EJTTB Binnenlandsch Nieuws. Overeenstemming tusschen Engeland en Frankrijk betreffende de ont wapening van Duitschland. De Duitsche Rijksdag heeft het handelsver drag met Spanje in derde lezing aangenomen. Onder de Radio-berichten: Nog geen algeheele overeenstemming tus schen de geallieerden betreffende de ontwapening van Duitschland. De pogingen van Burgemeester Max mislukt. Vandevijvere opnieuw ka binetsformateur? Gem. buiten!, berichten. LANDE. EN VLSSCHEKIJ Kaas uit Melkpoeder. UIT HET AND- t De debatten in de Fransche Kamer omtrent de M arokko-politiek. De ontwapening van Duitschland. De Kabinetscrisis in België. De Engelsche regeering en het communisme. Het handelsverdrag tusschen Duitschland en Spanje. De dreigende verkeersstaking te Berlijn. HANDEL EN NIJVERHEID. Vërhooging melkprijs ie Amsterdam. De actie der kleinfabrikanten in de $igaren-industrie. Ned. R. K. Centrale Vereeniging tot bescherming van Meisjes. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Wissels en Assignatiën. Pensioenen reserve- ad judanten-onderoff icier TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden. Pensioen vrijwilligers landstorm. Gemoedsbezwaren tegen stemplicht. Suppl. Indische begrooting 1923 Wyziging onderwijswetten. Pensioen voor spoorwegpersoneéL De kwestie-IJsselmaiden te Arnhem. De Koningin-Moeder. Het Kamerlidmaatschap van Jhr. Mr. D. J. De Geer. Stemplicht en gewetensbezwaren. Schadevergoeding aan reederijen. Vermeerdering van het aantal woningen. Diplomatiek diner. De Duitsche ambassadeur gaf Wcsnsdag- vond in de ambassade een diner ter eere ran Austen Chamberlain. Het personeel 3er legatie en een aantal buitenlandsche diplomaten namen er aan deel. De Engelsche koning be zuinigt. Het koninklijk jacht „Alexandra" is ver kocht aan een Noorsche Stoomvaart Maat schappij te Drontheim. Het jacht zal worden gebruikt voor tochten naar de fjorden. Het schip is oorspronkelijk gebouwd voor koning Edward en is met toestemming van den ko- Ining om bezuinigingsredenen verkocht. De ontwapening van Duitschland. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken deelt mede, dat de Raad van Am bassadeurs in zijn zitting aan het einde van deze week een beslissing zal kunnen nemen inzake de ontwapeningskwestie van Duitsch land, daar de standpunten van Engeland en Frankrijk thans geheel met elkaar in over eenstemming zijn. Op het oogenblik is alleen nog hangende de kwestie van de nieuwe tekortkomingen van Duitschland, gesignaleerd in het rap port van generaal Walch, den voorzitter van de intergeallieerde militaire controle-com missie welke kwestie thans ter onderzoek aan de kabinetten te Londen en Parijs is voorgelegd. De diplomatie correspondent der „Daily Telegraph" meldt, dat het standpunt der En gelsche regeering inzake het Duitsche voor stel ten aanzien van een veiligheidspact in het dgemeen hierop neerkomt, dat Groot-Bri- tannië en het rijk niet wel zouden kunnen deelnemen aan een pact, wanneer het buiten twijfel vaststaat, dat het een Wederkeerig ka rakter heeft en zich strikt beperkt tot een gedemilitariseerde Rijnzóne en de Fransch- Duitsche en Fransch-Belgische grenzen. Bo- rendien moet de formule voor zulk een pact, «vil het de instemming van de publieke opi nie van Engeland en het rijk verkrijgen, zegt het blad verder, in allen deele duidelijk en klaar zijn en vrij van alle dubbelzinnigheid en van iedere verdere verbintenis. Het Duitsche handelsver drag met Spanje. Bij de Woensdag gehouden tweede lezing 'an het DuitschSpaansche hanclelsverdra ter klaarde afg. Scholz (D. V. P.) in den Rijks dag namens de D.-nat., Centrum, D. V. P., Econ. Ver. en B, V. P., dat de in de regeering vertegenwoordigde fracties in meerderheid bereid zijn, zij het ook met overwinning van ernstige bezwaren, vóór het verdrag te stem- men, om geen verdragloozen toestand in het leven te roepen en de uitbreiding der goede betrekkingen met Spanje niet te bemoeilij ken. De meerderheid kan haar toestemming met het oog op den troosteloozen toestand bij den Duitschen wijnbouw slechts verlee- nen, wanneer zij zeker is, dat de regeering onmiddellijk met Spanje in onderhandeling Zal treden om de bestaande overeenkomsten ingrijpend te verbeteren en zorg te dragen, iat volkomen meest begunstiging wordt ver kregen. Hilferding (soc.-dem.) verklaarde, dat Zijn partij er mee accoord gaat, dat de wijn bouw door staatscredieten wordt gesteund, maar niet op kosten der gemeenschap. Rosenberg (comm.) deelde mede, dat zijn Vrienden tegen het handelsverdrag zullen 'temmen. Meyer (dem.) keurde het verdrag goed. Minister Stresemann verklaarde, dat de tegeering bereid is nieuwe onderhandelingen net Spanje aan te knoopen in den geest der verklaring van afg. Scholz. Daarop werd art. 1 van het verdrag met 170 tegen 96 stemmen en 98 onthoudingen aangenomen. In derde lezing werd het verdrag met ge wone meerderheid aangenomen. Anti-semietische onge regeldheden te Weenen. Omtrent de anti-semietische excessen te Weenen in de „Frankf. Ztg." wordt nader vernomen, dat deze Dinsdag begonnen met het afranselen van eenige Joodsche studen ten door hun Duitschnationale collega's. De ongeregeldheden duurden uren lang, zonder dat het rectoraat zich er mee bemoeide. Tegen middernacht ontstond een geregel de kloppertij tusschen völkische en socialis tische studenten. De laatsten waren in de minderheid en werden verjaagd. Onmiddel lijk daarop werden de deuren der universiteit gesloten. Ook in de Hochschule für Welthandel kwam het naar aanleiding van het aanplakken van een Duitschnationaal manifest tot bot singen tusschen Hakenkreuzlcr en soc.-demo- craten. Dit gebouw werd daarop eveneens tesloten. Het bezoek van Mussoli ni aan d'Annunzio. De „Tribuna" meldt, dat Mussolini en 'Annunzio uit Gardone een telegram aan 3en koning hebben gezonden, waarin zij op- nieuw Jhun toewijding betuigen. De koning bracht hun hiervoor dank. In een rede voor fascisten verklaarde d'Annunzio, dat de vriendschap van d'Annunzio voor hem Mus solini's verwachtingen had overtroffen, het- Seen de groote beteekenis deed uitkomen van bet aan den koning gezonden telegram. Mussolini is naar Milaan vertrokken. De oorlog in Marokko. In een beschouwing over den strijd in Ma- Okko in het „Journal des Débats", wordt 'veneens de ontruiming van verschillende posten op den linker (dus den Zuidelijken) oever van de Wergha besproken. Volgens het blad moet gevreesd worden, dat deze ontrui- nung een aanmoediging voor de rebellen zal £'jn. Abd el Krim kan zich er op beroemen (de „Débats" is het hierin dus eens met ge neraal Vcrraux in „L'Oeuvre") de Franschcn tot dezen terugtocht te hebben genoopt, En dan laat het blad er dezen zin op volgen, die veel cp een noodkreet lijktMen moet ho pen, dat het opperbevel de gewenschte mid delen in handen heeft om, op zeer korten termijn, den ernstigen slag, die geboden is, toe te brengen als men niet wil dat ons presti ge, dit onvergelijkelijk element van welsla gen in een Islamietisch land, een moeilijk te herstellen nadeel ondervindt. Wat de bedoelingen der Rifs betreft schijnt Fez volgens het blad wel hun eind doel te zijn. Intusschen heëft op grond van de lessen der geschiedenis het geografische object slechts betrekkelijke waarde voor hen en trachten zij veeleer de troepen aan te val len, die het verdedigen en dezen zooveel mo gelijk verliezen te berokkenen. Deze tactiek dreigt des te hinderlijker te zijn, aldus het blad, daar de grootere offensieve operatie, die ons in staat zou stellen de kwestie te re gelen, bijzonder moeilijk wordt gemaakt door den aard van het terrein en de diplo matieke aspecten van het vraagstuk. In een telegram van den correspondent van Havas te Fez wordt gezegd, dat Abd el Krim er naar streeft zich uit te geven als verwant aan de verschillende pretendenten uit de Marokkaansche geschiedenis en dat hij wil trachten zich van den sjerifijnschen troon meester te maken. De socialist Renaudel heeft aan de leger- commissie uit de Kamer voorgesteld een de putatie dezer commissie uit te zenden om controle te oefenen op de militaire operaties in Marokko. De commissie heeft gisteren vergaderd. Uit Tetoean in Spaansch Marokko komt 't bericht, dat de kolonel, die aan 't hoofd staat van den Franschen inlichtingendienst zich te Tanger zou bevinden om met Abd el Krim te onderhandelen over de beëindiging vim het offensief. Een nieuwe mijnramp in Japan. Woensdagmiddag heeft in een mijn der Carolinea Coal Company te Sanford een ont ploffing plaats gehad, tengevolge waarvan meer dan 50 man werden opgesloten. Dikke gele rookwolken komen uit de mijn en ma ken de redding moeilijk. Twee mijnwerkers met gasmaskers konden een klein eindje in de mijn doordringen. Een later bericht meldt, dat een grootere reddingsbrigade zes dooden te voorschijn heeft gebracht. Terechtstelling van opstan delingen. Uit Pesjawar is bericht ontvangen, dat van de rebellen uit het gebied van Khost op last van de legerautoriteiten te Kaboel de eerste groep van zestig man is doodgeschoten. Een executie op zoo groote schaal was in de ge schiedenis van Afghanistan tot nog toe niet bekend. Uitbarsting van een vul kaan in Japan. Melding wordt gemaakt van het uitbarsten van den Ausoewesjimaberg, een werkende vulkaan op het eiland Osjima. De eruptie slingert geweldige rotsblokken omhoog» die langs den berg omlaag storten en de hui zen aan den voet verpletteren. De bewoners van het eiland zijn gevlucht. DRAADLOOZE TELEFONIE IN HOS PITALEN. Te Londen is een beweging gaande om de patiënten in de hospitalen in de gelegenheid te stellen draadloos programma's van uit voeringen te ontvangen. Aan elk bed zou een ontvangtoestel wórden aangebracht, waarme de een bedrag van 50.000 pd. st. zou zijn ge moeid. Prinses Louise, hertogin van Argyll, is pre sidente van het voor dit doel opgerichte fonds De Daily News" heeft toegezegd de kosten der installatie in een hospitaal van 200 bed den op zich te willen nemen. MARX BIJ DEN PAUS. De oud-rijkskanselier Marx, die sinds eenigen tijd te Rome vertoeft, heeft, naar de draadlooze dienst meldt, een bijzonder lange audiëntie bij den paus gehad, waarin deze uiting gaf aan zijn bijzondere belangstelling hetgeen in Duitschland omgaat. HINDENBURG IN UNIFORM. Zondag heeft de rijkspresident te Han nover een te zijner eere gegeven harddraverij bijgewoond. Hindenburg was bij die gele genheid in uniform gekleed. De „Vorwarts" is over dit verschijnen in uniform door den rijkspresident volstrekt niet te spreken „een eigenaardig beeld schrijft het soc. orgaan, waaraan men zich eerst nog gewennen moet Maar in het bui tenland zal het wel zeer de aandacht trek ken." Kleinlabrikanlen in de Sigarenindustrie tc Amsterdam een vergadering gehouden om te protesteeren tegen de Tabakswet, Nadat 'de heeren J, W. J. de Booy uit 's-Hage en de voorzitter van den bond, die heer Gonbitz de nadeelen van de Tabakswet voor de kleinfabrikanten en de sigaren-na- kers hadden uiteengezet, besloot de verga- dring een verzoekschrift te richten aan den burgemeester, waarin dezen wordt verzocht zijn invloed bij de Regeering aan te wenden, opdat de Tabakswet minder nadeelig zal werken voor de kleinfabrikanten en vele kleine ondernemers voor geldeüjken onder gang zullen bewaard blijven. Na de vergadering hielden de kleinfabri kanten, een straatbetooging. Het „Officieel Orgaan" van den F. N, Z. maakt er melding van, dat door een kaasfa- briek in ons land, uit oude melkpoeder kaas wordt gefabriceerd. De proeven moeten zelfs zeer goed geslaagd zijn en deze kaas schijnt, wat de hoedanigheid betreft, de gestelde verwachingen verre te hebben overtroffen. Men verwacht dat de mogelijkheid om langs dien weg melkpoeder tot een ander product te kunnen verwerken, groote voor deden voor de zuivelbereiders met zich zal meebrengen. De rede, die Painlevé in de Fransche Ka mer over de Marokkaansche aangelegenhe den heeft gehouden, was uiterst handig en zonder pathos. Hij zette uitsluitend het plan uiteen om den Rifs een les te geven, zonder op verovering uit te zijn, en daarna vrede te sluiten. Ondanks de interrupties der com munisten verzekerde hij dat geen enkel ko loniaal werk boven dat der Franschen in Marokko staat, waar de bevolking bescha ving en bescherming geniet, Painlevé sprak zijn afschuw over den oor log uit, maar drong op de noodzakelijkheid aan een door de afschuwelijke communisti sche propaganda gesteunde anti-Fran- sche campagne te verhinderen. Hij gaf cijfers van de tot dusver geleden verliezen 400 dooden en 1100 gewonden. De commu nisten riepen: „Een mooi begin, weg met den oorlog!" Painlevé noemde dit schijnhei ligheid van een partij, die den burgeroorlog voorbereidt. Men merkte vooral op, dat Painlevé de actie der Fransche regeering in Marokko verdedigde en aldus do oppositie tevreden stelde, die de hulde, welke hij het leger bracht, toejuichte, terwijl de socialisten on tevreden, het stilzwijgen bewaarden. In de wandelgangen der Kamer heeft men met eenige verbazing vernomen, dat er nog geen volledige overeenstemming tusschen de Brilsche en Fransche regeeringen is bereikt, omtrent de tekortkomingen van Duitschland ten opzichte der ontwapening en welke de geallieerden zullen opgeven als redenen, die de ontruiming van Keulen verhinderen. Lon den stemt er in toe, dezelfde voorwaarden voor de ontruiming Je stellen als Parijs, be halve op één punt (dit betreft het rapport van generaal Walch. Een der beide partijen moet toegeven indien zij willen dat Duitsch land zonder dralen een antwoord zal worden toegezonden. Zij, die er op rekenden aan de tekortko mingen inzake de ontwapening, tekortko mingen ten opzichte der schadevergoeding toe te voegen, zijn teleurgesteld te verne men, dat de Commissie van Herstel zal moe ten constateeren dat Duitschland ter dier zake zijn verbintenissen nagekomen is. Ofschoon het bureau van de socialistische fractie in het parlement zich, nadat het bureau der katholieken het reeds had ge daan, tegen een extra-parlementaire regee ring had verklaard, gelijk Max in derde in stantie van plan was te vormen, had de li berale leider nochtans gisteren nog gezegd, dat hij jusqu'au bout zou gaan Enkele per sonen hadden hem trouwens reeds hun steun toegezegd, maar ondanks alle naspeuringen kon geen enkele belangstel lende te weten komen wie die pers men waren, en de liberale pers was dan ook van morgen vrij kribbig. Gisterenochlend hebben Vandervelde en Wauters reeds een onderhoud met Poullet gehad. Het is vrij zeker, dat de socialisten te vinden zullen zijn voor een samengaan met de katholieken op den grondslag van het program in de regeeringsverklaring van Van de Vyvere ontwikkeld Naar verluidt zouden katholieken en so cialisten het eens zijn geworden om een paar portefeuilles aan de liberalen aan te bieden. Weigeren deze, dan zouden die portefeuilles gelijkelijk worden verdeeld, terwijl aan Oorlog een officier zou komen, die buiten de politiek staat. De moeilijk heid ligt in het voorzitterschap van den ministerraad. In de Kamer zijn de socialisten en Katholieken inderdaad even sterk, in den Senaat echter tellen de clericalen enkele leden meer dan de socialisten, zoodat de kans groot is, dat het voorzitterschap aan een katholiek zal worden toegekend. Waar schijnlijk zal Poullet nu met het vormen van de regeering worden belast, ofscnoon van vele zijden wordt gewenscht, dat Van de Vyvere de kans opnieuw zou wagen. Dit zouden onder meer Vandervelde en Wauters ook wenscben. Het aanstaande communistische congres te Glasgow houdt de publieke opinie nog steeds bezig, vooral nu bekend is gewor den, dat aan de Hongaarsche communiste Rosa Fischer een pasvisum is geweigerd. Dc autoriteifen, die blijkbaar vreezen, dat buitenlandsche communisten er toch in zul len slagen in Engeland te komen, hebben de passencontröle de laatste dagen aanzienlijk verscherpt. Intusschen heeft het bestuur van het En- gelsch Vakverbond, gelijk met het Russi sche Vakverbond was overeengekomen, le den Voor de gemengde commissie van be raadslaging aangewezen, waaraan thans nog vijf Russen zullen worden toegevoegd. In den Rijksdag heeft men tot algemeene verrassing eerst heden bemerkt, dat men Woensdag bij de-'s avonds laat gehouden stemming over het Duitsch-Spaansche han delsverdrag inderhaast ook een resolutie heeft aangenomen, die van de regeering een crediet van 80 millioen mark voor de Duit sche wijnbouwers verlangt als compensatie voor de nadeelen, die voor hen uit het han delsverdrag voortvloeien. Mocht de regee ring met een voorstel komen om den wijn bouwers een crediet tot zulk een bedrag te verleenen, dan zullen verschillende riiks- dagfracties daartegen met alle beslistheid front maken. Er bestaat een kleine kans, dat de sta king van de Berlijnsche verkeersmiddelen zal kunnen worden vermeden. De commis sie van arbitrage heeft vanmiddag een uit spraak gedaan, volgens welke het personeel van de verkeersondernemingen een loons- verhooging van gemiddeld iVi pet. zal krij gen. Men gelooft, dat de arbeiders hiermede voorloopig wel genoegen zullen nemen. Ih de Woensdagavond te Amsterdam ge hóuden gecombineerde vergaderfhg 'an de besturen dei Bonden van Melkveehouders en de besturen van den Georganisö irden Melkhandel is besloten dat met ingang van Maandag a.s de in- en verkoopprijs van de melk in de hoofdstad met 1 cent zal wor den verhoogd. Maandag heeft de Eerste Ned, Bond van Op 26 Mei 1.1. had in Huize Ursula te den Haag, de algemeene vergadering plaats van de Nederl. R.-K. Centrale Vereeniging tot Bescherming van Meisjes in het Bisdom Haarlem, onder voorzitterschap van mej. N. Crielaers. Na opening met den Christelijken groet, bracht zij warme hulde aan de nagedachte nis van mevr. KrulSchutz, de baanbreek- stcr der meisjesbescherming in Nederland, dit op dat gebied in den Haag zooveel heeft tot stand gebracht en jaren lang zitting had in het Centraal Bestuur, laatstelijk als vice- voorzitstef. De notulen van de vergadering op 27 Mei 1924, werden ongewijzigd goedgekeurd, waarna een kort verslag van het werk in het Bisdom volgde: Met voldoening kon worden gewezen op den gestadigen groei der 9 afdeeüngen; Am sterdam, den Haag, Rotterdam, Leiden, Haar lem, Alkmaar, Delft, Castficum en Vlis6in- gen, waarvan de laatste met de onderafdee- ling Middelburg werd uitgebrid. Het stationswerk werd uitgeoefend te Am sterdam, Rotterdam en den Haag. Veel hulp werd verleend bij het doorreizen; meisjes werden van den trein gehaald en naar de tenuizen gebracht; daar aan betrekkingen gehoipen; afspraken werden verijdeld en menig minderjarig kind voor een wissen on dergang behoed Het werk werd gedaan door vrijwillige en gesalarieerde krachten, in samenwerking met l'Union. Van de zijde der politie en met het sta- tionspersoneel werd de grootste welwillend heid aan den dag gelegd. Van het stndsonderzoek, de meest be langrijke factor der bescherming, ging groote activiteit uit. Naar verhouding der belang rijkheid van de verschillende afdeelingen werden 4679 meisjes voor de eerste maal bezocht. Verschillenden moesten uit slechte huizen gehaald worden en een 400-tal bij zondere gevallen vergden speciaal dc aan dacht en de toewijding der bezoekdames. Het verzorgen der avondbijeenkomsten bleef een moeilijk vraagstuk voor de afdce- llngsbestufefi, waaraan ook nu weer een aparte bespreking gewijd werd. Die voor de Duitsche meisjes werden het beste bezocht en schonken veel voldoening. De tehuizen die veilige havens, die reeds zoo menige stranding op de klippen der val- sche belangstelling verijdelden, wat kostte het moeite en beleid ze staande te houden, toen de inkomsten ook nu weer verminder den en de uitgaven vermeerderden ten ge volge der tijdsomstandigheden. Huize Lydia, te Amsterdam, Plantage Parklaan 8, huisvestte 540 meisjes met 2917 pensiondagen. Een groot tehuis is in aan- bouw, waar alle takken van dienst zullen i worden ondergebracht. De presidente ver kreeg van het gemeentebestuur een rente loos voorschot van 440.090. Den Haag exploiteerde Huize Ursula, Eerste van den Boschstraat 2, voor meisjes studenten, Huize Maria, Zwarte Weg 9, voor werkende dames en Huize Martha, voor dienstboden; Nieuwe Havenstraat 74. Dc beide laatsten met 11070 pensiondagen. Huize Martha, Tempeliersstraat 36 en het Martha Tehuis, Bioemhofstraat 1, respectie- volijk voor werkende dames en werkende vrouwen en meisjes te Haarlem, boekten 3255 pensiondagen, waarboven 35 gratis en 1542 enkel logies. Rotterdam heeft een groot heerenhuis aan gekocht; zond geen statistische opgaven van het Tehuis Wijnhaven 145, in, evenmin als Leiden, Noordeinde 54, Alkmaar, Nieuw- landercingel E, 70, Castricum, Rijksstraat weg", hoek Burg. Mooistraat en Vilssingen, Niiuwstraat 29. Delft herbergde 7 meisjes, gaf 35 maal lo gies, een kosteloos, Nieuwe Langendijk 22. In onze Doorgangshuizen; dc St. Anna Vereeniging te den Haag en de St. Marg. van Cortonastichling te Leiden, werden ver pleegd resp. 181 patiënten en 278 kinderen en 25 patiënten met 39 kinderen. De bemiddelings-bureaux hadden te kam pen met gebrek aan personeelaanbieding door den terugkeer der Duitsche meisjes. Amsterdam kreeg 810 aanvragen en 450 aanbiedingen; geslaagd 180, den Haag 1740 aanbiedingen; geslaagd 990. In Leiden 94 aanvragen en 47 aanbiedingen, geslaagd 32. In Haarlem van 1 Jan,1 Oct. 367 aanbie dingen tegen 5S8 aanvragen, geslaagd 295. Met 1 Oct. werd het B.B. opgelost in de R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen en meis- js, gevestigd Bloemhofstraat 1. Alkmaar boekte 53 aanbiedingen tegen 48 aanvragen. De andere afdeelingen zonden geen opgaven. De Duitsche meisjes gingen in gröoten ge tale naar de Heimat terug. Toch zijn er naar schatting, tc Amsterdam nog ongeveer 2000 Kalh. meisjes aanwezig. In 1924 werden daar 800 nieuw nangekomenen bezocht, waarvan er 300 logeerden in het tehuis. Vele meisjes werden aangetroffen in betrekkingen, waar zij hi ar godsdienstplichten niet naar belioo- retl konden vervullen; 40 bijz. gevallen wer den behandeld; 10 meisjes uit slechte huizen gehaald; in de ziekenhuizen werden dc kran- ken bezocht. In alle afdeeüngen hield de acti" gelijken treed. Er werden overal gere gelde Duitsche godsdienstoefeningen gehou den. Over het algemeen gaven de correspon denten den indruk dat de meesten zich nog niet bewust zijn van de belangrijkheid harer taak, de loffelijke uitzonderingen daargela ten. Een bijzonder woord van hulde verdien de dc correspondente van Dordrecht, die zelf avondbijeenkomsten leidt. De penningmeesteresse bracht het finan cieel verslag uit en werd onder dankzegging gedéchargeerd. Aan de beurt van aftreding waren mevr. GrundemannHofmann, afd. Leiden en mevr. EngeringSpillner, afd. Vlissingen. Dc eerste stelde zich niet herkiesbaar. In hare plaat? werd benoemd mevr. Schölvinck Kolfschoten. Mevr. Engering werd herkozen. Kapelaan Hubers wilde door middel van een sectie Maatsch. Hulpbetoon in de Ma- riacongregaties, de goede godsdienstige meisjes in verbinding stellen met de Bemid- deüngs Bureaux en de R.-K. Arbeidsbeur zen, ten einde hen aan goede betrekkingen en de R.-K. v/erkgeefsters aan plichtgetrouw personeel te helpen. Bij nadere toelichting vond deze gedachte veel bijval. Hierbij aansluitend opende Pater Bouters een levendige gedachtenwisseling over de avondbijeenkomsten der dienstboden, die ongetwijfeld veel nut voor de toekomst zal afwerpen. Na behandeling der ingekomen stukken en een hartelijk, opwekkend woord van den Eerw Adviseur Kap. Van der Burg, sluit dc presidente de goed bezochte bijeenkomst op gebruikelijke wijze. Geopend te 2 unr. Na opening der vergadering komt in be handeling het wetsontwerp tot wijziging van dc bepalingen omtrent wissels en assigna tiën. De heer VERKOUTEREN (C.-H.) komt er tegen op dat er in deze bepalingen weer op genomen is een definitie van een wissel. Spr. zet uiteen, dat een definitie in een wet uit den booze is. Men vindt zelfs in meer dan een wet definities van één woord: „zoo worden in de oude wetgeving van „arbei der" drie definities gegeven, van „onschend baarheid" in onze Grondwet vier. Een Am- sterdamsche straatjongén heeft twintig defi nities, van een agent, maar van beteekenis is alleen dat de agent, als de jongen kwaad doet, hem bij de kraag pakt De MINISTER VAN JUSTITIE, mr. TH. .HEEMSKERK, wijst er op, dat in het W. v. K reeds cefl definitie van wisselbrief is op genomen. Nu ging het niet aan die definitie bij de herziening enkel te schrappen, dat zou misleidend zijn geweest en daarom was het wel zoo goed een betere, moderner definitie te geven. In 't internationaal wisselrecht wordt aangegeven wat een wissel moet in houden en dat lijkt sprekend op een defini tie. Overigens is het z. i. zeer gewenscht, dat de wet aangeeft welke de beteekenis van de verschillende figuren in het wisselrecht is. Het ideaal van mr. Verkouteren komt hierop neer, dat alles geschrapt wordt en alles aan den rechter wordt overgelaten, doch voor spr. gaat dat veel te ver, al zou het voor een minister van justitie wel zoo gemakkelijk zijn. De heer VERKOUTEREN (C.-H.) repli ceert en beweert dat 's ministers opvatting voortvloeit uit de trias politica. De MINIS TER VAN JUSTITIE weerspreekt dit bij du pliek. waarna het ontwerp z. h. «t. wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt de wijziging der wet op de pensioenen van de reserve-adjudanten onderofficier van de landmacht. De Kamer gata uiteen tot 9 Juni, des mid dags te 2 uur. Vergadering van Donderdag 28 Mei, namiddag 1 uur. De VOORZITTER stelt voor nog eenige wetsontwerpen aan de agenda toe tc voegen, w. o. het subsidie voor de vroedvrouwen school te Heerlen. De heer SNOECK HENKEMANS (C.-H.) heef' tegen enkeie ontwerpen bezwaar, o.a. tegen het subsidie-voorstel Heerlen. De Mi nister zegt zelf dat hij nog een rapport wach tende is. Het gaat dus niet aan dit onder- Werp te behandelen en hij stelt dus voor dit ontwerp niet op de agenda te plaatsen. De VOORZITTER zegt, dat de Regeering op behandeling prijs stelt en dat een blanco eindverslag is uitgebracht. De heer SNOECK HENKEMANS blijft zijn bezwaar handhaven. Dcheer SCHAPER (S. D. A. P.) erkent liet bezwaar van den heer Snoeck Henkemans, maar vindt het niet verkeerd het toch te behandelen. De heer BOON (V.-B.) zegt, dat het de schuld is van den Mniister, dat in de Kamer bezwaar wordt gemaakt. Hij wil de nadere gegevens afwachten. De heer BEUMER (A.-R.) zegl, dat het voorstel bedoeld is als tijdelijke beslissing waartegen hij geen bezwaar heeft. Vóór de definitieve beslissing is een nader rapport gewenscht, maar voor een tijdelijke is dit uit', noot ig. Het voorstel van den voorzitter wordt aangenomen met 37 tegen 23 stemmen. Aan de orde is het wetsontwerp Pensioen wet voor de vrijwilligers bij den landstorm. Z. d. en z. h. s. goedgekeurd. Aan de orde is bet wetsontwerp aanvul ling van de Kieswet (regeling voor hen die gemoedsbezwaren tegen stemplicht hebben). De heer VLIEGEN (S D. A. P.) is tegen dit ontwerp, omdat tot dusverre ook andere dan gemoedsbezwaren als een geldige reden voor niet-stemmen werden aanvaard. Feite lijk is dit ontwerp dus een beperking en daarom is hij er tegen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer RUYS DE BEERENBROUCK betoogt dar de bezwaren deugdelijk moeten zijn en er.. °"a" u''criijke kentoekencn zijn aan te Wijzen waaruit blijkt dat de godsdienstige overtuiging die bezwaren met zich brengt. Een omschrijving zóó te geven dat niemand ze kan ontduiken, is onmogelijk. Bij 4nkele richtingen in den lande zijn er godsdienstige be zwarfn en die wil spr. eerbiedigen. Do heer VLIEGEN had liever de bepaling gezien, dat men kon vragen niet op de kie zerslijst te werden geplaatst wegens ge moedsbezwaren. Dan was er gelgenheid ge weest de gemoedsbezwaren behoorlijk te toetsen. Art. 12 worden goedgekeurd. Art. 3. De heer SURING (R.-K.) heeft bezwaar er legen dat achteraf door verzuimers ge moedsbezwaren worden aangevoerd. Daar aan zit een gevaarlijk kantje, omdat gemaks halve gemoedsbezwaren zullen worden op gesomd, terwijl de reden van het verzuimen andefs ware. Hij is togen deze bepaling. De heer v, SASSE VAN YSSELT (R.-K.) ondersteun' deze bezwaren. Dc MINISTER verdedigt het artikel als onmisbaar deel van dit voorstel, vooral met het oog op de verkiezingen van dit jaar. Art. 3 wordt verworpen met 37 tegen 25 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 40 logen 21 stemmen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen na dere wijziging van de begrooting van Neder- landsch-Indië voor 1925 (verschillende on derwerpen). Z d. en z. b. s. goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp wijzign. en aanvulling der hooger onderwijswet efl der wet tot regeling van het booger land bouw- en hooger veeartsenijkundig onden wijs. De heer BEUMER (A.-R.) voelt er niets voor om de veeartsenijkunde voortaan die- rengeneeskunde te noemen. Het is voor het vee dat dc Staat deze geneeskunde bevor dert en niet voor hondjes, poesjes of pipsche kanaries. Aan deze nieuwe benaming doet spr. niet mee. De heer DECKERS (R.-K.) verdedigt de naamswijziging als praktisch gewenscht. De Minister RUYS DE BEERENBROUCK zegt, dat er geen enkel bezwaar is om aan het verzoek der veeartsen te voldoen. Taal kundig is het nieuwe woord ook beter. Het artikel 1 wordt verworpen met 38 te gen 25 stemmen. De behandeling van dit ontwerp wordt met het oog op andere wijzigingen geschorst tot Vrijdag. Nadat verschillende conclusies van het, verslag der commissies zijn afgehandeld, komt aan de orde het De heer VAN BRAAMBEEK (s-d.) b»-' treurt de onvolledige uitvoering der over» eenkomst, waardoor dit ontwerp achterstaat bij de regeling der burgerlijke pensioenen Daarvan geeft hij eenige voorbeelden. H^ wijst er op, dat het veel beter zou geweest zijn als de Minister meer spoed had gei maakt met de indiening. Het personeel i( veel te lang van het kastje naar den muuj gestuurd en middelerwijl is de regeling steeds slechter geworden. De heer WIJNKOOP (c.p.) critiseert hef ontwerp, dat z. i. niet geeft wat beloofd is De heer HERMANS (r.-k.) juicht het ont» werp toe, maar betreurt het dat de wacht geldregeling niet beter is. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de Heer Van Swa-ay, zegt bij de amendementen, op verschillende punten te zullen terugko men. Het oponthoud met dit ontwerp is o. a. veroorzaakt doordat overleg met Financier noodig was. Inzake de wachtgeldregeling zal nog nader overleg gepleegd worden. Art. 5. De beer VAN BRAAMBEEK (s.-d.) ver dedigt een amendement om de toepassing de zer wet niet in handen van de directie te leggen, maar wel in die van een commissie van drie leden door den minister te benoe men. Hij acht dit beter en bilUjker. De MINISTER wijst op het zeer onvol ledig van dit amendement. Wat versta-at de heer van Braambeek onder Pensioen raad? Wie zal de kosten der leden betalen? Het voorstel is onrijp en niet doordacht, terwijl het een geheel ander systeem bevat, waarvan de gevolgen niet ziin te overzien. Overleg met de directie der Spoorwegen is onvermijdelijk, omdat die directie partij is. Ernstig bezwaar heeft spr. tegen het voor stel, dat de zaak omslachtig, kostbaar en niet beter maakt. Het amendement komt in stemming. Vóór stemmen 10 leden, tegen 27, zoodat het ver- cischte aantal leden niet meer aanwezig is en de vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag 11 uur. Uitspraak van den eereraad. De eereraad, bestaande uit de heeren. Jhr. mr. D. J. de Geer, E. G. C. Scheidius en mr. J R. H. van Schaik, heeft Donder dag uitspraak gedaan in zake den wethou der J. J. W. ÏJsselmuiden, als accountant van de Hanze-bank te Utrecht. De eereraad komt tot de conclusie, dat de vraag, voor welke zij zich in verband met de feiten, voorzoover daarover geen twijfel bestaat, geplaatst zag, deze was: of het een accountant past, ter behartiging van de gezamenlijke belangen der betrok kenen onder bepaalde omstandigheden een niet geheel zuiver beeld van den feitelijken toestand te geven, of met zijn verantwoor delijkheid te dekken. De raad meent de vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Hij vindt daarbij steun o.a. in het bepaalde in het reglement van orde van drie der groote accountants- verecnigingen hier te lande, t.w.: de NedL Ver. van Accountants, hel Ned. Instituut van Accountants, en den Ned. Bond vaa Accountants. Zonder eenig voorbehoud wordt in het reglement als plicht van den accountant aangeduid, dat hij op goede gronden overtuigd behoort te zijn van de door hem medegedeelde uitkomsten. De accountant van de Utrechtsche Hanzebank was niet bij dc bedoelde vereenigingen aangesloten en is dus niet in strijd geko men met de geschreven reglementen van orde, doch wel met den ongeschreven regel die ook hieraan ten grondslag ligt. Donderdagmorgen ongeveer kwart vóór twaalven is de Koningin-Moeder met ge volg per auto te Soestdijk aangekomen, voor haar gewoon jaarlijksch zomerverblijf ten paleize Soestdijk. Naar de Tel. verneemt, ligt het niet in de bedoeling van jhr. De Geer, om voor zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer te bedanken, ten einde het stembureau! onnoodig werk te besparen. Het vrfjstelüngsontwerp met 4021 stemmen aanvaard. In de Donderdag gehouden Tweede-Ka merzitting werd het wetsontwerp tot aan vulling van de Kieswet, in zake de vrijstel ling wegens gewetensbezwaren, met 4C tegen 21 stemmen aangenomen (met rechti stemden van links mr. Marchant en mo vrouw BakkerNort, beiden v.-d,, vóór). Naar het Vad. verceetnt, heeft de Ne» derlandsche regeering eenigen tijd geleden 3.150.000 betaald als schadevergoeding aan 13 Rotterdamsche en Amsterdam-, ch« reederijen voor het requireeren van 31 sche pen in 1917. Dc verdeeling van dit bedrag heeft gces enkele moeilijkheid opgeleverd. De rfol- lacd-Aroerika-Üjn heeft er 700.000 van ontvangen. Het aantal woningen in Nederland is, blijkens opgave van het Centraal Bufcau, voor de Statistiek, in Maart 1925 vermeer derd met 4226. In de maanden Februari en Januari vermeerderde de woningvoorraad, resp. met 2000 en 2637 woningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11