V erkeersonge vallen. h"d; f 125.- SfflOÜ f 50.- f 40.' SiVi'tS"" Dinsdag 19 Mei 1925 49ste Jaargang No. 16047 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De roode Januskop. Met de Nationale Bedevaart naar Rome. Agenda 20 Mei «SëüéZM» tl n nut** ü§fE«< f.» «««tem* z.» Een groote verbetering aan de Bartebrlig te Vogelenzang-Hillegom, is de ontruiming van het huisje om de bocht, waardoor een veel beter uitzicht wordt verkregen. HET 12 Mi-JARIG BESTAAN VAN HET JONGENSPATRONAAT „ST. FRANCISCUS VAN SALES". J. H. C. Th. Limperg f in leven secretaris-administrateur van de Vereeniging tot Bestrijding van de Tuberculose, die dezer dagen overleed. De Lichamelijke Opvoeding. Baden. Tentoonstelling. Personalia. Mannenkoor „Proza en Poëzie". Jubileum. Brand in de Haarlemmermeer. Vaderlandsch Verbond. Vreemdelingenverkeer. DE AMSTERDAMSCHE WATER LEIDING. De uitbreidingen aan het Pomp station. Programma J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De leegstaande boerderijen aan de Zomervaart. Jubileum H. J. Bouman. Kortsluiting in een E. S. M.-wagen. De ondersteuning aan werkloozen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970, HAARLEMSCHE COURANT Advertenties 35 cêflTs pèf té§A Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 et. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiên 1—4 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f 9|]f)f| Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken uooi f 7C*fl oneen ongeval-mei r <-»m bii verlies van een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JUIIU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I <JU." doodelijken aflooo oPr\ voet of een Het Alg. Handelsblad vestigde dezer dagen de aandacht op een mal stukje van A. B. Kleerekooper in „het Volk" naar aanleiding van het jongste Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. De „Oproerige Krabbelaar" verspilt n.m. zijn geest in een stukje, dat hóe bloemzoet ook overigens geschreven, een parallel trekt tus schen de belangstelling van het jeugdig deel van het publiek voor een gevangentransport aan 't Centraal Station en voor de aankomst der Koningin. Men denkt even aan den vos en zijn haren en men leest er over heen. Maar dan wat verder in 't zelfde nummer van „Het V olk komt een ander aan 't woord. Diens pen volgt niet zoo gehoorzaam de denkevoluties van den schrijver. Hij heeft zich gestooten aan 't feit, dat ter audiëntie bij de Koningin ook verscheen een deputatie van een bakkersvereeniging, die had ver zocht „wegens de bijzondere omstandigheden in het bakkersbedrijf, die handhaving der strenge bepalingen der Arbeidswet 1919 dik wijls onmogelijk maken, requesten van pa troons, die wegens overtreding dier wet wor den veroordeeld tot principale hechtenis, en een verzoek om gratie indienen, goedgunstig ie willen overwegen." Wij weten niet, merkte het „Hbl." op, of het enkel maar wat plompheid van geest js of iets erger, wat hem boven dit bericht het opschrift plaatsen deed: „de Koningin schuts- patronesse voar Arbeidswet-overtreders?" Wel weten wij, dat hier zich iets uit van den ouden Jacob, die meende bij de menigte een snaar te doen meetrillen door grofheden aan 't adres der vorstin. Dat blijkt ook uit het commentaar: „Iedere schooljongen weet, hoe de Oranjes zich reeds eeuwenlang verdienstelijk heb ben gemaakt door de vrijheden van ons volk tegen eiken belager te beschermen. Het is dus nog zoo gek niet, dat zij, die de vrijheid nemen de Arbeidswet te ontduiken, zich met een beroep op de familietraditie tot de laatste afstammelingen van het Oranjehuis wenden." Wat een grootheid van geest! De „Volk"-redactie, die zich hier zoo droevig bloot geeft, onderschat waarschijn lijk het oordeel des onderscheids en het fat- soensgevoel der lezers van het blad, anders zou zij de Koningin niet aansprakelijk stel len voor het feit, dat een bepaalde organisa tie een audiëntie bij haar aanvraagt en daar een verzoek indient. Zij zal er toch ook niet aan denken den-heer Wibaut aansprakelijk te stellen, voor alle wenschen, die tegen over hem worden uitgesproken. Het „Hbl." doet dan nog moeite om te betoogen, dat bij de behandeling van het jongste voorstel tot wijziging van de Ar beidswet betreffende de werkuren in de broodbakkerijen wel gebleken is, hoe de kleine patroons door de bestaande bepalin gen worden gedupeerd en dus behoefte heb ben om hun hart te luchten. Onnoodige moeite, onzes inziens. Men weet heel goed, dat het den schrijvers in „het Volk" er met om te doen is enkel en alleen tegen over tredingen van de Arbeidswet op te komen, wat hun goed recht zou zijn. Maar wanneer de waardigheid van het Koningingschap of liever nog de persoon, welke het hoogste gezag in den Staat draagt, op een slinksche manier naar beneden kan worden gehaald en zooals in dit geval geheel ten on rechte als beschermster van wetsovertreders kan worden voorgesteld, dan laat men zulk een gelegenheid niet glippen. Wij zouden daarop de aandacht niet vestigen, wanneer zoo iets b.v. in „de Tribune" gebeurde, waar men zich steeds openlijk tegen alle „burgerlijk" gezag verzet. Van uitgesproken republikeinen zou dat te begrijpen zijn. Maar wat afstoot is de tweeslachtigheid in theorie en practijk; in voorlichting der massa en in de daden van de voorlichters en leiders zelf. De leggers van „het Volk" kunnen op vele plaatsen getuigen, hoe vaak partijgenooten zich hebben geergerd aan het optreden van hun leiders bi] openbare feestelijkheden en maaltijden, wanneer in gezelschap van vorstelijke personen, bij het hulde brengen aan het Vorstenhuis in tafelspeeches, bij het zingen van het Volkslied, geen verschil in houdig te merken was tusschen sociaal democraten en andere „burgerlijke" gasten. Nog bij het jongste bezoek van het Konink- lijk gezin aan Amsterdam in de afgeloopen week kwam dit tot uiting. Men ziet op de foto's den rooden Wethoudeg Polak heel hof felijk in gezelschap van Koningin, Prins en Prinses. Van Amsterdamsche collega's ver namen wij hoe Wethouder de Miranda glan zend van genoegen en met blijkbare inge- nomenheied de Koningin door de wijken van den nieuwen Woningbouw heelt rondgeleid. Maar de lezers van „"het Volk" krijgen daarvan niets te zien! Ons kwamen onder dat verhaal dc regels van een van Vondels oranje gezinde gedich- ten'weer in de gedachten: O, hoe zalig is 't te duiken Onder den Oranjeboom.... En te ruiken geur en lucht Van die schoone Oranievrucht Niet dat wij die roode hoffelijkheid tegenover het Koningshuis niet waardeeren. Integendeel. Maar laat de officieele sociaal democratie zich dan niet blijven tooien met den Januskop: eenerzijds eerbiedig opziende °aar het hoofd van Staat en aan den ande ren kant met en tegen de partijgenooten grinnekend om de leden van dat zelfde Vor- •tenhuiss (Van onzen eigen verslaggever.) L Vliegensvlug ratelt de beè.aartexpres door Brabant België tegemoet. Nog vóór we ons rustig in de coupé hebben laten neer vallen, vermoeid van het drukke gedoe op het station te Roosendaal, staan de Belgi sche douaniers reeds voor onze nieuwe „zit- en slaapkamer", die we na Brussel met vier medepassagiers zullen moeten deelen. Na beurtelings paspoort en bagage te hebben getoond, kunnen we het ons voor een oogenblikje gemakkelijk maken. Het ijzeren gevaarte zet zich weer in beweging, rillend over z'n krakend trekkende lenden en brie- schend van ongeduld, om ons in een voor Holland ongekende vaart, snel als een blik semschicht verder te voeren, Antwerpen voorbij, langs Belgisch eerste blad- en bloe- menpraal van diverse schoonheid, die zich daar ontplooit in lentezachtheid van duizend jong gegroende boompjes. Lange rijen ge rekte halzen hangen uit de ruime ramen en meer nieuwsgierig voor het minder bekende staren de blikken naar de vele plekken, van reeds beginnend zuidelijk natuurschoon en van het heuvelig terrein. Na een korte ken nismaking met mijn inmiddels binnengeko men medepassagiers begint na Brussel het eerste devote oogenblikje, als in alle coupé's de vijf Onze Vaders en Wees Ge- groeten worden gebeden voor een voorspoe dige reis. Stemmig doet het aan, de kralen van den rozenkrans te zien schuiven door de vingers van onzen grijzen Aartsbisschop, die in allen eenvoud en in volle levensblijheid, ondanks z'r. hooge jaren, de reis met al zijn wel en wee nog meemaakt, eer. reis, die evenwel verjongen moet bij de gedachte aan de bijzondere zegeningen, die ze afwerpen zal, bij de gedachte aan het groote voor recht, verbonden aan de mogelijkheid voor Z. H. den Paus te knielen met het bewust zijn te zijn vergrijsd onder het werk voor den grooten God. En we probeeren van uit den rijdenden trein een stukje landschapsschoon van Bel gië op de gevoelige plaat vast te leggen. We zouden in kiekjes willen bewaren alles, wat we in werkelijkheid genoten langs Han, Arlon, de Ardennen, Luxemburg, Lotharin gen, de Elzas, maar de voortjagende trein en de inmiddels ingevallen avond belette ons dit grage plan, Metz, Strassburg, met de daar tusschen liggende industriegebieden zagen we slechts met slaperige oogen, soms nadat een plotselinge „arrêt" ons had wakker doen schrikken. Woensdagochtend circa 4 uur rolden we het station van Bazel binnen. De „courier" van de directie had ons eenige uren te voren langs de coupé's gemeld, dat daar twee uur zou worden gepauzeerd om het ontbijt te gebruiken. Rammelende magen, die weinig nog hadden genut, vonden hier een keurig verzorgd ontbijt. Niettegenstaande het vroe ge uur, waren vele kellners op de been en was het een bedrijvigheid van belang; Aan smakelijke broodjes met heerlijke Zwitser- sche boter deden de Hollanders'zich te goed, en de roep over de ontvangst In Zwitserland was algemeen, toen we uit epn .meegekregen doos voor de lunch van vele Zwitsersche producten nog eens in den trein konden ge meten. Hoe werd dit genót évenwei spoedig vergeten, toen daar plots de bergen in al hun pracht zichtbaar werden, eerst de hooge beijsdc toppen, waarlangs de sneeuw in uit- loopende witte stralen naar beneden daalde en verdween achter de nevelige wolkjes, die de kruinen omzweefden als wierookwolken om hel wonderbaar mooie tc bejubelen, toen lager de gesmolten sneeuw bruisend en spat tend neerstortte, uitloopend in snel stroo- mende riviertjes met watervallen, waarin de opkomende zon met goudeffecten kunstelde, toen vergat men alles, kaas, boter en' brood en liet men zich pakken in den greep van het majestueuze, banger, als eensklaps het spoor onder doffe dondertonen den donke ren tunnel binnendaverde, en pas na 15 mi nuten weer in het volle zonnelicht kwam. (Men zie morgen de betreffende foto's in onze foto-pagina. Red.) Internationale Voorjaarsbloemententoonstel- ling Heemstede. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur R. K. Volksbond 8 uur Voetbalvereeniging D. S. V. 8 uur. Stadsschouwburg Rotterd. Hofstad-Too- nee), „En als de ster bleef stille staan 8 uur. Brongebouw Ledenconcert H. 0. V. 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van bloem stukken, aangevuld door een collectie teekeningen. In de voorzaal tentoonstel ling van Grafischwerk. De tentoonstel ling is geopend van 23 April tot 23 Mei 1925, dagelijks van 106 uur, uitgezon derd op Zondag. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 VS uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat ?3 leletoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. s Zaterdags alleen «an 92 en 1J4 van 26% en avonds van fcali 8 van half 8half 9 uur R.K Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloera- hofstraa» I - Alle werkdagen van v m 10—12 uui des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uu: behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos) R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur, be halve de; Maandagsochtends en op Zón en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kindr-boeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor HoIlandscFe meis jes, die hier geen lebui» hebben - Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 -"»«• op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om Sersterkende middelen d!5??s MAASUW HSroaotfus»» voor armen zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Hotzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, GeA Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie., iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen 'aan het zwarte schild met wit kruis aap den huis gevel. Het Jongenspatronaat „St. Francisus van Sales", in de parochie van de H.H. Elisa beth en Barbara, herdacht gisterenavond feestelijk haar 12Lö-jarig bestaan, in de groote zaal van ,,St Bavo" Tevens vierden 4 leden der patronaats commissie, de heeren W Willenboig. J. Lauw, G. Hetem en G, Teleman hun kope ren jubileum als lid dier commissie. Na een nummertje muziek opende de WelEerw. Heer kapelaan G. Goes, direc teur, den feestavond. Hij heette de aanwe zigen welkom en feliciteerde .ie jubilarissen. Spr. meende even terug te moeten gaan in de geschiedenis van het patronaat. Het werd 26 September 1912 opgericht en had tot eersten directeur, den WelEerw. Heer kapelaan H. P. W. van Dijk. Er werd toen begonnen met 7 a 10 jongens en met even veel commissieleden. Thans is het patronaat uitgegroeid tot een krachtige organisatie. De verschillende cursussen zijn met groote schreden vooruitgegaan Velen denken, dat het patronaat is, om de jongens 's Zondags vroolijk bezig te houden, waarop spr. nader inging. Deze koperen feestdagen zijn veelzijdig en de tentoonstelling van werkstukken van leerlingen van het patronaat droeg aller be wondering weg. Er is ook nog een viool cursus, tooneelclub en cursussen op maat schappelijk gebied. Hierna zong de zangclub, onder leiding van den heer J. de Jong, eenige nummertjes, die ondanks het kleine aantal medewerken den goed voldeden. Het glanspunt van den avond kwam dan aan de béurt n.l. de huldiging van de jubli- leerende commissieleden. Na een luid: „Lang zullen jij leven", nam kapelaan Goes weer het woord en sprak de jubilarissen, die op het podium hadden plaats genomen, toe. Hij wees er op, dat zij van het begin van hel patronaat er aan verbonden waren, dat zij dus 12'4-jaar zorg aan de jeugd hebben besleed. Deze steeds blijvende bestuursleden, aldus spr., zijn een groote steun geweest. Een der patronaatleden, de jongeheer Zoon, zeide onder de zorgen en de leiding, ■welke van de heeren uitging, genoten te hebben. De jeugdige spreker bood aan ieder der jubilarissen een bloemtafeltje, alsmede een-oorkonde, aan. De heer H. Willenborg zeide zeer onder dén indruk te zijn en de tafeltjes zullen een blijvende herinnering wezen. Namens de andere jubelarissen dankte spr. de jongens voor hun hulde. De heer G. Hetem, memoreerde nog, dat 12'A jaar geleden en klein patronaatsplantje in den grond werd gestopt, dat thans groot is uitgegroeid en waarvan de spruiten de leden zijn. waarvan er thans al eenigen commissieleden zijn. De heer Paap, bood namens alle oud leden een cinematografisch filmtoestel aan den directeur en de jubilarissen aan, en deed dit van eenige hartelijke woorden vergezeld gaan. Kapelaan Goes, dankte, mede namens de jubilarissen, voor het mooie geschenk. De heer P. B. Prenen, leeraar van den houtsnijcursus, schonk een mooi bewerkt kruisbeeld en hij hoopte, dat daaromheen spoedig een éigen patronaatstfebouw zou worden gebouwd. Daarna werd overgeaan tot afwerking van het programma. Allereerst noemen we de werk leverden. De vioolclub onder leiding van den heer Gigengack oogstte ook veel succes. De tooneelclub, onder regie van den heer v. Schi'e, bracht een blijspel in één bedrijf: „Het Vogelschieten,' voor het voetlicht, dat wel insloeg. De avond werd verder gevuld met muziek van het Jasz 'band orkest „Nut en Genoegen," dat kranig zijn best deed. Na een vroolijke. pantomime en eenige mooie gymnastische standen en groepen, sloot kapelaan Goes den feestavond met eenige hartelijke woorden! Onder de aanwezigen merkten we o.m. op, den ZeerEerw Heer Pastoor H. J. J. Wentzel en de WelEerw. kapelaans J. Schoenmaker, Z. de Korte en J. Postma. De Haarlemsch, bond van patronaten, was vertegenwoordigd door den heer E. J. Jonckbloedt. Het orgaan van de Vereeniging van Lee raren en Onderwijzers in de Gymnastiek in Nederland „De Lichamelijke Opvoeding", bevat ditmaal een uitvoerig verslag van het 63e geboortefeest. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Schotersingel 1296 baden genomen: in dat van den Koudenhorn 446; en dat van het Leidscheplein 932 en in dat van het Hofdijkplein 776. Aug. Oepkes, fotograaf, die zijn inrichting sinds eenige weken verplaatst heeft, naar Prins Mauritslaan 9a, ingang recht over hét Kennemer Lyceum, heeft daar een zeer goede tentoonstellingsruimte beschikbaar. Vanaf 22 Mei zullen daar geëxposeerd worden sierkunst van Mevrouw W. F. Bron- gersma Klinkhamer te Bloemendaal en gra fische kunst van mevrouw A- Broeckman Klinkhamer te Laren. Mejuffrouw E. Belinfante, celliste bij de Haarlemsche Orkestvereeniging, is als zoo danig benoemd bij de Dameskapel te Ede. De heer J. de Rooy, hoboïst te Tilburg, is als zoodanig benoemd bij de Haarlemsche Orkestvereeniging, hier ter stede. In dc ledenvergadering van Donderdag j.l. is lot Dire/cteur van bovengenoemde veree niging benoemd de heer J. Booda, alhier. Heden herdacht de heer L. Vos den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. „Hubertina". De jubilaris werd door de directie gecom plimenteerd, terwijl hem een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Ook nomens zijn collega's werd den heer Vos een geschenk aangeboden. Zaterdagmiddag speelde een zesjarig jon gentje met lucifers achter een groote loods, welke volgeladen was met turf en andere brandstoffen, staande nabij het stoomgemaal „De Lijnden" en toebehoorende aan den bt Endstoffenhandelaar R. Omdat alles door hel warme zomerweer kurkdroog was, vatte dc loods spoedig vuur en stond deze weldra in lichte laaie. De in de nabijheid gestation- netrde handbrandspuit was spoedig ter plaat se en onder leiding van den opperbrund- meester P. Bier, wist men het vuur tot deze loods te beperke^n en het op ongeveer 1 M. aangrenzende koffiehuis niet woning te be houden. Ook de motorspuit van Hoofddorp was gealarmeerd en arriveerde zeer spoedig, maar kon niets meer doen dan de brandende massa uitspuiten, hetgeen spoedig was ge schied. Een vrij groote hoeveelheid turf en eier kolen ging verloren. Zaterdagmiddag is hier de afdeeling Ken- nemerlland van het Vaderlandsch Verbond opgericht. Het bestuur bestaat uit de vol gende heeren: jhr. J F G. de Wolff, voor zitter; J. W. Fransen, 2de voorzitter; G. W. Comello, secretaris; Joh. P. Smit, penning meester; C. G. Honig Hzn., commissaris voor propaganda. Zooals men weet heeft de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer hier ter stede rich niet onbetuigd gelaten tijdens de bloe men tentoonstelling te Heemstede. Naar buiten is dit voornamelijk tot uiting geko men door de versiering van tal van straten en het arrangeeren van twee schouwburg avonden en eenige concerten. Meer in stilte heeft het Informatiebureau der Vereeniging dat gevestigd is in den uitgang van het Station, gewerkt. Hier werden gedurende de maand April alleen 2380 informaties verstrekt, dus 80 per dag, aan 1167 landgenooten, 495 Duitschers. 554 Engelschen, 70 Belgen, 46 Franschen 25 Amerikanen en 33 onderdanen van verschil lende andere naties. In hetzelfde tijdsver loop werden hier 6341 toegangsbewijzen voor de tentoonstelling verkocht en 518 ca talogi behalve een belangrijk aantal gidsen wandelkaarten en andore uitgaven van Vreemdelingenverkeer. Zaterdag heeft een gezelschap, bestaande uit de Amsterdamsche wethouders, F. M. Wibaut, E. Polak en J. von Frijtag Drabbe, vele raadsleden, directeuren van gemeentebe drijven en hoofden van gemeentediensten van Amsterdam een bezoek gebracht aan het Pompstation van de gemeente-waterleidingen aan den Haarlemmerweg, ter bezichtiging van de uitbreidingen, welke aan dit pomp station zijn gegeven. Tevoren is een bijeen komst gehouden in de raadszaal ten stadhuize te Amsterdam waar de heer F. M. Wibaut, wethouder voor de bedrijven, het gezelschap welkom heette. De directeur van de waterlei ding, ir. R. P. van Royen, heeft daarna eerst een historisch overzicht gegeven van de ont wikkeling van het bedrijf en van het nu 25 jaar bestaande pompstation, hetwelk hij deed volgen door een technische uiteenzetting van de uitbreiding. Hij herinnerde er daarbij aan, dat het juist 25 jaar geleden is, dat dit pompstation definitief in dienst werd gesteld. Het waterverbruik steeg naarmate de bevolking toenam en het hoofdelijk gebruik nuttig en onnuttig tezamen zich in nog hoogere mate ontwikkelde. Reeds enkele jaren nadat het pompstation Haarlem merweg in gebruik was, werd het gedachte maximum van 40.000 kub. M. overschreden, terwijl thans is te rekenen met een gemid deld gebruik van ruim 50.000 kub. M. per et maal en een maximum van rond 70.000 kub. M., welk laatste bedrag mtusschen nog niet daadwerkelijk is bereikt. Duidelijk is, dat met de stijging van 't gebruik conflict ontstond met den economischen eisch. t. w. gelijkmatigen aanvoer. De aanvoer per uur op den dag moest worden opgevoerd boven 4.2 pet. van het etmaalgebruik, terwijl des nachts niet ten volle 4.2. pet. in den reinwaterkelder kon worden geborgen. Het plan van Hasselt omvatte den bouw van een laagreservoir van 10.000 M3. op een emplacement gelegen aan den Haarlemmer weg. Voor de pompinstallatie werden geko zen met stoommachines gedreven pompen. Reeds spoedig na de voltooiing bleek de noodzakelijkheid om in uren van groot ge bruik de derde machine te betrekken, zoodat alsdan geen reserve meer beschikbaar was, hetgeen ertoe leidde dat een vierde aggregaat, waarvoor ruimte was gereserveerd in 1908, in dienst werd gesteld. Omstreeks 1918 leerde de ervaring, dat ondanks den opvoer van de hoeveelheid door Leiduin af te voeren water tot het maximum, dat met het oog op de transport leidingen toelaatbaar was te achten, niet meer de vereischte etmaal hoeveelheid in Amster dam kon worden gebracht, zoodat voorberei ding moest worden getroffen tot uitbreiding van de reinwaterbergruimte te Amsterdam. Het vereischte crediet werd daartoe in 1922 verstrekt en begin 1924 kon een tweede laagreservoir met 10.000 M3. inhoud in ge bruik genomen worden. Intusschen benaderde het maximum uur- gebruik te Amsterdam de 4000 M3., zoodat ook naar uitbreiding van het pompvermogen moest worden omgezien. Sedert de stichting van het pompstation heeft de techniekfoelang- rijke vorderingen gemaakt, zoodat de keuze niet als voorheen beperkt was tot eene in het stoomgebied. Gekozen werd als drijfkracht electriciteit en als pomp de centrifugaal- pomp, die direct aan den electromotor kan worden gekoppeld. Het belangrijke voordeel voor uitbreiding met electrisch gedreven aggregaten is hierin gelegen, dat in een be staande ruimte naast de groote machinezaal gelegen, die slechts ongeveer 1/9 deel van het oppervlak van deze heeft, een pompver mogen tot opstelling kon komen even groot als van de stoom-installatie. Daarnaast, dat de tijd, noodig voor de inrichting van de ruimte en de montage van machines, zeer belangrijk korter kon zijn dan bij een uitbrei ding met stoomketels en stoommachines, ter wijl eindelijk de kosten belangrijk lager zijn. De verüeeling van het pompvermogen van de nieuwe installatie in Vier machines houdt rekening met de wisseling van het uurge- bruik in dier voege, dat zijn opgesteld 2 pom pen van 1400 M3 uur, 1 van 800 M3. uur en 1 van 4Ö0 M3 uur. De vraag of en in welke mate de electrisch gedreven installatie het werk van de stoom- installatie zal overnemen is er een van eco nomischen aard, d.w.z. dit is afhankelijk van den prijs, waarvoor stroom van het zuster (broeder) bedrijf kan worden verkregen. Het spreekt vanzelf, dat de bedrijfcommissie van de gemeente als geheel te dezen den doorslag moet geven, doch zeker is het, dat gelet op de variabele kosten de jubileerende machine-installatie een zwaren kamp zal geven aan hare collega aan de overzijde van het Y, die haar de krachtlevering voor onze pompwerktuigen wil ontnemen. Spreker bracht warme hulde aan hen, die hebben meegewefkt aan het tot stand bren gen van de stoominstallatie, die thans onaf gebroken gedurende 25 jaar heeft gediend zonder de minste storing, in het bijzonder aan Werkspoor. Deze fabriek heeft hiermee een werk geleverd, waarvan spreker op zijn omzwervingen in binnen- en buitenland de weerga nauwelijks heeft gevonden en hij achtte het aan geen twijfei onderhevig, dat het bedrijf dér gemeentewaterleidingen nog lange jaren een veilig en economisch bedrijf daarmee zal kunnen voeren. Spreker wilde niet nalaten, hierbij een woord te wijden aan den tegenwoordigen chef van het pomp station H. I. Kleijn, die met de machines uit de werkplaatsen van Werkspoor naar hét pompstation aan den Haarlemmerweg is ver huisd, ze heeft ntedeopgebouwd en ze thans 25 jaar heeft verzorgd. De electrische pompinstallatie is evenzeer van inlandsch fabrikaat en wel afkomstig van de firma Groeneveld Co., Louis Smulders voor de centrifugaalpompen en Heemaf voor de electromotoren, waarbij eerstgenoemde firma als principaal aannemer optrad. Spre ker hoopte dat zijn opvolger over 25 jaar aan laatstgenoemde fabrieken dezelfde mate van hulde kan brengen als hij thans aan Werk spoor deed, maar vooral ook, dat de stoom machines het certificaat van trouwe plichts vervulling niet zullen beschamen. van 't Ledenconcert der H. O. V. op Woens dag 20 Mei 1925, S uur. in den tuin van het Brongebouw (bij ongunstig weder in de zaal) Dir. Willem Knikker. Fransch-Italiaansch programma: 1. Marche militaire francaise, Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Vooruit OPGAVE: Medegedeeld door hef Kon. Ned. Metéfrrol. Instituut te de Bilt Naar waarnemingen in den morgen van 19 Mei: A Hoogste Barometerstand 770.3 m.M. te Vfisby. Laagste Barometerstand 755.6 m.M. t» Holyhead. Matige tot zwakken, zuidoostelijke tot zuidelijken wind, in het zuidwesten zwaar bewolkt of betrokken met regen of onweer, later opklarend, weinig verandering in tem peratuur, in het noordoosten gedeeltelijk bewolkt, droog behoudens kans op onweer, koc'er. C Saint-Saëns. 2. Ouverture „MignonA. Thomas. 3. „Terpsichore", ballet, L. Ganne. 4. Fantaisie de l'Opéra „Hérodiade", J. Mas senet, 5. Ouverture „La Gazza ladra", G. Rossini. 6. „Chant des Clochesrêverie, A# Luigini. 7. Fantasia dell' Opera „Cavalleria RusticanaP. Mascagni. Door de gemeente zijn de twee boeren woningen aan de Zomervaart aangekocht. Ze moeten gesloopt worden. Maar, nu staan deze woningen leeg. Waarom zoo lang ge wacht met afbreken Iedereen heeft er vrijen *iegang, overdag en 's nachts. Vooral avonds en 's nachts is dit een bedenkelijke toestand. Doch behalve dit gebeurt het her haalde malen, dat kinderen halsbrekende toeren op en om de huizen uithalen. Het is een wonder, dat er nog geen onge lukken gebeurd zijn. Zoo zat er een dezer dagen een klein meisje in de dakgoot. Het kind had zich langs de afvoerpijp naar boven getrokken en kwam op die manier op het dak. Het wordt tijd dat de gemeente hier eens naar kijkt. Laat zij de woningen slopen of afzetten, zoodat niemand meer vrijen toegang heeft. Zaterdagavond vierde de heer H. J. Bou man in den Schouwburg aan den Jansweg, zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid der afd. Haarlem en Omstreken van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren en van de schietvereeniging „Generaal van Merlen". Toen de heer Bouman met zijn familie binnentraden, stonden alle aanwezigen op en zongen twee coupletten van het Bondslied. De heer W. Bakker, voorzitter van de feestcommissie, nam dan het woord en schet ste in mooie bewoordingen het werken en streven van den heer Bouman. Ook de Bonds voorzitter, de heer Gerdes, sprak eenige woor den van gelukwensch, waarna de heer Bou man voor de belangstelling dankte. De aVond werd verder gevuld met zang en muzie k. De „Tel." meldt, dat Zondagavond om streeks half tien kortsluiting met brand ont stond in een tramrijtuig van den Sloterdijk- dienst der E.S.M. De oorzaak was deze :Een zeven-jarig meisje, dat door een dame werd begeleid, zou voor de halte Joost Banckerstraat te Amsterdam op het knopje van het stopsig naal in den wagen drukken. Het kind deed dat echter in drie korte stooten in plaats van in een stoot en dit werd door den bestuurder als 'n noodsein opgevat. De man zette daarop der motor op achteruit en remde, terwijl de wa gen nog een groote vaart had, zoo snel, dat de stroomleiding doorsloeg met bovengemeld gevolg. In den wagen ontstond een lichte pa niek doch niemand bleek gekwetst. Het brandje werd met emmers water gebluscht. Gisterenavond werd in café Roodenburg Spekstraat, de op initiatief van den Neutra- en Bestuursbond, belegde vergadering ge houden van alle in Haarlem bestaande Vak- centralen in zake geruchten omtrent het opheffen van de crisis-commissie. Opgeko men waren, de Neutrale Bestuurdersbond, de Haarl. Bestuurdersbond, Het Plaats. Arb. Secretariaat en de Ver. van Hoofdarbeiders. De Christ. Bestuursbond had bericht van verhindering gezonden terwijl de R.-K. Be stuurdersbond we! instemming had betuigd, doch niet was opgekomen. Na uitvoerige beraadslaging werd met al- getnecne stemmen besloten tot benoeming van een commissie, die zich ten doel stelt speciaal de belangen van de werkloozen te behartigen. Aanrijding op de Groote Markt Gisteravond omstreeks kwart voor 9 uur kwamen eenige wielrijders op den hoek Bar- teljorisstraat-Zijlstraat in botsing met een tweetal bejaarde menschen. Beiden werden ondersteboven gereden, terwijl ook de wiel rijders met den grond kennis maakten Een heltige woordenwisseling ontstond waarbij van beide zijden in krachtige termen van antwoord werd gediend. De wielrijders von den het ten slotte raadzamer te vertrekken, doch dit geschiedde onder protest van het aangereden paartje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1