Backin O. J. KORS ANESANG 29 Heeren- enjongens- D. J. KORS ANEGAMG 29 Bakpoeder Ter.nls-Broeken Bij-Broeken Sport-Trulei Linnen Sportpakken Jongens-Pakjes Zwem Costnnms. fPORTKOÜSEN. Macco Heeren- Pantalon met korte pijp f 1.49 O® Kitte Verkeersongevallen. - 30Sna@uwbali@n Ingezonden mededeeüngen DrOel*ker's TOS- Ingelanden mededeelingen Rectificatie, De Belasting te Bennebroek. De Spaarne-BanK te Haarlem, Deutscher Vèrcin, Programma R.-K. Jongemannenvereeniging afd, Haarlem. Begrafenis J. H, Paradijs, BLQEMENDAAL. H. Jf. iAMP, BartelJoriss.tr. 18. Telefoon 10626. SPORT EN SPEL. R. K. F. D. H. V. B. De lustrumviering der R. K. V. „Zwaluwen". R.K.V.V. „Victrix". R. K. Sportvereenïging The Yellow Black Boys. KERK EN SCHOOL. De heiligverklaring van Petrus Canisius. LAATSTE NIEUWS. Verdronken. SPECIAAL ADRES VOOR: Orooie sorteering in: Aanb«yai«ndi TEL. 12962. GROOTE KELDER TEKOOP WOONSCHUIT verdiensten. Hoort ook het getuigenis van de .Nor-ddeutsehe Allgemeine Zeitung", het Duitsche officieuse yegeeringsorgaan, aie op 20 Februari 1903 o.m. schreef: „Als schoonsien saam past op hem die van Vre devorst. Die word; dan niet enkel verklaard door Zijne onophoudelijke zorg voor de verbetering van den toestand der arbeidende klasse, doch ook door de staatsmanswijsneid, waarmede Hij herhaalde malen het ambt uitoefende v^n scheidsrechter en bemidde laar tusschen - wereldlijke machten. Maar krachtiger en overtuigender dan deze geschreven getuigenissen, spreken de daden van Paus Leo, van den Konnig en Opperpriester, den apostel en belijder, den vredestichter en martelaar, den diplomaat en socioloog, den dichter en geleerde. Deze daden zijn dan allereerst die. recht streeks rakende het godsdienstig leven, de verbreiding van het katholieke geloof. En het mag merkwaardig heeen, dat juist in den tijd, dat Nederland met de geheele wereld de propaganda voor de uitbreiding van de Devotie tot het Allerheiligst Hart meemaakt, weer gewaagd kan worden van krachuge en groote maatregelen, die Paus Leo nam, om de wereld in uitgebreider mate lof en eere te doen bewijzen aan het God delijk Hart. Hoe herdenken wij voorts niet dankbaar de edele bescherming en de va derlijke schutse van den grooten Paus tegen de geheime machten van verderf en bedrog en het heimelijk vergif van de Vrijmetselarij, dat Hij in encyclieken en decreten veroor deelde en voor welker ontzettende gevaren Hij als een zorgvolle vader zijne kinderen waarschuwde en vermaande. Hoe zien wij niet me: gelukkig vertrouwen op naar de voorbeeldige vereering, die de Paus had aroor de Zoete Moeder Maagd Maria, waar van Hij herhaalde malen blijken gaf en die Hij door het verleenen van bijzondere gunsten aanmoedigde en verbreidde. Hoe stemt hei ons niet bijzonder dankbaar en hoopvol, te ondervinden, hoe Leo XIII als de Paus der Heiligen, het aantal onzer voor sprekers bij God, vermeerderde. En hoe blijven wi.l nog droef gestemd, bij het zien van het altijd blijvend onrecht van den roof der Kerkelijke Staten, waartegen de Paus 'herhaaldelijk protesteerde en bij het zien van zooveel hardnekkigheid der wereld,* aie een zoo onrechtvaardige toestand handhaaft, en van herstel der wereldlijke macht niets hooren wil, ondanks 's Pnusen klachten en de telkens geuite verwachting op verbete ring van dezen Paus-staatsman. Daar zijn wijders de legio encyclieken, bullen, breven en decreten, een vierhonderd in getal, die allereerst behandelen de levensvragen voor de Kerk en den godsdienst, en behelzen de wetten en voorschriften en bevelen yaor Staat en Maatschappij, Noemen we de En cyclieken Inscrutabili Dei (21 April 1878) handelend ever de veelvuldige kwalen der wereld en die de Kerk als geneesmeesteres daarvan aanwijst; Arcanum Dlvinae (10 Fc- bruarie 1880) over het christelijk leven in het huisgezin; en daarnaast nog zoo ontel baar vele andere, verlevendiging van het godsdienstig leven predikend en .middelen tot verdieping van het geloof aanwijzend. Dan zijn daar de staatkundige omzend brieven: Quo Apostoiici Muneris (28 Deo. 1878); Dintruum illad (29 Juni 1881) en ïm- nertale Dei (1 Nov. 1885), door Dr, Nuijeps geneomd: „veel meer dan politieke gebeur tenissen, en van vee! grooter invloed op eten loo{ der tijden dan het winnen of verliezen van groote veldslagen." 1) Zij behandelen alie de belangen van den Staat en zijn bestuurders, Na de Encycliek „Lfbertas praestantissi- mum" (20 Juni 1888), die de ware betee- ikenis van de menscbejijke vrijheid verde- tdigc tegenover het liberalisme, geeft Leo XÜI in „Sapientiae christianae" (18 Jan. ,1890) de algemecne plichten van den Chris- ten-staasburger aan, en 15 Mei 189J is daar op de da van zonsopgang voor de werk lieden, toen de sociale zendbrief „Rerum Novarum'' verscheen, en als een zon op- scheen over de wereld om met haar wel doende uitstraling den nachf van verdruk king en gevaar te verjagen, en de dag doet aanbreken voor de werklieden, die sedert dien tot hun waarachtig belang en tot dat van Kerk en Maatschappij, uit dit „hand boek van den werkman' lessen puiten! Evenwel, „de zwaarwichtige economischs geschillen namen in getal en vinnigheid toe en bleven bezorgdheid verwekken." Daar om maakte 't Sociale Vraagstuk andermaal, een punt van vederlijke zorg voor den Paus uit. In ..Graves de communire (18 Jan. 1901) handelt Hij over de Christelijke Democratie. Daarmede werd andermaal een schoone leiddraad en een onfeilbaren gids gegeven aan de mannen, die de arbeiders beweging op het pauselijk woord waren be gonnen, en nu te vruchtbaarder voortzetten Nog verscheidene andere Encyclieken wer den door den Paus uitgevaardigd en de be naming, die Leo XJII gegeven wordt: Paus der Encyclieken, is zeker niet misplaatst, zoowel om den bijzonder grooten voorraad der brieven als om de duidelijke juistheid en den schoonen, weldadig-helpenden in houd daarvan. Werkte Z- H, door deze zijn heerlijke geschriften in op de geheele we reld en sprak Hij door deze tot al haar inrichtingen en onderdealen in het algemeen ook in werelddeelen en landen afzonderlijk ging Paus Leo uit op verbreiding en ver zoening, als een Goddelijk Apostel, zoe kend en leerend en predikend, tot Zalig- Jeid van de zielen, en Tot heil van de eenig- ware Kerk, Het is natuurlijk gansch onmogelijk om van dat alles hier een eenigszins volledig aeeld te geven. We kunnen als een der schoonste zege pralen van den Paus-staatsmtn rekenen de overwinning van Lëb XIII op den Kultur- kampf in Duitschland. de opheffing van de onrechtvaardige „Mei"- en „strijd'-wetten, 'die in 1881 met het herstel van het Prui sisch gezantschap bezegeld werd Moeten we gewagen van Leo's strijd voor en met Frankrijk, van de zware beproeving 'die hij ondervond in de schandelijke kerk- vervolging en van de voortdurende, krach- tig-herhaalde opwekknigen en aanmaningen, tot de Fransch-katholiekerr gericht? Of van den geregelden invloed, dien Hij in Italië, ondanks alle onrecht, uitoefende, met cn- verzwakten ijver? Of van de pauselijke bemoeiingen in ieder iand apart en tot af zonderlijke volken hijzonder, waarmee hij de belangen van Godsdienst en Kerk en Maat schappij en Vaderland voorstond bij konin gen en regeerders en bsiscboppeu in tijden (van nood en gevaar, en met het overtuigend woord van speciale encyclieken en brie- v.®n bepleitte? Het zou een onmogelijkheid zijn! We denken alleen nog aan het herstel der katholieke hiërarchie in Schotland, dat vjwj bewerkte, aan zijn grooten invloed in Ferlar.d, aan de krachtige pogingen tot her- feenig.ng der Oostersche kerken! We zien, hoe de betrekkingen tusschen Rusland en den .1 Stoel worden hersteld, en we hoo- ren van den heiligen invloed, tot in Austra lië. Afrika en Amerika ondervonden en aangewend tot meerdere eer en glorie van God! En wanneer, we den ijver voor de missiën hebben vernomen, en zien, dat onder Leo's Pontificaat het aantal missionarissen tn re ligieuzen tot 70.000 is gestegen, dan mogen we van een „licht aan den Hemel" zeker spreken, waar zooveel duisternis werd over wonnen en zooveel licht verspreid. Wij mogen eindelijk ten slotte bijzonder 'gedenken, met eenigen gerechten trots en eerbiedige voldoening, dat katholiek Ne derland bij Z. H. Leo XIII hoog stond aan geschreven, en dat wij Herhaaldelijk 's Pau sen zorg en belangstelling ondervonden en Zijn Hoogen lof verscheidene malen werden waardig gekeWfd. Zoo stond, en leefde en streed en verkte Paus Leo, van wien Schaepman getuigt, Jat Hem niets ontbrak, die onbereikbaar «f ff voor 421/» cent, gebakken met Backin vervangt de Gist. IJS gr tarwebloem O.CM'h 1 theelep. Dr. Oetkcr'sBackin 0.021, 'i, liter water 125 gr botei 0.35 marg. 0.15 3 eieren 0,18 theelepel suikerÓ.OO1!, I l>r. öctkers' Vanillesuiker 0.02 Bereiding: t ®T2 l« Het water met de boter brengc mrn tot koken, al roerende strocie men het mee! daann en roerc tot het deeg van de pan los.laat. Men laat de massa afkoelen klop: de eieren er door, doet er dan suiker Var,ille-sidker en Backin in Met een theelepel maakt men balletjes, zet deze op een met meel bestrooid bakblik en bak' ze bij matige hitte goudgeel. De 30 sneeuwballen worden warm opgediend met wi|n= chocolade* ot vanillesaus. Wil men ie vullen, dan snijde men ze middendoor en vuile ze met geslagen room of vanille creme. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Kcnigc Importeurs E. Ostermann Co,, A dam, vermeld rijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratissrecaptenboekje toezenden. hoog stond, waar Zijne ziel altijd in aanbid ding voor haar Heer en God lag neerge knield. En wat deden de katholieken voor den Paus? Neen, we zullen niet vragen, wat de wereld voor den Paus deed. Want dan zouden we ook weer moeten getuigen van schromelijke ondankbaarheid en onrecht en ernstige smart, door booze hardnekkigheid onwaardige bestrijding van Zijn Dier- vaderhart van Lea XII aan- en baarst Pand, gedaan. Wat deden de Katholieken voor den Paus? Zij hadden al die jaren met kinderlijke toegenegenheid en hartelijke innigheid aen Heiligen Vader lief en gaven daarvan tel kens en telkens weer op de ondubbelzinpig- ste wijze blijken. Niet enkel in betui gingen van aanhankelijkheid en gehoor -lam heid, mqar vopral ook door daden; door opvolging van de in de Encyclie ken uitgesproken wenschan en gegeven aan- wijzigingen, door gehoorgeving aan Zijne oproepen en inwilliging van Zijne gezagheb bende verlangens. Zij vereerden Hem eer biedig, als liefdevolle kinderen eenen zorg- zamen vader. Dat vooral mag bij het vreugdefeest van morgen hier blij worden herdacht; den voor. uitgang en den opbloei van het kaholieke geloofsleven onder Leo's Pausschap, door zijn weldadig en wijs bestuur, erkend door duizenden over heel de wereld, die door hun voorbeeld en gehoorzaamheid en liefde de schoonste lauweren vlochten aan den eere- lcrans, die het heilzame Pontificaat van Z. H. Leo XIII siert! Hoe bleek op welsprekende wijze niet de bezorgdheid van heel de christenschare, toen de Paus in 1899 ernstig ziek was. De kerken van Rome waren te dien tijde den ganschen dag gevuld met geloovigen, bijzonder de Magdalenakcrk, niet haar genadebeeld van de „Behoudenis der Kranken," en heel de katholieke wereld bad om de behoudenis van den kranken opperpriester, en uit heel dc wereld kwam deelneming. Leo XIII maakte zich ook den naam „Paus der jubilee'' waardig. Heel de katholieke Kerk zette bij tallooze gelegenheden glorie en luister bij, aan zulke grootsehe en beteeke- nisvolle gebeurtenissen- Wie denkt niet allereerst aan 'n zilveren ju- bilé van zijn pontificaat dat grootscfi-manifes- teerend herdacht werd ?n net jubeljaar van 20 Februari 1902 fpt 3 Maart 1903? Op dien laatsten datum, de herdenking van den Kro ningsdag, wps de St, Pieter te Rome met eene menigte van meer dan 60.000 geloqvi- gen gevuld, die een dankbaar „Te Deum uitjubelde! En daarna aan de glorierijke festiviteiten yan December 1887 en Januari 1888, bij ge legenheid van Leo's Gouden Priesterjubué, herdacht met de onvergelijkelijke „Vaticaan- sche tentoonstelling". En nog Zijn Gouden Bisschopsfeeyt, ge vierd in Januari en Februari van 1893. Hoe leefde de katholieke gemeenschap mee in het heilig jubeljaar van 1900, ia welks maand April hijv. alleen 130.000 pelgrims naar de Eeuwige Stad trokken! En ook hoe groot was de. smart, toen het einde der dingen ook in dezen grooten man bewaar heid werd, toen deze onvermoeide priester- koning voor eeuwig ging regeeren in het Rijk, dat niet van deze wereld is! Eens moest het onverbiddelijke toch ko men, ook voor dezen mensch, die immers roensch was gebleven in al zijn heiligheid. Juli 1903 was 's Pausen laatste levensmaand. „Te midden der peinzende ontroering, der gespannen deelneming en het innig-vurig ge bed der omringende Kerkvorsten en getrou wen, ving de zachte doodssluimering aan, en op 20 Juli 1903, des namiddags 4 uur 4 mirt-, ging Z. H. op_ naaT het beloofde land, naar het Rijk der Hemelen, het Eeuwig leven, dat door den Vader aan al Zijne getrouwen be loofd is. Ruim 93 jaren bad het heilige leven van dezen dienaar Gods op aarde geduurd. Zijn roemrijk Pontilicaat duurde 25 jaren en 5 maanden! En eindelijk; wat kunnen de katholieken nog voor den Paus doen? Door dezelfde liefde en gehogrzaamheid te betuigen aan Z. H. Pius XI, die immers het werk van Leo XIII overgenomen van Z, H, Paus Pius X z.g. en Benedictus XV voortzet, kunnen zij helpen*aan de voort zetting der geloofsuitbreiding, aan de ver betering en opheffing en verbreiding van het katholieke geloofsleven, aan de be strijding en wegneming van de gevaren aan de vreedzame oplossing van allen strijd. Mocht deze laatste gedachte vooral door dringen in deze dagen, nu we zoo dankbaar de gave herdenken van een zoo bij uitstek vreedzaam geschenk als de „Rerum Nova rumis, mocht het besef algemeen ingang vinden, dat de Liefde in God de oorsprong van alle dingen is, en dal 't werk des Wa ren Vredes alleen op de Liefde kan wor den opgebouwd Dat moge ieder nu gevoelen, meer dan ooit, bij de overtuiging der slotopwekking in de gevierde Encycliek: „(dat) het heil vóóral van de volle werkzaamheid der Liefde (is) te verwachten, van die Liefde, die volgens het aangehaalde woord van Pau- lus „gduldig is, en goedertieren, ,die zich zelve niet zoekt, die alles lijdt en alles ver draagt." A. I. 1) Aapgehaald uit: Leo XIII, door G. F. J. Douwes, G. W. Serie IV. No. 56, waar van we ook elders hier en daar gebruik heb ben gemaakt. BIJ DEN LEO-DAG. Op, Roomsche werkers, maakt u op 1 Om weer den Leo-dag te vieren. De oude geestdrift ga in top, Laat hraed de Roomsehe blijheid zwieren. Weer komt de dag, opnieuw verbeid, De dag, het feest van dankbaarheid. Ruim dertig jaren gingen heen Daar klonk een stem de stem van Rome. Zóó spreekt het hoogst Gezag alleen. En 't ruischte van de Tiberzoomen Van zaa (ot zee, van strand tot strand, Tot in het kleine, lage land. Het pausenwoord klonk forsch en vroed, Gericht tot meesters en tot knechten Het sprak van liefde, als 't hoogste goed Van anvervreemd'bre menschenrechten. De schare ieed Wéér werd gehoord Het medelijdend Möesters-wpord. En Leo gaf de lijnen aan Van nieuwe, hpogere wereld-orde. Maar ook hij deed den oproep gaan Om rich ten strijde, aan te gprden. Het Kruis Omhoog, vereend vooruit Mat vasten wil, bij Roomsch geluid Qp, Roomsehe werkers, maakt u op Geeft uiting aan uw heerlijk streven- Dat Haarlem voel' den harte Hipp Van 't hppger bruischend Rootnsche leven- Op, werkers, heft de Rppjnsche vlag 1 In geestdrift, viert uw Lep-dag veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn, een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. Glazen buisje 60 et. Bij Apotfi. en Drogisten. Aanrijding in de Grooie Houtstraat Te 3 uur gistermiddag had op den hoek Verwuift—Groote Houtstraat een aanrijding plaats tusschen een auto en een 7-jarig knaapje A. K„ wonende Sophiastraat 2ird„ dat plotseling den rijweg wilde oversteken. Hei knaapje kwam te vallen ep het lfnker- achterwiel van de auto ging het kind overt een der beenen. Het werd in een perceel aan de Groote Houtstraat binnengebracht, waarna het naar het gasthuis werd overge bracht. Geconstateerd werd, dat van het knaapje een der beentjes was gekneusd, Later kon de kleine weder per auto naar zjjn wo ning worden vervoerd. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING HAARLEM. Door de R.K. Middenstancisvereeniging Haarlem werd gisterenavond in het gebouw „St. Bavp" een algemeene ledenvergadering gehouden- De voorzitter, de heer P. J. M- van Tete- ring opende de bijeenkomst met een woord van welkom en sride, dat de vrede met de Kiesvereetifging weer hersteld is, Spr. deel de daarop mede, dat de notulen door plot selinge uitstedighsid van den le« secretaris tot een volgende vergadering moeten wor den uitgesteld. Op verzoek had hij besloten als voorzitter aan te blijven. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Paul van Deurzen, accountant, die een lezing hield over „Ons belastingstelsel en een Toelichting op de invulling van het dezer dagen weder ontvangen Aangiftebil jet voor de Rijksinkamstenbelasting en de winstbepaling in verband met de artikelen 10 en 11 van de Wet op de Rijksinkomsten belasting. Spr, noemde in het eerste gedeelte de ver- schillende bronnen van inkomsten op, waar van belasting geheven wordt. Hiervan neemt de inkomstenbelasting wel de voornaamste plaats in. De anderen hebben het doel haar aan te vullen. Overgaande naar het tweede gedeelte zeide spr,,-dat de inkomstenbelasting werd verdeeld in vier bronnen nJ. onroerende goederen, roerende goederen, onderneming en arbeid en rechten en ttitjjaeringen Van hef leven afhankelijk. Bij de invulling van het belastingbiljet gaan wij op de eerste plaats na, welke bron' nen van inkomsten op 1 Mei bestaan, Bron nen welke verlies aanbrengen, mogen worden afgetrokken van de overige bronnen van in komsten. Spr, ging vervolgens de 4 genoemde bron nen achtereenvolgens na. Punt voor punt werd het belastingbiljet besproken, wat men verplicht is op te geven en wat mag worden afgetrokken- Als punt drie werd behandeld de bereke ning van de winst in verband met den ge- oorioofden aftrek volgens dé artikelen 10 en 11 der Wet op de inkomsten belastingen Als een typisch geval haalde spr. hier aan de beslissing van den Hoogen Raad waarin gezegd werd dat alleen reiskosten in Neder land tot het bezoeken van afnemers, zijnde dat kosten tot verwerving, inning en behoud der opbrengst, mochten worden afgetrok ken, terwijl de kosten gemaakt door de rei zen naar het buitenland tot het benutten en aanknoopen van handelsrelaties, kosten tot verwerving of verbetering der bron van in komen waren, welke kosten aldus vallen onder art. 11, welk art. bepaalt, dat uitgaven vppr aankoop, stichting, verbetering of verande ring van gronden, gebouwen, werktuigen, gereedschappen en andere zaken, die voor de uitoefening van een bedrijf of beroep ge bruikt worden, alsmede uitgaven voor onder neming, uitbreiding, verbetering of veran dering van het bedrijf en andere uitgaven van dien aard niet beschouwd worden als bedrijfs- of beroepsuitgaven. De buitenlandsche reis was gemaakt tot verbetering der bron, niet tot behoud der opbrengst. Dat buitenlandsche reizen-natuurlijk even goed, zelfs meestal geschieden tot verwer ving of behoud van opbrengst behoeft geen nader betoog, aldus spr. Nadat nog even de afschrijvingen waren besproken, eindigde spreker zijn rede. Een druk gebruik werd vervolgens ge maakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen. De voorzitter dankte daarop den spreker namens alle aanwezigen en sloot na de rond vraag de vergadering op de gebruikelijke wijze. Men verzocht ons mede te cjpelen, dat mej. J. Balinfante niet geengageerd js bij de Dames Kapel te Ede. Door den Raad te Bennebroek werd het vermenigvuldigingscijfer der plaatselijke in komstenbelastingen vastgesteld op 17 HOOG BEZOEK. Zijne Excellentie, de gezant van Honga rije fcij het Nederlandsche Hof, Baron Paul van F oyster zal den feestavond voor de Mensa Adalbertina, Dinsdag a.s. in den Stadsschouwburg met zijn tegenwoordigheid vereeren. Het comité hoopt nu dat ondanks het zomerweer nog velen tegenwoordig' zullen zijn. Kaarten zijn alsnog verkrijgbaar aan den Stadsschouwburg. Gisteren werd de vergadering gehouden van aandeelhouders van de Spaarne-Bank. Gcedgeiteurd werd de balans en verlies- en Winstrekening per 31 Decemher 1924, welke sloot met een winstsajdo van 157.425.87K'terwijl het dividend werd be paald op 5 pCt. Naar de extra-reserve werd overgebracht een bedrag van 48.375.87)4. Aan het jaarverslag ontleenen wij het vol gende: De balans sloot met ppn eindcijfer van 4.921,102.65, terwijl de. verlies- en winst rekening sloot met 26Q.891.35'A, zijnde 209,264,37 interest en 51.626.98 pro visie. De onkosten bedroegen 103.465.48, de extra-reserve 48.375,87Faj terwijl het overige voor dividend en belasting werd be stemd. (Wordt vervolgd) DE ROOMSCHE LANDDAG. Zooals bekend is, verleent de R.K. Man doline-club „Santa^Tucin" hare medewer king op dpn Roomschen Landdag morgen. Het programma luidt als volgt; Franco Italienne, -%»xhe, A. Dargens. Muguette, ouverture, F. Andrien, Dans les pres Fleuris, Marche, A- Ëngel- hetrs. Liebe im FrühÜng. wajzer, E. Schwarz. Petite Princesse, ouverture, Paul Hardy. Les Jolies Midinettes, Mar che, Jaoq. BaumaHn. Les perles de Ve- ajse, valse, Miohel Grimée. La Nazio- nale, Celebre Marche Italienne, M- Volpari. Hedenavond om 9 uur zal door de „Deutscher Verein" een lentefeest in de zalen van hotel Brinkmaan worden gehou den. Het programma vermeldt de mede werking van de familie Sp' *oH. e«n Hongaarsche danseres en zan('-*r -- eea 10 man sterk Jazzband. dey Muziekuitvoering in Den Hout op Zon dag 24 Mei om half drie, te geven door de Haarlemsche Orkestvereeniging onder leiding van den heer Willem Knikker. Teufejsmarsch, F. v. Suppé. 2. Rakoezy-ouverture Keler Bela, 3. „Wpaner Mtidl", C. Ziehrer. 4. Fantasie de l'opéra „Hérodiade", •T. Massenet. 5. Ouverture „La Gazza ladra", G. Rossini. 6. Chant des Cloches, rêverie, A. Luigini. 7. Fantasie dell'opéra „Cavalleria Rusticara", P. Mascagni. Maandagavond a.s. om 8 uur houdt bo vengenoemde vereeniging haar hajf:n:i:inde- lijksche bijeenkomst in de bovenraal avn café-restaurant Brinkmann. Op 't programma staat onder meer een lezing, welke door den heer N, J. J, van Opzeelsnd zal gehouden worden voor: ,,Die oekonomisch'e Bedeutung des Weltpost- vereins.1' Gisteren had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van onzen op den 19c(en Mei j.i op 43-jarigen leeffijd over leden stadgenoot J. H- Paradijs. De beaarding werd verricht door den Zeereerw. Heer Pastoor H- J, L Wentzel. Vooraf hadden in de parochie-kerk yan den H. Antopius van Pajua, Nieuwe Groenmarkt, de H,H. Uitvaartdiensten om 7 en 7 '4 uur plaats gehad en daarna was het stoffelijk omhulsel van den overledene die een zeer verdienstelijk lid was geweest van het Mannenkoor „Caecilia", dir. Nico Hoogerwerf, overgebracht naar de Gemeente Concertzaal, alwaar het Maannenkoor de nadedaebtenis van ïijn bemind medelid eep laatste hulde braeht. De met bloemen bedekte baar was opge steld in een der bijzalen van het gebouw, waarvan de gordijnen ten teeken van rouw waren gesloten. Door het bestuur van het koor begeleid, traden de weduwe met de beide zpnen en familieleden de rouwkamer binnen. Terstond hierna zette het nagenoeg vol ledige koor, als laatste groet, het „Ecce quomodo moritur" van J. Handel in, wat ontroerend schoon klonk. De heer B. A. Koper herdacht in treffende woorden den overledene au sprak woorden van troost tof de familie. Een broeder van den overledene dankte. Op het kerkhof waren Q.in- de directeur en een aantal leden van „Caecilia" aan wezig. GEMEENTERAAD VAN BLOEMEN- DAAL. GeJdieenipg. In de gisteren gehouden sposclefschende vergadering van den gemeenteraad van Bloe- mendaal, werd na een langdurige vergadering met gesloten deuren z. h.s. aangenomen een voorstel van B. en W.; om, overwegende de wenschelijkheid tot het converteeren van het op 1 Juli 1925 nog uitstaande bedrag ad 840.000 van de 6% geldleening, oorspronke- Ujk groot 1.010,000, aangegaan bij raads besluit van 20 Mei 1920. I. met bijbetaling der rente tot den dag der aflossing de in de considerans van dit besluit bedoelde geldleening geheel af te los sen op 1 September 1925 II, aan te gaan een geldleening van ten hoogste 863.000, (nominaal) tegen een jaar lij ksche rente van 5 ten honderd en een koers van tenminste 98%, onder bepaling, dat: le, vap deae leening gedurende 24 jaren, aanvangende in 1926, jaarlijks aal worden afgelost een bedrag van tenminste 35000, en in het 25ste of laatste jaar het restart t 2e. de gemeente zich hél recht voorbehoudt tot vervroegde gedeeltelijke of geheele af lossing der leening 3e. dat de rente en aflossing der leening sullen worden voldaan uit de gewone midde len der gemeente. Plans van het Kadaster. Verder deelde de voorzitter mede, dat namens Gedeputeerde Staten er op is aan gedrongen oni van gemeentewege geen uit treksels verkrijgbaar te stellen uit de plans van het kadaster, omdat deze uit den aard der zaak niet in die mate rechtsgeldig zijn als de plans vanwege het Kadaster uitgegeven en voorzien van de handteekening des land meters. Er is echter geen bezwaar tegen, dat be langhebbenden zelf uittreksels van de kada strale plans maken. Daarom wordt in overweging gegeven ru briek VII Kadaster, sub a der Legesverorde ning in dier voege te wijzigen, dat gelezen vvordta Voor het door belanghebbenden zelf vervaardigen van kopiën of schetsep uit de plans van het kadaster, vpor vijf pergeelen of daar beneden f 1.—, voor ieder perceel daarboven f 0.15. Ged, Staten achten het voorts gewenscht, de laatste alinea, luidende „De in deze ru briek bepaalde rechten worden verdubbeld'' enz. te doen vervallen. Het voorstel van B. en W. om aan dezen wensch gevolg te geven, werd Z.h.s. aange nomen. Daarna werd de vergadering gesloten. Van de OfSie. BLOEMENTENTOO>»iST.-VAZEN - 1925 - (naet aes pcizistecor ©kl raizsisc .srtet) zij st nog en~ keie ex, voortzarazcierz. JEen. «arifsê. souvenir aan «114 sselzocMtse HloenaeisSt'-esl, jPriJaceiiL f 2.53 en f 2.CO en nog enkele MANGVA.2UEN. Vandaag is het de laatste maal van he seizoen 1924/1925 dat wij iets te overzichten hebben, ten minste wat betreft de gespeelde en nog te spelen wedstrijden. De wedstrijd VolhardingH.B.C. welke ons nog belang inboezemde, eindigde in een 21 overwinning voor de Deventer ploeg, welke nu den winnaar van de Zuide lijke kampioenscompetitie (vermoedelijk M- U.L.O.) zal ontmoeten voor den hoogsten titel. De stand der Noordelijke competitie luidt Volharding P. V. C. H. B. C. 4 2 2 0 4—2 6 4 0 3 1 2—3 3 4 0 3 1 4—5 3 De Heemstedenaren Niebben het dus niet tot kampioen der Federatie kunnen brengen, Echter mogen zij met voldoening terugzien op het afgeloopen seizoen. Als H.B.C. het volgende seizoen wederom het zoo ver halent zijn wij tevreden. In den Haarlemschen Bönd wordt nu nog tamelijk veel getrapt. Het zijn evenwel alle promotie- en degradatie-wedstrijden welke op het programma staan. A.D.Ó. uit Heemskerk, welke definitief de laatste plaats bezet in de Federatieve 2e klasse G, moet zich verdedigen tegen Vojen- dam, nummer 2 der 1ste klasse A. De promotie competitie le klasse B nadert haar einde. R.K.V.Z. won eergisteren met 81 van H.B.C. II en wanneer de Zwartjes morgen weer kans zien de H.B.C. reserves te kloppen, dan blijft R.K.V.Z. voor de eerste klas behouden. De kampioenen der 4e klasse D en E, resp. Alliance en Geel Wit II, spelen Zondag a.s, op het Santpoort-terrein een beslissings wedstrijd. De Lyceumbewoners zullen wel aan het langste einde trekken. Ten slotte zij nog vermeld dat het Bonds- bestuur een competitie heeft ingesteld voor de eerste klas kampioenen. Deze zijn1 A, Wilskracht II, 1 B. The Yellow Biack Boys en 1 C. G.D.A. De eerste ontmoeting is op Hemelvaartsdag gespeeld tusschen G.D.A. en T.Y.B.B. welke een 33 gelijk spel tot resultaat had. Deze feesten werden ingezet met een H. Mis en Alg. H. Communie in de kerk van het H. Hart. Hierna ontbijt in de St. Jqsefs Gaz, Vereen., welke zaal keurig was aangekleed en waar de leden een vol uur gezellig bijeenkwamen. De wedstrijden. Te half één werd een aanvang gemaakt met de nederlaagwedstrijden voor de eerste ronde. R, K. V. ,Z. II speelde tegen het tweede elftal van T. Y. B. B. en moesten het loodje leggen met 60. Als excuus mag gelden, dat het tweede elftal der zwartjes meerendeeL bestemd uit leden van het derde elftal. R. K. V. Z. IV speelde terzelfder tijd tegen Jóng H. F. C. 'en verloren met 21 wat hoofdzakelijk te wijten is aan een groote fout van een der Zw. backs. R, K- V. Z. IV speelde ferzelfderiijd tegen JJong H. F, C. en verloor met. 21, wat hoofdzakelijk wijten is aan een groote fout van een der Zw. hacks. R. IC. V. Z. III—Geel Wit eindigde in een stevige overwinning voor de'pauselijken. Met rust was de stand 13, terwijl elk dit nog verdubbelde en den eindstand tot 26 opvoerde. R. K. V. Z. IH, B. C. II tevens voor de degradatie promotie-competitie. Dit was de strijd waarvoor het groote pu bliek was komen opdagen. Als scheidsrechter Haverkorn beginnen blaast, trapt de Eerw. Praeses van de R. K. V. Z„ Pater Verhaar, al. Eerst eenig doelyerkenoen, doch spoedig neemt Zw. de overr nd en in deze periode geeft Donders aan R. K. V. Z. de leiding lr-4). H. B. C. trapt af en trekt ten aanival, doch dé achterhoede der zwartjes is safe. Steyn zet zijn voorhoede aan het werk. Verschillende schoten 'worden op de H.B.C. veste gelost, doch de H, B. C.-keeper doet zijn plicht. Toch moet hij zwichten voor e#n keihard schot van A. Wpuwer, 20. De H, B. C.'ers pakken nu even goed aan en succes blijft ook niet uit, want H. B. C, geeft -met een onhoudbaar schot Bosch het nakijken. Even voor de rust geeft de scheidsrechter penalty voor de R. K. V. Z., -welke in dg derde goal wordt om gezet: 3—1. Na de rust is het vrijwel spel met kat en muis. Reeds spoedig scoort A. van Wees twe&msal. Sporadisch kernen de H.B.C.'ers oyer de helft en het wordt als het ware een doelbekogeling, diverse comers worden opgenomen; alle echter zonder succes en als van Wees eenmaal keihard tegen de lat schiet is het weer Wouwer, die voor de zesde maal het net doet trillen, Hierna tracht H, B. C. zich te bevrijden, dcor de buitenspel-taktiek toe te passen, verscheidene malen lo'ppen de Zw. er in. doch herstellen zich spoedig en uit een snellen aanval besluit A. Bosch met een schitterend schot en verhoogt de score tot 7—1. Nog is het niet gepoeg, de zwartjes' zweven geregeld voor de H. B. S.-veste en thans is het nogmaals Wouwer die de 8c in de touwen deponeert- Spoedig hierna fluit scheidsrechter Haverkorn voor d-e laatste maal en heeft R. K. V. Z, I met sprekende cijfers gewonnen. Het programma voor morgen luidt als volgt: Te t2.30 uur: R. K. V. Z. II—K. K. V, Z. veteranen. R. K, V. Z. IV—H. B. C. IV. Te 2.30 uur: R. K. V. Z IH. B. C. I, tevens voor dc promptiorcampeiHie R. K. V. Z. ill—B. S, M. II. De feestavond wordt gehouden in ge bouw St. Bavo. Te 8 uur. Kaarten zijn, aan de zaai verkrijgbaar. Secretaris O. E. Sinck, Hagestraat 10. programma voor Zondag 24 Mei. Half 2 victrix III)V. V. F. II (Competitie). Half 3 Victrix IP. V. C. B II (Neder!, wedstr.) Het eerste elftal ontvangt de reserves van de A'damsche le klas D, H, V. B.'er P. C. V B. Aangezien het ie elftal van deze club kampioen is, belooft het een mooie, spannende striid te worden aan den Spaarnhovenweg. Op de aanschrijving van verschillende leden staat als tegenstander vermeld Geel - Wit, 1, welke cjub echter Vrijdag bericht van verhindering zond. De Juniores winnen natuurijk van V. V. F. II en zijn dan kampioen. Off. Nieuws. Dinsdag 26 Mei te 8 uur Jaarvergadering in het St. Jacobs-Gods- huL AIleÉ opkomst dringend gewenscht!! Secretaris: H. v. Turnhout, Emmapiein 38. Hedenavond van 7 tot 8 uur contributie be talen in het gebouw St. Bavo, Smedestraa- Maandagavond 8 uur Bestuursvergadering ten huize van den Heer Huijbens, Émo- sfraat, Voorgesteld als werkend lid H. v. Hon- schoten, Begijnhof 4, Haarlem. Donderdag 4 Juni a.s. om half 8 zullen de tyainingsavonddn voor de Senioren een aanvang nemen. De Heer H. Snoeks zal, evenals verleden jaar, weer als oefenmeester optreden, en het Bestuur verwacht dat alle IJeflów Blacks trouw aan de trainingsavonden zullen deelne men, dan zal ook het komend seizoen succes weer niet uitblijven. De Junioren trainen Vrijdagsavonds ondei leiding van een eerste elftal speler, te* begin nen 5 Juni a.s. van half 7 tot 8 uur. Morgen komt 't eerste en tweede elftal van Nieuwendam op bezoek aan de Zandvoort- sene laan. De tweede elftallen bekampen elkaar om half een, de wedstrijd van het eerste elfta» vangt aan om half drie. HENK. T. Y, B. B,Nieuwendam uitgesteld. De voor morgen vastgestelde wedstriji T. Y. B. B,—Nieuwendam gaat niet door. Nieuwendam moet een competjtie-wedstrijd Naqr de „Msb." verneemt, was de Gesu- Kerk te Rome, bij de heiligverklaring van Petrus Canisius, schitterend verlicht en ver sierd. Ontelbare sterren, gevormd door elec- tri^che lampjes, waren rondom het beeld van den heilige in de „gloria" op het hoofdaltaar en rondom de kerk boven de kerkzuilen aan gebracht. Geheel dén morgen werden er heilige mis sen opgedragen. Vrijdagmorgen werd de pontificale H. Mis gecelebreerd door kardinaal Schuit», aarts bisschop van Keulen. Vrijdagavond celebreerde kardinaal Van Rossum het Lpfdaarbij geassisteerd door Paters Jèsuieben. De Gesu-kerk was propvol. De verlichting van den kerkgevel was schitterend. Zondagmorgen zal mgr. Diepen, bisschop van 's Hertogenbpsch, een pontificale H> Mjs opdragen. NIEUWER-AMSTEL, 22 Mei. In de Ring vaart in de Ouder Kerkelaan is verdronken, de 36-jarige p. v. Lier. De man leed aan toe vallen. Hij was aan 't water scheppen. AUTO-ONGELUK DER MALARIA COMMISSIE. Iq een afgrond gestort. Prof. Swe'iengrebel gewond. Uw Beiroet wordt geseind, dat een auto' met leden van -de malaria-commissie van den Volkenbond in den afgrond gestort is Dria» hunner werden gedood, twee gewond Een der gewonden is.de Nederlandsch« hoogieeraar dr. Swellpngrebel, Een later bericht meldt, dat prof. Swellen. grebel slechts lichte verwondingen heeft be komen. De gedooden zijn een Amerikaan en twee Franschen. Naar.de „Tel." verneemt, heelt de secre taris-generaal van den Volkenbond te Ge neve thans een telegram ontvangen met na dere bijzonderheden omtrent het ongeluk aan de malaria-commissie oyerkqmeu. Zooals reeds gemeld, werd van de vipr in zittenden van den auto, die omsloeg, de Am sterdamsche hoogleeraar dr. Swellengrebel licht gewond, Dg drie andere leden werden gedpod. Hei waren de bekende Amerikaansche malario- loog dr. Samuel Taylor Darling uit Balti more, lid van het internationaal Hygiënisch Bureau der Rockefeller-stichting, de Engel- sche dr. Norman Lothian uit Aberdeen van de hygiënische sectie van den Volkenbond en mejuffrouw Besson van het Volkenbonds secretariaat. te huur, geschikt ook voor werkplaats enz. Adres ZIJLWEG 125. Groote uittrcktafel 7.00. Werk fiets 10. WOUWERMANSTR-, 7rd tc huur of in huurkoop. Te hevg»..M, J. v, GOQJL BimSw-ri 7*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2