GEMENGD NIEUWS. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde blad Donderdag 28 Mei 1925 Saccharin-smokkelaars. •Van een verkiezingsplaat. Verkeersstrepen. Brand te Soest. Kwade droes. Het planken Wambuis" te Ede afgebrand. Nieuwe Nederlandsche torped o-jagers. KUNST EN KENNIS. JUEGER EN VLOOT. Georganiseerd overleg landmacht. Administratie bij de korpsen der Landmacht. De kunsttentoonstelling l Parijs- Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen. De walvisschen in de Zuidelijke zeeën. F. H. van Duinen Officier d'Academie. Liturgische kunst. De Noordpoollocht van Amundsen. Het opwarmen van brood op Maandag. Een nieuwe ster ontdekt De Noordpoolvlucht van Amundsen. De Parijsche tentoonstelling. RECHTSZAKEN. Een waarn. Kantonrechter voor het Kantongerecht. De verduistering bij de gasfabriek te Renkum. De inbraak te Weesp. De inbraken in de Jan van Hoornstraat in Den Haag. Na den moord te Wychen. Een oneerlijke dienstbode. Valschheid in geschrifte. RECHTSZAKEN. Morfine-smokkelaars voor den Politierechter. De moord te Wychen. LANDB. EN VISSCHERIJ Tegen het afmijnen. De tuinbouwtentoonstelling Chelsèa. té De coöperatieve Zuivelfabriek en de gezondheidstoestand van het vee. HANDEL EN NIJVERHEID De vischafslag te Durgerdam 1144 1144 1449 2163 3122 4094 5311 6146 6306 6823 7893 8093 31 31 48 42 45 23 16 49 46 48 6 3 1144 1144 2097 2896 3539 5125 5772 6301 6765 7440 7893 8093 31 31 16 30 28 1 47 45 28 2 19 28 1144 1144 263 3122 3539 5125 5772 6301 6823 7440 7976 49 49 3 14 39 21 49 49 43 28 10 1449 1449 263 3122 3554 5411 6146 6306 6823 7893 8076 48: 38 39 57] 17 12 15 43 45 6 12 453 735 748 1144 1449 1871 2097 2163 2432 2705 2986 3122 3539 3554 4094 5125-' 5584 5772 6146 6301 6306 6676 6765 6823i 7440 7893 7976 8076 8093 8189 8623 9426 9596 9617 9726 9750 9832 9908 9988 MARKTNIEUWS. De politie-rechter in Old Street te Londen heeft dezer dagen een stnokkelzaakje in sac charin te behandelen gehad, waarbij van de vier beklaagden drie Nederlanders betrok ken waren, een reiziger en twee handelaars devierde beklaagde, een Engelschman, was «en bakker. Zij waren betrapt op den invoer van rollen papier, die van binnen hol waren en pondspakjes saccharin bevatten. Een rol, die in tegenwoordigheid der ambtenaren ge opend werd, bevatte 70 pond saccharin en de overige rollen totaal 685 pond. De vier beklaagden ontkenden geweten te hebben, dat er saccharin in de rollen pa pier zat, twee beklaagden werden vrij ge sproken, de beide overige werden ieder ver oordeeld tot een boete van f 25.500, te ver vangen bij niet betaling door zes maanden gevangenisstraf. Onder de verkiezingsplaten der S. D. A. te Rotterdam voor de a.s. verkiezingen is er een, waarop de aan de christelijke kerk historie ontleende woorden „In dit teeken Zult gij overwinnen" voorkomen in verbin ding met in een aureool stralende woorden D. A. P. Ekor een kleine wijziging op de plaat stemr de beteekenis ervan nu beter overeen :met het onderschrift. Wij zagen namelijk 'op verschillende punten van de stad, waar men over de woorden S. D. A. P. een klein biljet heeft geplakt, waarop het kruis is af gebeeld. Zoo werd het onverbreekbaar verband her steld. (Maasb.) Ook de Amsterdamsche verkeerspolitie iaat werken met „verkeerstrepen", nl. stre pen op de straat bij kruispunten, die aange ven waar autobestuurders of fietser stil moe ten houden, wanneer de verkeersagent hem het teeken geeft te stoppen. Tot nu toe, schrijft het Hbld.' was het veelal gewoonte om bij dergelijke gevallen zoo ver mogelijk door te rijden, deels natuurlijk uit kwaad aardig genoegen om zoodoende het verkeer uit de kruisende straat, waarvoor men stop pen moet, niet de volle breedte van den weg te gunnen en deels om straks als de weg Weer vrij zal zijn, vooraan te zullen staan in de rij van wachtende voertuigen. Nu zal dus aan deze booze gewoonte, waar aan menigeen zich ergerde en die het veilig Verkeer op de kruispunten bedreigde, een einde worden gemaakt. Als proef zijn op de kruising Weteringschans en Vijzelgracht met een bijzonder soort verf oranjekleurde istrepen op de straat geschilderd, in het ver lengde van de gevellijn, zoodat ieder duide lijk ziet waar hij heeft stil te houden om voer tuigen en voetgangers van de zijstraat onge stoord te laten oversteken. Slaagt de proef, ',dan zullen ook andere kruispunten van stre- n worden voorzien. Te Soest (Utrecht) is door onbekende aorzaak brand ontstaan in een door drie ge- Zinnen bewoond pand van den slager H. Borgman aan de Beukenlaan hoek Eigendoms- Weg. Het huis, dat met een rieten dak gedekt Iwas, stond in een oogwenk in lichte laaie, lzoodat cje bewoners in allerijl moesten vluch tten. Het pand brandde geheel uit. Van den "nventaris kon niets, worden gered. Het huis s laag verzekerd! In het Oosten des lands, Twente en de Graafschap, is kwade droes uitgebroken. De Stal van een stalhouder te Hengelo (O) bleek 'besmet, zoodat vijf paarden moesten worden afgemaakt. Bijna tegelijkertijd werd de ziekte geconstateerd op een stal te Borne. Ook daar Zijn de beide paarden afgemaakt. Daarbij bleef het niette Borculo deed zich even- tens een geval voor en te Borne Zaterdag ten tweede. Nagegaan kan worden, dat de dekte zoo goed als zeker van uit den stal ie Hengelo is verspreid en daar is gebracht door paarden, die uit het buitenland zijn aan gevoerd. Te ongeveer kwart over elf Woensdag morgen is door een defect aan den schoor- Steen brand ontstaan in de bekende^ oude uitspanning „Het Planken Wambuis aan •den Amsterdamscheweg gelegen, binnen de gemeente Ede. Een automobilist kwam de Arnhcmsche brandweer waarschuwen, dat „Het Planken 'Wambuis" in lichte laaie stond. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde, viel er aan redden niet meer te denken, te meer omdat er geen water in de nabijheid te krijgen was. Met behulp van een aantal leden van de Edesche brandweer heeft men daarop de muren van het gebouw omlaag getrokken. De uitspanning is geheel afgebrand. Van het meubilair is een gedeelte gered. Het gebouw en de inboedel waren verze kerd. Eigenaar is Baron Van Pallandt van I Roosendaal, burgemeester van Roosendaal. Vaz Dias seint uit Londen: De „Times" verneemt dat de Nederlandsche regeering een order geplaatst heeft voor den aan bouw van 2 torpedobootjagers te bouwen in Nederland volgens de plannen en onder toezicht van de firma Yarrow and Co. Ltd. te Glasgow. Met de twee booten, die het vorig jaar besteld werden, moet deze firma dus vier booten maken van hetzelfde type. Naar „De Avp." verneemt bestaat het voornemen om een wijziging te brengen in de samenstelling van de commissie van ge organiseerd overleg bij de landmacht en wol door slechts één vertegenwoordiger van de verschillende organisaties aan dit overleg te doen deelnemen (thans twee). Voorts zullen uitsluitend actief-diende militairen als vertegenwoordiger van een organisatie kunnen worden toegelaten, ter wijl ten slotte aan den minister van Oorlog de bevoegdheid wordt verleend om de door de organisaties aangewezen vertegen woordigers te wreken. Dc commissie voor de Staatsuitgiven uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over de missive van afschriften van door dit lollege gevoerde correspondentie betreffen de de administratie bij de corpsen van de Landmacht, in verband met een aan de Tweede Kamer gerichte missive van den minister van Oorlog. De commisie maakt in dit verslag o. m. de opmerking, dat het uit de aan de korpskassen verstrekte gelden te »etalen van zaken, die op het beheer van ie betreffende korpsen geen betrekking heb ben. -- Zij vertrouwt, dat de minister van Oulog alle mogelijke medewerking zal verleenen om te bereiken, dat deze reeds vaak veroordeel de methode, zooveel mogelijk zal worden los- glaten, waardoor het vinden van ivereen- stemming ook hier zal worden vergemakke lijkt. PRESIDENT DOUMERGUE OP DE HOLLANDSCHE AFDEELING. President Doumergue heeft Maandagmid dag een bezoek gebracht aan de paviljoens van Oostenrijk, Zweden, Nederland en Po len. Hij werd begeleid door den minister van Handel, Chaumet, en den minister van On derwijs De Monzie voorts door den heer Fernand David, commissaris-generaal van de tentoonstelling, Paul Leon, directeur van „Schoone Kunsten", leden van het tentoon- steilingsbestuur en een aantal journalisten. Aan den ingang van het Nederlandsche pa viljoen werd de president, zoo verneemt de „Tel.", ontvangen door den gezant, jhr. Loudon, den regeeringscommissaris, den heer De Bie Leuveling Tjeenk, mr. Westen dorp, die het uitvoerend comité vertegen woordigt en mr. Duparc, chef der afdeeiing „Kunsten en Wetenschappen" van het Ne derlandsche ministerie van O. K. en W. In het paviljoen hield jhr. Loudon een korte toespraak. Hij zeide, dat Frankrijk door het organiseeren van deze tentoonstelling van toegepaste kunst, zoo vlak na dc zware beproevingen van den oorlog, aan de we reld een prachtig voorbeeld van vitaliteit gaf. Het Hollandsche paviljoen voorstellend, be toogde spreker, dat het geen type van een Hollandsch woonhuis is, doch een ontvang- ruimte bedoelde te zijn, waaraan de archi tect door zijn samenwerking met de beelden de en sierkunstenaars allen luister heeft willen geven. Wat het materiaal, de baksteen, aan gaat, meende jhr. Loudon, dat dit den pre sident niet onbekend zal aandoen, daar im mers veel bouwwerken in het zonnige zui den van Frankrijk daaruit zijn opgetrokken. President Doumergue dankte voor de vriendelijke woorden en sprak met groote waardeering van de sympathie die Holland steeds voor Frankrijk heeft getoond. Hij her dacht ook in het bijzonder de vrienschappe- lijke gevoelens van jhr. Loudon voor Frank rijk tijdens den oorlog. Hij zeide voorts ons land uit eigen aanschouwing te kennen en van zijn reis naar Holland de beste herinne ringen te bewaren. De champagne werd daar na rondgediend en de president wijdde een dronk aan de gezondheid van „Sa Majesté la Reine". Een korte rondgang volgde, waarbij president Doumergue den heer Staal, ar chitect van het paviljoen complimenteerde. Vanmorgen heeft de president het Italiaan- sche paviljoen en het paviljoen van Lyon en St. Etienne ingewijd. Vanavond ge schiedde de inwijding van het theater. Lang zamerhand nadert de tentoonstelling haar vojtooing. De Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland houdt zijne jaar vergadering op Maandag 15 Juni 1925, in de zaal „National" te Venlo. De agenda ver meldt o.a. verkiezing van twee bestuurs leden wegens periodieke aftreding der heeren P. P. J. A. van der Putt en mr. P. J. Reijmer en bespreking van het vraagstuk der pensi- onneering van het personeel, in te leiden door prof. mr. E. J. J. van den Heijden, hoogleeraar te Nijmegen en voorzitter van het bestuur der Openbare Leeszaal aldaar. In de namiddag-vergadering zal plaats hebben een bespreking van de kerkelijke wetgeving omtrent de verboden boeken, met inleiding door den HoogEerw. heer President A.F. M. Sweens, adviseur van den bond, benevens een bespreking van het vraagstuk der bevorderlijke boekbeoordee- ling in verband met de nieuwe algemeen in te voeren rangschikking der romans met inleiding door den heer G. C. Zwanikke», directeur en bestuurslid der openbare Lees zaal te Venlo. De namiddagvergadering zal ook voor de leden van het personeel der Katholieke Lees zalen toegankelijk zijn. Alle censoren der Openbare Leeszalen zijn uitdrukkelijk tot het bijwonen dezer ver gadering uitgenoodigd. Het schip van wijlen kapitein Scott, de „Discovery", wordt in orde gebracht door het opzoeken van walvisschen en het houden van een wetenschappelijke inspectie in de zeeën nabij de Falklandseilanden. Het is nu te Portsmouth in het dok opgenomen om te worden nagezien. Men weet, dat de walvisschen in de Noor delijke zeeën bijna geheel zijn uitgeroeid en om nu een dergelijke ramp in de Zuidelijke zeeën te voorkomen, zullen er onderzoekin gen worden gedaan, of men in dezen wellicht tot een doeltreffende reglementeering van d walvischvangst kan komen. De Fransche regeering heeft den heer F. H. van Duinen benoemd tot „Officier d'Aca démie" ter gelegenheid van zijn 40-jarige herinneringsdag als concert- en operazanger. De heer Van Duinen is tijdens den oorlog in kampen der geïnterneerden meermalen belangeloos opgetreden- Bij gelegenheid van de Liturgische week te Maastricht te houden van 2428 Augus tus, zal tevens een tentoonstelling gehouden worden van: a. moderne liturgische gemeenschaps kunst; b. oude liturgische kunst; c moderne kunst van meer individualis tisch karakter (b.v. glas-in-lood, muurschil deringen, enz.) Het dagclijksch bestuur voor deze ten toonstelling i« samengesteld als volgt: Fr. dr. Cassianus Hentzen O. F. M„ voor zitter; Kapelaan Welters ondervoorzitter; W. Sprenger, penningmeester; Jos. Postmes, voort, secretaris; leden: Math. Kemp, W. J. Sandhövel, A. van de Sandt, Jac. J- van Term en Ch. Vos. Nadere inlichtingen omtrent inzendingen worden verstrekt door den secretaris Jos. Postmes, kunstschilder. Maasstricht. Onrust en reddingsplannen, Dc „Lokal-Anzeiger" te Berlijn meldt: Volgens een te Ncw-York ontvangen tele gram van de ,Fram" is de Hobby" van een verkenningstocht teruggekeerd zonder een spoor van Amundsen te hebben gevonden. Het schip heeft voor Verlegenhock veel ijs aangetroffen, waarop landen onmogelijk is. De wolken hingen ongeveer op 1200 voet hoogte, zoodat het niet moeilijk zou zijn geweest voor de vliegtuigen, daaronder te blijven. Men acht het evenwel mogelijk, dat enkele honderden mijlen van Spitsber gen de wolken lager hangen. Dit zou een reden kunnen zijn van de vertraging van de aankomst der vliegtuigen. Zij kunnen door storm en nevel geblokkeerd zijn. Hoewel men den toestand niet crltiek acht, kan het telegram echter niet bestrijden dat men zich ongerust maakt. Men hoort de meening ver kondigen, dat Amundsen aan de pool niet zou hebben kunnen landen en dus een andere landingplaats heeft moeten opzoeken om daarna met sneeuwschoenen verder te gaan. In de deskundige Amerikaansche krin gen is men van oordeel, dat Amundsen en zijn makkers zich wellicht in Alaska bevin den. Deze veronderstelling wordt zoo seri eus geacht, dat men reeds het denkbeeld heeft overwogen, een hulpexpeditie uit te zenden. De Amerikaansche Poolreiziger Mac Millan heeft aangeboden om zijn voorgeno men expeditie in dier voege te wijzigen, dat hij zich er toe zou beperken, Amundsen en zijn makkers op te sporen. Het Marine- departement verklaart, dat het hierbij alle medewerking zou verleenen. Haakon Hammer de vriend en makker van Amundsen op zijn vroegere expedities, te legrafeerde van Los Angeles naar het depar tement van Marine, dat hij bereid was onmiddellijk met een vliegtuig te vertrekken om Amundsen te zoeken. Er bestaat %veinig hoop, dat dit aanbod zal worden aangeno men. Op het departement van Marine acht men de volgende theorie van MacMillan waarschijnlijk: Indien Amundsen aan de noordkust van Alaska geland zou zijn, zouden hij en zijn makkers de mogelijkheid hebben zich met dieren te voeden en er zou geen gevaar bestaan, dat de expeditie moet verhongeren. Hulp zou in elk geval bijtijds komen. TENTOONSTELLING TE HELDER In verband met de opening der Tentoon stelling te Helder, welke is vastegesteld op Zaterdag 30 dezer, vestigen wij de aan dacht op de in dit nummer geplaatste ad vertentie. Met het fraaie weder, dat ons deze Meimaand onafgebroken geeft, belo ven de feestelijkheden alleszins te zullen slagen, en zullen ongetwijfeld vele bewo ners van omliggende plaatsen naar Helder komen. De tentoonstelling zelve biedt veel in teressants en is alleszins een bezoek waard. De mooie haven van Helder en de badplaats Huisduinen met haar aantrekke lijk strand zijn voor velen van een groote aantrekkelijkheid, en de zeil- en vliegde- monstraties, die Dinsdag 2 Juni plaats heb ben, eveneens. Bovendien vertoeft, zooals uit de pers bekend is, door een toevallige omstandigheid de nieuwe kruiser „Java" tot 2 Juni in onze haven, zoodat dit mede voor menigeen een groote aantrekkelijk heid zal zijn. De Minister van Marine, de heer Wes- terveld, zal a.s. Zaterdag, vergezeld door zijn adjudant, luitenant ter zee le klasse Ter Mijtelen, de opening bijwonen van dc Tentoonstelling „,Stad Helder" voor scheep- en luchtvaart, Radio, Handel en Industrie, eleetriciteit en gas, welke van 30 Mei tot 7 Juni te Den Helder wordt gehouden. De Minister behoort tot het eere-comité. maanden gevangenisstraf met aftrek aer preventieve hechtenis. Het Gerechtshof tc Amsterdam heeft Dinsdag arrest gewezen in de zaak tegen bakker Houtman, vervolgd wegens het overtreden van de Arbeidswet, zulks bij tweede herhaling binnen twee jaren, nadat de laatste veroordeeling onherroepelijk was geworden. Zooals men weet, is deze zaak, na behandeling door den kantonrechter en de Rechtbank te Amsterdam gecasseerd door den Hoogen Raad, omdat de vonnis sen niet met redenen omkleed waren. De Hooge Raad verwees de zaak naar het Hol te Amsterdam, dat bekl. thans veroordeelde tot twee maal één dag hechtenis, voor waardelijk, met een proeftijd van een jaar. 4 Prof. Watson van het Beaufort West Ob servatorium (Zuid-Afrika) heeft een nieuwe ster ontdekt. Van deze ster zijn fotografiën genomen. De Amerikaansche luchtvloot gereed. De Amerikaansche regeering heeft, naar de Tel. verneemt, door haar diplomatieke vertegenwoordigers in Europa laten nude- deelen, dat de beide Amerikaansche lucht schepen „Shenandoth" en „Los Angeles" gereed zijn om te zoeken naar de vliegtuigen van de Amundsen-expeditie, in de Pool streek. Het Ncderlandsch paviljoen geopend. De Nederlandsche gezant te Parijs, jhr. Loudon, heeft Woensdag het Nederlandsche paviljoen op de Tentoonstelling voor Toe gepaste Kunst geopend, dat daarna door den Ncderlandschen Commissaris-Generaal werd overgedragen aan den Franschen commissa ris-generaal David, in tegenwoordigheid van den vertegenwoordiger van het Nederland sche departement van Kunsten en Weten schappen en van dc leden der Nederland sche legatie. Voor het Kantongerecht te Hoorn diende Woensdag een zaak, waarin als beklaagde was gedagvaard een waarnemende Kanton rechter te Medemblik, terwijl als getuigen a décharge waren verschenen de kanton rechter en de ambtenaar van het O M. al daar. Bekl. werd ten ïaste gelegd, dat hij in ge zelschap van beide getuigen a décharge op den openbaren rijweg bij het Oudevaartspad te Medemblik geen voldoende ruimte had gegeven aan den motorrijder H. v. d, Z. al daar, waardoor de motor tegen een boom was gereden en de voorvork was gebroken. De gemeente-secretaris van Medemblik, die achter op den motor zat, was mede als ge tuige gedagvaard. Het O. M. waargenomen door Mr. G. J. Bisschop, achtte het ten laste gelegde over tuigend bewezen en eischte 10 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter, Mr. Bijl de Vroe, zal in deze zaak die reeds in Alkmaar is voor ge weest en door Hoogen Raad naar het kantongerecht te Hoorn was verwezen, over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Veroordeeling van den ex-directeur. De Arnhemsche rechtbank deed Dinsdag uitspraak ia de strafzaak tegen den 36-ja- rigen S. v. d. B„ voormalig directeur van d'e gem. gasfabriek te Renkum, tegen wien de officier van justitie wegens verduiste ring van een bedrag van ongeveer 16.000 één jaar gevangenisstraf had geëischt De rechtbank veroordeelde hem tot »chl Voor de Vierde Kamer der Amsterdam sche Rechtbank werd Dinsdag behandeld de inbraak, die in den nacht van 8 op 9 Decem ber 1922 te Weesp had plaats gehad bij Van Leers Ver. Fabrieken. In dien nacht was op het kantoor in een brandkast aan den bovenkant een gat ge maakt. Door dat gat was weggenomen een bedrag van ongeveer f 7800. Dit bedrag zat in een tasch. Die tasch was stuk gesneden, omdat zij niet door het in den brandkast ge maakte gat kon. Het geld was bestemd voor de uitbetaling van het loon van het personeel In den zomer van '23 werd voor deze in braak gearresteerd een zekeren L. B., toen maals aan die fabrieken werkzaam. Hij werd echter weer vrijgelaten. Later is hij met den toenmaligen portier \V. A. gearresteerd en Dinsdag hadden zij zich voor dezen diefstal met braak te verantwoorden. Door de Recht bank werd de zaak van ieder der beklaagden afzonderlijk behandeld. Eerst stond terecht L. B- Deze was in den Zomer van 1922 in dienst gekomen voor het verrichten van allerlei werkzaamheden. Hij verklaarde den dagportier W. A. reeds vele jaren gekend te hebben. Van de inbraak weet bekl. niets. Op een vraag van den president verklaarde bekl., dat hij in December 1922 niet naar Ant werpen is geweest. De bekl. werd op 8 Fe bruari voor de eerste maal aangehouden. /Toen werden ruim 3000 francs op hem ge vonden. Er v/erden vervolgens een 25-tal getuigen gehoord. Uit de verschillende ver klaringen bleek o.rn. de samenstelling van de som gelds en hoe men den toestand op den morgen van den inbraak had gevonden. Een boor is later uit een sloot opgevischt. De nachtportier verklaarde, dat de dagpor tier A. hem destijds verboden had in het kantoor te gaan. Er waren daar zoovele ge heime stukken en daar behoefde niet gesnuf feld te worden. Daarom is deze getuige dien nacht niet op het kantoor geweest. De deur van het kantoor, zoo verklaarde deze nacht portier, was vele nachten niet op slot. Door hem werd daarvan rapport uitgebracht. Er kwam echter geen verandering. Het slot werd riet gemaakt. Door nachtwakers van de fir ma Van Houten zijn in den bewusten nacht personen op êen weg gezien, waarvan een klein en een grooter was. Zij kunnen niet verklaren, dat het de beklaagden waren, die ze wel kenden als zijnde in dienst Van Leers Ver. Fabrieken. Een metaaldraaier, die bij Van Leers fa brieken was werkzaam geweest, verklaarde, dat eenigen tijd voor den inbraak B. bij hem was gekomen met de vraag of hij zin had om mee te helpen de brandkast open te maken. Ook de dagportier zou meehelpen. Get. heeft er toen zijn kostbaas bijgehaald en om de zaak gelachen. Een paar dagen later ging get. die ontsla gen was op dc fabriek zijn blauwe werkpak halen. Toen werd hij door B. aangesproken en gevraagd of hij er ook over nagedacht had waarop hij verklaarde er niets mee te maken to willen hebben. A., de dagportier, heeft vep, paar get. verklaarde, gezegd, dat er eoor de sleutels gezorgd zou worden en dat ar in den nacht van Vrijdag op Zaterdag nog l wat in de kast zat. Bekl. verklaarde, dat deze get. onwaarheid sprak. De kostbaas van dezen get. bevestigt de verklaringen van den vorigen get. Verder werd door een familielid verklaard, dat bekl. gezegd heeft een goeden slag gesla gen te hebben bij Van Leer. Van het geld was een winterjas gekocht, waren bedden ge vuld. Uit brieven en verklaringen van familie leden werd vastgesteld, dat bekl. tweemaal in Antwerpen is geweest. Getuigen verklaarden, dat dit voor de Kerstdagen is geweest, terwijl bekl. zeide, dat het stellig na de Kerstdagen is geweest. Nadat nog enkele getuigen gehoord waren, was het woord aan den officier Mr. Reijlingh. Deze achtte hetgeen aan den bekl. was ten laste gelegd bewezen. Zij, die de inbraak ge pleegd hebben, moeten goed op dc hoogte zijn geweest van de toestanden. Daartoe behoorde bekl. Verder zijn er verklaringen, die bekl. heeft gedaan en worden bevestigd. Ook de toestand van bekl. voor en na de in braak is verschillend. Eerst is de toestand niet al te rooskleurig, daarna overvloedige vernieuwing van kleeren en beddegoed. Zelfs een paar weken na de inbraak is bekl. in het bezit van een betrekkelijk groot, be drag aan Belgische franken. Daarnaast staat, dat bekl. ook een volledige bekentenis heeft afgelegd aan een aantal personen. Nadat de officier r.og in het licht had ge steld, dat bekl. geen blanco strafregister heeft gehad, vroeg hij twee jaar en zes maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Wesseling, meende dat het wettig en overtuigend bewijs niet is geleverd. Hij ging daarvoor de verschillende getuigenverklaringen na, die volgens pl. niets bewijzen. Pleiter vroeg dan ook vrij spraak en verzocht de onmiddellijke invrij heidstelling van bekl. Het verzoek van den verdediger werd niet ingewilligd. De uitspraak v/erd bepaald over 14 dagen. Vervolgens stond terecht de 30-jarige W. A. toenmaa% dagportier bij Van Leers fa brieken. Bekl. is daar ongeveer een jaar werkzaam geweest. Hij is er gekomen als controleur, later werd hij dagportier. Daarna werden dezelfde getuigen gehoord als in de vorige zaak. Op enkele kleine afwijkingen na, legder. zij de zelfde getuigenissen af- Het O. M., waargenomen door Mr. Reijlingh, meende dat ook in deze zaak het wettig en overtui gend bewijs was geleverd, al was het wettig bewijs niet zoo sterk als in de vorige zaak. Hij wees hierna op de pertinente verklarin gen van den draaier, die vroeger ook bij Van Leers fabrieken werkzaam was. Deze zegt toch, dat ook deze bekl. hem gevraagd heeft mee te doen, bij een gesprek, dat gevoerd is in de portiersloge in de fabriek. Tenslotte eischte de officier ook tegen dezen beklaagde twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger van bekl. Mr. F. Meijer betoogde, dat tegen zijn cliënt het allerminste bewijs ontbreekt, dat hij zou medeplichtig zijn aan den inbraak. Hij kan dan ook niet anders doen dan vrijspraak vragen. Het onderzoek werd daarop gesloten en de uitspraak bepaald op 9 Juni. Straiten van 4 en 6 jaar geëischt. Dinsdag hebben achtereenvolgens voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan de 24-jarige handelsreiziger J. F. S. en de 40- jarige koopman A. J. L„ heiden uit "en Haag, recidivisten en gedetineerd wegens diefstal in vereeniging van verschillende goederen, gepleegd in den middag van 19 ."taart fl. in perceel 23 aan. de .Tan van Hoornslraat. De eerste beklaagde bekende. Hij had evenwel niet de bedoeling gehad om in te breken, maar de tweede be klaagde had hem meegenomen. Nadat ver schillende getuigen waren gehoord, werd tegen dezen beklaagde vier jaar gevange nisstraf geëischt. De verdediger, mr. Benthem v. d. Berg, drong op een lichtere straf aan. De tweede beklaagde ontkende. Ook in deze zaak werden verschillende getuigen gehoord, o.a. de eerste beklaagde. Deze ontkende, dat er nog een derde in het spel zou zijn geweest. Tegen dezen beklaagde werd zes jaar gevangenisstraf geëischt. Zijn verdediger, mr. Nanning, pleitte clementie. De uitspraak werd bepaald op 9 Juni. Toerekenbaar geacht. De strafzaak tegen J. van Munster, die door de Arnhemsche rechtbank tot levens lange gevangenisstraf werd veroordeeld wegens den dubbelen moord te Wychen, zal a.s. Donderdag weer voor het Arnhem sche Gerechtshof worden behandeld. Op 4 December j.l. werd door het Hof een onderzoek naar beklaagde's geestver mogens bevolen. Hiertoe werden als des kundigen aangewezen: dr. J. G. Dros- saerts te Arnhem en dr. Caspari te Den Br scli Naar de Tel. verneemt, luidt' de conclu sie van het rapport dat door beide des kundigen is uitgebracht over het onderzoek naar de geestvermogens van Van Munster als volgt: Van Munster is een psychologisch gede genereerde, die slechts in geringe mate be hept is met gebrekkige ontwikkeling der verstandelijke vermogens en die wel in staat is het strafbaar en moreel-verwerpe- lijke van de misdaad, begaan in den nacht van 4 op 5 Mei 1924 te Wychen, in te zien. De deskundigen achten Van Munster dus toerekenbaar voor zijn daad. De post de schuld gegeven. Een Velpsche dame ontving in de 2e helft van December 1924 een aangeteekenden brief, waarin cenige honderden guldens aan bankpapier. Zij sloot den brief weg in dc linnenkast op baar slaapkamer. Toen zij den brief later nog eens nakeek, miste zij daaruit twee bankbiljetten van 60. Twee dagen, nadat zij de zaak had aangegeven, vond zij in haar brievenbus een pakje met een begeleidend schrijven, waarin tot uiting kwam, alsof de post aan het geval schuldig was, alsmede twee briefjes van 60. Niet temin was het gevolg, dat de dienstbode, de 20-jarige J. M. P. uit Rheden, als ver dacht van dezen diefstal zich voor dc Rechtbank had te verantwoorden. Zij ont kende het feit te hebben gepleegd. De verklaringen der mevrouw kwamen neer op het reeds vermelde verhaal. Getuige deskundige Dr. Hesselink, schei kundige te Arnhem, was in zijn rapport tot de conclusie gekomen, dat het papier, waarin het geld bij de terugbezorging ver pakt was, hetzelfde was als dal, hetwelk in de keuken aanwezig was. Het briefje was geschreven op een velletje papier, dat uit een slagersboekje was gescheurd. Ook het handschrift komt in alle opzichten overeen met dat van beklaagde. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir, dat alles er op wees, dat beklaagde de biljetten heeft ontvreemd. Ook is zij reeds eerder tot tuchtschoolstraf veroordeel Spr. eischte drie maanden gevangenisstaf. Uitspraak over 14 dagen. Naar vernomen wordt, is dc zaak van den heer J„ directeur der Maas- en Waaisc'ne Bank te Nijmegen naar de openbare te rechtzitting verwezen. De heer J. zal te rechtstaan wegens valschheid in geschrifte en gebruikmaking daarvan. De zaak wordt 9 Juni voor de Arnhem sche Rechtbank behandeld. Voor den politierechter te Amsterdam stonden heden Woensdag de 34-jarige Cana- deesche koopman A. S.de 27-jarige Cana- deesche koopman C. C. en de 32-jarige Zwit- sersche expediteur A. W. Dezen drie beklaag den was ten laste gelegd, dat zij in eind April van dit jaar te zamen in Nederland zouden hebben ingevoerd een partij van 77 groote bussen morfine, 4925 kleine bussen morfine en 3500 bussen cocaïne, voor een gezamen lijke waarde van f 170.360. Bekl. S. verklaarde bij zijn verhoor, dat hij de verdoovingsmiddelen in Zwitserland van M. W. gekocht had. Hij betaalde ze zelf en verkocht ze daarna aan zekeren Oeffner. Te zamen met W. had hij de cocaïne in zeven 'kisten verpakt, die gemerkt werden „mort". Met het vervoer naar Holland en het verdere vervoer naar Amerika had hij niets te maken gehad. In opdracht van O. had beklaagde toe zicht op den mede-beklaagde W. gehouden en was hij met hem meegereisd naar Holland. Bekl. C. verklaarde, dat hij als toerist van Zwitserland naar Amerika reisde. In Chili ontmoette hij beklaagde S., dien hij van vroe ger kende. Met de smokkelaffaire heeft hij volgens zijn verklaringen niets te maken ge had. Op een vraag van den Officier van Justi tie, mr. Schutter, verklaarde hij nog, dat be klaagde S. de geheele reis voor hem betaald heeft. Bekl. W. gaf toe, de morfine in Holland te hebben ingevoerd. De opdracht daartoe had hij van S. ontvangen. Deze had hem ook op gedragen, de zeven kisten verdoovingsmidde len als portretlijstjes te verzenden. Beklaag de zeide niet te weten, waarom de verzen ding onder een valschen naam geschiedde. Hij verklaarde verder nog, dat de invoer van ver doovingsmiddelen in Zwitserland vrij is. Hij zeide niet geweten te hebben, dat dit in Hol land niet 't geval is. Voordat bekl. zijn mede- beklaagde S. kende, had hij zeer vaak in op dracht van Oeffner groote zendingen verdoo vingsmiddelen steeds onder den naam van portretlijsten via Rotterdam naar Amerika geëxporteerd. Na het getuigenverhoor eischte het O.M., waargenomen door mr. Schutter, tegen W. en S. ieder één maand hechtenis. Voor C. Werd vrijspraak gevraagd. De verdediger mr. W. Baars, pleitte ook voor beklaagden W. en S. vrijspraak. De politierechter mr. Wijnveldt zeide daar na, dat er zooveel moeilijkheden in deze zaak zijn, dat hij wenschte gebruik te maken van het recht hem bij de wet verleend, om deze zaak naar de volledige terechtzitting te ver wijzen- Het oordeel van de psychiaters. In aansluiting op het bericht dat de con clusie in het rapport der deskundigen, dr. J. Casparie en dr. J. G. Drossaers, die een onderzoek hebben ingesteld naar de geest vermogens van J. van Munster, beschuldigd van den tweevoudigen moord te Wychen, luidde, dat Van Munster voor zijn daad toe rekenbaar moet worden geacht kan nog het volgende worden medegedeeld i oe deskundigen verklaren, dat deze mis* daad het kenmerk draagt van de meest ont aarde laagheid en beestachtigheid. Tevens krijgen zij den indruk, dat Van Munster zijn moordend werk met de grootste kalmte en met rustig overleg verrichtte. Van Munster is reeds twaalf keer veroordeeld. Tijdens zijn: militairen dienst onderging hij zeer talrijke' en zeer zware disciplinaire straffen. 4 Op Walcheren is het bij openbare ver- koopingen van onroerende goederen de ge woonte, dat eerst wordt opgeboden en dat dan van een hoog bedrag wordt afgemijnd. Thans heeft de afd. ^alcheren van Chr- Boeren- en Tuindersbond besloten aan de notarissen op Walcheren te verzoeken dit afmijnen af te schaffen, omdat men meent, dat nu weinig wordt opgeboden omdat men weet, dai later toch wordt afgemijnd, en dit ook dikwijls zoo laag, dat de waarde niet wordt uitgedrukt in den verkregen prijs, zeer tot schade van den verkooper, Aan den kring Walcheren der Zeeuwsche landbouwmaatschappij zal gevraagd worden» adhaesie aan dit verzoek ie verleenen. Volgens de Engelsche bladen is de ten toonstelling te Chelsea, die gister gesloten is, goed geslaagd. Er zijn een Hollandsche Rho dodendron en een Azalea bekroond met een getuigschrift van de verdienste, n.t Rhododendron J. H. van Nes en Azalea „Mary" van de heeren C. B. van Nes et Zoon te Boskoop. In het Friesch Landbouwblad" wijst de heer U. Kooistra erop dat de bevordering van den gezondheidstoestand van den vee stapel tot de taak van de coöperatieve zui-1 velfabriek behoort. Boerderij en zuivelfabrieken toch behoo- ren tot één geheel in de eerste wordt de melk gewonnen en in de laatste verder be werkt. In verband hiermede, bevatten de statuten en reglementen der fabriek nood wendig bepalingen, waarbij aan het bestuur der vereeniging het recht wordt toegekend toezicht te houden op melkwinning en be handeling bij de leden. Wat geldt bij de melkwinning en behan deling, is volgens den schr. evenzeer van toe passing ten aanzien van den gezondheids toestand van het vee. Waar de melk van de koeien van de leden in één werkplaats wordt bracht is voor elk lid van groot belang dat het met den gezondheidstoestand van al het vee in orde is. Te waken voor een goeden ge zondheidstoestand van zijn vee is bij het ge zamenlijk bedrijf nog in sterkere mate de plicht van een boer, dan wanneer hij zijn melk zelf bewerkt. De beoordeeling van den gezondheidstoestand is echter niet eenvou< dig en kan daarom niet aan ieder lid afzon derlijk overgelaten worden. Om die reden wordt in statuten en reglementen niet alleen, voorgeschreven dat melk moet worden ge leverd van gezonde koeien, maar bovendien dat het bestuur het recht heeft het vee te on derzoeken of te doen onderzoeken. Wie niet meedoet, loopt de kans vee te krijgen, dat niet meer te vertrouwen is. Zelf zorgen voor een gezonden veestapel, is dan ook in het belang van den boer. Hij voor komt daarmede tevens allerlei bemoeiing van de Overheid. Opheffing voorgesteld. De omzet van den vischafslag le Durger- dam is gedurende den laatsten tijd zóó gering geweest, dat B, en W. alhier van oordeel zijn, dat het niet noodzak :l,jk i* dezen uilslag langer te doen voortbestaan. De laatste weken is zelfs niets ongezet, omdat de visschers hun vangsten buiten den afslag verkochten. Hiertegen kan op grond van de vjgeerende „Verordening op den gemeentelijken vischafslag te Durgerdam" niet worden opgetreden. Bedroeg de cmzef in April 1924 3193.86, over April 1925 woi deze 201.14, terwijl over de eerste v:er maanden van 1925 door de gemeente slcckk ia totaal een bedrag van 94.97 werd ont vangen. De nabijheid van den gemeentelijken visch afslag aan de De Ruyterkade zal visschers» die hun visch wenschen te doen afrlacn, daartoe in de gelegenheid stellen. In verband hiermede stellen B. en W. voor, den afslag op te heffen. UITLOTINGEN. Kanton Freiburg 1902. 45 Trekking van 15 Mei. Uitgeloot serie 6765 no. 22 fr 20.006., Serie 9726 no. 7 frs. 2000. Serie 1144 no. 34 frs. 250. Serie 5772 no. 10 frs. 250. Serie 8623 no. 18 frs. 250. Serie 9988 no. 25 frs. 250. De volgende nummers met frs. 25 S. No. S. No. S. No. S. No. 453 14 135 11 735 44 748 33j De volgende series met frs. 19 UITLOTINGEN. Parijs 1912. Trekking 22 Mei. No. 1.854.095 met 10.000 frs. No. 1.070.909 met 10.000 fr?. De volgende nummers ieder met 1000 frs. t 3.277, 315.839, 507.187, 557,204, 816.100* 857.764, 869.392, 894.211, 1.054.918,1073622; 1.744.398, 1.842.440. GOUDA, 28 Mei. Kaas. Aangevoerd 358 parlijen. Handel matig- Eerste kwaliteit 54 -57, tweede kwaliteit 4852, zwaardere rijksmerk f 63 met rijksmerk eerste soort 5660, met rijksmerk tweede soort J 50— 55.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9