Geea belasting verlaging. Et is mxarÉÉN Gemeenteraad van Schoten. HP N.V. JNederh-lndlsche Film- Maatschappij. Tentoonstelling van Sierkunst en Grafische kunst. Secretariaat der schouwburg- commissie. De wieier-wedstrijden in het Scala- theater. De brandstichting te Zandvoort. Over de grens gezet. Brandje. De eerste Opperdoezen. Inschrijving van nieuwe leerlingen. ttfcEMSTEDE BLOEMENDAAL. Het heffingspercentage voor de gemeentelijke inkomstenbelasting blijft 4%. Bouw van 132 arbeiderswoningen in den omtrek van het Elzenplein. Verkeersregeling Oranjestraat en Schoterweg. BLOEMENDAAL. Een schoolhoofd voor de Justitie geleid. Dezer dagen vermeldden wij reeds de op richting van de Nederl. Indische Film- Maatschappij te Haarlem. Directeur van deze onderneraicg is de heer B. D. Ochse, directeur van de Filmfabriek Polygoon. Wij hebben ons tot genoemden» heer Ochse gewend om cenige nadere bijzonder heden, welke wij hieronder laten volgen. De wenscheüjkheid onze Koloniën, meer in het bijzonder Nederlandsch Oost-Indië, wat betreft land- en volk, in film te bren gen, :s zoowel hier te lande als in Indië zelf, jaren terug reeds herhaaldelijk te ken nen gegeven. Gezien hb;; uitstek subjectief propa gandistisch karaker der film, kan deze wensch geen verwondering baren. Do film is het hulpmiddel bij uitnemend heid, zoowel bij het aanschouwelijk onder wijs, bij voordrachten, als bij lezingen en daardoor het aangewezen middel om de kennis van onze kalorriën te verbreiden, de belangstelling er voor te bevorderen, betere begrippen igang te doen vinden om rent de beteekenis onzer koloniën, in het >ijzonder op industrieel, commercieel en :oi kloris tsch gebied en dit niet alleen in Nederland, maar ook in den vreemde. Ondanks vele moeite is deze kennis zoo wel in Nederland als in het buitenland nog zeer gering te noemen, alhoewel vele ver- eenigingen daaraan hun beste krachten wijden; terwijl wat tot nu toe van Indië in film werd weergegeven, op enkele uitzon deringen na, als minderwaardig werk kan worden bestempeld. Biritenlandsche filmfa- orieken hebben films vervaardigd, welke, :onder noodzaak, een totaal verkeerd beeld inzer koloniën gaven; meestal waren dit speelfilms, waarin werd opgenomen, wat de operateur dachte dat dcor het publiek .aarne in bioscopen zou worden gezien; "an net maken van documentair werk, zoo- ris vóór alles wordt vereischt, was daarbij .een sprake. Wat betreft pogingen aange vend door Nederlanders, dus van maat- chappijen of personen uitgaande, welke lier waren of zijn gevestigd, zijn deze in iet gunstigste geval, óf te fragmentarisch en te zeer op zich zelf staande, óf wel ten eenenttiale onvoldoende door gebrek aan fotografische capaciteiten en artistieken kijk 'ar. den uitgezonden, opnemenden opera teur. De tilmmij, heeft daarom gemeend, dat iet tijdstip aangebroken was, te meer daar eel in Indië aan het verdwijnen Is, aan de en niet wenschelijken toestand een einde te naken. Na er zich van te hebben overtuigd, dat taar opvattingen in kringen, bij Indië nauw jetrokken, algemeen werden gedeeld, wer- len verdere stappen gedaan, die leidden tot ie oprichting van de N. V. Ned.-Indiscbe f'ilm-Maatschappij, met een maatschappe lijk kapitaal van 200.000, warvan de helft geplaatst, goedgekeurd bij Kon. Besl. d.d. 17 Lpril 1925 no. 40, onder bestuur van de 3aad van Commissarissen, bestaande uit; H. N. A. Swart, luit. gen. b. d., oud vice- pres. van den Raad van Indië, president; Ir. L. J. M. Feber, lid van de Tweede Kamer Ier Staten-Generaal, secretaris; Ir. M. C. E. '•ongaerts. hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat, lid van de Tweede Kamer Ier Staten-Generaal; G. J. Houtsma, oud- aresident van de Factorij der Ned. Handel Mij., oud-directeur van den Bank voor Indië; Voskuil, oud-gedelegeerde in Ned.-Indië der Mij. Sentanen-Lor c.s.; W. H. Idzerda, >ud-privaat-docent in de fotografie aan de fechn. Hoogeschool te Delft, gedelegeerde. B. D. Ochse, directeur der N. i". Ned. Mij. voor Cinomatografie, Filmfabriek Polygoon te Haarlem. De hooggeleerde heer L. v. Vuuren, oud- iirecteur van het Excyclopaedisch Bureau ffn Ned.-Indië, lector aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, verklaarde zich bereid als adviseur van de Ned.-Indische Film-Mij. op te treden. Vervolgens werden door hunne Excellen- 1 ties de Ministers van Binnenlandsche Za ten en Landbouw en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hunne sympathie en mo- 'eelen steun toegezegd, terwijl Zijne Excel- ent.e dc Minister van Koloniën zijn volle medewerking heeft toegezegd, in dier voege, dat_Z. E. zich breid heeft verklaard de Mij. ie iatroducesren bij de Indische Regeering m bij het Binnenlandsch Bestuur. Verdere moreele steun werd toegezegd door vele ereemgingen en particulieren. De chinemaiografische werkzaamheden in .ndië zullen worden uitgevoerd door den be kwamen, kunstzinnigen filmoperateur I. A. Ochse, de vervaardiger o.a. van de bekende films; „Ncerlands Volksleven in de Lente", ,De Nederlandsche Noordzeevisscherij" en ,.De Rijn van Lobith tot aan Zee". De chinematografische uitrusting, waarmee ;e heer Ochse zich binnenkort naar Ned. Indië zal begeven, is met den grootsten zorg samengesteld en bestaat uit de nieuwste film- en fototoestellen, voorzien van een buitengewone verzameling objectieven. On- ier de uitrusting bevindt zich ook een Ra- lenti, het z.g. apparaat ,,a grande vitesse", waarmee het mogelijk is énelle bewegingen :e ontleden. Zoo zal binnenkort begonnen worden aan het groote werk Indië systematisch in film te brengen. In tegenstelling met de tot nu toe gevolgde methode van afzonderlijke rei zen van korten duur naar Indië, zal daar een permanent opnamebedrijf gevestigd worden, netgeen vooral met het oog op het vervaar digen van standaardfilms van de cultures, voor onderwijs en propaganda van groot be- 'ang is. De aard van ieder gewas immers be paalt den tijd, die noodig is om van het ge was een volledige film te vervaardigen. Een uitgebreid opname-programma, dat weri. voor jaren geeft, is vastgesteld en wordt thans tot in détails uitgewerk. Tot slot werd ons nog medegedeeld, dat :e: vervaardigen der bedoelde film niet cp ie eerste plaats op cultureele belangen is gebaseerd, doch meer op commercieele. Dat evenwel de cultureele belangen van ons land zullen worden bevorderd, werd hierboven reeds aangetoond. Behalve ons land als afzetgebied, wordt getracht de geheele wereld met deze films te bereiken. Voornamelijk Engeland en Amerika, wat voor de Polygoonfilms een goede afzetmarkt is, zal met de Indische ilms ook getracht worden te bereiken. STEMMEN BUITEN DE WOONPLAATS. De mogelijkheid bestaat, dat kiezers op 1 Juli a.s. niet in de gelegenheid zijn hun électoralen plicht uit te oefenen in de ge meente, waar zij op de kiezerslijst voorko men. Dit kan het geval zijn met menschen die voor zaken afwezig moeten zijn, hun werkkring buiten hun woonplaats hebben of reeds de vacantie-geneugten smaken, han delsreizigers, forensen e.a. Voorts vallen jieronder zij. die sinds 1 Februari naar een andere gemeente verhuisd zijn. De Kieswet geeft hun de gelegenheid hun 'cm uit te brengen in die plaats, waar ze op 1 Juli zullen vertoeven. Daartoe is noo dig dat hij. die van deze bepaling wil pro- fiteeren, zich uiterlijk 14 dagen vóór den stemmingsdag in persoon vervoegt ter secre tarie van onverschillig welke gemeente en daar aan den burgemeester of den plaats- .-ervangenden ambtenaar mededeelt in wel ke gemeente hij aan de stemming wil deel nemen. Hij geeft daar op: zijn naam en voor namen, de dagteekening en plaats zijner ge- boorte, de gemeente in welke hij op de kiezerslijst voorkomt en een adres in de ge meente in welke hij zijn stem wil uitbrengen. De Viezer, die gebruik wil maken van de bevoegdheid, welke de wet toekent, zorge dus vóór half Juni zijn wenschen daartoe te bestemder plaatse kenbaar te maken en veriiezc tevens niet uit het oog, dat hij dan niet meer stemmen mag in de gemeente, op welker kiezerslijst hij voorkomt, ook niet zoo hij dit bij nader inzien nog zou wen schen. Ten huize yan den bekenden fotograaf Aug. Oepkes, recht tegenover het Kenaemer Lyceum, is een tentoonstelling van sierkunst door Mevr. W. BrongersmaKlinkhamer en grafische kunst door Mevr. A. Broeckman Klinkhamer. Het nogal zwakke vignet dat op de uit- noodigingskaart voorkomt, deed mij een oogenblik vreezen, dat we werk te zien zou den krijgen van „liefhebberende" dames. De naam Broeckman-Klinkhamer leek mij daarvoor echter te goed en ter tentoonstel ling bleek ook wel, dat mijn herinnerng aan het werk van deze kunstenares mij niet had bedrogen. Ook het werk van de sierkunste- nares mag met recht tot ernstigen arbeid ge rekend worden en bezit hoedanigheden, die het als kleinkunst van de betere soort ken merken. Zoo ziet men alweer, dat het ge vaarlijk kan zijn de lading aan de vlag te toetsen. Mevrouw Brongersma heeft veel boek banden en omslagen ontworpen en deze uit gevoerd in een techniek, die van dergelijk werk, voor zoover mij bekend, nimmer werd aangewend. Zij teekent de versiering met potlood op stevig papier en weet met smaak deze teekening door wat kleur te ver rijken. Daarna ondergaat de band een be werking, waardoor hij aan bruikbaarheid, duurzaamheid en ook aan schoonheid wint. Een aldus verkregen resultaat doet nu eens aan perkament, een ander maal aan ivoor den ken. Het ornament is waarlijk sierend, tame lijk vrij en fantastisch, terwijl het zich door fijnheid en distinctie op gelukkige wijze onderscheidt van de vele nuchtere en niet zelden grove versieringen, die tegenwoor dig min of meer mode zijn. Toch wake deze kunstenares voor een te veel zich laten gaan, want dat men dan „doodloopt" is vrij ze ker en de door haar ontworpen menus zijn n dit opzicht reeds bedenkelijk. Doosjes, blakers, beschilderde steenen enz. getuigen van veel vindingrijkheid en groote liefde voor het handwerk. Zij doen prettig aan en als van zelf neemt men ze in de hand om ze nauwkeurig te beschouwen en niet zeiden ervan te genieten. Mevr. Broeckman exposeert sprookjes illustraties (pentee keningen en etsen), die werkelijk sprookjes-achtig en van een beko- rendenrijkdom zijn, waardoor ze uitstekend aan hun bestemming voldoen. Het is ver dienstelijk grafisch werk, dat ook om de technische kwaliteiten te loven is. Bijzonder aardig zijn de kinderprenten, die ons als versiering voor de kinderkamer bij uitstek geschikt lijken. Decoratief opgevat, geestig van teekening en frisch van kleur, zullen de kleuters er pleizier in hebben en dat zegt al veel. De groote menschen zullen er echter ook graag naar kijken. De aquarellen stillevens met poppen, hebben de aantrekkelijkheid, die deze on derwerpen eigen is. De kunstenares toont ook in deze werken haar neiging tot het sprookjes-ac'ntige en gevoel voor kleur en compositie. We zien echter een aquarel graag wat losser van behandeling. Het transparente der kleuren, wat juist de aquarel z'n groote bekoring kan geven, mis sen we hier wel eens. Enkele studies naar de natuur, wel vlot, maar van teekening niet heel sterk, behooren mede tot het werk van Mevr. Broeckman-Klinkhamer, M. v. d. W. Tot secretaris van de schouwburgcom missie is in de vacature J. B. Schuil benoemd de heer J. M. C. Hoog. De heer Hoog heeft zich bereid verklaard voor den tijd van een jaar het secretaris-penningmeesterschap der schouwburgcommissie op zich te nemen. Gisteravond had in het Scala-the'ater de fi nale plaats van de deze week gehouden Home-trarne. De uitslag is als volgt: mej. D, van Aron alhier ontving den door de directie uitge loofden beker. Met een toepasselijk woord werd deze dame door de directie gelukge- wenscht, onder applaus van het publiek. Tot slot kregen wij de bekende renners Tulleken, alhier en de heeren van Engelen en Vrug uit Amsterdam, die reden in 3 klas sementen over 6 K.M. De uitslag was, dat de heer Van Engelen ook een beker in ont vangst mocht nemen. De heeren renners wer den door de directie bedankt voor bun pres taties op het gebied van deze sport. De Duitsche dienstbode, die getracht heelt brand te stichten in de villa „Zeelust," is Donderdagmorgen als lastige vreemdelinge over de grens gezet. Gisteravond te 7 minuten voor 7 uur werd brand gemeld in de garage der firma Kim man aan den Zijlweg. Oogen'blikkelijk werden maatregelen ge troffen en trok het materiaal derwaarts. Bij aankomst aan de plaats des onheils was hulp bieden reeds overbodig, want de brand bleek reeds gebluscht. Bij onderzoek bleek het volgende: Een chauffeur verrichtte reparatie aan de auto van zijn patroon, die te Heemstede woonachtig is. Ofschoon hij reeds enkele li ters benzine had afgetapt, deed een vonk, ontstaan door kortsluiting aan de ontsteking van den motor, de benzine ontvlammen. Tezamen met den garagehouder kon de chauffeur met behulp van eenige brand- bluschapparaten het vuur dooven. De auto kreeg brandschade aan het lak werk. De chauffeur liep een wondje aan de hand op. De staf der brandweer was aanwezig, doch behoefde geen dienst te doen. De bekende firma in aardappelen, J M. van Deursen, Gedempte Oude Gracht 107, liet ons hedenmorgen de eerste opperdoe- zer aardappelen van dit jaar zien. Het waren pracht-excmplaren. De firma ver heugde ons met de mededeeling, dat, als het weer iets medewerkt, wij binnenkort volop Opperdoezen kunnen eten. Aangifte voor den cursus 19251926 te doen persoonlijk door ouders of verzorgers op Donderdag 4, Vrijdag 5, Maandag 8 en Dinsdag 9 Juni, des namiddags van 23434 uur: a voor het Gymnasium: bij den Rector Dr. C. Spoelder (Prinsenhof no. 3); b. voor het Lyceum: bij een der beide lei ders van het Lyceum, Dr. C. Spoelder (Prin senhof no. 3), of Ir, W. C. G. van Mourik Broekman (Zijlvest no. 27j. Voor leerlingen aan de Hoogere Burger school A, met 5-j. c. (Hoogere Handelsschool en H. B, S. met 3-j. c. met aparte hsndelseindkiasse.) Op Donderdag 4, Vrijdag 5, Maandag 8 en Dinsdag 9 Juni, des namiddags van 234 -434 uur bij den Directeur Drs S "rizinga (Zijl vest no. 25a„ Op Donderdag Vrijdag 5,' Maandag 8 en Dinsdag 9 Juni, des namiddags van 234434 uur bij den Directeur Dr. A. D, Donk (Prin- j sen Bolwerk no. 3), Op Donderdag 4, Vrijdag 5, Maandag 8 en Dinsdag 9 Juni, des namiddags van 2344% uur bij de Directrice mejuffrouw J. Berdenis van Berlekom (Krocht) „De oude beuk' Naar den ouden majestueuzen boom, wiens indrukwekkende schoonheid reeds dikwijls in alle toonaarden is bezongen, heeit men het nieuwe café restaurant genaamd, dat op den hoek Wagen weg—-Zandvoortschelaan is verrezen. Wel licht is het vroord „verrezen" in dit geval niet de juiste uitdrukking, want het perceel zelf bestond al langen tijd en was oorspronkelijk ingericht voor de bloembollen-affaire. Van deze oorspronkelijke bestemming is thans evenwel niets meer te bemerken, dank zij de talenten van architect Brandt, die indertijd een zeer gelukkig plan van verbouwing ont wierp, welk plarn bereids een nog gelukkiger uitvoering heeft verkregen. een keurig café-restaurant gewor den. Maar dat niet alleen. De situatie in de omgeving heeft eveneens een ingrijpende ver andering ondergaan er zijn aardige villatjes gesticht en de achter liggende terreinen heb ben hun bestemming gekregen in een groote- moderne auto-garage, waardoor de hoek van dit belangrijke kruispunt van wegen een beter aanzien heeft gekregen dan voorheen en een pissende aansluiting vormt op het nieuwe oouwcomplex van „Bloemenhoeve", zooals deze wijk genoemd wordt. Temidden van dit alles staat nog de beken de beuk, de oude vorst, wiens bestaan eenigen tijd bedreigd werd, doch wiens behoud thans verzekerd is zeer tot voldoening der lief hebbers /ran natuurmonumenten, maar tot voldoening ook van velen uit de omgeving, die dezen woud-reus van kindsbeen af hebben gekend en wier sympathie en bewondering altijd nog uitgaat naar de donkere schoonheid van dezen merkwaardigen boom. Zijn rijk vormt nu de tuin van het café en zijn loover- dak stelt hij nu ten dienste van de bezoekers. Deze laatsten worden daarenboven in het café-restaurant niet minder goed ontvangen. Bij goed weer is daar het ruime terras aan den drukken verkeersweg met zijn rieten meubels en groote parasols, die de bezoekers tegen de warme zonnestralen kunnen beschermen. In het café-restaurant zelf zijn geen kosten gespaard om het den bezoekers aangenaam en gezellig te maken. Zachte zetels, een artis tieke decoratie en een prachtige verlichting, die het interieur des avonds in een warme kleur hult. Er is voorts een kleine intieme salon, waar men kan eten, en een biljart-zaal Een fraaie trap leidt naar boven, waar weder om een ruime zaal is ingericht met eens uit stekenden dansvloer welke zaal voort kan dienen voor vergaderingen, etc. Ook hier bevindt zich een biljartzaaltje en men vindt er verder de moderne toilets met warm- en koudwatervoorziening. Doch wij worden eentonig. Laat het vol doendezijn dat men met genoegen in de zalen vertoeft. Het is alles mooi en practisch en aan te bevelen. Van de omgeving hebben we reeds geschre ven dat zij een groote verandering onderging. De belangrijkste is wel de bouw van de groote garage, waarvan de ingang aan de Zandvoort schelaan ligt. Vooraan is de showroom ge bouwd daarnaast een inrijpoort, waarna men voor de garage, de z.g. „auto-safe" staat. Het zijn alle boxen, met rolluiken af gesloten en bestemd voor een doelmatige stalling der automobielen. Aan het eind ten slotte ligt de groote werkplaats. De bouwexploitatie Mij. „Bioemenhove" heeft met dit alles een grootsch werk verricht. En wij wenschen haar daarmede succes tpe. Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Vrijdagavond hield de Bloemendaalsche Reddingsbrigade een ledenvergadering in hotel Vreeburg, alhier. De heer E. W. A. van Nederhasselt sprak in zijn openings woord eenige woorden van hulde en dank aan het adres van den afgetreden voorzitter' den heer P. A. Kok, voor alles, wat deze in 't belang van de brigade deed. Als nieuwe voorzitter en nog niet geheel in de zaken van- de brigade zich ingewerkt hebbende, begon hij, met de clementie van de vergadering in te roepen. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen, dat er binnenkort een verga dering van kustbrigades zal gehouden worden, ter bespreking van uniforme veiligheids- en waarschuwingsmiddelen. Verder een schrijven van het bestuur der Haarl. Red. Brig., berichtende dat er bij H. B. en Inspecteur voor Lichamelijke Op voeding geen bezwaren bestaan tegen het gezamenlijk oefenen op Zondagmorgen in de zweminrichting aan de Houtvaart. De hiermee gepaard gaande mededeeling, dat er aan de Bloemend, brigadeleden geen re ductie zal gegeven worden door de gemeente Haarlem, gaf aanleiding tot vele uitingen van teleurstelling. Het bestuur heeft echter een middel gevonden, om, zij het ook met eeni ge opoffering èn van kas èn van leden, dezer bepaling niet al te drukkend voor de leden te maken en waardoor den leden een bad slechts 15 ct. per keer en per week komt of een abonnement op 8. Bij 't punt „Zomercampagne" bleek 't eenigszins moeilijk, een strandrooster samen te stellen, indien men geheel op eigen wieken wilde drijven. De heer Bosma bepleitte de wenscheüjk heid van een vlet aan 't strand. Hierover waren allen 't eens. En een der leden, wist ;elfs een zeer goede vlet „tegen een zacht prijsje" te koop. Maar wat hij niet wist, was 't adres van iemand, die die vlet tegen 't zach te prijsje eens aan de brigade wil present doen. Weet een der lezers een dergelijk adres soms 't Bestuur zal daarover gaarne worden ingelicht. (Porto wordt vergoed Ook werd de wenscheüjkheid bepleit van 't houden van strandoefeningen. De heer Meyerink zal gaarne hieraan zijn hulp verleenen. Mej. de Wild bracht daarna een geestig en onderhoudend verslag uit over den feest avond op 9 Mei. j.l. en de penningmeester vulde dit verslag aan met de mededeeling, dat de feestavond wel geen baten had opgele verd, zooals gehoopt werd, maar toch ook maar 7.03 aan de kas had gekost. De heer Cornelisse werd daarna op voor stel van 't bestuur benoemd tot gedelegeerde van 't bestuur en belast met het beheer van de materialen der brigade. Ten slotte deed 't bestuur de mede deeling, dat dames lid kunnen worden der brigade, of ze al of niet zwemmen kunnen. Verder, dat eenige leden der brigade op 't terrein van 't muziekconcours aanwezig zijn geweest voor E. H. B. O. ATM- LONDON Heb het uitstekendste aan tc deden dat ietnand wenschen kan, boe zal ie wereld het weten, indien gij niet adverteert. Gisteravond kwam te half acht de Raad der gemeente Schoten in openbare verga dering ten Raadhuize bijeen onder Voor zitterschap van den waarnemend Burge meester Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Aanwezig alle leden. Opheffing eener onbe woonbaarverklaring. Op grond van onvoldoenden afvoer van water en vuil werd bij besluit van 24 Mei 1917 de onbewoonbaarverklaring uitgespro ken van de woning Rijksstraatweg 170, eigenaar de heer P. Rings, te Santpoort. Nu deze woning midderwijl op het ge meenteriool is aangesloten kan de onbewoon- baarverklaring worden opgeheven. B. en W. doen hiertoe een voorstel, dat zonder dis cussie wordt aangenomen. Ontheffing van bepalin gen der bouwverordening. De in acht te nemen open ruimte wordt vastgesteld op verzoek van J. C. Saijs te Schoten voor den bouw van 11 woonhuizen en 1 pakhuis aan de Atjeh- en de Riouwstraat; J. P. Kok te Heemstede voor den bouw van schuurtjes achter 225 perceelen aan de Spaarnhovenstraat en omgeving. De heer Prenen, wiens verzoek een vorige vergadering ten opzichte van zijn perceel in de Cronjéstraat was aangehouden, werd thans toegestaan met 9 tegen 6 stemmen, on der voorwaarde, dat hij in zijn schuur niet stoken zal. Op een zelfde verzoek van A. G. Zeven huizen inzake den bouw van zes bergplaatsen met bovenwoningen aan de Reitzstraat en de Benviljoenstraat wordt afwijzend be schikt. Hierna worden de notulen van 27 Maart en 23 April Vastgesteld. Heffingspercentage ge meentelijke inkomstenbe lasting 1925 1926. B. en W. stellen voor, het percentage op 4 te behouden. De heer DE VOS betreurt, dat den raads leden geen cijfers verstrekt zijn om de nood zakelijkheid van deze hooge belasting te kun nen beoordeelen. VOORZITTER antwoordt, dat door den inspecteur der directe belastingen dit advies gegeven is op grond van de uitkomsten van den-laatsten tijd. Ook de heeren LOERAKKER en ANTHO- NISSEN dringen op verlaging aan. Wethouder WOLFF betoogt aan de hand van de-verkregen inlichtingen de onmogelijk heid van verlaging. De heer VISEE wil toch maar 'ns probee- ren met verlaging. VOORZITTER stelt voor, ia geheime zitting te gaan om de ontvangen gegevens aar den Raad te kunnen overleggen. Na anderhalf uur wordt de zitting her opend. De heer ANTHONISSE wil er bij de re geering op aan zien gedrongen, dat het Rijk Zijn verplichtingen jegens deze gemeente zal nakomen. De heer VISEE betreurt, door de omstan digheden gedwongen te zijn, zich bij het voor stel van B. en W. te moeten neerleggen. De heer LOERAKKER vraagt, een beroep te doen op Ged. Staten om verlichting aan te brengen. Schoten is het lastdier van de geheele agglomeratie Haarlem, en verkeert in de ongunstigste condities van alle omlig gende gemeenten. Die lasten behooren over het geheele complex te worden verdeeld. VOORZITTER is bereid, deze niet te onderschatten bezwaren ter kennis van Ged. Staten te brengen. Het voorstel van B. en W. wordt dan zon der stemming aangenomen. Gemeentebegrooting voor 1925. Aan orde zijn thans de wijzigingen, welke B. en W. na de opmerkingen van Ged. Staten in de gemeentebegrooting voor 1925 voorstellen, en die wij deze week reeds uit voerig hebben gemeld. De heer DE VOS meent, dat Ged. Staten de autonomie der gemeente wat te veel schijnen te willen aanranden en wenscht, dat B. en W. den heeren doen voelen, dat Schoten daar niet van gediend is. De heer LOERAKKER en VOORZIT TER meenyn, dat de vragen zoo nuchter en eenvoudig dienen beantwoord te worden. VOORZITTER deelt aanvullend nog me de, dat het bedrag van 50.000, te verhalen op Haarlem, juist is, en niet behoeft terug gebracht te worden op 48.000. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. dan aangenomen. Subsidie bewaarschool. Bij adres d.d. 17 October j.l., verzoekt de Kerkeraad der Ned. Hervormde Ge meente om verhooging van het hem overeen komstig de verordening, dd. 2 September 1919 tot dusver toegekende subsidie ten behoeve van zijn bewaarschool aan de Colensostraat. De nuttigheid van voorbereidend lager onderwijs erkennende, meenen B. en W. dat het billijk moet worden geacht dat de bestaande subsidieregeling wordt gewijzigd en geschoeid op de leest van de te Haarlem bestaande. B. en W. stellen de volgende wijzigingen voor in de verordening tot regeling der voor waarden waarop aan bijzondere bewaar scholen te Schoten subsidie uit de Gemeente kas kan worden verleend. Art. I. Art. 3 van bovengenoemde verordening wordt gelezen als volgt 1. Het bedrag van het subsidie wordt Vastgesteld als volgt a. voor het Hoofd eener school van 240 of minder leerlingen 800. voor het Hoofd eèner school van meer dan 240 leerlingen 1000.'s jaars b. voor een klasse-onderwijzeres die ge vorderd wordt volgens art. 2, sub 500 's jaars c. voor klasse-onderwijzeressen aan de schooi verbonden* boven het gatal, gevor derd volgens art. 2, sub. 5, 200.per jaar voor ten hoogste de helft van het aantal dat volgens art. 2, sub. 5, gevorderd wordt d. voor leerlingen een bedrag van 6. per jaar per leerling, voor wien geen school geld wordt betaald een bedrag van 4.'s jaars per ieerüng voor wien het schoolgeld ten hoogste ƒ6. per jaar of 0.12% per week bedraagt een bedrag van 2.50 's jaars per leerling voor wien het schoolgeld meer dan 6. doch ten hoogste 12.per jaar of meer dan 0.12%, doch ten hoogste ƒ0.25 per week bedraagt een bedrag van 1.'s jaars perfleerling, voor wien het schoolgeld meer dan 12.doch ten hoogste 16.per jaar of meer dan 0.25, doch ten hoogste 0.30 per week bedraagt 2. Voor de vaststelling van het subsidie onder a. en d. bedoeld, worden leerlingen, jonger dan 3 jaar en ouder dan 6 jaar, niet medegerekend. 3. Voor de vaststelling van het subsidie onder b. en c. bedoeld, wordt tot grondslag genomen de samenstelling van het personeel der school, zooals deze zou moeten zijn, wanneer voor de toepassing van art. 2, sub 5, de in het 2de lid van dit artikel bedoelde leerlingen niet worden medegerekend. 4. tiet bedrag van het subsidie wordt berekend naar het aantal leerlingen wier ouders of voogden in de gemeente Schoten verblijf houden. 5. Het subsidie wordt betaald voor den vijftienden van de eerste maand van elk kwartaal, over de afgeloopen drie maanden en zulks nadat voor den vijftienden dier maand een opgaaf van het aantal kinderen door het Hoofd der school bij Burgemeester en Wethouders zal zijn ingekomen. Art. II. Deze wijziging wordt geacht in werking te zijn getreden met 1 Januari 1925. De heer VISéE, wil de schoolgeldregeüng jaarlijks door den Raad te zien goedgekeurd, daar deze van grooten invloed is op de ge meentelijke subsidie. Ook om andere inlich tingen te bekomen, vraagt spr. aanhouding. VOORZITTER is daar op tegen, daar de Zaak reeds zoo lang gewacht heeft, en de be schikbare cijfers de zaak genoeg belichten. Spr., wil echter wel de bepaling aan het subsidie verbinden, dat de schoolgeldrege ling door den Raad wordt goedgekeurd, en eveneens verslagen over het afgeloopen jaar, alvorens een jaarlijksch subsidie wordt voor gesteld. De heer LOERAKKER sluit zich daarbij aan. Het voorstel wordt dan aangenomen. Bouw van 132 arbeiders woningen. B. en W. stellen voor le over te gaan tot den bouw van 132 arbeiderswoningen op het gemeentelijk bouw terrein aan en bij het Elzenplein, met bepa ling, dat de bouwkosten een bedrag van f 2470 niet te boven zullen gaan 2. Burgemeester en Wethouders voor de uitvoering van het besluit sub 1 het noodige crediet te verleenen 3. dat college uit te noodigen de exploitatie dezer woningen te zijner tijd en onder nader te stellen voorwaarden op te dragen aan de bouwvereenigingen St. Bavo en Eigen Haard. Volkshuisvesting en St. Joseph. De heer COBELENS pleit voor openbare aanbesteding om ook particulieren aannemers een kans te geven. Spr. wil tusschen voor-en achterkamer niet een, maar twee deuren hebben. De heer ANTHONISSEN wil aan ver- eenigingen van iedere politieke richting een gedeelte der woningen zien toegewezen. De heer ALGRA vindt de woningen nog te duur hij wil een goedkooper type en ook aan besteding. De heer HEIDSTRA heeft verschillende bezwaren tegen de exploitatie-rekening. Volgens aangenomen noties van 29 Fe bruari 1924 moet echter 't werk eerst worden aanbesteed en dan wordt door den raad be slist, of in eigen beheer zal worden gebouwd of niet. De heer LOERAKKER wil ook aanbeste ding houden. Spr. wil ook liever geen kappen, maar platte daken niet om aesthetische rede nen, maar omdat dan meer ruimte verkregen, wordt en een besparing van f 70.per huis Wethouder KLEIN betoogt, dat het onder-aanbesteden geen eigen beheer meet- is, en bestrijdt ook andere aangevoerde be zwaren. VOORZITTER is het volkomen eens met de heeren Krijnders en Visée, wil den oor spronkelijk vastgestelden grondprijs verlagen en blijft sterk voor een eigen beheer, zooals dat hier wordt toegepast. Spr. verzet zich tegen platte daken, die in groote reeksen afschuwelijk leeüjk staan. De heer LOERAKKER blijft vragen om den particulieren bouwers een kans te geven en de bouwvereenigingen moeten ten slotte het type van de woningen bepalen, zonder dat de gemeente ten deze haar bemoeilijkt. Spr. wiKde woningen echter slechts be schikbaar stellen voor hen, die reeds bepaal den tijd in Schoten gewoond hebben. 'De heer JANSEN wil ook de woningbouw vereniging „Voorzorg" nog de beschik king zien toegewezen over een gedeelte der woningen. VOORZITTER heeft daar 'bezwaar tegen, omdat deze niet in Schoten gevestigd is. Besloten wordt, het particulier initiatief alsnog te laten mededingen. De Raad gaat er mee acoord, dat de grond prijs f 7.55 zal bedragen en dat tot aanbeste ding wordt overgegaan, vrijblijvend, zoodat er in eigen beheer wordt gebouwd, wanneer de particulieren niet goedkooper werken. De woningbouwverenigingen zullen het type kiezen. De woningen zullen ter beschikking ge stel worden van bona fide bouwvereeni gingen, die uitsluitend werken in het belang der volkshuisvesting. Verkeersregeling Cronjé straat en Julianapark. Overeenkomstig den reeds meermalen door den raad uitgesproken wensch, hebben B. en W. met het gemeentebestuur van Haar lem een regeliug getroffen, volgens welke het verkeer in de Cronjéstraat en in het Juliana park met alle rij- en voertuigen en rijwielen enkel mag plaats hebben in de richting uit Haarlem (Zuid-Noord). Haarlem heeft in overleg met B. en W- vastgesteld, dat de Kennemerstraat alleen zal mogen worden bereden in de richting van Noord naar Zuid, en de Schoterweg tusschen het Frans Halsplein en de Paul Krugerstraat enkel in de richting van Zuid naar Noord. B. en W. stellen voor, om te bepalen, dal eerstgenoemde straten slechts in bovenge* noemde richting mogen worden bereden. De heer VISéE vraagt, of het de bedoeling is, dat op het verdere gedeelte van den Scho terweg het verkeer in beide richtingen maj? gaan. Kan door Haarlem niet het verkeer ook over den Schoterweg in Schoten in één rich ting worden geleid Vele leden sluiten zich hierbij aan. De heer VISéE stelt een amendement voor, dat de Schoterweg van Soendaplein tot Paul Krugerstraat alleen van Noord naaf Zuid mag bereden worden. Onder deze voorwaarde wordt het voof' stel in stemming gebracht en aangenomen- Het kastekort bij het gas bedrijf. Bij arrest dd. 17 Maart j.l., van het Ge* rechtshof te Amsterdam, is de gemeente niet' ontvankeüjk verklaard in haar vordering tegen thans wijlen, den oud-gemeenteont vanger den heer H. A. Wolff, nopens hot kastekort van f 1124.bij het gasbedrijf. De advocaat der gemeente, Mr. H. Blau- pot ten Cate te 's-Gravenhage, adviseert' dd. 13 dezer, om van bedoelde uitspraak cassatie te gaan. Op juridische gronden meenen B. en V& dat dit behoort te worden gedaan. De heer LOERAKKER heeft hiertegen bezwaar, daar hij meent, dat niet de gemeen te maar de kassier met wijlen den ontvanger te maken had. De heer JANSEN is het daarmede vol komen eens. VOORZITTER antwoordt, dat de ge meente dan bij Ged. Staten moeten kom#1 om hunne goedkeuring in eene berusting* De Raad besluit dan, niet in cassatie te gaan, Punt 9 (benoeming van een ambtenaar! wordt door B. en W. terug genomen._ e)j punt 10 (wijziging secretarie-verordening' aangehouden. I Omtrent de positie van het geheele ge* meentepersoneel zullen B. en W. ten spoe digste met een volledig overzicht en voorstel len komen. De Woningbcuwvereenigiöj* „St. Bavo" te Schoten etf de Gemeente, B. en W. steüen den Raad voor, a. in te trekken'zijn besluit van 22 Augus tus 1924, no. 93, tot machtiging van Burge meester en Wethouders, om de gemeente garant te verklaren voor een bedrag van teU hoogste 230.000.hetwelk door de Rijk5' verzekeringsbank als eerste hypothecair® geldleening zal worden verstrekt aan bouwvereeniging „St. Bavo", alhier, op doof deze gestichte 52 woningen aan en bij d® Haitsma JVIuüerstraat, alhier b. Burgemeester en Wethouders te maC t tigen om de gemeente, onder door genoeiP college te stellen nadere voorwaarden, onder .afstand van de voorrechten bij de Wet aai1 borgen toegekend, te stellen tot borg, te n be* hoeve van een geldschieter (ster) tot zekerhd^ voor de riclitige nakoming van de verplich tingen voor de vereeniging St. Bavo voori vloeiende uit een door haar te sluiten gek* leening van ten hoogste 230.000 met eri1 looptijd van 50 jaren, af te lossen bij w>lze van annuïteit, naar een rente van 5% P®^ jaar, onder voorwaarde, dat de vereenigiu= tot zekerheid tegenover de gemeente te hare'1 behoeve eerste hypotheek zal verleenen °P 52 woningen met de daarbij behoorende groU den, staande en gelegen te Schoten, en we* 17 huizen met erf aan de Haitsma Mulief straat, bekend in sectie B no. 6288. gro° 1921 centiaren 2 huizen met erf aan de Haitsma Muüef straat, bekend in sectie B no. 6290,groot 22 centiaren 13 huizert met erf aan de Van Olststraa f bekend in sectie B no. 6287, groot 1582 ceö tiaren 20 huizen met erf aan de Haitsma MulNL straat, bekend in sectie B no. 6292, groot 2>' centiaren. Wethouder KLEIN licht dit voorstel to®3 dat echter op voorstel van VOORZITTEN aangehouden wordt. Tegen één uur wordt de vergadering u3 gesloten. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOO11 DE NIEUWE R.-K. SCHOOL. Op 1 Juni, 2en Pinksterdag, na de mis, dus van ongeveer hall 12 tot hall heeft er aan de Pastorie, Rijksstraatweg inschrijving plaats van leerlingen, jongens meisjes voor a 11 e 7 klassen van de nieU te bouwen R.-K School aan de Timo\ te uwuvvvn g straat. Zij, die hun kinderen voor dit do. wenschen op te geven, worden verzoen van de gelegenheid gebruik te maken, Binnenbrandje. Vrijdagmiddag streets half 1 werd de politie opgebeld v° een binnenbrandje bij den heer B,, in g Dorpsstraat. De bewoners waren echter 1-°. verstandig geweest, de komst van braO^ weer en politie niet kalmpjes te gaan zit- afwachten, maar zelf de (randen aan ploeg te slaan, zoodat bij aankomst van opgeroepen hulp deze niet noodig was. >j Kiezerslijst. Volgens de kiezers») j; 1925—1926, die dezer dagen ter inzage 1 i gelegd worden bedraagt het aantal kie2® voor de Tweede Kamer 6003, MIDDELBURG, 30 Mei. Heden voorr»1^ dag is aan de Justitie alhier voorgeleid 62-jarige J. S. hoofd der O. school te meet, verdacht van het plegen van ont» tige handelingen met minderjarige Hij zou dit reeds verscheidene jaren éeC!'jj' hebben. Na het door den Rechter-Com' saris afgenomen verhoor is de verda<^ r bet buis va» overgebrac»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2