AwMJQ* IN EN OM HAARLEM. 'V Donderdag 28 Mei 1925 49ste Jaargang No. 16054 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Uit den Gemeenteraad. Kampeeren op het strand .te Zandvoort. Serenade. De tramdiensten in d^n zomer. UITSTEKENDE MAATREGELEN. Reciame. Een aanwinst. Ongebruikte ruimte. J. J. VVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Het 5-jarig Jubileum der Haarlemsche Politie-Sportverecniging 29 Mei Agenda Ami Ter dezer gelegenheid speelden de Haarlemsche Politiemannen gisteren een voetbalwedstrijd op het Haarlem-terrein aan den Schoterweg tegen hun Haagsche collegas. De Haarlemsche ordebewa kers verloren met. 4—f). Voor den wedstrijd werden de Haarlemmers door de Haagsche Politiemannen gehuldigd. N.V. Nederlandsch-Indische Film maatschappij. Zeeuwsche Vereeniging ..Zeeland''. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij •vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen) Postrekening No. 5970. Adverfentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijks korting, Advertentiên tusscben den teksl als ingezonden mededeeling, 6*1 ct. per regel op de le Pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels-60 ct. per plaat» sing: elke regel meer 15 ct., bij' vooruitbetaling.' bla4 ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Qftglfi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kft bii een ongeval met f 9KH bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f CD bij een breuk van f Ltt bij verlies van een ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 ülfüü.' verlies vanbeide armen, beide beenenoSfcSgen 1 50.' dSodehXHflo w 1 een voet of een oog I 1^0." duim of wijsvinger I UÜ.' been of armI *naere vmger. ï)at zijn gemeenlijk de prettigste raads vergaderingen, waarin één onderwerp de be langstelling gaande houdt en de overige van [ondergeschikt belang zijn. Bij de gewijzigde [Werkmethode, om als regel iedere veertien [Oagen te vergaderen, zullen we dergelijke 'agenda's met één hoofdschotel wel meer krijgen. Gisteren was het voornaamste stuk 'het voorstel tot reorganisatie van het middel baar en gymnasiaal onderwijs. Men kent het rapport der door B. en W. ingestelde com missie, welke tot vérstrekkende conclusies kwam, door het dagelijksch bestuur overge nomen. Over dat rapport is in de betrokken kringen heel wat te doen geweest en wij hadden wel wat meer terugslag van die cri- tiek in den Raad verwacht. In ieder gevai hadden wij ons wat meer van het debat voorgesteld; een beetje is het wel een te leurstelling geworden. Vooral de lichte hoe- rastemming, waarmee de meerderheid van den Raad het werk der commissie begroette, deed ons vreemd aan. Hoewel in hoffelijke termen lieten een nuchter-zakelijk woord van den heer Van Liemt en een knappe, /deskundige rede van Mr, Heerkens Thijssen verstaan, dat er toch nog wel menschen in Haarlem zijr® die den arbeid der commissie verre van wonderwerk vinden. Eerlijk ge legd, was onze aanvankelijke indruk van het rapport verre van een waardeering. Na eer ste kennismaking hielden wij deze gedachte over: men wil de gemeente een lyceum laten stichten uit vrees voor concurrentie met de drie hier bestaande bijzondere lycea. Maar men zit met twee zelfstandige onder wijsmannen van naam (dr. Spoelder en Ir. van ■Mourik Broekman) en. met een verbouwd gymnasium verlegen. Nu heeft men voor deze verlegenheid een uitweg meenen te vinden door een lyceum te bedenken, waarin bei de genoemde heeren den baas kunnen spe- 'en en dan in „een gebouwencomplex" waar in het dure gymnasium is opgenomen. Wij ge ven toe, dat de rede van mr. Bruch ons geen recht geeft om deze fictie nu nog als Werkelijkheid te handhaven. Er klonk in die rede een idealistische klank. Toch misten wij de kracht van een overtuigend be loog. En dat kon ook niet anders. Wij gc- looven gaarne, dat de commissieleden, staande voor een zeer moeilijke taak, nog niet wegwijs in de vele problemen, welke :er oplossing' lagen en onderling op menig punt verschillend, na vele vergaderingen en lange discussies tenslotte een gevoel hadden den steen der wijzen te hebben gevonden, 'oen zij tot een vernuftig plan kwamen, waarin ieder iets van zijn eigen terugvond. Maar wie dat gevoel van vaderschap over dat rapport mist en er nuchter tegenover staat, kan moeilijk enthousiast zijn. Immers, Voor het onderwijs zelf is het plan niet van Iroote waarde Mr. Heerkens Thijssen, die van paedagogisch en breed maatschappelijk standpunt de ongereptheid van de gymna siale opleiding tegenover de halfslachtigheid van de lyceum-gedachte bepleitte, werd door geen der leden van de commissie tegen gesproken. Integendeel, mr. Bruch en mr. Mingenberg moesten hem op dat punt wel bijvallen. Wat zij daartegenover stelden wa ven niets dan opportunistische overwegingen: de ouders beginnen meer en meer aan het lyceum de voorkeur te geven, omdat daar de beroepskeuze twee jaar wordt verplaatst; bet openbaar middelbaar onderwijs komt door de bijzondere lycea in den knel dus moet ook de gemeente een lyceum heo- ben. De voorstanders van bijzonder onder wijs hebben daarna betoogd, dat zij aan het openbaar onderwijs volle levenskans willen Seven, dal- zeiden ook mr. Heerkens fhiis- sen en de heer van Liemt En het was wel bet mooiste deel in de rede van mr. Bruch, dat hij, met een herinnering aan dr. Kuyper, den schoolstrijd enkel en alleen met geeste lijke wapens wil uitgevochten zien. Het heeft ivfs aantrekkelijks dezen anli-revolutionair als vurigen pleitbezorger voor het openbaar "'iddelbaar onderwijs te zien optreden en de hooren betoogen, dat de gemeente in den soncurrentiestrijd met het middelbaar onder- jWijs ook een lyceum moet hebben, hoe men over die lyceumgedachte zelf dan ook denxt. doch kunnen wij ons een nog juister stand punt denken, al is de verdediging daarvan door voorstanders van,het bijzonder onder- Wijs ook eenigszins verdacht. Wij kunnen °ns n.m. dit denken, dat de Overheid in casu de gemeente, zich stelt op dit stand- Punt: er moet goede onderwijgelcgenheid z'in naar ieders behoefte. En zóó beschouwd 'ijkt ons een gemeentelijk lyceum totaal overbodig. Immers, er is hier een R.-K. en een Christelijk lyceum en daarnaast nog een Vuutraal, het Kennemer lyceum, dat hoewel a's stichting particulier, in richting in niets Van openbaar onderwijs verschilt. Geen in woner van Haarlem behoeft zich dus le beklagen, dat er gebrek is aan lyccumonder- wijs. Wanneer nu vaststond, dat een lyceum een oogpunt van onderwijs de voorkeur b°ven de bestaande instituten van onderwijs nad; wanneer vast stond, dat het gymnasium 2n de H. B S. hadden afgedaan, dan was -r natuurlijk voor de gemeente alle aanlei ding om zich op een lyceum terug le trek- inrichtingen moeten ongerept gehandhaafd blijven dat is de conclusie der commissie geweest en daarmee heeft de geheele Raad zich ook ten slotte vereenigd. Maar voor de lyceumvondst met en naast de bestaande openbare middelbare scholen kunnen wij dan ook weinig bewondering hebben. Nogmaals, het is voor een voorstander van hijzonder onderwijs niet zoo gemakke lijk dit standpunt te ontwikkelen; zoo licht wordt men ten onrechte! verdacht het openbaar onderwijs te willen tegenwer ken, Daarom begrijpen wij, dat niemand der rechtsche raadsleden zoo onomwonden uit sprak, wat wij hier betoogden, al kwam in de redevoeringen van de heeren Heerkens Thijssen en van Liemt wel uit, dat zij in den aan de reorganisatie-commissie toegezwaai- den lof maar zeer matig deelden. Bovendien er was voor de rechtsche leden nu nog weinig aanleiding om zich te verzetten Wanneer het rapport der commissie tot kostbare conclusies had geleid en deze door B. en W. waren overgenomen, dan zouden er wel harder noten zijn gekraakt. Alleen mr. Bruch schijnt van de rechtsche raads leden desnoods voor geen kostbare conse quenties terug te deinzen. Intusschen had den B. en W. het denkbeeld der commissie, om het. gymnasium in één groot gebouwen complex tot lyceum om te tooveren, met overgenomen, maar de beslissing over de uit voering, dus den financieelen kant der zaak, tot 1 December verschoven. Op voorstel van den heer van Liemt werd daar nu nog van gemaakt „tc zijner tijd", terwijl mede op aandringen van de heeren van Liemt, Miezerus en Joh. Visser aan den wethouder de verklaring werd ontlokt, dat met aanne ming van de voorgestelde reorganisatie in geen enkel opzicht op eventueele verbou wingen of nieuwen bouw werd vooruit ge- loopen. Ook andere leden van den Raad wenschten omtrent de huisvesting der her vormde middelbare scholen nog niets te be slissen. zoodat B. en W zich genoopt za gen uit hun voordracht weg te nemen het voorstel om het gymnasium te zijner tijd in hetzelfde gebouwen-complex als het lyceum onder te brengen. Uit een financieel oog punt was het voorstel aldus weinig gevaar lijk geworden en is bet ten slotte met al- gemeene stemrqen aangenomen. De Raad heeft verder nog besloten om van de verwerping der begrooting door Ge deputeerde Staten in hooger beroep te gaan bij de Kroon. Het voorstel-Peper om boven dien nog een prótest-motie tegen het dage lijksch bestuur van dit gewest aan te ne men, kreeg maar twee stemmen. Bij de be strijding van de motie-Peper brachten de heeren Joosten en Reinalda nog naar voren, dat de Kroon het wel laten zal om het besluit van Gedeputeerden goed te keuren, omdat dan eerst de Haarlemsche verorde ning regelende de vacantietoeslagen moest worden gecasseerd. D e soc. de n. spre kers gaven daarmee blijk geen hoogen dunk te hebben van de juridische kennis van Gedeputeerden. Intusschen vertrouwen we in dezen niet te vast op de „juristen" Joos ten en Reinalda! Het is iets anders een ge meentelijke verordening onwettig te verklaren, iets anders de toepassing dier verordening in haar financieele gevol gen in bepaalde omstandigheden ongewenscht te achten. De heer Castricum hield verder nog een pleidooi voor de wenschelijkheid van va cantietoeslagen als band tusschen personeel f nemer Lyceum Tentoonstelling van sierkunst en grafische kunst tot'8 Juni. Dagelijks geopend van 11 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89A uur R. K. Arbeidsbeurs voor mannee en jongens Sociëteit St. Bavo, Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 balf 9 uur. s Zaterdags alleen van 92 en van 26>i en 's avonds van haii 8— van half 8half 9 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat t Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned, R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309. Overveen (dr. C. Bos). R K. Leestaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van j 1012, van 25 en van 710 uur, be-1 halve des Maandagsochtends en op Zop- en Feestdagen Uitleenen van boeken] van 2 tot 5 uur en van 79 'uur. Woens- t dafimiddag ruilen van fcindfboeken.^ St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m, gezellig samenzijn voor HoIIandsche meis jes, die hier geeu tehuis hebben Tel. 11671. R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 f»* op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen - Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het éroen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging" van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek [Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie,, iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kenr,en aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis gevel Van het gedeelte strand, dat onder de ge- meente Zandvoort behoort, zijn 4 K.M. in pacht bij de gemeente zelf. Dit is het strand tusschen paal 64 en 68. Het gedeelte ten Zui den van paal 68 en ten noorden van paal 64 behoort aan het Kroondomein. Bij het mi nisterie van Financiën bestond geen bezwaar dat de gemeente bij de politie-verordening het kampeeren op het geheele strand ver bood. Burgemeester en Wethouders zijn ech ter bevoegd van deze verbodsbepaling onthef fing te verleenen. Dit college heeft nu beslo' ten het kampeeren op het gedeelte strand van af de grens der gemeente Bloemendaal tot strandpaal 64 geheel te verbieden. Het ge deelte van den voet van de opgang bij den Bc- dega van den heer W. H. Driehuijzen, op het eind van de Boulevard Paulus Loot, tot aan strandpaal 68 toe, wordt bestemd voor kam peeren voor dag en nacht. Het verdere ge deelte van paal 68 af tot de grens der ge meente Noordwijkerhout wordt beschikbaar gesteld voor kampeerders voor den dag. Om te kampeeren voor dag en nacht moet men een vergunning hebben. De kosten daar van bedragen f 1 voor een week of korter. De tent moet geplaatst worden op de plaats, die zal worden aangewezen door een persoon die belast is met het toezicht. De tent moet bestaan uit ondoorzichtig linnen of ondoorzichtig doek. In de tent mogen geen eet- of drinkwaren of andere artikelen worden verkocht of ten verkoop aanwezig zijn. Papier of afval van eetwaren of anderszins mogen niet uit de tent op het strand geworpen worden. Bij het verwijde ren van de tent moet het strand in denzelf den toestand worden achtergelaten als het was voordat de tent geplaatst werd. Alle mo gelijke voorzorgen moeten worden genomen om brandgevaar te voorkomen en'al de ver dere te geven bevelen door of namens B. en W., in het belang van de veiligheid, de orde het verkeer of de zedelijkheid moeten on middellijk worden opgevolgd. De voorwaarden die worden opgelegd aan 7, de personen, die alleen voor één dag wen en overheid een speech,e. dat, ook al acht 4^ kampeereil komen) wat betreft het ken en het gymnasium en de H. B. S. lang- *aam te liquideeren. Maar, alle bestaande men het geven van deze toeslagen uit de gemeentekas in dezen tijd ongewenscht, toch sympathiek aandeed. Bij de rondvraag heeft wethouder Rei nalda. op een interpellatie van den heer Joosten, over den toestand der grachten, meegedeeld, dat cr afdoende maatregelen worden beraamd. Maar dan zal er niet meer of rr-inder dan een geheel nieuw rioleering- stelsel moeten komen. Geen kleinigheid. In middels kunnen wij mettertijd 'n voorloo- pig voorstel van B. en W. verwachten. Laten wij hopen, dat hel gelukken mag nu eindelijk eens de oplossing te vinden; zelfs voor kostbare maatregelen mag de gemeente niet terug schrikken. Het is een levensvraag voor Haarlem of dc stank van de grachten kan worden weggenomen. Want wat is een luxe bloemenstad, waarin men met een zak doek voor den neus moet wandelen? zo'gen van het niet verontreinigen van het sr \d en het verkoopen van artikelen, over-, een met de hiervoren genoemde bepalingen Alleen zijn geen eischen gesteld ten op- chte van de tent en hier moet men zorgen De Staatscourant bericht de herbenoeming met ingang van 16 Juni van den heer C. Maarschalk tot burgemeester van Haarlem. Hierboven reproduceeren wij het portret van onzen burgervader, aan wien het, met Gods hulp, gegeven moge zijn in de volgen de zesjarige periode van zijn burgemeester schap Haarlem Groot Haarlem tot steeds hoogeren bloei te brengen. dat tusschen zonsondergang en zonsopgang, alles van het strand verwijderd is. Men moet ook in het bezit zijn van een vergunning en die kost ook f 1. De afgifte van de vergunningen wil men op dragen aan den heer W. H. Driehuizen, daar hij in die omgeving woont en het gemakkelijk is voor de kampeerders. Twee of meer per sonen zullen worden aangewezen om toe zicht te houden. Van 's morgens 6 uur af tot 's nachts 12 uur zal steeds een persoon aan wezig zijn. Komen er om na 12 uur 's nachts nog menschen aan, dan kunnen die tot den anderen morgen niet een plaats opzoeken. Er zullen twee privaten geplaatst worden op het gedeelte waar dag en nacht gekampeerd mag worden. Waterleiding zal er aangelegd worden. De personer* die met het toezicht op het kampeeren belast worden, zijn ver plicht toezicht te houden op de waterleiding en de privaten schoon te houden. Aan de wa terleiding zal een fonteintje geplaatst worden dat voortdurend stroomt. De opgang naar het strand zal verbeterd worden, De personen belast met het toezicht moe ten zorg dragen dat elke kampeerder zulk een plaats met zijn tent inneemt, dat het ver keer niet wordt belemmerd en een kampee- rende die in zijn omgeving staat niet hindert. Met het aanwijzen der plaats die ingenomen moet worden, moet stelselmatig te werk ge gaan worden volgens de gemaakte afschei dingen op het strand. B. en W, stellen den Raad voor een crediet te verleenen van f 2000 om het strand daar geheel in orde te maken. Wanneer alles zoo op het vrije strand ge regeld is, zal dit een groote verbetering zijn boven andere jaren. Jammer dat de regeling nog niet ingevoerd kan worden voor de Pinksterdagen. Maar de Raad moet eerst aan het meerendeel nog zijne goedkeuring hech ten. De leges zullen voor de Pinksterdagen nog niet geheven kunnen worden, want de ver ordening is (jog niet Koninklijk goedgekeurd. De Harmonie-vereeniging „Harmonie Crescendo" zal Zaterdag te half 7 een sere nade brengen aan den heer J. Bos, Romo- lenslraat 62rood, zulks in verband met het 25-jarig jubileum van den heer Bos als secretaris van de thans jubileerende zang- vereeniging „Polyhymnia". Het muziekkorps zal zich op den Hceren- singel, nabij de Kippenbrug opstellen. Naar wij vernemen, zijn met het oog op de a.s. zomermaanden door de directie der N, Z. H T. M. bijzondere maatregelen ge troffen in verband met de te verwachten drukte in die maanden. Op de lijn AmsterdamHaarlemZand voort zal vanaf 31 Meihalf September op Zon- en Feestdagen de 15-minuten-dienst rij den tot des avonds 11 uur. Tot op he den was dit tot 6 uur 's-avonds. Bovendien zal er op die dagen tusschen Haarlem en Zandvoort van 's-morgens 9 uur tot des avonds 11 uur, halt 12 ,een 7 A-minuten- dienst onderhouden worden. Dit zijn wer kelijk prachtige maatregelen, welke een re gelmatig verkeer zeer zullen bevorderen. Op de lijn SoendapleinHaarlemHeem stede wordt met ingang van 5 Juni een zeer verbeterde dienstregeling ingevoerd, n.l. een 6-minutendienst. Het vorige jaar was dit 'n 10 minuten-dienst, zoodat dus ook op deze stadslijn de regeling van den tramdienst 'n prachtigen vooruitgang heeft gemaakt Door de opticiensfirma Vink, Spekstnat 1, alhier, wordt eep aardige reclame uitg:ge- ven in den steeds meer algemeen vorden- den vorm van een verhaaltje, dat in onder houdende, eenvoudige taal, onder den titel van „Grootvader bril vertelt", spreekt van het verschil tusschen de ouderwetsere en moderne brillen. Eenige afbeeldingen van verschillende modellen verduidelijken een en ander. Het Teijler's Museum alhier, heeft aange kocht een groote aquarel 't Jagertje van Willem Rip en ten olieverfschilderij van Willem Roelofs, een vischstiileven. "•nf// I I TREIN EN BRANDGEVAAR. Consternatie. De trein van 4.48 vertrok gistermiddag uit Amsterdam naar Haarlem met goeden moed en veel passagiers. We waren nog niet ver eoorbu Sloteroijk- toen een juffrouw van geposeerden leeftijd in mijn coupé hoorbaar ging snuiven als een paard, dat de lucht van naderende wolven opvangt. Ruik u het oo-k? vtöeg ze. Ja, zeiden we. Maar wat ruikt u? Brand, natuurlijk. Het komt van onder me voeten. Dan mag u met uw voeten wel wat voor zichtiger wezen, juffrouw, sprak een man in den hoek. U kon den boel wel eens aan steken. Nog spetten as er een verschikkelijk ongeluk gebeuren kan! vlamde de juffrouw. As 't doorgaat met ruiken, trek ik ao de noodrem! We snoven „allemaal nog eens. Werachtig, .zei er een, de juffrouw heb toch gelijk; d'er brandt- hout. O, zoo! riep ze. Nee, mijn neus be driegt me niet. Maar we kenne d'er toch zóó maar niet bij biijve zitte! En metéén met een ruk, stond de trein stil; midden op hel baanvak tusschen Sloterdijk en Halfweg. Hoofden staken naar buiten. Uit het portier van de coupé naast de onze, zag ik een vrij sterke rook komen van brandend hout. Men had in die coupé aan de noodrem ge trokken en het treinpersoneel kwam op het onheil af. Het portier brandt, zei een deskun- dige. Moet je hem noodig in zijn oor fluiste ren als de rook naar buiten slaat; grinnikte een ander in de richting van den hoofd conducteur. Inmiddels overwogen de deskundigen hoe het vuur het best in zijn hart zou zijn aan te tasten. Met sleutels en schroevendraaiers werd de deur genaderd. Als je eens wat water bovenin gooide, stelde een belangstellende voor. Dit denkbeeld werd uitgevoerd. Het vuur siste, de rook trok af, de hoofden gingen naar binnen en dc trein zette koers naar Haarlem. Met eenige minuten vertraging zijn we aangekomen, ongedeerd en ongeschokt in het vertrouwen in dè veiligheid van den spoorwegpassagier. Hoe 't brandje ontstaan is? Misschien hebben eindjes sigaar er schuld aan. Deze weck is het paardendepót, dat sind: 1922 in de cavalerie-kazerne standplaat: had, naar Amersfoort overgebracht, waar het met de daar bestaande rijschool wordt gecombineerd. In onze stad is nu nog de motordienst ge vestigd. Over het algemeen zullen de Haarlem mers, behalve de betrokken militairen en de' leveranciers, het verlies van het garnizoen wel niet erg betreuren. Maar de aandacht mag er wel eens op gevestigd worden dat nu én de Infanterie-kazerne èn de mooie cavalerie-kazerne met de daaromheen lig gende terreinen zoo goed als ongebruikt zijn. Wanneer of deze gebouwen nu weer .-en nuttige bestemming krijgen is moeilijk te zeggen. Het is wel een beetje kostbaar om ze alleen maar in petto te houden voor het geval dat we ze noodig hebben in tijd van mobilisatie of oorlog. Een grappenmaker deed ons jdezer dagen het idee aan de hand om de cavalerie- kazerne door eenige verbouwing geschikt le maken voor Provinciale Griffie. Het idee is op het eerste gezicht wTel wat vreemd. m*;ar misschien wordt er naar die mogelijkheid toch nog wel een onderzoek ingesteld. Waarom ook niet? Dat de twee kazernes tot in lengte van jaren ongebruikt blijven, kan toch moeilijk. Ook de gemeente Haarlem zou de ruimte der Infanterie-kazerne wel kunnen benut ten. Reeds werd een proces aangegaan niet het Rijk om dit gebouw, dat oorspronkelijk aan da gemeente toebehoort, weer terug te krijgen, maar het Rijk slaagde er in de Rechterlijke macht duidelijk te maken dat nog altijd de Infanterie-Kazerne in gebruik is. Formeel moge dat al juist zijn, maat moeilijk zal het Rijk toch kunnen volhou den dat het op dit oogenblik nog ovet de twee kazernes dient te kunnen beschik ken. Barometerstand 9 uur m.v.: 745. Stilstand. OPOAVF- Medegedeeld door het Kon NecL Meteorol. Instituut te de Bilt. waarnemingen in den morgen vav. 764.9 m.M. tr Naar 28 Mei. Hoogste Barometerstand Verdoe. Laagste Barometerstand 734.3 m.M. t« Stornoway. - Verwachting van den avond van 28 to den avond van 29 Mei: Meest matige, zuidelijke lot zuid westelij ken wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht nog enkele regenbuitjes, warmem Een deel van den Raad wil zelfs eer. nieuw, kostbaar gebouw voor de tweede H B. S! Haarlem's Gemengd Sociëteit „St Bavo" Koor 8 uur Alberdingk Thijm 8 uur Alg. R.-K. Propagandaclub 8 uur. Schoten Gemeenteraadsvergadering half 8 uur. Toonkamers August Oepkes, Prins Mau- ritslaan 9a, indamt recht tegenover Ken- 7:-?* Dezer dagen is alhier opgericht -de N. V. Nederlandsch-Indische filmmaatschappij,, welke tot doel heeft het vervaardigen van documentaire, indus'trieele, actueele, re clame en ander films en soortgelijke fotos te vervaardigen, hoofdzakelijk in Nedcrl.- Indië. Eveneens zullen cinematografische en fotografische werken, hoofdzakelijk in Indië vervaardigd worden. Het verhuren, verkoo pen en exploiteeren van films, foto s en filmwerken, apparaten en toebehooren is een onderdeel. Het maatschappelijk kapitaal zal bes,aar uit 200.000, waarvan 40.000 geplaatst Tot directeur is benoemd de heer B. D. Schie die eveneens directeur is van de filmfabriek „Polygoon". Tot commissarissen zijn o. a. benoemd de heeren M. C. E. Bongaerts, hoofd-ingenieur-directeur van den" Rijkswaterstaat, lid van de Tweede Kamer en ir. L. J. M. Feber, lid der Tweede Kamer en G. J. Houtsma, oud- president van de Factory der Ned. Handel maatschappij, oud-directeur van de Bank voor Indië. De Zeeuwsche Vereeniging ..Zeeland voor Haarlem er. Omstreken, gat gisteravond een feestavond in den Schouwburg aan den Jansweg. Rond 8 uur werd de bijeenkomst geopend- door den vice-voorzitter. den heer Dr- Wagenmaker, die de aanwezigen en depu taties van zustervereenigingen welkom heette. Hij sprak den wensch uit, dat er oortaan tooneclstukken zouden worden vertoond geheel op Zeeuwschen grondslag m taal berustend. De aanwezigen zongen hierna staande het Zeeuwsche volkslied, waarna de op voering plaats had van „Twee tegen één Zeeuwsch blijspel in 3 bedrijven voor Hel tooneel van Haarlem's „Zeeland" bewerkt door Heyblom. Het was een alleraardigst stuk met een vroolijke ontknooping. waaf den geheelen avond hartelijk om gelachen werd. Tusschen het eerste en tweede -bedrijl was er pauze, terwijl vóór de opvoering van het tweede bedrijf, het Zeeuwsch-Vlaam- sche Volkslied staande werd gezongen. Na afloop dankte Dr. Wagenmaker da medewerkenden vaa den avond. waarbij ook niet vergeten werd de kranige pianist, de heer A. A. Broekman, die van zijn spel' te genieten had gegeven. Het was voor „Zeeland een heel mooie: avond. Rest ons nog te vermelden, dat jonge dames, die bloempjes e. a. te koop aan-i boden, gekleed waren in Zeeuwscii cavhium.,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1