V erkeersongevallesu OS SPAARNEBANK De dagkaarten bij de tram. Het auto-ongeluk in den September- nacht van 1921. N. O. G. Haarlem. Gedenksteen W. Swart. Besmettelijke ziekten. De besproeiing van onze straten. t ■EN PORTEFEUILLE GEROLD IN EEN TRAMWAGEN. De dader aangehouden. Snippers. Vrijwillige Burgerwacht. Een wagenlading op straat. De Malariabestrijding. Het buitenland en de Int. Voorjaars bloemen tentoonstelling. Internationaal Zangconcours Polyhymnia". Programma DE BRANDSTICHTING TE ZANDVOORT. De gevolgen van kletspraatjes. Te water. BURGERLIJKE STAND. De vacante Notarisplaats In Heemstede. VK j HEDEN. 5% Nederland 1919 9915/ig H V. A. 567i/a 564 1533/8 153l/2 121/* 91 Vs 28 "/to 28a/4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN e 46i80 46/95 42,10 41.45 BAZEL f 48.20 48; 20 new-york De stank in de Haarlemsche grachten. Een nieuw rioleeringsstelsel. Gunning. De Feestavond ten bate van de Mensa Adaibertina. Een schitterend financieel resultaat. jubileum. Burgemeester Maarschalk herbenoemd. De Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Haarlem c.a. SCHOTEN. HEEMSTEDE LAATSTE NIEUWS. Steiger omlaag gestort. Doodelijke val. 5062 100.000. 13291 16936 1000. 1908 10245 19144 400. 1442 5058 6721 8239 16941 ƒ200. 1569 2413 2655 319S 7359 7644 S190 941.3 met 70 m.z 3457 m.z. met 70: 19591 m.z. 19597. De Gezantemaad opnieuw verdaagd. Geen berichten van Amundsen. Juweelendiefstal. Evenals het vorigs jaar, toen de tram- directies hiermede een welgeslaagde proef na tiën, worden ook voor dezen zomer de dag kaarten en ééndaagsche abonnementen weer •igevoerd. De kaarten en abonnementen zul- en geldig zijn op alle tram-en bootlijnen der V Z. H. T. Maatschappij, de Gooische j o uitrammaat schappij, de 2e Noord-Hol- t.'dsche, met ulbegrip van de trekschuit en de stoomtram naar Volendam en Edam. De dagkaarten zijn niet persoonlijk, uit iuitend geldig op den datum van afgifte en «•orden alleen op werkdagen verkrijgbaar gesteld. Ongetwijfeld zal er weer door velen jebruik worden gemaakt van deze gunstige en goedkoope reisgelegenheden. Deze kaarten en abonnementen zullen vanaf 2 Juni tot en met 3 October verkrijg bar zijn. Men herinnert zich de procedure die de veduwe van den noodlottig om het leven ge- tomen heer lluyter, die in een September- lacht van 1921 in een auto in de Leidsc'ne- raart geraakte, aanhangig heeft gemaakt te gen den bestuurder van die auto-mobiel, den leer Van der M., alhier. De rechtbank wees gisteren de we'duwe haar /ordering toe, en bepaalde dat het schadebe drag nader bij staat moet worden opgemaakt. In de vergadering van Woensdag 27 Mei .1. zijn gekozen tot afgevaardigden ter Alg. Vergadering van het Nederlandsen On derwijzers-Genootschap te Assen voor de ildeeling Haarlem de heeren G. J. Bettink en E. Geerts, alhier. De heer H. Brunink te Schoten werd gekozen als plaatsvervanger. In de Doopsgezinde School aan Je Rip- perdastraat, alhier, is gistermiddag de ge denksteen onthuld ter eerc van dc nagedach tenis van het in 1922 overleden hoofd dier school, den heer W. Swart, die veel geijverd heeft voor onderwijs in handenarbeid op de cholen. Over de week van 17 tot en met 23 Mei 925, kwam in deZe gemeente 1 geval voor an roodvonk en 1 geval van diphtheritis. Reeds vele malen schreven wij over de venschelijkheid van een goede besproeiing Ier straten, nu de zomer weer daar is. Wat teu beproeving is het dikwijls, in de stad te oeper. of te zitten na eenige dagen mooi, iroog weer. Eenige weken geleden konden wij op ver schillende plaatsen in de stad een witte, iic-achtige stof zien liggen, welke door den cinigingsdienst daar was verspreid. Dit ioedje. chloor-calciura, een nieuw middel, verd bij wijze van proef gebruikt. Waar dit .iet in vloeibaren toestand kan worden ver- preid. zijn er begrijpelijkerwijs nogal groote icveelheden voor noodig, waardoor het een ostbare geschiedenis zou worden. Het oornemen was dan ook, alleen hoofdstraten n pleinen hiermede te bedekken. Een groot oordeel evenwel was de duurzaamheid, de 'ndende kracht van deze stof. Slechts een ■ikele koer in de zooveel weken was het oodig, deze stof te verspreiden. Wij informeerden, of de proef als geslaagd loc'nt heeten doch hierop kon de waarn. irecteur van den Gem. Reinigingsdienst, de eer v. Driel, ons nog niet antwoorden, daar 'oor de overvloedige regens der laatste da- en, het chToor geheel was verdund en weg- espoeld. Evenals verleden jaar, wordt ook thans -eer gebruik gemaakt van een teer-emulsie, et Gouda sproeiteer, deelde de heer van Iriel ons mede. Dit voldeed vorig jaar uit- tekend, doch was toen nog al kostbaar. >oor een stevige prijsvermindering is het venwel mogelijk geworden hiervan meer ebruik te maken. Met deze sproeiteer wer en de straten achtereenvolgens drie maal espoten. waarna nog slechts een tiendaag- ;he besproeiing noodig was. Doordat het een vloeibaar product is, kan leu van een ton een veel grooter oppervlak- i bestrijken dan met chloor-calcium. Naar ns verzekerd werd, wordt alle mogelijke ioeite gedaan om een bevredigenden toe- tand te krijgen. Eenige dagen geleden kwam een klacht i ons blad voor van één onzer abonné's ver de slechte besproeiing in Schoten. Vo- ,tg jaar werden deze werkzaamheden door en Reinigingsdienst van Haarlem verricht, 'aar men ons echter mededeelde, is dit jaar pg geen regeling hieromtrent getroffen. Het ou dus wel aanbeveling verdienen zoo pot dig mogelijk hierin te voorzien, daar oorai met den aanleg van de nieuwe stra- er. of de verbetering van oude wegen, dik- •ijls een ware zandwoestijn wordt gescha- en, waarbij het geringste zuchtje groote .ofwolken doet opstijgen. Het was in den avond van Dinsdag 26 lei j.i.. toen met den laatsten dienst der S. M. uit Amsterdam een heer kwam, woonachtig te Haarlem. Gedurende de rit was hij een weinig igedommeld, toen hij ter hoogte ongeveer :an de Kruising Haarlemmermeerspoorweg n den Amsterdamschen straatweg tot de ■ntdekking kwam. dat hem zijn portefeuille vas ontrold. In verband hiermede is door de Haar- emsche recherche een onderzoek inge leid, wat tot gevolg had, dat zij te Am- terdam zekeren L.( woonachtig te Haar- bm, arresteerde, die ten slotte bekende iet feit gepleegd te hebben. Een gedeelte •an 't ontvreemde- is opgespoord en in be ing genomen. De portefeuille bevatte geen geldswaar- Jige papieren. De aangehoudene is aan de justitie overgeleverd. Reeds eenige dagen is men doende de poren van de Bloemententoonstelling te loen verdwijnen. Zoo wordt ook op de Dreef gewerki, om de aldaar tijdelijk ge- egde tramrails op te braken, zoodat van- laag of morgen ook hier weer de vroegere oestand zal zijn teruggekeerd, als voor enige maanden. Gisterenavond hield de Vrijwillige Bur gerwacht haar 6e jaarlijksche Algemeene /ergadering, in café Brinkmann. Dc voorzitter, dc heer O. van Lennep, oende .de vergadering met eenige woor- :en van welkom en memoreerde nog ven de groote demonstratie op 4 Mei van e burgerwacht in het Concertgebouw. Spr. ankte allen, die hadden meegewerkt-tot et tot standkomen van deze demonstra- e. Vervolgens werden de notulen door den cretnris. den heer F. H, Smit voorgelc- en en onveranderd vastgesteld.^ Aar 't jaarverslag ontleenen wij het vol- ende Het ledental verminderde in 1924 met 1 en bedroetf op het einde van het jaar 64. fn datzelfde laar w«e«ien bekaaid zes^ eerste, één tweede, 5 derde en één zesde prijs bij gehouden schietwedstrijden. Dc burgerwacht telt thans 6 Konings- schutters le klas en 15 tweede klasse. Het financieel verslag gat op de ont vangsten 3988.36 en de uitgaven 3997.56. Nadeelig saldo dus 9.20. Door periodiek altreden van eenige be stuursleden had verkiezing plaats, welks tot resultaat had, dal alle leden bij accla matie werden herkozen. Dit waren de hee ren O. van Lennep, voorzitter; F. H. Smit, secretaris, S. Reitsma, penningmeester en J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Na nog een woord van opwekking tot de leden sloot de voorzitter de vergadering Op de Raaks brak gistermiddag de ach teras van een met steenkolen geladen wa gen der firma P. De Steenkolen vielen op straat. De vracht werd op een anderen wagen overgeladen; persoonlijke ongelukken vie len niet voor. Het verkeer ondervond géén vertraging. In het gebouw van het Roode Kruis in de Kenaustraat No. 9, had vorige week Woens dag een bijeenkomst plaats van de tot het district Haarlem behoorende afdeelingen van het Witte Kruis en het Roode Kruis, ter be strijding van de Malaria. Voorjoopig verklaarden zich dc heeren Jhr. J. P. W. van Doorn uit Heemstede en dr. A. van Dam bereid resp. als voorzitter en se cretaris de verdere werkzaamheden voor de organisatie ter hand te nemen. Naar aanleiding van deze ons gedane me- dcdeeling zijn wij eêns ter bevoegder plaat se gaan informeeren naar het'doel van deze gestichte vereeniging. Het zal onzen lezers niet onbekend we zen, dat gedurende jaren de malaria door het Rijk werd bestreden, door betaling van de kosten. Sedert eenigen tijd, door bezui niging, is hier evenwel een einde aan geko men, Het Witte Kruis heeft nu deze bestrij ding ter hand genomen, met medewerking van het Roode Kruis en het Wit-Gele Kruis, In Noord-Holland werd daartoe opgericht een Provinciale commissie onder voorzitterschap van dr. J. J. Th. Doyèr, inspecteur van de Volksgezondheid. Deze commissie, ter zijde gestaan door een wetenschappelijke commis sie heeft nu haar taak aangevangen. Dis- tricts-comité's werden opgericht en daarna weer plaatselijke comité's. Zoo werd ook hier in Haarlem een districtscomité ge vormd, waarvan het bestuur, althans voor- loopig, is gevormd door de bovengenoemde heeren, Dc Provincie Noord-Holland nu is verdeeld in 11 districten. In het district Haarlem zijn o.a. opgeno men: Schoten, Heemstede, Velsen, Beverwijk, Bennebroek, Spaariidam, Spaarnwoude, Wijk aan Zee en Duin, enz. enz. Het bestuur van het Plaatselijke Comité alhier wordt gevormd door de besturen van het Witte en Roode Kruis. Het verschil tusschen de malaria-bestrij- ding van vroeger en thans bestaat daar in, dat waar vroeger liet Rijk de kosten droeg, deze thans door de menschen zelf zullen moeten worden gedragen. Voor een behoor lijke voorlichting van de menschen wordt na tuurlijk zorg gedragen èn door het vertoonen van films en door voordrachten. Een hoofd controleur en een districtscontroleur zor gen steeds met de toestanden op de hoogte te blijven, door inlichtingen van de plaatse lijke comité's. Zoo tracht men stallen en schuren, sloten en vijvers, kortom alle broeinesten van de malariamug te zuiveren van deze plaag door lisol, parafine of andere middelen. Vooral het parafineeren van verschillende wateren is een groote vooruitgang. Vroeger geschiedde dit ra et petroleum, doch dit is gebleken scha. delijk te zijn voor de beesten. De parafine heeft geen nadeelige gevolgen voor de bees ten, welke uit de sloten drinken, terwijl de viss^hen ook geen schade er van ondevin- den. Zooveel mogelijk wordt natuurlijk de me dewerking van gemeentebesturen ingeroepen terwijl op den duur getracht zal worden sub sidie te verkrijgen van het Rijk. De beschouwing van den New-Yörkschen correspondent van het „Hbld." over de Int. Voorjaarsjbioemententoonstelling te Heem stede heeft de redactie van dat blad aan leiding gegeven, hieromtrent nadere inlich tingen aan den heer Krelage te vragen. Deze merkte vooreerst op, dat er geen aanleiding was om in Amerika meer reclame te maken dan in andere landen, bijv. in En geland; maar overigens was het mak^n van die reclame overgenomen door de Neder- landsche Kamer van Koophandel in Ame rika. Er zijn 10.000 folders naar Amerika gegaan en daarmee is door de Kamer van Koophandpl gewerkt; ook de Holland- Amerika-lijn heeft haar medewerking bij het maken der reclame verleend. Als nu op de docltreffendheeid van die reclame aanmerking wordt gemaakt ge grond of ongegrond dan vergeet men, dat het tentoonstellingsbestuur alleen reke ning had te houden met de tentoonstelling en niet met de algerrffeene verkeersbalan- gen. welke wellicht met een grootere en uitgebreider reclame gediend zouden zijn. Voor het tentoonstellingsbestuur gold al leen de vraag of uit Amerika veel bezoe kers konden worden verwacht. Omdat dit niet het geval was, zou het onjuist zijn ge weest veel geld aan reclame in de Ver. Staten uit te geven. Ten eerste reilen de Amerikanen niet in het voorjaar, maar in den zomer; ten twee de viel de bloemententoonstelling te New York samen met die te Heemstede, witai- door verwacht kon worden, dat Amerikiaü- sche toeristen naar New York en niet naar Heemstede zouden gaan. Het aantal Ameri- kaanschc bezoekers werd dan ook op niet meer dan 500 geschat; hetgeen een ont vangst beteekent van 250. Wel heeft het tentoonstellingsbestuur er zorg voor gedragen, dat in vakkringen in Amerika voldoende bekendheid aan de ten toonstelling werd gegeven; van de vele uit- noodigingen tot die kringen gericht, iS dan ook ruim gebruik gemaakt. En o.a. was dan ook de Garden Club of Ameerica vertegen woordigd. Dat de tentoonstelling van een grootere en dus kostbaarder reclame inderdaad fittn profijt zou hebben getrokken, kan vorden geconcludeerd uit deze passage in dc be schouwing in 't vorig avondbl.: „Hoewel ,nen niet kon verwachten, dat groote rehuren Amerikanen den Oceaan zouden oversteken, alleen om Heemstede te bezoeken, zou vroegtijdige voorlichting, tijdig genoeg cm Ameri kaansche toeristen te bereiken bij het opmaken van hun zomerreisplannen, Holland op talrijke reisprogramma's hebben ge plaatst." Dit zou zeker mogelijk zijn geweest, maar het maken der reclame voor de zomerre'sjes kan niet op den weg hebben gelegen v/jn het bestuur van de tentoonstelling, die vóós den zomer gesloten zou zijn.Daarom is het tentoonstellingsbestuur ook niet ingegaan cp het Amerikaansche voorstel om aan dc ten toonstelling vast te knoopen een congres in September te houden. Zulk een congres is zeer duur en het zou den bollenhandeluren weinig baat brengen. Bij het maken van dc reclame voor de bloemententoonstelling heeft dan ook alleen het doel voorop gezeten, de onderneming fi nancieel te doen uitkomen; en daarin is men .geslaagd. Het gebruiken van deze tentoon stelling voor het maken van algemeene re- clapie voor ons land lag buiten het bestek van het tentoonstellingsbestuur, al heeft het waar dit gevraagd werd zijn medewer king steeds, zooveel als toelaatbaar was, ver leend. Dc Jury voor dit concours is samengesteld uit de heeren: J. C. Anderson; H. Andriessen; Ant. Aver- kamp: Jac. Bonset; Hub, Cuijpers; Sem Dres den;' S. Gokkes; W. Hespe; J. F. Keja; Olivier Koop; Jos. de Klerk; Jac, A. Maas- sen; Otto W. de Nobel; Israel J. Olman; M. C. v. d. Rovaert; P. Versloot; Alph. Franken; j p Wegens verblijf tot herstel van gezondheid in het' buitenland, heeft de heer Nic. Ger- harz als jurylid moeten bedanken. Voor de demonstratie Kinderkoren is de jury als volgt: Mevr. B. Frensel Wegener- Koopman; Mevr. Cath. van Rennes; Mevr, A. Schuil-Hol en de heeren Jos. de Klerk en Jan de Nobel. Dc navolgende verplichte koren zullen worden uitgevoerd: In de 3de. afd, Mannen koren: „Een vrouw van Olivier Koop. In de 2de afd. Mannen koren: ,,'t Is dag van Jac. A. Maassen. In de 1ste afd. Mannen koren: „Na Zon s óndergang aan zee", van J. C. Anderson. In de hoogste eere-afdeeling Mannenko ren: „Gloria in Excelsis Deo", van Otto de Nobel. In de 3de aid. Gemengde koren: „Als de Ziele luistert", van Joh. Keja. In de 2de afd. Gemengde koren: „Jesus slapen gaan van J. C. Anderson. In de 1ste afd. Gemengde koren; „De om- kramde boot van Jac. Bonset, In de afd. Uitmuntendheid Gem. koren: „Zonneloop", van M, C. v. d. Rovaert. Voor Vrouwenkoren: „Elfendans", van M. C. v, d. Rovaert. De Kinderkoren zullen een werk a Capel- la en een werk met begeleiding ten gehoore brengen. Door de buitengewone deelneming aan t Concours heeft het bestuur het aantal prij zen uitgebreid en wel de 3e afd. onbekr. gem. Koren met 3 prijzen; 3de afd. bekroonde ge mengde koren 3 prijzen. 2de afd. Gem. koren 2 prijzen; 3de afd. bekroonde mannen koren 3 prijzen; de 2de afd. mannenkoren 2 prijzen. van de Muziekuitvoering in Den Hout op hedenavond, acht uur, te geven door de Haarlemsche Orkestvcreeniging onder lei ding van den heer Willem Knikker. 1. Marchc militaire fran<;aise, C. Saint- Saens; 2. Ouverture „Mignon", A. Thomas; 3. Fantasie de l'opéra Samson et Dalila", C. Saint-Saens; 4, .Sylvia,", ballet, L. Delibes; 5. Ouverture „11 Barbierc di Sevi- glin", G. Rossini; 6. La Feria, Suite d'Orchestre, P. Lacombe; 7. Fragment! dell'opera „La Bohème" (op speciaal ver zoek), G. Puccini, In een deel der oplage van de Nieuwe Haarl. Crt. van gisteren deelden wij mede, dat in de villa „Veenlust" te Zandvoort brand was gesticht door een Duitsche dienstbode, die daarna spoorloos verdween, doch later in de duinen werd aangehouden. Men schrijft ons uit Zandvoort, dat deze daad waarschijnlijk het gevolg is van kletspraatjes. De vermoedelijke drijfveer voor het aan stichten van den brand moet gezocRt wor den in den angst voor het verliezen van haar betrekking. In een vorige dienstbetrekking was iets voorgevallen, waarbij de»politiehulp werd ingeroepen, Hoewel er volstrekt geen be wijzen waren, en het onderzoek eer het tegendeel van de beschuldiging bevestigde, heeft men het noodig geoordeeld, dit voorval nog eens opnieuw naar voren te brengen. In angst om zonder betrekking te geraken en om toch haar loon te ontvangen, dacht ze als hulpmiddel deze schadeveroorzaking te hulp te moeten roepen. Gelukkig is .nog erger voorkomen. Ook door het spoedig terugvinden van dit slacht offer van dorpsklctspraatjes. Den heer E. Th, Honschoten, die haar in het duin wist op te sporen, komt daarvoor wel een woord van lof toe. Door de verblindende lichten van een pas- seerende auto geraakte de bestuurder van een rijwiel, de heer K, uit Amsterdam in de Haarlemmermeer, de kluts kwijt, waardoor hij het stuur niet meer meester kon blijven en met fiets en al in de wegsloot terecht kwam. Een paar voorbijgangers slaagden er spoe dig in den man uit rijn levensgevaarlijke positie te bevrijden. Hij kwam er met een nat pak, den schrik en een gehavende fiets af. Ondertrouwd: 28 Mei: W. C. Bou(nan en M. A. Spleet; P. J. v. Leeuwen en M. M. v. Eijk; G. I.. Schepers en C. N. Voet; J, Nederkoorn en S. Daudeij; W. A. Eykema Overweg en J. C. Bouvij; G. A. Luitingh en M. A, de Vries. Getrouwd: 28 Mei: P. Timmers en C. Terhaak; J. Gilein en M. C. Roekens; J. H. Bongers en M. E. Nijssen; W. Kok en A. v. d. Leur: K. v. Brederode en M. v. d. Vijgh; W. Treffers en E. F. dc Regt; A. de la Court en M. v.Dijk; W. J: Oxsener en A. v. Arum; F. P. Kuift en G. G. Hesselink; D. Goedkoop en H. J. L. Beukman. Overleden: 28 Mei: N. Kok, 64 j.. Gr, Houtstraat; 27 Mei; M. v, d. VlistBlom, 88 j., Schalkwijkcrstraat. Geboren; 26 Mei: F, de Jong—Stolk, z,; 27 Mei: J. RijsdijkJans, d.; H. Machielse de Boer, z.; G. BicreSchoen, z.; H. !JfsOldenhof, z.; G. MarukDuits, z.; A. T. BankenSchmidt, d.; 28 Mei: H. F. v. BalenLamboo, z. Wij lezen in „Kath. Nederland", Door eervol ontslag van» notaris Boer lage is het notariaat te Heemstede vacant gekomen. Dc ,.N, Haarl, Crt." bericht, dat bereids pogingen in het werk worden ge steld om aldaar thans een tweede notari- celesl andplaats tc verkrijgen, zoodat een dier beide notariaten voor een katholiek kan worden bestemd, Voor het een en voor het ander is er aljc reden. Immers, toen dc aftredende notaris in Heemstede kwam. telde? de gemeente nog geen 5C00 inwoners. Nu is er de bevolking reeds 15000 zielen sterk en iedereen wèet, da! dit zielenaantal jaarlijks aanzienlijk stijgt. Heemstede is als woonplaats leer gezocht. Ofschoon de bevolking er voorheen over wegend R.-K. was, had men er evenwel nim mer een R.-K. notaris. Thans is de bevolking van Heemstede voor 44.79 pCt. R.-K. (volks telling van 31 Dec. 1920). De katholieken zijn met notarissen in het arrondissement Haar-. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden prijshoudend. 99iS/ig 6% Nederland 1923 102 ?/8 102 7/8 4'A Nederl. 1917 95 9/16 959/16 7% N.-L 1921 A... 103 103 6% N.-L 1923 D... 1021/2 102i/a HoIL Lloyd 73/ 8 Oude Vaart 713/4 dito Gem. Eigend. 56 Mij „Nederland"' 166 166 Scheepvaart-Unie 147V2 147 Rotterd. Lloyd 135 134 Paketvaart 160 161 Oi.de Boot 68V2 68 Holl. Stoomboot 18 Java Cultuur 375 3721/0 Jurgens gcw. 1025/ 8 1031/2 Koloniale Bank 200 202 I discbe Bank 151 153i/2 Cert Handel Mij. 13313/16 ,134 Resc. dito 1331/2 Phoenix 93 Ik Geconsolideerde Kon. Olie 3797/s 383 116 !/8 117^/2 Marine comm. 10 172 170 Actions id. 1741/2 174 C .mp. Merc. Arg. 12 Poerworedjo 132 1317/8 Oude Dell 3951/ 4 3931/4 Senembab 406i/4 4041/2 328 325 A'dam Rubber 2207/8 221 Serbadjadi 2311/2 oilau 131 130 Wai Sumatra 178 178 Dordtsche Petr, 3571/4 Southern Rails 92 Union 140154 6 1411/a 00 t- O) t— 'V abash Comm. Maxwell 65/8 28 MEI EERSTE KOERS LATERE KOERS 1 0 59.30 0.59.20' PARIJS 12.45 12.52' BRUSSEL 12.30 12,33 WEENEN 0.30 0.35 LONDEN 12.12 12.10 STOCKHOLM 66.60 66.75 KOPENHAGEN OSLO 2.491/2 2-491/ j6 ROME 9.90 9.95 iem bijzonder misdeeld. Hoewel de bevolking in dit gebied voor niet minder dan 32,84 pC't, R.-K. is, zijn er tot nog toe van de 38 standplaatsen slechts 5 (zegge vijl) voor R.-K. notarissen bestemd. Nog krasser wordt de wanverhouding, wanneer men alleen hei: kanton Haarlem beschouwt, waartoe ook Heemsiede behoort. Hier is de bevolking voor 39.02 pCt. of voor bijna 2/5 gedeelte R.-K. nochtans vindt men onder de 20 al daar gevestigde notarissen slechts 3 room- schen. Mogen vele Jcatholieke gegadigden met eer; „entsprechende" anciënniteit en een goeden staat van dienst hun soliicitatiestuk- ker- voor de vacature-Heemstede inzenden en den heer Minister van Justitie dwingen, eindelijk ook op dit terrein een klein beetje gerechtigheid te laten heerschen." Tot zoover „Katholiek Nederland". Geheel onderschrijvende wat 't blad naar aanleiding van deze notaris-vacature naar voren brengt, merken wij op, dat het zelfs mogelijk zou zijn een tweede notariszetel te Heemstede te vestigen en daarvoor althans een Katholiek te benoemen. In de gemeenteraadszitting van gisteren heeft wethouder Reinalda medegedeeld, dat binnen enkele maanden een inleidend voor stel van B. en W. is te wachten ter-bestrij- dig van den stank in de Haarlemsche grachten en singels. De wethouder zeide, dat het ccnigst afdoende middel hiertegen is verandering van. rioleeringstelsél. De fae- caliën moeten afgevoerd worden tiaar de zee, in bevloeiingsvelden of in diepe hel ders. Dc mogelijkheid hiervan zal worden onderzocht. Morgen begint de spuiing door het gemaal te Spaarndam. De Lighal aan den Schoterweg. Sedert eenigen lijd bestaan er plannen tot uitbreiding van den Lighal aan den Scho terweg. Een twintigtal bedden zal er bij geplaatst worden, waardoor 'het mogelijk wordt, dat 20 dag-patiënten en 20 patiënten ook voor den nacht daar kunnen verblijven, De uilvoering van dit plan ligt evenwel nog in een ver verschiet, mede in verband met de oprichting van 't nieuwe Kinderherstel lingsoord, „Nieuw Tihalatta". Kort en goed komt er van die bijplaatsing voorloopig niets bij gebrek aan de noodige finan ciën Door het Burgerlijk Armbestuur werd Dinsdag in het Stads-Armen- en Zieken huis aanbesteed dc voor het jaar 1925 be- noodigde manufacturen. De levering werd gegund aan de firma's J. A. M. Koehorst, H. A. Willen buiig, J. Th, Kort, G. W. Lampe en de N V. van der Waals. Naar wij vernemen, heeft de feestavond ten bate van. de Mensa Adaibertina, na aftrek van alle onkosten, een netto bedrag van 1.100 opgebracht. Een werkelijk schitterend resultaat! Vandaag herdenkt de heer J. G. v. d. Berg den dag, waarop hij vóór 25 jaar als draaier in dienst trad bij de N.V. Werf Conrad". De jubilaris ontving van de direc tie de gebruikelijke enveloppe en had ver der den geheelen dag vrijaf Ook van andere zijden mocht de jubilaris blijken van belangstelling ontvangen. Bij Kon, besluit van 20 Mei is opnieuw be noemd, met ingang van 16 Juni a,s„ tot bur gemeester van Haarlem, de heer C. Maar schalk. Een nieuw Kinderherstellingsoord. Nog .versch ligt de bloemendag, gehouden door bovengenoemde vereeniging in 't ge heugen en al Weer wordt een beroep gedaan op de liefdadigheid van alle Haarlemmers. Gedurende eenigen tijd is de vereeniging zonder kinderherstellingsoord. De proefne ming met „Tbalatta" (aan den Hoogen Duin en Danlschen weg) moest door te hooge ikoslen een einde nemen. De huur kon niet meer worden opgebracht en het stuk duin- grond te koopen was ten eenen male een onmogelijkheid Naar nieuwe plannen moest worden gezocht, 't Ja, als er iemand kwam, die een stuk duingrond voor een kinderher stellingsoord wilde schenken, was men in eens uit alle moeilijkheden, maar daar dit tot nu toe nog niet is gepresenteerd, zal ge tracht worden op andere wijze in het be staande gebrek te voorzien. Zooals men weet, ligt aan den Schoterweg dc Kinderlig- hal. Van het terrein, ongeveer een 17,000 M2. groot, wordt een 7000 M2. niet gebruikt. Plannen bestaan nu om dit gedeelte te be stemmen voor het nieuwe kinderherstel lingsoord Nieuw Thalatta". Dat hier even wel geld, en veel geld voor noodig is, zal niemand verwonderen. Het is daarom, dat wederom een beroep wordt gedaan op aller liefdadigheid. Het is geen weggegooid geld, men beschermt daardoor zichzelf en de kin deren tegen deze vreeselijke ziekte, de tu berculose. Hoe beter de bestrijding kan plaats hebben, hoe meer de ziekte ten gron de zal gaan. Beschermt men de kinderen, dan beschermt men niet alleen hun leven, doch ook dat van alle kinderen. In de kin derjaren is de genezingkans het grootst. Helpt dus allen mee om het gevaar der T. b. c. zoo veel mogelijk tegen te gaan en te vernietigen. Zooais wij reeds schreven, het oorspronkelijke plan bestond om in het bezit te komen van een stuk duinterrein. Het was eVemvel tot nu toe niet mogelijk zoo'n stuk grond te verkrijgen. In Leiden werd o.a. een terrein met villa ten geschen ke gegeven voor ditzelfde doel. Waar dit plan 'tot nu toe niet voor uitvoering vatbaar bleek, is men dan gekomen tot het verande ren van een gedeelte van het terrein aan den Schoterweg. Begrijpelijkerwijs zijn de kosten voor zoo'n verandering groot en daarvoor wordt wederom de hulp van allen ingeroepen. Er is ongeveer 10.000,— voor noodig. Reeds een flink bedrag is er bij el kaar. Door dc vereeniging worden nu aller aardigste inschrijvmgsbiljetten rondgestuurd, waaraan verschillende bonnetjes zijn beves tigd voor verschillende bedragen, vanaf 1 tot onbepaalde sommen, Bj.auweWeek-optocht. Ter gelegenheid van de Blauwe Week-actie, wordt heden avond een vaandeloptocht gehouden door Schoten, Het vertrek is bepaald op half 8 uur vanaf het Pretoriaplein. Verschillende drankweervereenigingen hebben medewer king toegezegd, eveneens de muziek/er- eeiiiging „Excelsior". In den stoet zal zich een tweetal praalwagens bevinden. Op verschillende plaatsen zal rust worden gehouden, waarbij dan een1 oogenblikje zal worden gesproken. TUINLIEDENVEREENIGING. Gisteravond hield de Onderlinge Ttiinliedenvereeniging: „Aerdenhout" en O. haar rnaandelijksche vergadering in 't lokaal Voor Chr. belangen, alhier. De opkomst was, gezien het slechte weer alleszins bevredigend. Ook de inzendingen ter keuring waren goed. Op 2 groote tafels stonden flinke collecties Gloxinia's en' Zaadbegonia's, benevens een aardige col lectie groenten, wat wederom ieders be langstelling trok. De heer Nieuwenhuis hield een leerzame inleiding over het kweeken van Gloxinia's, het zaaien, verspenen, de behandeling in de kas, de grondsoorten daarvoor en de bemesting. De heer Knapper hield een inleiding over het kweeken der Zaadbe gonia's, het sieraad onzer perken, welke planten het zoo keurig doen als randbe- plahting, zooals de zaaitijd, het verspenen de behandeling in den bak, enz. Vol be wondering was men over de fraaie planten die in de 2e week van Januari gezaaid, nu reeds volop bloemen gaven. De heer C. v. Iperen gaf een overzicht van de wijze van mooie en. vroege bloem kool kweeken, zoowel in den bak als in den kouden grond, evenals over de sla, nu een dei- meest gewilde groenten, en waar uit bleek, dat ook daar veel zorg aan be steed moet' worden. Door inleiders werden verschillende vra gen beantwoord. Het punt „groote excursie" lokte nogal besprekingen uit, Het doel zal dit jaar Arnhem zijn, en wel in de maand Augus tus. De voorzitter deelde nog mede, dat vrij reizen zal gegeven worden aan hen, die minstens 114 jaar lid is, en in het afgeloo- pen jaar minstens 6 vergaderingen bezocht hebben. Ook dames zullen „op eigen kos ten", in de gelegenheid gesteld worden, de excursie mede tc maken. Wederom meldde zich een nieuw lid aan. De keuring had het vólgende resultaat: Gloxinia's Van den heer Nieuwenhuis, 5 punten. Begonia Prima Donna van den heer Knapper, 4 punten en Groenten van den heer v. Iperen, 4 punten. Na een leer zame rondvraag, sloot de voorzitter de vergadering. MAASTRICHT, 28 Mei, Hedenmprgen is aan de nieuwgebouwde kerk in het Bos- schenveld een door schilders gemaakte stei ger van een hoogte van 14 meter omlaag ge stort. Dc schilders W. Saris, H, Willems en P. van Engelshoven werden zwaar gewond. Zij werden opgenomen met bekken-, ribben-, arm- en beenbreuken. Saris is er het ergst aan toe. Door den Gem. Geneeskundigen Dienst werden zij naar het ziekenhuis ver voerd. LEIDEN, 28 Mei. Gisteren is mej. S. in 438e NED, STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 28 Mei. 5e Kiasse Se Liisf. Hooge prijzen: 9965 11091 11221 11920 14082 15011 17507 18198 100. ƒ70: Prijzen van S 62 72 267 408 430 465 751 779 883 911 936 938 982 1008 1017 1061 1094 1137 1253 1386 1519 1560 1594 1698 1772 1794 1872 2045 2150 2565 2568 2622 2627 2704 2740 2935 2947 2972 3104 3148 3161 3382 3462 3581 3590 3658 3937 4015 4134 4420 4584 4605 4766 4788 4864 5031 5703 5724 5734 5802 5922 5993 6268 6383 6449 6517 6543 6882 7001 7Ö11 7032 7062 7166 7222 7230 7296 7393 7451 7515 7712 7837 7944 7969 7998 S058 8107 8139 8246 8356 8426 8704 9215 9257 9486 9493 9575 9737 9757 9814 10017 10086 10126 10131 10308 10348 10350 10413 10429 10442 10782 10811 10862 11318 11353 11481 11493 11580 11583 11607 11692 11707 11921 12065 12312 12342 12464 12474 12485 12536 12706 12773 12835 12868 13020 13183 13221 13262 13300 13530 14034 14144 14199 14250 14401 14495 14501 14519 14608 14611 14695 14707 14726 14803 14856 15002 15282 15481 15553 15607 15608 15685 15785 15799 15822 15980 16043 16083 16098 16133 16205 16227 16246 16723 16868 16886 16895 16933 17009 17045 17062 17130 17160 17215 17326 17444 17637 17681 17689 17750 17832 17998 18022 18284 18429 18448 18473 18500 18527 18545 18675 18718 19078 19240 .1.9299 19336 19396 19509 19539 19560 19566 19579 19591 19619 19717 19727 19877 19952 19966 20011 20016 20025 20224 20379 20438 20445 20450 20462 20603 20793 20948 NIETEN 45 88 144 153 170 203 207 223 225 254 301 351 389 456 467 474 497 526 530 555 569 574 577 580 589 620' 626 636 674 676 687 711 717 727 749 762 775 80S 81S 834 942 1014 1958 1064 1066 1071 1072 1105 1157 1159 1173 1218 1301 1360 1439 1462 1517 1528 1585 1607 1622 16 26 1636 16S7 1639 1673 1676 1696 1788 1791 1S39 1873 1881 1917 1045 1963 1991 2037 2050 2064 2076 2108 2119 2154 2165 2235 2276 2373 2375 2405 2409 2416 2423 2459 2598 2610 2634 2690 2693 2715 2731 2748 2857 2858 2937 2957 2998 2999 3030 3124 3176 3177 3187 3193 3202 3308 3314 3327 3328 3342 3421 3471 3488 3498 3585 3629 3678 3685 3706 3791 3872 %894 4001 4049 4229 4247 4251 4265 4309 4330 4375 4394 4397 4413 4441 4467 4470 4492 4510 4511 4534 4538 4576 4590 4612 4644 4674 4803 4835 4840 4923 4987 4989- 5019 5070 5156 5158 5163 5197 5230 5236 5360 5385 5434 5439 5442 5476 5500 5506 5512 5524 5548 5591 5666 5686 5714 5770 5809 5921 6045 6149 6158 6232 6300 6326 6360 6454 6486 6499 6566 6583 6606 6608 6613 6695 6723 6748 6768 6774 6795 6822 5828 6886 6949 7037 7041 7055 7103 7145 7149 7191 7307 7323 7346 7365 7426 7436 7502 7508 7528 7529 7533 7603 7643 7671 7736 77,62 7801 7802 7804 7815 7855 7904 7936 7965 8034 8077 8089 SI 34 8154 8163 8192 8214 8335 8343 8359 8362 8391 S409 8444 8469 8502 8678 8698 8708 8752 8877 8889 8903 8943 8956 9031 903? 9049 9067 9076 9083 9105 9131 913> 9235 9307 9319 9363 9402 9534 9578 9653 9667 9692 9730 9781 9851 9893 9922 9936 9944 9952 9957 9975 10012 10040 10069 10133 10195 10197 10213 10219 10232 10235 10251 10263 10281 10288 10311 10314 103S4 10402 10407 10408 10430 10456 10536 10562 10575 10602 10607 10613 10621 10664 10684 10702 10708 10747 10849 10890 10894 10971 10964 10980 10996' 11020 11036 11065 11095 11136 11151 11182 11189 11261 11293 11311 11315 11356 11387 11474 '11693 11478 11515 11536 11548 11648 11674 11737 11740 11748 11757 11762 11782 11796 11845 11857 11881 11919 12006 12024 12178 12194 12201 12256 12280 12384 12405 12412 12419 12429 12432 12460 12481 12492 12525 12546 12552 12565 12573 12574 12618 12635 12639 12663 .12665 12666 12698 12757 •12784 12817 12828 12977 12978 12986 13046 13051 13077 13125 13138 13167 13234 13278 13280 13311 13317 13339 13359 134ÖL 13418 13426 13459 13504 13522 13552 13568 13572 13579 13594 13680 13729 13732 13768 13783 13786 13788 13812 13827 13835 13860 13904 13909 13940 13947 13959 13980 14019 14043 14067 14110 14127 14159 14193 14220 14225 14249 14324 14326 14336 14349 14436 14449 14513 14550 14560 14568 14610 14628 14642 14644 14665 14754 14761 14817 14847 14848 14923 14973 14974 14979 14996 15019 15118 15191 15240 15371 15380 15394 15400 15423 15424 15450 15449 15478 15498 15562 15649 15664 15687 15698 15756 15759 15772 15790 15817 15820 15842 15844 15853 15889 15901 15903 15930 15943 15976 16011 16031 16107 16140 16141 16183 16198 16202 16290 16335 16358 16364 1641 916459 16506 16537 16545 16547 16623 16641 16644 16648 16663 16694 16702 16764 16793 16815 16825 16830 16844 16952 17012 17030 17048 17052 17067 17069 17072 17081 17144 17149 17161 .17183 17211 17291 17316 17332 17373 17418 17460 17462 17469 '17490 17496 17508 17538 17561 17573 17615 17645 17655 17665 17692 17E720 17722 17755 17762 17863 17884 17912 175.39 17987 18008 18028 18054 18066 18090 18177 18195 18196 18260 18350 18393 18397 18406 18432 18444 18455 18490 18573 18576 18584 18644 18645 18650, 18660 18662 18741 18769 18778 18872 18892 18975 19016 19023 19028 19108 19120 19137 19152 19157 19173 19287 19304 19337 19359 19361 19363 19410 19423 19449 19456 19529 19536 19646 19670 19715 19737 19767 19841. 19888 19895 19907 19960 19977 19982 19989 20012 20034 20049 20053 20070 20087 20106 20156 20157 20195 20212 20214 20229 20230, 20327 20364 20454 20494 20514 20515 20541 20546 20628 20631 20677 2069.3 20706 2072/ 20801 20817 20843 20907 20988 20990 5e Klasse 7e Ltlsf 240 niet; 15467 met 70 m.z, niet: 12512 m.z. 12612; haar woning aan het Galgewater van de trap gevallen. Zij bekwam een ernstige hersen schudding aan de gevolgen waarvan zij spoedig overleed. PARIJS, 28 Mei. Het wordt mogelijk-ge acht, dat de Raad van Gezanten, waarvan de bijeenkomst tot Zaterdag is verdaagd, niet eerder dan de volgende week zal bij een komen. Voordat de Raad bijeenkomt, wenscht de Fransche Regeering alle ge schilpunten met Engeland in zake de ont wapeningskwestie opgelost te hebben. KOPENHAGEN, 28 Mei. Gisteravond was nog geen bericht van Amundsen ont vangen. Knud Rasmussen, de bekende poolreiziger zeide, dat indien binnen 14 dagen niets was gehoord, hij geloofde, dat er iets met de vliegtuigen was gebeurd. Amundsen zal dan zeker trachten te voet terug te keeren en als de Noordpool is be reikt, zal dit zelfs,als hij over een maand levensmiddelen beschikt, een gevaarlijke onderneming zijn. CHICAGO, 28 Mei. Drie bandieten hebben uit een juwelierswinkel. tot een bedrag van 125.000 dollar aan geld en juweelen gestolen. De diefstal had plaats in een winkel in 't hartje van de stad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2