Opmerkingen van Gedeputeerde Staten over de begrootingen 192(5 van de gemeente en het gasbedrijf. Overeenkomstig het voorstel van B. en W om aan de gemaakte opmerkingen te gemoet 'te komen; wordt met algemeene stemmen besloten. Punt 13. Vaststelling Vermenigvuldigings- cijfer plaatselijke Inkomstenbelasting 1925 —1926. B. en W. stellen den Raad voor, dit te be palen op 1.8 (vorig jaar 2.33). De heer Vooren vindt B. en W. wel erg pes simistisch gestemd opzichtens het jaar 1926- 27. Welke gronden kan het college daarvoor aanvoeren Wethouder Balvers wijst op de Naaml. Vennootschappen. Dê heer Vooren ziet dit heelemaal niet in. De heer Loerakker is het met den- heer Vooren eens. Wanneer bestaat de mogelijk heid, waarvan B. en W. in de toelichting spreken, 'niet Het vorig jaar was het cijfer verbazend zwaar, doch het moest. Het gaat niet aan, de menschen meer te laten betalen dan strikt noodig is. We zouden reden geven tot ontevredenheid. Mocht het volgend jaar anders uitpakken, dan zeggen we eenvoudig er moet nu wat bij. We moeten geen spaar potje maken en het perspectief, dat zich mis schien opent is geen motief. Als we het cijfer thans op 1.42 kqnnen brengen, ben ik er voor. Weth. De Vreugd merkt op, dat B. en W. voorzichtig zijn geweest en dat een geleide lijke daling toch zeker ook wat voorgeeft. De heer Loerakker voorzichtig zijn is goed, maar is het in dezen ook rechtvaardig Spr. hoopt, dat we 1.42 zullen accepteeren. Het is nog niet zoo laag. De heer Vooren verleden jaar waren we genoodzaakt tot hooge belastingheffing. Wefhebben steeds gezegd het is zeer hoog, maar het is maar voor een jaar. We moeten dus thans het middel aangrijpen, om zooveel mogelijk te verlagen, we mogen niet spelen met de beurs der burgerij. Spr. ontraadt deze verlaging tot 1.8 als te gering. De heer Fijma Kan het op 1.42, dan moet het. Als we op het standpunt staan van B. en W., dan kan men er nooit komen we mogen toch feitelijk geen geld innen, waarop we geen recht hebben. De Voorzitter we hebban den voorzich- tigsten kant genomen de burgerij zal de voorgestelde verlaging toejuichen. Na nog eenige discussies, die ongeveer op hetzelfde neerkomen, wordt in stemming gebracht een voorstel van den heer Loerak ker, gesteund door den. heer Fijma, om het cijfer te bepalen op 1.42, welk voorstel wordt aangenomen met 102 stemmen. Tegen stemmen de beide wethouders. Punt 14. Verslag en rekeningen gasbedrijf 1924. De stukken worden ongewijzigd ingediend. Punt 15. Voorstel en uitbreiding buizennet in den „Nieuwe Weg" (Doodweg), vernieu wing gashouder en aangaan geldleening. De heer Loerakker is niet tegen het voor stel, doch ziet een groot verschil in prijzen tusschen de gegadigden. Wordt er een tijd ruimte vastgesteld Spr. wil er even op wij zen, dat in die streek lage loonen worden gegeven, al wil spr. volstrekt niet beweren, dat zulks bij de laagste inschrijfster het geval is. De arbeidsvoorwaarden moeten normaal zijn en indirect moeten we als overheid mee werken tot goede arbeidsverhoudingen. Kan de Gascommissie ons dienaangaande inlich tingen geven De Voorzitter dat staat in het bestek, ook de eventueele boete. Weth. De Vreugd is het u bekend, dat de laagste inschrijfster lage loonen geeft? De heer Loerakker mij niets van bekend, ik wijs maar op de mogelijkheid. Weth. De Vreugd het bestek geeft een en ander aan. De heer Vermeer ik begrijp den heet Loerakker goed en voel daar ook wat voor. We kunnen die vragen aan den directeur stellen. De heer Loerakker laat men de gedachten van den raad in de gascommissie brengen. De heer Jansen er staat 7 L> maand voor, het verschil in loon kunnen we niet intreden. De heer Loerakker daar gaat het niet over als de eventueele'arbitrage maar aan vaard wordt. Bij de beste firma's bestaan in de metaalindustrie toch dikwijls slechte arbeidsvoorwaarden. De loonen en de men taliteit der werkgevers in de metaalindustrie zijn mij bekend, al wil ik geen oordeel vellen over den eventueelen aannemer in kwestie. Het voorstel van B. en W. wordt daarna goedgekeurd. De Doodweg krijgt dus gas, er komen werkzaamheden aan het bedrijf tot een bedrag van 17.500, het werk wordt opge dragen aan de firma Jonkers en Stans te Hendrik-ïdo-Ambacht, en tot dekking der kosten wordt een leening aangedaan van 19.000, af te lossen in 20 jaar. Punt 16. Inrichting en controle administra tie van het op te richten Waterleidingbedrijf. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten. Punt 17. Verordening op het beheer van het Waterleidingbedrijf. De heer Fijma vindt een borgstelling van 1500 voor een salaris van 1000 te hoog. De heer Vooren toont aan, dat het den benoemde niets ko^t, ook geen renteverlies. De heer Fijma vindt art. 35 een eigenaardig artikel en wenscht, dat ook de Raad de ge- eischte toestemming geeft. Daar geen der leden tegen het gevraagde eenig bezwaar heeft, wordt daartoe besloten. De heer Fijma wil bij art. 48 het reserve fonds ten goede doen komen aan de ver bruikers, het behoeft niet zoo groot te zijn. Zooals het hier staat, komt alles in het fonds. Weth. De Vreugd wijst er op, dat de af schrijvingen ook den verbruikers ten goede komt. De heer Vooren de prijs van het water komt meermalen ter sprake in de verga deringen der Commissie. De heer Loerakker stelt de vraag waar gaat de zuive>re winst naar toe Er moet toch een fonds gesticht worden. De heer Fijma daar ben ik niet op tegen. De heer Van Houten wijst op art. 1. Is de prijs voor de 4 gemeenten gelijk? De Voorzitter neen. De heer Vooren daas hebben we niets over te zeggen. De andere 3 gemeenten moe ten den prijs betalen, van het water, zooals het uit den grond komt, juist als wij. De al gemeene onkosten komen voor elke gemeente afzonderlijk. De heer Loerakker wil een paar algemeene opmerkingen maken. Wie stelt het vaste personeel aan Bij schorsing van den di recteur of anderszins wil hij de bevoegdheid aan B. en W. opdragen, bij ontslag is het wat anders. De hger Vooren vindt schorsen zo o ge wichtig, dat hij ook dit aan den Raad wil opdragen, desnoods kan toch een spoed- eischende vergadering uitgeschreven wor den. De heer Selhorst wil opmerken, dat Hil- legom duurder water zal hebben dan de andere gemeenten. Weth. De Vreugd Het is niet onmogelijk, dat Lisse iets goedkooper is. Kunt u er iets anders voor in de plaats stellen. Stond Hil- legom alleen, dan hadden we beslist duurder water dan nu. We hebben hu 4 gemeenten, Lisse moet doorgeven aan Sassenheim, dit aan Warmond. Ons grooter net maakt den 1 prijs iets duurder, dit maakte toch reeds grooter buizen noodig. De heer Loerakker de vraag van den heer Selhorst was wel goed, maar ons water is niet duurder, maar goedkooper dan in dien we alleen gebleven waren. De heer Vooren ebn klein distributie-net zal minder geld kosten dan een groot. Hier is een groot net noodig geweest en daarom zal het water hier aanvankelijk iets hoogef in prijs zijn. Gemeenteraad (Vervolg.) Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen. Punt 18, voorwaarden voor de levering van water door het Waterleidingbedrijf aan par ticulieren in bedrijven. - De heer Fijma vraagt, of de prijzen bere kend zijn naar de aansluitingen. De heer Vooren zegt, er moest 'n rentzbili- teitsrekening vastgesteld Spr. geeft toe, dat ze aan den hoogen kant zijn. Aanvankelijk zouden ze iets lager gesteld zijn, doch de com missie besloot gratis huisaansluiting te geven, hetgeen oorspronkelijk de bedoeling niet was. Een tweede oorzaak is, dat het buizennet enorm uitgebreid is, schier overal krijgt men water. We behoeven echter niet angstig te zijn. Het blijft het eerste jaar voor een nieuw bedrijf altoos eenigszins schermen in de ruimte, het bedrijf mag geen débacle wor den. Indien er flink en vlug aangesloten, zul len we spoedig kunnen verlagen. Nu verla gen zou fout zijn. De grondslag van de hef fing wordt aangevochten, gevraagd werd, waarom geen M3 prijs. Dit kan niet, de com missie zou dit nooit aanvaarden, wijl de prijs per M. zeer hoog zou zijn. De abonnements- opzet is democratisch, doordat^ de bgtergesi- tueerden meer betalen. Er had een drievou dig systeem kunnen worden gevolgd, lste volgens de vertrekken. De commissie ver wierp dit denkbeeld, omdat er groote huizen zijn met zeer weinig vertrekken. Het twee de idee was een oppervlakte tarief. Ook dit moest verworpen worden, omdat er steeds een dure controle zou noodig zijn. De derde methode, volgens het aanslagbiljet der perso- neele belasting is weinig omslachtig, het ge makkelijkst en het eerlijkst. Een beswaar is gemaakt uit den boezem der middenstan ders, dat deze door hun winkels, magazijnen en pakhuizen de dupe zouden zijn. Dit is on juist. De heer Klaver b.v. heeft een lagere huurwaarde dan het huis van spreker. Voor nieuwe woninirigen is er mede bezwaar geop perd. Dit is een gegrond bezwaar, doch de Commissie zal alles doen, om 'hierin bizonde- re maatregelen te nemen. Zooiets geldt b.v. evenzeer voor een inrichting als het St. Joseph gesticht. Er zullen uitzonderingen gemaakt moeten worden. Er zijn hier momenteej 1770 woningen, waarvan er 1 715 per week 34 c of minder zullen betalen. Laten we het een jaar aanzien. De arbeiders krijgen eigen water en goed. water en minder arbeid. De raad mag zich gelukkig prijzen, dat we zoo ver zijn en de'opening van het bedrijf moet voor de commissie een feestdag zijn. De prijs zal zoo spoedig mogelijk naar beneden gaan. De heer Van Houten brengt den heer Vooren dank voor het gesprokene, doch hij vernam nog geen cijfers voor neringdoenden. De heer Vooren antwoordt, dat de heer Klaver 48 'tot 61 cent per week zal betalen en de heer Van Houten evenveel. De heer Selhorst .wil liever per M. De heeren Vooren, Klaver en Weth. De Vreugd antwoorden tegelijk, dat het gevolgde systeem voor de arbeiders het goedkoopst is. Het ontwerpverordening wordt hierna on veranderd vastgesteld. Punt 19. Benoeming 'machinist aan het Pompstation van het Waterleidingbedrijf. De heer Fijma zegt, dat de commissie een moeielijke taak heeft gehad uit 145 sollici tanten er een te kiezen. De drie der voordracht vormen wel het neusje van de zalm. Het zal heel moeielijk geweest zijn, om no 1 te plaatsen- en daarom zou sor. de commissie iti overwe- MAANDAG 18 MEI. Brussel 265 M. 7.35 u. „De Mascotte"^ van Audrau. Chelmsford 1600 M. 7.20 u. Concert 8.15 u. Redevoering 8.50 u. tijdseis» 9.25 u. Derde Acte „Der Rosenkava- lier, van Strauss. Eiffeltoren 2650 M. 5.35 u. Concert. Radio Paris 1780 M. 8 uur Concert. H. D. O. 1050 M. 5.30 u. Diner- concert 6 uur Kinderuurtje 8.10 uur H D. O. orkest en voordrachten door Henri de Vries. Boosman 1050 M. 9 uur Concert, GOEDKOOPSTE EO GROOTSTe SORTEERKNG I ORANJESTRAAT -1 - TEL: 12628 I ging willen geven, de voordracht terug te ne-t men en een schriftelijk examen te vragend De heer Vermeer vraagt, of er reden was een niet-Hillegommer er tusschen te plaat sen Weth. De Vreugd zegt, alle 15 waren goed en daaruit is het drietal gekomen. No2. of* schoon niet-Hillegommer is 6 Jaar in het be drijf geweest aan de duinwaterleiding te Kat wijk, terwijl van alle 3 schitterende informa ties zijn binnengekomen. De heer Loerakker stelt mede voorop, dal het goed gezien was een Hillegommer d» voorkeur te geven, doch een schriftelijk examen, zooals de heer Fijma wil is geen ide aal. We hebben een man van de practijk noo dig. De heer Klaver Een schriftelijk exa men als de heer Fijma wenscht zou zeer moeie lijk zijn. Er waren er onder de sollicitanten, die veel te bekwaam waren voor ons bedrijf- De heer Vooren de beste die we konden krijgen, was geen Hillegommer, doch wg hebben aan een ingezetene fle voorkeur gege ven. Na nog een kleine discussie wordt tot stem ming overgegaan en wordt nol der voordracht de heer Th. Adamse te Hillegom benoemd met 9 stemmen eü 3 op den heer W. Borge, no.3. der voordracht. Het salaris is f 31 per week, indiensttreding 1 Juni. De beide volgende punten gingen in beslo-1 ten vergadering, terwijl van de rondvraag: geen.gebruik werd gemaakt. Te ruim half 5 volgde sluiting. Burgerl. Stand. Getrouwd A. N-, Kops en J. Turk. Geboren z- van F. GortSchaap; z. va* J. SariierSchaap. Overleden J. Boot m. 3 jaar. Onze gasverlichting. Deze is gped' als.... de lantaarns maar branden. Sinds de< zelfontstekers op zijn en niet door dergelijke vervangen zijn, neemt men het niet zoo nauw. Zoo brandde Zaterdagavond van de 3 er niet één, zelfs niet die aan den drie sprong, wat op dien betrekkelijke smallen en drukken verkeersweg zeer gevaarlijk is. Maar des morgéns zijn ze meermalen nog aan, ais de zon reeds een paar uur aan den hemel staat. Het zal het radikaalst zijn, zoo spoedig mogelijk alle lantaarns te electrificeeren. De stofplaag. Het is toch erg en erger lijk, dat de sproeiwagen (nogwel een moderne motorsproeier) nog niet rijdt. Me dunkt, dat het toch meer dan tijd is. Het is ontzet^ tend, hoe het met die warme dagen stuift. Het wordt te gek. Werd al door de firma Speelman te Sassenheim voor enkele weken rond f 20.000 voor 1 H.A. le kwaliteit zünd- grond betaald, aan den Stationsweg is thans, circa f 23.000 gegeven. Het moet wel goed1 gaan om, met zulk een bunderprijs nog winjf te behalen. Serenade. Vrijdagavond bracht Het fanta> rekorps „Kunst na Arbeid' een serenada aan het echtpaar Dirk Bakker en Marei Engeline Maaskant aan den Ringdijk van. den Haarlemenneer, die aldaar hun 40-jarig huwelijksfeest herdachten. Met volle mu ziek marcheerde het korps naar de „Meer" af, weldra gevolgd door vele belangstel-, lenden. Bij de woning van het bruidspaar aangekomen werden eenige vroolijke num mers ten beste gegeven, waarna da leden van het korps op eenige ververschingen i werden onthaald. De bruidegom bracht met: een vriendelijk woord zijnen dank aan 1 „Kunst na Arbeid" voor de hulde aan hem en zijne echtgenoote bewezen, waarna de, zoon van het bruidspaar een envelop met inhoud voor de muziek overhandigde, met den wensch, dat het dc vereeniging verder goed moge gaan. De voorzitter der muziek, de heer N. G. Gerritsen, dankte hierna het bruidspaar namens het korps voor het ge-' schenk en de goede wenschen, waartia met' een vroolijke wijs weder naar het dorp werd teruggemarcheerd. Zooals te verwachten was, had deze huldebetuiging op dezen schoonen zomeravond veel bekijks. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van H. C. i HulsboschAartman. Wedvlucht. Donderdag 21 Mei (Hemeh vaartdag) houdt de Postduivenvereeniginf „De Luchtpost" alhier een wedvlucht, waar van de opbrengst ten goede komt van het „Witte Kruis". Een ieder duivenbezitter kan aan dez» vlucht deelnemen, terwijl op 18 Mei a.s. t« 7.30 uur een vergadering wordt gehouden if het café van den heer P. Kroon. Tragisch. Vrijdagmiddag j.L reed ee^ auto der Benzine-Maalschappij „Taxalto. te Zaandam, door de Purmer. Deze aute kwam van de richting Purmerend. Zij reed langs de spoorlijn en zag daar eenige spoor wegarbeiders werl^en. De chauffeur gaf n signaal, en, naar men ons vertelt, meende één der arbeiders, A. Beets, van Middel dat het spoortje een signaal gaf. Genoemde arbeider wilde vlug de spoorlijn verlaten,, struikelde en viel voorover op den rijweg. Juist toen deze viel kwam de auto aangere den, met het noodlottig gevolg dat Beetï doodgereden werd. Den chauffeur treft geen schuld. Nadat geneeskundige hulp gekomen was, bracht ,men het lijk. vreeselijk geschonden, naar het „lijkenhuisje." Nadere bijzonderhedenzijn ons nog niet bekend. R.K. HARMONIEKORPS „EUPHONIAN Zaterdagjniddag hield het R.K. Harmonie, korps „Euphonia" een muzikale rondwan deling door Overveen, als een blijk van belangstelling tegenover de burgerij welke de vereeniging steunde. Vertrekkende van Tuindorp ai. ging het langs de R.K. kerk, Zijlwegf Juliaaalaan en Bloemendaalschen weg. Het warme weer vergde veel van de krachten van het corps. 's Avonds van 8 tot 10 uur werd een concert gegeven in café-restaurant „Roo- zendaal" van den heer v. Schooten. Een achttal numers werd ten gehoore ge- bracht, welke bij het zeer talrijke publiek veel bijval oogstten, ~L-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9