1 ET1GD flIEUWS Binnenlandsch Nieuws. Een wetsontwerp, om ook vrouwen in het Engelsche Hoogerhuis toe te laten, wordt verworpen. Painlevé zet in een redevoering te Greno ble de financieele en Marokkaansche politiek der regeering uiteen. De Zweedsche bladen maken melding van plannen voor een bolsjewistischen opstand. Onder de Radio-berichten: Het Kabinet Vandevijvere omvergewor pen. Veldmaarschalk French gisteren overleden. Het wetsontwerp door de Labour-partij ingediend, tot instelling, van een nationalen raad van werkverschaffing, gisteren door het Lagerhuis verworpen. Gem. buitenl. berichten. Het Belgische Kabinet gevallen. Uit het Engelsche Lagerhuis. Generaal Pershing gezant te Parijs? De staking in Denemarken. Veldmaarschalk French f. RECHTSZAKEN. Concurrentie tusschen autobussen. De Amsterd. Begrooting Goedgekeurd. De Nederlandsche pelgrims Rome. 10-jarig bestaan Nederlandsch fabrikaat. De Olympische Spelen en de Raad van Amsterdam. LUCHTVERKEER. Het luchtverkeer NederlandIndi De omzetting van Hoofd- in Bijkantoren. VERKEER EN POSTERIJEN. Snelheid van treinen. Treinbotsing. Een gevaarlijke -vondst. Natuurschoon in het Gooi. Molensloopers. In overspannen toestand. De moord te Hoensbroek. MARKTNIEUWS. LANDB. EN VISSCHERIJ Het kweeken van een nieuwe wratziekteyrije vroege aardappel. Geen vrouwen in het Hoo gerhuis. Je quaestie of vrouwen tot het Hooger huis zullen worden toegelaten, werd Woens dag in het Hoogerhuis behandeld. Lord Astor diende de tweede lezing Van zijn atwerp in, volgens hetwelk „peeresses ia heir own right" voortaan zitting zullen krij gen in het Hoogerhuis. Haar aantal zou on geveer 20 zijn. Hij verdedigde zijn voorstel, er op wijzen de, dat vrouwen tegenwoordig niet alleen zitting kunnen hebben in het Lagerhuis, maar ook deel kunnen uitmaken van jury's en allerlei verantwoordelijke functies in het zakenleven gaan innemen. De opmerking is gemaakt, dat het beter zou zijn met te wachten tot het ontwerp voor een geheele hervorming van het Hoogerhuis was verschenen. Maar het zag er naar uit, meende Lord Astor, dat het nog wel heel lang zou duren voor zulk een ontwerp zou verschijnen. De hertog van Atholl en burggraaf Cecil steunden het ontwerp. Deze laatste meende, dat duidelijk gebleken is, dat het deelnemen door de vrouw aan den arbeid van het Lager- tuis een volkomen succes is. Sinds vrou— ven gekozen zijn, hebben zij getoond tege n -tanders van plotselinge veranderingen te zijn en daarom leek het hem vreemd haar ïit te sluiten van het Hoogerhuis, dat steeds •oor behoudende grondbeginselen is opge- omen en tegen plotselinge veranderingen vas. Lord Banbury was tegen het ontwerp leze was van oordeel dat, daar de regeering tommissies had benoemd om de geheele juaestie van hervorming van het Lagerhuis e bestudeeren, het onjuist was om door initiatief-voorstellen op deze hervorming vooruit te loopen. Lord Birkenhead verzette zich ook tegen dit ontwerp, dat, zeide hij, alleen een privi lege om zitting in het Hoogerhuis te heb ben, toekende aan een kleine en bijzondere klasse vanpeeresses. Het ontwerp werd ten slotte met 80 tegen '8 stemmen verworpen. De Engelsche mijnwer- kersfederatie en de be sprekingen met de mijn eigenaars. De conferentie van gedelegeerden der mijnwerkersfederatie heeft met 571.000 te gen 230.000 stemmen het voorstel van het bestuur aangenomen tot verdere besprekingen met de mijneigenaars nopens den toestand der industrie. Het veiligheidspact. In de Fransc.h-Ergelsche besprekingen omtrent de veiligheid schijnt weinig schot te komen. Feitelijk gevoelt Engeland niets voor een pact zooals Frankrijk tezamen met België en Italië sluiten wil, en de Dominions latuurlijk nog veel minder. Vandaar dat zelen hier van meening zijn, dat Londen op zettelijk de onderhandelingen sleepend houdt „Je zult zien," schrijft vanmorhgen Bainville weer, „dat men zich ten slotte maar tevre den stellen zal met het opnemen van Duitsch- land in den Volkenbond. Het heeft dan net zoo veel en zoo weinig verplichtingen als iedereen, dat wil zeggen heelemaal geen. Want waarvoor zouden anders zooveel plan nen worden opgemaakt voor supplementaire pacten en afspraken Aangezien er verder ook weinig animo bestaat voor een krachtig nastreven van de ontwapening, noch te Lon den noch bij de tegenwoordige Fransche re- "geering, kan generaal Von Seeckt volkomen •«rust zijn." De rede van Stresemann in den Rijksdag. Blijkens een Havasbericht heeft Strese- nanns rede in den Rijksdag op de „Temps" ïen pijnlijken indruk gemaakt en ook het debat, dat er op volgde, werpt volgens het olad op den toestand geen gunstiger licht. De eerste gedachten der nationalisten, dus van de machtigste parlementaire grpep waarop het kabinet Luther-Stresemann steunt om te kunnen regeeren, is de herzie- zing van het Verdrag van Versailles en de vervanging der waarborgen, welke het ons verschaft, door eenvoudige Duitsche belof- en. De nationalisten hebben dus niets van hun program laten varen. De „Temps" doet opmerken, dat de so cialist Breitscheid pleitte voor een interna tionale entente en den moed had er op te wijzen, dat een plebisciet in Elzas-Lotharin- gen niet aan de Duitsche verwachtingen zou beantwoorden, doch hij eischt wijziging der Duitsch-Belgische en der oostelijke grenzen van Duitschland. Het is de vraag, wat de soc.- democratie kan beginnen tegen den invloed van rechts, welke de regeering te Berlijn volkomen be- heerscht. Zoolang het tegenwoordige kabinet zal regeeren in samenwerking met de natio nalisten, die geen buitenlandsche politiek van toegeven willen en het einde verlangen van het democratische regiem in Duitsch land, kan men geen vertrouwen stellen in zijn wensch om de vredesproblemeft te re gelen, noch in zijn verlangen om de republiek te verdedigen tegen de stoutmoedige plan nen der aanhangers van de Hohenzollerns. Het zou voor de geallieerden een werkelijk gevaar beteekenen, indien zij geen rekening hielden met deze opvatting omtrent den toe stand. Painlevé verzocht allen goeden Franschen de Marokkaansche politiek der regeering te steunen. De regeering kan zich te gemak kelijker uitspreken omdat het feiten betreft, die vóór haar komst aan het bewind zijn ge schied, doch die zijn ten volle goedkeurt en waarvoor zij de geheele verantwoordelijkheid aanvaardt. De waarheid is dat maarschalk Lyautey op het oogenblik waarop het ka- binet-Herriot aftrad, om hulp vroeg, daar de infiltratie der P«fs. die eensklaps werd waargenomen, de Fransche posten omsin gelde en Fez bedreigden. Het ging er dus om geheel Fez te beschermen en de door het vorig kabinet voorbereide versterkingen wer den met alle mogelijke spoed gezonden. De weg naar Fez. werd versperd en de in dringer werd tot de grenzen der Fransche zone teruggedreven. De gevechten op het oogenblik brengen niet de zware verliezen met zich, waarvan leugenachtige berichten melding maken. Het betreft geen koloniale expansie aldus Painlevé maar s\echts eerbied vqor ons gezag af te dwingen, opdat een stabiele vrede kan worden bevestigd. Wij begeeren geen duimbreeds grond buiten onze zone en het zou misdadig wezen één man te veel op te offeren. Onze soldaten zijn geen veroveraars, maar verdedigers van het werk der Fransche beschaving. Dit is de regeerinspolitiek, die maarschalk Lyautey trouw volgt. Tot slot deelde Painlevé het voornemen der regeering mede om de noodige sociale hervormingen te verwezenlijken zonder te hooge financieele offers voorts administra tieve hervormingen in te voeren, de militaire organisaties te vernieuwen en het arron dissementskiesrecht te herstellen. Een rede van Painlevé bij de opening der tentoon stelling te Grenoble- Minister-president Painlevé, die bij de opening van de internationale tentoonstel ling van waterkracht te Grenoble het woord heeft gevoerd, heeft verklaard dat de huidige regeering evenals de vorige een politiek zal voeren, die op de veiligheid van Frankrijk binnen de veiligheid van Europa is gericht. De regeering zal niets nalaten om de evolutie der internationale zeden te bespoedigen, zonder welke de Volkenbond niet ten volle kan bestaan. De drie komende jaren moeten óf den Europeeschen vrede organiseeren óf tot den afschuweiijken oorlog leiden. Dit al ternatief moet niemand uit het oog verliezen daar dit misdadig zou zijn. Ten opzichte van het financieele probleem wees Painlevé er op dat het crediet des lands van het volstrekt onmisbare evenwicht der begrooting afhangt. De begrooting van 1925 zal dus, evenals die van 1926, welke in voor bereiding is, alle uitgaven zonder een sou deficit bevatten. Wat de volgende vervalda gen betreft, zoo hangt het van de bezitters van schatkistbiljetten op korten termijn af of de vlottende schuld zonder bézwaren zal worden gestabiliseerd. Wat echter gebeure, de verbintenissen van den staat zullen worden nagekomen. De definitieve zuive ring van den financieelen toestand zal dit jaar een uitgebreid plan en de hulp van alle burgers vereischen. Een bolsjewistische sa menzwering in Zweden De Zweedsche bladen publiceeren een medeaeeling volgens hetwelk de Zweedsche communistische partij op bevel der derde Internationale zou besloten hebben onder het Zweedsche leger een bolsjewistischen op stand te doen uitbreken. Volgens deze me- dedeeling zou het plan zijn voorbereid se dert Mei 1924, toen er een militair commu nistisch comité werd gevormd met vertak kingen bij de vloot en met medewerking van de afdeelingen der communistische jeugd organisatie. Het voorbereidende werk dezer organisatie bestond uit mondelinge en schrif telijke propaganda in het leger en op de vloot, het stichten van sovjets van soldaten en matrozen, en spionage op groote schaal gericht tegen de militaire autoriteiten en de burgerschietvereenigingen. De organisatie bestudeerde de middelen om zich meester te maken van spoorwegen, bruggen en wapen-opslagplaatsen. Ten slot te trachtte zij oorlogsmateriaal binnen te smokkelen. In het geheele land werden roo- de centuriën georganiseerd. De bedoeling was den burgeroorlog heel in het Noorden van Zweden te doen uitbreken. President zou worden de president van de republiek Karelië, welke deel uitmaakt van sovjet- Rusland. De revolutionaire troepen zouden beschikt hebben over duizend man bene vens wapenen te Stockholm, en bovendien over soldaten-sovjets en cuteuriën in grooten getale in het overige deel des lands." In de mededeeiing wordt er bijgevoegd, dat de derde Internationale een half millioen kronen voor deze onderneming zou hebben beschikbaar gesteld. De moord op den sirdar. Het parket heeft opnieuw de gevangenne ming gelast van Nokrasji Bey, die ondermi nister van binnenlandsche zaken was tijdens het bewind van Zagloel. Hij werd oorspron- kelijk ervan beschuldigd het onderzoek naar den moord op den Sirdar Sir Lee Stack te hebben belemmerd. Ahmed Pasja Maher, die minister van arbeid was in het kabinet van Zagloel is heden aangehouden in verband met het on derzoek naar den moord op den Sirdar. De oorlog in Fransch- Marokko. In het Westen is de toestand ongewijzigd. De groep-Colombat slaagde erin, krachtig door het geschut en de vliegtuigen gesteund, om Bilbane na een schitterend gevecht van teerkost te voorzien. Zij moest verschillende vijandelijke groepen vfiet voor voet tot wijken brengen en zelfs in de gecamoufleerde loop graven een strijd van man tegen man mét den verwoeden vijand voeren. De Rifs lieten meer dan 60 dooden achter en schijnen zeer onder den indruk van hun verliezen. Eenige con tingenten der Beni Zerouals keerden naar hun dorpen terug, de vijandelijke harka's achterlatend. In het centrum worden vijandelijke troepen concentraties waargenomen aan de Boven- Wergha en een versterking van den langzaam binnendringenden vijand in de richting van Ain Mastouf. Dé groep FreyJcnberg cevond zich den 19en Mei in Gara de Mezziat. De toestand is ongewijzigd. Het slechte weer dreef de harka's van Bena Laham uiteen. In het berggebied van Senhoua wordt een groote activiteit van den vijand gesignaleerd. Generaal Hoesch, chef van den generalen staf van maarschalk Lyautey, verklaart dat de aankomst der Fransche versterkingen het mogelijk zal maken, het geheele front te dekken, van het defensief tot het offensief over te gaan en de Rifs terug te werpen, om aldus aan de Fransche bescherming toe vertrouwde gebieden voor verdere aanvallen te waarborgen. DE TOESTAND VAN MAARSCHALK FRENCH. Het gisterenmorgen gepubliceerde bulle tin nopens den toestand van maarschalk French luidt, dat hij een vrij goeden nacht heeft gehad. Zijn toestand is vrijwel hetzelfde, maar hij is zwakker. DE COMMUNISTEN EN DE MIJN RAMPEN. De communistische fractie van den Prui- siscnen Landdag eiscnt in verband met ae jongste mijnrampen de bijeenroeping van den Landdag op 22 Mei. HORTHY „PALATIJN" VAN HONGA RIJE De „N.Freie Presse" verneemt uit Boe dapest, dat de Hongaarsche regeering een wetsontwerp voorbereidt, waarbij de waar digheid van „Reichsminister" wordt afge schaft en die van „Palatijn" wordt ingesteld. De huidige „Reichsminister", Nicolo von Horthy, zou wegens zijn „onvergankelijke verdiensten" gekozen worden tot eersten „Palatijn". De „Palatijn" is ónafzetbaar, Tegelijker tijd zal het ambt van plaatsvervangend „Pa latijn" worden ingesteld, voor het geval van den plotselingen dood van den functionaris. De eerste taak van den Palatijn is de voogdij waar te nemen over den onmondigen koning. DE AANSLAG IN DE KATHEDRAAL IN SOFIA. De ter dood veroordeelde koster van de kathedraal heeft nieuwe bekentenissen ge daan en den naam genoemd van de gene, die de lont heeft aangestoken. Deze heet Ru ben Levy en is 22 jaar oud. De politie spoort hem oo. De motie van wantrouwen in het kabinet- Van de Vyvere is gisterenmiddag in de Ka mer met 98 stemmen der socialisten, libe ralen en communisten tegen 73 stemmen der katholieken aangenomen. Er waren ne gen onthoudingen. De ministers verlieten de -zaal onder de toejuichingen der rechterzijde. Gisterenmiddag werd de bespreking van de regeeringsverklaring in de Kamer voort gezet. Jacqe Motte, een der twee commu nistische Kamerleden, zette onder algemeene onverschilligheid het communistisch pro gramma, uiteen en dreigde, toen de parti culiere gesprekken te hoog gingen, de tri bune te zullen bestijgen, wat tot gelach en handgeklap aanleiding gaf. De communis ten, besloot hij, zullen elke regeering be strijden, die hun programma niet aanvaard. Minister-president Vandevijvere diende daarop den vorigen sprekers van antwoord. Hij heeft nooit illusies gekoesterd over zijn kabinet, doch het debat over de crisis moist ten slotte in het openbaar worden beslecht. Een democratische regeering, maar niet een klasseregeering, zal uit deze proefneming te voorschijn komen. Zoo niet dan gaan we naar de ontbinding van het parlement. Oud-minister Devéze pleitte nog vooi een extra-parlementaire regeering, terwijl Renkin (katholiek) de liberale partij te lijf ging om haar afzijdige houding en onder algemeen handgeklap der katholieken ver klaarde, dat de katholieke partij zich door de socialisten niet zou laten verdeelen in democraten en met-democraten. Théodor, minister van Justitie, verdedig de niet de regeering, maar het programma van de nationalistisch-fascistische partij, die hij in Belgi? getracht heeft te stichten. Hij wenschte een kabinet met een programma van nationale belangen, waarvan de gods- dienstquaesties zijn uitgesloten. Van de drie ingediende moties, der front partij, der communisten en van Max, krijgt de laatste de voorkeur en wordt aangeno men met 98 tegen 73 stemmen en 9 onthou dingen (waaronder 6 fronters). VandeVijvere en zijn collega's verlieten de vergaderzaal, toegejuicht door de rech terzijde. Tegen 5 uur diende Vandevijvere het ont slag van het Kabinet bij den koning in, die het aanvaardde. Het Lagerhuis heeft gisteren met 216 te gen 118 stemmen het door de Labour partij ingediende wetsontwerp verworpen tot in stelling van een nationalen raad van werk verschaffing ter bestrijding werkloosheid. Volgens dit voorstel zou een crediet van 10 millioen pond per jaar worden toegestaan voor werkverschaffing, „overeenkomstig de besluiten van den nationalen raad," onder voorzitterschap van den minister van Ar beid, waarin vertegenwoordigers der ver schillende departementen zitting zouden hebben. Uit Washington wordt aan de „Morning Post" gemeld, dat generaal Pershing den wensch koestert, Herrick als gezant te Pa rijs op te volgen, zoodra deze zijn functie zal hebben neergelegd. President Coolidge zou met dezen wensch instemmen. Naar de ,,Times"-corespondent te Kopen hagen meldt, is thans besloten, dat daar en te Esbjerg de schepen zullen geladen wor den doorwvrijwilligers; de geheele uitvoer zal over deze beide havens gaan, vanwaar twee maal per dag booten zullen vertrek ken, hetgeen voldoende wordt geacht. Te Esbjerg zijn honderdvijftig jonge boeren als vrijwillige werkkrachten aangekomen. Hoe wel geen wanordelijkheden worden ver wacht, zullen zij door de politie worden be schermd. Veldmaarschalk French is overleden, in den ouderdom van 73 jaar. Maarschalk French heeft het grootste deel van zijn leven in actieven militairen dienst doorgebracht. In den Boerenoorlog onderscheidde, hij zich als cavaleriecom mandant, die de operaties leidde, welke culmineerden in de ontzetting van Kimber- ley, en nam als cavalerie-commandant eveneens deel aan de operaties, die met de verovering van Bloemfontein en Pretoria eindigden. In 1914 trad hij op als bevelheb ber van het Engelsche expeditionaire leger, dat België en Frankrijk tegen de Duitschers te hulp schoot. Hij keerde in den loop van 1915 naar Engeland terug om daar te lande op te treden als commandant van dfe in Engeland gestationeerde troepen, hetgeen hij tot 1918 bleef. Van 1918 tot 1921 'be kleedde hij de functie van lord-lieutenant van Ierland onder de moeilijke omstandig heden, geschapen door het optreden der woelige Sinn Feiners, die zooals men zich herinnert, te Dublin een mislukte aanslag deden op zijn leven. Als blijk van waardee ring voor zijn doortastend optreden in 1914 verleende de Engelsche regeering hem den titel van graaf van Ieperen, het Belgisch stadje, waarom zoo gestreden is en waar zoovele Engelsche krijgslieden het leven lieten. EEN BEROOVINGSAFFAIRE, Ouderwefsche struikroovers. Op 2en Paaschdag van dit jaar ontmoette een Leindsche schipper te Arnhem een meisje. Hij ging met haar uit en bezocht verschillende café's. In een der gelegenhe den zat een drietal jongens. Het meisje zei- de dat een ervan baar broer was en zij verzocht haar „vriend" hem een biertje te presenteeren. Later bij het betalen zag het drietal dat de schipper jjetaalde met een briefje van 25.' Toen kwam het plan op, hem hiervan te berooven. Zij liepen het tweetal achterna in de richting van de Vijverwijk, waar het meisje woonde. Toen zij nog even stonden na te praten, kwam een der drie jongens op het meisje af en zeide tegen haaT: „De ouwe wacht," waar op het meisje vertrok. De schipper vroeg toen aan den jongen of hij ook een hotel voor hem wist. De jongen nam hem mee tot bij het Vitesse- terrein. Daar greep hij hem plotseling bij den keel, zoodat beiden over den grond rolden. De twee anderen schoten toe, mis handelden den schipper en een hunner be roofde hem van zijn portefeuille, zijn zak boekje en zijn pet, waarna zij het hazen pad kozen. Nog dienzelfden nacht werden zij gearresteerd. Het waren de 23-jarige arbeiders L. G. K., W. F. B. en de 25-jarige arbeider Z. M„ allen uit Arnhem. Dinsdag hadden zij zich voor de Arnhem- sche Rechtbank te verantwoorden. Getuige D. M. D., fabrieksarbeidster, te Arnhem, verklaarde met den schipper in verschillende café's bier te hebben gedron ken. De pres.: Wist u van de berooving? Get. Nee, niets. De Off. v. Just.: Heeft u gezien dat u ge volgd werd? Get.: Neen, dat heb ik niet gezien. Bekl. B., voorgeroepen, bekende vol mondig het hem ten laste gelegde. Beki. M. ontkende met het plan op de hoogte te zijn geweest. Bekl. K. verklaarde, dat B. de porte feuille uit den zak van den schipper had genomen. De Officier van Justitie, herinneerde in zijn requisitoir aan de ouderwetsche struikropvers, Spr. noemde het gebeurde een ernstig feit en eischte tegen M. twee jaar en tegen de beide andere bekl. ieder anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdediger van bekl. K., Mr. D. J. Sannes, merkte in zijn pleidooi op, dat het plan ontstaan is bij de anderen. Bekl. heeft goede getuigschriften van zijn patroon, bij wien hij direct weer terug kan komen. Pleiter verzocht voor hem een voorwaar delijke straf, mede daar hij de kostwinner zijner moeder is. De verdediger der beide andere bekl., Mr. HpgerzijL noemde bekl. B, een toon beeld van menschelijke misère. PI. ver zocht clementie, zoo mogelijk een voor waardelijke straf. Ten opzichte van bekl. M. achtte pl. htet volledig bewijs niet bewezen. Pl. vroeg vrijspraak. Uitspraak over 8 blagen werd te Obbachsberg, onder dezelfde oa- standigheden. Opzettelijke aanrijding. Voor de rechtbank te Almelo had zich te verantwoorden de chauffeur Bertus v. D., beschuldigd, dat hij op 9 November 1924 nabij Borne een concurreerende autobus heeft aangereden, met het gevolg, dat zijn wagen kantelde en omviel, terwijl de pas sagiers rille min of meer ernstige verwon dingen opliepen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat er voldoende ruimte voor pas- seeren was. De president leest het strafregister van bekl. voor: rijden zonder licht, veel te hard rijden, enz. Bekl. zegt niet te weten, dat hij de con curreerende bus geraakt heeft. „Waarom zou ik het doen," vraagt hij. Getuige A. G. heeft in het vooronderzoek medegedeeld, dat. bekl. tegen hem gezegd zou hebben, dat hij de bus (van den con current) van „de krik zou rijden". In ge woon Hoilandsch omgezet zijnde, beteekent dit: onderstboven rijden, k Getuige ontkent zulks gezegd' te hebben. De president wijst tevens op het gewicht van het afleggen der belofte, precies het zelfde als het afleggen van den eed, doch getuige handhaaft zijn voor de rechtbank afgelegde verklaring. Eerst nadat de recht- j bank voor de derde maal in de raadkamer is geweest, bevestigt hij de verklaringen, in het voor-onderzoek afgelegd. Eisch: drie weken gevangenisstraf en toe-* wijzing van de civiele vordering ten be- drage van 78 aan mej. J, U. Boswinkel, die bij het ongeluk vrij ernstig verwond werd, Vacantietoeslagen voor het laatst toegelaten. Naar de Tel. verneemt, hebben Gedepu teerde Staten de Gemeentebegrooiing van Amsterdam voor 1925 thans goedgekeurd. Tevens besloten zij aan het gemeentebe stuur te berichten, dat voor ditmaal de va cantietoeslagen nog worden toegelaten, doch het volgend jaar de begrooting geen goed keuring zal erlangen, als de vacantietoesla gen niet van de begrooting zullen zijn ge schrapt. Het middagmaal in hotel „Russie", Aan het noenmaal in hotel „Russie" ge houden, hield Z. D. H. de Aartsbisschop een speech, waarin Mgr. de afstammelingen van den H. Petrus Canisius gelukwenschte met den grooten dag der Heiligverklaring. Mgr. zeide daarna, dat Hij van Kardinaal Gasparri had vernomen, dat onze Neder landsche gezant aan het Vaticaan een uit nemend diplomaat was. Mgr. prees Minister Rays de Beerenbrouck voor het vele goede, dat deze voor Nederland had gedaan. Ook prees Mgr. baron van Wijnbergen voor het vele, dat hij voor het Katholieke onderwijs heeft tot stand gebracht. In zijn speech zeide minister Ruys rle Bee- Tenbrouck, dat zoolang de Nederlandsch Ka tholieken de leiding hunner Bischoppen vol gen, er niets te vreezen is. Z. D. H. de Aartsbischop dankte tenslotte het hoofdcomilé der pelgrimsreis .voor het welslagen der reis. Tijdens het diner heerschte er een aange name stemming. Openlucht-filmvoorstelling. Ter gelegenheid van de herdenking van het 10-jarig bestaan van de Vereeniging Ne derlandsch Fabrikaat, zal door de afdeeling 's-Gravenhage der Vereeniging, op Maandag 25 Mei a.s. in het Lange Vo^ hout bij de al daar geplaatste muziektent, des avonds van halfnegen tot elf uur een ópenluchtvoorstel- lir.g worden gehouden, waarbij Nederland sche industriëele films zullen worden ver toond, opgeluisterd door het muziekgezel- schaD van de Dolitie- Het voorstel van een premieleening van 5 millioen, met de bedoeling aanstonds 500.000 voor de Olympiade te geven, is in den Raad van Amsterdam, met 26 tegen 6 stemmen aangenomen. De belangen voor nijverheid en handel. Op de algemeene vergadering van de Ned. Mij- voor Nijverheid en Handel, 26 en 27 Juni te Enschedé te houden, zal o. m. be handeld worden een voorstel van het de partement 's Gravenhage, in zake het lucht verkeer tusschen Nederland en Indië. Ter toelichting wordt o. m. opgemerkt, dat de groote taak, welke Nederland zal hebben te vervullen, eerst als voltooid kan worden beschouwd, indien het luchtverkeer tusschen Moederland en Koloniën door een Neder- Irndsche organisatie in bedrijf eal zijn ge nomen. Het hoofdbestuur heeft den heer A. Ples- n,an, directeur van de Kon. Luchtvaart Mij. bereid gevonden, ter algemeene vergadering een nadere uiteenzetting te geven. Uitvoering van het rapport-Nolting. Uit Amsterdam wordt gemeld: Nog in den loop van de volgende maand zullen ter uit breiding van een reeds eerder genomen prcef, een 30-tal hoofdkantoren in bijkan toren worden omgezet. Het betreft kantoren, van welke de directie thans vacant is en die zijn gelegen in de nabijheid van grootere steden, waarvan dus de aldaar gevestigde kantoren als hoofdkantoren kunnen optre den. O. a. zullen Velp, Oosterbeek, de Bilt, Bilt- hoven, Santpoort e. d. thans spoedig haar zelfstandigheid verliezen. Bij Kon. besluit van 2 dezer zijn in het algemeen reglement van den dienst op de spoorwegen en het algemeen reglement voor den dienst op de lokaalspoorwegen, wijzi gingen gebracht, waardoor de snelheid van treinen, samengebracht uit tramwegmaterieel van 35 K.M. op 45 K.M. gebracht is. Vrijdagochtend reed in Doetinchem 'de personentrein naar Zutphén óp een achter- waartsch rangeerendë, goederentrein. Door de botsing ontspoorde de locomotief, terwijl een personenrijtuig en twee goederenwagens zwaar beschadigd werden. De lijn is versperd De reizigers werden met autobussen verder vervoerd. Op het strand te Scheveningen zijn eenige kisten aangespoeld, waarin zich blikken be vonden, gevuld niet buskruit, tesamen onge veer 310 K.G. Op de kisten stond „Chris- fiania P.S. Roald Amünsen." Zij zijn door de politie in beslag genomen om te worden ter beschikking gesteld van den plaatselijken commandant. De gevaarlijke vondst, die waarschijnlijk afkomstig is van de deklading van een Noorsch stoomschip zou heden worden overgebracht naar een opslagplaats van ontplofbare stoffen. De Centrale Schoonheidscommissie in he Gooi wendt thans pogingen aan om verschil lende terreinen in het Gooi, uit een schoon heids-oogpunt onbebouwd te doen blijven. Door verschillende leden dezer commissie is prae-advies uitgebracht betreffende den te volgen weg in zake het behoud van natuur schoon in het Gooi. Deze prae-adviezen zijn in een vergade ring der Centrale Schoonheidscommissie be handeld en daarna door het bureau tot leid draad genomen voor de samenstelling van het concept-rapport. Te KapelAvezaath, zoo schrijft men van daar aan het „Hbld.", staat de molenromp zonder wieken. Den molenaar werd bij het sluiten van het contract met de Prov. Geld. Electriciteits-Maatschappij, de verplichting opgelegd, den molen van de wieken te ont doen. In den nacht van Woensdag op Donder dag circa half 2 werden de bewoners van de Regentesselaan in de omgeving van de Kep- plerstraat te 's Hage, door een hevig geweld opgeschrikt. Het bleek, dat de kastelein B. H. bezig was alles wat zich in zijn café aan de Regentesselaan bevond, kort en klein te slaan. Het billard werd in èlkaar getrapt, spiegels, ruiten, alle glaswerk werden tot gruis geslagen, zoodat spoedig in het geheele café niets meer op z'n plaats stond of nog heel was. Naar het „Vad." verneemt, moet de café houder in een overspannen toestand hebben verkeerd, hetgeen reeds eenige weken het geval was. Hij had drje maanden geleden het café gepacht van zekeren K. te Scheve ningen, die den pachter zou hebben verze kerd, dat de zaak per dag circa 30 gulden- opbracht. H. had echter slechts een ontvangst van 4 gulden per dag. Nadat hem dit geble ken was, had de pachter verscheidene malen getracht een financieele schikking te treffen met den heer K., die daar echter niet Van wilde weten. Hierover heeft de caféhouder zich meer en meer opgewonden, tot in ge noemden nacht de uitbarsting kwam. De in boedel was eigendom van den heer K. Vijl verdachten. De Officier van Justitie te Maastricht heeft rechtsingang verleend, met bevel tot gevangenhouding van de vijf gedetineerden, verdacht van moord en diefstal, gepleegd in 1923 te Hoensbroek op de weduwe Haars- mans. Tevens wordt een nader onderzoek, ingesfeid in verband met een dcrgelijken moord, die korten tijd daarvoor gepleegd AMSTERDAM, 22 Mei. Aardappelen (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw-' sche bonte f 5.255.80, id. blauwe f 5.50 5.80, bravo's f 460490, roode star f 3.25 J 3.50, Friesclie roodstar f 3.253.50, Zeeuw-* sche blauwe poters f 2, id. bonte poters f 2, per Hl. Zomer Malta-aardappelen f 21231 per 100 Kg. LEEUWARDEN, 22 Mei. Vee. Aange-i voerd 151 stieren f 140560 ossen j 308 vette koeien f 230—480, per Kg. f 0.90-4 1.14 803 melk- en kalfkoeien f 225—530 d 125 vette kalveren f 4898 88 pinken f 110200 graskalveren 297 nuchtere' kalveren f 919 282 vette schapen f 36 325 weideschapen f 30—44 1837 lammere» f 1826 312 vette varkens f 58—160, pe* Kg. f 0.650.75 118 magere varkens f 28-4 58 223 vette biggen 2550 431 klein« bihggen f 917 30 paarden 57 bokkend Stieren waren iets lager vette koeien) prijshoudend gebruiksvee iets ruimer vette kalveren iets minder nuchtere kalveren' lager vette schapen lager melkschapen duur en lui lammeren met behoorlijken handel varkens minder, zouters 7476 c. Londensche varkens 6066 c. per Kg. Eieren. Aanvoer 44.000 kippen- f 5.50—i 7.50 4300 eenden- f 5.507.50. Utrecht, 22 Mei. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 226 wagens met het totaal ge wicht van 75.580 Kg. Prijzen le qual, f 4750, 2e qual. f 43—46, Rijksmerk f 4657. Handel vlug. ZWOLLE, 22 Mei. Boter. Aangevoerd 110/8 v., 15/6 en 300 stukken, samen 250(J Kg., prijs 1/8 f 39—41, per Kg. f 1.90 Vee. Aanvoer 609 runderen, 254 graskalve< ren, 109 nuchtere kalveren, 47 schapen, lammeren, 270 varkens en 1155 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.82—i 1.14, idem kalveren f 1.201.60, idem var kens f 0.780.82 per Kg., schapen f 2255, De handel in neurende en verschgekalfde koeien was iets beter vet vee minder stieren handel slecht, kalveren prijshoudend j pinken beter. LEIDEN, 22 Mei. Kaas. Aanvoer 131 par tijen. Handel matig. Goudsche le soort f 5155, 2e soort f 46—50, Leidsche le sooi f 4448, 2e soort f 4043. Vee. Aanvoer 47 stieren, f 160450, 221 kalf-en melkkoeien, f 250500 246 Vare- koeien, f 185375 179 vette ossen en koeien f 260670, 80120 ct. per kg. 46 vette kalve ren, f 70135, 95175 ct. per kg 226 nuchtere kalveren, f 821 229 vette schapen f 4062, 132176 ct. per kg 5516 lamme ren, f 1336 967 varkens voor Londen, f23- 60, 6468 ct. per kg 1289 biggen, f 916, BEVERWIJK, Prijsnoteering van de R. K.{ Tuindersvereeniging „Kennemerland" van; 22 Mei. Aardbeien 1.101.50 per K.G. Aardappelen 79 ct. per K.G. Spinazie perj mand van 20 K.G. 0.4401.20; Sla 691 ct. per stuk; Rhabarber 1025 ct. per bos;i Peen 2632 ct. per bos; Komkommers per 100, 2228; Postelein per kl. kist 6575j ct. (6 K.G.) Raapstelen 23 ct.; Selderie! 810 ct. Pieterselie 24 ct.,; Asperges, dik: 4662 ct.; id. dun, 12—20 ct., id. blauw 20—35 ct., alles per bos. Bloemkool 15— j 30 per 100 stuks. ALKMAAR, 22 Mei. Granen. Aanvoer 945 hl. 321 hl. tarwe, f 13.5015.50; 87 hl, gerst, 14.25—14,6214; 283 hl. haver, 12.75 13.50; 43 hl. boonen, bruine- 1931, ei-| troen- J 3032.50, duiven- 15,50, witte-, 38; 5 hl. karwijzaad, 6 hl. blauw maan- zaad, 100 hl. erwten, groene (groote) 18 25, id. (kleine) 11.75—13, grauwe 30, alles per 100 k.g. BOVENKARSPEL, (Station), 22 Mei. Aardappelen, Schotse, 36039 per k.g.; aangevoerd 30 k.g. le Bloemkool 8 13,25 2e idem 1.20—5,50, 3e idem 0.75 per 100 st.; aangepoerd 3900 st. Rabarber 4.205.40 per 100 k.g.; aangevoerd 41.500 k.g. BREUKELEN, 22 Mei. Kaas Aan de markt waren aangevoerd; 180 wagens, met tezamen 7561 stuks kazen, gewicht pl.nl. 52.927 k.g. Prijs le soort 5255, 2e soort 4451, gestempelde 4657 per 50 k.g. 's-HERTOGENBOSCH, 22 Mei. Boter, (Bericht v, d. Coöp. Roomboterfabriek./ Aangevoerd 23,425 k.g. Hoogste prijs 20fr laagste 185, middel prijs 201. Door steun van het Centraal Bureau van de Veilingen in Nederland, is het Centraal Comité in zake keuring van gewassen in* tftaat, behalve de premie van 1000 voor het kweeken van een wratziektevrijen, geelvlfeezjgen consumptieaardappel, boven-1 dien een premie van. 1000 uit te looven voor het kweeken van een nieuwe wrat ziektevrijen vroegen aardappel. De beoordeeling der mededingende rasser, geschiedt door een commissie, bestaande uit dr, J. G. Oortwijn Botjes, Oostwold, ir. W. B, L. Verhoeven, Wageningen, ir. J. D. Kceslag, Wageningen, en een nog nader door het Centraal Bureau v, cL Veilingen in Nederland aan te wijzen per soon. Nadere inlichtingen betreffende de krui sing van aardappelen zijn verkrijgbaar bij den secretaris van het Centraal Comité in zake keuring van gewassen, den heer J. D* Koeslag te Wageningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6