'imiMÓD - JfliEUv/S PINKSTER- AANBIEDINGEN L.Kalzhaus iH Woensdag 27 Mei 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16053 i «yyy Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De Vacantietoeslagen. Het faillissement der Noord-BrabantDuitsche Spoorwegmaatschappij. LUCHTVERKEER. Een Fokker-vlieg dienst langs de Zuid-Afrikaansche kust? Het hevige onweder. De beroovingen te Rotterdam. Ernstig verkeersongeval. Verduistering. Ontrouw brievenbesteller. Jhr. Mr. D. J. De Geer lid der Tweede Kamer. Het tractaat met België. VERKEER EN POSTERIJEN. Het nieuwe station in Den Haag. Uit het raam gevallen Het ongeluk op de Maas te Rotterdam. Een krankzinnige. Een zonderlinge geschiedenis. Het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen. Door den bliksem. Rockelooze baldadigheid. Doodelijk ongeluk. J. WEBER J. ZOON FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. 7 elegraphisch Weerbericht m Gr. Houtstraat Gevolgen van schrik. Het ongeluk met de zeilboot. Ontvreemding van Rijkspensioenen. MARKTNIEUWS. "Ce aEonnëmënfsprfjs Fëdraajft mot Haarlem en Agentschappen; !Per week o.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.53 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. GOURAKT 3b°nnÊ s °P blad gijn, ingevolge de verge kei'itigs voorwaar den, T Qfipfil Adverfentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den teksl als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat-» sing: elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. ongevallen verzekerd voor een der volgende" uitkeeringen Levenslange geheeie ongescmkcneia tot vv^eri aiooi 'Un verlies van beide armen, beide beer? en of beide oo^en - dij een ongeval •I oodeii i--er> - f- t 250„- l,''.V£'i.ie.SVf rnhand' f 125 - biLve**ies va.n e«a f Gfl bij een breuk van f f| bij verlies °ov i ICO. duim of wnsvtnger 1 3U. been of arm 1 ^U." andere vii Eenigen tijd geleden hebben wij bij de be spreking van de controle der provinciale besturen op de gemeentelijke financieele gesties ter loops de opmerking gemaakt, dat het wel eens den schijn had alsof verschil lende dagelijksche besturen van gemeenten onaangename karweitjes als het schrappen van vacantietoeslagen va^i de begrooting, maar liever aan Gedeputeerde Staten over lieten. Het dagelijksch bestuur van een ge west kan gemakkelijker de ontstemming van overheidspersoneel dragen dan de Wethou ders en raadsleden eener gemeente! Wij dachten, toen wij dit schreven, niet, dat er zóó spoedig een zoo felle strijd over die vacantietoeslagen zou komen. Gedeputeer den van Noord-Holland hebben dergelijke bedragen van verschillende begrootingen doen schrappen; de Haarlemsche gemeente- begrooting is niet goedgekeurd, omdat de Raad der provinciehoofdstad weigerde aan «en wenk van Gedeputeerden in die richting gevolg te geven en aan Amsterdam is aan gezegd, dat thans voor het laatst de vacan- tietoeslag mag gehandhaafd worden. Van de volgende begrooting zullen de desbetref fende bedragen moeten worden afgevoerd. En nu is de strijd tusschen gemeenteraden en gedeputeerden ontbrand; de Haarlemsche Raad gaat in hooger beroep bij de Kroon; en in Amserdam is de S. D. A P. al bezig verkiezingsmunt uit het geval te slaan: In „het Volk" kwam dezer dagen een interview voor met het roode lid van Gedeputeerden, den heer Michels, die den niet gebruikeiij- ken en ook niet aanbevelenswaardigen weg, volgcft, om in zijn lijfblad verslag te geven van de vprgadering van he^ college van Gedeputeerden. De minderheid, sociaal- en vrijzinnigdemocrateri in dat college, zou den zich heftig tegen het schrappen van vacantietoeslagen op geijieentebegrootingcn hebben verzet; de meerderheid echter was er voor. En nu wordt al van sociaal democratische zijde een interpellatie in de eerst volgende Statenzitting aangeköndigd. 't Kan niet anders dan worden betreurd, dat van dëze kwestie een politieke zaak wordt gemaakt. Vacantietoeslag heeft niets met politiek, maar dan ook niets, te' maken Nooit is de stelling aanvaard, dat rancan- tietoeslagen en loon twee bij elkaar be- hoorende dingen zijn. Hier past alleen een zuiver zakelijke beschouwing en wie verder gaat, schiet hier zijn doel voorbij. Wij zagen dezer dagen den vacantietoeslag zeer juist als volgt omschreven; „Er is tegen het geven van een vacantie toeslag weinig te zeggen, overal waar en wanneer het er goed af kan. „Een industrie, die verdient, die aan alle kanten sociale voorzieningen treft, hooge dividenden uitkeert, en door afschrijvingen steeds kapitaal accumuleert, mag best vacantie-toeslag aan haar personeel geven. „Een gemeente, die me? hare belasting heffing beneden het peil is, waarop nuttig spaarkapitaal wordt vernietigd, die een mooi sluitend budget vertoont, en jaarlijks over schotten berekent, mag best vacantie-tce- slagen geven. „Maar: buiten deze norm, heeft de zaak der vacantie-loeslagen geen onverdeeld voor; maar zoowél een vóór, als een tegen „Wanneer een stad nog zooveel belasting heft, dat een deel van het spaarkapitaal wordt geaborteerd; wanneer het overheids personeel van zoo'n stad toch al naar zijn loonskala in een bevoorrechte positie is ge plaatst gemiddeld een vijfde boven den particulieren arbeidsbroeder, dan is er voor intrekking van een dergelijken toeslag on getwijfeld óók ietwat te zeggen.' voor het beleid en de volharding bij de moeilijke onderhandelingen, die "aan het sluiten van dit tractaat zijn voorafgegaan. Betreurd werd echter dat de Wielingen kwestie nog tot oplossing gebracht is Een eventueele schending van Nederl. grondgebied. Door eenige leden werd er bezwaar te gen gemaakt, dat de verklaring is afgelegd, dat de Nederlandsche regeering, voor zoo ver de bepalingen van het handvest van den Volkenbond, ïulks toelieten, een opzette lijke schending van het grondgebied van Ne derland, waar zij ook zou plaats hebben, als een casus belli zou beschouwen. Hierdoor bindt Nederland zich h.i, inter nationaal om niet eenzijdig te ontwapenen. Bovendien wordt die verklaring in strijd met de grondwet geacht, omdat in artikel '57 het verklaren van oorlog afhankelijk is ge steld van voorafgaande toestemming van de Staten Generaal. Van andere zijde werd echter opgemerkt, dat deze verklaring niet moet worden opgevat als een overeenkomst, doch als een mededeeling van een opvatting, welke de Nederlandsche regeering koes tert Het nieuwe Schelde-regime Van de economische zijde van het verdrag vooral t nieuwe Schelde-regime aan leiding tot opmerkingen. Vele leden hadden- hiertegen ernstige bezwaren. Zij waren van meening, dat onze positie ten aanzien van de Schelde, door dit tractaat aanmerkelijk zal worden verzwakt. De regeling van de bevoegdheid van de gemengde commissie van beheer is naar hun oordeel een be treurenswaardige inbreuk op'de .Nederland sche souvereiniteit. België krijgt daardoor, Volgens hen, een groote medezeggenschap in het beheer van de Schelde, die allicht den wensch naar ge meenschappelijk bezit zal voeden, en in ieder geval gevaren schept voor nieuwe conflicten. Voorts rijst de vraag, of de bepalingen van paragraaf 1 van artikel IV voldoende ruimte laten voor het onbelemmerd fungeeren van de Nederlandsche politie en justitie. Algemeen werd als bezwaar gevoeld, dat de financieele verplichtingen van Nederland ten aanzien van het onderhoud en de bedie ning van de Schelde door het tractaat aan merkelijk worden verzwaard Ook achtte men het een bezwaar, dat als hoofdbeginsel is aangenomen, dat de Wes- ter-Schelde met haar toegang van uit volle zee, wat de bevaarbaarheid betreft, ten allen tijde moet beantwoorden aan de eischen, welke zoowel door den vooruitgang van den scheepsbouw, als door de toenemende be hoeften van de scheepvaart worden gesteld. Verscheidene leden, die bevreesd waren, dat bet nieuwe-Schelde-regime tot uitgaven voor ons land zou kunnen lelden, welke thans nog niet te overzien zijn, spraken de hoop uit, dat dc regeering bij de toepassing van deze bepalingen in de toekomst deze aangelegenheid zoo goed mogelijk zal rege len. De havens van Terneuzen en Rotterdam. Ter nadere toelichting van de meening, dat met de belangen van Zeeuwsch-Vlaan- deren zoo weinig rekening is gehouden, wordt o.m. opgemerkt, dat geen enkele be paling is opgenomen, die voor de haven van Terneuzen, de derde zeehaven van Neder land, eenig perspectief bied!. Men achtte het onbegrijpelijk, dat, terwijl België ten behoeve van de haven van Ant werpen tal van voordeden heeft Weten te ibedingen, ten nadeele van onze havens, van "i»ze zijde niets is bereik*, om voor de haven van Terneuzen, de'concurrentievoor waarde met Belgische havens althans gelijk te maken Eenige leden stelden de vraag, of niet als nog bij een nadere overeenkomst iets ten behoeve van Terneuzen kan worden bedon gen, alvorens dit wetsontwerp wordt goed gekeurd. Verscheidene leden hebben ook bezwaar tegen den aanleg van het kanaal, uitgaande van het havengebied van Ant werpen, en uitkomende in het Hollan'dsche Diep, in de nabijheid van Moerdijk. 7 Zij betoogden, dat België hier voor dezelfde zaak dubbele betaling krijgt. Opgemerkt werd voorts, dat de aanleg van een waterweg RijnMaasSchelde, ten ge volge zal hebben, dat de provincie Limburg en het Roergebied een betere verbinding met Antwerpen zullen krijgen dan met Rot- j terdam. Deze belangrijke gebieden, welke Ziedaar een juist standpunt. Wanneer het i ik^ns deel van het achterland van Rotter dam uitmaken, zouden daardoor in de toe komst tot van een inger. huis noodzakelijk bleek, zorgwekkend. Zijn toestand is gaat over loon, arbeidstijd en 'andere ar beidsvoorwaarden. heeft men te letten op rechtvaardigheid; komen de beginselen een woordje meespreken. Maar vancantie- toeslagen zijn gunsten, welker verleening zeer aanbevelenswaardig kan zijn, maar waarbij de Overheid allereerst heeft te vragen: kan het er wel af? Zijn onze belastingen zóó laag, onze inkomsten zóó hoog, dat er veilig een extraatje voor het personeel kan worden afgenomen? Dat standpunt vereischt een zekeren durf. En toch lijkt het ons het eenig juiste. Er een politieke strijdleus van maken, voorstanders en tegenstanders in „demo craten" en „conservatieven" gaan indeden is demagogie. Het gaat hier om het maken i het achterland vaa Antwerpen komen te behooren. Het betoog in de Memorie van Toelich ting, waarmede dit kanaal wordt verdedigd, achtte men niet overtuigend. Het verdrag van 1839, zoo wordt gezegd, biedt aan België de keuze tusschen een land- en een water verbinding Doordat België in 1873 zijn keus op de spoorwegverbinding liet vallen heeft Neder land aan zijn verplichtingen voldaan. Het beroep op een toezegging welke in 1912 ten aanzien van een waterverbinding werd ge daan, achtte men niet juist meer. In de rede van minister ilegout, waarop in de memorie van toelichting eten beroep wordt gedaan, kan met geen mogelijkheid iets worden gelezen, dat wijst op een ver plichting van Nederland zonder meer, thans Hoewel hieromtrent nog geen definitieve plannen bestaan, heeft men, naar de Tel. verneemt, zich gedacht, dit te doen verrij zen in het Westen der stad tusschen oe Schenkkade en de Spoorbaan naar Aalster- i j i "en u ,- dam. De daar gelegen terreinendreigden 5 -d°°r-den bllksS® Öetroffcn en geTicei echter in handen over te gaan van een bouw- i maatschappij. n u i j i_v. Om dit te beletten,, heeft de Hangsehe 1 D°01' hei mslaa° vaa dcn bllksem 15 De woning van Dinmssen te Balgoy (Gld.) af gebrand. de van 4 H.A. grond tegen 6.60 per vierban, ten meter, voor een bedrag van 277.500. Als de plannen om hier het nieuwe centraal station te vestigen, doorgaan, heeft de ge meente dus de genoemde terreinen ter be schikking. groote landbomyschuur van A. G., te Dintel- oord j deel van het vee kwam om. Raad Maandagavond besloten tot aankoop 1 j van 4 H.A. drond f 6.60 ner vie,?ord' tot den grond toe afgebrand. Een Te Eiten onder Gendringen sloeg de blik- sc m in de keuken van den landbouwer Sluiter, waardoor een 3-jarig kind getrof fen werd, Eenige kinderen in de nabijheid kwamen met de schrik vrij. Verder sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer Teeuwse in de buurt schap Oer welke totaal albrandde. De bliksem sloeg in de schuur van J. v. Gr. te Gemonde, welke met den ge- heelen inhoud verbrandde. Het woonhuis i bleef gespaard. Te Lichtenvoorde woedde Zondag een hevige hagelslag, welke veel gewas ver nielde. Bij. hevig onweer, dat le Wychen woedde, werden tientallen telefoonpalen getroffen. De draden lagen op den grond. Talrijke Van de de ge- electrische lampen werden vernield. Na een kommervol bestaan is de Noörd- Brabant-Duitsche Spoorwegmaatschappij in staat van faillissement verklard. Op 16 Juni a.s. zullen verschillende onröerende goede ren publiek verkocht worden, o.a. het ciirec- tiegebouw met een front van 42 meter, waarin thans gevestigd zijn de bureaux van de Maasbuurtspoor, van de directe belastin gen en van de politic-troepen. Verder twee villa's en 41 beambten woningen, welke te Gennep door de Maatschappij gebouwd wer den. De lijn Boxtel-Gennep en vooral het tra- ject KruispuntBeugen tot Gennep heeft j aibeiderso oning van Janssen werd alle belangrijkheid verloren. De tien trainer, j ve' en het plafond vernield, welke de tegenwoordige dienstregeling nog heeft, vervoeren gemiddeld nog geen zestig' Zaterdagmiddag sloeg de blikiém reizigers en een zeldzaamheid is het niet dat de laatste trein van én naar Gennep geen enkelen reiziger vervoert. Het station Gennep, destijds een der druk ste grensstations is dood en de restaurateur denkt nog met weemoed aan den goeden tijd toen de mailtreinen uit Vlissingen aan het station stopten en de Engelsche en Duitsche reizigers van het oponthoud bij de douane-visitatie gebruik maakten om veel te koopen. De Fokker-maatschappij is voornemens, naar het'Hbld. verneemt, met Nederiandsch en Eilgelsch kapitaal een vliegdienst 'angs de kust van Zuid Afrika en een rechtstreek- schen dienst voor goederen en passagiers tusschen PretoriaJohannesburgBloem fonteinKimberley en Kaapstad in te stel len, mits de Zuid Afrikaansche regeering een sjibsidie van 50.000 pet jaar bijdraagt voor bet vervoer van de post. De Zuid-Afrikaansche regeermg heeft ook van een Duitsche firma een aanbod ontvan gen. Twee arbeiders gedood. Zaterdagavond is tijdens een hevig on weder de boerenwoning van den heer K. Geerts te Koekange (Drente) door den blik sem getroffen en .tot den grond toe afge brand. Tijdens een hevig onweer dat boven de omgeving van Stadskanaal woedde, is de landbouwer R. Naayer te Gasselterboerveen- scliemond, die op een in aanbouw zijnde schuur zat, door den bliksem getroffen naar beneden gestort en levenloos opgenomen. Te Vlaphtwedde is Zaterdagavond de ar beider F. Hazelhof door den bliksem ge dood. Een zwaar en langdurig onweder, gepaard met hagelslag en veel regen, ontlaste zich Zaterdagavond, boven de gemeente Steen- wijk en haar omgeving. Verschillende kel ders liepen onder. Een vrachtauto en een vrachtwagen, staande voor het huis van den eigenaar, den heer P. Jonker, werden door den bliksem getroffen. Een begin van brand kon gebluscht worden. Te Willemsoord werd het huis van den heer P. Herskamp en op den Woldberg (Sleenwijikerwold) 'het huis van den heer H. Heiebrij door het hemelvuur getroffen. Beide, perceelen gingen met de inboedels in V'Verder werden tal van hoornen getroffen val laten looPen" Aan een gefingeerd adres Zaterdagnacht is een Duitscher in pand 2 aan de Prinsenstraat te Rotterdam beroofd van 400 Mark. In verbard met deze be- rooving zijn in bewaring gesteld de 28-jarige vrouw J. van D„ de 32-jarige vrouw L, J. P., de 35-jarige meubelhandelaar H. A. van G en de 30-jangé Amsterdammer A. M. Het huis, waar de berooving gepleegd is dat voortreffelijk voor beroovingen was inge richt, is door de politie Maandagmorgen ont ruimd. Het geheeie huisraad is op straat gezet. In de Eerste Lombardstraat 90 en de Wilde Zeesteeg 5 te Rotterdam heeft de politie deze week eveneens roof holen ont dekt. Deze worden thans streng bewaakt. Zij zullen, zoodra de huiseigenaren daartoe hun toestemming geven, eveneens worden ontruimd. Zaterdagavond ongeveer half acht heeft in de Ieplaan te 's Hage een ernstig ongeval plaats gehad. Een vrachtauto van de Zuid- Hollandsche Bierbrouwerij met een Jazz band er op, reed door &e stad om gelden in te zamelen voor het N. O. C. Eenige jongens hingen aan den wagen, die zeer langzaafn reed. Achter den vrachtauto reden een personenauto en een groot aantal fiet sers. Plotseling viel de 12-jarige T. van den vrachtwagen. De bestuurder van den vlak daarachter rijdenden personenauto kon niet meer verhinderen dat de voorwielen 't knaapje over de borst gingen. Het jongetje werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De politie te Middelburg heeft aangehou den een 18-jarigen loopjongen, die zich had schuldig gemaakt aan verduistering van gel den, ten nadeele van zijn patroon. De jongen was, met het geld naar België gegaan, maar verleden week keerde hij in de ouderlijke woning terug. Sedert eenige jaren werden ten postkan tore te Almelo onregelmatigheden gecon stateerd. Herhaaldelijk bereikten geldwaar dige stukken niet de plaats hunner bestem ming. Men kreeg vermoeden tegen den 46- jarigen besteller J. H. S. In deze vermoedens werd men verstrekt, toen deze besteller van den binnendienst naar den buitendienst werd overgeplaatst en daarmee een gelijke ver plaatsing van de onregelmatigheden gepaard ging- Zaterdag heeft de politie den dader in de van een rekensommetje met een koel hoofd naaj®t de landverbinding nog voor een water verbinding te zorgen zonder afkeer maar ook zonder voonngeno- »-« menheid! B' "EEB- De voorgenomen verbetering van 't kanaal van Luik naar Maastricht, en van de Zuid- Willemsvaart met de daarbij behoorer.de werken werd over het algemeen met in stemming begroet. Enkele leden vreesden echter, dat de uit voering van de nieuwe plannen de totstand koming van een scheepvaartkanaal van Born en enkele stuks vee in de weide door den bliksem gedood. Te Wildervank is de jonge vrouw yan den landbouwer Geertsema door den blik sem gedood. Tijdens een hevig onweer is Zaterdagavond in een gedeelte van den Purmer polder zoo veel hagel gevallen, dat belangrijke schade is toegebracht aan het gewas. Voornamelijk het bouwland van de wed. v. B. heeft veel te lijden gehad. naar Maastricht in gevaar zou brengen Het Centraal Stembureau heeft in zijn zitting van heden, ter voorziening in de va cature, ontstaan door het ontslag némen als lid der Tweede Kamer van den heer B. J Gerretson, benoemd verklaard als Tweede Kamerlid, den heer jhr. mr. D. J de Geer, oud-lid dier. Kamer en oud-minister van fi nanciën. In het thans verschenen voorloopig Ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot goedkeuring van het op 3 April j.h te 's-Grëvenhage tusschen Nederland en België gesloten verdrag tot herziening van eenige bepalingen van het verdrag van 19 April 1839 wordt algemeen hulde gebracht Bij artikel II werd o. bepalingen van dit aftikci een zwanen last zullen leggen op de polders en watcrschap- pen in Zeeuwsch-Vlaandcren. Bij artikel 4 werd gevraagd, of uit de be- I palingen van paragraaf 11 van dit artikel moet worden opgemaakt, dat de visscherij aan de Ooster-Schelde geregeld blijft, zooals deze thans is, n.m. dat zij alleen mag worden uitgeoefend door de ingezetenen van het Riik. Men achtte dit noodzakelijk; een uitbrei ding, tot de Belgische visscheijs, zou voor onze visschers den ondergang kunnen bette kenen, Fr bestaan zooals bekend, reeds lang plannen om te komen lot den bouw van een groot nieuw centraal-station in Den Haag, dat dan de Hollandsche- en Staatsspoor- Zaterdagmiddag sloeg de bliksem in de woning van den spoorwegwerker Van Beek te Laag-Zuthem bij Zwolle. Juist dronk een ploeg arbeiders daar een kop koffie. De ploegbaas vief door den slag bewusteloos neer, dodh bleek niet getroffen te zijn. De ve-klmrd dat de I woning en het boerenbedrijf ging geheel in vlammen op. Alles was laag verzekerd. aan den Minister van buitenlandsche zaken stations zal combineereu. Tijdens een hevig onweder sloeg Zaterdag avond de bliksem in het torentje van de Ned. Herv. Kerk te klierden, bij Harder wijk. Hoewel aanvankelijk geen sporen van brand te zien waren, lekten enkele uren later de vlammen langs de lijsten. Het mocht aan de ingezetenen met ge bruikmaking van de bescheiden bluschmid- delen gelukken, den brq^d in zijn aanvang tc stuiten. Tijdens het onweer dat zich boven Arn hem ontlastte, zijn twee bewoners van de barakken aan den 'Westvoortschen dijk, oud 31 en 33 jaar. die op weg waren van Huis- sen naar Arnhem, door den bliksem getrof fen. Beide vielen bewusteloos neer. Zij heb ben daarna getracht hun weg naar de stad voort te zetten, doch de toestand van den oudste van het tweetal was zoodanig, dat zijn opneming in het gemeentelijk zieken- werd een brief, inhoudende twee papie ren rijksdaalders vei zonden, welke brief door genoemden S. zou besteld worden. Toen S. naar het postkantoor terugkeerde, legde de politie de hand op hem en constateerde, dat hij de geopende enveloppe verkreukeld in ;ijn zak en de twee rijksdaalders in z'n por- temonnaie had. S. legde een volledige beken tenis af en bekende tevens 10 a 15 jaar der gelijke practijken uitgeoefend te hebben. S. is gehuwd en heeft 20 dienstjaren. Zondagmiddag zijn twee kinderen uit het raam gevallen van de eerste verdieping aan de achterzijde van een huis in de Drebbel- straat in Den Haag. Het eene kind verloor het evenwicht en trok het andere mee. Beide kinderen, het waren de 7-jarige Cornells Sprenkels, en zijn 5-jarig zusje Annie, kre gen verwondingen aan het hoofd. De genees kundige dienst werd gewaarschuwd, die de kinderen thuis verbond. Omtrent het ongeluk op de Maas te Rot- t'etdam, waarbij vier menschen verdronken, kan nog gemeld worden, dat het onderzoek van de rivierpolitie heeft uitgewezen, dat de inzittenden van de omgeslagen zeilboot waarschijnlijk niet goed hebben kunnen zei len. De schoot was n.l. vastgezet. Wanneer dit niet het geval was geweest, zou de boot zeker niet zoo gemakkelijk zijn omgeslagen. De boot is door de rivierpolitie in beslag ge nomen en naar hel bureau aan de Parkhaven gesleept. Zondagavond en Maandagmorgen heelt de politie op de plaats van het ongeluk gedregd, doek de slachtofférs zijn nog steeds niet ge vonden. ic de landbouwerswoning van den Bouwkump ie Zuid-Wolde. In korten tijd lag het gebouw tegen den grond. Het vee en eenige inboe del kon worden gered. Een an ander was slechts laag verzekerd. Vermoed wordt, dat zij met den sterken stroom meegevoerd zijn. Een agent van politie te Rotterdam trof Maandagmorgen in de Basaltstraat aldaar een jongen aan. wiens z'onderling optreden hem bevreemdde. Hij nam hem mede naar zijn post. Daar bleek, dat men met een krankzinnige te doen had, den ongelukkigen zoon van een bewoner van de Atjehstraat. Men liet hem zoolang in de agenlenwacht, omdat hi) zich toch kalm gedroeg. Hiervan maakte hij gebruik om door een openstaand raam naar buiten te vluchten. De jongen werd echter achtervolgd cn spoedig inge haald Een paar uur later is hij door den Geneeskundigen Dienst weggebracht. De correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel schrijft Een zonderlinge geschiedenis, welke tot de romantische categorie van den Man- met het IJzeren Masker en andere legenden van kwasi-historischen aard blijkt te behooren doet op het oogenblik de ronde in de Bel gische pers. Zekere Arthur Kregersman, gewezen mo- deleur van het Musée Grévin te Parijs, thans woonachtig in de Brusselsche voorstad Koekelberg, beweert, in rechte en manne lijke lijn af te stammen van Jacobus II, ko ning van Engeland. Het geheim van zijn ko ninklijke afkomst zegt Kregersman aan En geland, Frankrijk, Italië, Rusland, Oosten rijk, Duitschland en de Turksche republiek te hebben bekend gemaakt, wat hij voldoen de acht om zijn candidatuur te stellen voor den troon van.... Albanië. De pretendent naar een foto te oordeelen, een eerbiedwaar- dig-uitziend man met een mooien grijzen baard a la Leopold II of baron Coppée, zou echter, zijn hoogen leeftijd in acht genomen, desnoods met een klein jaargeld van de Brit- 'sclie regeering genoegen kunnen nemen en zijn verdere aanspraken laten varen- In een door hem uitgegeven en door de XXe Siècle besproken brochuretje meent Arthur Kregersman de verzekering te kun nen geven, dat Jacobus III, door het Brit- sche parlement als hoogverrader uitgeslo ten van den trooti en in Frankrijk bekend ais le chevalier de Saint-George, zoon van den door Willem III van Oranje verslagen koning Jacobus II, van de dynastie der Stuarts, twee zonen had Charles Edward in 1720 geboren, die met Louisa van Stol berg huwde en in 1788 overleed, en Hen- drik-Benedictus in 1807 overleden als kardi naal van dé Roomsche Kerk. In strijd met alle tot dusver bekende feiten beweert Kre- gersj-v dat Charles Edward zich na tal van i-.'tvriureji te Gent vestigde waar hij door den pastoor van de St. Baafskerk on der naam van Jan Hendrik Krijgherman zou zijn gedoopt en, in 1749, als Jan Frans Cryghman met Maria Johanna Buyck, prin ses van Stolberg!?) in den echt zou zijn ge- den. Uit dit huwelijk zou, in 1752 een kind zijn geboren Lieven Bernard, later naar Savooie gestuurd en aan de abdij van St. Bernard toevertrouwd. Lieven Bernard zou echter in 1773 als muzikant naar Gent zijn teruggekeerd, waar bij op z;':n beurt trouw de en vader werd. De huidige pretendent zou de achter-kleinzoon van dezen Lieven Bernard zijn B. en W. van Vlissingen stellen den Raad voor, het standbeeld van Michiel Adriaans- zoon de Ruyter te restaureeren en daarbij gebruik te maken van eeit nieuw procédé om het met een dunne laag brons te overdekken, welke laag op het standbeeld wordt gespoten. Indien dit geschiedt, is men in het vervolg van het onderhoud ontheven. De .kosten daarvan zullen bedragen 1785, volgens offerte van de N.V. Metallisatie-industrie te Amsterdam. Zaterdag heeft boven Huizen een hevig onweer gewoed. De pas gebouwde villa naast den heer van Assel is door den bliksem getroffen en afgebrand. Ook een schuit in de haven is door den bliksem getroffen. Te Wildervank is Zaterdagmiddag de vrouw van den' landbouwer Geertsema, ter wij! ze. zat te werken, door den bliksem ge troffen en gedood. Een juffrouw ernstig gewond. Vrijdagavond omstreeks zes uur kwamen in de Ververstraat te 's Bosch een auto en een kinderwagen in botsing. De auto van Jhr. H. op de Oude Diege staande, werd door enkele kwajongens op gang gebracht. Toen de wagen onder hun handen wegreed, sprongen de jongens er af en botste de auto zonder bestuurder tegen het trottoir, juist op het oogenblik dat mejuffrouw E. K. daar met een kinderwagen passeerde. De juffrouw werd gegrepen en tegen den muur gedrukt, waardoor zij het rechterbeen brak en ernstige inwendige kneuzingen bekwam. Per rader-brancard werd zij naar het gasthuis vervoerd. Het kind kwam met enkele schrammen vrij. De wagen werd ten slotte door een voorbij ganger, die er op sprong, tot staan gebracht. Op den Nijverdalschen weg onder Wier den (O.), heeft Zaterdagavond omstreeks half tien een ernstig ongeluk plaats gehad. De 21-jarige motorrijder H. uit Zuna heeft daar den 45-jarigen arbeider H. J. D. zoo ernstig aangereden dat laatstgenoemde zwaar gekneusd en in bewusteloozen toestand naar het Ziekenhuis te Almelo moest worden overgebracht, waar hij is overleden. Het slachtoffer, dat te Noter in deze gemeente woonde, laat een vrouw met negen kinderen achter. Ooggetuigen beweren dat de motor rijder geen schuld treft. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Achteruit. OPGAVE: OPTICIENS Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te de Bilt. Naar waarnemingea in den morgen van 27 Mei. Hoogste Barometerstand 764.4 m.M. te In goe. Laagste Barometerstand 736.1 m.M. te Stornoway. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 Mei. Matige tot krachtige, tijdelijk afnemende zuidelijke tot zuidwestelijken wijid, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. PLOOIT ASCHJE geheel leder, vanaf fl.ÖO. Fuflt LEPCRVJAREflTASSCntd KEI s ARTIKEL Er" Eii Pijpen uoeK ANEGANG. ilMMittmntnimi!iB zonden en deze betaalt ze uit aan dè gepen- sionneerden. Begin Maart ontving de burgemeester we derom bet bedrag voor het driemaande lijkse!^ pensioen (ongeveer 4500). doch toen deze tot de betalingen wilde overgaan, bleek bet geld plus de pensioenacten tc zijn ontvreemd. Achttien gezinnen zijn hierdoor in groote moeilijkheden gebracht. Sedert 3 December hebben zij geen uitbetaling ontvangen. Ver schillende gezinnen, die slechts met moeite van hun schamel pensioentje rondkomen, verkeeren thans in de meest kommervolle omstandigheden. Naar de „Tel." verneemt,heeft de burge meester duplicaten der pensioenacten bij het Departement aangevraagd, opdat de recht hebbenden daarop dan weder pensioen kun nen erlangen. Ook schijnt de burgemeester voornemens te zijn het ontvreemde bedrag uit eigen mid delen aan te zuiveren, zoodra d^ daartoe benoodigde fondsen in zijn bezit zijn. Zou het intusschen niet op den weg van den minister liggen in afwachting van bet onderzoek naar den schuldige in deze ont vreemdingszaak, .de betrokkenen schadeloos te stellen. Het is niet billijk, dat zij de dupe blijven van een onregelmatigheid, die in geen geval door hen in het leven is geroepen en waarvan de gevolgen hun zwaar tè zwaar, treffen. Ernstige brand in een rijwielwerkplaats Even voor tien uur Maandagavond-was de rijwielreparateur J. v. C. in de Sionsiraat te Rotterdam bezig een carbidlamp te repare ren. Op een gegeven oogenblik vatte ont snappend carbidgas vlam en drardoor sch'-ok van C. zoo erg, dat hi' teen bus benzine om stootte. Ook de wegvloeiende benzine loog in brand en in korten tijd was de gehzele werkplaats, waarin zich ruim 40 rijwiaien en enkele motorrijwielen bevonden in lichte laaie. Het gelukte der! man. evenals z'n zoon, die zich ook in de rijwielwerkplaats bevond, met veel moeite naar builen ie ko men. Aan den voorkant vlogen dikke zwarte rookwolken naar buiten en deze varen zóó dicht, dat de vlammen geen kans kregen om langs dien kant naar buiten te komen. Des te heviger woedde de brand aan de achter zijde, te meer daar de vlammen in en roo- te partij rijwielbanden en ander brar i'oaar materiaal gretig voedsel vonden. Het flalond was spoedig door gebrand en daardoor ge raakte ook de achterzijde van de bei-etage in brand. De brandweer tastte met vier stralen op de waterleiding het vuur aan en eerst na rui.n drie kwartier water geven had men het vuur onder de knie. De geheeie werkplaats bieelj toen uitgebrand terwijl ook de achterkamer van de woning van den heer van C. verloren ging. Verzekering dekt de schade. Een stoomspuit, die mede was uitgerukt, beiioef- de geen dienst te doen. Van Vlieland wordt gemeld: Sedert jaren geschiedt hier de uitbetaling der Rijkspensioenen op vrij omslachtige wijze. Elk kwartaal zendt de burgemeester ten gerieve der gepensienneerde loodsen, de pensioenacten met de door hen geteekende attestatiën de vita, naar den Rijksbetaal meester le Amsterdam op. De pensioengel den worden dan aan den burgemeester rfe- Dinsdagmiddag is' op de rivier ter hoogte van de Oosthaven te Schiedam het lijk ge vonden van den 46-jarigen scheepsbevrach ter J. S. uit Schiedam, die Zondagmiddag zoo noodlottig bij het omslaan van een zeil boot is omgekomen. WOERDEN, 27 Mei 1925. Kaas. Aange voerd 670 p. Eerste kwaliteit 5155; tweede kwaliteit 4650: zwaardere Rijksmerk 62; met Rijksmerk 5060. Handel vlug,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1