- - h'"a' f 125.- arsaiSw?! f so.- aaer' fw.- V erkeersoMevallen. Dinsdag 26 Mei 1925 49ste Jaargang No. 16052 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Meer welvaart. UIT DEN OMTREK. HAARLEM. Een spoorweglorrie uit de rails geloopen. <5cn arbeider /waar gewond. De stoker van de IJ. M. 82 wordt in volle zee krankzinnig Het StuiverShfnds van „Herwonnen Levenskracht". Personalia. ZWEMMEN. P A Bekroning. Vertrek Weensche kinderen. R. K. Athletiekclub „Excelsior". Huldigingsavond H. B. C. Diefstal van een rijwiel. Diefstal. Gesloten kleeding. Met pensioen. BURGERLIJKE STAND Aanrijding nabij de Houtbrug. De Politieke Landdag in Haarlem. In de Groote Houtstraat. Eucharistisch Triduum. •^DERMr-to, Telegraphisch Weerberichl De Olympiade. Been gebroken. Een defecte autobus. Ongeval. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. R.-K. Handelsavondschool met 5-J, cursus te Haarlem. H. A. de Vries. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLE COURANT Adverlentiër) 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel op de te Pagina s 75 ct. per regel Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonné's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f QfUlIl Levenslange geheeie ougcicrnktneiu tot werken Joo, 7C(1 oi) een ongeval mei n jjrjn bit verlies regen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «U UU.'-verlies van beide armen, beide beetien of beide oogen 1 «Ju." doodeliiken afloon T /Ju'-" „ne< -op nf Pon ort" andere vinger. (Ingezonden.) Wie tegenwoordig critisch beziet hetgeen op het openbare terrein gebeurt en staat te gebeuren, moet op het eind wel door moe deloosheid worden getroffen Lees de Nederlandsche dagbladpers dag in dag uit en men krijgt onwillekeurig den Indruk, dat er in de eerste tijden niets be langrijker is dan de Nederlandsche poliitek. Dat zal zeer waarschijnlijk wel zoo blijven tot Jilli van dit jaar en in die periode wpr- den de hoogst belangrijke onderwerpen, die zoo sterk de aandacht vragen op de tweede plaats gesteld. v Inderdaad, het is werkelijk soms om moe- leloos te worden. Bracht al die actie, die verspilling van energie, nu ook maar het gewenschte resul taat.... maar wij vreesen met groótc vrees. Hoogstens zal men bereiken dat er hier en daar een paar zittende Kamerleden door andere worden vervangen en daardoor zal er in den stand van zaken toch geen ver andering komen. Het is te bejammeren, dat de politiek en dc daaruit voortkomende hartstocht zoo veel van onze volksenergie vordert. Natuurlijk erkennen ook wij dat, in en voor de politiek moet worden gestreden, maar het mag niet zoo worden, dat al het andere op den achtergrond dreigt te ge raken. Het spreekt van zelf, dat de eer van de vlag de soldaten van hel leger wat waard mag zijn en in het Kath, kamp is deze eer den soldaten ook veel waard. Maar of nu officier A of officier B de drager van de vlag zal zijn, is tot op zekere hoogte een Vrijwel bijkomstige kwestie. Wij kunnen ons voorstellen, dal de hoofd officieren, die elke partij in de 2de Kamer aeeft, moeilijk gemist kunnen worden, maar wij weten ook goed, dai het overgroote deel officieren zijn. Daarnaast zijn er in elke partij nog heel wat officieren, welke met hetzelfde idéé en dezelfde strijdvaardigheid dragers van die vlag konden zijn. Thans zien wij, dat om en door enkele personen een actie en herrie wordt ge maakt of de eer van de partij er vanaf zal hangen. Laten wij toch nuchter zijn, katholieken landgenooten; daar wordt heusch veel te veel energie verspild in de politiek! Daar zijn andere vraagstukken, welke veel belangrijker zijn en jmeer recht hebben op uwe belangstelling en hulp Snakt ons geheeie volk niet naar meer welvaart? Een ieder wijde zijn aandacht maar eens in zijn onmiddellijke omgeving aan de gevol gen van langdurige of snel lerugkecrende werkloosheid, aan stille en verzwegen ar moede, geleden in kringen, die den naam voeren van een goed klein burger te zijn. Dit. alles is het gevolg van de enorme (toornis in den gang van zaken, veroorzaakt loor de economische crisis. Zeker, men troost er zich méde, dat hier en daar kenteekenen aanwezig zijn, dat er verandering en verbetering is waar te nemen en daarover zal zich ieder oprecht verheu gen. Maar daarmede kunnen wij en mogen wij toch niet tevreden zijn. De natuurlijke hulpmiddelen zijn ons toch gegeven dunkt ons althans om ze te benutten, vooral als dit geldt het scheppen van meer welvaart voor allen. Indien eens een periode lang door de lei ders van de sociale organisaties, zoo inten sief werd vergaderd en geconfereerd als dit zoo pas in de politiek gebeurde, wat zouden er schitterende vergezichten worden ge opend. Als men op het terrein van de praktische politiek het woord dan in engeren zin fenomen eens .district voor district ging praten, wat konden wij hier dan veel doen om meer welvaart te scheppen. Werkgevers, boeren, middenstanders, ar- oeiders enz. moesten dan met hun kennis van zaken en omstandigheden bijeen komen en praten wat in den omtrek zou kunnen gebeuren. Praten en confereeren en zaken trachten te doen met een energie en ijver als thans ten toongespreid, mij dunkt wij moesten tot meer welvaart komen Waar nog plaats was op het platteland am den bodem loonend te bewerken, zou bekend worden; en de werkloozen uit dc steden, welke veelmeer op het platteland behooren, zouden worden teruggevoerd. Dc oorzaken van het kwijnend bestaan van meerdere middenstanders zouden wor den opgezocht en zoo noodig door raad en daad geholpen De werkgever en de werknemer zouden elkander eerlijk en oprecht zeggen, waar het aan hapert en wat er gedaan moet wor den om weer vooruit te komen en de moei lijkheden te overwinnen. De heer en de pachtboer zochten elkander op en zouden naar christelijke opvatting met seider rechten en plichten moeten rekenen (innen de grenzen van uitvoerbaarheid en billijkheid. Men zou arbeid kunnen verrichten om het ingewikkelde raderwerk, hetwelk maat schappij heet, beter te laten loopen en daar- loor meer welvaart te brengen. Natuurlijk spreekt het van zelf, dat het gemakkelijker s te zeggen dan te doen. Maar wij zijn iet vat baloorig geworden van de hartstochte lijke actie in den katholieken kring aan de politiek gewijd. Men versta ons nu niet verkeerd. Wij erkennen, dat er politieke actie moet zijn; dat de eer van de vlag verdedigd moet wor den. Sterker, nu de stembusstrijd nadert, kan geen inspanning groot genoeg zijn, om de R. K. Staatspartij op de meest eervolle en krachtigste wijzp te doen zegevieren. Maar laat daarmee geen schade worden aangebracht aan anderen arbeid. In de kies- vereenigingen is veel kracht ontplooid. Laat er geen inzinking komen, nu men öf wel zijn doel bereikt waant, öf wel teleurgesteld is. Dat zou zonde en jammer zijn van de een maal opgewekte energie. Laat deze zich werpen op een terrein, waar blijvende vruchten te pukken zijn; waar moeilijk, maar dankbaar en hoog noodig werk te verrichten valt, n.m. de sociale arbeid, het streven naar een betere maatschappij, naar betere verhoudingen der s'anden onderling, naar het scheppen van meer welvaart door een drachtige samenwerking. Boven alle poli tiek gehaspel uit kunnen wij elkaar daar vinden, wanneer wij maar ernstig willen. K. Op den Spoorweg HaarlemAmsterdam onder de gemeênte Haarlem is gistermorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Hel was ongeveer half negen toen van Amsterdam een spoorweglorrie kwam ge reden, waarop zich twee spoorwegarbeiders bevonden, n.l. de 35-jarige smid Marinus Schippers, wonende Zeeburgerdijk 53 Am sterdam en de 31-jarige smid M. Dobbelaar, wonende Kattenburgerkade 16i Amsterdam. De lorrie werd door een benzine-motor voortbewogen en liep met een snelheid naar schatting van ongeveer 30 K.M. per uur. Ter hoogte van de viaduct over den Ouden Weg, nabij de Centrale Werkplaats, alhier liep de lorrie plotseling uit de rails met het noodlottig gevolg, dat de arbeider Schippers met het hoofd voorover op de rails terecht kwam, voor- en achterhoofd ernstig bezeer de en aan de handen en onderarm gewond werd. De arbeider Dobbelaar maakte een bui teling langs den spoordijk naar beneden, kwam in het gras terecht en bezeerde zich niet noemenswaardig Hij kon dadelijk weder naar bovep klau teren en met ijlings toegeschoten personeel van de Centrale Werkplaats kon de zwaar gewonde arbeider geholpen wQrden, Dokter Sluijterman, inmiddels ontboden, bijgestaan door den verbandmeester der Centrale Werkplaats, den heer 'Mijnders, P^r rijwielbrancard werd de ongelukkige naar het St. Elisabethsgasthuis in zorgwek- kenden toestand overgebracht. De oorzaak van het ongeval was tot op hedenmiddag nog niet bekend. Dc lorrie met motor kantelde langs de rails. Het spoorwegverkeer ondervond door het ongeval geen vertraging: Zaterdag kwam te IJmuiden binnen van een JJslandreis de IJ. M. 82 „Aneta", schip per N. van P.el, aldus de „O. H. Crt." Het schip heeft de reis uit en thuis ge maakt in 22 dagen en heeft aan boord 200 kantjes zoutevisch en 1400 manden versch. Zelden heeft eenig schip zulk een voorspoe dige Ireis gemaakt. Inmiddels heeft zich aan boord een treu rig geval afgespeeld. De stoker J. A. n.l. is gedurende de reis krankzinnig geworden. A. is ongehuwd en was een zeer opgeruimd per soon. Iedereen mocht hem zeer gaarne juist om zijn prettig karakter. foen Het schip ongeveer 10 dagen in zee was, werd A. zeer stil en in zichzelf ge keerd. Dit heeft zoo vier of vijf dagen ge duurd. Niemand echter dacht aan krank zinnigheid Opeens greep hij een maat van hem in de borst, terwijl hij den man met een hamer wilde bewerken Inplaats echter den stokei te raken, verwondde hij zich zelf zeer ernstig aan het hoofd, wat in de gegeven omstandigheden een geluk mocht heeten. De stoker werd evenwel door de knellende greep zeer ernstig aan de borst verwond. Een der bemanning wist A. te be springen en zoo werd hij gebonden. Dinsdagmorgen, op de thuisreis, wist A toch nog overboord te springen, doch werd weer gered. Daarna werd hij aan handen en voeten gebonden. Vrijdagmorgen smeekte hij den schipper dan toch zijn handen vrij te geven. De schipper, een man, die zeer met zijn volk meeleeft en ook ernstig onder den indruk was. liet zich verleiden er) ontbond de handen. Nauwelijks echter waren A. zijn handen vrj' of hij greep den schipper aan. De hond vin den schipper echter duldt nu eenmaal niet. dat er iemand aan zijn baas komt en beet A. in het been, zoodat deze direct losliet. Het walf bij binnenkomst van het schip een vrceselijk gezicht den geheel verbonden man aan handen en voeten geboeid te zien liggen. Men is hier zeer onder den indruk van dit tragisch geval. A. is naar liet Prov Ziekenhuis te Sant poort overgebrifSht. Het secretarial schrijft ons: Voor enkele dagen terug is liet Stuiver- ionds, of de Vrijwillige vijf cents-actie, door „Herwonnen Levenskracht" in het leven geroepen, met het doel, meer pa tiënten te verplegen in het Sanatorium „Berg en Bosch" te Apeldoorn. Een ieder, die meeleeft met Het streven van „Herwon nen Levenskracht" en dat zijn er velen, willen zeker toch langs deze zijde vernemen hoe het staat met dit „oieuwe fonds". Wel nu binnen enkele dagen zal het plaatselijk Comité zijn werkzaamheden beginnen in onze Bavostad, „de stad van weldadigheid". Er zijn reeds velen, die ingeteekend heb ben, iedere week geheel vrijwillig 5 cents te offeren De „organisatie", de vordeeling der wijken voor het incasseeren van ons Stuiversfonds, vraagt veel werk. maar „H. L." doet dat met liefde, vbor degenen, die maar één wensch kennen en deze wensch is: „Levenskracht te herwinnen" Het aantal toetredenden is echter lacg niet voldoende, en het bestuur zal de propaganda van het Stuiverfonds krachtig ter hand moe ten nemen. Elke groote actie, die zich voor zal doen zal voor Herwonnen Levenskracht worden. Alles eischt veel werk, doch één krachtige stoot is noodig en ons corps zela- triezen is in achtie. Zij kloppen aan bij de weldoeners en deze koopen dan als vrijwillige contriebu- tie een zegei van 5 cent per week, ten bate der tuberculose-lijders. We zouden U het hart kunnen doen trillen, als we het leed vermelden, van de velen, die wachten op uitzending naar hel Sanatorium, doch we zullen dal niet doen Echter: Hebt meeli) met die stumpers, Wier staat gi) niet benijdt. En toont als Christenmenschen, Steeds Uw naastelievendhcid. Dit smeeken U duizenden met droeve klacht. Steunt, Het Stuiverfonds van Herwonnen Levenskracht. Luitenant ter zeCj ''g fifesse, A. J. H. baron van Lijnden, onze ee'n*'NJ9g. 's mct ingang van 25 Mei geplaa-.,,jni; zwoord van Hr. Ms, wachtschip te Wiuj.),{ oord- DE FEESTELIJKE PENING DER ZWEMINRICHTIN' PAARNDAM. Het eerste z^'^p^ygRLEENl ^eizoen 'iee^r Zondag plaats gehabriéade Ter gelegenheid ;,oen wedeJlI>S Jet nieu we Zwemschool t«'S?gei2n 4, aan de Mooie Nel, organiseerde d, .dammer Zwem- club eenige wedstrijden, vaar voor de Haarl. Reddingsbrigade „De Waterratten", „De Delft" en „Nercus", Zaandijk welwillende medewerking verleenden. Hoewel tegen 't uur van den aanvang 't weer nu niet bepaald geschikt was voor 'n zwem feest, waren toch vele zweniliefhebbers opge komen om te genieten van zeer goede sport. In den loop van den middag klaarde het weer zoodanig op, dat het verblijf in de zweminrichting een waar genot bleek. Er heerschte dan ook een prettige stemming welke nog werd verhoogd door het Fanfare corps „Kunstkring" hetwelk met vroolijke muziek de talrijke aanwezigen aangenaam be zig hield. Ruim over den vastgestelden tijd werd de inrichting plechtig dqor den Burgemeester van Spaarndam geopend waarna de Voorzit ter, de heer Zuidweg eveneens een openings woord spreekt. Na deze officieele plechtigheid wordt be gonnen met een Demonstratie door dames en heeren der Reddingsbrigade, bestaande uit eenige Bevrijdingsgrepen, o.a. Kopgreep, Bovenarmgreep, Polsgreep, alsmede wanneer de drenkeling den redder aan den pols, om den hals of om het middel grijpt. Een luid applaus bewees dat deze demon stratie in den smaak viel. Dan krijgen wij eenige dameswedstrijden, ten eerste 4 x 40 Meter wisselslag estafette. 1. De Delft in 2 min. 52 sec. 2.De Waterratten in 2 min. 52 W-, sec. Tot op de helft der baan had D.W.R. een flinken voorsprong maar na een spannenden strijd wisten de Delft dames toch nog de zege te behalen. Polo-wedstrijden De DelftD.W.R. In de eerste helft is De Delft iets sterker doch deze meerderheid kan zij niet in doel punten uitdrukken. Rust 00. Na de hervatting gaat het spel aanvankelijk gelijk op maar allengs komt D.W.R. opzet ten. Bij een aanval van De Delft belandt de bal in doel doch de scheidsrechter had juist voor een overtreding gefloten. Aan den anderen kant mist D.W.R. een goede kans. Einde breekt aan met 00. Na de pauze geven de heeren H. v. Keulen en H. Renaut een demonstratie van verschil lende zwemslagen o.a. schoolslag, samenge stelde rugslag, zijslag, Rugcrane,Trudgeen- slag, crawlslag en tandemcrawlslag. Ook de ze heeren oogstten veel succes. De voornaamste programmanummers wa ren nu aan de beurt. Estafette Heeren 4 X 40 M. wisselslag. 1. De Waterratten I in 2 min. 3 sec. 2. Nereus in 2 min. 18 sec. 3. De Waterratten II in 2 min. 19 Vs sec. Het eerste viertal der Waterratten toonde zich verre superieur. Polo-wedstrijden D-W-R.-Nereus. Nereus neemt direct het spel in handen en de D. W. R.-achterhoede krijgt het zwaar te verantwoorden. De uitvallen van de Haar lemmers zijn zeer gevaarlijk. De linksbuiten heeft bijna succes met een goed schot. De Nereus-menschen zwermen vport- durend voor het Waterrattendoel, dat eens op wonderbaarlijke wijze aan een doorboring ontsnapt. Rust 00. Ook in de tweede helft domineert Nereus, doch doelpunten blijven uit. Vrugt verknoeit een mooie kans. Een keurige aanval van Nereus wordt besloten met een goed schot dat doel treft. (0 1). In dezen stand komt geen verandering meer zoodat Nereus beslag legt op de door de Di rectie uitgeloofde medaille. Een aardige pantomine was een waardig slot van dit goed geslaagde zwemfeest. Zij nog vermeld dat de E. H. B. O. aanwe zig was, doch niet in actie behoefde te komen. Donderdagmiddag werden te Hilversum de draverijen gehouden op de nieuwe renners- en draversbaan. In de Prijzendraverij 4e klasse behaalde Perrigan, eigenaar J. H. v. d. Sluys, al hier, gereden door B. ten Hage, den eersten prijs. in dc korte baandraverij-handicap 1ste serie werd Perrigan, gereden door B. ten Hagfe, winnaa- in 1 min. 16 sec. Naar men ons mededeelt, vertrekt 15 Ju ni e-k. de kindertrein naar Weenen, terwijl de laatste kinderrtrein naar Duitschiand ein de Juli vei trekt. Men wr/Jt verzocht zoo spoedig mogelijk aa,n het secretariaat van het comité, Jans- weg 38, de namen der vertrekkende kin deren op te geven. Wegens contributieschuld zag het bestuur zich genoodzaakt onderstaande leden te royteren; Th, Assendelft, Kruistochtstrat, Haarlem, B. Divendal. Antonistraat, Haarlem. H.H. secretarissen gelieven hiervan goede nota te nemen. Op ons verzoek om 't Lyceumterrein voor athletiek te mogen gebruiken, werd tot nog toe geen antwoord onvangen. Het bestuur zal nu trachten een ander terrein ter be schikking te krijgen. Bij dc door vereeniging ,,01ympia Zondag uitgeschreven veldloopen, mocht het ons lid W. Spruijt gelukken op de 3.5 K.M. voor nieuwelingen van de circa 70 deelnemers zich als derde te plaatsen. Voorwaar een mooie prestatie. Rest ons nog tc vermelden, dat hij volkomen frisch dc finish bereikte. Op waardige en grootsche v. zc is H. B. C. 1, de kampioene der R. K. Overgangs klasse E Zondagavond gehuldigd. De groote zaal van het R. K. V'erecnigings- gebouw was in feestdos, en bijna geheel ge vuld met leden, donateurs en genoodigden, waaronder verschillende afgevaardigden van diverse clubs Tusschen groen en bloemen prijkte de fraaie medaillekast met de talrijke behaalde prijzen. Óp het podium had bij den aanvang plaats genomen het bestuur en het huldigiiigs- comité. Om kwart over 8 opende de voorzitter van H. B. C. de {eestvergadering met den Christelijken groet, waarna hij uiteenzette het doel van dezen feestavond, daarbij de spelers van H. B. C. f geluk wenschend met het behaalde succes. Een Jaszband had er al spoedig met eenige populaire liederen de goede stem-, ming ingebracht en als zij het clublied daar na inzetten, wordt dit spontaan door de aan wezigen gezongen. De Wel Eerw. Heer Kap Nieuwenhuizen, geestelijk adviseur van H. B. C., daarna het woord krijgend, zegt, het een groote eer te vinden, als eerste spreker iets te -•■ogen zeggen. Dit kenmerkt de club. In alles Roomsch zijn, dit, zegt "spr., doet een priesterhart goed, vooral als dit geschiedt op sportgebied, waar meestal het principe wordt ve-geten en dan kan Z. Eerw. instem men inéf het verzoek van den Voorz. aan de ouders om hun kinderen toe te 'ertrou- wen aan zulk een club, onder zulke echte Roomsche leiding. Zijn Eerw. hoopt, dat H. B. C„ gesteund door de ingezetenen, moge bloeien tot i en sieraad van Heemstede. De lichtbeelden van den lieer H. A. Meeu wenoord vielen bijzonder in den smaak, wat wel bleek uit het uitbundig applaus toen eerst de geestelijke adviseur, daarna ver schillende bestuursleden, elflallen .i ver dere bijzonderheden H. B. C. betreffende, op het doek werden gebracht. Een geweldig applaus, dat alles vertrof, klonk, als onze Jan, meer bekend als „Rosa Munda" op het doek verscheen in -ijn ja- gerspakje in Canada, De heer H. N. Smits, districts-vojrntter, hield daarna dc feestrede. Na een inleiding, meer speciaal aan H. B. C en hare kampioenen, ging spr. over tot een meer propagandistisch betoog, waarbij hij.de volgende punten uiteenzette: I. de noodzakelijkheid on^Roomsche clubs te vormen: 2. Het Roomsche publiek moet deze clubs steunen 3. Door de spelers moet de noodzak :!ijk- heid der Roomsche sport worden begrepen. Uitvoerig haalt spr. aan de wenschen der verschillende Bisschoppen en het gevaar dat voor Roomsche jongens besla?I 'n neutrale clubs. Neen, roept spr,, ons eerste doel moet niet zijn de sport om de sport, maar om het principe. Daarom de jeugd in de R. K. sport op- kweeken, de jeugd, die straks de leden der clubs moeten vormen. Spr. betreurde het, dat juist -'oor de entrée's van R. K. in dc neutrale clubs fi nancieel er zoo goed voor staan, in tegen stelling met onze Roomsche club. Spr. doet een beroep op de aan.veiigen, om dit te veranderen. Onze Roomsche sport heeft den steun rico- dig van H.H. Geestelijken en intellectueeien, vooral ook van de onderwijzers. Ook de spelers worden aangespoord in alles Roomsch te zijn. Uw Roomsche geest moet ook blijken op het groene veld. Als slot vraagt spr. aller hulp voor de Roomsche sport, opdat wij een kraclitige organisatie worde,waaronder zijn onderge bracht alle Roomsche sportlui. Met een „Wij strijden voor de glorie van den R. K. N. V. B." besloot spr. zijn zeer propagandistische rede. De clou van den avond was natuurlijk de huldiging der spelers. Door een commissie uit het huldigingscomité werden dc le elf talspelers en reserves op het podium ge leid, waar zij door den lieer Pb. v. d. Horst werden toegesproken en hen werden over handigd, namens het oud-lid J. v. d, Viugt, thans in Canada vertoevend en een vriend van H. B. C. ieder een zilveren dra.igme- daille en van de donateurs elk een s £vren- koker met inscriptie. Na de pauze werden de spelers opmeuw gehuldigd. Op het tooneel 12 dames (een elftal en grensrechter) in de H. B. C.- kleeding, zingend huldigingsliederen, terwijl een der dames (mei. Bierman) een gedicht was dan ook overweldigend. De lieer H. A. Meeuwenoord deelde in dit succes door zijn prachtige kleurenbelichüng. Vervolgens had nog een verloting pkats van zeer fraaie voorwerpen, veelal ge schonken van H B. C.-aanhangers uit den winkelstand, wel een bewijs dat H. B. C. ook onder den middenstand er in komt. De rest van den avond werd aangevuld met muziek, terwijl de humorist Venire man op voortreffelijke wijze de 'ach :rs op zijn hand wist le krijgen Veel te spoedig was het 12 uur en sloot de Voorzitter met een dankwoord aan allen die hadden medegewerkt tot het zoo schit terende slagen van den avond, Ie feest avond met den Christelijken groet. Ten nadeele van P. V. is een rijwiel ont vreemd, dat Zondagavond voor een luch- room in de Anegang was geplaatst. Een hotelhouder hier ter stede deed aan gifte van vermissing van een zestal Chris- toffel-zilveren koffiekannetjes. Naar aanleiding hiervan werd bij de werk vrouw van het hotel, Z„ een onderzoek in haar woning ingesteld. Daar werden gevon den eénige doeken met de letters van be doeld hotel gemerkt, een broodbordje, een vischschaaltje, 4 alpacca theelepeltjes, 3 paar zilveren lepels en vorken en 4 alpacca lepels. Zij bekende dit alles gestolen te hebben. De koffiekannetjes werden echter niet bij haar gevonden. Terzake diefstal werd proces-verbaal op gemaakt. Naar de koffiekannctjes wordt'nog een nader onderzoek ingesteld. (Ingezonden). Neen dames, het comité voor de Mensa- Adeibertina" is niet niet Eer- en Deugdelij ker dan „Eer en Deugd" zelf, met het toilette door haaf voorgeschreven kan iedere Roomsche vrouvé Dinsdagavond in den schouwburg op de feestavond komen ten I bate van de „Mensa Adelbertina". Hooge boorden zijn niet noodig en mou wen tot aan de elleboog zijn geoorloofd, ook bij gesloten kleeding. - Laat er nu geen misverstand komen dames, door niet kunnen of willen begrijpen, tót zeer groote schade van het prachtige liefde werk. Het gaat hier alléén om fatsoenlijke kleeding. Iedere vrouw, die goed voelt, weet wat dit beteekent. De zaal moet vol. Helpt allen mee! Bovenstaande toelichting op mijn stukje van Woensdag 1.1 was noodig om zekere op merkingen tc weerleggen. Blocmendaal. F. A. M. "'eeters. Men schrijft ons: Zaterdag 22 Mei was voor W. v. d. Meu- len, zadelmaker bij de Ned. Spoorwegen de dag, dat hij na een drie-en-dertig-jarigen diensttijd zijn welverdiende rust ging genie ten. Zooals gewoonlijk ging zoo'n afscheid niet ongemerkt voorbij 's Morgens werd de vertrekkende toegesproken door :ijn col lega Wils, die met eenige welgekozen v oor den hem wees op de gewichtige verandering in zijn leven. Als herinnering aan zijn colle ga's bood hij hem aan, een parapluie, piipren tabak, tevens een oorkonde, voorstellende een trein met daarnaast een naaim ïc'iine. bed .'~-.de aan tc toon.en in hoeverre de scb unde heef medegewerkt aan de voor uitgang van het bedrijf. Deze oorkonde was geteekend door den zadelmaker J. Fortgens. Deze op dit gebied jeugdige kunstenaar stelt zich daar steeds belangloos voor beschik baar. De woorden van dank aan Fortgens waren dan ook welverdiend. De scheidende dankte getroffen met eenige hartelijke woorden. Geboren: 21 Mei: zoon van N. Dekker- Bennis. zoon van W M. v. d. Landen- Timmers. 22 Mei: zoon van T. Prins-Ka- piteijn. zoon van T. Vos-Komdeur. dochter van A. M. H. Herman-Reinhardt. zoon van E. J. Delfos-de l'Ectuse. 23 Mei: zoon van A. v. Kordelaar-Ketting. - zoon van C. Keesen-Vlaar. zoon van M. v. d. Meer-Koppen. dochter van E. M. Traksel- Porck. dochter van E. A. Brouwer-Ykel. dochter van M. v. d. Water-v. Twuivcr. 24 Mei: zoon van H. Jelsema-Kuntkes. 25 Mei: dochter van M. A. v. d. Laar- Peeters. dochter van E. v. Gelderen-Hil- v ersum. Overleden: 21 Mei: H. P. Ross-Croese, 52 jaar. Hazepaterslaan. 23 Mei: A. Stoel, 25 j.', Hazepaterslaan, H. I. Lommersc, 18 j„ Heerensingel. M. Moos-Hulsbosch. 31 j., Klein Heiligland. W. v. Halem-Bernard, 54 j.. Gasthuislaan. H. W. P'aulen-de Waal, 84 j„ Koudenhorn. J. Verbaas, 9 j„ Kamperlaan. L. v. Schooten-v. d. San- •den. 70 j.. Kamperlaan. 25 Mei: J. Kors- wagen, 79 j., Schotersingel. Het was Zondagmiddag half 5 uur, toen de dienstdoende verkeersagent aan het kiuispunt GasthuisvestGroote Houtstraat-- Houtbrug een brik, bestuurd door den 19- jarigen G. V., wonende te Schoten, komende uit dc Groote Houtstraat, het sein gaf te stoppen, waaraan deze echter geen gevolg gaf. Juist op dat oogenblik stak de 61-jarige B„ wonende Amsterdamstraat, alhier, per fiets van de Gasthuisvest naar de Raamvest over, waartoe de verkeersagent door een sein gelegenheid had gegeven. Een aanrijding tusschen wielrijder en brik volgde. B. kwam te vallen, het paard irapte op het rijwiel en een der wielen ging B. over het onderlijf. In de politiepost Houtbrug werd hij bin nengebracht en door een lid van E. H. B. O. geholpen, waarna hij naar het gasthuis werd overgebracht. De inwonende geneesheer constateerde zwaar lichamelijk letsel. Het rechterbeen werd bij het bekken ontwricht, misschien gebroken. Levensgevaar is er evenwel niet. Tegen den bestuurder van de brik is proces-ver baal opgemaakt. Naar wij vernemen heeft de Provincisic R. K. Kiesverceniging Haarlem, ZafcrJag haar goedkeuring gehecht aan liét houden van een polilieken landdag tc Haarlem op 28 Juni. Inplaats van den aanvankelijk ge- melden spreker, pater Korver, zal optreden de weleerw. heer kapelaan W. M. Bosch, van de kathedrale kerk. Voorts treedt als spreker op zooals gemeld dc heer J. A. de Lobel. In de Groote Houtstraat, nabij het Pro veniershuis brak Zaterdagavond te ongeveer 8 uur het onderstel van een vrachtwagen. Spoedig werd hulp gehaald en arriveerde een tweede wagen, waarop de lading werd overgebracht. j Zoo rfoed en zoo kwaad als t ging werd de gebroken wagen op sleeptouw genomen. Onnoodig te zeggen, dat het ongeval op zulk een druk punt en vooral op Zaterdag avond, veel belangstelling trok. Van 10 tot 14 Juni, wordt in de kapel van de Zusters aan de Koningstraat een Eucha ristisch Triduum gehouden voor jongedames. Barometerstand 9 uur v.m.: 757. Vooruit. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlew Medegedeeld door het Kon. Nee. MeteoroL Instituut te de Bilt Naar waarnemingen in den morgen van 26 Mei. Hoogste barometerstand 767.7 m.M. te Coruna. Laagste barometerstand 753.1 m.M. te Wisby. Verwachting van den avond van 26 tot den avpnd van 27 Mei: Zwakke tot matigen, Westelijke lol Zui delijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, warmer. door den WelEerw. Pater v. d. Velden, Re demptorist. Inlichtingen tot deelname zijn,te bekomen bij mej. Ina Weere, Schalkburger- gracht 98, Schoten. Het Bureau der Kamer van Koophandel stelt voor, geen gelden beschikbaar te stel len voor de Olympiade, daar er z.i. geen verband, bestaat tusschen dc Olympiade er. handel en nijverheid in het district der Ka- Zaterdagavond ie ohgeveer 10 uur liep de 44-jarige juffrouw C. d. M., wonende alhier iA de Anegang, toen een jongen per ongeluk- tegen haar aanliep. Zij struikelde, viel en brak een been. In een winkel werd zij binnengebracht, waar haar de eerste hulp verleend werd. Vandaar kon zij naar het St. Elisabeth gasthuis worden gebracht. Toen ongeveer 4 uur Zondagmiddag eer, au'.obös op het Kennemerplein was aarge- kemen, werd door een agent van politié geconstateerd, dat een voorveer van den wagen defect wps, waarom de agent verdo ren dienst van den wagen verbood. De autobus moest ledig weder vertrekken. De 8-jarige A. S-, wonende Amsterdam- sche vaart, was Zondagmorgen omstreeks 10 uur op de Groote Maekt aan het spelen en zat daarbij op een ijzeren stang van dc stoep der Hoofdwacht. De kleine viel achter over en kreeg een bloedende wondein den nek. Hij werd aan het bureau van politie verbonden, vanwaar hij naar het St. Elisa bethsgasthuis werd overgebracht. Woensdagavond hield de heer A. J. Mcye- rink. op verzoek van het bestuur der zwem inrichting te Enjchftizen, aldaar een lezing over zwemmen en redden van drenkelingen. Een aangenaam moment op die lezing was, toen, nadat de heer Meyerink het nut der reddingshaken bepleitte, de burgemeester van Enkhuizen, de heer Postma. onmiddel lijk, namens het gemeentebestuur de toe zegging deed, dat de reddingshaken in Enk huizen zullen worden geplaatst. De heer Snel. secretaris der zweminrichting, dankte den spreker voor zijn leerzame voordracht. Donderdag waren een 25-tal leden der Reddingsbrigade en van „De Waterratten de gasten van het Sportcomité in bovenge noemde plaats, 's Morgens werd het gezel schap ontvangen door een bestuurslid van Vreemdelingenverkeer en werden onder die leiding de bezienswaardigheden van bet stadje bezichtigd. 's Middags werd gedemonstreerd in de haven. Duizenden inwoners van Ejikbuizcn en omstreken waren op het aigesioten ter rein gekomen om de demonstratie bij te wo nen. Het succes was groot; op prachtige en krachtige wijze w/rd propaganda gemaakt voor het zwemmen, het redden van drenke lingen en het polospel. Het Sportcomité uitte zijn grootcn dank aan dc Haarlem- Bij het eind-April gehouden overgangs- xamen werden bevorderd: Van I naar II dc leerlingen: C. C. Bom- hofl. C. v. Dam J C. P Frencken. W. L. J. Holsken, P. A. W. v. Kessel, A W. Koele- nu ij. J. P. M. v. Kolk. J. W Kooy. W A. v. Leeuwen. J. A Lohman, J. P M. van Lunenburg, L H. van Noort, J. C. Olykan,: A. P. Oudendük. J. vanger Pelt, P. F. W. Reekers, A. Sn-? ckenbrink Q. van Trigt. P. J. G. Visser. W J. Groeneveld, G. J. Besselink en A. G Klaver. Van II naar III de leeringen". A. Balm. M, H. Faase, M. J. Ch. Huizen, S J. Kuijper, 'V. J. Ovettoom A. J. Frenya. G. L. J. Hoi N. J v. Loenen, J F. Nijs, M. Oorthuis C. J. Oudendijk, J. J. Schaap. J. A. Stevens, J. H. J. van der Veer. H. H. M. van der Weiden. Van III naar IV de leerlingen: E. A. M». Antonissen C. Vi de Groot. C. H. W. Har- mes, C. P. Heemskerk, N. F. Knape, F. C. Mollema, N. F. C. Nieuwenhuizen, C. P. J- van der Pelt, J. D. G, van Steen. Van IV naar V de leerlingen: J'. G. G. Arink, H. P. J. van Beek W. Th. A. van B-eek, G. P. A. van Kessel, F. C. Koelemeijer, J.j J Loerakker. A. Stevens, J. W. Vet, M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1