r at i Een liberaal in den Bijbel. DE ENCYCLIEK-MEETING. Maandag 25 Mei 1925 49ste Jaargang No. 16051 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Bi 1S De heer G. Scholten, administrateur van het gebouw ..St. Bavo", aan wien voor 'n goed deel het succes toekomt van het welsla gen der Encycliek-meetings te Haarlem. Ook in de voorbereiding van de gisteren gehouden bijeen komst had hij een ruim aandeel. Een spoorweglorrie uit de rails geloopen. Agenda 26 Mei Een arbeider zwaar gewond. Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Elementaire verstandsoefemngen. 1 De Gemeen tebegrooting. De Encycliekmeeting in het Brongebouw. De heer Guit aan het woord. abonnementsprijs bedraagt Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 |per kwartaal 3.25 ■Franco per post per kwartaal bij [vooruitbetaling ....ƒ3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No, 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMSBHE Adrertentien 33 cents per. regel Bij contract belangrijke korting. Adverténtiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct. per 'regel -op* de le Paginas 75 ct. per regel- Vraag- en aanbod-adver-- tentiën 1—4 regels 60 ct. per'plaat sing: elke regel meer 15 ct., bjf vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de ver ze kerings voor waarden, f QO. Hf) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f" 7Cf) bij een ongeval met egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 «U UU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I OU." doodelijken afloop f 250." efvtS of een ^5?'; f 125." gtaSf 50." blnlllZT" f ^0." gEtES? •.Het curatorium der Landbouwhooge- ichool dat in 1923 al eens geweigerd heeft de hulpaula der hoogeschool op een werk- Qag beschikbaar te stellen voor een avond- lezing over vrijmetselarij, nadat dezelfde zaal wel ten gcbruike was afgestaan voor de lezingen van een pater over de Chineesche Missiën en van dr. van Eeden over zijn overgang tot de R.-K. kerk, heeft, naar eert bericht in ons avondblad van Maandag •neldde, thans een verzoek afgewezen, om <n een der laboratoria, op Zondag, een Wetenschappelijke bijeenkomst te houden." Aldus begint in het Zaterdagavondblad van de .Nieuwe Rotterdamsche Courant" een hoofdartikel met den indrukwekkenden titel: Ide wetenschap en de Sabbath". De weten schap, dat is in dit verband de Nederland- iche Botanische Vereeniging, welker bestuur dit jaar haar jaarvergadering in een weten schappelijk laboratorium wilde houden en daarvoor de Wageningschc Hoogeschool had ■uitgekozen. De „N. R. Cthoudt een i. geheel overbodig pleidooi over de "oodzakelijkheid voor de wetenschappelijke 'botanische onderoekers in geheel ons land hm contact met elkaar te hebben. Dit con tact moet bovendien van tijd tot tijd gevon den worden in een wetenschappelijke om geving, in een laboratorium, want. aldus do ceert het liberale Rotterdamsche blad, „te jWeten hoe een onderzoek verricht wordt, de inrichting en werkzaamheden te zien, brengt dikwijls verder dan de beschrijving te 'lezen, hoe nauwkeurig deze ook is.' Wie dit alles tegenspreken? Geen enkel ver standig mensch natuurlijk. Het liberale blad beeft dan ook heel dat overbodige betoog noodig om cr ongemerkt deze stelling tus schen te schuiven, „dat beheerster van de Wetenschappelijke werkplaats de vrijheid bebbe steeds zonder reserve zijn vak- genooten te ontvangen." Om dat „zonder re serve" gaat het hier. Het is niet waar, dat de zalen der Rijksuniversiteiten „zonder re serve" door de hoogleeraren kunnen wor den gebruikt. Het bestuur van een hooge school berust bij een curatorium en in laat ste instantie, voor zoover het de Rijksuni versiteiten betreft, bij de Regeering. Dat dan ook indertijd, zooals de ,,N. R. Ct. herinnert, het curatorium der Landbouw- hoogeschool een der gehoorzalen geweigerd beeft voor propaganda voor de vrijmetse larij, «s niets meer dan plicht van dat be stuur, Zoo kunnen wij ons ook indenken, dat hetzelfde curatorium zijn plicht deed met Weigering om het laboratorium van prof. Blaauw op Zondag beschikbaar te stellen Voor een congres der Botanische Vereeni- fing, al heeft dat bestuur daarmee dad ook de verontwaardiging van het liberale hoofd orgaan opgewekt. De genoemde professor bad reeds zijn medewerking toegezegd; maar er moest nog een formaliteit verricht wór den-, de vergunning van curatoren moest .n.m Oog worden aangevraagd. En terwijl niemand ®an het geven van die vergunning twijfelde, Oamen curatoren de aanvrage in beraad, wendden zich tot den minister van binnen- I landscihe zaken en landbouw met de prin- cipieele vraag, of Rijksgebouwen des Zon dags voor vergaderingen mochten- worden gebezigd en de Minister antwoordde af wijzend. „Is hierbij wel aan de wetenschap gedacht?" toomt de N R. Ct. Wij kunnen echter niet inzien, wat de wetenschap hier mee te maken heeft. Dat Rijksgebouwen des Zondags gesloten zijn, is een heel juiste toestand, 't Is met de onnoodige Zondags ontheiliging al erg genoeg; we leven hief gelukkig niet alsin Frankrijk, waar zelfs het parlement op Zondag ruzie vergaderingen houdt. Wanneer, de overheid zich al niet meer bekommert om den dag des Heeren, waarvoor heeten wij dan nog een christe- lijken staat en waarvoor hebben wij dan een Zondagswet? Wanneer een Botanische vereeniging een samenkomst wil houden in een Rijkslaboratorium of plantentuin, waar om geschiedt dat dan niet op Zaterdag? Dat vele leden der vereeniging geen heelen dag in de week kunnen uitbreken, zooals de N. R. Ct. beweert en de groote afstanden noodig maken op Zondag bijeen te komen, is natuurlijk maar een praatje. Met den tegenwoordigen vrijen Zaterdagmiddag is het zeker voor wetenschappelijke menschen wel mogelijk eens in het jaar Zaterdag s voor middag naar Wageningen te komeft! Er is hier niets dan een sleur, die nog maar al te veel wordt waargenomen. De Zoodag wordt bij voorkeur voor bijeen komsten, vergaderingen, vermaken, sport- oefeningen enz. uitgekozen, terwijl daarvoor weeksche dagen (in dit geval b.v. de va- vantietijd) en speciaal Zaterdagmiddagen in overvloed beschikbaar zijn.. Men vergeet, dat bovendien een groot deel der bevol king principieele bezwaren tegen wereldsche samenkomsten op Zondag heelt, met welke bezwaren een algemeene ver eeniging als de Botanische en de Regeering zeker rekening wenschen te houden en ver der, dat met al de drukte op Zondag van het personeel der spoor- en tramwegen, zaal wachters, buffetbedienden enz. onnoodige, slavelijke arbeid wordt geëischt. Wij kun nen de beslissing van Minister Ruys in het Wageningsche geval, dan ook niet anders dan toejuichen. En het doet wel lachwek kend aan de Rotterdamsche liberale redac tie dezen Roomschen Minister den Bijbel te hooren verklaren. Aan de curatoren en de regeering zou de zin van Mascus II vs. 27: „De Sabbath is gemaakt om den mensch, niet de mensch om den Sabbath zijn voor te houden, schrijft het liberale orgaan. Maar wanneer de redactie wat meer dan dit eene vers wilde citeeren, zou het moe ter. vertellen, hoe Christus daar tot de Farizeeërs spreekt die Jezus' leerlingen wil den laken, omdat dezen, op een Zondag vóór hun Meester uitwandelende, eenige koren aren afplukten. Op zulke muggenzifterij paste zeker het woerd van den Zaligmaker. Maar wanneer wij dat woord uit een God- deliiken mond thans aldus hooren misvor men: „De Zondag is gemaakt voor Jen mensch, opdat deze er naar believen voor zich over zou beschikken dan denken wij aan „Schriftgeleerden" en farizeeërs uit de 20e eeuw! r' Wederom is het herdenkingsfeest van uitvaardiging der Encycliek „Rerum I Novarum" gehouden. Zondagmiddag was 'dit feest georganiseerd in het Brongebouw. Haarlem en de allernaaste omgeving waren °ok ditmaal samengegaan en zoo waren er Velen bijeen. Toch was dit aantal met zoo ?root als andere jaren. Er bleven vele stoe- en leeg, wat andere jaren toch met het geval •Jas. Misschien, dat het minder gunstige !*eer in den morgen de menschen «tgc- Schrikt had. Doch in den middag klaarde het °P en tijdens den duur der meeting scheen Het zonnetje even heerlijk, -als het dagen te !V°ren gedaan had. Voor het houden der meeting hadden rich aangesloten de leden van de afdeelingen riin het R. K. Werkliedenverbond Benne kroek Haarlem," Heemstede, Hillegom, Hoofddorb, Overveen-Bloemendaal, Scho ten en Vogelenzang. En de zuidelijke af delingen kwamen in optocht hier. Wel moch ten zij in de gemeente Haarlem met met on - Plooide banieren optrekken, maar dat deen riin het enthousiasme niets af. Geestdrittig Hokken de rijen op en binnen de hek ken van het Brongebouw werden vaandels en banieren weer ontplooid en ten slotte Replant op de warande en in de, zaal. fn de zaal. In de zaal zou voor de pauze spreken de Zeereerw- Heer rector J. G. Jansen. Allereerst' werd een openingswoord ge sproken door den voorzitter der afd. Heem stede van den R. K. Volksbond, den heer W. Groenland. Dze hield een geestige speech, baarbij hij wees op de heerlijkheid der jaar- Üiksche herdenking van de uitvaardiging der Encycliek „Rerum Novarum. Spr. merkte Verder nog op, dat de katholieken gaarne het verwijt van aan den leiband te loopen kunnen aanvaarden, want het is veiliger aan den leiband te loopen, dan onder een zweep van Schevenirigen of een knoet van Moskou te zuchten. Spr. las dan het volgende telegram Voor, dat aan Z. D. H. Mgr. A. J. Callier inzonden was Aan Z. D. H. Monseigneur A. J. Callier. Bisschop van Haarlem. Monseigneur. Öe leden van het R. K- Werkliedenve-, kond, afdeelingen Bennebroek, Haarlemr Heemstede, Hillegom, Hoofddorp, Overveen, Bloemendaal, Schoten en Vogelenzang, ter herdenking van de uitvaardiging der Ency- Hiek „Rerum Novarum", in feestelijke bij enkomst vergaderd in het Brongebouw te Haarlem. Spreken den 'wensch uit, dat de sociaal- economische verhoudingen der hedendaag sche maatschappij spoedig mogen zijn her vormd in den geest en volgens de beginselen der Ensycliek „Rerum Novarum", als door Z. H. Paus Leo XIII z.g. daarin gelegd. Betuigen bij dezen liefde en aanhankelijk heid aan Z. H. den Pau. en aan U. D. H. onzen beminden Bisschop. Bidden vurig, dat het U. D. H. moge ge geven zijn, nog vele jaren werkzaam te we zen tot (Jods meerdere eer en glorie en tot heil der aan Uwe zorgen toevertrouwde zielen Met eerbiedwaardige hoogachting Van Uwe Doorl. Hoogw. de dw. dnr. Namens de Besturen (w.g.) J. PH. H. CASTRICUM. Voorzitter Afd. Haarlem, (w.g.) J. G. VAN KESSEL. Voorzitter Afd. Overveen- Bloemendaal. (w.g.) W. GROENLAND, Voorzitter Afd. Heemstede. Haarlem, 24 Mei 1925. Hierna was het woord aan rector Jansen, wiens geestdriftige, maar toch met zooveel humoristische bemerkingen gekruide rede meermalen door luide bijvalsbetuigingen werd onderbroken. Spr. wees er allereerst op, dat de Encycliek „Rerum Novarum" nog steeds actueel is. Toen een hoogstaand priester op een Interna- tionaale Arbeidsconferentie eens gevraagd werd door Thomas, den lateren minister in het Engelsche Labour-kabinet, of er nog geen nieuwe Encycliek zou komen, antwoordde hij, dat hem daarvan niets bekend was, maar dat het nog geenszins noodig was, omdat wij nog hebben de Encycliek „Rerum Novarum Daarom kunnen wij nog steeds met geest drift vieren de herdenking der Encycliek, omdat deze nog steeds actueel is, terwijl de S.D.A.P. telkenjare op 1 Mei met nieuwe leuzen komt, wijldie van het vorige jaar reeds versleten zijn en hebben afgedaan. Wij katholieken willen de wereld hervor men en hebben een bouwplan, terwijl de S.D.A.P. niets doet dan afbreken en wel zon der een bouwplan te hebben. Onze Roomsche begunselen dulden' geen eenzijdigheid zooals bij de S.D.A.P., wij voelen ons éen, omdat ■wij Roomsch zijn. Wij kennen geen klassenstrijd, doch een heid voor alle klassen en standen, wat zich ook openbaart in Rerum Novarum, die spreekt niet alleen over de rechten, maar ook over de plichten zoowel van werkgevers als werknemers. Daarom moeten ook alle klassen meedoen om de herdenking te vieren en eendrachtig het bouwplan uit te voeren dat in die Ency cliek is ontwikkeld, wiji zij voor allen den weg tot verbetering der maatschappelijke wanverhoudingen aanwijst. Waarom is het Paascnmanifest geen werke lijkheid geworden Omdat eerst de inwendi ge verbetering moet komen en voor alles is godsdienst noodig, om verbetering te brengen in de maatschappij. Men sperekt veel over democratie, maar de ware democratie is de aristocratie der ziel. Zoolang nog niet voldoende in die richting wordt gestreeld kan er geen sprake zijn van onderling ovei eg. Spreker wijst daarna op de malaise in ne organisatieleven. Velen keeren de den rug toe met het oog op den buidel. Men mist den moed om offers te brengen voorde organisatie, zooals die werden gebracht om de school en het Patronaat en om de Lnicer- siteit. Toen gevoelde men zich een als K.atno- liek voor een groot doel. Zoo verwacht spr. ook met l juli dat allen zullen stemmen op de Roomsche lijst belang der Roomsche zaak. Diezelfde eenheid moet zich ook openbaar maken in het Katholiek verenigingsleven en daartoe spoort spr. in het slot zijner rede ai terwijl hij allen opwekt, om offers te brengen voor de katholieke zaak, waar dit noodig is. Levendig applaus volgde op deze rede. Op de warande. had intusschen de heer L. F. Guit, voorzitter van het R. K. Overheidspersoneel, uit 's Gra- venhage, gesproken. Na een inléiding van den voorzitter van de afd. Bloemendaal van den R.K. Volks bond, den heer J. G. van Kessel, werd op de warande het woord gegeven aan den heer Guit tot het u tspreken zijner rede. Wij katholieken, aldus spr. vieren feest en juichen en jubelen om ons geluk te uiten en om te bespreken en herdenken „Rerum Novarum", omdat door de uit vaardiging hiervan door Paus Leo XIII werd aangetoond dat Rome .het middelpunt is van de wereldhistorie. Wij juichen en jubelen omdat Z.H. Paus Leo XIII gewezen heeft op de sociale ongerechtigheden en wanverhoudingen zonder dat de arbeiders beschikten over de middelen om de dikwijls onrechtmatige daden te keeren. Toen wij, aldus spr. dezen morgen tot de H. I atel genaderd waren, hebben wij God gedankt, dat Hij aan Z.H. Paus Leo XIII de genade heeft geschonken om deze encycliek uit te vaardigen. Naar spr. meening is in die 34 jaren sinds de encycliek werd uitgevaardigd, nog niet genoeg gedaan zooals in de deze encycliek gezegd en bedoeld is. Er zijn er nog duizenden, die nog steeds geen kennis nemen van hetgeen Rerum Novarum be vat, terwijl er nog steeds duizenden en dui zenden zijn, die op vernuftige wijze Rerum Novarum verkeerd uitleggen en zeg gen dat zij niet zoo bedoeld is. Niet t£n onrechte wordt, aldus spr., Leo XIII de Paus der werklieden genoemd en als men zich afvraagt of de encycliek in de huidige maatschappij nög waarde heeft, dan- moet spr. met een volmondig „ja" antwoor den, daar thans juist ieder zich moet aan sluiten om pal te kunnen blijven staan. Spr. drong er op aan dat vooral zij, die er de capaciteiten toe bezitten, zich moeten irtspan- en om de toestanden te verbeteren. Als wij de godsdienstige stellingeen maar aanvaarden en in de organisaties houden, dan kennen de de rest langs ons heen laten gaan, aldus spr. Het is echter niet voldoende in een hoog gestemde rede de voordeelen van de Rerum Novarum te bespreken en de beginselen daarin vastgelegd aan te toonen, men moet ook den lakschen geest uit de menschen trach ten te halen, om tegen te houden dat door het verlaten door duizenden uit de organis- saties deze zullen verzwakken. Maar wij Reb ben, volgens Leo XIII, aldus vervolgde spr. eerst ons zelf te onderzoeken en ons af te vragen of wij zelf wel sterk staan is het geloof, en als dat gebeurd is, dan pas kunnen wij er op uit gaan om de anderen erop te wijzen dat het noodig is ons te organiseeren en als we dan toonen dat we zelf beter Roomsch zijn dan zal zeker, en kan het succes niet uitblijven. Het is waar, vervolgde spr., dat velen slechts de encycliek tot richtsnoer nemen in materieele zaken, maar men moet juist het innerlijk verbeteren om steviger te staan. Mzar er is, naast de sociale ook nog een politieke grondslag aan de encycliek en nu men toch aan den vooravond staat van de groote verkiezing kan spr. niet nalaten allen nog eens terdege op het hart te drukken, te zorgen, dat er weer 32 R.K. in de Kamer komen, (applaus). Wij moeten bóven de persoonlijke zaken ons Katholiek beginsel stellen en er voor zorgen dat een zoo groot mogelijk aantal R.K. in de Kamer zullen komen. Daarom spoorde spr. allen reeds bij voorbaat aan om op de a.s. verkiezingen No. 1. van de Roomsche lijst te stemmen. Een krachtig applaus dankte spr. voor zijn woorden. Pauze. Hierna werd eenigen tijd gepauzeerd. Deze rusttijd werd voor de aanwezigen een aan gename verpoozing door de heerlijke muziek, waarop de R. K. Harmonie „St. Michaël", van Heemstede en de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia", van Haarlem, vergastten, terwijl een woord van lof aan het Fanfare korps uit Hoofddorp vooral niet vergeten mag worden. Op werkelijk eenige wijze heb ben zij de meeting opgeluisterd. Na de pauze verwisselden de sprekers van plaats en sprak rector Jansen op de warande en de heer Guit in de zaal. Ook bij hun nieuwe auditorium oogstten beiden veel succes. Aan het einde der meeting sprak de heer J. Ph. H. Castricum, algemeen voorzitter van het Landdag-comité, het slotwoord. Allereerst deelde hij mede, dat het volgende antwoord op het aan den Bisschop van Haar lem gezonden telegram was ingekomen Haarlem, 24 Meï 1925. Novarum" op het hedendaagsche maat schappelijk leven van volle toepassing. Wij hebbenons maar voor den geest te roepen, hoe er eenerzijds nog altoos vele werk gevers zijn, die meenen, dat de arbeider een werktuig is, waarmede maar naar willekeur kart worden gehandeld. Nog altoos meenen de Ned. Werkgevers, het is dezer dagen we derom gebleken, dat zij het loon der arbeiders als een productie-factor moeten beschouwen. Tegen deze. oude liberale opvatting een krachtig, protest, Aanderzijds zijn er nog zeer vele arbeiders, die den arbeid„als eerlijk middel van bestaan," beschouwen als een last, door de werkgevers op de schouders gelegd, en niet als een door God gewilde opgelegde taak om op een rede lijke wijze hun einddoel, „den hemel", te bereiken- Vandaar dat zij in den patroon veeleer een vijand inplaats van een vriend zien en de on derlinge samenwerking en waardeering per soonlijk en in het algemeen belang daardoor geschaad wordt. Mogen dan ook de talentvolle sprekers U hedenmiddag wederom voor oogen hebben gesteld het hooge doel van onzen grooten Paus Leo XIII Z.g. Blijft trouw in Uwe Roomsche organisaties vereenigd, om mede door Uwe macht, de maatschappelijke verhoudijigen in Christelijken geest op te lossen. Spr. bracht dan namens het Comité een woord van hartelijken dank aan Rector Jan sen en den heer Guit en verder allen, die tot het slagen der meeting bijgedragen had den, waarna de bijeenkomst met den Chr. groet werd gesloten. Vooral werd niet vergeten de ijverige heer Scholte. de administrateur van „St. Bavo". Door allen werd daarna „Roomsche Blijd schap" gezongen vóór de meeting was „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen,) waarna men welvoldaan huiswaarts trok. Het was weer een zeer geslaagde R. K. Landdag' geweest. Snippers. Des.morgens.was. in de verschillende ker-, ken een algemeene H. Communie gehouden voor de leden van,den R.K. Volksbond, waar aan goed was deelgenomen. Zaterdagmiddag werd in de stad en in den omtrek een groote fietstocht gehouden als propaganda voor den R. K. Landdag. Uit Rome was nog ingekomen op de meeting, doch te laat, om'nog voor te lezen, het volgende telegram: Leef in den geest met u mede; vurig; be langen van bónd en leden Gód aanbevolen. Rector KOK. dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben TeL 11671. R. KL. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkends middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 1Z Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Te.l. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel- R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kérk en pastorie., iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel. Sociëteit „St. Bavo" Rechtskundig bu reau half 9 uur R.-K. Politieke Pro- pagandacj.ub 8 uur Bestuur Grafi- schen Bond 8 uur R.-K. Volkspartij' 8 uur. Stadsschouwburg Feestavond Mensa Adalbertina 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling door George Robert 2 tot 3 uur. Gebouw Kruisweg 70 Vergadering Ka mer van Koophandel en Fabrieken 7 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk»Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R. K, Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en 1J4 van 26K en 's avonds van halt 8— van half 8half 9 uur. ILK. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uut behalve Zaterdag avond TeL 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr. C. Bos). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen v^n boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens- Op den Spoorweg Haarlem-Amsterdam onder de gemeente Haarlem is hedenmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Hel was ongeveer half negen toen van Amsterdam een spoorweglorrie kwam ge reden, waarop zich twee spoorwegarbeiders bevonden, n.L de 35-jarige smid Marinus Schippers, wonende Zeeburgerdijk 53 Am sterdam en de 31-jarige smid M. Dobbelaar, wonende Kattenburgerkade 16i Amsterdam. De lorrie werd door een benzine-motor voortbewogen en'ïiep met" een snelheid naar schatting van ongeveer 30 K.M. per uur. Ter hoogte van de viaduct over den Ouden Weg, nabij de Centrale Werkplaats, alhier liep de lorrie plotseling uit de rails met het noodlottig gevolg, dat de arbeider Schippers met het hoofd voorover op de rails terecht kwam, voor- en achterhoofd ernstig bezeer de en aan de handen en onderarm gewond werd. De arbeider Dobbelaar maakte een bui teling langs den spoordijk naar beneden, kwam in het gras terecht en bezeerde zich niet noemenswaardig Hij kon dadelijk weder naar boven klau teren en met ijlings toegeschoten personeel van de Centrale Werkplaats kon de zwaar gewonde arbeider geholpen worden. Dokter Sluijterman, inmiddels ontboden, bijgestaan door den verbandmeester der Centrale Werkplaats, den heer Mijnders, ve-leende. de eerste hulp. Per rijwielbrancard werd de ongelukkige naar het St. Elisabethsgasthuis in zorgwek- kenden toestand overgebracht. De oorzaak van het ongeval was tot op hedenmiddag nog niet bekend. De lorrie met motor kantelde langs de 757. Voorviti Barometerstand 9 uur v.m.: OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned: MeteoroL Instituut te de Bilt. Naar waarnemingen in den morgen van 25 Mei 1925. Hoogste barometerstand: 764.8 m.M. Isa- fjord. en Laagste barometerstand: 747.4 m.M. Sctl- ly. Verwachting, van den avond van 25 lot den avond van 26 Mei 1925: matige tot zwakken wind uit zuidel. richtingen, meest half tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk met eenige regen of onweer. Zelfde temperatuuc Men schrijft ons Zaterdag 23 Mei P* 5' hield de Vereeniging tot bevordering van Elementaire Verstandsoefening haar Alge meene Ledenvergadering bij Brinkman, Gt Markt te Haarlem. Uit het Jaarverslag bleek, dat de verkoop dezer nieuwe leermiddelen voor het jonge kind van 3 tot 7-jaar een bevredigend verloop had. De N. V. B. Schilte te IJselstein zorgt voor den detailverkoop van het hout- en: plaatgedeelte. Een handleiding, tevens prijs courant is daar eveneens verkrijgbaar. Spoe dig hoopt de Vereeniging haar bemoeiingen: uit te breiden en nieuwe vindingen zoo mogelijk te propageeren en te steunen. De leermiddelen werden dit jaar tentoon gesteld te Haarlem. Den Haag, WilderVank en Groningen,, terwijl een volledige collectie permanent te bezichtigen is te Haarlem; Kinderhuisstr. 2 en te Utrecht, Ramstr. 33.' Uit de Rekening en Verantwoording, bleek, dat de moeilijkste tijden voor de Vereeniging voorbij zijn- Toch is veler steuni noodig, niet alleen om voort te kunnen gaan,, maar ook om nog meer dan tot nu toe, voor! het jonge kind te kunnen doen. De aftredendel bestuur: l;den Mej. B. Bruyninghuis en de H.H. W. Kraak en F. A. v. Riet werden bjf acclamatie herkozen. B. en W. stellen voor, voorziening te vra gen bij de Kroon tegen het besluit van Ge deputeerde Staten dezer provincie, waarbij de goedkeuring wordt onthouden aan de be grooting dezer gemeente voor het jaar 1925, op grond dat daarop posten voor het uit- keeren van vacantiebijslagen zijn geraamd. In hun toelichting schrijven B. en W. Wij hebben de eer U te berichten, dat bij ons een brief en een uittreksel uit het register der be sluiten van Gedeputeerde Staten dezer provincie is ingekomen met betrekking tot de door Uwen Raad vastgestelde begrooting vdn het jaar 1925- Blijkens deze stukken, hebben Gedeputeer de Staten de goedkeuring aan die begroo ting onthouden op grond dat daarop posten voor het uitkeeren van vacantiebijslagen zijn geraamd. Op het voetspoor van Uwe beslui ten d.d. 12 December 1924 en 23 April 1925 geven wij U in overweging tegen bedoeld be sluit, in verband met art. 209 der Gemeente wet, voorziening te vragen bij de Kroon. Naar onze meening kan thans de motie- Peper, waarin geprotesteerd wordt tegen de rails. Het spoorwegverkeer ondervond door j houding van Gedeputeerde Staten, als over* het ongeval geen vertraging. bodig worden beschouwd. "T Aan de Commissie van den Room schen Landdag te Haarlem. Dankbaar voor aangeboden hulde, ver kenen Wij Uwe Commissie en allen aanwezi gen op den Roomschen Landdag gaarne Onzen Bisschoppelijken Zegen. Moge Uwe bijeenkomst er werkelijk toe bijdragen, dat de beginselen van het Christen dom in alle opzichten meer en meer in practijk worden gebracht. (w.g.) De Bisschop van Haarlem AUGUSTINUS JOSEPHUS Thans zijt gij, aldusvervolgde spr. dan hier gekomen om te luisteren naar bekwame sprekers, die U wederom eens hebben her innerd aan de groote beginselen, welke wij als Katholieken hebben te volgen op sociaal gebied, om ons einddoel „den Hemel," waarvoor wij hier alken op aarde zijn,'te be- rcikctii Nog altoos is, volgens de uitspraken van onze opperpriesters, de Encycliek „Rerum- w*m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1