TUfi t Binnenlandsch Nieuws. Suzanne Dupré Inzake het Hevige De Brusselsche Burgemeester Max Kabinetsformateur. Deensche arbeidsconflict bestaat kans op beëindiging brand in Kairo. Onder de Radio-berichten: Luitenant Rossbach, bekend uit de Hitier- Putsch, wenscht zich ter beschikking der justitie te steller. Een hevige aardbeving teistert Japan. r Gem. buitenl. berichten. 51 «Sr® De zaak-Bcrmat Luitenant Rosbach meldt zich bij de Justitie. Mislukte bomaanslag. De oorlog in Fransch Marokko. Een rede van den Britschen Ambassadeur te New-York. Hevige aardbeving in Japan. De aardbeving in Japan. De oorlog in Marokko. S^hf bri£. °e Vl°ed "eschicdde H De militaire Pensioenen. Uitreiking van Mobilisatiekruizen. Oud-minister De Geer lid van de Kamer. Bezuinigingscommissie-Rink. Amundsen's reis"naar de Noordpool. N. V. Fuiura te Leiden. Bezoek van vreemde schepen De Zuiderzeewerken. De Zomertijd. FE U I LLETON. Burgemeester Max kabi netsformateur. De Koning heeft heden den heer Max, murgemeester van Brussel en liberaal Ka- berlid, ten paleize doen ontbieden en hem verzocht zich met de vorming van een nieuw jkabinet te belasten. Masjheeft op zich ge nomen te trachten de crifls op te lossen en :kondigde zijn voornemen aan om eerst de mogelijkheid te bestudeeren bij wijze van overgang en uitzondering een extra parle mentair kabinet te vormen. Max zal heden met zijn pogingen aan vangen. Invoer-overeenkomst tus- schen Duitschland en Zwitserland. Op 1 Juni a.s. treedt de onlangs tusschen Zwitserland en Duitschland gesloten over- «en komst nopens de opheffing van de we- derzijdsche invoerbeperkingen in werking. Deze beperkingen zullen geleidelijk worden verminderd en ten slotte einde Decem- Wr geheel worden opgeheven. De Duitsche mijnrampen. Uit Essen wordt aan de „Voss. Ztg." ge meld Het bestuur der internationale mijn werkersorganisatie heeft naar aanleiding van de den laatsten tijd vooral in het Ruhr- gebied hand over hand toenemende mijn rampen een buitengewone vergadering bij eengeroepen om een uniforme regeling der veiligheidsmaatregelen in den mijnbouw vast te#stellen. Vertegenwoordigers van de kolenprodn- ze^rende landen en van het Intern. Arbeids bureau te Genève zijn uitgenoodigd aan deze vergadering, welke waarschijnlijk te Rotterdam zal worden gehouden, deel te lemen. Rouwbeklag maarachalk French. Doumergue, Painlevé en Briand zonden «an koning Georges, Baldwin en Chamber- Iain betuigingen van rouw ter gelegenheid van den dood van maarschalk French, bij wiens ter aardebestelling de Fransche re- peering zich zal doen vertegenwoordigen. Het waarborgpact. De Fleuriau, de Fransche gezant te Lon den ontving Zaterdag den volledigen tekst van het ontwerp-antwoord van Frankrijk op het Duitsche voorstel nopens het veilig heidspact. Hij zal het ontwerp aan Cham berlain mededeelen. Een Britsche vrachtboot op de rotsen geloopen. De Britsche vrachtboot „Sceptre" is in een dichten mist nabij de Naaldenkaap op de rotsen geloopen. Een reddingsboot is op gepikt, twee andere zijn nog zoek. Een later telegram meldt De beide nog vermiste reddingsbooten zijn opgepikt voor bet stoomschip „Mimeric". De 25 opvaren- jden zijn gered. Eerstesteenlegging voor een nieuw Lloyds-gebouw. De koning heeft Zaterdag den eersten isteen gelegdvoor een nieuw gebouw van \JJoyd's in de City. Het nieuwe gebouw kost \y2 millioen pond sterling. "Toen de koning en de koningin zich naar de City begaven, vonden zij onverwachts den toegang tot de City „versperd" door een rooden zijden draad. Zij werden daar te (plaatse opgewacht door den lord Mayor en andere gemeentelijke autoriteiten in ambts gewaad, die hen kwamen begroeten. Deze ceremonie berust op het oude recht, dat de ikoning toestemming dient te vragen om de fCity te betreden, welke traditie thans werd fbenut om het koningspaar hulde te brengen. De Intern. Arbeiderscon ferentie. De commissie voor den bakkersnachtar- beid heeft het Engelsche voorstel om pa- troonsarbeid van het verbod van nachtarbeid vrij te stellen verworpen met veertien tegen negen stemmen. De commissie voor de on gevallenverzekering heeft het beginsel van vergoeding bij bedrijfsongevallen aangeno men, doch dp omschrijving dier gevallen overgelaten aan de nationale wetgevers. Het arbeidersconflict in Denemarken. Zaterdagmorgen om vier uur zijn de ver tegenwoordigers van de werkgevers en van jde geschoolde arbeiders in de ijzerindustrie 'het eens geworden over een voorstel tot bij legging van het geschil. Het voorstel zal ter beslissing worden voorgesteld aan de betrok ken organisaties, welker antwoorden vóór 29 Mei moeten werden ingediend. De onderhandelingen nopens de onge schoolde arbeiders van de ijzerindustrie wor den voortgezetvolgens het blad der arbei derspartij „Socialdemokraten" bestaat er alle hoop op overeenstemming, zoodat het werk op 2 Juli zou kunnen worden hervat. Tusschen de werkgeverSvereeniging en den bond van ongeschoolde arbeiders, welke laatste verantwoordelijk is voor de trans- portstaking, worden de onderhandelingen voortgezet onder de auspiciën der regeering en ofscnooon de bijzonderheden geheim wor den gehouden, schijnt er hoop te zijn op een vreedzame oplossing vóór Pinksteren. Register van misdadigers. Het centraal bureau voor identificatie van misdadigers te Kopenhagen heeft een regis ter samengesteld met de namen, de vinger afdrukken en andere bijzonderheden van niet minder dan 500 internationale misda digers. Het register is toegezonden aan de politie-autoriteiten van die landen, welke met het bureau samenwerken en is ook voor gelegd aan de internationale politieconfe- rentie, welke thans te New York wordt ge houden. De veestapel in Zweden. Volgens de statistiek is ongeveer 0.7% van den geheelen Zweedschen veestapel afge maakt tusschen November 1924 en April 1925 wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer. Groote brand in Kairo. In het district Tajoem werden 106 in- landsche huizen door brand vernield. Drie personen werden gedood, vier gewond. Zware onweders in de V. S Tengevolge van zware onweders in de westelijke staten werden naar gemeld wordt tot nog toe zes personen gedood. f EEN AVONTUURLIJKE LOOP BAAN. Dezer dagen is te Londen de 58-jarige in genieur Gardiner vrijgesproken van de ten laste legging als zou hij zich onder bedrie- gelijke voorwendsels een chèque van 200.000 pond hebben toegeëigend. Tijdens dit pro ces is het een en ander aan het licht gekomen van de wel zeer avontuurlijke loopbaan van den heer Gardiner. Vóór den oorlog leidde hij het bergingswerk van de „Lutine", het bij Terschelling voor een eeuw gezonken oorlogsschip, dat veel goud aan boord had Tijdens den oorlog voerde hij het bevel over een der Britsche „mysteryships" en bewees daarbij, volgens het getuigenis van een schout bij-nacht, gewichtige diensten. Zelf vertelde hij, dat hij in den Russisch-Japanschen oor log alle mijnen bij Port Arthur had gelegd, bij een revolutie in Chili commandant was geweest van een oorlogsvaartuig en in den Boerenoorlog het bevel had gevoerd over Australische „bushmen." Tot 1914 had hij, naar hij meende het we reldrecord op zijn naam staan voor duiken, doordat hij negen uur en 22 minuten onder water bleef. Ook heeft hij verschillende middelen be dacht om onderzeeërs te bestrijden. In 1923 was hij op uitnoodiging van Abd el Krim naar Parijs gegaan om een vrede tus schen de Rifs en de Spanjaarden tot stand te brengen. In December van dat jaar ging hij van Parijs naar Marokko, naar hij verklaarde tevergeefs achtervolgd door liefst 26 Spaan- sche oorlogsvaartuigen. Spaansche bladen zouden 720.000 gulden in Nederlandsch geld op zijn hoofd hebben gesteld. Niet minder dan negen maal is deze avontuurlijke ingenieur gewond geweest in verschillende oorlogen. INBRAAK BIJ EEN BANKIER. Bij den heer Georges Blumenthal, den AmV- rikaanschen bankier, die een groote villa in Auteuil bewoont, is Zaterdagnacht ingebro ken. Ofschoon he«^personeel van den heer Blumenthal zeventien personen omvat en een nachtwaker elk uur de ronde doet, zijn de inbrekers er toch in geslaagd binnen te dringen en eenige duizenden kunstvoorwer pen (de bankier is een bekend verzamelaar van oudheden) van groote waarde mee te nemen. DE QUAESTIE VAN DEN „PALATIJN" Wij hebben melding gemaakt van een be richt van de „N. Fr. Presse", volgens bet- welk de Hongaarsche regeering van f>lan zou zijn de oude waardigheid van Palatijn weer te herstellen (de laatste Palatinus was aartshertog Stephan, die in 1847 tot deze waardigheid plaatsvervanger des konings en tusschenpersoon van den vorst en 't volk werd benoemd. In het Byzantijnsche rijk heette palatinus een ieder, die tot het pala tinus, keizerlijk hofhouding, behoorde en in het bijzonder was dit de titel voor hoogere finantieele ambtenaren). Volgens den correspondent van de „Frankf. Z." te Boedapest spreekt de regee ring met nadruk tegen zulke plannen te koe teren. Officieus wordt het bericht verzonnen genoemd maar omdat het in verschillende bladen bijna in dezelfde bewoordingen is verschenen, heeft het bericht in politieke en vooral in legitimistische kringen groot opzien gebaard. In oppositiekringen is men van oordeel, dat de regeering met dit plan het hoofd wil bieden aan het van de legitimis ten verwachte verzet tegen het herstel van de eerste kamer en deze quaestie te regelen door een compromis. De legitimisten zijn niet tegen het herstel der waardigheid, maar wil len niet Hortlhy, maar graaf Albert Apponyi of aartshertog Josef voor de vervulling in aanmerking brengen. Aangezien een en ander echter waarschijn lijk tot ernstige conflicten zou leiden, ge looft men, dat de regeering geheel van haar zal afzien. EEN HONGAARSCH INSTITUUT VOOR DE VOLKSGEZONDHEID. De minister van volkswelvaart heeft een wetsontwerp ingediend tot oprichting van een nationaal instituut voor de volksgezond heid, welke wordt mogelijk gemaakt door de schenking van 1 4 millioen uit het Rockefel- lerfonds. EEN VERIJDELDE LYNCHPARTIJ. Te Dallas in Texas heeft des nachts om 1 uur, een menigte van 300 personen, in te genwoordigheid van 5000 toeschouwers, ge tracht de gevangenis te bestormen, teneinde twee negers in handen te krijgen en te lyn chen, die hun berechting wegens moord en aanranding afwachtten. Politie en brandweer, gewapend met mitrailleurs, jachtgeweren, revolvers, bommen mett raanverwekkende gassen en brandslangen, wisten den aanval af te slaan. Toen de menigte niet door stroomen wa ter onder hoogen druk bleek tegen te hou den, opende de politie het vuur met revol vers en verwondde vijf der aanvallers, waar van één doodelijk. Er werden ongeveer hon derd mannen en vrouwen gearresteerd. De sheriff, die door een steenworp aan het hoofd werd gekwetst, was de eenige die van de ver dedigers gewond werd, hoewel het somwijlen steenen en flesschen regende. Het grootste deel der menigte bleef den geheelen nacht bij de gevangenis, doch er werden geen nieu we aanvallen gedaan. De negers waren op de bovenste verdieping der gevangenis opge sloten deze verdieping is alleen met een lift toegankelijk de politie had de voorzorg genomen deze lift boven aan den koker vast te maken. Men weet, dat de derde senaat van het Kammergericht te Berlijn eenigen tijd ge leden op verzoek van den verdediger be sloten heeft Julius Barmat tegen een cau tie van 200.000 Mark in vrijheid te stellen. Het was echter de familie Barmat niet mo gelijk dit bedrag bijeen te brengen, daar de Barmats hun heele hebben en houden ter beschikking van den trustee hebben gesteld en dientengevolge moest Barmat als gede tineerde in het Academisch Ziekenhuis de Charité blijven. Op advies van de verdediging heeft de senaat vandaag besloten de cautie van 200.000 Mark te reduceeren tot 45.000 Mark. Dit bedrag is heden betaald en on middellijk daarop is Julius Barmat in vrij heid gesteld. Zijn broeder Henri Barmat wordt voorloopig nog in hechtenis gehou den. Naar de „Völkische Kurier" meldt, is lui tenant Rcssbach, de bekende leider van de organisatie van dien naam, die onder andere ook in de Hitlerputsch van 8 November 1922 te München een belangrijke rol heeft gespeeld en sedert dien tijd voortvluchtig is, voornemens zichzelf ter beschikking van de Justitie te stellen. Hij zou zich in dit ge val hebben te verantwoorden voor het Staatsgerechtshof ter bescherming der Re publiek te Leipzig. Een onbekend gebleven persoon heeft' heden op klaarlichten dag een ambtenaar van het Tsjechische consulaatsgebouw dood geschoten. Dezelfde persoon wierp daarna een bom naar het Tsjechisch passenbureau welke niet ontplofte. De man werd gearre steerd. Ih weerwil van de tegenslagen, uie de Rif-Kabylen hadden te boeken in de slagen, die de colonnes van Freydenberg en Gam bay hebben geleverd, voorziet men dat Abd el Krim zal volharden in zijn aanvallende be weging. De Fransche colonnes trokken zich na reorganisatie en rayiianleering van de voorposten, gevestigd aan de Wergha en be stemd om den weg naar Fez te bewaken en te beveiligen, weer terug. Het Fransche Protectoraat heeft het bin nenbrengen en de verspreiding van het com munistisch blad de „Humanité" in de Fran sche zóne verboden. Deze maatregel berust op bepaalde arti kelen van het blad, waarin de militairen, die deelnamen aan de aan den gang zijnde ope raties worden aangezet tot ongehoorzaam heid en welke in staat zijn, de discipline en de veiligheid van de bezettingstroepen in ge vaar te brengen. Met bevreemding publiceeren de bladen een uitreksel uit een rede, aan een feest maal van het ijzer- en staal-instituut te New York gehouden door den Britschen ambassa deur, Sir Esmé Howard. Wij zijn van plan, zoo liet hij zich uit, onze rechtmatige schul den te betalen maar als de toestand der we reld niet beter wordt, kan de tijd komen dat het onmogelijk is, groote inkoopen van grond stoffen in Amerika te doen en tegelijkertijd de rente van onze schulden te betalen. Wan neer wij niet spoedig een vasten grondslag van vertrouwen en crediet in Europa en den terugkeer tot een vlot handelsverkeer berei ken, staan wij tegenover een ernstiger be zoeking dan een oorlogstoestand. Amerika heeft er recht op. dat Europa zijn eigen red ding bewerkstelligt. Wat ik verlang is slechts, dat Amerik' een sympathiek begrip toont van de Euro' peesche pogingen om de tegenovergestelde elementen tot overeenstemming te brengen. De „Daily Chronicle" zegt, dat een der gelijke rede zonder instemming van het Brit sche kabinet eigenlijk onmogelijk is, maar nog onmogelijker is het, dat het kabinet van Londen er in tofgestemd heeft op de bij ver drag geregelde schuldquaestie op zulk een wijze terug te komen. In politieke kringen te Washington acht men de rede even onbegrijpelijk als te Lon den. „Evening News" meldt uit Tokio Zater dagmorgen heeft e?n aardbeving, welke groo- ten schrik veroorzaakte, gewoed te Osaka, Kobe en Kyoto. Tal van groote kantoorge bouwen werden beschadigd, kleine stortten in. Een spoorwegstation en andere bouwwer ken zijn geheel vernield. De inwoners van Osaka werden Zaterdag morgen opgeschrikt door een hevigen aard schok, die ook te Kobe gevoeld werd. Het gebied, dat ernstig geteisterd werd, bepaalt zich tot de provincie Tajima en de Japansche Zee. In de stad Tojooka, waar brand uit brak, zijn 200 huizen ingestort in andere steden is groote schade aangericht. De berichten omtrent de aardbeving in Japan zijn nog zeer onvolledig, daar de tele grafische verbindingen met het geteisterde gebied verbroken zijn. Osaka, Kobe en Kyoto bleven voor brand gespaard, doch ernstiger is de toestand in de havenplaats Tojooka, in de provincie Tango, aan de Japansche zee, waar het station en 200 hui zen instortten en waar een brand uitbrak, die zich onmiddellijk over de geheele stad uitbreidde en velen die door de vlammen werden ingesloten het leven kostte. De ge heele bevolking, welke 10.000 zielen telt, is gevlucht. Een trein, die te Tojooka moest aankomen, wordt vermist en is waarschijn lijk bedolven bij het instorten van de tun nel bij Asjiya. Nabij Genboedo werd een andere trein omver geworpen. Zes leger vliegtuigen, die van Osaka naar Tojooka werden gezonden rapporteeren, dat het aan tal dooden te Koenjama en te Foekoetsji, twee dorpen in de nabijheid der stad, 800 bedraagt en dat overal in de streek een paniek heerscht, Groote schade werd aangericht in de zilvermijnen van Ikoeno, de belang- op en reeds zeven minuten later waren zij straffen door luchtaanvallen en invallefl» uit het gezicht verdwenen. Men kreeg den terwijl langs heel de Rivera-linie de vijande» indruk, dat de motoren uitstekend werkten lijkheden zullen worden voortgezet, en dat de vlucht regelrecht naar de Noord pool zou gaan. De vliegtuigen hebben ben zine en olie aan boord voor een afstand van 2400 K.M., dat is voor 300 K.M. meer dan het traject naar de Noordpool en terug. Den vliegers werd uitgeleide gedaan door de geheele, ongeveer 300 zielen tellende be volking van Kings Bay. Amundsen uitte zich voor zijn vertrek zeer optimistisch over het resultaat van den tocht. Uit Oslo wordt aan dc ..Deutsche Zei- tung" gemeld, dat Amundsen's laatste draaa- looze bericht luidde: „Wij vliegen in noor delijke richting naar het Denen-eiland en Het Japansche blad „Asahi" raamt het totaal aantal slachtoffers van de aardbc- I ving, welke Zaterdagochtend plaats had, I op 100 dooden, 1000 gewonden en 10.001' dakloozen. Tot deze slachtoffers behoorer. I geen vreemdelingen. Zaterdag hebben in Amerika zeldzanu natuurverschijnselen plaats gevonden, wel- ke al of niet in verband kunnen staan nic' I de Japansche aardbeving. Wat een vloedgolf kon worden genoemd het eiland Amsterdam, en w7nnee7"tijdens vertoonde zich aan de Zuidkust van het deze vlucht, welke twee uren duurt, alles Huronmeer. Het water liep eerst snel naa- goed gaat, zetten wij de reis voort naar de de Canadeesche kust en stroomde daarna Pool. Wij beschouwen de vlucht langs de weer m groote vaart terug naar den Ame- noordkust als een proefvlucht. Als niet alles nkaanschen oever, sleepte enkele booten vlot van stapel loopt, keeren wij terug ot mee en ook enkele Kustwenmgen. Bewoners anden op het Denen-eiland en wachten daar van den Amenkaanschen Oever zeggen, dal op de komst van onze schepen." "J eemg gerommel in de< aarde hoorden, maar elders bleek men daarvan mets Naar aanleiding van het verleden week In het midden Westen van Amerika stccü gemelde gerucht omtrent een wapenstilstand ds avonds dc temperatuur zeer hoog voor tusschen Spanje en Abd-el-Krim kan thans den tijd van het jaar, terwijl ook een storm op hoog gezag worden gemeld, dal de opstak. In het Noorden van Michigan vie' Spaansche autoriteiten alle onderhandelin- sneeuw en in Minnesota daagde de vorst gen met de Rif-leiders hebben opgegeven, weer op. De storm berokkende in de De plaatselijke onderwerping van volks- Noordwestelijke staten veel schade aan j stammen, dorpen of afzonderlijke personen boerderijen en graanvelden^ legen zons- za! worden aanvaard door de Spaansche militaire autoriteiten, die evenwel niets, dat lijkt op een vrede of een wapenstilstand, zullen overwegen. De Spaansche troepen in Marokko zullen doorgaan de rebellen te ondergang stak in de stad New York ee» hevige wind op, die talrijke vensterruiten verbrijzelde, boomen ontwortelde en enkele zelfs over de huizen blies. Het Kamerlid Tilanus heeft op het wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Pensioenwet voor de Landmacht eenige amendementen voorgesteld. Het eerste beoogt de mogelijkheid te openen, dat aan niet eervol ontslagen mili tairen, mits niet bij rechterlijke uitspraak veroordeeld, door de Kroon een toelage wordt verleend, waarvan het maximum be drag wordt gelimiteerd door de bepalingen der wet. De voorgestelde bepaling zou steu nen op het tweede en derde lid van artikel 112 der ongewijzigde Lager-Onderwijswet 1922, betrekking hebbende op de pensioen regeling voor onderwijzers. Bij aanneming van dit voorstel zou aan artikel 4 van de Pensioenwet voor de Zee macht, als derde lid, een gelijkluidende be paling dienen te worden toegevoegd. Met betrekking tot twee andere amende menten merkt de voorsteller op, dat, waar aan de vóór 1 Juni 1925 op wachtgeld ge stelde militairen bij de Wet van den 2en Juli 1923 zekere pensioenaanspraken waren in uitzicht gesteld, hij het nu ongewenscht acht, deze vooruitzichten thans weder terug te nemen of in te perken. Zaterdagmiddag is in het Sportpark te Hilversum in tegenwoordigheid van Prins Hendrik, generaal Snijders, generaal Van Terwisga, schout-bij-nacht P. J. Vastenou, generaal Fortanier als vertegenwoordiger van den minister van Oorlog, mr. dr. Frederiks als vertegenwoordiger van den minister van B. Z. en andere autoriteiten, o.w. ook de burgemeester, de wethouders en de secretaris der gemeente, het Mobilisatiekruis uitge reikt aan tal van oud-gemobiliseerden. De heer K. Witsen, voorzitter van de afd. Gooi en omstreken van de Vereeniging van Gerechtigden tot het dragen van het Mobili satiekruis hield een redevoering. Daarna sprak generaal Snijders, waarna de uitreking geschiedde. De plechtigheid werd besloten met een rede van generaal Van Ter wisga, een défilé en enkele gymnastiekoefeningen van adspiranten en leerlingen der Hilv. Gymna- stiekvereeniging. Er was veelgpubliek aanwe zig. „De Nederlander" meldt Opvolger van den heer Gerretson in de Tweede Kamer, is de oud-minister van Financiën, jhr. mr. D. J. de Geer en wel volgens het eerste lid van art. 130 der Kieswet, hetwelk inhoudt, dat iemand, die opgehouden heeft lid der Kamer te zijn doordat hij zijn verlangen daartoe schriftelijk aan het Centraal Stembureau heeft medegedeeld, geacht wordt op de'lijst te blijven voorkomen op de plaats, welke hem oorspronkelijk was aangewezen. WANNEER PUBLICATIE VAN HET VERSLAG Uit een stuk van den heer De Bloeme, al gemeen secretaris van de Bezuinigingscom missie-Rink, in enkele bladen blijkt, dat deze commissie een eindverslag van haar bevin dingen aan H. M. de Koningin heeft aange rijkste van het land, waar alle schachten zijn boden, waarvan de publicatie wacht op de ingestort. Doktoren en Roode Kruispersoneel zijn naar de geteisterde streken gezonden. Men zegt, d t de aardbeving, die te 11 uur 's morgens plaats had, de hevigste is, welke men sedert 30 ;aar in deze streek heeft ge kend. Omtrent het vertrek der Poolvliegers uil Kmys Bay wordt aan de „Vossische Zer- tung het volgende gemeld: Het vliegtuig van Amundsen startte het eerst. Vier minu ten later volgde de machine van Ellsworth. Hoewel men meer benzine had medegeno men, dan oorspronkelijk in dc bedqeüng lag, stegen dc machines gemakkelijk van het ijs machtiging daartoe van de Koningin. Volgens de „Tel." is het verzoek, om dit verslag te publiceeren, ongeveer zeven weken geleden door de commissie tot dc koningin gericht, gelijktijdig met het verzoek, om haar ontheffing van haar taak te verleenen. Het heeft bevreemding gewekt, dat tot nu toe deze machtiging tot publicatie nog niet is afgekomen, terwijl bij vorige verslagen ter stond verlof tot openbaarmaking werd ver leend. Deze vertraging in de publicatie van het eindverslag der Bezuinigingscommissie schijnt dan ook de reden te zijn, dat het Tweede-Ka merlid mr. Boon tot nu toe nog geen gevolg heeft kunnen geven aan zijn voornemen, om de regeering ter zake te interpeileeren. De geruchten, die hier en daar schijne" te loopen, als zou de commissie-Rink of haar ontslagaanvrage zijn teruggekomen zijn van allen grond ontbloot. Het „Centr." deelt mede, dat de hoofd zetel der N.V. Futura, waarschijnlijk naa' Utrecht zal worden overgebracht. De volgende buitenlandsche oorlogs- efl andere schepen zijn binnenkort in onze ha vens te verwachten In Juni de Italiaansche verkenningssche pen „Panterz", „Leone" en „Tigre", die Amsterdam zullen bezoeken. Van 816 Juni zal de Amerikaansche tor- I pedobootjager „Worden" een bezoek bren gen aan Rotterdam en op die zelfde de Ameri kaansche torpedojager „Converse" aan Am sterdam. Van 8II Juli zal de Engelsche visschenr politie-kruiser „Harebell" te Amsterdam komen. Verzakkingen In den afsluitdijk. Onlangs zijn in eenige persorganen eenig6! min of meer onrustbarende mededeelingeOi gedaan over verzakkingen van den afsluit' dijk door het Amsteldiep tusschen Wie- ringen en Ewijcksluis. De verzakkingen en verschuivingen, d»* naar de Tel. verneemt, niet van ver on trus tenden aard waren, doch natuurlijk eenig£ vertraging hebben veroorzaakt, zijn langza merhand tot staan gekomen en nagenoeg geheel en al verholpen door het storten vap nieuwd zand en door het opbregen van kei' leem. Verwacht wordt dan ook, dat binnen kort, tegen Augustus of September a.s. de dijk geheel gereed zal zijn. Voor de aanne mers hebben de verzakkingen natuurlijk een onaangename zijde in verband met de ont stane schade. De directie van de. Zuiderzee werken stelt zich op het standpunt dat de aannemers, krachtens de voorwaarden van het bestek (het geheele werk van den afsluit dijk is voor iy2 millioen gulden aangenomen) de schade hebben te dragen. Bij de directie van de Zuiderzeewerken trouwens van de aannemers tot nu toe geen opgave van de schade ontvangen. Voor verzakkingen in den aan te leggen 27 K» M. langen afsluitdijk van Wieringen naar de Friesche kust behoeft naar wij vernamen, gee" vrees te worden gekoesterd. Oorspronkelijk is bepaald, dat deze dijk van Wieringen naar Piaam zou loopen. Overwo gen wordt evenwel den dijk iets Noordelijkst dan Piaam aan de Friesche kust te doen be ginnen, n.l, bij het dorpje Zurich. De bodem waarop deze groote dijk zal wor den gebouwd, bestaat uit keileemlagen, waar in geen slappe lagen voorkomen, met uitzon dering echter van een klein gedeelte bij de Friesche kust, waar over een afstand van K. M. een slappe veenlaag is aangetroffen- Maatregelen worden intusschen genomen om later daar ter plaatse eventueele verzakkingen te voorkomen. De minister van Binnenlandsche zaken efl landbouw heeft de aandacht van de gemeen tebesturen gevestigd op het Kon. besluit van 13 Mei j.l., waarbij is bepaald, dat in dit jaar de vervroeging met een uur van den wetteÜJ' ken tijd zal aanvangen 5 Juni en eindigen 4 October. De minister verzoekt aan de ge meentebesturen, toe te zien, dat de tijdsaan' wijzing op de openbare, door hen beheerde klokken gedurende genoemd tijdvak in over* eenstemming zij met de tijdsvervroeging. 29 Hare oogen, die met een angstig vragende uitdrukking op Arabella gericht waren, za gen nu naar Suzanne, die haar altijd zoo goed had kunnen troosten in haar leed, en wier woorden als een wonderdadige balsem zooveel pijnlijke wonden hadden kunnen ge nezen. „O, zeg het mij toch, dat ik nog kan ge nezen!"'' „Ja zeker, gij zult weer genezen, Satur- nia!" zei Suzanne. Maar ze wendde het hoofd terzijde. Ze begreep maar al te goed, dat ze die woorden wel met hare lippen kon uitspre ken, maar dat hare oogen niet konden lie gen!" „Ge zult weer genezen, omdat Suzanne kon niet uitspreken. Ze had wil len zeggen: omdat ge het geluk weer hebt gevonden. Maar het woord geluk kwam haar voor als een bespotting, bij deze lijdenssponde, waar de Dood al op zijn prooi scheen te loeren. En zou die man haar ook wel gelukuig kunnen maken, hij die de oorzaak geweest was, dat zij den dood had gezocht?. En nu hij haar had weergevonden, straal- richting van San Paolo. Daar zult ge rijtui- -e Il -.-.-J— J - Jnn vinrlOM de nuv zijn gelaat van vreugde, evenals dat van Saturnia? Suzanne was zoozeer \Si diep medelijden vervuld, dat ze niet in staat was, helder te te denken, en een besluit te nemen. Ze wist, dat het haar plicht was, Arabella van hier te geleiden, en haar te onttrekken aan de overweldigende aandoeningen, die haar hier overstelpten. Maar toch was het, alsof ze hulpeloos was geketend aan de plaats, waar ze stond, alsof een onweerstaanbare macht haar dwong, te blijven bi) het droevig treurspel, waarvan het laatste bedrijf nu spoedig zou eindigen. Beurtelings wendden hare oogen zich van de moeder, wier gelaat een woeste uitdruk king had, naar de dochter, die onophoudelijk door hoestaanvallen werd gekweld. Zou ze met Arabella de kamer verlaten, en Saturnia met Ralph Vansittard alleen laten? Hare besluiteloosheid maakte plaats voor grooten angst. Wanneer ze nu heenging, verzaakte ze dan niet aan haar plicht'/ Maar mocht ze dan toelaten, dat Arabella nog langer getuige was van dit pijnlijk too nvel? Zacht naderde ze het Engelsche jonge meisje. „Arabella," zoo fluisterde ze bijna onhoor baar, „gij kunt hier onmogelijk langer blij ven. Maar voor mij is het een heilige plicht. Ga nu zoo spoedig mogelijk van hier, in de gen genoeg vinden „Ik wil liever op u blijven wachten." „Neen, dat is onmogelijk. Gij moet heen gaan. Kom nu met mij." Suzanne trachtte Arabella naar buiter, te geleiden. Maar de trots van het jeugdige Engelsche meisje kwam daartegen in op stand. „Waarom zou ik hier dan. niet mogen blij ven?" zoo vroeg ze. „Wat denkt gij dan we! van mij, Suzanne?" Bij die woorden had ze zich hoog opge richt, en ze trachtte onverschillig te glim lachen. t Toen moest Suzanne wel haar toevlucht nemen, tot een nieuw overredingsmiddel. „Wat zou uw moeder cr wel van zeggen, wanneer ze wist, dat gij hier waart? Kom aan, luister nu naar mij, en keer zoo spoedig mogelijk naar huis terug, en zeg dan aan uw moeder, dat de ernstige toestand van Satur nia mij noodzaakt, hier te blijven." „Mijn moeder?" Bij die vraag speelde een zonderlinge glimlach om de lippen van het jonge meisje. Opeens scheen er een gedachte bij haar te zijn opgekomen. „Mijn moeder zal mij wel vragen, hoe wij den dag hebben doorgebracht. En wat zal ik haar dan antwoorden?" „De waarheid," zei Suzanne. Toen verhelderde het gelaat van Arabella. Het was bijna vreugde, een zekere wreede blijdschap, die uit hare oogen sprak. F-n Suzanne begreep maar al te goed de heimelijke reden daarvan. Maar opeens verdween die uitdrukking weer, om voor zachtere gevoelens plaats te maken. „Arme mama! fluisterde ze. „Arme mama! Die oogenblikkeiijke opwelling van wreede bevrediging was weer spoedig ondergegaan m M Ca *»e.voe', van gemeenzame smart! Maar in het binnenste van haar hart dankte Suzanne den goeden God, omdat ze Araoella ontrent de ware gevoelens van Ralph Vansittard altijd in het onzeker had gelaten. „Arabella, uw plaats is niet langer hier," zei Suzanne weer met aandrang. „Laat mij nu hier alleen. Ik kan, ik mag Saturnia geen oogenbhk verlaten. „Denkt gij dan, dat ze spoedig sterven zal? „Neen, zc schijnt daareven een nieuw ver bond met het leven te hebben gesloten." „Vreest gij dan, dat men haar kwaad zal doen?In dat geval blijf ik ook hier." En terwijl ze zich van Suzanne losmaakte, ging Arabella opnieuw hare plaats bij het ziekbed innemen. Maar ze had zóó luide gesproken, dat Ralph Vansittard elk van hare woorden nad kunnen verstaan. Hij zag Arabella aan met een uitdrukking, zóó treurig, zoo deemoe dig, dat ze zich dien blik nog lang herin nerde. „Niemand zal Saturnia kwaad doen," zei hij bedaard, op vasten toon. ,Van nu af zal zij met de meeste zorg verpleegd worden, en ze zal weer genezen." Toen richtte hij het woord tot Suzanne, en vervolgde: „Ik hoop, dat ti niet zult weigeren, aan mijn verzoek gevolg te geven, en mij daarbij behulpzaam te zijn, juffrouw Dupré. Zij moet zoo spoedig mogelijk, nog heden uit deze af schuwelijke woning worden gebracht." En nadat hij Saturnia verzocht had, rust te gaan nemen, terwijl hij zich met de zorg voor de toekomst zou belasten, verliet hij de legerstede van de zieke, en wenkte hi) Suzanne terzijde, om haar zijn wenschen uiteen te zetten. Maar dadelijk traden hem beletselen in den weg, waaraan hij het eerste oogenblik niet gedacht had. Zoowel hotels als pensions zouden, even goed als verhuurders van gemeubileerde wo ningen, weigeren om een zieke op te nemen, die aan longtering in zulk een vergevorderd stadium leed. Suzanne wist dat bij ondervinding. Men zou daarom genoodzaakt zijn, zijn toevlucht te nemen tot het een of ander sa natorium, kliniek of hospitaal. Beiden spraken Engelsch, opdat Saturnia het gesprokene niet zou kunnen verstaan, en bovendien met gedempte stem. Maar toch trok het woord „hospitaal" het oor van Ara bella. Ze trad op beiden toe. en zeide: „Naar het hospitaal?.... Wilt gij Saturnia dan naar een hospitaal vervoeren?" Hoewel ze die woorden zacht uitsprak, klonk er toch zulk oen verontwaardiging in Arabella's stem, dat Vansittard pijnlijk daar door werd getroffen. „Ik kan u op mijn woord van eer verze keren, dat het tegen mijn wil is," zei hij» „maar ik besprak juist met juffrouw Dupré alle bezwaren. Wij weten niet, waarheen wil de zieke moeten laten vervoeren." „Waarheen anders dan naar uw woning? vroeg Arabella. ,Is er dan in dat groote ge bouw voor de zieke geen plaats? „Naar mijn woning?.... Wlit u dan wer kelijk, dat ik haar daarheen laat vervoe- O" ren? Vansittard scheen het voorstel van Ara bella onuitstaanbaar te vinden. „Maar dat is immers onmogelijk, volstrek' onmogelijk," antwoordde hij. „Wat zou d° wereld daarvan zeggen?" „Wat de wereld daarvan zal zeggen? Maar was het dan een leugen, toen u daar even gezegd hebt, dat Saturnia uw vrouw' was?" „Ik lieg nooit," antwoordde Vansittard, terwijl zijn gelaat vuurrood werd. Hij bedacht, dat zijn geheele leven, sedert het oogenblik, dat hij Saturnia kende, eed groote onwaarheid was. En beschaamd boog hij het hoofd. „Dan is Satumia's plaats aan uwe zijde, in uwe woning," zei Arabella op strenge* toon. (Wordt vervolgde 1.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8