ONZE GRATIS-ONCELüKKEN-YERZEKERING vijf-en-twintig-honderd-gulden elft~h o n d e r d~e n^f i e n~g u I d e n vijftig gulden vijftig gulden vijftig golden vijftig gulden zeven honderd en vijftig-gulden HM ELF-HONDERD-GULOEN HE Een Rijnlandsche Reis. .r honden! yuMen a's °nverpiiciite uitkeerins wegens aan twintig gulden mmm NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Bla'd Vrijdag 29 Mei 1925 UIT DE PERS KUNST EN KENNIS. T entoonstellingsberichten. GEMENGD NIEUWS. Tusschen de tram geraakt. WTm Onze zoo goed werkende Gratis Ongelukken Verzekering keerde in de laatste zes maanden een bedrag uit van ruim: Dezer dagen werd door ons uitgekeerd in een tijdvak van slechts tien dagen een bedrag van toegekend aan de volgende abonné's: Aan den heer Jan Jonkman, wonende Stationstr., Volendam, een bedrag van: Aan den heer J. Kemper, wonende Voorhaven, Edam, een bedrag van: Aan den heer K. J. Lindström, wonende Korteweg 11, Schoten, een bedrag van: Aan Mej. H. Droog-Overes, wonende Kerkbuurt, Ter Aar, een bedrag van: Aan de Wed. H. M. van Gerven-Heems- kerk, Heerenw. Lisse, een bedrag van: Aan den heer C. Rijkelijkhuizen, Gen. Cronjéstr. 13, Schoten, een bedrag van: wegens aan hem overkomen ongeval, waardoor zijn onderarm is gebroken. wegens aan hem overkomen ongeval, waardoor zijn arm is gebroken. wegens aan hem overkomen ongeval aan een zijner armen. wegens haar overkomen ongeval, waar door zij een beenbreuk heeft bekomen. haar echtgenoot overkomen ongeluk. als onverplichte uitkeering wegens een ongeval aan een zijner vingers. Aan den heer C. Veeke, wonende Zand- nilldPlI als onverplichte uitkeering wegens aan weg te Limmen, een bedrag van:VCCi Ely y UI It Oil hem overk. ongeval aan zijn vingers. En heden keerden wij uit aan de Wed. A. A. VAN DER PUTTEN-VAN HETEREN, wonende Houtrak- polder, Halfweg een bedrag van: wegens aan haar echtgenoot overkomen ongeluk met doodelijken afloop. Deze uitkeeringen geven het bewijs van de zeer ruime verspreiding der NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Geen enkel Katholiek Dagblad heeft in zoo'n korten tijd een bedrag uitgekeerd van ruim Een abonnement op de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT met haar hooge uitkeeringen zal zon der twijfel door een ieder gewaardeerd worden. Indien er in Haarlem en Omstreken nog Katholieken zijn, .die niet op onze courant geabonneerd zijn, laten zij zich dan ten spoedigste als abonné vande NIEUWE .HAARLEMSCHE COURANT opgeven. DIRECTIE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. De achterstand bij onze rechtspraak. ORDE EN ARREÏD De verkiezing voor het Mijnwerkersfonds. Opleidwambtenaar van Politie. VRAGENBUS Treinvertraging bij Utrecht. Schrikachtig paard. Van waar de naam „blauwvingers" voor de Zwollenaars? De vïeeschvrgiftiging te Bovenkerk. Brand in een fouragehandel te Arnhem. Als men op Schokland woont Lage waterstand bij Marken. Keulen, 24 Mei 1925, Interesseert het den lezer, te vernemen, op welke wijze de Duitsche Rijnlanders in deze dagen, in deze maanden hun „Jahr- tausendfest" het duizendjarig bestaan van hun Rijnland vieren? Dc vraag is gewettigd. Niet omdat de viering van net historisch feit en het feit dat men het viert op zichzelf misschien niet interessant zou zijn, maar wèl, omdat het aan gerechten twijfel onderhevig is, of de doorsnee-Hollander voor een buitenlandsche aangelegenheid als de bovenbedoelde, wel de belangstel- ling gevoelt, welke die aangelegenheid bezien vanaf internationaal, van ut Euro- peesch standpunt ontegenzeggelijk ver dient. De doorsnee-Hollander voelt zich in eigen land en eigen omgeving zelfgenoeg zaam; de gebeurtenissen en de politiek in eigen land, in eigen stad, in eigen dorp, voldoen over het algemeen wonderwel aan de behoeften van zijn dagelijksche aan dacht; in tegenstelling met wat wij in de meeste buitenlanders opmerken, laat het buitenland den Hollander (zoolang er ten minste niet aan zijn portemonnaie of aan ....z'n goed hart geraakt wordt) tamelijk koud, en er moeten in het buitenland al heel ontstellende en gevaarlijke dingen bijv. de noodige nabije oorlogen aan de orde komen, wil de Hollander eens voor langeren of korteren tijd uit het dage- lijksch lood raken.... En zoo zou het zeer goed mogelijk zijn, dat menig nuchter lezer ons de vraag stel de; „wat voor belang houdt het nu voor ons in, dat de verre Rijnlanders het nu eens goed en nuttig en aardig vinden, het 1000-jarig bestaan te vieren van hun land, idat nota bene niet eens opzich zelt een staat vormt en in meerdere opzichten slechts denkbeeldig een geheel genoemd kan wordeij? Wat baat of schaadt het ons dat deze afdeeling Duitschers thans naar aanleiding van een overigens tamelijk vaag gedateerd historisch feit aan het jubelen geslagen zijn? Wat kan deze Duitschers daarbij eigenlijk bezielen?" Wie echter aldus vraagt, begrijpt de waarlijk groofe beteekenis van deze fees sten niet. Men kan van meening verschillen over de vraag, of de historische aanleiding tot 'het vieren van deze feesten werkelijk zoo urgent moet heeten, ofschoon het toch werkelijk voor het nationaal besef wel wat zeggen wil, dat het Rijnland in 1925 dui zend lange jaren (met een korte onderbre king in den Franschen tijd) bij het groote Duitsche rijk behoord heeft; van onein dig veel méér beteekenis is echter het feit, dat de Rijnlanders thans tot deze feestvie ring gekomen zijn, en dat zij het feest zoo spontaan, zoo waardig en zoo wel- en zelf bewust vieren. O zeker! Ook wanneer er geen wereld oorlog gekomen was, indien Duitschland den grooten strijd niet verloren en in Rijn land geen vijandelijke bezetting gekregen had, zou het duizendjarig bestaan van Rijn land als deel van het groote Duitsche rijk niet ongemerkt voorbijgegaan zijn, doch het behoeft niet gezegd, dat de feestviering in de huidige omstandigheden een heel bij zondere beteekenis krijgt, en men behoeft in deze dagen slechts éven in Rijnland rondgespied te hebben om te ervaren, dat de Rijnlanders juist thans hun „Jahrtau- sendfeier" eens extra willen vieren. Heel bewust wil men zij het ook op werkelijk voorname en waardige wijze met vermijding van alle negatieve, vijandige demonstratie aan Eurooa en aan de we reld laten zien, dat Rijnland zich nog steeds ondeelbaar één gevoelt en ook on deelbaar één wil en zal blijven met het Duitsche rijk; in deze dagen blijken alle eenmaal aangewende pogingen om een on afhankelijk Rijnland te stichten en alle Akensche operette-revolutie'tjes nog eens extra belachelijk en onzinnig geweest te zijn. Er is echter nog méér. Dit „Jahrtausendfestheeft nog meer en grooter beteekenis. En wèl: als bevattend een natuurlijke, betrouwbare aanwijzing voor de mentali teit, welke er heden ten dage onder onze Oosterburen heerscht, als kenmerkend den nieuwen toestand, welke daar de laatste jaren geleidelijk is ontstaan, als karakteriseerend het nieuwe Duitschland temidden van de overige wereld, het nieuwe Duitschland, dat bezig is zich te ontwikkelen met welhaast ongelooflijke kracht en snelheid en waarin een volkswil leeft er» heerscht, welke ondanks hoe veel verdrukking ook nog tot grootheid voeren moet. Met zóó'n kracht en in zóó'n tempo, dat het schouwspel voor den vreemdeling iets beangstigends heeft, wanneer hij zich af vraagt, waartoe dit geweldig streven een maal leiden zal, hoe het misschien een maal weer zal einden! Bij deze overweging voelt men eerst recht, van wélk een groote, misschien wel ontzettende beteekenis deze Rijnlandfees ten zijn, niet alleen voor de Rijnlanders, niet alleen voor de Duitschers, doch ook voor de overige volkeik van Europa, ja, van de wereld' Ook voor ons nuchtere Hollanders! L. S. meer gepleit wordt vóór September weer in het land is. Dat er op die wijze achterstand komen moet, is voorwaar geen wonder. Maar a»s men dan in het najaar schreeuwt, dat men het toch zoo druk heeft, dat men het werk niet af kan en dat het college, waarin men zitting heeft, sterker moet worden bezet, laat men dan eens de hand in eigen boezem steken en zich zorgvuldig afvragen aan wien de schuld? Wil dit nu zeggen, dat wij den rechter zijn vacantetijd misgunnen? Integendeel. Wie het geheele jaar hard gewerkt heeft, verdient een tijd van verpoozing, om straks weer met nieuwen moed te kunnen begin nen. Dat is ook het recht van eiken rechterlij ken ambtenaar, dat niemand hem zal willen betwisten, die uit ervaring weet wat ernstige hersenarbeid voor 't zenuwleven te beduiden heeft. Maar de wetgever en de rechter mogen nimmer daarvoor vergeten, dat men niet voor zijn genoegen procedeert en dat b'? ieder geding belangrijke persoonlijke en ma- terieele belangen zijn betrokken. Het is zaak, dat hoe eer hoe beter vernomen wordt, wat als recht tusschen partijen moet wor den aangemerkt en dat billijke aanspraken worden erkend op het spoedig vernemen van 's rechters oordeel. Het is plicht van den Staat, met behoud van alle voorzorgen voor het verkrijgen van goed recht, naar het menschelijk bereikbare in dezen te streven. Indien de rechter zic'h eens een oogenblik is het adres? Is u een bibliotheek bekend, die jaargangen van bedoeld tijdschrift heeft? Zijn die gedichten ook, gescheiden van het tijdschrift, als losse muzieknummers uitge geven? Antwoord; Wij kunnen ons niet herinne ren welk tijdschrift het geweest is. Weet één onzer lezers het wellicht? Wij meenen echter dat de door u bedoelde liederen voor kwamen in ,Van Onzen Tijd". Wendt u eens om inlichtingen tot den heer C. de Klerk per adres Wereldbibliotheek Sloterdijk, Amster dam. Vraag: 1. Wat is per fiets de kortste weg van Beverwijk naar Crefeld (Duitschland)? Hoeveel K.M. is het? 2. Wat is per fiets de kortsee weg van Sevenum (L.) naar Beverwijk? Hoeveel K.M. is het? Antwoord: 1. Beverwijk, Velsen, Sant- i r UI- poort, Schoten, Haarlem, Heemstede, Hoofd- De VCLlSCnS trans zlQl~>. dorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, De verkooper betaalt alles terug. Uithoorn, .Mijdrecht, Wilnis, Oudhuizen, De zaak van 't valsch gebleken manspor- Ruwiel, Breukelen, Maarssen, Utrecht, de tret van Frans Hals, dat door den heer Men- i Bildt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn, sing te Amsterdam was gekocht en waar- j Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, dc voor Dr. Hofstede de Groot aan den verkoo-j Grebbe, Wageningen, Renkum, Heelsum, per d enheer De Haas een ceertificaat van Oosterbeek, Arnhem, Elden, Eist, Lent, Nü- echtheid had gegeven de zaak is proces- j megen, Berg en Dal, Cranenburg, Frasselt, Het resultaat was, dat de vertegenwoor digers van den Ned. Mijnwerkersbond een groote meerderheid verkregen. Op dc candidaten van den Ned. Mijnwer kersbond werden uitgebracht 10746 stem men. Op dië van den Christelijken Mijnwer kersbond werden uitgebracht 6490, op die van den Protestant-Christelijken 307, op de Neutrale 359 en op de Communisten 195. Aan den Ned. Mijnwerkersbond werden 31 zetels, aan den Christelijken Bond 18 en aan de Neutrale 1 zetel toegewezen. de zaak is proces sueel afdeloopen. Na het positieve rapport van de deskundigen, had de verkooper er genoeg van. Hij heeft naar de Tel. verneemt, het schilderij teruggenomen, na betaling dei- hoofdsom met rente en kasten. De zaak is derhalve bij de Haagsche rechtbank van dc rol geroyeerd. Behalve een uitgebreide opgave van ten toonstellingen en jaarbeurzen,, welke in de eerstkomende tijden in Nederland en a»i- dere landen zullen worden gehouden, be vat de Mei-aflevering van „Tentoonstel- lingsberichten", het maandblad der Neder- oantpoort, landsche Ver. v. Tentoonstellingsfcelangen, Kilometer. Bezuidcnhout 97 's-Gravenhage: Vraag: Wat is de kortste weg van Krom- B'ronderheden omtrent dc Ned. Indische t menie naar Loosduinen? Hoeveel K..M. i: Grünewald, Kcssel, Asperden, Gocli, Wecze, Wissen, Kevelaer, Geldcrn. Nieukerk, Alde- kerk, Hüs, Crefeld. Afstand 223.3 K.M. 2. Sevenum. Horst, Venray, Maashees, Vierlingsbeek, Sambeek. Boxmeer, Beugen, Oeffeit, Cuyk, Beers, Gassel, Grave, Velp, Overlangel,, Ravenstein, Demen, Dieden, Me- gen, Machiren, Oyen, Nieuwe Schans, Wa rnet, Ticl, Drrfnipt, Zoclen, Rijswijk. Wijk bij Duurstede, Cothen, Werkhoven, Gelijk, Bun- nik. Vechten, Utrecht, Maarssen, Breukelen, Ruwiel, Oudhuizen, Wilnis, Mijdrecht, Uit hoorn, de Kwakel, Kudelstaart, Aalsmeer, Hoofddorp, Heemstede, Haarlem, Schoten, Velsen, Beverwijk. Afstand 196.3 kinderaftrek fs jtrist berekend De belasting loopt over het inkomen in het kalenderjaar 1923. Van d enverkoop der door u bedoel de woning behoeft u geen belasting te be talen. Vr.: Hoe is het adres van de hoofdredac tie van het „Ned. Roode Kruis", Maand blad voor de jeugd? Antw.: Dit maandblad is sedert eenige maanden opgeheven? Vr.: 1. Wat is de beste weg van Haarlem naar Nijmegen? Hoeveel K.M. is dit? 2. Hoe van Nijmegen naar Breda? 3. Hoe van Breda naar Haarlem? 4. Wanneer ik door Amsterdam moet, kunt u mij dan ook de straten noemen, die ik moet passecren? Antw.: 1. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Oudhuizen, Ruwiel, Breu kelen, Maarssen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen Doorn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wa geningen, Renkum, Heelsum Oosterbeck, Arnhem, Eist, Nijmegen. Afstand 121.7 K.M. 2. Nijmegen, Grave, Heesch, 's Hertogen bosch Vught, Helvoirt, Er.schot, Tilburg,, Dorst, Breda. Afstand 25.9 K.M. 3. Breda, Terheyden, de 3 Hoeijzers, Ze- venbergschen Hoek, Moerdijk, Willemsdorp, Dordrecht, Zwijndrecht, Rijscord. Rotterdam, Hillegersberg, Bergschen Hoek, Bleiswijk, Kruisweg ,den Hoorn, Zegwaard, Zoeter- nicer, Stompwijk Zoeterwoude, Leiden,War mend, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Benne- broek, Heemstede, Haarlem. Afst. 102.8 K.M. Mej. C. P. van Utrecht reed op den weg •yt' -s 3KB. Het „Vaderland" wijst in een forsch arti kel op een van de oorzaken van den jam merlijken achterstand bij onze rechtspraak. „Wij beweren, dat gedurende een vierde deel van het jaar, ja zelft langer nog, de rechtspraak in ons land stil ligt, dank zij den wil van een achterlijken wetgever en de bij de colleges ingeroeste traditie. Wij voelen daarmede op de rechterlijke vacantie, zooals die in artikel 17 der Wet op de Rechterlijke Organisatie wordt erkend, durende van 1 Juli tot en met 31 Augustus van ieder jaar. Welk koopman zou er ooit aan denken, zijn kantoor twee maanden te sluiten? Welk dagblad zou het aandurven in geen twee maanden een hoofdartikel te geven? Welke advocaat of welke geneesheer zou het be steken in twee maanden geen cliënt te ont vangen? Immers geen! De wetgever is echter niet zoo bang ®n geeft zijn rechter twee maanden vrijaf, be houdens dan de afdoening der burgerlijke en handelszaken, die spoed vereischen en de afdoening van strafzaken. En wat heeft de praclijk van die bepaling gemaakt? Wij kennen colleges, die in de va cantie enkel strafzaken van gedetineerden afdoen en de rest rustig tot September la ten wachten. En al zijn dit misschien laak bare uitsonderingen, zoo is het toch regel, dat bij verreweg de meeste colleges na hall [Mei in burgerlijke en handelszaken niet wilde inwerken in de mentaliteit van een rechtzoekende, indien hij rekening hield met de voor betwisting niet vatbare werkeli)k- heid, dat processen vaak slapelooze nach ten beteekenen en dat zekerheid, ook al is de uitslag van een proces nadeelig, dikwijls nog beter te dragen is dan voortdurend pij nigende onzekerheid, zou hij er stellig toe komen, de door hem in het leven geroepen uitwassen der wettelijke rechtelijke vacan tie alvast te besnoeien en gelegenheid geven tot Juli van elk jaar te pleiten. Dan zou zeker reeds iets gewonnen zijn Maar wij verlangen meer. Onze wenschen gaan uit naar algeheele afschaffing der rech terlijke vacantie in dien zin, dat aan eiken rechter een jaarlijksch verlof worde toege staan, zonder dat echte: de rechtsgang daar door mag worden onderbroken. Wanneer dit geschiedt door ->n eenvou dige wijziging der Wet op de Rechtelijke Organisatie en wanneer de rechterlijke macht en de advocaten aan de nieuw te maken be palingen eerlijk uitvoering geven, waaraan wij geen oogenblik twijfelen, zullen de rech- zoekenden oen ïeien minder '-ebben om den rechter te mijden en zal Theunis zich daar over innig verheugen. Wij pleiten dus voor opheffing der rech terlijke vacantie als stagnatie brengend in onze rechtspraak en als niet langer passend in het kader van het huidig maatschappelijk en bedrijfsleven". Jaarbeurs met Electriciteitstentoonstelling te Bandoeng (met afbeelding van een der stands); een mededeeling betreffende de Int. Tent. v. Binnenscheepvaart en Dienst- baarmaking van Waterkracht, welke van 1 Juli tot 15 September 1926 te Basel zal worden gehouden (de geheele leiding van de Nederlandscha deelneming aan deze tentoonstelling, waarvoor zooals uit een voorloopig ingesteld onderzoek blijkt, veel belangstelling bestaat, is in handen gesteld van de Ned. Ver. v Tentoonstellingsbelan- gen); mededeelingen betreffende de Meu belbeurs te Utrecht, de Leipziger Textiel messe, de 11e Jaarmarkt te Soerabaja, de Waterstaattentoonstelling te Leipzig, de Danziger Najaarsbeurs en de 5e JaarbeurS- tenloonstciling te F'g» Wij ontvingen het prospectus- en cursus- reglement in brochure-vorm voor schrifte lijke opleiding tot ambtenaar van Politie (agent van Politie, veldwachter, enz.) uit gaande van den Bond van Christelijke Politie ambtenaren in Nederland. Dit prospectus is verkrijgbaar bij het Hoofd bestuur van genoemden Bond, Keizersgracht 357, Amsterdam. Vraag 1 Een iaar of 8 of 10 geleden, ston den in een tijdschrift eer.ige verzen Van Bottrel, getoonzet (Normcndische gedich ten). Ik meen dat het een Hollandsch tijd schrift was. Kunt u mij zeggen, welke dat Dezer dagen had te Heerlen de verkiezing kon zijn? Bestaat de Redactie, Maatschap plaats voor de fondscommissieleden voor j pij of drukkerij, die het uitgaf, nog, zoodat het Alg. Miinwerkersfonds, ik een ouden jaargang kan opvragen? Waar dat? Ik geloof dat het mogelijk is om van dezen kant in Loosduinen te komen, zonder in het centrum, van den Haag te komen. Hoe moet ik dsn fietsen? Antw.: Krommenie, Assendelft, Spaarn- dam, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Lei den, Voorschoten, Veur, Voorburg, Rijswijk, Loosduinen. Afstand 61 K.M. Vraag: 1. Wat is per fiets de kortste weg van Beverwijk naar Leidschendam? 2. Hoe zijn dc namen van de waterwegen, die men per motorboot döor moet varen om van Leidschendam naar Sprarndam te ko men? Antwoord: 1. Beverwijk, Velsen Sant poort Schoten, Haarlem, Bennebroek, Hille gom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leióen, Zoeterwoude, Stompwijk, Leidschendam Afstand 52 K.M. 2 Van leidschendam door de Vliet, de Zijl, Kagerplas'sen, Ringvaart, Spaarne naar Spaarndam. Vr.: Kunt u mij medcdcelen waar men zich dient te vervoegen om toegang te ver krijgen tot de geheele duinstreek tusschen Zandvoort en IJmuiden, voor het maken van botanische excursies? Antw Een adres voor de geheele duin streek kennen wij niet. Het duinterrein be hoort toe aan verschillende eigenaren. Eeni ge adressen zijn. Directie Amsterdamsche Waterleiding. Amsterdam; de heer G. van Viiet, Elswoutslaan, Overveen; H. Cremer, Duin en Kruidberg, Santpoort; Directie Haar- lemsche Waterleiding. Haarlem. Vr.: Een dienstbode, die gewoonlijk per maand betaald werd, verlaat eigendukelijk haar dienst één dag vroeger dan was be paald Op hoeveel loon heeft zij volgens wet of plaatselijk gebruik recht? AntwZij heeft recht op löon gedurende en tijd, dat zij bij u in dienst is geweest. Vr. van J. P. Z„ te V. A«ü.w.: Uw aanslagbiljet is juist. Ook de vlak bij Zeist, raakte haar stuur kwijt, toen zij juist vlak langs de Electrische Tram UtrechtZeist reed en kwam tusschen dc wagens terecht. Zij brak beide beenen. In de polikliniek te Zeist achtte men overbren ging naar de Rijksklinieken te Utrecht wen- schelijk. De toestand van de juffrouw, die te Zeist in dienst was bij de firma Vroom en Dreesmann is thans bevredigend. Woensdagavond omstreeks zeven uur heeft op dc lijn U'-recht-Amersfoort, dicht bij Utrecht een aanrijding tusschen twee g°c- derenwagens plaats gehad, waardood het verkeer van het Noorden des lands naar Utrecht totaal werd versperd. De treinen uit de rich'.ing Zwolle werden via de stati ons Lunetten, Billstraat en Maliebaan naar het Centraal Station te Utrecht geleid. De trein, die om 8.51 in den Haag moest aanko men, reed daar eerst om 11 uur binnen. Naar wij vernemen is van het treinper soneel een man licht gewoed. De materieele schade is -niet groot. Op den Biltscheweg bij de Museumbrug te Utrecht, heeft Woensdagmorgen een ern stig ongeluk plaats gehad. Tóen aan de Museumbrug de Zeister- tram, die daar even gestopt had, zich weer in beweging zette, schrok een voor een vee wagen bespannen paard daarvan zoo hevig, dat het een sprong zijwaarts maakte en tegen een juis! passeerend wielrijder botste. De man werd van zijn fiets geslingerd cn kwam onder den zwaren veewagen terecht, die hem over het linkerdeel van zijn lichaam reed. Met zware inwendige kneuzingen werd het slachtoffer met de ziekenauto naar het Antoniusgasthuis vervoerd. Vroeg men tot dusver aan een Zwollenaar op welke wijze zijn stadgenooten den eenigs- zins mysterieuzen bijnaam van„blauwvin- gers" hebben verdiend, dan kreeg men de historie van het destijds aan Kampen ver kochte carillon te hooren, bij welke transactie de centengrage Zwollenaars hunne vingers hebben blauw geteld. Maar nu komt de secretaris van „Over-, ijsselsch Regt en Geschiedenis," naar aan leiding van enkele mededeelingen over „Nieuwebrug" in de jongste „verslagen en mededeelingen" der vereem'ging een andere verklaring aan de hand doen. Men leze Nieuwebrug is nooit door gebouwen merk waardig geweest, maar wel door het feit, dat daar ter plaatse Ridderschap en Steden, de Staten van Overijsel vergaderden. Dit punt werd alleen gekozen omdat het als in het mid den der provincie was gelegen. Er waren een paar herbergen waar de leden zich zoo goed als het ging moesten behelpen. De Bisschop heeft Ridderschap en Steden daar bijeengeroepen o.m. in 1499 om te beraadsla gen over het besprokene op den Rijksdag te Worms. Ook speelde zich hier af de verraderlijke overval van de Zwclschen Kampen, dat van Bisschop Frederik van Blankenheim den IJsseltol had verkregen, beklaagde zich over de ontduiking daarvan door de Zwollenaren, die meer en meer van het Zwaxtewater ge bruik maakten. In dien twist werden da Kampenaren door den Bisschop en ook door den Keizer in het gelijk gesteld. De Zwolle naren konden zich hiermede niet vereenigen en riepen in 1521 de hulp in van Hertog Kare.' van Gelder, die zich spoedig liet overhalen om hen te steunen. De Bisschop, dit vernemende, vreesde maar al te zeer, dat hieruit nog meerder on heil zou volgen teneinde dit zoo mogelijk te voorkomen, schreef hij een vergadering uit van Ridderschap en Steden aan de Nieuwe brug, teneinde middelen te beramen om den vrede tusschen Kampen en Zwolle te herstel- j len. De Zwollenaren, dit hoorende, gingen j den dag van de vergadering te voet en te paard daar naar toe, omsingelden de verga derde Edelen en namen Adriaan van Rhede, Adolf van Rutenberg tot Zuthem en Johaz van Buckhorst gevangen en voerden hem me de naar Zwolle. De Zwolschen, hierdoor overmoedig ge worden, zijn den daarop volgenden dag andet maal uitgetrokken, plunderden het huis Zuthem en verwoestten het huis Eerde. Het gevolg hiervan was, dat zich een oorlog over de geheele provincie Overijssel ontke tende. Aangezien de Zwollenaren door hun ver bond met Hertog Karei van Gelder openlijk het gezag van den Bisschop verworpen had den, hadden zij aldus den eed van trouw aan hun wettigen landsheer den Bisschop ge schonden. Men maakte dan ook terecht van deze daad der Zwollenaren een grief, zoo zelfs, dat zij volgens van Hattum niet in tegenwoordigheid van eerlijke lieden dorsten te komen. Dit feit is naar men wil, de oorsprong geweest, dat de Zwollenaren tot op den huidigen dag den naam van blauwvingers dragen, als zijnde menschen, die hun eens ge geven eed van trouw niet hadden gehouden. Tot zoover de schrijver, wiens verklaring natuurlijk geheel voor zijn rekening blijft. Naar verluidt, is het onderzoek naar <d< oorzaak van de vleeschvergiftiging te Boven kerk nog niet afgeloopen. Het vleesch word! gedeeltelijk op het abattoir te Amsterdam en in het centraal laboratorium van de volksge zondheid te Utrecht onderzocht. Op het oog zag het vleesch er goed uit. Het onderzoek moet uitmaken of het zoodanige bacteriën bevat, dat zou moeten worden aangenomen, dat het vleesch van een dood beest afkomstig was. Alleen het geraamte over. Donderdagavond is door tot dusver onbo kende oorzaak doch waarschijnlijk ten gevol ge van kortsluiting, brand ontstaan in het perceel 5859 in de WestPeterstraat te Arnhem, waarin de heer J. Teunissen een fouragehandel drijft. De brand brak uit op den den zolder en de bewoners, die beneden reeds te bed lagen, merkten niets van den brand, voordat zij door voorbijgangers gealarmeerd werden. Aanvankelijk werd het vuur aange tast door eenige politie-mannen met den slan genwagen, doch spoedig bleek, dat aan blusschen niet meer viel te denken, temeer, daar de geheele zolder van het perceel hoog opgestapeld was met hooi, stroo en turf- strooisel. De brandweer arriveerde met veel mate riaal en bepaalde er zich in hoofdzaak toe, na dat het vuur tot 't hooi werd beperkt, om de belendende panden te behouden. Omstreeks halftien bereikte de brand het hoogtepunt, doch een half uur later was men het vuur vrijwel geheel meester. Het geraamte van het perceel, dat slechts enkele jaren oud is, is voor een deel intact gebleven. Woning en inboedel zijn verzekerd Het eiland Schokland in de Zuiderzee vóór de Overijselsche kunst, wordt gerekend u ressorteeren onder de gemeente Kampen, Sinds 1859 is dit eiland slechts bewoond door een drietal beambten van den Rijks Waterstaat. Een hunner, de lichtwachter H, Smit, die vier kinderen heeft van leerplich tigen leeftijd, heeft thans op grond van art.13 der L.O. wet 1920 aan de gemeente den eisch gesteld de kosten te dragen van aan zijn kinderen te geven huisonderwijs. En de Raad heeft in zijn vergadering van heden besloten, ingevolge dien eisch aan Smit maandelijks f 50.uit te keeren als salaris voor een bij dezen inwonende huisonderwij zeres. EEN BOOT VASTGELOOPEN. Door den lagen waterstand geraakte Woe nu. dagmiddag de stoomboot „Blanchette" nabij de Markerhaven op 't eiland Marken aan den grond. De vijftig passagiers, die aan boord waren, zijn door botters naar Volendam ge bracht. In den afgeloopen nacht is de boot ii Noord-Oostelijke richting afgedreven en zij Zit thans vast op den zoogenaamden dam. Van vlot komen is bij dezen waterstand geen spra ke;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5