^PAARNE ■"f Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. Leekepreeken. VAN ALLES EN VAN OVERAL. Zaterdag 23 Mei 1925 49ste Jaargang No. 16050 De benzinebrand vóór den aanvang der blussching. De SPAARNE-BANK die, zooals elke andere soliede bank, zich van specuSeeren onthoudt, voert Uwe effectenorders uit met de uiterste accuratesse en zonder zelf door eenige gestie der Beurs beïnvloed te worden. UIT DEN OMTREK. Een halve minuut na den aanvang der blussching. BEVERWIJK. WIJKEROOG. VELSEN IJMUIDEN. HALFWEG. Een minuut nadat met de blussching begonnen was. H1LLEGOM. SPAARNDAM. KERK EN SCHOOL. De heiligverklaring van Petrus Canisius. LAATSTE NIEUWS. Verdronken. Bedolven onder gesteente. De abonnementsprijs bedraagt voov Haarlem en Agentschappen: per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. ■Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE Ad.ertentièn 35 cents per «gel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscheri den tekst als ingezonden mededecling. 60 ct per regel op de Ie Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat, sing: elke regel meer 15 Ct., bi rooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f" 9 ft HO M Levenslange geheeie ongeschiktneid regen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OU UU. verlies van beide armen, beide beenen tot werken door of beide oogen r f /CO bij een ongeval met f OCf) bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f CQ bijeen bf 40." andere vinger. I Jl).- doodelijken afloon I ZJ)U."een voet of een oo" 1 l&O. duim of wijsvinger 1 UU. been of arm fc 92. DE POLITICUS. Ieder mensch, die zich zelf als lid eencr •ociale gemeenschap beschouwt en op deze wereld iets meer zoekt dan met zijn ieestes- en lichaamskrachten zooveel vno- gelijk geld te verdienen om zich zelf en da ujnen een zoo gemakkelijk mogelijk leven te bezorgen; ieder, die boven zulk een bijna dierlijk bestaan wil uitgaan, zal onder meer 'n zijn dagelijksche bezigheden, in zijn beroep, trachten iets van zich zeif, van zijn eigen persoonlijkheid te leggen, wat anderen ten goede komt. Zelfs een handswerkman kan, wanneer hij liefde heeft voor zijn vak, veel 'nvloed uitoefenen op het leven van ande ren. Wanneer een timmerman een deur pas- Haar moet maken en hij doet het met tegen zin en zonder oplettendheid, dan zal het een slecht sluitende deur worden, die, al naar mate de weersgesteldheid, den eencn tijd niet in het slot te krijgen is, den anderen tijd de tocht door de kieren laat slaan. Hoogere beroepen grijpen veel dieper in het leven van anderen Een geneesheer, een advocaat, een notaris, een onderwijzer, een journalist, bij wie enkel maar de zucht naar geldverdicnen voorzit, zullen in hun leven een ontelbaar aantal misdaden begaan, welke wel niet onder den greep van den vereldscben strafrechter vallen, maar die daarom nog niet minder erg zijn. Herhaalde lijk toch komen de beoefenaars van genoemde -n andere beroepen in tweestrijd tusschen hun gemakzucht, eer- en geldzucht eener- zijds en den geestelijken en lichamelijken nood, de hulpbehoevenheid, de gemakke lijk te misleiden kortzichtigheid van hun Patiënten, cliënten, 'pupillen anderzijds Er is voor dezulken maar één manjer om als behoorlijk mensch te leven:* n.m. zijn plicnt foen op ieder oogenblik en in alle omstan digheden en niet telkens zich af te vragen: j kan ik door deze daad al of niet te stel len. ook meer verdienen, mij het leven gemakkelijker maken, enz Hebben wij vooral in ons land niat te klagen over de wijze, waarop de beoefe naars van vrije beroepen hun taak opvatten, niet eenstemmig in bewondering staat de massa voor den beroepspoliticus. In mijn vorige besch.ouwing kon ik een getuigenis aanhalen. hetwelk het tegendeel van Vaardeering voor de beoefenaars der prac- tische poH'iek weergaf En men behoeft geen redacteur van de rubriek „ingezonden stukken" aan een dagblad te zijn, om le weten, dat de algemeene opinie tegenwoor dig over de politici niet gunstig is „Praat jesmakers" en „baantjesjagers" zijn nog de meest gunstige benamingen, welke men geregeld, aan hun adres hoort verluiden Moet nu de politicus van den tegenwoor- d:gen tijd met Uilenspiegel zeggen: men h*al mij. maar ik maak het er naar? Het is niet gemakkelijk hier als scheidsrechter op ie treden. Wanneer een medicus een zieke zou laten sterven, omdat er aan den man loch niets te verdienen viel; wanneer een onder wijzer zijn leerlingen zou verwaarloozen, omdat hij in conflict was met zijn school bestuur; wanneer een erkende misdadiger zich beklaagt over een advocaat, die hem niet vrij heeft kunnen pleiten, of een ver oordeelde over een - dagbladredacteur, om dat deze zijn openbaar vonnis in de courant beeft gezet.... in al deze gevallen is de beslissing,, aan wiens kant het gelijk of ongelijk is, niet moeilijk Maar het politieke vak is te ingewikkeld, om over de daden van zijn beoefenaars zoo maar een oordeel uit te spreken En toch, wie worden er meer en nog wel in het openbaar becrili- seerd dan de politici? Wanneer men de eer heeft minister of Kamerlid te zijn en in mindere mate ook lid van een ander publiekrechtelijk college, dan kan men ge regeld in een honderdtal dag-, week- an maandbladen beschouwingen aan zijn op treden zien gewijd, terwijl bovendien in opperste moderniteit, het teekenstift en de camera oök al even bezig zijn, om in beeld duidelijk te maken, wat de pen van den recensent niet beschrijven kan En die laatste ik noemde hem in mijn beeld spraak recensent, maar ik bedoel natuur lijk de politieke redacteuren en Kamerover- richtschrijvers, die heeren zijn anders aok zonder teekening en foto niet erg gauw 'erlegen. Zij weten precies waarom Kamer lid A dit gezegd heeft, welke de geheime bedoelingen van zijn voorstel waren en wat er in het hoofd en hart van minister B omging, toen deze. precies het tegenover gestelde antwoordde, v^in wat hij zcide. Immers de woorden zijn er enkel, volgens oud-diplomaten-recept, om de gedachten te verbergen. Ja, die couranten, »ij hebben nu luist niet bijgedragen, om den s;tand der pelitici in het oog van het publiek te ver heffen. Maar, wanneer men den poiitieken scribenten daarvan een verwijt zou maken, Zou men vermoedelijk ten antwoord krijgen: wij doen niet anders, dan wat de heeren politici zelf onder elkaar doen! En zij zouden geen ongelijk hebben. Inderdaad schuilt hier een der gevaarlijke klippen van het politieke ambt. De politiek leeft van tegenstellingen; men spreekt van de politieke arena, waar de kampvechters elkaar te lijf gaan Elk der gladiatoren is vertegenwoordiger van een bepaalde partij; zijn overwinning of zijn nederlaag is de zege of de schande van duizenden partijgenooien. Zoo moest het ten minste zijn en zoo 'S het ook langen tijd geweest. Maar sinds de staatkunde hoe langer hoe meer van haar hooge standpunt is gedaald en gemeengoed van den kleinen belangensrrijd der menigte is geworden, is het voor gefen afgevaardigde meer mogelijk een partij te vertegenwoor digen. In iedere politieke partij immers zijn tegenwoordig honderderlei tegenstellingen, geen zachte nuances, welke samen een fraai kleurengamma vormen, maar schrille con trasten. Herhaaldelijk dus zullen er in de openbare bestuurscolleges onderwerpen ter sprake komen, welke de eene groep der bevolking toejuicht en aan de andere mis haagt. En die beide deelen zijn heel vaak binnen één en dezelfde partij te vinden. Nu weet iedere afgevaardigde gewoonlijk wel, hoe de eene groep en de andere van de partij, waartoe hij behoort, over een bepaald onderwerp denkt en onder welk deel hij zelf de meeste aanhangers heft. Maar dit is eer een na- dan een voordeel. Bovendien is de politiek de kunst van het streven naar het bereikbare, een kunst, die mede voor 'eer groot deel op taktiek en compromissen is gebaseerd. Evenals in de zich zelf hoe langer hoe meer organiseerende gemeen schap, is het ook in de politieke bijeen komsten noodig zich te groepeeren, met anderen contact te zoeken, samen te wer ken, te geven en te nemen om ten slotte tot een resultaat te komen. Daartoe heeft iedere groep afgevaardigden van één en dezelfde partij haar leiding, die bet wacht woord geeft en in belangrijke zaken disci pline vereischt. Dit alles maakt de figuur van den politicus tot een zeer ingewikkelde Daar is zijn eigen meening, zijn geweten, zijn politiek inzicht, zijn wetenschap, wat de meerderheid van z ij n aanhangers op een bepaald oogenblik van hem verwacht; daar is verder de tactiek en de partijleiding. Deze alle te zamen brengen hem herhaal delijk voor conflicten, welke hij binnens kamers of met zichzelf moet. uitvechten, maar waarvan hij in het openbaar geen rekenschap kan geven. En het publiek be oordeelt hem enkel naar zijn openbare daden. Nu kan men zich tweeërlei denken: lste, dat het publiek, kennende deze moei lijke positie van den politicus, niet licht vaardig oordeelt en als regel aanneemt, dat zijn vertrouwensman, na lang wikken en wegen den juisten weg heelt gekozen. Maar dit is, we weten het, een illusie, zeker in orjzen tijd. En de tweede mogelijk heid, dat de politicus zelf in zijn beroep he' ideaal ziet, dat er bij goed toezien, wel te vinden is; n.m. het dienen van de open bare zaak, naar eerlijke overtuiging. Maar dan moeten ook alle mindere overwegingen op zij gezet worden; dan dienen persoonlijke voorkeur, vrees voor ontstemming in eigen kring, eerzucht om door een handig heidje boven anderen uit te blinken enz. steeds verre te blijven en moet bij hem voorop staan aan de behartiging van de staatszaken mede te werken, volgens de overtuiging, welke hij bij de bestudeering der stukken aan de hand van zijn beginselen bij zich voelt opkomen. En bij twijfel welke heel gemakkelijk kan ontstaan volge hij de leiding en geen gevaarlijke inblazing van eigen baat, eerzucht of andere minderwaardige motieven. Zóó alleen toch is het diep gezakte peil van het politieke leven weer omboog te voeren. Wanneer de kiezers in hun afgevaardigden hoogstaande figuren zien, die zich door niets laten af brengen, van de rechte beginselen, die niet toegeven aan den waan van den dag, aan persoonlijke heigingen of kiezersgunst, dan zullen zij zelf op den duur de staatszaken weer gaan beschouwen uit een breederen gezichtshoek dan dien hunner eigen, kleine materieele belangen. En het openbare leven zal weer gezond worden. Dat kan den eer sten tijd slachtoffers kosten; maar iedere groote zaak eischt nu eenmaal gewoonlijk martelaren. Zoo lang die er niet komen :n de politiek, zoolang er onder de politici geen helden opstaan, die desnoods ten koste van het eigen politieke leven de massa weer terug, brengen tot een juister inzicht van de beoefening der staatkunde, zal de tegenwoordige politieke malaise voortduren. Op die politieke helden is dus het wachten! HOMO SAPIENS. 63. Op het onbebouwde terrein aan de Laan van Nieuw Guinea te Utrecht heb ik brand rien stichten. In den regel is het, van zijn standpunt bezien, dom van een brandstichter, als hij de rooie haan Iaat kraaien, er niet voor te zorgen dat een ander het niet ziet hier was het dat niet Nog sterker, de ingenieur W. van Wienen, die hier als brandstichter fungeerde, zou dat zeker niet gedaan heb ben, als er niet een aantal journalisten, onder wie ook ik, en verschillende brand- weerautoriteifen benevens leden van net Dag. bestuur der gemeente Utrecht waren tegenwoordig geweest. Het was er namelijk om te doen, te latsn zien, dat je met „Perkeo schuim-brand- blusch-apparaten en Stankö-toestellen in een minimum van tijd den vinnigsten brand kan blusschen. Om dat evenwel te kunnen laten zien, moest er eerst een vinnige brand wezen, m. a. w. moest er brand gesticht worden. Toen ik op het terrein aankwam, stond daar alles al voor de euveldaad gereed. Een groote tank met een oppervlakte van onge veer 3 M2 stond aan den eenen kant van den weg; aan den anderen kant waren een paar mannen bezig een stuk van den bodem, ter oppervlakte van ongeveer 25 M2 dik met teer te begieten. En toen er nog meer personen waren ge komen, allemaal uitgenoodigd om de demon stratie bij te wonen en ten slotte ook een wagen van de Utrechtsche brandweer aan wezig wasj om.... enfin, niet waar, je kon eres niet weten, hè, toen begon de pret. In de tank werd maar eventjes twee honderd liter benzine gepompt en daarna met een brandende lucifer, die er door een helper van den heer Van Wienen werd in gegooid pas op jongen, niet te dicht bij in brand gestoken. Auemenschen wal een vlam.... en wat een rook, dikke zwarte rook. Twee minuten liet men het zaakje kalmpjes branden, tot dat de tank roodgloeiend stond. Een hitte om niet te verdragen. Toen begon de blussching. Tusschen twee gewone brandweerslangen werd het Stankö- apparaat gekoppeld, waarin zich het brand- bluschmiddel in poedervorm bevond. De brandkraan werd opengezet, het water moest dus, om de monding van de slang te bereiken, eerst door het apparaat met het poeder, dat, opgelost, wérd meegesleept en aan de monding van de slang kwam het er als een dik wit schuim uit. Dit schuim werd in de tank gespoten, allengs kwam er een dikke laag schuim op de benzine en na een halve minuut minderden de vlammen reeds sterk na een minuut waren ze totaal ge doofd. haaldelijk proeven met brandblusch-appa- Waarlijk een schitterend resultaat! Als journalist zie je nog wel eens zoo het een of ander en ik heb dan ook al her- Verkeersovertreders. Door de politie werd G. v. Z. bekeurd terzake dat hij met een melkwagen door een voor rijverkeer af gesloten weg reed. D. N. werd bekeurd terzake het links rijden van den weg en het niet geven van een tee ken bij het zich begeven in een andere richting. Inbrekers? Een onderzoek werd in gesteld in een woning aan de Vondellaan, waar het vermoeden bestond dat ongewensch- te gasten zich hier ophielden. De bewoners waren uitstedig. Het onderzoek had geen resultaat. Drukte. J. M. werd bekeurd terzake het vervoeren van meer personen dan waar voor zijn autobus plaats bood. Geen vergunning. Wegens venten zonder vergunning werd A. N. bekeurd. Goed afgeloopen. Achter de woning van J. B. waren diens kinderen aan het spelen. Op de plaats bevindt zich een z.g. welput die niet voldoende afgesloten schijnt te zijn. Een knaapje van ongeveer 4 jaar althans tuimelde er in en zou ongetwijfeld het leven verloren hebben (de put is 2K, M. diep) als niet een ouder broertje, juist bij tijds, het knaapje bij een been had gegrepen en aldus voorkwam dat het ventje in de diepte ver dween. Nu kwam de kleuter met den schrik vrij. Een waarschuwing voor anderen. Naar Heiloo. Alhoewel de deelname grooter had kunnen zijn, is de bedevaart naar Heiloo goed geslaagd. In de parochiekerk werdjom 6 uur een H. Mis gelezen. Allen naderden tot. de H. Tafel. In het vereenigingsgebouw had daarna een gemeenschappelijk ontbijt plaats, waarna de tocht naar Heiloo begon. Om half twaalf arriveerden de pelgrims op het Genade-oord. Hier sloten velen, die per fiets naar Heiloo waren opgetrokken, zich bij de processie aan. Onder den Kruisweg werd door een Eerw. Pater Capucijn een boeiende predikatie ge houden, waarvoor Z.E. als tekst had geko zen „Ave, Maris Stella". In de kapel werd een korte toewijding aan de H. Maagd op gedragen en om half vier vertrok men per auto weer naar huis. Hopen we dat bij een volgende gelegenheid de deelname eens zoo groot mag zijn. Aanrijding. Bij het afrijden van de pont werd de wielrijder H. F. B. aangereden door een motorrijder, waardoor het achter wiel van het rijwiel werd vernield. B. zal trachten de schade vergoed te krijgen. Gevonden voorwerpen. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen kerk boekje, pet, zilveren dameshorloge, huissleu tel, looden pijp van vrachtauto, zilveren vulpotlood. INSTELLING VAN EEN GEMEENTE LIJKEN OPHAAL- EN STORTINGS- DIENST. In de raadsvergadering van 19 December 1924 werd in handen van B. en W. gesteld prae-advies een voorstel van de leden J. A. Dalmeyer, W. F. Visser. P. Schaar en P. F. C. Roelse, inzake dé instelling van een gemeentelijken ophaal- en stortingsdienst. B. en W. stellen voor over te gaan tot de instelling van een ophaal- en stortings dienst en een verordening betreffende dien dienst, vast te stellen. Personalia. Voor het afnemen van de examens vóór de zomervacantie van 1925 in dé electro-techniek is alsnog benoemd de heer Ir. E. J. F. Thierens, ingenieur bij het Hoogovenbedrijf, alhier, Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heeft uitspraak gedaan in zake het vastraken van vischtuig in de schroef van den stoomtrawler Verano IJM. 48. De Raad is van oordeel dat deze schipper een van de voornaamste plichten van den visscherman heeft verzaakt, door geen reke ning te houden met den stroom en door zelfs niet eens er op te letten wat het vischtuig deed. Hij moest van dek af gewaarschuwd wor den dat hel net onder het schip door ging. De zaak wordt nog vreemder indien men be denkt, dat deze schipper verklaart dal hij wist, dat er een Oostgaande_ stroom ging. Op de vraag echter hoe hij dat kon co'nsia- teeren, bleef hij het antwoord schuldig. Van overgoten, in brand had gestoken en eerst het lood had hij in dat verband nooit ge- flink had laten doorbranden, zoodat hethoord. In dit geval had hij het vischtuig raten bijgewoond, waarbij steeds de opzet telijk gestichte brand in korien tijd was ge- bluscht, maar zóó had ik het toch nog niet gezien. Brandende benzine met een straal van de brandkraan blusschen, wie heeft daar ooit aan durven denken 't gevaarlijkste wat je doen kan immers, dat weet iedereen behoort ten minste iedereen te weten te probeeren een benzine- of petroleum- brand met water te blusschen. En hier, met dat schuimverwekkende spulletje vermengd, ging het best. Behalve dit groote Stankö-apparaat, dat mij voor brandweers op kleine plaatsen iets schitterends lijkt er gaat maar 180 L. water per vier minuten door het toestel, dus behalve dat het vuur zelf aanstonds gedoofd wordt, heeft men ook geen waterschade zijn er ook kleinere, die de fabrikant „Perkeo" noemt. Deze worden gevuld met het poeder in opgelosten toestand. Twee poeders eigenlijk: „Azitum" en „Laurenti- num"' hêeten ze, die ieder afzondrelijk op gelost in een afzonderlijke afdeeling- van het toestel worden gebracht. Slechts bij omkee- ren van het toestel kunnen ze met el kaar vermengen en verwekken dan oogen- blikkelijk het schuim, dat er met kracht uit spuit. Met zulk een toestel werd in een omme zien een met benzine overgoten teer-vetd van 25 M2 oppervlakte, gebluscht en daarna nog een houtstapel van zwaar hout, die men met houtwol gevuld en met teer en benzine Barometerstand 9 uur v m.: 753. Achteruit Verschillende Haarlemsche zwemvereem- gingen en poloclubs, alsmede Nereus van Zaandijk hebben hunne medewerking toe gezegd, terwijl het fanfarekorps „Kunst kring" gedurende de wedstrijden voor het muzikale gedeelte zal zorgen. Om 2 uur Zondagmiddag is het verzamelen bij café De Mol en vandaar trekt het korps musi- ceerende naar het zwembad. Voor vreem delingen zij hier nog medegedeeld, dat rij wielen voldoende kunnen gestald worden en dat het zwembad te bereiken is langs de werf „Stapel" Als het weer nu maar een beetje meewerkt, dan kan de vereeni- ging ongetwijfeld op een groot bezoek re kenen. Concert Het fanfarekorps „Crescendo" geeft a.s. Zondag van 7 tot 9 uur een con cert op de Kolk. Voetbalwedstrijden. Bij de op Hemel^ vaartsdag gehouden serie-wedstrijden, uit" schreven door de V.V. „Halfweg Vooruit'* was de uitslag 2e afd. T.D.Ó. I—D.I.O. I 0— h 3e afd. T.D.O. II—D.I.O. II 3—* 3e afd. Sloten III—A.V.O.G. II 6—1 asp. afd. T.D.O. asp.D.I.O. asp.7 Wedvlucht. Begunstigd door mooi weer hield de Postduivenvereeniging „de Luchtpost" te Zwanenburg e?n wedvlucht en bate van het „Witte Kruis" alhier. Aan deze vlucht namen 110 duiven deel. Als blijk van belangstelling waren door onderscheidene' inwofters vele prijzen be schikbaar gesteld, waarmede het Bestuur ten zeerste was ingenomen. In 't geheel wareË zoodoende 18 prijzen beschikbaar. Het resultaat gaf een batig saldo van ƒ21.dat aan de vereeniging kan worden afgedragen. De uitslag van deze vlucht is als volgt i Vanaf Roozendaal, afstand 95 K.M. 19 15—23 J. Wilderom, zilv. beker en 2 med. 2101924 W. Spierings, zilv. lauwer tak en 1 med, 38 G. Visbeen, med. aan geboden door het „WitteKruis" en een br, med. 4 F. de Leeuw, zilv. med. J21 C. Bakker, 1 idem 6 Chr. Westmaas, idem 7. R. Kwaak, idem 111421 J. Tjalma, 2 idem 12 A. v. Maas, idem 1316 R. v, Walsum, 2 idem 1718 P. de Kwast, 2 idem 25 G. Marsman. Losgelaten 10 uur v.m. aankomst le duif 11 u. 39 m. 17 sec., 25ste duif 11 u. 55 m. 15 sec. Hout goed vlam had gevat. Men kan de waarde van een dergelijk bluschmiddel eigenlijk pas beoordeelen, als men het zelf heeft zien toepassen; daar dit nu eenmaal allen lezers van ons blad niet mogelijk is, heb ik drie foto's gemaakt van de proef met de tank, waaruit men toch v/el een beeld van de bluschkracht krijgt, De eerste geeft de brandende tank weer, toen ze volle vlam stond en de blus sching nog niet was begonnen; de tweede een halve minuut na den aanvang der blus sching, de derde weer een halve minuut later. Duidelijker dan deze drie foto's het doen, kan deze schitterend geslaagde blusch- demonstratie niet worden weergegeven. ARTHUR TERVOOREN. nauwkeurig in het oog moeten houden. Dan had hij daaraan dadelijk kunnen zien, dat de stroom meer invloed had dan de wind en had hij tijdig kunnen ingrijpen AANBESTEDING. Vrijdagmiddag had in „Patrimonium" aan de Van den Endelaan de aanbesteding plaats van het bouwen van 48 arbeiderswoningen voor die Woningstichting op een terrein aan de Weeresteinstraat, onder architect C. van Damme te Hoofddorp. De secretaris der vereeniging, de heer J. O. Vermeer, heette de heeren belanghebben den en belangstellenden, alsmede de pers welkom, en deelde mee, dat er 18 inschrij vingen waren ingekomen. De uitslag was als volgt: i P. van Es. den Haag 123489: G. en Joh. Broertjes, Bloemendaal-Heemstede 104760 C. A. Garritsen, Arnhem 121400; P. Bakker Zn le Nieuw Vennep 121950; Zaansche Coöperatieve Bouwersbond te Wormerveer J 118720; Jac. Schuijt le EgmondHoef 101700; Firma Doedens Schilder te Het Zand 134431; C. Fideler te Bergen op Zoom 113980; Van der Wal en Wouden berg, te Vlaardingen 125870; P. F. Kaainer te Bergen op Zoom 119850; Firma Wit kamp. Rijswijk (Z.-H.)143960; Gebr. Winters Schuren te Velp 121500; G. Bot. Heer Hugo-waard 11330Ó; Gebr. Geveker, Leeu warden 110456; Adr. Posma en Herman Groen, Noordwolde 114000; G. Mosselman Aalsmeer 121383; J. Leegwater en Hitte- ma, Heer Hugo-waard 113500; Adr. Bies heuvel, Aalsmeer (Rijk) 121.499. De gunning is aangehouden. Zwemfeesten. De zwemfeesten, georgani seerd door de Spaarndamsche reddingsbri gade en zwemvereeniging en die op Zon^ dag 24 Mei a.s zullen worden gehouden in het prachtig gelegen zwembad de Mooie Nel, beloven schitterend te zullen worden. Naar de „Msb." verneemt was de Gesu- Kerk te Rome, bij de heiligverklaring v aa Petrus Canisius, schitterend verlicht en ver sierd. Ontelbare sterren, gevormd door clec- trische lampjes, waren rondom het beeld van den heilige in de „gloria" op het hoofdaltaar en rondom de kerk boven de kerkzuilen aan gebracht. Geheel den morgen werden er heilige mis sen opgedragen. Vrijdagmorgen werd de ponlificale H. Mis gecelebreerd door kardinaal Schulte, aarts bisschop van Keulen. Vrijdagavond celebreerde kardinaal Van Rossum het Lof, daarbij geassisteerd door Paters Jesuieten. De Gesu-kerk was propvol. De verlichting van den kerkgevel was schitterend. Zondagmorgen zal mgr. Diepen, bisschop an 's Hertogenbosch, een pontificale li- Mis opdragen. NIEUWER-AMSTEL, 22 Mei. In de Ring. vaart in de OudeT Kerkelaan is verdronken, de 36-jarige P. v. Lier. De man leed aan toe vallen. Hij was aan 't water scheppen. KERKRADE, 22 Mei. De 19-jarige D. al hier, geraakte op de Domaniale .lijn te Kerkrade onder afvallend gesteente be dolven. Toen men den ongelukkige er onder uit haalde, waren de levensgeesten reeds gewe ken. AUTO-ONGELUK DER MALARIA. COMMISSIE. In een afgrond gestort. Prof. Swellengrebel gewond. Uit Beiroet wordt geseind, dat een auto met leden van de malaria-commissie van den Volkenbond in den afgrond gestort is Drie hunner werden gedood, twee gewond, Een der gewonden is de Nederlandsche hoogleeraar dr. Swellengrebel. Een later bericht meldt, dat prof. Swellen grebel slechts lichte verwondingen heeft be komen. De gedooden zijn een Amerikaan en twee Frar.schen. Naar de „Tel. verneemt, heeft de secre taris-generaal van den Volkenbond te Ge- nève thans een telegram ontvangen met na dere bijzonderheden omtrent het ongeluk aan de malaria-commissie overkomen. Zooals reeds gemeld, werd van de vier in zittenden van den auto, die omsloeg, de Am- sterdamsche hoogleeraar dr Swellengrebel, licht gewond. De drie andere leden werden gedood. Het warer, de bekende Amerikaansche malario- loog dr. Samuel Taylor Darling uit Balti more, lid van het internationaal Hygiënisch Bureau der Rockefeiler-stichting. de Engel- sche dr. Norman Lothian uit Aberdeen var de hygiënische sectie van den Volkenbond en mejuffrouw Besson van het Volkenbonds secretariaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1