a fIet ontslag aan de huivende onderwijzeres. De nieuwe tariefwet. De Zuiderzeewerken. De Gasschool te Utrecht. Van het Hof. De Rijksweg AmsterdamAmersfoort. FINANCIËN. UIT ONZE OOST. Miangas Nederlandsch gebied? LUCHTVERKEER. Amundsen's vliegtocht. De toekomst van 't verkeer door jKamer zich te laten "itsPreken dat thans de lucht. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Installatie W. Warnaar. Militaire Pensioenwet. Pensioenwet voor de Zeemacht. Militaire Weduwenwet. Pensioenwetten reservepersoneel Mijnconcessiën. KERK EN SCHOOL. Z. Em. W. Kardinaal Van Rossum en de Missieactie in Nederland. De nieuwe Generaal der Passionisten. R. K. Universiteit. De eerste kerk aan de H. Theresia van het Kindje Jezus toegewijd. Terug uit de Missie. Pauselijke onderscheiding. Staking Maas- en Waalkanaal. MARKTNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Diefstal van linnengoed. Inbraak in een kerk. Vleeschvergiftiging te Bovenkerk. Toffelen te Uden. Een laffe daad. Noodlottige val. KUNST EN KENNIS. Internationaal Zangconcours te Tilburg. ORDE EN ARBEID. De schildersstaking in Den Haag. Boschbrand bij Neede. Doodelijk val uit een mast. Chauffeur door benzinedampen bedwelmd. Auto-ongeluk te Amsterdam. VISSCHERIJ. Het ontwerp niet 2212 stemmen aangenomen. De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag Tiet wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920, waarbij aan de ge meentebesturen de bevoegdheid wordt verleend om onderwijzeressen, die in het huwelijk treden te ontslaan, met 22 tegen 12 stemmen aangenomen (rechts tegen links). Het Eerste Kamerlid, de heer Van den 5ergh, heeft zich tot den Minister van Fi nanciën met de volgende schriftelijke vraag gericht: Is de Minister bereid den juisten datum op te geven, waarop de nieuwe Tariefwet in haar geheel in werking zal treden? Indien de Minister die mededeeling nog niet kan doen, zou hij dan bereid zijn. nu de verkiezingen voor de Tweede Kamer binnen zoo korten tijd zullen plaats hebben, met die invoering te wachten, tot het Nederlandsche Volk zich zal hebben uitgesproken. Stappen voor bespoedigde uitvoering. Op de vraag van het Tweede Kamerlid, den heer Van der Waerden, betreffende het tijdig nemen van maatregelen en het aanvra gen der gelden voor een voortvarende uit voering der Zuiderzee-werken, hebben de ministers van Waterstaat en van hinanciën geantwoord, dat voor het voortvarend uit voeren der Zuiderzeewerken een systeem van de financiering vereischt wordt, hetwelk de daartoe benoftdigde grootere kapitalen kan beschikbaar stellen. Een en ander maakt wijziging van de wetten van 14 Juni 1918 en van 20 December 1918 noodig. De daartoe vereischte wetsontwerpen hebben het Departement van Waterstaat 4 Mei j.l. verlaten. Het Eerste Kamerlid, de heer Moltmaker, heeft tot den minister van Oorlog de vol gende schriftelijke vragen gericht: 1. Heeft de Minister kennis genomen van de mededeeling van de Duitsche afgevaar digde ter Geneefsche Wapenconferentie, dat Duitschland bereid is, zonder eenig voorbe houd toe te treden, tot elke internationale regeling, welke op het doen verdwijnen van den stikgassenoorlog gericht is? 2. Acht de minister, mede in verband met deze belangrijke verklaring, 't niet ge- wenscht, nader te overwegen, of Nederland nu wel verdere maatregelen moet nemen, zich inzake eventueele gasoorlogen verder voor te bereiden? 3. Is de minister dan niet geneigd de voor- loopige maatregelen, tot oprichting van de militaire gasschool te Utrecht stop te zet ten, waartegen zoo groot deel der Urecht- iche bevolking bezwaar heeft gemaakt? 4. Is de minister in elk gevai niet bereid, elke handeling, welke mocht leiden tot op richting der school op te houden tot dat na do Kamerverkiezingen van 1 Juli 1925 zat zijn gebleken, of het Nederlandsche volk wel begeert, uitgaven voor dusdanige doel einden te verstrekken? 5. Acht de minister het niet gewenscht, op deze wijze het groote aantal tegenstanders van een militaire gasschool te bevredigen? De Koningin-Moeder heeft Woensdag ver gezeld van freule van Ittersum en mr. graaf van Limburg Stirum, een bezoek gebracht aan de Rekkensche inrichtingen voor zwak zinnigen en met groote belangstelling de verschillende paviljoens en de boerderij in ooger.schouw genomen. Na de thee gebruikt te hebben ten huize van den directeur, dr. Slot, vertrok H. M. onder de toejuichingen van de verpleegden. De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag het wetsontwerp tot onteigening ten behoe ve van de verbetering van den rijksweg Am sterdamAmersfoort zonder discussie en zender hoofdelijke stemming goedgekeurd. NATIONALE SPAARBANK. N. V. Spaarbank voor Katholiek Nederland, gevestigd te Nijmegen. Naar wij vernemen is in de op Zaterdag, 23 Mei 1925, gehouden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders, de Balans en Verlies Winstrekening over het derde boekjaar goedgekeurd, alsmede zijn Direc tie en Commissarisen gedechargeerd voor hun beheer. Het dividend over 1924 is vastgesteld op 5 pet. over het bedrag der verplichte stor ting, en is vanaf heder. betaalbaar op Divi dend-bewijs no. 3 te Nijmegen, ten kantore der Bank en in andere plaatsen bij de hee- ren Kassiers-Correspondenten. De heer M. van der Veen, accoutant, te Velp (G.), die aan de beurt van aftreding was, werd met algemeene als commissaris, j tevens Gedelegeerd-Commissaris, herkozen. Een merkwaardige mededeeling gevonden. Aneta meldt uit Batavia, dat in het Iandsarchief de merkwaardige mededeeling is gevonden, dat Miangas, waarover een thans aan arbitrage onderworpen geschil met Amerika bestaat, vroeger heeft toe behoord aan Radja Taboekan, wiens ge bied eigendom van den Nederlandschen Staat is geworden na de liquidatie van de Oost-Indische Compagnie. Goed weer in het Poolgebied. Volgens een telegram aan boord van de „Farm" aan de „Vossische Zeitung" ver zonden, is de toestand nog steeds onver anderd. In het Poolgebied heerscht goed vliegweer. Het uit Rusland en Siberië ge melde slechte weer beweegt zich in Ooste lijke richting en klaarblijkelijk niet naar het Noorden. Het zicht was Woensdag goed en helder. Uit Oslo wordt gemeld, dat de „Handels og Sjöffarts Tidende" een telegram uit New-York heeft ontvangen, %vaarin gezegd wordt, dat de zuster van Ellsworth heeft verklaard, dat haar broeder voor zijn ver trek had gezegd, zich voor den herfst van 1926 niet ongerust te maken, daar aan de mogelijkheid was gedacht, den terugweg over Allaska te ondernemen. Amundsen heden terugverwacht. Uit Kopenhagen wordt naar de Tel. ver neemt, aan het „Berhner Tageblatt" ge meld, dat de „Farm" de uiterste grens van het Poolijs nadert. Het weer in het Pool gebied is beter geworden. De lucht is zóó helder, dat Amundsen zonder meer naar Spitsbergen zou kunnen terugkeeren en landen. De te Spitsbergen achtergebleven leden van de expeditie hopen in verband hiermede, dar Amundsen heden of morgen ring verzoeken, een hulp-expeditie uit zenden te j Het amendement is daarom onaannemelijk voor de regeering. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) wenscht VLIEGTUIGEN VOOR 100 PASSA GIERS REEDS 30. 000 K.M. GERE GELDE VLIEGLIJNEN. Hugo Junkers, een bekend vliegtuigcon structeur uit Dessau, heeft een gesprek ge had met een redacteur van de „Neue Freie Presse", waarin hij zijn opvattingen over de toekomst van het vliegwezen uiteenzette. Het verkeer per vliegtuig zoo zeide hij is bezig een gewichtig deel van het heele wereldverkeer te worden en wordt met den dag belangrijker. Het gebruik van metaal bij het bouwen van vliegtuigen, heeft niet alleen de veiligheid van het luchtverkeer groo- ter gemaakt, maar ons tevens in staat ge steld doelmatiger vormen te scheppen en heel wat zuiniger te werken. Ook kan men nu veel grootere machines bouwen, welke na tuurlijk veel economischer zijn in het ge bruik. Daar een reis met een vliegtuig slechts ongeveer een vijfde van den tijd vergt, dien men thans nog doorgaans noodig heeft voor een reis over denzelfden afstand, is het van zelfsprekend dat het personenverkeer in de komende jaren steeds meer met behulp van vliegtuigen zal plaats hebben. Er zullen weldra vliegtuigen voor zoo wat 100 passagiers gebouwd worden en het is te verwachten, dat men over enkele jaren een geregeld vliegtuigenverkeer over den Atlan- tischen Oceaan zal hebben georganiseerd. Er zijn thans in Europa reeds ongeveer 30000 kilometer geregelde vlieglijnen en de vraag naar passages is zoo groot, dat men soms weken voor uit een plaats moet bespreken. Met de vraag naar meer luchtverkeersmoge- lijkheden gaat de verbetering der technische uitrusting gepaard. Men is thans reeds zoo ver gevorderd, dat een noodlanding bij vliegtuigen met meer dan één motor, vrij wel niet meer voorkomt, daar één motor voldoende is om het voortzetten der reis mo gelijk te maken. Van steeds grooter beteekenis wordt de aanleg der vliegtuighavens en der landings terreinen. Om de voordeden van het nieuwe snelle verkeersmiddel volkomen tot hun recht te laten komen, moet het vliegterrein makkelijk bereikbaar zijn. Het moet zich dus zoo dicht mogelijk bij de groote verkeers- centra bevinden. Bij de groote steden dus, en die steden zullen in het vliegverkeer de belangrijkste rol spelen, welke over het beste landingsveld beschikken. De technische verbeteringen zullen vooral den vorm der vliegtuigen gelden en daar de doelmatigste vorm beter kan worden bereikt bij groote machines dan bij kleine, zal dit nog een reden te meer zijn om de machines steeds grooter te bouwen. Op den duur zal men dan ook wel het thans gebruikte harde aluminium door staal kunnen vervangen en op den duur zal men zelfs motoren voor zware olie kunnen gebruiken. De groote vliegtui gen, welke men spoedig zal krijgen zullen dan in hun binnenbouw veel gelijkenis ver- toonen met groote passagiersschepen. Het feit, dat men voortaan dikker draagvlakken zal krijgen, zal het mogelijk maken in die „vleugels" zelf eetzalen en slaapkamers voor de passagiers in te richten. Vergadering van Woensdag 27 Md, namiddag 1 uur. Dc heer VAN VUUREN (R.-K.) brengt verslag uit voor de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer W. War naar, opvolger van wijlen den heer de Monté ver Loren. De Commissie adviseert tot toe lating, hoewel de naam van den persoon nu eens Warnaar dan Warnaer wordt geschre ven De heer MARCHANT (V.-D.) meent dat de Kamer zich eerst moet wenden tot het Centraal Bureau om te weten hoe precies de naam van den benoemde luidt. (Gelach). Het zou kunnen zijn dat de Kamer iemand toeliet, die iemand anders is, (Gelach) en dat bij belangrijke beslissingen niet vaststond dat het lid inderdaad niet had lid te zijn. De heer VAN VUUREN zegt dat het hier waarschijnlijk een schrijffout is, iets wat wel meer is voorgekomen. Hij acht het uit gesloten dat twijfel kan bestaan. De heer MARCHANT legt zich bij deze verklaring neer. De heer W. Warnaar wordt toegelaten. Hij legt de vereischte eeden af en neemt zitting. Voortgegaan wordt met het ontwerp der Pensioenwet voor militairen. Aan de orde is stemming over het amen- dement-Tilanus (geen terugwerkende kracht aan het cumulatie-artikel). Het amendement wordt verworpen met 34 tegen 26 stemmen. Dc heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) acht het niet meer noodig zijn amendement op artikel 54a te verdedigen. Hierin wordt de maatregelen genomen moeten worden tot vaststelling van de positie der z.g. oud-ge- pensionneerden In dien geest dient hij een motie in. De VOORZITTER stelt voor de motie op een nader te bepalen dag te behandelen. De heer RUTGERS (A.-R.) zegt dat de motie wel behandeld kan worden, maar vóór het reces kunnen toch geen maatregelen meer worden getroffen, waarvoor een wets ontwerp noodig is. Het voorstel van den voorzitter latere behandeling wordt aangenomen met 42 tegen 18 stemmen. Het amendement-Ter Laan wordt ver worpen met 44 tegen 15 stemmen. Overgangsbepalingen. De heer K. TER LAAN verdedigt een amendement om te bepalen dat op den mili tair, die vóór 1 Juli 1925 op wachtgeld ge steld is, van toepassing blijven de bepalin gen omtrent de regeling van het pensioen en die omtrent de ter beoordeeling van pen sioenaanspraken te maken berekeningen zooals deze op hen van toepassing waren vóór de inwerkingtreding. De heer TILANUS (C.-H.) licht een amen dement toe waarvan de strekking is beper king van bestaande pensioenen voor wacht gelders te niet te doen. Voor de toekomst heeft hij daarvoor geen bezwaar, maar hij wil wel het bestaande handhaven. Hij hoopt dat de regeering daar geen bezwaar tegen zal hebben. Dc MINISTER zegt, dat de aanneming van het amendement-Ter Laan een groot deel van het finantieel effect van het ontwerp zou wegnemen. Het is daarom, dat hij het amendement ten stelligste afwijst. Hetzelfde geldt voor het amendement-Ti- lanus. Het amendement-Ter Laan wordt verwor pen met 41 tegen 16 stemmen. Het amendement-Tilanus wordt bij zitten en opstaan verworpen. Het ontwerp is afgehandeld. Er heeft een tweede lezing plaats Vrijdag a.s. Aan de orde is thans de Pensioenwet voor de Zeemacht. De Regeering brengt wijzigingen aan over eenkomstig de wijzigingen aangebracht in de Pensioenwet voor de Landmacht. De eindstemming heeft Vrijdag plaats. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de Militaire Wedu wenwet. De heer TILANUS wenscht de met reser veplicht vóór 1 Juli 1925 gepensionneerde militairen vrij te stellen van bijdrage voor weduwen- en weezenpensioen. Het is een kwestie analoog aan die voor de pensioenen van de Landmacht. De MINISTER wijst dit amendement op financieele gronden af. Het zou te veel van het financieel effect der wijziging wegnemen. Ket amendement-Tilanus wordt verwor pen met 29 tegen 22 stemmen. De heer K. TER LAAN (S.-D.) verdedigt nu een amendement om te bepalen, dat de in deze wet aangebrachte wijzigingen niet van toepassing zijn op de militairen, die vóór de inwerkingtreding dezer wet op wachtgeld zijn gesteld of met reserveplicht zijn gepen- sionneerd. De MINISTER moet wederom dit amen dement afwijzen, omdat het dezelfde strek, king heeft als verschillende vorige amende, menten van den heer Ter Laan, die verwor pen zijn. De heer TER LAAN (S.-D.) trekt het amen dement in. Het wetsontwerp is afgehandeld. Vrijdag eindstemming. Aan de orde zijn de wetsontwerpen tot wijziging en aanvulling van de Pensioen wetten voor het reservepersoneel der land macht en voor het personeel der Kon. Ma rine-reserve. Na eenige opmerkingen van den heer K. TER LAAN (S.-D.) worden de algemeene beschouwingen gesloten. Het wetsontwerp is afgehandeld. Vrijdag eindstemming. Aan de orde is het wetsontwerp tot bijzon dere regeling voor het verlcenen van mijn concessiën. De heer v. d. WAERDEN (S.-D.) betoogt, dat dit wetje de mijnpolitiek grondig wijzigt. Het Parlement krijgt medezeggenschap in het toekennen van concessies, terwijl de exploita tie steeds meer aan particulieren wordt overgelaten. Uitvoerig critiseert spr, de mijn-politiek en wijst hij op de voordeelen der staats-cx- ploitatie, die ook door den heer Van IJs- selsteijn zijn erkend. De kolenproductie is in de laatste jaren zeer gestegen, gelijk uit de cijfers blijkt. De regeering wil van koers veranderen, waarbij zij niet betoogt, dat de resultaten der staatsexploitatie onbevredigend zijn. Feitelijk ontkent zij niets van de voordee 7 t, -1 rrri li Z,™ l» daaraan verbonden. Met particuliere een ra e c. ep exploitatie zijn allerlei gevaren verbonden. 14 nt H on I ic v-i 11 rio nortinuliorn nnornio to feitelijk reeds is werd ingesteld) als college van beroep bij geschillen. De Minister van Oorlog, de heer VAN DIJK is niet van meening dat gisteren al een beslissing is gevallen. Eigenlijk is er gisteren een confusie ontstaan en daarom acht hij het noodig te bepalen dat er beroep zal zijn bij een voor ieder geval aan te wijzen com missie. Daardoor wordt zooveel tegemoet gekomen aan den wensch van den heer Ter Laan. Als die afgevaardigde nu zijn araendement intrekt, zal spr. de wijziging in zijn voorstel aanbrengen. De heer K. TER LAAN trekt zijn amen dement in, waarna de MINISTER de wijzi ging aanbrengt. Art. 52. De heer K. TER LAAN verdedigt hierbij een amendement dat tot strekking heeft ein delijk een gunstige beschikking te verkrijgen in zake pensioen-aanspraken der oud-ge- pensionneerden. De regeling zal volgens hel amendement zóó zijn, dat allen die vóór 1 Januari 1918 gepensionneerd zijn, gelijk be handeld zullen worden als degenen die daarna gepensionneerd zijn, maar voor 1 Ja nuari 1920. Het is tijd dat nu eens een af doende regeling wordt getroffen De heer TER HALL (V.-B.) ondersteunt van harte en met veel sympathie het amen dement-Ter Laan. Misschien gaat dat iels te ver om gelijkstelling te vragen. .Spreker heeft herhaaldelijk verhooging dier pensioe nen gevraagd en wilde niet zóó ver gaan om gelijkstelling te vragen. Een verhooging van 40 pCt. acht hij alleszins biljijk. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) is ook vóór de strekking van het amende ment, maar meent dat het amendement niet zal brengen wat de heer Ter Laan zich voor stelt. De eenige weg die goed is, is dat een afzonderlijke regeling voor de oud-gepen- sionneerden wordt gemaakt. De MINISTER staat sympathiek tegenover het streven de oud-gepensioneerden te steu nen Waarom heeft men dit punt bij de bur gerlijke wet ook niet ter sprake gebracht? Het voorstel-Ter Laan is echter niet altijd in het belang der oud-gepensioneerden, nu vroeger reeds de pensioenen met 40 pCt. zijn verhoogd. De heer Ter Hall heeft gelijk in zijn opmerkingen dat een algemeene rege- lin'i als die van het amendement niet het zi;n. Indien hij heden Donderdag nog niet te- meest gewenscht is. Het is de bedoeling een mggekeerd is, zal de Noorsche regeeringbedrag beschikbaar te stellen als de toe- san" de •A™erikaansche en BriisoJm retfee-sf 4er riiksfinanciën blijvend beter wordt Het doel is nu de particuliere energie te prikkelen: de Staat moet geen pionierswerk verrichten, zegt de regeering. Sedert 1901 doet de regeering dat echter wel en waarom nu deze verandering? De heer HERMANS (R.-K.) is vóór dit ontwerp, dat er wel eerder had moeten zijn, omdat vele concessie-aanvragen zijn blij ven liggen. De nationale nijverheid wil hij zooveel mogelijk steunen. Hij steunt dus dit ontwerp gaarne en hoopt, dat de voorwaar den zoo gunstig mogelijk worden om tot werkverruiming te komen, diq zoo dringend noodig is in ons land, omdat er te veel ar beiders zijn in ons land. Kapitaalsverschaf fing door den Staat keurt spr. daarbij niet af en hij betreurt het, dat de regeering deze afwijst. De Minister van Waterstaat, de heer VAN SWAAY, constateert, dat de discussie bui ten het ontwerp om ging. Discussie heeft feitelijk weinig zin, want ieder geval komt opnieuw bij de Kamer aan de orde. Veel van wat de heer Van der Waerden zeide kan spr. onderschrijven, maar naast 't staats bedrijf moet 't particulier bedrijf een plaats krijgen. Daar is niets tegen, maar veel vóór, gelijk de heer Hermans betoogde. Spr. ge looft niet, dat het storm zal loopen met aanvragen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. PASTOOR N. J. v. d. POEL De Z.Eerw. heer H. J. v. d. Poel, sedert 1915 pasitoor te Ursem, heeft om gezond heidsredenen, eervol ontslag bekomen uit de geestelijke bediening. Z.Eerw. gaat zich vestigen in huize „Duinrust" te Over- veen. Zaterdagavond 7 uur gaf Z. Em. W. Kar dinaal van Rossum een audiëntie voor de Hollandsche Priesteroelgrims in Rome aan wezig. Dc Pelgrims wercfen aan Z. Erh, vóór- gesteld door ZeerEerw. Pastoor Jansen, voorzitter van den Aartsdiocesanen Prie- ster-Missiebond in Nederland. Pastoor Jan- l vertolkte in enkele korte bewoordingen de gevoelens der aanwezige Priesters, me moreerde dat in Nederland 3600 jongelingen voor Priester studeerden, waarvan de meesten voor Missionaris, dat er 35 Missiehuizen waren en 2 in aanbouw, dat verschillende moesten vergroot worden, dat alles een ge volg van de Missie-actie in Nederland. Daarna sprak Z. Em, W, Kardinaal van Rossum: Ik dank U van harte voor uwe schoone woorden, ik dank U voor uw be zoek, ik dank U bijzonder voor alles wat ge reeds gedaan, hebt en nog doet voor de Missie-actie in Nederland. In Holland bloeit de Missie-actie, Holland staat aan den spits, niet in absoluten maar in relatieven zin. Dat er zoovele roepingen zijn in Holland voor de Missiën, is te danken aan uw actie, aan uw opwekkend woord tot de ouders ge sproken, aan uwe gebeden in de H. Mis en daarbuiten, maar bijzonder, daar ben ik van overtuigd, aan de gehoorzaamheid van de Hollandsche Katholieken aan de wenschen van den H. Stoel. De innige wensch van Paus Pius X z.g. om reeds de kinderen aan de H. Tafel toe te laten, heeft er veel toe bijge dragen om de zielen voor Christus te win nen, om roepingen tot het Priesterschap aan te kweeken. Ge hebt van mij gevraagd een woord van opwekking voor uwe Mis sie-actie. Ja, werkt voor de Missie, werkt voor de drievoudige groote Pauselijke Mis siegenootschappen: de Voortplanting des Geloofs, de H. Kindsheid en S. P. L. De voortplanting des Geloofs is het eerste en voornaamste, omvat alle behoeften van de Missiën en daarom is het ook plicht dit ge nootschap in alle Parochiën op te richten en waar noodig uit te breiden. Zoolang dit niet is opgericht bestaat er geen georgani seerde Missie-actie iet de Parochie en is de Missie-actie dus geheel afhankelijk van de vrijwilligen ijver van een Priester ol zela teur. Na de Voortplanting des Geloofs ko men de Opera auxilia ria, de H. Kindsheid en St. Petrus Liefdewerk. Wanneer ook deze in alle Parochies langzamerhand ingevoerd zijn, dan zal Nederland het dubbele doen van het geen het nu doet. H. IT. D. Hoog waardigheden hebben mij dezer dagen nog be loofd wij zullen U helpen. Hartelijk dank voor alles wat ge gedaan hebt. Weest over tuigd, dat zoo ge één ziel wint voor den hemel, uw eigen ziel gered ist Bij sommigen heerscht nog altijd de meening dat de Pau selijke Missiewerken bedelkerken zijn, enkel en alleen tot leniging van stoffelijken nood. Dit is een dwaling. De zielen bekeeren is een werk van God, een werk van, genade; genade moet door het gebed verkregen wor den, daarom het gebed op de eerste plaats. Het gebed en het penningske van de arme weduwe zal dikwijls vruchtbaarder zijn dan een groote gift van een rijke. Gaat voort met uw Missie-actie, voert ze altijd hooger op. Het Utrcchtsch Missie-Comité. De tot Generaal der Paters Passionisten benoemde Pater Leo Kerkels is geboortig van Nederweert (Limburg). De nieuwe generaal werd in 1882 geboren en vertoeft sedert 1907 te Rome, de laatste 5 jaren als procurator van den generaal. De paters Passionisten hebben in ons land twee kloosters, te Mook bij Nijmegen en te Haastrecht bij Gouda. Te Mook is het noviciaat gevestigd en te Haastrecht het juvenaat voor Nederland. Sedert April 1924 vormen de Nederland sche Passionisten een zelfstandige provincie. De orde der Passionisten telt 125 kloos ters in verschillende landen. Aan de Nederlandsche Passionisten is toe vertrouwd de missie van Noord-Bulgarije, waar Mgr. Theelen, bisschop is van Roetsjoek. De Dies-natalis der R.-K. Universiteit te Nijmegen wordt Donderdag a.s. herdacht. 's Morgens wordt er een H. Mis opgedra gen in de H. Augustinuskerk. Des middags zal de rector-magnificus, dr. de Lange Wen- dels, een herdenkingsrede houden in de Vereeniging, waarna officieel receptie volgt. Op het oogenblik der heiligverklaring van de Zalige Theresia van het Kindje Jezus en van het goddelijk Aanschijn heeft Z. D. H. de Bisschop van Breda de in aanbouw zijn de kerk aan den Tramsingel, te Breda, aan dc heilige toegewijd, 't Is de eerste kerk, niet alleen van het bisdom, maar van heel de wereld, die de H. Theresia van het Kindje Jezus tot patrones heeft ontvaagen. („Centr.") Naar Aieta uit Batavia seint, zal de Zeer Eerw. Pastoor van Rijckevorsel S. J. op 10 Juni a.s. wegens gezondheidsredenen na 17 jaar onafgebroken missiearbeid in de tropen, naar Europa vertrekken. Vooraanstaande Katholieken bachten een som bijeen om pa ter Van Rijckevorsel in staat te stellen eer. bedevaart naar Lourdes te ondernemen. Naar de ,Msb." verneemt, is de Hoofd aalmoezenier, kolonel F. J, H. Evers, die en kele dagen geleden van zijn dienstreis uit Ned.-Indië is teruggekeerd, door Z. H. den Paus benoemd tot huisprelaat. het Eerste Kamerlid, 'de heer Wittcrt van Hoogland, aan de werkgevers en de werk nemers in het schildersbedrijf zijn bemid deling aangeboden in het hangende conflict. Men meldt uit Nijmegen: Maandagmiddag is geen der stakers bij de Rheinisch-Westf. Bouwindustrie aan het Maas-Waal-kanaal aan het werk gegaan. De directie heeft hen ontslagen en nieuwe ar beiders aangenomen,. Betreffende de sta king aan het spoorweg-emplacement bij den Tilburgschen aannemer Kokke, vernemen wij, dat ook daar nieuwe grondwerkers zija aangesteld. Zoo restten er van twee der wielen niet meer dan de spaken. Wonder boven wonder zijn de drie in-i zittenden er vrij goed afgekomen. Zij hadden? slechts lichte wonden, veroorzaakt dootj glasscherven e.d., gekregen Het onderzoek der politie wees uit,, dat de bestuurder in de gevaarlijke bocht, en links van den weg, onvoorzichtig en veel te snel heeft gereden. Deswege is proces verbaal opgemaakt. De auto behoorde tel Amsterdam thuis. Dezer dagen kwam een veehouder te Groenekan 'gemeente Maartensdijk (Utrecht) tot de minder aangename ont dekking, dat hij in den afgeloopen nacht, bezoek had gehad van eenige personen, die het niet erg nauw hadden genomen om trent het mijn en dijn. De schuur, staande achter de woning van bedoelden veehouder, was het doel ge weest van de nachtelijke bezoekers. Uit een aldaar staande ton, waarin de vrouw haar waschgoed in de week had staan, was al het linnengoed verdwenen. Voor 25 a 30 werd vermist. Aangifte bij onze politie volgde, die oogenblikkelijk met de naspo ring begon. Na ijverig speuren mocht het de politie gelukken nagenoeg al het wasch goed terug te vinden, bij een inwoner van Utrecht. Arrestatie volgde van twee be ruchte individuen uit Utrecht en toen bleek dat zij behalve het wegnemen van het waschgoed, in dien nacht nog meer hadden uitgehaald. Deze personen hadden meer de gewoonte om zoogenaamde strooptochten in de omgeving te houden. Proces-verbaal zal tegen hen worden opge maakt, en ze zullen daarna ter beschikking worden gesteld van de justutie. Door forceering van een drietal deuren hebben te Oeffeit (N. B.) inbrekers zich toegang verschaft tot de sacristie der R. K. Kerk. Er is .niets vermist. Blijkbaar zijn de dieven gestoord, Te Bovenkerk bij Amsterdam zijn 5 ge zinnen, bestaande uit 12 personen, ziek ge worden door het eten van vergiftigd vleesch, Hun toestand is redelijk. De politie heeft eenige stukken vleesch in beslag genomen, welke naar Amsterdam gezonden zijn ter onderzoek.^ Men schrijft uit Uden aan de „Geld." Het gebeurde dezer dagen in het dorp Volkel, laat in den avond. Op een zekeren uithoek aldaar was een groote oploop van jongeluier werd getoe terd en geblazen alles wat men machtig kon worden werd aangesleept en vóór het huis opgestapeld. En waarom 't Was allemaal ter eere eener toekomstige bruid, die geen zin meer had de toegezegde huwelijksboot in te treden. Naar misbruik van ouds moest daarop ducht getafeld wor den. Dien avond had men vrij spel, want al les was in het geheim opgemaakt, zoodat de politie van de heele geschiedenis onwe tend w.as gebleven. Of de jongelui smul had den en dan ook tot laat in den nacht door tamboerden. Jammer, dat er personen wa ren, die zich niet ontzien hebben het huis met vuil te bemorsen. Dit geval was de politie te weten geko men. Den volgenden avond begaf zich de veld wachter heimelijk naar die buurt en ver school zich. Na eenigen tijd kwamen weer enkele „grappenmakers" opdagen en het zelfde spelletje van daags te voren werd op touw gezet. Thans echter ging men zoover, dat men met steenen op het huis begon te gooien. Onze gemeente-veldwachter Gesthuizen echter, die eindelijk te voorschijn was ge komen en waardoor de jongens natuurlijk het hazenpad kozen, kon ze niet dwingen om met steenen gooien op te houden, tot dat hij Zich eindelijk genoodzaakt zag, van zijn revolver gebruik te maken. Eenige knallen vlogen door de lucht enalles was nu meteen uit. Woensdagmorgen omstreeks 7 uut is de schilder van E. en zijn 13-jarig zoontje, uit de Van Heurnstraat, te Voorburg, toen ze zich naar hun werk wilden begeven, bij hun woning opgewacht door een viertal sta kende schilders, die, zittende achter een hoop steenen .onverwachts te voorschijn kwamen en vader en zoon mishandelden. Het zoontje moest dadelijk onder geneeskun dige behandeling worden gesteld, daar hem een gapende wond op het voorhoofd was geslagen. De daders zijn ontsnapt. Bij het brengen van een bezoek aan de familie had mej. M. C. A„ te Venlo, het ongeluk op straat te vallen. Naar huis ge bracht, is zij kort daarop aan de gevolgen van dien val overleden. In de zaal der R. K. Werkliedenvereni ging te Tilburg had Zondag de opening plaats van het groot internationaal zangconcours, georganiseerd door de „Vereenigde Zangers" ter gelegenheid van haar eerste lustrum. Nadat de voorzitter der jubileerende ver eeniging, de heer J. Bolsius een woord van welkom had gericht tot de aanwezigen, hield de burgemeester van Tilburg mr. dr. Vonk de Both, de openingsrede. Als juryleden fungeerden de heeren J. P. J. Wierts, 's Hage, voorzitter, Bart Verhallen, Rotterdam en Jan van Leeuwen, Tilburg. De uitslag luidt 3e Afdeeling le prijs Veghel's Mannen koor Veghel ;~2e prijs Vereenigde Zangers, Breda, die tevens den directeursprijs ont ving 3e prijs Kunst en Vriendschap, Rot terdam, dir. H. v. Zul 4e prijs a, Ven- rays' Mannenkoor, Venray, dir. H Welting 4e prijs b. Werkmanskring, Vugt, dir. J. Kroon. De wedstrijd wordt voortgezet op Zondag 1 Juni, voor bekroonde koren, 3e afdeeling. Voor deze wedstrijden hebben 8 vereeni- gingen ingeschreven. Wittert van Hoogland bemiddelaar. N-a-a-r bet -Het Volk" vomeentft. beeft Dinsdag is ten Oosten van Neede (Geld.) een groote oppesvlskte bosch afgebrand. Woensdagmorgen is te Sittard de mon teur Salden, in dienst van de Limburgsche Tramwegmaatschappij, uit een mast gevallen en aan de bekomen verwondingen overleden. Hij was woonachtig te Heerlen. Dinsdagmprgen kwam 'n vrachtauto van W. Klomp, te Zwolle, beladen met huisraad op de Markt te Heerenveen aanrijden. De auto slingerde. Een der inzittenden merkte dit en er werd gestopt. Het bleek toen, dat de chauffeur en twee naast hem zittende Personen meer of minder bedwelmd waren door de damp van de benzine, waarvan 100 L. in den wagen aanwezig was. Het drietal werd in hotel „Groen" binnengebracht en kwam daar weer bij. Dinsdagavond te kwart voor neg enis een vier-persoons auto in de Krommert op den Admiraal de Ruyterweg (evenzijde, bij den overgang Witte de Withstraat) te Amster, dam. tegen het tramhek opgereden. Door den schok vloog de auto tegen den daar ge plaatsten paal van de electrische geleiding op en als gevolg daarvan sloeg de wagen dwars over den weg onderste boven. De auto werd geheel vernield. Er was niet veel meer dan een ruïne van over. ALPHEN AAN DEN RIJN, 27 Mei- N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn. Spinazie 11.10—11.50. Postelijn 10—16. Per 100 K.G. Radijs 4.5Q4.70. Rabarber 7—35. Peen 1118, per 100 bos. Kropsla 1, 23.50; id. II, 11.60. Komkommers, 18—19. Bloemkool I, 25—29; id. II, 19 20; id. Ill, 711 per 100 stuks. GOUDA. Coöp. Tumiersvereeniging,, „Gou da en Omstreken".Veiling van 27 Mei. Kom kommers le soort 1723, idem 2e soort 12—16, idem halve 10—12; bloemkool le soort 2036, idem 2e soort 1327, idem 3e soort 715, idem uitschot 1.70' 8; kropsla le soort 0.802.90, idem 2a sccrt 0.201.20 per 100 stuks; postelein 5.308.90; spinazie 7.5011.60; peulen 7582 per 100 Kg.; wortelen 1520, idem sprot 312; rabarber 3.20-t-9.20( radijs 2.905.50; raapstelen 2; peter selie 0,201.50; selderie j 1.202.50) sjalitten 1,50—2.70 per 100 bos; zuring 0,480.58; spinazie 0.400.82; slavellen 0.110.39 per kist; aardbeien 0.72-—0.7-? per pond; kipeieren 6.10—6.30; eend eieren 5 per 100 stuks. BEVERWIJK, R.-K. Coöp. Tuindersver- eeriging „Kennemerland". Prijsnoteering van1 27 Mei. Aardbeien 1—1.20; aardappelen 58 ct, per Kg.; spinazie 0.451.70 pet kist; sla 24 ct. per stuk; rabarber 612 ct.; peen 25 ct. per bos; postelein 4055 ct, per kleine kist; raapstelen 13 ct.; selderie 8—10 ct.; radijs 35 ct.; asperge, dik 50— 66 ct„ idem dun 1420 ct„ idem dik blauw 2835 ct. per bos; bloemkool 1820 p>> 100 stuks; zuring 14—16 ct. per ben. VEILINGOVERZICHT BEVERWIJK, Asperge is thans het hoofdproduct vax den aanvoer en de hoeveelheden, die dan ook in de laatste week werden aangeboden,j waren enorm .Tengevolge van het warme) weer werd door de telers overvloedig veel) sperge gestoken. Ofschoon veel voor fa brieken Wordt gekocht en de handel van dit artikel vlug genoemd kan worden,, lie pen de prijzen op de laatste veilingen belang rijk terug. Deze terugslag geldt echter meel de blauwe en dunne asperge dan de blanke» voor welke laatste kwaliteit de meeste ani mo bestaat. Niet minder groot was ook de afgeloopen ..eek dc aanvoer van rabarber. Ook in. dit artikel blijft de handel vlug en zijn de prij zen goed. Dat de aanvoer geen invloed op den prijs uitoefende bleek vooral op Vrijdag 22 Mei, toen, ondanks den geweldigen aan voer, de prijzen geleidelijk werden opgevoerd: tot 25 ct. per bos. Door enkele exporteurs werd gekocht voor verlading voor export. Nu de sla van den kouden grond zoo lang zamerhand goed is, worden ook hiervan: al meer en meer groote hoeveelheden aan geboden. De prijzen, die tot dusverre goed, zelfs hoog, waren daalden dan ook de laat ste veilingen belangrijk en vermoedelijk zal deze bij nog grootere aanvoeren wel meer vaq den prijs moeten inboeten. Bloemkool, peen en komkommers worden steeds in grootere partijen aangevoerd; hier- oor worden goede prijzen besteed en be staat flinke kooplust. Spinazie wordt niet veel meer aangevoerd} hiervoor bestaat ook weinig kooplust, daar it artikel zich bij het warme weer niet leent voor vervoer en al spoedig aan bederl' onderhevig is. Bosgroenten ,als raapstelen en radijs,wordt niet veel aangeboden, hetgeen wel goed is} daar hiervoor weinig animo bestaat en de; prijzen niet loonend genoemd kunnen wot den. Aardappelen komen ook nog in flinke par* tijen voor, doch van veel kooplust hiervoot is niets, te bemerken, vermoedelijk wel om dat eerste kwaliteit sporadisch voorkom1' en zeer veel soorten van afwijkende kwa liteit worden aangeboden. HOORN, 27 Mei. Vee. Aanvoer 1 nuch ter kalf 16, 169 varkens, vette 0.74— 0.76, Londensche 0.620.68, zouters 0.70—0,74 per kg. Handel vlug, Eierveiling. Kipeieren 25.705 stuks. 5.70—6.90, bruin 7—7.30, eendeneieren. 2420 stuks 5.80—6. i MAASTRICHT, 27 Mei. Boter. Hoogst prijs 2,18, middelprijs 8.08, laagste prijs j 1.88. 'Aanvoer 140,600 kg. VOLENDAM, 27 Mei. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 470.000 eenden eieren 5.90—6, en 6000 kippeneieren 6.45—6.50. AMSTERDAM, 27 Mei. Vee. Ter vee-i markt waren heden aangevoerd 279 vettet kalveren, le kw. 105—115 ct., 2e kw. 95—' 105 ct., 3e kw. 85—95 ct. per Kg. levend, gewicht90 nuchtere kalveren f 16—26 per stuk 750 vleeschvarkens, Holl. le kw .92 —93 ct., 2e kw. 90—92 ct. per Kg. slachtge- wicht Överz. en Geldersche le kw. 92—93 ct., 2e kw. 90—92 ct., vette varkens 85—81\ ct. per Kg. AMSTERDAM, 27 Mei. Aardappelen^ (Bericht van den makel. Jac. Knoop). Zee uw-) sche bonte f 5.50—6, idem blauwe f 5.50—' 6, Bravo's f 4.30—4.75, Roode Star f 3-* 3.20, IJpolder Bravo's f 2.50—4.50, Zeeuw sche Bravo's polder f 2 per H.L., Zomer* Malta f 21—23 per 100 Kg. ASSEN, 27 Mei. Eieren. Op de heden ge*< houden eierenmarkt van de .V-P-N* war|? aangevoerd 171.700 stuks. Prijs f 5.50 7.5 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 26 Mei. Heden kwamen hier 100 vaartuigen binnen met 18 tot 300, Kg. nettenansjovis per vaartuig. Totaal] 450.000 stuks of 8000 Kg. Prijs 61 —65Y{ ct., (laatste markt 65 '4 ct.) per Kg. MEDEMBLIK, 26 Mei. De ansjovis vangst beliep hier heden door 81 vaartuige% 6740 Kg.hoogste 150, laagste 25 Kg. f prijs f 0.560.58 per Kg. URK, 26 Mei. Door 130 vaartuigen zijn heden aangevoerd 5010 Kg. ansjovis, prij^ wat stijgend f 0.590.61 per Kg. en 7~ pond aal, prijs f 0.31 per pond. J IJMUIDEN, 26 Mei. In de week van IV tot en met 25 dezer werd door 68 Neder landsche en 6 Duitsche stoomtrawlers, JV Deensche motorkotters, 1 motor- en 48 zeu loggers, 19 motor- en, 4 zeükustvaartuigert alsmede 12 open booten tesamen 520.090 Kg. trawlvisch, ter waarde van f 141.41 b aangevoerd. Van de IJslandvisscherij hepen deze week binnen 1 Nederlandsche en Duitsche stoomtrawlers met een aanvoer, van 222,550 Kg. visch, waarvan de opbrengst f23.407 bedroeg. Noch van de beugvisscherij, noch van haringvisscherij kwamen deze week hier schepen aan den afslag. De 49 van elders aangevoerde consignatie zendingen brachten tesamen f 2332 op- De totaal-omzet bedroeg deze weeó f 167.156 tegen f 172.146 in de daaraan voon afgaande week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6