STADSNIEUWS Watje-}-. Bit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. PINKSTEREN. V erkeersongevallen ag m Zaterdag 30 Mei 1925 49ste Jaargang No. 16056 At- Het walsen op den Rijksstraatweg. Het was de Geest van waarheid, die in ®en wereld van leugen neerdaalde, een West, dien alleen zij konden ontvangen «'elke aan den geest der wereld zouden ver- !aken. 'mmn De bibliotheken der St. Vincen- tiusvereenigingen zijn geopend: NU DE JONGE MANNEN. Agenda 1 Juni Agenda 2 Juni tx\ 8~haIf 9 uur- 35-JARIG JUBILEUM „ALBERDINGK THYM". Personalia. Portemonnaie gerold. De Maximumsnelheid. Tentoonstelling. Geeii melkprijsverhooging te Haarlem. Olympiade 1928. Baden. Programma Fotohaiidel W. Steinmetz. Aanrijding op de Leidschevaart. Aanrijding. Statuten. Mijnbouwkundige Werken. Rijksweg HaarlemVeisen. Concert in den Hout. De Luilak-markt. Slachtoffers van de „Luilak". Haarlem, Bloemenstad! J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Prospectus M. T. S. Amsterdamsche rijtuig-Mij. De lieer J. IJsendijk weer hersteht De abonnementsprijs oeöraagt voor Haarlem en Agentschappen: week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 4» Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Aaverteniien n cents p»< Bij contract belangrijke korting, 4.dvertentiën tusschen den teks| als ingezonden mededeeling, 60 ct< per regel op de le Pagina s 75 eb per regeL Vraag- en aanbod-advet tentiën 14 regels 60 ct. per plaat -ing: elke regel meer 15 ct, h? vooruitbetaling. Aöe abonné's op dit blad zijn, ingevolge de vergekeringsvoorwaarden, f Off ."Ifi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Eft bij een ongeval met iCft bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cft bij een breuk van f Éfl bij verlies van eer gen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JU 5.1 U. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 «JU. doodelijken afloop 'VU' een voet of een oog 1 1£«J. duim of wijsvinger 1 OU." heen of arm 1 4U." andere vinger. Niemand meer en beter heeft ons de ge sprekken weergegeven, welke Christus in de 'laatste maanden van Zijn omwandeling op aarde met zijn leerlingen voerde, dan de nieest geliefde van alle Apostelen, Joanne3. B'i hem gaat de Kerk dan ook meestal te rade, wanneer zij ons op of omtrent de Êroote feestdagen, Jezus' eigen goddelijke 'neening over de belangrijke momenten in '•aar geboortegeschiedenis wil meedeelen. Dp het Vigilie van Pinksteren wordt ons uit Bet St. Jans Evangelie voorgehouden, wat ^hristus als troost aan zijn leerlingen bi) 2ijn naderende scheiding zeide: „Indien gij Mij bemint, onderhoudt gij Mijne geboden. Fn Ik zal den Vader vragen en Hij zal u een anderen Helper geven om eeuwig met u te ^lijven, den Geest van waarheid, dien de Wereld niet ontvangen kan, omdat zij hem niet ziet en hem niet kent. Gij echter zult hem kennen, omdat hij bij u zal blijven en In u zal zijn. Ik zal u niet als weezen ach terlaten". - Klaarder en aangrijpender kon de groote omwenteling, welke de geboorte van de Katholieke Kerk in de wereld brengen zou, n'et worden weergegeven. Christus had Zijn 'ardsche leven geëindigd; Zijn lijden gele den, was Zijn zoendood gestorven; Zijn taak Was volbracht. En daar stond een aantal arme, vreesachtige visschers om Hem hees, die Zijn werk moesten voortzetten, een werk 'an wereldhervorming, van geestelijke ver nieuwing. Aan Joden moest verkondigd wor den, dat zij een Godsmoord hadden bedre den; dat hun Wet had afgedaan, dat hun bloedige offers plaats moesten maken voor aen onbloedige, goddelijke offerande. Aan beidenen moest worden voorgehouden, dat er aan een kruis een God was gestorven uit liefde tot de menschen; dat alleen het geloof 'n dien gekruisigden God kan zalig maken en dat Zijn volgelingen tot hoogste gebod hadden den evenmensch te beminnen als eicb zelf. Alleen een instelling met een goa- delijk karakter zou zulk een vermetele taak °P zich kunnen nemen. En voor het volbren- ïen van die geestelijke revolutie waren eer» lozijn arme, ongeletterde visschers uitgeko- '•en. Onbewust van den bovenmenschelijken 'rbeid, welke hun wachtte, voorvoelden zi) 'lettemin, dat hun leven leeg zou worden en [ij alleen zouden staan, wanneer hun Mees ier voor goed was heengegaan. Vandaar het troostwoord: Ik zal u niet als weezen ach terlaten Vandaar de belofte van dien Geest, die bij hen en in hen zou zijn en altijd met hen zou verblijven, Dat goddelijk karakter is op het Pinkster feest aan de Kerk gegeven. In een orkaan ls die beloofde Geest neergedaald, aankon digend de geweldige omwenteling, welke z'ch in de wereld ging voltrekken. Na negentien eeuwen kunnen wij getui gen, dat Christus' belofte volkomen in ver hulling is gegaan. Door Zijn dood opende de Zaligmaker de hemelpoorten en werden duizenden gelukzaligen in de eeuwige vreug de opgenomen. Door Zijn heengaan van de «arde werd ons de H. Geest geschonken, dat is de incarnatie van de Godheid in de Kerk, de stichting van een door God zelt bezielde en in het leven gehouden organi- satie, de strijdende Kerk, waarin de bron nen ontspringen lavend en voedend, loute- Tend en heiligend de zielen van allen, dit in Dod herboren zijn. Door dien II. Geest is de ''rijdende aan de zegepralende Kerk ver bonden. Uit dien Geest put de Kerk haai wijsheid, haar genademiddelen. Zonder dien Deest zou de mensch zijn spoor in het gees- 'elijke verliezen, zou zijn zieleleven verdor- ren, zou hij den weg naar zijn eeuwige be gemming kwijt raken. Die Geest is de va der der arme verdoolden; de verlichter der uarten; de- opperste trooster; het aange- t5 tm ast naaraste toevluchtsoord. Bij het branden der hartstochten geeft hij kalmte. Wat onrein is maakt hij schoon, wat dor is besproeit iiij, wat ziek is geneest hij; waf koud is ver warmt hij; wat krom is of verdwaald buigt hij recht of brengt het in het rechte spoor. Die Goddelijke Geest in de Kerk wordt dan ook zoo juist als de Levendmaker, dc Gever van alle gaven bezongen. Negentien eeuwen heeft die H. Geest de Kerk bezield en daardoor alleen is het te verklaren, dat het werk van twaalf onge letterde menschen tot een geestelijk bol werk in dc wereld geworden is. Geen tast baarder bewijzen voor het leven van dien H. Geest in dc strijdende Kerk, dan de geschie denis dier Kerk zelf met haar stormen en vernederingen, met haar worsteling tegen saamgespannen machten, met haar onwrik baar pal staan tegen de wereld, die den Geest der waarheid niet aanvaarden wil. Hoe hebben wij deze waarheid in dit ju beljaar weer meer dan anders gevoeld, nu de aandacht der geheele wereld op het gees telijk middenpunt, Rome, wordt sanigetrok- ken en tienduizenden van alle volkeren er. alle talen zich rondom den wettigen opvol ger van Petrus verdringen. Als een steen rots staat het Pausdom nog altijd op de plaats, waar de eerste Paus den marteldood stierf. Op het graf van dien eersten Paus komen nog altijd bisschoppen en priesters en leeken zich verdringen om getuigenis at te leggen van het woord, door Christus' Stede houder op den eersten van alle Pinksterda gen gesproken: „Kan wel iemand het water weren en niet doopen hen, die den H. Geest ontvangen hebben, evenals wij? Neen, de Geest is eenmaal in stonn en vurige tongen in Gods Kerk neergedaald en op Petrus' woord wordt het bevrijdende j doopwater over dc hoofden van geslacht na geslacht uitgestort en blijft dc heiligmakende genade in Gods kinderen wonen. En daar door voelen zij zich één met allen, die voor gingen en die nog volgen zullen, die opzien naar de H. Stede en het gezag erkennen van hem, die rechtmatig zetelt op den H. Stoel, hetzij hij Petrus of Pius, Leo of Benedictus heet. In dien ééncn H. Geest voelen allen zich één en zich verbonden met dc zege pralende Kerk. die hun aller eindbestem ming is. Sterker weer wordt dat gemeen schapsgevoel, wanneer in een jubeljaar als wij thans beleven, de schatkamers der Kerk zich rijker dan anders openen en de gena den in stroomen nederdalen. Machtiger wordt die trek naar boven, wanneer de onfeilbar». Opperherder met den lauwer der heiligen kroont, hen, die onder ons geleefd hebben, wier geest nog onder ons leeft en die ons voorgingen in de eeuwigheid, 't Zij, dat het onfeilbaar leergezag tot heilige voor Gods troon verklaart een slechts voor wein-»a jaren gestorven kloosterzuster, wier mach tige voorspraak bij God duizenden onder vonden; hetzij allen van Germaanschen stam met trotsch mogen wijzen op een der hun nen, die Gods Kerk in de meest benarde tijden met zijn wijsheid en welsprekendheid meehielp in stand houden en thans als Leer- aar der Kerk mag worden aangeroepen. In zulke oogenblikken spreekt de gemeenschap der heiligen, de band, die ons stervelingen met onze zalige broeders en zusters in den Hemel verbindt, weer sterker dan te voren en wij voelen ons gelukkig als rijke kinderen van één gezin, in de goedheid van een on volprezen Vader. En die blijdschap, die zalige wetenschap j staan en willen weten het groot-Goddelijke van verbonden te zijn met de hemelingen en groot-Roomsche dat Pater Hendrichs, ,i-i i werkelijk als een openbaring, over den geest hier boven, die zekerheid van geloof, welkt. doet uitgaan! Nu mogen de jonge mannen óók met hon derden en honderden in beide conferenties komen, als de gehuwden en de jonge meisjes Hierboven een tweetal kiekjes van de werkzaamheden op den Rijksstraatweg Kijkjes op het walsen en de machine zelf. Het zijn de voorbereidende werkzaam heden voor dc aspkaltccring. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij dc leden, te kenr.cn aan het zwarte schild met wit kruis aan den huis geve! De Zondag en Nachtdienst der Apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6,Telefoon 10378 en de fa. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 20, telefoon 10354. 22. Woensdag half 1. Nieuwe Groenmarkt —9. Vrijdag half 89 2. Hagestraat 49, Vrijdags half 8- Pater Tendrichs zal 3 en 10 Juni a.s„ in de St Bavo-kerk, 's avonds 6% uur, zijn nu in heel Roomsch Haarlem beroemde Huwelijks conferenties geven voor de jonge mannen boven de 18 jaar. Morgen deelen de Z.Eerw. Heeren Pas toors in de H.H. Missen mede, waar en wan neer de kaarten (gele) verkrijgbaar zijn (Pa ter Hendrichs lijkt een beetje kleurenblind; hij sprak van „rose" of „roode"; ze zijn ech ter heel beslist geel!). Dc Roomsche meisjes namen er een 1200 voor haar rekening, om ze te plaatsen onder mannelijke kennissen. Een prachtige hulp! Zoo moet het gaan, elkaar helpen. De huwe lijksconferenties zijn er „in" gegaan, dat blijkt wel! Nu toonen de Roomsche mannen óók, dat ze boven klein-menschelijken eigendunk uit boven alle aardsche moeilijkheden het hoofd recht doet heffen, die eenheid en saamhoo- righeid in ééne, ware Kerk, danken wij aan dien H. Geest, die het leven in Zijn Kerk en in onze zielen voortdurend onderhoudt. Zij dan ons Pinksterfeest een feest van dank en hulde aan dien Gever van alle ga ven, aan dien Schepper van alle goeds, aan dien Verlichter van onze harten! Hout Namiddagconcrt H. O. V. «alf 3 uur. ^ocieteit „St. Bavo" Graf. Bond 8 uur. Pluimveevereeniging „Nut en Genoe gen 8 uur. Rechtskundig bureau half 9 uur Politieke Propaganda- club 8 uur. rongebouw Ledenconcert H. O. V. uur. 1 °°nkamers August Oepkes. Prins Mau- r''slaan 9a, ingang recht tegenover Ken- nemer Lyceum Tentoonstelling van uerkunst en grafische kunst tot 8 Juni Jyagelijks geopend van 11 tot 5 en van A 9 uur' 'heidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- oiscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken onderdag van 89'4 uur K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo. Smedestraat 23 ^elefoon 10049 Alle werkdagen van 9 all 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26K en s avonds van halt 8— 'hnt heidsbeors voor Vrouwen Bloem- 1 Alle werkdagen van v.tn uur. des middags van 24 uur, en van 89 uu: behalve Zaterdag- TeI 11611 fuif* voor B. K. Ziekenverpleegsters k taande van den Ned. R, K. Bond «•*11 Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309, Overveen (dr C Bos). R. K Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be- nalve de» Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kindeboeken. St. Marthavereeniging Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijD voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 R. K. Bevolkingsburean Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 op Maandag- Woensdag- en Vrijdagavond. St. Elisabeths Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen vuor armen zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en «"«inrie- cederen Dinsdagavond, om de waarheid te hooren over die groote schepping Gods; het huwelijk. De meisjes zijn schitterend voorge gaan, de jonge mannen mogen nu niet min der belangstelling toonen. Het geldt een zeer groot levensvraagstuk. Vooral voor onzen tijd en voor Roomsche jongelui. De toezegging tot het zitting nemen in het Eere-Comité voor het 35-jarig jubileum der rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" werd reeds verkregen van; den Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, Deken van Haar lem; den Zeercerw Heer H. C. J. Sondaal, Pastoor der St. Josephkerk; mej. F. A. M. Peelers, presidente R. K. Vrouwenbond; Dr. F. J M. Sterck, letterkundige; Mr. J. N. J E. Heerkens Thijssen, lid der Eerste Kamer; Mr. J. B. Bomans, lid' der Gedep. Staten en Tweede Kamer; Mr. Th. Westerwoudt, voor zitter van den R. K. Bond van Groote Ge zinnen; Jos. de Lobel, voorzitter der K. S. A.; L M. Weterings, hoofdredacteur der N. H Courant; P. J. M. v. Tetering, voorzitter der R. K. Middenstandsvereeniging; J. Ph, A Castricum, voorzitter van den R. K. Voikshpnd en lid van den Haarlemschen Gemeenteraad. Nog van een vijftal genoodigden wordt antwoord verwacht, Verschillende toezeggingen waren gesteld in zeer waardeerende bewoordingen, o.a. deelde Dr. Sterck mede, zeer veel sympa- thip te voelen voor de rederijkerskamer, niet alleen om haar prestaties, doch ook om het feit, dat zij den naam draagt van zijn onvergetelijken leermeester J. A. Alberdingk Thijm. Zooals reeds eerder is medegedeeld, heeft de Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal, het voorzitterschap van het Eerecomité aanvaard. Benoemd tot cellist bij de Haarlemsche Orkestvereeniging de heer J. Biele, van hier. Tot politie-agent hier ter stede is benoemd de heer J. Spieringburg, polilietroepen te Sloten. sergeant bij de Door een beer is bij de politie aangifte gedaan dat hem op de bloemenmarkt Vrij dagavond omstreeks 10 uur een portemon naie was ontrold, inhoudende 36. De motorbrigade zal proces-verbaal op maken tegen een automobilist, die met zijn auto gistermiddag op den Arasterdamschen Straatweg een snelheid van 60 K.M. per uur reed. De vereeniging „Voor de Graphische Kunst" houdt van 1 iot en met 8 Juni in het gebouw Brugstraat 15, te Zandvoort, een tentoonstelling van litho's en houtsneden van den jongen graphiker Aart van Dob- benburgh. De tentoonstelling wordt 2den Pinksterdag om 2 uur geopend. In tegenstelling met vele andere gemeen ten, waar de melkprijs zich weer in stijgen de lijn beweegt, kannen we mededeelen, dat te Haarlem vooralsnog geen verhooging van den melkprijs zal plaats vinden. Naar men ons mededeelt, zal de Eau de Cologne en Parfumeriefabriek „Symonard" 'te Haarlem vanaf 15 Juni a.s. tot 1928, het jaar van de Olympiade, in de kas storten van het fonds der Olympiade, 5 pet. van een speciaal voor dit doel vervaardigd ar tikel. Dit artikel zal worden uitgegeven met een oranjestrook, waarop vermeld staat de Olympiade. De firma stélt er prijs op, dat de gelden maandelijks verantwoord en gecontroleerd worden. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan het Leidscheplein 785 baden genomen, in dat aan den Schotersingel 1175, in dat aan den Koudenhorn 403 en in dat aan het Hofdijkplein 737. voor de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 2 Juni 1925, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert. 1. Fantasia G.gr.t., J, S. Bach. 2. Suite (anno 1727), Tcophi! Muffat. Ouverture, Allegro, Fuge, Sarabande, Rigaudon. 3. Fu ga I über den Namen B, A. C, H„ R. Schu mann. 4. Andante uit de 1ste Sonate, F. Mendelssohn Bartholdy. 5a, Arabesque, b. Madrigal, L, Vierne. 6. Grand Choeur, Th. Salomé. Hedenmorgen opende de heer W. Stein metz zijn nieuwe zaak in foto-toestellen en onderdeden en electrische artikelen aan den Rijksstraatweg no 14 nabij bet Soen- daplein. Over de uitgebreidheid van de sortee ring in genoemde artikelen behoeven wij niets te zeggen, dat is puik in orde. Iets nieuws is echter, dat amateurs, die de ar tikelen bij den heer Steinmetz betrekken, zonder verdere kosten van het atelier en donkere kamer mogen gebruik maken, evenals van het vergrootingstoestel. De eigenaar zeide ons, dat dit nog in geen enkele zaak bestond. Wat wil men nog meer. Hierbij komt nog, dat de heer Steinmetz tevens degenen, die van zijn ate lier willen gebruik maken, met zijn vak kennis zal ter zijde staan. De diverse toestellen zijn ook op afbe taling verkrijgbaar. De eigenaar zeide ons met reebt: Als dat Biet trekt..,. Gistermorgen te half 10 had op de Leid schevaart een aanrijding plaats tusschen een auto en de 63-jarige vrouw M. S. De oorzaak van het ongeval was, dat, toen de vrouw bij een groentenwagen stond, voor perceel Leidschevaart 36, uit de Rol landstraat een auto kwam, bestuurd door L. de M„ die een te groote bocht maakte om te gaan in de richting Zijlbrug. Om niet tegen de boomen te rijden, moest de chauffeur het stuur plotseling wenden, met het gevolg, dat het liiikeracherspatbord de vrouw raakte. Zij kwam te vallen en be kwam een schaafwonde aan het hoofd. Tegen den bestuurder van de auto zal proces-verbaal worden opgemaakt. Door een lid van E. H. B. O. werd de vrouw verbonden. Op hol. Dezer dagen reden de landbouwersknechts P. H. en J. H. met een driewielige kar langs het landpad bij de wed. J. J. Stok man. Plotseling geraakte een leidsel los, met het gevolg, dat het paard er vandoor ging. J. H. slingerde van de kar af en kwam in de sloot terecht. P. H. wist er bijtijds af te springen en kreeg geen letsel. Ook de kar geraakte te water. Het paard kwam, na een eind voortgehold te zijn, voor een hek tot stilstand. Op het Schoterboschplein te Schoten had omstreeks 6 uur gisteravond een aanrijding plaats tusschen een auto en wlelrijidster. De fiets werd deerlijk gehavend. De auto reed na het gebeurde verder. Het autonummer is bekend. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Vereeniging voor Vakonderwijs in de Typografie, alhier. ïn de op 29 dezer te Haarlem gehouden rlgemeene vergadering van de Nederland- sche Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken, zijn de balans en winst- en verliesrekening over 1924 goedgekeurd en is hef dividend bepaald op 6 pet. De heer A. Ber'ling werd tot lid van den Raad van Commissarissen herkozen. Vernieuwing brug over Jan Gijzenvaart. De vernieuwing van de brug over de Jan Gijzenvaart te Schoten zal op 19 Juni a.s. door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat te Haarlem worden aanbe steed. Muziekuitvoering in Den Hout, op Maan dag 1 Juni (tweede Pinksterdag) om half drie, te geven door de Haarlemsche Orkest vereeniging onder leiding van den heer Willim Knikker. Programma: 1. Flotten Parade, marsch, R. Eilenberg; 2. Ouverture Das Nachfgaler in Granada, C. Kreutzer; 3. Les Patineurs. valse, E. Waldteufel; 4. Terpsichore, ballet, L. Ganne; 5. Ouverture Prinz Methuselem, J. Strauss; 6. Scène de Ballet, merceau de genre, A. Czibulska; 7. Fantasie de l'opéra Martha, F. v. Fiotow. Een echt feest voor Haarlem, de Luilak, omdat Haarlem „de" bloemenstad is en van de Luilak bijna nog alleen het bloemenfeest, de bloemenmarkt is overgebleven. Dal deze aardige traditie de sympathie niet alleen van alle Haarlemmers heeft, maar ook van hen, die in de omliggende gemeen ten wonen, bewees al weer de markt van Vrijdagavond, die al vroeg een aanvang kon nemen. In een enkel woord gezegd, het was er stampvol. Het is zoo regel geworden, dat op den Vrijdagavond vóór Pinksteren geen Haar lemmer rustig naar bed kan gaan, als hij niet weet dat hij op de Luilakmarkt is ge weest en er een aandenken van heeft mee genomen. Ofschoon dc koopwaar Vrijdagavond nogal duur was, kon toch rijk en arm, ieder iets van zijn gading viden, dat juist paste bij de draagkracht van zijn portemonnaie en daarom juist was 't er druk, erg druk, maar gezellig. Als het donker werd en de wapperende lampjes bij de kramen met flikkerend licht de veelkleurige bloemen beschenen, die in het halfduister tot één bonte mengeling ver vaagden, werd de Luilakmarkt eerst op haar best. Met tientallen kwamen de kijkers en koo- pers van alle kanten aanzetten; de voor raden op dc stalletjes konden vanuit de schuiten steeds weer aangevuld worden en op de anders zoo stille singels, was het een leven van belang, den heelen avond door tot laat in den nacht, om dan eenige uurtjes le „luwen" en met de ochtendschemering weer te beginnen. Voor de omwonenden een telkenjare terugkeerend lustig kijkspel, voor de be- I zoekers gezellig en last not least voor da bloemenverkoopers een aardig daggeld, i want wat er op de Luilak-markt omging, was zoo weinig niet en ieder acht het zich plicht om ten minste iets te koopen. De markt van Vrijdagavond voor Pinksteren is er een, die in eere dienst gehouden te wor den, want het is er nog eene van de nog weinige overgebleven tradities, waarop we zunig mogen zijn in onzen tijd. Het was al laat, toen de singels weer een beetje rust kregen; 't was een leven van belang geweest, maar voor één avond in het jaar hindered dat niet. De politie slaagde er in het verkeer in goede banen te leiden en de orde te bewa ren, zoodat we van ongelukken gespaard bleven. Vanmorgen was de drukte weer groot, maar werd zeer beïnvloed door het storm achtige en regenachtige weer. Maar wie een maal zijn zinnen er op gezet heeft om op „Luilak" vroeg uit de veeren te zijn, laat zich door het weer niet afschrikken. Dat bleek ook heden weer. In den vroegen morgen, het was 4 uur, vermaakten een 12 tal jongens van 10-15 ja rigen leeftijd zich met het aloude gebruik van belletje-trekken op Luilak-morgen. Helaas, hun pret zou echter niet van lan gen duur zijn, want te 5 uur greep de ster ke arm van de dienaren van den H.Herman- dad in en zij werden ingerekend en naar het bureau gebracht, waar een afstraffing volgde. Alzoo een „massa-arrestatie". In Amsterdam is door de Vereeniging ,,'t Koggeschip" een prijsvraag uitgeschre ven voor gevel- en balconversiering. Dat is een prijzenswaardig idéé en ook voor Haarlem lijkt ons zoo iets wel aantrekkc lijk. Haarlem is de bloemenstad bij uitne mendheid en zij moet dien naam hoog hou den. Dat doet zij ook wel, maar elke ge legenheid, welke zich daartoe voordoet, moet zij ook weten te benutten. En een gevel- en balconversiering heeft, dunkt ons, mede voor Haarlem veel bekoorlijks. De stad is mooi, maar aantrekkelijker is iets toch altijd te maken, dus ook de bloe menstad Haarlem. Er is hier ook wel een vereeniging, welke zich voor dit doel zeer) kan interesseeren. We denken bijv. aan de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, afd. Haarlem. Deze ijverige afdee- deeling zou bijv. ook wel een prijsvraag kunnen uitschrijven of op andere manier de idéé van gevelversiering kunnen bevor deren. Velen zouden haar dankbaar zijn voor het nemen van het initiatief daartoe! Barometerstand 9 uur v.m.: 759. VooruH. OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te de Bildt. Naar waarnemingen in den morgen val 30 Mei. Hoogste Barometerstand 769.8 m.M. te Toulouse. Laagste Barometerstand 735.4 m.M. le Vc-slmanoer. Verwachting van den avond van 30 tot den avond van 31 Mei: Meest matige zuidelijke tot westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht nog eenige regen, iets warmer. Wij ontvangen een prospectus der Middel baar Technische School voor 1925. Dit boekje omvat de bespreking van doel en inrichting der M. T. S. te Haarlem vooi de vijf verschillende afdeelingen: Bouwknu- de, Weg- en Waterbouwkunde, Werktuig bouwkunde, Electrotechniek en Scheeps- bouwkunde; het geeft een denkbeeld van d« inrichting en den omvang van het onderwijs de inrichting en de hulpmiddelen. Verder bevat het o.m. gegevens omtrent het schoolgeld, de vacanties, de rapporten, de toelatingseischen en de aan te schaffen teekenhenoodigdheden en gereedschappen. In de gisteren gehouden jaarlijksche alge- meenee vergadering van aandeelhouders werden balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en de heer P. G. André de la Porte Jr., die als commissaris aan de beurt van aftreding was, als zoodanig herkozen. Omtrent het bestuursvoorstel tot reorga nisatie en daarmede samenhangende wijziging der statuien kon geen besluit worden geno men, daar geen voldoend aantal aanJceleit vertegenwoordigd was. Bij de besprekingen van dc balans merkte de heer Blekemolen op, dat hij tot zijn leed wezen moest constateeren, dat dc 'lijst van onroerende goederen niet de waarde van deze vermeldt, hoewel dit verleden jaar gevraagd was. Hij meende dan ook, dat in deze pos ten een groote stille reserve aanwecig is, hetgeen hij mede in verband met de voor' gestelde kapitaalsreduclie moest afkeuren, Deze kapitaalsreductie is trouwens niet ge* motiveerd, thans wordt een deel genomen, hetgeen in andere jaren weer terugg-gever- I moet worden. In antwoord deelde de voorzitter mede, dat directie en commissarissen tot een kapi taalsreductie gekomen zijn, nadat zij zich den toestand nuchter en zakelijk gereali seerd hadden. Zij wilden een verlies van on- geveer 8 ton niet jarenlang mcdesleepen. Commissarissen zijn derhalve, gesteund door het accountantsrapport, tot de conclu sie gekomen, dat kapitaalsreductie geboden is. Reeds verleden jaar is dit voorzien. Wat de verhooging van het salaris vaa den diiecteur aangaat, hiermede kunnen dei commissarissen zich niet vereenigen. Ditj zou slechts voortdurend terugkeerende vaste lasten op de maatschappij leggen. Het' zal den directeur nu reeds moeilijk vallen om met een gereduceerd kapitaal dezelfde resultaten te behalen als voorheen. Dc aandeelhouders kunnen verder niet verlangen, dat 5 pet. primair dividend uit gekeerd wordt over een kapitaal dat niet door hen gestort is. Groote winsten zal de maatschappij, gezien de scherpe concurren tie. nimmer kunnen behalen. Althans de eerste jaren zuilen geen dividenden van dubbele cijfers uitgekeerd worden. De heer J. IJsendijk, halte-chef bij dc E. S. M„ wien onlangs in de Tempeliersstraat een ernstig ongeluk overkwam, is thans in zooverre hersteld, dat hij weer in functie kan treden. Morgen treedt hij weer in dienst, doch voorloopig, tot hij geheel her- -steld is, zal dit slechts voor halve daden zjjiu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1