SSS&*ïssa-!-rz ïrs&ssssSz f3000.- tsa=^6Ïsf=sscs^5S.s«assï^ r 750.- 5as5,-s=rat=s r 25o.-s.-S5?^="ssf; f 125.- ssjsswaus f so.- r Woensdag 20 Mei 1925 49ste Jaargang No. 16048 pit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad De Candidaatstelling. Agenda 21 Mei Agenda 22 Mei GEMEENTEZAKEN. Reorganisatie Middelbaar en Voor bereidend Onderwijs. Ter inzage-legging lijsten van candidaten. Lezing over de Kamers van Koophandel. Wegens den feestdag van O. H. Hemelvaart, zal dit blad morgen niet verschijnen. Het „kiepen" van de Tulpen. Een geschenk van de firma J. J. Weber en Zoon te Haarlem, aan de AJg. Vereeniging voor Bloembollencultuur. R.-K. Middenstandsvereeniging. Inschrijving leerlingen aan de open bare school voor uitgebreid lager onderwijs. Benoemingen. Statuten. „Boaz." Rijwieldiefstal. Haarlemsche Jacht-Club. Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". De Ford Tulpen Parade. Burgerlijk Armbestuur. De leegstaande boerderijen aan de Zomervaart. Aan de Katholieke Vrouwen in Haarlem. Gevonden dieren en voorwerpen. De candidaatstelling voor de Tweede Kamer. Een wat oud recept. Telegraphisch Weerbericht Nieuwe school te Schoten. Hypothecaire Belegginsbank. De abonnementsprijs bedraagt voof Haarlem en Agentschappen; per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden tnededeeling, 60 cL per regel op de le Pagina s '5 ct# per regeL Vraag- en aanbod-adver— tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 cL, bij rooruitbetaling. Gisteren is hier te lande de eerste offici ële siao vpor de groote verkiezingen van 1 Juli a.s. gezet. Ten stadhuize van alle ge meenten waar het hoofdstembureau van een Kieskring is gevestigd, zijn namens de ver schillende partijen, groepen en personen de candidatenlijsten ingeleverd. Zoover wij kon den nagaan, zijn het er ditmaal minder dan den vorigen keer n.m. 35. In 1918. de eerste daal, dat het lijstenstelsel, bij invoering van iet evenredig Kiesrecht, in zwang kwam, werd er gestreden met 34 verschillende lijs ten; in 1.922 was de versnippering al zóóver, Jat er niet minder dan 50 verschillende lijs ten werden ingediend. Met welk resultaat? Dat er tien partijen in de Kamer kwamen; veertig ..partijenkregen dus zelfs niet eens één vertegenwoordiger. Er -werden toen bijna drie millioen stemmer uitgebracht. Voor één Kamerzetel w&Ten gemiddeld ruim 29.000 stemmen noodig. En van de 50 candidaten- iijsten waren er 22 die minder dan 5000 stemmen behaalden; 13lijsten konden het Zelfs niet tot duizend stfemmen brengen; ja zelfs bleven twee beneden honderd! Die les heeft blijkbaar wel een weinig, maar nog lang niet voldoende geholpen. We zullen nu im mers bij deze verkiezingen weer stembiljet ten hebben waar de kiezer in dezen kies kring uit 18, in andere kringén zelfs uit 25 en meer „partijen" heeft uit te zoeken. Het getal lijsten is wel minder dan den vorigen keer; maar er zijn ook nu weer midden stands-, plattelanders-, pensioen-, rentetrek kers- sport- en rapaillepartiien. De belan- genpolitiek viert dus wederom hoogtij. En Opnieuw zal de uitslag aantoonén, dat vele duizenden stemmen op 1 Juli a.s. verspild verden aan lijsten, waarvan het nu reeds vaststaat, dat zij den kiesdeeler nog voor geen derde part halen. Maar wie in staat is in dit spijkerschrift der candidatenlijsten *e lezen, weet, dat zij meer zeggen dan dat er een aantal waarde loos zijn ingediend. De belangenpolitiek is n.m. niet alleen uit den partijnaam te onder kennen, maar iedere lijst draagt een groot aantal namen in bepaalde volgorde; en deze samenstelling en rangorde is in verschillende partijen ook wederom niet dan na- beftigen strijd verkregen. En in dat gevecht om den voorrang van bepaalde candidaten had op zich zelf ook weer het karakter van een belangenstrijd. Thans, na de officieele can- aidaatstelling gaat het aan de stembus partij tegen partij; maar we moeten niet vergeten, dat te voren menig gevecht binnen de partijen is gevoerd. De vraag dringt zich dan ook op, of dit zoo maar kan voortduren. Die strijd in den boezem der partijen voert op den duur nood wendig tot al meer versplintering.Wij zagen het reeds in de socialistische partij waar verschillende groepen zich tot zelfstandige „partijen" vormden; wij zagen het onder de linksche democraten,, bij de christelijke par tijen en ook de groote R.-K. Staatspartij bleef niet vrij van de splijtziekte. Men heeft maar weinig politieke kennis noodig om te begrijpen, dat op deze wijze het parlemen taire stelsel zijn eigen graf aan het graven is. Regeeringscrisissen in Duitschland, Enge land en de nog versche in België die 38 dagen duurde, leeren, hoe de parlementaire regeeringsvorn; misgroeit, wanneer het ge zonde partijwezen verwatert, wanneer in plaats van enkele machtige partijen, waar van de eene een regeering levert en een ander een oppositie, er tientallen onderling vechtende én kijvende groepen ontstaan, Waaruit noch 'n regeeringsmeerderheid noch een loyale, vruchtbare oppositie te vormen is. Het verval van het parlementaire stelsel is dan ook een internationaal probleem. Alle pogingen hoe goed bedoeld ook om het kiesstelsel te veranderen zullen lapmiddelen blijken, kwakzalversdrankjes, waarmee de zieke hoogstens de suggestie kan worden bijgebracht, dat er nog beter schap mogelijk is; maar niettemin zal de kwaal haar sloopend werk voortzetten. Er is maar één middel afdoende, n.m. de politiek weer boven den belangenstrijd uit te heffen. En dat kan slechts gebeuren door de overheidsbemoeiing te decentraliseeren, Want'in wezen is heel het parlementaire verval niet anders dan een gezagscrisis. De Parlementen, de regeeringen en de departe menten zijn met ondragelijke hoeveelheden werk overladen. ,En de kiezer waant, dat zijn afgevaardigde zijn speciale belangen kan behartigen en bij voorkeur zal behartigen. Er is geen andere uitweg dan het scheppen 'an publiekrechtelijke organen, waardoor de verschillende maatschappelijke groepen haar eigen bijzondere zaken kunnen regelen. Er is verder dringend noodig een wijziging van gemeente- en provinciale wetten waardoor de plaatselijke en gewestelijke gemeenschap- Pen, de waterschappen enz, meer zelfbestuur krijgen. Door dit alles zal het parlement Worden ontlast. Het zal .slechts de groote lijnen in de wetgeving aangeven en de Voornaamste belangen van buitenlandsehe Politiek, defensie, enz. hebben te behartigen, over een juiste rechtsbedeeling hebben te waken, minimum-eischen voor goed onder lijs hebben te stellen en dergelijke. Met Oen aanmerkelijke vermindering van staats bemoeiing en decentralisatie van gezag zal bef zwaar beladen budget van zelf inkrim pen, met een consequente belastingvermin dering En de kiezer zal in den volksver tegenwoordiger, dus in het parlement niet meer 'n belangenvertegenwoordiger zien. De belangenstrijd zal zich op ander terrein in engeren kring verplaatsen, maar is daar veel minder gevaarlijk. De oplossing za'i dus alleen hij kunnen ge ven, die het onjuiste van het individualisti sche systeem inziet en naar een organische vertegenwoordiging, dus naar een organisch kiesrecht wil streven. Wij hopen hierop in de komende weken van stembusstrijd uitvoeriger terug te ko men Als ernstige les van de candidaatstel ling van gisteren hebben wij nu reeds met een enkel woord naar deze noodzakelijke oplossing willen heenwij'zen. SLUITING der Internationale Voorjaars- Bloemententoonstelling te Heemstede, om 6 uur n.m. Den Hout Concert H. O. V. half 3 uur. Sccieteit St. Bavo. Voetbalvereeniging „Geel Zwart" 8 uur Bestuur Kies- verteniging 8 uur Vertrouwensman nen Metaalbewerkers 8 uur Room- sche raadsleden 8 uur Haarl. Gem. Koor 8 uur Alberdingk Thym 8 uur Middenstandsvereeniging „De Han ze' 8 uur Filmavond N. Z. H. T. M 8 uur Bestuur Vrouwenbond half 3 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van bloem stukken, aangevuld door een collectie teekeningen. In de voorzaal tentoonstel ling van Grafischwerk. De tentoonstel ling. is geopend van 23 April tot 23 Mc: 1925, dagelijks van 106 uur, uitgezon derd op Zondag. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89K uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 elefoon 10049 Alle werkdagen van 9—» half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en VA van 26% en 's avonds van hali 8 van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uui behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau B! weg 309. Overveen (dr C Bos). R- K. Leeszaal en uitleenbibliotheek .lansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 2---5 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 -u' op Maandag- Woensdag- eD Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen vuor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dadelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aahvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kenr.en aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel B. en W. stellen voor aan de Amsterdam- sche Anlhraciet Maatschappij le Amsteram te berichten, dat eerst dan tot terugbetaling van de door haar gestorte waarborgsom ad 1.000 kan worden overgegaan, wanneer zij de haar toegezonden nota voor verricht straatwerk ten bedrage van 846.23 heeft voldaan, Verschenen is thans het rapport der com missie voor de reorganisatie van het Mid delbaar Onderwijs, waarvan wij reeds eerder een uittreksel publiceerden. De voorziter van het Hoofdstembureau in den kieskring XI (Haarlem) maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde lijsten der candi daten, gestld voor de op Woensdag 1 Juli te houden stemming ter verkiezing van de leden der Tweede Kamer der Staten Ge neraal, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage zijn neergelegd. Jhr. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, alhier, hield Dinsdag een lezing voor de leerlingen der vierde klasse H B S. 5-j. c. A (Hoogere Handelsschool) naar aanleiding van het onderwerp: De Ka mers van Koophandel voorheen en thans. Spr. schetste in een heel interessant over zicht de beteekenis der Kamers vóór de wettelijke regeling, de oorzaken van den ge ringen bloei en de reglementeering, zoowel vóór als na 1848. Daarna liet spr, bet volle licht vallen op de waarde van de wettelijke regeling en de beteekenis die de Kamers hebben gekregen voor het geheel'e econo misch leven. Uit het hartelijk applaus der leeraren en leerlingen en de slotwoorden van den direc teur bleek ten duidelijkste, hoezeer de le zing van Jhr. Mollerus op prijs werd gesteld In het Weekblad voor Bloembollencultuur komt het volgende interessante artikel voor van door Dr. E. van Slogteren over het „omvallen" of „kiepen" van de Tulpen De laatste twee jaren hebben we ons, voor zoover het andere werk dit toeliet, bezig gehouden met de bestudeering van het z ;n. „omvallen" of „kiepen" van de Tulpen. Dit levert immers een probleem, dat voor den afzet van onze Tulpen van buitengewoon veel belang is. Voor de oplossing van dit probleem was het in de eerste plaats noodzakelijk om te weten, waaraan dit verschijnsel moest worden toegeschreven en het lag dus voör de hand, dat het onderzoek in de eerste plaats werd gericht op het zoeken naar de mogelijkheid om het verschijnsel willekeurig te voorschijn te kunnen roepen. Eerst wanneer het ons gelukt was het „kiepen" a.h.w. op commando te doen plaats hebben, zijn we wellicht op den goeden weg bij het zoeken van de oorzaak en mogen we hopen een middel te vinden om het in de toe komst te voorkomen. Al is het onderzoek nog niet geheel afgeioo- pen en hoop ik hierover binnenkort uitvoeri ger mededeelingen te doen, toch meen ik, dat er in de vakkringen voldoende belangstel ling voor dit verschijnsel bestaat, om nog voordat dit bloeiseizoen geheel is afgeloopen, te willen demonstreeren, dat het ons althans gelukt is, het „omvallen" kunstmatig te veroorzaken. We kunnen nu bij alle tot dusver onder zochte variëteiten de typische verschijnselen van het „kiepen" te voorschijn roepen. Een paar foto's van door middel van nar cose „kunstmatig" gekiepte Tulpen, waar naast de overigens onder gelijke omstandig heden gebleven controle Tulpen, zijn hier voor in de afdeeling van het Laboratorium voor Bloemb'hllenonderzoek op de tentoon stelling te Heemstede opgesteld. Indien het ons nog gelukt levend materiaal van deze Tulpen onbeschadigd over te bren gen, dan zullen we ook deze in de kas aldaar opstellen. Door de firma J. J. Weber en Zoon, le Haarlem, is aan de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur een fraaie baro meter geschonken. Het houtsnijwerk, waarin de barometer is vervat, stellen de symbolen dér vereeniging voor: bloemen en bollen. Een begeleidend schrijven vergezelde dit fraaie cadeau., dat door de Vereeniging in dank is aanvaard en dat bestemd is om eer lang een plaatsje in te nemen in het eigen gebouw der vereeniging. Het geschenk zelf is eveneens symboliek. Want immers speelt bij elke cultuur en zeer zeker bij bloemen cultuur een grooter rol dan het weer? De barometer is het werktuig, waarop de weersgesteldheid wordt geregistreerd. In gebouw „St. Bavo" houdt de R. K. Mid denstandsvereeniging a.s. Vrijdagavond half 9 een algemeene ledenvergadering. In die ver gadering zal de heer Paul van Deurzen een causerie houden over Ons Belastingstelsel, beginsel onderling verband en toelichting op de invulling van het aangiftebiljet voor de Rijksinkomstenbelasting op de winstbepaling in verband met artikelen 10 en 11 van de Wet op de Rijksinkomstenbelasting." De Burgemeester van Haarlem 'grengt ter kennis van belangiiebbenden, dat de inschrij ving van nieuwe leerlingen aan genoemde school voor den cürsus, welke op 1 Septem ber a.s. aanvangt, zal geschieden bij het Hoofd (den heer F. T. Popma). dat daartoe zitting zal houden in Het schoolgebouw aan de Jacobstraat No. 2 op Vrijdag 22, .Zaterdag 23, Maandag 25, Woensdag 27 en Donderdag 28 Mei a.s. van 1112 uur. Door den Minister van Waterstaat is be noemd tot plaatsvervangend lid in de com missie, belast met het afnemen van de exa mens ter verkrijging van een diploma als machinist aan boord van koopvaardijschepen en als machinist voor de sleepvaart, de heer D. Duursma, gepensionneerd hoofdmachinist der Stoomvaart Maatschappij Nederland, te Bloemendaal Tot plaatsvervangend lid in de commissie, welke in 1925 belast zal zijn met het afne men der akte-examens in de Engelsche taal (akten M. O. A. en L. O.) is door den Mi nister van Onderwijs, K. en W. benoemd mej. J. S. J. Klap, leerares aan het Christe lijk Lyceum te Haarlem, wonende te Am sterdam. In het Staatsblad komen voor de statuten van de Postduivenvereniging „De Lucht post" gevestigd te Zwanenburg bij Halfweg, gemeente Haarlemmermeer. In de gehouden jaarvergadering van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz" werden de balans, winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 10 pet. Als bestuursleden werden herkozen de heeren C. ten Boom en A Zomer. Ten nadeele van een jongmensch hier ter stede, werd gisterenmiddag een rijwiel ont vreemd, dat geplaatst was voor de school aan de Raaks, alhier. De Haarlemsche Jachtclub heelt tegen Za terdag 23 en Zondag 24 Mei internationale en nationale zeilwedstrijden uitgeschreven op het Noorder Buiten Spaarne, bij Haarlem. Precies om twee uur 's Zaterdags, zal bet afvaartschot klinken voor de 12-voetsfollen (seniores), waarna met geregelde tusschen- poozen Van een kwartier de verschillende klassen zullen starten. Om 4.15 uur varen de 45 M2 jachten af. Zondag zullen de wedstrijden om 10 uur beginnen. Aan de Internationale Groepswedstrijden nemen o.a. deel de Burnham Yacht-club, de Haarlemsche Jachtclub, de Roei- en zeil- vereeniging Het Spaarne, de Haarl. Jacht club, Zaanlandsche^Zeilver. en de Water sportvereniging Loosdrecht. De prijsuitdeeling zal dadelijk na afloop van de wedstrijden op Zondag in de Jacht haven ph :ts hebben. Door c i lid der H. J. C. is ter aanmoe diging tot deelneming aan wedstrijden in 12 v. joden door die leden der H. J. C. die niet geregeld prijswinnaars zijn, als prijs een zilveren 12 v. jol uitgeloofd. Op het terrein aan de Jachthaven kunnen tijdens de wedstrijden geen fietsen geborgen worden, In een door „Zang en Vriendschap" ge houden buitengewone vergadering werd nog niet definitief besloten tot aansluiting bij den Ned. Zangersbond. Een besluit zal wor den genomen op de eerstvolgende jaarver gadering. De N.V. Haarlemsche Auto-Centrale deelt ons mede, in aansluiting op ons bericht over den Ford-optocht van eenige weken geleden, dat de tocht zoodanig geslaagd is, dat er niet aan te twijfelen valt of het volgend jaar zal hi; :een nog grooter aanblik geven en wellicht kan door de Ford Motor Compa ny jaarlijks te houden toch een aanleiding zijn om teikenjare een tulpencarnaval te geven, waartoe dan al die bloemen kunnen worden benut, welke nu als waardeloos wor den weggeworpen. Gisteren is de heer J. Lima, die als por tier en voor loopwerk in lóssen dienst bij het Burgerlijk Armbestuur verbonden is, 80 jaar geworden. De grijsaard is een nog kras se man. Hij werd des morgens echt hartelijk ge huldigd. De voorzitter van het B. A. met een deputatie uit de leden heeft hem toe gesproken en behalve welgemeende geluk- wenschen met dezen merkwaardige:: dag, den jarige een enveloppe overhandigd. De ambtenaren gaven eveneens blijk van hun medeleven in dit verjaringsfeest en bo den hun bejaarden collega een fraaie pijp met verder rookgerei aan, waarbij het aan een vriendelijke toespraak niet ontbrak. Het was een heel aardige huldiging, waar door dc sympathieke oude heer zeer ge troffen was. Gisteren schreven wij iets over dez^ woningen en drongen aan op spoedige sloo- ping. Thans heeft de gemeente met „bekwamen" spoed eenige werklieden aan 't werk gezet en is aan de afbraak begonnen. (INGEZONDEN.) FEESTAVOND Stadsschouwburg Haarlem, 26 Mei a.ï., 8 uur 's nam. ten bate van de Hongaarsche R.K. Studententafels „Mensa Adelbertina". De dames worden dringend verzocht te komen in GESLOTEN KLEEDING. Bovenstaande kaart is de laatste dagen aan u allen te koop aangeboden; en vol doende aan een verzoek, tot mij gericht, wil ik heel graag nog even het prachtige doel van dit Liefdewerk toelichten. De baten van dezen feestavond zullen nl. dienen om de hongerlijdende studenten in Hongarije een warm middagmaal te ver schaffen. Elk maal kost één kwartje, zegge een kwartje, dus. hoe meer kwartjes ontvangen, hoe meer hongerige magen ge vuld. Toch zit er nog iets veel hoogers aan deze aalmoes vast, dan lichamelijker: honger te stillen. Niet alleen het lichaam van deze studenten lijdt gebrek, ook de ziel hongert naar geestelijk voedsel; honger, die wel licht nooit gestild zal worden, zonder onze milde giften, dames. Van neutrale zijde wordt n.l. alles in het werk gesteld om die R.K. studenten te lok ken naar de maaltijden „open tafels", door deze z.g. neutralen ingericht. „Honger is een scherp zwaard", en velen konden de pijn van dat vlijmscherpe zwaard al niet langer uitstaan!.... Maar dit betee- kende voor die arme jongens zich werpen in de armen van het ongeloof. Moeten wij, Roomsche vrouwen, die ons H. Geloof zóó liefhebben, niet helpen, krachtig helpen om deze^ Roomsche jeugd in Hongarije de toe komst van het Katholieke vaderland te behouden voor onze Kerk? Want, weet het wel de heele toeleg van die mooie neutrali teit van het Groot-Oosten is: in ge heel Midden-Europa 't Katholicisme uit te roeien. Moedrs van studeerende zonen, u voor al vraag ik, hebt medelijden n:et de stu denten in Hongarije; laat uwe ruime, edel moedige gift hen bewaren voor zich zelf, behouden voor Katholiek Hongarije; de goede God zal het u aan uw eigen jongens zeker vergelden. Maar ik vraag nog meer van u, vrouwen van Haarlem, ik vraag ook een zedelijk of fer van u, terwij! ik u wijs op den aller- laatsten regel van de kaart, die ge koopt; daar wordt gevraagd: „Gesloten kleeding Welnu, onder Katholieken moest dit hee- lemaal niet gevraagd behoeven te worden; ter herinnering alleen wordt dit nog eens dringend verzocht en ik meen als presidente van een groote greep Katholieke vrouwen in Haarlem en als medelid van het Comité voor den feestavond dit „driegend verzoek" nog eens met een dikke roode lijn te mogen on- derstreepen. Laat er op dezen offer- en liefdevollen feestavond nu eens volstrekt niets op oe kleeding aan te merken zijn, zoodat onze Plebaan, op wiens zeer uitdrukkelijk ver lengen, deze laatste regel aan de uitnoodi- gingskaart is toegevoegd, zich zal kunnen verheugen, dat Z, H. E. het Eere-Voorzitter- schap van dit liefdewerk heeft aanvaard Zoo zal dan zeker het offer gegrepen uit de beurs en het offer gebracht aan het hooge ideaal der vrouw: reinheid in alles ons Gods zegen verwerven en den studenten in Hon garije ten goede komen. Bloemendaal. F. A. M. PEE IERS. J. Brink, Broerweg 58 te Nijmegen, beursje met geld T. Harren Jacobstraat 19, Fransch boek J. v^Kuyk, Brouwersplein 7 rood, boa J. Droog, Magdalenasteeg 5rd. werkbroek Politiebureau, Smedestraat, ceintuur A. Middelbeek, L. Begijnestraat 30, ceintuur :P. J. v. Daalen, Gierstraat 10, cape B. J. Overweel, Frans Halsstraat 44, grijze ceintuur P. Heeremans, Wouwerman- straat 52, collier Politiebureau, Smede straat, postduifBlazer, Kloosterstraat, bast. herder, Haarlem ;J. H. Boere, Gen. Cronjéstraat 118, stofjas J. Droog, Magda lenasteeg 5 rood, schildersjas Mej. Schakel, Kruisweg 4, poes (zw. wit.) W. Beek. Rozenprieelstraat 99, sportkous Gerzon, Groote Houtstraat, poes-zw. wit Fauna Lindeman, Bilderdijkstraat 35, poes- wit Fauna de Vries, Gen. Bothastraat 35, poes-grijs, Haarlem A. de Graaf, Sophia- straat 31, damesmantel G. Arink, Kokstraat 6 rood, regenmantel ;St>rik, Tetterodestraat 35, potlood in étui R. Wassenaar, Damiate- straat 31, pakje met stoffen Politiebureau, Smedestraat, damesportemonnaie B. Faase, L Margarethastraat 1, idem m.i. J. G. Buis, Kampersingel 28, idem m.i. Politie bureau, Smedestraat, rijwiel C. Stroes, Har- menjansweg 26, rij-en nummerbewijzen H. Letsch, v. Marumstraat 69, rijwielbel. merk C. Staphorst, Grebberstraat 16, idem v. d. Maat, Kruistochtstraat 57, huissleutel W. Lansdorp, v. d. Vinnestraat 19 rd. schoentje; C. de Nobel, Zijlstraat 89, sierspeld J. Wie- lart, L. Raamstraat 20, gymn. schoentje W. Koper, Leidschevaart 28 mj., tasch met Rozenkrans enz. P- J- van Daalen, Gierstr. 10, trommeltje J. M. Derwig, Dreef 20, tasch met notitieboekje, kammetje enz. P. Duyndam, Kogelstr. 14, Heemstede, zaag. Terug te bekomen bij B. Lazet, Antonie- straat 10, armbandje H. Wubbels, Anthonie straat 4.b rd,, tramabonnement L. Boldingh, Tempelierstraat 29, badmuts; G._ J. Platei, Colensostraat 16, badmuts J. Huismans, Esschilderstraat 10, grijze ceintuur H. v. Rijswijk, Kloppersingel 127, motornjwiel dop Kruif, Aelbertsbergstraat 25, etui J. Kollaardt, Oranjestraat 102, gymnastiek schoen J. Rijbroek, Raamgracht 8, kinder- halsketting ;M. Korenstra, Leidschestraat li., wollen handschoen J. v. Eek, Voorhelm- plein 24 rd., hasketting Ridderhof, Klever parkweg 27, gele hond, K. Fauna Hakke laar, Siwardstraat 20, gele herder, mem Pel, Zuidertumdorplaan 14, zwart hondje, idem W. de Meij, Lcidscheplem, 14 zw. werkjas F. Beun, Verspronckweg 114, manchetknoop de Lange, Jansweg 27, zw. wit. poesje K. Fauna Stroethof, Vijverweg 31, Bloemendaal, zwarte poes, K. idem Laurens, Brouwersstraat 28, horlogeketting A. Plooier, Olycanstraat 30, laken G. J. Ten Tam. A Jr. Loosjesstraat 17, manchetknoop H. Roest. Brouwersplein 49, portemonnaie m. i. A. Gelaudie, L. Wijngaardstraat 30, pet Directeur Postkantoor, Ged. Oude Gracht, portemonnaie m.i. J. v. Impelen, Zijlvest 41, rijwielbel. plaatje; W. wils, Casteleijenstraat 8, idem C. 'Hartman, vxen. Bothastraat 13, idem M. Beelen, Oranje kade 17, idem C. Vos, KI. Heiligland 66e, idem H. A. v. Iperen, Zwaardstraat 5, rij- wielsleutel Tjaden, Santpoorterstraat 43, <asch met boeken „Bethesda Sarepta Hazepaterslaan, damestasch m.i. Politie bureau, Smedestraat, manchestervest L. v. d. Aar, Haarl. liedestr. 151, vloerzeil E. Damiaats, Wagenweg 110, zweep. Openbaar Slachthuis, bok J. v. Bergen, Ged. Oudegracht 18, verkoopboekje Glas, Leliestraat 9 B, bril in étui J. Koelemeijer, J. Nleuwenhuizenstr.4, bezem J.^ Harkema, Jansstraat 6, beursje m.i. J. Berthoie, vroom- straat '12 rd. bril J- Verhagen, Harmenjans- straat 42, R. K. kerkboekje A. Overdam, Ursulastraat 10 G, kerkboekje F. de Leeuw Lange Heerenvest 82, bruine ceintuur v. Rossum du Chattel, Langer.dijkstraat 24, ceintuur J. J. Schipper, Leidschestraat 86, paardedeken Politiebureau. Smedestraat, étui met schrijfbehoeften. Heyningen, Kastanjeplein 9, geel hondje, Haarlem Zwennis, Rijksstraatweg 134. do- berman Haarlem Serné, Lmdenstraat Kareistr. 38, koralen ketting J. Muis, Haart liedestr. 2, kinderkousen J. v. Opzeeland, Zijlstraat 26, entréekaart Slijmers, Celenso str. 27 Schoten poes (zw. wit.) Haarlem Da mes Schakel, Kruisweg 4 zw. poes idem Haarlem Politiebureau Smedestraat, num merplaat en portemonnaie m.i.N. Lindeman, Leidschestraat 20 B, rozenkrans H- o<_ Kruif, Gasthuislaan 144, rijwielpomp B. Preijde. Heerenweg 122 H.stede regenmantel Kweekschool, Hazepaterslaan 34, rijwielbel. merk Wijnalda, Gen. Joubertstr. 72, idem N. Drijver, Kleverparkstraat 5. n.e"*P'e Dijkstra, Vooruitgangstr. 13, rijwielbel. merk J. W. Burghout, Kerinemerpiem 6, rozenkrans, Politiebureau, Smedestraat, rij wielbel. merk en reclamebord; J. v. Kuik, Brouwersplein 7 rd, struisveeren r, K.ater, Oranjestraat 124, slagersschortje J. Nieu- wenhuis, Kleverparkstr. 2^, toiletzakje m.i.; W ter Horst, Oranjestraat 166, trom (speel goed) B. Hollbach, de Clercqstr. 120, zakje met breiwerk ;J- Boot, o-ierstraat 56, vrou- wenzak met zakdoek enz. Na half twee, gistermiddag, werden ten stadhuize, alhier, nog de volgende candi datenlijsten voor de verkiezing^ van leden der Tweede Kamer der Staten-Geceraal in gediend: R. K. Volkspartij: 1. Mr. P. M. Arts, Tilburg; 2. W. C. Set- teui, Utrecht; 3. M. J. G. Kuypers, Rotter dam; 4. Felix A. C. Donders, iilburg; 5. E. M. H. Robert, geb. De Wolff, Amster dam; 6. J- van Steden, Hengelo; 7. J H. J Gregoire, Maastricht; 8. P. M. Beyerbergen van Henegouwen, Amsterdam; 9. J. D. Brada, Warga; 10. C. P. van Oostveen, Utrecht; 11. G. J. B. Albrink, Detiekamp; 1?.. W. L. H. H. Verpalen, Breda; 13. J. J, Gemmel, Amsterdam; 14. A. C. J. Bouter, Amsterdam; 15. W. Th. Aalders. Nijmegen; 16. H. L. A. v. d. Hurck, Amersfoort. Socialistische Partij: 1. H. Kolthek, Amsterdam: 2. W. Collé, Schiedam; 3. F. Kamstra, Amsterdam; 4. Joh. B. Meisner. Amsterdam; 5. Joh. Mooy, Noordwolde, Friesland; 6. L. P. van Oor schot, Vlissingen; 7. H van Raam, Amster dam; 8. 0. A. Reitsma, Enschede; 9. J. H. E. Roebers, Deventer Communistische Partij: 1. L, L. H. de Visser, Den Haag; 2. L. Seegers, Amsterdam; 3. H. Misbach, Me- rauke, Nieuw-Guinea; 4. A. J. Fredenks, Almelo; 5. B. Klooster, Nieuwe Schans; 6. C. J. P. Schalker, Delft; 7. G. Roorda, j Tijnje; 8. G. J. van Munster, Amsterdam. De algemeene (socialistische) vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel in Haar lem zit een beetje in d r maag met haar fi guur in de laatste weken. Met veel ophef heeft de afdeeling Tram haar leden aange kondigd dat er.... neen wacht maar, ie zult eens zien wat er gebeuren gaat als de Directie niet op haar knieën valt voor ons. Zoo ongeveer was het betoog van den woordvoerder der N. V, De tramdirectie viel niet op haar knieën en het bestuur van de „Algemeene" maakte voor haar leden een figuur als modder. Het trachtte noch tans te redden wat te redden viel van haar reputatie en doet daartoe een aanval op an dere organisaties om van zichzelf de aan dacht af te leiden. Over haar eigen besluiten hult de Alg. Vereen, zich in een veelbeteekende zwijg zaamheid. die alleen haar reden vindt in het algeheele fiasco dat de Ned. Vereen, in heel deze actie heeft gemaakt. Dat zwijgen moet blijkbaar dienen de leden en de goe-gemeen- te nog wat langer 'n rad voor de oogen te draaien. Wel zet zij. zooals gezégd, een grooten mond op tegen de zuster-organisa- ties, maar past daarbij een wel wat duf recept toe. Na eerst moedwillig de deur voor alle vriendschappelijk overleg te hebben toege- trapt, roept zij nu deze organisaties ter ver antwoording en in haar verwaandheid durft zij den heer Geers, voorzitter der afdeeling Tram van Sint Rapbaël een sommatie te zenden om te komen debatteeren over de actie der N. Z. H T. M. „Let op," is er ergens gezegd, Jet nu op wat de heer Geers zal doen! Edele heeren, let op, dat de heer Geers op uw vraag hetzelfde antwoord zal geven, als uw mannen op een dergelijke sommatie plegen te geven. Het is ook, dat zij toege geven, hel eenig juiste! Zoon debat vergadering is een oud recept, dat, dachten wij, alleen nog wordt toege past door in het nauw gedreven communis ten en andere extremisten. Herhaaldelijk kan men lezen dat dan dit dan dat kopstuk der S.D.A.P. weer wordt uitgenoodigd tot een debat met dezen of genen communist, waarbij dan gewaarborgd wordt dat de lei ding der vergadering in handen der socia listen is, de spreektijd enz. De S.D.A.P. is echter aan die voorhistorische methode van strijdvoeren ontgroeid en zelden ziet men dan ook dat een SD.A.P.-er zich tot zulk een debat verlaagt. Denkt nu de Haarlemsche Algemeene heusch. dat de Roomsch-Katholieke voor mannen onverstandiger zijn dan de socialis tische? Reeds lang vóór dat de socialistische het eenig nuchtere voorbeeld van de Chnstelijken volgden, werd door hen een dergelijk debat van de hand gewezen omdat bet zoo on vruchtbaar is. Eens ja, toen de socialisten in Haarlem te veel treiterden en begonnen te insinueeren dat de Roomschen niet „durf den" debatteeren, toen ja, het was in 1918 meenen wij, heeft de heer Bomans den handschoen eens opgevangen en trad de uit dagers in de Concertzaal tegemoet. Duys was er ook. De socialisten herinneren zich nog wel hoe ze toen afgedroogd werden. Onze oud-stadgenoot de heer Poppe, zou daar staaltjes van kunnen vertellen! Maar dat was dan ook de uitzondering op den regel. Als regel welen de katholieken hun krachten beter te besteden dan in on vruchtbaar debat. En ook de socialisten zijn van die meening. Maar waarom dan dit oude recept weer uit de kast gehaald. Let op dat er andere troeven op tafel komen! Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit, Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te de Bilt. Naar waarnemingen in den morgen va® 20 Mei Hoogste Barometerstand 770.3 m.M. to Seydisfjord. Laagste Barometerstand 758.4 m.M. le Blacksod en Toulon. Verwachting van den a\ end van 20 Mei lot den avond van 21 Md: Zwakke tot matigen vrind uit Zuidelijke tot Westelijke richtingen; gedeeltelijk be wolkt; weinig of geen regen in het Zuid westen; in het Noordoosten droog behou dens kans op onweer; koeler vooral in het Noordoosten. Tot „Hoofd' van de nieuwe R. K. school in de parochie van de H. Liduina te Scho ten, is benoemd de heer J. Suiker, onder wijzer aan de R. K. school te IJmuiden. Op de gehouden Algemeene vergadering van Aandeelhouders werd door de directie het jaarverslag over 1924 uitgebracht. De resultaten over het afgeloopen jaar waren bevredigend. De Balans-, winst-, en verliesrekening werden goedgekeurd en het dividend be paald op 5 pCt. (v. j. 4K' pCt.) De aan de beurt van aftreding zijnde com missaris, de heer J. Hommes, werd herko- zen. De balans sluit in eindbedrag met f 317.632.71; dc winst- cn verliesrekening 'met 102.196.86.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1