IV Eli MEÏ16D gfllEUWS ELCK WAT WILS. TREKJES NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad. Zaterdag 23 Mei 1925 Zevende internationale arbeids- Branden, Drama in een danszaal. Het noodweer in Zuid-Holland. Molestatie van patroons Ernstig auto-ongeval. Een griezelige vondst. Ontrouwe huishoudster. Inbreker aangehouden. De verduistering te Dongen. Een zeldzaam nest. Een brutale beklaagde. Hoe moet men met electrischen stroom omgaan? De schipbreuk van de „Johanna Maryken". Insluiper op klaarlichten dag. KERK EN SCHOOL. BINNENLANDSCH NIEUWS De nieuwe internuntius. No. 400. HET NIEUWSTE. Wc hadden tot voor korten tijd democra tie in soorten. Iedere groep die zoo'n beetje aan democratie deed, vertelde heel gewich tig, dat zij de echte soort te pakken had; de rest was reactie of in elk geval toch maar imitatie. Dat is nu afgeloopen. Vanuit Moskou heb ben ze een nieuw sóórt democratie overge stuurd, waarbij alle andere soorten in het Iniet verzinken. Wat zuilen die communisten zich over gelukkig gevoelen, nu zij opeens aan de spits staan met die allernieuwste creatie van (Moskou. Maar éérlijk gezegd: ze hebben wel een primeurtje verdiend. Opposant tot in het nneindige.waren ze vrij en onafhankelijk van ®lken invloed, waardoor zij hun socialisti sche idealen ten volle konden nastreven. t Heeft zelfs heel wat geduurd voor men ■«r in het N. A. S. toe kon besluiten om veerstandskassen te vormen en voor zoover nog vrijgestelden" noodig hadden, moch- [ten deze geen beletsel zijn voor de „vrijen" i°m los van eiken invloed te beschikken. I Zoo althans was de theorie, al was de jPractijk wel eens een klein beetje anders; Waar nu is 't voor goed voor mekaar. De Russische heeren het Kom-intérn sturen maar een telegram of een gedele geerde en de zaak is af. De Hollanders be hoeven zelfs niet eens meer te beraadslagen. In Rusland maakt men uit, wie ze naar de Kamer mogen sturen, wie de redactie van de krant mag voeren, wie er in het partij bestuur mag zitten. De vakactie zal straks meer op Oostersche 'eest- geschoeid worden. Druk op de knop En er is algemeene werkstaking; druk op de knop en alles is weer op 't karwij. Mijn liefje, wat wilt ge nog meer? Dat „Kom-intern" lijkt me nog zoo kwaad liet, al kunnen wij, Roomschen, er misschien toog niet zoo dadelijk aan wennen. Wij zouden althans maar niet zonder meer. I-slikken. wat ons partijbestuur ons wilde voorzetten, ook al was dat in het buitenland gevestigd, maar dat komt stellig, omdat we van democratie nog niets geen verstand hebben. Het zou wel leuk zijn, als we de meening van fascisten, actualisten en dergelijken eens mochten vernemen. Mij dunkt, die behoeven tegenover dergelijke democratie niet zoo huiverig te staan, want deze wijkt dunkt me, niet zoo heel ver meer af van de hunne. Intusschen dienen we met deze zoo pas Mt Rusland geïmporteerde democratie toch "Wel rekening te houden. En als zoo'n onaf hankelijke broeder hij zij dan communist, pyndic&list, bolsjewist of bij een der overige y,vrije" groepen aangesloten ons een voor stel doet, mogen we ons wel eerst overtui- feer. of hij permissie van het „Kom-Intern" heeft, anders kon de voorstelling op 't laat- |stc moment wel eens afgelast worden. I Vrijheid en onafhankelijkheid zijn toch Imaar mooie dingen, meen ik zoo. A. J. L. CONFERENTIE TE GENEVE. Bij Kon. Besluit van 2 Mei zijn benoemd tot leden van de Nederlandsche delegatie ïiaar de Arbeidsconferentie te Genève: als afgevaardigden der Regeering Mgr. Molens, minister Staat; de heer Zaalberg Directeur-Generaal van den Arbeid en als technisch adviseur Mr. Stemberg, referenda- fis bij het Departement van Arbeid; als afgevaardigde voor de arbeiders de [jeer Serrarens, bestuurder van het R. K, Werkliedenverbond en als technische advi seurs E. Kupers van het N. V. V. en J. Dek ker van het A. N. V. i Van de werkgevers is zonderling genoeg niemand benoemd. Deze hebben geweigerd Jan de conferentie deel te nemen, nu de re- ficering niet bereid bleek, om drie tech nische adviseurs van de werkgevers te be noemen. Erg duidelijk is dat conflict met de Regee- ring niet. Het staat den werkgeversorgani- Katie's n.l. vrij om meerdere technische raad gevers af te vaardigen, maar dezen komen Ban voor rekening van die organisaties, i Nu zal dat wel geen bezwaar opleveren en de werkgeversorganisaties schijnen dan hok veel meer als bezwaar gevoeld te heb ben, dat dergelijke technische adviseurs niet aan de stemming mogen deelnemen. Elk land brengt n.l. vier stemmen uit, te Weten: twee door de regeeringsvertegen- Woordigers, één door de werkgevers en één door de werknemers. De techn. adviseurs kunnen echter voor de vertegenwoordigers Van hun groep, ook het stemrecht uitoefe toen, hetgeen niet kan geschieden door toe gevoegde of niet officieel benoemde raads lieden. Maar 't lijkt op zich zelf beschouwd wei nig belangrijk omdat elke groep toch nog drie personen telt die aan de stemming kun nen deelnemen. De regeering motiveert haar weigering als Volgt: „Eenerzijds toch is in het oog te houden, dat drie van de vier op de agenda der conferen tie ingeschreven onderwerpen reeds het vo rige jaar in eerste lezing zijn behandeld en 'thans nog slechts over de ingediende amen dementen is te beslissen, waarna de eind stemming zal plaats hebben. Daar de werk levers-afgevaardigde zich. bij voorbaat op de hoogte kan stellen van welke amendemen ten hij naar het oordeel van de betrokken Imdustriëelen zijne medewerking kan verlee- ftoen en voorts èn van de overige werkge- jversaf ge vaardigden èn van eventueel op eigen gelegenheid naar Genève medegeno men deskundigen zonder officiëele positie de kans veel verder nog noodig technische voorlichting kan worden verkregen, bestaat aan technische raadslieden voor de behan deling van deze ontwerpen geen overwe gende behoefte. Anderzijds dwingt de toestand van 's Lands financiën tot het vermijden van uitgaven, die niet strikt noodig zijn, terwijl tegen aan vaarding van de bereidverklaring der werk gevers om de kosten van één der technische raadsleden voor hun rekening te nemen, overwegende bedenkingen bestaan. Daarbij 'is in aanmerking te nemen, dat, jndien den werkgevers zou toegestaan worden een der den technischen raadsman aan te wijzen, ook de arbeidersorganisaties, die in vorige jaren ook meermalen op de benoeming van een grooter aantal technische raadsleden hebben aangedrongen, daartoe in de gele genheid zouden gesteld moeten worden. Overeenkomstig art. 389 van het Vredes verdrag van Versailles, zullen, nu de werk gevers geweigerd hebben een delegatie te zenden, ook de arbeidersvertegenwoordigers niet aan de stemming mogen deelnemen. Wat te betreuren is. Niet alleen omdat we daarmede tegenover het buitenland nu juist geen schitterend figuur maken, maar ook om de belangrijkheid der onderwerpen welke daar gestemd moeten worden. Op de agenda komen voor: de ongeval lenverzekering; gelijkheid van behandeling van vreemde en eigen arbeiders; de weke- lijksch. rustdag van 24 uren in glasblazerijen met wanovens en de nachtarbeid in de bak kerijen. Behoudens het eerste punt, zijn het onder werpen die reeds behandeld zijn, waarover dus ih eigen kring wel een meening ge vormd is. Het is voor buitenstaanders wel heel erg moeilijk om in te zien waarom de werkge- vers-Centralen zoo onverbiddelijk bleven staan op hun eisch om een derde (stemge rechtigde) adviseur te mogen hebben en er zelfs voor over hadden om ook de arbei dersvertegenwoordiging buiten gevecht te stellen. Als we nagaan, dat deze arbeidsconferen- lies toch als doel hebben algemeene regelen te stellen om den socialen vrede in de ver schillende staten te bevorderen, dan kan toch waarlijk niet van eenzijdig arbeidsbe- lang gesproken worden en daarom is het idubbel te betreuren dat de werkgevers- Centralcn gemeend hebben een dergelijke houding te- moeten aannemen, 't Is te hopen, dat het Nederlandsche voorbeeld in het buitenland geen navolging zal vinden. A. J. L. DE STAKING IN GRONINGEN. De Katholieken maken in Groningen weer een mooi figuur. Met horten en stoo- ten zooals in het Groningerland gebruike lijk is, zullen dan overal de contracten tusschen de Landbouwers en landarbeiders vereenigingen weer hernieuwd worden. Niet aldus echter te Kloosterburen. De landbouwers er. landarbeiders zijn daar in hoofdzaak Katholiek en geven de zen in deze gewesten nog al eens 'n goed voorbeeld, daar toen zij juist het tegen overgestelde. Overal in Groningen worden dè bespre kingen gevoerd met de Hoofdbestuurders van de arbeiders, maar te Kloosterburen heeft men dat afgeschaft. Men vindt het maar beter met de plaatselijke besturen te onderhandelen. Het Hoofdbestuur van ,,St. Deusdedit' heeft een conflict willen vermijden en er tenslotte in berust om de plaatselijke be stuurders naar de conferentie te zenden; maar wat te vreezen was is gebeurd, men is het niet eens kunnen worden over de arbeidsvoorwaarden. Dinsdag j.l. is nu de staking ingegaan en 't is te verstaan, dat de arbeiders niet al- Teen voor hun contract, maar ook voor de volledige uitoefening van hun verenigings recht op de bres staan. Door den R.K. Bedrijfsraad van den A. B. T. B. is nog gepoogd het conflict te voor komen maar de werkgevers willen er niets van weten, zoodat we het allesbehalve fraaie verschijnsel zien, dat de Katholie ken in de provincie Groningen, die daar, maar een zeer kleine minderheid uitmaken toch nog kans hebben gezien tusschen al die andere groepen door elkaar te vinden en in 't haar te vliegen. Bepaald stichtend lijkt het mij niet. A. J. L. DE WERKLOOSHEID. Het is opmerkelijk en verblijdend, dat sinds Januari 1924 het werkloosheidscijfer voortdurend gunstiger is dan in de overeen- komstige maand of week van een vorig jaar. Öp zich zelf bezien is de werkloosheid in de wintermaanden grooter dan des zo- doch in de verhouding tot vorige is een niet onbelangrijk verschil merkbaar. Dat de werkloosheid in Januari 1924 grooter was dan in dezelfde maand van 1923 zal waarschijnlijk in hoofdzaak aan de vorst-periode welke wij toen mee maakten moeten worden toegeschreven. Visscherij, landbouw en bouwbedrijven ge ven althans voor die maand een zeer hoog percentage aan. Sindsdien is echter een voortdurende da ling merkbaar. In het maandschrift voorde Statistiek wordt een overzicht gegeven over de periode van 1 Jan. 1923 tot en met October 1924, doch we weten uit de cijfers welke door den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering worden verstrekt, mers jaren dat die daling constant is gebleken tot aan de laatste publicatie. Ons economisch leven is zóó veelzijdig, dat men op een enkel verschijnsel geen vaste conclusie kan bouwen, maar zooveel blijkt toch wel, dat we in algcmeenen zin ons in vooruitgaande richting bewegen, al zijn er nog industrieën die zich nog lang niet hersteld hebben. A. J. L. Door onbekende oorzaak is de wonmg van den landbouwer R. te Echt bij Roermond door brand vernield. Verzekering dekt de schade- Woensdagmiddag is te Noord-Barger (Drente) de wovi-g vr.fi den heer E. Meierink tot den grond to; afgebrand. Drie varkens kwamen in de vlammen om. Van den inboe del werd niets gered. De oorzaak is onbe kend. Niets was vêrzekerd. Door onbekende oorzaak is Woensdag middag op de Schrieversheide te Heerlen brand ontstaan in de z.g. Rotterdamsche Keet, een in hout opgetrokken loods waar zekere De Weerdt kostgangers hield. De keet brandde totaal af. Nagenoeg niets kon gered_worden en niets was er verzekerd. Te Nieuw-Schoonebeek is door onbekende oorzaak de woning van de weduwe J. -Lu- kas, tot den grond toe afgebrand. Te Parijs speelde zich dezer dagen een treurig voorval af, dat een droevig licht werpt op zekere moderne zeden. De 18-jarige Marcel Beaumont noodigde een zekere Marie Lenay in een danshuis m de Rue Saint Foy ten dans. Beaumont trapte onder het danseh de jongedame op lompe wijze op de teenen Tuffr. Lenay danste voort, doch opnieuw, ditmaal met zijn volle gewicht, kwam de jongen op de teenen van het meisje neer en maakte ten overvloede nog een grap met het geval, daarbij luid lachend. Tuffr. Lenay greep nu een groot mes en stak dit in het lichaam van haar partner. Het mes doorboorde den maagwand van haar slachtoffer. De jongeman ligt nu in hopeloo- zen toestand in het ziekenhuis-, terwijl mile Lenay gearresteerd is. Tijdens het hevige onweer van Dinsdag heeft de zware hagelslag met stortregen groote verwoesting aangericht in de tuinen in het centrum van het Westland. AUe gewassen te velde zijn gehavend. Sla en bloemkool z-jn in vele tuinen vernietigd. Het jonge ppel gewas, de ontbloote raamaardbeien, hei tulpengewas, de uien, de pas uitgepote toma tenplant hebben zwaar geleden. Gevieesc. wordt voor ernstige beschadiging van de bloeiende natuuraardbeien en de bloesem der vruchtboomen. Even ten westen van Naaldwijk is geen hagel gevallen, terwijk 5 a 6 K.M. oostelijker de schade slechts gering moet zijn. Maandag zijn eenige patroons uit Rotter dam hun collega's in den Haag te hulp geko men om eenige karweitjes te helpen voltooien. Zooals begrijpelijk, was dit met naar den zin van de stakende gezellen, die op verschil lende wijzen trachtten deze hulp onmogelijk te maken. Door ingrijpen van de politie wer den echter onregelmatigheden voorkomen Ook Woensdag was weder een aantal Rotterdamsche patroons naar den Haag ov<;r gekomen. Bij het beëindigen van het werk Woensdagmiddag, werden ze door gezellen lastig gevallen, doch door te hulp komende rechercheurs konden zij naar het politie bureau Riviervischmarkt worden gebracht. Dit moest wel geschieden, omdat lijn 2, die hen naar het station zou rijden, dóór een stroomdefect niet rijden kon. Van de Rivier vischmarkt, waar het geleide met een aantal politie-agenten was versterkt, ging men daar op vergezeld van een groote, joelende menigte naar de Gedempte Gracht. Nadat het publiek met den gummistok op een afstand was ge houden, stapten de patroons en de recher cheurs op een wagen van lijn 1, in de richting Hollandsche Spoor. Bij aankomst aan het station werden de „werkwilligen" weder met gejoel ontvangen, doch ten gevolge van het optreden der politie konden zij ongehinderd het perron bereiken. Een auto met zes inzittenden in de sloot. In den vroegen morgen van Hemelvaarts dag is op den. Muiderstraatweg een luxe auto tengevolge van een aanrijding over den kop geslagen en in de sloot terecht gekomen. In een Chevrolet, die het eigendom is van den heer Schellebaard, wonende op den Middenweg in Oud-Watergraafsmeer, bevon den zich met den heer S., "flie aan het stuur zat, vijf jonge menschen, o. w. de twee doch ters van den eigenaar, meisjes van 10 en 13 jaar oud. Kofnende uit Amsterdam, reed de wagen omstreeks half negen oji den Muider straatweg onder Muiden, toen een andere auto links passeerde. De passeerende wagen kwam echter met de vooras in aanraking met de Chevrolet van den heer S„ waardoor deze het stuur kwijt raakte, met het gevolg, dat zijn auto over den kop sloeg en rechts van den weg in de sloot terechtkwam. Alle zes inzittenden vielen in de sloot en enkele hunner konden met veel moeite gered wor den. De bestuurder van den auto, die d iten waren en op verschillende lichaamsdee- len schrammen hadden gekregen, werden daarop opgenomen in den auto, waardoor het ongeluk had plaats gehad. Zij werden nsar het Burgerziekenhuis vervoerd, waar zij verbonden werden. Allen konden toen naar huis terugkeeren. De Chevrolet, die zwaar beschadigd is; erd later op den dag op het droge ge bracht. Tegen den bestuurder van den wa gen, die het ongeval veroorzaakte, zal een strafvervolging worden ingesteld. Te Giesen-Nieuwkerk zijn, volgens de „Stand." bij het graven van een riool men- schelijke beenderen gevonden. Men ver moedt, dat deze van den kaaskoopman L. S. v. d. G. afkomstig zijn, die in 1898 verdwe nen is. Er werd toen aan een misdaad gedacht. Een onderzoek is ingesteld. Een schipper te Garmerwolde (Gron.) had een erfenisje gekregen. Den volgenden mor gen vermiste hij .van het weggeborgen geld f1000. Zijn huishoudster werd verdacht en bekende tenslotte het geld verstopt-te hebben. In samenwerking met de Amsterdamsche politie heeft de recherche te Roosendaal (N.B.) de hand gelegd op den man, die on geveer een maand geleden in verschillende kloosters had ingebroken. Deze was te Amsterdam aangehouden in verband met het ten verkoop aanbieden van een koffer, welke te Arnhem werd vermist. Tegenover den commissaris van politie al hier, legde hij bij zijn verhoor een volledige bekentenis af. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. De Belgische gendarmerie heeft aan de maréchaussee te Roozendaal uitgeleverd, H. de G., stationchef te Dongen, wiens uit levering was gevraagd wegens verduistering van kasgelden, welke hij in zijn ambt onder beheer had. Te Haaksbergen heeft een roodborstje een nest met jongen in een verticale holle ijzeren buis die een doorsnede heeft van 3 c.M. Wegens diefstal van een manchester jas had zich voor de rechtbank te Arnhem te verantwoorden, de 26-jarige arbeider W. H., uit Bergh. i De Pres. Bekent u het u ten laste gelegde Bekl. Ikke bekennen iets waddik nie gedaon hè? 'k Gleuf dasse krankzinning zijn hier De pres. O ja, ga dan daar maar zitten. Een meisje, als getuige gehoord, verklaarde dat ze bekl. had zien loopen met zijn broer. Bekl. Och, mins, je kletst Dat ware me schoenen. De Pres. Houd je stil, anders ga je er uit. Rechter Boelens Erin De Pres. Je bekent dus wel dat je daar geweest bent Bekl. Jao, um te stroopen en strikken te zetten. Me broer had de jas. Ik alleen de schoenen. t Getuige Ik kom niet hier om te liegen. Bekl. Die meid liegt 't toch. De officier van justitie wees er op, dat bekl. reeds 15 maal is veroordeeld. Spr. eisch te 3 maanden gevangenisstraf. Bekl. Ik neem ze nie an. 'k Bin dood onschuldig. De Pres. De uitspraak is over 8 dagen. U behoeft er niet voor terug te komen. Bekl. Da kan wel, maor 'k kom toch Boos verliet hij de rechtzaal. Het geval te Groenlo, waarbij een 15jarige knaap voor de oogen van zijn moeder door electrischen stroom werd gedood, is oorzaak, dat de heer W. F. Pot te Rijswijk op het vol gende in de Tel. wijst. Het ware, achteraf bezien natuurlijk, een kleine moeite geweest het kind te redden, indien de moeder geweten had wat haar te doen stond. Zij had haar handen met een paar droge kleedingstukken, matten,kleedjes of gordijnen beschermende voor con.act met de blan'-e draden, deze tegen elkaar aan moeten druk ken, goed zorgende, dat haar gezicht of 't onbedekte deel van haar handen niet met eenig onbedekt deel van het lichaam (hoofd of handen) van haar kind in aanraking kwant. Was zij hierin geslaagd, dan had zij 'n kort sluiting veroorzaakt, welke de smeltzekerin- gen in den stroomtoevoer had doen smelten. Waren de draden boven haar bereik, dan had ze met een hark, schoffel of schop de draden misschien tegen elkaar kunnen wer ken, ten minste als de jongen ze in z'n kramp niet al te krachtig van elkaar hield. Kon zij de draden niet bij elkaar brengen, dan had ze kortsluiting kunnen maken tus schen de draden, door er een trap-of gordijn roe of pook op te drukken, mits aangepakt met een droog kleedingstuk b.v. Drukt men niet dadelijk flink door, dan heeft men kans vo- ken en vlammen te maken, maar daar moet men niet van schrikken, doch dadelijk beter aandrukken. Verder dienen nog de volgende raadgevin gen 1. Voer nooit eenige reparatie aan een elec- trische installatie, een lamp of ander elec- trisch toestel uit, voordat de installatie of het toestel is uitgeschakeld. 2. Denk er aan, dat de schakelaar meestal scniedt door 't uittrekken van de dubbelpoh- ge of de beide eenpolige stekers. 3. Indien ge in de eene hand een electrisch ingeschakeld of eenpolig uitgeschakeld appa raat hebt, zooals een waterketel, strijkijzer, telefoon, stofzuiger, bureau-of looplamp, raak dan met de andere hand nooit een water-, gasleiding of telefoon aan. 4. Raak geen ingeschakeld of eenpolig uit geschakeld electrisch toestel aan, wanneer ge- op een vochtigen of op andere wijze geleiden den vloer staat. Strijk niet op een terrazzo- keukenvloer staande. Als ge den looper stof zuigt in een terrazzo-gang, blijf dan op den looper staan. 5. Gebruik geen defecte snoeren, d. w. z. snoeren die niet voldoende zijn geïsoleerd en waarvan de koperdraden hier en daar blank zijn. 6. Raak geen buitengeleidingen aan, vooral niet wanneer gij bijv. op een dak, met metaal bedekt, of vochtig plat of goot staan Ook het aanraken van de draden met geleidende voor werpen, zooals natten 'oezem, vliegertouw en dergelijke, is gevaarlijk. 7. Koop en gebruik geèn electrisch speel goed, dat op het lichtnet wordt aangesloten door middel van een voorschakelweerstand in den vorm van een lamp van bepaalde sterkte, doch schaf daarvoor een kleinen transforma tor aan, waardoor de spanning, welke op het speelgoed komt,niet hooger wordt dan 20Volt. Let er op dat deze transformator met de goede zijde aan het speelgoed wordt verbonden, an ders wordt de toestand nog gevaarlijker. 8. Koop geen electrische apparaten,alvorens ge de zekerheid hebt verkregen, dat ze van deugdelijke, dus gevaarlooze constructie zijn bedenk goed, dat levensgevaarlijke constructies helaas bestaan en in den handel worden gebracht en dat elk apparaat defect kan raken en dan gevaarlijk kan worden. Het plaatselijk electrisch bedrijf zal u hieromtrent zeker gratis van advies dienen. 9. Klim niet in palen met electrische gelei dingen. 10. Als iemand, die op den grond staat, door den stroom getroffen wordt en zijn handen niet meer los kan laten, bescherm dan uw handen met uw uitgetrokken jas of kiel, als deze ten minste droog is, of met een droog gordijn, matje of kleedje, en til hem zoo mogelijk van den grond. Terwijl ge naar hem toe loopt, kunt ge hem al toeroepen te trachten van den grond op te springen 11. Kunt ge zoo iemand niet toeroepen of bereiken, schakel dan direct den stroom af, indien dit mogelijk is. Staat iemand, die zich niet meer los kan laten, op een ladder, maak dan eerst, dat die persoon niet valt als ge den stroom afschakelt, maar laat hem opvangen. Nogmaals waarschuw ik het publiek er voor dat de huishoudelijke spanningen minstens even gevaarlijk zijn voor den mensch als de hooge spanningen. Late men toch niet onnoo- dig aan de leidingen z.g. prutsen. De uitvin ding om in plaats van de onschuldige anode en gloeistroombatterij, gelijkgerichten wissel stroom te gebruiken voor de radio, staat, voor. de deur en daarmede wordt het gevaar letterlijk in de handen van tienduizenden radioliefhebbers gebracht.Men zij dus hierme de voorzichtig en late niet te kleine kinderen met de radio liefhebberen, zooals nu onop houdelijk gebeurt, ten koste van zeer veel dure radiolampen. Men dient er goed aan te denken, dat m en zich door het gillen van een getroffene niet van de kook laat brengen en z'n hoofd ver liest, want het redden van iemand die ge- electrocuteerd wordt is even gevaarlijk als het duiken naar een drenkeling. Urenlang toegepaste kunstmatige adem haling bij bewusteloosheid na bevrijding is een besliste eis ei* dit mag niet worden opge geven vóórdat de dood zich positief mani festeert door het optreden van lijkenvlekken. Het laatste der slachtoffers gevonden. Donderdagavond werd op de rivier de Maas drijvende gevonden, het in vergevor- deden staat van ontbinding verkeerende lijk van den metaalarbeider A. Z., d op 18 Fe bruari j.l. met de „Johanna Maryken op de Maas werd overvaren en daarbij verdronk. Door het vinden van dit lijk zijn nu alle zes daarbij omgekomen personen terecht Op heeterdaad betrapt. Toen de heer A. M. Vlenterie. machinist op de groote vaart, die ^de })veed® ve^d,ne." ping Belgische maatschappij reeds een geut,»./ voor de bureaux der fabriek opgetrokken en de fundamenten voor de ketelhuizen en ma chinekamers reeds gebouwd. De regeering was wel bij machte om door het uitspreken van een kapverbod van het op den boven grond groeiende kreupelhout en boomen, (juist op deze plaats groeiden zeldzame ge wassen en planten, die alleen in Zuid-Lim burg werden gevonden) in te grijpen; maar dal heeft ze niet gedaan. En nu is eenige weken geleden bij B. en W van Maastricht een verzoek ingediend door de „Cementerie et Briquetteries Reü nies", tot het oprichten van e*n cementfa briek juist op het mooiste gedtfelte van den mooien St. Pietersberg. Me* is hier van meening dat. als B. en W. het verzoek in willigen de St. Pietersberg reddeloos ver loren is. Niet alleen dat er dan met nog grooter aantal arbeiders, en met nog meer dynamiet zal worden gewerkt, om de fabrie ken aan den gang te houden, doch als een maal één cementfabriek is gebouwd dan is het bouwen van meer fabrieken slechts een kwestie van tijd. Reeds nu zijn in het dos sier der Mij. C. et Br. Reünies de plaatsen dier fabrieken aangegeven. B. en W. zijn reeds door de aanvragende Maatschappij met allerlei beloften over stelpt. als van opleving der industrie, ver dwijning der werkloosheid, door het groote aantal arbeiders dat op die fabrieken zal kunnen werken, doch men vergeet, dat het een Belgische Maatschappij is, die slechts in-cement fabrica ge-geschoolde-arbeiders ra kunnen gebruiken, terwijl ^bovendien mi reeds bij de afgraving, waarbij niet zoovcc: geschoolde krachten noodig zijn, het groot ste gedeelte der arbeiders van Belgische na tionaliteit is. Maar wat men ook vergeet, dat is. dat de streek en de geheele omgeving, niet alleen door den stank der fabricage (men denk eens aan den stank dien één enkele steenoven verspreidt) maar voorna melijk door het fijne allesoverdekkende- stof. dal overal indringt en waardoor boven dien de plantengroei, maar voornamelijk de groententeelt van St. Pieter, met ondergang wordt bedreigd. En de bevolking van St Pieter moet juist door groentenkweekerij 11 haar onderhoud voorzien. De St. Pietersberg, nu een aantrekkings- punt van .toeristen, zal al zijn schoonheid en aantrekkelijkheid, en tevens zijn weten schappelijke waarde verliezen. En ook de uitstapjes naar Slavante en de Ruïne Lich tenberg zullen tot de onmogelijkheden be- hooren. trouwens de beklimming van dei uitzichttoren (in de Ruïne) zal levensgevaar lijk worden, omdat nu reeds de toren aai den rand van een diepen afgrond staat, ter wijl de fundamenten, waarop de ruïne en he landgoed staan, herhaaldelijk door dynamic) ontploffingen zijn geschokt, zoodat onlangs een ingenieur, die met belangstelling naar het verwoestingswerk keek, uitdrukkeli). verklaarde, dat het heel goed mogelijk was dat de rots waarop Lichtenberg stond, dooi de wijze waarop zonder op de natuurlijke helling te letten, de voet van den berg war weggegraven, vajidaag of morgen zou instor- ten. Door de afgravende vercenigmg is oo.< verklaard, dat zij de bij de afgraving ont- dekte versteeningen, aan het Natuurhisto risch Museum hier ter stede zou afstaan doch aan een dergelijke belofte heeft me: niets. Alles wat nog aan voorhistorisch» en paleontologische overblijfselen in den t,er<t dus in den mergel (kalksteen) zou zijn" bewaard gebleven, dat wordt door dy namiet verwoest. Te hopen is, dat de regec ring zal weten in te grijpen eer het te laat u Het gevaar, dat den St. Pietersberg dreigt, kan moeilijk worden overschat. aanriidinrf had veroorzaakt, was doorgcrc- éénpolig uitschakelt, zoodat het apparaat, ook ee 1 1 al 1C rln colsnlrolnie -11 i trro<?ot A C\C\r dtTllPrPri den, maar een chauffeur van een nadereriden automobiel, die het ongeluk zag gebeuren, had hem, na den wagen ingehaald te hebben, bewogen mede terug te gaan, om de veron gelukten te helpen, waaraan hij onmiddel lijk voldeed. Alle zes slachtoffers, die hevig geschrok- al is de schakelaar uitgezet, door den anderen ononderbroken draad onder spanning blijft staan. Werk dus niet aan aan apparaat voor dat beide zekeringen, waardoor stroom naar het apparaat gevoerd wordt, zijn terugge draaid, liefst geheel verwijderd. Het uit schakelen van een verplaatsbaar apparaat ge- van het perceel De Clercqstraat 97, te Amsterdam bewoond, Donderdagmiddag omstreeks vier uur thuis kwam, ontmoette nij iemand op de trap. komende van de derde verdieping. Wetende, dat de bewoners van de derde verdieping niet thuis waren, kreeg de heer V. argwaan en vroeg den man, wat hij daarboven moest doen. De man ant woordde, dat hij de bewoners van de derde verdieping een bezoek had gebracht. w'e ben jij dan?" vroeg de heer V. De man zeide daarop, dat zijn fiets voor de straatdeur stond en dat in zijn iietstaschje zijn naam kaartjes waren. Beneden gekomen, sprong de man cp zijn fiets en rende daarop weg. De heer V. zette den vluchteling achterna en op het geroep: „Houdt den diet! namen vele buurtbewoners aan de achtervolging deel. In de Van Alphensraat werd de man staande gehouden en van de fiets afgetrok ken. Door burgers werd bij vervolgens naar bet politiebureau Raampoort gebracht, waar hij gelouierd werd. Daarbij bleek dat een goede vangst was gedaan Op klaarlichten dag was de man de woning op de derde ver dieping van het perceel De Clercqstraat 97 binnengeslopen De insluiper had verschil lende gouden en zilveren sieraden mede genomen die op hem bevonden werden, evenals een bedrag van 300.en een 20-tal sleutels. Dank zij het ingrijpen van den, heer V. kon deze insluiper achter slot en grendel worden gezet. De St. Pietersberg in gevaar. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, heeft de Regeering op de vragen van het Kamerlid van Ravenstein geantwoord, dat zij niet bij machte is tegen de oprichting eener cementfabriek op den St. Pietersberg bij Maastricht, maatregelen te treffen. Naar de „Tel." uit Maastricht verneemt, heeft de NATIONALE JUBILé BEDEVAART NAAR ROME GROEP II. De leiding dezer groep seint ons, dato 19 dezer, dat het gunstige weer nog steeds aanhoudt. Hedenmorgen woonden onze pel grims om half 8 de H. Mis bij van Zijne Emi nentie Kard. van Rossum in zijne titelkerk S. Croce, waarbij Z.D.H. Mgr. A. Diepen assisteerde. Na afloop der H. Mis hield de Kardinaal eene toespraak, die niet naliet een zeer groot enthousiasme bij de aanwezigen te verwek ken. Wij brachten daarna per auto een bezoek aan het kerkhof van Verano en aan de kerk San Lorenzo buiten de muren. 's Namiddags om 4 uur kwamen wij bij een in de basiliek van Maria de Meerdere al waar H.D.H. de bisschoppen van Utrecht 's-Hertogenbosch en Roermond en de Mi nister President Jhr. Ruijs de Beerenbrouck tegenwoordig waren, die met ons daarna ook in de processie eh zingend naar de bazi- liek van St. Jan van Lateranen trokken vooi het derde drievoudig Jubilé-Bezoek. Per auto bezochten wij zoo even nog Villa Borghese en de Monte Pincio. Hedenavond zullen de vertegenwoordi gers van de verschillende aanwezige Missie oorden in audiëntie ontvangen worden door Z. Em. Kardinaal van Rossum waarbij de ze en de ZeerEerw. Pater A. Raaijmakers der Missie van Sparendaal een korte toespraak zullen houden. Het was den Kardinaal tot zijn groot leed wezen niet mogelijk al jle deelnemers onze* groep te ontvangen. De nieuwe Internuntius bij ons Hof, mgr. L. Schioppa, die Dinsdagavond te 's-Graven- hage is aangekomen, is gistermiddag door den minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, in. zijc kabinet ontvangen. (Rsb.) De man met geld. I. „Je moet 't me zeggen, Willy.er hindert lie iets I „Maar jongen, heusch...." 1 „Nee-nee-nee, nu asjeblieft geen uitvluch tten.. je tobt over iets de laatste weken. Vroeger was je groet, als ik je 's avonds van I t kantoor afhaalde, open en eerlijk en harte- .Jijk, maar de laatste tijd vang ik slechts n gedwongen glimlachje van je op en je ;°ogen ontwijken de mijne...." „O, gunst," kir-lachte ze hoog „Is m'n Fred jaloersch Misschien bang dat een van de heeren van 't kantoor me achterna loopt °f zoo iets „Geen kwestie van jaloersch, Willy dat je wel beter. Misschien komt 't, omdat ik zoo erg.... zoo erg veel van je hou.^ ,en dan gauwer zie, dat er wat aan mankeert. I„Verbeelding van je, Freddan zou J'k 't toch wel zeggen...." I ..Tenminste, we hebben in dat jaar van ons engagement nooit geheimen voor elkaar gehad.. alLes vertrouwden we elkander toe als er es iets was.en daarom hindert 't me zoo, dat je. „Toe, lig nou niet té zaniken, Fred., je zou me echt boos maken.... „Goedik zal er niet meer over praten maar zeg me dan nog éénmaal, zonder om wegen, dat alles is tusschen ons, zooals t was." „Ja-ja-ja Is 't nou goed, ongeloovige Thomas Ze liepen zwijgend door de winkelstraten, bekeken hier en daar 'n oogenbhk 'n mooie etalage, nu en dan 'n korte opmerking ma kend over de tentoongestelde artikelen en kwamen zoo bij Willy s huis. 't Was ZOO 't gewone loopje s avonds. Tegen zessen stond Fred van Schoten trouw te wachten bij 't groote bankgebouw waar Willy assistent-boekhoudstei was. Gezellig keuvelend wandelden ze dan naar haar huis, waar 'n deel van de avond werd doorgebracht. Dan ging Fred weg, om thuis nog 'n paar uur te blokken op z'n Engelsch.... Eens per week had ie les. Donderdagsavonds., en dan ging ie direct terug als ie Willy had thuisgebracht. „Blijf je hier in de gang staan vroeg ze, toen Fred haar niet naar de huiskamer volgde. „Wat is 't vandaag, Willy „Q, ia., da's waar ook.. Donderdag, om half zeven heb je les. ja, dat is ook zoo. dan moet je opschieten, hè?" Was 't nou weer verbeelding van 'm Of klonk in haar woorden 'n toon van in wendige vreugdeom 't bevrijd zijn van z'n gezelschap Die onzekerheid toch Hij nam haar hoofd tusschen z'n handen. Willy.... kijk me diep in m'n oogen- Hou je wezenlijk van me., néé, nee., kijk me aan en denk nu eens niet, dat ik senti menteel benHoe vreeselijk ik 't ook zou vindenik zou toch nooit willen, dat je tegen je zin „Stil, Fred., doe nou niet zoo., wat bezielt je toch, jongen?" „Geef me 'n eerlijk, rechtstreeksch ant woord, Willy.hou je van me.ja of néé. „Ja jé., ben je nou tevreden?" tikte ze hem lachend op z'n wang. „Maar ga nou, vent, je verloopt je les." Hij gaf haar 'n zoen en ging. haastig heen 't was nog maar vijf minuten. „Heb je 't 'm nou eindelijk es gezegd vroeg haar moeder, 'n vrouw met 'n koud uiterlijk, toen Willy wat bleekjes in de kamer kwam. „Neeik- ik kon er niet toe komen en ik weet zelf ook niet of 'k „Hmje moet 't zelf weten, hoormaar je maakt 't je eigen al langer hoe moeilijker, dat zeg ik je.. Waarom hou je 'm op sleep touw? 't Staat toch bij je vast, dat je meer idee hebt gekregen in meneer Berkhoven.. Dat zoo'n suffe jongen 't nog niet heeft ge merkt.. daar snap 'k geen sikkepitje van dan moet ie wel tamelijk onverschillig zijn. „Dat is ie juist niet, moeder., dat heb 'k zoo juist nog heel goed gemerkt.." „Waaraan „Voor ie weg ging, vroeg ie t nogof k of k wezenlijk van tn hield.... hij.... „En Je hebt toch hoop k niet „ja gezegd „Ik heb „ja" gezegd.... „Kind, kindhoe is t mogelijkhoe is t in s hemelsna. m mogelijk, dat je zóó n gelegenh id liet voorbij gaan „Ik had medelijden met m.. k vond t zoo naar voor mhij had tranen in Z n oogen „Ja.natuurlijk, daar liet jij je door terug houden Maar je begrijpt toch wel, dat dat zoo niet kan voortduren Je kan toch met geen twee geëngageerd zijn Je moet de knoop doorhakkenóf de een 'le ander. En de keus kan niet moeilijk zijn, als ik er nog wat in zeggen mag. 't Is me nogal geen verschilFred van Schoten, n gewoon boekhoudertje, die op 'n diploma Engelsche- handelscorrespondentie zit te martelen, om 'n paar gulden meer te kunnen verdienen. öf meneer van Berkhoven, de onder-directeur van je bank.... 'n '*ian met cei,ten- noe 'n reuze-aandeel in de winst heeft op de koop toe Je krijgt 't rijk.rijk Je komt in 'n prachtig huis met twee of drie dienstboden om je heenJe hoeft geen slag uit te voeren, voor je heele leven ben je geborgen. En je doet je moederof néé, ik wil me eigen d'r niet in' betrekken. Maar je weet hoe 'k moet scharrelen met me pensioentje van twintig gulden., ik verlang ook wel es naar wat meer rust met wat minder zorg. Maar ik zeg nóg es om mij moet je 't niet doen, hoor. En nou meneer Berkhoven je heeft laten blijken, dat ie gek op je isNatuurlijk. 't moet van twee kanten komen...." „Moeder, schei uit.martel me niet zoo. „Prachtig Da's me dankdat ik je raad geef, als moeder.... Ik zal wel niks meer zeggen,. Maar die toestand zoo laten, dat verkies ik nietEn als je 'r zelf geen eind aan maakt, dan doe ik 't.. dan schrijf ik aan die Fred, dat „Nee, nee Nóg niet., nóg niet. Ik zal morgen beslissenlaat me nog nadenken 1 Rustig nadenken „Dat heb je al vijftig maal gezegd." Willy ging naar boven. Ze wilde alleen zijn. O, wat had ze gehuicheld tegenover Fred, wat laag had ze 'm voorgelogenWat? Voorgelogen Waarom Ze hield toch van 'm Ja, nóg hield ze van Fred.Maar die andere schitterende partij., meneer Berk hoven.. de charmante heer., rijk, ontwik- keld, knapKon zè zeggen, dat ze liefde voor m'.... o, wat moest ze doen..? En moeder.Nee, ze wou niet slecht van haaï denken, maar vroeg zich toch af of 'n andere moeder 't haar even moeilijk zou hebben gemaakr. 'n Week later stond haar nieuwe verloving; in de krantenen de kennissen keken of ze 't in Keulen hoorden donderen. Fred van Schoten werd 'n stille, sombere jongeman, die met niemand omgang had.' In al z'n vrije uren studeerde hij voor ver schillende acten haalde middelbaar boek houden en accountancy. Op z'n veertigste jaar trouwde hij met 'n moeder van vijf jonge kinderen, die, na 'n ongeval haar man overkomen, onverzorgd was achtergebleven. Willy was toen reeds 'n paar jaar weduwe, na 'n ongelukkig leven met de man met geld, die haar getrouwd had om 'r aardig gezichtje waar de aardigheid heel gauw af was omdat er nog aardiger gezichtjes waren voof 'n man met geld. Tegen 'n enkele heel intieme vriendin zei ze soms, dat ze 't als 'n straf beschouwde- Zoo kan het locrnen in 't grillige leven- G.N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9